Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi hangi hastalıkların belirtisidir?

Saç Dökülmesi Tedavisi

Demir eksikliği, stres, beslenme ve kullanılan bazı ilaçların saç dökülmesine neden olabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, “Günde ortalama 100-150 saç teli dökülebilir. Saç çekildiğinde ele 5’ten fazla saç teli geliyorsa, kadınlarda alın ve orta kısımlarda belirgin açılma varsa dermatoloji uzmanına başvurulmalı” açıklamasında bulundu.

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin genetik faktörlerle ilişkili olduğunu, kadınlardaki saç dökülmelerine ise demir ve vitamin eksikliklerinin neden olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, “Saç dökülmesi tedavisi bir uzman doktor eşliğinde gerçekleşmeli. Dermatoloji doktoru altta yatan nedene bağlı olarak dahiliye ve jinekoloji birimleriyle de koordine çalışabilir” dedi.

Sistemik tedaviye ek olarak saç derisine lokal sprey, ampul ya da köpük formunda destek tedavi ürünlerinin uygulanmasının tedavi başarısını arttırdığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr.

Rukiye Kaymaz, “Tedavi sonucunu hızlandırmak için dermatoloji uzmanı ek olarak mezoterapi, PRP, saç dolgusu ve somon DNA uygulaması şeklinde tedavi protokolleri de planlayabilir” şeklinde konuştu.

Kaymaz, saç dökülmelerinin 8 nedenini açıkladı.

Demir eksikliği

Kadınlarda en sık rastlanan saç dökülmesi nedenlerindendir. Demir takviyesi ile kısa sürede tedaviye yanıt alınabilir. Demir emilimi ile ilgili sorun var ise dahiliye doktorundan oral kullanıma alternatif demir takviyesi konusunda destek alınmalı.

Sistemik hastalıklar

Bu grupta en sık tiroit hastalıkları ve demir eksikliği anemisi saptanır.

Ağır cerrahi işlemler, ameliyatlar, yüksek ateşli hastalıklar, ağır enfeksiyonlar sonrasında da yoğun saç dökülmeleri gözlemlenir. Erken tanı ve tedavi ile güzel sonuçlar alınır.

Multidisipliner yaklaşımla sistemik hastalık tedavisi, dermatolojik tedavi ile eşzamanlı gerçekleştiğinde tedavi başarısı maksimum düzeyde sağlanır.

Hormonal değişimler

Doğumdan sonraki üçüncü aydan dokuzuncu ay sonuna kadar olan dökülmeler olağan karşılanır. Ancak süre uzarsa ya da dökülme çok yoğun ise dermatoloji uzmanına danışmak gerekir. Menopoz sonrasında da saçlar dökülebilir. Menopozda saç dökülmesi dursa bile saç yoğunluğu menopoz öncesi yoğunluğuna tekrar ulaşamayabilir.

Sağlıksız beslenme ve diyet programları

Saçın ana bileşeni olan keratin vücutta sentezlenmesi için bazı temel proteinlerin besinler aracılığıyla, vücuda yeterli miktarda alınmaları gerekir. Proteinden fakir bir beslenme, ağır ve yanlış diyetler saç dökülmesi ile sonuçlanabilir. Doğru beslenme ve diyet programları için uzman bir diyetisyenden destek alınmalı.

İlaçlar

Kan sulandırıcılar, artrit, gut, depresyon, kalp ve yüksek tansiyon ilaçları, yüksek doz A vitamini ya da akne tedavisinde kullanılan A vitamini türevleri saç dökebilir. İlaç bırakıldıktan sonra saç dökülmesi durur.

Mantar hastalıkları

Saçlı deriyi tutan mantar hastalıkları genellikle çocuklarda görülse de, yetişkinlerde de saç dökülmesine neden olabilir ve tedavi edilmezse kalıcı kellik oluşabilir.

Saçkıran

Saçkıran olarak bilinen alopesi areata özellikle ağır stresli durumlarda ortaya çıkar. Saçlı deri, kaş, kirpik ve sakal dahil tüm vücut kıllarında dökülme gözlenebilir. Kökeninde genetik yatkınlık ve stres olduğu düşünülüyor. Kalıcı kelliğe neden olmaz; ancak uzun dönem sabırlı tedavi gerektirebilir.

Yoğun stres

Yoğun stresli durumlar da saç dökülmesine neden olur. Stres vücutta çeşitli stres hormonlarının salgılanmasına neden olarak iç dengenin bozulmasına ve bunun sonucunda birçok hastalığın ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu hastalıklar da saçları dökebiliyor.

Saç kalitesini arttırmak için;

 • Kişiye uygun saç ürünleri (şampuan, saç kremi, saç maskesi, şekillendirici ürünler, saç boyası) konusunda deneyimli bir dermatoloji uzmanından destek alınmalı.
 • Çok sık dip boyası yaptırmak, fön çektirmek, saç düzleştirici kullanmak saç diplerini olumsuz etkiler. Saç kopmalarına neden olur.
 • Saçlar ıslakken sert taranmamalı.
 • Saçlar çok gergin ve sürekli aynı yöne çekilerek toplanmamalı. Aksi takdirde traksiyonel alopesi denen saç kayıplarına neden olabilir.

Saç dökülmesine karşı çözüm önerileri

Источник: https://indigodergisi.com/2018/08/sac-dokulmesi-hastalik-belirtisi/

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi denildiği zaman sizinde tahmin edeceğiniz gibi akla tek bir tedavi yöntemi gelemez. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde kişinin saç dökülmesi sebepleri, saç dökülmesi tipi ve saçının yapısı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizler için saç dökülmesi çeşitlerine göre tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Saç dökülmesi tedavisi olmak istiyorsanız öncelikle saç dökülmesi sebeplerini bilmeniz ve saç dökülmesi çeşidinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Tabi ki bunun için en garantili ve doğru yol doktora giderek saç analizi ve muayenesi yaptırmaktır ancak bazı durumlarda kişiler kendi saç dökülmelerinin sebeplerini anlayabilir ve saç dökülme çeşidinin ne olduğuna karar verebilir.

Saçınız Neden Dökülüyor?

Saç Dökülmesi Tedavisi Kısa Kısa…

Öncelikle saç dökülmesi sebeplerini sorgulayarak saç dökülmesi çeşidinizi belirlemelisiniz. Dünya üzerinde her 3 kişiden 1’i hayatında en az bir kez saç dökülmesi sorunu ile baş başa kalmaktadır. Lakin bu her zaman saç dökülmesi tedavisi gerektirmeyebilir.

Saç dökülme tedavisi doktor tarafından yapılan analiz, tetkik ve muayeneler sonrasında uygulandığında çok daha etkin ve yararlı olmaktadır. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde saç dökülmesi çeşidinizi ve saç dökülmesi sebebinizi bilmelisiniz.

Saç dökülmesi sebeplerine ve çeşitlerine şöyle kısaca bir göz atalım.

Saç dökülmesini öncelikle kalıcı ve geçici dökülme olarak sınıflandırılmaktadır.

Kalıcı saç dökülmelerinde saçların geri kazandırılması çok küçük bir olasılıktır.

Bu çeşit saç dökülmelerinde saç dökülme tedavisi saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmeden önce ve düzenli bir şekilde uygulanırsa saç dökülmesi ciddi anlamda yavaşlatılabilmektedir.

Kalıcı Saç Dökülmesi sebepleri şöyle sıralanabilir;

Genetik Faktörler:

Genetik Özellikle erkeklerde görülen kalıcı saç dökülmesinin temel sebebi genetik yapı yani ailesel faktörlerdir. Ailesinde genetik kökenli saç dökülmesi görülen kişilerde kalıcı saç dökülmesi görülme olasılığı çok yüksektir.

Genetik kökenli saç dökülmeleri, saçların kafanın tüm bölgelerinde seyrek ve ince şekilde olduğu kadın tipi dökülme ve saçların alından ve tepe bölgesinden başlayarak açıldığı erkek tipi dökülmedir.

Erkek tipi saç dökülmesi belirli bir seviyeye kadar ilerlemişse bu çeşit saç dökülmesinde en başarılı ve kalıcı saç dökülmesi tedavisi saç ekimi olarak görülmektedir.

Yeni başlamış genetik sebepli dökülmelerde, saç dökülmesini yavaşlatmak amacıyla birtakım farklı saç dökülmesi tedavileri uygulanabilmektedir. Bunlara aşağıda değineceğiz.

Çeşitli Hastalıklar:

Çeşitli hastalıklar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bunların en çok bilineni saçkıran olarak bilinen hastalıktır. Saçkıran geçici saç dökülmesine sebep olabilmekle birlikte kalıcı saç dökülmesinin de sebebi olabilmektedir. Çeşitli hastalıklar sebebiyle kalıcı dökülme yaşayan kişilerde en geçerli saç dökülmesi tedavisi saç ekimidir.

Yara, Kesik ve Yanıklar:

Saçlı bölgede çeşitli sebeplerle oluşmuş yara, kesik ve yanıklar o bölgedeki saç foliküllerini öldürerek saç köklerine kalıcı zarar vermektedir.

Böyle durumlarda bu bölgelerde tekrar saç çıkması imkansız hale gelebilir. Yara, kesik ve yanıklar kalıcı saç dökülmesine sebep olur.

Bu gibi durumlarda diğer saç dökülmesi tedavileri işe yaramayacağı için saç dökülmesi tedavisi olarak saç ekimi alternatifi düşünülmelidir.

Geçici Saç dökülmesi Sebepleri ise şu şekildedir;

Geçici saç dökülmesi, çeşitli sebeplerle ortaya çıkar ve genellikle sebep ortadan kaldırıldığında saç dökülmesi de kendi kendine düzelir ancak çok ilerlemiş dökülmelerde saçın yeniden eski görünümüne kavuşabilmesi için saç dökülmesi tedavisi uygulamak doğru olacaktır.

 • Hormonal Sorunlar
 • Mevsim Geçişleri
 • Metabolik Rahatsızlıklar
 • Stres
 • Hamilelik Süreci ve sonrası
 • Beslenme Sorunları
 • Çeşitli hastalıklar ve tedavi yöntemleri
 • Çevresel Faktörler

Saç dökülmesi tedavisi geçici saç dökülmesinde sebep ortadan kalktığında saçın hızlı bir şekilde toparlanması için kullanılabilmektedir. Peki Saç dökülmesi Tedavileri Nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisinde saç dökülmesi sebebini ve saç dökülmesi çeşidinizi bilmeniz çok önemlidir. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, “Erkeklerde Saç Dökülmesi” konulu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Tedavisi Olarak Neler Yapılabilir?

Saç dökülmesi çeşidine göre belirlenmiş farklı saç dökülmesi tedavileri vardır. Bunlara şimdi şöyle bir göz atalım.

Saç Bakımı Kürleri ve Ürünleri:

Özellikle hafif seyreden saç dökülmelerinde işe yarayan bir yöntemdir. Doğru saç bakımı uygulayarak özellikle çevresel faktörler ve dış etkenler sebebiyle yıpranarak dökülen saçınızı eski formuna kavuşturabilirsiniz.

Bu anlamda geliştirilen ürünler saçınızı dışarıdan beslemeyi hedeflemektedir.

Saç bakım kremi ve saç bakım serumu gibi yalnızca saçı yüzeysel olarak düzgünleştirmeyi hedefleyen ürünlerin haricinde saç bakım kürü ve saç bakım maskesi gibi ürünlerle saç köklerinizi dışarıdan beslemeyi deneyebilirsiniz.

Bu anlamda çok farklı ürün yelpazesi mevcuttur. Doğal ürünleri ve güvenilir markaları tercih etmeniz hafif seyreden saç dökülmenizin azalmasına destek olacaktır ancak saç dökülmesinde düzenli bakımın çok önemli olduğunu ve özellikle kozmetik ürünlerle yapılan bu bakımın etki etmesinin zaman aldığını hatırlatmak isteriz.

Güçlendirici Ve Besleyici İlaçlar:

Saç dökülmesi tedavisinin yalnızca dışarıdan saça uygulana ürünlerle yapılması gereken etkiyi gösteremeyebilmektedir. Saç kökünün beslenebilmesi ve yeniden eski formunu kazanabilmesi için saçın güçlenmesini sağlayan vitaminlerin ve bazı destekleyici maddelerin dışarıdan alınması saçınızın kuvvetlenmesi için ideal olacaktır.

Güçlendirici ve besleyici ilaçları doktorunuzun kontrolü sonrası tavsiyesi üzerine almanız, vücudunuzda eksik olan ve saç dökülmesine sebep olan temel etkene direkt olarak ulaşmanızı sağlayacağı için daha doğru olacaktır.  Doktorunuz vücudunuzda eksik olan ve saç için yararlı vitaminleri belirleyerek size birtakım saçı içerden besleyen ve güçlendiren takviye ilaçlar önerebilir.

PRP:

Saç dökülmesi sorununda son yıllarda etkili bir yöntem olan PRP, Trombositten aktive edilmiş kişinin kendi kanı ile yapılan bir uygulamadır.

Hücre yenilemeyi tetikleyen PRP, çeşitli sebeplerle yıpranan saç köklerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Erken dönem kalıcı dökülmeler dahil olmak üzere saç güçlendirmek için kullanılabilmektedir.

Erkek tipi dökülmelerde saç ekimi tedavisi gerektirmeyen yeni başlayan saç dökülmeleri için dökülmeyi yavaşlatıcı etki yaratabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi PRP’nin düzenli uygulanması ve doğru şekilde yapılması en iyi şekilde etki etmesini sağlar..

Günümüzde çok popüler olan PRP uygulaması, eksik veya yanlış şekilde uygulanabilmekte yan ve tam etkin olmayan ürünlerle yapılabilmektedir.

PRP tedavisi düşünüyorsanız Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir kuruluşlarda yaptırmanız tedavinin işe yaraması için önemlidir.

***

PRP ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için “PRP Nedir? Nasıl Uygulanır” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

***

Mezoterapi:

Saç köklerine saç besleyici vitamin kürlerinin enjekte edilmesidir. Saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılan yöntem, saçların hızlı bir şekilde beslenerek güçlenmesine destek olan bir yöntemdir.

Saç Mezoterapisi, PRP gibi düzenli uygulanmalı ve saç mezoterapisi ile birlikte diğer saç dökülmesi tedavisi yöntemleri de uygulanmalıdır. Saç mezoterapisi, beslenme bozukluğu, stres, hormonal dengesizlikle ya da dış etkenler sebebiyle yıpranmış saçları güçlendirirken, ilerlemiş saç dökülmelerinde çok etkili olmamaktadır.

Kalıcı erkek tipi dökülmeler de ise, erken dönemde diğer saç dökülmesi tedavisi ile uygulandığında kelleşme süresini yavaşlatabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi, düzenli uygulanmalı ve doğru beslenme, kötü alışkanlıklardan uzak durma gibi yan faktörlerle desteklenmelidir. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde doktorunuza saç analizi yaptırmanız tedavinin etkinliğini arttıracaktır. Saç dökülmesi tedavisi nin işe yaramayacağı dökülme çeşitlerinde saç ekimi alternatifi düşünülmelidir.

Yrd. Doç. Dr.  Soner BÜYÜKKINACI

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/sac-dokulmesi-tedavisi/

Saç Dökülmesi Tedavisi İçin İzlenecek Yol

Diğer konularımızdanda yararlanarak öncelikle saçlarınızın gerçekten dökülüp, dökülmediğini tespit etmelisiniz.

Dökülme belirtileri konusunda her yaşanan kaybın dökülme olmadığından bahsetmiştik, aşağıda linkten belirtiler hakkında bilgi edindikten sonra buradan devam edebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Türü

Yukarda verdiğim linkte dikkat edilmesi gereken faktörler ışığında dökülmenin tespiti yapılıp, şayet dökülme tespit edilmesi durumunda, bu dökülmenin türünü tespit etmek gerekmektedir. Bu konuda baz alınacak ilk faktör ise cinsiyettir.

Ailesel Saç Dökülmesi En Sık Sebeplerdendir

Evet değerli arkadaşlar ülkemizde en büyük dökülme sorunu olarak erkeklerde %90’ı kadınlarda ise %50’si ailesel yani genetik dökülmelerdir. Bu sebeple ilk olarak genetik dökülmeye tedavisine yönelik çözümler sunarak devam edelim.

DHT Hormonu Nasıl Engellenir

Ailesel dökülmede en büyük sebep yapılan bilimsel çalışmalarla açıkça ortaya konuşturki DHT hormonundan kaynaklıdır. Dilerseniz aşağıda yer alan videoyu izleyerek DHT hormonu hakkında ekim uzmanı Atilla KAYA’nın anlatımıyla kısaca bilgi sahibi olalım.

Procapil Bölgesel DHT Engelleyicidir

İlk etapta dökülmeyi özetlerken ilerleyen konularda bilimsel maddelere gireceğimizden bahsetmiştik, işte onlardan ilki Procapil şimdilik sadece DHT hormonu üzerine olan etkisini göreceğimiz Procapil ayrıca detaylı bilgisi verilecektir. Procapil bir ürün olmayıp üürnlerde kullanılan bilimsel bir maddedir.

Görevi ise kökü uyarır, dökülmeye sebebiyet veren DHT oluşumunu engeller. Kullandığınız üründe Procapil olması durumunda %92 oranında ailesel dökülme sorununa çözüm bulursunuz.

Finasterid’de Aynı Şekilde DHT Baskılayıcıdır
DHT hormonunun engellenmesi için bilim adamları tarafından geliştirilen bir diğer madde ise finasterid olarak dünya genelinde en yaygın kullanılmaktadır.

Procapil %92 başarı sağlarken Finasterid ise %70 oranında etkili olup, bazen cinsel isteksizliğe neden olduğu tespit edilmiştir. Burada ilk etapta procapil maddesine önem vermeliyiz.

DHT Önlemek

Tek Başına Yetmez. Daha kolay anlaşılması için basit bir örnek vereceğim. Örnek çocuğunuz hasta oldu iştahi kesildi belki zayıfladı, ilk etapta çocuğun hastalığına önlemek adına tedavi edici ilaçları kullanırız, bunun yanısıra ise kaybettiği kiloları kazanmak içinse ek işlemler yapmaya gerek duyarız DHT yi engellerken ek ola

Biotin İle Desteklenmelidir
Bilimsel maddelerden biriside Biotin (B7 Vitaminidir) dökülmeyi durduran ürünlere ek olarak vitamin alınması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. saçlarımızın daha gür ve kaliteli olması için Biotin kullanacağız.

Biotin’de bir ilaç değil vitamindir. Özellikle tablet olarak üretilen biotin çeşitleri 1mg’den başlayarak 10mg’ye kadar çıkmaktadır. İdeal olan ise 1-2’dir oran arttıkça vücudun çeşitli yerlerindede kıl çıkarabilir.

Diğer Saç Dökülmesi Tedavileri

Buraya kadar hep genetik yani en büyük sorunu ele aldık, fakat tek neden ailesel değildir.

Travmatik ve hastalıklara bağlı dökülmeler vardır. Dilerseniz onların çözümüne yönelik özet bilgiler aktaralım.

Kansızlık ve Guatr Hastalığından Kaynaklı Dökülmeler

Özellikle kadınlarda görülen iki sorun kansızlık ve guatr hastalığı nedeniyle dökülme yaşanabilir.

Bu iki sorunda hastalığın tedavisine yönelik olarak doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanarak geçecektir.

Saçkıran Kaynaklı Dökülmeler

Sebebi tam olarak tespit edilemeyen saçkıran için sitemizde ayrıca bilgilendirme sayfası açılarak detaylı bilgi verilmiştir.

Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi Tedavisi

Allah kimseye böyle bir hastalık vermesin. Verdiklerinede acil şifalar nasip eylesin. Kanser tedavisi gören vatandaşlarımızın %99’unda saçlar tedavi sürecinde dökülür.

Işın tedavisinde kullanılan ilaçlardan kaynaklıdır. Tedavi süreci bitmesi ile saçlar yeniden çıkacaktır.

Video anlaşılabilir bir dille anlatımı. Genellikle basit bir estetik sorun değil tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve hastalık gibi tedavinin ciddiye alınmasından söz ediyor. Şampuanlar veya üzerine hiçbir bilimsel çalışma yapılmamış bitkisel ürünlerle değil güvenilir bilimsel kurullarca onaylanmış ilaçlar kullanılmalıdır.

Farklı bir dökülme tipidir, sebebi net değildir, vücudun savunma mekanizmaları kıl kökünü yabancı kabul edip zarar verir. En etkili ilacı Squarik asit di butil ester adlı maddedir. Tüm kafayı tutan alopecia totalis ve vücuttaki tüm kılların döküldüğü alopecia universalis durumlarında SASBE yetersiz kalır tercihen tofacitinib citrat kullanılmalıdır.

Yazan Dr Atilla KAYA

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28885314

Источник: http://www.genelsaglik.org/yazi/sac-dokulmesi-tedavisi/

Saç Dökülmesi Nedir?

Herkes her gün saç dökmektedir. Günde 100 tel kaybetmek normal olarak karşılanmaktadır. Ancak ailenizde saç dökülmesi varsa, daha fazla saç kaybetme riskiniz artmaktadır. Bu tür saç dökülmesi özellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Kadınlar da ise kafa tepesindeki saçların seyrelmesi daha olasıdır. Hemen hemen herkes 50 yaşından sonra saç dökülme problemi yaşamaktadır.

Saç dökülmesi oldukça yaygın yaşanan bir problemdir, ancak özellikle ruhsal olarak kişiyi oldukça negatif bir yönde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte, saç dökülmesini önlemenin ve tedavi etmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. (11)

Saç dökülmesi nedir detaylarını inceleyiniz

Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesi nasıl anlaşılır? Saç dökülmesi başlangıcı ve ilerleyişi şu belirtileri içerebilmektedir:

 • Saç derisindeki aşırı saç dökülmesi (günde 150’den fazla saç teli)
 • Baş dışında, vücudun diğer bölgelerindeki saç dökülmesi
 • Özellikle saç derisindekiler olmak üzere kılların incelmesi
 • Açılan saç çizgisi
 • Dökülen saçların oluşturduğu yamalar
 • Alınla saçların birleştiği noktada ve baş tepesindeki saçların dökülmesi
 • Yastıkta saç kümeleri görme
 • Kafadaki tüm saçların tamamen dökülmesi
 • Tüm vücudun tüm kılların tamamen kaybedilmesi
 • Saçı yıkarken saçların dökülmesi (12)

Saç dökülmesi belirtileri daha fazla bilgi için

Saç Dökülmesi Nedenleri

Çoğu insan normalde günde 50 ile 100 adet saç dökmektedir. Bu durum genellikle saç dökülmesine neden olmaz, çünkü dökülme olurken bir yandan yeni saçlar da büyümektedir. Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesi saç yapısının döngüsü bozulduğunda veya kıl folikülü tahrip olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Saç dökülmesinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olabilir, ancak genellikle aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası bu durumla ilgilidir:

 • Aile geçmişi (kalıtım)
 • Hormonal değişiklikler
 • Tıbbi durumlar
 • İlaçlar (13)

Saç dökülmesi nedenleri daha fazla detay için

Источник: https://www.acil.net/sac-dokulmesi-tedavisi/

Saç Dökülmesi Tedavisi Saç Dökülmesi Nedir? Neden olur?

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi veya alopesi, erkekleri, kadınları ve çocukları etkileyebilir. Saç dökülmesi tedavisi için bazı ilaçlar ve saç ekimi ve saç restorasyonu bulunur.

Saç Dökülmesine Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi için; hormonlar, genetik, stres, hastalıklar, doğum yapmak, mantar enfeksiyonu, yanık, travma, radyoterapi, otoimmun hastalıklar, kozmetik işlemler, tiroid hastalıkları, lupus, diabet, demir eksikliği anemisi, diyet rol oynar ve saç dökülmesi sebepleri arasında sayılabilir.

Saç dökülmesinin belirtileri nelerdir?

İnsanlar taraklarından veya banyolarından daha fazla saç topladıklarını fark edebilir.

Erkeklerde saç dökülmesi ve saç dökülmesi belirtileri şunları içerebilir:

 • Kafa derisi üzerinde saçları inceltme
 • Saç dökülmesi erkeklerde saç çizgisinin geriye çekilmesine neden olur.
 • Kafanın tepesini etkileyip at nalı şeklindeki bir desen oluşturan saç dökülmesi

Kadınlarda saç dökülme ve saç dökülme belirtileri şunları içerebilir:

 • Genel saç incelmesi, özellikle tepe kısmında

Çocuklarda ve genç yetişkinlerde saç dökülmesi ve saç dökülmesi belirtileri şunları içerebilir:

 • Saçlarda yama şeklinde ani bir kayıp
 • Vücuttaki tüm kılların tamamen kaybedilmesi
 • Kaşlarda ve saçlı deride kırık saçlar ve tam olmayan saç dökülmesi
 • Çeşitli hastalıklardan, ilaç tedavilerinden, hızlı kilo verme, anemi veya stres sonrasında aşırı saç dökülmesi ancak tamamemn kellik oluşmaz

Kepek neden olur, Kepekli saç dökülmeye neden olur mu: Kepek, kuru cildin küçük parçalar halinde saçlı deriden ayrıldığı, yaygın görülen bir saçlı deri sorunudur. Saç dökülmesine neden olmaz.

Kepek nasıl geçer, kepek çözümü var mı, Kepek nasıl yok edilir; Kepeği tedavi etmenin ve kontrol altına almanın en etkili yolu kepek şampuanı kullanımı ve saçlı derinin dermatologların önerdiği damlalar ile tedavileridir.

Nezaman doktora başvurmalısınız?

 • Sizin veya çocuğunuzun saçlarıda yama şeklinde  ani bir saç dökülmesi varsa.
 • Çocuğunuzun saç lı derisinde kaşlarda kırık saçlar ve kısmi saç dökülmesi varsa.
 • Çocuğunuz saçlarını sürtüyor veya çekiyorsa
 • Sizin veya çocuğunuzun vücudunun herhangi bir yerinde açıklanamayan bir saç dökülmesi varsa.

Saç Dökülmesi Tedavisi nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisi için öneriler (Saç dökülmesine ne iyi gelir?):

Minoksidil: Belli şartlar altında, bu topikal (cilde uygulanır) ürün, kafa derisinin saç dökülmüş bölgelerinde saçın yeniden oluşmasını sağlar.

Yeni saç büyümesini teşvik etmek için saç follikülleri üzerinde çalışıp saçın incelme süreci tersine çevirir.

Saç dökülmesi tedavisi için ilaç, kel alanlara günde iki defa ve sürekli kullanılmalıdır; uygulama kesilirse saç dökülmesi tekrarlayacaktır.

Finasterid: Erkek tipi kellikte kullanılır. Saç dökülmesine neden olabilen erkeklik hormonlarının oluşumunu engelleyerek çalışır. Reçeteyle alınır ve günde bir kez hap şeklinde kullanışır. Çoğu ilaçta olduğu gibi, yan etkileri de vardır.

Erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir, erkek tipi saç dökülmesine ne iyi gelir: Minoksidil ve finasterid erkeklerde saç dökülmesi tedavisine yardımcı olur ancak erkek tipi saç dökülmesine kesin çözüm sağlamaz.

Spironolakton: Saç dökülmesine neden olan derideki erkeklik hormonlarını bloke etmek için günde bir kez alınan bir haptır. Bu bazen kadın tipi saç dökülmesi için kullanılır.

Saç ekimi: Aktif kıl foliküllerini içeren saçlı deriden alınan saçların kel alanlara ekilmesidir. Ekilen saçlar dökülebilir, ancak yeni saçlar genellikle birkaç ay içinde nakledilen folliküllerden çıkmaya başlar.

Kortikosteroid:  Özellikle alopesi areatada (saç kıran tedavisi) damla şeklinde veya iğne ile  doğrudan kafa derisindeki dökülmüş saç alanlarına uygulanıp saçların yeniden çıkması hzlandırılabilir.

Antralin: Saç foliküllerinin tabanındaki iltihabı kontrol etmek için kullanılan topikal bir ilaçtır. Alopesi areata gibi durumlarda kullanılır.

Difensipron: Saç çıkmasını teşvik etmek için alopesi areatada kullanılan topikal bir duyarlılaşturıcı bir ajandır.

Lazerler:  Ofis veya ev tipi lazerli tarak cihazları, bazen yeni saç büyümesini teşvik edebilir. Saç dökülmesi tedavisi için etkindir.

Saç dökülmesi tedavisi şampuanları: Şampuanlar saç dökülmesinde ek tedavi olarak kullanılabilir. İçerdikleri saçın büyümesini sağlayan mineraller, vitaminler, aminoasitlerin kısmen faydası olur.

Saç Dökülmesini Önleyebilir miyim?

Doğal kelleşmeyi tersine çeviremezsiniz, ancak saçları inceltecek hasarlardan koruyabilirsiniz. Saç bakımı yapabilirsiniz.

Saç kurutucuları, sıcak cilalar, saç boyaları, saç düzleştiriciler ve permalar, jöleler,  kimyasal yüklü kozmetikler; kuru, kırılgan ve ince saçlara neden olabilir.

Saç dökülmesine neden olabilecek saç hasarını önlemek için şunları yapabilirsiniz:

Doğalı seçin: Saçınızı doğal renk ve yapısında bırakın. Eğer bu sizin için bir seçenek değilse kimyasal işlemler arasında iyileşmesi için saçlarınıza zaman verin.

Ürünleri akıllıca seçin: Saç tipiniz için tasarlanmış temel bir şampuan kullanın. Saçınızı kıvırırken daha az hasar veren sünger rulolarını tercih edin. Ayrıca, orta derecede sert, doğal kıl fırça kullanarak saçlarınızı tarayınız, saçınızı koparma ihtimali daha düşüktür.

Düzgün fırçalayın: Saç taramanın doğru yapılması önemlidir. Doğru bir fırça kullanarak, saçın doğal yağını dağıtmak için saç derisinden saç uçlarına kadar tarayınız. Nazik olun ve ıslak ve özellikle kırılgan olduğu zaman saçlarınızı fırçalamayın. Islak saç üzerine tarak kullanmak en iyisidir.

Источник: https://www.gunceldermatoloji.com/sac-dokulmesi-tedavisi-sac-dokulmesi-nedir-neden-olur/

Erkekler için en iyi saç dökülmesi tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi

Birçok erkek saç dökülmesinden etkilenir. Erkek tipi kellik veya androjenetik alopesi, erkeklerin saç dökülme vakalarının çoğuna neden olmasına rağmen, bir erkeğin saçını kaybetmesinin birçok nedeni vardır.

Amerikan Saç Dökülmesi Derneği’ne göre, erkeklerin yaklaşık üçte ikisi, 35 yaşına geldiğinde, bir dereceye kadar saç dökülmesine maruz kalmaktadır. 50 yaşına gelindiğinde, erkeklerin yüzde 85’i saç dökülmesi ve incelmesi yaşamaktadır.

Erkeklerin saçlarını kaybetmelerinin birçok sebebi olsa da, erkeklerin saç dökülmesine karşı koyabilmeleri için birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Önleme ve tedavi

Önleme genellikle herhangi bir durumu tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Bazı durumlarda, saç dökülmesinin kesin nedenine bağlı olarak, saç dökülmesini önlemek veya en azından yavaşlatmak mümkün olabilir.

En iyi korunma yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • dengeli bir diyet yeme
 • Kıllar arasında geniş boşluklu taraklar kullanma
 • sert tedavilerden ve saç stillerinden kaçınmak
 • mümkünse saç dökülmesinin yan etkilerini önlemek için ilaçları değiştirmek
 • saçları çekmekten veya bükmekten kaçınmak

Her tür saç kaybının önlenebilir olmadığını veya önleyici tedbirlerle yavaşlayacağını hatırlamak önemlidir. Bu durumlarda erkekler aktif tedavi ile saç dökülmesine karşı savaşmaya çalışabilirler.

Erkeklerin saç dökülmesini tedavi etmek için kullanabileceği bazı yöntemler şunlardır:

İlaçlar

Saç dökülmesine yardımcı olabilecek tezgah üzerinde satın alınabilecek ilaçlar vardır. Bunlar tipik olarak köpükler veya diğer topikal merhemler biçimindedir.

En yaygın iki ilaç, minoksidil (Rogain) ve finasteriddir (Propecia).

Minoxidil

Minoksidil başlangıçta yüksek tansiyonu tedavi etmek için geliştirilmiştir. Geliştiriciler, aşırı, istenmeyen tüylerin büyümesinin yan etkisine sahip olduğunu buldular. Bu etki, uyuşturucu şirketlerine, erkek kellik için düşünmeye neden oldu.

Minoksidilin işe yaradığı kesin yol tamamen bilinmemektedir. İlacın, daha kalın bir saç telinin büyümesine neden olan saç folikülünü genişletdiği görülmektedir.

Ek olarak, minoksidilin bir saçın uzama süresini uzadığı görülür, bu da daha uzun saç ve daha fazla sayıda saç teliyle sonuçlanır. Uygun şekilde kullanıldığında minoksidilin güvenli ve etkili olduğu gösterilmiştir.

Finasterid

Finasteride, kuronda ve kafa derisinin ortasında görülen erkek tipi kellik tedavisinde kullanılır.

Bu ilaç, kullanımı hakkında çeşitli uyarılar taşır. Sadece yetişkin erkeklerde kullanılmalı ve hamile veya emziren çocuklardan ve kadınlardan uzak tutulmalıdır.

Finasteride başlangıçta prostat kanserine karşı savaşmak için yaratıldı. Saç derisinde DHT denilen bir hormon miktarını azaltarak çalışır. DHT saç derisinin daha ince hale gelmesine neden olur, bu nedenle DHT seviyelerini düşürerek saçların yeniden büyümesi artabilir ve saç dökülmesi yavaşlayabilir.

Minoksidilden farklı olarak finasterid, vücudun diğer bölgelerindeki saç gelişimini etkilemez.

Tedaviler

Saç dökülmesine yönelik terapiler genellikle ilaç, merhem, krem ​​ve şampuan kombinasyonlarını içerir.

Diğer terapiler uzmanlarla toplantılar içerir. Birçok şirket erkekler için saç bakımında uzmandır. Genellikle, bireysel erkeğin ihtiyaçlarına göre tedavileri almak ve uyarlamak için en iyi eylem yolunu çözmeye yardımcı olacak hizmetler sunarlar.

cerrahlık

Saç dökülmesi için mevcut tek ameliyat saç nakli ameliyatıdır.

Erkek tipi kellik olan erkekler için saç ekimi. Transplant, saç köklerinin DHT’ye dirençli olduğu ve kafa derisine yerleştirildiği başın arkasından çıkarılmasını içerir.

Lazer tarak

Lazer taraklar saç dökülmesi için yeni bir tedavi şeklidir. Bu cihazların saç foliküllerini uyaran konsantre ışık kullanarak saç gelişimini desteklediği iddia edilmektedir.

Bu tedavi karışık sonuçlara sahiptir ve diğer tedavi biçimleriyle birleştirildiğinde en iyi şekilde çalışabilir.

Peruklar ve saç parçaları

Bazı durumlarda, saç dökülmesi kalıcı veya uzun süreli olabilir. Diğerlerinde, erkekler saç dökülmesini tedavi etmek için tıbbi olmayan bir yol tercih edebilir. Peruklar ve saç parçaları saç dökülmesini gizlemek için bir araç sunar.

Son birkaç yılda peruklar ve saç parçaları çok gelişti. Kellik bir tıbbi durumdan kaynaklanıyorsa, bir peruk maliyeti de kişinin sigorta sağlayıcısı tarafından karşılanabilir.

Nedenler

Erkekler farklı sebeplerden dolayı kellik veya saç kaybı yaşayabilir.

Saç dökülmesi için birçok neden olsa da, en olası neden genetiktir. Saç dökülmesinin genetik veya başka bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığının saptanması, tedavinin en iyi yolunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Erkek tipi kellik, kalıtsal bir durumdur ve erkek kelliklerinin en yaygın nedenidir. Ergenlik kadar erken başlayabilir ya da yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir. Çoğunlukla kademeli olarak ve öngörülebilir kalıplarda, kafa derisinin orta kısmını ve tapınaklarını etkileyerek oluşur.

Çoğu zaman, adam saçı at nalı desenli bırakılır. Kalıtım, ne kadar hızlı, hangi yaşta ve ne ölçüde bir insanın kellik yaşayacağını etkiler.

Erkek tipi kellik olan erkekler, saç kıl folliküllerinin ömrünü kısaltan DHT’ye karşı hassas olan saçları alır.

Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Saç Derisi Enfeksiyonları. Saçkıran gibi enfeksiyonlar saç derisini ve saç derisini istila edebilir. Bu olduğunda, pullu yamalar ve saç dökülmesine yol açabilir.
 • Hormonal değişiklikler. Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler geçici saç kaybına neden olabilir. Erkekler için, tiroid bezi hormonal değişikliklerden dolayı saç dökülmesinin en olası nedenidir.
 • Patchy saç dökülmesi. Alopesi areata olarak da bilinir, vücudun bağışıklık sistemi saç köklerine saldırdığında yamuk saç dökülmesi oluşur. Saldırı cildin üzerinde pürüzsüz, sık sık yuvarlak yamalar bırakan ani ve hızlı saç dökülmesine neden olur.
 • Cilt rahatsızlıkları.Sedef ve lupus gibi hastalıklar, kıt bölgelerde kalıcı saç kaybına neden olabilir.
 • Saç çekme bozukluğu. Saç çekme bozukluğu, insanların saçlarını çekmeye karşı dayanılmaz bir dürtüye sahip olmalarına neden olur. Kişi kafa derisinden, kaşlardan veya vücudun diğer bölgelerinden çeker.
 • İlaç. Bazı ilaçlar saç dökülmesinin yan etkisine neden olabilir.

Saç dökülmesinin daha az yaygın nedenleri şunlardır:

 • Radyasyon tedavisi. Bir insan kafa derisi yakınında herhangi bir radyasyon tedavisi alırsa, saçlar dökülüp, eskisinden farklı bir şekilde geri dönebilir.
 • Saç stilleri veya tedaviler.

  Saçları aşırı şekilde çeken veya yağ ve renklerle tedavi eden şekillerde kullanmak, kalıcı saç kaybına neden olabilir.

 • Doğal tetikleyiciler. Stres veya aşırı travma saç dökülmesine neden olabilir. Çoğu zaman, tetikleyici olay bittiğinde incelme azalacaktır.

Saç dökülmesi ile başa çıkma

Görünüşü fiziksel olarak değiştiren herhangi bir koşulda olduğu gibi, saç dökülmesine maruz kalmak da kişiden kişiye değişebilir.

Bazı erkekler, tedavilerinin bir parçası olarak danışmanlık hizmeti almak isteyebilirler. Diğerleri, saçlarını kestirmek gibi saç dökülmesini gizleyen bir saç modeli seçebilirler.

Bazen saç dökülmesi, bir erkeğin benlik saygısı üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir ve depresyona ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Bir erkeğin yaşam kalitesinin saç dökülmesinin başlangıcından sonra etkilendiğini fark etmesi durumunda, bir tıp uzmanından destek alması gerekir.

Источник: https://trmedbook.com/erkekler-icin-en-iyi-sac-dokulmesi-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.