Saç Dökülmelerinde Saç Dolguları

içerik

Günde Kaç Tel Saç Dökülür? | İstanbul Saç Ekim Merkezi

Saç Dökülmelerinde Saç Dolguları

Saç tellerinin zamanla incelmesi, zayıflaması ve kopması normal bir sonuçtur. Bu oran günde 50-100 saç teli olduğunda, normal sınırlardadır. Bunun üzerine çıktığında, karşımıza bir hastalık olarak çıkmaktadır.

Mutlaka bu konuda bir uzmana gidilmesi gerekir. İnsanlar yattığı yerdeki saç tellerine, duştan sonra dökülen saçlara bakarak, dökülmenin fazlalığını kendileri bile değerlendirebilir.

Bu şekilde saç dökülmesinin hesabı yapılabilir.

Saç dökülmesi her cinste yani kadın ve erkekte önlem alınmadığı zaman, psikolojik bir sorun haline gelebilecek kadar önem taşır. Bu nedenle uzmana danışılarak, saç dökülmesinin bir sorun olarak yaşandığı tespit edilmelidir. Saç dökülmesi genel olarak 3 farklı şekilde yaşanır. Bunlar;

Erkek tipi saç dökülmeleri testosteron hormonu tarafından aktive edilen androjen hormonu fazlalığı nedeniyle meydana gelebilir. Önce kişinin başının ön kısmında olan saçlar zamanla seyrelmeye başlar. Saç dökülmesi sorunu olan kişilerin % 80 oranında bu türdeki saç dökülmesini yaşadığı tespit edilmiştir.

Kadın tipi saç dökülmesinde ise, kişilerde stres, hormonal değişimler ve menopoz dönemi gibi etkenler nedeniyle saçlar dökülmeye başlar.

Kafa derisinin tümünde olan dökülmelerde ise, vitaminsiz kalma, kansızlık çekilmesi, beslenme hataları, demir, çinko, biotin gibi mineral eksikliği, tiroit hastalığı, stres, saç hastalıklarının yaşanması gibi etkenler etkili olmaktadır. Bu nedenle kişinin hangi tipte saç dökülmesi sorunu yaşadığı mutlaka belirlenmelidir. Uygulanacak tedavi bu nedenlere göre belirlenmelidir.

Saç dökülmesinde nasıl önlem alınmalıdır?

Saç dökülmesi olan kişiler için, öncelikle zengin bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Bu beslenmenin içinde vitamin ve mineral dengesi kurulmalıdır. Özellikle çinko, demir ve biotin açısından zengin olan gıdalara yer verilmelidir.Saç dökülmesinin takip altına alınması gerekir.

Özellikle banyo ve duş sonrasında, dökülen saç tellerinin miktarı kontrol edilmelidir.Saçlarda uygun olmayan kozmetik ürünlerin ve saç bakım ürünlerinin kullanılmamasına dikkat edilmelidir.Saç dökülmesine neden olabilecek tiroit hastalıklarının araştırılması gerekir. Bunun belirlenmesi için mutlaka doktora gidilmelidir.

Uygulanan diyetin protein oranının yüksek olmasına dikkat edilmelidir.Yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilecek ilaçların kullanılmaması gerekir.Kadınlar adet dönemlerinde aşırı miktarda kan kaybedebilir. Bilindiği gibi kansızlık saç dökülmesi sebebi olarak kabul edilir. Bu yüzden bu durumda olanların, kan yapıcı yiyeceklerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Bu sorunu olan kişilerin mantar hastalığı açısından taranması gerekir.

Olabilecek kronik hastalıklar kontrol altına alınmalıdır.

Saç dökülmesinde cinsiyetin etkisi nedir?

Normal olarak erkekler saç dökülmesine kalıtsal özellikleri nedeniyle daha yatkın olurlar. Kadınlarda görülen saç dökülmesinde ise, normal olmayan bir durum söz konusu olur. Kadınlarda genellikle saç dökülmesi sorunu fazla yaşanmaz.

Ancak saç dökülmesi olduğunda, bundan daha fazla etkilendikleri görülür. Kadınlarda olan saç dökülmesi erkeklere göre, daha farklı şekilde gelişir. Erkeklerde başın ön tarafında olan saç dökülmesi, kadınlarda başın arka tarafında olur. Erkeklerin arka tarafındaki saçlar korunur.

Ancak bazı kişilerde yine genetik etkiler nedeniyle, tüm kafa cildinde olan saçlar dökülür.

Kadınların ve erkeklerin farklı şekilde saç dökülmesi sorunu yaşamasının nedeni, tamamen hormonlardan kaynaklanır. Erkeklerin saç dökülme sorunu yaşamasına neden olan 5 alfa redüktaz adındaki enzim, kadın vücudunda çok daha az miktarda bulunur. Kadınlarda ise bu enzim yerine aromataz enzim daha fazla oranda bulunur.

Saç dökülme sorunu toplumda daha fazla erkekleri etkilediği için, bu sorun için hazırlanan saç bakım ürünleri genellikle erkeklere yönelik fayda sağlar. Bu yüzden kadınların saç dökülme sorunun yaşadıklarında, tatbik edecekleri saç bakım ürünleri faydalı olmaz.

Kadınlarda olan aromataz enzimi nedeniyle, ürünlerden yeterince fayda elde edilemez. Fakat bu sorunla ilgili olarak saç ekimi teknikleri çok ilerlemiş olduğu için, kadın ya da erkek olsun saç dökülmesi sorunu kalıcı ve kesin olarak çözümlenebilmektedir.

Saç kökleriyle birlikte dökülen saçların yeniden çıkması mümkün olmayacağı için, saç ekimi uygulaması tavsiye edilebilir.

Saç sanıldığı gibi sadece kadınlar açısından değil, erkekler açısından da önemli bir aksesuardır. Saçlar sadece güzel görünmeyi sağlamaz. Aynı zamanda vücut ısını dengelemeye ve cildi dış etkenlere karşı korumaya yardımcı olur.

Araştırmalar toplumda kadınların % 40 ının, erkeklerin ise % 50 sinin yaşamları boyunca en az bir defa saç dökülmesi sorunu yaşadığını tespit etmiştir. Yetişkin kişilerde başta bulunan saç folikülü sayısı yaklaşık olarak 100.000 kadardır.

Bu kişilerin saç renklerine göre değişim gösterebilir. Sarışın olanlarda 140.000 olurken, esmer olanlarda 105.000, kızıl renkli saçlarda ise 90.000 kadardır. Mevsimsel farklılıklar dışında, belli sayıdaki saç dökülmesi normal kabul edilmektedir.

Ancak saç dökülmesinin en önemli sayılan unsuru genetik yatkınlıktır. Genetik olan saç dökülmesi genellikle yirmili ya da otuzlu yaşlarda etkili olmaya başlar.

Saçları sıkı toplama ve sık fön çekilmesi saç dökülmesi etkisi yapabilir

Saç dökülmesi genetik etkenlerin dışında başka sebeplerle de olabilir.

Bunda tiroit hastalıkları, , beslenme sorunları, vitamin ve mineral eksiklikleri, menopoz, hamilelik gibi etkenler rol oynadığı gibi, sıkça saçlara fön çekilmesi, kötü fırçalama ve saçların çok sıkı toplanması gibi ihmalkâr davranışlarda etkili olabilir. Bu nedenle saç dökülmesinin kendisinde fazla olduğunu düşünen ve bunu tespit eden kişiler, öncelikle yaşam koşullarını sorgulamalı ve bunları düzelterek işe başlamalıdır.

Saç dökülmesinde deniz, güneş ve havuzun etkisi

Saçların mevsimsel olarak fazla miktarda dökülmesi bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle yaz aylarında artış gösteren saç dökülmesinde, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, deniz suyu, havuzu klorlu olması gibi etkenler, genetik yatkınlığa bağlı olarak saç dökülmesinin daha hızlı olmasında etkili olur.

Bu olumsuz etkilerden korunmak için, insanların sağlıklı ve düzenli bir yaşam tarzının yanında, beslenmesine dikkat etmesi, genetik yatkınlık olması durumunda saç sağlığının sıkça kontrol edilmesi ihmal edilmemelidir.

Yazar: estehair

Источник: https://www.estehair.com/gunde-kac-tel-sac-dokulur

Saçları Dolgun Göstermek İçin Doğal Yöntemler

Saç Dökülmelerinde Saç Dolguları

Saç da cildiniz gibi, maalesef, yaşlanır! Evet, yaşlandıkça, kafamız daha az saç üretir ve aynı zamanda saçımız incelmeye başlar. Lakin ne var ki saçınızın incelmesi, ince olması, onun ince görünmesini demek değildir. Bunu değiştirebilirsiniz! İnce telli saçları dolgun göstermek için doğal yöntemler bulunmakta.

Saç besleyici serumlar, saç ekimi ve lazer terapisi gibi uzun vadeli seçenekler vardır ama bu seçeneklerin uygulanmaya başlamasından sonuç alınıncaya kadar “sıkıntılı” geçen bir dönem vardır.

Yazımızda sizlere, dolgun saçlar için ne yapmalı kısa vadede sonuç alabileceğiniz, saçlarınızın nasıl daha sağlıklı, dolgun görüneceği hakkında 8 akılcı çözüm sunuyoruz. Hacimli saçlar için ne yapmalı, dolgun saçlar için doğal yöntemleri şöyle sıralayabiliriz.

İnce Telli Saçlar Nasıl Kesilmeli

Saçları dolgun göstermek için doğal yöntemlerden en önemlisi saçlarınızın kesim şeklidir. Saçlarınızın kalın telli, sağlıklı ve çok olduğu ilüzyonunu oluşturabileceğiniz ilk ve en çabuk çözüm sağlayan yolu saçlarınızı kısaltmaktır.

  İnce telli saçlar nasıl kesilmeli diyenler için yapmanız gereken bir kaç cm saç kesmek ve saçınızı katlar halinde kestirmek. Katlar, saçlarınızı daha hacimli gösterecektir.

Bunun en başlıca sebebi, uzun ağır saçlardaki gibi saçlarınız daha aşağılara ağırlığıyla çekilmeyecektir.

Ayrıca, saçlarınızı kısalttığınız için saçlarınızın dayanıklılığını arttırmış olacaksınız. Aynı zamanda volümlü saç kesimi ile dolgun görünümlü saçlara sahip olacaksınız.

Size bakanlar saçlarınızın kenar kesimlerine odaklandıklarından, kısa kesilen diğer kısmı hacimli, dolgun saç ilüzyonu oluşturacaktır. Saçı dolgun gösterme hileleri arasında en etkili saç kesim stilidir.

Seyrek Saça Hangi Renk Boya Gider

Saçızın rengini değiştirmek, varsa beyazlarınızı kapatmanın bir artısı var: Saçlarınız daha hacimli görünür. Bunun başlıca nedeni boyar maddenin saçlarınızın üst tabakasını (kütikül) kaplaması, çapını büyütmesi ve ona bu şekilde hacim kazandırmasıdır. Saçları dolgun göstermek için doğal yöntemler arasında saç rengini açmak önemlidir.

Saç boyama planı:

Saçınızı ayda bir diplerini ve iki üç aya da bir de renkleri açılan uçlarını boyayabilirsiniz. Burada önemli bir ipucu, saçınızın doğal tonundan bir iki ton açık renk tercih ederek saç görüntünüze derinlik kazandırabilirsiniz.

Saçları Dolgun Gösteren Şampuan

Hacimli saçlar için şampuan seçimi önemlidir. Saç derinizde bir kaç dakikalığına kalmasına rağmen kullandığınız şampuan gerçekten büyük farklılıklara sebebiyet verebilir. Saçları dolgun göstermek için sülfatlı bileşikler içermeyen, saçınıza hacim kazandıran, kafa derinizi iyi yıkayabilecek şampuan seçmek sizin faydanıza olacaktır.

Bu tarz bir bileşim mükemmel bir denge sağlar: Saçınızı sönük gösteren yağlardan arındırırken sağlıklı bir parlaklık kazandıracak kadar da etkilidir. Saç köklerini besleyen, saçınıza hacim kazandıran, sülfat ve paraben içermeyen şampuanlar seçmek faydanıza olacaktır.

Yardım alın:

Duştan sonra saçınızın nemli kaldığı, kurumasına kadar geçen dakikalar saçınıza hacim kazandırmak adına çok değerlidir.

Saçınızın köklerine yakın yerlere hacimleştirici krem ya da sprey uygulayıp saç köklerinizi hareketlendirebilirsiniz. Bu ürünleri seçerken dikkat etmeniz gereken saçlarınızı sertleştirmeyen ve diken diken yapmayacak olan ürünleri seçmemektir.

Paraben kullanmayan, saçınıza hacim kazandırarak onun hareketliliğini sağlayan ürünler birinci tercihiniz olmalıdır.

Hangisini seçerseniz seçin, saçınıza duştan sonra uyguladığınız tek ürünün bu olduğundan emin olun.

Eğer birden fazla ürün kullanırsanız, bunlar hacimleştirici olanlardan da olabilir, saçınızı ağırlaştırarak aşağı çekecektir ve sönük görünmesine neden olacaktır.

Saç uçlarını havalandırın

Saçı dolgun gösterme hilelerinden bir tanesi de havalı saçlardır. Yukarıda bahsettiğimiz hazırlık aşaması önemlidir ama saçınızın pişmiş makarnadan daha canlı görünmesini istiyorsanız uçlarını havalandırmalısınız. Tek yapmanız gereken tarağı uçlarına getirip rulo yapmak ve saçlarınıza hacim kazandırmak.

Sağ omuzunuza düşen saçları sol omuzunuza doğru, sol omuzunuza düşen saçları sağ omuzunuza doğru yuvarlayın ve onları canlandırın.

Hem kopan saçlarınızı almak, tülenmeleri düzeltmek saçınızı daha sağlıklı gösterecektir hem de hacim kazandıkça, daha dolgun görünecektir.

Dilerseniz saçınızın normal düşüş açısının tersine doğru saçınızı yuvarlayıp, ona hacim kazandırabilirsiniz. Kıvrımların oranına dikkat etmelisiniz. Doğal kıl tarak kullanarak saçınıza zarar vermeden düzgün bir şekilde tarayabilirsiniz, bu önemlidir.

Saç köklerinizi de hareketlendirecek bu tarama işlemi, daha sağlıklı bir saç görüntüsü elde etmenizde en önemli bakım uygulamalarından bir tanesidir.

Saçınızı Serinletin

 • Saçınızı ısıttığınız zaman mutlaka yavaş ve düzenli bir şekilde serinlemesine, soğumasına izin verin.
 • Saçınızın düzgün bir şekilde soğuması, görüntüsü bakımından çok önemlidir.
 • Saçınızdan roller’ları çıkarmadan önce en az 10 dakika bekleyin.

Saçınızı zenginleştirin

Saç köklerinizi hareketlendirmek başlangıç için iyidir ama eğer kafatasınız normalden daha fazla görünüyor, açıklıklar fazla ise, saçınıza bağlanan saç fiberleri ile zenginleştirebilirsiniz.

Saçınız daha dolgun görünerek, zengin bir görünüm kazanacaktır.

Minicik, pigmentli selüloz fiberleri saçınıza bağlanır ve kalınlaşma etkisi yapar. Fiberlerin saç renginize yakın olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer yoğun uğraşlarınızın öğleden önce kaybolmasını istemiyorsanız saç spreyi kullanmalısınız. Saçınızı olduğu formda tutmak için sprey kullanmak etkili bir çözümdür. Hafif, esnek saç sprey formülleri kullanabilirsiniz.

Spreyi seçerken sertleştirici, dikleştirici olmamasına dikkat ediniz.

Saç spreyi performansını bilmiyorsanız, onu denemek için aynaya sıkabilirsiniz, hiç kalıntı kalmaması gerekiyor.

Saçları dolgun göstermek için doğal yöntemler arasında en etkili yöntemleri sıraladık. İnce telli ve seyrek saçlar için bakım sistematiği oluşturarak daha dolgun görünümlü saç görüntüsü verebilirsiniz.

Источник: https://www.1sivilce.com/saclari-dolgun-gostermek-icin-dogal-yontemler/

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmelerinde Saç Dolguları

Günde ortalama 100 adet saç dökülmesi normaldir. Daha fazla saç dökülmesi halinde bir dermatoloğa danışılması gereklidir.

Saç dökülmesi kaç çeşittir?

Genel saç dökülmesi genetik saç dökülmesi ve genetik olmayan genel saç dökülmesi olarak ikiye ayrılır.

Genel saç dökülmesinin genetik etken dışındaki sebepler nelerdir?

 1. Hamilelik sonrası
 2. Mevsimsel saç dökülmesi
 3. Ateşli hastalık, ameliyat ve kaza gibi olayların sonrası
 4. Bazı ilaçlar
 5. Demir eksikliği, B12 eksikliği
 6. Tiroit hastalıkları
 7. Yoğun stres
 8. Aşırı rejim ve proteinden eksik beslenme
 9. Saçlı deride aşırı kepeklenme, egzamalar
 10. Yanlış uygulanan saç bakım ürünleri
 11. Hormon dengesizliği

Genetik saç dökülmesi nasıldır?

Genetik tipte saç dökülmesi en çok erkeklerde görülür. Kadınlarda da ortaya çıkabilir. Genetik saç dökülmesi erkeklerde genellikle 30 yaşlarında başlar. Kadınlarda ise 40 yaşından sonra görülmektedir. Alın ve tepe bölgesinde açılma ve saç tellerinde incelme şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Genel saç dökülmesinde ne yapılmalıdır?

Saç dökülmesi, saçta incelme ve seyrelme şikayeti mevcut olduğunda bir dermatoloğa danışılmalıdır. Saç derisinin muayenesi, saç tellerinin tetkiki ve kan tetkikleri ile saç dökülmesinin nedeni tespit edilir.

Daha sonra tedavi düzenlenir. Saç dökülmesinin erken dönemlerinde yapılan tedaviler çok başarılı olmaktadır. İlerleyen saç dökülmelerinde kıl kökleri öldüğü için daha çok cerrahi tedaviler etkili olabilmektedir.

 

Saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Saç dökülmesinde öncelikle neden tespit edilir ve buna göre tedavi düzenlenir. Saçlı deride kaşıntı, kepek ve egzama varsa dökülmeye neden olabileceği veya artırabileceğinden giderilmelidir. Eğer bir sebebe bağlı dökülme varsa buna yönelik tedaviler de yapılmalıdır.

Hormon bozukluğu, kansızlık ve vitamin eksikliklerinde bu durum tedavi edilmelidir.  Saç dökülmesinde kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir. Saç dökülmesinde saç kuvvetlendiren haplar ve losyonlar kullanılır.

Eğer dökülme ve seyrelme şiddetliyse saç mezoterapisi ve saç PRP yapılabilir.

Yüz Mezoterapisi (Mezolifting)

Yüz mezoterapisi (mezolift) nedir? Yüz mezoterapisinde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak cildin içine ve altına direk olarak verilir.

Mezoterapi ile böylece cilt etkili maddelerden kısa sürede faydalanabilir. Ayrıca ilaçlar çok az miktarda verildiği için kullanılan maddelerin yan etki olasılığı azalır.

Yüz mezoterapisi (mezolift) cildi yenileyen, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili…

Lazerle Yüz Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki kılcal damarlar kimlerde görülür? Yüzdeki kılcal damar şikayeti çok yaygındır ve toplumda yaklaşık %15 oranında görülür.  Çocuklarda bile %2 oranında kılcal damar şikayeti bulunmaktadır. Genellikle açık tenli insanlarda ortaya çıkar. Yüz bölgesinde, kılcal damar şikayetleri 0,1-1 mm çaplı ince damarların artışı şeklinde ortaya çıkabilir. Bazen de cilt beni görünümünde…

Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemleri

Ameliyatsız Yüz Germe (Cilt Gençleştirme) Ameliyatsız Yüz Germe Nedir? ”Ameliyatsız yüz germe teknikleri cerrahi işlem olmadan yüzdeki sarkma ve kırışıklıkları gideren yöntemlerdir”.

Yüz gerdirme ve gençleştirme yöntemleri ile günümüzde artan anatomik bilgiler ve teknikler sayesinde doğru hasta seçimlerinde ameliyat yapmadan da ameliyata yakın sonuçlar alınabilmektedir.

Bu tekniklerin avantajı hemen günlük sosyal…

Siğil nedir? Siğiller sıklıkla ten rengi dokunmakla pürtüklü, sert oluşumlardır. Ancak koyu renkli, düz ve yumuşakta olabilirler. Siğillerin görünümü yerleştiği alana göre değişmektedir. Siğil neden olur? Siğil derinin üst tabakasının bir viral infeksiyon sonucu ortaya çıkan selim tümörlerdir. Siğillere neden olan virüsler human papilloma virus (HPV) olarak adlandırılır. Siğil çeşitleri…

Akne rozasea nedir? Yüzün orta kısmını tutan, kızarıklık ve kılcal damar genişlemeleri ile seyreden, kırmızı ve iltihaplı sivilceler yapabilen bir cilt hastalığıdır. Akne rozasea kimlerde görülür? Özellikle beyaz tenli insanlarda ortaya çıkar. Koyu tenli kişilerde de görülebilir. Rozasea orta yaş hastalığıdır. Ortalama 30’ lu yaşlarda başlar. Nadiren çok genç yaşlarda…

Gözenek nedir? Gözenek sıkılaştırma tedavisi: Gözenekler kıl folikülleri ve yağ bezi kanallarının cilde açılma noktalarıdır.

Gözenekler cildi dış etkenlerden ve bakterilerden koruyan sebum adı verilen yağın, cilt yüzeyine taşınmasını sağlarlar. Cildin yağlılık oranı ve genetik özellikler gözeneklerin genişlik derecesinde etkilidir.

Gözenek genişlemesi nerelerde görülür? Yüzde gözenek genişlemeleri en çok yanaklar,…

Fraksiyonel lazer nedir? Fraksiyonel lazerler cilt yenilemek amaçlı kullanılan en son sistem cihazlardır.

Fraksiyonel lazerler, tedavi edici etkisi yüksek yan etkisi düşük olmaları sebebiyle, en çok tercih edilen yöntemler olmuşlardır.

Fraksiyonel lazer sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde ilk seçilen edilen yöntemlerdendir. Fraksiyonel lazerler nasıl etkili…

Gözaltı ışık dolgusu nedir? Gözaltı ışık dolgusu göz altındaki yorgun ve çökük görüntüyü gidermek için kullanılır. Genel olarak hyaluronik asitli dolgular tercih edilir. Genel olarak göz altı çöküklüğü ve morluğu olan kişilere uygulanır. Gözaltı çukuru ön planda olup, torbalanma eğilimi az olan kişilerde en iyi sonuçlar alınır. Aşırı torbanın eşlik…

PRP ile Kök Hücre Tedavisi

PRP ‘nin faydaları nelerdir? PRP tedavisi cilt sarkması, kırışıklık, leke tedavisi, sivilce izleri, yara izi, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde kullanılan yeni bir yöntemdir.  PRP yöntemini tek başına veya lazer, radyofrekans, ışık tedavi yöntemleriyle birlikte uygulamak cildin çok daha iyi hale gelmesini sağlar. Sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, yüzde aydınlık ve…

MD Whatsapp Hattımız.

Источник: https://www.mddermatoloji.com/klinik-dermatoloji/sac-dokulmesi/

Günde Kaç Tel Saç Dökülür? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç Dökülmelerinde Saç Dolguları

Sağlıklı bir bireyin kafa derisinde ortalama 100.000 adet saç kökü bulunur. Yetişkin bireylerde saç köklerinin düzenli olarak yenilenmesinden dolayı günde 50 ila 100 arasında saç teli dökülmesi gözlemlenir. Yıkama, tarama, düzeltme gibi durumlarda bu dökülmelerin görülmesi son derece normaldir. Mevsimsel değişimler ile bu oran 2 katına kadar çıkabilir ve saç dökülmesi 2 ay sürebilir.

Normal Saç Dökülmesi Nasıl Olur?

Her sağlıklı saç kökü sayısız kez kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Her gün saç dökülmesi normaldir. Sağlıklı bir bireyde günde 50 ile 100 arasında saç teli dökülmesi görülür. Saçınızı iki gün yıkamadığınız zamanlarda parmaklarınızı saçınızın ön çizgisinden arkaya doğru götürün. Elinize gelen saç teli sayısı 15’in altındaysa normal bir saç dökülmesi yaşıyorsunuz demektir.

Saç dökülmesi ne zaman ciddiye alınmalıdır?

Normal kabul edilen 100 saç telinden fazla saç dökülüyorsa dökülmenin ciddiye alınması gerekmektedir. Ellerinizi saçınızda dolaştırdıktan sonra 4-5 adet ve fazlası saç teli geliyorsa, duşta sürekli bir saç dökülmesi yaşanıyorsa, alın şakaklar ve tepede seyrelme başladıysa bir uzmana danışılması gerekmektedir.

 • Saç dökülmesi çeşitleri
 • Saç dökülmesi çok farklı zamanlarda, çok farklı sebeplerden dolayı gözlemlenebilir.
 • Genetik(Kalıtsal)
 • Kalıtsal saç dökülmesi, en sık gözlemlenen saç dökülmesidir. Genetik yatkınlığın ön planda olduğu saç dökülmelerini kadın tipi saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmesi olarak sınıflandırabiliriz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkeklerde testosteron hormonunun tetiklediği androjen hormonunun fazlalığı ile saç dökülmesi başlar. Bu durum genetik duyarlılık ile ilişkili olmakla birlikte toplumun %50-%80’i arasında gözlemlenir.

20’li yaşlarda başlayan bu dökülmeleri ilk olarak yıkarken veya tararken dökülen saç miktarının artması ile gözlemleriz. Kronik olan bu dökülmeler şakaklar ve alın bölgesindeki saçların dökülmesi ile başlar.

Tepede seyrekleşme, saçların uzayamıyor veya yeni saçların çıkmıyor olması yaş ilerledikçe gözlemlenen durumlardır.  Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için ”Erkeklerde Saç dökülmesi Nedenleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda ise bu tip dökülmeler erkeklerden farklı olarak özellikle ailesinde kellik problemi olanlarda görülmektedir. Stres, hormonal problemler, kötü beslenme ve uyku düzeni saç dökülmesini arttıran etkenlerdendir.

Günümüzde stres ve hormonal değişikliklerin artmasından ötürü bu tip saç dökülmelerinin başlaması 16-18 yaş sınırına düşmüştür.

Yine erkeklerden farklı olarak alın çevresinde bir değişim olmayıp tepeden çevreye seyrelme görülmektedir.

Saç Kıran (Alopesi Areata)

Ağır stresli durumlar sonucunda aniden ortaya çıkan; saçlı deride yani saç, kaş, kirpik ve sakallarda daireler şeklinde gözlemlenen dökülmelerdir. Bulaşıcı olmamakla birlikte, kalıcı dökülmeler de değildir.

Dökülmenin sürekliliği ve tekrarı durumunda bir uzmana başvurulması ve tedavisine başlanılması gerekmektedir.

 Saç kıran tedavisini öğrenmek için ”Saç kıranda prp tedavisi” yazımızı inceleyebilirsiniz

Vitamin Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Vücudumuz için gerekli olan vitamin ve minerallerin eksik olması saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biridir. B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minerallerin eksik olması sonucu saç beslenemez.

Özellikle yeterli kadar demir alınmaması veya demirin emilmemesi sonucu olucu oluşan saç dökülmeleri sıklıkla görülür. Bu durumda demir takviyesi veya gerekli olan vitaminlerin bir uzmana danışarak alınılması gerekmektedir.

Vitamin eksikliğine ek olarak, yüksek dozda A vitamini alındığında da saç dökülmesine rastlanıyor. A vitamini alımını kestikten sonra dökülme azalıyor veya sona eriyor.

Bu yazıda ilginizi çekebilir: Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler 

Hastalıklara ve İlaç Kullanımına Bağlı Dökülme

Tiroit bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, zayıflama hapları, böbrek üstü bezi hastalıkları, dışarıdan alınan hormon tedavisi ilaçları, insülin direnci, diyabet, anemi, doğum kontrol hapı kullanımı ve aynı zamanda düzenli kullanımdan sonra aniden kullanımın kesilmesi saç dökülmesine neden olabilir. Aynı zamanda bu hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar da yan etki olarak saç dökülmesi yapabilir. Bunlara ek olarak kan sulandırıcılar, kalp ve yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar ve vücut yapılandırma için alınan steroidler de saç dökülmesine neden olabilmekte. Ayrıca diş çürükleri ve beraberinde getirdiği enfeksiyonlar bağışıklık sisteminin zarar görmesine sebep olmaktadır. Bunun sonucu bağışıklık sistemi kendi sağlıklı vücut hücrelerine zarar verip, saç köklerinin dökülmesini tetikleyebilir.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi

Aşırı stres, vücudumuza zararlı olan çeşitli hormonları tetikleyerek salgılanmalarına, bunun sonucunda vücudun iç dengesinin bozulmasına ve beraberinde ortaya çıkan birçok hastalığa sebep olmaktadır. Saç dökülmesi çeşitli depresyon, anksiyete ve psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisi ilaçlarının kullanılması sonucu yan etki olarak görülebilmektedir.

Ergenlikte Saç Dökülmesi

Günümüzde ergenlik çağındaki gençlerde görülen saç dökülmelerinin ana sebebi stres. Bunun yanında yetersiz ve sağlıksız beslenme, fast food alışkanlıkları, fazla kilo alınması veya verilmesi, diyetler sonucu oluşan vitamin ve mineral eksiklikleri saçlarda dökülmeye yol açan diğer sebeplerdir.

Dış Etkenlere Bağlı Saç Dökülmesi

Mevsimsel değişimler, aşırı sıcak ve nemli havalar saçın güç kaybetmesine; hava kirliliği aşırı karbon salınımı ile saç köklerinin zarar görmesine neden olur.

Beslenme Alışkanlıkları

Saçın beslenmesini ve güçlenmesini engelleyen sağlıksız beslenme alışkanlıkları saçın dökülmesini tetikleyen etkili faktörlerden biridir.

Uzun süreli aç kalma durumu, tek tip beslenme, sürekli fast food tüketimi, yüksek miktarda karbonhidrat tüketmek, proteince fakir beslenmek ve bilinçsiz yapılan diyetler saçın kırılmasına ve dökülmesine yol açar.

Saçın yapısında bulunan keratin maddesinin sentezlenmesi için bazı temel protein, vitamin ve minerallerin vücutta yeterli miktarda bulunması gerekmektedir.

Ayrıca aşırı kilo kayıpları, anoreksi ve bulimia gibi yeme bozuklukları olan bireylerde vücuda alınması gereken demir, vitamin, protein, çinko gibi elementlerin eksikliğine bağlı olarak saç dökülmesi oluşur.

Yanlış Saç Bakım Alışkanlıkları

Evde gerçekleştirdiğimiz hatalı bakım uygulamaları da saç dökülmesine sebep olabiliyor.

Saçları sıklıkla yıkamak ve gereğinden fazla şampuanlamak, sık sık saç boyatmak, düzleştirici ve fön gibi çeşitli uygulamalarla saçı şekillendirirken saçı aşırı ısıya maruz bırakmak, saçları ıslakken taramak ve at kuyruğu yapmak gibi düzenli olarak uyguladığımız ancak yanlış olan birçok alışkanlık saç dökülmesine sebep olabiliyor.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi olan kişilerin öncelikle bir uzmana danışıp, dökülme sebebini öğrenmesi ve gerekli tedaviye başlaması gerekmektedir.

Dermatoloji muayenesi ile dökülmenin nedeni ve hangi bölgelerde oluştuğu kolayca tespit edilebilir. Gerekli tanı konulduktan sonra gerekli tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Saç dökülmesinin nasıl önleneceği hakkında daha detaylı bilgi için ‘‘ Saç dökülmesine ne iyi gelir’‘ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin Evde Çözümler

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin saç derisi ve bakımını doğru bir biçimde yapması gerekir. Saça ve saç derisine zarar verebilecek kimyasallar içeren bakım ürünlerinden kaçınılmalıdır. Saçtan şampuan, saç kremi gibi ürünlerin tamamen arındığına emin olunması gerekir.

Bu kişiler evde protein ve vitamin açısından zengin bir beslenme düzeni oluşturmalıdırlar. Özellikle demir, çinko ve biotin açısından zengin olan gıdalardan tüketilmesi gerekmektedir.
Bunların dışında evde hazırlanan bazı bitkisel kürler ve yağların kullanılması sonucunda dökülmede azalma görülebilir. Ancak bu kürlerin kalıcı bir tedavi yöntemi olmadığını unutmamak gerekir.

İlaç Tedavisi

Dökülmeyi önlemek ve var olan saç köklerini güçlendirmek için uzman doktorlar tarafından verilen ilaçlar kullanılabilir. Bu tedavi, yeni başlamış saç dökülmelerini engellemek için etkilidir. Düzenli kullanım sonucunda; saç sayısında artış, saç köklerini güçlendirme, ince saç tellerini kalınlaştırma ve dökülmeyi engelleme sağlanır.

Saç Mezoterapisi

Saç tellerinin ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin, antioksidan ve protein gibi bazı besin maddelerinin mikro iğneler ile bir enjektör yardımıyla saç köklerine işlenmesine saç mezoterapisi denilmektedir.

Acısız ve kolaylıkla uygulanan bu yöntem ile saç köklerinin vitamin ve mineral açısından beslenmesi sağlanır ve dökülmenin önüne geçilir. Ağrısız bir yöntem olmasından dolayı genç yaşlardan itibaren hem kadın hem de erkeklere rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir.

Ortalama 10 seans olup her seans ihtiyaca bağlı olarak 15-30 dakika arasında değişmektedir. Uygulama sırasında enjekte edilen karışım saçın ihtiyacına ve dökülmesine bağlı olarak kişiye özel hazırlanmaktadır.

İşlem sonucunda; saç hücreleri beslenir, saç daha canlı ve sağlıklı bir görüntü alır, saçlarda kalınlaşma, canlılık ve dolgunluk meydana gelir ve dökülmenin önüne geçilir.

PRP Saç Tedavisi

Son senelerde saç dökülmesi yaşayan kişilerin en çok talep ettiği yöntemdir. Kişinin kendi kanının alınıp belirli işlemlerden geçirildikten sonra tekrardan dökülen bölgeye enjekte edilmesi işlemidir. PRP yöntemi özellikle genetik dökülme yaşayan ve alın/şakak bölgesinde dökülme olan hastalarda etkilidir.

Saç Ektirme

Özellikle genetik olarak yatkınlığı olan ve erkek tipi saç dökülmesi gözlemlenen kişilere uygulanan bir yöntemdir. Sağlıklı saçların alınır ve saç dökülmesi olan bölgeye aktarılır. Estetik bir uygulama olarak kabul edildiği için uygulamayı gerçekleştirdiğiniz merkezde uygun ameliyathane ve plastik cerrahın olmasına dikkat etmelisiniz.

Etkili sonuç alabilmek için saç hücrelerinin sağlıklı olması, alınan saç tellerinin kalınlığı ve sıklığı, saç ekimi yapılacak bölgenin genişliği gibi hususlara dikkat edilmektedir. En doğal sonucun elde edilebilmesi için ön saç çizgisinin doğru belirlenmesi önemlidir.

Operasyondan yaklaşık 10 gün sonra yerleştirilen saçlar yerine oturmaya başlar ve saç dökülmesine karşı kalıcı ve kesin bir sonuç elde edilir.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Var olan dökülmeyi en aza indirmek ve gelecekte oluşabilecek olan dökülmeyi engellemek adına günlük yaşantımızda bazı yenilikler yapabilirsiniz. Uyku ve yeme düzeninize dikkat etmelisiniz.

Fast food ve vücudumuza faydalı olmayacak hiçbir besin değeri olmayan gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Diyetlerinizi uzman kontrolünde, karbonhidrattan olabildiğince kaçınarak protein ağırlıklı olacak şekilde düzenlemelisiniz.

Stresten olabildiğince uzak durmalısınız. Doktorunuza danışarak dışarıdan vitamin ve demir takviyesi alabilirsiniz.

Yazar: Estecenter

Источник: https://estecenter.com/gunde-kac-tel-sac-dokulur

Kısa Sürede Saç Gürleştirme Yöntemleri

Saç Dökülmelerinde Saç Dolguları

Güzelliğin tamamlayıcı rolünü üstlenen saçlar bayanların oldukça önem verdiği ve güzellikleri için dikkat ettikleri unsurdur.

Saçın bakımlı olması, beyazların olmaması, gür olması, ilgi çekici modellerde olması, parlak gözükmesi gibi birçok özellik saça özen gösterildiğini anlatmaktadır.

Stresin, sıkıntının ve yanlış beslenmenin sebep olduğu saç dökülmeleri ve saçlarda çıkan beyazlar hem kadınlar hem de erkekler için oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Özellikle gençler tarafından kullanılan düzleştirici, fön makineleri, maşa gibi saçların şekillendirilmesi için kullanılan ısıveren elektronik aletler saçların yıpranmasını ve dökülmesini tetikleyebilir. Zayıflayan saçlarınız için saç güçleştirme uygulamaları yapmanız ve saçlarınızı döken şeyin ne olduğunu bulmanız gerekir. Daha önce..

 saç bakımı nasıl yapılır konulu makalemizde doğal yöntemlerden bahsetmiştik. Bugün ise eskiden gür saçlara sahip olan ama zamanla saçlarını kaybetmek üzere olanlar için saç gürleştirme tekniklerinden bahsedeceğiz.

Önerilerimiz yanında saçlarınız için vereceğimiz saç gürleştirme kürleri sayesinde bakım yaparken saçların hızlı uzaması ve çoğalmasını da sağlayacaksınız. 

Saç Gürleştirmek İçin Ne Yapmalı?

Saç gürleştirme kürlerimize geçmeden önce sizlere birkaç öneride bulunmak istiyorum.

 • Saç şekillendirme aletleri olarak saydığımız düzleştirici, fön makinesi veya maşa gibi ısıveren aletlerin kullanımını asgari seviyeye indirmelisiniz. Saçlarınızı her gün bu aletlerle şekillendiriyorsanız bunu gün aşırı yapmaya ve oldukça düşük sıcaklıklarda yapmaya özen gösterin.
 • Saçlarınızda oluşan kırıkları yok etmek ve kırık oluşumunu engellemek için saçlarınız ıslakken değil de kuruyken tarayın.
 • Saç gürleştirme için kullandığınız saç kremlerini ve şampuanlarınızı belirli sürelerde değiştirin. Bir ürünü sürekli kullandığınızda saçlarınız bağışıklık gösterdiği için ürünün etkisi azalacaktır.
 • Saçlarınızın uçlarında oluşan kırıklar fazlalaştıkça saçlarınız uzarken yeni uzayan kısmında kırılmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda çoğalan kırıklar sebebiyle saçlarınız uzamaya devam ederken saç dipleriniz saçlarınızın ucunu besleyemez. Kırıklardan kurtulmak ve saçlarınızın kendi kendine yaptığı bakımı en üst seviyede görmek için 3 ayda 1 kırıklarınızı aldırmanızda fayda vardır.
 • Sizlere vereceğimiz saç gürleştirme kürleri dışında geceden yapıp sabaha kadar süren bakımlarda yapabilirsiniz. Bunun için en ideal ürün zeytinyağıdır. Zeytinyağını iyice yedirerek saçlarınıza sürün ve saçlarınızı hiçbir yerden hava almayacak şekilde sarın. Zeytinyağının yaptığı bakım sayesinde daha parlak, daha canlı ve daha gür saçlara sahip olacaksınız.
 • Eğer saçlarınıza önem veriyorsanız ve saç gürleştirme işlemi yapmak istiyorsanız sizlere vereceğimiz kürleri haftada 1 kere olmak kaydıyla uygulayın. Bu saçlarınızın nefes almasını ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
 • Birazdan sıralayacağımız saç gürleştirme kürlerini maske halinde hazırladıktan sonra saç diplerinizden başlayarak bütün saçınıza iyice sürün. 15 dakika boyunca bekleyin ve sonrasında ılık su ile yıkayın.

Saç Gürleştirmek İçin Doğal Kürler

Isırgan Otu İle Saç Gürleştirme

Yapılışı: Bir miktar suyu iyice kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve içerisine ısırgan otu koyun. Çay gibi demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Demlendikten sonra süzün ve ılıdıktan sonra elde ettiğiniz karışım ile saçlarınızı yıkayın. Saçlarınız ısırgan suyu ile ıslakken 1 saat kadar bekleyin ve sonrasında ılık su ile durulayın.

Isırgan Otunun Faydaları: Saç gürleştirme için bulunmaz bir nimet diyebileceğimiz ısırgan otu kadınların kaçırmaması gereken bir üründür. Isırgan otu kürünü düzenli olarak yaptığınızda saçlarınızın daha gür ve hızlı uzadığını göreceksiniz. Bu işlemi haftada 2 kere yapmanız yeterli olacaktır. Saçlarınızın gürleşmesini sağlayan ısırgan otunun bilinen faydaları şunlardır:

 • Saçları besleyen ve güçlendiren ısırgan otu yeni çıkacak olan saç tellerinin sağlıklı olmasında etkilidir.
 • Saç diplerini besleyerek saç dökülmelerini engelleyen ısırgan otu aynı zamanda saçların hava almasını sağlar.
 • Saçların uzamasında muhteşem bir etkiye sahip olan ısırgan otu ışıltılı ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlar.
 • Saç gürleştirme için kullandığımız ısırgan otu saç tellerinin kalınlaşmasında da oldukça etkilidir.

Sarımsak İle Saç Gürleştirme

Yapılışı: 3 diş sarımsağı soyun ve iyice dövün. Dövdüğünüz sarımsağı elinize alarak saç diplerinize iyice sürün. Sarımsaklı saçlarınızı 1 saat o şekilde bekletin ve sonrasında iyice yıkayın.

Sarımsağın Faydaları: Sarımsak için sıralayacağımız faydalarını gördüğünüzde sarımsağın saç gürleştirme için 1 numaralı ürünlerden biri olduğunu göreceksiniz. Sarımsağı ezerek yapacağınız bu uygulama sonucunda kokunun kalmasından korkuyorsanız sarımsağı sütle karıştırarak da yapabilirsiniz. Saç gürleştirme önerilerimizden 2. Si olan sarımsağın saç için faydaları işte şunlardır:

 • Saç tellerinin kopmasını önler.
 • Yeni ve sağlıklı saç tellerinin çıkmasını sağlar.
 • Saçların daha gür olmasını sağlar.
 • Saçları onararak daha dolgun gözükmesini sağlar.

Karanfil İle Saç Gürleştirme

Yapılışı: Kurumuş karanfil bitkilerinden 1 tutam alın ve bir miktar su içerisinde kaynatın. Kaynattıktan sonra oluşan karışımı süzün. Süzerek elde ettiğiniz suyu saçlarınıza iyice sürün. 1 saat bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile iyice yıkayın.

Karanfilin Faydaları: Karanfil bitkisi ile hazırlamış olduğumuz kürümüz sayesinde saçlarınızın daha gür ve dolgun olduğunu göreceksiniz. Haftada 1 kere uygulamanız gereken bu kürün bakalım faydaları nelermiş:

 • Saçların hacim kazanmasını sağlar.
 • Saçların nefes almasını sağlayarak gürleştirir.
 • Kırıkların onarılmasını ve yeni saçların çıkmasını destekler.
 • Saçların dökülmesini engelleyerek bakım yapar.

Saç Çıkarma Yöntemleri:

Saç dolgunlaştırıcı kürleri kullanmanın yanı sıra gür saçlara sahip olmak için bir de normalde sahip olmadığınız yeni saç tellerine sahip olma şansınız da var. Yeni saç çıkarma yöntemlerini kullanarak doğal bebek saçlarına sahip olabilirsiniz.

Sizlere vermiş olduğumuz bitkisel kürler saçlarınızı gürleştirmek ve bakım yapmak için kullanacağınız %100 doğal, maliyeti düşük ve basit önerilerdir.

Saçlarla ilgili sıkıntılar ve doğal çözüm yollarının bulunduğu saç bakım sayfamızı incelemek için buraya tıklayın.

Bu muhteşem bakım kürlerini yapmaya vakti olmayan veya maddi durumu iyi olan kişiler özel bakım merkezlerinde profesyonel kişilerden yardım alabilir ve belirledikleri markalar ile saçlarına bakım yapabilirler.

Evde yapabileceğiniz tüm diğer saç gürleştirme uygulamaları için de saç bakım maskesi yazımızdan fikir edinebilir ve saçlarınıza düzenli bakım yaparak da uzun vadede hacim kazandırabilir, gür saçlara sahip olabilirsiniz.

Источник: https://guzelliksirlarim.org/kisa-surede-sac-gurlestirme-yontemleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.