Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Her zaman şu tekniği aklımızda bulunmalıdır. Sorunun tespiti ve o soruna karşı en ideal çözümü üretmeliyiz. Saç dökülmesi her ne kadar 2 kelime telafuz edilsede içeriğine girdiğinizde çeşitlli yollara ayrıldığını göreceksiniz.

Örnek vermek gerekirse, daha önceki konularda bilgiler paylaşmıştık, burdaki amacımız kişilerin dökülme sorunu çok farklılık gösterebildiği, bu nedenle uygulanması gereken dökülmenin tedavisinde yöntemide kişinin sorununa uygun seçilmesi gerektiğidir.

Saç Dökülmesi Tedavisi İçin İzlenecek Yol

Diğer konularımızdanda yararlanarak öncelikle saçlarınızın gerçekten dökülüp, dökülmediğini tespit etmelisiniz.

Dökülme belirtileri konusunda her yaşanan kaybın dökülme olmadığından bahsetmiştik, aşağıda linkten belirtiler hakkında bilgi edindikten sonra buradan devam edebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Türü

Yukarda verdiğim linkte dikkat edilmesi gereken faktörler ışığında dökülmenin tespiti yapılıp, şayet dökülme tespit edilmesi durumunda, bu dökülmenin türünü tespit etmek gerekmektedir. Bu konuda baz alınacak ilk faktör ise cinsiyettir.

Ailesel Saç Dökülmesi En Sık Sebeplerdendir

Evet değerli arkadaşlar ülkemizde en büyük dökülme sorunu olarak erkeklerde %90’ı kadınlarda ise %50’si ailesel yani genetik dökülmelerdir. Bu sebeple ilk olarak genetik dökülmeye tedavisine yönelik çözümler sunarak devam edelim.

DHT Hormonu Nasıl Engellenir

Ailesel dökülmede en büyük sebep yapılan bilimsel çalışmalarla açıkça ortaya konuşturki DHT hormonundan kaynaklıdır. Dilerseniz aşağıda yer alan videoyu izleyerek DHT hormonu hakkında ekim uzmanı Atilla KAYA’nın anlatımıyla kısaca bilgi sahibi olalım.

Procapil Bölgesel DHT Engelleyicidir

İlk etapta dökülmeyi özetlerken ilerleyen konularda bilimsel maddelere gireceğimizden bahsetmiştik, işte onlardan ilki Procapil şimdilik sadece DHT hormonu üzerine olan etkisini göreceğimiz Procapil ayrıca detaylı bilgisi verilecektir. Procapil bir ürün olmayıp üürnlerde kullanılan bilimsel bir maddedir.

Görevi ise kökü uyarır, dökülmeye sebebiyet veren DHT oluşumunu engeller. Kullandığınız üründe Procapil olması durumunda %92 oranında ailesel dökülme sorununa çözüm bulursunuz.

Finasterid’de Aynı Şekilde DHT Baskılayıcıdır
DHT hormonunun engellenmesi için bilim adamları tarafından geliştirilen bir diğer madde ise finasterid olarak dünya genelinde en yaygın kullanılmaktadır.

Procapil %92 başarı sağlarken Finasterid ise %70 oranında etkili olup, bazen cinsel isteksizliğe neden olduğu tespit edilmiştir. Burada ilk etapta procapil maddesine önem vermeliyiz.

DHT Önlemek

Tek Başına Yetmez. Daha kolay anlaşılması için basit bir örnek vereceğim. Örnek çocuğunuz hasta oldu iştahi kesildi belki zayıfladı, ilk etapta çocuğun hastalığına önlemek adına tedavi edici ilaçları kullanırız, bunun yanısıra ise kaybettiği kiloları kazanmak içinse ek işlemler yapmaya gerek duyarız DHT yi engellerken ek ola

Biotin İle Desteklenmelidir
Bilimsel maddelerden biriside Biotin (B7 Vitaminidir) dökülmeyi durduran ürünlere ek olarak vitamin alınması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. saçlarımızın daha gür ve kaliteli olması için Biotin kullanacağız.

Biotin’de bir ilaç değil vitamindir. Özellikle tablet olarak üretilen biotin çeşitleri 1mg’den başlayarak 10mg’ye kadar çıkmaktadır. İdeal olan ise 1-2’dir oran arttıkça vücudun çeşitli yerlerindede kıl çıkarabilir.

Diğer Saç Dökülmesi Tedavileri

Buraya kadar hep genetik yani en büyük sorunu ele aldık, fakat tek neden ailesel değildir.

Travmatik ve hastalıklara bağlı dökülmeler vardır. Dilerseniz onların çözümüne yönelik özet bilgiler aktaralım.

Kansızlık ve Guatr Hastalığından Kaynaklı Dökülmeler

Özellikle kadınlarda görülen iki sorun kansızlık ve guatr hastalığı nedeniyle dökülme yaşanabilir.

Bu iki sorunda hastalığın tedavisine yönelik olarak doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanarak geçecektir.

Saçkıran Kaynaklı Dökülmeler

Sebebi tam olarak tespit edilemeyen saçkıran için sitemizde ayrıca bilgilendirme sayfası açılarak detaylı bilgi verilmiştir.

Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi Tedavisi

Allah kimseye böyle bir hastalık vermesin. Verdiklerinede acil şifalar nasip eylesin. Kanser tedavisi gören vatandaşlarımızın %99’unda saçlar tedavi sürecinde dökülür.

Işın tedavisinde kullanılan ilaçlardan kaynaklıdır. Tedavi süreci bitmesi ile saçlar yeniden çıkacaktır.

Video anlaşılabilir bir dille anlatımı. Genellikle basit bir estetik sorun değil tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve hastalık gibi tedavinin ciddiye alınmasından söz ediyor. Şampuanlar veya üzerine hiçbir bilimsel çalışma yapılmamış bitkisel ürünlerle değil güvenilir bilimsel kurullarca onaylanmış ilaçlar kullanılmalıdır.

Farklı bir dökülme tipidir, sebebi net değildir, vücudun savunma mekanizmaları kıl kökünü yabancı kabul edip zarar verir. En etkili ilacı Squarik asit di butil ester adlı maddedir. Tüm kafayı tutan alopecia totalis ve vücuttaki tüm kılların döküldüğü alopecia universalis durumlarında SASBE yetersiz kalır tercihen tofacitinib citrat kullanılmalıdır.

Yazan Dr Atilla KAYA

Kaynak
//www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28885314

Источник: //www.genelsaglik.org/yazi/sac-dokulmesi-tedavisi/

Erkekler için en iyi saç dökülmesi tedavisi

Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Birçok erkek saç dökülmesinden etkilenir. Erkek tipi kellik veya androjenetik alopesi, erkeklerin saç dökülme vakalarının çoğuna neden olmasına rağmen, bir erkeğin saçını kaybetmesinin birçok nedeni vardır.

Amerikan Saç Dökülmesi Derneği’ne göre, erkeklerin yaklaşık üçte ikisi, 35 yaşına geldiğinde, bir dereceye kadar saç dökülmesine maruz kalmaktadır. 50 yaşına gelindiğinde, erkeklerin yüzde 85’i saç dökülmesi ve incelmesi yaşamaktadır.

Erkeklerin saçlarını kaybetmelerinin birçok sebebi olsa da, erkeklerin saç dökülmesine karşı koyabilmeleri için birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Önleme ve tedavi

Önleme genellikle herhangi bir durumu tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Bazı durumlarda, saç dökülmesinin kesin nedenine bağlı olarak, saç dökülmesini önlemek veya en azından yavaşlatmak mümkün olabilir.

En iyi korunma yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • dengeli bir diyet yeme
 • Kıllar arasında geniş boşluklu taraklar kullanma
 • sert tedavilerden ve saç stillerinden kaçınmak
 • mümkünse saç dökülmesinin yan etkilerini önlemek için ilaçları değiştirmek
 • saçları çekmekten veya bükmekten kaçınmak

Her tür saç kaybının önlenebilir olmadığını veya önleyici tedbirlerle yavaşlayacağını hatırlamak önemlidir. Bu durumlarda erkekler aktif tedavi ile saç dökülmesine karşı savaşmaya çalışabilirler.

Erkeklerin saç dökülmesini tedavi etmek için kullanabileceği bazı yöntemler şunlardır:

İlaçlar

Saç dökülmesine yardımcı olabilecek tezgah üzerinde satın alınabilecek ilaçlar vardır. Bunlar tipik olarak köpükler veya diğer topikal merhemler biçimindedir.

En yaygın iki ilaç, minoksidil (Rogain) ve finasteriddir (Propecia).

Minoxidil

Minoksidil başlangıçta yüksek tansiyonu tedavi etmek için geliştirilmiştir. Geliştiriciler, aşırı, istenmeyen tüylerin büyümesinin yan etkisine sahip olduğunu buldular. Bu etki, uyuşturucu şirketlerine, erkek kellik için düşünmeye neden oldu.

Minoksidilin işe yaradığı kesin yol tamamen bilinmemektedir. İlacın, daha kalın bir saç telinin büyümesine neden olan saç folikülünü genişletdiği görülmektedir.

Ek olarak, minoksidilin bir saçın uzama süresini uzadığı görülür, bu da daha uzun saç ve daha fazla sayıda saç teliyle sonuçlanır. Uygun şekilde kullanıldığında minoksidilin güvenli ve etkili olduğu gösterilmiştir.

Finasterid

Finasteride, kuronda ve kafa derisinin ortasında görülen erkek tipi kellik tedavisinde kullanılır.

Bu ilaç, kullanımı hakkında çeşitli uyarılar taşır. Sadece yetişkin erkeklerde kullanılmalı ve hamile veya emziren çocuklardan ve kadınlardan uzak tutulmalıdır.

Finasteride başlangıçta prostat kanserine karşı savaşmak için yaratıldı. Saç derisinde DHT denilen bir hormon miktarını azaltarak çalışır. DHT saç derisinin daha ince hale gelmesine neden olur, bu nedenle DHT seviyelerini düşürerek saçların yeniden büyümesi artabilir ve saç dökülmesi yavaşlayabilir.

Minoksidilden farklı olarak finasterid, vücudun diğer bölgelerindeki saç gelişimini etkilemez.

Tedaviler

Saç dökülmesine yönelik terapiler genellikle ilaç, merhem, krem ​​ve şampuan kombinasyonlarını içerir.

Diğer terapiler uzmanlarla toplantılar içerir. Birçok şirket erkekler için saç bakımında uzmandır. Genellikle, bireysel erkeğin ihtiyaçlarına göre tedavileri almak ve uyarlamak için en iyi eylem yolunu çözmeye yardımcı olacak hizmetler sunarlar.

cerrahlık

Saç dökülmesi için mevcut tek ameliyat saç nakli ameliyatıdır.

Erkek tipi kellik olan erkekler için saç ekimi. Transplant, saç köklerinin DHT’ye dirençli olduğu ve kafa derisine yerleştirildiği başın arkasından çıkarılmasını içerir.

Lazer tarak

Lazer taraklar saç dökülmesi için yeni bir tedavi şeklidir. Bu cihazların saç foliküllerini uyaran konsantre ışık kullanarak saç gelişimini desteklediği iddia edilmektedir.

Bu tedavi karışık sonuçlara sahiptir ve diğer tedavi biçimleriyle birleştirildiğinde en iyi şekilde çalışabilir.

Peruklar ve saç parçaları

Bazı durumlarda, saç dökülmesi kalıcı veya uzun süreli olabilir. Diğerlerinde, erkekler saç dökülmesini tedavi etmek için tıbbi olmayan bir yol tercih edebilir. Peruklar ve saç parçaları saç dökülmesini gizlemek için bir araç sunar.

Son birkaç yılda peruklar ve saç parçaları çok gelişti. Kellik bir tıbbi durumdan kaynaklanıyorsa, bir peruk maliyeti de kişinin sigorta sağlayıcısı tarafından karşılanabilir.

Nedenler

Erkekler farklı sebeplerden dolayı kellik veya saç kaybı yaşayabilir.

Saç dökülmesi için birçok neden olsa da, en olası neden genetiktir. Saç dökülmesinin genetik veya başka bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığının saptanması, tedavinin en iyi yolunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Erkek tipi kellik, kalıtsal bir durumdur ve erkek kelliklerinin en yaygın nedenidir. Ergenlik kadar erken başlayabilir ya da yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir. Çoğunlukla kademeli olarak ve öngörülebilir kalıplarda, kafa derisinin orta kısmını ve tapınaklarını etkileyerek oluşur.

Çoğu zaman, adam saçı at nalı desenli bırakılır. Kalıtım, ne kadar hızlı, hangi yaşta ve ne ölçüde bir insanın kellik yaşayacağını etkiler.

Erkek tipi kellik olan erkekler, saç kıl folliküllerinin ömrünü kısaltan DHT’ye karşı hassas olan saçları alır.

Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Saç Derisi Enfeksiyonları. Saçkıran gibi enfeksiyonlar saç derisini ve saç derisini istila edebilir. Bu olduğunda, pullu yamalar ve saç dökülmesine yol açabilir.
 • Hormonal değişiklikler. Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler geçici saç kaybına neden olabilir. Erkekler için, tiroid bezi hormonal değişikliklerden dolayı saç dökülmesinin en olası nedenidir.
 • Patchy saç dökülmesi. Alopesi areata olarak da bilinir, vücudun bağışıklık sistemi saç köklerine saldırdığında yamuk saç dökülmesi oluşur. Saldırı cildin üzerinde pürüzsüz, sık sık yuvarlak yamalar bırakan ani ve hızlı saç dökülmesine neden olur.
 • Cilt rahatsızlıkları.Sedef ve lupus gibi hastalıklar, kıt bölgelerde kalıcı saç kaybına neden olabilir.
 • Saç çekme bozukluğu. Saç çekme bozukluğu, insanların saçlarını çekmeye karşı dayanılmaz bir dürtüye sahip olmalarına neden olur. Kişi kafa derisinden, kaşlardan veya vücudun diğer bölgelerinden çeker.
 • İlaç. Bazı ilaçlar saç dökülmesinin yan etkisine neden olabilir.

Saç dökülmesinin daha az yaygın nedenleri şunlardır:

 • Radyasyon tedavisi. Bir insan kafa derisi yakınında herhangi bir radyasyon tedavisi alırsa, saçlar dökülüp, eskisinden farklı bir şekilde geri dönebilir.
 • Saç stilleri veya tedaviler. Saçları aşırı şekilde çeken veya yağ ve renklerle tedavi eden şekillerde kullanmak, kalıcı saç kaybına neden olabilir.
 • Doğal tetikleyiciler. Stres veya aşırı travma saç dökülmesine neden olabilir. Çoğu zaman, tetikleyici olay bittiğinde incelme azalacaktır.

Saç dökülmesi ile başa çıkma

Görünüşü fiziksel olarak değiştiren herhangi bir koşulda olduğu gibi, saç dökülmesine maruz kalmak da kişiden kişiye değişebilir.

Bazı erkekler, tedavilerinin bir parçası olarak danışmanlık hizmeti almak isteyebilirler. Diğerleri, saçlarını kestirmek gibi saç dökülmesini gizleyen bir saç modeli seçebilirler.

Bazen saç dökülmesi, bir erkeğin benlik saygısı üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir ve depresyona ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Bir erkeğin yaşam kalitesinin saç dökülmesinin başlangıcından sonra etkilendiğini fark etmesi durumunda, bir tıp uzmanından destek alması gerekir.

Источник: //trmedbook.com/erkekler-icin-en-iyi-sac-dokulmesi-tedavisi/

Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesi Tedavisi İle İlgili Her şey

Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Saç dökülmesi neredeyse her insanın yaşadığı bir durumdur. Normal şartlarda sağlıklı saçlara sahip olan kişilerde her gün ortalama olarak 50 ile 100 arasında saç teli dökülür ancak saç dökülmesi probleminden bahsetmek için bu sayının çok daha fazla olması gerekiyor.

Saç dökülmesinin belirtileri ise oldukça açık ve nettir. İnsanlar saçlarını tararken bir anda birçok saç telinin tarakla birlikte geldiğini görebilir ya da banyodan sonra yerde birçok saç telinin olduğunu fark edebilir.

Ayrıca özellikle bayanlar elbiselerindeki saçların artmasıyla da saç dökülmesi ile karşı karşıya kaldıklarını anlayabilirler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi normal olarak saçlarda her gün 50-100 arasında telin dökülmesi normal olarak karşılanır. Fakat saçlarda küçük incelme ile başlayan ve sayısı giderek artan dökülmeler saç dökülmesi problemini tanımlar. Saç dökülmesi genellikle erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.

Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan çok sayıda bayan bulunmaktadır. Saç dökülmesinin insanlar üzerinde bıraktığı etkiler oldukça önemlidir. İnsanlar fiziksel olarak saçlarını kaybettiklerinde psikolojik sorunlar da yaşayabilirler ve çevrelerindeki kişilerle eskisi kadar kolay iletişim kuramayabilirler.

Bu yüzden saç dökülmesi sorununun zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

Birçok kişinin başına gelen saç dökülmesi probleminin farklı türleri bulunuyor. Genetik saç dökülmesi, saç dökülmesi tipleri arasında sıklıkla karşılaşılan bir tiptir. Bu saç dökülmesi tipi, diğer saç dökülmesi tiplerine göre daha çok erkeklerde görülür.

Özellikle beyaz ırka sahip olan erkeklerde % 50 oranında genetik saç dökülmesi tipinde saç dökülmesi görülür. Diffüz apolesi ise saç derisinin tamamına yayılan saç dökülmesini ifade eder. Sıklıkla görülen saç dökülmesi tipinden birisi de saç kıran rahatsızlığından dolayı yaşanan saç dökülmesidir.

Saç kıran ismi verilen rahatsızlık da saçın belirli bir kısmında dökülme görülür, hatta bazı vakalarda saçın belirli bir kısmı kişinin kafa tası görülebilecek şekilde dökülür.

Saç dökülmesi Norwood şeması

Saç kıran erkek ve kadın herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğu için bu saç dökülmesi tipi her insanda görülebilir. Enfeksiyonlara bağlı olan saç dökülmesinde ise mantar ve bakterilerden dolayı saçları kökleri zayıflar ve kısa sürede saç dökülmesi meydana gelir.

Bu saç dökülmesi tiplerinin başında kadınların ve erkeklerin saç dökülmelerini sağlayan iki ayrı saç dökülme tipi daha vardır.

Kadınlardaki saç dökülmesi daha çok yaş ve hormonal değişiklikler gibi çeşitli etkenlerden kaynaklanır, erkeklerdeki saç dökülmesi ise genellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde çok daha sık rastlanır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saç dökülmesi her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Ancak saç dökülmesinin tedavisine başlamadan önce saçların neden döküldüğünü bulmak ve buna göre bir tedavi sürecine girmek gerekiyor.

Bu yüzden saç dökülmesi yaşayan kişilerin mutlaka bu konuda bir uzmana başvurması ve saç dökülmesinin nedenini tespit etmeleri gerekir. Aksi halde saç dökülmesi uzun süre devam eder ve tedavi olarak saç ekiminden daha farklı bir tedavi yöntemi kalmaz.

Birçok hastalığın ana sebebi olduğu gibi saç dökülmesinin nedenlerinden bir tanesi şüphesiz strestir.

Çeşitli nedenlerden dolayı stres altında olan kişilerde sıklıkla saç dökülmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Ayrıca saç dökülmesi farkı bir sebepten dolayı meydana gelse bile, bu durumu psikolojik olarak kendine sorun yapan kişilerin saç dökülme problemlerinde artış meydana gelmektedir. İlaç kullanımı da saç dökülmesine neden olan farklı bir etkendir.

Çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılan bazı ilaçlar saç köklerine zarar verdiği için de saç dökülmesi meydana gelebilir. Bu ilaçlar arasında saç dökülmesine neden olan en önemli ilaçlar ise birçok kişinin bildiği gibi kemoterapi ilaçlarıdır.

Kanser hastalarının tedavi edilmesini sağlayan kemoterapi ilaçları tedaviden belirli bir süre sonra kişilerin saçlarının dökülmesine neden olabilir.

Kadınlar hamile oldukları zaman hormonal bazı değişiklikler yaşadığı için saçlarının döküldüğünü söylerler. Bu durum da oldukça normaldir ve saç dökülmesinin sebeplerinden bir tanesidir.

Ayrıca yeterli ve dengeli beslenmenin yapılmadığı kişilerde de saç dökülmesi sorunu yaşanabilir. A vitamini ve demir eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir.

Bu yüzden hem saçlarımız için hem de genel olarak sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme düzenine özen gösterilmelidir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç dökülmesini engellemek için kişiler bazı konularda önlemler alabilirler. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi evde uygulanacak olan bu önemlerin alınması durumunda da saç dökülmesi meydana geliyorsa mutlaka zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekiyor.

Belirli aralıklarla zeytinyağı ve Hindistan cevizi ile saçlara yumuşak bir şekilde masaj yapmak saç köklerini canlandıracağı için saç dökülmesi için alınacak olan önlemlerden birisidir. Bu işlemden sonra saçınızın temizlenmesi için saçlarınızı durulamanız da saç dökülmesi için faydalı olabilir.

Bunun dışında saç dökülmesini önleyecek olan şampuanlar kullanmak da saç dökülmesini kısmi olarak da olsa engellemektedir.

Erkeklerde Yaşanan Saç Dökülmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların başlarına gelebilecek olan birçok rahatsızlıkta olduğu gibi saç dökülmesi rahatsızlığında da erken teşhis ve tedavi çok büyük önem taşır. Bu nedenle saç dökülmesi tedavisinin ne kadar erken müdahale edilirse o kadar başarılı sonuçlar vereceğini unutmamak gerekiyor.

Saçların dökülmeye başlamasının ardından mutlaka zaman kaybetmeden bu konuda uzman olan kişilere başvurmak gerekiyor. Başvuracağınız dal dermatolog olacaktır. Kan testi sonuçlarınıza göre saç dökülmenizin demir veya başka şeylerin eksikliğinden mi, yoksa genetik bir döükmemi olduğunu öğreneceksiniz.

Uzmanlar ilk aşamada saç dökülmesini engelleyecek olan bazı sprey ve ilaçlar verebilir. Bu ilaçlardan en meşhuru minoxidildir.

Saç Dökülmesi için Minoxil

Minoxil FDA tarafından saç çıkardığı onaylanmış 2 ilaçtan birisidir. Kardeşim de aynı sorunu yaşadığından ve 4 yıldır bu ilacı kullandığından hem teorik hem de yaşanmışlıktan dolayı olan bilgim çok fazla. Minoxil kullanmayı düşünenler şunu bilsin ki o saçlar 3 yıl sonra dökülecek. Evet, ilk başta inanılmaz bir saç artışı sağlıyor ve bu 1-1.5 yıl kadar sürüyor.

Ancak bu süre 2-3 yılı geçtikten sonra o saçlar tekrar dökülüyor. Kısacası 2 yıl daha kullanayım saçım olsun zaten dökülecek diye düşünüyorsanız kullanabilirsiniz. Şunu unutmayın ki minoxil’den sonra (kullanmaya devam bile etseniz) saçlar dökülecekse dökülüyor. Durduramıyor, ancak dökülen saçlar zaten bu 2-3 yıllık süreçte zaten dökülecek olan saçlardı.

Bu saçların ömrünü uzattı diyebiliriz.

Minoxil %3 (Kırmızı kutu) : Kadınlar için

Minoxil %5 (Mavi Kutu) : Erkekler için

Ancak eğer kullanılan ilaçlara rağmen halen saç dökülmesinde bir azalma yoksa ve artık kelleşme durumu oluştuysa bu kez yapılacak olan tedavi şüphesiz saç ekimidir. Günümüzde saç ekimi tedavisi ise iki farklı yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemlerden bir tanesi klasik saç ekimi, diğeri ise popüler saç ekimi yöntemidir. Klasik saç ekimi yönteminde saç dökülmesi olmayan bir kısımdan canlı bir şekilde saç üreten dokular alınır ve dökülme olan kısma bu dokular uygulanır.

Bu işlem sonrasında hastada herhangi bir dikiş izi olmaz.

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan saç ekimi tedavilerinden diğeri ise popüler saç ekimi yöntemidir. Bu yöntemde teknolojinin gelişmesi ile birlikte üretilen mikro motor isminde özel cihazlar kullanılır. Bu yöntemde saç dokusu yerine saçlar köklerinden çıkarılacak teker teker yerinden çıkarılır.

Popüler saç dökümü tedavisinin en önemli avantajı diğer yöntemde olduğu gibi dikiş atılmamasıdır. Klasik yöntemde kullanılan dikişler de büyük dikişler değil ancak popüler saç dikimi yönteminde hiçbir şekilde dikiş söz konusu değildir.

Kadınlara da saç ekimi yapılmaktadır, geniş bilgi için kadın saç ekimi yazımızı okuyun.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç dökülmesinin önemli tedavi yöntemlerinden birisi olan saç ekimi tedavisinden önce kişilerin dikkat etmeleri gereken birçok konunun olduğunu belirtelim. Çünkü saç ekimi oldukça önemli bir işlemdir, bu yüzden de işlemin yapılacağı merkezi ve işlemi yapacak olan uzmanı doğru seçmek gerekir.

Aksi halde hem saç dökülmesi tedavisi için uygulanan saç ekimi işleminden verimli sonuç alınamaz, hem de saç ekimi işlemi için oldukça yüksek ücretler gereksiz yere harcanmış olur.

Bu konuda güvenilir olan bir sağlık merkezi ve uzmana kadar verdikten sonra uzmanın tavsiyelerine de eksiksiz bir şekilde uymak gerekiyor.

Источник: //www.sonsacmodelleri.com/sac-dokulmesi-tedavisi.html

Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Saç dökülmesi sadece kafa derisini değil, tüm vücudu da etkileyebilir. Saç dökülmesi kalıtım, hormonal değişiklikler, tıbbi koşullar ya da ilaçlar sonucu olabilir. Tüm bireyler saç dökülmesi yaşayabilir. Hatta çocuklar bile bu sorunla karşı karşıya kalabilir.

Kellik genellikle kafa derisinde aşırı saç dökülmesi anlamına gelir. Yaşla birlikte kalıtsal bir neden olan saç dökülmesi kelliğin oluşmasının en sık karşılaşılan nedenidir.

  Bazı kişiler bu durumu değişik metotlarla saklayabilirler. Makyaj, şapka ya da eşarp ile örtbas edebilirler.

 Önemli olan saç kaybını önlemek ve büyümeyi sağlamak için mevcut tedavilerden birini uygulamak olacaktır.

Saç dökülmesinin nedeni, saç dökülmesinin en iyi tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmanız en iyi yoldur.

Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesine neyin sebep olduğunu farklı sebeplerle anlamak mümkün olur. Aniden ya da yavaş yavaş dökülen saç telleri sadece kafa derisinden  değil tüm vücutta olab sağlık sorunundan da olabilir. Saç kaybının bazı türleri geçicidir ve bazı türleri kalıcıdır.

Saç dökülmesi belirtileri ve bulguları şunlardır:

 • Başın üstündeki saçlarda kademeli incelme:Bu saç dökülme belirtisi hem erkekleri hem de kadınları etkilemektedir. Erkeklerde saç yapısı genellikle kadınlara nazaran alnındaki saç çizgisini korumaktır.
 • Dairesel veya yamalı kel noktalar: Bazı insanlar başlarının üstünde düzgün, madeni para büyüklüğünde kel noktalar yaşayabilir.  Bu tür saç dökülmesi genellikle sadece kafa derisiyle alakalı olabilir, ancak bazen de sakal veya kaşlarda da görülebilir. Saçlar döküldükten sonra bazı durumlarda, cildinizde kaşıntı ve ağrı olabilir.
 • Saçın güçsüzleşmesi: Bir fiziksel ya da duygusal şok saçların gevşeyip güçsüzleşmesine neden olabilir. Sıkça saç yıkama dökülmelerin belirtisi olabilir. Saç dökülmesi ve saçlarda oluşan cansızlık  bu sebeplere bağlı olabilmektedir.
 • Tüm vücutta saç ve kılların dökülmesi. Kanser tedavisi için yapılan  kimyasal tedaviler (kemoterapi) gibi bazı koşullar ve tıbbi tedaviler, vücudun her yerinde saç ve kıl kaybına neden olabilir. Bu tedavi sona erdiğinde saç genellikle geri çıkmaktadır.
 • Kafa derisi üzerinde yama şeklinde dökülmeler: Saçlarda bazen oluşan mantarlar sebebiyle saç kayıpları yaşanabilir. Bu sebebe bağlı zaman zaman, deride şişme, kırık saçlar ve kızarıklıklar da meydana gelebilir.

Saç dökülmesinde doktora görünmek gerekir?

Saç dökülmesi sıkıntılı bir hal aldıysa ve artık tedavi olmak istiyorsanız doktorunuza görünün. Çocuğunuzun saçını yıkarken her zamankinden fazla saç dökülmesi veya ani veya yamalı bir şekilde saç dökülmesi fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ani saç dökülmesi tedavi gerektiren altta yatan bir tıbbi durum sinyali verebilir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Genellikle  normalde bir insanda günde 50 ila 100 adet saç dökebilir. Bu durum çok normaldir. Dökülen saçların yerine anında yeni saçlar gelir. Saç folikülü tahrip olursa ve skar dokusu ile değiştirildiğinde saç büyümesi ve dökülmesi bu döngü bozulduğundan dolayı saç kaybı oluşur.

Saç kaybının kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, fakat saç dökülmesi nedenleri arasında genellikle aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilişkisi olduğu düşünülmektedir.

 • Aile öyküsü (kalıtım)
 • Hormonal değişiklikler
 • Tıbbi durumlar
 • İlaçlar

Aile öyküsü (kalıtım)

Saç kaybının en sık nedeni erkek tipi kellik ya da kadın tipi kellik olarak adlandırılan kalıtsal bir durumdur.  Kalıtım da saç kaybı oranı ve kellik ne ölçüde kaybetmeye başladığı yaşı etkiler. Erkeklerde en sık görülen kellik tipi saç dökülmesi, erken ergenliğe bağlı olarak başlayabilir.

Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar

Çeşitli koşullar sebebiyle saç dökülmeleri yaşanabilir.

 • Hormonal değişiklikler.Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler geçici saç kaybına neden olabilir. Bu gebelik, doğum veya menopoz başlangıcı nedeniyle olabilir. Hormon düzeylerindeki değişim tiroid bezini etkiler, bu nedenle tiroid problemleri, saç kaybına neden olabilir.
 • Yamalı saç dökülmesi.Bazı durumlarda saç dökülmelerini nonscarring (yamalı)  diye tanımlayabiliriz. Vücudun bağışıklık sisteminin dengesizliği saç foliküllerini etkilediğinden kafa derisindeki saçların bazı bölgelerindeki kısmını yuvarlak şekilde saçsız bırakır ve ani saç kaybına neden olur.
 • Deri enfeksiyonları: Enfeksiyonlar, örneğin saçkıran olarak, pullu yamalar ve saç dökülmesine yol açan, kafa derinizi istila edebilir. Enfeksiyonlar tedavi edildikten sonra, saç genellikle geri çıkar.
 • Diğer cilt bozukluklarıAlopesi adı verilen yara izleri ve saç dökülmesine neden olan cilt bozukluklarına neden olan durumlarda kalıcı saç kayıpları yaşanabilir.
 • İstenmeden saç çekilmesi:Trikotilomani adı verilen bu rahatsızlık kafa derisinde olan saçların ve kaşların çekerek deriden ayrılmasına sebep olmaktır. Bu rahatsızlık dayanılmaz bir dürtüdür. Saç kayıpları yaşanır.

Saç Dökülmesine İlaç Neden Olur Mu?

Saç dökülmesi, kanser, artrit, depresyon, kalp sorunları, yüksek tansiyon, doğum kontrolü için kullanılan ilaçlardan da olabilir. Çok fazla A vitamini alımı saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç dökülmesinin diğer nedenleri

Saç dökülmesi de neden olabilir:

 • Radyasyon tedavisi:Daha önce olduğu gibi  saçlar radyasyon tedavisi aldığında geri gelmeyebilir.
 • Bir tetikleyici olay: Birçok insan fiziksel veya duygusal şok sonrasında saç dökülmesi yaşanabilir. Bu tip saç dökülmesi geçicidir. Saç dökülmelerine örnek olarak, ani veya aşırı kilo kaybı, yüksek ateş, ameliyat, ya da aile içinde bir ölümün gerçekleşmesi
 • Bazı saç ve tedavileri. Sıcak yağ saç tedavileri ve perma saç dökülmesine yol açar saç köklerinin iltihabı neden olabilir. Yara oluştuğunda ise  saç kaybı kalıcı olabilir.

Risk faktörleri

Bazı faktörlerde istenmeyen saç dökülmeleri riskini artırabilir:

 • Aile öyküsü
 • Yaş
 • Zayıf beslenme
 • Diyabet ve lupus gibi bazı tıbbi durumlar,
 • Stres

Bu durumda neler yapabilirsiniz?

Saç dökülmesi sorununu aşamadıysanız öncelikle aile hekimine danışmanız önerilir. Aile hekiminizin aşamadığı durum olduğunda cilt problemlerinin tedavisi için konusunda uzmanlaşmış bir doktora(dermatolog)  se edebilir.

 Saç Dökülmesinde Doktorunuza İletmeniz Gereken Bilgiler

 • Önemli kişisel bilgilerinizi listelemek: Herhangi bir büyük stresler yaşadınız mı? yeni yaşam değişiklikleriniz oldu mu?
 • Tüm kullandığınız ilaçların bir listesini yapın Neler kullanıyorsunuz. Vitaminler ve besin takviyeleri gibi.
 • Doktorunuza soracağınız soruları listeleyin.

Doktorunuz ile geçireceğiniz zaman sınırlı, bu yüzden bir soru listesi hazırlamak size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Saç dökülmesi için doktorunuza sormak için bazı temel sorular şunlardır:

 • Saç dökülmelerim neden oluyor?
 • Benim belirtiler ya da durum için diğer olası nedenleri var mı?
 • Saç dökülmeleri için ne tür testler gerekiyor?
 • Benim durumum muhtemelen geçici ya da kronik mi?
 • Saçımı geri büyüyecek? Ne kadar sürer?
 • Bu durumum için ne tipte ilaçlar kullanacağım?

Saç Dökülmesi Testleri ve Tanısı

Saç dökülmelerinde teşhis yapmadan önce, doktorunuz büyük olasılıkla sizi fiziksel bir sınavdan geçirecektir. Tıbbi geçmişi ve ailesinin geçmişiyle ilgili sorular yöneltebilir. O da aşağıdaki gibi testlerle gerçekleştirebilir:

 • Kan testi.Bu test, tiroid hastalığı gibi saç dökülmesine ilişkin olarak tıbbi koşulları, ortaya çıkarmak amacıyla yapılmaktadır.
 • Testi çekin.Doktorunuz yavaşça birkaç adet saç kılını veya tüyleri çeker. Bu dökülme sürecinin evresini belirlemek de yardımcı olur.
 • Biyopsi Scalp.Doktorunuz deriden ya da saç köklerini incelemek için kafa derisinden biraz koparıp birkaç kıl örneği alır. Bir enfeksiyona bağlı saç kaybına neden olup olmadığını belirlemekte yardımcı olur.
 • Işık mikroskobu.Doktorunuz vücudunuzdan kesilmiş tüyleri incelemek için özel bir alet kullanır. Mikroskop kıl şaftının olası bozuklukları ortaya çıkarmak içindir.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi için bazı etkili tedaviler mevcuttur. Ancak bazı saç dökülmeleri maalesef kalıcıdır. Yamalı alopesi adı verilen saç dökülmelerinde bazı koşullar sebebiyle saç bir yıl içinde tedavi olmadan tekrar büyüyebilir.

Saç dökülmesi tedavileri için ilaçlar, cerrahi, lazer tedavisi, peruk veya hairpieces kullanılır. Doktorunuz en iyi sonuçları elde etmek için bu yaklaşımların bir kombinasyonunu size önerecektir.

Tedavinin hedefleri saç gelişimini arttırmak, dökülen saçların yeniden çıkmasına yardım  ya da saç kaybının oluşan bazı sağlık sorunlarına çözüm aramaktır.

Saç Dökülmesi İlaç Tedavisi

Saç dökülmesi altta yatan bir hastalığın neden olduğu ve bu hastalık için tedaviler gerekli olacaktır. Bu prednizon gibi, inflamasyonu azaltmak ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar içerebilir. Belirli bir ilaç saç dökülmesine neden oluyorsa, doktorunuz size bu ilacı kullanmanızı üç ay gibi kısa bir süreliğine durdurabilir.

Bu ilaçlar  kellik tedavisinde de kullanılabilir. Saç dökülmesi tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan iki ilaç vardır:

 • Minoksidil (Rogaine):Minoksidil isimli ilaç saçların büyümesine yardım eder. Daha fazla saç kaybını önlemek için günde iki kez saç derisine sürün. Bu ilaç erkekler ve kadınlar tarafından kullanılmaktadır.Bu tedavi ile bazı insanlar saçlarının hızla büyüdüğüne ve  saç dökülmelerinin azaldığının farkına varmışlardır. Etkisi 16 hafta süren  bu ilacın saç dökülmelerine çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Olası yan etkileri yüzde ve ellerde  istenmeyen tüylerin  oluşmasına ve hızlı kalp atışlarının (taşikardi) oluşmasına sebep olabilir.

 • Finasterid (Propecia).Bu reçeteli ilaç sadece erkekler için kullanılabilir. Bu ilaç günlük alınması gerekir. Finasterid alan birçok erkek saç dökülmesinde bir yavaşlama olduğunu ve dökülen saçlarında yeniden çıktığını söylemişlerdir.
 • Finasterid adlı ilacın nadir yan etkileri bulunmaktadır. Cinsel dürtü ve cinsel fonksiyonların etkilendiği ortaya atılmıştır. Prostat kanserine yakalanma riski artabilir.

Saç dökülmelerinde cerrahi müdahale

Saç dökülmelerinde en can sıkıcı olanı kalıcı saç kayıplarıdır. Saç nakli ya da restorasyon cerrahisi en rağbet gören cerrahi müdahaleleridir.

Bu işlem sırasında, doktorunuz kafa derisi arkasında veya yanlarından minicik bir bölgedeki cildi fişler, birkaç saç teli içeren bölümün derisini kaldırır. Daha sonra kafa derisi kel olan bölüme implant yapılır. Daha iyi bir sonuç için ve hızla iyileştirmek için ameliyat öncesi ve sonrasında ilaç verilebilir.

Kellik tedavisi için cerrahi işlemler pahalıdır ve ağrılı olabilir. Muhtemel riskler enfeksiyon ve yara izi bulunmaktadır.

Lazer tedavisi

Düşük seviyeli lazer cihazı kadın ve erkeği kellik tedavisi yapmak için kullanılabilir.  128 erkek ve 141 kadın denek üzerinde yapılan çalışma ile genel durumun olumlu olduğu gözlenmiştir. Araştırmacılar hiçbir yan etkisi kaydedildi ancak daha fazla çalışma, bu tedavinin uzun vadeli etkilerini dikkate ihtiyaç olduğunu söyledi.

Peruklar ve saç parçaları

Eğer tedaviye yanıt vermeyen bir durumla karşılaşılırsa peruk ya da saç parçaları ile takviye de bulunulmalıdır. Kalıcı veya geçici saç dökülmesi kapsayacak şekilde kullanılabilir. Kaliteli ve doğal görünümlü peruk ve saç parçaları işinize çok yarayacaktır.

Saç dökülmesi bir tıbbi duruma bağlı ise, bir peruk maliyeti sigorta tarafından karşılanabilir. Doktorunuzdan peruk için reçete istemeyi unutmayın.

Saç dökülmesini nasıl önleriz?

Bazı küçük ipuçları ile saç dökülmelerini önleyebilirsiniz.

 • Bir beslenme programı düzenleyin. Saç dökülmesinde düzenli beslenme oldukça önemlidir.
 • Sıkı örgüler, sıkı bağlamalar nedeniyle saçlarınız dökülür. Saçlarınızı rahat bırakın.
 • Saçınızı bazı etmenlere bağlı nedenlerle çekmekten kaçının.
 • Saçlarınıza nazik davranın. Saçlarınızı tararken daha yumuşak olun. Geniş dişli taraklar saç koparmalarını önlemeye yardımcı olur
 • Saç maşası, düzleştiriciler ve sık fön çektirmek saç dökülmelerini hızlandırdığından pek önerilmemektedir.

KAYNAKLAR

Hair loss. U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health.

Lavender. National Center for Complementary and Integrative Health, National Institutes of Health. 

Safety announcement. U.S. Food and Drug Administration

Hair loss. American Academy of Dermatology

Источник: //www.ansiklopedikya.com/sac-dokulmesi-ve-tedavisi/

Saç Dökülmesi Nedir?

Herkes her gün saç dökmektedir. Günde 100 tel kaybetmek normal olarak karşılanmaktadır. Ancak ailenizde saç dökülmesi varsa, daha fazla saç kaybetme riskiniz artmaktadır. Bu tür saç dökülmesi özellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Kadınlar da ise kafa tepesindeki saçların seyrelmesi daha olasıdır. Hemen hemen herkes 50 yaşından sonra saç dökülme problemi yaşamaktadır.

Saç dökülmesi oldukça yaygın yaşanan bir problemdir, ancak özellikle ruhsal olarak kişiyi oldukça negatif bir yönde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte, saç dökülmesini önlemenin ve tedavi etmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. (11)

Saç dökülmesi nedir detaylarını inceleyiniz

Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesi nasıl anlaşılır? Saç dökülmesi başlangıcı ve ilerleyişi şu belirtileri içerebilmektedir:

 • Saç derisindeki aşırı saç dökülmesi (günde 150’den fazla saç teli)
 • Baş dışında, vücudun diğer bölgelerindeki saç dökülmesi
 • Özellikle saç derisindekiler olmak üzere kılların incelmesi
 • Açılan saç çizgisi
 • Dökülen saçların oluşturduğu yamalar
 • Alınla saçların birleştiği noktada ve baş tepesindeki saçların dökülmesi
 • Yastıkta saç kümeleri görme
 • Kafadaki tüm saçların tamamen dökülmesi
 • Tüm vücudun tüm kılların tamamen kaybedilmesi
 • Saçı yıkarken saçların dökülmesi (12)

Saç dökülmesi belirtileri daha fazla bilgi için

Saç Dökülmesi Nedenleri

Çoğu insan normalde günde 50 ile 100 adet saç dökmektedir. Bu durum genellikle saç dökülmesine neden olmaz, çünkü dökülme olurken bir yandan yeni saçlar da büyümektedir. Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesi saç yapısının döngüsü bozulduğunda veya kıl folikülü tahrip olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Saç dökülmesinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olabilir, ancak genellikle aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası bu durumla ilgilidir:

 • Aile geçmişi (kalıtım)
 • Hormonal değişiklikler
 • Tıbbi durumlar
 • İlaçlar (13)

Saç dökülmesi nedenleri daha fazla detay için

Источник: //www.acil.net/sac-dokulmesi-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..