Saç Dökülmesi ve PRP Tedavisi

içerik

Saç dökülmesi neden olur? Nasıl önlenir?

Saç Dökülmesi ve PRP Tedavisi

Saç dökülmesi estetik görünümün yanında kişinin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sorunun kaynağının tespit edilip, doğru bir değerlendirme ve planlama ile saç dökülmesinin durdurulması çok önemlidir. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Dökülen tel sayısı ve dökülme sıklığına dikkat!

Mevcut her saç telinin bir yaşam siklusu vardır. Her saç teli 4- 6 yıl yaşar, sonra dinlenir ve daha sonra da dökülür.

Saçların bu şekilde dökülmesi son derece doğal bir süreçtir ve günde 50-100 tel saç dökülebilir.

Eğer bu sayıdan daha fazla dökülüyorsa, banyo yaparken ele gelen saç miktarı artmışsa ya da yıkanmış kurulanmış saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumun ciddiye alınması gerekir.

1- Genetik faktörler:

Kadınlarda ve erkeklerde nedenleri farklıdır. Erkeklerde görülen tip, genetik olan toplumun %50’sinden daha fazlasında görülen erkeksi tip hormona duyarlı saç dökülmesidir ki bu durum kroniktir. Yaş ilerledikçe kellik gelişir ve sonuçta saç ekimi gerektirebilir.

Erken yaşlarda başlanan takviye tedavileri mezoterapi ve PRP tedavisi dökülme hızını yavaşlatır. Kelliğe gidecek süreyi uzatır. Bu tarz dökülmeler kadınlarda da görülmektedir. Özellikle ailesinde kellik problemi olan bireylerin olduğu kişiler saç dökülmesi riski ile karşı karşıyadır.

Günümüzde 16-18 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha fazla sayıda görülmektedir.

Geçtiğimiz yıllara oranla bu duruma daha fazla rastlanmasının nedenleri aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemler yer almaktadır.

Kadın tipinde de erkeklerdeki gibi bir tedavinin yanında hormonal tedavilerin de eklenmesi ile başarı oranları artırılabilmektedir.

2- Deri problemleri:

Başlıca genetik dökülmelerin dışında deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olur. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar.

Sedef hastalığı, egzamalar, akne, n hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir.

Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastalığının tedavisi ile mümkündür.

3- Yanlış beslenme alışkanlıkları:

Besinsel nedenlere bağlı dökülmeler de sık rastlanan diğer bir faktördür. Sonuçta saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi kanlanması gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek, sonuçta saçı etkileyip dökebilir. Tedavisi son derece pratiktir ve dengeli beslenmeye başlanması önemlidir.

4- Vitamin ve mineral eksikliği:

Beslenme problemi olmamasına rağmen saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması saçı döken diğer bir nedendir.

Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minarellerimiz düşükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltır.

Bu durumlarda eksiğin takviyesi mutlaka bir uzmana bavurularak giderilmelidir.

5- Hormonal sorunlar:

Eğer kişide hormonal problemler varsa, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. Bu problemlerin kaynağının yine adetin 2. ya da 3. günü yaptırılacak kan tahliliyle belirlenmesi için dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Hormonal tedaviler bu tarz dökülmeler konusunda etkilidir.

6- Bazı iç hastalıkları ve ilaç kullanımı:

Bazı iç hastalıkları; tiroit bezi hastalıkları ya da bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, romatizmal hastalıklar, kullanılan hormonlar, zayıflama hapları, böbrek üstü bezi hastalıkları, insülin direnci, diyabet, doğum kontrol hapları ve bazen de bu kontrol haplarının kesilmesi saç döken diğer nedenlerdir. Bu durumun mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılacak muayene ve tetkiklerle kapsamlı bir şekilde araştırılması gerekir. Ani bir saç kaybı başlamışsa son üç ay önce geçirilen ameliyatlar, ateşli hastalıklar, ilaç toksisiteleri, kan kaybı, şiddetli travma düşünülmesi gereken nedenler arasında olabilir.

7- Doğum ve kemoterapi süreci:

Tüm bunların dışında iki spesifik saç dökülme nedeni vardır. Biri doğumlardan 2-3 ay sonra başlayan pospartum dökülmedir. Hamilelik boyunca dökülmesi gereken ama dökülmemiş saçların aniden hep birlikte dökülmesinden kaynaklanır.

Uzman kontrolünde yapılacak takviyeler bu konuda rahatsızlığın giderilmesinde katkıda bulunur. Bir diğeri kemoterapi alan hastalardaki saç dökülmesidir.

Son yıllarda daha modern ilaçların kullanılmasıyla bu dökülmeleri daha az görülmektedir ancak zaten tedavi tamamlandığında kendiliğinden toparlanmaya eğilimli bir durumdur.

8- Kozmetik etkenler:

Kozmetik alışkanlıklarımızın artması mekanik kimyasal ve fiziksel dökülmelere neden olan diğer faktörlerdir.

Yani saçları sıkı bağlamak, iç boneler, aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar, açıcılar, düzleştirici yöntemler saça dışarıdan zarar vererek saç kaybına neden olmaktadır.

Bu durumda tek tedavi saçların bu uygulamalara maruz kalmasını önlemektir. Saçlar için gerekli takviye ve bakım işlemlerini uygulamak yeniden istenilen görünüme kavuşulmasını sağlar.

9- Stres ve depresyon:

Aşırı stres her hastalığa olduğu kadar saç dökülmesine neden olan diğer bir sebeptir. Depresyon, anksiyete, psikozlar ve de bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçı etkileyip dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç günlük yaşamda pek çok faktörden kısa sürede etkilenebilen canlı bir organdır. Kişinin hayatında yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda bu bilgiler ışığında birey önce kendisini tartıp, daha sonra gerekiyorsa bir dermatoloji uzmanından yardım almalıdır.

Çünkü bu konuda çevreden gelen yanlış yönlendirmeler ve kulaktan dolma bilgiler, hastaların zaman kaybetmesine neden olabilmektedir. Eğer altta yatan önemli bir neden varsa tanı ve tedavide geç kalınması söz konusu olabilir.

Bunun dışında saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak düşüncesi ile bilinçsiz uygulanan maske ve karışımlar saçlara daha çok zarar vererek geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olabilir.

‘Saç ekimi’ erkeklerde nasıl yapılır?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/02/sac-dokulmesi-prp-sac-ekimi-mezoterapi/

PRP Saç Tedavisi işe Yarıyor mu?

Saç Dökülmesi ve PRP Tedavisi
prp saç tedavisi işe yarıyor mu?

PRP son yıllarda hem tıpta hem de medikal estetikte özellikle saç güçlendirme ve cilt bakımı gibi konularda oldukça sıklıkla kullanılan  uygulamalardandır.

Saç dökülmesi tedavisi, saç bakımı, saç gürleştirme ve güçlendirme gibi sebeplerle sıklıkla tercih konusu olan PRP nedir? Ve PRP saç tedavisi işe yarıyor mu ? PRP tedavisinin işe yaramasını sağlayan etmenler nelerdir?

PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?

PRP tedavisi işe yarıyor mu?

PRP tedavisi işe yarıyor mu? Evet, PRP saç tedavisi işe yaramaktadır ancak bunun için birtakım koşulların doğru şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

PRP, trombosit bakımından zenginleştirilmiş kan plazmasının saç diplerine enjekte edilerek hücre yenilenmesini hedefleyen bir yöntemdir. Platelet Rich Plasma – Trombositten Zengin Plazma anlamına gelen PRP kişinin kendi kanı ile yapılan bir uygulamadır. Her uygulama da olduğu gibi PRP’de de tedavinin işe yarabilmesi için en iyi şekilde uygulanması gerekmektedir.

PRP uygulaması yaptırarak hiçbir faydasını görmeyen kişiler, PRP saç tedavisi işe yarıyor mu diye düşünebilmektedir çünkü PRP tedavisi doğru şekilde uygulanmadığı ve bazı koşullar yerine getirilmediği takdirde yeteri kadar işe yaramayabilmektedir. PRP Saç tedavisinin işe yarayabilmesi için birtakım koşullar vardır.

PRP’nin en iyi şekilde etki etmesi için,

.    Öncelikli olarak ilk şart ; doktor (dermatolog, Plastik cerrah veya medikal estetikle ilgilenen doktorlar..)muayenesinden geçtikten sonra gerekli testlerin yapılması, eğer eksiklik veya fazlalık varsa bunların tedavisinin yapılması ve bunların yanında PRP ile desteklenmesi doğru olacaktır.

 • Sağlık Bakanlığı’ndan Onaylı Merkezlerde Yapılmalı,
 • Doktor tarafından yapılmalı,
 • Kaliteli ve onaylı bir PRP kiti ile hazırlanmalı,
 • Doğru zaman da uygulanmalı,
 • Düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

“PRP saç tedavisi işe yarıyor mu, tedavim işe yarayacak mı?” diye sormadan önce, mutlaka aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

PRP uygulaması aynı zamanda saç ekimi esnasında da uygulanabilmektedir. PRP’Lİ Saç Ekimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz. 

1.Sağlık Bakanlığı Yetkisi: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

PRP tıbbi bir uygulamadır ve bu uygulamanın yapılabilmesi için gideceğiniz merkezin Sağlık Bakanlığı’ndan yetkisi olmalıdır. Sizlerin görebileceği bir duvarda asılı olmak zorunda olan bu belgeyi göremediğinizde sormaktan çekinmeyiniz. Muayenehaneler,  poliklinikler, tıp merkezleri ve hastanelerde yaptırabilirsiniz, ama asla kuaförlerde güzellik salonunda değil…

PRP uygulaması, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı yerlerde uygulanmalıdır.

2.Doktor: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

PRP uygulaması,  medikal estetik doktorları, plastik cerrahi uzmanları ve dermatologlar tarafından uygulanması gereken bir sağlık uygulamasıdır.

Öncelikli olarak her zaman muayene  ve gerekli testler yapılmalı saç dökülmesinin veya saç problemlerinin sebebi araştırılmalı, eğer kişide tiroid fonksiyon bozuklukları, demir eksikliği, biyotin eksikliği gibi durumlar söz konusu ise mutlaka bunlar tedavi edilmeli ve tedaviyle beraber PRP programı planlanmalıdır..

Yukarda sayılan rahatsızlıkların birine sahip olan bir kişinin PRP den fayda göremeyeceğini söylemek çokta şaşırtıcı olmamalıdır. PRP yaptıracağınız kişinin Tıp Fakültesi mezunu bir doktor ve konuyla alakalı olduğundan emin olunuz.

3.PRP kitleri: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Dünya üzerinde ve Türkiye’de farklı merkezlerde sıklıkla uygulanan bu uygulama için kullanılan ve kanın trombositlerini aktif hale getirilmesini sağlayan tüpler, (PRP kitleri) standart değildir. Çeşitli markaların, farklı kalite aralıklarında PRP tüpleri vardır. PRP kitlerinin kalitesi uygulamanın işe yarayıp yaramayacağı konusunu ciddi anlamda etkilemektedir.

PRP tedavisi öncesi dikkat edilecek noktalardan birisi PRP kitlerinin aldığı onaylar ve belgelerdir. PRP kitlerinizin dış görünüşüne aldanmayın. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen onaylar ve belgelerini internet ortamından kontrol edin. Boş laboratuar tüplerine alınan ve santrifüj edilerek plazması ayrılan kanlardan hazırlanan PRP uygulamalarının bir işe yaramayacağı aşikardır.

3.Zamanlama: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Saça yapılan PRP uygulamasında, kişiler saç dökülmesi sorunu, saç gürleştirme ve sıklaştırma ya da saç ekimi sonrasında ekilen saçların gürleştirilmesi gibi sebeplerle uygulamaktadır. PRP uygulamasının zamanı, başka uygulamalar ile çakışmaması ve saçın bakım yapacağız derken yorulmaması adına çok önemlidir.

Doğru zamanlamayı saç analizi ve muayenesi ve yapılan tetkikler sonucunda doktorunuz verir. PRP tek başına bir tedavi olmayıp yardımcı destekleyici bir uygulamadır..

4.Süreklilik: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Unutmayın ki, PRP tek seferlik bir uygulama değildir. PRP’ nin düzgün bir şekilde etki etmesi için, sizin tedavinize uygun aralıklar yeniden yapılması gerekebilmektedir.

PRP uygulamasının, düzenli bir şekilde doktorunuzun size verdiği tarihlerde uygulanması önemlidir. Tek bir kere yapılan PRP uygulamasından gözle görünür bir sonuç almanız çok zordur.

PRP saç tedavisi işe yarıyor mu ? sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık. PRP hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve nasıl uygulandığını öğrenmek için “ PRP nedir? Nasıl Uygulanır ” konulu yazımızı inceleyebilirsiniz

İyi Bir PRP Nasıl Olmalıdır?

PRP uygulaması için, kişiden alınan 1 tüp kan, özel PRP kitleriyle kitin özelliklerine göre  1 veya 2 kez santrifüj işleminden geçirilir. Bu şekilde elde edilen trombositten zenginleştirilmiş plazma  kişinin saç diplerine enjeksiyon iğnesi yardımıyla enjekte edilir. PRP işleminin uygulanması kısa süreli bir işlemdir ve ardından hasta günlük hayatına dönebilmektedir.

PRP her ne kadar kişinin kendi kanı ile hazırlanıyor olsa da, uygulama esnasında kullanılan tüpler, trombositlerin aktif hale gelebilmesini sağlamak için özel olarak hazırlanmaktadır. İyi bir PRP’nin en temel koşulu bu tüplerdir.

PRP’nin işe yarayabilmesi için bu kitlerin kaliteli ve doğru olması gerekmektedir Bunu anlayabilmek için PRP Kitlerinin kutusunda bulunan barkod numarası ile internet üzerindeki Sağlık Bakanlığı sitesinden aldığı onayların kontrolünü yapabilirsiniz.

Ucuz olması sebebiyle, merdiven altı ürünlere kaçılması, PRP uygulamasının işe yaramaması önündeki en önemli sorundur ve bu gibi durumlarla sağlığınızı da riske atmış olacağınızı unutmamalısınız.

Dr. Deniz Koral

Dermatolog

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/prp-sac-tedavisi-ise-yariyor-mu/

PRP Tedavisi

Saç Dökülmesi ve PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma) ya da Türkçe ismiyle Trombositten Zenginleştirilmiş  Plazma, bir kişiden kan alarak ve alınan kan santrifuj edildikten sonra elde edilen trombosit yönünden zengin plazmanın, ihtiyaca göre yüze; cilt yenileme, parlaklık vermesi amacıyla, saçlarda ise saç köklerini güçlendirmek amacıyla kullanılmasıdır. Elde edilen bu sıvıda, milyonları bulan kök hücre ve büyüme faktörleri bulunmaktadır. Hastanın kendi dokuları kullanıldığı için oldukça doğal, cildi uyaran, yenileyici bir tedavidir.

Normalde vücüdumuzda bir yaralanma olduğunda o bölgeye bir kan akımı artışı ve trombosit artışı olur. Buradaki trombosit (platelet) lerden açığa çıkan hücreler ve büyüme faktörleriyle doku onarılır.

PRP ile ise normal kan akımı ile sağlanamayacak oranda ve miktarda platelet elde edilmiş olunur.

İşte PRP ile ortalama 2-4 kat daha fazla platelet hücreleri doku içine verilmiş olur, bu sayede onarım ve yenileme çok daha fazladır.

PRP Nasıl Yapılır?

Kolunuzdaki bir damardan alınan birkaç tüp kan, santrifüj edilir.

Bu santrifüjlerde yüksek hızdaki devirlerde bir süre sonra kanın pıhtılaşmayı sağlayan trombosit(platelet)denilen kan hücreleri ayrışır.

Bu hücreler daha sonra çok ince bir iğneyle cildin içine ara ara enjekte edilir. Bu sayede kollajen ve elastik lifler uyarılmış olur. PRP uygulaması tıpkı bir mezoterapi, dolgu uygulaması gibidir.

PRP Hangi Alanlarda Kullanılır?

Cildi yenilemek

Cilt kırışıklıklarını azaltmak

Leke tedavisi

Lazer sonrası cildin iyileşmesini hızlandırmak

Saç dökülmesini azaltmak

Saç diplerini güçlendirmek

Çatlak tedavisi

İz tedavisi

Sivilce izi tedavisi

PRP bu alanların hepsinde kullanılıyor olsa da pratikte en çok cildi canlandırmak, yenilemek ve saç köklerini güçlendirmek amacıyla kullanılmaktadır.

PRP estetik dışı uygulamalarda ise diş uygulamaları, ortopedik rahatsızlıklar, sporcu yaralanmaları, tendon rahatsızlıkları, iyileşmeyen yaralar gibi durumlarda iyileşmeyi hızlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

PRP Tedavisi Vücudun Hangi Alanlarında Kullanılabilir?

Yüz

Gözaltları

Boyun ve dokolte alanı

El üstü

Saç dibi

PRP aslında tüm vücut alanlarında kullanılabilir

PRP Kimlere Yapılmaz?

Platelet yani trombosit sayısı az olan hastalarda

Kanser hastalarında uygulanmaz.

PRP Kaç Seans Yapılmaktadır ?

PRP de iyi bir sonuç elde etmek için 2 hafta aralıklarla 4 seans uygulama yapmak gerekir, sonrasında ise 6 ayda bir tek uygulama etkinliği ve kalıcılığı arttıracaktır. PRP tedavisi her yıl yenilenebilir, tamamen doğal bir tedavi olduğu için fazla seans yapılmasında bir sakınca yoktur.

PRP Saç Tedavisi

PRP özellikle zayıflaşmış, kırılgan hale gelen saçları canlandırmada, dökülen saçların yenisini çıkartmada, saçın kalitesi ve kalınlığını arttırmada oldukça etkili bir yöntemdir.

Özellikle kadın tipi saç dökülmelerinde saç kökleri korunduğundan, dökülen saçlar prp saç tedavisi ile yeniden çıkabilmektedir. Erkeklerde ise daha çok mevcut saçların dökülmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Saç prp tedaviside 2 hafta aralıklarla 4 seans uygulanmaktadır. 6 ay sonra 1 seans ek yapmak daha faydalı ve iyi sonuçlar vermektedir.

Peki Neden Vücudumuzda Olan Bir Şey Kendiliğinden Bu Kadar Etki Göstermiyor?

Aslında vücudumuzda bu işlem sürekli devam etmektedir, ancak yaş, genetik, yıpranmayla hem giderek yenilenme hızı yavaşlamakta, hem de kalitesi azalmaktadır. İşte PRP ile zenginleştirme işlemi yapılmış olunur, yani iyileştirici hücreler çoğaltılır ve yoğun bir şekilde verilir.

PRP Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

PRP nin belirgin bir yan etkisi yoktur, kan alınan yerde morarma, yüzde iğne batan yerlerde hafif kızarıklık, şişlik olabilir. PRP tamamen vücuda uyumlu olduğu için alerji oluşturmaz. Dolayısıyla uygulaması oldukça rahat ve yan etkisi ise son derece azdır.

PRP Uygulamasında Sonuçlar Ne zaman Gözlenir?

Uygulamadan birkaç gün sonra ciltte parlama, ışıltı oluşur. Sonradan bu etki tekrarlayan uygulamalarla birlilkte daha belirgin hale gelir. Cildi yenileyici ve kırışıklıkları azaltıcı etki için daha uzun zaman geçmesi gerekmektedir. PRP kişinin kendi dokularını uyararak etki gösterdiği için zamanla etki daha belirgin olur.

PRP Kök Hücre Uygulamasıyla Aynı İşlem midir?

PRP daha çok zenginleştirilmiş plazma iken, kök hücre ise daha farklı bir uygulamadır. Kök hücre transferi; kulak arkasındaki deriden, yağdan elde edilebilen, nispeten daha komp bir uygulamadır. PRP de kök hücre içerir ama aslen bir kök hücre aktarımı değildir. Daha çok büyüme faktörleri ve yenileyici doku transferidir.

PRP Uygulaması Diğer Uygulamalarla Birlikte Yapılabilir mi?

PRP uygulaması durumunuza göre, dolgu, botilinium toksini, lazer, peeling vb diğer uygulamalarla kombine edilebilir. Bu durumu ihtiyacınıza göre doktorunuz belirleyecektir.

PRP Fiyatları Neye Göre Değişir?

PRP fiyatları; uygulama yapılacak alana, prp tedavisinin çeşidine, prp seans sayısına göre değişmektedir.

Yüz bölgesinde yapılacak prp tedavisi fiyatlarıyla, el üstünde yapılacak ya da saç için yapılacak prp tedavisi fiyatları farklılık gösterebilir. Kombine yapılan uygulamalardaki prp fiyatlarıyla tek seans fiyatı değişiklik gösterebilir.

PRP 2019 fiyatlarıyla ilgili en sağlıklı bilgiyi kliniğimizi arayarak ya da yandaki menüden mail yoluyla bilgi edinebilirsiniz.

Источник: http://www.miaplastestetik.com/prp-tedavisi-fiyatlari.php

PRP Tedavisi (Saç Tedavisi) Hakkında Her Şey!

Saç Dökülmesi ve PRP Tedavisi

PRP tedavisi ile kişinin kendi kanıyla vücudundaki bazı hastalıkları iyileştirmek ve cilt gençleştirmek mümkündür.

İlaç yerine kişinin kendi kanının kullanıldığı PRP tedavisinde özellikle çevresel ve genetik faktörlerle birlikte yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilir.

Saç dökülmesinden, cilt gençleştirmeye, ağrı tedavisinden, ortopedik pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan PRP hakkında Memorial Sağlık Grubu Dermatoloji uzmanları bilgi verdi.

PRP Tedavisi Nedir?

PRPkişinin vücudundan küçük bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Elde edilen plazma, “platelet” denilen hücrelerden oldukça zengindir.

Vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan plateletler, içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesinde önemli role sahiptir.

Kozmetik dermatolojide cilt gençleştirmenin yanı sıra yara izleri, çatlakların giderilmesi, saç dökülmesi ve ortopedi tedavisinde de kullanılan PRP tedavisi, vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlar.

Cilt gençleştirmenin yanı sıra PRP yara izleri, çatlakların giderilmesi ortopedi ve saç dökülmesi tedavisinde de uygulanır.

Hangi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır?

Platelet adı verilen hücrelerin başrolü oynadığı PRP tedavisi, tıbbın pek çok branşında kullanım alanı bulmuştur. PRP günümüzde diyabet ve varise bağlı iyileşmeyen bacak yaralarında, tendon yaralanmaları ve tenisçi dirseği gibi tendinitlerde,diş implantlarından sonra yara iyileşmesi sürecini hızlandırmak için kullanılmaktadır.

Yaş ve çevresel faktörler nedeniyle yaşlanan deride, gözle görülebilen birçok değişiklik olur. Derinin elastikiyeti azalır, kırışıklıklar artar ve deride sarkmalar meydana gelir. Tüm bunlardan; derideki kolojen, elastik liflerdeki azalma ve yapılarındaki bozulma sorumludur.

Antiaging amaçlı PRP tedavisi  ile plateletlerin içerdiği büyüme faktörleri sayesinde, derideki kolojen ve elastik liflerin yapımının artırılması hedeflenir.

PRP işlemi sayesinde ortalama 3-4 hafta aralıklarla yapılan 3-4 seanslık uygulama ile vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlanır.

PRP yaptıranlar ilk seanslardan itibaren öncelikle cildin kuru ve mat görünümünde düzelme fark ederler. Takip eden uygulamalar ile PRP yaptıranlarda kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gözlenir.

PRP Uygulama Nedenleri

PRP uygulamanın pek çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

 • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak
 • Saç dökülmesini önlemek, saçları güçlendirmek
 • Kırışıklıkları ve çöküntüleri önlemek
 • Yara, çatlak ve deri hasarında deriyi yeniden yapılandırmak
 • Lazer gibi işlemler sonrasında derinin hızla yapılanmasını sağlamak
 • Medikal estetikte yüz, el ve kollar, bacak içleri, boyun ve dekolte gibi bölgelerde kullanılır.
 • PRP aşil tendonu kopmasına ameliyatsız çözüm getirir.
 • Ağrılar için de PRP yöntemi kullanılır.

PRP uygulamalarının birçoğu biyoteknoloji firması tarafından üretilmiş uygulama kitleri aracılığıyla hekimler tarafından yapılmaktadır.

PRP İle Saç Tedavisi

Günlük 100-150 tel saç dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bundan fazla olursa saç dökülmesi ciddiye alınmalıdır. PRP, saç tedavisinde de başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmesinde hastaların oldukça etkin sonuçlar aldığı belirlenmiştir.

PRP işlemi sırasında hastanın kendi kanı alınıp, bir aletten geçirilir. Burada fibroblast denilen kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak olan kısım ayrılır ve dökülen bölgeye enjekte edilir. Bu yöntem özellikle genetik dökülmelerde etkilidir.

Saç mezoterapisi de yine genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir.

Saç için yapılan PRP uygulamasında önce hastanın venöz kanından 10 cc alınır (1 çay bardağının 1/10 ‘u kadar). Santrifüj edilen kan beyaz ve kırmızı kan olarak iki kısma ayrılır. Kırmızı kanda akyuvar, trombosit, pıhtılaşma faktörleri, PGF (Trombosit büyüme faktörü) bulunur.

Kırmızı kan özel bir işleme tabi tutulduktan sonra seyrelmiş bölgeye napaj yöntemiyle enjekte edilir. Bu uygulamanın temelinde doku yenilenmesi vardır. PRP ile saç tedavisi 30 dk. kadar sürerken, uygulama esnasında  acı olmaz.

PRP sonrasında da herhangi bir iz kalmamakta ve kişi hemen rutin hayatına devam edebilmektedir.

PRP ile saç tedavisi ortalama 15 günde bir en fazla 30 dakika uygulanır ve genellikle 3-4 ay sürer. Sonrasında her yıl bir defa uygulanması yeterli olacaktır. Bu yöntemin en önemli avantajı, özel plazmanın hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP işlemi uzman doktorlar tarafından uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Öncelikle hastadan alınan kan steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur. Sonrasında kan içinde jel bulunan tüpe yerleştirilir. Santrifüje konulan tüpteki kanın içindeki maddeler 5-8 dakika içinde ayrıştırılır.

Kanın tronbositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılmış olur. Elde edilen karışım enjeksiyon yöntemi ile ilgili alana uygulanır. PRP 15 günde bir ortalama 6-8 seans, kişinin ihtiyacına göre mezoterapi ile kombine edilerek uygulanır.

 PRP kürü tamamlandıktan sonra yılda 1-2 kez enjeksiyonlarla işlemin devamı sağlanabilir.

PRP ile Cilt Gençleştirme

Cilt yaşlanması tıpkı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Cilt gençleştirme yöntemlerinde de yarayı iyileştirirken uygulanan çeşitli yöntemler taklit edilir.

Ciltteki hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır.

Bu nedenle PRP, damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

PRP ile cilt gençleştirme çoğunlukla yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücudu çeşitli bölümleri için düşünülebilir. Özellikle lazer ve peeling gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamak mümkün olur.

UV ışınlarına maruz kalmış ciltlerde kırışıklıkların, lekelerin, çöküntülerin giderilmesi sağlanabilir. Esneklik ve parlaklığın cilde yeniden kazandırılması da PRP ile cilt gençleştirmenin en önemli sonuçlarından biridir.

  Ayrıca vücuttaki iyileşmesi uzun süren yaraların iyileştirilmesi, çatlak gibi deri niteliğinin zarar gördüğü durumlar da PRP ile kontrol altına alınabilir.

PRP, kan alınmasından dolgu veya mezoterapi ya da maske uygulamasına kadar olan tüp süreçte teknik ve hijyenik nedenlerle aynı yerde yapılması gereken bir işlemdir.

 Kişinin kendi kanının yine kendi vücuduna enjekte edilmesiyle gençleşmeyi sağlayan PRP ortalama 2-4 hafta aralıklar ile 3-4 seans sürebilir. PRP yönteminin en belirgin özelliği vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlar.

PRP sayesinde ilk seanslardan itibaren öncelikle ciltteki kuru ve mat görünüm düzelir. Arıdan da kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gözlenir. PRP sadece yaşlanma belirtilerini hafifletmeye yaramaz.

Aynı zamanda yaşlanma sürecini de yavaşlatarak adeta ‘’gençlik aşısı’’ etkisi gösterir. Bu nedenle yaşlanma belirtilerini beklemeden yaşlanma sürecini yavaşlatmak isteyen her yetişkinin başvurabileceği bir yöntemdir.

PRP’nin en önemli özellikleri;  

 • Uzun etkilidir.
 • Deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır, yapılandırır.
 • Kolay ve güvenli biçimde uygulanır.
 • Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
 • Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir.

PRP sonrasında ciltte ortaya çıkan parlak ve sağlıklı cilt görünümü bir süre sonra hafifleyebilir. Bu nedenle ek cilt gençleştirici uygulamalar ile takviye yapılmalıdır. 3 veya 4 kürlük PRP uygulamasından sonra kürleri her 10-12 ayda bir tekrar etmek gençleşme etkisini neredeyse kalıcı hale getirir.

PRP’nin Yan Etkisi Var Mı?

PRP tedavisinin uygulandığı alanda enjeksiyonun batım yaptığı yerlerde ufak şişlikler, ağrı ve morarma olabilir. Enfeksiyona yol açmamak için tedavinin yapıldığı bölgenin hijyenine özen gösterilmesi gerekir. Ancak bu yan etkiler çok sık görülmez, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kanser öyküsü bulunanlar, çeşitli kan hastalıklarına sahip olanlar PRP yapılacak bölgede infeksiyon ya da iltihap olanlar, hamile ve emziren kadınların PRP yaptırması uyun değildir.

PRP tedavisi sonrasında ilk gün banyo yapılmaması ve güneşten korunmak da tavsiye edilir.

PRP İle Ağrı Tedavisi

PRP yani kişinin kendi kanı ile kas- iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarında da başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Omuz ağrıları, ön çapraz bağ yaralanmaları, eklem kireçlenmeleri, ayak bileği burkulmalarının tedavisinde PRP’den yararlanılabilir.

PRP tedavisinde kullanılan trombositler hastanın kendi kanından alınan numuneden ayrıştırılarak elde edilmekte ve serum olarak yaralı bölgeye uygulanmaktadır. Enjekte edilen sıvıda yüksek konsantrasyonda trombosit ve büyüme faktörleri bulunur.

Normal kanın 1 mililitresinde 150.000-400.000 trombosit bulunurken PRP’de bu sayı 1.000.000’un üzerine çıkar. Trombositler ayrıca sessiz lokal kök hücrelerini aktive ettiğinden plazma sıvısı doğal bir ilaç gibi etki gösterir. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların iyileşmesini hızlandırır.

PRP’nin ağrı tedavisinde en çok kullanıldığı alanlar ise şöyle;

 • Omuz ağrıları,
 • Tenisçi dirseği, golfçu dirseği,
 • Ön çapraz bağ yaralanmaları; diz, omuz,
 • Kalça eklem kireçlenmesi,
 • Diz kapağı tendiniti,
 • Ayak bileği burkulmaları,
 • Topuk dikeni
 • Kulunç ağrısı olarak bilinen kas gerginliklerinin tedavisi…

PRP İle Aşil Tendonuna Ameliyatsız Çözüm

Sıklıkla gençlerde ve erişkinlerde görülen aşil tendonu kopması genellikle spor karşılaşmaları, ani ve aşırı zorlanmalar nedeniyle ortaya çıkar.  PRP aşil tendonunun tedavisinde de kullanılmaktadır.

PRP yöntemi ile özel bir tüpün içine az miktarda kan alır ve santrifüj işlemi yani yüksek devir ile tüplerdeki kan bioteknolojik bir yöntemle bileşenlerine ayrılır böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir.

Bu yöntem kısa süreli alçıyla fonksiyonel rehabilitasyona destek amaçlı kullanılan bir tedavi yöntemidir ve cerrahi ameliyattan çok daha kolaydır. Tendonu iyileştiren tek başına PRP değil kısa süreli alçılama ve fonksiyonel rehabilitasyondur.

Daha sonra egzersizler ile iyileşmenin hızlanması sağlanır.

Güncellenme Tarihi: 17 Şubat 2018Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/PRP-Tedavisi/

PRP hakkında neler biliyorsunuz?

Saç Dökülmesi ve PRP Tedavisi

PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. PRP tedavisi sadece cilt gençleştirme için değil; hareket kısıtlılığı olan bölgelerde hareket özgürlüğüne yeniden kavuşmak için de kullanılıyor…

Hiç yan etkisi olmayan ve kişiye hareket özgürlüğünü ameliyatsız kazandırma konusunda önemli bir alternatif olma özelliği taşıyan PRP tedavisiyle ilgili merak edilen soruları Hastane Derindere Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nalan Şen’e sorduk…

PRP nedir?

PRP (plateletrich plazma) hastadan alınan kanın santrifüj edilmesiyle elde edilen trombosit ve trombositten açığa çıkan büyüme faktörlerinden zengin bir sıvıdır.

PRP tedavisinin amacı nedir?

Trombositler ve içlerindeki doku iyileşmesini artıran büyüme faktörlerini maksimum düzeyde hasarlı dokuya aktarmaktır. Büyüme ve iyileşme faktörleriyle yüklü trombositler, tamir elemanlarını ve kök hücrelerini hasarlı bölgeye çekmeyi başlatır.

Ayrıca yeni damarların oluşmasına katkıda bulunarak o bölgenin kanlanmasını artırırlar. Kanlanmanın artması hasarlı bölgenin daha iyi beslenmesi ve zararlı artıkların daha iyi atılması anlamına gelir.

Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon, kıkırdak gibi yapıların hücrelerini uyararak o bölgedeki iyileşmeyi hızlandırırlar.

Hangi hastalıklarda uygulanır?

 • Diz, kalça, ayak bileği olmak üzere kireçlenme (osteoartrit) ile seyreden hastalıklarda,
 • Dizde menisküs ve ön çapraz bağ hasarlarında,
 • Kronik plantarfasiit dediğimiz ayak tabanı ağrılı hastalıkları (topuk dikenli veya dikensiz),
 • Omuz çevresi kaslarında yırtık ve incinme durumlarında,
 • Tenisçi ve golfçu dirseği,
 • Ayak bileği burkulmalarında uygulanır.

Tedavi kimlere uygulanamaz?

 • Özellikle kanser geçmişi olan hastalarda,
 • Aktif sistemik ve lokal enfeksiyonu olanlarda,
 • Kanama bozuklukları; hemofili, trombositdis fonksiyonu olan hastalıkların varlığında
 • İltihaplı romatizmal hastalıklarda uygulanmaz.

Uygulamada nelere dikkat edilmelidir?

PRP, her ne amaçla uygulanırsa uygulansın kesinlikle uzman hekimlerce yapılmalıdır. Uygulama yapılırken steril koşulların sağlanması çok önemlidir. Uygulandığı bölgede tamir sürecini uyardığı için uygulama sonrasında kısa süreli, hafif ağrı olabilir. Böyle durumlarda sadece parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir. PRP sadece kanı alınan bireylere uygulanabilir.

PRP tedavisi hangi sıklıkla yapılmalıdır?

PRP tedavisinin seans sayısı ile ilgili tüm dünyada net bir veri olmamakla birlikte çoğunlukla haftada ya da en fazla ayda bir defa olmak üzere toplam 3 seans uygulanması şeklindedir. Hastalık şiddetine göre yılda bir defa tekrar dozları yapılabilir.

Yan etkisi var mıdır?

PRP kişilerin kendi kanlarından elde edildiği için yan etkisi yoktur.

GÜZEL YAŞLANMANIN 12 YOLU

Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Deniz Kırçuval: “PRP, deriyi ‘doldurarak’ değil ‘gençleştirerek’ kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesini sağlıyor. Aynı zamanda saç dökülmesinin azaltılmasına ve zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasına yönelik de PRP yöntemi uygulanıyor.”

Cilde doğal bir canlılık kazandıran PRP (Platelet Rich Plasma); trombositten zengin plazma olarak tanımlanıyor.

Trombositlerin iyileştirme gücünün yüksek olduğu için cilt sarkması, kırışıklık, leke tedavisi, sivilce izleri, yara izi, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde kullanılan yeni bir yöntem olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr.

Deniz Kırçuval, “Trombositler, vücuttaki hasarlı dokuların onarımını sağlamak için gerekli olan ‘büyüme faktörlerini’ yapısında barındıran kan bileşenleri olarak biliniyor. Cildi onarmanın, canlandırmanın ve dolayısıyla daha genç bir görünüm kazanmanın kaynağının da bu bileşenler” dedi.

Uygulama anında etki ediyor

PRP uygulamasının en motive edici kısmının işlem uyguladıktan sonra değişimin gözle görülür derecede gerçekleşmesi olduğunu söyleyen Dr. Deniz Kırçuval, yöntemi şöyle anlattı: “Kişiden alınan 10 cc gibi az bir miktar kan, özel PRP tüpü içinde santrifüj cihazına yerleştiriliyor.

Burada santrifüj cihazının görevi, uygulama için önemli olan PRP ve PPP plazmalarını ayrıştırabilmek.

Bu ayrışma sonucu elde edilen trombositten zengin plazma, mezoterapi tabancası kullanılarak hasarlı olan bölgeye, kişinin ihtiyacına ve yapılış nedenine göre 3-4 seans olarak uygulanıyor”

Herhangi bir reaksiyona neden olmuyor

PRP yönteminde dışarıdan herhangi bir yabancı maddenin vücuda verilmediğini söyleyen Dr. Deniz Kırçuval, “Yapılan uygulamada, tedavi amacı güden büyüme faktörleri kişinin kendi kanından ayrıştırıldığı için kişinin kendisine uygulanmasında herhangi bir reaksiyon oluşması söz konusu değil” dedi. Kırçuval, PRP uygulamasının 30-45 dakikada gerçekleştirildiğini belirtti.

Acı ve ağrı hissedilmiyor

PRP uygulamalarında işlem yapılacak bölgenin işlemden ortalama 20 dakika önce anestezik kremler kullanılarak uyuşturulduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr.

Deniz Kırçuval, “Özellikle mezoterapi tabancasıyla yapılan uygulamalar, hastanın konforu açısından ciddi bir rahatlık sağlıyor” şeklinde konuştu. Uygulama sonrası hemen sosyal hayata dönmenin mümkün olduğunu söyleyen Dr.

Deniz Kırçuval, “PRP yönteminde işlem sonrasında sosyal hayatınızı etkileyebilecek ve günlük yaşantınıza devam etmenizde sorun oluşturabilecek hiçbir aksi durum yaşanmıyor” ifadelerini kullandı.

PRP saç tedavisi için de uygulanıyor

PRP saç tedavisinin de doku yenilenmesi yöntemi ile gerçekleştirilen, saç dökülmesinin azaltılmasına ve zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasına yönelik uygulanan bir yöntem olduğunu söyleyen Dr. Deniz Kırçuval, “PRP, kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmeleri tedavisi için başvurulabilecek oldukça faydalı bir yöntem” dedi.

Tedavide; oluşturulan plazma mezoterapi tabancası ile saç dökülmesinin başladığı ya da saç köklerinin zayıfladığı bölgeye enjekte yapıldığını belirten Dr. Deniz Kırçuval, “Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürüyor. İşlemden sonra hastada herhangi bir acı ve iz oluşmayıp kişi normal hayatına devam edebiliyor.

Tedavi sonrası saç dökülmesi normale dönerken, ince ve zayıf saç tellerinin güçlenmesiyle saçlar hacim ve canlılık kazanıyor” açıklamasında bulundu.

PRP’nin 4 büyük etkisi

 • Kırışıklıkları azaltır.
 • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırır.
 • Her türlü yara izini (sivilce, ameliyat, çatlak, leke) azaltır.
 • Saç dökülmesini tedavi eder, saç köklerini güçlendirir.

TİGHTLİGHTİNG NEDİR?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/guzellik/cilt/haber/1044881-prp-nedir

PRP Tedavili Saç Ekimi

Saç Dökülmesi ve PRP Tedavisi

Saç ekimi esnasında yapılan PRP, ekim işleminin ardından yara iyileşmesine ve saç büyümesine hız kazandırmak hedefiyle uygulanan bir yöntemdir.

PRP tedavisi ile ulaşılmaya çalışılan hedef ise, dökülmeye başlamış, gücünü ve sağlıklı yapısını yitiren saç köklerinin yeniden canlandırılmasıdır.

PRP uygulanan kişilerde saç dökülmesinin azaldığı ve uygulanan bölgede saç tellerinin kalınlaştığı gözlemlenmiştir.

Saç ekimi ardından PRP uygulanan kişilerde, yara iyileşmesi oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. Ameliyat ardından ortaya çıkan kırmızı nokta ve kabuklanmalar oldukça çabuk bir şekilde ortadan kalkar ve ekilen köklerin saç uzatma potansiyeli artar.

PRP Ne Demektir?

PRP; olması gerekenden oldukça fazla trombosit barındıran, kişinin kendi doğal plazma sıvısı anlamına gelmektedir. PRP’de uygulanan ise, kişinin kendi kanı olmaktadır.

Kişiden alınan kan laboratuvarda özel cihazlar ile plazmalarına ayrılır. Ayrıştırılan bu plazmalar güçsüz saç köklerinin bulunduğu ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilir.

Enjekte edilen ‘platelet’ adı verilen bu vitaminler, kendi kanınızda bulunduğundan dolayı herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

PRP Uygulamaları

PRP saç tedavisi, doku yenilenmesi prensibi ile uygulanan, saç kaybının azaltılmasına ve zayıflamış saç köklerinin güçlendirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen bir tedavi biçimidir.

PRP saç tedavisi yönteminde; saçlarıyla ilgili sorun yaşayan kişilerden elde edilen 10 cc ölçeğindeki kan, laboratuvar koşullarında ayrıştırılır ve plazma elde edilir. Sağlanan bu kırmızı kanda bulunan; akyuvarların, trombositlerin, pıhtılaşma etkenlerinin ve PGF’lerin spesifik bir uygulamaya tabii tutulmasıyla PRP tedavisi için ihtiyaç duyulan plazma hazır hale getirilir.

Bu plazmanın hazır hale getirilmesi ile platelet ad verilen vitaminler elde edilir. Elde edilen bu plateletler, saç dökülmesinin başladığı ya da saç köklerinin gücünü kaybettiği kısma enjekte edilir ve PRP uygulaması tamamlanır. PRP işlemi sırasında enjekte edilen vitaminler ile doku tedavisi yapılmış olur.

Aynı zamanda yıpranmış ve dökülmeye meyilli saç kökleri tetiklenerek canlandırılmış olur.

PRP tedavisinde uygulanan bu yöntem yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanmaktadır. PRP uygulaması sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Uygulamanın ardından gerçekleştirilen operasyona dair herhangi bir yara ve iz oluşmaz.

Hazırlanan plazmanın saç derisine enjekte edilmesinin ardından kişi, günlük yaşantısına geri dönebilir.

Üç ay süresince ayda bir kere olmak üzere yenilenen bu uygulamanın neticelerinin uzun vadeli olabilmesi için, senede bir kere olmak üzere uygulamanın yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

PRP Tedavi Tekniği

PRP yani, Platelet Rich Plasma tedavi tekniği cilt yenileme, kırışıklık, yara ve sivilce izleri tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Kök hücre prensibini esas alan PRP tedavi tekniğinde, ilk olarak uygulanan işlem kişiden elde edilen kanın santrifüjden geçirilmesidir.

Santrifüj uygulaması ile kırmızı kandan plazmalar ayrıştırılır. Ayrıştırılan bu plazmalar vücuda enjekte edilebilir hale gelmeleri ile ‘Platelet’ adını alır. Bu plazmalar mezoterapi ve dolgu tekniği ile kişinin cildinde hayata geçirilir.

Bu işlem ile cilde uygulanan plazmalar, kök hücrelerinin göçünü ve çoğalmasını sağlayan büyüme etkeninin salgılanmasında görev alır.

PRP tedavi yönteminde kişinin bizzat kendi kanından alınan spesifik bir plazmanın uygulanması, tedavisi hayata geçirilen kişiye kan aracılığı ile geçebilecek olan hastalık ve alerji riskini ortadan kaldırır. Yapılan işlem acısızdır ve sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Bu da PRP tedavi tekniğini, diğer yöntemlere göre avantajlı kılmaktadır.

Yapılan çalışmalar neticesinde saç, yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde de gerçekleştirilebilen PRP tedavi yönteminin diğer özellikleri de aşağıda sayılanlar gibidir:

 • Hastaya uygulanması oldukça pratiktir ve güvenlidir.
 • PRP tedavi tekniğinin neticeleri uzun vadelidir.
 • Tekrar canlandırıcı ve yapıcı etkilere sahiptir.
 • Yeni kolajen meydana getirmesinin dışında derinin bütün yaşamsal fonksiyonlarını destekler.
 • Deriyi doldurarak yeniden gençleştirir. Bu sayede de kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılmasında görev alır.

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanmalıdır?

Saç için PRP tedavisi, genetik ya da mevsimsel nedenlerle saçları dökülen ve bundan şikayetçi olan, saçları gücünü kaybetmiş, zayıflamış herkes PRP uygulaması için uygun aday olabilir.

PRP tedavisi aynı zamanda yüz gençleştirme, çatlak izlerinin görünürlüğünün azaltılması, leke tedavisi, yara tedavisi ve ortopedik tedavilerde de kullanılabilir. Özellikle kırışıklık tedavisi ve cilt gençleştirmede sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olan PRP, kişinin kendi kanının kullanılmasından dolayı herhangi bir alerjik versiyona neden olmaz.

Saç Ekiminde PRP

 • PRP destekli FUE uygulaması: Saç ekimi ardından saç köklerin kalıcılığını sağlamak.
 • Saç ekimi ardından iyileşmeyi oldukça kısa bir sürede tamamlamak.
 • Saç ekimi ardından yeni ekilen saç köklerini gençleştirmek ve canlandırmak.

 • Saç köklerinin verici donör bölgeden elde edilmesi ve alıcı bölgeye transferi esnasında belirli bir zaman geçmektedir. Bu geçen zaman sırasında saç köklerinin hayatta kalmasını sağlanmak, oldukça önem teşkil eder.
 • Bu hedefle elde edilen kökler soğutulmuş bir bölgede ve özel hazırlanmış solüsyonlar içinde bekletilir.

Bekletme solüsyonlarının içine PRP ilave edilmesi ya da saç köklerinin doğrudan PRP solüsyonu ile yıkanması faydalıdır ve etkilerin daha hızlı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar.

Ulaşılmak istenen etki saç köklerinin hayatta kalma süresinin arttırılması, yara iyileşmesinin hızlanması, saç köklerinin saç üretmek üzere tetiklenmesi olarak açıklanabilir. Saç köklerine enjekte edilen bu plazma ile saç köklerine gerekli olan vitamin, keratin, mineral ve proteinler karşılanır.

PRP’nin Yan Etkileri Nelerdir?

 • PRP’de uygulanan kişinin kendi kanı olduğundan, alerjik reaksiyon ya da enfeksiyon ihtimali bulunmamaktadır. Kişinin kendine kan bağışlaması diye tanımlanabilir.

 • PRP’nin etkisi her uygulanan hastada farklı şekilde gözlenebilir. PRP bütünüyle yardımcı bir yöntemdir, uygulama ardından kişinin beklentilerinin gerçekçi olması, hayal kırıklığını önlemek adına önemlidir.

  İyileşme için, yalnızca yardımcı olarak uygulanan bir destek metodudur.

PRP tedavisi ile ilgili sıkça sorulan sorular

1) PRP tedavisi ağrılı bir işlem midir?

PRP yapılmadan önce, uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem uygulanır. Bu yüzden ağrı hissedilmez.

2) PRP tedavisinin etkisi ne zaman hissedilir?

İlk uygulamadan sonra 15 gün içerisinde saçlarınızın canlılık kazandığını ve saç dökülmelerinin azaldığını hissedersiniz.

3) PRP ile saç tedavisi kimlere yapılamaz?

PRP tedavisi, gebelere, emzirenlere ve kanser hastalarına uygulanamaz.

4) Tedaviden ne kadar süre sonra sonuç alırım?

PRP tedavisi, sonuçları geç görülen ancak oldukça etkili olan bir uygulamadır. Ortalama 3. seanstan sonra saçlarınızdaki farkı hissedersiniz.

5) PRP uygulaması için kaç seans gerekir?

PRP tedavisi ortalama 4-6 seans uygulanır. Her bir seans yaklaşık 30 dakika sürer.

Источник: https://estecenter.com/prp-tedavili-sac-ekimi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.