Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içerik

Erkek Tipi (Tepe Bölgesi) Saç Dökülmesi Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl uygulanır? Tepe bölgesi saç dökülmesi sebepleri ve çözüm yolları nelerdir? Eğer erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir diyorsanız, bu önerileri sakın kaçırmayın.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Kafanın tepe bölgesinden başlayarak arkaya doğru görülen saç dökülmesine erkek tipi saç dökülmesi denilir. Erkeklerde tepe bölgesinin saç hizasından başlayarak dökülür. Sadece erkeklerde değil, kadınlarda da görülebilir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nedir? Kadınların da tepe bölgesinden başlayarak geriye doğru oluşan saç dökülmesine denilir.

Erkeklerdeki dökülme saç başlangıç çizgisinden, kadınlarda ise tepe bölgesinin tam ortasından başlar.

Erkek tipi saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi öncesinde sebeplerinin bilinmesi gerekir. Erkek tipi saç dökülmesi neden olur? Genetik ve hormonal sebeplerden kaynaklanır.

Erkek tipi saç dökülmesi belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, nasıl olur?

Saçlar ergenlikten itibaren tepe bölgesinden dökülmeye başlar. Saç kalitesi azalır, saçlar incelir ve zayıflar.

Erkek tipi saç dökülmesi evreleri nelerdir?

Saçın uzama evresi normal kişilerde ortalama 4 yıl iken, erkek tipi kellik olanlarda bu süre ay bazen de haftalara düşer. Bu durumda da saçlar incelerek hızlı bir şekilde dökülür.

Erkek tipi saç dökülmesi ne zaman başlar, kaç yaşına kadar devam eder, kaç yaşında durur?

Erkek tipi saç dökülmesi kaç yaşında başlar, ne zaman durur? 17-18 yaşlarında başlayıp 30’lu yaşlara doğru büyük oranda dökülür.  Ne kadar erken başlarsa o kadar hızlı dökülür.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl tedavi edilir? Erkek tipi saç dökülmesi fark edilir edilmez PRP tedavisi uygulanabilir. Henüz dökülmemiş ince telli saçların korunmasına ve kalınlaşmasına yardımcı olur.

PRP Tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesi prp tedavisi nasıl yapılır? Hastanın kendi kanıyla uygulanan PRP tedavisi, özel bir yöntem ile yoğunlaştırılmış olan trombosit hücrelerinin ince uçlu iğneler ile saçlı deriye zerk edilmesidir. Böylece hasarlı saç kökleri onarılacakbağışıklık sistemi güç kazanacak ve dolaşım artacaktır.

Saçlar tamamen dökülmüşse, saç ekimi önerilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için bir diğer seçenek de saç mezoterapisidir.

Saç Mezoterapisi

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi mezoterapi tedavisi nasıl yapılır? Saçların korunması, güçlenmesi, hacim kazanması ve en önemlisi de dökülmesine önlem oluşturması gibi hayati yararları olan saç mezoterapisinin esas uygulanma amacı, saçlı derinin canlandırılıp, dolaşımın hızlandırılmasıdır.

Saçlar hafifçe seyrelmeye başladığı zaman uygulanabilir.

Bunların dışında ilaç tedavileri, saç serum ve dökülmeyi önleyici şampuan tedavileri uygulanmaktadır. Bayanlarda(kadınlarda) erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için de aynı yöntemler uygulanmaktadır.

Erkek tipi saç dökülmesi bitkisel tedavisi nasıl yapılır?

Tepe bölgesinde seyrelme ve erkek tipi saç dökülmesi doğal çözüm önerileri için hazır mısınız?

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi İbrahim Saraçoğlu kürü

Prof. İbrahim Saraçoğlu kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine karşı testere dişli aslanpençesi kürünü öneriyor. Aslanpençesi kürü hormon dengeleyicidir.

1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesi ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Ilıyınca süzün ve tüketin. Günde 1 kez için. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi İbrahim Saraçoğlu kürüne

1,5-2 ay boyunca devam edin. Testere dişli aslanpençesi erkek tipi saç dökülmesi için çözüm olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu erkek tipi saç dökülmesi nane kürü

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nasıl tedavi edilir diyorsanız, sabah akşam bir tutam taze nane tüketin. Aç karnına tüketmeye özen gösterin.

Erkek tipi saç dökülmesi kesin çözüm olacak bu iki kürü hem erkekler hem de kadınlar kullanabilirler.

Saç dökülmesini kefirle durdurabilirsiniz. Saç Dökülmesi Maskesi yazımızdan tarifi alabilirsiniz.

Şems Arslan erkek tipi saç dökülmesi maskesi

Saç dökülmesi erkek tipi sorunu yaşayanlar için Şems Arslan katranlı sabun kullanılmasını öneriyor.

√  1 çay kaşığı zencefil tozu

√  1 çay kaşığı toz şeker

√  1 çay kaşığı sos hardal

√  1 yumurta sarısı

√  1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Bütün malzemeleri karıştırın ve saç diplerinizden başlayarak saçlarınıza sürün. Streç filmle sarın, 2 saat bekletip yıkayın. Haftada 2 kez uygulayın.

Kadınlarda tepeden saç dökülmesi yaşayanlarda bu doğal maske çok etkilidir. Erkek takipçilerimiz de bu maskeyi uygulayabilirler. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için Suna Dumankaya bitkisel yöntemlerden ne öneriyor?

Suna Dumankaya erkek tipi saç dökülmesi maskesi

Akşamdan 1 avuç pirinci 2 bardak suda sabaha kadar bekletin. Saç diplerinize sürüp 1 saat sonra yıkayın. Haftada 2-3 kere yapabilirsiniz.

Sarımsak, büyük oranda saç çıkışını destekler ve saç dökülmesini engeller. Nasıl uygulanacağını öğrenmek için Saç Çıkarma yazımızı okuyun.

Ender Saraç erkek tipi saç dökülmesi kürü

Erkek tipi saç dökülmesi testosteron yüksekliğine bağlı olarak gelişir.

√  1 tatlı kaşığı yılan yağı

√  Yarım tatlı kaşığı Hint yağı

√  Yarım tatlı kaşığı susam yağı

√  Yarım tatlı kaşığı badem yağı

√  2 ampul E vitamini ampul

√  2 ampul dexapentol ampul

Hepsini karıştırın. Saçlarınız nemliyken bu karışımı saç diplerinize iyice yedirin. Streç filmle sarın ve 1 saat bekletin. Ilık suyla yıkayın. Haftada 2 kez uygulayın. Erkek tipi saç dökülmesi tedavi sırasında bu saç maskesi de büyük oranda destek olacaktır.

Erkek tipi saç dökülmesine karbonat kürü

Kullandığınız bütün şampuanlara paydos. Uzun bir süre sabun, şampuan, saç şekillendiricisi ve saç boyası kullanmak yok. Saçlarınızı sadece karbonat ile yıkayın. Saç yıkamak için karbonatı nasıl kullanacağınızı Saç Güçlendirmek İçin Karbonat yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi tedavisi görenler, kadınlarda tepe bölgesinde saç dökülmesi olanlar, karbonatı düzenli olarak kullanın.

Erkek tipi saç dökülmesine soğan suyu

√  1 yemek kaşığı soğan suyu

√  1 yemek kaşığı zeytinyağı

√  1 tatlı kaşığı tuz

√  1 çay kaşığı karabiber

Bütün malzemeleri karıştırın. Saç diplerinizden başlayın, saçlarınıza masaj yaparak sürün. Yarım saat sonra katranlı sabunla yıkayın. Haftada 3 kere tekrarlayın. Tepe bölgesindeki saçlar dökülmeye başladıysa, erkek tipi saç dökülmesine kesin çözüm arıyorsanız, bu saç maskesinden büyük yarar göreceksiniz.

Erkeklerde Saç Dökülmesi yazımızı okuyarak erkeklerin kullanabileceği en etkili saç dökülme önerilerini öğrenebilirsiniz.

Erkek tipi saç dökülmesi kürü: Yeşil çay

Yeşil çay, saçları besleyen, onaran ve saç çıkmasını sağlayan harika bir bitkidir. Ayrıca testosteronun  DHT’ye dönüşümünü durdurabilir. Dolayısıyla günde 2 fincan yeşil çay tüketin.

Kafeinin saç köklerini beslediği ve canlandırdığı ispatlanmıştır.  Erkek tipi saç dökülmesinin önüne geçmek için bir kalkan görevi görür. Saç maskelerinize 1 tatlı kaşığı kahve ekleyebilirsiniz. Her gün 1-2 fincan kahve tüketebilirsiniz.

Saw palmetto ile erkek tipi saç dökülmesine çözüm

Saw palmetto da nedir?  Bir tür palmiye çeşididir. Tablet halinde satılmtadır. Günlük 320 mg kullanıldığında erkek tipi saç dökülme tedavisi için çok etkili olduğu gözlemlenmiştir. Testosteron hormonunun aktif hali olan DHT hormonunun yükselmesini engellemektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi için mucizevi öneriler devam ediyor.

Erkek tipi saç dökülmesine ne iyi gelir? –  Kabak çekirdeği yağıyla gelen mucize

Her gün 1 yemek kaşığı kabak çekirdeği yağı tüketin. Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) için çok pratik ve etkili bir çözüm önerisidir. bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için yapılabilecek her şeye yer veriyoruz.

Doğum kontrol hapı erkek tipi saç dökülmesi kürü

7-8 tane doğum kontrol hapını iyice çalkalayın. 500 ml’lik şampuana ekleyin. Her kullanımdan önce şampuanı çalkalayın. Bu şampuanla saçlarınızı yıkayın ve 4-5 dakika saçınızda bekletip, durulayın. Kadınlarda tepeden saç dökülmesi için etkili olabilir. Erkekler de kullanabilirler.

Erkek tipi saç dökülmesi doğum kontrol hapı önerisinden sonra çeşitli vitamin önerilerine geçelim.

Erkek tipi saç dökülmesi en iyi 4 çözüm takviyesi

Balık yağı: Omega 3 kullanımının saç yoğunluğunu arttırdığı gözlemlenmiştir. Balık Yağı Takviyeleri yazımızdan kaliteli balık yağlarına dair fikir edinebilirsiniz.

Gıda takviyesi kullanmak istemiyorsanız, doğal yollarla da omega-3 alabilirsiniz. Hangi Besinler Omega 3 Zengini yazımızı okuyarak Besinlerde bulunan Omega-3 değerlerine bakabilirsiniz.

Çinko: Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da erkeklerde de çinko takviyesi kullanılarak kontrol altına alınabiliyor.  Çinko takviyesi kullanabilirsiniz. Çinko Faydaları yazımıza göz atın ki çinko kullananların deneyimlerinden yararlanabilin.

Erkek tipi saç dökülmesi çinko önerisinden sonra başka bir takviye önerisinden söz edelim.

D vitamini: Birçok hastalığın temelinde D vitamini eksikliği gözlenmektedir. Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, mutlaka D vitamini ölçümü yaptırın. Vitamin D Kullanımı yazımızdan da kullanımına dair bilgi alabilirsiniz.

Biotin: Erkek tipi saç dökülmesi biotin kullanımı ile kontrol altına alınabilir. Doktorunuza danışarak biotin takviyesi kullanabilirsiniz.

Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi neden olur, erkek tipi saç dökülmesi engellenebilir mi ve erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır, hepsine yer verdik. tepe bölgesi saç dökülmesi formülleri bir çok kişinin işine yarayacaktır.

Fayda görebilmeniz ümidiyle. Hepinize sevgiler.

Источник: https://www.fiskosta.com/erkek-tipi-sac-dokulmesi-tedavisi.html

Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesi Tedavisi İle İlgili Her şey

Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesi neredeyse her insanın yaşadığı bir durumdur. Normal şartlarda sağlıklı saçlara sahip olan kişilerde her gün ortalama olarak 50 ile 100 arasında saç teli dökülür ancak saç dökülmesi probleminden bahsetmek için bu sayının çok daha fazla olması gerekiyor.

Saç dökülmesinin belirtileri ise oldukça açık ve nettir. İnsanlar saçlarını tararken bir anda birçok saç telinin tarakla birlikte geldiğini görebilir ya da banyodan sonra yerde birçok saç telinin olduğunu fark edebilir.

Ayrıca özellikle bayanlar elbiselerindeki saçların artmasıyla da saç dökülmesi ile karşı karşıya kaldıklarını anlayabilirler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi normal olarak saçlarda her gün 50-100 arasında telin dökülmesi normal olarak karşılanır. Fakat saçlarda küçük incelme ile başlayan ve sayısı giderek artan dökülmeler saç dökülmesi problemini tanımlar. Saç dökülmesi genellikle erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.

Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan çok sayıda bayan bulunmaktadır. Saç dökülmesinin insanlar üzerinde bıraktığı etkiler oldukça önemlidir. İnsanlar fiziksel olarak saçlarını kaybettiklerinde psikolojik sorunlar da yaşayabilirler ve çevrelerindeki kişilerle eskisi kadar kolay iletişim kuramayabilirler.

Bu yüzden saç dökülmesi sorununun zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

Birçok kişinin başına gelen saç dökülmesi probleminin farklı türleri bulunuyor. Genetik saç dökülmesi, saç dökülmesi tipleri arasında sıklıkla karşılaşılan bir tiptir. Bu saç dökülmesi tipi, diğer saç dökülmesi tiplerine göre daha çok erkeklerde görülür.

Özellikle beyaz ırka sahip olan erkeklerde % 50 oranında genetik saç dökülmesi tipinde saç dökülmesi görülür. Diffüz apolesi ise saç derisinin tamamına yayılan saç dökülmesini ifade eder. Sıklıkla görülen saç dökülmesi tipinden birisi de saç kıran rahatsızlığından dolayı yaşanan saç dökülmesidir.

Saç kıran ismi verilen rahatsızlık da saçın belirli bir kısmında dökülme görülür, hatta bazı vakalarda saçın belirli bir kısmı kişinin kafa tası görülebilecek şekilde dökülür.

Saç dökülmesi Norwood şeması

Saç kıran erkek ve kadın herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğu için bu saç dökülmesi tipi her insanda görülebilir. Enfeksiyonlara bağlı olan saç dökülmesinde ise mantar ve bakterilerden dolayı saçları kökleri zayıflar ve kısa sürede saç dökülmesi meydana gelir.

Bu saç dökülmesi tiplerinin başında kadınların ve erkeklerin saç dökülmelerini sağlayan iki ayrı saç dökülme tipi daha vardır.

Kadınlardaki saç dökülmesi daha çok yaş ve hormonal değişiklikler gibi çeşitli etkenlerden kaynaklanır, erkeklerdeki saç dökülmesi ise genellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde çok daha sık rastlanır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saç dökülmesi her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Ancak saç dökülmesinin tedavisine başlamadan önce saçların neden döküldüğünü bulmak ve buna göre bir tedavi sürecine girmek gerekiyor.

Bu yüzden saç dökülmesi yaşayan kişilerin mutlaka bu konuda bir uzmana başvurması ve saç dökülmesinin nedenini tespit etmeleri gerekir. Aksi halde saç dökülmesi uzun süre devam eder ve tedavi olarak saç ekiminden daha farklı bir tedavi yöntemi kalmaz.

Birçok hastalığın ana sebebi olduğu gibi saç dökülmesinin nedenlerinden bir tanesi şüphesiz strestir.

Çeşitli nedenlerden dolayı stres altında olan kişilerde sıklıkla saç dökülmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Ayrıca saç dökülmesi farkı bir sebepten dolayı meydana gelse bile, bu durumu psikolojik olarak kendine sorun yapan kişilerin saç dökülme problemlerinde artış meydana gelmektedir. İlaç kullanımı da saç dökülmesine neden olan farklı bir etkendir.

Çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılan bazı ilaçlar saç köklerine zarar verdiği için de saç dökülmesi meydana gelebilir. Bu ilaçlar arasında saç dökülmesine neden olan en önemli ilaçlar ise birçok kişinin bildiği gibi kemoterapi ilaçlarıdır.

Kanser hastalarının tedavi edilmesini sağlayan kemoterapi ilaçları tedaviden belirli bir süre sonra kişilerin saçlarının dökülmesine neden olabilir.

Kadınlar hamile oldukları zaman hormonal bazı değişiklikler yaşadığı için saçlarının döküldüğünü söylerler. Bu durum da oldukça normaldir ve saç dökülmesinin sebeplerinden bir tanesidir.

Ayrıca yeterli ve dengeli beslenmenin yapılmadığı kişilerde de saç dökülmesi sorunu yaşanabilir. A vitamini ve demir eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir.

Bu yüzden hem saçlarımız için hem de genel olarak sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme düzenine özen gösterilmelidir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç dökülmesini engellemek için kişiler bazı konularda önlemler alabilirler. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi evde uygulanacak olan bu önemlerin alınması durumunda da saç dökülmesi meydana geliyorsa mutlaka zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekiyor.

Belirli aralıklarla zeytinyağı ve Hindistan cevizi ile saçlara yumuşak bir şekilde masaj yapmak saç köklerini canlandıracağı için saç dökülmesi için alınacak olan önlemlerden birisidir. Bu işlemden sonra saçınızın temizlenmesi için saçlarınızı durulamanız da saç dökülmesi için faydalı olabilir.

Bunun dışında saç dökülmesini önleyecek olan şampuanlar kullanmak da saç dökülmesini kısmi olarak da olsa engellemektedir.

Erkeklerde Yaşanan Saç Dökülmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların başlarına gelebilecek olan birçok rahatsızlıkta olduğu gibi saç dökülmesi rahatsızlığında da erken teşhis ve tedavi çok büyük önem taşır. Bu nedenle saç dökülmesi tedavisinin ne kadar erken müdahale edilirse o kadar başarılı sonuçlar vereceğini unutmamak gerekiyor.

Saçların dökülmeye başlamasının ardından mutlaka zaman kaybetmeden bu konuda uzman olan kişilere başvurmak gerekiyor. Başvuracağınız dal dermatolog olacaktır. Kan testi sonuçlarınıza göre saç dökülmenizin demir veya başka şeylerin eksikliğinden mi, yoksa genetik bir döükmemi olduğunu öğreneceksiniz.

Uzmanlar ilk aşamada saç dökülmesini engelleyecek olan bazı sprey ve ilaçlar verebilir. Bu ilaçlardan en meşhuru minoxidildir.

Saç Dökülmesi için Minoxil

Minoxil FDA tarafından saç çıkardığı onaylanmış 2 ilaçtan birisidir. Kardeşim de aynı sorunu yaşadığından ve 4 yıldır bu ilacı kullandığından hem teorik hem de yaşanmışlıktan dolayı olan bilgim çok fazla. Minoxil kullanmayı düşünenler şunu bilsin ki o saçlar 3 yıl sonra dökülecek. Evet, ilk başta inanılmaz bir saç artışı sağlıyor ve bu 1-1.5 yıl kadar sürüyor.

Ancak bu süre 2-3 yılı geçtikten sonra o saçlar tekrar dökülüyor. Kısacası 2 yıl daha kullanayım saçım olsun zaten dökülecek diye düşünüyorsanız kullanabilirsiniz. Şunu unutmayın ki minoxil’den sonra (kullanmaya devam bile etseniz) saçlar dökülecekse dökülüyor. Durduramıyor, ancak dökülen saçlar zaten bu 2-3 yıllık süreçte zaten dökülecek olan saçlardı.

Bu saçların ömrünü uzattı diyebiliriz.

Minoxil %3 (Kırmızı kutu) : Kadınlar için

Minoxil %5 (Mavi Kutu) : Erkekler için

Ancak eğer kullanılan ilaçlara rağmen halen saç dökülmesinde bir azalma yoksa ve artık kelleşme durumu oluştuysa bu kez yapılacak olan tedavi şüphesiz saç ekimidir. Günümüzde saç ekimi tedavisi ise iki farklı yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemlerden bir tanesi klasik saç ekimi, diğeri ise popüler saç ekimi yöntemidir. Klasik saç ekimi yönteminde saç dökülmesi olmayan bir kısımdan canlı bir şekilde saç üreten dokular alınır ve dökülme olan kısma bu dokular uygulanır.

Bu işlem sonrasında hastada herhangi bir dikiş izi olmaz.

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan saç ekimi tedavilerinden diğeri ise popüler saç ekimi yöntemidir. Bu yöntemde teknolojinin gelişmesi ile birlikte üretilen mikro motor isminde özel cihazlar kullanılır. Bu yöntemde saç dokusu yerine saçlar köklerinden çıkarılacak teker teker yerinden çıkarılır.

Popüler saç dökümü tedavisinin en önemli avantajı diğer yöntemde olduğu gibi dikiş atılmamasıdır. Klasik yöntemde kullanılan dikişler de büyük dikişler değil ancak popüler saç dikimi yönteminde hiçbir şekilde dikiş söz konusu değildir.

Kadınlara da saç ekimi yapılmaktadır, geniş bilgi için kadın saç ekimi yazımızı okuyun.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç dökülmesinin önemli tedavi yöntemlerinden birisi olan saç ekimi tedavisinden önce kişilerin dikkat etmeleri gereken birçok konunun olduğunu belirtelim. Çünkü saç ekimi oldukça önemli bir işlemdir, bu yüzden de işlemin yapılacağı merkezi ve işlemi yapacak olan uzmanı doğru seçmek gerekir.

Aksi halde hem saç dökülmesi tedavisi için uygulanan saç ekimi işleminden verimli sonuç alınamaz, hem de saç ekimi işlemi için oldukça yüksek ücretler gereksiz yere harcanmış olur.

Bu konuda güvenilir olan bir sağlık merkezi ve uzmana kadar verdikten sonra uzmanın tavsiyelerine de eksiksiz bir şekilde uymak gerekiyor.

Источник: https://www.sonsacmodelleri.com/sac-dokulmesi-tedavisi.html

Diyette Saç Dökülmesi: Neden? Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diyette saç dökülmesi mi yaşıyorsunuz? Bu durum besin eksikliği sebebiyle olabilir. Gelin diyette saç dökülmesinin çözüm yollarını beraber araştıralım.

Öncelikle saç dökülmesinin birçok nedeninin olduğunu belirtmek istiyorum.

Tabi ki burada tek ve önemli bir sebebi inceleyeceğim. (Diğer sebepler için ayrıca yazmayı planlıyorum.)

Uzun süre önce bir şey dikkatimi çekti. Takip ettiğim hastalar kilo verirken saçları dökülüyordu.

Bunun bilinen bir durum olduğunun farkındayım. Ama kişileri bu durumdan korumanın mükemmel bir yolunu bulmak gerçekten uzun zaman aldı. Zira mekanizmayı tam olarak keşfetmek ve çözüm bulmak oldukça zor.

İsterseniz size diyette saç dökülmesinin mekanizmasından biraz bahsedeyim.

Diyette saç dökülmesinin birkaç sebebi var. Bunlar stres, erkekler için artan testosteron ve besin eksikliği. Sebeplerden en etkilisi ise besin eksikliği. Çünkü diyette diğer sebeplere nazaran en baskın durum bu.

Kalori alımını azaltmakla beraber yeterli vitamin, mineral ve makro kombinasyonunu yakalamak zorlaşır. Sonuç olarak diğer tüm hücreler gibi deri içerisinde bulunan saç köklerinizde yapı malzemelerinin kullanımı, idaresi ve yeterliliği konusunda sorun yaşar.

Sebepten bahsettim ama saç hakkında birkaç önemli bilgi daha vermek istiyorum. Bu bilgiler durumu daha iyi kavramanıza yardım edecek.

Öncelikle saç kökleri -ki biz bu köklere folikül diyoruz- saçlarınızı oluşturan ve döküldüğünde tekrardan çıkmasını sağlayan yapılardır ve diğer deri hücrelerinden farklıdır.

Saç köklerinin diğer vücut hücrelerinden bir farkı daha var. Çok hızlı bir döngüye sahipler. Aslında saçınızın uzaması ve doğal haliyle devamı için bu şekilde bir döngüye ihtiyaçları var. İşte tam olarak bu sebeple hücre aşamalarını hızlı geçmeleri onların makro ve mikro besin eksikliklerine daha duyarlı olmasına neden olur.

Yani örnek olarak her bölünmede ihtiyaç olan enzim ve yapı malzemeleri normal bir hücrede ortalama günde bir kere kullanılıyorsa, saç hücrelerinde saatte bir kullanılır. Bu yapı malzemelerinin eksikliği bu nedenle saç hücrelerinde daha dramatik sonuç verir.

Kanser hücreleri çok hızlı bölünür ve çoğalır. Çoğu kemoterapötik ajan ise hızlı bölünen hücrelere etki etmesi için özelleştirilmiştir. İşte tam olarak bu sebepten kemoterapi alan hastaların ilk olarak saçları dökülür. Çünkü saçlar aynı kanser hücreleri gibi hızlı bir hücre döngüsüne sahiptirler.

Bunu saç hücrelerinin ne kadar hızlı bölündüğünü anlamanız ve kafanızda canlandırmanız için güzel bir örnek olduğu için verdim.

Sonuç olarak saçlarınız hızlı hücre döngüsü sebebi ile daha sık kaynağa ihtiyaç duyar. Kaynak sıkıntısı yaşanan diyet gibi dönemlerde ise saç dökülmesi yaşanabilir.

Peki doğru makro ve mikro besin kombinasyonu ile diyetteki saç dökülmesi önlenebilir mi?

Kesinlikle evet! Gelin ihtiyaçları ve çözüm önerilerimi sıralayayım.

Diyetteki saç dökülmesinin ana nedeninin makro ve mikro besin eksikliği olduğunu biliyoruz.

Beni uzun süre zorlayan bu problem hakkında yapılmış araştırmalar oldukça sınırlı. Bu sebeple aşağıda sıraladığım tavsiyelerin bazıları klinik tecrübeye dayanır.

Peki tedavi prensiplerine doğru yaklaşımı yapmak için eksikliğin derinliklerine inmeye ne dersiniz? O zaman beni takip edin!

Demir eksikliği

Ülkemizde sık rastlanan mikro besin eksikliklerinden biri olan demir eksikliği özellikle genç kadınları ciddi şekilde etkiliyor. Bu açıdan bakıldığında eksiklik ile beraber ortama katılan diyet faktörü demir eksikliği iyice kötüleşebilir.

Vegan ve vejetaryen bireylerin hayvansal besin tüketiminin olmaması demir eksikliğini iyice kötüleştirebilir.

Bu durum saç foliküllerinin hücre düzeyinde bölünme hızını etkileyebilir. Bu konuda yapılmış insan çalışması olmamak ile beraber demir eksikliği olan farelerde “saç” köklerinin kıl üretiminde bozukluk oluştuğu görülmüş.

Çinko eksikliği

Çinko eksikliği aslında sporcu erkeklerde sık görülen bir durum. Tabi ki kadın ve sedanter bireylerde de görülme olasılığı var. Çinkonun diğer mikro besinler gibi hücrede birçok görevi olmasına rağmen enzim yapılarına katıldığını daha sık görüyoruz.

Bu enzim yapısına katılım çinkonun aslında hücre içi işlevlerin yerine getirilmesine önemli bir görevinin olması demek. Özellikle diyette çinko alımının azalması ile beraber bireylerde ciddi saç kaybına yol açabileceği biliniyor.

Niyasin (vitamin b3) eksikliği

Üzerinde durmak istediğim son mikro besin öğesi ise vitamin b3 yani niyasin. Niyasin eksikliği sık alkol tüketimi yapan veya besin emilimini engelleyen mide-bağırsak sistemi hastalığına sahip bireylerde sık görülüyor.

Aslında burada sık yaşanılan bir hikaye var. Düzensiz ve sık alkol tüketen bir birey -her zamanki gibi- pazartesi günü diyete başlar ve besin alımını kısıtlar. Alkol alımı ile beraber kronik hale gelmiş niyasin eksikliği ise diyetle beraber daha kötü bir hale gelir ve sonuç sebebi bilinmeyen ama hızlı gelişen saç kaybı.

Makro besin ve enerji eksikliği

Diyette saç kaybına yol açan bir diğer sebep ise aşırı düşük enerji alımı ve makro besin eksikliği. Aslında tüm makro besin eksiklikleri saç kaybı riski taşır. Ama önemli olan ve bedeninizin diğer makro besinlere göre hassas olduğu şey eksik protein alımı.

Sık görülmese bile özellikle karbonhidrattan zengin, proteinden fakir bireylerde uzun vadede saç kaybı görmek şaşırtıcı değil. Burada dikkatinizi çekeceğim iki aminoasit var. Bu aminoasitler diğerlerinden çok daha önemli.

Lizin aminoasiti hücre içine çinko ve demir alımını aktive etmesi, sistein ise keratin yapısına katılması ile oldukça önemli.

Bu sebeple aşırı düşük kalori ve protein alımı diyette saç kaybı yaşamanıza neden olabilir.

Diyette saç dökülmesi: Sonuç

Diyette saç dökülmesi ciddi bir durum olmasına rağmen çözümsüz değil. Makro ve mikro besinlerden zengin olan elemanların diyete eklenmesi eksik oluşmamasına, kan bileşiminin takibi ise eksikliğin doğru bir biçimde giderilmesine yardım edecektir.

Eğer diyette saç dökülmesinden muzdaripseniz, demir, çinko, niyasin ve protein alımına dikkat etmeli ve kalori alımınızı uç noktalara taşımamalısınız. Tabi ki tüm önerilerimi öncelikle hekiminize danışmanız daha doğru hareket etmeniz için oldukça önemli.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.

Источник: https://www.fitekran.com/diyette-sac-dokulmesi-neden-nasil-tedavi-edilir/

Genetik Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmelerinin ana nedeni olan genetik saç dökülmesi, kişinin kalıtsal yapısından kaynaklı olup tedavisi uzun seneler almaktadır.

Genetik saç dökülmesi, toplumda erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılsa da cinsiyet fark etmeksizin kadınlarda ve erkeklerde ergenlik dönemiyle birlikte görülmeye başlar.

Genetik saç dökülmesinin engellenmesi uzun bir süreç olduğundan, belirtiler gözlemlenmeye başlandıktan itibaren bir dermatoloji uzmanına danışmalısınız.

Genetik saç dökülmesinin nedeni nedir?

Toplumda ırsi, kalıtsal ya da hormonal saç dökülmesi olarak da adlandırılan genetik saç dökülmesi temelinde ailesel bir hastalıktır. Kalıtsal olarak var DHT hormonu saç dökülmesine neden olmaktadır. Doğru ilaç tedavisi ile DHT hormonunun etkisi azaltılıp, dökülme engellenebilir.

Testosteron oranının yüksek oluşu ile tetiklenen androjen hormonunun artması saç dökülmesini tetiklediğinden, genetik saç dökülmesinin görülme oranı erkeklerde %90’ken kadınlarda %60’tır.

Kadınlarda görülen genetik saç dökülmeleri ise yüksek oranda hormonal bozukluklardan kaynaklanır.

Bunun dışında polikistik over sendromu, menopoz, doğum yapma gibi sebeplerden ötürü de saç dökülmesi başlayabilir.

Genetik saç dökülmesi nasıl anlaşılır?

Genetik saç dökülmesi ergenlik dönemlerinde başlar ve 20’li yaşlardan itibaren tedavisine başlanılması gerekir. Aksi durumlarda, saç dökülmeniz yaş ilerledikçe hızla artacaktır.

Saçlar önce matlaşır ve cansızlaşır. Zayıflayan saç kökleri uzamaz ve gelişemeyen saçlarda dökülmeler başlar. Saç dökülmesi, erkeklerde şakak bölgesinde kadınlarda ise tepe bölgesinde açıklık görülmesi ile başlar. Zayıflayan saç kökleri bir süre sonra ölür ve kelleşme görülen bölgelerden yeni saçlar çıkamaz.

Genetik saç dökülmesi durdurulabilir mi?

Genetik saç dökülmesinde erken teşhis önemli. Saçlarınız cansızlaştıysa, günde 100-150 saç telinden fazla saç kaybı yaşıyorsanız bir uzmana danışmanın vakti gelmiş demektir.

Dermatoloji uzmanınız gerekli tahlil ve tetkikleri yaptıktan sonra sonuçlarını analiz edecek ve doğru teşhisi koyacaktır.

Saç dökülmesinin yeni başladığı dönemlerde gerekli ilaç tedavisine başlayarak, kellik sorununa karşın önlem alabilirsiniz.

Genetik saç dökülmesi ne zaman durur?

Genetik saç dökülmesi süreci kişilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Dökülme süreci bazı kişilerde 5 senede tamamlanırken, bazılarında ise 20 sene gibi uzun yıllar alabilir.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta müdahaleye en kısa sürede başlanılmasıdır. Saç dökülmenizin genetik olduğu tespit edildikten sonra, dermatoloji uzmanının önereceği tedavi uygulanmalıdır.

Aksi taktirde kalıcı kellik gibi tedavi edilemez kayıplar yaşayabilirsiniz.

Genetik saç dökülmesi tedavisi nasıl olur?

Genetik saç dökülmesinde en ideal tedavi ilaç tedavisidir. Genetik saç dökülmesinin tedavisi zaman aldığından, ilaç tedavisi de uzun süreli olacaktır.

Bu nedenle yan etki gözlemlediğiniz taktirde doktorunuza danışıp ilacın dozajını değiştirmesini isteyiniz. İlaç tedavisini doğru bir şekilde uyguladığınızda saçlarınız kalınlaşacaktır.

Düzenli kullanımdan sonra ise saç kökleri güçlenecek ve dökülme duracaktır.

Saç dökülmesini önlemek için kendi uygulayabileceğiniz en basit adım saç köklerinin beslenmesi için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınmasıdır. Saçın gelişimi için gerekli olan en önemli kaynaklardan olan B7 vitamini takviyesi alarak, saçlarınızı tekrardan eski sağlıklı haline getirebilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz kürler ve bitkisel bakımlar, maalesef genetik saç dökülmesinde etkili değil. Yapacağınız saç maskeleri ile genetik saç dökülmesini engelleyemezsiniz. Ancak ilaç tedavisinin yanında saç güçlendirici bakımlar uygulamak, saç köklerini canlandıracak ve saçların çok daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Genetik saç dökülmesinde medikal tedaviler nelerdir?

Genetik saç dökülmesinin, beslenmenin değiştirilmesi ya da evde yapılan bakımlar ile engellenmesi mümkün değildir. Saç dökülmesini engellemek için uygulayabileceğiniz tedaviler olduğu gibi, gelişen medikal tıp sayesinde dökülen saçlarınızı döndürmenin de çaresi var.

Dermatoloji uzmanınız saç dökülmenizin nedeni, evresi, kalıtsal yapınız ve saç yapınız gibi özellikleri göz önünde bulundurarak doğru tedavi yöntemini uygulamaya başlayacaktır.

Genetik saç dökülmesinin durdurulmasında uygulanan temel yöntemler; ilaç tedavisi, PRP ve saç ekimidir.

İlaç Tedavisi

Saç dökülmesini önlemek ve saç köklerini güçlendirmek için doktorunuzun verdiği ilaçları uzun süre kullanmalısınız. İlaç tedavisi özellikle yeni başlayan saç dökülmelerini engellemek için idealdir. Reçeteli olarak alacağınız ilaçlar ile saç köklerini güçlendirip, dökülmeyi engelleyebilirsiniz.

PRP

Eğer saç dökülmeniz yeni başladıysa PRP tedavisi uygulatmak ideal yöntem olacaktır. PRP tedavisi herhangi bir cerrahi işlem gerektirmez. PRP tedavisinde saç köklerinin ihtiyacı olan vitamin, mineral, keratin ve aminoasitler saç köklerine enjekte edilir.

Bu sayede saç kökleri uyarılır ve canlanır. PRP tedavisinde amaç zayıf ve güçsüz saç köklerinin dolaşımını arttırıp, güçlendirmektir.

Birkaç seans yapılabilecek ve vücuda herhangi bir zararı olmayan PRP işlemi ile saç kökleriniz güçlenerek sağlıklı bir hal alır ve dökülme önlenmiş olur.

Saç Ekimi

Saç ekimi genetik saç dökülmesi sonucunda, saçlarında seyrelme veya kellik oluşmuş kişilerin tercih etmesi gereken en ideal yöntemdir. Saç ekimi yöntemi ile ekilen saçlar ömür boyu kalıcıdır, dökülmez.

Saç ekimi işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz, öncelikle bir saç ekimi uzmanına danışmanız gerekiyor. Saç ekimi uzmanınız ile birlikte size en uygun ekim yöntemine ve oluşturulacak yeni saç çizgisine karar vereceksiniz.

Daha sonra gerekli saç analizleri yapılarak kaliteli kıl kökleri belirlenecek ve seyrelme görülen bölgelere ekim işlemi gerçekleştirilecektir. Saç ekimi işlemi sırasında uygulanan Sedasyon yöntemi ile herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Aynı zamanda FUE yöntemi ile yapılan ekimlerde, gerekli greftlerin(kıl kökü) alındığı bölgede ya da ekim yapılan bölgede herhangi bir kesim işlemi yapılmadığı için operasyon sonucu iz kalmaz.

Genetik saç dökülmesinden ötürü kaliteli saç köklerinin tamamı ölmüş ve greft kalmamış kişilerde, vücudun çeşitli bölgelerinden alınan kıl kökleri ile de ekim yapılabilir.

Sakal, göğüs, sırt, genital bölge kılları saç kökleri olarak ekilebilen kıl kökleri arasındadır. Tecrübeli bir saç ekimi uzmanı greftlerin ekimini saçların çıkış yönü ve açısına göre gerçekleştirecektir.

Bu sayede saç ekimi yaptırdıktan yaklaşık 1 sene sonra istediğiniz doğal görünümlü ve yoğun saçlara kavuşabilirsiniz.

Yazar: Estecenter

Источник: https://estecenter.com/genetik-sac-dokulmesi-nedir-nasil-tedavi-edilir

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Haber güncelleme tarihi 09.01.2019 09:29

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi, saçlardaki küçük bir incelmeyle başlar ve tüm saçların dökülmesiyle neticelenebilen bir sorundur. Normal şartlarda günlük ortalama olarak 50 -100 arasında saç telimiz dökülür. Birçok insan için saç dökülmesi veya saçların güçsüzleşmesi büyük bir sorundur.

İnsanların fiziksel görünülerini belirleyen, güzelliklerini, etkileyiciliğini azalttığını düşündüren saç dökülmesi, büyük psikolojik sorun taşımakta ve özgüven duygusu ile iç içedir.

Saçlar belirli, dönem içerisinde dökülür; bu dönem genellikle, bölgesel veya tamamen kellik ile neticelenmektedir. Kadınlarda ise saç çizgisi geri çekilmemektedir; ancak saç telleri incelerek saçlar güçsüzleşmektedir. Saç dökülmesi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Bu hastalıklardan bazıları; sarkoidoz, lupus eritomotozus, sifiliz, tiroid hastalığı (hipotiroidi veya hipertiroidi), seks hormon bozukluğu, cilt kanseri, beslenme rahatsızlıkları vb.

beslenme bozukluları görülen kişiler genellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları şiddetli geçenlerde rastlanmaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi çoğu ciddi hastalığın belirtisi olabilir fakat her insan günde ortalama 50-100 tel saçını kaybeder ve bu normaldir.

Eğer tarağında, kıyafetlerinde düşen saçlarını buluyorsan bu saçlar normal dökülme kaynaklıdır.

Ancak saç tellerinde zayıflık hissediyorsan ve bu dökülmenin aşırı olduğunu düşünüyorsan önlem almaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. İşte saç dökülmesine sebep olan etkenler;

1. Stres ve Travma

Stresli bir dönemden ya da travmatik bir olay yaşadıktan sonra da saç dökülmeleri artabilir.

Bazı dönemlerde kadınlar kafalarını meşgul eden durumlardan, yaşadığı olumsuzluklardan ve başına gelen tatsız olaylardan ötürü dönemsel olarak saç dökülmesi yaşayabilir.

Bu saç dökülmesi normalin çok daha fazlası oranda yaşansa bile sadece stres kaynaklı olabilmektedir. Herhangi bir sağlık bozukluğunu işaret ettiğine dair bir kesinlik yoktur. 

2. Menapoz

Menopoza giren kadınların yaklaşık %80’inde saçlarda incelme görülebilir. Hormonal değişiklileri sonucu menopozun başlamasıyla saç dökülmeleri görülebilir ve menopoz sendromlarını düzelten östrojen tedavileriyle dökülmeler azalır ve yok olur. 

3. Kozmetik Ürünler

Kozmetik alışkanlıklarımızın artması mekanik kimyasal ve fiziksel dökülmelere neden olan diğer faktörlerdir.

Yani saçları sıkı bağlamak, iç boneler, aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar, açıcılar, düzleştirici yöntemler saça dışarıdan zarar vererek saç kaybına neden olmaktadır.

Bu durumda tek tedavi saçların bu uygulamalara maruz kalmasını önlemektir. Saçlar için gerekli takviye ve bakım işlemlerini uygulamak yeniden istenilen görünüme kavuşulmasını sağlar.

4. Hamilelik

Hamilelik sonrasında saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir. Doğum sonrasında hormonlar normal düzeye ulaşmaya çalışırken bu durum yaşanabilir. Ancak aşırı bir dökülme yaşıyorsan önlem almaya başlaman gerekir.

Eğer kişide hormonal problemler varsa, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. Bu problemlerin kaynağının yine adetin 2. ya da 3. günü yaptırılacak kan tahliliyle belirlenmesi için dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Hormonal tedaviler bu tarz dökülmeler konusunda etkilidir.

5. Vitamin Mineral Eksikliği

Beslenme problemi olmamasına rağmen saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması saçı döken diğer bir nedendir.

Eğer B 12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minarellerimiz düşükse saç beslenemez ve dökülür.

Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltır. Bu durumlarda eksiğin takviyesi mutlaka bir uzmana baş vurularak giderilmelidir.

6. İç Hastalıklar

Tiroit bezi hastalıkları ya da bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, romatizmal hastalıklar, kullanılan hormonlar, zayıflama hapları, böbrek üstü bezi hastalıkları, insülin direnci, diyabet, doğum kontrol hapları ve bazen de bu kontrol haplarının kesilmesi saç döken diğer nedenlerdir. Bu durumun mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılacak muayene ve tetkiklerle kapsamlı bir şekilde araştırılması gerekir. Ani bir saç kaybı başlamışsa son üç ay önce geçirilen ameliyatlar, ateşli hastalıklar, ilaç toksisiteleri, kan kaybı, şiddetli travma düşünülmesi gereken nedenler arasında olabilir.

7. Saçı Sıkıca Toplama Alışkanlığı

Gergin topuz, gergin atkuyruğu gibi saç derini geren saç modelleri, sıkı örgülü saçlar saç tellerini oldukça yorar. Bunların dışında ısıyla şekillendirme, perma, Brezilya fönü gibi işlemler de saçlarına oldukça zarar verir. Saçlarına uyguladığın bu sert muamele de sana ne yazık ki saç dökülmesi olarak geri döner.

8. Deri Problemleri

Başlıca genetik dökülmelerin dışında deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olur. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar.

Sedef hastalığı, egzamalar, akne, n hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir.

Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastalığının tedavisi ile mümkündür.

9. Genetik Özellikler

Kadınlarda ve erkeklerde nedenleri farklıdır. Erkeklerde görülen tip, genetik olan toplumun %50’sinden daha fazlasında görülen erkeksi tip hormona duyarlı saç dökülmesidir ki bu durum kroniktir. Yaş ilerledikçe kellik gelişir ve sonuçta saç ekimini gerektirebilir.

Erken yaşlarda başlanan takviye tedavileri mezoterapiler ve PRP tedavisi dökülme hızını yavaşlatır. Bu durumun nedenleri arasında aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemler vardır.

Kadın tipinde de erkeklerdeki gibi bir tedavinin yanında hormonal tedavilerin de eklenmesi ile başarı oranları artırılabilmektedir.

10. Bağırsak Problemleri

Yetersiz besin emilimine bağlı olarak  mineral, vitamin, çinko, selenyum ve esansiyel amino asit eksikliği meydana gelebilir ve saç dökülmelerine neden olabilir.

11. Saç Yolma Hastalığı

Saç koparma hastalığı kişinin hayatını kabusa çevirebilir. Hastalar anksiyeteyi, sıkıntıyı, özgüvendeki azalmayı yaşarlar.

Bu durumlarını bir sır olarak saklamak için kuaföre gitmek, spor yapmak, dans etmek, yüzmek, gösterilere katılmak gibi günlük aktivitelerden kendilerini sakınırlar.

Çoğu saçlarını yolduklarını gizlemek için uzun süre uğraşır ve saç kayıplarını farklı saç stilleri, makyajlar, giysiler, atkılar, peruklar ile kapatmaya çalışır.

Dürtü kontrol bozuklukları, kendine ve başkalarına zarar verici şeyler yapmak için duyulan dürtü veya isteğe karşı koymada ve kontrol etmede yetersizlik ile karakterizedir. Kişi bazen davranışı yapmadan önce artan gerginlik duygusunu hisseder ve sonra gerginlikten kurtulma ve iç rahatlaması duygularını hissedebilir. Hatta bazen kişi eylemi gerçekleştirdikten sonraki hazzın derecesini bile anlatır. 

12. Tiroid Bezi Hastalıkları

Saç dökülmesi tiroid bezi bozukluklarının erken belirtilerinden birisi olabilir ve tiroid hormonu tedavisi sonrasında saçlarda dökülme durur.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Çevresel faktörlerin etkisiyle dökülen, canlılığını kaybeden, yıpranan, uzaması yavaşlayan saçların sağlığına kavuşması için uygulanan tedavi yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Saç dökülmesi tedavisinde öncelikle tanı doğru yapılmalıdır. Öncelikle saç dökülmesinin nedenlerini ve dökülme tipini öğrenmek gerekir. Dermatoloji uzmanı muayenesi ile dökülmeye yol açan faktörler belirlenerek uygun tedavi planlanır.

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin saça ve saç derisine zarar verebilecek saç bakım ürünlerinden kaçınmaları gerekir. Özellikle proteinden zengin bir beslenme düzenine geçilmeleri çok önemlidir. Dökülme, vitamin eksiklikleri nedeniyle oluştuysa mutlaka eksik vitamin yerine konulmalıdır.

Tiroit ya da farklı bir hastalığa bağlı oluşan saç dökülmelerinde ise öncelikle hastalığın tedavisine yönelik bir yol izlenmelidir. 

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi saç dökülmesinde oldukça sık kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir.

  Saç mezoterapisi saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin bir mikro iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesi sürecini içerir. Yaklaşık olarak 1 cm aralıklarla enjekte işlemi sağlanmaktadır. Daha sonra saç derisine masaj uygulanmaktadır.

İlaç Tedavisi

Saç dökülmesini önlemek ve var olan saçların kalınlaşmasını sağlayan FDA onaylı ilaçlar hekim kontrolünde kullanılabilir.

İlaç tedavisi saçların inceldiği ve zayıfladığı bölgelerde, yeni başlamış hafif-orta derecede saç dökülmesini önlemek için yararlı olabilir.

İlaçların etkisi; saç sayısını arttırma, incelmiş saçları kalınlaştırma ve saçların daha fazla dökülmesini engelleme şeklinde olmaktadır.

Önerilen İçerik;
► Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözüm Yolları Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/kadinlarda-sac-dokulmesi-28756h.htm

Saç dökülmesi nedenleri neler? Nasıl tedavi edilir?

Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

“Detaylı bir muayene sonrasında gerekli tetkik ve tanı yöntemleri kullanılarak dökülmenin tipi ve nedeni belirlenerek saç dökülmesinde tedavi planlanır” diyen Okan Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Belçin İzol, anlattı.

Saçın 3 yaşam evresi bulunmaktadır. Aktif uzama evresi olan anagen faz, ortalama 2-6 yıl sürer. 1-2 haftalık bir geçiş evresi olan katagen fazdan sonra, saç telogen faza girer.

2-4 ay süren saçın dinlenme evresi olan telogen fazdan sonra dermal papilla hücresi saçlı deri yüzeyine yaklaşır, eski tel dökülür ve yeni bir saç teli anagen fazda uzamaya başlayarak saç yaşam döngüsüne devam eder.

Hastanın Detaylı Öyküsü Dinlenmelidir

Diffüz yani tüm deriyi kapsayan saç kaybının, önemli nedenlerinden biri olan telogen effluvium, dinlenme evresindeki saçların kaybı ile karakterizedir. Günde 100 telden fazla saç kaybı görülür. Kadınlarda, erkeklere göre daha sık görülür.

Birçok nedene bağlı olabileceği gibi bazı hastalarda spesifik bir neden de bulunmamaktadır. Hormonal ve besinsel faktörler, ilaçlar, bazı kimyasal maddelere maruziyet, sistemik hastalıklar, psikolojik stres ve mevsim değişiklikleri saç dökülmesine neden olabilir.

Detaylı bir öykü ile mevcut sistemik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, yakın zamanda geçirilen hastalıklar, kilo kaybı, saça uygulanan işlemler, emzirme, stres, cerrahi operasyon gibi faktörler araştırılmalıdır.

Vitamin Eksiklikleri İyi Araştırılmalıdır

Hormonal faktörler içerisinde tiroid bezi hastalıkları, doğum sonrasında özellikle ilk 6 ayda yoğun görülen saç dökülmesi, menapoz öncesi ve sonrasındaki dönem sayılabilir. Sıkı bir diyete başladıktan sonra 6 ay içerisinde saç dökülmesi ortaya çıkabilir.

Yapılan tetkiklerle demir, B12, çinko, biyotin eksikliği araştırılmalıdır. D vitamini eksikliğinin de saç dökülmesine neden olduğuyla ilgili çalışmalar bulunmaktadır.

Bazı İlaçlar Saç Dökülmesine Neden Olabilir!

Bazı ilaçlara bağlı saç dökülmesi ortaya çıkabileceği için, son 6 ay içerisinde başlanmış ilaçların da sorgulanması önemlidir. Telogen effluviumun tedavisinde, eğer neden tespit edilebiliyorsa, nedene yönelik tedavi yapılmalıdır.

Nedenin tespit edilemediği durumlarda saç için gerekli olan vitamin ve aminoasitleri içeren tabletler destek olarak kullanılabilir. Saç mezoterapisi ve PRP tedavisi de faydalı olmaktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Hormon Testlerinizi Yaptırmayı İhmal Etmeyin!

Androgenetik alopesi olarak adlandırılan erkek tipi saç dökülmesi, anagen fazda kısalma ve telogen fazdaki saçların artışı ile karakterizedir. Erkek ve kadınlarda görülebilir. Hastalarda genetik faktörler önemli olduğu için aile öyküsü sorgulanmalıdır.

Kadınlarda erkek tipi dökülme tespit edildiğinde androjen hormonlarının fazlalığı açısından değerlendirme yapılmalıdır.

Kıllanma artışı, sivilce ve adet düzensizliği eşlik ediyorsa mutlaka hormon testlerinin yapılması ve bir jinekolog ve gerekli görüldüğü durumlarda bir endokrinoloji doktorunun değerlendirmesi gereklidir.

Özellikle menopoz sonrası dönemde görülen saç kaybının nedeni östrojen düzeylerinin azalıp serbest testosteronun artmasıdır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Tedavisi Nedir?

Hormonal bozukluk tespit edilen hastalarda tedavi nedene yönelik olmalıdır. Saç dökülmesinin tedavisinde çeşitli oral ve topikal tedaviler, mezoterapi, PRP ve saç ekimi yapılabilir. Erkek tipi saç dökülmesinin ilerleyici seyri nedeniyle erken dönemde tedaviye başlanması önemlidir.

Saç Kıran Nedir?

Halk arasında ‘saç kıran’ olarak bilinen alopesi areata otoimmün hastalıklar grubundadır. Bağışıklık sistemi hücrelerinin kıl köklerine karşı reaksiyon vermesi sonucunda oluşan para şeklinde dökülmelerle karakterizedir.

Genellikle iyi seyirli olan bu hastalık nadiren ilerleyerek yaygın saç, kirpik, kaş ve tüm vücut kıllarında kayba neden olabilir. Hastalığın klinik şiddetine göre uygulanan farklı tedavi seçenekleri mevcuttur.

Saç dökülmesi bazen, kalıcı saç hasarına neden olan bazı diğer dermatolojik hastalıklarda da ortaya çıkabilir. Sikatrisyel alopesi olarak adlandırılan bu duruma, bazı bağ dokusu ve deri hastalıkları neden olabilir. Kalıcı saç hasarı olmadan erken dönemde tedavi başlanmalıdır.

Saç dökülmesi şikayeti olan hastaların mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurması, dökülmenin tipi belirlendikten sonra uygun tedavinin planlanması önerilir.

Saç dökülmesi hangi hastalıkların belirtisidir?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/09/sac-dokulmesi-nedenleri-tedavi/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.