Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi

içerik

Sıkça Sorulan Sorular

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi

Evet, günümüzde FUE tekniği ile binlerce saç grefti alınabilir ve doğal , anlaşılmayacak kadar sıklıkta saç ekimleri yapılabilir. Bu konuda en belirleyici noktalar , cerrahın tecrübesi ve hastanın verici sahadaki saç yoğunluğudur.

Cerrahiden önce nelere dikkat edilmeli?

Cerrahiden 1 hafta önce aspirin, gigko biloba, ginseng, balık yağı, saımsak hapı, zencefil, saw palmetto, E vitamini ve diğer ilaçlarla çapraz reaksiyon yaparak kanamayı artırabilecek bitki destek ürünlerinden kaçınmamız lazım. Cerrahiden 1 gece önce alkol almamamız gerekli. Ekim yapılacak günün sabahında saçlarımızı yıkamalı ve iyi bir kahvaltı ile kliniğe gitmeliyiz.

Punch greft dediğimiz eski metodlarla ekilmiş ve diş fırçası şeklinde çıkan kötü saç ekimlerini düzeltebilir miyiz?

Evet. Bunun için iki method uygulanır: Birincisi, eğer punch greftler çok büyük ve genişse bunları yerlerinden çıkarıp , tek tek greftlere ve saç köklerine ayırıp tekrar ve doğal bir dizilimle ekiyoruz.

İkinci teknikte ise bu punch greftlerin etraflarına ve aralarına çok sık ve tek köklü ekim yaparak kötü görünümü kamufle ediyoruz. Yani sık bir ekimle bu saç adacıklarını saklıyor, belirsiz hale getiriyoruz.

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir, ağrı nasıl azaltılır?

Günümüzde saç ekimleri sırasında acı ve ağrı hissedilmez. Çoğu hasta için düşündüklerinden çok daha az acı hissetmeleri sürprizdir. Saç ekiminde fizyolojik ağrı kadar psikolojik faktörler de ağrıyı artırabilir ve kişiyi huzursuz eder.

Psikolojik olarak hastaların operasyona hazırlanması çok önemlidir. Bunun için detaylı bilgilendirmenin yanı sıra operasyon öncesi verilen medikasyonla hastalar rahatlatılabilir. İşlem sırasında ağrının en az olması için, en az giriş yapılmalı, en ince iğneler kullanılmalı.

Anestezik ajanlar cilde enjekte edilirken vücut sıcaklığında olmalı. Ekim ve alım yapılacak olan deride tümesan teknik kullanılarak geniş alanlarda kanamasız çalışılabilmekte.

Anestezik madde 5-10 dakika içinde etkisini gösterdikten sonra hasta hiç acı hissetmez ve operasyon sırasında televizyon seyreder, akıllı telefonlarıyla oynar ya da uyurlar!

Gerekli durumlarda sinir blokları uygulanarak 8-12 saatlik bir anestezi sağlanabilir. Operasyon sonlarına doğru verilen güçlü bir aneljezik madde ile operasyon sonrası ağrıların da önüne geçilmiş olur.

Saç ekimi sonucunda planlanan yoğunluk nedir?

Ekim yapılacak olan bölgedeki saçın doğal sıklığını %100 kabul edilirsek, insan gözü %50-%100 saç sıklığı arasındaki farkı algılayamaz. Bu yüzden istenilen sıklık oranı en az doğal saç sıklığının %50 si olmalıdır.

İlk seansta , kişinin saç teli kalınlığına, donor sahanın sıklık durumuna, saç rengine , kişinin yaş ve cinsiyetine ve hatta saç/cilt rengi farklılığına göre %35-%45 arası bir sıklıkla saç ekimi yapılacaktır.

Daha sonra bu oran %50-%60 olacak şekilde ikinci bir ekim gerekebilir.

İyi bir saç ekimi neleri vaat eder?

Öncelikle hastayı alınabilecek sonuç hakkında gerçekçi bilgilendirmeyi; eldeki malzemeyi iyi değerlendirmeyi vaat eder. Bununla beraber:

 1. Çok doğal ve kimsenin anlayamayacağı bir ekim (önlere tekli kökler ve arka kısımlarda hacim sağlayan ikili üçlü kök içeren ve doğal saç çıkış yönüne sadık kalınmış bir ekim);
 2. Hiç ya da fark edilmeyecek kadar az iz kalması;
 3. Maksimum yoğunlukta (normal saç sıklığının %50-%60 ı gibi) çalışılması ve böylece doğala yakın bir görünüm sağlanması gerekir.

Saç ekim sonrasında nasıl görüneceğim ve normal yaşamıma ne zaman dönebilirim?

Saç ekimi sonrasında ilk 2 gün içinde yıkamanız gerçekleştirilir ve donor saha üzerinde bulunan bandaj ve sargılar alınır.

Operasyondan sonra ağrı, şişlik ve morarma olmamakla birlikte, ekim yapılan bölgede greftlerin etrafında kabuklanma görülecektir.

İnsanların ilgisini çekebilecek bir görünüm olduğundan, normal yaşama saç ekiminde hemen sonra, bir şapka takarak ve ekim alanını kamufle ederek dönülebilir. Kabukların temizlenmesi 1-2 hafta kadar sürebilir.

Saç ekimi fiyatı ne kadardır, saç ekimi pahalı bir operasyon mudur?

Günümüzde kaybedilen saçların geri getirilmesi için insanlar çok ciddi paralar harcamakta ve bu durum ciddi bir sektör oluşturmakta. Saçları daha iyi bir hale getirmek için harcanan paralar ciddi boyutlara ulaştı.

Suni saç protezleri ve uygulamalarının fiyatlarına; peruk benzeri protezlere harcanan yıllık bakım ücretlerine; gereksiz yere insanlardan para almak için yapılan kuaförlük hizmet ve ürünlerine verilen paralara bakıldığında saç ekimi aslında çok ucuz bir operasyondur.

Saç ekimi ücreti ve ekilecek greft miktarı hakkında bilgi alabilmek için, saçların mevcut durumunu gösteren kafanın ön, tepe ve ense kısmından çekilmiş fotoğrafları merkezlerin mail adresine gönderilmesi yeterli.

Bir de tabii ki saç ekiminden önce, saçları çıkaracağı iddiasıyla aktarlara, şarlatan internet ürünlerine ve merkezlere ödenen paralar var. Bunları topladığımızda zaten bir hastanın 1 ya da 2 yıl içinde saçlarını tekrar geri getirmek için harcadığı para, saç ekim ücretine yaklaşıyor ama kişinin eline hiçbir şey geçmiyor.

Saç ekiminden sonra normal saçlarda bir değişiklik ya da dökülme olur mu?

Evet. Ekim yapılan greftlerin etrafındaki kendi saçlarınızda geçici dökülme ve incelme yaşanabilir ki bu durum ekim yapılan bölgede daha da açılma olduğu imajını verir.

Bu durum birkaç ay sonra tamamen geriye döner ve kendiliğinden iyileşir. Var olan saçlarda oluşan bu geçici dökülme ve incelmeye ”Telogen Effluvia” denmektedir.

Yeni saçlar çıkmaya başlayıncaya dek oluşan bu durum hastaları rahatsız etmemelidir çünkü geçici bir dönemdir.

Kaç seans saç ekimi yaptırmalıyım?

Bu, en çok sorulan sorulardan biridir. Genelde Türkiye’de bu işlemleri yapan merkezlerde cevap olarak “tek seansta tüm açık alan kapatılır” denmektedir. Kişiye yapılacak olan saç ekimi seans sayısı 3 faktöre bağlıdır:

 1. Hastadaki açık alan miktarı;
 2. Kullanılacak greft sayısı ve hastanın verici alan saç yoğunluğu;
 3. Hastanın saç kılı karakteristiği: Kalın, siyah ve kıvırcık saç telleri; ince, açık renkli ve düz saç tellerine oranla çok daha fazla kapatıcıdır ve az sayıda greftle daha fazla kapatıcı etki sağlanabilir. Saç ekimi yapılacak bölge çok genişse 2-3 seansla iyi bir sonuç alınabilir ya da daha dar bir alanda yoğun (normal saç yoğunluğunun %50 si gibi) ekim yapılabilir.

Saç ekiminde hedeflenen her seansta yoğunluğu %25-%35 arasında artırmaktır. Yani iki seans saç ekimi ile açık alanda %50-%60 sıklığa erişilirse mükemmel ve insan gözünün fark edemeyeceği bir yoğunluk yakalanmış olur. Seansların arasında, uygulanan yönteme göre en az 40 gün ile 6 ay arasında bir süre geçmelidir.

Saçlarım ne zaman ve nasıl çıkar?

İlk saçlarınızın çıkması yaklaşık 3-6 ay alacaktır. Daha sonra ayda yaklaşık 1 cm gibi bir uzama bekleriz. İlk çıkan saçlar daha mat, kıvırcık veya dalgalı, daha ince ve cılızdır. Zamanla saçlar parlar, kalınlaşır, rengini alır ve normalformuna girer.

Saç ekimi yaptırmak mevcut saçların kaybına neden olur mu?

Teoride olabilirliği vardır ama pratikte çok az rastlanan bir durumdur. Saç ekimi yapılmadan önce kanalların açılması sırasında mevcut saçların gövdelerine ya da köklerine istenmeden cilt altındaki bir seviyede zarar verilebilir. Bu durumda saçlar tekrar çıkar ve uzar.

Normalde saçların ne kadar sağlam yapıda olduklarını ve defalarca koparılmalarına ve işkence gibi kuaförlük hizmetlerine rağmen nasıl uzadığını hepimiz biliriz.

Yalnızca kanal açılırken saç kökü kan dolaşımına verilecek büyükçe bir hasar saçın kalıcı kaybına neden olabilir ki bu çok nadir görülebilir.

Aynı sayıda greft ekilen iki ayrı merkezde aynı sonuç mu alınır?

Hayır. Hastaların çoğu ekilecek greft ya da saç teli sayısını merak eder ve aynı sayıyı veren merkezlerin aynı sonucu elde edebileceğini farz ederler.

Ama cerrahi ekibin tecrübesi, ekim yönü, greftlerin zedelenmeden ve belli bir süre içinde ekilmesi ve ekilen saçın yoğunluğu bu konuda belirleyicidir ve fark yaratır.

Saatlerini harcamasına rağmen ancak birkaç yüz greft çıkarıp ekebilen bir ekiple, saatte 2000 grefti zarar vermeden alıp, kısa süre içinde yoğun olarak eken diğer bir ekibin yaptığı iş aynı olamaz.

Saç ekimi komplikasyonları ve yan etkileri nelerdir?

Saç ekimi kopmplikasyonları ve olası yan etkileri oldukça az görülür ve önemsizdir. Ama nedense ülkemizde hiçbir saç ekim sitesinde az da olsa bu konuda bilgi bulamazsınız! Oysa her operasyonda olduğu gibi bu işlemde de bazı minör komplikasyonlar olabilir:

 1. Saç ekimi yapılan bölgede oluşacak pembelik 2-8 hafta kadar sürebilir.
 2. Saç ekimi sonrasında sıklaştırma yapılan yerde mevcut saçlarda birkaç ay sürebilecek geçici bir incelme görülebilir.
 3. Operasyon sonrası hafif sızıntı ve ekim alanında oluşan kabuklanma 7-10 gün içinde yıkamalarla temizlenir.
 4. Verici saha olan ense bölgesinde hafif ağrı FUE operasyonlarından 3-4 gün sonra çıkabilir ve birkaç gün sürebilir; FUT operasyonlarında bu ağrı 5-6 gün sonra ortaya çıkar ve 1-2 hafta sürebilir.
 5. Hissizlik ve uyuşukluk FUE operasyonlarından birkaç hafta sonra geçer, FUT operasyonlarından sonra aylarca kalabilir.
 6. Hafif kaşıntı iyileşme döneminde olabilir ve gerekli ilaçlar ve yıkamalarla giderilebilir.
 7. Hafif şişlik/ödem kafa derisinde, iki kaş arasında 3. gün belirebilir ve yavaşça 3-5 gün içinde atlatılabilir.
 8. Kist oluşumu: Saç ekiminden 2 ay kadar sonra görülebilir ve birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Toplu iğne başından leblebi büyüklüğüne kadar değişik büyüklüklerde olabilen kist, ekim alanındaki sivilcelenme ya da abse şeklinde görülür.
 9. Enfeksiyon hemen hiç görmediğimiz bir komplikasyon olsa da teorik olarak her cerrahi girişimde mümkündür.
 10. Yara izi FUE operasyonlarında asla görülmez, belli değildir. FUT operasyonlarından sonra ensedeki verici alanda ince bir çizgi şeklinde iz kalacaktır.

Hangi durumlar saç ekimini riskli hale getirir?

Saç ekimi kalp cerrahisi, kalça protezi , transplantasyon vs gibi uzun süren komp operasyonlarla karşılaştırıldığında çok daha güvenli ve komplikasyon oranı düşük olan bir operasyondur. Fakat saç ekimi sonrasında kanama riskini artıran, geç iyileşme ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açabilecek bazı durumlar ve hastalıklar olabilir.

Bu durumlar, kronik metabolik hastalıklar, saçlı deride oluşan yineleyen enfeksiyonlar, diabet hastalığı, sigara ve alkol tüketimi, obezite, beslenme problemleri, kemoterapi ilaçları gibi immunsupresif ilaçların ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılması olarak sayılabilir. Hasta mutlaka bunlar hakkında cerraha bilgi vermeli ve uyarılmalıdır.

Ekilen saçların tamamı çıkar mı, büyüme oranı nedir?

Bu soruya tam olarak cevap verecek bir uzman ya da yöntem/teknik yok. Çünkü saçlar çıktıktan sonra o alanda hangi saçların ekim sonucu çıkan saç, hangilerinin daha önce var olan saçlar olduğunu söylemek zor.

Ayrıca ekim sonrası oturup çıkan saçları tek tek saymak da imkansız.

Benim şahsi tecrübelerime göre ön kısımda ekimden sonra uzayan saç miktarı yaklaşık %80-90 oranlarında iken tepe (vertex) bölgesinde bu oran % 60-70 lere düşmekte.

Saç ekiminde lazer kullanılır mı?

Hayır. Lazer özellikle Almanya’da bazı saç ekim merkezlerinde greftlerin yerleştirileceği kanalların açılması için kullanılmıştır.

Fakat lazer ışını kullanıldığında o bölgedeki küçük kan damarları ve kılcal damar ağı yanarak zarar gördüğünden ekilen saçların yerleştirildiği kanallarda kanlanmada ve greftlerin beslenmesinde (yaşamasında) sorunlar olmaktadır.

Ekilen saç greftinin yaşayabilmesi için kanlanması iyi bir yatağa ihtiyacı vardır. Aksi halde ekilen greftlerin çoğu yaşamaz. Yani lazer kullanımı ile ekim sonuçları dramatik olarak kötüleşir.

Lazerle yanık oluşmuş cildin iyileşmesi soğuk bistüriyle yapılan kesilere göre çok daha geç ve zahmetlidir. Ayrıca ekim bölgesindeki kabuklanma yanıkta daha fazla olacaktır. Kısaca saç ekiminde lazerden bahsetmek sadece operasyonu pazarlamaya yönelik bir safsatadır

Finasterid kullanımı saçlı deride her alanda eşit etkili midir?

Finasterid her ırk erkekte hemen aynı etkiyi gösterir ve saç dökülmesini engelleyen en önemli ilaçtır. Saç dökülmesini vertex dediğimiz alanda yani tam tepe kısmında daha etkin durdurabilir, ön saç çizgisi hizasında etkisi daha azdır.

Genç yaşta başlayan saç dökülmelerinde nasıl bir yol izlenmeli ?

Toplumda genel algı, saç dökülmesinin otuzlu yaşlarda başladığı yönünde olsa da çok erken yaşlarda, ergenlikte (16-17 yaşlarında) bile erkeklerde testesteron hormonundaki yükselmeye bağlı olarak ortaya çıkabilmekte. Bu durumda panik olmamak ilk şart.

Gençlerin çoğunun , beyaz ırkta %96 oranında görülebilen ön saç çizgisinde gerilemeyi saç dökülmesi olarak algılaması; telaşla kapı kapı “saç ekecek bir uzman” aramaları çok yanlış. Tecrübeli ve etik ilkelere uygun olarak hastalarını değerlendiren çok kıymetli doktor ve cerrahlar var.

Bu durumda ilk olarak onlara gidilmeli ve ne tür bir yol haritası izleneceği, dökülmenin ne kadar süre ile ve ne kadar genişlikte bir alanı etkileyebileceği konusunda fikir alınmalı . 21 yaş altında, eğer hastada dökülme çok şiddetli değilse saç ekiminden kaçınmak gerekli.

Çok erken yaşlarda saç restorasyon cerrahisi ilk seçenek olarak düşünülmemeli, daha çok medikal tedavilerle hasta izlenmeli ve kontrol altında tutularak dökülme paternine göre tedavi değişikliklerine gidilmeli.

Источник: https://www.ilhanserdaroglu.com/sac-ekimi-sikca-sorulan-sorular

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi
Erkeklerde Saç DökülmesiErkeklerde saç dökülmesi tedavi edilebilir hastalıktır.

Erkeklerde saç dökülmesi, 20’li yaşlardan sonra stres, beslenme bozukluğu, hormonal sorunlar ya da genetik yatkınlık gibi sebeplerle ortaya çıkabilen, saçlarda gözle görülür seyrelmelere neden olan dökülmelerdir.

Erkeklerde saç dökülmeleri geçici ya da kalıcı olabilmektedir. Çeşitli hastalıklar, hormonal sorunlar, mevsimsel değişiklikler, yoğun stres, beslenme bozuklukları ya da bazı hastalıkların tedavileri erkeklerde geçici saç dökülmelerine sebep olurken, genetik yatkınlık, çeşitli hastalıklar, bazı yanık ya da yaralar kalıcı saç dökülmelerine sebebiyet vermektedir.

Geçici saç dökülmeleri çeşitli tedavilerle ortadan kaldırılabilirken, kalıcı saç dökülmelerinde tedaviler en fazla süreci yavaşlatmakta etkili olabilmektedir. Bu nedenle saç ekimi, erkeklerde saç dökülmesine çözüm olarak öne çıkmaktadır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Saçlarımız, doğal yapısı gereği bir büyüme döngüsü içerisindedir.

Ömrünü dolduran saç telleri dökülerek yenilerine yeni ve sağlıklı saç telleri büyümeye başlar ancak belirli sebeplerle saç dökülmesi yaşayan erkeklerde, bu dengeli sistemi sekteye uğrar ve dökülen saç tellerinin yerine yenileri gelmez ya da yerini çok zayıf ince tüy şeklinde saç tellerine bırakır. Saçlarda seyrelmeye sebep olabilecek bir dökülme yaşayan kişilerde bu hemen kendini fark ettirilir. Saçın doğal formu bozulur ve saçların arasından kafa derisi görünmeye başlar.

Saç dökülmesi olduğunu düşünen bir kişi hastanede saç analizi ve bazı testler yaptırarak saç dökülmesinin çeşidini öğrenebilmektedir.

Analiz ve Tetkikler

Saç dökülmesinin teşhisi için doktor, optik lup” adı verilen bir cihaz yardımıyla saçların durumunu analiz eder. Saç analizi esnasında doktor hastanın hikayesinin dinleyerek, saç dökülmesinin hızı, yoğunluğu gibi konularda ayrıntılar alır.

Yeni başlayan dökülmelerde teşhis çok daha zor iken saç dökülmesi ilerlediğinde saç dökülmesinin sebebine ve çeşidine daha hızlı bir şekilde karar verilebilmektedir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda saç dökülmelerinin hormonal bazı sorunlardan kaynaklanabildiği de bilinmektedir.

Doktor gerekli gördüğü durumlarda hastadan kan örneği alarak, saç dökülmesinin hormonlardan kaynaklanıp, kaynaklanmadığı ya da saçkıran gibi farklı hastalıkların olup olmadığı anlaşılır.

 • Erkeklerde saç dökülmesi teşhisi, dökülmenin çeşidini ortaya koyabilmek adına oldukça önemlidir.
 • Saç dökülmenizin çeşidini öğrenmeniz doğru tedavinin uygulanabilmesini sağlar.
 • Saç dökülmesi teşhisi dermatolog tarafından yapılır.
 • Saç dökülmesinde düzenli ve erken tedavi, kelleşme sürecini oldukça geciktirebilir.
 • Ailesel yatkınlık ve genetik yapı sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerde, tam bir tedavi söz konusu olmasa bile düzenli tedavi ile kelleşme süreci yavaşlatılabilmektedir.
 • Geçici saç dökülmelerinde ise, dökülmeye neden olan sebep ortadan kalktığında ya da tedavi edildiğinde saç dökülmesi de ortadan kalkmaktadır.
 • Parmaklarınızı saçlarınızın arasından geçirdiğinizde, elinizde saç telleri kalıyor olması, saç dökülmenizin hızlı bir şekilde devam ettiğinin basit ama önemli bir göstergesidir.

Herkes hayatında bir dönem saç dökülmesi yaşayabilmektedir ancak erkeklerde görülen saç dökülmelerinin %80’i genetik kaynaklı kalıcı bir dökülme olan “erkek tipi saç dökülmesi / androgenetik alopesi” dir.

Erkek tipi saç dökülmesi en yaygın görülen dökülme çeşididir ve 20’li yaşlardan sonra, her yaşta kendini gösterebilmektedir. Erkeklerde en yaygın saç dökülme sebebi, bilimsel adıyla “androgenetik kellik” olarak adlandırılan dökülme tipidir. “Erkek tipi dökülme” olarak da bilinen dökülme türü genellikle kellikle sonuçlanır.

Bunun sebebi ise Dihirotestosteron (DHT) hormonundan kaynaklanmaktadır. Testosteron hormonunun beslediği DHT etkisiyle, hassas kafa derisindeki saç kökleri, saç dökülmesine sebep olur. Androgenetik alopesi genetik yatkınlık sebebiyle ortaya çıksa da buradaki asıl etken DHT hormonudur.

Erkek tipi saç dökülmesi saçın ön tarafının dökülmesi ile başlar. Alın açıklığı ve tepe bölgesinde seyrelmelerle devam eder. Erkek tipi saç dökülmesi seviyesi norwood ölçeği ile anlaşılabilmektedir.
Fotoğraflı anlatımlarla >>>  Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Norwood Ölçeği

1975 yılında Dr. O’tar Norwood tarafından kaleme alınan “Norwood Ölçeği”, erkek tipi saç dökülmesinde kullanılan en yaygın sınıflandırma türüdür. Erkeklerde saç dökülmesinin ele alındığı bu model, 2 yönlü oluşan ve gözle net bir şekilde görülen saç dökülme tipidir. Erkeklerde saç dökülmesinin teşhisi için norwood ölçeğinden de faydalanılabilmektedir.

Norwood tipi sınıflandırma, erkek tipi saç dökülmesinin ilerleme seyrini göstermektedir. Bu gibi dökülmelerin hızı kişinin bünyesine göre değişiklik göstermektedir.

Erkek tipi dökülme durdurulabilen ya da geri döndürülebilen bir dökülme çeşidi olmasa bile  erken dönemde başlanan düzenli tedavi ve bakım sayesinde erkek tipi dökülme seyri oldukça yavaşlatılabilmektedir.

Bu şekilde kelleşme süreci geciktirilebilir.

Bunun yanı sıra belirli bir seviyeye gelmiş saç dökülmeleri için ise en ideal çözüm saç ekimidir. Norwood ölçeğinin ileri seviyelerinde bile görülebileceği üzere ense bölgesindeki saç kökleri dayanıklı ve dökülmeyen bir yapıya sahiptir. Ense bölgesinden alınarak yapılan saç ekimlerinde dökülmeye dayanıklı kıl kökleri seyrelmeye başlamış alanlara nakledilerek kelleşme engellenebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Norwood Ölçeği

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkeklerde görülen saç dökülmeleri farklı sebeplerle ortaya çıkar ve ortaya çıkış sebebine göre kalıcı ya da geçici bir dökülme çeşidi ortaya çıkarır. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesi çeşidinin anlaşılabilmesi için önemlidir.

Erkeklerde görülebilen saç dökülmesi sebepleri ve çeşitleri şu şekildedir;

 • Alın ve tepe bölgesinde açılmalarla oluşan “erkek tipi saç dökülmesi” (androgenetik alopesi)
 • Genel bir seyrelme şeklinde kendini gösteren “kadın tipi saç dökülmesi”
 • Çeşitli hastalıklar ya da yara/yanık gibi sebeplerle ortaya çıkan bölgesel saç dökülmeleri
 • Ani üzüntü ya da stres sebebiyle ortaya çıkan dökülmeler
 • Mevsimsel dökülmeler
 • Beslenme sorunu, alkol ya da sigara sebebiyle ortaya çıkan dökülmeler
 • Çeşitli hastalıklar ya da tedavi yöntemleri sebebiyle ortaya çıkan saç dökülmeleri
Saçınızın güçlendirecek en başarılı saç bakım kürleri  >>>Saç Bakım Kürleri


Erkeklerde Saç Dökülmesine Çözüm

Saç dökülmesi konusunda yapılan en önemli hatalardan biri, saç dökülmesi fark edildiğinde doktora gitmek yerine bunun basite alınması, kabul edilmesi ya da çeşitli sebeplerle profesyonel bir tedavi sürecine yanaşılmamasıdır.

Oysa genetik saç dökülmelerinde özellikle erken dönemde başlanılan bir tedavi, gereksiz saç kaybını önleyecek ve kelleşme sürecini öteleyecektir.

Belirli bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmelerinde ise dökülme nedeni saptanarak ilerlemesi engellenebilir.

Erkeklerde saç dökülmesine çözüm için saç dökülmesinin sebebini bilmek gerekmektedir. Genetik kaynaklı DHT hormonundan kaynaklı dökülmelerde farklı tedavi yöntemi uygulanırken, mevsimsel dökülme ya da stres sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerde farklı tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir.

İlk adım; dermatologa giderek saç dökülmesinin sebebini, çeşidini ve seviyesini öğrenmektedir. Böylece medikal ya da cerrahi tedavi yöntemlerinden uygun olana karar verilerek, saç dökülmesi ciddi anlamda yavaşlatılabilir ya da dökülme sebebine göre dökülen saç kökleri geri kazandırılabilir.

Erkek tipi ya da kadın tipi saç dökülmeleri genetik kaynaklı dökülmeler arasındadır.

Genetik yatkınlık özellikle erkeklerde en sık karşılaşılan saç dökülmesi sebebini oluşturur ve genetik kaynaklı dökülmeler malesef tamamen tedavi edilememektedir ancak günümüzde çeşitli ilaçlar, bakım ve bazı medikal estetik uygulamaları sayesinde saç dökülmesinin seyri kayda değer bir şekilde yavaşlatılabilmektedir. Bu kişiden kişiye göre değişse de bazı durumlarda kelleşme süreci 10-15 yıl ertelenebilirken, saç ekimi gibi yöntemler sayesinde ise kellik görüntüsü tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

1.Saç ilaçları :

Erkeklerde saç dökülmesi için saç ilaçları ilk tercih edilen yöntemlerden biridir. Saç dökülmesini engelleyen ilaçlar, özellikle testosteron hormonu sebebiyle ortaya çıkan genetik kaynaklı, erkek tipi saç dökülmesinde etkiliyken, saç güçlendiren vitaminleri içinde barındıran takviye edici ilaçlar da vardır.

Erkeklerde saç dökülmesi sebebi eğer genetik kaynaklıysa ve norwood skalasına uyumlu ilerliyorsa, erkek tipi saç dökülmesine karşı ilaç kullanılarak DHT hormonunun saç köklerindeki kılcal damarlar üzerinde yarattığı tahribatın önüne geçilmesi amaçlanır. Bunun için en etkili yöntem, minoksidil veya finasterid etken maddesinden üretilmiş ilaçları kullanmaktır.

Minoksidil veya finasterid bir ilacın ya da markanın adı değil, etken maddeye verilen isimdir.

Minoksidil:

DHT hormonu üzerinde etkili olan minoksidil etken maddesi, saç dökülmesini engelleyen birçok ilaç içerisinden kullanılmaktadır. Uzun süreli tedavi gerektiren bu ilaçlar, tüyleşmiş saç tellerinin yeniden beslenmesini sağlayarak kalınlaşmasına olanak tanır.

Piyasada içerisinse %5 ya da daha fazla minoksidil etken maddesi kullanılarak üretilmiş birçok farklı saç ilacı markası vardır.

Minoksidil, vazodilatör etki göstererek saç köklerindeki kılcal damarların genişlemesine ve saç köklerine yeniden yeterli kan akışı iletilmesine destek olur.

Finasterid:  

Erkeklerde saç dökülmesine çözüm açısından adını duyurmuş bir diğe etken madde ise finasteriddir.  Antiandrojen olarak tanımlanan madde, saç köklerine giden damarların kapanmasına sebep olan redüktaz isimli enzimin inhibitörüdür.

Yalnızca erkek tipi saç dökülmesi için etkili olan finasterid, bazı yan etkilere sahip olduğu için doktor önerisi ile kullanılması tavsiye edilir. Finasterid tedavi edici değil, semptom giderici olarak etkilidir.

Bu sebeple, kullanımı bırakıldığında kıl köklerinin zayıflaması ve dökülmesi yeniden başlayabilmektedir.

2. Medikal Estetik Uygulamaları :

Saç aşısı, prp, saç mezoterapisi gibi medikal estetik uygulamaları, saç köklerini beslediği, hücre yenilemesine yol açtığı ve bu sebeple saç dökülmesini yavaşlattığı için saç dökülmelerinde takviye olarak kullanılmaktadır.

Medikal estetik uygulamaları özellikle

 • Mevsimsel Saç Dökülmelerinde,
 • Genetik sebeplerle yaşanan seyrek saç sorunlarında,
 • Beslenme sorunları sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerde,
 • Tüm saç yapıları için güçlendirici olarak kullanılabilmektedir.

PRP: 

Tronbositten zenginleştirilmiş plazma, kişinin kendi kanının doğal iyileştirme ve yenileme özelliği kullanılarak geliştirilmiştir.

Saç köklerinde hücre yenilenmesini arttırarak saç köklerini güçlendirir.

Yaklaşık 30 dk içerisinde uygulanabilen PRP, kişiden alınan kanın santifürüj işlemi sonrasında kişinin kafa derisinin hemen altına bir iğne yardımıyla enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

Saç Mezoterapisi: 

Saç mezoterapisi, iğne yardımıyla saçlı derinin içine enjekte edilen saç için yararlı vitaminlerden oluşan bir kokteyldir. Yaklaşık 30 dk süren işlemde, kişinin saç diplerine enjekte edilen vitaminler saçın beslenmesini ve güçlenmesini destekler. Saç mezoterapisi tek bir sefer değil, periodik aralıklarla en az bir kaç kez düzenli olarak yapılması tavsiye edilen bir uygulamadır.

Saç Ekimi :

Kalıcı saç dökülmeleri belirli bir seviyeye geldikten sonra saç dökülmesine karşı çözüm olabilecek en etkili yöntem saç ekimidir.  Özellikle son yıllarda uygulanan teknikler ve tecrübe açısından son derece gelişmiş sonuçlar alınabilen saç ekimi, saçlarında kalıcı dökülmeler oluşan herkes tarafından uygulanabilmektedir.

Sonuç olarak, genetik veya stres/beslenme kaynaklı olsun, erkeklerde saç dökülmesi yaşanmakta olan bir durumdur. Kimi zaman saç dökülmesinin önüne geçilemeyebilir. Etrafınızda size kocakarı ilaçları tavsiye edenler de olabilir.

Bunun yanı sıra; televizyon ve internette içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz, sağlığınızı tehdit edebilecek ilaçların(merdiven altı diye tabir edilen) reklamlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda yapılması gereken en mantıklı davranış, saç dökülmesini fark eder etmez bir doktora danışmak olacaktır.

İlginizi çekebilecek bir diğer makalemiz >>> Seyrek Saç Problemi

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/erkeklerde-sac-dokulmesi/

Saç Ekimi İçin Uygun Musunuz? | Saç Dökülme Aşamaları

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi

FUE yöntemiyle saç ekimi ya da sakal ekimi yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Belki senelerdir farklı çözüm yolları bulmaya çalışıyordunuz veya ilk defa harekete geçiyor da olabilirsiniz.
Saç dökülmesi veya kellik yaşayan insanlar, sosyal yaşamlarında daha içe kapanık hatta depresyona kadar ulaşan büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir.

Saç dökülmesinin nedeni ister yaş, stres olsun, isterse hastalık veya genetik faktörlerden kaynaklansın; bir zamanlar sahip olduğunuz saçları özlüyorsunuz ve onlara tekrar kavuşmak istiyorsunuz.

Yalnız değilsiniz

Kadınların yaklaşık %50’sinde saç dökülmesi görülürken, erkeklerin ise %80’i 80 yaşında saç dökülmesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan çok sayıda insan bulunurken, ne yazık ki piyasada çözüm olarak sunulan yöntemlerin çoğu saç dökülmesi tedavisinde başarıya ulaşamamıştır.

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan lazer terapi, saç ekimi, PRP gibi farklı birçok yöntem arasından seçim yapabilmek yorucu ve bunaltıcı olabilmektedir. Ne yapmanız gerektiği veya kiminle iletişime geçeceğiniz konusunda ilk adımı atmak size zor bir süreç olarak gelebilir.

Saç ekim uzmanının kalitesini belirleyen unsurlar nelerdir?

Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalınca kendinizi mağlup olmuş gibi hissedebilirsiniz. Nasıl yardım alacaksınız? Saç dökülmesi probleminiz için bir çözüm veya tedavi var mı? Çözüm arayışlarında bulunmak bazen çok yorucu olabilmektedir.

Takviye desteği sağladıklarını iddia eden pazarlamacılar, paranızı almak için her türlü reklam aracına başvururken, sizin sağlığınızı ikinci plana atıp gerçek sonuçlar elde etmenize engel olmaktadırlar. Saç dökülmesi sorununuz için ihtiyacınız olan tek şey, uzun vadeli bir sonuç elde etmenizi sağlayacak faydalı ve profesyonel bir tedavi yöntemi bulmak.

Bir saç ekim doktoru ile görüşmeniz, güzel bir başlama noktası sağlayacaktır. Doktorunuzu seçerken, branşıyla ilgili teknolojik gelişmeleri takip eden, yöntem ve tekniklere hakim, deneyimli bir uzman olmasına dikkat etmelisiniz.

Derdinizi gerçekten anlayacak ve saç ekiminden alacağınız sonucu samimi bir şekilde önemseyecek bir doktor istersiniz.

Doktorunuzun daha önce gerçekleştirmiş olduğu saç ekimi işlemlerinde sonuçlardan memnun kalmış çok sayıda hastanın olması yine bakacağınız önemli kriterlerden bir tanesidir.

Seçeneklerinizi Değerlendirin

Sunulan farklı tedavi yöntemlerini bilmeniz, görüşmeye gittiğinizde doktorunuza doğru sorular sormanıza ve ziyaretinizden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacaktır.

  • FUE, vücudun verici bir kısmından sağlıklı ve dökülmeye dirençli foliküler ünitelerin çıkarılmasını ve istenilen alanlara ekimini içeren bir saç ekimi operasyonu yöntemidir.
  • Sakal Ekimi Uygulamaları
  • Bıyık veya Favori Ekimi
  • Kaş Ekimi
  • PRP terapisi, mevcut saç bakım işlemlerine koruyucu veya onarıcı bir destek sağlayan cerrahi dışı bir seçenektir. Kişiden bir miktar kan alındıktan sonra bir santrifüj kullanılarak plazma kandan ayrıştırılır ve yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilir.
  • Bazı durumlarda hormonal dengesizliklerden dolayı saç dökülmeleri yaşanabilir; Mezoterapi, özel solüsyonların hazırlanıp uygulanmasıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. DHT hormonunu dengelemek ve saçları tekrar canlandırıp, güçlendirmek için tasarlanmıştır.

Saç Dökülme Seviyenizi Biliyor Musunuz?

Norwood Ölçeğini kullanarak sizin için farklı seçenekleri ayrıntılı olarak sunacağız. Kendi kendinize teşhis koyabilir, böylece hem isteklerinize hem de ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun tedavi yöntemini belirlemiş olursunuz. Elbette daha detaylı ve kişisel bir tedavi planı oluşturmak için her zaman uzman bir doktora danışabilirsiniz.

Aşağıda yer alan resmi inceleyin ve saçlarınızı en iyi yansıtan imajı belirleyin.

Tip 1 – Minimal Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin en erken safhası olan Tip 1, ön saç çizgisinin minimal düzeyde dökülmesi ile karakterize edilmektedir. Saç çizgisinde hafif derecede çekilme görülür.
Tip 1, yaş ilerledikçe hızlı bir şekilde Tip 2 saç dökülmesine dönüşebilmektedir.

Saç dökülmesinin henüz başlangıç seviyesinde olması, dökülmenin önüne geçmek ve sürecin önemli ölçüde geciktirilmesi için çok iyi bir fırsattır. Bu evrede genellikle bir saç ekimi işlemi veya benzer bir prosedüre gerek duyulmaz ama bazı kişiler ön saç çizgilerinde görülen gerilemeyi tedavi etmek üzere bir saç ekim uzmanına danışıp operasyonlara başlamayı tercih edebilmektedir.

Tip 2 – Ön Saç Çizgisinde ve Şakak Bölgesinde Gerileme

Tip 2 saç dökülmesi yaşayan kişilerde genellikle ön saç çizgilerinden şakaklara doğru simetrik şekilde ilerleyen çekilme gözlenmektedir. Saç dökülmesi ileri seviyelerde olmasa da ciddiye alınmalıdır.

Çünkü insanlar genellikle Tip 1 saç dökülmesinin progresif olmadığını düşünerek yanılgıya düşebilmektedir.Tip 1 saç dökülmesinden artık Tip 2’ye geçmişse bu, saç kaybının ileri seviyelere gelebileceği ihtimalini de beraberinde getirmektedir.

Tip 3 – Hafif ve Orta Dereceli Saç Dökülmesi

Tip 3 saç dökülmesi hafif ve orta dereceli saç kaybı ile karakterize edilmektedir. Bu evrede saç kaybı üstlerden tepeye doğru ilerler ve ön alın çizgisindeki çekilme şakak tarafından derinleşmeye başlamıştır. Bu aşamada artık saç dökülmesi fark edilmeye başlanmıştır ve önüne geçilemeyecek bir seviyeye doğru ilerlemektedir.

Bu evrede bir saç ekim uzmanı ile görüşmeniz ileride ortaya çıkabilecek problemleri önlemek açısındanson derece önemlidir. Birçok kişi saç dökülmesinin bu evresinde saç ekimi yaptırmayı tercih etmektedir. Saç kaybının progresyonunun önlenebilmesinin yanı sıra mezoterapi tedavisi ile çok kısa bir sürede eski saçlarınıza tekrar kavuşmanız mümkündür.

Çok az sayıda kişinin bu evrede saç ekimi yaptırdığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Tip 4 – Orta Dereceli Saç Dökülmesi

Tip 4 saç dökülmesi yaşayan kişilerde saç kayıbı daha fazla olmaktadır.

Bu aşamada gerçekleşen dökülmelerin geri kazanılması ve telafisi daha zor olsa da hemen durdurulmalıdır çünkü Tip 4’ten sonraki evrelerde saç kaybını durdurmak neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Dökülen saçların eski haline kavuşabilmesi için bu evrede kesinlikle bir uzman ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir. Saç dökülmesinin bu aşamasına gelindiğinde mezoterapi, saç ekimi veya PRP gibi farklı tedavi yöntemleri arasından bir tanesi tercih edilebilir. Bundan sonraki evrelerde kişiler genellikle saç ekimi yaptırmayı tercih etmektedir.

Tip 5- Orta İleri Dereceli Saç Dökülmesi

Tip 5 saç dökülmesi yaşayan kişilerde saç açıklığının iyice artmış olduğu gözlenmektedir. Bu evrede kaybedilen saçların geri kazanılması artık pek mümkün değildir, bu durumda en etkili çözüm saç ekimi yaptırmak ve PRP tedavisidir.

Tip 6- İleri Dereceli Saç Dökülmesi

Tip 6’ya gelindiğinde ciddi oranda saç kaybı yaşamış olan kişinin tepe ve alın bölgesindeki açıklığının daha da genişlemiş olduğu görülmektedir. Tedavinin daha da zorlaştığı evre olan Tip 6’ya gelindiğinde zaman kaybetmeden bir uzmana danışılması kişinin en iyi sonucu alabilmesi açısından son derece önemlidir.

Tip 7-Saç Dökülmesinin Son Aşaması

Saç dökülmesinin en son aşaması olan Tip 7’de öndeki ve tepedeki saçların büyük çoğunluğu dökülmüştür, sadece ense ve kulak üzeri bölgede bir miktar saç kalmıştır.Bu evrede saç dökülmesinde geri dönüşüm neredeyse olanaksızdır.

Kendinizi yenilmiş gibi hissediyor olsanız da umudunuzu kaybetmeyin çünkü FUE yöntemiyle saç ekimi yaptırabilir veya PRP tedavisi uygulayabilirsiniz.

Son Sözler

Saç dökülmesi sorununuz için çok sayıda başarılı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İster sakal ekimi yaptırmak olsun, isterse daha gür kaşlara sahip olmak için kaş ekimi veya eski saçlarınıza tekrar kavuşmak için saç ekimi yaptırmak olsun, ihtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun tedavi yöntemini bulabileceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Saç dökülmesi tedavileri üzerine çok özel bir deneyime ve bilgi birikimine sahip olan Dr.

Serkan Aygın, saç dökülmesi sorununuz ile nasıl baş edebileceğiniz konusunda size yol göstermenin yanı sıra, aşırı saç kaybı yaşamış bile olsanız en kısa zamanda saçlarınızı geri kazanmanızı sağlayacaktır.

Sonuçlardan memnun kalan binlerce hastaya saç ekimi yapmış bir uzman olarak, size de en iyi sonucu vereceğinden emin olabilirsiniz.

Источник: https://drserkanaygin.com/tr/sac-ekimi-icin-uygun-musunuz/

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi

Saç Ekimi (Saç nakli) konusunda sizi bilgilendirmek amacıyla, bu hususta yanlış anlaşılmış konulara değinmek istedim. Saç ekimi çok önemli bir konu.

Bu nedenden olsa gerek, özellikle web siteleri aracılığı ile zamanla bir takım yanlış anlaşılmalar olmuş. Bu konuda yazılmış binlerce makale var. İnternet’te web sitesi açıp bir şeyler paylaşmak çok kolay ve herkes web sitesi açabilir.

Yani bu yanlış anlaşılmalarda internetin ve medyanın etkisi de çok fazla. İşte Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar;

Diğer birçok bilimsel alanda olduğu gibi, gerekli niteliklere sahip olmayan insanlar yanlış bilgilendirme yapabilir. Sağlık ve bilim söz konusu olduğunda, internetten ve diğer medya organlarından edindiğiniz bilgilere değil, bilimsel kurumlara ve bilim adamlarına güvenmek gerekir.

Benim saçlarım dökülmez

Birçoğumuz, saçlarımızı ömür boyu koruyabileceğimizi düşünüyoruz.  Hatta bu konuda özel bakım rutinleri, beslenme, bitkisel yöntemler –hatta diyetler-deniyoruz.

Saçlarımızı koruyabilir, dökülmesini yavaşlatabiliriz ama ömrümüzün sonuna dek bunu sağlayamayız. Tabi bu herkes için geçerli değildir. Bazı insanların saçları çok az dökülürken, bazılarının hiç saçı kalmıyor.

Çoğu saç dökülmesi problemi kalıtsaldır ve saç dökülmesine neden olan kesin genler veya kesin nedenler henüz bilinmemektedir.

Bu durumda, saç ekimi kalıcı bir çözüm olarak çıkıyor karşımıza.

Saç ekimi ile nakledilen saçlar doğal görünmüyor

Saç ekimi yapan cerraha bağlı olarak, saç ekimi ameliyatlarının sonunda nakil edilen saçların görünümü doğal saç görünümünde olmayabilir. Cerrahınızın saç köklerinizi iyi incelemesi, tanıması gerekir. Saç kökleri farklı açılar ve yönlerde büyür.

Saç nakledildiğinde, cerrahlar saç köklerini nakletmek için hastanın kafa derisine insizyon (greftlerin ekileceği alana kesi/kanal açılması işlemi) yaparlar. Bunların doğal görünmesi için belirli açılarla yerleştirilmesi gerekir. Ayrıca, cerrahınız yüzünüzü, doğal saç çizginizi ve saç dökülme şeklinizi hesaba katmalıdır.

 Bu yanlış anlaşılmanın nedeni, işlemin deneyimsiz kişiler tarafından yapılmasıdır. Saç ekimi doğru cerrah, güvenilir ve deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilirse, çok doğal görünümlü bir sonuç elde edilebilir.

Cerrahlar çeşitli saç ekimi prosedürleri kullanıyorlar. Bunlarda farklı farklı sonuçlar veriyor. Geçmişte, özellikle bazı FUT ameliyatları, yanlış uygulama nedeniyle her zaman iyi sonuç vermedi; ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte saç ekimi oldukça ilerlemiştir.

Saç nakli tamamen bilimseldir. Verici bölgenizin (kafa derinizin arkası, ense) yeterli kıl kökleri varsa, bu bölgedeki saçların çıkartılacağı ve alıcı (kellik) bölgelerine nakledileceği anlamına gelir. Saç derisi kılları vücut kıllarından daha hızlı ve daha uzun süre büyür.

Transplantasyondan birkaç hafta sonra kıllar kaynamaya başlayacaklar. Ardından, 6-9 aydan itibaren büyümeye başlayacak ve zamanla daha kalınlaşacak. Ameliyattan 1-2 yıl sonra tüm nakledilen kılların büyümesini bekleyebiliriz.

Vücut kıllarınız (sakal, bıyık, göğüs vb.) kafa derinize nakledildiyse, nasıl görüneceği tamamen vücudunuzun saç kalitesine bağlıdır. Vücut tüyleri genellikle saç kıllarına göre farklı bir yapıya ve büyüme oranına sahiptir. Ömrü kısadır, yavaş yavaş büyür ve saç kıllarından daha kısadır. Bununla birlikte, bazı insanlar kalın vücut tüylerine sahiptir. Bu durumda sonuçlar daha iyi görünür.

Saç nakli ameliyatları acı verir

Bildiğiniz üzere acı görecelidir. Her birimizin ağrı ve acıyı karşı farklı bir duyarlılığı var. Bazılarımız iğneyi görür görmez onu algılamaya ve acı hissetmeye başlarken, bazıları iğne yapılırken acı hisseder. Bazıları ise iğne yapıldıktan sonra acıyı hisseder. Bu durum doğaldır ve buna yapacak çok şey yoktur.

Konuma dönecek olursak, çoğu saç ekimi hastası – doğru ortamlarda, güvenilir kurumlar ve cerrahlar tarafından yapılırsa – saç nakli ameliyatı sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı hissetmezler.

Prosedürden önce hastanın kafa derisinde lokal anestezi uygulanır ve etki transplantasyondan sonra da devam eder.

Bazı insanlar ameliyattan sonra ekstraksiyon ve insizyonlar nedeniyle biraz şişme yaşarlar, ancak bu durum kısa süre sonra kendi kendine düzelir.

Kadınlar saç ekimi ameliyatına giremez

Buda başka bir yanlış anlaşılmış saç ekimi efsanesi. Androjenetik alopesi, genetik bir saç dökülmesi olan kadınlar saç nakli ameliyatına olabilir ve buna uygun olduklarında mükemmel sonuçlar alabilirler.

Saç ekimi uyguladığınızda, saçlarınızın hepsine sahip olacaksınız

Bu yanlış anlaşılmaya da açıklık getirelim. Hiçbir cerrah sonucun nasıl olacağının tam olarak garantisini vermez. İşlem sonunda görünüş nasıl olacak? Sorunuzu duyuyorum.

Bu soru saç ekimi yaptıracağınız cerrahın alanında uzman ve güvenilir olduğunu varsayarak şu şekilde cevaplayabiliriz; Bu durum bireye bağlıdır, çünkü her bireyin saç kalitesi farklı.

 Sonuçlar tam istenildiği gibi görünebilir, ancak daha gençken ve daha fazla saçınız varken saç ekimi yaptırsanız.

Saç ekimi düşünmeden önce tamamen kel olmalıyım

Doğal olarak günde 100’den az saç telini kaybetmekteyiz. Ve bu sayı yaşla birlikte, artmaktadır. Saç dökülmesini hızlı bir şekilde gözlemeye başladıktan sonra, bir dermatologla görüşün. Saç dökülmenin nedenlerini öğrenin.

Gerekli muayeneden sonra doktorunuz size saç nakli yaptırmanın en doğru zamanını söyleyebilir. Saç ekimi yaptırırken saçlarınızın sağlıklı ve verici bölgenizde fazlaca olması en iyisidir.

Stresten kaçınırsam, saçlarımı kaybetmeyeceğim

Birkaç geçici saç dökülmesi stres ile ilgili olsa da, küçük ve günük stres genellikle saç dökülmesine neden değildir. Ancak Kazalardan sonraki aşırı duygusal stres ve üzüntü, saç dökülmesine neden olabilir, aksi halde saç dökülmesinin ardındaki ana neden stres değildir. Sadece stresten uzak durarak saç dökülmesini tamamen durduramayabilirsiniz.

Her halükarda, şiddetli streslerden kaçınmak en iyisidir.

Saç ekimi ile ilgili yanlış anlaşılmış bazı konuları açıklamaya çalıştım, umarım faydalı bir yazı olmuştur.

İlgili Makaleler;

OP.DR.EBRU DURMUŞ | 3 Mayıs 2017

Fue Yöntemi ile Saç Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz – Op. Dr. Ebru Durmuş

Herkese merhaba, bugün sizleri Fue Yöntemi ile Saç Ekimi konusunda bilgilendirmek istiyorum. Fue Saç Ekim Yöntemi Nedir? Saç ekiminin…Devamını oku

KUAFÖRDEYİM | 28 Nisan 2017

Evde Yapabileceğimiz Doğal Saç Maskeleri ve Hazırlanış Teknikleri

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere evde yapabileceğiniz doğal saç maskeleri paylaşacağım.  İçindekiler; Saç Bakımı İçin Doğal Maskeler Saçlarınız…Devamını oku

GÖKÇESMAKEUP | 24 Nisan 2017

Saç Nasıl Daha Çabuk Uzatılır? Denenmiş Saç Uzatma Yöntemleri

Saç Uzatma Yöntemleri ile Herkese merhaba, Rapunzel kadar olmasa da kim istemez ki uzun, ipek gibi saçları olsun. Ben…Devamını oku

KUAFÖRDEYİM | 7 Şubat 2017

Saç Yıkama Süresi ve Zaman Aralığı

Saçlarınızı önemseyin! Saç Yıkama Süresi saç bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Uzmanların saç bakım önerilerini takip…Devamını oku

KUAFÖRDEYİM | 28 Ocak 2017

Ev Yapımı Saç Maskeleri 6 Kolay Saç Maskesi Tarifi

Ev yapımı saç maskeleri saçlarınızın bakımı için evde saç maskesi yapmayı denediniz mi? Doğal ürünlerle evde hazırladığımız saç maskeleri,…Devamını oku

Источник: https://beautyperry.com/sac-bakimi/sac-dokulmesi-ve-sac-ekimi-ile-ilgili-dogru-bilinen-yanlislar

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.