Saç dökülmesine neden olan sağlık sorunları ve hatalar

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesine neden olan sağlık sorunları ve hatalar
Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi genetik ve çevresel nedenlerden ortaya çıkan bir sağlık sorunu olup, kadınlarda ve erkeklerde de rastlanmaktadır.

Teşhis ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak görülebilmesi için, günde yaklaşık olarak 100 saç telinden daha yoğun ve sık bir dökülmenin görülmesi gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar her kişinin hayatın boyunca bir kez geçici ya da kalıcı dökülme problemi yaşadığını göstermektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

 • Her gün saçınızı taradığınız halde, tarağınızda her seferinde yoğun miktarda saç teli kalıyorsa,
 • Banyodan sonra yerler fark edilir derece de yoğun saç kılı ile kaplanıyorsa,
 • Yattığınız yastıkta sabah kalktığınızda 1-2 saç kılından daha çok saç kılı bulunuyorsa,
 • Elinizi saçınıza attığınız da her seferinde elinize birkaç saç teli geliyorsa,
 • Aynaya baktığınızda saçlarınız arasından kafa deriniz görünmeye başladıysa,

Saçlarının döküldüğünden şüphe ederek, saç analizi ve muayenesi için doktora giderek, tedavi gerektirecek bir dökülme yaşayıp yaşamadığınızı öğrenebilirsiniz. Çok yoğun saç dökülmeleri hastanın kendisi tarafından rahatça anlaşılıyor olsa da daha az olan dökülmeler aynı şekilde kolayca anlaşılmaz ancak az olsa da uzun süreli dökülmelerinde kelleşmeye sebep olabileceğini unutmayın.

Saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Bu sizin hızlı bir şekilde en doğru tedaviye başlayarak saçlarınızı güçlendirmenizi sağlayacak en garantili yöntemdir.

Saç Dökülmesi Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Sıklıkla yapılan hatalardan birisi, saç dökülmesini basit bir sorun olarak görüp, doktora gitmemektir. Oysa özellikle kalıcı saç dökülmelerinde erken teşhis saçların dökülerek kelleşme oluşturmasını engelleyebilmektedir. Geçici dökülme çeşitlerinde ise, erkenden doktora gidilmesi, dökülmenin bir an önce ortadan kaldırılmasını sağlar.

 • Dökülen saçlar başka hastalıkların habercisi olabileceği için hızlı bir şekilde doktora gidilip, gerekli testler yapılmalıdır.
 • Saç dökülmesinin çeşidi öğrenilerek tedaviye hızla başlanması kelleşmeyi yavaşlatacağı ya da önleyeceği için bir an önce doktora başvurulmalıdır.
 • Kafanıza göre tedaviler, ürünler kullanmak yerine doktor tarafından verilen tedaviye başlanması para ve vakit kaybını ortadan kaldıracaktır.
 • Geçici saç dökülmesi hemen ortaya çıkarılarak, dökülmesinin hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlar.

Saç Dökülmesi Etkileri

Saçlarına estetik ve sosyal açıdan farklı anlamlar yükleyen insanlar için bu problem, saçların seyrelmesi durumu ile

Saç dökülmesi çeşitleri kalıcı saç dökülmesi ve geçici saç dökülmesi olmak üzere 2’ye ayrılır.

baş başa kalmak ya da kelleşme ihtimali ile yüzleşmek anlamına gelmektedir. Saçlarda yaşanan dökülmenin bilinen fiziksel etkilerinin yanı sıra, psikolojik etkileri de vardır.

Kelleşme insanların daha yaşlı görünmesine sebep oluyor. Birçok araştırma gösteriyor ki, yaşlılık kavramının ciltte kırışıklık, sırtta eğrilik ve saçlarda beyazlaşmanın dışında yaşlılık ile bütünleşmiş bir diğer durum ise saçların dökülmesidir. İnsanlardaki bu algı, genç yaşta saçlarını kaybetmiş kişilerinde yaşlı zannedilmesine sebep olmaktadır.

Saç dökülmelerii kimi durumlarda kişinin özel hayatından iş yaşantısına ya da sosyal hayatına kadar farklı alanlarda olumsuz etkilere sebep olabilmektedir.

Özellikle saç dökülmesini kafasına takan ve bu konuyu dert eden insanlarda saç dökülmesinin seviyesinin artması öz güven eksikliğini beraberinde getiriyor.

Birçok insan tarafından reddedilen bu durum, kendini saç dökülmesiyle ilgili konuşma ya da esprilere tahammül edememe, fotoğraflarda görünmek istememe şeklinde kendini açığa vurabilmektedir.

Saç dökülme seviyesi arttıkça etkileri de artabilmektedir. Saç dökülmesinin yoğun bir şekilde yaşandığı saçkıran hastalığının yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilendiği görülmüştür. Bu konudaki en çarpıcı örnek, alopesi hastaları üzerinde yapılan bir araştırmadır.

Bilimsel yayınlara yer veren TURKDERM dergisinde yayınlanan, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Psikoloji Ana Bilim dalları tarafından yapılan bir araştırmada*, saç dökülmesi yaşayan 52 yetişkin hasta gözlemlenerek, yaşam kalitelerinin vitalite ve mental sağlık açısından bozulduğu saptanmıştır.

*Araştırmanın tam metni için bkz: https://www.journalagent.com/turkderm/pdfs/TURKDERM_36_3_178_181.pdf

Psikolojik olarak insanı bu kadar etkileyebilen dökülmenin sebeplerinin anlaşılması ve saç dökülmesinin çeşidinin belirlenmesi tedavinin doğru ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için önemlidir.

Saç Dökülmesi Sebepleri

Bu, farklı sebeplerle her yaşta ve cinsiyette görülebilen bir sorundur. Saç dökülmesinin sebepleri şu şekilde temellendirilebilir.

 1. Genetik Yatkınlık: Genetik yatkınlık özellikle kadın ve erkek tipi saç dökülmelerinde ortaya çıkar. Kalıcı bir dökülmeye sebep olmaktadır. Genetik sebepli saç dökülmelerinde, dökülme yavaşlatılabilmekte ancak günümüz tıp teknikleriyle durdurulamamaktadır.
 2. Mevsimsel Dökülme: Mevsim geçişlerinde yaşanan dökülme çeşididir. Genellikle geçicidir ancak bu süreçte saçın güçlendirilmesi ve desteklenmesi saç kaybını azaltacaktır.
 3. Beslenme Bozuklukları: Vitamin eksikliğine sebep olan beslenme alışkanlıkları, saçların doğru şekilde beslenmesini engelleyerek dökülmelerine sebep olmaktadır. Anemi hastalığı, demir eksikliği ya da vitamin eksikliği saç dökülmesine sebep olabilir.
 4. Stres: Stres vücudumuzdaki diğer organlara zarar verdiği gibi saçlarımızın yapısını da etkilemektedir. Aşırı stres bu sebeplerdendir.
 5. Hormonal Değişiklikler: Hamilelik, menopoz gibi durumlar hormonları ciddi anlamda etkilediği için saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu sorun ortadan kalktığında saçlar eski güçlü yapısına geri kavuşur.
 6. Çeşitli hastalıklar ve tedavi yöntemleri: Bazı hastalıkların yanı sıra kemoterapi gib tedavi yöntemleri saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Hastalığın tedavi süreci bittiğinde saçlar kısa süre içerisinde kendini toparlayarak büyümeye başlar.
 7. Çevresel Faktörler: Hava kirliliği, yanlış kozmetik ürünler ve boya gibi kimyasalar saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu durumda saç güçlendirme yöntemlerinden faydalanılabilir.

Saç Dökülmesi Çeşitleri

Kalıcı ve geçici dökülme çeşitleri olarak iki temel başlıkta toplanabilir. Kalıcı dökülmeler, genellikle genetik kaynaklı olan erkek tipi ve kadın tipi dökülmelerdir.

Bunun yanı sıra bölgesel dökülmelere sebep olan saçkıran hastalığı da bazen kalıcı olabilmektedir.

Geçici dökülmeler ise, mevsim geçişlerinde, hormonal dengesizliklerde ya da bir takım çevresel etkilerle ortaya çıkan geçici dökülmelerdir.

Geçici saç dökülmeleri genellikle sebebi ortadan kalktığında yok olurken, kalıcı dökülmeler ise sebebi bilinse bile tedavi edilememektedir.
 1. Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik)
 2. Kadın Tipi Saç Dökülmesi
 3. Bölgesel Saç Dökülmesi
 4. Yaygın Saç Dökülmesi (Effluvium)

Saç Dökülmesi – Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Saç Dökülmesi)

 • Erkeklerde görülen saç dökülmesinin %95i bu çeşit dökülmelerdir.Genetik saç dökülmesi özellikle erkeklerin sıklıkla yaşadığı bir sorundur.
 • Kadınlar da da görülebilmektedir.
 • 19 yaşlarda başlayabildiği gibi 40’lı yaşlardan sonra da başlayabilir
 • Saçların önce alından ve tepe bölgesinden açılmaya başlandığı gözlemlenir.
 • Erkek tipi dökülmelerden ense bölgesindeki saç kökleri genellikle etkilenmez
 • Kalıcı bir dökülme çeşididir.
 • Genetik kaynaklıdır.
 • DHT hormonlarının yarattığı bir etki sebebiyle oluşur.
 • Çeşitli saç güçlendirme ve tedavi yöntemleriyle yavaşlatılabilir ancak tamamen kaybedilen saçların geri dönmez.
 • İlerlemiş erkek tipi saç dökülmelerinde saç ekimi iyi bir çözüm yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Erkek tipi dökülmelerde seviyenizi norwood ölçeğine bakarak öğrenebilirsiniz.

Saç Dökülmesi – Kadın Tipi Saç Dökülmesi

 • Kadınlarda ve erkeklerde görülen bir dökülme çeşididir.
 • Erken yaşlarda başlar.
 • Saçlar kafanın tüm bölgelerinden eşit miktarda seyrelmektedir.
 • Kalıcı bir dökülme çeşididir.
 • Genetik Kaynaklıdır.
 • Saç köklerinin yeterince beslenemeyerek, duraklama fazında kalması sebebiyle ortaya çıkar.
 • Çeşitli güçlendirme ve tedavi yöntemleriyle yavaşlatılabilir ancak tamamen geçmesi mümkün olmamaktadır.
 • Kadın tipi dökülmelerde, saç ekimi her zaman başarılı sonuç vermeyebilir.

Saç Dökülmesi – Bölgesel Saç Dökülmesi:

 • Çeşitli hastalıklar (saçkıran…vb) gibi sebeplerle oluşabildiği gibi yanma ve yanık gibi akut durumlar yüzünden de oluşabilmektedir.
 • Hastalık tedavi edilmediği sürece dökülme devam etmektedir.
 • Yanma ya da kesik nedeniyle ortaya çıkan deri zedelenmelerinde o bölgedeki saç kökleri öldüğü için kalıcı bölgesel dökülmeler meydana gelir.
 • Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilmektedir.
 • Saçkıran gibi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerin sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Saç Dökülmesi – Yaygın Saç Dökülmesi (Efflvium)

 • Aşırı fiziksel ya da psikolojik stres durumlarında ortaya çıkan ani ve yoğun dökülme çeşididir. Aşırı stres yaratan doğum, yüksek ateş, enfeksiyon hastalıkları gibi durumlardan 60 gün sonra ortaya çıkabilir.
 • Büyüme fazındaki saçların aniden dinlenme fazına geçmesinin bir sonucudur.
 • Kadınlarda ve erkeklerde görülebilir.
 • Herhangi bir yaş aralığında ortaya çıkabilir.
 • Kadınlardaki demir eksikliği bu dökülmenin en sık görüldüğü durumdur.
 • Sebebi ortadan kaldırıldığında 6 ay içerisinde iyileşme görülmektedir.
 • Saçlar çok ani döküldüğü için genellikle önceden fark edilmez.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Tedavi için öncelikle saç dökülmesinin sebebinin anlaşılması gerekmektedir. Saç dökülmesinin temel sebebi ortadan kaldırıldıktan sonra saçlar, besleyici ilaçlar, PRP, Saç Mezoterapisi, saç aşısı gibi saç sıklaştırma yöntemleri ya da saç ekimi gibi çözüm yöntemleriyle eski görünümüne kavuşabilir.

Her yöntem, her saç dökülmesi çeşidi için uygun ve etkili değildir. Doğru tedavinin yapılabilmesi için saç analizi ve muayene sonrasında uygun tedavi yöntemi belirlenmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Saç dökülmesi sorunları erken teşhis edildiğinde estetik olmayan durumlara fırsat vermeden tedavi edilebilmektedir.

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/sac-dokulmesi/

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? – Sağlık Ocağım .NET

Saç dökülmesine neden olan sağlık sorunları ve hatalar

Saç dökülmesi toplumda birçok kişinin yakındığı estetik problemlerin başında gelir. Genetik yapı başta olmak üzere birçok faktör, saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi toplumda birçok kişinin yakındığı estetik problemlerin başında gelir. Genetik yapı başta olmak üzere birçok faktör, saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi müdahale edilmediği durumlarda kalıcı kellik dahi yaratabilir.

Bu nedenle, saç dökülmesinin nedeni tespit edildikten sonra uygun tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Normal saç dökülmesi nedir?

Sağlıklı bir bireyin kafa derisinde ortalama 100.000 adet saç kökü vardır. Bu saç kökleri düzenli olarak kendini yeniler. Bu nedenle günde 50 ile 100 adet saç teli dökülmesi son derece normaldir. Saçı yıkarken, tararken, toplarken ya da kuruturken ele gelen fazla saç miktarı dökülen saç tellerinin birikmesinden kaynaklanır.

Mevsim geçişlerinde de maksimum bir ay süre ile saç dökülmeniz 2 katına çıkabilir. Ancak dökülmeler 2 aydan fazla sürüyorsa ya da gün içerisinde dökülen saçlar 100 telden fazla ise, saç dökülmesini takip etmeniz gerekir. Saçlarınız matlaştıysa, inceldiyse ve seyrelme gözlemleniyorsa mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Bu sayede saç dökülmesine erken müdahale edip, saç dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

 • Genetik faktörlere bağlı saç dökülmesi: Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri de genetik yapıdır. Genetik yapıdan kaynaklı saç dökülmelerinde ana etken androjen hormonlarıdır. Androjen hormonu fazlalığı görülen durumlarda saç dökülmesi ortaya çıkar. Bu nedenle erkeklerde saç dökülmesi kadınlara göre çok daha erken yaşlarda başlar. Erkeklerde saç dökülmesi şakaklarda başlayıp, tepe bölgesine doğru devam eder. Kadınlarda, genetik faktörlerden ötürü oluşan saç dökülmelerinde erkek tipi kellik görülmez. Saç kökleri zayıflar ve yeni çıkacak olan saç telleri incelir. Kadınlarda saç dökülmesi tepe bölgesinden başlayacağı için gözlemlenmesi uzun zaman alır. Genetik yapıdan kaynaklı saç dökülmelerinde bitkisel tedaviler ya da ilaç tedavisi işe yaramaz. Bu nedenle genetik faktörden kaynaklanan saç dökülmesinde en kalıcı tedavi yöntemi saç ekimidir.
 • Yanlış beslenmeye bağlı saç dökülmesi: Tek tip beslenme, hatalı diyetler, düzenli olarak fast food tüketimi gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları saç kökünün gelişimi için ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayamamasına neden olur. Ani gerçekleşen kilo kayıpları ve bulimia gibi yeme bozuklukları nedeniyle saç kökünün ana maddelerinden olan demir eksikliği oluşmaktadır. Bu da, bu bireylerde demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Saç kökü, gelişimini sağlayamazsa zayıflar ve ölür, bu nedenle de saç dökülmesi oluşur ve dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkmaz. Bu nedenle saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilecek bir beslenme düzeni oluşturulması gerekir. Taze sebze ve meyve tüketilmeli, yemek yaparken sağlıklı yağlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda fazla şeker ve tuz tüketiminden de kaçınmak gerekir.
 • Vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesi: Genetik yapı, yanlış beslenme, hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi birçok sebep vitamin eksikliğine neden olur. Vitamin ve minerallerin eksik olmasına bağlı da saç kökleri güçsüzleşir. Demir, çinko, folik asit, biotin, B12, D vitamini ve A vitamini eksikliği sonucunda saç ihtiyacı olan keratini üretemez, saç kökleri gelişimini sağlayamaz ve saç dökülmesi gerçekleşir. Bu nedenle saçın yapısında bulunan vitamin ve minerallerin kullanımını arttırmaya özen gösterilmelidir. Özellikle taze sebze ve meyvelerden alınan vitaminler, doğrudan saçın gelişimini olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda dışarıdan alabileceğiniz vitamin takviyeleri ile de var olan saç dökülmesi önlenebilir.
 • Strese bağlı saç dökülmesi: Stres hormonları ve stres kaynaklı olarak oluşan psikolojik rahatsızlıkların saç dökülmesine neden olduğu bilinir. Psikiyatrik tedavide kullanılan ilaçlar da gelişim hormonlarını engelleyerek, vitamin ve minerallerin saç köklerine ulaşmasını engeller. Bu nedenle aşırı stres problemi olan bireylerin dermatolojik tedavilerin yanında, psikolojik destek de almaları gerekmektedir.
 • Ergenlik dönemine bağlı saç dökülmesi: İstisnai durumlar dışında ergenlik dönemi, saç dökülmesinin başladığı dönem olarak bilinir. Stres, hormonal değişimler, sağlıksız beslenme, aşırı kilo alıp verme gibi faktörler ergenlik döneminde görülen saç dökülmelerine neden olmaktadır.
 • Hormonal değişimlere bağlı saç dökülmesi: Hamilelik, menopoz, polikistik over sendromu ve ilaç kullanımı vücutta bulunan östrojen hormonunun seviyesini değiştirir. Vücutta östrojen hormonunun değişmesi ile saçların %80’inde incelme görülür. İlaç tedavisi uygulanarak östrojenin dengelenmesi sağlanır. Bu sayede saçtaki incelme ve dökülmenin önüne geçilebilir.
 • Hastalık ve ilaç kullanımına bağlı saç dökülmesi: Aspirin gibi kan inceltici ilaçlar, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, kolesterol ilaçları, insülin direnci ilaçları, tiroit hastalığında kullanılan ilaçlar, A vitamini fazlalığı, zayıflama hapları, psikiyatrik tedavi ilaçları, vücut geliştirme steroidleri gibi ilaçlar bağışıklık sistemine zarar verir. Zarar gören bağışıklık sistemi saç için gerekli olan, vitamin ve minerallerin üretimini sağlayamaz. Bu da saçın gelişiminin durmasına ve saç dökülmesine neden olur.
 • Çevresel etkenlere bağlı saç dökülmesi: Mevsimsel geçişlerde yaşanan hava değişimleri, hava kirliliği, güneşten gelen zararlı UV ışınları, aşırı sıcak ve nemli havalar saçların yıpranmasına neden olur. Saça zarar verecek diğer faktörler de saça yapılan yanlış bakım ve uygulamalardır. Her gün saç yıkamak, saçı gereğinden fazla şampuanlamak, saç boyatmak, saç şekillendirici maşa ve düzleştirici uygulamaları, saç bakım ürünlerinin içeriğinde kimyasal oranının fazla olması gibi durumlar da saçları yıpratır. Sağlıksız saç köklerinin sunucu olarak da saç dökülmesi kaçınılmaz olur.

Kaynak: https://www.estehair.com

Источник: https://www.saglikocagim.net/sac-dokulmesi-nedenleri/

Saç dökülmesine karşı çözüm önerileri

Saç dökülmesine neden olan sağlık sorunları ve hatalar

Saç dökülmesi sorununu önlemek için öncelikle nedenini doğru tespit etmeniz gerekiyor. Günde 50-150 tel arasında saç teli dökülmesi normaldir.

Dökülmeniz bu sınırın üzerine çıktıysa ve bir süredir düzenli olarak devam ediyorsa bir uzmana başvurmanız gerekiyor. Dermatoloji uzmanı gerekli tahlil ve saç analizlerini yapıp, dökülmenizin kaynağını bulacaktır.

Bu sayede erken teşhis ile doğru tedaviye başlayabilir ve kelliğe varabilen dökülmeleri engelleyebilirsiniz.

Eğer saç dökülmeniz kısa süreli ve dönemlik ise panik yapmanıza gerek yok. Dökülmenizin nedeni mevsimsel geçişler ya da yanlış şampuan kullanımı olabilir. Bu durumda gerekli saç bakımını yaparak ve saç için kullandığınız ürünleri değiştirerek dökülmeyi durdurabilirsiniz.

Genetik saç dökülmesi nasıl önlenir?

Genetik yani erkek tipi saç görülmesi, en sık görülen saç dökülmesi çeşididir. Erkeklerde testosteron hormonunun fazla salgılanması ile, kadınlarda ise hormonal bozukluklar nedeniyle oluşur. Kalıtsal saç dökülmesinin kesin bir tedavisi yoktur.

Saçlar ergenlik döneminden itibaren dökülmeye başlar ve kişinin genetik yapısına bağlı olarak devam eder. Seyrelme derecesi ya da ilerleyen dönemlerde kellik durumu sizi rahatsız ediyorsa, saç ekimi yaptırarak kalıcı tedaviye ulaşabilirsiniz.

Kadınlarda ise bu durum çeşitli hormon ve doğum kontrol haplarının kullanılması ile çözümlenebilir.

Doğru beslenme ile saç dökülmesi nasıl önlenir?

Demir ve vitamin eksikliğinden kaynaklı saç dökülmelerinin ana sebebi sağlıksız beslenmedir. Yetersiz ve tek tip beslenme, sürekli fast food tüketimi gibi nedenler vücutta vitamin eksikliğine neden olur.

Saç kökleri ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamadığında, saçın uzaması için gerekli olan keratini üretemez. Bu da saç köklerinin ölmesine ve dökülen saçlar yerine yenilerinin çıkamamasına neden olur.

Doğru beslenme rutini oluşturarak saçınız için gerekli olan vitamin, mineral, demir, çinko ve kollojeni alabilirsiniz.

Vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri organik sebze ve meyve tüketimini arttırarak sağlayabilirsiniz. Ayrıca vücuda zararlı maddelerin girmesini engelleyen, antioksidan özellikli yeşil sebze tüketimini arttırmalısınız.

Eğer saç dökülmeniz bir süredir devam ediyorsa protein ağırlıklı beslenme düzenine geçmeniz gerekiyor. Aldığınız proteinin fasulye gibi baklagillerden ve hindi gibi sağlıklı beyaz etten olmasına özen gösterin.

Beslenme rutininizi değiştirmenize rağmen, tahlillerde özellikle demir ve çinko eksikliği görülüyorsa dışarıdan vitamin takviyesi de kullanabilirsiniz.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Doğru saç bakımı

Hava kirliliği, egzoz dumanları, güneşten gelen zararlı UV ışınları, saç düzleştiriciler saçların yıpranmasına neden olur. Doğru saç bakımı ile kırılan, matlaşan ve yıpranan saçlarınızı tekrardan canlandırabilirsiniz.

Öncelikle zararlı kimyasal içerikler içeren saç ürünlerinden uzak durmanız gerekiyor. Saç bakımınız için olabildiğince doğal içerikli ürünler kullanın.

Haftada bir gün saç köklerine nemi verecek saç maskesi yapmaya özen gösterin. Saça aşırı ısı veren düzleştirici, fön makinası gibi cihazlardan olabildiğince uzak durun.

Saç şekillendirici ürünler kullanmak durumunda kalırsanız, öncesinde ısıya karşı bakım uyguladığınıza emin olun.

Saç dökülmesi için bitkisel çözümler

Doğal içerikleri ile saçınıza zarar vermeyecek olan bu maske ve kürleri, evde kendiniz de kolaylıkla uygulayabilirsiniz:

 • Soğan/Sarımsak: Kükürtlü içerikleri ile saç derisindeki toksinleri temizler, kan dolaşımını arttırarak yeni saçların çıkmasını tetikler.
 • Biberiye yağı: Antioksidan özelliği sayesinde, saçı dışarıdan gelen zararlı etkenlere karşı korur. Aynı zamanda saç köklerini canlandırarak yeni saç oluşumunu sağlar.
 • Aloe vera: Vücutta pH dengesinin korunmasını sağlayarak, saç köklerinin ihtiyacı olan nemi sağlar. Bu sayede saç kökleri beslenir, parlak ve canlı saçlara kavuşursunuz.
 • Isırgan otu: İçerdiği demir, kalsiyum, A ve C vitaminleri ile saçın ihtiyacı olan vitaminleri almasını sağlar. Saçlar eski sağlığına kavuşurken, aynı zamanda saç derisine gerekli olan nem sağlanır ve kepek sorunu da önlenmiş olur.
 • Avokado yağı/Hindistancevizi yağı: A, B, C, D, E vitaminleri içeren bu yağlar, saç köklerinin onarılmasını sağlar.

Lavanta kürü:

3 su bardağı suyu kaynatarak, içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta atın. Demlenene kadar bekleyip süzün. Temiz olan saçlarınızı bu su ile yıkayıp, yaklaşık 30 dakika bekletin. Lavanta, içerdiği antioksidanlar ile saçınızı dışarıdan gelecek zararlı etmenlere karşı koruyacak. Bu sayede saçlarınız canlanırken, çevresel faktörlerden kaynaklı dökülmeler de önlenecektir.

Karanfil kürü:

Kaynatılmış oklan 1 bardak suyun içerisine yaklaşık 20 tane karanfil tohumu atın. Bir gece demlenmesi için bekleyin. Demlenmiş olan suyu ıslak saçlarınıza uygulayıp, tarayarak her bölgeye yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bu kürü uyguladıktan sonra herhangi bir durulama işlemi yapmanıza gerek olmayacaktır. Düzenli uygulama sonucunda dökülmenin durduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Adaçayı kürü:

Bir tutam adaçayı ile 1 su bardağı elma sirkesini karıştırın. Haftada 1 gün saçınızı bu karışım ile yıkayın. Kürü uyguladıktan sonra saçlarınızı durulamamaya özen gösterin. Saç kökleriniz güçlenmeye ve saçlarınız parlamaya başlayacak.

Saç çıkarma maskesi:

Ölmüş saç hücrelerinin yerine yenilerini bu maske yardımı ile çıkartabilirsiniz. 1 fincan doğal zeytinyağı, 1 yemek kaşığı çörekotu yağı, 1 yemek kaşığı defne yağı, 1 yemek kaşığı maydanoz tohumunu karıştırın. Masaj yaparak, başta saç dipleriniz olmak üzere tüm saçınıza uygulayın. Bu maskeyi saçınızda 2 saat bekletip, haftada 1 gün uygulayabilirsiniz.

Saç dökülmesine karşı kür:

10 gram sarımsak yağı, 10 gram çam terebentin yağı ve bir kaşık zeytinyağını karıştırın. Özellikle saç derisine masaj yaparak uygulayın ve ortalama bir saat bekletin. Haftada bir gün yapacağınız bu maske ile, birinci ayın sonunda saçlarınızdaki dökülme azalmaya başlayacaktır.

Medikal Tedaviler

Saç dökülmesinde en kalıcı tedaviler, medikal yöntemlerle gerçekleştirilenlerdir. Evde uygulayabileceğiniz bakımlar ile de tedavi hızını arttırabilirsiniz.

İlaç tedavisi:

Saç dökülmesi yeni başlamış kişilerde etkili olabilir. Saç dökülmenizin nedeni ve aşamasına bağlı olarak, verilecek ilacın dozajı doktorunuz tarafından belirlenecektir. İlaç tedavisi zaman alan bir süreçtir ve düzenli kullanım sonucunda saç dökülmeniz kesilecektir.

Saç ekimi:

Genetik saç dökülmesinin kalıcı çözümüdür. Saç kökleri ölmüş ve dökülme görülen bölgelerde yeni saç oluşumu başlamamışsa, saç ekimi işlemi yapılabilir. Saç ekimi operasyonu sırasında Sedasyon anestezi tekniği kullanıldığı için herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Ayrıca kullanılan FUE tekniği sayesinde hem donör bölgede hem de ekim bölgesinde herhangi bir kanal açma işlemi yapılmadığından, saç ekimi operasyonundan sonra herhangi bir iz oluşmaz. Saç ekimi işleminden sonra 1 sene içerisinde ekilen saçların neredeyse tamamı çıkmış olur.

Bu işlemde ekilen saçlar ömür boyu kalıcı olup, kendi saçlarınız gibi doğal gözükür.

PRP: PRP tedavisinde herhangi bir cerrahi işlem olmaz. Kendi vücudunuzdan alınan ve ayrıştırılan kök hücreler, saç köklerine enjekte edilir.

Bu sayede saç kökleri için gerekli olan vitamin, mineral, aminoasit ve keratin maddeleri sağlanmış olur. PRP tedavisi her ne kadar hormonal dökülmelerin engellenmesinde etkili olmasa da zayıflayan saç köklerini canlandıracaktır.

Ayrıca düzenli olarak yaptıracağınız PRP seanslarının sonucunda saçlarınız sağlıklı bir hal alıp, dökülmesi en aza inecektir.

Kaynaklar:

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

https://www.wikihow.com/Prevent-Hair-Loss

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/sac-dokulmesi-cozum-onerileri/

Saçların dökülmesine neden olan problemler

Saç dökülmesine neden olan sağlık sorunları ve hatalar

İnsanlık tarihi boyunca tüm kültürlerde güzellik ve sağlığın sembolü oldu saçlar. Bu nedenle saçlar tel tel dökülmeye başladığında hemen herkesi bir telaş almaya başlıyor.

Hatalı bakım uygulamak saç dökülmesinin en sık görülen sebebini oluşturuyor ve bu alışkanlıktan vazgeçildiğinde tekrar eskisi gibi gür saçlara kavuşmak mümkün oluyor. Ancak saç dökülmesi; saç teli ve saçlı deri hastalıkları, tiroit veya anemi gibi önemli hastalıkların da işareti olabiliyor.

Bu yüzden saç dökülmesinin kesinlikle hafife alınmaması gerektiğine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr.

Gülşen Tükenmez Demirci saçların rutin bir dökülme düzeni olduğunu ve günde 50-100 adet saç teli dökülmesinin  olağan kabul edildiğini belirterek, “Ancak dökülme bu sayının üzerine çıktığında, saçı hafif çekmekle ele 4-5 adet ve daha fazla saç teli geldiğinde ya da alın ile tepe bölgelerinde fark edilen seyrelmeler başladığında mutlaka bir uzmana başvurmak gerekiyor” diyor.

Kalıtsal saç kaybı (Androgenetik alopesi)

Kalıtsal saç kaybı en sık gözlenen saç dökülmesi tipini oluşturuyor. Bu dökülmede genetik yatkınlık ve androjen hormonlarının (erkeklerde) özellikle dihidrotestesteronun rol oynadığı belirtiliyor.

Kalıtsal saç kaybında, erkeklerde, alındaki saç çizgisi geriye doğru çekiliyor ve saçlı deri tepe kısmından  açılıp, seyreliyor.

Kadınlarda ise alın çizgisinde açılma olmadan saçlı deride, özellikle tepeden çevreye doğru saçlarda incelme ve seyrelme görülüyor.

Tablet, sprey ve solüsyon şeklinde ilaçlar ile bazı destekleyici dermokozmetik ürünler kullanılarak saç dökülmesi süreci ertelenip, etkilenmeyen saçların kısmen korunması sağlanabiliyor. Saçların tamamen kaybolup kalıcı kelliğin oluştuğu durumlarda ise saç ekimi uygun kişiler için iyi bir tedavi yöntemini oluşturuyor.

Saç dökülmesine karşı 2 etkili çözüm

Hatalı diyetler

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr.

Gülşen Tükenmez Demirci özellikle hatalı yapılan dengesiz diyetlerin ve proteinden fakir beslenmenin saçlarda güçsüzlük, kırıklarda artış ve saç dökülmelerine yol açabildiğini söylüyor.

Saçın yapısı olan keratin maddesinin vücutta sentezlenmesi için bazı temel proteinlerin besinler aracılığıyla, vücuda yeterli miktarda alınmaları gerekiyor.

Vücudun ihtiyacı olan protein miktarı alınmadığında ise saç dökülmesi başlıyor.

Saçlı deriyi tutan mantar hastalıkları genellikle çocuklarda görülse de, yetişkinlerde de saç dökülmesine neden olabiliyor ve tedavi edilmezse kalıcı kellik oluşabiliyor.

Bazı ilaçlar

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr.

Gülşen Tükenmez Demirci bazı ilaçların saç dökülmesi gibi yan etkileri olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Kan sulandırıcılar, artrit, gut, depresyon, kalp hastalıkları  ve yüksek tansiyon için kullanılan bazı  ilaçlar saçları dökebiliyor. Ayrıca  doğum kontrolü için kullanılan ilaçların bazen kullanımları kesildiğinde saç dökülmesi gözlenebiliyor.  Vücut yapılandırma için kullanılan bazı ilaçlar da yine saç dökülmesine neden olabiliyor. “

Alopesi Areata (Saçkıran hastalığı)

Halk arasında saçkıran hastalığı olarak bilinen ve otoimmün bir hastalık olan alopesi areata özellikle ağır stresli durumlarda ortaya çıkıyor.

Saçlı deride, bazı hastalarda ise kaş, kirpik ve sakallar da dahil tüm vücut kıllarında, vücudun kendi ürettiği bir takım otoantikorlar yüzünden oval şeklinde dökülmelere yol açıyor.

Genetik yatkınlık, nörolojik faktörler, enfeksiyonlar ile stres gibi etkenlerin hastalığı tetiklediği düşünülse de altta yatan etken henüz tam olarak aydınlığa kavuşmadı.  Kalıcı kelliğe neden olmayan bu hastalık uzun sürerse tedavi gerekebiliyor.

Ağır stresli durumlarda saç dökülmesine sıklıkla rastlanıyor. Stres vücudumuzda çeşitli stres hormonlarının salgılanmasına neden olarak iç dengenin bozulmasına ve bunun sonucunda birçok hastalığın ortaya çıkmasına  yol açıyor. Bu hastalıklar da saçları dökebiliyor.

Aşırı kilo kayıpları

Aşırı kilo kayıplarının sonrasında  saçların  dökülmesi sıklıkla gelişen bir durum. Bunun nedeni ise aşırı kilo kaybında telofen effluvium olarak adlandırılan doğal dökülme evresindeki saç oranının ve dökülme süresinin uzaması. Saçlardaki dökülme ortalama 3-6 ay kadar devam edip, sonrasında durabiliyor.

Yüksek dozda A vitamini

Yüksek dozda A vitamini almak da yoğun bir saç dökülmesiyle sonuçlanabiliyor. A vitamini alımı durduktan sonra saç dökülmesi de sona eriyor.

Saç dökülmesine yol açan 8 önemli yanlış uygulama

Anoreksi ve bulimia gibi yeme bozuklukları olan hastalarda beslenmeyle alınması gereken demir, vitamin, protein ve çinko gibi elementlerin eksikliğine bağlı saç dökülmesine sıklıkla rastlanıyor. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde saç dökülmesi duruyor ve kaybedilen saçlar tekrar yerine geliyor.

Sistemik hastalıklar

Yaklaşık 30’dan fazla sistemik hastalık saçları dökülmesine neden olur. Altta yatan etken genellikle tiroit hastalıkları ve anemi oluyor” diyor.

Ağır cerrahi işlemler, yüksek ateşli hastalıklar, ağır geçirilen enfeksiyon hastalıkları ve bazen ağır bir gribal enfeksiyon sonrasında da yoğun saç dökülmeleri gözlenebiliyor.

Bu hastalıkların tespit edilmesi ve tedaviye başlanmasının ardından saç dökülmesi durur.

Hormonal değişimler

Saç dökülmesinin bir başka nedeni de, hormonal değişiklikler. Özellikle doğum sonrasında gözlenen saç dökülmeleri, hamilelik hormonunun yerini tekrar östrojen hormonuna bırakmasıyla gerçekleşiyor.

Birkaç ay kadar yoğun saç dökülmesi olağan kabul ediliyor. Ancak uzun sürdüğü durumlarda dermatologlara danışmak gerekiyor. Ayrıca menopozla birlikte de saçlarda dökülme sorunu gelişebiliyor.

Bir süre sonra saç dökülmesi dursa da saç yoğunluğu menopoz  öncesi yoğunluğuna tekrar ulaşamayabiliyor.

Demir eksikliği

Demir eksikliği saç dökülmesinin başlıca sorumluları arasında yer alıyor. Diyetle yeteri kadar demir alınmaması veya demirin emiliminde sorun olan hastalarda saç dökülmesi şikayetine çok sık rastlanıyor.

Kalıcı kellik şeklinde gelişiyor, saçlı derinin belirli bir bölgesine lokalize veya yaygın olabiliyor.  Bu hastalıkta saç köklerinde kalıcı bir hasar oluşuyor. Dökülen saçların yerlerinde tekrar saç çıkması mümkün olmadığı için dermatoloji uzmanları tarafından hastalık ilerlemeden tedaviye başlanması büyük önem taşıyor.

Hatalı saç bakımına dikkat!

Saç dökülmesinin altında yatan etken günlük hatalı saç bakım uygulamaları da olabiliyor.

Saçları çok fazla şampuanlamak

Çok sık saç boyatmak, düzleştirici gibi bazı yöntemlerle saçları şekillendirmek ve sıcak fön uygulamak saç kırılmalarına ve kopmalara yol açabiliyor.

Saçlar ıslakken taramak

Islakken elastikiyeti arttığı için saçlar kolayca zarar görebiliyor. Bu nedenle özellikle ıslakken çok fazla tarak darbeleriyle saçları taramak ve fırçalamak saç kırılmalarına neden olabiliyor.

Saçları çok gergin bir şekilde çekerek  lastikle at kuyruğu yapmak, saçların alın çizgisini geriye çekerek, traksiyonel alopesi olarak adlandırılan saç kayıplarına neden olabiliyor. Aynı şekilde sıkı ve gergin yapılan saç örgüleri, saçlara küçük kliplerle eklenen saçlar da saç köklerine çekme kuvvetiyle zarar verebiliyor.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/saclarin-dokuelmesine-neden-olan-problemler/

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesine neden olan sağlık sorunları ve hatalar

Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesi ister kellik olsun ister gözle görülür derecede saç incelmesi olsun birçok farklı nedenden ötürü meydana gelebilir.

Bazen saç dökülmesi, ele alınması gereken bir sağlık sorununun yan etkisidir ve sağlık sorunu düzgün bir şekilde tedavi edildiğinde durum kendiliğinden düzelir.

Saç dökülmesi altta yatan nedenine bağlı olarak geçici veya kalıcı da olabilir. (1)

Tiroid Problemleri

Hipotiroidizm veya aşırı aktif tiroid ya da hipertiroidizm denilen düşük aktiviteli tiroid, saç dökülmesine neden olabilir çünkü bu durumda hormonlarda bir dengesizlik olacaktır.

Hormonlar saç büyümesi de dâhil olmak üzere vücudun neredeyse her fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur.

Bu tiroid koşullarından herhangi birinin kontrol altına alınması için doğru tedaviyi almak hormonları da kontrol altına alacak, saç dökülmesini durduracak ve saçların büyümeye başlamasına izin verecektir. (2)

Hamilelik

Hormonal dengesizlikler saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biridir.

Hamilelik sırasında hormonlarda değişmeler olmaktadır ve sonrasında hormon seviyelerinin normale dönmesi zaman alır, bu nedenle doğum sonrası annelerin saç dökülmesi yaşamaları oldukça olağandır.

Bu tip saç dökülmesi genellikle bebeğin doğumundan yaklaşık üç ay sonrasında meydana gelir. Endişelenmeye gerek duyulacak bir durum söz konusu değildir, çünkü bu geçici bir durumdur. (3)

İlaç

Saç dökülmesi, ortak sağlık sorunları için alınan bazı ilaçların bir yan etkisidir. Kan inceltici ilaçlar, oral kontraseptifler, depresyon ilaçları, beta ve kalsiyum kanal blokerleri saç dökülmesine veya kelliğe neden olabilir. Çok fazla A vitamini ve vitamin A bazlı retinoid denilen ilaçlar da saç dökülmesine sebebiyet verebilir.

Kanser tedavisinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarının, kanser hücrelerini yok etmek için çalıştıklarından saç dökülmesine neden olduğu da bilinmektedir. Saç dökülmesine neden olan herhangi bir ilacı almayı bıraktığınızda saç genellikle tekrar büyümeye başlamaktadır. (4)

Farklı Alopesi Türleri

Alopesi saç dökülmesi için kullanılan tıbbi bir terimdir ve iki ana türü bulunmaktadır. Bunlar alopesi areata ve androjenik (androjenetik) alopesi olarak bilinmektedir.

Alopesi saç derisinde veya tüm vücutta bulunan kılların dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesine, saç dökülmesi yamalarına, bazı kelliklere ya da toplam kelliklere neden olabilir. Aynı zamanda kalıcı ya da geçici de olabilir.

Bu durumun genetik de dâhil olmak üzere çeşitli nedenleri bulunmaktadır. (5)

Fiziksel Travma

Vücudunuz ciddi fiziksel stres altındaysa, bu durum saç büyümesi döngüsünü bozulabilir ve saç dökülmesine yol açabilir, genellikle de saçlarda incelme meydana gelir. Ciddi bir kaza geçirme, ameliyat geçirme, yanıklar yaşama veya çok hasta olma gibi herhangi bir şok da saç köklerini şok edebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. (6)

Duygusal Stres

Duygusal stres vücudun doğal ve normal olan döngüsünü bozabilmektedir. Bu durumda saç yapısının doğal dengesinde de değişmeler olabilmektedir. Önemli duygusal dalgalanmalar geçici saç dökülmesine neden olabilir, ancak stres kontrol altına alındığında, normal tüy artışı genellikle geri gelmektedir. (7)

Besin Yetersizliği

Sağlıklı bir beslenme programınız varsa, protein gibi gerekli vitamin ve besinler vücudunuza temin edilmektedir. Gerekli besinler alındığında tüm organların ve iç sistemlerin gerektiği gibi çalışması sağlanır. Beslenme yetersizliği olduktan ya da ciddi şekilde kısıtlayıcı bir diyet uygulandıktan sonra saç dökülmesi ve kellik meydana gelebilmektedir. (8)

Aşırı Saç Bakımı

Şık bir saç modeli yaratmak saç dökülmesi ve saç incelmesi ile sonuçlanabilecek hasarlara ve kırılmalara neden olabilmektedir. Şampuanları, fön makinelerini, saç maşalarını çok sık kullanmak saçları kurutmakta ve kırılmalarına sebebiyet vermektedir. Kafa derisinin aşırı derecede ısıya maruz kalması ya da tahriş olması saç dökülmesine yol açabilmektedir. (9)

Enfeksiyonlar

Bir takım enfeksiyonlar ve hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Yüksek ateş, mantar cilt enfeksiyonu ve frengi gibi bakteriyel enfeksiyonlara neden olan bir enfeksiyon saç dökülmesinden veya saç incelmesinden de sorumlu olabilir. Altta yatan enfeksiyonu tedavi etmek saç büyümesini iyileştirebilir ve gelecekte saç dökülmesini önleyebilir. (10)

Otoimmün Hastalıklar

Alopesi areata genellikle bir otoimmün hastalık ile ilişkilidir, bu nedenle saç dökülmesinin bazı biçimlerinin bu tıbbi durumlardan birinin neden olabileceği veya en azından bir şekilde bununla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Diyabet ve lupus, saç dökülmesine neden olabilen iki otoimmün hastalıktır. Bu saç dökülmesi her zaman geri döndürülemez bazen kalıcı da olabilir. (11)

Saç Dökülmesi Nedir?

Herkes her gün saç dökmektedir. Günde 100 tel kaybetmek normal olarak karşılanmaktadır. Ancak ailenizde saç dökülmesi varsa, daha fazla saç kaybetme riskiniz artmaktadır. Bu tür saç dökülmesi özellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Kadınlar da ise kafa tepesindeki saçların seyrelmesi daha olasıdır. Hemen hemen herkes 50 yaşından sonra saç dökülme problemi yaşamaktadır.

Saç dökülmesi oldukça yaygın yaşanan bir problemdir, ancak özellikle ruhsal olarak kişiyi oldukça negatif bir yönde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte, saç dökülmesini önlemenin ve tedavi etmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. (12)

Detaylı bilgi almak için bakınız: sinüzit belirtileri

Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesi nasıl anlaşılır? Saç dökülmesi başlangıcı ve ilerleyişi şu belirtileri içerebilmektedir:

 • Saç derisindeki aşırı saç dökülmesi (günde 150’den fazla saç teli)
 • Baş dışında, vücudun diğer bölgelerindeki saç dökülmesi
 • Özellikle saç derisindekiler olmak üzere kılların incelmesi
 • Açılan saç çizgisi
 • Dökülen saçların oluşturduğu yamalar
 • Alınla saçların birleştiği noktada ve baş tepesindeki saçların dökülmesi
 • Yastıkta saç kümeleri görme
 • Kafadaki tüm saçların tamamen dökülmesi
 • Tüm vücudun tüm kılların tamamen kaybedilmesi
 • Saçı yıkarken saçların dökülmesi (13)

Saç dökülmesi belirtileri fazlası için tıklayınız

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi nasıl geçer? Saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak pek çok tedavisi bulunmaktadır. Bir ilaç saç dökülmesine neden oluyorsa, doktorunuz farklı bir ilaç reçete edebilir. Bir enfeksiyonu tanımak ve tedavi etmek de saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilir. Hormon dengesizliğinin kontrol altına alınması, daha fazla saç dökülmesini önleyebilir.

Diğer yandan, ilaçlarla uygulanan tedavi de genel kelliğin gelişimini yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar genellikle kafa derisine topikal olarak uygulanmaktadır. Hem erkek hem de kadınlar kullanabilir. Hap formunda bulunan ilaçlar da mevcuttur ancak bunların işe yarayıp yaramadığını anlamak için 6 ay kadar bir zamana ihtiyaç duyulabilir. (14)

Saç Dökülmesi Ameliyatı

Saç nakli sırasında cerrahi işlem kullanılabilmektedir. Bu işlemde kafa derisinin arkasından alınan sağlıklı saçlar saç dökülmesinin yoğun olduğu kafa derisine yerleştirilmektedir. (15)

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmesi teşhisi ve tedavisi için aile hekimleri, iç hastalıkları uzmanları ve dermatologlar yardımcı olabilmektedir. Saç nakli ameliyatları için dermatologlara ve plastik cerrahlara başvurabilirsiniz. (16)

Saç dökülmesi tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Источник: https://www.acil.net/sac-dokulmesi-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.