Rotavirüs Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Nokta

içerik

Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Rotavirüs Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Nokta

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 10:21

Rota Virüsü Nedir?

Rota virüsü, bebeklerde ve çocuklarda ishalin başlıca nedenlerindendir.

6 ay ev 2 yaş arasında görülen rota virüsü, bağışıklık sistemini doğrudan etkileyerek mide ve bağırsak iltihabına yol açabilir.

Tüm dünyada yaygın olarak görülen rota virüsü, genellikle kış mevsiminde görülmektedir. Yapılan araştırmalarda dünyada 5-6 yaş aralığındaki tüm çocuklarda en az bir kez rota virüsüne rastlanıldığı belirtilmektedir.

5 yaş altındaki çocuklardagörülen ishalin başlıca nedeni rota virüsüdür. Rota virüsünden kaynaklanan enfeksiyona yakalanan her 65 çocuktan biri hastanede tedavi görürken; her 293 çocuktan birinin hayatını yitirdiği ifade edilmektedir.

Hastalık sürecinde aşırı sıvı kaybının meydana gelmesi nedeniyle tedavide bu sıvı kaybının normale döndürülmesi oldukça önemlidir. Aksi halde hastanın komaya girmesine veya yaşamını yitirmesi söz konusu olabilir.

 1-3 gün aralığında kuluçka süresine sahip olan rota virüsünde ateş, kusma ve ishal birlikte görülür. Bu süreç ishal 10 gün devam edebilir. 48 saatten az süren kuluçka döneminde görülen başlıca belirti kusma ve ateştir.

Rota virüsünün neden olduğu enfeksiyonun şiddeti hastanın bağışıklık sistemi ile doğru orantılıdır. Bağışık sistemi düşük olan bireylerde hastalık daha ağır seyredebilir.

Bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer alan rota virüsü, dışkıda bolca bulunmaktadır. Rota virüsü dışkı ile temasta bulunulmasıyla bulaşabileceği gibi gıdalar yoluyla da bulaşabilir.

Özellikle okul ve kreşlerde rota virüsünün neden olduğu salgınlar görülebilir. Rota virüsü genellikle bebeklerde ve çocuklarda görülmesine karşılık her yaş grubunda görülebilir.

Ancak bu risk bebeklerde ve çocuklarda daha yüksektir.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Rota virüsü oldukça bulaşıcı bir virüstür. Mikrop bulaşmış su veya gıda yoluyla bulaşabileceği gibi mikrobun ele bulaşması sonucunda da vücuda girebilir.

Rota virüsüne karşı okul ve kreş ortamlarında hijyene çok dikkat edilmelidir. Özellikle çocukların tuvaletten sonra ellerini iyice yıkamaları tembih edilmelidir.

Aksi halde virüs nedeniyle salgın meydana gelmesi kaçınılmaz olabilir.

Oldukça etkili olan rota virüsü, hijyen koşullarına dikkat edilmesine rağmen enfeksiyon oluşturabilir. Her çocuğun 5 yaşına gelmeden bir kere rota virüsüne yakalanır. Yetişkinlerde ise rota virüsünün neden olduğu enfeksiyon daha hafif seyretmektedir.

 Enfekte olan kişilerin el hijyenlerine dikkat etmeleri ve hastalık sürecinde özel eşyalarını başkaları ile ortak kullanmaktan kaçınmaları önerilmektedir. Rota virüsü genellikle ağız yoluyla vücuda girmektedir.

Aynı zamanda virüs bulunduğu ortamdaki eşyalarda uzun süre canlı kalabilir.

Rota Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kış aylarında rastlanılan rota virüsü, yüksek ateş, şiddetli kusma ve ishal gibi sorunlara neden olur. Virüs kaynaklı meydana gelen ağır ishaller genellikle 3 ay ve 2 yaş aralığındaki çocukları etkilemektedir.

Enfekte olan kişilerde 3-4 gün süren kulaçka döneminin sona ermesiyle birlikte yüksek ateş, kusma ve ishal görülür.

 Ateş, kusma ve ishal gibi belirtilerin yanı sıra aşırı sulu ishal, mide bulantısı, iştah kaybı ve karın ağrısı gibi sağlık sorunları meydana gelir. Ancak rota virüsünün neden olduğu enfeksiyonun temel belirtisi yüksek ateş, kusma ve ishal kombinasyonudur.

Rota Virüsü Tedavisi

Rota virüsünün neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde herhangi bir ilaçtan yararlanılmaz. Şiddetli ishale neden olan rota virüsünde ishalin de etkisiyle vücutta su kaybı meydana gelir.

Bu su kaybını gidermek ve yerine koymak için hastanın bol miktarda su, çorba, pirinç suyu, ayran ve elma suyu gibi gıdalar tüketmesi gerekmektedir.

 6 aylıktan küçük bebeklerin henüz ek gıdaya geçmemiş olmasından dolayı emzirme sıklaştırılmalıdır. Eğer bebek anne sütü almıyorsa mama arttırılmalıdır. Bebeğin ek gıdaya geçmiş olması halinde ise öğün miktarları azaltılmalı ve öğün sayıları arttırılmalıdır.

Ancak beslenme programında değişiklik yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Enfekte olan bebeklerin bez değişikliği sırasında annenin dikkatli davranması ve kirli bezlere doğrudan temas etmeden evden uzaklaştırmaları önerilmektedir.

Aynı zamanda tuvaletten sonra eller iyice yıkanmalı ve bu durum çocuklarda alışkanlık haline getirilmelidir. Bunun yanı sıra meyve ve sebzelerin tüketilmeden önce bol su ile yıkanmaları oldukça önemlidir.

Rota Virüsü Aşısı

Rota virüsünden korunmanın tek yolu aşıdır. Antibiyotik tedavisinin etkisiz olduğu rota virüsüne karşı en etkili koruma yöntemi aşıdır. İlk doz aşının 2. veya 3. ayda uygulanması gerekir. Diğer aşılar ise ağız yolu ile 2 ya da 3 doz şeklinde uygulanır.

Önerilen İçerik;

► Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/rota-virusu-nedir-ve-belirtileri-nelerdir-13897h.htm

Rota virüs nedir? Belirtileri, korunma yolları ve tedavisi

Rotavirüs Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Nokta

Rotavirus, özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda ciddi ishale neden olan viral bir enfeksiyondur. 5 yaşın altındaki çocuklarda tüm ishal vakalarının neredeyse yüzde 10’u rota virüsü nedeniyledir.

Enfeksiyon ve buna bağlı ishal, küçük çocukların vücut sıvılarını çok hızlı bir şekilde kaybetmelerine ve dehidratasyona neden olduğu için tehli olabilir. Enfeksiyonlar en çok kış ve ilkbaharda görülür. Virüs yetişkinlere oranla çocuklara daha kolay bulaşır.

Neyse ki, çocukları rotavirüse karşı korumaya yardımcı olacak bir aşı mevcuttur.

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Rotavirüs hastalığı oldukça bulaşıcıdır ve hastalıklı bir kimsenin kusmuğu ve dışkısı kanalıyla şu yollardan yayılır:

 • kişiden kişiye temas; örneğin hasta olan bir kimseye veya virüsü elinde taşıyan bir kimseye dokunmak
 • hastalık bulaşmış olan eşyalar
 • hastalık bulaşmış olan yiyecek ve içecekler

Virüs aynı zamanda öksürme ve hapşırma ile de yayılır.

Rota virüsü belirtileri nelerdir?

Semptomlar genellikle çocuk enfekte olduktan iki ila üç gün sonra ortaya çıkar. İlk belirtiler ateş, midede rahatsızlık hissi ve kusmadır. Bu semptomları karın krampları ve sulu ishal izlemektedir. İshal hafif ya da şiddetli olabilir ve üç ila dokuz gün sürebilir.

3 yaşın altındaki çocuklarda şiddetli ishal dehidratasyona (vücutta sıvı kaybına) neden olduğu için çok tehlidir ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Dehidratasyon belirtileri:

 • Az idrara çıkma
 • Ağız ve boğaz kuruluğu
 • Ayağa kalkarken baş dönmesi
 • Ağladığında çok az ya da hiç gözyaşı olmaması
 • Alışılmadık uyku düzeni ya da kafa karışıklığı
 • Yorgunluk veya huzursuzluk
 • Sinirlilik
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Uzun süre bebeğin bezinin kuru kalması

Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, dehidratasyon riskine karşı mutlaka uzman bir doktordan yardım alın.

Rota virüsü teşhisi nasıl yapılır?

Doktorunuz öncelikle fiziksel muayene ve semptomlar ile ilgili sorduğu sorularla teşhis koymaya çalışacaktır. Bazı durumlarda, çocuğunuzun dışkı örneği bir laboratuvara gönderilerek analiz edilebilir.

Rota virüs çocuklarda böbrek yetmezliği nedeni

Rotavirus viral bir enfeksiyondur, bu yüzden antibiyotiklerle tedavi edilemez. Bununla birlikte, enfeksiyon yakından izlenmelidir, çünkü küçük çocuklarda ishal vücutta yüksek oranda sıvı kaybına neden olabilir.

Çocuğunuzun kaç kez idrara çıktığının dair kayıt tutmak, çocuğunuzun doktorunu dehidrasyonla ilgili doğru bilgilendirmenize yardımcı olacaktır. Bebekler en az altı saatte bir ve daha büyük çocuklar en az sekiz saatte bir idrar yapmalıdır. Çocuğunuzun susuz kaldığını düşünüyorsanız, doktorunuzu hemen aramalısınız.

Tedavi, su kaybını önlemek için ağızdan sıvı alınmasını (örneğin, çokça duru sıvı tüketmek) içerir. Seyreltilmemiş meyva suyu ve içeceklerden kaçınınız; çünkü bunlar su kaybını ve ishali artırabilir. Sıvı kaybını gideren içecekler eczanelerde mevcuttur.
Doktor tarafından tavsiye edilmediği takdirde çocuklar başta olmak üzere hastalara kusma ve ishali önleyici ilaçlar verilmemelidir.

 • Tedavide ishal durdurucu ilaçlar kesinlikle kullanılmaz.
 • Tedavide amaç kaybedilen su, tuz ve şekeri yerine koymaktır. Kusması olmayan çocuklarda öğünler az az ve sık sık verilmeye özen gösterilir. Ağızdan, özel olarak hazırlanmış tuzlu şekerli su karışımlarından verilerek yağsız yiyecekler tercih edilmelidir. Yoğurt, pirinçli yoğurt çorbaları, patates ve muz gibi ishale uygun besin maddeleri, bebeklerde anne sütü ve özel ishal mamaları öncelikle verilmelidir. Su kaybı olan ve kusan bebek ve çocuklar hastaneye yatırılarak damardan sıvı desteği yapılmalıdır.
 • Hastalıktan korunmak için hijyen kurallarına dikkat etmek gerekmektedir.
 • Çocukların el temizliğine büyük önem verilmeli ve kreş, anaokulu öğrencileri hasta olduklarında okula gönderilmemelidir. Ev içi bulaşları önlemek için ortak kullanılan oyuncak ve benzeri eşyaların temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Emziren anneler, bebeğin altını temizledikten sonra ellerini yıkamadan bebeğe temas etmemelidir.

Çocuklarda yüksek ateş durumunda dikkat edilmesi gerekenler

Rota virüsü aşısı

Korunmada hastalık için geliştirilen rota virüs aşılarının uygulanması çok önemlidir.

2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 2 aylıkken başlamak üzere, ağız yolu ile 2 veya 3 dozda aşılama Rota virüs ishallerinin önlenmesinde önem kazanmaktadır. Ülkemizde iki rotavirüs aşısı bulunmaktadır: Rotarix ve Rotateq.

Rotarix, 2 ve 4. ayda veya 3 ve 5. ayda olmak üzere 2 doz kullanılır. Rotateq ise 2-4-6. aylarda veya 3-5-7. aylarda olmak üzere 3 doz uygulanır.

Aşı, 6 aydan küçük bebeklere en az 4, en fazla 8 hafta ara ile 2 dozda uygulanabiliyor. 6 aylık olmadan aşılamanın bitirilmiş olması gerekiyor. (Yani bebek 5 aylıkken ilk doz yapılması halinde 6 aylıkken 2. doz yapılamıyor; dolayısıyla o zaman ilk doz da yapılmamalı).

İdeal aşılama 2. ay ile 3. ayda başlamalı

Aşıya başlanma zamanı önemlidir. Bebek en son dozu en geç 8 aylık olduğunda alabilmelidir. Daha geç kalındıysa aşıya hiç başlanmamalıdır.

Aşı uygulaması ağız yolu iledir, enjeksiyon şeklinde değildir. Aşıdan sonra hemen beslenme mümkündür, diğer aşılarla birlikte yapılabilir, geçimsizliği yoktur. Aşıyı bebek kusarsa tekrarlanmasına gerek yoktur, içeride kalan 1-2 damla bile koruyuculuğu sağlamaya yeterlidir.

Rota virüsü aşısının yan etkileri nelerdir?

Aşının ağır yan etkisi yoktur. 6 ayın altındaki bebeklerde yapılan rotavirüs aşısına bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığı hastalığa bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığından bile daha azdır. Güvenilirliği ve koruyuculuğu yaklaşık %100 civarındadır.

Kaynaklar 1- What Is Rotavirus? 2- Symptoms of rotavirus 3- Rotavirus

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/rotavirus-nedir-rota-viruesun-belirtileri-tedavisi-ve-korunma-yollari/

Rota virüsü nedir? Belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? Aşı yaptırmalı mı?

Rotavirüs Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Nokta

Rota virüsü ağırlıklı olarak 5 yaş altı çocuklarda görülen bir hastalıktır. Annelerin korkulu rüyası olan bu virüs konusunda bilmeniz gerekenler yazımızda.  Peki rota virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Rota virüsü aşısı yaptırmalı mı, fiyatı ne kadar?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Mustafa Koray Lenk,  çocuklarda tekrarlayan ishal ve kusmanın Rota Virüsü olabileceği konusunda uyardı! Tedavide antibiyotiğin yeri olmadığını belirten Lenk, “Korunmada hastalık için geliştirilen rota virüs aşılarının uygulanması çok önemlidir. 2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 2 aylıkken başlamak üzere, ağız yolu ile 2 veya 3 dozda aşılama Rota virüs ishallerinin önlenmesinde önem kazanmaktadır” dedi.

Her yıl dünyada ortalama 500.000 bebek ishalin neden olduğu su kaybından hayatını kaybetmektedir ve her 50 çocuktan biri ishal ve su kaybından hastaneye yatıyor. Türkiye’de ise her yıl ortalama 20-25 çocuk ishal ve sonrasında oluşan su kaybından hayatını kaybediyor.

Rota virüsü tedavisinde antibiyotiğin yeri yok

Ailelerin korkulu rüyası olan rota virüsü, yılda bir milyondan fazla çocuğun ölümünden sorumlu olarak biliniyor. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, antibiyotiğin tedavide yeri olmadığını belirterek, anne-babalara önemli uyarılarda bulundu.

Rota virüsü ölümcül olabiliyor

Rota virüsüne bağlı enfeksiyon her yaşta görülse de, en sık ilk 5 yaş altındaki çocuklarda ortaya çıkıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Mustafa Koray Lenk, özellikle 6-15 ay arasının en sık görülen ve daha ağır seyredebilen dönemi oluşturduğunu belirterek şunları kaydetti: Bebek ve çocuklarda aşırı su kaybına neden olan ishaller, hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte çocuklarda ağız yolu ile bulaşan ve salgınlara neden olabilen bu tip ishal ile seyreden olgular, gerekli önlemler alınmadığında ölümcül olabiliyor.

Tekrarlayan kusma ve ishale dikkat!

Rota virüsün neden olduğu, mide ve barsakları tutan, kusma ve ishalle seyreden bu tip enfeksiyonlar son derece bulaşıcıdır. Bu enfeksiyonların tüm dünyada bu kadar sık görülmesinin en önemli nedenlerinden birisi de dışkı, ağız ve solunum yolu ile çok çabuk bulaşma özelliğinde olmasıdır.

Rota virüse bağlı ishaller ılıman iklimlerde ve daha çok kış aylarında görülmektedir. Kuluçka süresi ortalama 1-3 gündür.

Hastalığa neden olan rota virüs ishalin ortaya çıkmasından günler önce ve hastalık bulguları kendini göstermesinden 15 gün sonrasına kadar dışkıda bulunabilmektedir. İshal ortalama 6-7 gün daha devam eder. Dışkı çok sık ve suludur.

Ağır bir ishal durumu söz konusu olduğunda ciddi sıvı kayıpları oluşur ve hastaneye yatış gerektirir. Hastalığın tanısı dışkıda etken olan rota virüs antikorlarının gösterilmesi ile mümkün olmaktadır.

Toplu yaşam alanlarında hijyene dikkat!

Bulaşma ağız-dışkı yolu ile olurken sıklıkla kreş ve okul gibi toplu yaşanan yerlerde salgınlara yol açmaktadır. Hastalığın bulaşmasında rota virüsünün üzerine yapıştığı iç çamaşırları, giysiler, oyuncak ve yatak çarşafları önemli rol oynamaktadır. Çocukları böyle salgınlardan korumak için özellikle el temizliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Rota virüsüne karşı anne sütü en etkili ilaç

Çocuk yeniden rota virüsüne maruz kaldığında yeniden hastalanabilmekte ancak bulgular daha hafif seyretmektedir. Anneden geçen antikorların koruyuculuğu nedeni ile anne sütü ile beslenen yenidoğanlar, bebekler ve özellikle 3 ayın altındaki bebekler daha az hasta olmaktadır.

Rota virüsü nasıl tedavi edilir?

Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, Rota virüsü tedavisi hakkında şu bilgilere yer verdi: “Tedavide ishal durdurucu ilaçlar kesinlikle kullanılmaz. Tedavide amaç kaybedilen su, tuz ve şekeri yerine koymaktır. Kusması olmayan çocuklarda öğünler az az ve sık sık verilmeye özen gösterilir.

Ağızdan, özel olarak hazırlanmış tuzlu şekerli su karışımlarından verilerek yağsız yiyecekler tercih edilmelidir. Yoğurt, pirinçli yoğurt çorbaları, patates ve muz gibi ishale uygun besin maddeleri, bebeklerde anne sütü ve özel ishal mamaları öncelikle verilmelidir.

Su kaybı olan ve kusan bebek ve çocuklar hastaneye yatırılarak damardan sıvı desteği yapılmalıdır.

Hastalıktan korunmak için hijyen kurallarına dikkat etmek gerekmektedir.Çocukların el temizliğine büyük önem verilmeli ve kreş, anaokulu öğrencileri hasta olduklarında okula gönderilmemelidir.

Ev içi bulaşmaları önlemek için ortak kullanılan oyuncak ve benzeri eşyaların temizliğine özen gösterilmelidir.

Emziren anneler, bebeğin altını temizledikten sonra ellerini yıkamadan bebeğe temas etmemelidir.

Rota virüsü aşısı yapılmalı mı?

Bu virüsün neden olduğu hastalığı aşı ile önceden önlemek mümkündür. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesi olarak virüsten korunmada hastalık için geliştirilen rota virüs aşılarının uygulanması çok çok önemlidir.  2 ayın üzerindeki bebeklere rota virüsü aşısı ilk dozu 2 aylıkken başlamak üzere, ağız yolu ile 2 veya 3 dozda aşılama Rota virüs ishallerinin önlenmesinde önem kazanmaktadır.

Ulusal aşı takviminde bulunmadığı için devlet tarafından karşılanmayan virüs aşısının aşı takvimlerine girmesi için Dünya Sağlık Örgütü, 2009 ve 2013 yıllarında bütün dünya ülkelerine tavsiyede bulunmuştur.

Rota virüsü aşısı fiyatı 2018

2 ve 3 dozluk 2 ayrı virüs aşısı Türkiye’de satışa sunulmuştur. Hali hazırda satılan ROTATEQ CANLI oral pentavalan rota virüsü aşısı Kasım 2018 ayı itibariyle 155,26 TL olarak satılmaktadır.  2 dozluk aşı doz başına 210 TL’ye satılmaktadır. Ebeveynler 420 ila 465 lira arasında değişen bir maddi yük beklemekte.

Etiketler: bebek beslenmesiRota virüsüRota virüsü aşısırota virüsü nedir?

Источник: https://www.gidahatti.com/rota-virusu-nedir-belirtileri-neler-nasil-tedavi-edilir-51394/

Rotavirüs İshali ve Rotavirüs Aşısı hakkında tüm sorularınızın cevapları

Rotavirüs Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Nokta

 • Evet, özellikle ilk 2 yaşta ağır – ölümcü ishallere yol açabilir
 • Bu ölümlerin çoğu mikrobun drekt etkisi ile değil yaşattığı sıvı kaybının yerine koyulamaması nedeni ile genellikle sosyoekonomik durumu kötü, temiz su kaynaklarına ulaşımız zor olan ülkelerde yaşanmaktadır. Ancak rotavirüs bulaştıktan sonra her çocukta benzer şekilde ilerler.
 • İlk 2 yaşta 100 çocuktan 95’ne, 5 yaşına kadar her çocuğa MUTLAKA rotavirus bulaşır.
 • Ülkemizde , 1 yılda rotavirus bulaşan 3000 çocuk ölüyor
 • Tüm dünyada Rotavirüse bağlı ishal nedeni ile 2.000.000 bebek ve çocuk yaşamlarının ilk yılında hastaneye yatıyor
 • Hangi çocuğun daha çok hasta olacağını anlamanın bir yolu yoktur
 • Rakamlar sizleri korkutmasın, önemini vurgulamak anlamında paylaştım. Rotavirüs ishali çok sık görüldüğü için genellikle tedavi ediliyor ve bebekler-çocuklar zarar görmüyor bilginize

ROTAVİRÜS NASIL BULAŞIYOR? NE KADAR SÜRE BULAŞICI OLUYOR ?

 • Dokunmayla, Hapşırık – Aksırıkla, yiyecek – içeçeklerle bulaşır.
 • Oyuncakların ve diğer eşyaların yüzeylerinde uzun süre canlı kalır, bu da bulaşma riskini arttırır
 • Rotavirüsü bulaşmış yüzeylere dokunanlar birbirine el-ağız teması ile bulaştırabilir
 • Özellikle yakın temasta bulaşır
 • Kalabalık ortamlarda daha kolay bulaşır
 • Bulaşması için az miktarda rotavirüs alınması yeterlidir

ÇOCUĞUMUN ROTAVİRÜS İSHALİ OLDUĞUNU NASIL ANLARIM ?

Bu şikayetler her çocukta aynı şiddete görülmez, bazı çocuklarda hafif, bazı çocuklarda AĞIR olabilir. Bu durumlar ciltte kuruma-sıkıştırıldığında derinin kağıt gibi katlanması, göz yaşı ve tükürüğün azalması, uzun süre idrar yapamma gibi SIVI KAYBI bulgularıda yaratabilir ve hastalığın ilerlediğinin göstergesidir. Küçük bebeklerde sı

BEBEĞİM ROTAVİRÜS KAPMIŞSA NASIL ANLAŞILIR, NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

 • Özellikle çocuğunuz 2 yaşının altındaysa ve aşağıdakiler varsa rotavirus kapmıştır
  1. Kış ayındaysanız
  2. İnatçı ishali, kusması varsa
  3. Ateşi varsa (ateşi çıkmayabilir, ateş kural değildir)
 • Ama siz sadece kusuyor ya da sadece ishali oluyorsa da doktora gitmelisiniz.
 • Burada rotanın ne kadar su kaybettirdiğine bakılacak,
 • GEREKİRSE test yapılacak,
 • GEREKİRSE serum takılacak,
 • Ağızdan sıvı alan, sıvı kaybı “HAFİF” olan, ek hastalığı olmayan bebeğe SERUM TAKILMAZ. Bu çocuklar evde tedavi edilir.
 • Serumun içinde ilaç yoktur, serum soda gibi mineralli sudur. Farkı damardan verilmesidir
 • Ağızdan sızı alabilen, su kaybı tıbbi olarak ağır olmayan bebek ve çocuklara serum takılması zararlıdır
 • Rotavirüsü öldüren, hastalığı tedavi eden bir antibiyotik YOKTUR
 • Rotavirüste antibiyotik KULLANILMAZ, antibiyotik kullanmak iyileşmesini hızlandırmaz aksine bebeğe daha fazla zarar verir ve ishalini, dolayısıyla sıvı kaybını arttırabilir

BEBEĞİME ROTAVİRÜSÜ İSHALİ TANISI KONDU EVDE NE YAPMALIYIM?

 • Bol sıvı… bol sıvı… bol sıvı… bol sıvı… vermelsiniz
 • Elinizden geldiğince beslenmeye çalışınız, kusturacak kadar ısrarcı olmamalısınız
 • Probiyotikler (reflor-maflor isminde piyasada bir çok ilaç var hepsinin etkisi hemen hemen aynı)
 • Tedavisinde antibiyotik kullanılmayacağını tekrar hatırlayınız

ROTAVİRÜS İSHALİ OLAN BEBEKLERDE BESLENME ÖNERİM;Ek besinlere geçtiğiniz dönemde, yaşına uygun önerilen beslenme şekli;1. Üç gün yağlı yiyecek, süt, şekerli yiyecekleri azaltın ya da kesin2. Bol su içmesini sağlayın3. Elma rendesi – Şeftali – Muz gibi meyveler verilebilir. Daha şekerli meyveler önerilmez.

6. Pirinç lapası veya suyu, yoğurt, tuzlu ayran, patates püresi, yağsız et yedirmeye çalışın

ROTAVİRÜS NASIL ZARAR VERİYOR?

 • Kusma ve ishalle çocuk vücut suyunu, kanın içindeki suyu, tuzu, şekeri ciddi şekilde kaybediyor, buda ciddi hastalığa neden oluyor.
 • Virüs olduğu için antibiyotikler etkisiz, virüsü direkt öldüren bir ilaç yok, bebeğin kendi vücudunun virüsü öldürmesine yardım etmekten başka şansımız yok (nasıl yardım edeceğimizi yazının devamında açıkladım)
 • Belirtiler çıkmadan 2 gün önce ve bittikten 2 sonra ortalama 1 hafta bulaşıcıdır.

BEBEĞMİ ROTAVİRÜS MİKROBUNDAN NASIL KORURUM?

 • Ellerinizi yıkayın (Her zaman !!!)
 • Bebişinizi herkesin kucağına vermeyiniz
 • Özellikle hasta insanların bebişinizi yakından sevmesine izin vermeyiniz
 • Seveceklerse ellerini yıkamalarını söyleyiniz
 • Bebişi kalabalık ortamlara sokmamaya çalışınız
 • Anne sütü ile emziriniz
 • Ancak malesef yaygın kullanılan ev temizleyicileri bu mikrobu öldüremiyor bunu unutmayınız

ROTAVİRÜSÜN AŞISI VAR MI?

 • Evet var
 • Ancak rutin aşı programında değil (Madem bu kadar önemli “neden değil?” diyebilirsiniz. Cevabı ülke politikası, kar-zarar hesabı, duygusal sebepler)
 • İsteyen yaptırıyor, isteyen yaptırmıyor kısacası
 • Ağzdan uygulanıyor, damla şeklinde, iğne yok… Cıs yok…

2 tip aşı var

2 dozluk aşı:

 • 1.dozu: 1.5 ay – 3,5 ay arasında ,
 • 2. Dozu: 4 ay – 6 ay arasında ,
 • iki doz arasında en az 1 ay olmalı

3 dozluk aşı:

 • 1. Dozu: 1.5 ay – 3 ay arasında ,
 • 2. Dozu: 4 ay – 6 ay arasında ,
 • 3.doz en geç 8 aylık olduğunda yapılmalıdır ,
 • iki doz arasında en az 1 ay olmalıdır

3 doz , 2 dozdan bir basamak daha etkili

ROTAVİRÜS AŞISININ ZARARI VAR MI?

 • Nadiren aşı sonrası bulantı, kusma, burun akıntısı, öksürük, allerji gibi yan etkiler görülebilir.
 • Eskiden kullanılan bir aşı vardı, azda olsa barsağın iç içe girip tıkanmasına neden oluyordu, KALDIRILDI !
 • Çocuğunuzun Ciddi Kombine İmmün Yetmezlik (SCID) adı verilen ve bağışıklık sistemini etkileyen nadir bir kalıtsal hastalığı varsa, şüphesi dahi varsa yapılmaz
 • 39 derece ateşi ve ağır enfeksiyonu varsa ertelenir (hafif hastalık hali 38 derece ateşi varsa yaptırabilirsiniz)
 • Çocuk ishal ve kusma dönemindeyse iyileştikten sonra yapıtırmanız daha uygundur, çünkü aşı barsaklardan emilir ve hasta çocuklarda aşının etkinliği düşer

**** Aşağıdaki çocuklarda Rotavirüs aşısı yaptırırken dikkatli olunmalı, kararı hekim vermelidir.• Çocuğunuz bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar kullanan veya kanser hastalığı olan kişiler gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişlerle yakın temas halineyse,• Çocuğunuzun herhangi bir mide bağırsak rahatsızlığı varsa• Çocuğunuz olması gerektiği gibi kilo alamıyor ve büyüyemiyorsa

• Çocuğunuzun herhangi bir hastalığı varsa veya enfeksiyon karşı direncini azaltan herhangi bir ilaç kullanıyorsa.

– Aşıdan sonra sonra çocuğunuzda şiddetli karın ağrısı, uzun süreli kusma, kanlı dışkı, karında şişlik ve/veya yüksek ateş olursa hemen acil servise başvurunuz.

– Aşıdan sonra çocuk normal şekilde beslenebilir, normal yaşantısına devam edebilir.– Aşının içinde civa falan yoktur, sükroz ve sorbitol şekerleri (bir çok ilaçta var zaten) vardır– Emzirme aşının etkinliğini azaltmaz.

EMZİRMEYE DEVAM !!!

– Rotavirüs aşısı sadece çocuklarda kullanılır

PEKİ YA ROTAVİRÜS AŞISININ FİYATI NE KADAR?

Yazının hazırlandığı tarih için;

– ROTARIX : 2 x 142.32TL (+özel muayene ücreti)
– ROTATEQ : 3 x 114.01TL (+özel muayene ücreti)

Ekonomik durumu kötü olan ailelerin çocuklarında sık görülen ama ekonomik durumu iyi olanların sık yaptırdığı…. Değişik bir durum?!

ROTAVİRÜS AŞISI BAŞKA AŞILARLA BİRLİKTE UYGULANABİLİR Mİ?

 • Bebeklik dönemdeki diğer aşılarla birlikte uygulanabilir ve bu durumda diğer aşıları etkilemez, diğer aşıların ya da rotavirüs aşısının etkisini azalmaz
 • Ayırı ayrı yapılacaksa aşağıda yazdığım CANLI AŞILARLA aralarında 1 ay olmalıdır

CANLI AŞILAR:
1) ROTAVİRÜS
2) AĞIZDAN DAMLATILAN POLİO
3) KIZAMIK-KIZAMIKÇIK-KABAKULAK
4) SU ÇİÇEĞİ

ROTAVİRÜS GEÇİREN BEBEK BİR DAHA ROTAVİRÜS İSHALİ GEÇİRİR Mİ?

 • 1 defa rotavirüs ishali olan bir bebek yeniden aynı hastalığa yakalanabilir ama hastalığı daha hafif geçirecektir.
 • 2 defa rotavirüs ishali olan bir bebek yeniden rotavirus ishali olmaz, ama başka mikroplarla yine ishal olabilir, yani aşı rotavirus ishalini (2 yaş altı en sık görülen ishali) engeller, maalesef tüm ishalleri engellemez.

SİZCE BEN BEBEĞİME ROTAVİRÜS AŞISI YAPTIRMALI MIYIM?

—–oOo—–

Uzm. Dr. Attila Alp GÖZÜBÜYÜK

www.doktorattila.com

www..com/cocukdoktorubilgiler

Источник: http://www.doktorattila.com/rotavirus/

Rota Virüsü

Rotavirüs Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Nokta

Rota virüsü, bebekler ve küçük çocuklar arasında oldukça yaygın görülen bir virüstür. Virüs, sulu ishal, kusma, ateş ve karın ağrısı gibi belirtiler veren birtakım hastalıklara neden olmaktadır. Rota virüsü kaynaklı hastalık geçiren çocuklar muhakkak uzman bir doktora gösterilmelidir çünkü sıvı kaybı tahmin edebileceğinizden daha zararlı etkiler bırakabilir.

Rota virüsü genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen ve aşırı sulu ishal rahatsızlığının en sık görülen sebebi olarak bilinen bir virüstür. Rota virüsü adı verilen virüs bilimsel olarak reoviridae ailesinde yer alan çift sarmallı bir RNA cinsidir.

Uzman hekimlerin görüşleri ve yapılan araştırmaların neticesinde rota virüsünün tehli bir hastalığa sebep olabilmesinin yegane sebebi aşırı su kaybına neden olabilecek bir virüs olması olarak gösterilmektedir. Rota virüsü daha çok çocuk ve bebeklerde görülse de zaman zaman yetişkin bireylere de bulaşabilmektedir.

Bu noktada rota virüs üzerindeki en belirgin farklılık yetişkinlerin bu virüsün sebep olacağı enfeksiyonu daha hafif belirtiler ve etkilerle atlatması olarak gösterilebilir.

Rota virüsü, boşaltım sisteminin bir parçası olarak bilinen bağırsak organında enfekte olan bir virüs tipidir.

Bilinen 7 – 8 farklı çeşidi bulunmakta olan rota virüsü, birden fazla kere hastalıklara sebep olabilmektedir ama en tehli ve en şiddetli belirti gösteren genellikle ilk defa yaşanan rota virüsüne bağlı olan hastalık olarak kabul edilmektedir. Rota virüsünun neden olduğu enfeksiyon mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

 Rota virüsün sebep olduğu enfeksiyona sahip bebekler ve küçük çocuklarda hastalığın seyri detaylıca ve yakından izlenmelidir çünkü vücutlarında meydana gelebilecek olan su kaybı bir hayli hızlı ve tehli boyutlar alabilmektedir.

Rota virüs enfeksiyonları oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yayılmaktadır. Salgın biçiminde de görülebilen rota virüsü, genellikle kış ve bahar öncesi dönemlerde daha yaygın bir biçimde görülmektedir. Özellikle çocukların toplu halde beraber bulunduğu kreş, okul öncesi eğitim kurumları, çocuk parkı gibi yerlerde yaygın biçimde yayılma özelliği gösterebilir.

 Rota virüsü, enfeksiyona sahip olan çocuk ya da bebeğin dışkısına temas yoluyla yayılmaktadır. Her ne kadar hijyene önem verilse dahi yine de bulaşabilmekte ve hastalıklara sebep olabilmektedir. Bebek bezi değiştirirken, umumi tuvaletler kullanılırken bulaşılabilir.

Çocuklardan birbirlerine bulaşabilir, enfeksiyona sahip olan çocukların temas ettikleri yüzeylere başkalarının temas etmesiyle de yayılma riski taşımaktadır.

Rota virusü bebekler ve küçük çocuklar arasında oldukça yaygın görülen bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Rota virüsü taşıyıcısı olan bebekler ve çocuklar hastalanmadan önce de rota virüsü yayabilirler. Rota virüsü bulaşan kişiler çevresindeki kişilere de bu virüsü bulaştırabilir. Rota virüsü taşıyan kişilerin dışkılarında da rota virüsü görülmektedir.

En bulaşıcı dönem hastalığın ilk üç günü olarak gözlemlenmiştir. Rota virüsü ağız yoluyla bulaşan bir virüstür. İnce bağırsakla alakalı bir virüs olsa da grip gibi belirtiler vererek enfeksiyona neden olur ve zarar verir.

Özellikle gelişmiş olmayan ve gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın bir biçimde görülür ve çocukların yaşadığı ishal sorunlarının ortalama üçte birinin sebebini ve kaynağını oluşturmaktadır. Çocukluk döneminde genellikle kolay mücadele edilen bir hastalık olan rota virüsü yeni doğanlarda bazen sorunlu ve ölümlü sonuçlara da yol açabilmektedir.

Rota virüsüne karşı hijyen hemen her virüs kaynaklı hastalıkta olduğu gibi epey önemlidir. Bu hastalıktan korunmak adına çocuğunuzun ya da bebeğinizin el temizliğine, temas ettiği nesnelerin temizliğine, tükettikleri gıda ve sıvıların hijyenine önem göstermeniz gerekmektedir.

Ancak ne yazık ki hijyene önem göstermek tek başına hastalıkla mücadelede ya da önlemede yeterli olmamaktadır. Bir hayli sık görülen rota virüsü rahatsızlıklarına karşı uzman bir hekim muayenesi her zaman için en iyi sonucu verecek olan yöntemdir.

Rota Virüsü Belirtileri Nedir?

Rota virüs hastalığı bebeklerde ve küçük çocuklarda daha sık görülür. Bununla birlikte, büyük çocuklar ve yetişkinler de rota virüsünden hasta olabilir. Rota virüsünün sebep olduğu hastalıklara yakalanan kişiler 2 – 3 gün içinde belirtileri görmeye başlar.

Hastalığın başladığı çocuklarda en yaygın belirtiler kusma, mide bulantısı, ateş ve karın ağrısının yanında seyreden sulu ishaldir. Kusma ve ishal belirtileri 10 güne kadar sürebilmektedir. Rota virüsünün sebep olduğu bu hastalığın en sakıncalı yanı aşırı sıvı kaybına maruz bırakmasıdır.

Aşırı sıvı kaybı yaşayan çocuklarda idrara daha az çıkma, ağızda kuruma ve boğazda tahriş, baş dönmesi gibi belirtiler de takip edebilir. Bunun dışında nadir de olsa aşırı uykulu olma hali, sebepsiz bir telaş hali hastalıkla beraber seyredebilen diğer rahatsızlıklardan olarak sayılabilir.

Rota virüsü bir kişiye birden fazla kez bulaşabilir ve kişi birden fazla kez hasta olabilir fakat ilkinden sonra gelişecek olan hastalıkların belirtileri daha az şiddetli yaşanacaktır çünkü kişi rota virüsüne karşı bağışıklık kazanmış olacaktır. Ayrıca rota virüsüne karşı aşı ile de bağışıklık güçlendirilebilir.

Rota Virüsü Tedavisi Nedir?

Akut rota virüsü rahatsızlığının spesifik bir tedavisi olmamakla birlikte tedavi yöntemi daha çok belirtileri ortadan kaldırma adına uygulanmaktadır. Çok şiddetli rota virüsü rahatsızlıklarında sıvı kaybı üst düzeyde olacağından hastanede yatarak tedavi daha uygun bir çözüm olacaktır.

Rota virüsünün sebep olduğu hastalıklarda en önemli tedavi unsuru sıvı kaybını gidermek olarak kabul edilmektedir ve hastaya tuzlu ve şekerli su takviyesi yapılır. İshalin şiddetine bağlı olarak tedavinin seyrine karar verilir.

Ağız yoluyla alınan birtakım ilaçlarla ve bol sıvı takviyesiyle desteklenebilecek olan rota virüsü tedavisi nadiren birtakım komplikasyonlara neden olabilir fakat genellikle iyi bir tedavi süreci izlendiğinde belirtileri hızla ortadan kaybolan ve sorun olmaktan çıkan bir rahatsızlıktır. Rota virüsüne karşı ayrıca rota virüsü aşısı da mevcuttur.

Rota virüsü aşısı uygulanan çocuklarda korunma oranı yüzde yetmiş olarak tespit edilmiştir. Uzman bir doktorun tavsiyesiyle çocuğunuza ya da bebeğinize tatbik edilecek rota virüsü aşısı rota virüsü rahatsızlıklarına karşı önleyici bir yöntem olarak bir hayli faydalı olacaktır.

Dünyanın bazı ülkelerinde rota virüsü aşısı zorunlu aşı listesinde yer almakta ve bu uygulamanın gerçekleştirildiği ülkelerde rota virüsü sebepli ölümler ve kalıcı hasarlar hatırı sayılır biçimde azalma göstermiştir. Bütün bu tedavi önerileri ve yöntemleri dışında belirtilerden şüphelendiğiniz zaman hemen çocuğunuz ya da bebeğinizle beraber bir doktora gitmelisiniz.

Özellikle kanlı ishal ya da yüksek ateş görülüyorsa hemen doktora başvurmanızda fayda bulunmaktadır. Bunların dışında acil servise müracaat etmeniz gereken diğer durumlar çocuğunuzda aşırı uyuşukluk hali, gözlerinde batıklıklar, gözyaşı olmadan ağlama, hemen hemen hiç idrara çıkmama ve kalp atışında hızlanma olarak belirtilmiştir.

Rota virüsü hastalığına karşı hijyenin önemi sıkça vurgulanmalıdır fakat hijyen tek başına ne yazık ki hastalığı önlemek için yeterli olmamaktadır. Rota virüsünden korunmanın en iyi yolu aşıdır. Aşı uygulanan çocuklarda rota virüsünün sebep olacağı kalıcı hasarlar ya da ağır belirtiler daha da az görülecektir. Bunun için çocuk doktorunuza danışarak çocuğunuz ya da bebeğiniz için rota virüsü için aşı takvimi oluşturabilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/rota-virusu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.