Saç Boyalarının Alerjiye Yol Açmaması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

içerik

Saç boyası alerjileri hakkında bilmeniz gerekenler

Saç Boyalarının Alerjiye Yol Açmaması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Birisi saç boyasına karşı alerjisi olduğunda, muhtemelen tüm üründen ziyade boyadaki kimyasallardan birine alerjisi vardır. Bu alerjik reaksiyonların en yaygın nedeni, PPD olarak da adlandırılan para-fenilendiamindir.

PPD, ticari olarak üretilen saç boyalarının çoğunda bulunur. PPD genellikle saç rengini değiştirmek için boyadaki peroksit ile karıştırılır. Bu reaksiyonun tam olarak tamamlanmasından önce meydana gelen, PPD’nin deri ile etkileşime girme olasılığını ve alerjik reaksiyona neden olmasını da sağlar.

PPD, birçok alternatif isim altında ticari saç boyalarında bulunabilir. Bunlar PPDA, 1,4-Benzenediamin ve Fenilendiamin bazı gibi isimleri içerir.

Saç boyasında bulunan diğer bir yaygın kimyasal, PPD’den daha iyi tolere edilebilen, ancak birçok insanda alerjik reaksiyona neden olabilen para-toluenediamindir (PTD).

Saç boyası alerjisi hakkında hızlı gerçekler:

 • Saç boyası alerjisinin en sık görülen semptomu kontakt dermatittir.
 • Saç boyası alerjisinin ilk belirtilerine hızlı bir reaksiyon, tüm farkı yaratabilir.
 • Nazik nemlendiriciler kuru veya kaşıntılı cildin semptomlarını hafifletebilir.

Saç boyası alerjisi belirtileri

Alerjik kontakt dermatit, cildin alerjisi olan bir şeye dokunduğu bir reaksiyondur. Duyarlı hale getirildikten sonra, etkilenen cilt genellikle rahatsız edici alerjene maruz kaldığında iltihaplı ve kırmızı olur.

Kafa derisi, kulaklar, sakal veya boyun kırmızı ve iltihaplı olabilir. Gözler ayrıca kaşıntı yapabilir ve göz kapakları geliştikçe şişebilir.

Saç boyası alerjisinden gelen çoğu kontakt dermatit, tip 4 hipersensitivite olarak sınıflandırılır ve semptomların maruziyette ortaya çıkması için genellikle saatler veya daha fazla zaman alır.

Saç boyası uygulamasından sonra kurdeşen de ortaya çıkabilir. Bunların belirtileri vücuttaki kırmızı, kabarık ve kaşıntılı lekelerdir. Birisi yutma ve hapşırma gibi yutma ve solunum problemleri yaşayabilir.

Anafilaktik şok

Ayrıca, anafilaktik şoka yol açan, saç boyasına ani, anafilaktik alerjik reaksiyon veya tip 1 aşırı duyarlılığı olan biri için çok daha az yaygındır.

Semptomlar arasında kovanlar, yüz ve hava yollarının şişmesi, nefes darlığı ve hızlı bir kalp atım hızı ve muhtemelen bilinç kaybı ile kan basıncında düşüş olabilir. Anafilaktik şok ölümcül olabilir ve bu semptomları yaşayan herkes acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar.

Teşhis

PPD’ye karşı bir reaksiyonun belirlenmesindeki zorluklardan biri, semptomların tipik olarak ürünün ikinci kullanımından sonra ortaya çıkmayacağıdır.

Vücut ilk kez kullanıldığında, istilacı bir maddeye karşı alerjik olarak hassaslaşır. İkinci kez uygulandığında, reaksiyonlar genellikle görünmeye başlar. Reaksiyonlar, ürünün daha fazla uygulaması ile daha da kötüleşebilir.

Saç boyası hoşgörüsüzlük

Saç boyasına alerjisi olmayan kişilerin, kullanırken alerjik kontakt dermatite veya diğer semptomlara yol açarak reaksiyona girmesi de mümkündür.

Bazı cilt tipleri PPD dahil kimyasallara karşı daha hassastır. Bu tip reaksiyonlar, bir kişi farklı boya formülasyonlarıyla markaları değiştirdiğinde daha yaygın olabilir.

Çoğu insan cildinin kuru, gergin veya çatlamasına neden olabilir. Kafa derisi yanıyormuş gibi sıkılabilir veya hissedilebilir.

Tahriş belirtileri genellikle 48 saat içinde ortaya çıkar. Aynı zamanda, bir saç boyası hoşgörüsüzlüğü olan birçok insan PPD ya da diğer saç boyası bileşenlerine neredeyse anında reaksiyon gösterebilir.

Saç boyası alerjisi tedavisi

Saç boyası alerjisi belirtileri ortaya çıkarsa, saç derhal yıkanmalıdır. Fazla boya, yumuşak bir sabun ve temiz su ile bol miktarda durulama ile birden fazla yumuşak yıkama ile çıkarılabilir.

Hidrojen peroksit

Ayrıca, fazlalığı yıkadıktan sonra saçları yüzde 2’lik bir hidrojen peroksit çözeltisiyle durulamaya da yardımcı olabilir. Bu, PPD’yi tamamen okside etmeye ve reaktif hale getirmeye yardımcı olur. Bu adımda karışık sonuçlar vardır ve semptomları daha da kötüleştirirse kaçınılmalıdır.

Kremler ve yumuşatıcılar

Alkol veya başka bazı kimyasal maddeler içeren kremler cildi tahriş edebilir. Doğal kremler veya zeytinyağı ve kireçten oluşan basit ıslak kompresler yardımcı olabilir.

Daha güçlü alerjik reaksiyonlarda şişlik ve tahriş ile inflamasyonu azaltmak için steroid kremler kullanılabilir.

Bazı over-the-counter steroid kremleri, daha az şiddetliyse semptomları yönetmek için yeterince iyi çalışabilir. Bununla birlikte, daha ciddi alerjik reaksiyonlar bir reçete steroid krem ​​veya muhtemelen oral steroid tedavisi gerektirebilir.

Semptomlar ne kadar sürer?

Saç boyasına karşı aşırı duyarlılık belirtileri, reaksiyonun şiddetine bağlı olarak, birkaç gün ila haftada bir veya daha fazla sürebilir.

PPD’ye sentetik ve doğal alternatifler

PPD içeren saç boyalarına birçok alternatif piyasadadır, ancak renk seçenekleri daha sınırlı olabilir.

Bunlar, hidroksietil-p-fenilendiamin sülfat (HPPS) gibi PPD ile ilgili kimyasal maddelerdir veya hiç PPD içermezler ve saçın içine derinlemesine girerek ve boyayarak çalışırlar. Bu alternatif boyaların bazıları sadece sınırlı renk aralıklarında mevcuttur, bu nedenle herkes için çalışmayabilirler.

Kına

Kına rahatsız edici PPD’den kaçınmak isteyen insanlar için başka bir seçenek. Gerçek kına ezilmiş bitki maddesinden yapılır.

Kına genellikle, içeriğindeki diğer bileşenlere ve uygulanmadan önce nasıl hazırlandığına bağlı olarak, bir portakal renginden kırmızı-kahverengiye kadar değişir.

Kına hala tepki verme ihtimali olsa da, daha alerji dostu olarak kabul edilir. Birisi emin olmak istiyorsa, herhangi bir kına içeren boya için bir yama testi kullanılmalıdır.

Kınanın aslında gerçek kına olduğundan emin olmak da çok önemlidir. Birçok şirket kına içeren saç boyalarına PPD veya türevlerini ekleyerek kına olarak pazarlamaktadır. Bunlar hala PPD ile ilişkili bir reaksiyona neden olabilir.

Yarı kalıcı ve kurşun içeren boyalar

Bazı insanlar yarı kalıcı saç boyalarını veya kurşun bazlı saç boyalarını tolere edebilir, ancak bu seçenekler herkes için uygun olmayabilir. Bir dermatolog, test ettikleri her birey için doğru olabilecek kimyasalları belirlemede yardımcı olabilir.

Tepkiden kaçınmak

Birkaç adım takip edilirse saç boyalarına reaksiyondan kaçınmak kolaydır. Bu yöntemlerin herhangi biri veya tümü, reaksiyonları test etmede yardımcı olmak veya bunları önlemek için kullanılabilir.

Genel önlemler

Her bir boya için talimatlar, yanlış kullanımdan kaynaklanan herhangi bir reaksiyonun önlenmesine yardımcı olmak için yakından takip edilmelidir.

Saç boyasını tavsiye edilenden daha uzun süre bırakmamak önemlidir. Saç boyalarındaki çoğu kimyasalın kullanımı güvenli kabul edilirken, kimyasalları kafa derisi üzerinde çok uzun süre bırakmak çoğu insan için tahriş edici olabilir.

Saç boyasını tutarken veya uygularken eldiven giyilmelidir.

Tipik olarak, kalıcı boyalar için, uygulama tamamlandıktan sonra saç ve saç derisi iyice yıkanmalıdır. Kötü yıkama ve durulama saç ve saç derisine boya parçalarını bırakır.

Gereksiz boya gerekenden daha uzun süre kafa derisinde reaksiyona girmeye devam ederse, bu tahrişe neden olabilir.

İlave yıkama ve durulamaların, tüm ekstra boyanın saç ve saç derisinden arındırıldığından emin olması gerekebilir.

Yama testleri

Yama testleri bir doktor tarafından yapılır ve alerjik reaksiyonları kontrol etmek için cildin küçük bir kısmında, genellikle üst sırtta, küçük ve hassas miktarda alerjen madde bulundurmak zorundadır.

Oksitleyici saç boyaları ile, kişi saç boyası karışımını kullanarak benzer bir şekilde bir ev testi yapabilir. Test edilecek en basit yerlerden biri kulağın arkasında. Boyayı uyguladıktan sonra boyaların ne yapılacağına dair talimatlar, uygun bir testin yapılmasının en iyi yoludur.

Herhangi bir tahriş, tepki veya hasta olmama hissi, kişinin kafa derisinin geri kalanının ürüne kötü reaksiyon göstereceğine dair bir işarettir. Ürün başka bir boya çeşidi lehine kullanılmamalıdır.

Alerji klinikleri

Evde yama testi veya saç boyama düzenli bir gereklilik haline gelirse, birçok insan bir alerji kliniğine gitmeyi seçer.

Alerji klinikleri, bir kimsenin tahammülsüz olduğu veya alerjisi olduğu kimyasalları belirlemek için kendi yama testini yapabilir.

Olası tahriş edici maddelerin listesi daha sonra kullanımları için en iyisini bulmak için saç boyalarının bileşenlerine karşı kontrol edilebilir.

Paket servisi

Potansiyel olarak tahriş edici kimyasallardan kaçınılmalıdır. Bir kişinin saç boyamasında kimyasal veya kimyasallara karşı alerjisi olmadığından emin olmak için bir reaksiyonu önlemek için test edilmelidir. Ürünün daha fazla kullanılmasından kaçınmak, alerjik reaksiyonun nüksetmesini önlemek için önemlidir.

Источник: https://trmedbook.com/sac-boyasi-alerjileri-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Saç Boyalarının Alerjiye Yol Açmaması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Her dönem etrafımızdaki insanlarda gördüğümüz gibi kendimizde de özellikle mevsim değişikliklerinde sıkça değişik reaksiyonlar görebiliriz. Vücudumuz biz fark etmesek de gün içerisinde birçok canlı ya da cansız varlıkla ya da mikroorganizma ile temas halinde kalmaktadır.

Bu temas sonucunda havada bulunan mikroorganizmalar hastalığa sebep olmaktadır. Bu mikroorganizmalardan kişinin kendini koruması için ise bağışıklık sistemi öncelikle devreye girmektedir.

Bağışıklık sisteminin devreye girmesi ile beraber havadaki mikroorganizma önce solunum organlarımızda tutulur, süzülür ve mukus sayesinde de burundan dışarı atılır. Atılırken de bazı reaksiyonlarla karşı karşıya kalmamız da mümkündür.

Örneğin sürekli burun akıntınızın olması ya da sürekli olarak hapşırma hali bunlardan biridir. Ancak bunun haricinde vücudumuz bazı etken maddelere karşı daha seçicidir. Bu seçicilik ise kişinin kendisinin bünyesinden ve çevresel faktörlerden oluşmaktadır.

Bazı maddelere karşı vücudumuz olması gerektiğinden fazla reaksiyon gösterir. Bağışıklık sistemindeki organizmalar bu maddeye karşı olması gerektiğinden daha kuvvetli bir şekilde vücuttan atmaya çalışmaktadır. Bu da fiziki olarak kişiye yansımaktadır. Çünkü vücut bu savunmayı yaparken normalin dışında reaksiyonlar gösterebilir.

buna ise alerji denir. Ancak bazı alerji davranışlar daha ileri boyutta da görülebilir. Bu alerji boyutu kişinin genetiğine göre de değişkenlik göstermektedir. Etrafımızdaki her zararlı canlıya karşı vücudumuz bir alerji gösterir ancak bu normal seviyelerde olmalıdır.

Biraz fazlası kişinin o etken maddeye karşı vücudunun ne kadar sıkı bir savunma yaptığını yansıtır.

Alerjiler isimlere göre adlandırılır. Eğer bahar aylarında alerjiniz başlıyor ve bahar ayının bitmesiyle alerjiniz geliyorsa bunun adı bahar alerjisi olabilir ya da gözünüzle ilgili herhangi bir alerjik reaksiyon yaşandığı zaman bu da göz alerjisi olarak adlandırılmaktadır. En sık görünen alerji çeşidi ise polen alerjisidir.

Polen alerjisi, bahar alerjisiyle hemen hemen aynıdır diyebiliriz. Kişinin bahar aylarında ya da sonbaharda ağaçlardan düşen polenlerin etrafa saçılması ve bununla beraber havaya karışıp alerjisi olan kişinin bunu solumasıyla ortaya çıkar.

Genellikle bu tip alerjiler ortamdan uzaklaşınca geçebilir ya da bununla beraber bu tip alerjiler kısa dönemlerde gerçekleşebilir Ancak herhangi bir  şekilde alerjik durumla karşılaştığınızda eğer bu durumu ortadan kaldırmazsanız vücudunuzda ciddi hasarlar oluşabilir.

Günümüzde alerjilerin teşhisi oldukça kolaydır. Teknolojinin giderek her alanda kullanılması özellikle bilim alanında kullanılmasıyla beraber artık insanların birçok hastalığında olduğu gibi alerjik reakysionların neye karşı olduğunu bulabilmekte oldukça kolay ve etkili bir yöntemdir.

Kişi neye alerjisinin olup olmadığını bilmiyor olabilir. Eğer kişi alerjik reaksiyonlar yaşıyorsa mutlaka hangi tür bir alerji olduğunu öğrenmeli ve buna karşı da tedbirini almalıdır. Kkişi uzman bir hekime başvurmalı ve bunun sonuncunda da tanı konulmalıdır.

Tanı konulduktan sonra kişi nelere alerjisini olduğunu öğrenir ve bundan sonraki düzenini bu şekilde kurarak vücudunun bu alerjik etken maddelerle karşılaşmaması için elinden geleni yapar. Ancak bu durum aslında çok çaba isteyen bir durum haline dönmemelidir.

Çünkü bu kez de kişi de gereksiz evhamla beraber psikoloji bozukluğu da görülebilir. Kişinin belli dönemlerde bu alerjik etken maddelere daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Eğer Polenlere Alerjiniz Varsa Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer polene alerjiniz varsa yapmanız gereken her ne kadar kısıtlı olsa da bunları yaptığınız takdirde bu süreci rahat atlatabilirsiniz. Öncelikle mutlaka özellikle ilkbaharda çiçeklerin açma döneminde olabildiğince açık havadan kaçınmalısınız. Havada sizlerin göremeyeceği şekilde polenler olabilir bu da alerjinizi tetikleyecektir.
 • Çiçeklerin açma dönemlerinde genellikle havalar ılık olur, mümkün olduğu kadar evinizin, odanızın, özellikle yatacağınız odanın penceresini olabildiğince kapalı tutmaya çalışın. Çünkü sizler fark etmeseniz de polenler en çok şafak vakti yayılmaya ve uçuşmaya başlarlar. Bu sırada uykuda olacağınız için pencerenin açık olması durumunda alerjinin reaksiyonlarını yaşayabilirsiniz.
 • Eğer bahçe işleriyle uğraşıyorsanız ya da sürekli olarak koşuya çıkıyorsanız bu dönemde bunları azaltmanızda fayda vardır.
 • Aynı zamanda ister istemez gün içerisinde dışarıya çıktığınız polenler kıyafetlerinizde kalabileceği gibi, aynı şekilde saçlarınızda da kalabilir. Bu nedenden dolayı gece yatmadan önce mutlaka duş almanızda fayda vardır. Ancak unutulmamalıdır ki bu geçici bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bu maddelere dikkat edildiği takdirde en az zararla bu dönem geçecektir.

Ev Tozu Akarları ve Küf Mantarına Alerjiniz Varsa Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • En çok vakit geçirdiğiniz alanlardaki eşyaların kumaşların tamamını sentetik olan ürünlerle değiştirin. Özellikle yatak odanızda eğer kuş tüyü yün, pamuk gibi maddelerden yapılmış ürünleri olabildiğince sentetik ürünlerle değiştirin. Çünkü ev akarlarının geneli bu ürünlerin içerisinde barınmaktadır.
 • Yattığınız odadaki yatağın altını normalden biraz daha fazla aralıklarla temizlemenizde fayda olacaktır. Soluyacağınız ev akarları sizleri gece tıkayacaktır, bu nedenden dolayı sık sık yatak altlarını da süpürmeniz gerekmektedir.
 • Yorgan ya da battaniye gibi ürünleri direkt olarak üzerinize almayın, mutlaka bunları önce kılıflayın ve daha sonra kullanın ve bu kılıfların yıkanabilir olmasına da dikkat edin
 • Ev akarları yeterine havalandırma yapıldığı takdirde azalabilir. Bu yüzden yorgan ve yastıklarınızın tamamını günlük olarak havalandırın. Özellikle güneşli saatlerde havalandırmanızı tavsiye ederiz.
 • Etrafınızda olabildiğince toza engel olmaya çalışın, bunu gerek yastık ve çarşaflarınızı sık sık değiştirerek ya da sık sık temizlik yaparak ya da evinizde toz tutacak ürünler almayarak yapabilirsiniz. Bu ürünler genel olarak toz tutan ürünlerdir. Bu sebepten dolayı siz her ne kadar yeterince havalandırma yapsanız da sonuç yine aynı olacaktır.
 • Evinizi de rüzgarlı havalarda özellikle kapalı tutmaya çalışın. Bu havalarda pencere açmamaya özen gösterin. Evinizde olabildiğin kalın kumaşlı ya da çok dokulu olan şeyleri kullanmayın. Örneğin sık dokunmuş bir halı ya da duvardan duvara olan halıfleksler gibi ürünler tozları olabildiğince tutmaya çalışırlar. Mutlaka evinizdeki hali sayısını azaltın ya da az dokulu ürünler kullanmaya özen gösterin.
 • Rutubet birçok baterinin, birçok mikroorganizmanın oluşumunu ve çoğalmasını sağlayan ortam şartlarından biridir. Bu yüzden eviniz olabildiğince rutubetsiz olmalıdır. Özellikle gece uyuyacağınız oda olabildiğince rutubetsiz olmalıdır.
 • Evinizde rahatsız edebilecek diğer etmenler de bitkiler ve evcil hayvanlardır. Bitkiler ve hayvanlar da bazen tıkanmanıza neden olabilir.
 • Kıyafetlerinizin üzerinde zaman zaman deterjan kalabilir. Bu da sürekli olarak hapşuruğa neden olacaktır. Bu hapşırmaya engel olmak için toz deterjan değil, sıvı deterjan kullanılmalıdır.
 • Eğer evinizden temizlik günlerinde uzak kalabilme şansınız varsa temizlik esnasında mutlaka evden uzaklaşmanızı sağlayın. Bunun yanı sıra etken maddelere karşı alerjisi olan kişiler mutlaka haftada 1-2 gün nemli bir bezle temizlik yaparak tozların kalkmasını önleyebilir.

Источник: https://evdesifa.com/alerjisi-olanlarin-dikkat-etmesi-gerekenler/

Saç Boyası Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Saç Boyalarının Alerjiye Yol Açmaması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Dünyanın birçok ülkesinde, özellikle son 20 yılda, saç boyamaları dikkat çekici bir oranda artmış bulunmaktadır. Kadın ya da erkek pek çok kişi kimi zaman beyazlarını kapatmak için, kimi zaman da sadece değişiklik hevesiyle ve saçlarına ayrı bir hava katmak için saç rengini değiştiriyorlar ve saçlarını boyuyorlar.

Saç Boyası Alerjisi Nedir?

Günümüzde geniş bir renk yelpazesi bulunan ve hızlı bir şekilde değişen saç modaları, saç boyalarına olan ilgiyi daha da artırmaktadır.

Saç boyatan kişilerin sayısının artmasından dolayı, saç boyası alerjisinden etkilenen kişilerinde sayısı artmıştır.

Genel olarak alerjinin temel nedeni, kişilerin bağışıklık sisteminin çeşitli alerjenlere karşı tepki vermesinden kaynaklanır.

Fakat alerjenler, yani alerjiye neden olan maddeler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimileri için parfümler alerjendir, kimileri cildi tahriş ettiği için nikel takılar takamaz, kimileri de çilek veya başka besinler yiyemez çünkü vücutlarında kaşıntılar başlar. İşte bazılarımız için de saç boyası alerji tetikleyicisi haline gelir.

Saç boyalarında bulunan parafenilendiamin isimli kimyasal madde, saçını boyatan veya boyayan pek çok kişide ortaya çıkan alerjik reaksiyonun başlıca sorumlusudur. PPD kalıcı saç boyalarının üçte ikisinde bulunmaktadır ve hem saç tellerine hem saç köklerine, hem de saç derisindeki proteinlere oldukça etkili bir şekilde karışır ve zarar verir.

İşte bu özellikleri PPD’yi alerjiye yol açabilen, güçlü bir yabancı madde haline getirir. Bu da saça ve saç derisini etkiler. Saç boyasında bulunan ve alerjiye yol açtığı bilinen diğer kimyasallardan biri de, genellikle kahverengi saç boyalarında bulunan kobalttır.

Saç Boyası Alerjisi Belirtileri

Saçın boyanmasının ardından birkaç gün içerisinde özellikle yüz bölgesinde deride kızarıklıklar, kaşıntı, ciltte pullanmalar, şişlikler veya su toplaması gibi belirtiler görülebilir. Bazı hastalarda belirtilerin ortaya çıkmasının 1 haftayı bulduğu da olur.

Saç boyası alerjisine daha çok profesyonel bir uygulama yerine evde kendi kendine uygulanan boyalar sonucu rastlanır.

Saç boyası alerjisi tedavi yöntemi şöyle olmalıdır; bu alerjiye engel olmak için kullanılan saç boyası içinde bulunan ve vücuda zarar veren maddenin tespit edilmesi gerekir.

Saç boyası alerji yaptı diyorsanız, sizde bunun için Vücuda zarar veren maddenin öğrenilmesi ile daha sonra ki saç boyatma işlemlerinde o tespit edilen maddenin olmadığı boyalar tercih edilerek saç boyatma işlemi yapılabilir. Bu şekil tedavi ile bir daha ki saç boyatma işlemini daha sağlıklı yapmak mümkün olacaktır. Bazı kremlerde alerjik reaksiyonlara karşı da saç boyası alerjisi yaptı ise bunun için kullanılabilir.

Ama yan etkileri olduğu için doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması daha yararlı olur. Krem de de ayni şekil alerji durumu olursa tedavi için iğnede kullanılabilir.

Çünkü alerjik durumlar daha ciddi rahatsızlıklara sebep olduğu için doktorlar tedavide iğne de kullanabilirler. Saç boyama işlemleri sonrasında güzel olsa da boyama sürecinde bazı sıkıntılar vardır.

Saçlar boyanmaya başlandığında belli vakit bekleme süresi vardır. Boyaların saça daha iyi girebilmesi için.

Bu süre içinde saç derilerinde yanmalar hissedilir. Eğer bu his dayanamayacağınız noktaya gelirse saç boyasına karşı alerjiniz var demektir.

Hazır saç boyalarının kavuzlarında boyama işlemine başlamadan önce yüzünüzün bir yerinde ,genelde (kulak arkası tavsiye edilir )denemek gerektiği yazmaktadır. Eğer vücudunuz tepki gösterirse yani kızarıklık ve aşırı yanma gibi, kullanmamanız gerektiği uyarılır.

Bu durumlarda bilen birilerinde yardım alarak ya da saç boyası alerji testi uygulayarak saç boyama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ya da başka yollar aranabilir.

Saç boyası alerjisine daha çok profesyonel bir uygulama yerine evde kendi kendine uygulanan boyalar sonucu rastlanır.

Alerji Yapmayan Saç Boyası Var Mıdır?

Alerji yapmayan saç boyası var mı, diye soracak olursak eğer, Saç boyama işlemlerinde teknolojide çok geliştiği için bazı değişik ürünler kullanılmakta alerji yapmayan saç boyaları ve hatta bitkisel çözümlemelerde uygulanmaktadır. Biraz masraflı olsa da bu yol genelde tercih edilen yoldur. Bitkisel boyalar cildi ve saç derisine zarar vermez ve saçlarda ayrı bir bakım ve güzellik sağlar.

Bu konuda kuaförünüze ya da bilen ve bitkisel boya ile saçlarını boyatan kişilerden bilgi ve yardım alabilirsiniz. Saç boyası alerjisi tedavi ve dikkatli kullanımla ve yardım alarak halledilebilecek bir sorundur.

Saç boyası alerjisi ile ilgili önemli bir nokta da, saçınızı daha önce boyayıp herhangi bir sorun yaşamamış olsanız bile, günün birinde bir boya sonrası, alerjik bir tepki verme riskinizin bulunmasıdır.

Her zaman kullandığınız ürünü kullanıyor olmanız da bu durumu değiştirmeyebilir.

Loading…

Источник: https://alerjisebebi.com/sac-boyasi-alerji-yapti-ne-yapmaliyim

Saç Boyasının Akmaması İçin Öneriler

Saç Boyalarının Alerjiye Yol Açmaması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Saçınızı ilk ne zaman ve nasıl boyattığınızı hatırlıyor musunuz? Şehir dışında üniversiteyi kazandığınız an bunun verdiği özgürlükle tüm saçını açıp pembeye boyayanlardan mısınız yoksa evleninceye kadar saçına boya sürmeyip evlendikten sonra yeni gelin sarısına boyatanlardan mı? Genetik olarak şanssız gruba girenlerden, yani erken beyazlayanlardan mısınız yoksa bir anlık can sıkıntısıyla soluğu kuaförde alıp saç rengini değiştirenlerden mi? Saçınızı ne zaman ve hangi sebeple boyarsanız boyayın tüm kadınlar ile ortak bir sorununuz olduğunu biliyoruz. Saç boyasının akması, boyanın canlılığını kaybetmesi oldukça can sıkıcı bir durum. Bu durumun bu kadar can sıkıcı olmasının sebepleri var elbette. Güzelleşmek uğruna boyadığımız saçların kısa bir süre sonra boyanın verdiği canlılığı kaybetmesi, boyanın akarak renk tonunun sevmediğimiz bir hale gelmesi bize tekrar kuaför yollarını gösteriyor. Bu da hem maddi hem de manevi olarak yorucu çünkü ciddi bir bütçe gerektirmesiyle birlikte sık sık boyamak saça da zarar veriyor. Boya zamanı geldiğinde biraz daha sabretmek yerine boyamayı tercih edenler çoğunlukta olduğuna göre artık ne yaparsak boyanın akmasını yavaşlatırız, renk canlılığını koruruz konusuna gelmemizin zamanı geldi. Özellikle bakır ve kızıl tonlarında boya uyguluyorsanız saç boyasının akması sizin için bir kâbus demek olabilir. Bu sebeple bu yazıda saç boyasının akmasını engellemek ve yavaşlatmak için neler yapabileceğinizi anlatıyor olacağız.

Sirke kokusunu sevmiyor hatta nefret ediyor olabilirsiniz ancak saç boyanızın akmasını engelleyeceğini söylediğimizde ona olan bakış açınızın değişeceğinden eminiz. Saçınızı yıkadıktan sonra durularken üzüm sirkesi kullanmayı deneyin.

Uzmanlar elma sirkesinin üzüm sirkesi kadar etkili olmadığını ve özellikle bakır & kızıl tonlarındaki saçlarda bu yöntemin mutlaka uygulanması gerektiğini söylüyor. Üzüm sirkesi ile saç renginizi korumak için yapmanız gereken şey oldukça basit; eşit miktardaki su ve üzüm sirkesini karıştırıp saçlarınızı bu karışım ile durulamak.

Şampuanı su ile akıttıktan hemen sonra sirkeli su kullanmalısınız. Bunun dışında saçınızı boyadıktan sonra boyayı sirkeli su ile akıtmalı ve saçınızı bu su ile durulamalısınız.

Konu hazır sirkeden açılmışken sirkenin saça faydalarından da kısaca bahsedelim:

 • Sirke saç derisinin doğan ph seviyesine ulaşmasını sağlar. 
 • Antiseptik özelliği sayesinde saç derisinde oluşan kaşıntıları giderir. 
 • Saç tellerinin dökülmelere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. 
 • Saçları yumuşatır, özellikle uzun ya da dalgalı saçlarda yaşanan dolaşma, düğümlenme probleminin önüne geçer. 
 • İçeriğindeki doğal asit sayesinde kafa derisini kepeklerden arındırır. 
 • Daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. 

Saçlarınızı çok sık yıkamayın!

Saçınızı boyadıktan sonra saç renginizi korumak ve boyanın akmasını engellemek istiyorsanız saçınızı çok sık yıkamayın. Haftada iki defa yıkamanız yeterli olacaktır.

Eğer kalın telli saçlara sahipseniz şanslısınız çünkü kalın telli saçlar ince telli saçlara göre az yıkamaya daha dayanıklıdır. İnce telli saçlar daha çabuk yağlandığı ve sönük bir görüntüye ulaştığı için daha sık yıkama gerektirebilir.

Daha sık yıkamak da saç boyanızın daha çabuk akmasına sebep olacağı için kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Saçlarınız sık yağlandığı için her gün yıkama ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz ancak unutmamanız gereken bir ayrıntı da saçınızın saç derisinde oluşan yağa ihtiyacı olduğudur.

Bu sebeple saçınızı çok sık yıkamayarak hem boyanızın çabuk akmasını engeller hem de doğal yağıyla beslenmesine yardımcı olursunuz.

Üstelik yapılan araştırmalarda saç derisindeki yağın tamamından kurtulduğunuzda vücudunuzun yıkayıp arıttığınız yağın eksikliğini telafi etmek için daha fazla yağ salgıladığını göstermektedir. Bu sebeple saçınızı daha az yıkayarak vücudunuzun daha az yağ üretmesine yardımcı olabilirsiniz. Kuru şampuanınız yoksa bebe pudrasından da yararlanabilirsiniz.

Saçınızı yıkarken sıcak su kullanmayın!

Sıcak su boyanın saçtan ayrılma sürecini hızlandırır. Bu sebeple saçınızın yıkarken ve durularken soğuk ya da dayanabileceğiniz soğuklukta ılık su kullanmaya özen gösterin. Sıcak su boyanın daha hızlı akmasını sağladığı gibi, saç derisine ve saç yapınıza da zarar verebilir.

Saç tipinize ve boyanıza uygun ürünler seçin!

Saçlarınızı boyadıktan sonra mutlaka boyalı saçlara özel şampuan ve kremler kullanın. Gün geçtikçe kozmetik ürünlerinin çeşitliliğinin artması bu konuda oldukça rahat hareket etmenizi sağlıyor. Saç renginize ve saç tipinize göre üretilen farklı şampuanlar mevcut. Bu tür ürünleri tercih ederek boyanızın akma süresini geciktirebilir ve saç renginizin canlılığını koruyabilirsiniz.

Denize ve havuza girerken bone kullanın!

Su boyanın akmasını sağladığı gibi tuzlu su ve klor da saç renginin akma hızını arttırır ve zamanla saçlarınızı yıpratır.

Bu yüzden özellikle yaz aylarında denize ve havuza girerken bone kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde kışın da havuz kullanıyorsanız bone kullanmayı ihmal etmeyin.

Birçok havuzda kullanım için bone zorunlu tutulsa da bunun aksi olduğu durumlarda da bonenizi yanınızdan ayırmayın.

Eğer bone kullanmamakta ısrarcı iseniz denize ve havuza girmeden önce mutlaka koruyucu bir ürün uygulayın. Bu gibi durumlar için saç rengini koruyan ürünler kozmetik marketlerde mevcuttur.

Saçınızın boyattıktan sonra 2 – 3 gün yıkamayın!

Saçınızı boyattıktan sonra bir sonraki yıkamaya geçmek için aradan 2 – 3 gün geçmesini bekleyin. Geçen bu sürede saç renginizin oturmasını sağladıktan sonra tekrar yıkamaya geçin. Yazının başında belirtmiş olduğumuz gibi boya sonrası durulama işleminde yarı yarıya sulandırılmış üzüm sirkesi kullanın.

Saç bakımınızı ihmal etmeyin!

Saç açma ve boyamada eskilere nazaran daha az yıpratıcı yöntemler ortaya çıksa da her bir işlemin sonunda saçlarınızın biraz daha yıprandığı inkâr edilemez bir gerçek.

Hem saç sağlığınızı korumak hem de boyanızın çabuk akmasını engellemek için buna özel hazırlanmış ürünlerde bakım yapmayı ihmal etmeyin.

Haftada 2 -3 kez saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra mutlaka uygun bir maske ile rengin sabitlenmesine yardımcı olun ve saç bakımınızı yapın.

Amonyak içermeyen şampuan, saç kremi ve bakım ürünlerini tercih edin!

Amonyak saç boyasının akmasını hızlandırdığı için şampuan, saç kremi ve maske alırken içeriğinde amonyak olup olmadığını mutlaka kontrol edin ve amonyaksız ürünleri tercih edin.

Isıya karşı koruyucu ürünler kullanın!

Saçlarınızı fönlerken, maşa ve düzleştirici gibi ürünler kullanırken mutlaka ısıya karşı koruyucu krem ya da spreylerden kullanın. Isı hem saçınıza hem de boyaya zarar vereceği için uygulama öncesi bir koruyucu kullanmanız oldukça önemli.

Saç cilası uygulayın!

Saç renginiz boyadan kısa bir süre sonra eski canlılığını kaybettiyse, boyanız aktıysa ya da saçınızda ton farklılıkları oluştuysa bir sonraki boya tarihinizi öne almak yerine saç cilası uygulayabilirsiniz. Saç cilası uygulamanın 3 yolu var.

Bunlardan ilki bu konuda kuaförünüzden destek almak, ikincisi piyasada satılan hazır saç cilalarını kullanmak ve son olarak da saç cilasını evde uygulamak.

Saç cilası genellikle oksidan krem kullanmadan hazırlandığı için oksidan kremin saçınıza vereceği zarara maruz kalmadan saç renginizi canlandırmanıza ve renk eşitsizliklerini gidermenize yardımcı olur.

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerle boya tarihinizi biraz daha ileriye atabilir ve saçınıza daha az zarar vererek daha canlı bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Saç cilasını nasıl yapacağınız ile ilgili detaylar için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Источник: https://www.makaleler.com/sac-boyasinin-akmamasi-icin-oneriler

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Saç Boyalarının Alerjiye Yol Açmaması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Haber güncelleme tarihi 11.03.2019 18:03

Kuaför salonları kadınlar için olmazsa olmaz olup adeta bir terapi salonudur.

Ancak kuaföre gitmek için vaktiniz yok veya daha düşük maliyetle saçlarınızı boyamak istiyorsanız birkaç ipucu ile dikkat edilmesi gereken kurallara uymak yeterli olacaktır.

Evde saç boyamak sanıldığı gibi zor değildir. Uyulması gereken birkaç kuralı yerine getirdiğiniz takdirde saçınızı kuaförde boyatmış gibi sonuçlar alacaksınız.

BAKIMLI SAÇLAR

Öncelikle evde saçınızı boyamadan önce dikkat etmeniz gereken şey saçlarınızın bakımlı olmasıdır. Kırılmış cansız ve bakımsız saçlarınıza uygulayacağınız boyama işlemi sonucunda istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Bakımsız ve kırılmış saçlar üzerine yapılan her işlem yetersiz sonuç verecektir.

Özellikle saçlarınızın kırıklarını aldırmanız ve  çeşitli bakım yağları veya zeytinyağı ile saçlarınıza bakım yaptıktan sonra saçlarınızı boyamanızı öneririz. Böylece saçlarınız daha sağlıklı ve bakımlı bir görünüme kavuşur. Aksi halde kırık ve yıpranmış saçlara uygulanan boya daha kısa sürede saçlardan akma yapar.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur ise saçınızın boyu ve kesim şeklinden memnun olup olmadığınızdır. Saçınızın bakımlı olması kadar kesim şeklide oldukça önemlidir.

Yüz tipinize en çok yakışan şaç modelini bulmak ve uygulamak tercih edeceğiniz saç rengini daha çok ortaya çıkaracaktır.

Eğer şaç kesiminizden memnun değilseniz evde uygulayacağınız boyama işleminin sonucundan da memnun kalmayabilirsiniz.

DOĞRU RENGE KARAR VERİN

Özellikle evde ilk defa saçlarını boyayacakların dikkat etmesi gereken unsur kullanacakları boyanın rengini doğru seçmektir.

Boyanın saçlara eşit dağılımını sağlamak ve renk farklılıklarını önlemek adına doğru renge karar vermek oldukça önemlidir. Örneğin; koyu kahverengi bir saçı sarı tonlarında boyamak hoş olmayan bir sonuç elde etmenize neden olabilir.

Kendi saç renginize veya alttaki saçın rengine yakın olan bir saç rengini seçmek doğru bir tercih olacaktır.

SAÇ AÇICI KULLANMAYIN

Evde yapılan boyama öncesinde saç açıcı kullanılması önerilmemektedir. Rengin eşit olmaması ve geçişlerin çok sert olmaması için evde saç açıcı kullanımdan kaçınmalısınız.

Aynı zamanda tercih edeceğiniz doğru renk kadar kullanacağınız boya miktarı da önemlidir.

Eğer saçlarınız gür ve kalın telli ise bir kutu boya yetersiz kalabilir ve saçınızda renk farklılıkları oluşabilir.

BOYAMA SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GERENLER

 • Boyamaya başlamadan önce alın kısmınıza, yanaklarınızın kenarına ve ensenize vazelin sürün. Böylece bu kısımlara bulaşan boyaların kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır. Ancak vazelinin saç diplerinize değmemesine dikkat edin.
 • Boyama öncesinde boya kutusunun içinden çıkan kullanım klavuzunu dikkatlice okuyunuz.
 • Boya kutusundan çıkan malzemeleri güzelce karıştırın. Boyanın homojen bir kıvam alması oldukça önemli.
 • Eldiven kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 • Kutudan çıkan malzemelerin yanı sıra geniş dişli ve ince uçlu birer tarak yanınızda bulundurun. Aynı zamanda boya fırçası kullanmak sizin için avantajlı olabilir.
 • Boyamaya başlamadan önce boyaya karşı alerjiniz olup olmadığını test edin.
 • Boyama sırasında varsa boya önlüğü veya eski bir kıyafet tercih edin. Boya sıçrayıp lekeyebilir.
 • Saçlarınızı bölümlere ayırın ve eşit miktarda diplerden uçlara doğru sürmeye başlayın.
 • Saçlarınızın arka bölümü için ikinci bir aynaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için ikinci bir aynayı uygun bir şekilde arka tarafta konumlandırın.
 • Saçınızın her yerine eşit miktarda boya sürdükten sonra ellerinizde masaj yaparak boyanın daha iyi dağılmasını sağlayın.
 • Saç renginin istediğiniz gibi olması ve renk farklılıklarının oluşmaması için kullanım klavuzunda belirtilen saat kadar bekletin.
 • Yeteri kadar beklettikten sonra bol su ile yalnızca bir kere sabunlayarak saçınızı yıkayınız. Boyanın akması ihtimaline karşı eski bir havlu kullanınız.
 • Boyama işlemi sonrasında bekleme sürecinde rüzgarlı veya çok sıcak bir yerde beklemeyin. Boyanın renginde farklılıklar oluşturabilir.

BOYAMA SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Boyama sonrasında saç renginizin parlaklığını kaybetmemesi ve matlaşmaması için havuz gibi klorlu sulardan kaçınmalısınız. Aynı zamanda uzun süre yoğun güneşe maruz kalmak saçlarınıza zarar verebileceği gibi rengin matlaşmasına neden olacaktır.
 • Şampuan ve saç kremi tercihlerinizi boyalı saçlara uygun olanlardan yana kullamalısınız. Saç boyaları kimyasal içerdiğinden dolayı saçlarınızın daha kolay yıpranmasına neden olacaktır.
 • Boyama sonrası saç bakımlarınızı ihmal etmeyin. Boyalı saçlar için uygun olan krem ve kürleri kullanın. Kimyasal içeren krem ve kürleri kullanmak istemezseniz zeytinyağı kürü ile haftada 1 veya 2 kere maske uygulamanız yeterli olacaktır.

Источник: https://www.neoldu.com/evde-sac-boyamanin-puf-noktalari-4071h.htm

Saç Boyası Alerjisi ve Tedavi Yöntemleri

Saç Boyalarının Alerjiye Yol Açmaması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Son zamanlarda, saç boyasına ciddi alerjik reaksiyonlar yaşayan kadınların sayısı maalesef artmış bulunmaktadır.

Bu riskin farkında olmak ve ne yapacağını bilmek önemlidir. Bazı basit güvenlik tavsiyelerini takip ederseniz saç boyasının cildinize verecek zararlarını önleyebilirsiniz.

Bu sayfadaki yazımız kalıcı veya yarı kalıcı saç boyası kullanan herkese, özellikle koyu renkli boyalar kullanan kişilere tavsiyelerde bulunur. 

Neden bazı insanlar saç boyasına duyarlıdır?

Bazı insanlarda kontakt dermatit adı verilen bir cilt reaksiyonuna eğilimli vardır. Bu, belirli bir madde ile temasa girdiklerinde ciltlerinin (kızarık, kuru ve tahriş olmuş) iltihaplandığı anlamına gelir.

Madde, cildi tahriş eder, cilde doğrudan zarar verebilir veya cildi etkileyen alerjik reaksiyonu tetikleyen bir alerjen olabilir. Birçok kalıcı ve yarı-kalıcı “saç boyaları” parafenilendiamin (PPD) adı verilen, bilinen bir tahriş edici madde ve alerjen olan bir kimyasal içerir. 

PPD güvenli mi?

PPD içeren saç boyaları, emniyet talimatları izlendiği zaman güvenlidir. Bu ürünler kesinlikle incelenmiştir ve ürünün içerebileceği PPD miktarında azami bir sınır vardır.

Boya ile birlikte verilen güvenlik talimatlarını dikkate almazsan, ciddi bir reaksiyon riski çekebilirsin. Kara kına (geçici dövme) dövmesi yaptırdıysanız (veya daha önceden sahipseniz) özellikle risk altındasınız.

 Bu geçici dövmelerden kaçınılmalıdır çünkü bunlar genellikle toksik seviyelerde PPD içerir, bu da kimyasal reaksiyonla cildinize zarar verebilir. Tekrar PPD ye maruz kaldıktan sonra yaşayacağınız alerjik durum, bağışıklık sisteminiz kimyasalları “hatırladığı” anlamına gelir ve savunma reaksiyonu başlatır.

 Böylece, PPD saç boyasını bir sonraki kullanışınızda hayatı tehdit eden bir saç boyaları alerjik reaksiyon gösterebilir. 

Yama testi

Her zamanki markanızı kullansanız bile daimi veya yarı kalıcı bir “saç boyası” kullanmadan önce mutlaka bir yama testi uygulayın.

 Bu, genellikle, kulak arkasına veya iç dirseğinizde az miktarda boya çözeltisinin batırılması ve kurumaya bırakılmasını içerir. Boya ile gelen talimatları izleyin.

Yama testinden sonra tahriş varsa veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız, ürünü kullanmayın. 

Alerji kliniği

Hassas olduğunuz kimyasalları (varsa) görmek için bir alerji kliniğinde de test yapabilirsiniz. Daha sonra ürün etiketlerini kontrol edebilir ve bu kimyasalları içeren ürünlerden kaçınabilirsiniz. Bununla birlikte, klinik tüm saç boyası kimyasallarını test edemeyebilir.

Diğer önlemler

Yama testinden herhangi bir tepki gelmezse, boyayı kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak şunlara dikkat edin: Önerilen zamandan daha uzun süre saçınızda boyayı bırakmayın.  Boyayı uygularken eldiven giyin.  Saçlarınızı boyadan sonra iyice durulayın. Verilen talimatlara dikkatle uyun.

Saç Boyası Alerjisinin Belirtileri ve Semptomları

PPD’ye tepkiler, kafa derisindeki hafif tahrişten, vücudun her tarafında ciddi semptomları tetikleyebilecek bir alerjik reaksiyona kadar değişebilir.

Hafif Tahriş

PPD’ye hafifçe rahatsızlık duyuyorsanız saç boyasını kullandıktan sonra kafa derinizin, boynunuzun, alnınızın, kulaklarınızın ve / veya göz kapaklarının tahriş olmuş ve kızarmış olduğunu göreceksiniz.

PPD’ye maruz kalan cilt kızarabilir, şişebilir, kabarabilir ve kuruyabilir. Yanma veya acı hissedebilirsiniz. Semptomlar genellikle 48 saat içinde ortaya çıkar, ancak güçlü tahriş ediciler cildinizin derhal reaksiyona girmesine neden olabilir.

 Alerjik reaksiyon

PPD’ye alerjiniz varsa, kafa derinizde ve yüzünüzde kaşıntı olabilir ve şişmeye başlayabilir. PPD, kaşıntı, ısırgan döküntüsü ve genel olarak hasta yorgun hissetmek gibi vücudunuzdaki semptomları tetikleyebilir.

Bu semptomlar saatler veya hatta günler sonra ortaya çıkabilir. Dakikalar içinde gelişen ciddi bir alerjik reaksiyon anafilaksi veya “anafilaktik şok” olarak bilinir . Anafilaksi belirtileri şunlardır:

 Kaşıntılı cilt veya kızarıklık, şişmiş gözler, dudaklar, eller ve ayaklar  –  göz kapakları çok şişerek gözlerin kapanmasına neden olabilir. Yorgun ve baygın hissetmek. Ağız, boğaz veya dilin şişmesi, solunum ve yutma zorluklarına neden olabilir. Nefes alırken hırıltı ve karın ağrısı, bulantı ve kusmadır.

Saç Boyası Alerjisi Nasıl Geçer?

Anafilaksi olduğunuzu düşünüyorsanız hemen en yakın sağlık kurumuna gitmeli veya 112’yi arayarak bir ambulans göndermelerini isteyebilirsiniz.

Saç boyasından kaynaklandığını ve cildinizin buna tepki verdiğinizi düşünüyorsanız çok acil bir durum değildir, korkmayın ve bu tavsiyeyi uygulayın:

Hafif semptomlar için tavsiyeler;

Saçınızdan fazla boya çıkartmak için saçınızı ve kafa derinizi parabensiz  şampuanla iyice yıkayın. Etkilenen cildinize yumuşatıcı krem uygulayın (nemlendirme işlemi)

Steroid krem (Kortiosteroidler)

Cildiniz çok kızarık, boğazınızda iltihaplı ise, bir steroid krem sürmeniz gerekir. Eczanelerden hafif steroid krem satın alabilirsiniz (tavsiye için eczacınıza danışın) veya doktorunuz size reçete yazabilir.

PPD’yi önleme

Eğer saç boyasına karşı ciddi tepkiler veriyorsa vücudunuz ve bu sizi korkutuyorsa hiç PPD içermeyen ürünler kullanmaya çalışın veya tüm saç boyalarından uzak durun.

Источник: https://www.keratinsacbakimi.com/sac-boyasi-alerjisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.