Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

içerik

Sabah Yorgunluğu İçin Doğal Tedavi

Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

Bazı zamanlarda insanlar sabah yataktan çıkmakta zorlanır. Yorgunluk, mevsimsel hava sıcaklığı, yoğun iş temposu, stres, yanlış beslenme ya da uykusuzluk gibi birçok faktöre bağlı olarak kendini sabahları yorgun hisseder.

Bu tür faktörler insanların sabah yorgun bir şekilde uyanmasına neden olur. Bunun yanı sıra, aynı zamanda kansızlık, depresyon ya da tiroit hastalığı da sabah yorgun bir şekilde uyanmanın sebepleri arasında yer alır.

Bu tür faktörler ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Sabah yorgun uyanmak, gün içerisinde çalıştığınız iş yerinde, işinize odaklanmayı, mutlu ve enerjik olmanızı engeller. Sabah yorgun uyanmanın bazı bitkisel tedavi yöntemi bulunur.

Bitkisel tedavi yöntemlerinden herhangi birini düzenli bir şekilde uygulayarak, sabah yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Sabah yorgun uyanıyorsanız, mutlaka hayatınızda eksik ya da yanlış olan bir durum olduğunu anlamına gelir. Bunun için yapacağınız bitkisel yöntemlerle kısa bir süre içerisinde eski enerjik halinize geri dönebilirsiniz.

Meyvelerin içerisinde yer alan doğal şeker ile kaybettiğiniz enerjinizi tekrar geri kazanabilirsiniz. Meyve hem tok kalmanızı sağlar hem de sabahları enerjik bir şekilde uyanmanıza yardımcı olur.

Her sabah düzenli bir şekilde içeceğiniz taze sıkılmış meyve suyu ile günlük ihtiyacınız olan enerjiyi alabilirsiniz. Her sabah meyve suyunu taze olarak, meyve sıkacağından elde edebilirsiniz.

Eğer yine enerjiniz düşerse, gün içerisinde tekrar içebilirsiniz.

2. Sebze Tüketimi

Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin düzenli olarak her gün tüketilmesi insan sağlığı için çok önemli. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olan bir insan, güne her zaman enerjik bir şekilde başlar. Sabah uyandığında herhangi bir yorgunluk ya da halsizlik hissetmez.

Yeşil yapraklı sebzelerden olan ıspanak ya da çemen otunu günde en az bir öğün olacak şekilde tüketmeniz gerekir. Ispanak ya da çemen otunu buğulama ya da fırında pişirerek tüketebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler insan vücudunun hemoglobin seviyesini arttırır.

Aynı zamanda insan vücudunun demir ve potasyum minerallerini arttırarak, vücudun daha enerjik olmasını sağlar.

Büyük oranda antioksidan içeriğine sahip olan yeşil çay hem sağlık hem de sabah yorgunluğunu ortadan kaldırmak için çok önemli bir besin. Aynı zamanda yeşil çay stresi ortadan kaldırmada çok etkili bir sonuç elde etmenizi sağlar.

Yeşil çayın üretimi aşamasında, yaprakları siyah çaya göre daha az işlendiği için daha sağlıklı bir çay. Hamilelik ve daha sonraki aşama olan emzirme sürecinde yeşil çayın tüketilmesi sakıncalı olabilir.

Aynı zamanda düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan yeşil çay içmeyin.

Yeşil çay yapmak için, bir su bardağı suyu kaynatın ve içerisine bir tatlı kaşığı yeşil çay ilave edin. Bir süre beraber kaynattıktan sonra, ılık bir kıvama gelmesi için bekletin.

Ilık bir kıvama gelince içerisine doğal tatlandırıcı olan bal ilave ederek içebilirsiniz. Yeşil çay idrar yollarını çok çalıştırdığı için günde 2 fincandan fazla içmemek gerekir.

Her gün düzenli bir şekilde içeceğiniz yeşil çay ile sabah yorgun uyanmanın önüne geçebilirsiniz.

4. Meyan Kökü

Sabah yorgun kalkma sorununu engellemek için meyan kökü iyi bir alternatif olabilir. Odunsu sapları olan ve aynı zamanda mor çiçekleri olan meyan kökünü yılın her mevsiminde olan bir bitki.

Sabah yorgunluğunu engellemek için yapılan bitkisel tedaviler arasında ilk sıralarda yer alır. Meyan kökünün içeriğinde yer alan flavonoid ve saponin gibi maddeler sayesinde yorgunluğu giderir. Daha çok enerjik olmanızı sağlar.

Aynı zamanda insan vücudunda yer alan böbrek üstü bezlerinde tonik etkisi oluşturarak, enerjinin daha çok artmasına yardımcı olur.

Sabah yorgunluğunu yok etmek için düzenli bir şekilde kullanılması gereken meyan kökü karaciğer, şeker ve aynı zamanda böbrek hastalığında tüketilmemesi gerekir. Hamilelik ve emzirme döneminde meyan kökü bitkisi tansiyonu yükselttiği için tüketilmesi sakıncalı olabilir.

Meyan kökünü her sabah çay şeklinde içerek, güne daha mutlu ve enerjik bir şekilde uyanabilirsiniz. Bunun için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tatlı kaşığı meyan kökü bitkisi ilave edin. Bir süre beraber kaynattıktan sonra, ılıması için biraz bekletin. Meyan kökü bitkisi ılık bir kıvama gelince içebilirsiniz. Meyan kökü dünyanın birçok ülkesinde enerji içeceği olarak tüketilir.

5. Ginseng

Ginseng, özellikle Çin’de çok sık kullanılan meşhur bir bitki. Yorgunluğu yok etmek ve insan vücudunun kaybettiği enerjiyi tekrar sağlamak için uzun süredir dünyanın birçok ülkesinde kullanılır. Bu özelliğinden dolayı uzun yaşam iksiri olarak da bilinir. Ginseng bitkisi pozitif enerjiyi açığa çıkarır ve tetikler.

Aynı zamanda insan vücudundaki kan dolaşımını da arttırarak tüm bedeni ve zihni canlandırır. Sabahları yorgun bir şekilde uyanıyorsanız, bunu engellemek için her sabah ginseng bitkisini çay şeklinde tüketebilirsiniz. Bunun için bir su bardağı suyu kaynatın ve içerisine ginseng bitkisini ilave edin. Bir süre bu şekilde kaynattıktan sonra ılık bir kıvama gelmesi için bekleyin.

Ilık bir kıvama gelen ginseng bitkisi çayını her sabah içebilirsiniz.

6. Arı Poleni

İnsan vücudunda ortaya çıkan birçok önemli hastalığın tedavisinde arı polenine ihtiyaç duyulur. Özellikle kansızlık, romatizma ve hepatit hastalıkların tedavisinde kullanılır. İçeriğinde yer alan yüksek oranda B grubu vitaminler ile sinir hücrelerini destekler.

Bu sayede sabah yorgun olarak uyanma sorununuzu tamamen giderir. Arı polenini her sabah meyve suyu ya da sütün içerisine bir tatlı kaşığı koyarak içebilirsiniz.

Düzenli olarak arı poleni tükettiğiniz zaman vitamin, mineral, demir ve aminoasit değerleriniz normal bir seviyeye gelir.

7. Üzüm Çekirdeği

Üzüm çekirdeği içeriğinde çok güçlü bir antioksidan barındırır. Antioksidan sayesinde insan vücudunda yer alan tüm hücreleri oksijenin zararlı etkilerinden korur. Üzüm çekirdeğinin insan vücuduna katkısı bununla sınırlı değil.

Üzüm çekirdeğinin içeriğinde yer alan maddeler ile yorgunluk ya da halsizlik gibi sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Her sabah ya da gün içerisinde içtiğiniz herhangi bir içeceğin içerisine bir tatlı kaşığı koyarak içebilirsiniz. Aynı zamanda bir kase yoğurdun içerisine koyarak da tüketebilirsiniz.

Düzenli olarak üzüm çekirdeği tükettiğiniz zaman sabahları eğer yorgun bir şekilde uyanma sorununuz varsa, bu soruna ideal bir çözüm olur.

8. Ceviz

Cevizin içeriğinde çok yüksek oranda antioksidan bulunur. Aynı zamanda omega-3 yağ asidinin en önemli kaynağı olan ceviz insan vücudunda yer alan damarlar için tam koruma sağlar.

Cevizin faydaları arasında en önemli olanı ise, sabahları yorgun bir durumda uyanmanızı engellemesi. Vücudunuzda oluşan stresi tamamen yok ederek, sabahları daha enerji dolu ve mutlu uyanmanıza yardımcı olur.

Bunun için günün herhangi bir saatinde, istediğiniz oranda ceviz tüketebilirsiniz.

9. Keten Tohumu

Keten tohumunun içerisinde büyük oranda B 12 vitamini bulunur. B 12 vitamini hem sinir sistemi hem de hafıza için çok önemli. B 12 vitaminin insan vücudunda eksik olması durumunda yorgunluk, sinirlilik ve depresyon gibi sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu tür sağlık sorunlarını yok etmek için düzenli olarak keten tohumu tüketebilirsiniz.

Keten tohumu beden ve zihin yaşlanmasını da geciktirir. Sabahları yorgun bir şekilde uyanıyorsanız, düzenli bir şekilde keten tohumu tükettiğiniz zaman herhangi bir yorgunluk belirtisi kalmaz.

Aynı zamanda keten tohumunun içeriğinde yer alan Omega-3, Omega- 6 ve Omega-9 yağ asitleri sayesinde insan vücudunun daha enerjik bir yapıya kavuşmasını sağlar.

10. Biberiye

Akdeniz Bölgesi’ne ait bir bitki olan biberiye sinirleri yatıştırma ve aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasını sağlamak için ideal bir besin. İnsanların en büyük sorunu yorgunluğu hafifletir.

Eğer sabahları yorgun bir şekilde uyanıyorsanız, düzenli olarak biberiye tükettiğiniz zaman bu sorun ortadan kalkar. Biberiye bitkisini çay şeklinde her sabah ya da günün farklı zamanlarında içebilirsiniz.

Bunun için ilk olarak bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam biberiye otunu ilave edin. Bir süre daha birlikte kaynattıktan sonra, ılık bir kıvama gelmesi için bekletin. Ilık bir kıvama gelince içebilirsiniz. Yorgunluğa neden olan sinir sistemini yatıştırır.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmesi sakıncalı olabilir. Biberiye otunu salataların üzerine ilave ederek de tüketebilirsiniz.

11. Siyah Çay

Kafein oranı yüksek olan çaylar arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde sabah yorgunluğunuza iyi bir çözüm olabilir. Yüksek kafein oranı olduğu için hamilelik ve emzirme dönemlerinde içilmesi gece uykusunu kaçırabilir. Siyah çayı kendinizi daha enerjik hissetmek ve yorgunluğu yok etmek için düzenli olarak gün içerisinde içebilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/sabah-yorgunlugu-icin-dogal-tedavi/

Sabah Yorgunluğunun Dikkate Alınması Gereken 7 Temel Sebebi ~ Bilgifenerim

Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

Sabah yorgunluğu genellikle yetersiz uyku eksikliğinin bir göstergesidir. Fakat sabah yorgunluğu nedenleri uyku problemleriyle sınırlı değildir.

Sabahları yorgun hissediyor musun? Sabah yorgunluğunun bir belirtisi olabilir. Hepimizin bildiği gibi yorgunluk, zor bir günden sonra sıklıkla karşılaşılan enerji seviyelerinde önemli bir düşüş olarak tanımlanmaktadır.

Vücudun, dinlenmeksizin uzun bir süre fiziksel bir faaliyette bulunması halinde tepki vermesidir bu. Bununla birlikte, sabahları uyandıktan sonra yorgunluk yaşanıyor, anormal geliyor.

Güneş yükselirken bu güç kaybı hissi, sabah yorgunluğu olarak adlandırılmaktadır.

Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

Gebelik, vücudun normal hormonal dengesini bozarak, sabah bulantısı ve yorgunluğa neden olabilir. Aşırı sabah yorgunluğunun diğer nedenleri ise aşağıda verilmektedir:

Yetersiz Uyku

Zayıf kalitede uyku veya yetersiz uyku, sabah yorgunluğunun ardındaki başlıca nedendir. Günümüzün hızlı yaşam tarzında, insanların gece geç saatlerde uyuduğu ve sabah işlerini tamamlamak için erken kalkması ve zamanında iş yerine ulaşması gerekiyor.

Bununla birlikte, bu yeterli uyku eksikliği sağlığa zarar verebilir ve kişinin yaşadığı ilk şey, yorgunluk, enerji kaybıdır. Kişi, yatmadan çıkıp günün rutinini tamamlamak için zor bir zamanla yüzleşip zorlanabilir. Bugün uykusuzluğa yol açan uyku bozuklukları yaygın bir fenomen haline gelmiştir.

Bu, sabah yorgunluğu, kötü sağlık ve azalan uyku düzeni şeklinde ortaya çıkabilir.

Sağlıksız Beslenme

Mineraller ve vitaminler gibi gerekli besinlerden yoksun olarak beslenme de sabah yorgunluğuna neden olabilir. Vücuda gerekli besin maddelerinin verilmesi gün boyunca enerji seviyesini korumak için ön koşullardan biridir. Yetersiz beslenme sonunda sabah enerji eksikliği hissi uyandırır.

Alkol

Geceleri alkol içtiğinizde sabahları akşamdan kalmış olarak uyanacağınız kesin. Sabahları çok fazla alkol tüketiminin istenmeyen etkilerini gösteren bir kişinin gece tükettiği alkolden, korkunç baş ağrısı, kas ağrıları, baş dönmesi ve yorgunluğa neden olduğundan bu da bir sebeptir.

Addison Hastalığı

Addison hastalığında, böbrek üstünde bulunan adrenal bezler düzgün çalışmıyor anlamına gelir. Bu da bazı hormonların yetersiz üretilmesine neden olur. Adrenal bezlerin her biri sağlıklı bir yaşam için gerekli belirli görevleri içeren 40’dan fazla hormon salgılamaktadır.

Örneğin, adrenal bezlerin ürettiği kortizol hormonu, stresle etkin bir şekilde başa çıkmamıza yardımcı olur. Aldosteron hormonu, elektrolitik dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Adrenal hormonlar aynı zamanda yağları ve karbonhidratları vücut yakıtı yapan şekere dönüştürerek enerji sentezinde yer alırlar. Bu nedenle, adrenal fonksiyon bozukluğunun başlamasıyla, bir dizi sağlık sorunu belirir, en yaygın olanı sabah yorgunluğudur.

Addison hastalığı olan insanlar, yetersiz enerji seviyeleri nedeniyle sabahları çok yorgun hissediyorlar. Yataktan çıkmayı zor buluyorlar, bu nedenle sık sık saat 11: 00’den sonra kalkıyorlar.

Fibromiyalji

İyi bir uykudan sonra uyanmak, aynı zamanda kas ağrısı ve sertlik ile birlikte yorgunluk yaşamak fibromiyaljinin bir göstergesidir. Fibromiyalji hastaları, uyanınca bitkin hissederler ve bu kalıcı vücut ağrısı bütün gün rahatsız eder. Fibromyalji teşhisi konan insanlar genellikle sabahları kas ağrıları ve vücudun her yerinde yorgunluk şikayetlerine neden olur.

Tiroid Sorunları

7-8 saatlik bir uykudan sonra bile sabahları yorgun düşebileceği düşünülmektedir. Bu, tiroid bezinin hatalı çalışmasıyla ilişkilendirilmiştir. Boynun ön kısmında bulunan tiroid bezi, iki hormonu üretmek için önemli bir iş yapar. Bu hormonların üretimi normal metabolik hızı düzenlemek için gereklidir.

Hipotiroid olarak adlandırılan tiroid durumu, sabah yorgunluğuna neden olabilir. Bu durumda, tiroit bezi, metabolik hızı kontrol etmek için gerekli olan yeterli miktarda hormon üretemez. Dünyada milyonlarca insanı etkileyen hipotiroid, sabah yorgunluğunu getirebilir.

Tiroid hastalığından muzdarip insanlar sabah kalktıktan sonra yorgun hissetmezler, ancak günlük rutini yerine getirmeye başladıklarında yorgunluğun aniden ortaya çıkması oluşabilir. Böyle bir durumda,Kişi günlük görevlerini yerine getirmeye devam ederken önemli bir enerji kaybı hisseder.

Sonunda, kişinin dinlenmekten başka seçeneği kalmaz.

Anemi

Bu durumda vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısı (RBC’ler) gerekli olandan çok daha düşüktür. RBC’ler hemoglobin içerirler ve hemoglobin vücudun farklı bölgelerine oksijen taşınmasında önemli bir görev üstlenirler. RBC sayısı normalden daha az ise, sabah yorgunluğu, göğüs ağrısı ve nefes darlığı eşlik eden çok çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Diğer Sebepler

Artrit, karaciğer sorunları veya şeker hastalığı gibi önceden mevcut bozuklukları olan insanlar, sabahları azalan enerji seviyeleri konusunda sık sık şikayetçidir. Doktorlar, sabah yorgunluğunun sebeplerini bu sağlık bozukluğu durumularının neden olduğunu düşünüyorlar.

Sabah yorgunluğunun sebebini doğru bir şekilde tespit etmek, bu yorgun duygudan kurtulmanın ve gün boyunca aktif kalmanın anahtarını tutar.

Aktif tiroid bezi durumunda, doktor tiroidin normal işlevini yerine getirmek için ilaçlar reçete edebilir, böylece vücudun hormonu normal olarak üretmesine izin verebilir.

Önerilen bir diyet ve egzersiz rutini izleyerek diyabet veya artrit gibi temel koşulları yönetmek, sabah yorgunluğunu en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Uyarı:Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzman doktor tavsiyesinin yerini alamaz.

Источник: https://bilgifenerim.com/sabah-yorgunlugunun-nedenleri/

Sabah Yorgunluğunu Tabii Yoldan Yenmek İçin 7 İpucu

Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

Sabahları eğer yorgun kalkıyorsanız, sinir bozucu sabah yorgunluğunun, bazı basit ipuçlarını izleyerek tabii olarak çözebileceğiniz bir problem olduğunu bilmelisiniz.

Bu yazımızda, her sabah dinamik, canlı ve iyi bir ruh hali ile uyanmanıza destekçi olacak 7 önemli ipucu bulacaksınız.

Sabah yorgunluğuna ne neden olur?

Sabah yorgunluğunun sebepleri farklı olabilir, çünkü buna yol açabilecek pek çok etmen vardır:

 • Yoğun bir yaşam tarzı, gerginlik ve stres.
 • Balanssız bir beslenme veya besin eksikliği.
 • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak.
 • Kötü alışkanlıklar.
 • Yetersiz uyku ortamı.

Aşağıda, sabah yorgunluğunu tamamen sona erdirecek bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

1. Uyku kalitenizi artırın

Enerji ile uyanmak için, evvel, kaliteli bir uyku çektiğinizden emin olmanız gerekir. Çünkü sabah yorgunluğunuz, çevrenizdeki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. İyi bir gece uykusu çekmek için şu adımları izlediğinizden emin olun:

 • Sessiz bir yerde uyuyun.
 • Odanıza ışığın girmesine izin vermeyin, çünkü bu, uyku hormonu olan melatonin imalini engellemektedir.
 • Çevrenizdeki tüm elektronik aygıtların iletişimini kesin.
 • Odanızın yeterli bir sıcaklığa sahip olduğundan emin olun.
 • Odanızın kumpaslı olduğundan ve çevrenizde az şey bulunduğundan emin olun.
 • Odanızın, özellikle gün vaktince havalandırılmasını sağlayın.
 • Yatak odanızı lavanta veya papatya gibi rahatlatıcı esanslarla doldurabilirsiniz.
 • Yatmadan evvel sıcak bir duş alın.

2. Stres ile savaşın

Stres, sağlığımızın büyük bir düşmanıdır, çünkü tüm vücudumuz balanssız kalır ve bizi gelişigüzel bir rahatsızlığa karşı korunmasız bırakır.

Stresin en sık görülen belirtilerinden biri uykusuzluk veya uyumakta eforluktur ve bu da her sabah ve gün vaktince bizi yorgun hissettirir.

Stresle çaba edebilmek için düzgün beslenmeliyiz, ayrıca gerekirse vücudumuzun korunmasını güçlendirmek ve beslenme noksanlıklarını önlemek için takviyeler almalıyız.

Ancak, yaşamınızın hızını değiştirip sağlık gibi önceliklerinize değer vermezseniz, bu yeterli olmayacaktır.

3. Orta yoğunluklu egzersizler yapın

Gün vaktince eğer yeterince yorulmadıysak iyi bir şekile dinlenmek efordur. Burada zihinsel yorgunluğa değil fiziksel yorgunluğa dikkat çekmek istiyoruz.

Aslında, bir hayli insan kendisini zihinsel olarak daha çok tüketmektedir, fakat aynı zamanda hareketsiz bir yaşam sürmektedir.

Haftada iki veya üç kez orta şiddette egzersiz yapmanızı öneririz. Birinci günden itibaren yararları göreceksiniz.

4. Akşam yemeklerine dikkat edin

Yatmadan evvel sindirimi kolaylaştırmak için, akşamın oldukça erken saatlerinde hafif bir akşam yemeği yemelisiniz.

Bu aynı zamanda karaciğer ve safra kesesinin dinlenmesine destekçi olur ve bu nedenle uyandığınızda enerji seviyeniz artmış olur.

Akşam yemeğinde çok fazla yediğimizde, beden enerjiyi sindirim sürecine yoğunlaştırmaktadır. Bunun yerine, bu enerjiyi günün faaliyetlerinin neden olduğu yorgunluğun tamamen iyileşmesine destekçi olmak için kullanmalıdır.

5. Besleyici kahvaltılar yapın

Kendilerini yorgun hissederek uyananlar kahvaltıya herkesten daha fazla öncelik vermelidir.

Bazıları sadece bir kahve içip evden çıkarken, bazıları da eforlu bir şekilde güne başlayabilmek için bolca karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağa lüzum duyar.

Kahvaltıya alttaki gıdaları dahil etmenizi öneririz:

 • Salatada veya smoothielerde çiğ meyve ve sebzeler. Hindistan cevizi ve avokado çok öğüt edilenlerdendir.
 • Yulaf ezmesi, çavdar veya buğday ekmeği gibi tam tahıllılar.
 • Kuruyemişler ve tohumlar.
 • Bitkisel içecekler.

6. Eğer gerekiyorsa beslenmenize sağlıklı tamamlayıcılar ekleyin

Bazı vaziyetlerde, kendimizi güçlendirmek için alttaki gibi bazı takviyeleri de almamız gerekebilir:

 • Spirulina yosunu.
 • Kore ginsengi kısa mevsim için.
 • Maca tozu.
 • Magnezyum.
 • Bira mayası.
 • Naturel sızma zeytinyağı.
 • Zeytin yaprağı.
 • Probiyotikler.

Onları ara sıra alabilir ve karşılaştığınız pozitif tesirlere göre farklı olanlarla değiştirebilirsiniz.

7. Gürgen ağacı çiçeği esansı

Gürgen olarak bilinen çiçek esansı, ünlü Bach çiçeği rehabilitasyonlarının bir parçasıdır.

Bu öz, sabah yorgunluğu durumunda olduğu gibi, gelişigüzel bir mücadele harcamamamıza rağmen oluşan yorgunluğu ve bitkinliği gidermemize destekçi olur.

Bu özün 4 damlasını günde 4 kez tek başına veya biraz su ile karıştırarak alabilirsiniz.

Gelişigüzel bir kontrendikasyonu veya yan tesiri yoktur, bu surattan hasta insanlar, çocuklar veya hamile kadınlar için gelişigüzel bir risk taşımaz.

Kaynak: sagligabiradim.com

Источник: http://drsaglik.net/sabah-yorgunlugunu-dogal-yoldan-yenmek-icin-7-ipucu/

Sabah yorgunluğundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler blog sayfamızda..

Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

Sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyor, yataktan kalkacak gücü kendinizde bulamıyor olabilirsiniz. Kronik bir hastalığınız veya herhangi bir sağlık sorununuz olmasa bile kendinizi halsiz, yorgun ve kötü bir ruh hali içinde hissediyor olabilirsiniz.

Bu gibi belirtiler, sabah yorgunluğunun en önemli belirtileri arasındadır. Özellikle de kış aylarında yaşanan bu sorunun üstesinden gelmek için bazı konulara dikkat etmek şart.

Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, sabah yorgunluğundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Sabah yorgunluğu nedir?

Önce biraz sabah yorgunluğundan bahsedelim efendim. Tıp literatüründe sabah yorgunluğu, bir hastalık olarak kabul edilmemekte, bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmekte. Bu sorunu yaşayanlar, sabah uyandıklarında kendilerini çok yorgun hisseder ve güne büyük bir isteksizlikle başlar. Yataktan kalkarken baş dönmesi ve ağızda kuruluk hissederler.

Uyandıklarında tansiyonları düşüktür. Midelerinde yanma, gözlerinde kuruluk vardır. Bazı vakıalarda bu belirtiler birkaç saat sürerken, bazı vakıalarda gün boyunca devam edebilir. Günlük rutinleri bile yerine getirmekte zorluk çeken bu kişiler, fiziksel ve psikolojik açıdan kendilerini kötü hisseder ve yaptıkları işlerden hiçbir şekilde keyif almazlar.

Sabah yorgunluğunun çeşitli nedenleri olabilir. Bazen yalnızca fiziksel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Örneğin gece iyi uyuyamamışsanız, sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissetmeniz mümkündür. Sabah yorgunluğu bazen fizyolojik nedenlere bağlı olarak da gelişebilir.

Kalbin iyi çalışmaması, ciğerlere yeterince oksijen gitmemesi, böbreklerin işlevlerini yerine getirememesi gibi nedenlerle sabah yorgunluğu oluşabilir. Sabah yorgunluğu bazen de yalnızca psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişebilir.

Örneğin stres ve depresyon, ruhsal gerginlikler ve benzeri nedenlerle de sabah yorgunluğu oluşabilir.

Sabah yorgunluğu beyaz yakalı kadınlar arasında daha sık görülmekte.

Sabah yorgunluğuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, hipoglisemi ve tiroit hastaları ile kansızlık sorunu olan kişilerde sabah yorgunluğuna daha sık rastlandığını göstermekte. Eğer böyle bir hastalığınız varsa, sabah yorgunluğunu muhtemelen yaşıyorsunuzdur.

Aynı şekilde, uzun süredir sabah yorgunluğu şikayetiniz varsa, bu hastalıklardan birini yaşıyor olabilirsiniz.

Sabah yorgunluğu olan kişilerde kaygı ve endişe hali, mutsuzluk, dikkat ve odaklanma güçlüğü gibi sorunlar hem günlük hayatı, hem de iş hayatını olumsuz etkilediği için bu sorunu kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Sabah yorgunluğundan kurtulma yolları nelerdir?

Sabah yorgunluğu konusunu bu şekilde kısaca ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, sabah yorgunluğundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat şu noktayı özellikle vurgulayalım.

Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında olup tedavi edici hiçbir niteliğe sahip değildir. 2 haftadan uzun süren sabah yorgunluğu şikayetleriniz için vakit geçirmeden hekiminize başvurup muayene olmalısınız.

Gerekli testleri yaptırdıktan sonra sabah yorgunluğunuzun esas nedeni tespit edilebilir ve gerekli tedavi sürecinizi hekiminizin gözetiminde sürdürebilirsiniz.

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Ofix Blog‘da daha önce birçok yazımızda işaret ettiğimiz gibi sağlıklı beslenme, koruyucu hekimliğin olmazsa olmazlarından biri. Bu nedenle, sabah yorgunluğundan kurtulma yolları listemizin ilk sırasına sağlıklı beslenmeyi koyuyoruz.

Ülkemizde karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlıkları, pek çok hastalığa ve sağlık sorununa adeta davetiye çıkartıyor. Kış aylarının gelişiyle birlikte artan karbonhidrat tüketimi, vücudumuzda şeker metabolizmasını olumsuz etkiliyor.

Özellikle de tüm günü masa başında ve hareketsiz geçen beyaz yakalılar beslenme bozukluklarına bağlı gelişen hastalıklara çok daha kolay yakalanmakta.

Mevsim geçişlerinde protein tüketiminizi arttırmalısınız.

Sağlıklı beslenmek için vücudunuzun gerçek ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılamaya dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller bakımından ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılarsanız, zaten birçok hastalığa hiç yakalanmazsınız.

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Günlük protein ve vitamin ihtiyacınızın büyük bir kısmını kahvaltıdan alırsanız, sabah yorgunluğuyla daha kolay baş edebilirsiniz.

Beslenme programınızda ayrıca, protein ve lif yönünden zengin besinlere öncelik tanımalısınız.

Uyku düzeninizi korumalısınız.

Kış aylarının gelişiyle birlikte günler kısaldı, hava erken kararıyor. Ofiste gün ışığından yeterince yararlanamayan beyaz yakalıların vücutlarında melatonin (uyku hormonu) düzeyi artmakta.

Fakat, uykusuzlukla baş etmek adına gün içinde bolca tüketilen çay ve kahveler ile bitki çayları, bileşimindeki uyarıcı maddelerden dolayı uyku düzenimizi bozabiliyor.

Sabah yorgunluğundan kurtulma yolları listemizde ikinci sıraya koyduğumuz uyku düzeninizi korumak için yatış ve kalış saatlerinizi olabildiğince sabit tutmalısınız. Hafta sonları için de yine, aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya dikkat etmelisiniz.

Hafta içi yaşadığınız uykusuzluğu hafta sonu günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmeyle telafi edemezsiniz. Ve tabii, uyuduğunuz odada elektronik araç, özellikle de cep telefonu bulundurmamalısınız.

Günlük su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Beyaz yakalılar arasında günlük su tüketimi konusu en fazla ihmal edilen konuların başında geliyor. Kış aylarının gelişiyle birlikte ofiste artan kombi veya klima kullanımı, vücudun su kaybını arttırmakta.

Gün içinde yeterince su tüketmemek, gün boyunca devam eden halsizlik ve yorgunluk hissine yol açabilmekte. Aynı şekilde, sabah yorgunluğuna eşlik eden baş ağrılarının büyük bir bölümü de yine günlük su tüketimi konusuna yeterince özen göstermemekten kaynaklanıyor.

Sabah yorgunluğundan kurtulma yolları listemizde üçüncü sıraya koyduğumuz günlük su tüketimi konusunda en önemli nokta şu. Günlük ortalama 2 bin kalorilik bir beslenme programınız varsa, tüketmeniz gereken su miktarı 2 litrenin altında olmamalı.

Ve bu miktarı diğer içeceklerle değil, doğrudan doğruya suyla karşılamalısınız.

Suyun yerini tutabilecek hiçbir içecek yoktur.

Öfke ve stresten uzak durmalısınız.

Modern iş hayatı, kısa sürede büyük başarılar elde etme esasına dayanıyor. Zamanında yetişmeyen proje veya raporlardan dolayı strese giriyor ve öfke kontrolümüzü kaybedebiliyoruz. Ofis ortamı içinde yaşadığımız sorunların önemli bir kısmı, öfke ve stresten uzak durmayı başaramamamızdan kaynaklanıyor.

Sabah yorgunluğundan kurtulma yolları listemizde dördüncü sıraya, öfke ve stresten uzak durmayı koyuyoruz. Bu konuda iyi bir sonuç alabilmek için gün içinde benliğinize odaklanmalı, öfke ve stres yaratan koşullarda iyileşme sağlamalısınız. Gün içinde maruz kaldığınız bilgi bombardımanını sınırlandırmalı, bilgileri mutlaka filtrelemelisiniz.

Dikkatinizi dağıtan ve yaptığınız işlere odaklanmanızı engelleyen e-posta, mesaj veya haberlerden uzak durmalısınız.

Sabah yorgunluğundan kurtulma yolları içinde ayrıca, yatmadan önce ağır yemekler yememeli, en az 4 saat önce hiçbir şey yememelisiniz. Günde 1 porsiyondan fazla meyve tüketmemeli, meyve suları yerine meyveleri lifleriyle birlikte tüketmelisiniz.

Gün içinde ara öğünleri sınırlamalı, uzun süre hareketsiz kalmamalı, basit egzersizler yaparak vücudunuzu hareket ettirmelisiniz. Kalbinizi yoran egzersiz ve sporlardan uzak durmalı, kalp sağlığınızı korumak için günde yarım saat tempolu yürüyüş yapmalısınız. Sabah yorgunluğunuz demir eksikliğinden kaynaklanıyorsa, demir yönünden zengin besinlere yönelmelisiniz.

Hayvansal demir için en iyi kaynak kırmızı ettir. Bitkisel demir içinse ıspanak ve kuru baklagiller iyi bir kaynaktır.

Editörün Tavsiyesi: Doğadan Papatya Bardak Poşet Çay

Bitki çayları doğru şekilde kullanıldığında yorgunluk, uykusuzluk, hazım şikayetleri, öfke ve stres kontrolü gibi sorunların çözümüne olumlu katkılar sağlayabilmekte.

Sabah yorgunluğu şikayetiniz varsa, diğer önlemlerle birlikte papatya çayı tüketmeniz sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Nitekim, ağrı kesici ve antiseptik özelliği yüksek olan papatya çayı, uyku sağlığınızı korumanıza katkı sağlayabilir.

Ayrıca, gün içinde yaşadığınız strese bağlı olarak artan kortizol seviyenizi papatya çayıyla azaltabilir, kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Papatya çayı için Doğadan papatya bardak poşet çay iyi bir seçim olabilir.

Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri günde 2 bardaktan fazla tüketmemeniz gerektiğini de özellikle belirtelim. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Источник: https://blog.ofix.com/sabah-yorgunlugundan-kurtulma-yollari/

Sabah Yorgunluğu: Nedenleri ve Tedavisi

Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

Daha önce hiç başınıza geldi mi? Sabahları uyanıyorsunuz ve kendinizi çok yorgun hissediyorsunuz, hatta çok kötü bir ruh halindesiniz ve günü atlatabilecek gibi hissetmiyorsunuz. Geceyi dinlenerek geçirmenin elzem olduğu bir gerçektir, ancak sabah yorgunluğu aslında başka bir nedenle oluşur. Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Eğer yeterince uyuduysanız, yorgun hissederek uyanmanız normal değildir. Uzmanlara göre, tekrarlayan sabah yorgunluğu bazı hastalıkların belirtisi olabilir ve doktorunuza bunu anlatmanız gerekir. Şimdi sizlere çeşitli olası nedenlerini açıklayacağız.

Sabah yorgunluğu: belirtiler

       Yataktan kalkarken başdönmesi

 • Ağız kuruluğu
 • Belli belirsiz kas ağrısı
 • Gastrointestinal rahatsızlık
 • Sabahları kan basıncı düşüklüğü (hipotansiyon)
 • Göz kuruluğu
 • Sabah saatlerinde giderek artan aşırı yorgunluk hissi

Sabah yorgunluğunun olası nedenleri

Uzamış sabah halsizliği kendi başına bir hastalık değildir, vücutta bir şeyin iyi çalışmadığının göstergesidir. Kendinizi toparlamayı başaramıyorsunuz ve günlük zorunluluklarınızı yerine getirecek yeterli enerjiniz yok.

Bildiğimiz gibi bunun en sık görülen nedeni iyi uyumamaktır ama biz daha ileri sağlık sorunlarına varan başka konulara değineceğiz.

Aşağıda bahsedeceğimiz durumlarla ilişkili olması için sabah yorgunluğunun devamlı olması gerekir, yani en az 2 hafta boyunca üstüste olmalıdır.

1. Kalp problemleri

Doktorlar genelde sabahın ilk saatlerinin en tehli saatler olduğunu söylerler. Sıklıkla da düşük kan basıncına bağlı olarak beyinde azalmış kan dolaşımınının yol açtığı senkop durumuna değinirler. Bu nedenle dikkatli olmalısınız, eğer sabah yorgunluğu her gün oluyorsa ve baş dönmesi de hissediyorsanız, acilen doktorunuza görünün.

2. Hormonal problemler: Hipotiroidi

Hipotirodizm durumunda vücudun tiroid hormonlarında eksiklik vardır ve bu da vücudun çalışmasını etkiler. Bu hormonların eksikliği metabolizmayı yavaşlatır ve kişinin performans kapasitesini düşürür. Yorgun ve apatik hissedersiniz ve bu halsizlik hissinin sabahları görülmesi sıktır.

3. Duygusal problemler

Uzmanlar sabahları güne nasıl başladığınızın fiziksel ve duygusal sağlığınızın yansıması olduğunu sıklıkla söylerler. O anda, önünüzde bir iş günü, işleriniz, çocuklarınıza bakma ve diğer sorumluluklarınız bulunmaktadır. Eğer duygusal durumunuz ideal seviyede değilse, her çeşit efor size büyük bir dağ gibi görünür.

Depresyongenelde kas ağrısı, aşırı halsizlik, apati ve genel üzgünlükolarak kendini gösterirEn zor anlardan birisi şüphesiz ki uyanma anınız yani sabahlardır.

4. Yanlış beslenme ve katı zayıflama rejimleri

Diyet yapıyorsanız dikkatli olmalısınız. Bazıları çok katı rejim planları uygulamaya karar verir ve bu çok ciddi besinsel dengesizlikle sonlanır. Bu, metabolik dengesizlik denen, bayılma nöbetleri, sodyum ve potasyum ile su-elektrolit bozuklukları, kalp problemleri, aritmi, ve hatta kalp kriziyle sonuçlanabilen duruma yol açar. Bunu aklınızın bir köşesinde tutun.

Sabah yorgunluğuyla savaşmak

Öncelikle, en az 2 hafta boyunca sabahları yorgunluk hissedip hissetmediğinizin kaydını tutun ve eğer öyleyse doktorunuzla görüşün. Bu, daha önce tanısı konmuş bir hastalık olabilir: kalp problemi, hipotansiyon, aritmi gibi…

 • Duygusal durumunuza dikkat edin. Eğer uyandığınızda günü geçirebilecek gibi hissetmiyor ve tüm günü yatakta geçirmek istiyorsanız, kendinize bunun nedenini sorun. Sorunlarınızla yüzleşin ve arkadaşlarınızdan ve ailenizden duygusal destek alın. Her yeni gün için içinizde heyecan hissedin. Huzur ve mutluluk yorgunlukla savaşmada dünyadaki en büyük enerjidir.
 • Uyguladığınız rejimlerde dikkatli olun. Besin eksikliği çekmediğinizden, zengin beslendiğinizden ve susuz kalmadığınızdan emin olun.
 • Kahvaltıyı asla atlamayın. Bu, yorgunlukla savaşmak için yeterli enerjiyi sağlayacak olan günün en önemli dakikalarıdır. Beslenmenize meyve ve lifi dahil edin. İnek sütü içmeyin, bitkisel süt için. Yulaf, kabuğuyla beraber elma, çilek veya böğürtlen, fındık yiyin, bunlar enerji sağlar ve duygu durumunuzu da düzenler.
 • Eşyalarınızı bir gece önceden hazır edin, böylece sabah uyandığınızda herşeyiniz hazır olacak ve tek yapmanız gereken huzur içinde kahvaltınızı etmek olacaktır.
 • Kahvaltınızda haftada en az 3 kez ginseng, tarçın veya maca ile yapılmış bitkisel çayları için. Bunlar size zindelik, yaşama sevinci sağlar ve fiziksel olarak vücudunuzu güçlendirir.

Hayatınızda bir takvim izleyin. Her zaman aynı saatte yemek yiyin, günde 8 saat dinlenin, kendinize vakit ayırın, günde en az yarım saat yürüyerek güneşlenin… Daha önce de belirttiğimiz gibi, herhangi bir anormallik farkettiğinizde doktorunuza başvurun.

Источник: https://www.kibrismanset.com/guncel/sabah-yorgunlugu-nedenleri-ve-tedavisi-h198503.html

Neden Yorgun Uyanıyorum, Ne Yapabilirim?

Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

Sabahları, elinizi kolunuzu hareket ettiremeyecek kadar yorgun mu uyanıyorsunuz? Bitkin, yorgun, enerjisiz ve halsiz olmak, kronik yorgunluk günlük hayatımızı ciddi oranda etkiler. Peki, neden yorgun ve halsiz uyanıyoruz? İşte, içerisinde bazı günlük alışkanlıkların da olduğu “Neden yorgun uyanıyorum? sorunusun cevapları ve yorgun uyanmamak için yapılması gerekenler,

Erken kalmak mı daha kötü yoksa “ne kadar uyusam da yataktan yorgun kalkıyorum!” dediğimiz günler mi ? Benim için ikincisi. Dinlenmemize rağmen neden hala yorgun hissettiğimize anlam vermiyoruz çoğu zaman. Sorunun çözümü içinde gizli. Aslında tam olarak dinlenmiyoruz! Ne kadar uyku uyusak dahi pek çok faktör aslında kaliteli uykuyu engelliyor.

Bu da aslında gerekiyorsa az uyu ama kaliteli uyu demek oluyor.

Peki sabahları enerjik uyanmak bir yana neden yorgun ve halsiz uyanıyoruz? Uyku sırasında ve hatta öncesinde vücudumuzun dinlenmesine engel olan faktörler neler? İşte, içerisinde bazı günlük alışkanlıkların da olduğu “Neden yorgun uyanıyorum? sorunusun cevapları ve yorgun uyanmamak için yapılması gerekenler,

Her şeyden önce kabul etmeliyiz ki, uzun çalışma saatleri ve aktif yaşam tarzlarımız her gece yeterli seviyede uykumuzu almamıza engel olabiliyor. Önceliklerimiz hep başka şeylere kaydığı için uyku düzeni oluşturmak, kaliteli uyumak ile ilgili yapmamız gerekenler göz ardı ediyoruz. Eğer bu konuyu çözümlemek istiyorsanız biraz zaman dahi alsa, önceliğiniz bunu sağlamak olmalı.

1- Sabahları sürekli ertelediğimiz alarm!

Burada pek çok etkenden bahsedeceğim elbette ama önce “sabahları yorgun uyanıyorum!” demenize sebep olan gizli bir düşmana karşı sizi uyarmak istiyorum. Hepimiz erken kalkmanın zor olduğu konusunda hem fikiriz. Bu yüzden de sabah çalan alarmı gidebileceği son noktaya kadar sürekli erteliyoruz.

Halbuki alarmlar arasında o kısa uykular, sürekli uyanıp uyuma hali yataktan çıktığımız zaman daha yorgun hissetmemize sebep olur! Bunun için ya ilk çalan alarm ile eninde sonunda kalmak zorunda olduğunuzu kabullenerek kalkın veya kendinize bir iyilik yapın ve gerçekten kalkmak zorunda olduğunuz zamana alarmı ayarlayın.

Uyku pozisyonuna göre karakter analizi yanına uyku pozisyonuna göre sağlık analizi de eklenebilir. İşte uyku yatış pozisyonunun sağlığa etkileri..—> uyku yatış pozisyonu sağlığımızı nasıl etkiliyor ?

2- Elektronik aletler!

Herkesin en iyi bildiği maddelerden biri aslında bu ama ne hikmetse asla uygulamadığımız maddelerden de biri.

Yatmadan hemen öncesine kadar bilgisayarda vakit geçirmek, film izlemek ve hatta yatağa yattıktan sonra cep telefonları, tabletler uyutucu değil uyandırıcı bir etki yaratıyor.

Elektronik aletlerin ışıkları, uykudan sorumlu hormon olan melatoninin seviyesini olumsuz yönde ciddi oranda etkiliyor. Bu yüzden tüm bu aletleri yatmadan en az yarım saat kadar önce bırakmakta fayda var. Bunlar yerine kitap okumak gibi bir uyku etkinliği yapabilirsiniz örneğin!

3- Işığa izin verin!

Perdeleri kapatıp karanlıkta uyumak iyidir ama sabah açıp tüm ışığın odaya girmesine izin verdiğiniz sürece! Odanıza giren ışık sayesinde vücudunuz da uyanması gerektiğinin sinyalini alacaktır. Bu da daha uyanık ve hatta enerjik hissetmeniz demektir aslında.

4- Öğleden sonra tüketilen kafein!

Hepimize gün boyu kahve gibi bize enerji veren, uyanık kalmamızı sağlayan kafeinli içeceklere ihtiyaç duyuyoruz. Ancak yapılan araştırmalar öğlen 2 den sonra tüketilen böylesi içeceklerin uyku kalitesi ve miktarını olumsuz yönde etkileyebildiğini göstermiş. Bu yüzden günlük çay ve kahve ihtiyacımızı öğle yemeğinden sonra içtiğimi keyif kahvesi ve çayı ile sonlandırmamız iyi olacaktır.

Peki kafein olmadan enerjik ve zinde olmak mümkün değil mi? Elbette mümkün! İşte kafeinsiz enerjik olmanın, güne zinde başlamanın yolları—> kafeinsiz enerjik olmanın yolları

5- Uyumaya her gün farklı saatlerde gitmek!

Başta dedim ya uzun çalışma saatleri ve aktif yaşam tarzı yorgun kalkmanın en büyük nedenleri. İşte sebeplerinden biri de düzensiz uyku saatleri. Vücudunuza uykuya geçmesi ve dinlenmesi için bir düzen oluşturmalısınız ve bunu ona öğretmelisiniz. Buna haftanın yedi gününün dahil olduğunu da söylemeliyim. Yani her akşam aynı saatte yatmalı ve aynı saatte kalkmalısınız.

6- Yatak odasındaki sesler!

Yatak odasında rahat olmanız, uykuya dalma süreci için çok kritiktir. Yatak odasındaki televizyon ve hatta saatinizin tık tık sesi bile uykunuzu etkileyecektir. Yatak odanızda ses çıkaran ve sizi rahatsız edecek aletleri bulundurmayın. Seslerden bahsetmişken bir detaya daha yer vermek istiyorum.

Çok yüksek sesle konuşan insanların olduğu, yüksek sesle müziğin olduğu bir ortamdaysanız uykuya geçiş sürecinin yine zor olacağını hatırlatmalıyım. Tüm bunların baş ağrısı gibi yan etkileri de olacaktır.

Böyle ortamlardan sonra kendinizi direk uyumaya zorlamak yerine sessiz ve sakin bir ortamda kitap okumak gibi dinlendirici aktivitelerle vücudunuzu uykuya hazırlamakta fayda var.

7- Uyku öncesi duş?

Uyku öncesi alınan duş genellikle pek önerilmemektedir. Zira genellikle sabahları uyanmak güne dinç başlamak için duş önerilir. Ancak bunun kişiden kişiye ve hatta mevsimden mevsime değişeceğini düşünenlerdenim. Örneğin yaz aylarında sıcaktan dolayı uyumak pek kolay olmuyor.

Ancak uyku öncesinde alacağınız duş ile vücudu serinletmek uykuya geçişi de kolaylaştıracaktır. Benzer şekilde kış aylarında kısa sıcak bir duş vücudun rahatlamasını sağlayarak yine uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Bu noktada benim önerim kendinize göre bir düzen oluşturmanız.

Duş uykumu kaçırıyor diyorsanız bu işi sabaha bırakmak en doğrusu olacaktır.

8- Yatmadan önce yenilen besinler!

Yatmadan en az 2-3 saat önce yeme aktivitelerine bir son vermek gerekiyor. Ayrıca elbette ne yediğiniz veya ne yemediğiniz de bu noktada oldukça kritik. Örneğin akşam yemeğinden sonra yediğiniz dondurmanın, içindeki şekerinde etkisiyle vücutta sindirimi zaman alacaktır.

Vücut bu besininin sindirimini tamamlamadığı için uykuya geçmede zorluk çekeceksiniz. Bu da hem şeker hem de doğru saatte doğru besinlerin tüketilmemesi sebebiyle yorgun kalkmanıza sebep olacaktır. Böylesi şekerli besinlere karbonhidratları da dahil etmekte fayda var.

Geç saatte tüketilen yüksek karbonhidratlı ve yağlı besinler hem kilo olarak geri döner hem de kalitesiz bir uykuya sebep olurlar.

9- Kronik yorgunluk!

İyi ve kaliteli uyumamak gibi sebeplerden hissettiğiniz yorgunlukla kronik yorgunluk karıştırılmaması gerekiyor. Çünkü uyku bozuklukları kronik yorgunluğun sadece bir sebebidir. Kronik yorgunluğun hormonal, nöral sebepleri olabileceği bağışıklık sistemindeki bozukluklar, bir takım virüsler, beslenme bozuklukları ve depresyon gibi sebepleri de olabilir.

10- Dinlenemediği için sürekli yatmak!

Bu çok önemli bir kısır döngüdür aslında. Kişi yorgun uyandığı zaman bunun çaresini yine ve sadece uyumakta arar. Sürekli yatmak ve dolayısıyla ortaya çıkan hareketsizlik hali kendimizi daha yorgun hissetmemize sebep olacaktır. Bu biraz kafayı sadece yorgunluğa odaklanmaktan kaynaklanmaktadır.

Yorgunluktan yorulmak tam olarak böyle bir şeydir. Bunun yerine en azından yürüyüş veya spor gibi fiziksel aktiviteler yapmak önemlidir. Bu arada yorgunluğun çaresini enerji vermesi için şekerli gıdalarda da aramamak gerektiğini hatırlatmalıyım.

Çünkü bu gıdalar başlangıçta kendinizi enerjik hissetmenizi sağlasa da sonrasında önceki halinizden daha da yorgun hissetmeye başlarsınız.

Eğer “sabahları yorgun kalkıyorum, enerjim çok düşük, elimi kolumu kaldıramıyorum, hiçbir şey yapmak istemiyorum” gibi şikayetleriniz 15 gün boyunca kendinizce her şeyi yapmanıza, çabalamanıza rağmen geçmediyse mutlaka bir uzman doktora danışmakta fayda var. Çünkü bu yaşadığınız olumsuzlukların sebebi yaşam tarzından, stres veya depresyon gibi sebeplerden kaynaklanabileceği gibi kansızlık, şeker hastalıkları gibi vücut sistemini olumsuz etkileyen hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Son olarak uyku öncesi geçiş süresi, iyi uyumak gibi faktörler kadar sabah uyandığımızda yaptıklarımız da neden yorgun hissediyorum sorusunun cevabı olabilir. İşte daha iyi uyanmanın sırları–> daha iyi uyanmak için esneme hareketleri

Источник: https://www.esraninportresi.com/saglik/yorgun-uyaniyorum-ne-yapabilirim/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.