Rotavirüs nedir? Rotavirüs belirtileri

içerik

Rota virüsü nedir? Belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? Aşı yaptırmalı mı?

Rotavirüs nedir? Rotavirüs belirtileri

Rota virüsü ağırlıklı olarak 5 yaş altı çocuklarda görülen bir hastalıktır. Annelerin korkulu rüyası olan bu virüs konusunda bilmeniz gerekenler yazımızda.  Peki rota virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Rota virüsü aşısı yaptırmalı mı, fiyatı ne kadar?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Mustafa Koray Lenk,  çocuklarda tekrarlayan ishal ve kusmanın Rota Virüsü olabileceği konusunda uyardı! Tedavide antibiyotiğin yeri olmadığını belirten Lenk, “Korunmada hastalık için geliştirilen rota virüs aşılarının uygulanması çok önemlidir. 2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 2 aylıkken başlamak üzere, ağız yolu ile 2 veya 3 dozda aşılama Rota virüs ishallerinin önlenmesinde önem kazanmaktadır” dedi.

Her yıl dünyada ortalama 500.000 bebek ishalin neden olduğu su kaybından hayatını kaybetmektedir ve her 50 çocuktan biri ishal ve su kaybından hastaneye yatıyor. Türkiye’de ise her yıl ortalama 20-25 çocuk ishal ve sonrasında oluşan su kaybından hayatını kaybediyor.

Rota virüsü tedavisinde antibiyotiğin yeri yok

Ailelerin korkulu rüyası olan rota virüsü, yılda bir milyondan fazla çocuğun ölümünden sorumlu olarak biliniyor. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, antibiyotiğin tedavide yeri olmadığını belirterek, anne-babalara önemli uyarılarda bulundu.

Rota virüsü ölümcül olabiliyor

Rota virüsüne bağlı enfeksiyon her yaşta görülse de, en sık ilk 5 yaş altındaki çocuklarda ortaya çıkıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Mustafa Koray Lenk, özellikle 6-15 ay arasının en sık görülen ve daha ağır seyredebilen dönemi oluşturduğunu belirterek şunları kaydetti: Bebek ve çocuklarda aşırı su kaybına neden olan ishaller, hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte çocuklarda ağız yolu ile bulaşan ve salgınlara neden olabilen bu tip ishal ile seyreden olgular, gerekli önlemler alınmadığında ölümcül olabiliyor.

Tekrarlayan kusma ve ishale dikkat!

Rota virüsün neden olduğu, mide ve barsakları tutan, kusma ve ishalle seyreden bu tip enfeksiyonlar son derece bulaşıcıdır. Bu enfeksiyonların tüm dünyada bu kadar sık görülmesinin en önemli nedenlerinden birisi de dışkı, ağız ve solunum yolu ile çok çabuk bulaşma özelliğinde olmasıdır.

Rota virüse bağlı ishaller ılıman iklimlerde ve daha çok kış aylarında görülmektedir. Kuluçka süresi ortalama 1-3 gündür.

Hastalığa neden olan rota virüs ishalin ortaya çıkmasından günler önce ve hastalık bulguları kendini göstermesinden 15 gün sonrasına kadar dışkıda bulunabilmektedir. İshal ortalama 6-7 gün daha devam eder. Dışkı çok sık ve suludur.

Ağır bir ishal durumu söz konusu olduğunda ciddi sıvı kayıpları oluşur ve hastaneye yatış gerektirir. Hastalığın tanısı dışkıda etken olan rota virüs antikorlarının gösterilmesi ile mümkün olmaktadır.

Toplu yaşam alanlarında hijyene dikkat!

Bulaşma ağız-dışkı yolu ile olurken sıklıkla kreş ve okul gibi toplu yaşanan yerlerde salgınlara yol açmaktadır. Hastalığın bulaşmasında rota virüsünün üzerine yapıştığı iç çamaşırları, giysiler, oyuncak ve yatak çarşafları önemli rol oynamaktadır. Çocukları böyle salgınlardan korumak için özellikle el temizliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Rota virüsüne karşı anne sütü en etkili ilaç

Çocuk yeniden rota virüsüne maruz kaldığında yeniden hastalanabilmekte ancak bulgular daha hafif seyretmektedir. Anneden geçen antikorların koruyuculuğu nedeni ile anne sütü ile beslenen yenidoğanlar, bebekler ve özellikle 3 ayın altındaki bebekler daha az hasta olmaktadır.

Rota virüsü nasıl tedavi edilir?

Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, Rota virüsü tedavisi hakkında şu bilgilere yer verdi: “Tedavide ishal durdurucu ilaçlar kesinlikle kullanılmaz. Tedavide amaç kaybedilen su, tuz ve şekeri yerine koymaktır. Kusması olmayan çocuklarda öğünler az az ve sık sık verilmeye özen gösterilir.

Ağızdan, özel olarak hazırlanmış tuzlu şekerli su karışımlarından verilerek yağsız yiyecekler tercih edilmelidir. Yoğurt, pirinçli yoğurt çorbaları, patates ve muz gibi ishale uygun besin maddeleri, bebeklerde anne sütü ve özel ishal mamaları öncelikle verilmelidir.

Su kaybı olan ve kusan bebek ve çocuklar hastaneye yatırılarak damardan sıvı desteği yapılmalıdır.

Hastalıktan korunmak için hijyen kurallarına dikkat etmek gerekmektedir.Çocukların el temizliğine büyük önem verilmeli ve kreş, anaokulu öğrencileri hasta olduklarında okula gönderilmemelidir.

Ev içi bulaşmaları önlemek için ortak kullanılan oyuncak ve benzeri eşyaların temizliğine özen gösterilmelidir.

Emziren anneler, bebeğin altını temizledikten sonra ellerini yıkamadan bebeğe temas etmemelidir.

Rota virüsü aşısı yapılmalı mı?

Bu virüsün neden olduğu hastalığı aşı ile önceden önlemek mümkündür. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesi olarak virüsten korunmada hastalık için geliştirilen rota virüs aşılarının uygulanması çok çok önemlidir.  2 ayın üzerindeki bebeklere rota virüsü aşısı ilk dozu 2 aylıkken başlamak üzere, ağız yolu ile 2 veya 3 dozda aşılama Rota virüs ishallerinin önlenmesinde önem kazanmaktadır.

Ulusal aşı takviminde bulunmadığı için devlet tarafından karşılanmayan virüs aşısının aşı takvimlerine girmesi için Dünya Sağlık Örgütü, 2009 ve 2013 yıllarında bütün dünya ülkelerine tavsiyede bulunmuştur.

Rota virüsü aşısı fiyatı 2018

2 ve 3 dozluk 2 ayrı virüs aşısı Türkiye’de satışa sunulmuştur. Hali hazırda satılan ROTATEQ CANLI oral pentavalan rota virüsü aşısı Kasım 2018 ayı itibariyle 155,26 TL olarak satılmaktadır.  2 dozluk aşı doz başına 210 TL’ye satılmaktadır. Ebeveynler 420 ila 465 lira arasında değişen bir maddi yük beklemekte.

Etiketler: bebek beslenmesiRota virüsüRota virüsü aşısırota virüsü nedir?

Источник: //www.gidahatti.com/rota-virusu-nedir-belirtileri-neler-nasil-tedavi-edilir-51394/

Ротавирус: симптомы и лечение

Rotavirüs nedir? Rotavirüs belirtileri

HomeСимптомы вирусовРотавирус: симптомы и лечение

Ротавирусная инфекция – это заболевание, следствие попадания в организм вируса, передающегося с грязных рук в рот, от немытых игрушек в рот. Само название «ротавирус»  говорит о природе его происхождения и путях передачи.

Выражается инфекционное заболевание дисфункцией пищеварительного тракта плюс явными признаками простуды, проявляющейся на ЛОР органах.

Признаки ротавируса вполне можно спутать с отравлением, или гриппом тяжёлой формы, однако это – самостоятельное и достаточно серьёзное заболевание, по которому в детских дошкольных учреждениях накладывается карантин на 7 дней.

Микроорганизмы рода Rotavirus выживают в самых разных погодных условиях, и в сильнейшие морозы, и в летний зной. Избавиться от частиц ротавируса очень тяжело, его не убивают ни антибактериальные препараты, ни эфир с хлороформом, ни кварцевание.

В зоне природных водоёмов этот серотип обитает весь летний сезон, на продуктах питания живёт до месяца. Поэтому для уже выздоровевших, казалось бы, людей, остаётся риск повторного заражения.

Единственное, чего по-настоящему боится серотип, – это длительное кипячение, в воде микроорганизмы гибнут при достижении 1000С.

Чтобы не развивался ротавирус у детей, в детских стационарах используется единственно верный способ защиты – обработка этаноловыми, щелочными, кислотными средствами. Такими способами медицинский персонал борется с возможностью появления ВБИ.

После перенесения ротавирусного инфекционного заболевания, которое в народе прозвали кишечным гриппом, организм взрослого человека вырабатывает антитела, которые только на некоторое время становятся защитой от повторного заражения. Но по прошествии года – другого возможен рецидив.Вирус у пожилых людей и детей не даёт на фоне лечения антител, поэтому это – опасный возраст с возможностью заразиться повторно сразу после первого инфицирования.

Природа ротавируса. Пути заражения ротавирусом

Дата первого обнаружения вируса рода Rotavirus относится к 1973 году, когда учёные впервые выделили штамм вируса и определили его как самостоятельную инфекцию. Известен он по всему миру, а в странах с низким уровнем социальных структур симптомы ротавируса являются наиболее распространёнными при определении причин детской смертности.

Ротавирусная инфекция имеет несколько зафиксированных в учебной и справочной литературе названий:

 • ротавирусный гастроэнтерит;
 • ротавирусный энтерит;
 • кишечный грипп;
 • ротавироз.

В МКБ -10 внесён вариант названия «ротавирусный энтерит» под кодом A08.0. Представляет собой острую кишечную инфекцию с возбудителем рода Rotavirus. Образованное в народе название «кишечный грипп» является не совсем корректным.

Вирус данного гриппа «селится» на слизистых оболочках дыхательных путей, а дисфункция органов ЖКТ является сопутствующим осложнением, и вирус там обнаруживается в процессе активного размножения на слизистых оболочках желудка, тонкого и толстого кишечника.

Слизистая поражается в форме воспаления, и как отличить ротавирус от отравления, не поставить диагноз – гастроэнтерит, на фоне общего нарушения процесса пищеварения, знают только квалифицированные специалисты.

Выделение возбудителя связано с гигиеной посещения туалета – или все возбудители уйдут в унитаз, или половина останется на полотенце после плохо вымытых рук. Стул при ротавирусе является заразным с первых дней болезни.

Когда замечен ротавирус у детей в детском коллективе, в помещениях проводится специальная обработка. Здесь высокая степень передачи вируса обусловливает перенос инфекционного заболевания в семью, в бассейн, в музыкальную школу, оттуда – в другие семьи, на работу взрослых людей. Вот и готов эпидемический порог заболеваемости.

Ротавирусная инфекция человека характеризуется:

 • быстрой передачей от человека человеку;
 • небольшим скрытым периодом;
 • резким и тяжёлым течением.

Педиатрическая практика показывает, что каждый ребёнок дошкольного возраста хотя бы раз был инфицирован ротавирусной инфекцией. Подтверждается это резким скачком температуры и внезапной водянистой диареей. В 95% случаев заболевания педиатры фиксируют именно ротавирус.

Его этиология заключается в особом строении вириона – форма колеса. Латинское слово «Rota» переводится на русский язык как «колесо». РНК вириона имеет двунитчатое строение, включающее белки. На сегодняшний день выявлено 9 типов ротавирусов, представляющих реальную опасность человеку. Носители инфекции могут быть здоровыми людьми, но выделять вирионы с грязными руками и слюной.

Инкубационный период ротавируса

Когда фиксируется ротавирус, инкубационный период рассчитывается из учёта роста вирионов в организме, – не менее 15 часов. Затем начинается острый период с резким повышением температуры, спазмами в животе, рвотой и водянистым стулом.

Когда развивается ротавирус у детей, которые жалуются, что болит горло, из-за этого по этиологии совокупности симптомов кишечный грипп путают с ангиной. Однако горло может болеть от механического повреждения во время резкого напряжения при рвотных позывах.

Чтобы провести анализ на ротавирус, надо сдать на исследование мочу, кал и рвотные массы.

Основные симптомы ротавируса

Когда у человека неожиданно появляется озноб и ломота в теле, свидетельствующие о повышении температуры тела, все факты говорят «за» простуду.

В таком случае взрослому человеку рекомендуется покинуть рабочее место, школьнику – отправиться домой, и вызвать врача на дом.

Участковый терапевт или педиатр должен прояснить всю картину заболевания, чтобы установить правильный диагноз: ротавирус у взрослых.

//www.youtube.com/watch?v=UmapICf4-_s

Если налицо ротавирусная инфекция, то она проявит себя тремя основными симптомами:

 • интоксикационным;
 • респираторным;
 • диспепсическим.

Совокупность клинических проявлений позволяет врачу поставить диагноз «ротавирусный гастроэнтерит» и отправить пациента в инфекционное отделение стационара. Неукротимая рвота, неконтролируемая диарея – основные клинические проявления ротавироза на фоне высокой температуры.

Ещё одно подтверждение правильности диагноза – кислый запах от внутренних испражнений, что говорит об инфекционном поражении ЖКТ. Потеря аппетита, отказ от питья говорят о тяжёлой форме течения заболевания, на фоне которого может развиться обезвоживание организма. В любом случае инфекционное заболевание длится неделю, и пациент выздоравливает.

Если несколько дней держится температура 38˚С и выше, то вирус погибает.

Симптомы болезни:

 • спастические боли в желудке и кишечнике;
 • метеоризм;
 • апатичность, отказ от еды и питья;
 • бледность кожи, сухость во рту, трещины на губах;
 • белесый налёт на языке;
 • сухой кашель;
 • заложенность носа;
 • боли в горле;
 • конъюнктивит;
 • увеличенные лимфоузлы.

Болезнь опасна для грудничковых детей, ротавироз основную опасность представляет именно в форме обезвоживания, которое часто приводит к летальному исходу. Грудных детей надо постоянно подпаивать компотом, смесями, морсами, простой водой – хоть чем-то, лишь бы ребёнок постоянно что-то пил. Лучший выход из положения, также как и отличная мера профилактики – грудное вскармливание.

Клинические признаки ротавируса

Тяжелый клинический признак данного заболевания – дегидратация, которая не присуща другим бактериальным агентам, но в совокупности признаков ротавирусного энтерита является причиной высокой смертности при этой инфекции.

Наиболее частым клиническим признаком болезни являются проявления энтерита и гастроэнтерита, формирование вторичной лактозной недостаточности. На этом фоне доктор рекомендует исключить из рациона больных ротавирозом детей все молочные продукты.

Их вводить можно будет по окончании болезни, и иметь ввиду, что высока вероятность рецидива диареи, так как в кишечнике происходят процессы бактериальной ферментации лактозы.

Каждое заражение даёт организму иммунитет к конкретному типу вируса, и в случае повторного инфицирования тем же серотипом, заболевание протекает значительно легче.

Особенности протекания заболевания у взрослых

Заболевание относится к группе детских болезней, однако взрослые болеют наравне с детьми и инфицируются вирусом едва ли не чаще, чем дети.

По крайней мере, они являются активными переносчиками инфекции, когда общаются на работе, едут в общественном транспорте. Тем не менее, статистика показывает, что организм взрослого человека имеет больше защитных сил от ротавирусов.

По физиологии организма, взрослые люди имеют защиту с помощью секреторного иммуноглобулина IgA и высокую кислотность.

Взрослый человек переносит ротавирус, даже не зная, что болеет. Расстройство кишечника обычно связывается с нарушением питания, а иной раз инфекционное заболевание протекает без каких-либо симптомов.

Тем не менее, такой взрослый является непосредственным рассадником инфекции в семье, в коллективе на работе, в общественном транспорте.

Как передаётся ротавирус контактирующим с носителем инфекции людям, что они поочерёдно заболевают в течение 3-5 дней.

Симптомы ротавируcа у взрослых пациентов:

 • общее недомогание, упадок сил;
 • длительный субфебрилитет, не уходящий на фоне общего лечения;
 • тошнота, позывы к рвоте до неукротимой рвоты;
 • болит живот;
 • начинается понос;
 • ринит, лёгкий кашель.

Инфекционный ротавирус при беременности достаточно опасен из-за обезвоживания, которое может стать губительным для плода. Рефлекторные спазмы из-за рвоты вызывают такую же реакцию на мускулатуре матки, что может стать причиной выкидыша. Последствия ротавироза для взрослого человека могут пройти незаметно, могут вызвать вторичное заболевание в виде бактериальной патологии.

Лечение ротавируса

Как лечить ротавирус, сегодня знает каждый врач. Схема лечения предлагается страховой медициной, но в каждом конкретном случае корректируется с учётом состояния пациента.

Основы диеты пациентов с ротавирусом:

 • небольшие порции;
 • лёгкие блюда;
 • безмолочный рацион;
 • блюда вареных и на пару.

Чем лечить ротавирус больным детям-искусственникам в возрасте до года, важно знать каждой мамочке. Здесь даются безлактазные смеси, также маленькими порциями. Дети на грудном вскармливании находятся в привилегированном положении – им остаётся рацион из маминого молока, в который добавляется питьё воды и чая.

Патогенетический ротавирус у детей, лечение проводится теми же препаратами, что используются для взрослых пациентов. Это приём противовирусных препаратов – Кагоцела, Цитовира. Для детоксикации назначается приём Полисорба, Активированного угля. Потеря жидкости восстанавливается с помощью обильного питья. В тяжелых случаях внутривенно вводятся Реополиглюкин, Энтеродез.

Против диареи используются Энтерол, Имодиум. В случае вторичного инфицирования назначаются антибиотики направленного действия для восстановления флоры кишечника.

Для профилактики дисбактериоза пациент принимает ферментарные препараты. Как лечить ротавирус, когда температура на субфебрильных отметках, со скачками вверх вечером, к ночи? Температуру снижают Ибуклин, Цефекон.

При необходимости назначаются противорвотные средства, лекарство от изжоги и тошноты.

Профилактика ротавируса

Как таковых профилактических мер конкретно против вируса нет, требуется поддерживать чистоту в помещении, проветривать воздух, спать с открытыми форточками или фрамугами.

И всё же этих мер не достаточно, чтобы оградить себя от заболевания. Причина – стойкость вирионов к любой погоде, умение подстраиваться под природу любой местности.

Совсем недавно ротавирус в Турции 2017 был зарегистрирован официально, и вот он уже на берегах Крыма.

Важнейшая мера достаточно банальна – это соблюдение санитарно-гигиенических требований. Профилактика ротавируса соблюдается в дошкольных учреждениях, в школах, торговых центрах.

Для себя каждый человек должен ставить преграду вирусу, зная, что это – болезнь «грязных рук».

Чтобы не было ротавироза, после возвращения домой из школы, магазина или просто с уличной прогулки, важно вымыть руки с мылом, умыть лицо, помыть шею и уши.

Сегодня всем желающим предлагается прививка от ротавируса (вакцина Ротарикс, Бельгия). Она введена в календарь прививок, но пока не является обязательной. В то же время это является сильнейшей профилактической мерой.

Если в семье или в коллективе группы детей в детском саду выявлен заболевший человек, в помещении проводится влажная уборка с дезинфицирующими средствами. Убираются на время ковры, мягкие игрушки.

Меняется постельное бельё с кровати заболевшего, его следует замочить с обеззараживающими средствами и постирать отдельно от общей массы белья. Если есть условия, тканевые интерьерные детали следует также заменить и прокипятить.

Кипячению подвергается посуда, которой пользовался заболевший, вымытая начисто посуда изолируется от общего числа тарелок и чашек, остаётся на время в отдельном месте, в целлофановом пакете.

Отличное средство против нового вируса – старое, почти всеми забытое хозяйственное мыло. С ним можно и стирать, и мыть посуду, руки. Об этом напоминает известный доктор, приверженец классических методов лечения и профилактики для такого заболевания, как ротавирус.

Комаровский напоминает: для питья детей в детских садах и школах должна использоваться как минимум кипяченая вода, но лучше – фильтрованная. Стоит серьёзно относиться к такой инфекции, как ротавирус.

Статистика показывает, что из эпидемии в эпидемию каждый раз увеличивается число летальных случаев, и чаще всего погибают от вируса именно дети.

Источник: //virus-proch.ru/simptomy-virusov/rotavirus-simptomy-i-lechenie/

Rotavirüs nedir? Rotavirüs belirtileri

Rotavirüs nedir? Rotavirüs belirtileri

Dünya genelinde her yıl binlerce bebeğin ishal ile sıvı kaybı yaşayıp, hayatını kaybetmesine neden olan rotavirüs genellikle 5 yaş altında çocuklarda görülen bir hastalıktır.

Anneler için en korkulu hastalıklardan biri olan bu virütik rahatsızlık, çocuklarda tekrarlayan ishal ve kusmanın en önemli sebeplerinden biri olarak görünüyor.

Bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bu hastalık etkili şekilde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Bu virüsün vücutta yol açtığı enfeksiyonlar sonucu özellikle ishal görülürken, mide ve bağırsak iltihapları yaşanabilir. Virüs, hastalığın birden fazla defa nüksetmesi olasılığını da gösterebilir.

5 yaş altındaki çocuklarda yoğun bir ateş, kusma ve iştahsızlık görülmesi gibi durumlarda tam bir teşhis için test uygulanması gerekir.

Kısa sürede ve kolay bir şekilde tespit edilebilen rotavirüs teşhis sonrasında etkili bir tedavi ile vücuttan uzaklaştırılarak, hastalıklar giderilebilir.

Rotavirüs belirtileri

Virüsün hastalığa yol açması için vücutta kuluçka süresi olarak yaklaşık 1-3 gün aralığında bir süre yer alır. Kuluçka döneminin tamamlanması sonucunda çocukta hafif düzeyde ateş ve kusma görülebilir.

Eğer, hastalık rotavirüs nedeniyle gelişmiş ise bu belirtilerin ardından karın ağrıları ve çok sulu bir şekilde ishal görülür. Özellikle virüsün bulaştığı çocuklarda hastalıkla beraber çok yüksek bir şekilde de iştahsızlık da yaşanabilir.

Bu rahatsızlık belirtisi nedeniyle çocuklar normal zamanlarına göre daha fazla sıvı almak isterler.

Çoğu zaman ateş ve kusma etkileri 2 gün gibi bir süre içerisinde tamamlanırken, ishal 10 gün gibi bir süre alabilir. İshal rahatsızlığı ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Temel olarak rotavirüs belirtileri arasında yüksek iştahsızlık, karın ağrıları, bol sıvı ishal, hafif ateş yüksekliği, burun akıntıları ve öksürük yer alır.

Rotavirüs aşısı                        

Hastalıkta çok yoğun bir şekilde sıvı ishal görülürken, bu ishalde açık bir renk görülür. Fakat içerisinde balgam bulunmaz. 10 gün gibi bir süreye kadar devam eden bu ishalde, pis koku görülmemesine rağmen süt benzeri bir koku ile karşılaşılabilir.

Bir sonraki enfeksiyonlarda daha hafif bir rahatsızlık yaşansa da en önemli çözümlerden birisi aşı yapılmasıdır. Aşı, ishali önlemenin en etkili yollarından biri olarak tercih edilir ve ağız yoluyla uygulanır.

Aşı sayesinde vücutta virüse karşı koruyucu yapı oluşturacak antikorlar salgılanır.

Aşının yapılması sayesinde bebekler çok ağır bir şekilde rahatsızlığa yakalansalar dahi ishal sıkıntısı %90 gibi bir oran ile olumlu etkilenir ve koruma sağlanır.

Aşı ile birlikte ishal gelişimini önleyecek en önemli etkenlerden birisi de anne sütüdür. Anne sütü, ishal gelişimini etkilerken, bağışıklık sisteminde güçlenme oluşur.

Bu nedenle daha uzun süre emzirmek, rotavirüs rahatsızlığına karşı daha güçlü bir etki elde etmeyi sağlar.

Rotavirüs aşısı ne zaman yapılmalı?

Çocuğun 5 yaşına kadar yaşayabileceği rotavirüs rahatsızlığına karşı tam olarak doğru dönemde aşı yaptırılması gerekir.

İlk aylar içerisindeyken anne sütüyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, aşı sayesinde de hastalığın özellikle ishal gibi belirtilerine karşı önlem alınabilir.

Bu süreç dahilinde aşının yapılma zamanı için en doğru tercih verem aşısı ile aynı dönemlerde yaptırılmasıdır. Yani hem bu virüsün aşısı hem de verem aşısı ilk 3 ay tamamlanmadan yaptırılabilir.

3 farklı doza kadar uygulama imkanı tanıyan aşı için ilk doz en azından 6. haftada tamamlanır ve uygulanabilir. Ve yine en geç olarak da 3 ay bitmeden ağız yoluyla bebeğe uygulanmalıdır.

Gerekli durumlarda ikinci doz ve üçüncü doz ise 7 ay tamamlanmadan önce uygulanmış olmalıdır. Bazı uzmanlar tarafından da bu aşının 6.

haftadan başlamak üzere 6 aya kadar en az 1 ay ara ile iki doz şeklinde uygulanması belirtilmektedir.

Ağızdan damla yoluyla yapılan bu aşıda bebeğin kusması dahilinde de aşı uygulanmış olur. Bebeğin aşının sadece bir miktarını bile yutmuş olması, işlevini tamamlanmasını sağlayacaktır.

Rotavirüs aşısı fiyatı

Bebeklerde ileride yaşanabilecek rotavirüs rahatsızlığına karşı yaptırılabilecek aşı, hastalık ile karşılaşıldığında dahi etkilerin çok daha düşük olmasını sağlıyor. Aşı yapılmadığında çocukların mutlaka hastanede tedavi alması gerekebilir. Aynı zamanda çocuklarda ağır ishal sonucu ölüm dahi yaşanabilir.

Fakat bu aşı ulusal aşı takviminde yer almadığı için devlet tarafından karşılanmamaktadır. Bu aşının uygulanması ülkemize iki farklı markanın ürünü görülmektedir. Bu ürünlerde aşı fiyatı için 2018 yılında Rotateq 155 TL ve Rotarix 210 TL olarak biliniyor. Aşı eczanelerden satın alındıktan sonra sağlık ocaklarında uygulanabilir.

Rotavirüsü Ne Yemeli?

Bebeklerde rotavirüs rahatsızlığına karşı öncelikle meyve ve sebze gibi gıdalarda hijyene çok yüksek özen gösterilmelidir. Toplu yaşam alanlarında mutlaka hijyene dikkat edilmeli ve gıdalarda mutlaka temiz temas sağlanmalıdır. Özellikle çok yüksek sıvı ishal görüldüğünden dolayı mutlaka bol sıvı tüketilmelidir.

Tedavi ve güçlendirme amaçlı Çinko desteği sağlanmalıdır. Destek amaçlı probiyotikler kullanılmalıdır. Gündelik olarak beslenme düzenine uygun şekilde tuzlu ayran tüketimi ve yağsız et tüketimi tercih edilebilir. Ayrıca bağırsak düzeni için pirinç lapası, patates püresi ve muz tüketimi de tercih edilebilir.

Bir sonraki konumuz Bebek ishali yetişkinlerinkinden daha tehli!

Источник: //www.saglikk.com/rota-virusu-rotavirus-nedir/

Rota virüs nedir? Belirtileri, korunma yolları ve tedavisi

Rotavirüs nedir? Rotavirüs belirtileri

Rotavirus, özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda ciddi ishale neden olan viral bir enfeksiyondur. 5 yaşın altındaki çocuklarda tüm ishal vakalarının neredeyse yüzde 10’u rota virüsü nedeniyledir.

Enfeksiyon ve buna bağlı ishal, küçük çocukların vücut sıvılarını çok hızlı bir şekilde kaybetmelerine ve dehidratasyona neden olduğu için tehli olabilir. Enfeksiyonlar en çok kış ve ilkbaharda görülür. Virüs yetişkinlere oranla çocuklara daha kolay bulaşır.

Neyse ki, çocukları rotavirüse karşı korumaya yardımcı olacak bir aşı mevcuttur.

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Rotavirüs hastalığı oldukça bulaşıcıdır ve hastalıklı bir kimsenin kusmuğu ve dışkısı kanalıyla şu yollardan yayılır:

 • kişiden kişiye temas; örneğin hasta olan bir kimseye veya virüsü elinde taşıyan bir kimseye dokunmak
 • hastalık bulaşmış olan eşyalar
 • hastalık bulaşmış olan yiyecek ve içecekler

Virüs aynı zamanda öksürme ve hapşırma ile de yayılır.

Rota virüsü belirtileri nelerdir?

Semptomlar genellikle çocuk enfekte olduktan iki ila üç gün sonra ortaya çıkar. İlk belirtiler ateş, midede rahatsızlık hissi ve kusmadır. Bu semptomları karın krampları ve sulu ishal izlemektedir. İshal hafif ya da şiddetli olabilir ve üç ila dokuz gün sürebilir.

3 yaşın altındaki çocuklarda şiddetli ishal dehidratasyona (vücutta sıvı kaybına) neden olduğu için çok tehlidir ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Dehidratasyon belirtileri:

 • Az idrara çıkma
 • Ağız ve boğaz kuruluğu
 • Ayağa kalkarken baş dönmesi
 • Ağladığında çok az ya da hiç gözyaşı olmaması
 • Alışılmadık uyku düzeni ya da kafa karışıklığı
 • Yorgunluk veya huzursuzluk
 • Sinirlilik
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Uzun süre bebeğin bezinin kuru kalması

Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, dehidratasyon riskine karşı mutlaka uzman bir doktordan yardım alın.

Rota virüsü teşhisi nasıl yapılır?

Doktorunuz öncelikle fiziksel muayene ve semptomlar ile ilgili sorduğu sorularla teşhis koymaya çalışacaktır. Bazı durumlarda, çocuğunuzun dışkı örneği bir laboratuvara gönderilerek analiz edilebilir.

Rota virüs çocuklarda böbrek yetmezliği nedeni

Rotavirus viral bir enfeksiyondur, bu yüzden antibiyotiklerle tedavi edilemez. Bununla birlikte, enfeksiyon yakından izlenmelidir, çünkü küçük çocuklarda ishal vücutta yüksek oranda sıvı kaybına neden olabilir.

Çocuğunuzun kaç kez idrara çıktığının dair kayıt tutmak, çocuğunuzun doktorunu dehidrasyonla ilgili doğru bilgilendirmenize yardımcı olacaktır. Bebekler en az altı saatte bir ve daha büyük çocuklar en az sekiz saatte bir idrar yapmalıdır. Çocuğunuzun susuz kaldığını düşünüyorsanız, doktorunuzu hemen aramalısınız.

Tedavi, su kaybını önlemek için ağızdan sıvı alınmasını (örneğin, çokça duru sıvı tüketmek) içerir. Seyreltilmemiş meyva suyu ve içeceklerden kaçınınız; çünkü bunlar su kaybını ve ishali artırabilir. Sıvı kaybını gideren içecekler eczanelerde mevcuttur.
Doktor tarafından tavsiye edilmediği takdirde çocuklar başta olmak üzere hastalara kusma ve ishali önleyici ilaçlar verilmemelidir.

 • Tedavide ishal durdurucu ilaçlar kesinlikle kullanılmaz.
 • Tedavide amaç kaybedilen su, tuz ve şekeri yerine koymaktır. Kusması olmayan çocuklarda öğünler az az ve sık sık verilmeye özen gösterilir. Ağızdan, özel olarak hazırlanmış tuzlu şekerli su karışımlarından verilerek yağsız yiyecekler tercih edilmelidir. Yoğurt, pirinçli yoğurt çorbaları, patates ve muz gibi ishale uygun besin maddeleri, bebeklerde anne sütü ve özel ishal mamaları öncelikle verilmelidir. Su kaybı olan ve kusan bebek ve çocuklar hastaneye yatırılarak damardan sıvı desteği yapılmalıdır.
 • Hastalıktan korunmak için hijyen kurallarına dikkat etmek gerekmektedir.
 • Çocukların el temizliğine büyük önem verilmeli ve kreş, anaokulu öğrencileri hasta olduklarında okula gönderilmemelidir. Ev içi bulaşları önlemek için ortak kullanılan oyuncak ve benzeri eşyaların temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Emziren anneler, bebeğin altını temizledikten sonra ellerini yıkamadan bebeğe temas etmemelidir.

Çocuklarda yüksek ateş durumunda dikkat edilmesi gerekenler

Rota virüsü aşısı

Korunmada hastalık için geliştirilen rota virüs aşılarının uygulanması çok önemlidir.

2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 2 aylıkken başlamak üzere, ağız yolu ile 2 veya 3 dozda aşılama Rota virüs ishallerinin önlenmesinde önem kazanmaktadır. Ülkemizde iki rotavirüs aşısı bulunmaktadır: Rotarix ve Rotateq.

Rotarix, 2 ve 4. ayda veya 3 ve 5. ayda olmak üzere 2 doz kullanılır. Rotateq ise 2-4-6. aylarda veya 3-5-7. aylarda olmak üzere 3 doz uygulanır.

Aşı, 6 aydan küçük bebeklere en az 4, en fazla 8 hafta ara ile 2 dozda uygulanabiliyor. 6 aylık olmadan aşılamanın bitirilmiş olması gerekiyor. (Yani bebek 5 aylıkken ilk doz yapılması halinde 6 aylıkken 2. doz yapılamıyor; dolayısıyla o zaman ilk doz da yapılmamalı).

İdeal aşılama 2. ay ile 3. ayda başlamalı

Aşıya başlanma zamanı önemlidir. Bebek en son dozu en geç 8 aylık olduğunda alabilmelidir. Daha geç kalındıysa aşıya hiç başlanmamalıdır.

Aşı uygulaması ağız yolu iledir, enjeksiyon şeklinde değildir. Aşıdan sonra hemen beslenme mümkündür, diğer aşılarla birlikte yapılabilir, geçimsizliği yoktur. Aşıyı bebek kusarsa tekrarlanmasına gerek yoktur, içeride kalan 1-2 damla bile koruyuculuğu sağlamaya yeterlidir.

Rota virüsü aşısının yan etkileri nelerdir?

Aşının ağır yan etkisi yoktur. 6 ayın altındaki bebeklerde yapılan rotavirüs aşısına bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığı hastalığa bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığından bile daha azdır. Güvenilirliği ve koruyuculuğu yaklaşık %100 civarındadır.

Kaynaklar 1- What Is Rotavirus? 2- Symptoms of rotavirus 3- Rotavirus

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/rotavirus-nedir-rota-viruesun-belirtileri-tedavisi-ve-korunma-yollari/

Rota Virüsü Nedir? Hastalığın Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Rotavirüs nedir? Rotavirüs belirtileri

Rota virüsü son zamanlarda ülkemize yapılan göçler nedeniyle görülmeye başlanan enfeksiyonel bir hastalıktır. 4-5 yaşındaki çocuklarda çok sık görülür. İlk etapta ishal görülmeye başlanır ve belirtiler şiddetlenerek devam eder.

Rota virüsü, sindirim sistemini bütünüyle etkileyen ve artık tüm dünyaya yayılmış ağır bir virüsel hastalıktır. En çok 4-5 yaş çocuklarda görülebileceği belirtilmişti ama yeni doğanlar da büyük risk grubundadır. Mikroskobik görüntüsünde virüs tekerlek biçimindedir. Doğal olarak enfeksiyon geçiren kişiler biraz daha bağışıklık kazanmış durumdadır.

Zika Virüs Nedir? Hastalığın Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Hastalıkta görülen belirtilerin neredeyse tamamı normal birçok hastalıkta da görülebileceği için pek şüphe edilmez ve böyle durumlarda tedavi gecikir. Çocukların virüse yakalanmaması için beslenmelerine dikkat etmeli ve tüm aşılarını zamanında yaptırmalısınız.

Rota Virüsü Nedir?

Rota Virüsü genellikle 6 ay ile 2 yaş çocukları arasında, yoğun ishal ayrıca mide ve bağırsak iltihaplarına yol açan ve enfeksiyona neden olabilen bir virüs çeşididir. Rota virüsünün kuluçka dönemi 2 ile 5 gün arasındadır.

Ateş, kusma ve ishalle birlikte kendini göstermektedir. Ateş ve kusma 3-4 gün içinde geçebilir. Ancak ishal 10 güne kadar devam edebilmektedir.

Her çocuğun 5 yaşına kadar en az bir kere rota virüsüne yakalanma riski çok fazladır ve her çocuk birkaç kez aynı virüs nedeniyle hastalanabilmektedir.

Rota Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Virüs belirtileri genellikle virüs kaptıktan 2 veya 3 gün sonra kendini göstermektedir. Genellikle de kış aylarında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler;

 • 48 saat süren kuluçka dönemi ardından vücuda yerleşen virüs ilk olarak ishale neden olur.
 • Enfeksiyonel olduğu için yüksek ateş görülür.
 • Ateşin ve ishalin tetiklemesi ile mide problemleri yaşanmaya başlanır ve kusma görülür.
 • İlerleyen evrede ishal çok sulu hale gelir ve kokusu çok kötüdür.
 • Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde belirtiler daha hızlı yayılır ve daha belirgin yaşanır.
 • Virüsel bir hastalık olduğundan burun akıntısı, geniz akıntısı, öksürük gibi belirtiler de görülebilir.
 • İshal bir hafta ya da daha uzun süre devam edebilir.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Henüz ishal başlamamışken, virüs çoktan dışkıda görülmeye başlar. Bulaşmanın en temel nedeni dışkı bulaşması ve gıdalar yoluyladır. Ortak kullanım alanlarında özellikle de kreş, anaokulu, çocuk hastaneleri gibi yerlerde salgın çok hızlı üreyebilir.

Virüs çok yeni olduğundan her geçen gün yeni bir bilgi gelmektedir. Bu kapsamda solunum ile bulaştığı yönünde bilgiler de gelmiştir. Ayrıca aile içinde de çok kolay yayılır.

Kapı kolları, asansör düğmeleri, merdiven korkulukları en tehli yerlerdendir. Virüs 60 güne kadar canlı kalabilme özelliğine sahiptir.

Bu sebeple virüs görüldükten sonra da evin hijyenine özen gösterilmelidir.

Rota Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

En temel korunma yöntemi kişisel hijyendir. Suların kaynatılarak kullanılması gereklidir. Eller sık sık ve etkili şekilde yıkanmalıdır. Ortak kullanım alanlarında mümkün olduğunca tuvaletler kullanılmalıdır. Kullanmak durumunda kalsanız bile mutlaka hijyeninize daha fazla dikkat etmelisiniz.

Virüsü atlattıktan sonra da hijyene özen göstermelisiniz. 60 gün yaşayan bu virüsten evi tamamen arındırmak gereklidir. İçme suyu olarak emin değilseniz musluk sularını tüketmemelisiniz. İçiyorsanız bile arındırıcı cihaz kullanmanız gerekir.

Rota Virüs Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota virüsünden korunma yollarından bir de aşıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde rota virüsü aşısı 2006 yılından beri yapılmakta ve önerilmektedir. Aşıların rota virüsü enfeksiyonundan çocukları tam olarak korumamakla birlikte etkili olduğu söylenmektedir. Ayrıca rota virüs aşısı ağız yoluyla yapıldığından kolay ve işlevsel olarak uygulanmaktadır.

Rota virüsü aşısı bebeğinize 8. aydan önce yapılmalı çünkü 8. aydan sonra aşı etkisi ile bebeklerde bağırsak düğümlenmesi görüldüğü ortaya çıkmıştır. Aşılama 32.

haftadan önce bir ay arayla 2 veya 3 doz olarak tamamlanmaktadır. Bu sebeple ilk doz aşılamaya 2. ay, en geç 3. ayda başlanması gerekmektedir. Eğer bebeğiniz 32.

haftaya gelmişse aşıyı uygulamaya hiç başlamamalısınız.

Rota aşısının içerisinde sukroz şekeri bulunduğundan çocuğunuzun bazı şekerlere intoleransı varsa aşıyı yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Rota virüs aşısının bebeğinize yapılan diğer aşılarla eş zamanlı kullanılmasında bir sakınca olmadığı söylenmektedir.

Ülkemizde rota aşısı devlet tarafından karşılanmamaktadır. Eczanelerden temin ederek sağlık ocaklarında veya hastanelerde yaptırılmaktadır. Aşıların fiyatları ise 2018 yılı itibariyle şu şekildedir; Rotateq aşısı 2 doz olarak 2 X 114 TL. Rotarix aşısı 3 doz olarak 3 X 142 TL olarak belirlenmiştir.

Rota Virüsünün Tedavisi Nasıldır?

Tedavinin başında; temel olarak kusma, ishal gibi sorunlar giderilmeye çalışılır. Çünkü bu durumlar günlük hayatı zorlaştıran belirtilerdir. Kusma önleyici ve ishal önleyici ilaçlar tedavide etkili değildir ama şikayetleri azaltır.

Ebola Virüsü Nedir? Hastalığın Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Günümüzde bilinen etkili bir tedavi yöntemi yoktur. Çünkü virüs çok yeni bir türdür. Antibiyotik tedavisi de etkili bir yöntem değildir. Tedavi aşamasında amaç ishal nedeniyle kaybedilen sıvının yerine konulmasıdır.

Beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Anne sütüne devam eden çocuklarda kesinlikle hastalık süresince daha çok emzirme sağlanmalıdır. İshal kesici besinler tüketilebilir. Bunlar; muz, patates ve yoğurttur.

Bunun dışında kesinlikle çok yağlı gıdalar, kızartmalar, ağır yiyecekler tüketilmemelidir. Ayrıca normal ishal durumunda olduğu gibi su tüketimine dikkat edilmelidir.

Aksi takdirde hastalıktan ziyade su kaybı nedeniyle yaşanan sıkıntılar görülmeye başlanabilir.

Источник: //bilgihanem.com/rota-virusu-nedir/

Rotavirüs İshali ve Rotavirüs Aşısı hakkında tüm sorularınızın cevapları

Rotavirüs nedir? Rotavirüs belirtileri

 • Evet, özellikle ilk 2 yaşta ağır – ölümcü ishallere yol açabilir
 • Bu ölümlerin çoğu mikrobun drekt etkisi ile değil yaşattığı sıvı kaybının yerine koyulamaması nedeni ile genellikle sosyoekonomik durumu kötü, temiz su kaynaklarına ulaşımız zor olan ülkelerde yaşanmaktadır.

  Ancak rotavirüs bulaştıktan sonra her çocukta benzer şekilde ilerler.

 • İlk 2 yaşta 100 çocuktan 95’ne, 5 yaşına kadar her çocuğa MUTLAKA rotavirus bulaşır.
 • Ülkemizde , 1 yılda rotavirus bulaşan 3000 çocuk ölüyor
 • Tüm dünyada Rotavirüse bağlı ishal nedeni ile 2.000.

  000 bebek ve çocuk yaşamlarının ilk yılında hastaneye yatıyor

 • Hangi çocuğun daha çok hasta olacağını anlamanın bir yolu yoktur
 • Rakamlar sizleri korkutmasın, önemini vurgulamak anlamında paylaştım.

  Rotavirüs ishali çok sık görüldüğü için genellikle tedavi ediliyor ve bebekler-çocuklar zarar görmüyor bilginize

ROTAVİRÜS NASIL BULAŞIYOR? NE KADAR SÜRE BULAŞICI OLUYOR ?

 • Dokunmayla, Hapşırık – Aksırıkla, yiyecek – içeçeklerle bulaşır.

 • Oyuncakların ve diğer eşyaların yüzeylerinde uzun süre canlı kalır, bu da bulaşma riskini arttırır
 • Rotavirüsü bulaşmış yüzeylere dokunanlar birbirine el-ağız teması ile bulaştırabilir
 • Özellikle yakın temasta bulaşır
 • Kalabalık ortamlarda daha kolay bulaşır
 • Bulaşması için az miktarda rotavirüs alınması yeterlidir

ÇOCUĞUMUN ROTAVİRÜS İSHALİ OLDUĞUNU NASIL ANLARIM ?

Bu şikayetler her çocukta aynı şiddete görülmez, bazı çocuklarda hafif, bazı çocuklarda AĞIR olabilir. Bu durumlar ciltte kuruma-sıkıştırıldığında derinin kağıt gibi katlanması, göz yaşı ve tükürüğün azalması, uzun süre idrar yapamma gibi SIVI KAYBI bulgularıda yaratabilir ve hastalığın ilerlediğinin göstergesidir. Küçük bebeklerde sı

BEBEĞİM ROTAVİRÜS KAPMIŞSA NASIL ANLAŞILIR, NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

 • Özellikle çocuğunuz 2 yaşının altındaysa ve aşağıdakiler varsa rotavirus kapmıştır
  1. Kış ayındaysanız
  2. İnatçı ishali, kusması varsa
  3. Ateşi varsa (ateşi çıkmayabilir, ateş kural değildir)
 • Ama siz sadece kusuyor ya da sadece ishali oluyorsa da doktora gitmelisiniz.

 • Burada rotanın ne kadar su kaybettirdiğine bakılacak,
 • GEREKİRSE test yapılacak,
 • GEREKİRSE serum takılacak,
 • Ağızdan sıvı alan, sıvı kaybı “HAFİF” olan, ek hastalığı olmayan bebeğe SERUM TAKILMAZ. Bu çocuklar evde tedavi edilir.
 • Serumun içinde ilaç yoktur, serum soda gibi mineralli sudur.

  Farkı damardan verilmesidir

 • Ağızdan sızı alabilen, su kaybı tıbbi olarak ağır olmayan bebek ve çocuklara serum takılması zararlıdır
 • Rotavirüsü öldüren, hastalığı tedavi eden bir antibiyotik YOKTUR
 • Rotavirüste antibiyotik KULLANILMAZ, antibiyotik kullanmak iyileşmesini hızlandırmaz aksine bebeğe daha fazla zarar verir ve ishalini, dolayısıyla sıvı kaybını arttırabilir

BEBEĞİME ROTAVİRÜSÜ İSHALİ TANISI KONDU EVDE NE YAPMALIYIM?

 • Bol sıvı… bol sıvı… bol sıvı… bol sıvı… vermelsiniz
 • Elinizden geldiğince beslenmeye çalışınız, kusturacak kadar ısrarcı olmamalısınız
 • Probiyotikler (reflor-maflor isminde piyasada bir çok ilaç var hepsinin etkisi hemen hemen aynı)
 • Tedavisinde antibiyotik kullanılmayacağını tekrar hatırlayınız

ROTAVİRÜS İSHALİ OLAN BEBEKLERDE BESLENME ÖNERİM;Ek besinlere geçtiğiniz dönemde, yaşına uygun önerilen beslenme şekli;1. Üç gün yağlı yiyecek, süt, şekerli yiyecekleri azaltın ya da kesin2. Bol su içmesini sağlayın3. Elma rendesi – Şeftali – Muz gibi meyveler verilebilir. Daha şekerli meyveler önerilmez.

6. Pirinç lapası veya suyu, yoğurt, tuzlu ayran, patates püresi, yağsız et yedirmeye çalışın

ROTAVİRÜS NASIL ZARAR VERİYOR?

 • Kusma ve ishalle çocuk vücut suyunu, kanın içindeki suyu, tuzu, şekeri ciddi şekilde kaybediyor, buda ciddi hastalığa neden oluyor.

 • Virüs olduğu için antibiyotikler etkisiz, virüsü direkt öldüren bir ilaç yok, bebeğin kendi vücudunun virüsü öldürmesine yardım etmekten başka şansımız yok (nasıl yardım edeceğimizi yazının devamında açıkladım)
 • Belirtiler çıkmadan 2 gün önce ve bittikten 2 sonra ortalama 1 hafta bulaşıcıdır.

BEBEĞMİ ROTAVİRÜS MİKROBUNDAN NASIL KORURUM?

 • Ellerinizi yıkayın (Her zaman !!!)
 • Bebişinizi herkesin kucağına vermeyiniz
 • Özellikle hasta insanların bebişinizi yakından sevmesine izin vermeyiniz
 • Seveceklerse ellerini yıkamalarını söyleyiniz
 • Bebişi kalabalık ortamlara sokmamaya çalışınız
 • Anne sütü ile emziriniz
 • Ancak malesef yaygın kullanılan ev temizleyicileri bu mikrobu öldüremiyor bunu unutmayınız

ROTAVİRÜSÜN AŞISI VAR MI?

 • Evet var
 • Ancak rutin aşı programında değil (Madem bu kadar önemli “neden değil?” diyebilirsiniz. Cevabı ülke politikası, kar-zarar hesabı, duygusal sebepler)
 • İsteyen yaptırıyor, isteyen yaptırmıyor kısacası
 • Ağzdan uygulanıyor, damla şeklinde, iğne yok… Cıs yok…

2 tip aşı var

2 dozluk aşı:

 • 1.dozu: 1.5 ay – 3,5 ay arasında ,
 • 2. Dozu: 4 ay – 6 ay arasında ,
 • iki doz arasında en az 1 ay olmalı

3 dozluk aşı:

 • 1. Dozu: 1.5 ay – 3 ay arasında ,
 • 2. Dozu: 4 ay – 6 ay arasında ,
 • 3.doz en geç 8 aylık olduğunda yapılmalıdır ,
 • iki doz arasında en az 1 ay olmalıdır

3 doz , 2 dozdan bir basamak daha etkili

ROTAVİRÜS AŞISININ ZARARI VAR MI?

 • Nadiren aşı sonrası bulantı, kusma, burun akıntısı, öksürük, allerji gibi yan etkiler görülebilir.

 • Eskiden kullanılan bir aşı vardı, azda olsa barsağın iç içe girip tıkanmasına neden oluyordu, KALDIRILDI !
 • Çocuğunuzun Ciddi Kombine İmmün Yetmezlik (SCID) adı verilen ve bağışıklık sistemini etkileyen nadir bir kalıtsal hastalığı varsa, şüphesi dahi varsa yapılmaz
 • 39 derece ateşi ve ağır enfeksiyonu varsa ertelenir (hafif hastalık hali 38 derece ateşi varsa yaptırabilirsiniz)
 • Çocuk ishal ve kusma dönemindeyse iyileştikten sonra yapıtırmanız daha uygundur, çünkü aşı barsaklardan emilir ve hasta çocuklarda aşının etkinliği düşer

**** Aşağıdaki çocuklarda Rotavirüs aşısı yaptırırken dikkatli olunmalı, kararı hekim vermelidir.• Çocuğunuz bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar kullanan veya kanser hastalığı olan kişiler gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişlerle yakın temas halineyse,• Çocuğunuzun herhangi bir mide bağırsak rahatsızlığı varsa• Çocuğunuz olması gerektiği gibi kilo alamıyor ve büyüyemiyorsa

• Çocuğunuzun herhangi bir hastalığı varsa veya enfeksiyon karşı direncini azaltan herhangi bir ilaç kullanıyorsa.

– Aşıdan sonra sonra çocuğunuzda şiddetli karın ağrısı, uzun süreli kusma, kanlı dışkı, karında şişlik ve/veya yüksek ateş olursa hemen acil servise başvurunuz.

– Aşıdan sonra çocuk normal şekilde beslenebilir, normal yaşantısına devam edebilir.– Aşının içinde civa falan yoktur, sükroz ve sorbitol şekerleri (bir çok ilaçta var zaten) vardır– Emzirme aşının etkinliğini azaltmaz.

EMZİRMEYE DEVAM !!!

– Rotavirüs aşısı sadece çocuklarda kullanılır

PEKİ YA ROTAVİRÜS AŞISININ FİYATI NE KADAR?

Yazının hazırlandığı tarih için;

– ROTARIX : 2 x 142.32TL (+özel muayene ücreti)
– ROTATEQ : 3 x 114.01TL (+özel muayene ücreti)

Ekonomik durumu kötü olan ailelerin çocuklarında sık görülen ama ekonomik durumu iyi olanların sık yaptırdığı…. Değişik bir durum?!

ROTAVİRÜS AŞISI BAŞKA AŞILARLA BİRLİKTE UYGULANABİLİR Mİ?

 • Bebeklik dönemdeki diğer aşılarla birlikte uygulanabilir ve bu durumda diğer aşıları etkilemez, diğer aşıların ya da rotavirüs aşısının etkisini azalmaz
 • Ayırı ayrı yapılacaksa aşağıda yazdığım CANLI AŞILARLA aralarında 1 ay olmalıdır

CANLI AŞILAR:
1) ROTAVİRÜS
2) AĞIZDAN DAMLATILAN POLİO
3) KIZAMIK-KIZAMIKÇIK-KABAKULAK
4) SU ÇİÇEĞİ

ROTAVİRÜS GEÇİREN BEBEK BİR DAHA ROTAVİRÜS İSHALİ GEÇİRİR Mİ?

 • 1 defa rotavirüs ishali olan bir bebek yeniden aynı hastalığa yakalanabilir ama hastalığı daha hafif geçirecektir.

 • 2 defa rotavirüs ishali olan bir bebek yeniden rotavirus ishali olmaz, ama başka mikroplarla yine ishal olabilir, yani aşı rotavirus ishalini (2 yaş altı en sık görülen ishali) engeller, maalesef tüm ishalleri engellemez.

SİZCE BEN BEBEĞİME ROTAVİRÜS AŞISI YAPTIRMALI MIYIM?

—–oOo—–

Uzm. Dr. Attila Alp GÖZÜBÜYÜK

www.doktorattila.com

www..com/cocukdoktorubilgiler

Источник: //www.doktorattila.com/rotavirus/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi