Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu ve Kök Hücre Tedavisi

içerik

Kök Hücre Saç Ekimi

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu ve Kök Hücre Tedavisi

Son zamanlarda cilt güzellliği ve saç dökülmesi tedavilerinden kullanılmaya başlanılan kök hücre saç ekimi, başarılı operasyonlara imza atılmasının önünü açıyor.

İnsan vücudunda bulunan tüm doku ve hücrelerin meydana getirdiği kök hücre, sağladığı farklı avantajlarla tıp alanında adını duyuran bir tedavi yöntemi olarak biliniyor.

Peki, kök hücre saç ekimi nasıl yapılır? Ne gibi avantajlar sağlar? Kök hücre saç ekimi hakkında merak ettiğiniz her şey bu makalemizde!

Kök Hücre Saç Ekimi Nedir?

Vücudumuzdaki tüm doku ve organları oluşturan kök hücrelerin sahip olduğu bazı özellikller vardır.

Sınırsız bölünebilme, kendi kendini yenileyebilme ile organ ve dokulara dönüşebilme gibi özelliklere sahip olan kök hücreler; sinir sistemi, kanser, metabolik bozukluklar, romatizma hastalıkları ve organ yetmezliği gibi rahatsızlıkların yanı sıra; estetik amaçlarla da yapılabilmektedir. Kök hücre saç ekimi de bunlardan biri olup, saç dökülmeleri sorunlarda kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilmekte olan bir yöntemdir.

Kök Hücre Saç Ekimi Nasıl Yapılıyor?

Kas ve iskelet sistemiyle ilgili hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan ve başarılı sonuçlar sunan kök hücre tedavisi son zamanlarda saç dökülmesi tedavilerinde de uygulanmaktadır.

Erkeklerde ve kadınlardaki saç dökülmelerinde başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan Kök Hücre Saç Ekimi; kişiden mercimek tanesi boyutunda küçük bir doku parçasının alınmasıyla yapılır. Alınan doku parçasına laboratuvarda çoğaltma işlemi uygulanır ve hücreler çoğaltılmış olur.

Sonrasında ise çoğaltılan hücreler, kişinin kafasındaki saçlı deriye uygulanmak suretiyle gerçekleştirilir. Uygulama sonrasında aktifleşen kök hücreler saç tellerini onarır. Bu işlemin uygulanma ve tercih edilme sebebi ise şudur; kişinin mevcut saç kökleri gürleşir ve kalınlaşır.

Bunların yanı sıra; kök hücre saç ekimi sayesinde yeni saç telleri de oluşmaktadır. Bu sayede canlı, güçlü ve sağlıklı saç kökleri elde edilir.

Kök Hücre Saç Ekimi Tedavisinin Avantajları

 1. Kök hücre tedavisi vücudun kendi kendini tamir etmesini sağlayan doğal bir tedavi yöntemi olup, yan etkisi bulunmamaktadır,
 2. Basit bir tedavi olan kök hücre operasyonlarında cerrahi bir müdahale olmaz. Bu sayede iş ve sosyal hayatınıza ara vermek zorunda kalmazsınız.

  Bununla birlikte eğer saç ekimiyle birlikte yaptıracaksanız da operasyonun süresini uzatan bir işlem değildir.

  Kök hücre tedavisi birkaç dakikada yapılabilmektedir,

 3. Saç ekimi sonra uygulandığında, ekilen saç köklerinin daha yoğun ve sağlıklı olmasını sağlar,
 4. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte; yüzde 20’lerde bulunan saç yoğunluğunu yüzde 70 hatta 80 seviyesine çıkartabilmektedir.

 5. Saç ekimi operasyonu olmadan yapılınca, mevcut saç köklerinizin gürleşmesini ve güçlenmesini sağlar,
 6. Kök hücre destekli saç ekimi operasyonları, genellikle etkisini 8 – 12 ay arasında gösterir,
 7. Normal saç ekimi operasyonlarına oranla daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

Kök Hücre İşlemi Ne Kadar Sürer?

Erkeklerde ve kadınlarda başarıyla uygulanan kök hücre saç ekimi 2 aşamalı gerçekleşmektedir. 1’inci aşama hastadan gerekli dokunun alınması ve labaratuvara gönderilmesidir.

Labarotuvara gönderilen kök hücre dokusundan milyonlarca hücre çoğaltılır.

1 ay süren bu işlemin ardından saç ekimi operasyonu sonrasında veya kök hücre saç ekimi esnasında kök hücreler birkaç dakika içerisinde kafa derisine enjekte edilir. Bu işlem 1 ayda 3 defa yapılmaktadır.

Kök Hücre Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Soru: Kök hücre nakli mümkün müdür? Bir kişiden, başka bir kişiye kök hücre nakledilebilir mi?

Cevap: Donörler uygunsa, nakil yapılabilir. Nakil işlemi çoğunlukla kardeşler arasında veya anneden çocuğa olmaktadır. Kök hücrede kardeşler arası uyum yüzde 25’tir.

Soru: Kök hücre alındıktan sonra ne kadar bekletilebilir? Hemen kullanılmalı mıdır?

Cevap: Kök hücre tedavisinde kişinin kendi dokusu kullanılacaksa, uzun yllar bekletilebilir. Yalnız, eğer doku başka birisinden alınıyorsa, nakil işlemi hemen yapılmalıdır.

Soru: Kişiden kök hücre ne kadar sürede alınmaktadır? Bu işlem uzun mu sürmektedir?

Cevap: Kök hücrenin nereden alınacağıyla ilgili bir durumdur. Eğer kök hücre kemik iliğinden alınacaksa 30 dakika, yağdan alınacasa 1 saat sürebilmektedir.

Soru: Kök Hücre Saç Ekimi tedavisinin PRP’den farkı nedir?

Cevap: PRP, kök hücreye oranla daha kısa sürede tamamlanmakta olup uygulanması da daha kolaydır. Ama fayda açısından değerlendirecek olursak; elbette kök hücre daha avantajlıdır. Çünkü kök hücre içerisinde bulunan kan miktarı PRP’nin yaklaşık 10 katıdır.

Kök Hücre Saç Ekimi Ağrılı Mıdır?

İşlem lokal anestezi altında yapılmakta olduğu için hiç bir ağrı duyulmaz. Emla krem tarzı deri üstü lokal aneztezik kremler ile değil, doğrudan deri altına enjekte edilen kuvvetli uyuşturucularla his duymanız tamamen engelleneceği için endişelenecek bir durum yoktur.

Источник: https://guzelliksirlarim.org/kok-hucre-sac-ekimi/

Saç Dökülmesi ve Beyazlamasına Karşı Kök Hücre Tedavisi – Kozan Demircan

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu ve Kök Hücre Tedavisi

Hekimler saç dökülmesi ve beyazlamasını kök hücreyle önlemenin bir yolunu buldu. İşin sırrı saç köklerini canlandırmakta ve farelerdeki tedavi insanlarda işe yararsa dökülen saçların yerine yeni saç çıkması sağlanacak. Beyazlayan saçlar da saç boyası olmadan doğal rengini kazanacak. Peki nasıl?

Saç dökülmesi değil, gençlik tedavisi

Basında her gün birçok mucize tedavi haberi okuyoruz. Bunların büyük kısmı abartılı oluyor ve insanlar haklı olarak “Hani Alzheimer tedavisi vardı, neden hâlâ hastanelere gelmedi?” diye soruyor.

Bunun en büyük sebebi mucize tedavilerin sadece kobaylar üzerinde işe yaraması. Her ne kadar fareler ve domuzların bünyesi birçok açıdan insana benzese de diğer açılardan çok farklı. Kısacası fareler üzerinde başarıyla uygulanan kök hücre tedavisinin insanlarda faydalı olacağının garantisi yok.

İkinci sebebi ise halkın tek bir hastalık sandığı bazı bozuklukların aslında birçok farklı hastalıktan oluşması ve dolayısıyla tedavisinin de farklı olması.

Örneğin, körlüğün katarakt hastalığından retina bozuklukları ve görme sinirine uzanan birçok farklı sebebi var. Körlük tedavisi deyince hangi körlük diye sormak gerekiyor. Neyse ki saç dökülmesi bu kadar karmaşık değil. Sebebi belli ve önlemek mümkün görünüyor.

İlgili yazı: İnternet Parçalanıyor ve Splinternet Geliyor

Hastanelere ne zaman gelir?

Bunun için klinik deneylere değinelim. Yeni bir ilaç ve tedavinin fareler üzerinde yapılan deney aşamasından çıkıp insanlar üzerinde yapılan klinik deneylere uzanması yıllar alıyor. Tipik olarak bir tedavi haberi çıktıktan sonra bunun hastanelerde yaygınlaşması 10 ila 20 yılı buluyor.

Bununla birlikte Türkiye’deki hastalar doktorlarına danışıp yurt dışına yazabilir ve insanlar üzerinde klinik deneyler yapan hastanelere başvurarak sürece katılmaya gönüllü olabilirler. Bu tedaviler için yurt dışı başvurular kabul ediliyorsa hastanın daha çabuk iyileşme şansı bulunuyor.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

Şimdi saç dökülmesine geçelim

Texas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi’nden Dr. Lu Le, fareler üzerinde yaptığı deneylerde saçların beyazlamasının nedenini buldu1 ve saç dökülmesini engellemek için bir tedavi geliştirmeye başladı. Ayrıca dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayacak olan metabolik süreçleri açığa çıkardı.

İşte bu süreçleri kullanarak yakın gelecekte saçları doğal rengine kavuşturmak mümkün olacak ve kendi renginizde saç boyası kullanmaya gerek kalmayacak. Tek sorun deneysel kök hücre tedavisinin şimdilik sadece fareler üzerinde işe yaraması.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

Saçlar neden dökülüyor?

Buna yaşlılık ve stres diyebilirsiniz, aslında bin açıklama bulabilirsiniz ama tıbbi süreç aynı: Farelerdeki KROX20 proteini hem tüy büyümesini hem de tüy rengini kontrol ediyor.

Buna karşın Doçent Dr. Lu Le saç dökülmesi sürecini kazayla buldu. Harold C. Simmons Kapsamlı Kanser Merkezi’nde çalışan Le ve ekibi kanserin nasıl ortaya çıktığını araştırıyordu. Özellikle de nörofibromatozis hastalığına yakalanan sinirlerin üzerindeki tümörlerin nasıl büyüdüğüne bakıyor ve bunları hangi proteinin tetiklediğini arıyorlardı.

Bu amaçla farelerde tümörle ilgili olduğunu düşündükleri proteinleri tek tek devre dışı bırakmaya başladılar. Ancak, bir kaza yaşandı ve KROX20 proteinini devre dışı bıraktıkları zaman farelerin tüyleri beyazlayarak dökülmeye başladı.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

Yanlışlıkla buldular

KROX20 proteini sıradan deri hücrelerinin saç kıllarına dönüşmesini sağlıyor. Ardından bu hücreler kök hücre faktörü (SCF) denilen başka bir protein üretiyor. Bu da saça (fare tüylerine) doğal rengini veriyor.

Canlandırmalı resimde göreceğiniz gibi saç kıllarının derinin altında bulunan kısmında küçük bir kese var. Bu kesenin içinde saç kılının büyümesini sağlayan ve saça rengini veren kök hücreler bulunuyor. Kısacası kesedeki kök hücreler saç köküne inince saçın büyümesini tetikliyor.

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

Pembe kesedeki kök hücreler saç köküne inince saçın büyümesini ve doğal rengini korumasını sağlıyor. Saçı gerçekten canlandıran tek şey bu ve bu henüz kozmetik ürünlerinde veya şampuanlarda yok.

Peki ya kökü kurursa?

Bulmacanın bu parçasını daha önce yazmıştım: Bilim insanları yüzdeki kıl köklerini canlandırdıkları zaman bunların yağ hücreleri ürettiğini ve deriye gençliğini geri kazandırdığını gördüler.

Yaşlılıkta cildin kuruyup kırışmasını önleyen bu çözüm Le’nin çözümüyle birleşirse insanlarda saç dökülmesini önlemek, saçların tekrar çıkmasını sağlamak, beyazlayan saçları eski rengine kavuşturmak ve hatta saç köklerini onarmak mümkün olacak.

Ancak, bunun için farelere uygulanan tedavinin insanlarda işe yaraması gerekiyor. İlk olarak KROX20 ve SCF kök hücre proteinlerinin yaşlanan insanlarda azalıyor olması lazım. Bu durumda insanlarda saç dökülmesi sorununu ilgili proteinlere bağlayabiliriz. Ardından derinin proteinleri emmesini sağlayan özel bir kremle eksiği gidererek kelliğin önüne geçebiliriz.

İlgili yazı: Vücudunuzun Yarısı Başka Galaksiden Geliyor

Lu Le ve ekibi.

Tıpta tesadüf yoktur

Pastörize sütü bularak tifo gibi hastalıkların önüne geçen Pastör 19. yy’da demiş ki “Hazırlıklı zihinler şanslı olur”. Le ve ekibi de mucize gençlik tedavisi olma potansiyeline sahip olan yeni kök hücre yöntemini 2 yıl boyunca yaptıkları detaylı araştırmaların sonucunda geliştirdiler.

Bununla birlikte Le kesin bir uyarıda bulunarak farelerde tüy dökülmesi ve beyazlamasını önleyen tedavinin insanlar üzerinde uygulanmasının zaman alacağını söyledi. Bunun için on yıl beklememiz gerekebilir.

Ancak bunlar önemli gelişmeler: Tarihte ilk kez yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları gidermenin, saç dökülmesini ve görme kaybını önlemenin yolunu bulduk. Kök hücre tedavisi tip-1 diyabet, lösemi ve demans araştırmalarında da kullanılıyor.

Gerçi bu haberlerin en çarpıcı yanı vaatleri değil, 1000 yıllık hayallerin gerçek olmaya başladığını göstermeleri. Bunu da kök hücrelerin toplu olarak modifiye edilmesine ve genetik tedavide kullanılmasına izin veren GEN makası CRISPR’e borçluyuz. Ancak devamı var:

İlgili yazı: Diş Çürükleri için Kök Hücre ile Dolgu Tedavisi

Gençlik tedavisi ve aşkın insan

Bugün 50 yaş ve altı olanlar çok şanslı; çünkü 20 yıl içinde yaşlılık belirtilerinin büyük kısmından kurtulmuş olacaklar. Peki ortalama insan ömrünü 100 yıla çıkarmak veya insanları 400 yaşındaki köpekbalığı gibi uzun süre yaşatmak mümkün mü?

Özellikle ilkini sağlık ve sigorta sektörü 30 yıl içinde gerçekleştirmeyi hedefliyor. Biz de bekleyip göreceğiz. Hepinize sağlıklı ve uzun ömür dilerim.

Saç dökülmesi tedavisi

1Identification of hair shaft progenitors that create a niche for hair pigmentation

Источник: https://khosann.com/sac-dokulmesi-ve-beyazlamasina-karsi-kok-hucre-tedavisi/

Kök Hücre Tedavisi ve PRP’den Farkı

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu ve Kök Hücre Tedavisi
Saç dökülmesinde kök hücre tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Kanser tedavisinden estetik amaçlı uygulamalara kadar sağlığın birçok alanında kullanılan kök hücre tedavisi, sadece kişinin kendi vücudundan temin edilmektedir.

Birçok farklı organ ve dokudan temin edilebilen kök hücre için günümüzde en sık kullanılan kaynak kemik iliğidir.

Kemik iliğinin yanı sıra, göbek kordonu, yağ dokusu, kan dokusu ve bebek dişinden de kök hücre temini yapılabilmektedir

Saç Ekiminde kök hücre tedavisi saç köklerinin hızlı bir şekilde güçlenmesini sağlar 

Saç dökülmesinin %95’ini kalıtımsal dökülmeler (aileden gelen) oluşturmaktadır.Dünya üzerinde her 10 kişiden 7’si saç dökülmesi

problemiyle mücadele etmektedir. Saç dökülmesinin tarihçesini incelediğimizde, şu ana kadar birçok yöntem denenmiştir. Saç dökülmesinde kök hücre tedavisi de uzun yıllardır araştırılan ve üzerine yoğun çalışmaların devam ettiği bir alandır.

 Kök hücre tedavisi, günümüzde saç dökülmesini engellemek ve yeni ekilen saçların daha sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Bilim insanları, gelecekte kök hücre tedavisi ile  genetik kaynaklı kellik sorununun tamamen önüne geçmeyi hedeflemektedirler.

 Kök hücrelerin sahip olduğu özellikler:

 • Kendi kendini çoğaltma,
 • Kendini yenileme ve değiştirme,
 • Kendini ve bulunduğu ortamı onarabilme.

Saç Dökülmesinde Kök Hücrelerin Etkisi Nedir?

Genetik temelli saç dökülmelerinin tam sebebinin bulunamıyor olması kalıcı saç dökülmelerinin önüne geçilmesini engelleyen temel etmenlerden biridir. Saçlı derideki yağ tabakasının azalması, genetik dökülmelerde görülen bir durumdur. Ancak genetik olarak kellik görülen kişilerin, kafa derisinde de hala kök hücreler yer almaktadır.

Saç dökülmesinde kök hücrenin kullanımı bu çalışma ile sınırlı değildir. Bu çalışmalar devam ederken bir yandan da kök hücrenin onarıcı hücre yenileyici özelliğinden faydalanılarak saç dökülmesini azaltan kök hücre uygulamalarına yer verilmektedir.

Saç Ekiminde Kök Hücre Tedavisi

Saç ekimi operasyonu yaptırmaya karar veren kişiler için kök hücre tedavisi, destekleyici bir tedavisi yöntemidir. Bu yöntem yeni ekilen saçların hızlı bir şekilde büyüyüp gelişmesini sağlamaktadır. Ayrıca var olan saçların dökülmesini engelleyen kök hücre tedavisinin, saç ekimi operasyonundan önce yapılması tavsiye edilir.

Operasyon sonrası doktor tavsiyesiyle kök hücre tedavisi tekrarlanabilir. Kök hücre tedavisi henüz dökülmemiş saçların güçlenmesini sağlarken yeni ekim yapılan alanların hızlı iyileşmesine de destek olur.

Böylece, saç ekim operasyonunun da başarısı artar.

Saç ekiminde kök hücre uygulamasının yapılması yeni ekilen saç köklerinin daha hızlı büyümesini sağlar yeni ekilen saç kökleri daha kalın, gür ve sağlıklı bir şekilde çıkarlar.

***
Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Tüm Aşamalarıyla A’dan Z’ye Saç Ekimi
***

Saç Dökülmesinde Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Kök hücre tedavisi için, kişiden toplu iğne başı büyüklüğünde bir doku örneği alınır ve işlemden geçirilerek ayrıştırılan örnek, içerisindeki yağ dokusundan kök hücre çıkarılarak çoğaltılmaktadır. Burada doku örneğinden kasıt, kişinin kendi kafa derisinden alınan milimetrik çaptaki bir deri parçasıdır. 

20 – 30 dakika süren bu işlem sonrasında, kişi günlük yaşamına devam eder. Kişiden alınan dokunun laboratuvara gönderilerek analiz edilmesi ve çoğaltılması yaklaşık 1 ile 3 hafta kadar sürmektedir. Çoğaltılmış kök hücre laboratuvardan geldikten sonra, kök hücre tedavisine geçilir.

“Hastanede doktor tarafından yapılan bu uygulamada, kök hücre saç kökü diplerine enjekte edilmektedir. Kök hücre tedavisi etkisini 8 ile 12 ay arasında göstermeye başlar.”

Kök Hücre Tedavisi ve PRP Arasındaki Fark

Her iki yöntem de yaygın olarak kullanılmakla birlikte, kök hücre tedavisi ile PRP arasındaki farklılıklar vardır.

***
PRP ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ” PRP Nedir? Nasıl Uygulanır? ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz
***

Kök Hücre’nin Tarihçesi

Vücudumuzun temel yapı taşı olan kök hücrelerin varlığı ilk olarak 1950’li yıllarda yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Ancak, 1961 yılına kadar kök hücrenin tam bir tanımı yapılamamıştır.

Öncelikle kan yapımından sorumlu kök hücrelerin varlığı ortaya konmuş, daha sonra yapılan çalışmalarla da kök hücrelerin yeni özellikleri bulunmaya başlanılmıştır.

1998 yılında ise embriyoloji kökenli kök hücrelerin de tanımlanmaya başlanmasıyla birlikte, kök hücre ile yapılabilecektir.

Artık yeni araştırma ve tedavi biçimleri konusunda yepyeni bir dönem başlamıştır. Kök hücrenin etkinliği ve mucizevi yapısı saç dökülmesi ve kellik alanında mücadele eden bilim adamlarına da yeni bir kapı aralamış oldu.

Saç dökülmesinde kök hücrelerden faydalanılmaya başlanması için yapılan çalışmalar 15-20 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Kök hücreler ile yapılan araştırmaların arttığı 90’lı yıllarda, kök hücre tedavisinin saç dökülmesi problemi ve tedavisine olan etkileri de araştırılmaya başlanmıştır.

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/kok-hucre-tedavisi/

Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesi Tedavisi İle İlgili Her şey

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu ve Kök Hücre Tedavisi

Saç dökülmesi neredeyse her insanın yaşadığı bir durumdur. Normal şartlarda sağlıklı saçlara sahip olan kişilerde her gün ortalama olarak 50 ile 100 arasında saç teli dökülür ancak saç dökülmesi probleminden bahsetmek için bu sayının çok daha fazla olması gerekiyor.

Saç dökülmesinin belirtileri ise oldukça açık ve nettir. İnsanlar saçlarını tararken bir anda birçok saç telinin tarakla birlikte geldiğini görebilir ya da banyodan sonra yerde birçok saç telinin olduğunu fark edebilir.

Ayrıca özellikle bayanlar elbiselerindeki saçların artmasıyla da saç dökülmesi ile karşı karşıya kaldıklarını anlayabilirler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi normal olarak saçlarda her gün 50-100 arasında telin dökülmesi normal olarak karşılanır. Fakat saçlarda küçük incelme ile başlayan ve sayısı giderek artan dökülmeler saç dökülmesi problemini tanımlar. Saç dökülmesi genellikle erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.

Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan çok sayıda bayan bulunmaktadır. Saç dökülmesinin insanlar üzerinde bıraktığı etkiler oldukça önemlidir. İnsanlar fiziksel olarak saçlarını kaybettiklerinde psikolojik sorunlar da yaşayabilirler ve çevrelerindeki kişilerle eskisi kadar kolay iletişim kuramayabilirler.

Bu yüzden saç dökülmesi sorununun zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

Birçok kişinin başına gelen saç dökülmesi probleminin farklı türleri bulunuyor. Genetik saç dökülmesi, saç dökülmesi tipleri arasında sıklıkla karşılaşılan bir tiptir. Bu saç dökülmesi tipi, diğer saç dökülmesi tiplerine göre daha çok erkeklerde görülür.

Özellikle beyaz ırka sahip olan erkeklerde % 50 oranında genetik saç dökülmesi tipinde saç dökülmesi görülür. Diffüz apolesi ise saç derisinin tamamına yayılan saç dökülmesini ifade eder. Sıklıkla görülen saç dökülmesi tipinden birisi de saç kıran rahatsızlığından dolayı yaşanan saç dökülmesidir.

Saç kıran ismi verilen rahatsızlık da saçın belirli bir kısmında dökülme görülür, hatta bazı vakalarda saçın belirli bir kısmı kişinin kafa tası görülebilecek şekilde dökülür.

Saç dökülmesi Norwood şeması

Saç kıran erkek ve kadın herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğu için bu saç dökülmesi tipi her insanda görülebilir. Enfeksiyonlara bağlı olan saç dökülmesinde ise mantar ve bakterilerden dolayı saçları kökleri zayıflar ve kısa sürede saç dökülmesi meydana gelir.

Bu saç dökülmesi tiplerinin başında kadınların ve erkeklerin saç dökülmelerini sağlayan iki ayrı saç dökülme tipi daha vardır.

Kadınlardaki saç dökülmesi daha çok yaş ve hormonal değişiklikler gibi çeşitli etkenlerden kaynaklanır, erkeklerdeki saç dökülmesi ise genellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde çok daha sık rastlanır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saç dökülmesi her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Ancak saç dökülmesinin tedavisine başlamadan önce saçların neden döküldüğünü bulmak ve buna göre bir tedavi sürecine girmek gerekiyor.

Bu yüzden saç dökülmesi yaşayan kişilerin mutlaka bu konuda bir uzmana başvurması ve saç dökülmesinin nedenini tespit etmeleri gerekir. Aksi halde saç dökülmesi uzun süre devam eder ve tedavi olarak saç ekiminden daha farklı bir tedavi yöntemi kalmaz.

Birçok hastalığın ana sebebi olduğu gibi saç dökülmesinin nedenlerinden bir tanesi şüphesiz strestir.

Çeşitli nedenlerden dolayı stres altında olan kişilerde sıklıkla saç dökülmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Ayrıca saç dökülmesi farkı bir sebepten dolayı meydana gelse bile, bu durumu psikolojik olarak kendine sorun yapan kişilerin saç dökülme problemlerinde artış meydana gelmektedir. İlaç kullanımı da saç dökülmesine neden olan farklı bir etkendir.

Çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılan bazı ilaçlar saç köklerine zarar verdiği için de saç dökülmesi meydana gelebilir. Bu ilaçlar arasında saç dökülmesine neden olan en önemli ilaçlar ise birçok kişinin bildiği gibi kemoterapi ilaçlarıdır.

Kanser hastalarının tedavi edilmesini sağlayan kemoterapi ilaçları tedaviden belirli bir süre sonra kişilerin saçlarının dökülmesine neden olabilir.

Kadınlar hamile oldukları zaman hormonal bazı değişiklikler yaşadığı için saçlarının döküldüğünü söylerler. Bu durum da oldukça normaldir ve saç dökülmesinin sebeplerinden bir tanesidir.

Ayrıca yeterli ve dengeli beslenmenin yapılmadığı kişilerde de saç dökülmesi sorunu yaşanabilir. A vitamini ve demir eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir.

Bu yüzden hem saçlarımız için hem de genel olarak sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme düzenine özen gösterilmelidir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç dökülmesini engellemek için kişiler bazı konularda önlemler alabilirler. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi evde uygulanacak olan bu önemlerin alınması durumunda da saç dökülmesi meydana geliyorsa mutlaka zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekiyor.

Belirli aralıklarla zeytinyağı ve Hindistan cevizi ile saçlara yumuşak bir şekilde masaj yapmak saç köklerini canlandıracağı için saç dökülmesi için alınacak olan önlemlerden birisidir. Bu işlemden sonra saçınızın temizlenmesi için saçlarınızı durulamanız da saç dökülmesi için faydalı olabilir.

Bunun dışında saç dökülmesini önleyecek olan şampuanlar kullanmak da saç dökülmesini kısmi olarak da olsa engellemektedir.

Erkeklerde Yaşanan Saç Dökülmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların başlarına gelebilecek olan birçok rahatsızlıkta olduğu gibi saç dökülmesi rahatsızlığında da erken teşhis ve tedavi çok büyük önem taşır. Bu nedenle saç dökülmesi tedavisinin ne kadar erken müdahale edilirse o kadar başarılı sonuçlar vereceğini unutmamak gerekiyor.

Saçların dökülmeye başlamasının ardından mutlaka zaman kaybetmeden bu konuda uzman olan kişilere başvurmak gerekiyor. Başvuracağınız dal dermatolog olacaktır. Kan testi sonuçlarınıza göre saç dökülmenizin demir veya başka şeylerin eksikliğinden mi, yoksa genetik bir döükmemi olduğunu öğreneceksiniz.

Uzmanlar ilk aşamada saç dökülmesini engelleyecek olan bazı sprey ve ilaçlar verebilir. Bu ilaçlardan en meşhuru minoxidildir.

Saç Dökülmesi için Minoxil

Minoxil FDA tarafından saç çıkardığı onaylanmış 2 ilaçtan birisidir. Kardeşim de aynı sorunu yaşadığından ve 4 yıldır bu ilacı kullandığından hem teorik hem de yaşanmışlıktan dolayı olan bilgim çok fazla. Minoxil kullanmayı düşünenler şunu bilsin ki o saçlar 3 yıl sonra dökülecek. Evet, ilk başta inanılmaz bir saç artışı sağlıyor ve bu 1-1.5 yıl kadar sürüyor.

Ancak bu süre 2-3 yılı geçtikten sonra o saçlar tekrar dökülüyor. Kısacası 2 yıl daha kullanayım saçım olsun zaten dökülecek diye düşünüyorsanız kullanabilirsiniz. Şunu unutmayın ki minoxil’den sonra (kullanmaya devam bile etseniz) saçlar dökülecekse dökülüyor. Durduramıyor, ancak dökülen saçlar zaten bu 2-3 yıllık süreçte zaten dökülecek olan saçlardı.

Bu saçların ömrünü uzattı diyebiliriz.

Minoxil %3 (Kırmızı kutu) : Kadınlar için

Minoxil %5 (Mavi Kutu) : Erkekler için

Ancak eğer kullanılan ilaçlara rağmen halen saç dökülmesinde bir azalma yoksa ve artık kelleşme durumu oluştuysa bu kez yapılacak olan tedavi şüphesiz saç ekimidir. Günümüzde saç ekimi tedavisi ise iki farklı yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemlerden bir tanesi klasik saç ekimi, diğeri ise popüler saç ekimi yöntemidir. Klasik saç ekimi yönteminde saç dökülmesi olmayan bir kısımdan canlı bir şekilde saç üreten dokular alınır ve dökülme olan kısma bu dokular uygulanır.

Bu işlem sonrasında hastada herhangi bir dikiş izi olmaz.

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan saç ekimi tedavilerinden diğeri ise popüler saç ekimi yöntemidir. Bu yöntemde teknolojinin gelişmesi ile birlikte üretilen mikro motor isminde özel cihazlar kullanılır. Bu yöntemde saç dokusu yerine saçlar köklerinden çıkarılacak teker teker yerinden çıkarılır.

Popüler saç dökümü tedavisinin en önemli avantajı diğer yöntemde olduğu gibi dikiş atılmamasıdır. Klasik yöntemde kullanılan dikişler de büyük dikişler değil ancak popüler saç dikimi yönteminde hiçbir şekilde dikiş söz konusu değildir.

Kadınlara da saç ekimi yapılmaktadır, geniş bilgi için kadın saç ekimi yazımızı okuyun.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç dökülmesinin önemli tedavi yöntemlerinden birisi olan saç ekimi tedavisinden önce kişilerin dikkat etmeleri gereken birçok konunun olduğunu belirtelim. Çünkü saç ekimi oldukça önemli bir işlemdir, bu yüzden de işlemin yapılacağı merkezi ve işlemi yapacak olan uzmanı doğru seçmek gerekir.

Aksi halde hem saç dökülmesi tedavisi için uygulanan saç ekimi işleminden verimli sonuç alınamaz, hem de saç ekimi işlemi için oldukça yüksek ücretler gereksiz yere harcanmış olur.

Bu konuda güvenilir olan bir sağlık merkezi ve uzmana kadar verdikten sonra uzmanın tavsiyelerine de eksiksiz bir şekilde uymak gerekiyor.

Источник: https://www.sonsacmodelleri.com/sac-dokulmesi-tedavisi.html

Kök Hücre ile Saç Ekimi Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu ve Kök Hücre Tedavisi

Saç dökülmelerine karşı uygulanan kök hücre ile saç ekimi, başarılı bir şekilde uygulanan yöntemler arasındadır. Başarılı sonuçlarla birlikte daha sağlam saç köklerinin çıkmasını da sağlar.

Kök Hücre İle Saç Ekimi 

Vücudumuzdaki organları ve bütün dokuları oluşturan ana hücrelere kök hücre adı verilmektedir. Kök hücrelerin özellikleri ise kendini yenileyebilme, sınırsız bölünebilme, doku ve organlara dönüşebilmesidir.

Bu yetenekleri sayesinde kök hücre, metabolik hastalıklar, sinir sistemi hasarları ve hastalıkları, kanser, organ yetmezliği, kalp hastalıkları, kemik ve romatizmal hastalıklar başta olmak üzere pek çok alanda tedavi amaçlı kullanılıyor.

Saç ekiminin de kök hücreyle yapılması daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Diğer yöntemlere göre kök hücre ile saç ekimi, başarıyı ciddi oranda arttırıyor.

Kök hücre yapılan birçok bilimsel organ ve doku yenilenmesi çalışmalarından sonra Amerikan Sağlık Dairesi onayını alarak, birçok tıp alanında kullanılmaya başlandı. En büyük kaynağının insan kanı olduğu bilinen kök hücreler, kanser hastalarının estetik amaçlı uygulamalarında dahi kullanılmaktadır.

Saç mezoterapisinde ve saç ekim işlemlerinde ise bu yöntem ilk kez 1999 yılında kullanıldı. Japon Dr. Takakura tarafından kök hücre ile saç ekimi yapılması, saçların dökülmesi konusu üzerine bilimsel bir çalışma olarak yayınlandı. Kök hücre yöntemiyle özellikle FUE ile yapılan saç ekim işlemlerinin başarısını yüzde 25 arttı.

Kök Hücre İle Saç Ekimi

Bireylerdeki saç dökülmeleri incelendiğinde yüzde 95 oranında aileden gelen kalıtımsal dökülmelerin olduğu gözlemlenmektedir. Dünyadaki analizlere baktığımızda ise her 100 kişiden 70’inin saç dökülmesi sorunuyla mücadele ettiği ortadadır. Saç dökülmesini engelleyebilmek için uzun yıllardır araştırılan kök hücre uygulaması son yıllarda başarı oranını arttırdı.

Özellikle FUE ile gerçekleştirilen saç ekim işlemi kök hücre tedavisiyle birlikte desteklendiği zaman, ortaya çıkacak sonuç standart FUE uygulamasına göre yüzde 50’ye varan oranda daha çok başarı sağlanması anlamına gelir.

Kök Hücre İle Saç Ekimi Tedavisinin Yararları

Saç ekimi uygulaması destekleyici bir tedavi yöntemidir. Kök hücre ile saç ekimi tedavisinin yararları ise saçların dökülmesi engellenir ve yeni ekilen saçların daha hızlı bir şekilde büyümesi sağlanır.

Yeni ekim yapılan alanların hızlı iyileşmesi konusunda kök hücre tedavisi destek olurken, aynı zamanda da saçların eskisinden gür ve kalın çıkmasına yardımcı olur. Dökülmeye yüz tutan saç kökleri tedaviden sonra canlanmaya başlar.

Normal ekim ile kök hücre tedavisi karşılaştırıldığında ise daha sağlıklı ve yoğun saçların elde edilmesi sağlanıyor.

Kök Hücre İle Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Kök hücre ile saç ekimi yaptırmaya karar veren kişiden bir doku örneği alınarak tedaviye başlanır. Toplu iğne başı büyüklüğünde alınan bu doku örneği, gerekli işlemlerden geçirilerek ayrıştırılır. Sonrasında içerisindeki yağ dokusundan operasyon için gerekli olan kök hücre çıkarılarak çoğaltılır.

Özel bir işlem sayesinde yoğun kök hücre içermekte olan serum elde edilir. Bu serum FUE yöntemiyle çıkarılan saçlarla birleştirilir ve sonrasında FUE köklerinin üzerine kök hücrelerin yapıştırılması işlemine başlanır. Kök hücrelerin ayrılmamasını sağlamak için özel bir solüsyon kullanılarak FUE kökler yıkanır.

Bu şekilde kök hücreyle zenginleştirilmiş FUE kökleri ekime hazır hale getirilir. Doktor tarafından gerekliği görüldüğü taktirde kök hücre ile saç ekimi operasyonu sonrasında belirli periyotlarla PRP kök hücreyle, saçların çıkartıldığı bölgeye uygulama tekrarlanır.

Saç kökü diplerine enjekte edilen kök hücrelerin etkisi 8-12 ay arasında görülmeye başlanır.

Kök Hücre İle Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Kök hücre tedavisi iki aşamadan oluştuğu için ilk aşamada kişiden doku alınarak, sağlık kuruluşunun sertifikalı laboratuvarına gönderilir. Yağdan kök hücre alınırsa işlem yaklaşık 1 saat, kemik iliğinden alınırsa 30 dakika sürmektedir. İlk aşamanın tamamlanabilmesi için laboratuvar ortamında, hastadan alınan kök hücreden milyonlarca hücre üretilir.

Bu süreç yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir. Kök hücre takviyeli saç nakli işleminin ikinci aşamasında ise kişinin saçlı derisine enjeksiyonla hücre takviyesi yapılır.

Kök Hücre İle Saç Ekiminin Başarı Oranı

FUE ile saç ekiminde, ekilen saçların ilk bir hafta kan damarlarıyla bağlantı kuramaması bir dezavantajdır. Çünkü yeni ekilen saçların, herhangi bir kan damarı ile bağlantı kuramaması köklerin beslenemeyip zayıf kalmasına neden olmaktadır.

Bu nedene bağlı olarak ilk yedi günlük dönemde bir kısmı kayba uğruyor. Güçlü olmayan saçların kaybı ise saç ekim işlemlerinin başarını düşürmektedir. Kök hücre ile saç ekimi işleminde ise kök hücrelerin salgıladığı proteinler sayesinde vücut dışına alınan FUE saç kökleri uzun süre canlı kalıyor.

Ekim işleminin yapıldığı bölgede kök hücreleri tarafından salgılanan büyüme hormonu ile büyüyerek beslenmeye başlıyor. Aynı zamanda kök hücre içerisinde bulunan VEGF hormonu, ekim işleminin uygulandığı saç kökü etrafından hemen yeni kan damarları oluşumunu da başlatıyor.

Bu yöntem sayesinde de yeni ekilen saç kökünün beslenme sorunu yok ediliyor.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://estetikhayat.com/kok-hucre-ile-sac-ekimi

Saça Kök Hücre Tedavisi – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç Dökülmelerinde Saç Dolgusu ve Kök Hücre Tedavisi

Saça kök hücre tedavisi, saç köklerinde güçsüzleşme, cansızlaşma, incelme ve dökülmenin önlenmesi için uygulanan medikal bir yöntemdir.

Tedavide kullanılan kök hücreler, kişinin kendi vücudundaki organ ve dokulardan elde edilir.

Saç tedavisi için yağ dokuları tercih edilirken kemik iliği, göbek kordonu, kan dokusu ve bebek dişleri kök hücre temin etmek için en sık tercih edilen bölgeler arasındadır.

Saç için kök hücre tedavisinde amaç dökülmeyi durdurmak değil, zayıflayan saç köklerini güçlendirip canlanmalarını sağlamaktır. Saçta kök hücre tedavisi, saç ekimi operasyonundan sonra yapıldığında ekilen greftlerinin hızlı ve sağlıklı bir biçimde çıkmasını sağlar.

Günümüzde, özellikle çevre kirliliğinden ve sağlıksız beslenme ile birlikte oluşan vitamin eksikliğinden dolayı saç kökleri zayıflıyor. Sağlıksız, cılız ve mat saçlar tedavi edilmezlerse dökülmelere ve ilerleyen dönemlerde kalıcı kelliğe dahi neden olabiliyor.

Organik olarak saça uygulanan kök hücre tedavileri ile güçsüzleşen saçlar yeniden canlandırılıyor. Tedaviden kısa bir süre sonra saçlar canlanıyor, gürleşiyor, parlıyor.

Hatta saç köklerinin güçlenmesi ile birlikte saç dökülmesi azalıp, ilerleyen dönemlerde olabilecek dökülmeler de engellenmiş oluyor.

Saç dökülmesi Sebepleri

Saç kökleri genetik sebepler, stres, çevresel faktörler, sağlıksız beslenme, hastalıklar, yaşlanma gibi nedenlerden ötürü zayıflar. Güçsüzleşen saç kökleri incelir, tutunamaz ve seyrelmeler başlar.

Özellikle erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan hormonal saç dökülmesi medikal yöntemler ile tedavi edilebilir.

Saç dökülmesi erkeklerde şakak bölgesinde görülürken, kadınlarda ise tepe bölgesinde saç kaybı ile başlar.

Saç dökülmesi hastalıklar sonucunda oluşabildiği gibi, çeşitli hastalıkların semptomu olarak da görülebilir. Anemi, polikistik over sendromu, tiroit, B vitamini ve protein eksikliği saç dökülmesine neden olan hastalıkların başında gelir.

Bu nedenle saç dökülmesi yaşamaya başladığınızda genetik ve çevresel nedenlerin dışında, bir hastalık nedeni olabileceğini de unutmayın.

Saçta seyrelme ve dökülme başlaması, saç köklerinin öldüğünün belirtisidir ve geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir.

Saç dökülmesini önlemek için öncelikle dökülmenizin nedenini doğru tespit etmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle bir dermatoloji uzmanına başvurup gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırmalısınız.

Yapılan analizler sonucunda saç dökülmenizin asıl nedeni tespit edilir ve gerekli tedaviye başlanır.

Saç ekimi, FUE, GOLD FUE, saç mezoterapisi, PRP ve kök hücre tedavisi saç dökülmesinde kalıcı ve etkili tedaviler arasındadır.

Kök hücre tedavisi nedir?

Saça kök hücre tedavisi; saç köklerinin güçlendirilmesi, saç dökülmesinin durdurulması, gür ve sağlıklı saçlara sahip olunması için uygulanan medikal tedavi yöntemlerindendir.

Kök hücre tedavisinin, kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen hücreler kullanıldığı için herhangi bir zararı yoktur.

Kök hücreler kendi kendini çoğaltması, yenilemesi ve bulunduğu ortamı yenilemesi nedeni ile saç dökülmesinin önlenmesinde kullanılan yöntemlerdendir.

Kök hücre tedavisi nasıl uygulanır?

Kök hücre tedavisi yaptırmaya karar verdikten sonra öncelikle doğru saç ekim merkezi ve plastik cerrahı seçmeniz gerekiyor. Saça kök hücre tedavisi işleminin ilk aşaması, plastik cerrahın ya da saç ekim uzmanının kişinin kendi vücudundaki bir bölgeden belirli bir miktar doku alınmasıdır.

Alınan bu doku örneklerinin içerisindeki yağlar laboratuvar ortamında özel cihazlar ile işlemden geçirilerek kök hücreler ayrıştırılır. Daha sonra enjekte edilecek saç derisine lokal anestezi uygulanır ve kök hücreler saç diplerine enjekte edilir. Kök hücreler enjekte edildikleri deriye tutunur ve buradaki saç köklerini uyarır.

Onarılan saç kökleri ise canlanarak dökülmeyi keser, parlar ve gürleşir.

Bazı saç ekim merkezlerinde ya da hastanelerde alınan doku hücrelerinin ayrıştırılması 1 ila 3 haftayı bulabilmektedir. Bunun nedeni merkezde ayrıştırıcı cihazların olmayıp, kök hücrelerin çıkartılmasında başka yerlerdeki laboratuvarların kullanılıyor olmasıdır.

Saça kök hücre tedavisinden yaklaşık 3 ay sonra kök hücreler çalışmaya başlar. Tedavinin etkisini tam olarak göstermesi 8 ayı bulabilir. Kök hücreler kendilerini düzenli olarak yenileyip onardıkları için saç kökleri de düzenli olarak onarılacaktır.

Kök hücre tedavisi kimlere uygulanır?

Kök hücre tedavisi saçları zayıflamış, saçlarında seyrelme ve dökülmeler başlamış kişilere saç köklerini güçlendirmek amacıyla uygulanabilir.

Saça kök hücre tedavisinde saç kökünün güçlendirilmesi amaçlandığından, yoğun dökülme görülen kişilere uygulanması etki etmez.

Saçlarını canlandırmak ve güçlendirmek isteyen, 18 yaşından büyük herkes cinsiyet fark etmeksizin bu tedaviyi yaptırabilir.

Kök hücre tedavisi ne kadar sürer?

Kök hücre tedavisine başlamadan önce işlem için gerekli olan yağın kişiden alınması ortalama 20 dakika sürer.

Alınan yağların laboratuvar ortamında kök hücrelerine ayrılması ve zenginleştirilmesi ise yaklaşık 1 saat sürer.

Ayrıştırılan bu köklerinin kişinin saç derisine enjekte edilmesi ise yalnızca 10 dakika alır. Kök hücre ile saç tedavisi işlemi toplamda 1-1.5 saat içerisinde tamamlanmış olur.

Kök hücre tedavisi kaç seans sürer?

Kök hücre ile saç tedavisi işlemi için tek seans yeterlidir. Kök hücre tedavisi sırasında saça gerekli olan vitamin ve minerallerin tümü enjekte edildiğinden, ikinci bir seansa gerek yoktur.

Kök hücre tedavisinin etkileri ne zaman görülmeye başlanır?

Saça kök hücre tedavisi yaptırdıktan 1 ay sonra etkilerini gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Kök hücrelerinin kendini düzenli aralıklarla yenilemesi ile saçlarınız da kademeli olarak iyileşme gösterecektir.

Kök hücre tedavisinin sonuçları kişiye göre farklılık gösterebilmektedir.

Cinsiyet, yaş, hormonal yapı, hastalıklar, saç dökülmesinin nedeni ve saç köklerinin zayıflama nedeni, saçların dökülme derecesi ve süresi kök hücre tedavisinin sonuçlarını değiştirmektedir.

Kök hücre tedavisi saç dökülmesini önlemede etkili midir?

Saça yapılan kök hücre tedavilerinde amaç saç köklerini güçlendirmek ve çok daha sağlıklı hale getirmektir. Hormonal nedenlerden kaynaklanan saç dökülmelerini ve kelliği kök hücre tedavisi ile önlemek mümkün değildir. Yoğun saç dökülmesinin yaşandığı bu durumlarda dökülme durdurulamaz ancak azaltılabilir.

İlaç kullanımı, çevresel faktörler, stres, yetersiz vitamin alımı gibi dış etkenlere bağlı olarak görülen saç dökülmeleri ise kök hücre tedavisi ile önlenebilir. Bu gibi dökülmeler kalıcı olmadığı ve saç köklerinin zayıflaması sonucunda oluşur. Saça uygulanan kök hücre tedavisi ile saç kökleri güçlendirilir ve dökülme engellenebilir.

Saça kök hücre tedavisi fiyatları

Kök hücre tedavisi fiyatları işlem yaptıracağınız hastane ve cerrahın uzmanlığına, ayrıca kişinin hormonal ve genetik yapısına bağlı olarak alınan kök hücrelerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Saça kök hücre tedavisinin avantajları nelerdir?

Kök hücre tedavisinde kullanılan hücreler kişinin kendi dokusundan olduğu için tamamen organiktir ve işlemin herhangi bir zararlı etkisi yoktur.

Kök hücre tedavisi medikal bir işlem olsa da vücuda enjekte edilen herhangi bir kimyasal içerik olmadığından alerjik reaksiyona neden olmaz.

Saça kök hücre tedavisi tek başına saç köklerini güçlendirip dökülmesini engellemek için yapılabileceği gibi, saç ekimi işleminden sonra ekilen saç köklerinin güçlenip hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzaması için de yapılabilir.
Kök hücre tedavisi yaptırmak için saçınızda dökülme görülüyor olması gerekmez. 18 yaşının üzerinde herkes saçlarını güçlendirmek adına bu işlemi yaptırabilir.

Saça uygulanan kök hücreleri tedavilerinde yaklaşık 1.5 saatlik bir işlem sonucunda günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Yaptırdığınız işlem herhangi bir özel bakım gerektirmeyeceğinden, günlük yaşantınızda hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

Yazar: Estecenter

Источник: https://estecenter.com/saca-kok-hucre-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.