Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

içerik

Saç Ekimiyle Ekilen Saçlar Doğal Görünür mü? | İstanbul Saç Ekim Merkezi

Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

Saç ekimi operasyonlarında en çok merak edilen noktalardan biri de ekim işlemi sonrasında çıkan saçın doğal görünüp görünmeyeceğidir. Bu sorunun cevabı, gerekli incelikler gözetilerek yapılan bir saç ekiminde elbette doğal bir görünümün elde edileceği şeklinde olur. Tabii ki burada hekim tecrübesini de hesaba katmak gerekir.

Saç ekiminde doğal görünümün oluşmasını tayin eden en önemli hususlar olan ön saç çizgisinin konumu, saç kökünün yerleştirileceği kanalların genişliği, derinliği, açı ve yönleri iyi ayarlanır, bütün bu işlemler saç dökülmesi öncesindeki doğal saçların konum ve değerleri ile uyumlu olursa elbette oluşacak görüntü de doğal olacaktır.

Saç ekiminde doğal görünümü en çok etkileyen konu ön saç çizgisinin doğru belirlenmesidir. Ön saç çizgisi, doğru bir yerden başlatılmalı ve bu çizgideki saçların açıları ve doğrultuları iyi ayarlanmalıdır.

Saç köklerinin yerleştirildiği kanalların derinlikleri normalden az veya fazla olmamalıdır. Kanalların genişliği de saç kökünün kalınlığına uygun olmalıdır.

Saç ekimi operasyonu sonrasında iz kalır mı?

Yoğun saç ekimlerinde saç köklerinin alındığı sahada az da olsa operasyon izi kalabilir. Ancak bu iz çok belirsizdir ve ancak saçların sıfıra ya da bir numaraya tıraş ettirilmesi durumunda belli olur.

Fakat FUE tekniği ile normal saç ekiminde operasyon izi oluşmaz. Doğrusal bir şerit halinde saçlı derinin alındığı ve sonrasında buranın dikiş atılarak kapatıldığı FUT tekniğinde ise yara izi kalır.

Saçlar çok kısa tıraş edildiğinde bu dikiş izi ince bir çizgi gibi görülebilir. 

FUE tekniğiyle ekilen saçlarda neden iz kalmaz?

Saç ekimi FUE tekniği ile yapıldığında asla iz kalmamaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile saç ekimi ileri teknolojik aletler ile yapıldığından hemen hemen hiç iz kalmamaktadır.

Greftler bir milimetreden de ince mikro iğneler ile alınır ve nakledilir. Nakledilen saç köklerinin dibinde lekelenme veya kızarma olmaz.

Bunun nedeni bir milimetreden ince iğnelerin açtığı deliklerin çok küçük olması ve tedaviden hemen sonra kapanmaktadır. 

FUT tekniğiyle ekilen saçlarda iz kalır mı?      

FUT tekniği toplum arasında bilinen saç ekimi tekniği olarak hafızlarda kalmıştır. FUT tekniğinde kesi ve yara oluşumu vardır. Bu nedenle de iz kalma gibi bir sorunla karşılaşılmaktadır. Doktorun tecrübesi ve uzmanlığı ile bu durum hiç yok denecek kadar azaltılabilir. İzler hiç görünmez ve hissedilmez.

Ancak bu teknik, FUE tekniği ülkemize geldiğinden beri pek tercih edilen bir yöntem değildir.

Çünkü FUE tekniği ile operasyon FUT operasyonuna göre çok daha kısa süren bir operasyondur, FUE tekniği ile operasyonda hasta yorulmaz, ayrıca iz kalma olanağı da yoktur, ağrı ve sızı hissedilmez, iyileşme de daha çabuk gerçekleşir. 

Saç ekimi operasyonunda işlemi gerçekleştirecek doktorun önemi nedir?

Saç ekimini yapacak olan doktorun alanında kendisini ispatlamış tecrübeli bir hekim olması şarttır. Bunu da daha önce tedavi ettiği kişiler ile konuşarak net bir şekilde anlayabilirsiniz. Hekimin ve merkezin kalitesi tedavi sonucunu direk etkilediği için eğer başarılı bir operasyon geçirmek isterseniz ekim yapacak hekimi iyi seçmelisiniz.

Saç ekimi sonrasında ekilen saçlar doğal görünür mü?

İyi bir saç ekiminde saç çizgisi kişinin kafa yapısına tam oturan isabetli bir konumdadır. Böyle bir ekimde saçlar, uzadıktan sonra tamamen sorunsuz ve doğal görünümlü olacaktır. Bunun için de doktorun uzman, anatomi bilen ve tecrübeli, estetik hassasiyeti fazla olan bir hekim olması yeterlidir. 

Saç çizgisinin belirlenmesinde etkili olan faktörler nelerdir? 

Saç çizgisi, saçın doğal görünmesini sağlayan en mühim noktadır. Bu nedenle saç çizgisi doğru olmadığında saç ekimi de başarılı olmayabilir. Şöyle de diyebiliriz; Başarılı bir saç ekimi için saç çizgisi kafaya tam yakışmalıdır.

Alanında uzman estetik hassasiyeti olan bir hekim saç çizgisini gerekli testler sonrasında kişiye en çok yakışan şekilde çizecek ve ekimi gerçekleştirecektir. Saç çizgisi kişinin kafa yapısı ve yaşı göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Saç çizgisi doğru belirlenirse saçlar doğal bir görünüm sunacaktır.

Saç ekimi sonrasında saçlarım doğal görünmezse ne yapabilirim?

Tecrübeli ve alanında uzman bir hekime tedavi olduğunuz müddetçe böyle bir sıkıntı söz konusu değildir. Ama yine de böyle bir durumla karşılaştınız diyelim, o zaman da sizi tedavi eden doktorunuza gitmenizi öneririz.

Doktorunuz her türlü önlemi almış ve sizin sıkıntınızı giderecek dokümanlara sahip bir doktor olmalıdır.  Bakanlık tarafından onaylanmış ve alanında uzman hekimlere gittiğiniz takdirde böyle bir sorun ile karşılaşmazsınız.

 

Saç ekimi sonrasında saçların doğal görünmesi için hastanın yapmaması gereken şeyler nelerdir? 

Saç ekiminde en önemli kısım buradadır. Lütfen dikkatli okuyalım. Operasyon sonrasında hekiminizin size önerdiği bütün tavsiyeleri harfi harfine yerine getirmeli ve bunu büyük bir titizlikle vazife bilmelisiniz.

Aksi takdirde olan hem malınıza hem canınıza olacaktır. Doktorunuz alanında uzman ve tecrübeli deneyimli bir hekim ise endişelenmeye hiç mahal yoktur.

Doktorunuzu dinlerseniz ve dediklerini yaparsanız kendinizi aynada çok beğeneceksiniz demektir. 

Saç ekimi operasyonu riskli midir?

Hayır, dikkatli yapıldığı sürece saç ekiminin hiçbir tehsi ya da riski yoktur. Saç ekimi FUE yöntemi ile yapıldığından her hangi bir riski yoktur. FUE tekniğinde ne yara ne doğrusal kesi bulunmadığından her hangi bir risk oluşturmamaktadır. Rahatlıkla uygulanmaktadır.

Yazar: estehair

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz. Loading…

Источник: https://www.estehair.com/sac-ekimiyle-ekilen-saclar-dogal-gorunur-mu

Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

Saç dökülmeleri pek çok sebeplerden ötürü meydana gelir.  Bunlardan en dikkat çekenleri; genetik faktörler, hormonal değişimler, stresli yaşam, mevsim değişimleri ve hastalıklardır.

Saç bakımı için tercih edilen kozmetik ürünler ve kullanılan kimyasal ilaçlar sonucunda geçici ya da kalıcı olarak yaşanan saç dökülmelerinin tedavilerini dermatologlar yapar. 

Saç dökülmesi tedavisi uygulanmadan önde dermatologlar hastalığın sebebini detaylı olarak incelerler ve uygun tedavi yöntemini uygulayarak hastalarının saç dökülmesi probleminin önüne geçmeye çalışırlar. 

Kimi zaman; genellikle saç dökülmesinin sebebi genetik faktörler olduğunda saç dökülmeleri kalıcı olur; yeni saçların uzaması ve kelliği azaltması söz konusu olmaz. 

Bu gibi bir durumda en kesin çözüm saç ekimi yöntemleri ile elde edilmektedir. Kesin çözüm sunan ve yüksek başarı yüzdesine sahip bu operasyonlar kişiye özel planlanır ve uygulanacak prosedürler kişinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak şekillendirir.

Saç Ekimi Nedir?

Geçmişi 1940lı yıllara dayanan saç ekimi; kısaca başın saçlı kısımlarından; saçların seyreldiği ya da yok olduğu bölümlerine saç köklerinin aktarılması olarak tanımlanabilir. 

Saç ekimi operasyonu sırasında genellikle başın yan ve arka taraflarındaki saçların yoğun bulunduğu bölgeden nakil yapılmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan saç ekimi operasyonu “greft” adı verilen doku parçaları ile saç köklerinin nakledilmesiyle gerçekleştirilmektedir. 

Saç Ekimi Nerede Yaptırılır? 

Saç ekimi tıbbi bir prosedürdür bu yüzden Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve ruhsat verilmiş sağlık kuruluşlarında yapılması gerekir. Hem işlemler sırasında komplikasyon çıkmaması hem de operasyondan maksimum verim alınabilmesi için bu operasyonların gerçekleştirileceği merkezlerde uzman dermatologların ve Plastik Cerrahlarının bulunması gerekmektedir. 

Seçilen sağlık merkezlerinde kullanılan cihazların teknolojik olarak gelişmiş olması ve operasyonun gerçekleştirileceği yerin ameliyathane koşullarına sahip olması da operasyonun başarıyla tamamlanması için olmazsa olmaz şartlar arasında yer almaktadır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç dökülmesinin ne zaman yapılacağını belirleyen temel faktör saç dökülmesinin hangi evresinde olduğu ile doğrudan bağlantılıdır. 

Saç dökülmesi devam ediyorsa ve bu esnada operasyon gerçekleştirilmişse, ileriki dönemde istenilen sonuç elde edilemeye bilir. Bu nedenle; saç ekiminden maksimum verim alınabilmesi için saç dökülmesinin tamamlanmış olması gerekmektedir.  Saç dökülmesi tamamlanmışsa 18 yaşından itibaren saç ekimi operasyonu güvenli bir şekilde yaptırılabilir.

Saç Ekimi Riskleri Nelerdir?

Konusunda uzman cerrahlar ve dermatologlar tarafından gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları sonucunda ciddi komplikasyonlar görülmemektedir. 

Ancak nadir de olsa; 

 • Kanama, enfeksiyon, kaşınma, doğal olmayan bir görüntü vb. problemler yaşanabilir. Bu yan etkiler içerisinde en çok korkulan enfeksiyon görülmesidir, ancak enfeksiyon oluşumuyla nadiren karşılaşılmaktadır. 

Az önce de belirttiğimiz gibi; hijyenik koşullar altında, güvenilir merkezlerde ve uzmanlar tarafından yapılan saç ekimi işlemlerinde büyük komplikasyonlar görülme ihtimali yoktur. 

FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde herhangi bir yara izi oluşumu olmaz ve ameliyat sonrasında hiçbir iz kalmaz.

Ekimi Yapılan Saçlar Dökülür mü? 

Hastaların en çok endişelendiği konuların başında ektirilen saçların yeniden dökülüp dökülmeyeceği gelir. 

Ancak bu konuda içleri rahat olabilir; çünkü ekilen saçların tutmama ihtimali yoktur. Genetik olarak saç dökülmesinin mümkün olmadığı bölgelerden nakledildikleri için tekrar dökülmezler. 

Saç Ekiminin Başarılı Olması İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Saç ekiminin başarılı sayılması için en önemli kriterlerden biri, saç ekimi sonrasında doğal bir görünümün sağlanmasıdır. Hastanın saç dökülmesinin başının hangi kısımlarında olduğu, yüz şekli, ekim açıları gibi önemli faktörler değerlendirilmelidir. 

Saç ekimi yapılacak alanın geniş olması, operasyonu gerçekleştirecek kişilerin uzmanlığı, saç köklerinin alınacağı bölgedeki saçların sağlıklı ve canlı olması gibi önemli unsurlar saç ekim operasyonunun başarısını doğrudan etkileyecektir.

Saç Ekim İşlemi Ne kadar Sürer? 

Saç ekim süresinin ne kadar olacağı; saç ekilecek alanın genişliğine, ne kadar saç hücresinin nakledileceğine, saç ekiminin kaç seansta tamamlanacağına göre farklılık gösterebilir. 

Saç hücrelerinin nakledileceği bölge genişse, bu işlemin tek seansta yapılması uygun değildir. Birden fazla seans halinde yapılacak saç ekim operasyonlarının arasında hastanın iyileşme hızına bağlı olarak dönemsel aralar verilmesi gerekebilir. 

Seanslar arasındaki muayeneler sırasında, ne kadar ara verileceği uzmanlar tarafından kararlaştırılacaktır. 

Saç Ekimini Kadınlar Yaptırabilir mi? 

Kalıcı saç dökülmesi sanıldığı gibi erkeklere özgü bir problem değildir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin bu denli fazla olduğunun düşünülmesinin sebebi, erkeklerdeki saç dökülmesinin bölgesel olmasıdır. 

Kadınlarda da en az erkekler kadar saç dökülmesi yaşanır ancak kadınlarda görülen saç dökülmesi saçların seyrelmesi şeklinde meydana geldiği için, erkeklerdekine oranla daha az dikkat çekmektedir. 

Son dönemde kadınlar da saç ekimini daha çok tercih etmeye başlamışlardır. Dermatologlar saç ekimi talebiyle gelen kadın hastalarının saç dökülmelerinin devam edip etmediğini, hormonal dengelerini ve tiroit bezlerinin fonksiyonlarını araştırarak operasyonu uygun görmeleri halinde saç ekimini yaparlar. 

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte saç ekimi yöntemleri de eskiye oranla oldukça gelişmiştir. Daha az acılı, daha hızlı çözüm veren ve günlük hayatı daha az kısıtlayan bu yöntemler genel olarak ikiye ayrılmaktadır. 

FUT Tekniği

Tam açılımı “Follicular Unit Transfer” olan bu yöntemde kısa süre içerisinde çok sayıda saç hücresinin nakli yapılabilmektedir. 

Diğer saç köklerinin zarar görmediği ve nakledilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde gelişebileceği bu yöntem “klasik şerit yöntemi” olarak da bilinmektedir. 

Ensenin üzerinden ve kulak arkasından 10×3 ebatlı mikrogreftlerin alınarak, şeritler halinde saçsız bölgelere ekildiği bu yöntem sırasında tek seansta yaklaşık 5000 saç telinin ekimi yapılmaktadır. 

Her bir FUT seansı ekim yapılacak alanın genişliğine göre 3 saat civarında sürmektedir. Bu teknikle yapılan ekimler doğal görüntüsüyle saç dökülme problemi olan kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir. 

FUE Tekniği

Tam açılımı Follicular Unit Extraction olan bu yöntemde saç kökleri,  Fut tekniğinde saç köklerinin alındığı bölgelerden alınmaktadır. 

Fakat bu yöntemde saçların alınma şekli biraz daha farklıdır. Bu işlem esnasında çapı 1 mm olan “punch aleti” kullanılarak 1 mm’lik dokuların nakli yapılır. FUT tekniğinde tek seansta yaklaşık 5000 saç teli alınabilirken, FUE tekniğinde bir seans boyunca yaklaşık 1500 saç telinin nakli yapılabilir. 

FUE tekniği kullanılarak gerçekleştirilen saç ekimi fiyatları FUT tekniğine göre daha yüksektir ve seanslarının süresi daha uzun sürer.

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir?

Saç ekimi operasyonlarından önce uzman doktorların tüm önerilerine uyulmalıdır. 

Kişi alkol tüketiyorsa, ameliyattan önceki hafta alkol tüketimini kesmelidir. 

Operasyondan önce kan inceltici ilaçlar kullanılıyorsa, doktora bu durum bildirilmeli ve gerektiği takdirde bu ilaçların alınması durdurulmalıdır. 

Uygulanacak saç ekim tekniğine göre farklı önlemlerin alınması gerekebilir, muayene sırasında doktor detaylı olarak bilgi verecektir. 

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hangi teknik uygulanırsa uygulansın, saç ekimi operasyonu geçiren kişilerin doktorların direktiflerine harfiyen uymaları gerekmektedir. 

Saçlar operasyondan sonra hemen yıkanmamalıdır; hasta bu yıkama işlemini kendisi yapacaksa 3. günden itibaren saçlarını yıkayabilir ancak kesinlikle saçlarına sert bir şekilde dokunmamalı ve yeni ekilen saç köklerine zarar vermemelidir. 

Saç derisinde saç ekiminden sonra kabuklanmalar oluşabilir, bu kabuklara operasyon sonrasında en az 10 gün boyunca dokunulmaması gerekmektedir. 

Yine, saç ekimi operasyonlardan sonra havuz ve denize girilmemelidir. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalıdır. 

Saç Ekimi Operasyonlarından Sonra Ekilen Saçlar Ne Zaman Gözle Görülür Hale Gelir?

Saç ekimi sonrasında hastalar heyecanla ekilen saçlarının ne zaman uzayacağını beklerler. Ekilen saçların bariz bir şekilde görülmesi için yaklaşık 3 aylık bir sürecin geçmesi gerekmektedir. 

Saç ekimi yapılan kişinin yaşı, saç ekimi yapılan bölgeye, ekilen saç köklerinin canlılığına göre görülecek sonuçlar değişse de hastaların istedikleri sonucu almaları için biraz beklemeleri gerekmektedir.

Ancak bu sürecin sonucunda hastalar sabırlarının karşılığını alacaklardır. Saç ekimi operasyonlarının başarı oranı oldukça yüksektir ve gelişen teknoloji ile birlikte bu oran %100 seviyelerine yükselmektedir.

 

Yapılan ekim işlemi sonucunda maksimum verim alınabilmesi için ortalama bir senenin geçmesi gerekmektedir. 

Saç Ekimi İşleminden Sonra Saç Tıraşı Olunabilir mi?

Saç ekimi operasyonundan sonra saç ekimi yapılan kısımlara hiçbir şekilde baskı yapılmamalıdır. 

Kafaya herhangi bir baskı uygulanırsa, ekimi yapılan saç köklerinin zarar görme ihtimali vardır. Tıraş makinesi, ustura gibi saç derisine baskı yapabilecek yöntemler ilk altı ay boyunca kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Saçların kısaltılması gerekiyorsa, makasla tıraş olunmalıdır.

Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadardır?

Saç ekimi fiyatları ile ilgili standart bir teklif almak isteyenlerin, bu operasyonun kişiye özel olacağını bilmeleri gerekmektedir. Saç ekimi fiyatları saç ekimi sırasında kullanılacak yöntemin çeşidine, operasyonun yapılacağı merkezin fiyat politikasına, işlemi yapacak doktorların uzmanlığına  göre değişecektir. 

Saç ekilecek alanın genişliği, ne kadar saç kökünün ekileceği, bu işlemin kaç seansta tamamlanacağı, seansların süreleri gibi unsurlar saç ekimi fiyatları üzerinde etkilidir.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Sac-Ekimi

Saç Ekimiyle Ekilen Saçlar Doğal Görünür mü? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

Источник: https://estecenter.com/sac-ekimiyle-ekilen-saclar-dogal-gorunur-mu

Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

Evet, günümüzde FUE tekniği ile binlerce saç grefti alınabilir ve doğal , anlaşılmayacak kadar sıklıkta saç ekimleri yapılabilir. Bu konuda en belirleyici noktalar , cerrahın tecrübesi ve hastanın verici sahadaki saç yoğunluğudur.

Cerrahiden önce nelere dikkat edilmeli?

Cerrahiden 1 hafta önce aspirin, gigko biloba, ginseng, balık yağı, saımsak hapı, zencefil, saw palmetto, E vitamini ve diğer ilaçlarla çapraz reaksiyon yaparak kanamayı artırabilecek bitki destek ürünlerinden kaçınmamız lazım. Cerrahiden 1 gece önce alkol almamamız gerekli. Ekim yapılacak günün sabahında saçlarımızı yıkamalı ve iyi bir kahvaltı ile kliniğe gitmeliyiz.

Punch greft dediğimiz eski metodlarla ekilmiş ve diş fırçası şeklinde çıkan kötü saç ekimlerini düzeltebilir miyiz?

Evet. Bunun için iki method uygulanır: Birincisi, eğer punch greftler çok büyük ve genişse bunları yerlerinden çıkarıp , tek tek greftlere ve saç köklerine ayırıp tekrar ve doğal bir dizilimle ekiyoruz.

İkinci teknikte ise bu punch greftlerin etraflarına ve aralarına çok sık ve tek köklü ekim yaparak kötü görünümü kamufle ediyoruz. Yani sık bir ekimle bu saç adacıklarını saklıyor, belirsiz hale getiriyoruz.

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir, ağrı nasıl azaltılır?

Günümüzde saç ekimleri sırasında acı ve ağrı hissedilmez. Çoğu hasta için düşündüklerinden çok daha az acı hissetmeleri sürprizdir. Saç ekiminde fizyolojik ağrı kadar psikolojik faktörler de ağrıyı artırabilir ve kişiyi huzursuz eder.

Psikolojik olarak hastaların operasyona hazırlanması çok önemlidir. Bunun için detaylı bilgilendirmenin yanı sıra operasyon öncesi verilen medikasyonla hastalar rahatlatılabilir. İşlem sırasında ağrının en az olması için, en az giriş yapılmalı, en ince iğneler kullanılmalı.

Anestezik ajanlar cilde enjekte edilirken vücut sıcaklığında olmalı. Ekim ve alım yapılacak olan deride tümesan teknik kullanılarak geniş alanlarda kanamasız çalışılabilmekte.

Anestezik madde 5-10 dakika içinde etkisini gösterdikten sonra hasta hiç acı hissetmez ve operasyon sırasında televizyon seyreder, akıllı telefonlarıyla oynar ya da uyurlar!

Gerekli durumlarda sinir blokları uygulanarak 8-12 saatlik bir anestezi sağlanabilir. Operasyon sonlarına doğru verilen güçlü bir aneljezik madde ile operasyon sonrası ağrıların da önüne geçilmiş olur.

Saç ekimi sonucunda planlanan yoğunluk nedir?

Ekim yapılacak olan bölgedeki saçın doğal sıklığını %100 kabul edilirsek, insan gözü %50-%100 saç sıklığı arasındaki farkı algılayamaz. Bu yüzden istenilen sıklık oranı en az doğal saç sıklığının %50 si olmalıdır.

İlk seansta , kişinin saç teli kalınlığına, donor sahanın sıklık durumuna, saç rengine , kişinin yaş ve cinsiyetine ve hatta saç/cilt rengi farklılığına göre %35-%45 arası bir sıklıkla saç ekimi yapılacaktır.

Daha sonra bu oran %50-%60 olacak şekilde ikinci bir ekim gerekebilir.

İyi bir saç ekimi neleri vaat eder?

Öncelikle hastayı alınabilecek sonuç hakkında gerçekçi bilgilendirmeyi; eldeki malzemeyi iyi değerlendirmeyi vaat eder. Bununla beraber:

 1. Çok doğal ve kimsenin anlayamayacağı bir ekim (önlere tekli kökler ve arka kısımlarda hacim sağlayan ikili üçlü kök içeren ve doğal saç çıkış yönüne sadık kalınmış bir ekim);
 2. Hiç ya da fark edilmeyecek kadar az iz kalması;
 3. Maksimum yoğunlukta (normal saç sıklığının %50-%60 ı gibi) çalışılması ve böylece doğala yakın bir görünüm sağlanması gerekir.

Saç ekim sonrasında nasıl görüneceğim ve normal yaşamıma ne zaman dönebilirim?

Saç ekimi sonrasında ilk 2 gün içinde yıkamanız gerçekleştirilir ve donor saha üzerinde bulunan bandaj ve sargılar alınır.

Operasyondan sonra ağrı, şişlik ve morarma olmamakla birlikte, ekim yapılan bölgede greftlerin etrafında kabuklanma görülecektir.

İnsanların ilgisini çekebilecek bir görünüm olduğundan, normal yaşama saç ekiminde hemen sonra, bir şapka takarak ve ekim alanını kamufle ederek dönülebilir. Kabukların temizlenmesi 1-2 hafta kadar sürebilir.

Saç ekimi fiyatı ne kadardır, saç ekimi pahalı bir operasyon mudur?

Günümüzde kaybedilen saçların geri getirilmesi için insanlar çok ciddi paralar harcamakta ve bu durum ciddi bir sektör oluşturmakta. Saçları daha iyi bir hale getirmek için harcanan paralar ciddi boyutlara ulaştı.

Suni saç protezleri ve uygulamalarının fiyatlarına; peruk benzeri protezlere harcanan yıllık bakım ücretlerine; gereksiz yere insanlardan para almak için yapılan kuaförlük hizmet ve ürünlerine verilen paralara bakıldığında saç ekimi aslında çok ucuz bir operasyondur.

Saç ekimi ücreti ve ekilecek greft miktarı hakkında bilgi alabilmek için, saçların mevcut durumunu gösteren kafanın ön, tepe ve ense kısmından çekilmiş fotoğrafları merkezlerin mail adresine gönderilmesi yeterli.

Bir de tabii ki saç ekiminden önce, saçları çıkaracağı iddiasıyla aktarlara, şarlatan internet ürünlerine ve merkezlere ödenen paralar var. Bunları topladığımızda zaten bir hastanın 1 ya da 2 yıl içinde saçlarını tekrar geri getirmek için harcadığı para, saç ekim ücretine yaklaşıyor ama kişinin eline hiçbir şey geçmiyor.

Saç ekiminden sonra normal saçlarda bir değişiklik ya da dökülme olur mu?

Evet. Ekim yapılan greftlerin etrafındaki kendi saçlarınızda geçici dökülme ve incelme yaşanabilir ki bu durum ekim yapılan bölgede daha da açılma olduğu imajını verir.

Bu durum birkaç ay sonra tamamen geriye döner ve kendiliğinden iyileşir. Var olan saçlarda oluşan bu geçici dökülme ve incelmeye ”Telogen Effluvia” denmektedir.

Yeni saçlar çıkmaya başlayıncaya dek oluşan bu durum hastaları rahatsız etmemelidir çünkü geçici bir dönemdir.

Kaç seans saç ekimi yaptırmalıyım?

Bu, en çok sorulan sorulardan biridir. Genelde Türkiye’de bu işlemleri yapan merkezlerde cevap olarak “tek seansta tüm açık alan kapatılır” denmektedir. Kişiye yapılacak olan saç ekimi seans sayısı 3 faktöre bağlıdır:

 1. Hastadaki açık alan miktarı;
 2. Kullanılacak greft sayısı ve hastanın verici alan saç yoğunluğu;
 3. Hastanın saç kılı karakteristiği: Kalın, siyah ve kıvırcık saç telleri; ince, açık renkli ve düz saç tellerine oranla çok daha fazla kapatıcıdır ve az sayıda greftle daha fazla kapatıcı etki sağlanabilir. Saç ekimi yapılacak bölge çok genişse 2-3 seansla iyi bir sonuç alınabilir ya da daha dar bir alanda yoğun (normal saç yoğunluğunun %50 si gibi) ekim yapılabilir.

Saç ekiminde hedeflenen her seansta yoğunluğu %25-%35 arasında artırmaktır. Yani iki seans saç ekimi ile açık alanda %50-%60 sıklığa erişilirse mükemmel ve insan gözünün fark edemeyeceği bir yoğunluk yakalanmış olur. Seansların arasında, uygulanan yönteme göre en az 40 gün ile 6 ay arasında bir süre geçmelidir.

Saçlarım ne zaman ve nasıl çıkar?

İlk saçlarınızın çıkması yaklaşık 3-6 ay alacaktır. Daha sonra ayda yaklaşık 1 cm gibi bir uzama bekleriz. İlk çıkan saçlar daha mat, kıvırcık veya dalgalı, daha ince ve cılızdır. Zamanla saçlar parlar, kalınlaşır, rengini alır ve normalformuna girer.

Saç ekimi yaptırmak mevcut saçların kaybına neden olur mu?

Teoride olabilirliği vardır ama pratikte çok az rastlanan bir durumdur. Saç ekimi yapılmadan önce kanalların açılması sırasında mevcut saçların gövdelerine ya da köklerine istenmeden cilt altındaki bir seviyede zarar verilebilir. Bu durumda saçlar tekrar çıkar ve uzar.

Normalde saçların ne kadar sağlam yapıda olduklarını ve defalarca koparılmalarına ve işkence gibi kuaförlük hizmetlerine rağmen nasıl uzadığını hepimiz biliriz.

Yalnızca kanal açılırken saç kökü kan dolaşımına verilecek büyükçe bir hasar saçın kalıcı kaybına neden olabilir ki bu çok nadir görülebilir.

Aynı sayıda greft ekilen iki ayrı merkezde aynı sonuç mu alınır?

Hayır. Hastaların çoğu ekilecek greft ya da saç teli sayısını merak eder ve aynı sayıyı veren merkezlerin aynı sonucu elde edebileceğini farz ederler.

Ama cerrahi ekibin tecrübesi, ekim yönü, greftlerin zedelenmeden ve belli bir süre içinde ekilmesi ve ekilen saçın yoğunluğu bu konuda belirleyicidir ve fark yaratır.

Saatlerini harcamasına rağmen ancak birkaç yüz greft çıkarıp ekebilen bir ekiple, saatte 2000 grefti zarar vermeden alıp, kısa süre içinde yoğun olarak eken diğer bir ekibin yaptığı iş aynı olamaz.

Saç ekimi komplikasyonları ve yan etkileri nelerdir?

Saç ekimi kopmplikasyonları ve olası yan etkileri oldukça az görülür ve önemsizdir. Ama nedense ülkemizde hiçbir saç ekim sitesinde az da olsa bu konuda bilgi bulamazsınız! Oysa her operasyonda olduğu gibi bu işlemde de bazı minör komplikasyonlar olabilir:

 1. Saç ekimi yapılan bölgede oluşacak pembelik 2-8 hafta kadar sürebilir.
 2. Saç ekimi sonrasında sıklaştırma yapılan yerde mevcut saçlarda birkaç ay sürebilecek geçici bir incelme görülebilir.
 3. Operasyon sonrası hafif sızıntı ve ekim alanında oluşan kabuklanma 7-10 gün içinde yıkamalarla temizlenir.
 4. Verici saha olan ense bölgesinde hafif ağrı FUE operasyonlarından 3-4 gün sonra çıkabilir ve birkaç gün sürebilir; FUT operasyonlarında bu ağrı 5-6 gün sonra ortaya çıkar ve 1-2 hafta sürebilir.
 5. Hissizlik ve uyuşukluk FUE operasyonlarından birkaç hafta sonra geçer, FUT operasyonlarından sonra aylarca kalabilir.
 6. Hafif kaşıntı iyileşme döneminde olabilir ve gerekli ilaçlar ve yıkamalarla giderilebilir.
 7. Hafif şişlik/ödem kafa derisinde, iki kaş arasında 3. gün belirebilir ve yavaşça 3-5 gün içinde atlatılabilir.
 8. Kist oluşumu: Saç ekiminden 2 ay kadar sonra görülebilir ve birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Toplu iğne başından leblebi büyüklüğüne kadar değişik büyüklüklerde olabilen kist, ekim alanındaki sivilcelenme ya da abse şeklinde görülür.
 9. Enfeksiyon hemen hiç görmediğimiz bir komplikasyon olsa da teorik olarak her cerrahi girişimde mümkündür.
 10. Yara izi FUE operasyonlarında asla görülmez, belli değildir. FUT operasyonlarından sonra ensedeki verici alanda ince bir çizgi şeklinde iz kalacaktır.

Hangi durumlar saç ekimini riskli hale getirir?

Saç ekimi kalp cerrahisi, kalça protezi , transplantasyon vs gibi uzun süren komp operasyonlarla karşılaştırıldığında çok daha güvenli ve komplikasyon oranı düşük olan bir operasyondur. Fakat saç ekimi sonrasında kanama riskini artıran, geç iyileşme ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açabilecek bazı durumlar ve hastalıklar olabilir.

Bu durumlar, kronik metabolik hastalıklar, saçlı deride oluşan yineleyen enfeksiyonlar, diabet hastalığı, sigara ve alkol tüketimi, obezite, beslenme problemleri, kemoterapi ilaçları gibi immunsupresif ilaçların ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılması olarak sayılabilir. Hasta mutlaka bunlar hakkında cerraha bilgi vermeli ve uyarılmalıdır.

Ekilen saçların tamamı çıkar mı, büyüme oranı nedir?

Bu soruya tam olarak cevap verecek bir uzman ya da yöntem/teknik yok. Çünkü saçlar çıktıktan sonra o alanda hangi saçların ekim sonucu çıkan saç, hangilerinin daha önce var olan saçlar olduğunu söylemek zor.

Ayrıca ekim sonrası oturup çıkan saçları tek tek saymak da imkansız.

Benim şahsi tecrübelerime göre ön kısımda ekimden sonra uzayan saç miktarı yaklaşık %80-90 oranlarında iken tepe (vertex) bölgesinde bu oran % 60-70 lere düşmekte.

Saç ekiminde lazer kullanılır mı?

Hayır. Lazer özellikle Almanya’da bazı saç ekim merkezlerinde greftlerin yerleştirileceği kanalların açılması için kullanılmıştır.

Fakat lazer ışını kullanıldığında o bölgedeki küçük kan damarları ve kılcal damar ağı yanarak zarar gördüğünden ekilen saçların yerleştirildiği kanallarda kanlanmada ve greftlerin beslenmesinde (yaşamasında) sorunlar olmaktadır.

Ekilen saç greftinin yaşayabilmesi için kanlanması iyi bir yatağa ihtiyacı vardır. Aksi halde ekilen greftlerin çoğu yaşamaz. Yani lazer kullanımı ile ekim sonuçları dramatik olarak kötüleşir.

Lazerle yanık oluşmuş cildin iyileşmesi soğuk bistüriyle yapılan kesilere göre çok daha geç ve zahmetlidir. Ayrıca ekim bölgesindeki kabuklanma yanıkta daha fazla olacaktır. Kısaca saç ekiminde lazerden bahsetmek sadece operasyonu pazarlamaya yönelik bir safsatadır

Finasterid kullanımı saçlı deride her alanda eşit etkili midir?

Finasterid her ırk erkekte hemen aynı etkiyi gösterir ve saç dökülmesini engelleyen en önemli ilaçtır. Saç dökülmesini vertex dediğimiz alanda yani tam tepe kısmında daha etkin durdurabilir, ön saç çizgisi hizasında etkisi daha azdır.

Genç yaşta başlayan saç dökülmelerinde nasıl bir yol izlenmeli ?

Toplumda genel algı, saç dökülmesinin otuzlu yaşlarda başladığı yönünde olsa da çok erken yaşlarda, ergenlikte (16-17 yaşlarında) bile erkeklerde testesteron hormonundaki yükselmeye bağlı olarak ortaya çıkabilmekte. Bu durumda panik olmamak ilk şart.

Gençlerin çoğunun , beyaz ırkta %96 oranında görülebilen ön saç çizgisinde gerilemeyi saç dökülmesi olarak algılaması; telaşla kapı kapı “saç ekecek bir uzman” aramaları çok yanlış. Tecrübeli ve etik ilkelere uygun olarak hastalarını değerlendiren çok kıymetli doktor ve cerrahlar var.

Bu durumda ilk olarak onlara gidilmeli ve ne tür bir yol haritası izleneceği, dökülmenin ne kadar süre ile ve ne kadar genişlikte bir alanı etkileyebileceği konusunda fikir alınmalı . 21 yaş altında, eğer hastada dökülme çok şiddetli değilse saç ekiminden kaçınmak gerekli.

Çok erken yaşlarda saç restorasyon cerrahisi ilk seçenek olarak düşünülmemeli, daha çok medikal tedavilerle hasta izlenmeli ve kontrol altında tutularak dökülme paternine göre tedavi değişikliklerine gidilmeli.

Источник: https://www.ilhanserdaroglu.com/sac-ekimi-sikca-sorulan-sorular

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.