Saç Dökülmesinin Tedavisi ve Saç Ekimi

içerik

Saç Ekimi İçin Uygun Musunuz? | Saç Dökülme Aşamaları

Saç Dökülmesinin Tedavisi ve Saç Ekimi

FUE yöntemiyle saç ekimi ya da sakal ekimi yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Belki senelerdir farklı çözüm yolları bulmaya çalışıyordunuz veya ilk defa harekete geçiyor da olabilirsiniz.
Saç dökülmesi veya kellik yaşayan insanlar, sosyal yaşamlarında daha içe kapanık hatta depresyona kadar ulaşan büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir.

Saç dökülmesinin nedeni ister yaş, stres olsun, isterse hastalık veya genetik faktörlerden kaynaklansın; bir zamanlar sahip olduğunuz saçları özlüyorsunuz ve onlara tekrar kavuşmak istiyorsunuz.

Yalnız değilsiniz

Kadınların yaklaşık %50’sinde saç dökülmesi görülürken, erkeklerin ise %80’i 80 yaşında saç dökülmesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan çok sayıda insan bulunurken, ne yazık ki piyasada çözüm olarak sunulan yöntemlerin çoğu saç dökülmesi tedavisinde başarıya ulaşamamıştır.

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan lazer terapi, saç ekimi, PRP gibi farklı birçok yöntem arasından seçim yapabilmek yorucu ve bunaltıcı olabilmektedir. Ne yapmanız gerektiği veya kiminle iletişime geçeceğiniz konusunda ilk adımı atmak size zor bir süreç olarak gelebilir.

Saç ekim uzmanının kalitesini belirleyen unsurlar nelerdir?

Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalınca kendinizi mağlup olmuş gibi hissedebilirsiniz. Nasıl yardım alacaksınız? Saç dökülmesi probleminiz için bir çözüm veya tedavi var mı? Çözüm arayışlarında bulunmak bazen çok yorucu olabilmektedir.

Takviye desteği sağladıklarını iddia eden pazarlamacılar, paranızı almak için her türlü reklam aracına başvururken, sizin sağlığınızı ikinci plana atıp gerçek sonuçlar elde etmenize engel olmaktadırlar. Saç dökülmesi sorununuz için ihtiyacınız olan tek şey, uzun vadeli bir sonuç elde etmenizi sağlayacak faydalı ve profesyonel bir tedavi yöntemi bulmak.

Bir saç ekim doktoru ile görüşmeniz, güzel bir başlama noktası sağlayacaktır. Doktorunuzu seçerken, branşıyla ilgili teknolojik gelişmeleri takip eden, yöntem ve tekniklere hakim, deneyimli bir uzman olmasına dikkat etmelisiniz.

Derdinizi gerçekten anlayacak ve saç ekiminden alacağınız sonucu samimi bir şekilde önemseyecek bir doktor istersiniz.

Doktorunuzun daha önce gerçekleştirmiş olduğu saç ekimi işlemlerinde sonuçlardan memnun kalmış çok sayıda hastanın olması yine bakacağınız önemli kriterlerden bir tanesidir.

Seçeneklerinizi Değerlendirin

Sunulan farklı tedavi yöntemlerini bilmeniz, görüşmeye gittiğinizde doktorunuza doğru sorular sormanıza ve ziyaretinizden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacaktır.

  • FUE, vücudun verici bir kısmından sağlıklı ve dökülmeye dirençli foliküler ünitelerin çıkarılmasını ve istenilen alanlara ekimini içeren bir saç ekimi operasyonu yöntemidir.
  • Sakal Ekimi Uygulamaları
  • Bıyık veya Favori Ekimi
  • Kaş Ekimi
  • PRP terapisi, mevcut saç bakım işlemlerine koruyucu veya onarıcı bir destek sağlayan cerrahi dışı bir seçenektir. Kişiden bir miktar kan alındıktan sonra bir santrifüj kullanılarak plazma kandan ayrıştırılır ve yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilir.
  • Bazı durumlarda hormonal dengesizliklerden dolayı saç dökülmeleri yaşanabilir; Mezoterapi, özel solüsyonların hazırlanıp uygulanmasıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. DHT hormonunu dengelemek ve saçları tekrar canlandırıp, güçlendirmek için tasarlanmıştır.

Saç Dökülme Seviyenizi Biliyor Musunuz?

Norwood Ölçeğini kullanarak sizin için farklı seçenekleri ayrıntılı olarak sunacağız. Kendi kendinize teşhis koyabilir, böylece hem isteklerinize hem de ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun tedavi yöntemini belirlemiş olursunuz. Elbette daha detaylı ve kişisel bir tedavi planı oluşturmak için her zaman uzman bir doktora danışabilirsiniz.

Aşağıda yer alan resmi inceleyin ve saçlarınızı en iyi yansıtan imajı belirleyin.

Tip 1 – Minimal Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin en erken safhası olan Tip 1, ön saç çizgisinin minimal düzeyde dökülmesi ile karakterize edilmektedir. Saç çizgisinde hafif derecede çekilme görülür.
Tip 1, yaş ilerledikçe hızlı bir şekilde Tip 2 saç dökülmesine dönüşebilmektedir.

Saç dökülmesinin henüz başlangıç seviyesinde olması, dökülmenin önüne geçmek ve sürecin önemli ölçüde geciktirilmesi için çok iyi bir fırsattır. Bu evrede genellikle bir saç ekimi işlemi veya benzer bir prosedüre gerek duyulmaz ama bazı kişiler ön saç çizgilerinde görülen gerilemeyi tedavi etmek üzere bir saç ekim uzmanına danışıp operasyonlara başlamayı tercih edebilmektedir.

Tip 2 – Ön Saç Çizgisinde ve Şakak Bölgesinde Gerileme

Tip 2 saç dökülmesi yaşayan kişilerde genellikle ön saç çizgilerinden şakaklara doğru simetrik şekilde ilerleyen çekilme gözlenmektedir. Saç dökülmesi ileri seviyelerde olmasa da ciddiye alınmalıdır.

Çünkü insanlar genellikle Tip 1 saç dökülmesinin progresif olmadığını düşünerek yanılgıya düşebilmektedir.Tip 1 saç dökülmesinden artık Tip 2’ye geçmişse bu, saç kaybının ileri seviyelere gelebileceği ihtimalini de beraberinde getirmektedir.

Tip 3 – Hafif ve Orta Dereceli Saç Dökülmesi

Tip 3 saç dökülmesi hafif ve orta dereceli saç kaybı ile karakterize edilmektedir. Bu evrede saç kaybı üstlerden tepeye doğru ilerler ve ön alın çizgisindeki çekilme şakak tarafından derinleşmeye başlamıştır. Bu aşamada artık saç dökülmesi fark edilmeye başlanmıştır ve önüne geçilemeyecek bir seviyeye doğru ilerlemektedir.

Bu evrede bir saç ekim uzmanı ile görüşmeniz ileride ortaya çıkabilecek problemleri önlemek açısındanson derece önemlidir. Birçok kişi saç dökülmesinin bu evresinde saç ekimi yaptırmayı tercih etmektedir. Saç kaybının progresyonunun önlenebilmesinin yanı sıra mezoterapi tedavisi ile çok kısa bir sürede eski saçlarınıza tekrar kavuşmanız mümkündür.

Çok az sayıda kişinin bu evrede saç ekimi yaptırdığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Tip 4 – Orta Dereceli Saç Dökülmesi

Tip 4 saç dökülmesi yaşayan kişilerde saç kayıbı daha fazla olmaktadır.

Bu aşamada gerçekleşen dökülmelerin geri kazanılması ve telafisi daha zor olsa da hemen durdurulmalıdır çünkü Tip 4’ten sonraki evrelerde saç kaybını durdurmak neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Dökülen saçların eski haline kavuşabilmesi için bu evrede kesinlikle bir uzman ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir. Saç dökülmesinin bu aşamasına gelindiğinde mezoterapi, saç ekimi veya PRP gibi farklı tedavi yöntemleri arasından bir tanesi tercih edilebilir. Bundan sonraki evrelerde kişiler genellikle saç ekimi yaptırmayı tercih etmektedir.

Tip 5- Orta İleri Dereceli Saç Dökülmesi

Tip 5 saç dökülmesi yaşayan kişilerde saç açıklığının iyice artmış olduğu gözlenmektedir. Bu evrede kaybedilen saçların geri kazanılması artık pek mümkün değildir, bu durumda en etkili çözüm saç ekimi yaptırmak ve PRP tedavisidir.

Tip 6- İleri Dereceli Saç Dökülmesi

Tip 6’ya gelindiğinde ciddi oranda saç kaybı yaşamış olan kişinin tepe ve alın bölgesindeki açıklığının daha da genişlemiş olduğu görülmektedir. Tedavinin daha da zorlaştığı evre olan Tip 6’ya gelindiğinde zaman kaybetmeden bir uzmana danışılması kişinin en iyi sonucu alabilmesi açısından son derece önemlidir.

Tip 7-Saç Dökülmesinin Son Aşaması

Saç dökülmesinin en son aşaması olan Tip 7’de öndeki ve tepedeki saçların büyük çoğunluğu dökülmüştür, sadece ense ve kulak üzeri bölgede bir miktar saç kalmıştır.Bu evrede saç dökülmesinde geri dönüşüm neredeyse olanaksızdır.

Kendinizi yenilmiş gibi hissediyor olsanız da umudunuzu kaybetmeyin çünkü FUE yöntemiyle saç ekimi yaptırabilir veya PRP tedavisi uygulayabilirsiniz.

Son Sözler

Saç dökülmesi sorununuz için çok sayıda başarılı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İster sakal ekimi yaptırmak olsun, isterse daha gür kaşlara sahip olmak için kaş ekimi veya eski saçlarınıza tekrar kavuşmak için saç ekimi yaptırmak olsun, ihtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun tedavi yöntemini bulabileceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Saç dökülmesi tedavileri üzerine çok özel bir deneyime ve bilgi birikimine sahip olan Dr.

Serkan Aygın, saç dökülmesi sorununuz ile nasıl baş edebileceğiniz konusunda size yol göstermenin yanı sıra, aşırı saç kaybı yaşamış bile olsanız en kısa zamanda saçlarınızı geri kazanmanızı sağlayacaktır.

Sonuçlardan memnun kalan binlerce hastaya saç ekimi yapmış bir uzman olarak, size de en iyi sonucu vereceğinden emin olabilirsiniz.

Источник: //drserkanaygin.com/tr/sac-ekimi-icin-uygun-musunuz/

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesinin Tedavisi ve Saç Ekimi

Saç dökülmesi tedavisi denildiği zaman sizinde tahmin edeceğiniz gibi akla tek bir tedavi yöntemi gelemez. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde kişinin saç dökülmesi sebepleri, saç dökülmesi tipi ve saçının yapısı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizler için saç dökülmesi çeşitlerine göre tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Saç dökülmesi tedavisi olmak istiyorsanız öncelikle saç dökülmesi sebeplerini bilmeniz ve saç dökülmesi çeşidinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Tabi ki bunun için en garantili ve doğru yol doktora giderek saç analizi ve muayenesi yaptırmaktır ancak bazı durumlarda kişiler kendi saç dökülmelerinin sebeplerini anlayabilir ve saç dökülme çeşidinin ne olduğuna karar verebilir.

Saçınız Neden Dökülüyor?

Saç Dökülmesi Tedavisi Kısa Kısa…

Öncelikle saç dökülmesi sebeplerini sorgulayarak saç dökülmesi çeşidinizi belirlemelisiniz. Dünya üzerinde her 3 kişiden 1’i hayatında en az bir kez saç dökülmesi sorunu ile baş başa kalmaktadır. Lakin bu her zaman saç dökülmesi tedavisi gerektirmeyebilir.

Saç dökülme tedavisi doktor tarafından yapılan analiz, tetkik ve muayeneler sonrasında uygulandığında çok daha etkin ve yararlı olmaktadır. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde saç dökülmesi çeşidinizi ve saç dökülmesi sebebinizi bilmelisiniz.

Saç dökülmesi sebeplerine ve çeşitlerine şöyle kısaca bir göz atalım.

Saç dökülmesini öncelikle kalıcı ve geçici dökülme olarak sınıflandırılmaktadır.

Kalıcı saç dökülmelerinde saçların geri kazandırılması çok küçük bir olasılıktır.

Bu çeşit saç dökülmelerinde saç dökülme tedavisi saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmeden önce ve düzenli bir şekilde uygulanırsa saç dökülmesi ciddi anlamda yavaşlatılabilmektedir.

Kalıcı Saç Dökülmesi sebepleri şöyle sıralanabilir;

Genetik Faktörler:

Genetik Özellikle erkeklerde görülen kalıcı saç dökülmesinin temel sebebi genetik yapı yani ailesel faktörlerdir. Ailesinde genetik kökenli saç dökülmesi görülen kişilerde kalıcı saç dökülmesi görülme olasılığı çok yüksektir.

Genetik kökenli saç dökülmeleri, saçların kafanın tüm bölgelerinde seyrek ve ince şekilde olduğu kadın tipi dökülme ve saçların alından ve tepe bölgesinden başlayarak açıldığı erkek tipi dökülmedir.

Erkek tipi saç dökülmesi belirli bir seviyeye kadar ilerlemişse bu çeşit saç dökülmesinde en başarılı ve kalıcı saç dökülmesi tedavisi saç ekimi olarak görülmektedir.

Yeni başlamış genetik sebepli dökülmelerde, saç dökülmesini yavaşlatmak amacıyla birtakım farklı saç dökülmesi tedavileri uygulanabilmektedir. Bunlara aşağıda değineceğiz.

Çeşitli Hastalıklar:

Çeşitli hastalıklar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bunların en çok bilineni saçkıran olarak bilinen hastalıktır. Saçkıran geçici saç dökülmesine sebep olabilmekle birlikte kalıcı saç dökülmesinin de sebebi olabilmektedir. Çeşitli hastalıklar sebebiyle kalıcı dökülme yaşayan kişilerde en geçerli saç dökülmesi tedavisi saç ekimidir.

Yara, Kesik ve Yanıklar:

Saçlı bölgede çeşitli sebeplerle oluşmuş yara, kesik ve yanıklar o bölgedeki saç foliküllerini öldürerek saç köklerine kalıcı zarar vermektedir.

Böyle durumlarda bu bölgelerde tekrar saç çıkması imkansız hale gelebilir. Yara, kesik ve yanıklar kalıcı saç dökülmesine sebep olur.

Bu gibi durumlarda diğer saç dökülmesi tedavileri işe yaramayacağı için saç dökülmesi tedavisi olarak saç ekimi alternatifi düşünülmelidir.

Geçici Saç dökülmesi Sebepleri ise şu şekildedir;

Geçici saç dökülmesi, çeşitli sebeplerle ortaya çıkar ve genellikle sebep ortadan kaldırıldığında saç dökülmesi de kendi kendine düzelir ancak çok ilerlemiş dökülmelerde saçın yeniden eski görünümüne kavuşabilmesi için saç dökülmesi tedavisi uygulamak doğru olacaktır.

 • Hormonal Sorunlar
 • Mevsim Geçişleri
 • Metabolik Rahatsızlıklar
 • Stres
 • Hamilelik Süreci ve sonrası
 • Beslenme Sorunları
 • Çeşitli hastalıklar ve tedavi yöntemleri
 • Çevresel Faktörler

Saç dökülmesi tedavisi geçici saç dökülmesinde sebep ortadan kalktığında saçın hızlı bir şekilde toparlanması için kullanılabilmektedir. Peki Saç dökülmesi Tedavileri Nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisinde saç dökülmesi sebebini ve saç dökülmesi çeşidinizi bilmeniz çok önemlidir. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, “Erkeklerde Saç Dökülmesi” konulu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Tedavisi Olarak Neler Yapılabilir?

Saç dökülmesi çeşidine göre belirlenmiş farklı saç dökülmesi tedavileri vardır. Bunlara şimdi şöyle bir göz atalım.

Saç Bakımı Kürleri ve Ürünleri:

Özellikle hafif seyreden saç dökülmelerinde işe yarayan bir yöntemdir. Doğru saç bakımı uygulayarak özellikle çevresel faktörler ve dış etkenler sebebiyle yıpranarak dökülen saçınızı eski formuna kavuşturabilirsiniz.

Bu anlamda geliştirilen ürünler saçınızı dışarıdan beslemeyi hedeflemektedir.

Saç bakım kremi ve saç bakım serumu gibi yalnızca saçı yüzeysel olarak düzgünleştirmeyi hedefleyen ürünlerin haricinde saç bakım kürü ve saç bakım maskesi gibi ürünlerle saç köklerinizi dışarıdan beslemeyi deneyebilirsiniz.

Bu anlamda çok farklı ürün yelpazesi mevcuttur. Doğal ürünleri ve güvenilir markaları tercih etmeniz hafif seyreden saç dökülmenizin azalmasına destek olacaktır ancak saç dökülmesinde düzenli bakımın çok önemli olduğunu ve özellikle kozmetik ürünlerle yapılan bu bakımın etki etmesinin zaman aldığını hatırlatmak isteriz.

Güçlendirici Ve Besleyici İlaçlar:

Saç dökülmesi tedavisinin yalnızca dışarıdan saça uygulana ürünlerle yapılması gereken etkiyi gösteremeyebilmektedir. Saç kökünün beslenebilmesi ve yeniden eski formunu kazanabilmesi için saçın güçlenmesini sağlayan vitaminlerin ve bazı destekleyici maddelerin dışarıdan alınması saçınızın kuvvetlenmesi için ideal olacaktır.

Güçlendirici ve besleyici ilaçları doktorunuzun kontrolü sonrası tavsiyesi üzerine almanız, vücudunuzda eksik olan ve saç dökülmesine sebep olan temel etkene direkt olarak ulaşmanızı sağlayacağı için daha doğru olacaktır.  Doktorunuz vücudunuzda eksik olan ve saç için yararlı vitaminleri belirleyerek size birtakım saçı içerden besleyen ve güçlendiren takviye ilaçlar önerebilir.

PRP:

Saç dökülmesi sorununda son yıllarda etkili bir yöntem olan PRP, Trombositten aktive edilmiş kişinin kendi kanı ile yapılan bir uygulamadır.

Hücre yenilemeyi tetikleyen PRP, çeşitli sebeplerle yıpranan saç köklerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Erken dönem kalıcı dökülmeler dahil olmak üzere saç güçlendirmek için kullanılabilmektedir.

Erkek tipi dökülmelerde saç ekimi tedavisi gerektirmeyen yeni başlayan saç dökülmeleri için dökülmeyi yavaşlatıcı etki yaratabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi PRP’nin düzenli uygulanması ve doğru şekilde yapılması en iyi şekilde etki etmesini sağlar..

Günümüzde çok popüler olan PRP uygulaması, eksik veya yanlış şekilde uygulanabilmekte yan ve tam etkin olmayan ürünlerle yapılabilmektedir.

PRP tedavisi düşünüyorsanız Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir kuruluşlarda yaptırmanız tedavinin işe yaraması için önemlidir.

***

PRP ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için “PRP Nedir? Nasıl Uygulanır” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

***

Mezoterapi:

Saç köklerine saç besleyici vitamin kürlerinin enjekte edilmesidir. Saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılan yöntem, saçların hızlı bir şekilde beslenerek güçlenmesine destek olan bir yöntemdir.

Saç Mezoterapisi, PRP gibi düzenli uygulanmalı ve saç mezoterapisi ile birlikte diğer saç dökülmesi tedavisi yöntemleri de uygulanmalıdır. Saç mezoterapisi, beslenme bozukluğu, stres, hormonal dengesizlikle ya da dış etkenler sebebiyle yıpranmış saçları güçlendirirken, ilerlemiş saç dökülmelerinde çok etkili olmamaktadır.

Kalıcı erkek tipi dökülmeler de ise, erken dönemde diğer saç dökülmesi tedavisi ile uygulandığında kelleşme süresini yavaşlatabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi, düzenli uygulanmalı ve doğru beslenme, kötü alışkanlıklardan uzak durma gibi yan faktörlerle desteklenmelidir. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde doktorunuza saç analizi yaptırmanız tedavinin etkinliğini arttıracaktır. Saç dökülmesi tedavisi nin işe yaramayacağı dökülme çeşitlerinde saç ekimi alternatifi düşünülmelidir.

Yrd. Doç. Dr.  Soner BÜYÜKKINACI

Источник: //www.sacekimleri.com/sac-ekimi/sac-dokulmesi-tedavisi/

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç Dökülmesinin Tedavisi ve Saç Ekimi

Saç dökülmesi günümüz de bir çok insanın yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Hatta tedavi edilmediği takdirde bazı insanlarda  psikolojik sorunlara kadar gidebilmektedir.

Peki,saç dökülmesinin önüne geçebilir miyiz? Saç dökülmesi yaşayan kişilerde ne gibi yöntemler saç dökülmesine iyi gelebilir? Saç dökülmesine iyi gelecek yöntemleri anlatmadan önce saç dökülmesinin sebeplerini inceleyelim.

Saç Neden Dökülür?

Günde 50-150 adet saç telinin dökülmesi normal saç dökülmesi olarak kabul edilir.

Bu miktardan fazla saç döküldüğünde, saçlar eski canlılığını kaybettiği ve güçsüzleştiğinde, saçlarda seyrelme ve bölgesel kelleşmeler görüldüğünde bir an önce tedaviye başlamak adına bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Yapılan testler ve incelemeler sonucunda saç dökülmenizin sebebi tespit edilip, bu doğrultuda etkili bir tedavi uygulanmaya başlanacaktır.

Dökülen Saçlar Geri Çıkar mı?

Dökülen saçların yeniden çıkıp çıkmayacağı sorusu birçok değişkene bağlı cevabı içinde barındırır. Günümüzde insanlar birçok nedenden ötürü saç dökülmesi sorunu ile baş başadırlar.

Stres, beslenme düzeni yahut çeşitli sağlık sorunları kaynaklı saç dökülmesi nedenleri görülebileceği gibi genetik saç dökülmesi de vardır. Genetik nedenli dökülen saçların tekrar çıkmayacağını söylemek mümkündür.

Ancak aksi durumdaki nedenlerden dolayı dökülen saçlar tekrar çıkabilir.

Androgenetik tipi saç dökülmesi;

Androgenetik tipi (erkek tipi) en yaygın saç dökülmesi çeşitlerdendir. Erkeklerde görülen dökülmenin %90’ı kadınlarda ise %30-%40’ı androgenetiktir. Sorunun kaynağı testesteron hormonu ile salgılanan DHT’dir.

DHT kıl köklerine zarar verip saçların dökülmesine neden olur. Bu tip bir saç dökülmesi yaşanmakta ise en kesin çözüm saç ekimidir. Uygulama dönemi süresince fayda sağlayan ilaçlar mevcuttur ancak istenilen fayda elde edilemez.

Androgenetik tipi saç dökülmesinde dökülen saçların tekrar çıkması çok olası değildir.

Demir eksikliği;

Demir eksikliğinden dolayı kaynaklanan saç dökülmesi çoğunlukla kadınlarda görülür. Halk arasında kansızlık olarak adlandırılan bu sorun kaynaklı saç dökülmesi tedavi ve etkin beslenme düzeni ile giderilebilir. Dökülen saçların tekrar çıkması olasıdır.

Saçkıran;

Saçkıran en yaygın strese bağlı görülmektedir. Ancak beslenme düzenine ya da herhangi başka bir hastalığa sebep de ortaya çıkabilir. Saçkıran belli bir dönem süresincedir. Saçkıran ile dökülen saçlar yeniden çıkar. Çeşitli tedaviler saçlara daha kısa sürede de kavuşulabilir.

Guatr;

Guatr, hipertiroidi ve hiportiroidi olmak üzere iki şekilde görülür. Hipertiroidi troid hormonunun normalden fazla, hiportiroidi ise troid hormonunun normalden az salgılanması nedeniyle ortaya çıkar. Bu iki tipte gerçekleşen saç dökülme tarzı farklılık gösterir. Hipotiroidi ise eğer sorun, dökülme saç kökünden zayıflayarak oluşu.

Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer. Öte yandan yağlanmanın azalması nedeniyle ciltte kuruluğa ve saçta mat görünüme neden olur. Hipertiroidi hastalarında ise dökülme daha çok kırılarak gerçekleşir. Saç kalitesindeki azalma nedeniyle çatallanma ve kırılma sık görülür.

Guatr nedeniyle oluşan saç dökülmesi, hastalığın giderilmesi ile önlenebilir. Dökülen saçlar tekrar çıkar.

Polikistik over sendromu;

Yumurtalık kisti ile alakalı oluşan bu hastalık kalıtsal nedenlerle erkeklerde de saç dökülmesine neden olabilir. Ancak tabii ki de kadınlarda görülür yaygın olarak. Jinekoloji uzmanı ile etkin bir tedavi süreci dökülen saçlar tekrar çıkabilir.

Sistemik Lupus Eritematozus;

Bağışıklık sistemine bağlı sorunlarla ortaya çıkan SLE hastalığı ile de saç dökülmesi görülebilir. Uzman doktorla yürütülen tedavi süreci ile soruna çözüm bulunması mümkündür. Tedavi başarı ile tamamlandığı halde dökülen saçlar tekrar çıkar.

Beslenme bozukluğu;

Beslenme bozukluğu nedeniyle saç kalitesinde azalma ve dökülme görülebilir. Hızlı sonuç alma adına yapılan diyetlerle görülen bu tip problemler genellikle protein ve demir eksikliği sonucu oluşur.

Kullanılan ilaçlar;

Yüksek şiddetli hastalıklar ile baş etmeye çalışan insanlar ağır yan etkileri olan ilaçlara başvurmak zorunda kalırlar. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapiler saç dökülmesine neden olmaktadır örneğin. Bu gibi durumda sürecin sonlanması halinde dökülen saçlar tekrar çıkar.

Benzer şekilde kadın doğum hapları ve sivilce ilaçları içerisinde yer alan zoretanin isimli madde Biotin eksikliğine neden olması ile saç dökülmesine neden olmaktadır. Etkin çözüm yöntemleri ile dökülen saçlara yeniden kavuşulabilir.

Peki, Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesinin önlenebilmesi için öncelikle dökülmenin sebebini doğru bir şekilde tespit etmek gerekmektedir. En sık görülen saç dökülme sebepleri kalıtsal ve hormonal saç dökülmeleri, strese bağlı dökülmeler, tiroid, çevresel faktörler ve yanlış beslenmedir.

Doğru Beslenme

Vücutta protein, çinko, demir ve vitamin eksikliği saç dökülmesine sebep olur. Beslenmenize bu vitamin ve mineralleri alabileceğiniz besinleri ekleyerek saç dökülmesini engellemek için ilk adımı atabilirsiniz. Bu vitamin ve mineralleri bulabileceğiniz besinler:

Çinko: kırmızı et, tavuk, yeşil sebzeler
Demir: sığır eti, kuru kayısı, kırmızı et, maydanoz, yumurta, buğday, ay çekirdeği
Bakır: ay çekirdeği, kaju, badem, yengeç ve istiridye, yumurta sarısı, tahıllar
A vitamini: yeşil sebzeler, sarı renkli meyveler
B vitamini: taze yeşil yapraklı sebzeler, muz, domates, karnabahar, tahıllar, yoğurt

Çevre Faktörü

Saç dökülmesinde etkili olan önemli unsurlardan biri de çevre faktörüdür. Özellikle sanayileşmiş şehirlerde yaşayanlar için çevre kirliliği, atıklar, egzoz dumanları gibi faktörler saçın üzerine yapışarak hem köklerinin zarar görmesine ham de saçın zayıf ve cansız gözükmesine sebep olur.

Çevresel etkileri önleyen farklı saç tiplerine uygun birçok şampuana kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca özellikle yaz aylarında UV ışınları saçların kırılmasına ve matlaşmasına sebep olur.

Bu nedenlerden ötürü yazın saçlarınıza ekstra özen göstermeli ve mevsimsel geçişlerde bakım yapmaya dikkat etmelisiniz.

Saça Yapılan Yanlış Uygulamalardan Kaçının!

Kadınlarda saç dökülmesine etki eden sebeplerden biri de saça aşırı ısı veren işlemler uygulamak. Sıklıkla uygulanan fön, düzleştirme, maşa ve boya işlemleri saç köklerinin zarar görmesine sebep olur. Bu sebepten ötürü saç dökülmesi görülen kadınlar bu işlemleri olabildiğince en aza indirmelidirler.

Bunların dışında günlük hayatta kullandığımız fazla kimyasal içeren kozmetik ürünlerinin ve saç köklerinin zarar görmesine neden olan at kuyruğu gibi sıkı saç toplama şekillerinin kullanımının da azaltılması gerekiyor.

Saçı sık sık yıkamak, sürekli taramak ve ıslakken havluyla kurutmak günlük hayatta sık sık yaptığımız hatalardan sadece birkaçı.

Stresten Uzak Durmaya Çalışın!

Stresli yaşam biçimi saç dökülmesini hızlandıran önemli etkenlerden biridir. Stres sonrası yaşanan saç dökülmesi sonucu stres oluşur.

wikihow

Bu iki unsur birbirini tetikler ve kısır döngü şeklinde devam eder. Bu sebepten ötürü mümkün olabildiğince stresli yaşam biçiminden uzak durmak gerekiyor.

Saç Dökülmesine İyi Gelecek Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Saç dökülmesine ne iyi gelen bitkisel kürler ile  tedavi yöntemleri hem evde kolaylıkla uygulanabilmesi açısından hem de saç derisine zarar vermemesinden ötürü en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Prosiyanidin içeren bitkiler içerisindeki antioksidanlar sayesinde saç köklerine zarar veren etmenleri engeller.

Bu yüzden sağlıklı saç köklerine sahip olmak ve saç dökülmesini önlemek için atılabilecek ilk adımlardan biri antioksidan içeren bitkileri kullanmaktır. Prosiyanidin içeren bitkileri hem saça maske ve kür şeklinde uygulayarak hem de günlük öğünlerinize katarak etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Beslenmenize bolca sebze ve meyve tüketmeniz saç dökülmesini engelleyip, yeni ve sağlıklı saç kökleri çıkmasına etki edecektir.

Antioksidan etkili bazı bitkiler:

Soğan: İçerisindeki kükürt sayesinde kafa derisinde kan dolaşımının artmasını sağlayarak yeni saçların çıkmasını tetikler.
Sarımsak: Saç derisindeki toksinleri temizleyip, yeni saç tellerinin çıkmasına yardımcı olur.

Biberiye: İçeriğindeki antioksidanlar ile kafa derisini saça zarar veren kimyasallardan korur. Saç köklerine uygulandığı zaman saçı canlandırır ve gürleştirir. Aynı zamanda saç gözeneklerini açarak yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.

Aloe Vera: Vücuttaki pH dengesini sağlayarak saçtaki nemi hapseder. Bu sayede saçtaki yıpranmaya bağlı dökülmeleri engeller.
Çörek Otu Yağı: Beta karoten, A, B1, B2, B6, E, C vitaminleri gibi vücuda faydalı birçok bileşeni içerdiği için mucizevi bitki olarak adlandırılır.

Saç köklerini canlandırır, güçlendirir, saçı besler ve dökülmesini engeller. Çörek otu yağını hem saç diplerine masaj yoluyla doğrudan uygulayarak hem de öğünlerinize ekleyerek takviye olarak kullanabilirsiniz.

Isırgan Otu: A ve C vitaminleri, demir ve kalsiyum gibi vitamin ve mineraller ile saçı güçlendirir ve parlaklık verir. Aynı zamanda kepek sorununu ortadan kaldırmakta da etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Nane Yağı: İçerisindeki mentoller ile saç derisinin rahatlamasına ve saçın gürleşmesine yardımcı olur. Şampuanınızın içine badem, kayısı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlardan biriyle birlikte ekleyip seyrelterek kullanabilirsiniz.
Arpa, üzüm çekirdeği, kakao, yaban mersini, yeşil çay, kuşburnu, badem ve badem yağı gibi birçok bitkinin saç dökülmesine iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Özellikle son yıllarda popüler olan hindistan cevizi yağı ve avokado yağı içerdikleri A, B, C, D, E vitaminleri ve antioksidan özellikleri sayesinde saçın güçlenmesinde ve canlanmasında etkilidir.

Bu yağları evde sorunsuz bir şekilde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Yağları saçınıza masaj yaparak uygulayın ve 2 saat bekleyip durulayın.

Bu işlemi haftada 2-3 kere gerçekleştirirseniz saçlarınızdaki canlılığı ve güçlenmeyi siz de gözlemleyeceksiniz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Tedavisi

Erkeklerde saç dökülmesi genelde kalıtsal faktörler ve hormonal sebeplerden ötürü ergenlik çağından itibaren başar. Seyrelme ile başlayan bu dökülmeler, bölgesel kayıplara, tedavi görülmediği taktirde de kelliğe kadar gidebilir.

Erkek tipi saç dökülmesi, tedavisi uzun zaman alan ve özen gösterilmesi gereken bir dökülme çeşididir.

Bu sebeple saçlarda dökülme, seyrelme ya da güçsüzleşme gözlemlendiği taktirde gerekli tedavi için hemen bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Şampuan Kullanılmalı

Çevresel faktörlerden ötürü saçlar daha çabuk yağlanıyor. Bu görüntüyü engellemek adına saçlarımızı sık sık yıkıyoruz. Ancak her gün saç yıkamak saç derisindeki sağlıklı yağ oranını düşürdüğünden saçların dökülmesine neden oluyor. Bu nedenle doğru şampuan seçimi çok önemli.

Doğru şampuan tek başına saç dökülmenizi durdurmaz ancak uyguladığınız diğer tedavilere ek olarak dökülmenin azalmasında yardımcı olur. Bu sebeple doğru şampuanı seçmek çok önemlidir. Size en etkili olacak şampuanı seçmek için öncelikle saç tipinizi bilmeniz gerekiyor.

Özellikle eczanelerde saç dökülmesini engelleyici olarak satılan şampuanlar birçoğu içerisinde ısırgan otu, sarımsak gibi bitkisel maddeler içeriyor. Şampuan seçiminizi bu doğrultuda yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken diğer noktalar saçınızı şampuan kalmayacak şekilde güzelce durulamak ve saçı ısı yöntemlerini olabildiğince az uygulayacak şekilde kurutmak.

Saç Dökülmesi İçin Medikal Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesini tedavi etmek ve önlemek adına birçok yöntem uygulanmaktadır. En doğru ve etkili tedavi uzmanlar tarafından kişinin sorununa yönelik belirlenmektedir. Bu sebeple herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekilmektedir.

İlaç Tedavisi

Son senelerde medikal yöntemlerden en revaçta olanı ilaç tedavisi yöntemidir. Düzenli kullanım sonucunda saç sayısında artış, saç köklerini güçlendirme ve dökülmede azalma görülür.

Her hastanın dökülme sebebi farklı olduğundan ve bu ilaçlar yan etkiler gösterebileceğinden doktor tarafından verilmesi gerekmektedir.

Bu ilaçlar en çok 20-30 yaşları arasında, bölgesel dökülme görülen ve dökülmesi kısa zaman önce başlamış hastalarda geçerlidir.

Saç Mezoterapisi

Saçlarda kolojen üretiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral ve aminoasitlerin bir micro iğneler ve enjektör ile saç köküne işlendiği yöntemdir. Mezoterapi yöntemi sonucunda saç derisindeki kan dolaşımı artar ve yeni saçların çıkması sağlanır.

Var olan saçlar daha gür, yoğun ve sağlıklı bir hal alır. Ortalama 10 seans olup, hastanın ihtiyacına yönelik olarak değişebilmektedir. Mezoterapi kolaylıkla uygulanabilen bir tedavi yöntemi olup, uzun dönemde kalıcı ve etkili bir sonuç alınmasını sağlar.

PRP

Hastanın kanının özel bir ayrıştırma işleminden geçirilip, yeni kök hücrelerin seyrelme gözüken bölgelere enjekte edilmesi yöntemidir. Özellikle zayıf ve güçsüz saç köklerine sahip hastalara uygulanır. Kafa derisinin altındaki saç köklerini uyarır, güçlendirir ve canlanmasını sağlar. Acısız ve kolayca uygulanabilen bir yöntemdir.

Saç Ektirme

Genetik yatkınlık ve özellikle erkek tipi saç dökülmesi gözlemlenen hastalara uygulanır. Sağlıklı saç hücreleri cerrahi bir işlem sonucu alınır ve saç dökülmesi olan bölgeye eklenir. Operasyondan 10 gün sonra saçlar yerine oturmaya başlar. Saç ekimi sonucunda dökülmeye karşın kalıcı bir sonuç elde edilir.

Yazar: Estecenter

Источник: //estecenter.com/sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

Erkek Tipi (Tepe Bölgesi) Saç Dökülmesi Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Saç Dökülmesinin Tedavisi ve Saç Ekimi

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl uygulanır? Tepe bölgesi saç dökülmesi sebepleri ve çözüm yolları nelerdir? Eğer erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir diyorsanız, bu önerileri sakın kaçırmayın.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Kafanın tepe bölgesinden başlayarak arkaya doğru görülen saç dökülmesine erkek tipi saç dökülmesi denilir. Erkeklerde tepe bölgesinin saç hizasından başlayarak dökülür. Sadece erkeklerde değil, kadınlarda da görülebilir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nedir? Kadınların da tepe bölgesinden başlayarak geriye doğru oluşan saç dökülmesine denilir.

Erkeklerdeki dökülme saç başlangıç çizgisinden, kadınlarda ise tepe bölgesinin tam ortasından başlar.

Erkek tipi saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi öncesinde sebeplerinin bilinmesi gerekir. Erkek tipi saç dökülmesi neden olur? Genetik ve hormonal sebeplerden kaynaklanır.

Erkek tipi saç dökülmesi belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, nasıl olur?

Saçlar ergenlikten itibaren tepe bölgesinden dökülmeye başlar. Saç kalitesi azalır, saçlar incelir ve zayıflar.

Erkek tipi saç dökülmesi evreleri nelerdir?

Saçın uzama evresi normal kişilerde ortalama 4 yıl iken, erkek tipi kellik olanlarda bu süre ay bazen de haftalara düşer. Bu durumda da saçlar incelerek hızlı bir şekilde dökülür.

Erkek tipi saç dökülmesi ne zaman başlar, kaç yaşına kadar devam eder, kaç yaşında durur?

Erkek tipi saç dökülmesi kaç yaşında başlar, ne zaman durur? 17-18 yaşlarında başlayıp 30’lu yaşlara doğru büyük oranda dökülür.  Ne kadar erken başlarsa o kadar hızlı dökülür.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl tedavi edilir? Erkek tipi saç dökülmesi fark edilir edilmez PRP tedavisi uygulanabilir. Henüz dökülmemiş ince telli saçların korunmasına ve kalınlaşmasına yardımcı olur.

PRP Tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesi prp tedavisi nasıl yapılır? Hastanın kendi kanıyla uygulanan PRP tedavisi, özel bir yöntem ile yoğunlaştırılmış olan trombosit hücrelerinin ince uçlu iğneler ile saçlı deriye zerk edilmesidir. Böylece hasarlı saç kökleri onarılacakbağışıklık sistemi güç kazanacak ve dolaşım artacaktır.

Saçlar tamamen dökülmüşse, saç ekimi önerilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için bir diğer seçenek de saç mezoterapisidir.

Saç Mezoterapisi

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi mezoterapi tedavisi nasıl yapılır? Saçların korunması, güçlenmesi, hacim kazanması ve en önemlisi de dökülmesine önlem oluşturması gibi hayati yararları olan saç mezoterapisinin esas uygulanma amacı, saçlı derinin canlandırılıp, dolaşımın hızlandırılmasıdır.

Saçlar hafifçe seyrelmeye başladığı zaman uygulanabilir.

Bunların dışında ilaç tedavileri, saç serum ve dökülmeyi önleyici şampuan tedavileri uygulanmaktadır. Bayanlarda(kadınlarda) erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için de aynı yöntemler uygulanmaktadır.

Erkek tipi saç dökülmesi bitkisel tedavisi nasıl yapılır?

Tepe bölgesinde seyrelme ve erkek tipi saç dökülmesi doğal çözüm önerileri için hazır mısınız?

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi İbrahim Saraçoğlu kürü

Prof. İbrahim Saraçoğlu kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine karşı testere dişli aslanpençesi kürünü öneriyor. Aslanpençesi kürü hormon dengeleyicidir.

1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesi ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Ilıyınca süzün ve tüketin. Günde 1 kez için. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi İbrahim Saraçoğlu kürüne

1,5-2 ay boyunca devam edin. Testere dişli aslanpençesi erkek tipi saç dökülmesi için çözüm olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu erkek tipi saç dökülmesi nane kürü

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nasıl tedavi edilir diyorsanız, sabah akşam bir tutam taze nane tüketin. Aç karnına tüketmeye özen gösterin.

Erkek tipi saç dökülmesi kesin çözüm olacak bu iki kürü hem erkekler hem de kadınlar kullanabilirler.

Saç dökülmesini kefirle durdurabilirsiniz. Saç Dökülmesi Maskesi yazımızdan tarifi alabilirsiniz.

Şems Arslan erkek tipi saç dökülmesi maskesi

Saç dökülmesi erkek tipi sorunu yaşayanlar için Şems Arslan katranlı sabun kullanılmasını öneriyor.

√  1 çay kaşığı zencefil tozu

√  1 çay kaşığı toz şeker

√  1 çay kaşığı sos hardal

√  1 yumurta sarısı

√  1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Bütün malzemeleri karıştırın ve saç diplerinizden başlayarak saçlarınıza sürün. Streç filmle sarın, 2 saat bekletip yıkayın. Haftada 2 kez uygulayın.

Kadınlarda tepeden saç dökülmesi yaşayanlarda bu doğal maske çok etkilidir. Erkek takipçilerimiz de bu maskeyi uygulayabilirler. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için Suna Dumankaya bitkisel yöntemlerden ne öneriyor?

Suna Dumankaya erkek tipi saç dökülmesi maskesi

Akşamdan 1 avuç pirinci 2 bardak suda sabaha kadar bekletin. Saç diplerinize sürüp 1 saat sonra yıkayın. Haftada 2-3 kere yapabilirsiniz.

Sarımsak, büyük oranda saç çıkışını destekler ve saç dökülmesini engeller. Nasıl uygulanacağını öğrenmek için Saç Çıkarma yazımızı okuyun.

Ender Saraç erkek tipi saç dökülmesi kürü

Erkek tipi saç dökülmesi testosteron yüksekliğine bağlı olarak gelişir.

√  1 tatlı kaşığı yılan yağı

√  Yarım tatlı kaşığı Hint yağı

√  Yarım tatlı kaşığı susam yağı

√  Yarım tatlı kaşığı badem yağı

√  2 ampul E vitamini ampul

√  2 ampul dexapentol ampul

Hepsini karıştırın. Saçlarınız nemliyken bu karışımı saç diplerinize iyice yedirin. Streç filmle sarın ve 1 saat bekletin. Ilık suyla yıkayın. Haftada 2 kez uygulayın. Erkek tipi saç dökülmesi tedavi sırasında bu saç maskesi de büyük oranda destek olacaktır.

Erkek tipi saç dökülmesine karbonat kürü

Kullandığınız bütün şampuanlara paydos. Uzun bir süre sabun, şampuan, saç şekillendiricisi ve saç boyası kullanmak yok. Saçlarınızı sadece karbonat ile yıkayın. Saç yıkamak için karbonatı nasıl kullanacağınızı Saç Güçlendirmek İçin Karbonat yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi tedavisi görenler, kadınlarda tepe bölgesinde saç dökülmesi olanlar, karbonatı düzenli olarak kullanın.

Erkek tipi saç dökülmesine soğan suyu

√  1 yemek kaşığı soğan suyu

√  1 yemek kaşığı zeytinyağı

√  1 tatlı kaşığı tuz

√  1 çay kaşığı karabiber

Bütün malzemeleri karıştırın. Saç diplerinizden başlayın, saçlarınıza masaj yaparak sürün. Yarım saat sonra katranlı sabunla yıkayın. Haftada 3 kere tekrarlayın. Tepe bölgesindeki saçlar dökülmeye başladıysa, erkek tipi saç dökülmesine kesin çözüm arıyorsanız, bu saç maskesinden büyük yarar göreceksiniz.

Erkeklerde Saç Dökülmesi yazımızı okuyarak erkeklerin kullanabileceği en etkili saç dökülme önerilerini öğrenebilirsiniz.

Erkek tipi saç dökülmesi kürü: Yeşil çay

Yeşil çay, saçları besleyen, onaran ve saç çıkmasını sağlayan harika bir bitkidir. Ayrıca testosteronun  DHT’ye dönüşümünü durdurabilir. Dolayısıyla günde 2 fincan yeşil çay tüketin.

Kafeinin saç köklerini beslediği ve canlandırdığı ispatlanmıştır.  Erkek tipi saç dökülmesinin önüne geçmek için bir kalkan görevi görür. Saç maskelerinize 1 tatlı kaşığı kahve ekleyebilirsiniz. Her gün 1-2 fincan kahve tüketebilirsiniz.

Saw palmetto ile erkek tipi saç dökülmesine çözüm

Saw palmetto da nedir?  Bir tür palmiye çeşididir. Tablet halinde satılmtadır. Günlük 320 mg kullanıldığında erkek tipi saç dökülme tedavisi için çok etkili olduğu gözlemlenmiştir. Testosteron hormonunun aktif hali olan DHT hormonunun yükselmesini engellemektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi için mucizevi öneriler devam ediyor.

Erkek tipi saç dökülmesine ne iyi gelir? –  Kabak çekirdeği yağıyla gelen mucize

Her gün 1 yemek kaşığı kabak çekirdeği yağı tüketin. Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) için çok pratik ve etkili bir çözüm önerisidir. bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için yapılabilecek her şeye yer veriyoruz.

Doğum kontrol hapı erkek tipi saç dökülmesi kürü

7-8 tane doğum kontrol hapını iyice çalkalayın. 500 ml’lik şampuana ekleyin. Her kullanımdan önce şampuanı çalkalayın. Bu şampuanla saçlarınızı yıkayın ve 4-5 dakika saçınızda bekletip, durulayın. Kadınlarda tepeden saç dökülmesi için etkili olabilir. Erkekler de kullanabilirler.

Erkek tipi saç dökülmesi doğum kontrol hapı önerisinden sonra çeşitli vitamin önerilerine geçelim.

Erkek tipi saç dökülmesi en iyi 4 çözüm takviyesi

Balık yağı: Omega 3 kullanımının saç yoğunluğunu arttırdığı gözlemlenmiştir. Balık Yağı Takviyeleri yazımızdan kaliteli balık yağlarına dair fikir edinebilirsiniz.

Gıda takviyesi kullanmak istemiyorsanız, doğal yollarla da omega-3 alabilirsiniz. Hangi Besinler Omega 3 Zengini yazımızı okuyarak Besinlerde bulunan Omega-3 değerlerine bakabilirsiniz.

Çinko: Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da erkeklerde de çinko takviyesi kullanılarak kontrol altına alınabiliyor.  Çinko takviyesi kullanabilirsiniz. Çinko Faydaları yazımıza göz atın ki çinko kullananların deneyimlerinden yararlanabilin.

Erkek tipi saç dökülmesi çinko önerisinden sonra başka bir takviye önerisinden söz edelim.

D vitamini: Birçok hastalığın temelinde D vitamini eksikliği gözlenmektedir. Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, mutlaka D vitamini ölçümü yaptırın. Vitamin D Kullanımı yazımızdan da kullanımına dair bilgi alabilirsiniz.

Biotin: Erkek tipi saç dökülmesi biotin kullanımı ile kontrol altına alınabilir. Doktorunuza danışarak biotin takviyesi kullanabilirsiniz.

Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi neden olur, erkek tipi saç dökülmesi engellenebilir mi ve erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır, hepsine yer verdik. tepe bölgesi saç dökülmesi formülleri bir çok kişinin işine yarayacaktır.

Fayda görebilmeniz ümidiyle. Hepinize sevgiler.

Источник: //www.fiskosta.com/erkek-tipi-sac-dokulmesi-tedavisi.html

Stresten Saç Dökülmesi ve Tedavi Yolları

Saç Dökülmesinin Tedavisi ve Saç Ekimi

Birçok kişinin hayatında yaşaması muhtemel olan sorunların başında saç dökülmesi geliyor. Saç kayıplarının birçok nedeni vardır, yani tek bir suçlu kaynağı yoktur. İşte bugün biz stresten saç dökülmesi hakkında sizleri  bilgilendireceğiz.

Değişen dünya düzeni ile birlikte günlük hayatta çok basit durumlar bile bizi hemen bu psikolojik durumun içine bizi girdirebiliyor. Yoğun iş temposu, sınav kaygısı, aile sorunları, iş bulamama kaygısı gibi sebepler en başta gelenlerden bazılarıdır. Bazı kişilerde de kronik stres durumu ortaya çıkıyor, yani hep bu psikolojik sorunu yaşamaya devam ediyor.

Yapılan birçok araştırmada stresin saç dökülmesi yaptığı kanıtlanmıştır. Ayrıca bu hastalığın cinsiyet ayrımı da yoktur, hem kadın hem de erkekleri aynı oradan etkileyebilmektedir. Genetik saç dökülmesi yaşamayan birçok kişide bu psikolojik sıkıntı nedeniyle saç kayıpları yoğun bir şekilde görülmektedir.

Peki stresten kaynaklanan saç dökülmesitedavisi nedir, diye sorarsanız size önemli bilgiler vereceğiz. Şimdi de konu hakkında diğer detaylara bakalım.

Stresin Nedenleri(Sebepleri) Nelerdir?

 • Sınavların sebep olduğu kaygılar
 • Aşırı trafik yoğunluğu ve sürekli trafikte bulunma durumu
 • En yakın bireylerin ölümleri
 • Eşler arasında yaşanan sorunlar ve tartışmalar
 • Maddi problemler
 • Borçların nasıl ödeneceği konusunda yaşanan sıkıntılar
 • Geleceğe dair aşırı karamsarlık
 • Sevgiliden ayrılma ve onu unutamama
 • Aşırı yoğun çalışma hayatı
 • Kişisel sorunlar
 • Arkadaş arasında yaşanan dedikodular ve problemler
 • En basit olayları kafaya takma ve bunları büyütme
 • Vücutta yaşanılan fiziksel sorunlar
 • Çeşitli durumlarda yaşanan başarısızlıklar

Stres ve Saça Verdiği Zararlar

Stresin saça zararları hakkında yukarıda kısa ve öz şekilde değindik peki nasıl şekilde zarar veriyor buna bakalım. Klasik anlamda tek başında koparak dökülme de yapmıyor. Birçok sebeple ortaya çıkıyor işte onlar;

 • Saç derisinin yağlandırarak saç kayıpları yaşatması
 • Saç tellerinin incelmesi
 • Saçtaki hacim ve yoğunluğu ortadan kaldırması
 • Kepek ve saçkıran gibi sorunları tetikleyerek saç teli kayıplarının olması
 • Saçların yoğun şekilde koparak ve el sürülerek dökülmesi
 • Saçlarda parlaklığı azaltması
 • Sağlıklı saç teli yapısını etkilemesi
 • Saçları zamanla beyazlatması(kırlaştırması)
 • Bölgesel saç sorunları

Günde Ortalama Kaç Saç Teli Kaybına Dökülme Denebilir?

Bu önemli bir noktadır günde öyle birkaç saç teli kaybına hemen saç dökülmesi diyemeyiz. Sağlıklı bir saçta 30-35 günlük saç teli kaybı son derece normaldir. Saç dökülmesi oluyor demek için ortalama 100 den fazla saç teli kaybının düzenli olarak yaşanması gerekmektedir.

Genetik kaynaklı(erkek tipi) bir dökülme probleminiz yoksa bu diğer sebeplerden kaynaklanıyor demektir. Bu durumda en başta sorunlu yoğun strestir. İşte bu şekilde teşhisi koyabilir ve hemen tedavisine başlamalısınız.

Bu durumu ne kadar erken fark eder ve önlem alırsanız o kadar çabuk sonuç alırsınız.

Strese Bağlı Yaşanan Saç Dökülmesinde Saçlar Geri Çıkar Mı?

Strese bağlı saç dökülmesinde stres ortadan kalınca saçlar geri çıkacaktır. Bir nevi geçici bir durumdur, yalnız kronik olarak yaşayanlarda bu durum zamanla kalıcı hale gelebilir.

Hayatınızın bir anında çeşitli sıkıntılar yaşayıp saç tellerinizi kaybetti iseniz ortalama 6 ay içinde saç büyüme döngüsü içinde saçlarınızı tekrardan kazanacaksınız. İlerleyen süreç içerisinde saç telleri aynı diğer saç kalınlığına da ulaşarak kalıcılık sağlamış olacaksınız.

Bu şekilde bir problemde hemen tedaviye başlayın, tedaviye de başlayınca çok hızlı bir şekilde cevap alacağınızı göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç Dökülmesi Kategorimizi İnceleyin

Tedavi Yolları Nelerdir?

Tedavi için neler yapabilirim diyorsanız size sunduklarımızı uygulamanız yeterli olacaktır. Öncelikli olarak stresi ortadan kaldıracak çözümler sunacağız.

Bu çözüm önerileri gerçekten işe yarıyor ve de sonuç veriyor.Bazı kişiler minoksidil kullansam fayda eder mi diye soruyor.

Minoksidil genetik dökülmeler için faydalı olur, geçici dökülmelerde etkili olmaz. İşte işe yarayacak tedaviler;

Meditasyon yapın: Nefes egzersizleri gerçekten işe yarıyor ve beyne daha bol oksijen gitmesini sağlayarak sağlıklı düşündürtüyor. Meditasyona önem verin gerçekten denenmiş bir yöntem.

Yoga yapın: Bir yandan rahatlatıyor ve de bir yandan dinlendiriyor. Bunu yaptığınızda sorununuzdan daha da uzaklaşıp unutacaksınız.

Nikotin içeren ürünleri kullanmayın: Nikotin de vücuda zarar veriyor ve de psikolojik durumlarda daha çok etkiliyor. İçerisinde nikotin bulunan ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durun.

Kafeini azaltın: Kafein uyarıcı etki yapacağı için stresi tetikler, bunun için kahve,kola gibi kafein içeren ürünlerin kullanımını azaltın.

Sağlıklı beslenin: Dengeli ve düzenli beslenme her açıdan fayda sağlayacaktır. Bu süreçte her açıdan faydasını göreceksiniz, kahvaltıyı da kesinlikle ihmale etmeyin.

Vitamin ve mineral alın: Saçlar için biotin ve mineral alımı faydalı olacaktır. Bu vitaminler ayrıca vücuda da fayda sağlayacaktır.

Masaj yaptırın: Rahatlatma sağladığı için kesinlikle iyi sonuçlar doğuruyor. Birçok kişi günün yorgunluğunu atmak içi bu yöntemi kullanır, işte bunun başlıca sebebi de gün içinde oluşan strestir. Güzel bir merkezde bu işlemi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Spor aktiviteleri yapın: Spor, vücutta pozitif etkiler oluşturmanıza yardımcı oluyor. Spor yaptıktan sonra mutlu olan birçok kişi görmüşsünüzdür. İşte bunun sebebi vücuttaki kötü enerjinin sporla atılması olarak açıklanıyor. Spora zaman ayırıp daha sağlıklı olabilirsiniz.

Olaylara baktığınız pozisyonu değiştirin: Olumsuz bakarsanız sonuçların iyi olma şansı zaten olmaz. bunun için daha iyimse bakış açıları ile durumu düzeltmelisiniz. Günümüzde bakış açılarının ayrı bir önemi var artık. Birçok kişinin baktığı nokta yanlış olduğu için durumlar kötü bir hal almaktadır.

Sosyal aktvitelerinizi çeşitlendirin ve daha sık yapın: Aktiviteler size bir terapi gibi gelecektir ve bu durumdan hızlı bir şekilde sizi kurtacaktır. Aktivite olarak arkadaşlarınızla gezebilirsiniz, sinemaya gidebilirsiniz. tatile çıkabilirsiniz, futbol maçı izlemeye gidebilirsiniz. İşte bu gibi aktiviteleri yapıp hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz.

Bol bol gülümsemeye çalışın: Sürekli canınızı sıkarsanız bu durum daha da kötüleşir ama gülümsemeye başladıkça daha huzurlu olduğunuzu göreceksiniz. Basit gibi görünse de gerçekten işe yarıyor. Gülümsemek için gösteriler,komik filmler,tiyatrolar ve videolardan yardımda alabilirsiniz.

Источник: //sacekiminiz.com/stresten-sac-dokulmesi-ve-tedavi-yollari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Leave a Reply

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.