Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Erkek tipi saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir problemdir. Erkek tipi saç dökülmesinde başınızın tepe kısmından başlayarak şakaklardaki saçlarınız cılızlaşır. Zaman içerisinde şakaklardaki saçlar iyice dökülerek sade başın ön kısmında saç kalır.

Başın tepe kısmı da iyice kelleşmeye başlar. Daha sonra başın ön ve tepe kısmındaki bölgeler birleşerek başın tepe kısmı iyice kelleşir. Artık başın sadece yan taraflarında ve arkasında saç kalmıştır. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle 20”li yaşlarda başlar.

O zamanlarda fazla ciddiye alınmaz ancak ciddi boyutunu ilerleyen senelerde gösterir. 20 yaşını geçtikten sonra saçlar aşama aşama dökülmeye başlar. ÖZellikle erkeklerin muzdarip olduğu bu saç dökülmesi problemi genellikle genetiktir ve birçok erkek için endişe kaynağıdır.

Ancak etkisi sadece erkeklerle sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda kadınlarda da yüzde 20-30 civarında erkek tipi saç dökülmesi görülür.

Genetik

Erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedeni kalıtımsal veya aile kellik geçmişidir. Erkek tipi saç dökülmesi anne veya babadan geçebilen bir durumdur.

İnsan DNA”sında saçların dökülmesi kodlanmışsa bu durum bazı durumlarda çekinik kalsa da Çoğunlukla ortaya çıkar ve saç dökülmesine neden olur.

Genetik kaynaklı saç dökülmesini durdurmak dış müdahalelerle mümkün değildir. Bu noktada gereki ve kesin tedavi saç ekimidir.

Hormonlar

Aynı zamanda erkek tipi saç dökülmesi androjen adı verilen erkek cinsiyet hormonları ile de ilgilidir.

Dihidrotestosteron ya da DHT dökülme sürecini tetikleyen testosterona bağlı bir hormondur ve testosteron, 5 alfa-redüktaz adı verilen bir enzimle reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar.

Saç kökleri DHT”ye maruz kaldığında küçülmeye başlar. Bu yüzden saçlar daha ince ve kısa büyümeye başlar. Zamanla saçlar büyümeyi durdurur ve saç dökülmesi yaşanır.

Erkek tipi saç dökülmesinin diğer nedenleri:

 • Saçlı deri hastalıkları (fungal enfeksiyonlar, folikülit, vb.)
 • Bazı tıbbi tedaviler (kemoterapi, radyasyon terapisi)
 • Mevsimsel değişiklikler
 • Çevre kirliliği
 • Düzensiz ve kötü beslenme
 • Stres

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl anlaşılır?

Erkek tipi saç dökülmesini anlamak için bu tip dökülmenin nedenlerini bilmek gerekir. Bu durum erkeklerde ve kadınlarda farklı şekilde gerçekleşir.

Erkeklerde saçlı derinin ön çizginin yan kısımlarındaki saçlarda incelme şeklinde başlar. Buna bağlı olarak  ön saç çizgisi yanlardan geriye doğru çekilir. Saçın ön ve tepe kısmı iyice kelleşir.

En son aşamada ise başın sadece arka ve yan kısımlarında saç kalır.

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde saçın ön çizgisi sabit dururken tepe kısmı seyrelmeye başlar. Diğer yandan saçın tepe kısmı açılırken  ön saç çizgisi de kaybolabilir. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin iki farklı başlama yaşı vardır. Erkek tipi saç dökülmesi sorunu ergenlikte veya menopoz sürecinde gözlenebilir.

Erkek tipi saç dökülmesini önleme yolları

Erkek tipi saç dökülmesi, önlenmesi mümkün olan bir sorundur. Bu noktada önemli olan saç köklerinin ölmesine ve tamamen kel kalmaya kadar vakit kaybedilmemesi gerekir.

Erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak hormonların etkisinden bahsetmiştik. Dökülmenin önlenmesi için DHT adı verilen bu hormonun etkisiz hale getirilmesi gerekmektedir.

Bunun için geliştirilmiş olan bilimsel ürünler kullanılabilir.

Sağlıklı beslenin

Erkek tipi saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri düzensiz ve kötü beslenmedir. Kötü beslenme, vücudunuzu sağlıksız hale getirerek saç dökülmesine neden olan besin eksikliğine yol açabilir. Saçlarınızın ve genel olarak vücudunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız dengeli ve zengin bir beslenme programına sadık kalmanız gereklidir.

 • A vitamini veya beta karoten içeren havuç, biber, kavun gibi sarı turuncu meyveler ve sebzeler tüketin. A vitamini içeren bu meyve ve sebzeleri tüketmek saç kökleri dahil tüm hücreleri besler ve büyümesini destekler.
 • Biotin olarak da bilinen B7 vitamini içeren besinler tüketin. Süt ürünleri, tavuk, yumurta biotin içeren besinlerdir. Biotinin saçı beslediği özelliği bilinmekle birlikte saç uzamasına da yardımcı olur.
 • Çinko içeren yiyecekleri beslenme programınızdan ayırmayın. Çinko eksikliği saç dökülmesine yol açmakla birlikte saç sağlığınız için gerekli bir maddedir.
 • B5 vitamini içeren besinler tüketin. Bu noktada yoğurt iyi bir B5 vitamini kaynağıdır. B5 vitamini saç derisinde kan akışını hızlandırır ve saçların büyümesine yardımcı olur.
 • Omega 3 yağ asitleri olan somon ve sardalya gibi yağlı balıkları tüketin. Bu yiyecekler saç çıkışını sağlamada yardımcı olacaktır.

Bol su tüketin

Cilt ve saç hücrelerinizin gelişip büyümesi için bol bol suya ihtiyacı vardır. Eğer vücudunuz susuz kalırsa saçlarınız güçsüz kalır ve dökülmeye başlar. Bu yüzden cilt ve saç sağlığınız için bol bol su tüketmelisiniz.

Saç ekimi

Erkek tipi saç dökülmesinin genetik olduğu durumlarda saç dökülmesinin önlenemeyeceğini belirtmiştik. Bu noktada dökülen saçlara kavuşmak ancak saç ekimi ile mümkündür. Saç ekimi tedavisi kalıcı bir tedavidir.

Saç ekimi genetik, hormonel ya da kaza sonucu dökülen saçların tekrar sağlıklı bir şekilde çıkmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde oldukça popüler olan saç ekimi tedavisi saçlarını kaybeden ve tekrar sağlıklı saçlara kavuşmak isteyen birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Saç ekimi genel olarak vücudun belli bölgelerinden alınan saç köklerinin toplanması ve kellik görülen bölgelere ekim yapılmasıdır. Saç ekimi tedavisi hastane oratmında, saç ekimi doktoru ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından 4-8 saat süren operasyonlarla gerçekleştirilir.

Yazar: Estecenter

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Источник: https://estecenter.com/erkek-tipi-sac-dokulmesi-nasil-onlenir

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir? Nasıl Önlenir? Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Günümüzde birçok kişinin ortak sorunlarından biri saç dökülmesidir. Farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesi sorununu artık dert etmenize gerek yok.

Saç dökülme sorunu yaşayanlar için hazırlanan bu yazıda, saç dökülmesinin nedenlerine ve bitkisel çözüm önerilerine değinilmiştir.

Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle bu sorunu kökünden çözebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Nedir?

Herkes gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Ancak bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Stres, mevsim değişikliği, hormonal bozukluklar ve demir eksikliği gibi birçok farklı nedene bağlı olarak saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sağlıklı bir saç derisinde normal olarak 100 bin adet civarında saç bulunur. Yıkama ya da taramaya bağlı olarak günlük 100 – 150 adet saç teli dökülmesi normal karşılanır. Ancak bu sayının üzerinde ve uzun süre gerçekleşen saç dökülmeleri ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Uzun süreli saç dökülmesi yaşayan kişilerin mutlaka bir uzman hekime muayene olmaları gerekir. Muayene sonrasında saç dökülmelerinin hormonal ya da genetik nedenleri belirlenir ve buna göre en uygun tedavi yöntemi tercih edilir. Saç dökülmelerinin temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Genetik Etkenler:

Saç dökülmeleri kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Erkeklerin yarısından fazlasında erkek tip hormona duyarlı olan saç dökülmeleri görülür. Kronik olan bu tür saç dökülmesi yaş ilerledikçe artar.

Erken teşhis ve tedavi ile saç dökülmesi azaltılabilir. Bu tür dökülmeler kadınlarda da görülebilir. Genç kadınlarda erkek tipi saç dökülmelerine çok sık rastlanmaktadır. Dengesiz beslenme, aşırı stres, hormonal etkenlere bağlı olarak dökülme oranı artar.

Yanlış Beslenme:

Saç dökülmelerinin temel nedenlerinden biri de yanlış beslenme alışkanlığıdır. Canlı bir organ olan saçların doğru beslenmesi gerekir. Uzun süren açlıklar, düzensiz beslenme, karbonhidrat içeriği yoğun besinler tüketmek gibi nedenlere bağlı olarak saç dökülmeleri artar.

Deri Hastalıkları:

Deri hastalıklarına bağlı olarak saçlarda dökülme sorunu görülebilir. Egzama, sedef hastalığı, n, akne, mantar hastalığı ve saç derisinin aşırı yağlanması gibi nedenler bunlardan bazılarıdır.

Vitamin Eksikliği:

Saçların ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin eksik olması saçların dökülmesine neden olur. B12, D, çinko, folik asit, biotin ve demir gibi vitaminler yönünden eksiklik yaşayan kişilerin saç derileri beslenemez ve zamanla dökülür.

Hormonal Etkenler:

Hormonal sorunlar yaşayan kişilerde saç dökülmesi görülebilir. Adet düzensizliği, kilo alıp verme, tüylenme gibi sıkıntılar yaşayan kişilere bazı kan testleri yapılır. Bu testlerin sonucuna göre uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Kozmetik Etkenler:

Kozmetik ürünleri çok sık kullanan kişiler, saç dökülmesi sorunu yaşayabilirler. Hemen her kozmetik ürün içerisinde kimyasal ürün bulunur ve saç kökleri bu durumdan olumsuz etkilenerek dökülür. Bu durumun önüne geçmek için bitkisel içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Duygusal Durum:

Her hastalığın tetikleyicisi olan stres, saç dökülmesinin de temel nedenleri arasında yer alır. Depresyon ve stres tedavisi için kullanılan ilaçlar saç derisini etkiler ve zamanla saçların dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesi Türleri Nelerdir?

Saç dökülmesi türleri oldukça önemlidir. Saç dökülmelerinin yoğunluğuna ve şekline göre hangi tedavi yöntemlerinin uygulanacağı belirlenmektedir. Günümüzde en çok görülen saç dökülme türü erkek tipi saç dökülmesi olarak karşımıza çıkar.

Erkeklerin yarısından fazlasında görülen bu tür dökülme, kadınların yüzde 25’inde görülmektedir. Sinsi bir saç dökülme türü olduğu için etkileri yıllar sonra görülür. Öncelikle tepe kısmında saçların incelmesi ile başlayan dökülme, saçın arka kısımlarına doğru devam eder.

Özellikle kadınlarda erkek tipi saç dökülme tanısını koymak zordur ve bu nedenle tedavisi uzun sürmektedir.

Aniden ortaya çıkan saç kıran tipi saç dökülmesi de sık karşılaşılan durumlardan biridir. Değişik bölümlerde birkaç yuvarlak alan şeklinde kendini gösterir ve bazı alanlarda tamamen saçsız bir görüntü ortaya çıkmasına neden olur. Uygun tedavi ile birkaç ay içerisinde bu tür dökülmenin önüne geçilebilir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Bitkisel Çözümler;

Dış görünümü etkileyen en önemli unsur saçlardır. Hem kadınların hem de erkeklerin karşılaştığı bu sorun için birçok şampuan ve kozmetik ürünler geliştirilmiştir. Ancak bu ürünlere yüksek paralar vermek yerine, evinizde hazırlayabileceğiniz doğal ürünler ile saç dökülmesine bitkisel çözümler geliştirebilirsiniz. İşte saç dökülmesini önleyen bitkisel kürler:

Saç Dökülmesi Doğal Tedavi

Lavanta Kürü:

Saç dökülmesini engelleyen en önemli bitkisel çözümlerin başında lavanta kürü geliyor. İçeriğinde bulunan vitaminler ile saç köklerini besler ve dökülme sorununun önüne geçer.

2 – 3 su bardağı suyu kaynatın ve tepeleme 1 kaşık lavantayı ilave edin. 5 dakika kadar kısık ateşte demledikten sonra ılık halde süzün ve saçlarınızı yıkayarak yarım saat bekletin.

Yarım saat sonunda saçlarınızı sadece durulayın. Haftada iki kere bu kürü uygulayabilirsiniz.

Isırgan Otu Kürü:

Isırgan otunun saçlara olan faydasını bilmeyen yoktur. Saçlara parlaklık kazandıran ve saçların canlanmasını sağlayan ısırgan otunu saç dökülmesini önlemek için de kullanabilirsiniz.

Bir tutam ısırgan otunu 3 su bardağı kaynayan suya atın ve 4 dakika kadar haşlayın. Soğuması bekleyin ve saçınızı bu suyla yıkayın.

Yarım saat kadar saçınızı bu şekilde bekletin ve sonrasında sadece su ile durulayın.

Zeytinyağı Kürü:

Birçok sorun için kullanılan zeytinyağı, saç köklerini besler ve dökülmeleri önler. Saç köklerinde kan dolaşımını hızlandıran zeytinyağı sayesinde saçlarınız çok daha kısa sürede uzar.

Zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yapın ve 2 saat kadar bekleyin. Sonrasında şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Daha etkili bir sonuç elde etmek için zeytinyağı içerisine Hindistan cevizi yağı ya da avakado yağı ekleyebilirsiniz.

Badem Yağı Kürü:

Saçların gürleşmesine katkı sağlayan badem yağı, saç dökülmesi sorunu için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Haftada iki kere badem yağı ile saçlarınıza masaj yapın ve 1 saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

Yukarıda verilen bitkisel çözümler ile saç dökülmesi sorununa elveda diyebilirsiniz. Kan dolaşımının artmasını sağlayan bu yöntemler sayesinde saçlarınız güçlenecek ve dökülmeler azalacaktır. Kendi evinizde yapabileceğiniz bitkisel kürler ile kozmetik ürünlere yüksek ücretler ödemekten kurtulacaksınız.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Saraçoğlu

Источник: https://saglikhaberleri.com/sac-dokulmesi-sebepleri-nelerdir-nasil-onlenir-ne-iyi-gelir/

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi, modern insanın en büyük sorunlarından biridir. Saçların dökülmeye başladığı görüldüğü andan itibaren acaba kel mi kalacağım? sorusu akıllara gelir. Saç dökülmesi her zaman için kellikle sonuçlanmıyor olsa bile, saç dökülmesine karşı önlem alınmadığı takdirde saçlarda ciddi oranda kayıp yaşanabiliyor.

Saç dökülmesini önlemek için evde pratik bir şekilde hazırlanarak uygulanabilecek kürler ve maskeler bulunuyor. Tamamen evdeki malzemelerden hazırlanabiliyor olmalarıyla, son derece basit bir şekilde yapılabilen saç dökülmesi önleyiciler sayesinde saçlara katkı sağlanabiliyor.

Evde saç dökülmesine karşı uygulanabilecek yöntemler sayesinde, saçlar sahip oldukları yapıyı koruyabiliyorlar.

Saç Dökülmemi Önlemek için Evde Uygulayabileceğim Pratik Çözümler Neler?

Saç dökülmenizi önleyebilmek için ev rahatlığında uygulayabileceğiniz pratik çözümler birbirinden farklıdır. Saç dökülmesine karşın, yonca suyunu kullanmak etkili bir çözüm yöntemi oluyor. Saç bakım ilaçlarında da sıklıkla kullanılan yonca suyu, evde saç dökülmesini önlemek için tercih edilebilecek en pratik çözümlerden biri haline geliyor.

Tavsiye Ürün

Soğan, içeriği bakımından zengin olduğundan dolayı evde saç dökülmesini önlemek isteyenler için de kullanıma uygun bir malzeme. Hemen her evde bulunan soğanın suyunu çıkararak, yavaşça masaj uygulaması yapmanızla saçlarınıza olumlu etkisini görebilirsiniz.

Güçlendirici ve besleyici etkisiyle Hindistan cevizi sütünü saçlarınıza uygulamak saç dökülmesine karşı evde uygulanabilecek çözümlerden biri oluyor. Saç derinize gece uyumadan önce Hindistan cevizi sütüyle masaj yaparak sabah uyandığınızda saçlarınızı yıkamanızla hem daha parlak hem de daha az dökülen saçlara sahip olacaksınız.

Saçlarınız için evde uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerinden biri de saçlarınızı tararken, saç yapınıza uygun ürünler kullanmak. Saçları tahriş eden yapıya sahip ürünlerden dolayı saç dökülmeniz artabilir.

Saç Dökülmesini Ne Engeller?

Saçların dökülmesine fırsat vermeden, saç dökülmesini engelleyici şekilde saçlara yapılacak bakım ve dikkat edilecek unsurlar sonucunda dökülmeden uzak saçlara sahip olabilmek mümkündür. Günümüzde, saç problemi yaşayanların sayısı bir hayli fazladır.

Farklı yaş gruplarına dağılım gösteren saç dökülmesi problemini engellemede uygulanması gereken işlemler düzenli ve doğru şekilde yapıldığında, saç dökülmesine karşı sağlıklı saçlar sayesinde fiziksel açıdan istenilen saçlar korunabilir. Uzun yıllar boyunca dökülmeyen saçlar herkesin hayalidir.

Saç dökülmesini engelleyen uygulamalar sayesinde, hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Saç Dökülmemin Olmaması için Yapacaklarım Neler?

Saçların temizliği, saç dökülmesini engellemek için oldukça önem taşır. Günümüzde çevresel faktörlerden dolayı saç dökülmesi yaşayan çok sayıda insan bulunduğundan dolayı, saç diplerinin gerekli temizliği görmesi gerekiyor. Saç derisi temizliğine takviye sağlayan bitkisel formülü şampuanlar bu noktada en büyük yardımcılar oluyor.

Saç dökülmesini engellemede HSOR adıyla bilinen maddenin pozitif sonuçlar verildiği klinik testler sonrasında gözlenmiştir. HSOR içeren ürünlerin düzenli şekilde kullanılması neticesinde saç dökülmesi engellenebilir.

Saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız, mutlaka haftalık olarak saçlarınızın bakımını gerçekleştirin. Yapacağınız bakım için pek çok farklı seçeneğin bulunuyor olmasıyla, her zaman doğal olan bakım ürünlerini kullanın.

Dökülen saçlar yerine sağlıklı saçlar istiyorsanız beslenme dengenizi iyi ayarlayın. Vitamin ve mineral alımına önem vermenizle saçlarınızdaki dökülmeye karşı da engelleyici bir unsur oluşturmuş olacaksınız. Tüm bu kriterlerin bir arada yapılmasıyla, saç dökülmesi karşı ektili bir engelleme sağlanabilir.

Saç Dökülmesini Nasıl Önleriz?

Saç köklerinin tahrip olması yıllara geçtikçe daha yüksek oranda mevcut olmakla birlikte, saç miktarında dökülmeye dayalı olarak azalma görülebilir. Bir gün içerisinde ortalama bir insanda 100 tel saçın dökülebilmesi normal olarak karşılanır.

Normalden daha fazla saç dökülmesini önlemek için ise özel yöntemlerin uygulanması sayesinde, saç kaybının önüne geçilebilir. Saç dökülmesi bir sağlık problemidir. Kesinlikle es geçilmemesi gereken saç dökülmesi sorununun yaşanmaması adına erken önlem alınması gereklidir.

Erken önlem alınması sayesinde saç dökülmesi şikâyeti ortadan kaldırılabilir.

Saçlarımın Dökülmesini İstemiyorum Kesin Çözüm Var mı?

Saç dökülmesini önlemek için hiçbir çözüm kesin olarak kabul edilmese bile, doğru adımlar atıldığında saçlar olabildiğince dökülmeye karşı dayanıklı bir yapıya sahip olabilirler. Saç dökülmesini önlemek için yapılacak işlemler sayesinde saçların her zaman görünümü muhafaza edilebilir.

Doğru Ürün Kullanımı: Saçlara ve saç derisine zarar veren ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Saç dökülmesini önlemek için doğru ürün kullanımı önemlidir.

Beslenme Düzeni:Saç dökülmesini engellemek için, beslenme düzenine özen gösterilmelidir.

Stres: Stres, saç dökülmelerinin yolunu açan etkenlerden biridir. Stresten uzak kalmak daha sağlıklı saç yapısına sahip olmak demektir.

Saç Derisindeki Kan Akışı: Saç derisinde kanlanmayı sağlayan damarların akışına göre saç derisine masaj uygulamaları yapılmasıyla saç dökülmesi önlenebilir.

Düzenli Saç Bakımı: Saç dökülmelerinin altında yatan nedenlerden biri saç bakımını gerçekleştirmemektir. Düzenli saç bakımı sayesinde saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Düzenli saç bakımının yanı sıra periyodik aralıklarla uzman görüşlerini almak ve saçları analiz ettirmek de alınabilecek bir önlemdir.

Saç Dökülmesini Önlemek için Ne Yapılmalı?

Saç dökülmesi, oldukça sık görülen problemlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Saç diplerinin güçsüzleşerek, saçların deriye tutunamaz hale gelmesinden kaynaklı olarak görülebilen dökülme problemine yol açan birçok unsur bulunuyor.

Saçların dökülmesini önlemek ve uzun yıllar boyunca saçlara sahip olabilmek için dikkat edilmesi gereken kritik noktalar bulunuyor.

Saçlara gösterilecek özen sayesinde, çok daha güçlü saçlara sahip olabilmek ve dökülme problemini yaşamamak mümkün hale geliyor.

Saçlarımın Hep Sağlıklı Kalmasını İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Saçlarınızın her zaman sağlıklı kalmasını istiyorsanız, uygulayabileceğiniz saç dökülmesi karşıtı yöntemler sayesinde güçlü ve dökülmeden uzak saçlara sahip olabilirsiniz.

1-Saçlarınızın dökülmemesi için, saç tipinize uygun olan bitkisel içeriğe sahip olan şampuanları tercih etmelisiniz.

2-Saçlarınızın her zaman temiz ve ferah kalmasını sağlamalısınız. Saç dökülmesini önlemek için iki günde bir kez saçları yıkamak sağlıklıdır.

3-Saç dökülmesini tetikleyecek olan; briyantin, saç köpüğü ve jöle gibi ürünleri kullanmadan önce saçlarınıza koruyucu işlemler uygulamalısınız. Saç şekillendirici ürünlerin sahip olduğu kimyasal içerik sebebiyle, saçlar zayıflayarak dökülmeleri hızlanır. Saç şekillendirici ürünler kullandığınızda, saçlarınızı mutlaka yıkamalısınız.

4-Saç dökülmelerini önlemek için sık dişe sahip tarakları kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Saçınızdaki elektriklenme nedeniyle dökülme sorunu oluşabilir.

5-Yeterince vitamin mineral alımına özen göstermelisiniz. Yeterli düzeyde vitamin ve mineral alımı sayesinde saçlar canlılık kazanır.

6-Duş sonrasında saçlara direkt olarak fön makinesi yada saç kurutma makinesiyle müdahale edilmemesi gerekiyor. Nemli saçlar dökülmeye daha yatkın olduklarından dolayı kuruyana kadar dinlendirmelisiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Saç dökülmeleri, tıpkı diğer hastalıklar gibi dikkate alınması gereken ve ihmal edilmemesi gereken sorunlardan biridir. Saç dökülmesini tetikleyecek unsurların oluşmasıyla, saçların zayıflayarak kopma şeklinde döküldüğü görülebilir.

Saç dökülmelerine karşı uygulanabilecek etkili doğal yöntemlerin olması sebebiyle, dökülmeler başladığında bu yöntemlerin uygulanarak saçlardaki dökülme oranı azaltılmalı ve zaman içerisinde saç dökülmesi durdurulmalıdır. Zira saç dökülmeleri durdurulmadığında ortaya ciddi sorun oluşturabilecek sonuçlar çıkabilir.

Saç dökülmesine karşı önlem olarak kullanılabilecek doğal yöntemler, kimyasal ürünlere göre çok daha pozitif anlamda etki sağlıyorlar.

Doğal Yoldan Saçlarımın Dökülmesine Önlem Almak için Neler Yapmalıyım?

Saç dökülmenizin tek bir sebebe değil birbiriyle ilişkili olan sebeplere dayanabileceğini unutmayın. Doğal yoldan saçlarınızın dökülmesini önlemek istiyorsanız; doğru beslenmeli, spor yapmalı, stresinizi kontrol altına almalı ve saçlarınıza bakım uygulamaları gerçekleştirmelisiniz.

Saç dökülmesine doğal çözüm olarak uygulayabileceğiniz bakım kürlerini hazırlamak hem çok kolay hem maliyetsiz hem de oldukça etkilidir.

Saç dökülmesi için bitkisel kür ve maskelerle saçlarınızı besleyerek, gözle görülür sonuçlarını kısa süre içerisinde elde edebilirsiniz.

Aloe vera, Hindistan cevizi, kına Neem yağı gibi doğal saç dökülmesi karşıtı olarak ürünlerle saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Ne Yapmalı?

Saçlarınıza doğal bir bakım yaparken dikkat etmeniz gerekenler arasında doğru saç fırçasını kullanmak da yer alıyor. Doğru saç fırçasını kullanmak sürekli gözden kaçırılan püf noktalardan biri olduğundan dolayı, doğru bir fırça yardımıyla daha sağlıklı saçlara sahip olunabiliyor.

Saç dökülmeleri hayatı zindan edebilecek kadar olumsuz etkiye sahip olduğundan dolayı, saç dökülmesine karşı yapılabileceklerin uygulanarak saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

Saç dökülmesi başladığında artık saçlara daha iyi bakma gerekliliği mevcuttur. Dökülmeye karşı yapılacaklar sayesinde minimum saç kaybıyla saç dökülmesi sorunu aşılabileceği gibi, hiç saç kaybı yaşanmadan da sorun aşılabilir.

Saç dökülmesine karşı bir şey yapılmadığındaysa, saçların maksimum seviyede kaybı gerçekleşir.

Saçlarımın Dökülmesi Çok Canımı Sıkıyor Etkili Öneriler Neler?

Saç dökülmesine karşı en iyi sonucu verenlerden biri olan multivitaminler; A,B,E,C grubundan vitaminleri içeriyor olduklarından dolayı vücuda yeterli desteği sağlayarak saç dökülmesine karşı yapılması gerekenlerden biri halini alıyor.

Saçlarınızın dökülmeye başlaması sebebiyle olumsuz sonuçlar yaşıyorsanız, saç dökülmenize karşı uygulayacağınız bitkisel yağlar bulunuyor.

Bitkisel yağlarla saç derinize yapacağınız masajlar, saç diplerinizdeki kan akışına hız kazandıracak ve bu sayede saçlarınızın dökülmesi yavaşlayacaktır.

Düzenli olarak uygulamaya devam ettiğinizde ve diğer önerilerle birlikte gerçekleştirdiğinden saç dökülmeniz belirli bir seviyede sonlanacaktır.

Dökülen saçlar için, markaların özel olarak geliştirdikleri saç dökülmesine karşı formüle sahip olan ürünleri kullanılabilir. Etkili sonuç veren ürünlerin kullanılması saç dökülmesine karşı doğru bir çözüm olacaktır.

Saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırmak isteyenler, sadece tek bir çözüm yöntemine odaklanarak hata yapıyorlar. Saç dökülmesinin sebeplerini birbirine bağlı olan zincirler olarak düşünmeli ve her detaya önem göstermelisiniz. Beslenme, fiziksel aktivite, psikolojik sağlık, saç bakımı ve saç sağlığını korumayla saç dökülmesini tam anlamıyla başarılı şekilde önlenebilir.

Tavsiye Ürün

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesine Hangi Vitamin veya Vitaminler İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Источник: https://www.tavsiyembudur.com/sac-dokulmesi-nasil-onlenir/

Saç Dökülmesi Nasıl Oluşur? Dökülmeyi Önlemenin Yolları Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Haber güncelleme tarihi 08.04.2019 10:15

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Saç dökülmesi günümüzde kadın erkek birçok kişinin şikayetçi olduğu bir sağlık sorunudur. Bu sorun her yaştan kişiyi etkilemekle birlikte birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir.

Stres, hormonal bozukluklar, genetik nedenler, yanlış beslenme alışkanlıkları ve vitamin eksiklikleri gibi pek çok etken saç dökülmesini tetikleyebilir.

Uzmanlara göre günde 50-100 tel saçın dökülmesi normal bir durumdur. Ancak günlük dökülen saç teli miktarı 100’ü aşıyorsa, saçlarınız seyrelmeye ve cansızlaşmaya başlamışsa aşırı saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz.

Bu noktada öncelikle saç dökülmesine neden olan etkenler belirlenmeli ve doğru tedavi yöntemi uygulanmalıdır. İşte saç dökülmesine neden olan etkenler:

1. Genetik Faktörler

Saç dökülmesinin kadınlarda ve erkeklerde görülme nedenleri farklıdır. Erkeklerde genellikle genetik kaynaklı ortaya çıkan saç dökülmesi kroniktir ve yaş ilerledikçe kellik durumu oluşur.

Bu tip dökülmeler günümüzde kadınlarda da görülebilmektedir. Özellikle ailesinde kellik durumu olan kişilerin saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalma ihtimali daha yüksektir.

Genetik kaynaklı saç dökülmesinin genellikle bir önleme yolu olmamakla birlikte tek tedavi saç ekimidir.

2. Yanlış Beslenme

Saç dökülmesi beslenmeye bağlı olarak da kendini gösterebilmektedir. Saç canlı bir organ olması sebebiyle beslenmesi ve canlanması gerekir. Dengeli ve düzenli bir beslenme programına uymama, uzun süreli açlıklar ve karbonhidrat içeren besinleri fazla tüketmek saç dökülmesini tetikleyen faktörlerdendir.

3. Deri Problemleri

Bazı deri hastalıkları da saç dökülmesine etki eden faktörlere örnek olarak gösterilebilir.

Deri kaynaklı dökülmeler deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar.

Bu hastalıklar, sedef, egzamalar, akneler, mantar hastalıkları ve n hastalığı olabilir.

4. Hormonal Nedenler

Bazı hormonal nedenler de saç dökülmesinin nedenlerindendir. Eğer kişide adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenmede artış, aşırı akne gibi problemler varsa hormonal bozukluklardan ve buna bağlı olarak saç dökülmesinden bahsedilebilir.

5. Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Saç canlı bir orandır ve gerekli vitamin ve minerallerle beslenmesi gerekir.

Saçın ihtiyacı olan demir, folik asit, biotin, çinko ve B12 vitamini alınmadığında saçlar güçsüzleşir ve dökülmeye başlar.

Bu yüzden vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı saç dökülmesinde tek tedavi yöntemi gerekli vitaminlerin vücuda alınmasıdır.

6. Kozmetik Etkenler

Saç için kullanılan ağır kimyasal içeren şampuanlar, saç kremleri ve saç spreyleri de saça zarar vererek dökülmesine neden olur. Bunun dışında düzleştirici, maşa gibi ısı veren saç şekillendiricileri de uzun vadede kullanımda saçlara ciddi zararlar verir.

7. Stres

Stres tüm vücudu etkileyebildiği gibi saçları da olumsuz yönde etkileyebilir. Uzun vadede yaşanan stres saçların güçsüzleşmesine ve dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini önlemek ve var olan saçların kalınlaşmasını sağlayan FDA onaylı ilaçlar hekim kontrolünde kullanılabilir. İlaç tedavisi saçların inceldiği ve zayıfladığı bölgelerde, yeni başlamış hafif-orta derecede saç dökülmesini önlemek için yararlı olabilir.

İlaçların etkisi; saç sayısını arttırma, incelmiş saçları kalınlaştırma ve saçların daha fazla dökülmesini engelleme şeklinde olmaktadır. İlaç tedavisinin başın ön ve üst bölgelerindeki tam saç kayıplarında etkisi yok veya çok azdır. Tam saç kayıplarında saç kökü hücreleri ölür ve yeni bir saç üretemez.

Bu evrede yeni saç çıkarma konusunda hiçbir ilaç faydalı olmaz.

1. Saç Ekimi

Daha önceden de belirtildiği üzere genetik kaynaklı saç dökülmelerinin esas sorunu geri döndürülemez ve engellenemez oluşlarıdır. Bu dökülmede saç kökleri verimliliğini yitirdiği için yeni saç telleri çıkaramazlar.

Bu noktada genetik kaynaklı saç dökülmesinin gerçek anlamda tek çözümü saç ekimidir. Saç ekiminde ensenizden ya da uygun başka bir bölgeden elde edilen saç kökleri ile kel bölge canlandırılır ve yeni saçların çıkması sağlanır.

Saç ekiminde ekilen saçlar ömür boyu kullanılabilmektedir.

2. PRP

PRP tedavisi herhangi bir yan etkisi olmayan bir laboratuvar tekniğidir. PRP tedavisinde, kişinin kendi kanındaki verimli maddeler ile yapılan karışım kişinin saç derisine enjekte edilir.

Bu yöntemle birlikte saç kökleri beslenir ve verimli hale getirilir. Aynı zamanda PRP saç ekimi işlemi esnasında da uygulanabilen bir tedavi olduğu için birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Genel olarak 5 seansta tamamlanan PRP işlemi küçük iğneler ile saç derisine uygulanıyor.

3. Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi de PRP işlemi gibi medikal bir tedavi uygulamasıdır.

Bu tedavi yönteminde saçlarda kolajen üretiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral ve aminoasitlerin mikro iğneler ve enjektör ile saç derisine işlenir. Bu sayede saç derisindeki kan dolaşımı artar ve yeni saçların çıkması sağlanır.

Ortalama 10 seansta yapılan saç mezoterapisi hastanın ihtiyacına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kolaylıkla uygulanabilen bir yöntem olmasının yanında kalıcı ve etkili bir sonuç alınmasını sağlar.

4. Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Daha önceden de belirtildiği üzere beslenmenin saç dökülmesi üzerinde ciddi etkileri vardır. Bu noktada demir, çinko, protein ve vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olur. Yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişen saç dökülmesini engellemek istiyorsak beslenmemizde saç için gerekli olan vitamin ve mineralleri vücudumuza almamız gerekir.

5. Günlük Önlemler

Günlük hayatımızda alışkın olduğumuz birçok uygulama saçlarımızı zayıflatır ve dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesini önlemek istiyorsak saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız düzleştirici, maşa ve fön makinelerinin kullanımı en aza indirgememiz gerekir.

Bunun dışında saça zarar evren sprey, krem gibi ağır kimyasal içeren kozmetik ürünlerin de kullanımı azaltılmalıdır.

Önerilen İçerik;

► Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/sac-dokulmesinin-nedenleri-ve-cozum-yollari-nelerdir-33536h.htm

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi yirmili yaşları dahi görmeden sorun olabiliyor birçok kişi için. Ayna karşısında fark ediyoruz saçtaki ilk açılmaları. Tabii önce emin olamıyoruz, konduramıyoruz kendimize. Soruyoruz çevremizdeki güvendiğimiz kişilere, ailemize ya da arkadaşlarımıza. Emin olamazsak bile başlıyoruz internette aramaya, saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesini önlemek için saçımızın neden döküldüğünü bilmemiz gerekiyor. Sorunu teşhis etmeden tedaviye başlamak faydasız olacaktır kuşkusuz.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesinin yüzde yetmiş üzeri bir çoğunluğu androgenetiktir. Yani erkeklerde sık görülen, kalıtsal özelliklerle ortaya çıkan saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmesinin teşhisi ailenin gözlemlenmesi ile olur.

Ailenizde saç dökülmesi yaşayan bireylerin bunu nasıl tecrübe ettiğini gözlemleyin. Kaç yaşlarında saç dökülmesi başlamış, saçın hangi bölgesinden başlamış ve nerede durmuş gibi sorular sorun. Eğer kendi tecrübenizin de ailedeki bireylere benzediğini fark ederseniz teşhisi koydunuz demektir.

Ayrıca bu şekilde saçınıza gelecekte ne olacağını da yaklaşık olarak bilebilirsiniz.

Bu tip saç dökülmesinin ancak geçici ve dönemlik çözümleri vardır. Süreklilik sağlayacak bir tedavi yöntemi yoktur. Tek çare saç ekimidir. Çünkü testosteron hormonuna bağlı DHT enziminin salgılanması saç köklerine zarar verir ve tabiri caizse öldürür. O giden köklerden bir daha saç türemesi söz konusu değildir. Saç ektirerek o bölgeyi yeniden saçlandırabilirsiniz.

Bunun dışında dönemlik ve geri kazandırılabilir saç dökülmeleri mümkün olabilir. Bazen kullanılan ve vücudun alışık olmadığı ürünler geçici de olsa saç dökülmelerine neden olur.

Aynı zamanda beslenme düzensizliği, vücudun ve saçınızın ihtiyaç duyduğu vitaminlerin düzenli alınmaması, stres ve düzensiz uyku gibi nedenlerden dolayı da saç dökülmeleri mümkün olabilir. Özellikle stres ve yoğun şiddette duygusal dalgalanmalar saç dökülmesine çok etki edebilir.

Ayrıca daha önce kullanmadığınız boyalar, şampuan ve bakım ürünleri de saçınızda olumsuz sorunları doğurabilir. Saç şekillendirici ve kurutucu aletler saçları kurutur ve yıpranmalarına neden olur. Bu tip aletlerin kullanım sıklığı da saç dökülmenizi tetikliyor olabilir.

Bu tip genetik olmayan ve bazı dönemlik durumların sonucu olan saç dökülmeleri doğru hamlelerle engellenebilir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesinin önleme yollarını üç ana başlık şeklinde değerlendirebiliriz. Medikal tedavi yöntemleri ve kendi başınıza uygulayabileceğiniz doğal bakım yöntemlerinin yanında saç ekiminden bahsedebiliriz.

Medikal tedaviyi uzmana ve bir saç ekimi merkezine başvurarak elde edebilirsiniz. Saç mezoterapisi eskiden kullanılmaktaydı. Şimdi ise PRP yönteminden bahsetmek daha akıllıcadır. PRP’nin saç sağlığınızla ilgili birçok faydası vardır.

Saçları güçlendirebilir, saç derisini iyileştirebilir ve saç ekimi sırasında PRP desteği ile daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. PRP kısaca kişinin kendi kanından elde edilen karışımın kişiye tekrar enjekte edilmesidir. O yüzden yan etkileri yoktur ve risksiz iyi sonuçlar verir.

Saçlarınızın sağlığı ve gücü için gönül rahatlığı ile PRP yaptırabilirsiniz.

Doğal bakım yöntemlerinin başında doğal ürünlerle yapılan bitkisel karışımlar gelir. Saçların sağlığı ve gücü için ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin temini bu şekilde sağlanabilir. Soğan, sarımsak, biberiye, aloe vera, çörek otu yağı, ısırgan otu, zeytinyağı, nane yağı vb. doğal ürünlerle yapılacak karışımlar ve masaj uygulamaları ile saç ve saç derisi canlandırılabilir.

Özellikle son yıllarda popüler olanve gündemde yer eden hindistan cevizi yağı ve avokado yağı içerdikleri A, B, C, D, E vitaminleri ve antioksidan özellikleri sayesinde saçın güçlenmesinde ve canlanmasında etkilidir.

Bu yağlarla karışımlar elde ederek, evde sorunsuz bir şekilde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Yağları saçınıza masaj yaparak uygulamak en faydalı yoldur çünkü hem saç tellerine zarar en az seviyeye iner hem de deride kan akışı sağlanır. Masajdan sonra 2 saat bekleyip durulayın.

Bu işlemi haftada 2-3 kere gerçekleştirirseniz saçlarınızdaki canlılığı ve güçlenmeyi siz de gözlemleyeceksiniz.

Saç ekimi en kesin sonucu verecek yöntemdir androgenetik saç dökülmesi yaşayanlar için. Çünkü bu tip saç dökülmesinde saç köklerinin tahribatı söz konusudur. Testosteron hormonu ile salgılanan DHT enzimi saç köklerine zarar vererek verimliliğini yitirmelerine neden olur. O saç kökleri verimliliğini yitirdikten sonra bir daha saçların çıkması söz konusu değildir.

Saç ekimi otuzlu yaşlarını geçmiş bireyler için oldukça faydalı bir operasyondur. Otuzlu yaşlara kadar saç dökülmesinin izleği iyice ortaya çıkar ve bu yaşlarda saç dökülmesi tamamlanır. Yani bu saatten sonra ekilecek saçlarda dökülme söz konusu olmayacaktır.

Kaynaklar:

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

https://www.menshealth.com/health/stopping-hair-loss

Источник: https://gaiadergi.com/sac-dokulmesi-olur-nasil-onlenir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.