Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi » Faydasıbu

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi sadece saçlı deriyi etkileyen bir rahatsızlıktır.. Kalıtım, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar veya ilaçların bir sonucu olarak saç dökülmesi meydana gelebilir. Saç dökülmesi yaygın bir problemdir, kadınlarda, erkeklerde ve çocuklarda bile görülebilir.

Saç dökülmesi, tipik olarak saç derisinden aşırı miktarda saç telinin dökülmesi anlamına gelir. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliğin en yaygın nedenlerinden biridir.

Saç dökülmesi, sebebe bağlı olarak birçok farklı şekilde görülebilir. Aniden veya yavaşça ortaya çıkabilir ve yalnızca saç derinizi veya vücudunuzun tamamını etkileyebilir. Bazı saç dökülmesi türleri geçicidir kısa bir süre sonra dökülen saçlar yeniden çıkabilir.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Başınızın üst kısmı yavaş yavaş açılır. Bu, saç dökülmesinin en yaygın türüdür ve hem erkekleri hem de kadınları yaşlandırırken etkiler. Erkeklerde saç genellikle alnından M harfine benzer bir çizgi ile gerilemeye başlar. Kadınlar alnındaki saç çizgisini korur ancak saçlarındaki kısmın genişlemesine sahiptir.

Dairesel veya benekli kellikler oluşabilir. Bazı insanlar yumuşak, madeni para büyüklüğünde kel lekeler yaşarlar.

Ani saç gevşetme. Fiziksel veya duygusal bir şok saçların gevşemesine neden olabilir. Bir avuç saç, saçınızı tararken veya yıkarken veya nazikçe çekildikten sonra ortaya çıkabilir. 

Tüm vücut saç dökülmesi. Bazı koşullar ve kanser için kemoterapi gibi tıbbi tedaviler, vücudunuzun her yerinde saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür dökülmelerde genelde saç bir süre sonra yeniden büyür.

Çoğu insan normalde günde 50 ila 100 kıl dökülmesi yaşar. Bu genellikle saç dökülmesi sayılmaz, çünkü dökülen saç kadar yeni saç çıkar… Saç dökülmesi, saç döngüsü bozulduğunda veya saç follikülünün ömrü bittiğinde ortaya çıkabilir.

Saç dökülmesinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olabilir, ancak genellikle aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

 • Aile geçmişi (kalıtım)
 • Hormonal değişiklikler
 • Tıbbi durumlar
 • İlaçlar

Aile Geçmişi

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik denen kalıtsal bir durumdur. Genellikle kademeli olarak ve öngörülebilir paternlerde oluşur. Bu paternler erkeklerde ve kadınlarda tamamen farklı olabilmektedir.

Hormonal değişiklikler. Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bu, gebelik, doğum veya menopozun başlangıcı olabilir. Hormon düzeyleri de tiroid bezinden etkilenir, bu nedenle tiroid sorunları saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi. Saç dökülmeyen saç dökülmesine bu tür alopesi areata denir (al-o-PEE-o-ah-ar-eA-tuh). Vücudun bağışıklık sistemi saç foliküllerine saldırdığında oluşur – deride yumuşak, yuvarlak kel kıvrımlar bırakan ani saç dökülmesine neden olur.

Deride enfeksiyonlar. Saçaklanma gibi enfeksiyonlar saçlı derinizin saç ve derisini istila edebilir ve pul pul ve saç dökülmesine neden olabilir. Enfeksiyonlar tedavi edildikten sonra saçlar genellikle geriler.

Diğer cilt bozuklukları. Yara izi alopesine neden olan hastalıklar, yaralı alanlarda kalıcı kayıplara neden olabilir. Bu koşullar n planus, bazı lupus ve sarkoidoz türleri içerir.

Saç dökülmesi bozukluğu. Trichotillomania (trikotillomania) olarak da adlandırılan bu durum, insanların saçlı derisinden, kaşlarından veya vücudun diğer bölgelerinden gelen saçlarını çekmek için dayanılmaz bir dürtüya neden olur.

İlaçlar

Saç dökülmesine, kanser, artrit, depresyon, kalp problemleri, yüksek tansiyon ve doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar neden olabilir. Çok fazla A vitamini alımı da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesinin diğer sebepleri

Saç dökülmesi ayrıca aşağıdakilerden de kaynaklanabilir:

Başın radyasyon tedavisi. Saçlar eskisi gibi büyüyemezler.

Tetikleyici bir olay. Birçok kişi, fiziksel ya da duygusal şok geçirdikten birkaç ay sonra saç dökülmesi yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçicidir. Tetikleyici olaylara örnek olarak ani veya aşırı kilo kaybı, yüksek ateş, ameliyat veya aileden birilerinin ölümleri sayılabilir.

Bazı saç stilleri ve tedavileri. Aşırı saç şekillendirme veya saçlarınızı çok geren saç modelleri, örümcek ayağı veya mısır püskülü gibi değişik şekiller saç dökülmesine neden olabilir. Sıcak yağlı saç tedavileri ve kalıcılar saç köklerinin iltihaplanmasına ve saç dökülmesine neden olabilir. Yara izi oluşursa, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Bir dizi faktör saç dökülme riskinizi artırabilir:

 • Aile öyküsü
 • Yaş
 • Zayıf beslenme
 • Diyabet ve lupus gibi bazı tıbbi durumlar
 • Stres

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 • Isırgan otunu kaynatıp saçlarınızı bununla durulayın, dökülmeyi durdurur
 • Benzer şekilde ısırgan otu yağı da etkilidir..
 • Bemiks + Evigen + Bepanthen üç vitamini karıştırıp saçınıza uygulayın, büyük faydasını görürsünüz.

Источник: https://faydasibu.com/sac-dokulmesinin-nedenleri-tedavisi/

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Doğal Çözümler

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi, birçok nedene bağlı olarak kadınları ve erkekleri etkileyen yaygın bir sorundur.

Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir. Dökülen saçlar, yeni çıkan saçlarla dengelenir. Normalin dışında aşırısaç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka önlem almalısınız.

Saç dökülmesi nedir?

 • Günlük 100’den fazla saç teli dökülüyorsa.
 • Görünür açılmalar varsa ve saçlarınız incelmişse
 • Yeni çıkan saçlar düşüyorsa.

saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Eğer bir sağlık durumunuz yok ise saç dökülmesinin nedenleri temel olarak üç faktörden kaynaklanır:

 • İlkbahar ve sonbahardaki iklim değişiklikleri
 • Hamileliğe bağlı hormonal değişiklikler
 • Bilinçsiz olarak uygulanan diyetler

Saçın esas maddesi keratindir. Saçları beslemek ve parlak görünmesini sağlamak için unutulmaması gereken nokta, saçın sadece kökünden besleneceğidir. O yüzden öncelikle dengeli ve doğal beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Dışarıdan yapılan bakımlar dış etkilerin oluşturduğu yıpranma sonuçlarına etki eder, bunlarla kalıcı sonuç almak pek mümkün olmaz.

Saç dökülmesinin sebepleri arasında hormonal, metabolik, mikrobik etkiler vardır. Sorunun kaynağını araştırıp bulmalısınız. Demir, çinko veya başka bir besin maddesinden kaynaklanan eksiklik varsa, beslenme yoluyla bunu çözmelisiniz. Bu yüzden öncelikle saç dökülmesi nedenlerini bilmek gerekir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

 • Mevsimsel dökülmeler
 • Beslenme bozuklukları
 • Yetersiz beslenme şeklinde yapılan şok diyetler
 • Alkol bağımlılığı
 • Kansızlık
 • Hamilelik ve emzirme dönemleri
 • Tiroit bozukluğu gibi bazı hormonal ve metabolik hastalıklar
 • Tükenmişlik durumu, stres
 • Ateşli ve enfeksiyonel hastalıklar
 • Kanser gibi hastalıklar için kullanılan ilaçlar
 • Radyasyon
 • Zehirlenmeler

Saç Dökülmesi Çözümleri

Saç dökülmesi, günümüzde erkekler arasında oldukça yaygın görülüyor. Bunun temel nedeni ise hormon bozukluklarıdır. Saç dökülmesi kadınlarda da yaşanıyor. Ancak erkeklerle kıyaslandığında kadınların kel kalma riski oldukça düşük.

Normalin üstünde bir saç dökülmesi yaşıyorsanız endişelenmeyin. Günümüzdeki imkanlar her türlü saç dökülmesi sorununa çözüm sunuyor.

Saç Dökülmesi Çeşitleri

“Saç dökülmesi ne iyi gelir?” sorusunu cevaplamadan önce saç dökülmesi çeşitlerini bilmek gerekir.

Desen kellik  

Kalıtsal faktörler nedeniyle oluşan yaygın saç dökülmesi şeklidir. Ailede kellik varsa, o zaman bu tip dökülme yaşanabilir. Genetik faktörler saç dökülmesinin şeklini, gelişimini hızını ve derecesini belirler.

Alopesi areata

Genetiğe bağlı başka bir saç dökülmesi tipidir.

Scarlop alopesi

Bazen saç folikülleri, kafa derisinin üzerinde yara izi yaratan aşırı iltihaplanma nedeniyle zarar görür. Bu, saçkıran olarak da bilinen bir dökülme tipi oluşturur. Bu iltihaplanmaya çeşitli cilt problemleri ve hastalıklar neden olabilir.

Telogen effluvium

Vücut ani bir değişimden geçtiğinde, saç döngüsü durur veya saç dökülmeye başlar. Değişimin nedenleri stres, yakın tarihli bir ameliyat, hamilelik, sert ilaçlar ve ateş, fiziksel veya zihinsel stres olabilir.

Traksiyon alopesi

Kadınlarda saçların sıkı ve fazlaca örülmesi saç dökülmesine neden olabilir. Saçlar sıkıca örüldüğünde, foliküller üzerinde büyük bir baskı meydana gelir. Düzenli olarak yapmak dökülmeye neden olur.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Birçok farklı saç dökülme tipleri vardır. Her tip farklı ilaç kullanımı ile tedavi edilebilir. Peki saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç Dökülmesi Tedavisinde Homeopati

Homeopati, saç dökülmesini engellemek için yaygın olarak kullanılan popüler bir tıbbi uygulamadır. Saç dökülmesini durdurmanın veya en azından kontrol etmenin güvenli bir yoludur.

Homeopati, saçların köklerden dökülmesini engellemek için bir uzman tarafından her bireyin mizacına uygun ilaç verilerek yapılan tedavidir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Naturopati

Naturopatinin önerdiği en temel tedavi vitamin takviyesidir. B vitamini ve demir gibi besinler saç büyümesine yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı da saç dökülmesine karşı etkilidir.

Bazı bitkiler, kafa derisindeki kan akışını uyarmanın harika bir yoludur. Bunlar ginkgo biloba ve yabanmersini özleridir. Biberiye yağı ve zeytinyağı karışımı kullanmak da saç için iyidir.

Bu, bugüne kadarki saç dökülmesi tedavi yöntemlerinin en iyilerindendir.

Sonuçların ortaya çıkması biraz zaman alabilir ancak etkiler kesinlikle herhangi bir saç dökülmesi tedavisinden daha kalıcıdır.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Cerrahi Seçenekler

Saç ekimi kafa derisinin daha dolgun görünmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Bu süreçte, bir dermatolog veya kozmetik cerrahı, genellikle kafa derisinin arkasından veya yanından saç içeren küçük cilt tıkaçları alır ve tüysüz bölümlere yerleştirir.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saç dökülmesi için birçok neden vardır. Saç dökülmesine çözüm bulmak için öncelikle dökülmenin nedenini belirlemek gerekir. Otoimmün hastalıklardan birine yakalanmadığınız veya yan etki olarak saç dökülmesine neden olduğu bilinen bir ilaç kullanmadığınız sürece, kesin nedeni tam olarak belirlemek genellikle çok zordur.

Beslenmeye dikkat etmenin yanında saç dökülmesi bitkisel tedavi ile de çözüme ulaşılabilir. Saç dökülmesi bitkisel olarak şu şekilde tedavi edilebilir:

Saç Dökülmesi Bitkisel Çözümler

Aloe Vera

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı aloe vera jel

Hazırlanışı

 • Aloe vera sapını dilimleyin ve içinden 2 çorba kaşığı jeli alın.
 • Çıkarılan jeli kafa derinize uygulayın ve nazikçe birkaç dakika masaj yapın.
 • Jeli saçlarınızda 2 saat bekletin ve hafif bir şampuan kullanarak yıkayın.
 • Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Aloe Vera, sebum üretimini ve pH seviyelerini dengelerken saç derisi sağlığını iyileştirir. Bu, sadece saç dökülmesini önlemekle kalmaz, aynı zamanda saçların yeniden büyümesini de sağlar.

Biberiye Yağı

Malzemeler

 • 5-10 damla biberiye yağı
 • 2-3 yemek kaşığı taşıyıcı yağ

Hazırlanışı

 • Bir kasede, biberiye yağını, seçtiğiniz bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi, zeytin, badem veya jojoba gibi) ile karıştırın.
 • Bu yağ karışımını saç derinize uygulayın ve 10 dakika boyunca masaj yapın.
 • Yağı 30 dakika daha saçınızda bırakın ve ardından hafif bir şampuanla durulayın.
 • Bunu haftada üç kez tekrarlayın.

Biberiye saç büyümesi için güçlü bir bitkidir. Saç dökülmesini önler, aynı zamanda yeni saçların çıkmasını teşvik eder.

Hint Bektaşi Üzümü

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı Hint bektaşi üzümü tozu
 • 2 çay kaşığı limon suyu
 • Su

Hazırlanışı

 • Bir kasede, pürüzsüz, bir hamur elde edinceye kadar Hint bektaşi üzümü tozu ve limon suyuna su ekleyin.
 • Bununla saç derinize masaj yapın ve saçınızın tamamına uygulayın.
 • 15 dakika bekleyin ve hafif bir şampuanla durulayın.
 • Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Hint bektaşi üzümü C Vitamini, fosfor, kalsiyum, demir, B Vitamini kompleksi ve karoten gibi vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Saç köklerini güçlendirir ve parlaklık kazandırır. Saç dökülmesi bakımı için etkilidir

Neem Yaprağı

Malzemeler

 • Bir demet neem yaprağı
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı

 • Neem yapraklarını 2 bardak suda 10 dakika boyunca kaynatın. Soğumaya bir kenara koyun.
 • Çözelti soğuduktan sonra, sıvıyı bir şişeye süzün.
 • Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın ve şişedeki suyu son durulama suyu olarak dökün.
 • Saçınızı daha fazla durulamayın.
 • Bunu her yıkamadan sonra yapın.

Neem yaprağı, anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Topikal olarak uygulandığında saç derisine doğru kan dolaşımını artırır. Neem yağı incelen saçlar ve erken grileşme ile mücadelede yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmesinidoğal olarak çözer.

Adaçayı

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı kuru adaçayı yaprağı
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı

 • Kuru adaçayı yapraklarını 2 bardak suda 10 dakika kaynatın. Soğumaya bir kenara koyun.
 • Çözelti soğuduktan sonra, sıvıyı bir şişeye süzün.
 • Saçınızı yumuşak bir şampuanla yıkayın ve ardından adaçayı ile hazırlanan suyu son durulama suyu olarak saçınıza dökün.
 • Saçınızı daha fazla durulamayın.
 • Bunu her yıkamadan sonra yapın.

Adaçayının saç için antiseptik faydaları vardır. Bitkinin düzenli kullanımı, daha kalın ve daha güçlü saçlar sağlar.

Dulavratotu Yağı

Malzemeler

 • 2 damla biberiye yağı
 • 2 damla fesleğen yağı
 • 2 damla lavanta yağı
 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
 • 1 çay kaşığı dulavratotu yağı

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın.
 • Yağ karışımını saç derinize sürtmeye başlayın ve birkaç dakika masaj yapın ve birkaç saat saçınızda bırakın.
 • Hafif bir şampuanla durulayın.
 • Bunu haftada üç kez tekrarlayın.

Dulavratotu yağı, saç derisi sağlığını korumak, doğal saç büyümesini teşvik etmek için gerekli besinler olan fitosteroller ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. O yüzden saç dökülmesi çaresi olarak kullanılmaktadır.

Hibiskus Çiçeği

Malzemeler

 • 2 adet hibiskus çiçeği
 • 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ

Hazırlanışı

 • Taşıyıcı yağı hibiskus çiçeği ile birkaç dakika ısıtın.
 • Bunu saçınıza uygulayın.
 • Saç derinize 10 dakika masaj yapın ve yağı 30 dakika daha bırakın.
 • Şampuanla yıkayın.
 • Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Hibiskus çiçeği saç dökülmesi için bitkisel çözümdür. Saç dökülmesini önlemenin yanı sıra, donuk saça parlaklık kazandırır aynı zamanda saçların grileşmesiyle mücadele eder.

Zencefil

Malzemeler

 • 1 rendelenmiş zencefil kökü
 • 4 yemek kaşığı susam yağı

Hazırlanışı

 • Rendelenmiş zencefil kökünü bir tülbentin içine yerleştirin ve suyunu sıkın.
 • Zencefil yağı karışımı elde etmek için 1 çay kaşığı susam yağıyla karıştırın.
 • Bu karışımı saç derinize uygulayın ve hafif bir şampuanla durulamadan önce 30 dakika bekleyin.
 • Bunu haftada üç kez tekrarlayın.

Zencefil yağı kepek tedavisine ve saç dökülmesine ilaç olarak kullanılabilir.

Sonuç olarak;

Saç dökülmesi kesin sonuç için dökülmenin nedenlerini belirlemek gerekir. Büyük oranda saç dökülmesi beslenme ile ilişkilidir. Saç dökülmesine çözüm için öncelikle yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edip, yukarıdaki bitkisel tedavileri uygulayabilirsiniz.

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/sac-dokulmesi-nedenleri-cozum/

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? – Sağlık Ocağım .NET

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi toplumda birçok kişinin yakındığı estetik problemlerin başında gelir. Genetik yapı başta olmak üzere birçok faktör, saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi toplumda birçok kişinin yakındığı estetik problemlerin başında gelir. Genetik yapı başta olmak üzere birçok faktör, saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi müdahale edilmediği durumlarda kalıcı kellik dahi yaratabilir.

Bu nedenle, saç dökülmesinin nedeni tespit edildikten sonra uygun tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Normal saç dökülmesi nedir?

Sağlıklı bir bireyin kafa derisinde ortalama 100.000 adet saç kökü vardır. Bu saç kökleri düzenli olarak kendini yeniler. Bu nedenle günde 50 ile 100 adet saç teli dökülmesi son derece normaldir. Saçı yıkarken, tararken, toplarken ya da kuruturken ele gelen fazla saç miktarı dökülen saç tellerinin birikmesinden kaynaklanır.

Mevsim geçişlerinde de maksimum bir ay süre ile saç dökülmeniz 2 katına çıkabilir. Ancak dökülmeler 2 aydan fazla sürüyorsa ya da gün içerisinde dökülen saçlar 100 telden fazla ise, saç dökülmesini takip etmeniz gerekir. Saçlarınız matlaştıysa, inceldiyse ve seyrelme gözlemleniyorsa mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Bu sayede saç dökülmesine erken müdahale edip, saç dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

 • Genetik faktörlere bağlı saç dökülmesi: Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri de genetik yapıdır. Genetik yapıdan kaynaklı saç dökülmelerinde ana etken androjen hormonlarıdır. Androjen hormonu fazlalığı görülen durumlarda saç dökülmesi ortaya çıkar. Bu nedenle erkeklerde saç dökülmesi kadınlara göre çok daha erken yaşlarda başlar. Erkeklerde saç dökülmesi şakaklarda başlayıp, tepe bölgesine doğru devam eder. Kadınlarda, genetik faktörlerden ötürü oluşan saç dökülmelerinde erkek tipi kellik görülmez. Saç kökleri zayıflar ve yeni çıkacak olan saç telleri incelir. Kadınlarda saç dökülmesi tepe bölgesinden başlayacağı için gözlemlenmesi uzun zaman alır. Genetik yapıdan kaynaklı saç dökülmelerinde bitkisel tedaviler ya da ilaç tedavisi işe yaramaz. Bu nedenle genetik faktörden kaynaklanan saç dökülmesinde en kalıcı tedavi yöntemi saç ekimidir.
 • Yanlış beslenmeye bağlı saç dökülmesi: Tek tip beslenme, hatalı diyetler, düzenli olarak fast food tüketimi gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları saç kökünün gelişimi için ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayamamasına neden olur. Ani gerçekleşen kilo kayıpları ve bulimia gibi yeme bozuklukları nedeniyle saç kökünün ana maddelerinden olan demir eksikliği oluşmaktadır. Bu da, bu bireylerde demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Saç kökü, gelişimini sağlayamazsa zayıflar ve ölür, bu nedenle de saç dökülmesi oluşur ve dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkmaz. Bu nedenle saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilecek bir beslenme düzeni oluşturulması gerekir. Taze sebze ve meyve tüketilmeli, yemek yaparken sağlıklı yağlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda fazla şeker ve tuz tüketiminden de kaçınmak gerekir.
 • Vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesi: Genetik yapı, yanlış beslenme, hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi birçok sebep vitamin eksikliğine neden olur. Vitamin ve minerallerin eksik olmasına bağlı da saç kökleri güçsüzleşir. Demir, çinko, folik asit, biotin, B12, D vitamini ve A vitamini eksikliği sonucunda saç ihtiyacı olan keratini üretemez, saç kökleri gelişimini sağlayamaz ve saç dökülmesi gerçekleşir. Bu nedenle saçın yapısında bulunan vitamin ve minerallerin kullanımını arttırmaya özen gösterilmelidir. Özellikle taze sebze ve meyvelerden alınan vitaminler, doğrudan saçın gelişimini olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda dışarıdan alabileceğiniz vitamin takviyeleri ile de var olan saç dökülmesi önlenebilir.
 • Strese bağlı saç dökülmesi: Stres hormonları ve stres kaynaklı olarak oluşan psikolojik rahatsızlıkların saç dökülmesine neden olduğu bilinir. Psikiyatrik tedavide kullanılan ilaçlar da gelişim hormonlarını engelleyerek, vitamin ve minerallerin saç köklerine ulaşmasını engeller. Bu nedenle aşırı stres problemi olan bireylerin dermatolojik tedavilerin yanında, psikolojik destek de almaları gerekmektedir.
 • Ergenlik dönemine bağlı saç dökülmesi: İstisnai durumlar dışında ergenlik dönemi, saç dökülmesinin başladığı dönem olarak bilinir. Stres, hormonal değişimler, sağlıksız beslenme, aşırı kilo alıp verme gibi faktörler ergenlik döneminde görülen saç dökülmelerine neden olmaktadır.
 • Hormonal değişimlere bağlı saç dökülmesi: Hamilelik, menopoz, polikistik over sendromu ve ilaç kullanımı vücutta bulunan östrojen hormonunun seviyesini değiştirir. Vücutta östrojen hormonunun değişmesi ile saçların %80’inde incelme görülür. İlaç tedavisi uygulanarak östrojenin dengelenmesi sağlanır. Bu sayede saçtaki incelme ve dökülmenin önüne geçilebilir.
 • Hastalık ve ilaç kullanımına bağlı saç dökülmesi: Aspirin gibi kan inceltici ilaçlar, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, kolesterol ilaçları, insülin direnci ilaçları, tiroit hastalığında kullanılan ilaçlar, A vitamini fazlalığı, zayıflama hapları, psikiyatrik tedavi ilaçları, vücut geliştirme steroidleri gibi ilaçlar bağışıklık sistemine zarar verir. Zarar gören bağışıklık sistemi saç için gerekli olan, vitamin ve minerallerin üretimini sağlayamaz. Bu da saçın gelişiminin durmasına ve saç dökülmesine neden olur.
 • Çevresel etkenlere bağlı saç dökülmesi: Mevsimsel geçişlerde yaşanan hava değişimleri, hava kirliliği, güneşten gelen zararlı UV ışınları, aşırı sıcak ve nemli havalar saçların yıpranmasına neden olur. Saça zarar verecek diğer faktörler de saça yapılan yanlış bakım ve uygulamalardır. Her gün saç yıkamak, saçı gereğinden fazla şampuanlamak, saç boyatmak, saç şekillendirici maşa ve düzleştirici uygulamaları, saç bakım ürünlerinin içeriğinde kimyasal oranının fazla olması gibi durumlar da saçları yıpratır. Sağlıksız saç köklerinin sunucu olarak da saç dökülmesi kaçınılmaz olur.

Kaynak: https://www.estehair.com

Источник: https://www.saglikocagim.net/sac-dokulmesi-nedenleri/

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesinin Nedenleri; Saç dökülmesi kadın erkek ayırt etmeden en sık görülen sorunlardan biri olarak kabul ediliyor. Uzmanlara göre günde yaklaşık 100 kıl kökü dökülmesi son derece normal. Saç dökülmesinin nedenlerini sizler için araştırdık. Saç dökülmesinden söz edebilmek için en az 100′ün üzerinde saçın dökülmesi gerektiği belirtiliyor.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Dermatoloji uzmanı Dr. Gökhan Okan, “Normal bir insanın başında 100 bin saç bulunur. Saç sayısı sarışınlarda yüzde 10 fazla, kızıllarda yüzde 10 azdır” diyor ve saç büyümesinin üç ana evresi bulunduğunu belirterek şunları söylüyor:

“Anogen, katogen ve telogen evre vardır. Anogen evre, saçın aktif büyüdüğü evredir. Bu evrede saçın çoğalma, olgunlaşma ve farklılaşması gerçekleşir. Saç kökünde pigment yapımı olur. Saç kökünün en uzun evresidir. Kılların yüzde 90′ı anogen fazdadır.

Bu evre ortalama 6-10 yıl sürer. Anogen evreyi katogen evre takip eder. Bu evre kıl köklerinin kontrollü gerileme evresidir. Ortalama 14-21 gün sürer. Son aşama telogen evredir. Kılların dinlenme safhasıdır. Bu evrenin sonunda kıllar dökülür.

Telogen evre ortalama 30-90 gün sürer.”

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesinden sorumlu tutulan en önemli neden androgenik alopesi. Erkek tipi saç dökülme olarak da adlandırılan androgenik alopesi hem erkeklerde, hem de bayanlarda görülüyor. Dr. Gökhan Okan, ‘Bayanlarda saçın tüm alanlarında açılma şeklinde kendini gösterirken, erkeklerde ise alından başlayıp, iki yanda belirginleşir ve başın üst kısmında belirginlik gösterir’ diye konuşuyor.

Erkek tipi dökülme

Erkek tipi saç dökülmelerinde androgenlerin rolü bulunuyor. Bu tip dökülmelerin kalıtımsal alt yapısı bulunduğunu hatırlatan Dr. Gökhan Okan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ergenlikte başlar ve yaşla birlikte artar. Bazı erkeklerde ileri yaşlarda başlayabilir. Olayın gelişiminde androgen fazlalığı ya da saç dökülme geninin mevcudiyeti rol oynar.

Bayanlarda testesteron yüksekliğiyle birlikte ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu gibi durumlarda hormonal sebeplerden dolayı dökülme gelişebilir.

Androgen miktarı normal olsa bile saç dökülme geni mevcutsa, dökülme gelişebilir. Gen anne ya da babadan geçebilir.”

Stresin dökülmedeki rolü

Saç dökülmesinde stresin büyük rolü olduğu konusunda yaygın bir kanaat bulunuyor. Bilimsel araştırmalar da bunu doğruluyor.

Etki mekanizması bilinmemekle birlikte, kıl kökünü çeviren sinir hücrelerindeki kimyasal aktivite değişiminin, kıl köküne ters etki yaptığı kabul ediliyor. Dr.

Gökhan Okan, “Dökülme, stres devam ettiği müddetçe sürer, stres azaldıktan sonraki birkaç ay daha devam edebilir” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Çok sayıda faktör telogen efflizm dediğimiz genel saç dökülmesine sebep olur. Telogen faza giren kıl köklerinde fazlalık olur. Telogen efflizmaya, besinsel eksiklikler (özellikle demir), sıkı diyet, hormonlar, yüksek ateşli hastalıklar, akut kan kaybı, kullanılan ilaçlar, tiroid hormonları ve kronik hastalıklar sebep olur.

Şampuanlar, saça uygulanan kozmetikler saç köküne zarar vermektedir. Özellikle kuru saça sahip olan kişilerde kıl köklerindeki kimyasal bağlar kolaylıkla zarar görebilir. Bu faktörlerin saç dökülmesine sebep olduğu bilindiğinden bu sebeplerin araştırılması gerekir.

Telogen Efflizm olan hastada etyolojik nedenler araştırılmalı, androgenik alopesi bulunan bayanlardaysa hormonal faktörlerin rolü olup olmadığı incelenmelidir.”

Tedavi çeşitleri

Saç dökülmelerinde çok sayıda bitki ve yosun ekstrelerinden hazırlanan losyon ve şampuanlar kullanılıyor. Ancak bu ürünlerin bilimsel etkinliğini kanıtlayacak bulgular bulunmuyor. Dr. Gökhan Okan saç dökülmesinin yalnız bilimsel yöntemlerle tedavi edilebileceğini hatırlatarak bu yöntemlerle ilgili şu bilgiyi veriyor:

Minoksidil:

Erkek ve bayanlarda, erkek tipi saç dökülmelerinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın yüzde 2′lik formu bayanlar, yüzde 5′lik formu ise erkekler için onaylanmıştır. Haricen uygulanır. Saçlı deride Minoksidil sülfite dönüşür, saçtaki damarlar genişler, böylece kılların daha iyi beslenme ve büyümesine sebep olur.

Properia: 

Aktif maddesi Finasterid olan bir ilaçtır. Etkisini kıl köklerinin büyümesinden sorumlu hormon olan testesteronun daha aktif hormona dönüşümünü sağlayan enzimin etkisini durdurarak gösterir.

Dehidro testesteron kıl köklerinde büyümeyi durdurucu özelliğe sahiptir. 18-41 yaş arası erkeklerde kullanılır.

Bayanlarda hamilelikte fetüs gelişimi üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı kullanılmaz, menopoz dönemindeki kadınlarda etkisizdir.

Источник: https://faydalibilgin.com/sac-dokulmesinin-nedenleri-nelerdir/

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi toplumda en sık görülen saç problemlerinden biri olup, erken dönemde bilimsel tedavi yöntemleri ile önlem alınmaması halinde çoğu zaman Alopecia dediğimiz kellik problemi ile sonuçlanmaktadır. Böyle bir sonla karşı karşı kalmamak için öncelikle yaşadığınız sorunun nedeni ve tipini öğrenmelisiniz. Sayfanın devamında toplumda en sık görülen saç dökülmesi nedenleri ve belirtileri açıklanmaktadır.

Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda yaş, cinsiyet ve kişinin sağlık sorunlarına bağlı olarak bir çok dökülme nedeni olduğunu görüyoruz.

Bizde size bilgi verirken konunun daha anlaşılır olması nedeniyle konuyu 3 parçaya bölerek erkekler, kadınlar ve çocuklarla gençler şeklinde 3 farklı kategoride ele alacağız.

Yazının tamamını okumak yerine aşağıda yer alan kısayol bağlantılardan size uygun olana tıklayınız.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Evet arkadaşlar sorunun kaynağını incelemeye ilk olarak erkekler ile başlayalım. Erkeklerde dökülme nedeni olarak karşımıza tek sebep çıkmaktadır.

Ailesel, ırsi, genetik yada erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen bu sorun erkeklerde görülen dökülme probleminin %95’ini oluşturmaktadır.

Yani daha anlaşılır halde açıklamak gerekirse saç dökülmesi problemi yaşayan her 100 erkekten 95’i genetik yani erkek tipi dökülme teşhisi konmaktadır. Sorunun nedeni erkeklik hormonu Testosteron ile alakalı olup, ergenlik dönemi ve 20’li yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

AGA (Androgenetik) Ailesel: Yukarıda yer alan satırlarda da belirtildiği gibi sorun 20’li yaşlarda saçlarda kalite kaybı ve seyrelme şeklinde başlamaktadır. Anne yada babasında saç dökülmesi, kellik problemi olan çocuklarda bu dökülme tipi sık görülmektedir.

Sorunun kaynağı Testosteron olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT dediğimiz Dihidrotestosteron halini almasıdır. DHT kıl yapıcı hücreye ulaşarak ona zarar vermektedir. İlk olarak saçın kalitesi ve uzama hızını yavaşlatmaktadır. Kalitesi azalan kıl kökleri normalde 2-10 yıl yaşamak yerine 3-4 ay yaşam süreci sonrası yenilenmek üzere dökülmektedir.

Bu şekilde insan hayatı boyunca 10-15 defa tekrarlayarak sonrasında Alopecia dediğimiz kellik süreci ortaya çıkmaktadır. Genetik dökülmede sorun şakaklar yada vertex dediğimiz tepe bölgede seyrelme şeklinde görülür. Bunun çözümü için kıl köklerine zarar DHT hormonu baskılayıcı sprey ve tabletler kullanmak gerekir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir? konusunda detaylı bilgi verdiğimiz için burada sadece nedenleri ve belirtileri aktarıyoruz.

Alopecia Areata (Saçkıran) : Erkeklerde görülen saç dökülmesinin 2. önemli nedeni ise halk arasında Saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata olup, özellikle çocuklar ve gençler ile genç yetişkinleri etkilemektedir.

Stres, üzüntü, moral bozukluğunun bağışıklık sistemi üzerinde kötü etkileri nedeniyle herhangi bir belirti olmaksızın saçın bir yada bir kaç noktasında (Alopecia Areata) saçın tümünde dökülmeler (Alopecia Totalis) saç yanı sıra vücudumuzda diğer kılların dökülmesi ile sonuçlanması halinde (Alopecia Universalis) olarak ayrılmaktadır. Sorunun kaynağı stres, üzüntü vs olması nedeniyle tedavinin en önemli aşaması kişinin bu sorunlardan kurtulması olmaktadır. Tedavisi için bitkisel ve bilimsel yöntemler bulunmaktadır. Evinizde sarımsak tedavisi ile %50 etki ederken, bir dermatoloğun yapacağı kortizon enjeksiyonu %70 başarı sağlarken kısa adı SADBE olan (Squaric Acid Dibutylester) kullanımı ile %95 başarılı bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda görülen nedenler erkeklere göre biraz daha fazla olup, kesinlikle sorunun nedeni ve tipini öğrenmeden herhangi bir tedaviye başlamamalısınız.

Çünkü kadınlarda görülen saç dökülmesi nedenlerinin büyük bir bölümü anemi dediğimiz kansızlık ile alakalı olmaktadır. Bunun dışında genetik, hormonal ve menopoza bağlı nedenler bulunmaktadır.

Şimdi dilerseniz bu nedenleri ve belirtilerini ele alalım.

Anemi (Kansızlık) : Yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedeni anemi yani kansızlık ile alakalı olup, tüm kıl köklerini besleyen atardamar ve kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamarlar yer almaktadır.

Kıl köklerinin yeterli miktarda kan almaması yada kan içerisinde yer alan demir, çinko, magnezyum, biotin gibi enzimlerin yeterli olmaması halinde saçlar yeterli vitamine ulaşamaz. Bu durumda kafanın her yerinde dökülmeler görülmektedir.

Böylece sorun genetik yada kansızlığa bağlı olup, olmadığı ayrışmaktadır. Kesin teşhis için muayene olduğunuz dermatolog sizi tam kan sayımı taraması için Hematoloji bölümüne se edecektir.

Yapılan tam kan sayımı taraması ile vücudunuzda eksik olan enzim tespit edilerek tedaviye başlanacaktır. Sorunun çözümü için kansızlık tedavisi sonuna kadar sabırla devam edilmelidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik) : Erkeklerde en sık görülen dökülme nedenlerinden biri olan AGA (Androgenetik) kadınların yaklaşık %20’sini etkilemektedir.

Sorunun kaynağı aynı şekilde Testosteron’un DHT dediğimiz Dihidrotestosterona dönüşmemsi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Aynı şekilde ilk olarak saçlarda kalite kaybı ve sonrasında alın ve tepe bölgesinde seyrelme görülmektedir.

Hormonal: Kadınlarda görülen dökülme nedenlerinden biride hormonal dalgalanmalar olup, özellikle gebelik sürecinde artış gösteren hormonal dalgalanmalar (Telogen Effluvium) dediğiğimiz tedavi gerektirmeyen geçici dökülmelere neden olmaktadır. Çoğunlukla doğum sonrası hormonları normale dönmesi ile sorun ortadan kalkmaktadır.

Menopoz: Erkeklik hormonu Testosteron DHT’ye dönüşmesi ile birlikte saçlarda dökülmeye neden olurken kadınlık hormonu Östrojen ise tam tersi etki ederek saç dökülmesine karşı koruma vazifesi göstermektedir.

Fakat bu durum bir noktaya kadar geçerli olup, kadınlarda doğurganlığın sonu olan menopoz sürecinde kadınlık hormonu östrojen seviyesinde ciddi bir azalmaya neden olmaktadır. Azalan östrojen saçlarda dökülmeye neden olmaktadır.

Çözüm olarak östrojen gibi etki gösteren İsoflavon içeren tabletler kullanmanız önerilir.

Hastalıkların Neden Olduğu Dökülmeler
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kadınlarda saç dökülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır.

Onlardan biride daha önceleri yada halen yaşadığımız sağlık sorunları olup, çoğunlukla saç dökülmesi için gittiğimiz dermatolog muayenesi ile öğreniriz.

Saç dökülmesine neden olan hastalıkların başında Guatr dediğimiz boğazda şişlik öne çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz saç dökülmesine neden olan hastalıkları özet şekilde görelim.

Guatr: Boğazda şişlik ile ortaya çıkan Guatr tiroid hormonunun neden olduğu bir hastalıktır. Düşüklük ve yükseklik şeklinde ikiye ayrılan. Tiroid hormonlarının olması gerekenden düşük olması halinde Hipotiroidi dediğimiz sorun ortaya çıkmaktadır.

Bu sorunu yaşayanlarda saç dökülmesi kökten olmaktadır. Hücre metabolizmasında yavaşlamaya neden olduğu için önlem alınmaması halinde kellik problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tiroid hormonunun olması gerekenden yüksek olması halinde ise hipertiroidi dediğimiz zehirli guatr ise daha çok kırılarak dökülmelere neden olmaktadır. Burada yapılması gereken hastalığın kontrol altında tutulması ve gerektiğinde ameliyat olunmasıdır.

Boğazınızda belirgin ve rahatsız edici bir şişlik varsa iç hastalıkları uzmanlarına muayene olmalısınız.

Polikistik Over Sendromu: kadınlarda saç dökülmesine neden olan hastalıklardan biride kısa adı PCO (Polikistik Over Sendromu) olup, yumurtalıklarda oluşan iyi huylu kist anlamına gelmektedir.

Vücudun çeşitli yerlerinde kıllanmaya neden olduğu gibi aynı şekilde erkek tipi saç dökülmesine neden olmaktadır.

Bunun için ilk yapılması gereken bu alanda deneyimli jinekoloji uzmanlarına muayene olunması gerekmektedir.

Biotin Eksikiği: Kadınlarda dökülmenin bir diğer dökülme nedeni ise Biotin eksikliği olup, daha anlaşılır şekilde açıklamak gerekirse B7 ve Vitamin H eksikliği olarak bilinmektedir. B vitaminleri saç için oldukça gerekli olup, eksikliği dökülmeye neden olmaktadır.

Biotin eksikliğin nedenlerine baktığımızda zayıflamak için uygulanan şok diyetler yanı sıra gençlerin baş belası haline gelen sivilce tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar yine biotin eksikliğine neden olmaktadır. Çözümü diyete başlayacaksanız mutlaka yanında 1 MG Biotin kullanmalısınız.

Aynı şekilde sivilce ilaçları kullanırken bu süreçte Biotin kullanmaya başlamalısınız.

Gastrik Bypass (Obezite Cerrahisi) : Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saç dökülmesine neden olan bir çok sorun bulunmaktadır.

Onlardan biride sağlıklı bir hayata kavuşmak için yapılan cerrahi müdahaleler olup, özellikle fazla kilo (obezite) probleminden kurtulmak isteyenler Gastrik Bypass dediğimiz midenin bir bölümünün küçültülmesi yanı sıra ince bağırsakların kısaltılmasını amaçlayan yöntemle ideal kilolarına kavuşmaktadır.

Gastrik Bypass ameliyatı olanlarda vitamin, protein, biotin yetersizliği gibi beslenme düzensizliğine bağlı olarak geçici dökülme görülmektedir. Böylesi bir durumda size önerim geçici süreli olarak Xpecia Tablet kullanmak olacaktır.

Çocuk ve Gençlerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi sadece yetişkinleri etkilemekle sınırlı kalmayıp, aynı şekilde çocukları da yakından etkilemektedir. Çocuklar ve gençlerde en sık görülen saçkıran dediğimiz Alopecia Areata olup, bunun dışında erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz Androgenetik çoğu zaman 16-17 yaşlarında saçlarda kalite kaybı ile ortaya çıkmaktadır.

Saçkıran (Alopecia Areata) : Çocuklar ve gençlerde görülen dökülmelerin nedeni genelde saçkıran olmaktadır. 5 Yaşındaki çocuklarda bile yaşadıkları korku problemine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Gençlerde ise sorunun kaynağı genelde stres olup, özellikle üniversiteye hazırlanan gençlerin yaşadığı stres ve endişe bağışıklık sisteminde soruna neden olarak immün hastalıklara neden olmaktadır. İmmün hastalıklardan biride saçkıran olup, vücut kendi dokularını yabancı madde olarak algılayıp, onları yok etmek için gereğini yapmaktadır.

Herhangi bir belirti olmaksızın saçınızın bir yada birden fazla noktasında 1 TL genişliğinde açıklığa neden olabilir. Dökülen bölgede cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Evet arkadaşlar yukarıda bir çok saç dökülmesi tipini belirttik, peki sizin yaşadığınız bunlardan hangisi nasıl bileceksiniz? bunun için en mantıklı uygulama mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir.

Saç hastalıkları teşhis ve tedavisi için mutlaka bir dermatolog (cildiye) uzmanına muayene olmak gerekir.

Size yönelteceği sorular ile teşhis edebileceği gibi kadınlarda çoğu zaman kan testi yaparak dökülmenin nedenini anlamaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İlk olarak yaşadığımız sorunun nedeni ve dökülme tipini bilmek gerekir. Bunu öğrenmek için bir dermatoloğa muayene olmak yeterlidir.

Yaşadığınız sorun erkek tipi dediğimiz genetik dökülme ise burada yapılması gereken en mantıklı uygulama DHT baskılayıcı etkisi olan Procapil içeren spreyler yanı sıra Finasterid içeren tabletler kullanmak gerekir.

Bunun dışında aynı şekilde isoflavon ve bitkisel bir içerik olan Saw Palmetto etki etmektedir.

Kansızlığa bağlı dökülmelerde ise sorunun kaynağı genelde kan değerlerinin yetersiz olması yanı sıra kan içerisinde yer alan demir, çinko, magnezyum, B12 eksikliği olması nedeniyle kansızlık tedavisine ek olarak Xpecia tablet kullanmanız önerilir.

Saçkıran probleminde ilk yapılması gereken soruna neden olan stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi sorunlardan uzaklaşmak olmalıdır. Aksi halde uygulayacağınız tedavi çok fazla başarılı olmayacaktır. Kendinizi tedaviye hazır hale getirdiğinizde sarımsak yöntemi yanı sıra kortizon ve bizim de asıl önerdiğimiz SADBE uygulamasına başlayarak 1-6 ay arasında sorundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kaynaklar:
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-icin-hangi-doktora-gidilir/
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nasil-onlenir/
https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

(Visited 460 times, 9 visits today)

Источник: https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.