Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi

içerik

PRP Tedavisi

Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma) ya da Türkçe ismiyle Trombositten Zenginleştirilmiş  Plazma, bir kişiden kan alarak ve alınan kan santrifuj edildikten sonra elde edilen trombosit yönünden zengin plazmanın, ihtiyaca göre yüze; cilt yenileme, parlaklık vermesi amacıyla, saçlarda ise saç köklerini güçlendirmek amacıyla kullanılmasıdır. Elde edilen bu sıvıda, milyonları bulan kök hücre ve büyüme faktörleri bulunmaktadır. Hastanın kendi dokuları kullanıldığı için oldukça doğal, cildi uyaran, yenileyici bir tedavidir.

Normalde vücüdumuzda bir yaralanma olduğunda o bölgeye bir kan akımı artışı ve trombosit artışı olur. Buradaki trombosit (platelet) lerden açığa çıkan hücreler ve büyüme faktörleriyle doku onarılır.

PRP ile ise normal kan akımı ile sağlanamayacak oranda ve miktarda platelet elde edilmiş olunur.

İşte PRP ile ortalama 2-4 kat daha fazla platelet hücreleri doku içine verilmiş olur, bu sayede onarım ve yenileme çok daha fazladır.

PRP Nasıl Yapılır?

Kolunuzdaki bir damardan alınan birkaç tüp kan, santrifüj edilir.

Bu santrifüjlerde yüksek hızdaki devirlerde bir süre sonra kanın pıhtılaşmayı sağlayan trombosit(platelet)denilen kan hücreleri ayrışır.

Bu hücreler daha sonra çok ince bir iğneyle cildin içine ara ara enjekte edilir. Bu sayede kollajen ve elastik lifler uyarılmış olur. PRP uygulaması tıpkı bir mezoterapi, dolgu uygulaması gibidir.

PRP Hangi Alanlarda Kullanılır?

Cildi yenilemek

Cilt kırışıklıklarını azaltmak

Leke tedavisi

Lazer sonrası cildin iyileşmesini hızlandırmak

Saç dökülmesini azaltmak

Saç diplerini güçlendirmek

Çatlak tedavisi

İz tedavisi

Sivilce izi tedavisi

PRP bu alanların hepsinde kullanılıyor olsa da pratikte en çok cildi canlandırmak, yenilemek ve saç köklerini güçlendirmek amacıyla kullanılmaktadır.

PRP estetik dışı uygulamalarda ise diş uygulamaları, ortopedik rahatsızlıklar, sporcu yaralanmaları, tendon rahatsızlıkları, iyileşmeyen yaralar gibi durumlarda iyileşmeyi hızlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

PRP Tedavisi Vücudun Hangi Alanlarında Kullanılabilir?

Yüz

Gözaltları

Boyun ve dokolte alanı

El üstü

Saç dibi

PRP aslında tüm vücut alanlarında kullanılabilir

PRP Kimlere Yapılmaz?

Platelet yani trombosit sayısı az olan hastalarda

Kanser hastalarında uygulanmaz.

PRP Kaç Seans Yapılmaktadır ?

PRP de iyi bir sonuç elde etmek için 2 hafta aralıklarla 4 seans uygulama yapmak gerekir, sonrasında ise 6 ayda bir tek uygulama etkinliği ve kalıcılığı arttıracaktır. PRP tedavisi her yıl yenilenebilir, tamamen doğal bir tedavi olduğu için fazla seans yapılmasında bir sakınca yoktur.

PRP Saç Tedavisi

PRP özellikle zayıflaşmış, kırılgan hale gelen saçları canlandırmada, dökülen saçların yenisini çıkartmada, saçın kalitesi ve kalınlığını arttırmada oldukça etkili bir yöntemdir.

Özellikle kadın tipi saç dökülmelerinde saç kökleri korunduğundan, dökülen saçlar prp saç tedavisi ile yeniden çıkabilmektedir. Erkeklerde ise daha çok mevcut saçların dökülmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Saç prp tedaviside 2 hafta aralıklarla 4 seans uygulanmaktadır. 6 ay sonra 1 seans ek yapmak daha faydalı ve iyi sonuçlar vermektedir.

Peki Neden Vücudumuzda Olan Bir Şey Kendiliğinden Bu Kadar Etki Göstermiyor?

Aslında vücudumuzda bu işlem sürekli devam etmektedir, ancak yaş, genetik, yıpranmayla hem giderek yenilenme hızı yavaşlamakta, hem de kalitesi azalmaktadır. İşte PRP ile zenginleştirme işlemi yapılmış olunur, yani iyileştirici hücreler çoğaltılır ve yoğun bir şekilde verilir.

PRP Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

PRP nin belirgin bir yan etkisi yoktur, kan alınan yerde morarma, yüzde iğne batan yerlerde hafif kızarıklık, şişlik olabilir. PRP tamamen vücuda uyumlu olduğu için alerji oluşturmaz. Dolayısıyla uygulaması oldukça rahat ve yan etkisi ise son derece azdır.

PRP Uygulamasında Sonuçlar Ne zaman Gözlenir?

Uygulamadan birkaç gün sonra ciltte parlama, ışıltı oluşur. Sonradan bu etki tekrarlayan uygulamalarla birlilkte daha belirgin hale gelir. Cildi yenileyici ve kırışıklıkları azaltıcı etki için daha uzun zaman geçmesi gerekmektedir. PRP kişinin kendi dokularını uyararak etki gösterdiği için zamanla etki daha belirgin olur.

PRP Kök Hücre Uygulamasıyla Aynı İşlem midir?

PRP daha çok zenginleştirilmiş plazma iken, kök hücre ise daha farklı bir uygulamadır. Kök hücre transferi; kulak arkasındaki deriden, yağdan elde edilebilen, nispeten daha komp bir uygulamadır. PRP de kök hücre içerir ama aslen bir kök hücre aktarımı değildir. Daha çok büyüme faktörleri ve yenileyici doku transferidir.

PRP Uygulaması Diğer Uygulamalarla Birlikte Yapılabilir mi?

PRP uygulaması durumunuza göre, dolgu, botilinium toksini, lazer, peeling vb diğer uygulamalarla kombine edilebilir. Bu durumu ihtiyacınıza göre doktorunuz belirleyecektir.

PRP Fiyatları Neye Göre Değişir?

PRP fiyatları; uygulama yapılacak alana, prp tedavisinin çeşidine, prp seans sayısına göre değişmektedir.

Yüz bölgesinde yapılacak prp tedavisi fiyatlarıyla, el üstünde yapılacak ya da saç için yapılacak prp tedavisi fiyatları farklılık gösterebilir. Kombine yapılan uygulamalardaki prp fiyatlarıyla tek seans fiyatı değişiklik gösterebilir.

PRP 2019 fiyatlarıyla ilgili en sağlıklı bilgiyi kliniğimizi arayarak ya da yandaki menüden mail yoluyla bilgi edinebilirsiniz.

Источник: http://www.miaplastestetik.com/prp-tedavisi-fiyatlari.php

PRP Tedavisi (Saç Tedavisi) Hakkında Her Şey!

Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi

PRP tedavisi ile kişinin kendi kanıyla vücudundaki bazı hastalıkları iyileştirmek ve cilt gençleştirmek mümkündür.

İlaç yerine kişinin kendi kanının kullanıldığı PRP tedavisinde özellikle çevresel ve genetik faktörlerle birlikte yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilir.

Saç dökülmesinden, cilt gençleştirmeye, ağrı tedavisinden, ortopedik pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan PRP hakkında Memorial Sağlık Grubu Dermatoloji uzmanları bilgi verdi.

PRP Tedavisi Nedir?

PRPkişinin vücudundan küçük bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Elde edilen plazma, “platelet” denilen hücrelerden oldukça zengindir.

Vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan plateletler, içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesinde önemli role sahiptir.

Kozmetik dermatolojide cilt gençleştirmenin yanı sıra yara izleri, çatlakların giderilmesi, saç dökülmesi ve ortopedi tedavisinde de kullanılan PRP tedavisi, vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlar.

Cilt gençleştirmenin yanı sıra PRP yara izleri, çatlakların giderilmesi ortopedi ve saç dökülmesi tedavisinde de uygulanır.

Hangi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır?

Platelet adı verilen hücrelerin başrolü oynadığı PRP tedavisi, tıbbın pek çok branşında kullanım alanı bulmuştur. PRP günümüzde diyabet ve varise bağlı iyileşmeyen bacak yaralarında, tendon yaralanmaları ve tenisçi dirseği gibi tendinitlerde,diş implantlarından sonra yara iyileşmesi sürecini hızlandırmak için kullanılmaktadır.

Yaş ve çevresel faktörler nedeniyle yaşlanan deride, gözle görülebilen birçok değişiklik olur. Derinin elastikiyeti azalır, kırışıklıklar artar ve deride sarkmalar meydana gelir. Tüm bunlardan; derideki kolojen, elastik liflerdeki azalma ve yapılarındaki bozulma sorumludur.

Antiaging amaçlı PRP tedavisi  ile plateletlerin içerdiği büyüme faktörleri sayesinde, derideki kolojen ve elastik liflerin yapımının artırılması hedeflenir.

PRP işlemi sayesinde ortalama 3-4 hafta aralıklarla yapılan 3-4 seanslık uygulama ile vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlanır.

PRP yaptıranlar ilk seanslardan itibaren öncelikle cildin kuru ve mat görünümünde düzelme fark ederler. Takip eden uygulamalar ile PRP yaptıranlarda kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gözlenir.

PRP Uygulama Nedenleri

PRP uygulamanın pek çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

 • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak
 • Saç dökülmesini önlemek, saçları güçlendirmek
 • Kırışıklıkları ve çöküntüleri önlemek
 • Yara, çatlak ve deri hasarında deriyi yeniden yapılandırmak
 • Lazer gibi işlemler sonrasında derinin hızla yapılanmasını sağlamak
 • Medikal estetikte yüz, el ve kollar, bacak içleri, boyun ve dekolte gibi bölgelerde kullanılır.
 • PRP aşil tendonu kopmasına ameliyatsız çözüm getirir.
 • Ağrılar için de PRP yöntemi kullanılır.

PRP uygulamalarının birçoğu biyoteknoloji firması tarafından üretilmiş uygulama kitleri aracılığıyla hekimler tarafından yapılmaktadır.

PRP İle Saç Tedavisi

Günlük 100-150 tel saç dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bundan fazla olursa saç dökülmesi ciddiye alınmalıdır. PRP, saç tedavisinde de başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmesinde hastaların oldukça etkin sonuçlar aldığı belirlenmiştir.

PRP işlemi sırasında hastanın kendi kanı alınıp, bir aletten geçirilir. Burada fibroblast denilen kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak olan kısım ayrılır ve dökülen bölgeye enjekte edilir. Bu yöntem özellikle genetik dökülmelerde etkilidir.

Saç mezoterapisi de yine genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir.

Saç için yapılan PRP uygulamasında önce hastanın venöz kanından 10 cc alınır (1 çay bardağının 1/10 ‘u kadar). Santrifüj edilen kan beyaz ve kırmızı kan olarak iki kısma ayrılır. Kırmızı kanda akyuvar, trombosit, pıhtılaşma faktörleri, PGF (Trombosit büyüme faktörü) bulunur.

Kırmızı kan özel bir işleme tabi tutulduktan sonra seyrelmiş bölgeye napaj yöntemiyle enjekte edilir. Bu uygulamanın temelinde doku yenilenmesi vardır. PRP ile saç tedavisi 30 dk. kadar sürerken, uygulama esnasında  acı olmaz.

PRP sonrasında da herhangi bir iz kalmamakta ve kişi hemen rutin hayatına devam edebilmektedir.

PRP ile saç tedavisi ortalama 15 günde bir en fazla 30 dakika uygulanır ve genellikle 3-4 ay sürer. Sonrasında her yıl bir defa uygulanması yeterli olacaktır. Bu yöntemin en önemli avantajı, özel plazmanın hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP işlemi uzman doktorlar tarafından uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Öncelikle hastadan alınan kan steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur. Sonrasında kan içinde jel bulunan tüpe yerleştirilir. Santrifüje konulan tüpteki kanın içindeki maddeler 5-8 dakika içinde ayrıştırılır.

Kanın tronbositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılmış olur. Elde edilen karışım enjeksiyon yöntemi ile ilgili alana uygulanır. PRP 15 günde bir ortalama 6-8 seans, kişinin ihtiyacına göre mezoterapi ile kombine edilerek uygulanır.

 PRP kürü tamamlandıktan sonra yılda 1-2 kez enjeksiyonlarla işlemin devamı sağlanabilir.

PRP ile Cilt Gençleştirme

Cilt yaşlanması tıpkı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Cilt gençleştirme yöntemlerinde de yarayı iyileştirirken uygulanan çeşitli yöntemler taklit edilir.

Ciltteki hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır.

Bu nedenle PRP, damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

PRP ile cilt gençleştirme çoğunlukla yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücudu çeşitli bölümleri için düşünülebilir. Özellikle lazer ve peeling gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamak mümkün olur.

UV ışınlarına maruz kalmış ciltlerde kırışıklıkların, lekelerin, çöküntülerin giderilmesi sağlanabilir. Esneklik ve parlaklığın cilde yeniden kazandırılması da PRP ile cilt gençleştirmenin en önemli sonuçlarından biridir.

  Ayrıca vücuttaki iyileşmesi uzun süren yaraların iyileştirilmesi, çatlak gibi deri niteliğinin zarar gördüğü durumlar da PRP ile kontrol altına alınabilir.

PRP, kan alınmasından dolgu veya mezoterapi ya da maske uygulamasına kadar olan tüp süreçte teknik ve hijyenik nedenlerle aynı yerde yapılması gereken bir işlemdir.

 Kişinin kendi kanının yine kendi vücuduna enjekte edilmesiyle gençleşmeyi sağlayan PRP ortalama 2-4 hafta aralıklar ile 3-4 seans sürebilir. PRP yönteminin en belirgin özelliği vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlar.

PRP sayesinde ilk seanslardan itibaren öncelikle ciltteki kuru ve mat görünüm düzelir. Arıdan da kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gözlenir. PRP sadece yaşlanma belirtilerini hafifletmeye yaramaz.

Aynı zamanda yaşlanma sürecini de yavaşlatarak adeta ‘’gençlik aşısı’’ etkisi gösterir. Bu nedenle yaşlanma belirtilerini beklemeden yaşlanma sürecini yavaşlatmak isteyen her yetişkinin başvurabileceği bir yöntemdir.

PRP’nin en önemli özellikleri;  

 • Uzun etkilidir.
 • Deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır, yapılandırır.
 • Kolay ve güvenli biçimde uygulanır.
 • Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
 • Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir.

PRP sonrasında ciltte ortaya çıkan parlak ve sağlıklı cilt görünümü bir süre sonra hafifleyebilir. Bu nedenle ek cilt gençleştirici uygulamalar ile takviye yapılmalıdır. 3 veya 4 kürlük PRP uygulamasından sonra kürleri her 10-12 ayda bir tekrar etmek gençleşme etkisini neredeyse kalıcı hale getirir.

PRP’nin Yan Etkisi Var Mı?

PRP tedavisinin uygulandığı alanda enjeksiyonun batım yaptığı yerlerde ufak şişlikler, ağrı ve morarma olabilir. Enfeksiyona yol açmamak için tedavinin yapıldığı bölgenin hijyenine özen gösterilmesi gerekir. Ancak bu yan etkiler çok sık görülmez, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kanser öyküsü bulunanlar, çeşitli kan hastalıklarına sahip olanlar PRP yapılacak bölgede infeksiyon ya da iltihap olanlar, hamile ve emziren kadınların PRP yaptırması uyun değildir.

PRP tedavisi sonrasında ilk gün banyo yapılmaması ve güneşten korunmak da tavsiye edilir.

PRP İle Ağrı Tedavisi

PRP yani kişinin kendi kanı ile kas- iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarında da başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Omuz ağrıları, ön çapraz bağ yaralanmaları, eklem kireçlenmeleri, ayak bileği burkulmalarının tedavisinde PRP’den yararlanılabilir.

PRP tedavisinde kullanılan trombositler hastanın kendi kanından alınan numuneden ayrıştırılarak elde edilmekte ve serum olarak yaralı bölgeye uygulanmaktadır. Enjekte edilen sıvıda yüksek konsantrasyonda trombosit ve büyüme faktörleri bulunur.

Normal kanın 1 mililitresinde 150.000-400.000 trombosit bulunurken PRP’de bu sayı 1.000.000’un üzerine çıkar. Trombositler ayrıca sessiz lokal kök hücrelerini aktive ettiğinden plazma sıvısı doğal bir ilaç gibi etki gösterir. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların iyileşmesini hızlandırır.

PRP’nin ağrı tedavisinde en çok kullanıldığı alanlar ise şöyle;

 • Omuz ağrıları,
 • Tenisçi dirseği, golfçu dirseği,
 • Ön çapraz bağ yaralanmaları; diz, omuz,
 • Kalça eklem kireçlenmesi,
 • Diz kapağı tendiniti,
 • Ayak bileği burkulmaları,
 • Topuk dikeni
 • Kulunç ağrısı olarak bilinen kas gerginliklerinin tedavisi…

PRP İle Aşil Tendonuna Ameliyatsız Çözüm

Sıklıkla gençlerde ve erişkinlerde görülen aşil tendonu kopması genellikle spor karşılaşmaları, ani ve aşırı zorlanmalar nedeniyle ortaya çıkar.  PRP aşil tendonunun tedavisinde de kullanılmaktadır.

PRP yöntemi ile özel bir tüpün içine az miktarda kan alır ve santrifüj işlemi yani yüksek devir ile tüplerdeki kan bioteknolojik bir yöntemle bileşenlerine ayrılır böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir.

Bu yöntem kısa süreli alçıyla fonksiyonel rehabilitasyona destek amaçlı kullanılan bir tedavi yöntemidir ve cerrahi ameliyattan çok daha kolaydır. Tendonu iyileştiren tek başına PRP değil kısa süreli alçılama ve fonksiyonel rehabilitasyondur.

Daha sonra egzersizler ile iyileşmenin hızlanması sağlanır.

Güncellenme Tarihi: 17 Şubat 2018Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/PRP-Tedavisi/

PRP Saç Tedavisi işe Yarıyor mu?

Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi
prp saç tedavisi işe yarıyor mu?

PRP son yıllarda hem tıpta hem de medikal estetikte özellikle saç güçlendirme ve cilt bakımı gibi konularda oldukça sıklıkla kullanılan  uygulamalardandır.

Saç dökülmesi tedavisi, saç bakımı, saç gürleştirme ve güçlendirme gibi sebeplerle sıklıkla tercih konusu olan PRP nedir? Ve PRP saç tedavisi işe yarıyor mu ? PRP tedavisinin işe yaramasını sağlayan etmenler nelerdir?

PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?

PRP tedavisi işe yarıyor mu?

PRP tedavisi işe yarıyor mu? Evet, PRP saç tedavisi işe yaramaktadır ancak bunun için birtakım koşulların doğru şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

PRP, trombosit bakımından zenginleştirilmiş kan plazmasının saç diplerine enjekte edilerek hücre yenilenmesini hedefleyen bir yöntemdir. Platelet Rich Plasma – Trombositten Zengin Plazma anlamına gelen PRP kişinin kendi kanı ile yapılan bir uygulamadır. Her uygulama da olduğu gibi PRP’de de tedavinin işe yarabilmesi için en iyi şekilde uygulanması gerekmektedir.

PRP uygulaması yaptırarak hiçbir faydasını görmeyen kişiler, PRP saç tedavisi işe yarıyor mu diye düşünebilmektedir çünkü PRP tedavisi doğru şekilde uygulanmadığı ve bazı koşullar yerine getirilmediği takdirde yeteri kadar işe yaramayabilmektedir. PRP Saç tedavisinin işe yarayabilmesi için birtakım koşullar vardır.

PRP’nin en iyi şekilde etki etmesi için,

.    Öncelikli olarak ilk şart ; doktor (dermatolog, Plastik cerrah veya medikal estetikle ilgilenen doktorlar..)muayenesinden geçtikten sonra gerekli testlerin yapılması, eğer eksiklik veya fazlalık varsa bunların tedavisinin yapılması ve bunların yanında PRP ile desteklenmesi doğru olacaktır.

 • Sağlık Bakanlığı’ndan Onaylı Merkezlerde Yapılmalı,
 • Doktor tarafından yapılmalı,
 • Kaliteli ve onaylı bir PRP kiti ile hazırlanmalı,
 • Doğru zaman da uygulanmalı,
 • Düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

“PRP saç tedavisi işe yarıyor mu, tedavim işe yarayacak mı?” diye sormadan önce, mutlaka aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

PRP uygulaması aynı zamanda saç ekimi esnasında da uygulanabilmektedir. PRP’Lİ Saç Ekimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz. 

1.Sağlık Bakanlığı Yetkisi: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

PRP tıbbi bir uygulamadır ve bu uygulamanın yapılabilmesi için gideceğiniz merkezin Sağlık Bakanlığı’ndan yetkisi olmalıdır. Sizlerin görebileceği bir duvarda asılı olmak zorunda olan bu belgeyi göremediğinizde sormaktan çekinmeyiniz. Muayenehaneler,  poliklinikler, tıp merkezleri ve hastanelerde yaptırabilirsiniz, ama asla kuaförlerde güzellik salonunda değil…

PRP uygulaması, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı yerlerde uygulanmalıdır.

2.Doktor: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

PRP uygulaması,  medikal estetik doktorları, plastik cerrahi uzmanları ve dermatologlar tarafından uygulanması gereken bir sağlık uygulamasıdır.

Öncelikli olarak her zaman muayene  ve gerekli testler yapılmalı saç dökülmesinin veya saç problemlerinin sebebi araştırılmalı, eğer kişide tiroid fonksiyon bozuklukları, demir eksikliği, biyotin eksikliği gibi durumlar söz konusu ise mutlaka bunlar tedavi edilmeli ve tedaviyle beraber PRP programı planlanmalıdır..

Yukarda sayılan rahatsızlıkların birine sahip olan bir kişinin PRP den fayda göremeyeceğini söylemek çokta şaşırtıcı olmamalıdır. PRP yaptıracağınız kişinin Tıp Fakültesi mezunu bir doktor ve konuyla alakalı olduğundan emin olunuz.

3.PRP kitleri: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Dünya üzerinde ve Türkiye’de farklı merkezlerde sıklıkla uygulanan bu uygulama için kullanılan ve kanın trombositlerini aktif hale getirilmesini sağlayan tüpler, (PRP kitleri) standart değildir. Çeşitli markaların, farklı kalite aralıklarında PRP tüpleri vardır. PRP kitlerinin kalitesi uygulamanın işe yarayıp yaramayacağı konusunu ciddi anlamda etkilemektedir.

PRP tedavisi öncesi dikkat edilecek noktalardan birisi PRP kitlerinin aldığı onaylar ve belgelerdir. PRP kitlerinizin dış görünüşüne aldanmayın. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen onaylar ve belgelerini internet ortamından kontrol edin. Boş laboratuar tüplerine alınan ve santrifüj edilerek plazması ayrılan kanlardan hazırlanan PRP uygulamalarının bir işe yaramayacağı aşikardır.

3.Zamanlama: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Saça yapılan PRP uygulamasında, kişiler saç dökülmesi sorunu, saç gürleştirme ve sıklaştırma ya da saç ekimi sonrasında ekilen saçların gürleştirilmesi gibi sebeplerle uygulamaktadır. PRP uygulamasının zamanı, başka uygulamalar ile çakışmaması ve saçın bakım yapacağız derken yorulmaması adına çok önemlidir.

Doğru zamanlamayı saç analizi ve muayenesi ve yapılan tetkikler sonucunda doktorunuz verir. PRP tek başına bir tedavi olmayıp yardımcı destekleyici bir uygulamadır..

4.Süreklilik: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Unutmayın ki, PRP tek seferlik bir uygulama değildir. PRP’ nin düzgün bir şekilde etki etmesi için, sizin tedavinize uygun aralıklar yeniden yapılması gerekebilmektedir.

PRP uygulamasının, düzenli bir şekilde doktorunuzun size verdiği tarihlerde uygulanması önemlidir. Tek bir kere yapılan PRP uygulamasından gözle görünür bir sonuç almanız çok zordur.

PRP saç tedavisi işe yarıyor mu ? sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık. PRP hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve nasıl uygulandığını öğrenmek için “ PRP nedir? Nasıl Uygulanır ” konulu yazımızı inceleyebilirsiniz

İyi Bir PRP Nasıl Olmalıdır?

PRP uygulaması için, kişiden alınan 1 tüp kan, özel PRP kitleriyle kitin özelliklerine göre  1 veya 2 kez santrifüj işleminden geçirilir. Bu şekilde elde edilen trombositten zenginleştirilmiş plazma  kişinin saç diplerine enjeksiyon iğnesi yardımıyla enjekte edilir. PRP işleminin uygulanması kısa süreli bir işlemdir ve ardından hasta günlük hayatına dönebilmektedir.

PRP her ne kadar kişinin kendi kanı ile hazırlanıyor olsa da, uygulama esnasında kullanılan tüpler, trombositlerin aktif hale gelebilmesini sağlamak için özel olarak hazırlanmaktadır. İyi bir PRP’nin en temel koşulu bu tüplerdir.

PRP’nin işe yarayabilmesi için bu kitlerin kaliteli ve doğru olması gerekmektedir Bunu anlayabilmek için PRP Kitlerinin kutusunda bulunan barkod numarası ile internet üzerindeki Sağlık Bakanlığı sitesinden aldığı onayların kontrolünü yapabilirsiniz.

Ucuz olması sebebiyle, merdiven altı ürünlere kaçılması, PRP uygulamasının işe yaramaması önündeki en önemli sorundur ve bu gibi durumlarla sağlığınızı da riske atmış olacağınızı unutmamalısınız.

Dr. Deniz Koral

Dermatolog

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/prp-sac-tedavisi-ise-yariyor-mu/

PRP İle Saç Dökülmesi Tedavisi (Estelist Editorü)

Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi

PRP (Trombositten Zengin Plazma) hakkındaki yazılarından edinilen net bilgileri kısaca size aktarmanın sizin için iyi olacağını düşünüyoruz:

 • PRP (Trombositten Zengin Plazma) Nedir?
 • Saç Büyümesini Sağlayan PRP Hücreleri Nelerdir?
 • PRP Prosedürü Saç Restorasyon için Nasıl Uygulanır?
 • Saç Restorasyonu için PRP ile Tedavi Etkili Midir?
 • PRP ile Tedavi Kimlere Uygulanmaz?
 • PRP ile Tedavi Benim İçin Uygun Mudur?
 • Sonuç

PRP (Trombositten Zengin Plazma) Nedir?

Kan, hücrelerden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşmaktadır. Hücreler kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler içerir.  Kan pıhtılaşmasında görev alan hücreler olarak adlandırılan trombositlerin önemi iyi bilinmektedir. Ayrıca, trombositler yaralanmaların iyileşmesinde ‘büyüme faktörleri’ diye bilinen yüzlerce protein içerir.

PRP, kök hücreleri ve diğer hücreleri uyarıp aktif hale geçirerek saç foliküllerinin yani saçın büyümesini sağlayan Platelet (trombosit) adı verilen hücreler içeren plazadır. PRP’nin birincil amacı saç foliküllerindeki inaktif saçları uyararak aktif bir büyüme evresi sağlamaktır.

Saç Büyümesini Sağlayan PRP (Trombositten Zengin Plazma)  Hücreleri Nelerdir?

 • Trombosit Kökenli Büyüme Faktörü (PDGF)
 • Dönüştürücü Büyüme Faktörü Beta (TGF-b)
 • Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF)
 • Epidermal Büyüme Faktörü (EGF)
 • Fibroplast Büyüme Faktörü-2 (FGF-2)
 • İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü (IGF)

PRP (Trombositten Zengin Plazma)  Prosedürü Saç Restorasyon için Nasıl Uygulanır?

Öncelikle PRP preparatını elde etmek için hastadan kan alınır. Daha sonra, trombositler diğer kan hücrelerinden ayrılır ve santrifüjlenerek konsantrasyonu arttırılır. Nihai olarak da artan trombosit konsantrasyonu kalan kan ile birleştirilir.

Prosedür uygulaması yukarıda bahsedilen işlem gerçekleştikten sonra başlar diyebiliriz. Öncelikle kafa derisinin sinirlerine bir anestezi uygulanır böylece hasta herhangi bir ağrı hissetmemesi sağlanır.

Daha sonra PRP içinde yoğunlaşmış olarak bulunan plateletler yani ilk aşamada yoğunlaşması için elde edilen trombosit deriye enjekte edilir. Son olarak ise hastanın saçları yıkanır ve hasta herhangi bir yardım almadan evine dönebilir.

Ayrıca, prosedür uygulama sırasında araba kullanımını önlemek için herhangi bir sedasyon veya ilaç verilmemektedir.

Saç Restorasyonu için PRP (Trombositten Zengin Plazma)  ile Tedavi Etkili Midir?

Biliyorsunuz ki sonuçlar bireyseldir yani sonuçlar her hastaya göre farklılık gösterir. PRP ile tedavi için başarı garantisi verilemez. Fakat PRP ile tedavi ön çalışmaları hastaların PRP ile tedavi yöntemine olumlu olarak cevap vereceğini göstermektedir. Ayrıca, anekdot ve olgu sunumları PRP ile tedavi yönteminin başarıyı yansıttığını açıklamaktadır.

PRP ile Tedavi Kimlere Uygulanmaz?

PRP ile tedavi uygulanan hastalar için belirli bir yaş sınırı veya belirli bir cinsiyet bulunmamaktadır. Ancak bazı durumdaki kişilere PRP ile tedavi uygulanmaz. Aşağıda belirtilen medikal teşhisi olan kişiler için PRP ile tedavi uygulanmaz:

 • Sigara, ilaç veya alkol kullanım öyküsü olan kişiler
 • Trombosit disfonksiyonu
 • Trombosito (Kandaki trombosit sayısının azlığı)
 • Hipofibrihojenemi (Kanda fibrinojen miktarının ileri derecede azalışı)
 • Hemodinamik istikrarsızlık
 • Septis/Septisemi (Kan zehirlenmesi)
 • Akut ve Kronik enfeksiyonlar
 • Kronik karaciğer hastalığı
 • Pıhtılaşma önleyici ilaçlar kullanan kişiler
 • Kronik deri hastalıkları
 • Sistemik ve Metabolik hastalıklar

PRP ile Tedavi Benim İçin Uygun Mudur?

PRP ile tedavi kişisel bir karardır ve dikkatli bir araştırmadan sonra bir cerrah ile konsültasyondan sonra yapılmalıdır.

PRP ile tedavi iyi hücreleri toplayıp kafa derinizdeki ihtiyaç duyulan bölgeye doğrudan enjekte edilmesi olduğu için güvenli ve doğaldır. Başka bir kişinin kanı ile hastalık bulaştırma ihtimali kesinlikle yoktur.

Hastanın kendi hücreleri kullanıldığı için hücreler bağışıklık sistemi tarafından reddedilmeyecektir.

Ayrıca, diğer tıbbi tedavilere devam edebilirsiniz. Çünkü PRP yöntemi ameliyatsız gerçekleşen bir tedavidir.

Saç büyümesinin desteklenmesinde PRP etkinliği iddiasında bulunulamaz. Fakat PRP ile tedavi konusunda herhangi bir sorunuz veya talebiniz olması durumunda Estelist cerrahları ile konsültasyonda bulunmanızı öneririz.

Sonuç

PRP ile tedavi saç büyümesi için fırsat sunmaktadır fakat mevcut araştırma çalışmaları eksiktir. Bilinmektedir ki; PRP ile tedavi riskleri en düşük seviyededir. Örneğin: enjeksiyon olan bölgede ağrının artma ihtimali…

PRP ile tedavi konusunda herhangi bir sorunuz veya talebiniz olması durumunda Estelist cerrahları ile konsültasyonda bulunmanızı öneririz

Источник: http://www.estelist.com/makale/prp-ile-sac-dokulmesi-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.