Rujunu, Tırnak Makasını Kardeşinle Bile Paylaşma!

Korkma Yapabilirsin: Bebek Tırnağı Kesmenin Püf Noktaları | Anneysen.com

Rujunu, Tırnak Makasını Kardeşinle Bile Paylaşma!

Bebek bakımında en zorlandığın konu tırnak kesmek değil mi? O küçük parmaklardaki daha da küçük tırnakları keserken korktuğunu biliyoruz ama kendisine zarar vermemesi için yapman da lazım. Çünkü bebeğin sen nasıl olduğunu bile anlamadan yüzüne derin çizikler atabilir.

Peki nasıl olacak bu işler? Bebeğinin tırnağını keserken nelere dikkat etmelisin? Bu yazıda işini kolaylaştıracak püf noktaları veriyoruz. Bebek tırnak makası önerilerimiz de var!

Bebeğinin tırnaklarını kesmeye başlamadan önce bulunduğun ortamın yeterli ışık aldığına emin ol. Yanlış ışıkta kesmediğin parçalar olabilir ya da tırnağın derinliklerine girebilirsin. Bu yüzden önce ortamı güzelce aydınlat!

Bu yazı işine yarayacak: 9 Adımda Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

2- En ideal zaman banyo sonrası!

Bebeğin güzel ve rahatlatıcı bir banyo yaptıktan sonra tırnakları yumuşayacak. İşte canını acıtmadan ve zorlanmadan tırnak kesmek için mükemmel bir zaman! Banyo sonrasında normalde keserken zorlandığın kenar tırnakları da kolayca temizleyeceksin.

Banyo vaktini daha da kolaylaştırıyoruz: 13 Soruda Bebek Banyosu Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Sen tırnaklarını kesmeye çalışırken bebeğin muhtemelen hırçınlaşacak, feryat figan bir halde bu işi yapmana izin vermeyecek. Bir tırnağı kesene kadar kan ter içinde kalacaksın.

Bunu önlemek için uzmanlar bebeğinin tırnaklarını uykudayken kesmeni öneriyor. Ilık bir banyo yapmış, karnı tok ve mutlu haldeyken girdiği derin bir uykudayken yavaş yavaş kesmeyi deneyebilirsin. Merak etme, bu süreçte uyansa da hemen geri dalacaktır.

Ayrıntı istersen: Yenidoğan Uyku Düzeni: 6 Soru 6 Cevap!

4- Birinden yardım alabilirsin!

Tek başına yapamayacağını düşünüyorsan, eşinden veya bir yakınından yardım iste. O bebeğini kucaklarken ve oyalarken sen de tırnakları kesebilirsin. Bunun kolay olacağını düşünüyorsan yardım istemekten çekinme!

5- Doğru tırnak makasını seç!

Minik tırnaklar için üretilmiş bol bol bebek tırnak makası var. Bunlar içerisinde şu özellikleri gösterenleri seçmelisin:

 • İlk 6 ay için çıtçıtlı değil, küt ve yuvarlatılmış kenarlı olmalı,
 • Seçtiğin makas çok keskin olmamalı,
 • Kolay kavranmalı,
 • Paslanmaz çelik malzemelden üretilmiş olmalı,
 • Tırnak kavisine uygun olmalı.

6- Bebeğinin tırnaklarını nasıl kesmelisin?

Yanlış kesim enfeksiyon ve tırnak batmalarına neden olabilir. Bu işi doğru gerçekleştir diye Doğum Koçu ve Bebek Hemşiresi Ayşe Öner'in “Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı”nda bahsettiği tırnak kesimi tekniğini sana sunuyoruz.

 • Önce bebeğini sırtı göğsüne yaslanacak şekilde kucağına al ya da en rahat ettiği pozisyonda tut.
 • Tırnağını keseceğin eli kavra ve parmağını tut.
 • Düz kesim için makası aç, tırnağın altına yerleştir, makası kapat ve tırnağı kes.
 • Oval kesim için makası tırnağının en köşesine getir ve parmak eğrisi boyunca parça parça kes.
 • Her iki kesimden sonra da sivri kalan kenarları bebek törpüsü ile düzeltebilirsin.

Uzmanımızın daha birçok tavsiyesi var: Ayşe Öner’den Bebek Bakımı İçin 10 Tüyo

7- Tırnak kesiminden sonra hijyen önemli!

 • Kesim işleminden sonra bebeğinin ellerini ve ayaklarını yıkamalı ya da silmelisin.
 • Tırnaklarını kontrol etmelisin. Derin bir kesik, kanama ya da atladığın bir tırnak var mı diye bakmalısın.
 • Kullandığın tırnak makasını kesimden sonra temizlemeli ve iyice kurulamalısın.

8- Tırnakları keserken kanama olursa ne yapmalısın?

Her şey iyi gidiyordu ama birden derine indin ve bebeğinin parmağı biraz kanamaya başladı. Korkulacak bir şey yok, bebeğinin parmağına kısa bir süre gazlı bez bastır ve sonra iyice sil. Sarma ya da bantlama çünkü bebeğin ellerini sık sık ağzına götürdüğü için bant işlevini göstermeyecek.

Madem bu kadar bahsettik, birkaç bebek tırnak makası önerisinde de bulunalım!

Bebedor Bebek Tırnak Makası Seti (Ort. 15 TL)

 • Paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş.
 • Yuvarlak kenarlara sahip, kesimi kolaylaştırıyor.
 • Kolayca kavranabiliyor.
 • Set içerisinde uçları yuvarlatılmış bir paslanmaz çelik makas, 4 adet yumuşak törpü ve bebek çıtçıt makası var.
 • Yenidoğan tırnak kesimi için uygun.

Chicco Bebek Tırnak Makası (Ort. 20 TL)

 • Paslanmaz çelikten üretilmiş.
 • Yuvarlak kenarları ile bebeğinin canını yakmadan kesim sağlıyor.
 • Kolay tutuş sağlayan parmak deliklerinin içi daha az kayma sağlamak için lastikle doldurulmuş.
 • Kullanılmadığı zamanlarda hijyen sağlamak için koruma kabı var.
 • Yenidoğan tırnak kesimi için uygun.

Weebaby Bebek Tırnak Makası (Ort. 10 TL)

 • Paslanmaz çelikten üretilmiş.
 • Kaymayı en aza indirmek için tırtıklı bir gövdesi var.
 • Ürünün ucu kavisli ve kenarları yuvarlatılmış. Bu sayede güvenli bir kesim sağlıyor.

Bak, daha nelere ihtiyacın var: İçinde Gerçekten Gerekli Şeyler Olan 7 Bebek Bakım Seti

Kaynak: “Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı”

Yazar: Ayşe Öner

Yayınevi: Klan Yayınları

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-bakimi-korkma-yapabilirsin-bebek-tirnagi-kesmenin-puf-noktalari_1598

Rüyada Tırnak Kesmek

Rujunu, Tırnak Makasını Kardeşinle Bile Paylaşma!

Rüyada tırnak kesmek, rüyayı gören kişinin, geçmişte yaşadığı ve kendisine her gün biraz daha acı ve rahatsızlık veren olaylardan ya da durumlardan kurtulup en kısa sürede yaşanan ve üzerinde çok büyük iz bırakan olayları unutup hayatına devam edeceğine delalet edilir.

Rüyada Tırnak Kestiğini Görmek

Rüyada tırnak kestiğini görmek, yüreği Allah sevgisi ile dolu olan kişinin, hep hayırlarla karşılaşacağına, yardıma muhtaç insanlara her zaman yardım edeceğine ve yaptığı her işte amelinin temiz olmasından ötürü hiçbir zaman dara düşmeyeceğine tabir edilir.

Rüyada tırnak törpülemek, rüya sahibinin, iş hayatında ve aile hayatında çok güzel olaylar ile karşılaşacağına, eğer sorunları varsa en kısa zamanda bu sorunlara çözüm bulacağına ve hastalık yaşanıyorsa bu hastalığına şifasının Allah tarafından en kısa sürede gönderileceğine alamet edilir.

Rüyada Tırnak Makası Görmek

Rüyada tırnak makası görmek, rüyayı gören kişinin, insanlara karşı yeterince hassas davranmadığına, bu yüzden bulunduğu ortam içerisinde çok yadırgandığına ve artık kendisini biraz toparlaması gerektiğine işaret edilir.

Rüyada Tırnak Yemek

Rüyada tırnak yemek, rüyayı gören kişinin, iş hayatında kazandığı parayı ve malı elinde tutmakta ve tasarruf yapmakta pek yetenekli olmadığına ve bu paralar ile birikim yapıp iş hayatında yatırıma çevirme becerisinden uzak olduğuna alamet edilir. Aynı zamanda, ister istemez yaşanan korkulardan ötürü çok sıkıntılı zamanlar geçirmeye ve birçok sorun yaşamaya tabir edilir.

Rüyada Tırnak Çektirmek

Rüyada tırnak çektirmek, rüyayı gören kişinin, iş hayatında ya da aile hayatında yaşadığı, çok büyük bir korku ve şaşkınlık içinde kaldığı ve içinde büyük bir sıkıntıya sebep olan olayları ve sırları dışarı vurmak ve bu şekilde artık rahatlamak istediğine delalet edilir.

Yanlış yola giren ve İslamiyet’ten giderek uzaklaşan, günah işleyen, herkes tarafından eleştirilen bir hayat sürdüren arkadaşlara ya da dostlara yardımcı olmak, bu insanlara yol göstermek ve doğru yola se etmek anlamlarına gelir. Rüya sahibinin yaşam şekli, düşünceleri ve inancına düşkünlüğüyle herkesin övgüsünü alacağını, dürüstlüğüyle alkış toplayacağını tabir eder.

Rüyada Gece Tırnak Kesmek

Hayra alamet değildir ve neredeyse sonuna gelinen bir işin bozulacağını bildirir. Özellikle son anda evliliklerin bozulmasına veya nikahtan dönülecek olmaya yorumlanan rüya, kişinin biriktirdiği sorunları bir anda ortaya koymasıyla yaşanacak bir krizin de işaretidir.

Rüyada Gündüz Tırnak Kesmek

İlme duyulan merakın ve kişinin ibadetlerinde her zaman dikkatli olduğunun, kendisine, nefsine, arzularına hakim olmasıyla tanındığının işaretidir.

Rüya sahibi, haline ve sahip olduğu her şeye her zaman şükrederek gününe başladığı gibi, aynı zamanda ailesini ve sevdiklerini ihmal etmez.

Çevresine saygılı, yaptığı işi hakkıyla yerine getiren, hak yemeyen, helal lokma yiyen biri olunduğunu da bildirir.

Rüyada Camide Tırnak Kesmek

Rüya sahibine hayatında hiç unutamayacağı meseller anlatan, örnekler veren ve hayatını tamamen değiştirmesi için yardımcı olan ulema birinin varlığına yorumlanır. Yaşça kişiden büyük bu insan sayesinde içindeki imanı daha da güçlendirecek olan rüya sahibinin dinine uygun şekilde yaşayacağının tabiridir.

Rüyada Annenin Tırnağını Kesmek

Cennetin annelerin ayağının altında olduğuna inanan rüya sahibinin, hayattayken annesine ve diğer aile büyüklerine en iyi şekilde muamele yaptığını, asla onları üzmediğini, isteklerini yerine getirdiği gibi, bolca hayır dualarını aldığını, iyi bir evlat, vicdanlı biri olarak işlerinin de her daim yolunda gideceğini delalet eder.

Yapılacak işte veya çalışılan alanda temiz bir kariyer elde etmek, yalandan uzak durulduğu gibi, kişilikten ödün vermeden, doğru bildiklerinden şaşmadan hareket edecek olmanın da tabiridir.

Rüyada Ayak Tırnaklarını Kesmek

Bir yolculuktan vazgeçecek olan rüya sahibinin aynı zamanda işiyle ilgili bir değişiklik yapmayı da kafasına koyduğuna, henüz kimseyle paylaşmasa bile, düşüncelerini harekete geçirmek için bazı girişimlerde bulunduğunu bildirir.

Rüyada Bir Hayvanın Tırnaklarını Kesmek

Her canlıya sevgiyle yaklaşmak, vicdanını çok önemsemek ve kimsenin ahını almamaya özen göstermek demektir.

Günah işlemekten korkan rüya sahibinin gerçek anlamda iyi ve örnek biri olarak yaşadığına, bundan sonraki yaşamında da çizgisini bozmadan ilerleyeceğini bildirirken, ahiret hayatının da güzel olacağını, sevapların çokluğuyla kişinin Allah’ın sevdiği kullarından olduğunu ifade eder.

Rüyada Tırnaklarını Keserken Kanatmak

Duygularda aşırıya kaçmak, ruhunu huzura kavuşturmak isterken aşırı derecede yalnız kalmak manasına gelir. Kişinin okumaya olan düşkünlüğüne, ilim peşinde koştuğuna ve bu uğurda çok çaba harcadığına, çektiği acılara, üzüntülere de kendini geliştirmek adına katlandığına yorumlanır.

Rüyada Ojeli Tırnak Kesmek

Değişim yaşanacağını bildiren rüya, yaşamda bazı detayların kişi için önemli olacağına, kendi gelişimini bambaşka bir yöne taşıyacağına, aldığı kararları ailesine sunarak onların da fikirlerini alacağına alamet eder. Bayanlar için kapanmak, ibadete başlamak anlamına gelirken, yaşlı kimseler için umre yolcuğu yaparak, uhrevi hayatı yüceltmek manasındadır.

Bir hata nedeniyle sevdiklerini üzen kişinin sürekli olarak kendisini suçlayacağını ve bu şekilde devam ederken psikolojisini de bozacağını bildirir.

Rüyada Eşinin Tırnaklarını Kesmek

Hayırlı evliliklere, kişiye hastalıkta da, sağlıkta da aynı ilgi ve sevgiyle bakacak, her zorlukta yanından ayrılmayacak, tatlı dilli, iyi kalpli bir eşe sahip olunacağını tabir eder.

Rüyada Evde Tırnak Kesmek

Ailede herkesin Allah sevgisiyle dolu olduğunu, ev huzurunun sebebinin kişilerin iman güçlerinde saklı olduğunu, temiz ahlaka sahip olmanın erdemiyle hareket eden rüya sahibinin keder yüzü görmeyeceğini işaret eder.

Rüyada Sokakta Tırnak Kesmek

Öğretmenlik mesleğini seçmek veya kendini başka insanların eğitimlerine adamak anlamındadır. Kişi kaç yaşında olursa olsun, insanlara doğru yolu göstermek için didinecek demektir.

Rüyada Bahçede Tırnak Kesmek

Alçak gönüllü bir yaşam sürdüren rüya sahibinin, ilerleyen yıllarda rızkında ciddi artışlar olacağına, eline geçecek para sayesinde başkalarına da yardımlarda bulunup, huzur içinde yaşayacağına, kimseye muhtaç olmadan, ağız tadıyla geçireceği yaşlılığına alamettir.

Rüyada Bıçakla Tırnak Kesmek

Bir işi tersten yaparak da başarıya ulaşılabileceğinin kanıtı olan rüya sahibinin bu alışkanlığı sürdürerek çoğu kez risk alacağını, bildiğinden şaşmamak için direnmek yerine, kendisine gösterilen yolları da denemesi gerektiğini ifade eder.

Rüyada Makasla Tırnak Kesmek

İbadete başlama kararı almaya ve bu konuda aileden destek görmeye, evli kimseler için eşleriyle birlikte evlerindeki huzuru sağlamak adına çabalamaya yorumlanır. İyi bir anne ve baba olmak, evlatlarına her zaman doğru yolu göstermek anlamına da gelir.

Kudretli bir insan olmaya, sözünü herkese geçirmeye, temiz rızık elde etmeye ve ailesine de haram lokma yedirmemeye yorumlanır.

Rüyada Tırnak Kesip Para Almak

İçtenlikle yapılması gereken bir işi söylenerek yapan rüya sahibinin çevresi tarafından hiç de hoş karşılanmayacağını, hakkında kötü düşüncelere kapılmalarını sağlayacağını bildirir.

Rüyada Kestiği Tırnağın Yeniden Uzadığını Görmek

Yapılan işi hakkı ile yerine getirememek, üstün kötü çalışmak ve daha fazla rızık elde edebileceği halde umursamamak demektir. Sürekli ertelenen bir borca da alamet eder.

Rüyada Morarmış Tırnak Kesmek

Sonuna gelinmiş bir ilişkiyi artık resmi olarak da sonlandırmak anlamına gelen rüya, boşanmalara, nişan atmaya ve duygusal olarak bir karmaşa içinde kalmaya yorumlanır.

Rüyada Siyah Tırnak Kesmek

Var olan yoldan memnun olmamak, bugüne kadar çekilen sıkıntıların bir türlü bitmeyişini iman gücündeki eksiklik olarak algılayan rüya sahibinin bundan sonraki yaşamında inancını daha ön planda tutarak yaşayacağını işaret eder.

Rüyada Çocuk Tırnağı Kesmek

Ebeveyn olunduğunda tüm hayat tecrübelerini evlatlarına aktaracak olmanın, birden çok çocuğa sahip olmanın ve aynı zamanda öksüz ve yetimlere de yardım etmenin ifadesidir.

Rüyada Yaşlı Birinin Tırnağını Kesmek

Etrafındaki herkese aynı hürmeti gösteren, sevgi ve saygıyla sürdürdüğü ilişkileri sayesinde başı sıkıştığında hiç bunalmayan rüya sahibinin pek çok dua aldığına, bu dünyada huzurlu ve mutlu olacağı gibi, ahirette de aynı şekilde mutlu olacağına müjde verir.

Derdi olan ve kendini çok sıkıntıda hisseden, çıkış yolu bulamayan, morali bozuk bir yakına yardımcı olmak, onun hayatını kolaylaştırmak suretiyle kendi maneviyatını da güçlendirmek demektir. Kişinin kendisine yapılan eleştirilerden pay çıkardığını ve asla kimseye gocunmadığını, alçak gönüllü biri olduğunu da tabir eder.

Rüyada Kardeşin Tırnağını Kesmek

Ailevi meseleleri kimseye anlatmayan rüya sahibinin, sorunları çözmek adına tüm sorumluluğu üstleneceğini ve yüzünü kara çıkarmadan her işi başarıyla halledeceğini bildirir.

Rüyada Ölünün Tırnağını Kesmek

Geçmişini unutmamak, ölmüş akrabaların ve yakınların arkasından daima dua okumak, onlar adına hayırlarda, yardımlarda bulunmak, vefalı biri olarak herkesçe sevilmek manasındadır.

Rüyada Tırnak Kesmenin Psikolojik Yorumu

Bazı sorunlu ilişkilere, bu ilişkileri bitirmek isteyen kişilerin karşı tarafı incitmemek adına bir türlü konuya girmediklerini ve bu sürecin bu şekilde uzayıp gittiğini bildirir. Kişinin sürekli gergin hissettiğini, hayatına yeniden başlamak, temiz bir sayfa açmak istese de bir türlü yapamadığını, bu durumun da kendisinde strese neden olduğunu delalet eder.

'ta'da'da Görmüş olduğunuz rüyayı tüm ayrıntılarıyla bize yazın!

Источник: https://www.ruyatabirleri.com/ruyada-tirnak-kesmek.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.