Sabah kahvaltısı neden gerekli?

Zayıflamak için Sabahları Ne Yemeli?

Sabah kahvaltısı neden gerekli?

Sağlıklı sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Özellikle zayıflamaya çalışanlar için. Kahvaltıda doğru gıdaları yemek, gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak ve günün geri kalanında aşırı yemeyi önleyecektir. İşte sabah kahvaltıda zayıflamak için ne yemeliyiz listesi

Kilo Vermek için Kahvaltıda Ne Yemeli?

Yumurta

Yumurta, en sağlıklı ve lezzetli gıdalardan biridir.

Çalışmalar, kahvaltıda yumurta yemenin tokluk duygularını arttırdığını, bir sonraki yemekte kalori alımını azalttığını, kan şekeri ve insülin düzeylerini korumaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Bir çalışmada, erkekler kahvaltıda yumurta ya da ekmek yedi. Yumurta yiyenler, kahvaltıdan sonra daha tok hissetmişler ve günün geri kalanında daha az kalori tüketmişlerdi.

Yumurta yüksek kaliteli protein sağlar ve ayrıca çok yönlüdür. Örneğin, haşlanmış yumurta, hızlı ve mükemmel bir kahvaltı imkanı sunar.

Yoğurt

Yoğurt, kremsi, lezzetli ve besleyici bir gıdadır. Protein bakımından zengindir. Proteinlerin açlık hissini azalttığı, yağ ve karbonhidrata göre daha yüksek termik etkiye sahip olduğu belirtilmektedir. “Termik etki” terimi, yemek yedikten sonra oluşan metabolik hızdaki artışı belirtir.

Yoğurt ve diğer süt ürünleri de kilo vermeye yardımcıdır çünkü PYY ve GLP-1 dahil olmak üzere tokluğu artıran hormon seviyelerini yükseltir.  Öğünün vitamin, mineral ve lif içeriğini artırmak için yoğurdu, çilek veya doğranmış meyvelerle tüketmeyi deneyin.

Kahve

Kahve, güne başlamak için harika bir içecektir. Uyanıklık ve zihinsel performansı iyileştiren kafein bakımından yüksektir. Kafeinin, metabolizma hızını ve yağ yakmayı artırdığı belirtilmektedir. Bir çalışmada günde 100 mg kafein tüketen insanların 24 saatlik bir süre zarfında ekstra 79-150 kalori yakmasına yardım ettiği belirlendi.

Kahve, aynı zamanda iltihaplanmayı azaltan antioksidanlar açısından da zengindir, kan damarlarınızı örten hücreleri korur, diyabet ve karaciğer hastalığı riskini azaltır.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, hububat severler için en sağlıklı sabah kahvaltısı seçeneğidir. Öğütülmüş yulaflarından yapılır ve beta-glukan olarak adlandırılan benzersiz bir lif içerir. Bu lif, birçok etkileyici sağlık faydasına sahiptir. Buna ek olarak, beta-glukan tokluk duygularını arttıran çözünür bir liftir.

Bir kase pişmiş yulaf ezmesi, yüksek proteinli bir kahvaltı sağlar, yaklaşık 6 gram protein içerir. Yulaf ezmesi ile yaptığınız kahvaltının protein içeriğini artırmak için, su yerine sütle hazırlayın.

Chia Tohumu

Chia tohumu, çok besleyicidir. Ayrıca en iyi lif kaynaklarından biridir. 28 gram chia tohumu, 11 gramlık lif sağlar. Dahası, chia tohumundaki lifin bir kısmı çözünür liftir. Çözünür lif, sindirim kanalından geçen gıdayı artırır ve tok hissetmenize yardımcı olur.

Küçük bir çalışmada, diyabetli kişiler 12 hafta boyunca chia tohumu yedi, açlık azalması ile birlikte kan şekeri ve kan basıncında iyileşme sağladı. Chia tohumu antioksidan bakımından da yüksektir. Hücreleri, metabolizma sırasında üretilen serbest radikaller denilen kararsız moleküllerden korur.

Dutsu meyveler

Dutsu meyveler lezzetlidir ve antioksidanlarla doludur. Popüler türler arasında yaban mersini, ahududu, çilek ve böğürtlen bulunur. Çoğu meyveden daha düşük şeker oranına sahiptir ve lif açısından daha yüksektir.

Aslında, ahududu ve böğürtlen fincan başına etkileyici oranda yani 8 gram lif sağlar. Dahası, bir fincan dutsu meyve türüne bağlı olarak sadece 50-85 kalori içerir.

Kahvaltıda dutsu meyveleri tüketmenin iyi bir yolu onları yoğurt veya peyniri ile yemektir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler lezzetli, doyurucu ve besleyici gıdalardır. Onlar tok hissetmenize ve kilo alımını önlemeye yardımcı oldukları için kahvaltıda tüketilebilecek mükemmel besinlerdir. Kuruyemişlerin kalorisi yüksek olmasına rağmen, çalışmalar, içerdikleri tüm yağların emildiğini gösteriyor.

Ayrıca, kuruyemişlerin, kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiği, insülin direncini düşürdüğü ve inflamasyonu azalttığı belirtilmektedir. Her çeşit kuruyemiş, magnezyum, potasyum ve kalp sağlığı için önemli olan tekli doymamış yağ bakımından yüksektir.

Yoğurt, peynir veya yulaf ezmesinin içine katacağınız kuruyemişler, kahvaltınızın besin değerini arttırırken, lezzet de sağlar.

Yeşil Çay

Yeşil çay, bilinen en sağlıklı içeceklerden biridir. Metabolizma hızını artırmakla birlikte uyanıklığı ve ruh halini yükselten kafein içerir. Yeşil çay, fincan başına yalnızca 35-70 mg kafein içerir, bu da kahvedeki miktarın yaklaşık yarısı kadardır.

Meyveler

Meyveler, besleyici bir kahvaltının lezzetli bir parçası olabilir. Her çeşit meyve, vitaminler, potasyum, lif içerir ve kalorileri düşüktür. Bir fincan meyve, türüne bağlı olarak yaklaşık 80-130 kalori sağlar.

Turunçgil meyveleri, C vitamini açısından çok yüksektir. Büyük bir portakal, önerilen günlük C vitamini alımının % 100’ünden fazlasını sağlar. Yüksek lif ve su içeriği nedeniyle meyveler çok doyurucudur. Meyveleri yumurta, peynir veya yoğurt ile birlikte tüketin, sizi dengeli bir kahvaltı ile saatlerce tok tutar.

Keten tohumu

Keten tohumu, inanılmaz derecede sağlıklıdır. Çözünür lif bakımından zengindir, bu da yedikten sonra uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Keten tohumu aynı zamanda insülin hassasiyetini artırarak, kan şekeri düzeylerini düşürebilir ve göğüs kanserine karşı koruma sağlayabilir.

2 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu 3 gram protein ve 4 gram lif içerir. Kahvaltınızın lif ve antioksidan içeriğini arttırmak için yoğurda, peynire keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Lor Peyniri

Lor peyniri harika bir kahvaltı yiyeceğidir. Metabolizmayı artıran, tokluk hissi üreten ve “açlık hormonu” ghrelini azaltan protein bakımından yüksektir. Tam yağlı lor peynirinde kilo vermeyi sağlayan konjuge linoleik asit (CLA) bulunur. 1 bardak lor peyniri, 25 gram protein sağlar.  Daha da besleyici hale getirmek için çilek ve öğütülmüş keten tohumu veya fındık ekleyerek tüketin.

Kilo Vermek için Sabah Yapılması Gerekenler

“Zayıflamak için sabah kahvaltısında ne yenmeli?” sorusunun cevabı olarak neler yenebileceğini belirttik. Buna ek olarak, sabahları kahvaltı ve kahvaltı öncesi kilo vermeyi kolaylaştırmak için neler yapabileceğinize bakalım.

İlk adım erken kalkmak

Okula veya işe gitmek için erken kalkmaya bazen insanüstü çaba harcadığınızı düşünüyorum. Ama bunun size ne gibi faydalar sağlayacağınızı biliyor musunuz?

Erken kalkmak size kaliteli bir kahvaltı yapmak için fırsat sağlar. Sessiz bir güne başlamak ise gün içinde daha dingin ve huzurlu olmanızı sağlayacaktır. Ayak üstü atıştırmak yerine, protein açısından zengin bir kahvaltıyla güne başlayarak, yavaş yavaş kilo verdiğinizi fark edeceksiniz.

Kahvaltıdan önce doğal bir içecek

Erken kalkmayı başardınız. Peki şimdi ne yapacaksınız? Metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak doğal bir içecek hazırlayın. İşte size bazı öneriler:

Zayıflamak için sabah aç karnına ne içmeli?

Sıcak su ve limon: Sıcak su ve limon karışımı ideal bir içecektir. Suyun çok sıcak ve soğuk olmamasına dikkat edin.

Zencefil: Baş ağrısını rahatlatmak gibi etkisi olan bu şifalı bitki, aynı zamanda kilo vermek için idealdir.

Yeşil çay ve bal: Yeşil çay ve bal karışımı mükemmel bir metabolizma hızlandırıcıdır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Ananas suyu ve aloe vera: Güne başlamak için mükemmel bir karışımdır. Bununla birlikte toksinlerin atılmasına yardımcı detoks etkisi vardır.

Zayıflamak için sabah sporu

Sabah erken kalkmak size egzersiz yapma için fırsat tanır. Harika bir kahvaltı ile tamamlanacak ilk aperatif egzersizdir. İşte sabah uyanınca zayıflamak için birkaç öneri:

Dışarıda 10 dakika çalışın: Dışarıya çıkmak için bahaneler bulun. Köpek gezdirmek, arkadaşınızla buluşmak gibi. Bu şekilde kendinize hareket alanı yaratırsınız.

20 dakika yürüyüş: En az 20 dakika yürüyün. Bu size iyi gelecektir.

Evde egzersiz: Bölgesel egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin; kalça ve bacaklarınızı çalıştıracak egzersizler. Egzersiz dozunu yavaş yavaş artırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Egzersiz sonrası güzel bir duş alarak güne rahat başlayabilirsiniz.

Yeterli kahvaltı

Sağlıklı sabah kahvaltısı nasıl olmalı?

Dengeli bir kahvaltı kilo vermek için en ideal olanıdır. Kahvaltıyı atlamak metabolizmayı yavaşlatır. Yağ birikimi hızlanırken, enerji ve hareket olanağı kısıtlanır. Kilo vermek için yukarıda belirtilen yiyeceklerle dengeli bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/zayiflamak-icin-sabahlari-ne-yemeli/

Kahvaltıda Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sabah kahvaltısı neden gerekli?

Kahvaltı güne başlamadan hemen yenen öğündür. Gün boyunca yapılacak işlerin sağlıklı yapılması bir nevi kahvaltıya bağlıdır. Bu nedenle bu öğünün atlanması yada önem verilmeden geçiştirilmesi pek tavsiye edilmez.

Kısaca şunu söyleyelim günün iyi geçmesi güne iyi başlamaktan geçer. Güne iyi bir başlangıç yapmakta iyi bir kahvaltı yapmakla mümkün olur. Bu nedenle size 2 farklı öneride bulunmayı uygun buldum.

Size uygun olan maddeleri seçmeniz için önerilr şıklar halinde verilmiştir.

Öğünler içinde ‘en önemli’ olarak nitelendirilen sabah kahvaltısında yenilen besinlerin miktar ve içeriği günün verimli geçmesini sağlıyor.

Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında geçen uzun sürede vücut besinlerin tümünü kullanır ve kahvaltı yapılmaması halinde beynin kullanımı için yeterli enerji oluşmaz.

Kahvaltı yapılmazsa yorgunluk, başağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanabiliyor.

Kahvaltının Çocukların Başarısına Etkisi

Kahvaltı yapılmadığı zaman çocuklarda okul başarısı düşer ve hastalıklara karşı vücut direnci azalır, yorgunluk ve bitkinlik meydana gelir. Doygunluk sağlanması ile birlikte bu durum ortadan kalkar. Bedenin düzenli çalışması için kan şekerinin belirli bir düzeyde olması gerekiyor; kan şekerinin düşüklüğü kadar, yüksekliği de sakıncalıdır.

Düzenli aralıklarla uygun miktarlarda beslenildiğinde ise kan şeker düzeyi alçalıp yükselmiyor ve vücut düzenli çalışabiliyor.

Protein Tüketimi

Kahvaltıda yeterli protein tüketenlerde iş verimi ve reaksiyon hızının yüksek olduğu gibi, kahvaltı yapmayanlarda iş verimi önemli ölçüde azalır, anlama ve kavrama hızı düşer. Bu kişiler egzersiz yaptıklarında baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetleri meydana gelir. Düşük protein içeren kahvaltıdan sonraki ikinci ve üçüncü saatler arasında kan şekeri açlık seviyesinin altına düşer.

Yeterli ve Dengeli Kahvaltıda Yenilmesi Gerekenler

 • Protein içeriği yüksek besinler (süt, yumurta, peynir gibi) tüketilmesi
 • Meyve ve sebze yenilmesi uzun süre doygunluk sağlar. Domates, maydanoz, taze biber gibi sebzelerle portakal ve elma gibi meyveler ya da taze sıkılmış portakal suyu kahvaltı sofrasında bulundurulmalı.
 • Sebze ve meyve kahvaltının C vitamini açısından dengeli olmasını sağlarken, demir mineralinin emilimini artırarak, kan kolesterol seviyesini düşürür.
 • Kahvaltıda bir bardak süt içmek, bir yumurta yemek, bir portakal, salatalık ya da domates gibi sebze ya da meyve tüketmek güne dinamik ve sağlıklı başlamak açısından atılabilecek en önemli adım.
 • Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kahvaltısında daima bir bardak süt bulunmalı. Süt içmeyi sevmeyen çocukların ise yeterli peynir ya da yoğurt tüketmesi sağlanmalı.
 • Kahvaltıda çocuklara verilecek ana besinler peynir, zeytin, yumurta, reçel, bal, pekmez, ekmek, kahvaltılık tahıl ürünleri, sebze ve meyveler.
 •  Bir bardak süt, bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, beş-altı adet zeytin, bir domates ve bir-iki dilim ekmek,
 •  Bir bardak süt, tahin-pekmez, bir miktar ceviz, iki dilim ekmek, bir portakal,
 •  Bir bardak süt, bir yumurta, bir dilim reçelli ekmek, bir mandalina
 •  Bir bardak sütle karıştırılmış tahıl ürünü ve bir çay bardağı taze meyve suyu

Kahvaltıda Ne Yenmeli

Ahmet Maranki’den kahvaltıda yenilmesi gerekenlerin listesi;

 • Kahvaltı sırasında mutlaka maydonoz,tere.roka,havuç gibi sebzeleri tüketin.
 • 1 adet haşlanmış patates yiyin
 • Yediğiniz her şeyin içine limon sıkarak tüketin.
 • Doğal olarak üretilmiş müsli tüketin. Müslinin içine süt değil portakal suyu koyun. İçine 1 kaşık bal ilave ederek tatlandırın.çocuklarında enerjisini yükseltir.sınava gierecek çocukalrın zihin açıklığına faydalı olur.
 • Peynirin keçi peynir olanını ve kaynatılarak üretilmiş olanını tercih edin.
 • Salam,sosis,sucuk gibi ürünlerin,doğal yetiştirilmiş,kuzu yada keçi etinden üretilmiş olanını yiyin.
 • Kahvaltıda siyah çay yerine yeşil çay,kekik çayı yada bitki çayı tüketin. Siyah çaydaki tanen maddesi özellikle çocuklarda demir eksikliğine neden olur ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur
 • Kepeği alınmamış ekmek ve pirinç tüketin.
 • Ceviz,fındık,badem,çekirdekli kuru üzüm,1 adet yumurta gibi ürünlerden özellikle çocuklara mutlaka yedirilmeli.
 • Kahvaltıda ökse otu tüketmek çok faydalıdır.
 • Pestil,dut gibi doğal ve organik olarak hazırlanmış yiyecekler yiyin.
 • Turpu öğlen ve akşam yemekleri sırasında üzerine limon sıkarak yiyin.
 • Yağda kızartılmış patates ve yağda kavrulmuş başka ürünleri yemeyin ve yedirmeyin. Çünkü yanmış yağ kansorejendir.
 • Yemekler sırasında karbonhidratla proteini karıştırmayın. Etle-pilav,etle-patates bir arada tüketilmez. Hele ki yemeklerin hemen ardından şerbetli ve ağır tatlılar tüketenler şeat tokatını yerler.tatlılar ya yemekten önce yenmeli ya da yemeklerden 1 saat sonra tüketilmelidir.
 • Her yemeğin ardından çay yerine mutlaka kahve için.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/beslenme/kahvaltida-yenilmesi-gerekenler-nelerdir.html

Kahvaltıda Ne Yapsam? Pazar Kahvaltıları İçin 13 Lezzetli Kahvaltı Tarifi

Sabah kahvaltısı neden gerekli?
'da PaylaşFavorilerinize ekleyin.Favorilerinizden kaldırın.Email gönderin.

Pazar kahvaltısı dünyanın en güzel şeyi değil de ne? Pazartesi sendromuna Pazar gününden başlamamızın nedeni kesinlikle kahvaltısı.

Kahvaltıda ne yapsam diye düşünüyorsan artık düşünmene çok gerek kalmadı.

Birbirinden harika kahvaltı tarifleri ile kahvaltıya ne yapsam diye düşünmeye son! Hadi gelin o kahvaltıyı ziyafete dönüştürecek birbirinden şık lezzetlere bir göz atalım!

Kahvaltıya her türlü börek yakışır ancak içinde her şey olan börek efsane olur.

Kahvaltı Böreği Tarifi

 • Milföy hamuru
 • 3 yumurta
 • 3/4 SB kaşar peyniri
 • 8 adet sosis

Fırını 190 dereceye ayarlayın. Yumurtaları çırpın. Daha sonra tavaya alıp karıştırarak pişirin. Yumurtalar soğurken. Milföylerin içerisine yumurta sosis ve peynirleri koyun ve rulo şeklinde sarın. Hamurların üzerine yumurta sürün ve 15-20 dk kadar pişirin.

Dilerseniz haşlanmış patates de ekleyebilirsiniz.

Pizza yerine kahvaltıda pideyi tercih eden milletiz ancak yapması biraz zor oluyor. Onun yerine daha kolay bir alternatif olan pizzayı deneyebiliriz.

Tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Evet bu sefer omletleri lokmalık kişiye özel yapabilirsiniz. Üstelik sevilmeyen malzemeleri de çıkartabilirsiniz.

Muffin Omlet Tarifi

 • 1 adet dolmalık biber
 • 3 dal taze soğan
 • 4 küçük kiraz domates
 • 6 yumurta
 • 1/2 TK tuz
 • 50 gr kaşar peyniri
 • Bir avuç ıspanak
 • 2-3 damla acı sos
 • Sucuk
 • Sosis

Fırını 200 dereceye ayarlayın. Daha sonra yumurtaları çırpın ve diğer malzemeleri minik minik doğrayıp karışıma ekleyin. Dilediğiniz malzemeleri ekleyip çıkartabilirsiniz. Daha sonra muffin kalıplarını yağlayın ve yumurtaları ekleyin 15-18 dk pişirin.

Omlet yerine sahanda yumurta sevenleri de mutlu edecek şey muffin kalıpları. Hem pişirmesi hem sunması rahat oluyor!

Muffin Kalıplarında Yumurta Tarifi

 • 12-20 dilim pastırma
 • 12 adet yumuta
 • Tuz
 • Karabiber
 • Taze kekik

Fırını 200 dereceye ayarlayın. Muffin kalıplarını yağlayın. Pastırmaları kenara koyun ve içerisine yumurta kırın. Tuz ve karabiber ile lezzetlendirip 10-12 dk yumurta ne kadar pişkin sevdiğinize bağlı olarak pişirin. Taze kekik ile servis edin.

Menemenin her halini severiz de bu sefer biraz da kimyon ekleyip mükemmele ulaştırabiliriz.

Kimyonlu Menemen Tarifi

 • 600 gr domates
 • 4 YK zeytinyağı
 • 6 adet yeşil soğan
 • 4 diş sarımsak
 • 1/2 TK kimyon
 • Bir tutam kırmızı biber
 • 4 adet yumurta
 • 3 YK maydanoz
 • Tuz
 • Karabiber

Bir tavaya zeytinyağını yeşil soğanı koyun ve soteleyin. Üzerine sarımsak, domates ve baharatları ekleyin. Domatesler sos kıvamına gelince 4 yuva açın ve yumurtaları kırın. Dilerseniz yumurtaları dağıtıp pişirin dilerseniz beyazları pişene kadar bekleyin ve maydanoz ile servis edin.

Ekmek hamurunun dönüşebileceği en güzel lezzet tabii ki pişi. Onsuz kahvaltı sofrası tam olmaz!

Pişi Tarifi

 • 3 SB un
 • 1 YK kuru maya
 • 1/2 TK şeker
 • 1,5 TK tuz
 • 1 SB ılık su
 • Sıvı Yağ

ya da

Ilık suda mayayı ve şekeri eritin. Unun çevresine tuzu serpin ve mayayı yavaş yavaş una yedirip hamur elde edin. Daha sonra yaklaşık 1-1,5 saat mayalanmaya bırakın. Dilerseniz ekmek hamuru ile de yapabilirsiniz. Kabaran hamurdan minik parçalar alarak derin yağda kızartın.

Pazar kahvaltısında mis bir koku ile uyanırsınız. Anneniz kalkıp sizin için gözleme yapmıştır. O mis koku bütün bir günü mutlu geçirmenize neden olabilir.

Peynirli Gözleme Tarifi

 • 6 SB un
 • 2 TK tuz
 • 1 paket kuru maya
 • 1 TK şeker
 • 2-2,5 su bardağı su
 • Peynir
 • Maydanoz
 • Dereotu

Maya, ılık su ve şekeri karıştırın ve bekletin. Tuzu unun çevresine serpin ve una yavaş yavaş mayalı karışımı ekleyin. Hamuru elde ettikten sonra incecik açık içerisine peynir, maydanoz ve dereotu koyun ve kapatın. Üzerini yağlayıp tavada kızartın. Dilerseniz hazır yufkadan başka harçlar kullanarak da yapabilirsiniz.

Lavaş zaman zaman hayat kurtarıcı olabilir. Mesela kahvaltı için gereken malzemeleri içine hapsedip çıtır çıtır bir gözlemeye dönüştürülebilir.

Kahvaltılık Lavaş Gözleme Tarifi

 • 8 adet lavaş
 • 2 YK sıvı yağ
 • 3 SB kaşar peyniri
 • 16 dilim salam ya da jambon
 • 1 SB taze soğan
 • 4 yumurta

Yumurtaları çırpın ve tavada karıştırarak pişirin. Daha sonra lavaşların içerisine peynir, jambon, yumurta, tuz ve karabiber ekleyin ikiye katlayın ve tavada çıtırlaşana kadar pişirin.

Genellikle üzerine bir de domatesli sos olur hatta evde varsa biber ve patlıcan da eşlik eder. Ama vazgeçilmezlerden biri patates kızartmasıdır.

Sucuksuz Pazar kahvaltısı olmaz. Haftada bir yenir ama kesin yenir. Bu sefer sucukları çıtır ekmeklerin üzerine almaya ne dersiniz?

Tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Tost ekmeklerinden çıtır çıtır bir börek yapabileceğinizi söylesem.

Tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Çıtır çıtır ekmek de güzel fikir ama sıcacık ve yumuşacık bazlama daha cezbedici!

Bazlama Tarifi

 • 3-4 SB un
 • 1,5 TK kuru maya
 • 1 TK tuz
 • 1/2 TK şeker
 • 2 SB ılık su

Su, maya ve şekeri karıştırın ve bekletin. Tuzu unun çevresine serpin ve maya ile karıştırarak hamur elde edin. Sonrasında mayalanması için bekletin. Yağlanmış tavada bezeleri pişirin.

Minik tatlıları süslemek aslında çok kolay!

Minik Lolipop Pankek Tarifi

 • 1/2 SB un
 • 1 YK şeker
 • 1 TK kabartma tozu
 • 1/4 TK karbonat
 • 1/4 TK tuz
 • 1/2 SB yoğurt
 • 1-2 YK süt
 • 2 YK erimiş tereyağı
 • 1 yumurta

Kuru malzemeleri karıştırın. Daha sonra sıvı malzemeleri karıştırın ve iki karışımı birleştirin. Yağlanmış tavaya 1-2 YK kadar harçtan dökün dilerseniz lolipop çubukları takarak pişirin. Dilerseniz şişlere takıp meyvelerle birleştirin.

Tarihe GöreBeğeniye Göre

Источник: https://onedio.com/haber/pazar-kahvaltilarinda-yataktan-kalmaniza-neden-olacak-13-lezzetli-kahvalti-tarifi-732021

Sağlıklı Bir Kahvaltıda Olması Gereken Besinler

Sabah kahvaltısı neden gerekli?

Haber güncelleme tarihi 28.06.2019 10:01

Sağlıklı Bir Kahvaltı Hakkında Detaylar

Kahvaltı güne başlamadan hemen önce yenen bir öğün olduğu için, gün boyunca yapılacak işlerin sağlıklı yapılması kahvaltıya bağlıdır diyebiliriz. Bu nedenle uzmanlar tarafında kahvaltının atlanması ya da geçiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

 Günün iyi geçmesi güne iyi başlamaktan geçmektedir. Güne iyi bir başlangıç yapmak ise iyi bir kahvaltı yapmakla mümkündür. Öğünler içerisinde “en önemli” öğün olan sabah kahvaltısında yenilen besinler, günün daha verimli geçmesini sağlamaktadır.

Sabah kahvaltısı yapılmadığı taktirde kişide yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanabilmektedir. Kahvaltı güne sağlıklı ve besleyici bir yemekle başlama şansı verir.

Sağlıklı bir kahvaltının yetişkinler için yararları şu şekildedir:

 • Vücudun daha fazla vitamin ve mineral alınması sağlanır.
 • Sağlıklı bir kahvaltı sayesinde, daha az yağ ve kolesterol tüketilir.
 • Kahvaltı gün içerisinde dikkatinizin ve verimliliğiniz artmasını sağlar.
 • Kilo kontrolü sağlanır.
 • Daha az kolesterol aldığınız için kalp hastalığı riski azalmaktadır.

Çocuklar İçin Kahvaltının Yararları

Kahvaltı özellikle büyüme dönemindeki çocuklar ile gençlerin günlük enerji ve besin ögeleri gereksinimlerine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca uzmanlar kahvaltının çocukların okul başarısı üzerinde olumlu etkileri üzerinde ısrarla durmaktadır. 

Çocuklardan erişkinlere bütün bireylerin kahvaltıyı atlama eğiliminin diğer öğünlere göre daha fazla olduğu görülmektedir.

 Kahvaltı yapılmadığı zaman çocuklarda hem okul başarısı düşer hem de hastalıklara karşı vücut direnci azalır, yorgunluk ve bitkinlik meydana gelebilir.

Doygunluk sağlanması ile birlikte bu durum ortadan kalkar. Çocuklar için sağlıklı bir kahvaltının yararları kısaca şu şekildedir:

 • Çocukların günlük besin ihtiyaçları karşılanır.
 • Daha iyi konsantre olmaları sağlanır.
 • Problem çözmedeki yetenekleri gelişir.
 • Daha uyanık olurlar.
 • Okuldan daha az uzak kalırlar.
 • Fiziksel olarak daha aktif olurlar.

Yeterli ve Dengeli Kahvaltı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Protein içeriği yüksek besinler tüketilmesi gerekmektedir.
 • Kahvaltıda meyve ve sebze tüketilmesi uzun süre doygunluk sağlar.
 • Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kahvaltısında daima bir bardak süt bulunmalı. 
 • Kahvaltıda çocuklara verilecek ana besinler peynir, zeytin, yumurta, reçel, bal, pekmez, ekmek, kahvaltılık tahıl ürünleri, sebze ve meyveler olmalıdır.

Nişastalı Besinler

Nişastalı besinlerden ekmek ve müsli sabah kahvaltısının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. İçeriğindeki B vitaminin hem zihin açıcı hem de dikkat toplamaya yardımcı olma gibi bir etkisi bulunmaktadır.

 Ancak ekmek tüketirken, tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Tam buğday ekmeğini kahvaltılarda az miktarda tereyağı, bal veya reçel sürerek lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Ayrıca tükettiğiniz müslinin mümkün olduğu kadar az şekerli olmasına da dikkat edin. 

Vitaminler

İdeal bir sabah kahvaltısında, taze meyveleri kesinlikle ihmal etmemelisiniz. C vitamini açısından oldukça zengin olan greyfurt, portakal ve kivi gibi meyveler özellikle tercih edilebilecek meyvelerdendir.

 Hazır meyve sularında fazla miktarda şeker olabildiği için, kahvaltılarınız da taze meyveler yemeye yada taze meyve suyu sıkıp içmeye özen göstermelisiniz.

 Kahvaltı sırasında mutlaka maydonoz, roka, havuç gibi sebzeleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Proteinler

Sabah kahvaltılarında proteinli besinler tüketmek, öğle saatlerine kadar açlık krizine girmenizi önlemektedir.

Kahvaltıda tüketilmesi gereken proteinli besinlerin başında, yoğurt, süt ve peynir gelmektedir. Bunlar sağlıklı bir kahvaltı için mutlaka yenilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Ayrıca proteinli besinler özellikle çocukların iskelet sistemine de yarar sağlamaktadır.

İçecekler

Gün içinde metabolizmayı hızlandırmak ve su kaybını önlemek için kahvaltıda taze meyve suyu, çay veya bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Kahvaltıda Yenilmesi Gerekenler

 • Kahvaltı sırasında mutlaka maydonoz, roka, havuç gibi sebzeleri tüketin.
 • Kahvaltılarda 1 adet haşlanmış patates yiyebilirsiniz.
 • Yediğiniz her şeyin içine limon sıkarak tüketin.
 • Kahvaltılarda müsli tüketecekseniz mutlaka doğal olarak üretilmiş müslilerden tüketin. Müslinin içine süt yerine portakal suyu koyabilirsiniz. Ayrıca içerisine 1 kaşık bal ilave ederek tatlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Peynirin keçi peynir olanını tercih etmelisiniz. Keçi peynirini kendiniz kaynatarak yada dışarıdan aldıklarınızda doğal bir şekilde kaynatılarak üretilmiş olmasına dikkat edin.
 • Tükettiğiniz salam, sosis, sucuk gibi ürünlerin, doğal yetiştirilmiş, kuzu ya da keçi etinden üretilmiş olanlarını tercih edin.
 • Kahvaltıda siyah çay yerine yeşil çay, kekik çayı yada bitki çayı tüketin. Siyah çayın içerisinde bulunan maddeler, özellikle çocuklarda demir eksikliğine ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır.
 • Ceviz, fındık, badem, çekirdeklikuru üzüm, 1 adet yumurta gibi ürünlerden özellikle çocuklara mutlaka yedirilmelidir.
 • Kahvaltıda ökse otu tüketmek oldukça faydalıdır. 
 • Pestil, dut gibi doğal ve organik olarak hazırlanmış yiyecekler tüketin.
 • Kahvaltıda yağda kızartılmış patates ve yağda kavrulmuş başka ürünleri yemeyin ve yedirmeyin.
 • Her yemeğin ardından çay tüketmek yerine kahve için.

Kahvaltıda Yenilmemesi Gerekenler

 • Kahvaltı sırasında gereğinden fazla içecek tüketmek midenizi şişireceğinden, asıl yemeniz gereken diğer yiyeceklere yeriniz kalmayabilir. Bu nedenle fazla içecek tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Kahvaltıda kahve tüketeceksiniz, sütlü kahve yerine sade kahve içmeyi tercih etmelisiniz. Kahvaltıda tüketilen sütlü kahve, hazımsızlık yapabilmektedir.
 • Poğaça, kuru pasta, çikolatalı kek gibi yağ oranı yüksek olan yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Kahvaltıda çok fazla reçel veya bal da yemeyin. Sabah saatlerinde alınan şeker, kana daha çabuk karışarak insülini yükseltmektedir.
 • Ayrıca yediklerinizi daha iyi hazmetmek istiyorsanız kahvaltınıza içeceklerle başlamalısınız. 

Önerilen İçerik: Çocukların Beslenmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Püf Nokta

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/kahvaltida-olmasi-gerekenler-9236h.htm

Sabah Kahvaltısı Neden Yapmalıyız Önemli Faydaları

Sabah kahvaltısı neden gerekli?

Merhaba değerli okurlarım. Bu yazımızda sabah kahvaltısının öneminden bahsedeceğiz. Neden sabah kahvaltısı yapmalıyız? Sabah kahvaltısı yapmak neden önemlidir bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle önemli bir  konudan bahsedeceğiz. Diyet yapanlar için sabah kahvaltısı önemlidir.Çünkü genel olarak diyet yapan kişiler zayıflamak için sabah öğününü atlamaktadır.Bu doğru bir uygulama değildir.

Çünkü sabah kahvaltısı yapılırsa günlük enerji ihtiyacının en çok gerektiği kısım olan öğle öğünü için iştah daha az olacak öğle yemeğinde yiyeceğimiz yemek miktarı azalmış olacaktır.Yani sabah kahvaltısı yapmadığımızda öğle yemeğinde daha çok acıkma hissi olacak ve daha çok yemek yeme ihtiyacı doğacaktır.

Geceden itibaren aç bir vücut sabah kahvaltısınıda yapmadığımızda daha çok iştah kabaracak ve öğle yemeğinde aşırı yeme isteği olacaktır.

Sabah kahvaltısında aldığımız protein ve karbonhidratlar bedensel aktivitelerimizi düzenleyecek,sabah daha dinç olarak güne başlamamızda yararlı olacaktır.Bedensel ve zihinsel aktiviteler için sabah kahvaltısı olmazsa olmazlardandır.

Sabah kahvaltısını yapmayan kişilerde yapılan araştırmalar sonucu şeker hastalığı çıkma oranı artmaktadır.

Atlanan bir sabah öğünü sonrası öğle vakti yenilen aşırı yemek sindirim sistemi sorunlarına neden olmaktadır.

                     -Kahvaltıyı Yapmamız İçin 7 Madde-

1- Her Gün Kahvaltı Yapmak Sizi Sağlıklı Yapar

Her gün düzenli olarak sağlıklı yiyeceklerden oluşacak bir kahvaltı yapmak sağlığınıza iyi gelir çünkü insülin seviyenizi düzenlemenize yardım ederek diyabet  ve obezite riskini azaltır.

Her şeyin başının sağlık olduğunu unutmamalı ve kahvaltınızda doğal, sağlıklı besinler tüketmelisiniz.

Her gün sağlıklı bir kahvaltı yapmanın sağlığa daha birçok faydası vardır, okumaya devam edin ve görün!

2- Enerjik Olmanızı Sağlar

Her gün düzenli olarak kahvaltı yapmak modunuzu yükseltecektir. Bu konu üzerinde birçok araştırma gösterdi ki her gün kahvaltı yapan insanlar diğerlerine göre gün boyunca daha enerjik ve pozitif oluyor. Bunun için yumurta akı gibi enerjinizi yüksek tutacak sağlıklı besinler tercih etmelisiniz.

3- Metabolizmanızı Hızlandırır

Her gün kahvaltı yapmak için bir diğer önemli  neden ise metabolizmanızı hızlandırıyor olmasıdır. Eğer aktif olarak çalışan bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız kahvaltıya önem vermelisiniz. Araştırma sonuçlarına göre kahvaltı yapmayan insanlar gün boyunca daha kalorili yiyecekler tüketerek daha hızlı kilo alıyor. Kilo almayı gerçekten ister misiniz?

4- Egzersiz Yapmanızı Kolaylaştırır

Egzersiz yaptığınız zamana ve egzersizinin yoğunluğuna bağlı olarak kahvaltı size çok yardımcı olacaktır. Özellikle uzun mesafe koşu ya da kardiyo gibi yoğun bir program uygulacaksam, her zaman egzersizimden önce kahvaltı yaparım.

Arasındaki farkı anlamak için kahvaltı yaparak ve yapmadan egzersiz yapın ve değişikliği fark edin. Mesela ben, her sabah 05.30’da uyanıyorum kahvaltımı yapıp üstüne sporuma başlıyorum ve bana çok iyi geliyor.

Ama bazı sabahlar canım pek bir şey yemek istemediğinde spordan önce bir tane yeşil elma yiyerek egzersizim için enerjimi alıyorum. Mutlaka deneyin!

 5- Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Eğer istenmeyen kilolarınızdan kurtulmak için uğraşıyorsanız, asla kahvaltıyı atlamamalısınız.

Tekrar belirtiyorum ki araştırma sonuçları, düzenli olarak kahvaltı yapan insanların daha çabuk kilo verdiğini göstermektedir.

Ancak, tabi ki kahvaltınızda hamur işlerinden ya da şekerli mısır gevreklerinden uzak durmanız gerekiyor. Yulaflı ürünler ya da yumurta beyazı gibi protein ağırlıklı besinleri tercih etmelisiniz.

Kahvaltı yapmanın sağlınıza olan en önemli faydalarından biri de zekanızı güçlendirmesidir.  Yani, zihninizi açar, düşünce etkinliğinizi artırır ve daha dikkatli olmanızı sağlar.

Kahvaltı yapmak oldukça kolay bir şeyken neden atlayalım değil mi? Sadace biraz daha erken uyanarak kendinize bir omlet yapacaksanız, biraz meyve suyu sıkacaksınız ya da yumurta haşlayacaksınız bu kadar! Sonuçta, gün boyunca kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz!

7- Sizi Gün Boyunca Daha Sağlıklı Yiyeceklere Yöneltir

Protein ağırlıklı kahvaltı yapmak, sizi daha uzun süre tok tutar ve haliyle daha mutlu ve zinde hissetmenizi sağlar.

Besin değeri yüksek, sağlıklı bir kahvaltı yapmadıklarından çoğu insan kahvaltı yaptıktan sonra da aç hisseder.

Fakat sağlıklı bir kahvaltıdan iki saat sonra atıştırmalık olarak yiyeceğiniz bir elma size yetecek ve hatta artacaktır, böylece sağlıksız abur cubur yiyeceklere ihtiyaç duymayacaksınız.

Evet, artık neden kahvaltının önemli olduğunu daha iyi anladınız. Kahvaltının, bu listeye ekleyebileceğimiz  başka faydalarını biliyor musunuz? Peki, ya siz kahvaltıda ne tür yiyecekler tüketmeyi tercih ediyorsunuz?

No votes yet.

Please wait…

Son düzenleme : 20 Haziran, 2018

Yorumları

Источник: https://gidabilinci.com/sabah-kahvaltisi-neden-yapmaliyiz-onemli-faydalari

Sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalı?

Sabah kahvaltısı neden gerekli?

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin yaşam kalitesini yükselten tavsiyeleri paylaşmak için oluşturduğu ‘İyi Yaşa” platformunda önerilerde bulunan Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğuna dikkat çekiyor.

“Gece boyunca aç kalan vücudumuzun yeniden enerji toplaması ve düşen kan şekerimizin dengelenmesi için kahvaltı gerçekten de çok önemli. Kahvaltı yapmamak, gün içerisinde kendimizi daha yorgun ve sinirli hissetmemize neden oluyor” diyen Şeber sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ayrıca metabolizmamızı da yavaşlatarak kilo almamıza neden oluyor.

Ancak kahvaltıya dair yapılan yanlışlar da kahvaltı yapmamak kadar sağlıksız sonuçlara neden olabiliyor. Çünkü kahvaltı aslında bize o günün nasıl geçeceğini söylüyor.”

İşte en sık yapılan 5 kahvaltı hatası:

Uyandıktan sonra ilk 1.5 saat içerisinde kahvaltı yapmamak: Kahvaltıyı uyandıktan uzun zaman sonra yapmak, o saate kadar metabolizmamızın yavaş çalışmasına sebep oluyor.

Seviyesi yükselen mide asidi, kimi zaman kendimizi daha huzursuz hissetmemize yol açabiliyor. Bütün bunların dışında kahvaltı ne kadar geç yapılırsa gereksiz besin tüketme riskimiz artıyor.

Geç yapılan kahvaltı gün içerisinde daha çok acıkma nedenlerinden de biri.

Proteinsiz kahvaltı yapmak: Vücudun yeniden yapılanması ve onarımı için vazgeçilmez olan protein, metabolizmayı hızlandırıcı ve bünyeyi tok tutucu etkiye sahiptir.

Uyku sonrası yavaşlayan metabolizmamızı güne hızlı bir şekilde adapte etmek için kahvaltıda protein şarttır.

Bu nedenle sadece simit veya poğaça gibi protein içeriği düşük karbonhidratları kahvaltı olarak tüketmek veya sadece meyve yemek sağlıklı bir kahvaltı değildir.

Lif içermeyen kahvaltı yapmak: Herhangi şekerli bir mısır gevreğini kahvaltıda tüketmek, tam buğday ile hazırlanmış bir kahvaltı gevreğine veya müsliye göre çok daha kısa sürede acıktıracaktır.

Kahvaltıda lifli yiyeceklerin tüketilmesi, daha uzun süre tok kalmamızın garantisidir.

Bu nedenle kahvaltıda tam tahıllı ekmek, tam tahıllı gevrek, yulaf ezmesi, çiğ sebzeler gibi lif kaynaklarından uygun olan tercih edilmelidir.

Kahvaltıyı geçiştirmek: Kahvaltı bir atıştırmalık değil, günün ana öğünlerinden biridir. O nedenle ağzınıza attığınız bir dilim elma veya peynir tek başına kahvaltı sayılmaz. Kahvaltıda almanız gereken kalori, günlük almanız gereken kalorinin neredeyse ¼’ünü oluşturur.

Sıfır yağ içeren kahvaltı yapmak: Yağlar günlük beslenme düzenimizde bulunması gereken besin öğelerindendir.

Hiç yağ içermeyen bir kahvaltı hem lezzetsiz olacak hem de doyurucu olmayacaktır. Peynir, avokado, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar içeren besinlerden biri kahvaltıda yer almalıdır.

Tereyağı gibi katı yağları kontrolsüz tüketmek ise kalp sağlığı açısından son derece risklidir.

Bilimsel kahvaltı gerçekleri

Kahvaltı ve zayıflama arasındaki ilişki: Eskiden hâkim olan bu bilimsel görüşü sarsacak birkaç bilimsel çalışma sonucu var.

Kahvaltı yapanlar ve yapmayanlar kıyaslandığında, kahvaltı yapmayıp günlük alınması gereken kaloriyi alanların da aynı oranda zayıfladığı gözlendi. Ancak kahvaltı, zayıflamanın çok ötesinde bir konu.

Çünkü kahvaltı gün içerisinde sergileyeceğimiz bilişsel performansın kalitesini belirliyor. Yani iyi hissetmek, güne adapte olmak ve zihinsel işleri kolaylıkla halledebilmenin yolu kahvaltıdan geçiyor.

Lifli kahvaltı sonraki öğündeki kalori alımını %30’a yakın azaltıyor: Yapılan bilimsel bir çalışmada aynı kaloride yulaf ezmesi-süt ve süt-şekerli mısır gevreği tüketen iki farklı grup kıyaslandığında yulaf ezmesi tüketenlerin diğer öğünde %30 daha az kalori aldığı saptanmıştır. Dolayısıyla lif içeriği zengin bir kahvaltı, gün içerisindeki acıkma durumu üzerinde önemli etkiye sahiptir.

 • Tabağın yarısı yüksek lifli karbonhidratlardan oluşmalı: Ağız tadınıza göre tam tahıl ekmeği, yulaf ezmesi, portakal gibi lifli bir meyveyi kahvaltıda tercih edebilirsiniz. Sabah kahvaltısında 50 gram kaliteli karbonhidrat tüketmek gerekiyor. Bu miktar, ortalama 2 dilim tam tahıllı ekmeğe, 5-6 yemek kaşığı dolusu yulaf ezmesine veya iki küçük porsiyon meyveye denk geliyor.
 • Bir parça protein muhakkak yer almalı: Peynir, yumurta, yoğurt, süt, tofu, füme et gibi protein kaynaklarından biri kahvaltıda yer almalı. Kahvaltı öğününüzün en az ¼’ü proteinden oluşmazsa, gün içerisinde daha çabuk acıkacağınıza ve fazla besin tüketeceğinize kesin gözü ile bakılıyor.
 • Yağ eklemeyi unutmayın: Kahvaltı öğününde yer alacak 5 gram yağ, tokluk süresini uzatmak ve lezzetli bir kahvaltı hazırlamak açısından gerekli. Zeytin, zeytinyağı, ceviz, avokado gibi bir yiyecek kahvaltıda tercih edilebilir. Bir kahvaltı için ortalama 5-8 zeytin, 2-3 adet ceviz, birkaç dilim avokado veya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yeterlidir.
 • Kahvaltı kalorisi 250 kalorinin altında olmamalıdır: Kahvaltıda çok az yemek, gün boyunca enerjik hissetmemek anlamı taşıyacaktır. Bu nedenle çeşitli besin tüketmek kadar önemli bir diğer konu da yeterli besin tüketmektir.

Kahvaltı etmeyen kişiler obez oluyor!

Hep aynı şeyler diyenler için 5 enerjik kahvaltı önerisi

KAHVALTI BANANA SPLİT: Evet, yanlış okumadınız! Genelde tatlı olarak tüketmeye alışkın olduğumuz Banana Split’in tarifini biraz değiştirerek sağlıklı bir kahvaltı yaratmamız mümkün. Bir adet iri muzu soyun ve tabağın ortasına yerleştirin.

Bir yemek kaşığı süzme yoğurdu bir çay bardağı ev yoğurduyla beraber çırpın ve muzun üzerine dökün. Bir avuç ceviz ve bademi iri parçalar halinde blender’dan geçirerek karışımın üzerine serpiştirin.

Son olarak bir tatlı kaşığı balı da tüm karışımın üzerinde gezdirdiğinizde lezzetli ve sağlıklı kahvaltınız sizi bekliyor olacak.

YUMURTALI SANDVİÇ: İki adet yumurtayı sarısı bozulmadan tavada pişirin. İki dilim tam buğday ekmeğini kızartın. Yıkanmış ve doğranmış ıspanak yapraklarıyla bir miktar lor peynirine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edin ve kısa bir süre pişirin. Ekmeklerin üzerine ıspanaklı karışımı döktükten sonra yumurtaları yerleştirin.

GECEDEN HAZIR YULAF EZMESİ: Bir kâsenin içine 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi koyduktan sonra üzerine bir miktar badem sütü ekleyin. Ardından tümünün üstüne 2 yemek kaşığı yoğurt ve rendelenmiş elma ilave edin. Azıcık tarçın serpiştirdikten sonra gece boyunca buzdolabında bekletin. Sabah kendinizi yenilenmiş ve taptaze hissettirecek soğuk kahvaltınız hazır!

YALANCI KEŞKEK: 3-4 tepeleme yemek kaşığı yulafı kâseye koyun ve üzerine çok az su ilave edin. Geceden sabaha dek yulafları şişmeleri için bekletebileceğiniz gibi mikrodalga fırın kullanarak hiç bekletmeden de bu işlemi yapabilirsiniz. Yulafların üzerine çırpılmış yoğurt ve zeytinyağında kızartılmış kırmızı biber ilave edin.

FISTIK EZMELİ SMOOTHIE: Dondurulmuş bir adet muz, bir su bardağı süt, bir çay bardağı yoğurt, iki tatlı kaşığı yer fıstığı ezmesi, bir tatlı kaşığı bal ve birkaç buz parçasını blender’dan geçirin. Enfes smoothie sizi bekliyor!

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/saglikli-bir-kahvalti-nasil-olmali/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.