Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu Tedavisi

Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesi Tedavisi İle İlgili Her şey

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu Tedavisi

Saç dökülmesi neredeyse her insanın yaşadığı bir durumdur. Normal şartlarda sağlıklı saçlara sahip olan kişilerde her gün ortalama olarak 50 ile 100 arasında saç teli dökülür ancak saç dökülmesi probleminden bahsetmek için bu sayının çok daha fazla olması gerekiyor.

Saç dökülmesinin belirtileri ise oldukça açık ve nettir. İnsanlar saçlarını tararken bir anda birçok saç telinin tarakla birlikte geldiğini görebilir ya da banyodan sonra yerde birçok saç telinin olduğunu fark edebilir.

Ayrıca özellikle bayanlar elbiselerindeki saçların artmasıyla da saç dökülmesi ile karşı karşıya kaldıklarını anlayabilirler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi normal olarak saçlarda her gün 50-100 arasında telin dökülmesi normal olarak karşılanır. Fakat saçlarda küçük incelme ile başlayan ve sayısı giderek artan dökülmeler saç dökülmesi problemini tanımlar. Saç dökülmesi genellikle erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.

Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan çok sayıda bayan bulunmaktadır. Saç dökülmesinin insanlar üzerinde bıraktığı etkiler oldukça önemlidir. İnsanlar fiziksel olarak saçlarını kaybettiklerinde psikolojik sorunlar da yaşayabilirler ve çevrelerindeki kişilerle eskisi kadar kolay iletişim kuramayabilirler.

Bu yüzden saç dökülmesi sorununun zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

Birçok kişinin başına gelen saç dökülmesi probleminin farklı türleri bulunuyor. Genetik saç dökülmesi, saç dökülmesi tipleri arasında sıklıkla karşılaşılan bir tiptir. Bu saç dökülmesi tipi, diğer saç dökülmesi tiplerine göre daha çok erkeklerde görülür.

Özellikle beyaz ırka sahip olan erkeklerde % 50 oranında genetik saç dökülmesi tipinde saç dökülmesi görülür. Diffüz apolesi ise saç derisinin tamamına yayılan saç dökülmesini ifade eder. Sıklıkla görülen saç dökülmesi tipinden birisi de saç kıran rahatsızlığından dolayı yaşanan saç dökülmesidir.

Saç kıran ismi verilen rahatsızlık da saçın belirli bir kısmında dökülme görülür, hatta bazı vakalarda saçın belirli bir kısmı kişinin kafa tası görülebilecek şekilde dökülür.

Saç dökülmesi Norwood şeması

Saç kıran erkek ve kadın herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğu için bu saç dökülmesi tipi her insanda görülebilir. Enfeksiyonlara bağlı olan saç dökülmesinde ise mantar ve bakterilerden dolayı saçları kökleri zayıflar ve kısa sürede saç dökülmesi meydana gelir.

Bu saç dökülmesi tiplerinin başında kadınların ve erkeklerin saç dökülmelerini sağlayan iki ayrı saç dökülme tipi daha vardır.

Kadınlardaki saç dökülmesi daha çok yaş ve hormonal değişiklikler gibi çeşitli etkenlerden kaynaklanır, erkeklerdeki saç dökülmesi ise genellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde çok daha sık rastlanır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saç dökülmesi her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Ancak saç dökülmesinin tedavisine başlamadan önce saçların neden döküldüğünü bulmak ve buna göre bir tedavi sürecine girmek gerekiyor.

Bu yüzden saç dökülmesi yaşayan kişilerin mutlaka bu konuda bir uzmana başvurması ve saç dökülmesinin nedenini tespit etmeleri gerekir. Aksi halde saç dökülmesi uzun süre devam eder ve tedavi olarak saç ekiminden daha farklı bir tedavi yöntemi kalmaz.

Birçok hastalığın ana sebebi olduğu gibi saç dökülmesinin nedenlerinden bir tanesi şüphesiz strestir.

Çeşitli nedenlerden dolayı stres altında olan kişilerde sıklıkla saç dökülmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Ayrıca saç dökülmesi farkı bir sebepten dolayı meydana gelse bile, bu durumu psikolojik olarak kendine sorun yapan kişilerin saç dökülme problemlerinde artış meydana gelmektedir. İlaç kullanımı da saç dökülmesine neden olan farklı bir etkendir.

Çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılan bazı ilaçlar saç köklerine zarar verdiği için de saç dökülmesi meydana gelebilir. Bu ilaçlar arasında saç dökülmesine neden olan en önemli ilaçlar ise birçok kişinin bildiği gibi kemoterapi ilaçlarıdır.

Kanser hastalarının tedavi edilmesini sağlayan kemoterapi ilaçları tedaviden belirli bir süre sonra kişilerin saçlarının dökülmesine neden olabilir.

Kadınlar hamile oldukları zaman hormonal bazı değişiklikler yaşadığı için saçlarının döküldüğünü söylerler. Bu durum da oldukça normaldir ve saç dökülmesinin sebeplerinden bir tanesidir.

Ayrıca yeterli ve dengeli beslenmenin yapılmadığı kişilerde de saç dökülmesi sorunu yaşanabilir. A vitamini ve demir eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir.

Bu yüzden hem saçlarımız için hem de genel olarak sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme düzenine özen gösterilmelidir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç dökülmesini engellemek için kişiler bazı konularda önlemler alabilirler. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi evde uygulanacak olan bu önemlerin alınması durumunda da saç dökülmesi meydana geliyorsa mutlaka zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekiyor.

Belirli aralıklarla zeytinyağı ve Hindistan cevizi ile saçlara yumuşak bir şekilde masaj yapmak saç köklerini canlandıracağı için saç dökülmesi için alınacak olan önlemlerden birisidir. Bu işlemden sonra saçınızın temizlenmesi için saçlarınızı durulamanız da saç dökülmesi için faydalı olabilir.

Bunun dışında saç dökülmesini önleyecek olan şampuanlar kullanmak da saç dökülmesini kısmi olarak da olsa engellemektedir.

Erkeklerde Yaşanan Saç Dökülmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların başlarına gelebilecek olan birçok rahatsızlıkta olduğu gibi saç dökülmesi rahatsızlığında da erken teşhis ve tedavi çok büyük önem taşır. Bu nedenle saç dökülmesi tedavisinin ne kadar erken müdahale edilirse o kadar başarılı sonuçlar vereceğini unutmamak gerekiyor.

Saçların dökülmeye başlamasının ardından mutlaka zaman kaybetmeden bu konuda uzman olan kişilere başvurmak gerekiyor. Başvuracağınız dal dermatolog olacaktır. Kan testi sonuçlarınıza göre saç dökülmenizin demir veya başka şeylerin eksikliğinden mi, yoksa genetik bir döükmemi olduğunu öğreneceksiniz.

Uzmanlar ilk aşamada saç dökülmesini engelleyecek olan bazı sprey ve ilaçlar verebilir. Bu ilaçlardan en meşhuru minoxidildir.

Saç Dökülmesi için Minoxil

Minoxil FDA tarafından saç çıkardığı onaylanmış 2 ilaçtan birisidir. Kardeşim de aynı sorunu yaşadığından ve 4 yıldır bu ilacı kullandığından hem teorik hem de yaşanmışlıktan dolayı olan bilgim çok fazla. Minoxil kullanmayı düşünenler şunu bilsin ki o saçlar 3 yıl sonra dökülecek. Evet, ilk başta inanılmaz bir saç artışı sağlıyor ve bu 1-1.5 yıl kadar sürüyor.

Ancak bu süre 2-3 yılı geçtikten sonra o saçlar tekrar dökülüyor. Kısacası 2 yıl daha kullanayım saçım olsun zaten dökülecek diye düşünüyorsanız kullanabilirsiniz. Şunu unutmayın ki minoxil’den sonra (kullanmaya devam bile etseniz) saçlar dökülecekse dökülüyor. Durduramıyor, ancak dökülen saçlar zaten bu 2-3 yıllık süreçte zaten dökülecek olan saçlardı.

Bu saçların ömrünü uzattı diyebiliriz.

Minoxil %3 (Kırmızı kutu) : Kadınlar için

Minoxil %5 (Mavi Kutu) : Erkekler için

Ancak eğer kullanılan ilaçlara rağmen halen saç dökülmesinde bir azalma yoksa ve artık kelleşme durumu oluştuysa bu kez yapılacak olan tedavi şüphesiz saç ekimidir. Günümüzde saç ekimi tedavisi ise iki farklı yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemlerden bir tanesi klasik saç ekimi, diğeri ise popüler saç ekimi yöntemidir. Klasik saç ekimi yönteminde saç dökülmesi olmayan bir kısımdan canlı bir şekilde saç üreten dokular alınır ve dökülme olan kısma bu dokular uygulanır.

Bu işlem sonrasında hastada herhangi bir dikiş izi olmaz.

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan saç ekimi tedavilerinden diğeri ise popüler saç ekimi yöntemidir. Bu yöntemde teknolojinin gelişmesi ile birlikte üretilen mikro motor isminde özel cihazlar kullanılır. Bu yöntemde saç dokusu yerine saçlar köklerinden çıkarılacak teker teker yerinden çıkarılır.

Popüler saç dökümü tedavisinin en önemli avantajı diğer yöntemde olduğu gibi dikiş atılmamasıdır. Klasik yöntemde kullanılan dikişler de büyük dikişler değil ancak popüler saç dikimi yönteminde hiçbir şekilde dikiş söz konusu değildir.

Kadınlara da saç ekimi yapılmaktadır, geniş bilgi için kadın saç ekimi yazımızı okuyun.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç dökülmesinin önemli tedavi yöntemlerinden birisi olan saç ekimi tedavisinden önce kişilerin dikkat etmeleri gereken birçok konunun olduğunu belirtelim. Çünkü saç ekimi oldukça önemli bir işlemdir, bu yüzden de işlemin yapılacağı merkezi ve işlemi yapacak olan uzmanı doğru seçmek gerekir.

Aksi halde hem saç dökülmesi tedavisi için uygulanan saç ekimi işleminden verimli sonuç alınamaz, hem de saç ekimi işlemi için oldukça yüksek ücretler gereksiz yere harcanmış olur.

Bu konuda güvenilir olan bir sağlık merkezi ve uzmana kadar verdikten sonra uzmanın tavsiyelerine de eksiksiz bir şekilde uymak gerekiyor.

Источник: https://www.sonsacmodelleri.com/sac-dokulmesi-tedavisi.html

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu Tedavisi

Her zaman şu tekniği aklımızda bulunmalıdır. Sorunun tespiti ve o soruna karşı en ideal çözümü üretmeliyiz. Saç dökülmesi her ne kadar 2 kelime telafuz edilsede içeriğine girdiğinizde çeşitlli yollara ayrıldığını göreceksiniz.

Örnek vermek gerekirse, daha önceki konularda bilgiler paylaşmıştık, burdaki amacımız kişilerin dökülme sorunu çok farklılık gösterebildiği, bu nedenle uygulanması gereken dökülmenin tedavisinde yöntemide kişinin sorununa uygun seçilmesi gerektiğidir.

Saç Dökülmesi Tedavisi İçin İzlenecek Yol

Diğer konularımızdanda yararlanarak öncelikle saçlarınızın gerçekten dökülüp, dökülmediğini tespit etmelisiniz.

Dökülme belirtileri konusunda her yaşanan kaybın dökülme olmadığından bahsetmiştik, aşağıda linkten belirtiler hakkında bilgi edindikten sonra buradan devam edebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Türü

Yukarda verdiğim linkte dikkat edilmesi gereken faktörler ışığında dökülmenin tespiti yapılıp, şayet dökülme tespit edilmesi durumunda, bu dökülmenin türünü tespit etmek gerekmektedir. Bu konuda baz alınacak ilk faktör ise cinsiyettir.

Ailesel Saç Dökülmesi En Sık Sebeplerdendir

Evet değerli arkadaşlar ülkemizde en büyük dökülme sorunu olarak erkeklerde %90’ı kadınlarda ise %50’si ailesel yani genetik dökülmelerdir. Bu sebeple ilk olarak genetik dökülmeye tedavisine yönelik çözümler sunarak devam edelim.

DHT Hormonu Nasıl Engellenir

Ailesel dökülmede en büyük sebep yapılan bilimsel çalışmalarla açıkça ortaya konuşturki DHT hormonundan kaynaklıdır. Dilerseniz aşağıda yer alan videoyu izleyerek DHT hormonu hakkında ekim uzmanı Atilla KAYA’nın anlatımıyla kısaca bilgi sahibi olalım.

Procapil Bölgesel DHT Engelleyicidir

İlk etapta dökülmeyi özetlerken ilerleyen konularda bilimsel maddelere gireceğimizden bahsetmiştik, işte onlardan ilki Procapil şimdilik sadece DHT hormonu üzerine olan etkisini göreceğimiz Procapil ayrıca detaylı bilgisi verilecektir. Procapil bir ürün olmayıp üürnlerde kullanılan bilimsel bir maddedir.

Görevi ise kökü uyarır, dökülmeye sebebiyet veren DHT oluşumunu engeller. Kullandığınız üründe Procapil olması durumunda %92 oranında ailesel dökülme sorununa çözüm bulursunuz.

Finasterid’de Aynı Şekilde DHT Baskılayıcıdır
DHT hormonunun engellenmesi için bilim adamları tarafından geliştirilen bir diğer madde ise finasterid olarak dünya genelinde en yaygın kullanılmaktadır.

Procapil %92 başarı sağlarken Finasterid ise %70 oranında etkili olup, bazen cinsel isteksizliğe neden olduğu tespit edilmiştir. Burada ilk etapta procapil maddesine önem vermeliyiz.

DHT Önlemek

Tek Başına Yetmez. Daha kolay anlaşılması için basit bir örnek vereceğim. Örnek çocuğunuz hasta oldu iştahi kesildi belki zayıfladı, ilk etapta çocuğun hastalığına önlemek adına tedavi edici ilaçları kullanırız, bunun yanısıra ise kaybettiği kiloları kazanmak içinse ek işlemler yapmaya gerek duyarız DHT yi engellerken ek ola

Biotin İle Desteklenmelidir
Bilimsel maddelerden biriside Biotin (B7 Vitaminidir) dökülmeyi durduran ürünlere ek olarak vitamin alınması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. saçlarımızın daha gür ve kaliteli olması için Biotin kullanacağız.

Biotin’de bir ilaç değil vitamindir. Özellikle tablet olarak üretilen biotin çeşitleri 1mg’den başlayarak 10mg’ye kadar çıkmaktadır. İdeal olan ise 1-2’dir oran arttıkça vücudun çeşitli yerlerindede kıl çıkarabilir.

Diğer Saç Dökülmesi Tedavileri

Buraya kadar hep genetik yani en büyük sorunu ele aldık, fakat tek neden ailesel değildir.

Travmatik ve hastalıklara bağlı dökülmeler vardır. Dilerseniz onların çözümüne yönelik özet bilgiler aktaralım.

Kansızlık ve Guatr Hastalığından Kaynaklı Dökülmeler

Özellikle kadınlarda görülen iki sorun kansızlık ve guatr hastalığı nedeniyle dökülme yaşanabilir.

Bu iki sorunda hastalığın tedavisine yönelik olarak doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanarak geçecektir.

Saçkıran Kaynaklı Dökülmeler

Sebebi tam olarak tespit edilemeyen saçkıran için sitemizde ayrıca bilgilendirme sayfası açılarak detaylı bilgi verilmiştir.

Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi Tedavisi

Allah kimseye böyle bir hastalık vermesin. Verdiklerinede acil şifalar nasip eylesin. Kanser tedavisi gören vatandaşlarımızın %99’unda saçlar tedavi sürecinde dökülür.

Işın tedavisinde kullanılan ilaçlardan kaynaklıdır. Tedavi süreci bitmesi ile saçlar yeniden çıkacaktır.

Video anlaşılabilir bir dille anlatımı. Genellikle basit bir estetik sorun değil tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve hastalık gibi tedavinin ciddiye alınmasından söz ediyor. Şampuanlar veya üzerine hiçbir bilimsel çalışma yapılmamış bitkisel ürünlerle değil güvenilir bilimsel kurullarca onaylanmış ilaçlar kullanılmalıdır.

Farklı bir dökülme tipidir, sebebi net değildir, vücudun savunma mekanizmaları kıl kökünü yabancı kabul edip zarar verir. En etkili ilacı Squarik asit di butil ester adlı maddedir. Tüm kafayı tutan alopecia totalis ve vücuttaki tüm kılların döküldüğü alopecia universalis durumlarında SASBE yetersiz kalır tercihen tofacitinib citrat kullanılmalıdır.

Yazan Dr Atilla KAYA

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28885314

Источник: http://www.genelsaglik.org/yazi/sac-dokulmesi-tedavisi/

Saç Dökülmesi Tedavisi – Erkek Tipi Saç Dökülmesi, Fiyatları – Ankara

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu Tedavisi

Saç dökülmesi özellikle erkeklerde çok sık rastlanan bir sorundur, kadınlarda kalıtsal mirasa göre %2 oranında saç seyrelmesi problemi görülür. Günde 100 ile 150 tel arası saç kaybı normal kabul edilmektedir. Bu sayının üzerindeki saç kayıpları dikkate alınmalıdır. Saç dökülmesi tedavisi yöntemleri kullanılarak dökülmeler azaltılabilir.

Saç Dökülmesinde Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde saç dökülme problemi %95 gibi çok yaygındır. En önemli sebebi kalıtsal aktarımıdır. Stresli bir hayat, çok ani gelişen ciddi psikolojik travmalar saç dökülmelerinin diğer sebepleri arasında sayılabilir. Erkeklerde saç dökülme genellikle yaşlılık dönemlerinde görülse de 25 yaşında itibaren başlayabilir.

Özellikle genç yaşlardaki saç kayıpları hem estetik hem de psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi başın tepe kısmında ya da alın bölgesinden başlar. Başın yan ve arka bölgelerindeki saçlar kalır. Günümüzde birçok farklı yöntem kullanılarak saç dökülmesi süreci yavaşlatılmaktadır.

Yine farklı yöntemlerde yan ve ense bölgesindeki kalan saçlardan yararlanılarak saç ekimleri ile kellik sorunları giderilmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesine Prp Uygulaması

Saç dökülmesi tedavisi yöntemlerinden biride prp işlemidir. Saç kayıpları ciddi şekilde görünmeye başlandığında gerçekleştirilen bir uygulamadır. Hastanın saç bölgesinden yer alan deri dokusunun gençleştirilmesi ile saç kayıplarını önlenir.

Hastanın kendi kanı kullanılarak oluşturulan plazma deri dokusuna enjekte edilerek deri gençleştirilir, dokunun kendini yenileme yeteneği arttırılır. Kesi yapılmadığı için iz kalmaz, seanslardan sonra hasta normal hayatına dönebilmektedir.

Plazma hastanın kendi kanından üretildiği için alerji gelişimi gözlenmeyen. Hızlı, pratik ve başarılı sonuçlara bir uygulamadır.

Prp saç tedavisinin en önemli noktası uygulamanın konunun uzmanları tarafından yapılmasıdır. PRP öncesi hastadan alınan kan steril şartlarda tüplere alınır ve santrifüje yerleştirilir. Kanı onu oluşturan maddeler ayrıştırılır.

5-10 dakika süren bu işlemden sonra tronbosit ve büyüme faktörleri bakımından zengin plazma kısmı elde edilmiş olur. Plazma özel iğneler ile deri altına enjekte edilerek işlem Ppr uygulaması tamamlanır.

Prp tedavisi hastanın ihtiyacına göre 15 günde bir tekrar edilmek üzere 6 ila 10 seans uygulanır.

Saç derisinin gençleştirilmesinden sonra saçlar üzerindeki etki zamanla görülmektedir. Saçların kalınlaşması ve dökülmenin azalması şeklinde görülen etkiler 3. Uygulamadan sonra görülür. Prp’nin etkisi 6-8 ay görülmektedir. Dökülme tamamen kontrol altına alınmak isteniyorsa yılda 1-2 defa uygulanması gerekir.

Prp uygulamasında hem plazmayı oluşturma aşamasında hem de uygulama aşamasında hijyen en önemli noktadır. Deri gençleştirilmesinde kullanılan plazma hastanın kendi kanından oluşturulduğu için hiçbir alerjik reaksiyona neden olmaz. Prp kanser öyküsü olan hastalarda yada kan hastalığı olan kişilerde uygulanmaz. Hamilik ve emzirme dönemlerinde yapılmamalıdır.

Prp  saç çıkartan bir uygulama değildir. Saç tellerinin kalitesin arttırır, kalınlığı artar ve en önemlisi saç dökülmesi normale döner.

Saç derisinde iğne uygulaması nedeniyle kanama ve kızarıklıkla görülebilir. Çok kısa sürede geçen bu etkiler kalıcı bir iz bırakmaz. Prp sonrası kimi hastalarda ağrı kesici ile ortadan kaldırılabilen baş ağrısı görülebilir.

Hasta uygulama sonrası saçlarının daha çok döküldüğü hissine kapılabilir bu durum geçicidir. Özellikle 3. Uygulamadan sonra etkileri net bir şeklide gözlemlenecektir.

Seanslardan sonra ilk gün banyo yapılmamalı ve saç bölgesi direk güneş ışınlarından korunmalıdır.

Bu tamamen hastanın genetik özelliklerine ve yaşam biçimine bağlıdır (stres, alkol, sigara kullanımı gibi). Bir genelleme yapmak gerekirse 1-2 yılda dökülecek saçların 8-10 yılda döküldüğü söylenebilir. Prp saç dökülmesini engellemek var olan saçların kalitesini arttırmak amacıyla yapılır.

Prp uygulamasında plazma deri altına iğne ile enjekte edilmektedir. Ancak anestezik madde içeren solüsyon kullanıldığı için bu iğneler hasta tarafından hissedilmez.

Kanser ve kan hastalığı sahipleri, hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar hariç tüm sağlıklı bireylere uygulanabilir. Uygulama öncesi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kesilmelidir.

Saç Dökülmesine Saç Mezoterapisi

Prp yöntemine benzeyen bir uygulamadır. Prp de plazma uygulaması yapılırken Mezoterapi de prokain, vitaminler, mimneraller, minoksidil ve organik silicea’dan oluşan karışım saç derisinin altına enjekte edilir. Böylece saç kökleri beslenir ve kalitesi artar. Saç dökülme hızı yavaşlar. Bu tedavinin uygulama sıklığı elde edilecek başarıyı da arttırmaktadır.

İdeal uygulama 5 aşamadan oluşur;

 • Termoterapi: Saçlara 15 dk. ozonlanmış su buharına uygulanır. Bu deri altına enjekte edilen ilaçların emilimini kolaylaştırır.
 • NPG: Enjektör ilaçsız olarak deriye uygulanarak kontrollü kanama yaratılır. Deri altı artık kan dışarı atılır ve doku ilaca hazır hale getirilir.
 • MIC: ilaç karışımının deri altına uygulanması.
 • Yıkama: Enjektör uygulaması sonrası özel solüsyonla deri yıkanır
 • Kür uygulaması: Enjektör uygulama sonrası hissedilebilecek yanma ve acı hissini engellemek için deriye sürülen anestezik bir solüsyondur ayrıca iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Yağ kürü: Son işlemdir deri üzerinde katman oluşturularak dış etkilere karşı 5-6 saat koruma sağlar.

Saç mezoterapisinin uygulama sayısı hastanın özelliğine ve saç dökülme hızına bağlı olarak değişir. Genellikle haftada bir kez olmak üzere dört seans olarak uygulanır.

Seanslar arasında en az 3 en fazla 10 gün ara verilmelidir. Saç dökülmeleri tam olarak kontrol altına almak için her yıl, özellikle mevsim geçişlerinde uygulanması yapılmalıdır. Saç mezoterapisinin literatüre geçen hiçbir yan etkisi yoktur.

Источник: https://www.hlc.com.tr/sac-dokulmesi-tedavisi/

Saçınız Neden Dökülüyor?

Saç Dökülmesi Tedavisi Kısa Kısa…

Öncelikle saç dökülmesi sebeplerini sorgulayarak saç dökülmesi çeşidinizi belirlemelisiniz. Dünya üzerinde her 3 kişiden 1’i hayatında en az bir kez saç dökülmesi sorunu ile baş başa kalmaktadır. Lakin bu her zaman saç dökülmesi tedavisi gerektirmeyebilir.

Saç dökülme tedavisi doktor tarafından yapılan analiz, tetkik ve muayeneler sonrasında uygulandığında çok daha etkin ve yararlı olmaktadır. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde saç dökülmesi çeşidinizi ve saç dökülmesi sebebinizi bilmelisiniz.

Saç dökülmesi sebeplerine ve çeşitlerine şöyle kısaca bir göz atalım.

Saç dökülmesini öncelikle kalıcı ve geçici dökülme olarak sınıflandırılmaktadır.

Kalıcı saç dökülmelerinde saçların geri kazandırılması çok küçük bir olasılıktır.

Bu çeşit saç dökülmelerinde saç dökülme tedavisi saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmeden önce ve düzenli bir şekilde uygulanırsa saç dökülmesi ciddi anlamda yavaşlatılabilmektedir.

Kalıcı Saç Dökülmesi sebepleri şöyle sıralanabilir;

Genetik Faktörler:

Genetik Özellikle erkeklerde görülen kalıcı saç dökülmesinin temel sebebi genetik yapı yani ailesel faktörlerdir. Ailesinde genetik kökenli saç dökülmesi görülen kişilerde kalıcı saç dökülmesi görülme olasılığı çok yüksektir.

Genetik kökenli saç dökülmeleri, saçların kafanın tüm bölgelerinde seyrek ve ince şekilde olduğu kadın tipi dökülme ve saçların alından ve tepe bölgesinden başlayarak açıldığı erkek tipi dökülmedir.

Erkek tipi saç dökülmesi belirli bir seviyeye kadar ilerlemişse bu çeşit saç dökülmesinde en başarılı ve kalıcı saç dökülmesi tedavisi saç ekimi olarak görülmektedir.

Yeni başlamış genetik sebepli dökülmelerde, saç dökülmesini yavaşlatmak amacıyla birtakım farklı saç dökülmesi tedavileri uygulanabilmektedir. Bunlara aşağıda değineceğiz.

Çeşitli Hastalıklar:

Çeşitli hastalıklar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bunların en çok bilineni saçkıran olarak bilinen hastalıktır. Saçkıran geçici saç dökülmesine sebep olabilmekle birlikte kalıcı saç dökülmesinin de sebebi olabilmektedir. Çeşitli hastalıklar sebebiyle kalıcı dökülme yaşayan kişilerde en geçerli saç dökülmesi tedavisi saç ekimidir.

Yara, Kesik ve Yanıklar:

Saçlı bölgede çeşitli sebeplerle oluşmuş yara, kesik ve yanıklar o bölgedeki saç foliküllerini öldürerek saç köklerine kalıcı zarar vermektedir.

Böyle durumlarda bu bölgelerde tekrar saç çıkması imkansız hale gelebilir. Yara, kesik ve yanıklar kalıcı saç dökülmesine sebep olur.

Bu gibi durumlarda diğer saç dökülmesi tedavileri işe yaramayacağı için saç dökülmesi tedavisi olarak saç ekimi alternatifi düşünülmelidir.

Geçici Saç dökülmesi Sebepleri ise şu şekildedir;

Geçici saç dökülmesi, çeşitli sebeplerle ortaya çıkar ve genellikle sebep ortadan kaldırıldığında saç dökülmesi de kendi kendine düzelir ancak çok ilerlemiş dökülmelerde saçın yeniden eski görünümüne kavuşabilmesi için saç dökülmesi tedavisi uygulamak doğru olacaktır.

 • Hormonal Sorunlar
 • Mevsim Geçişleri
 • Metabolik Rahatsızlıklar
 • Stres
 • Hamilelik Süreci ve sonrası
 • Beslenme Sorunları
 • Çeşitli hastalıklar ve tedavi yöntemleri
 • Çevresel Faktörler

Saç dökülmesi tedavisi geçici saç dökülmesinde sebep ortadan kalktığında saçın hızlı bir şekilde toparlanması için kullanılabilmektedir. Peki Saç dökülmesi Tedavileri Nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisinde saç dökülmesi sebebini ve saç dökülmesi çeşidinizi bilmeniz çok önemlidir. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, “Erkeklerde Saç Dökülmesi” konulu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Tedavisi Olarak Neler Yapılabilir?

Saç dökülmesi çeşidine göre belirlenmiş farklı saç dökülmesi tedavileri vardır. Bunlara şimdi şöyle bir göz atalım.

Saç Bakımı Kürleri ve Ürünleri:

Özellikle hafif seyreden saç dökülmelerinde işe yarayan bir yöntemdir. Doğru saç bakımı uygulayarak özellikle çevresel faktörler ve dış etkenler sebebiyle yıpranarak dökülen saçınızı eski formuna kavuşturabilirsiniz.

Bu anlamda geliştirilen ürünler saçınızı dışarıdan beslemeyi hedeflemektedir.

Saç bakım kremi ve saç bakım serumu gibi yalnızca saçı yüzeysel olarak düzgünleştirmeyi hedefleyen ürünlerin haricinde saç bakım kürü ve saç bakım maskesi gibi ürünlerle saç köklerinizi dışarıdan beslemeyi deneyebilirsiniz.

Bu anlamda çok farklı ürün yelpazesi mevcuttur. Doğal ürünleri ve güvenilir markaları tercih etmeniz hafif seyreden saç dökülmenizin azalmasına destek olacaktır ancak saç dökülmesinde düzenli bakımın çok önemli olduğunu ve özellikle kozmetik ürünlerle yapılan bu bakımın etki etmesinin zaman aldığını hatırlatmak isteriz.

Güçlendirici Ve Besleyici İlaçlar:

Saç dökülmesi tedavisinin yalnızca dışarıdan saça uygulana ürünlerle yapılması gereken etkiyi gösteremeyebilmektedir. Saç kökünün beslenebilmesi ve yeniden eski formunu kazanabilmesi için saçın güçlenmesini sağlayan vitaminlerin ve bazı destekleyici maddelerin dışarıdan alınması saçınızın kuvvetlenmesi için ideal olacaktır.

Güçlendirici ve besleyici ilaçları doktorunuzun kontrolü sonrası tavsiyesi üzerine almanız, vücudunuzda eksik olan ve saç dökülmesine sebep olan temel etkene direkt olarak ulaşmanızı sağlayacağı için daha doğru olacaktır.  Doktorunuz vücudunuzda eksik olan ve saç için yararlı vitaminleri belirleyerek size birtakım saçı içerden besleyen ve güçlendiren takviye ilaçlar önerebilir.

PRP:

Saç dökülmesi sorununda son yıllarda etkili bir yöntem olan PRP, Trombositten aktive edilmiş kişinin kendi kanı ile yapılan bir uygulamadır.

Hücre yenilemeyi tetikleyen PRP, çeşitli sebeplerle yıpranan saç köklerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Erken dönem kalıcı dökülmeler dahil olmak üzere saç güçlendirmek için kullanılabilmektedir.

Erkek tipi dökülmelerde saç ekimi tedavisi gerektirmeyen yeni başlayan saç dökülmeleri için dökülmeyi yavaşlatıcı etki yaratabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi PRP’nin düzenli uygulanması ve doğru şekilde yapılması en iyi şekilde etki etmesini sağlar..

Günümüzde çok popüler olan PRP uygulaması, eksik veya yanlış şekilde uygulanabilmekte yan ve tam etkin olmayan ürünlerle yapılabilmektedir.

PRP tedavisi düşünüyorsanız Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir kuruluşlarda yaptırmanız tedavinin işe yaraması için önemlidir.

***

PRP ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için “PRP Nedir? Nasıl Uygulanır” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

***

Mezoterapi:

Saç köklerine saç besleyici vitamin kürlerinin enjekte edilmesidir. Saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılan yöntem, saçların hızlı bir şekilde beslenerek güçlenmesine destek olan bir yöntemdir.

Saç Mezoterapisi, PRP gibi düzenli uygulanmalı ve saç mezoterapisi ile birlikte diğer saç dökülmesi tedavisi yöntemleri de uygulanmalıdır. Saç mezoterapisi, beslenme bozukluğu, stres, hormonal dengesizlikle ya da dış etkenler sebebiyle yıpranmış saçları güçlendirirken, ilerlemiş saç dökülmelerinde çok etkili olmamaktadır.

Kalıcı erkek tipi dökülmeler de ise, erken dönemde diğer saç dökülmesi tedavisi ile uygulandığında kelleşme süresini yavaşlatabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi, düzenli uygulanmalı ve doğru beslenme, kötü alışkanlıklardan uzak durma gibi yan faktörlerle desteklenmelidir. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde doktorunuza saç analizi yaptırmanız tedavinin etkinliğini arttıracaktır. Saç dökülmesi tedavisi nin işe yaramayacağı dökülme çeşitlerinde saç ekimi alternatifi düşünülmelidir.

Yrd. Doç. Dr.  Soner BÜYÜKKINACI

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/sac-dokulmesi-tedavisi/

Saç dökülmesi hangi hastalıkların belirtisidir?

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu Tedavisi

Demir eksikliği, stres, beslenme ve kullanılan bazı ilaçların saç dökülmesine neden olabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, “Günde ortalama 100-150 saç teli dökülebilir. Saç çekildiğinde ele 5’ten fazla saç teli geliyorsa, kadınlarda alın ve orta kısımlarda belirgin açılma varsa dermatoloji uzmanına başvurulmalı” açıklamasında bulundu.

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin genetik faktörlerle ilişkili olduğunu, kadınlardaki saç dökülmelerine ise demir ve vitamin eksikliklerinin neden olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, “Saç dökülmesi tedavisi bir uzman doktor eşliğinde gerçekleşmeli. Dermatoloji doktoru altta yatan nedene bağlı olarak dahiliye ve jinekoloji birimleriyle de koordine çalışabilir” dedi.

Sistemik tedaviye ek olarak saç derisine lokal sprey, ampul ya da köpük formunda destek tedavi ürünlerinin uygulanmasının tedavi başarısını arttırdığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr.

Rukiye Kaymaz, “Tedavi sonucunu hızlandırmak için dermatoloji uzmanı ek olarak mezoterapi, PRP, saç dolgusu ve somon DNA uygulaması şeklinde tedavi protokolleri de planlayabilir” şeklinde konuştu.

Kaymaz, saç dökülmelerinin 8 nedenini açıkladı.

Demir eksikliği

Kadınlarda en sık rastlanan saç dökülmesi nedenlerindendir. Demir takviyesi ile kısa sürede tedaviye yanıt alınabilir. Demir emilimi ile ilgili sorun var ise dahiliye doktorundan oral kullanıma alternatif demir takviyesi konusunda destek alınmalı.

Sistemik hastalıklar

Bu grupta en sık tiroit hastalıkları ve demir eksikliği anemisi saptanır.

Ağır cerrahi işlemler, ameliyatlar, yüksek ateşli hastalıklar, ağır enfeksiyonlar sonrasında da yoğun saç dökülmeleri gözlemlenir. Erken tanı ve tedavi ile güzel sonuçlar alınır.

Multidisipliner yaklaşımla sistemik hastalık tedavisi, dermatolojik tedavi ile eşzamanlı gerçekleştiğinde tedavi başarısı maksimum düzeyde sağlanır.

Hormonal değişimler

Doğumdan sonraki üçüncü aydan dokuzuncu ay sonuna kadar olan dökülmeler olağan karşılanır. Ancak süre uzarsa ya da dökülme çok yoğun ise dermatoloji uzmanına danışmak gerekir. Menopoz sonrasında da saçlar dökülebilir. Menopozda saç dökülmesi dursa bile saç yoğunluğu menopoz öncesi yoğunluğuna tekrar ulaşamayabilir.

Sağlıksız beslenme ve diyet programları

Saçın ana bileşeni olan keratin vücutta sentezlenmesi için bazı temel proteinlerin besinler aracılığıyla, vücuda yeterli miktarda alınmaları gerekir. Proteinden fakir bir beslenme, ağır ve yanlış diyetler saç dökülmesi ile sonuçlanabilir. Doğru beslenme ve diyet programları için uzman bir diyetisyenden destek alınmalı.

İlaçlar

Kan sulandırıcılar, artrit, gut, depresyon, kalp ve yüksek tansiyon ilaçları, yüksek doz A vitamini ya da akne tedavisinde kullanılan A vitamini türevleri saç dökebilir. İlaç bırakıldıktan sonra saç dökülmesi durur.

Mantar hastalıkları

Saçlı deriyi tutan mantar hastalıkları genellikle çocuklarda görülse de, yetişkinlerde de saç dökülmesine neden olabilir ve tedavi edilmezse kalıcı kellik oluşabilir.

Saçkıran

Saçkıran olarak bilinen alopesi areata özellikle ağır stresli durumlarda ortaya çıkar. Saçlı deri, kaş, kirpik ve sakal dahil tüm vücut kıllarında dökülme gözlenebilir. Kökeninde genetik yatkınlık ve stres olduğu düşünülüyor. Kalıcı kelliğe neden olmaz; ancak uzun dönem sabırlı tedavi gerektirebilir.

Yoğun stres

Yoğun stresli durumlar da saç dökülmesine neden olur. Stres vücutta çeşitli stres hormonlarının salgılanmasına neden olarak iç dengenin bozulmasına ve bunun sonucunda birçok hastalığın ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu hastalıklar da saçları dökebiliyor.

Saç kalitesini arttırmak için;

 • Kişiye uygun saç ürünleri (şampuan, saç kremi, saç maskesi, şekillendirici ürünler, saç boyası) konusunda deneyimli bir dermatoloji uzmanından destek alınmalı.

 • Çok sık dip boyası yaptırmak, fön çektirmek, saç düzleştirici kullanmak saç diplerini olumsuz etkiler. Saç kopmalarına neden olur.
 • Saçlar ıslakken sert taranmamalı.
 • Saçlar çok gergin ve sürekli aynı yöne çekilerek toplanmamalı.

  Aksi takdirde traksiyonel alopesi denen saç kayıplarına neden olabilir.

Saç dökülmesine karşı çözüm önerileri

Источник: https://indigodergisi.com/2018/08/sac-dokulmesi-hastalik-belirtisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.