Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

içerik

Saç ekimi işlemi hakkında sıkça sorulan sorular

Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

Her operasyon gibi bir hafta önce aspirin, coraspin, alkol, vitamin e gibi kan sulandırıcı maddelerden uzak durulmalıdır. Sigara tüketimi kesinlikle en aza indirgenmelidir.

Saç ekimi işlemi tahmini ne kadar sürer?

Operasyon sırasında ekilecek greft sayısına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama olarak 4-8 saat süren bir işlemdir. Bu süreçte durmaksızın ekim işlemi yapılmaz. Sebebi hastanın özel ihtiyaçlarını karşılaması içindir. Hasta işlem bitene kadar televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, dergi vs. Okuyabilir.

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi operasyonu bölgesel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hasta operasyon sırasında sadece anestezi uygulanırken yapılan işlemi hissetmektedir. Uyuşma işlemi gerçekleştikten sonra herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Operasyon sonrası bazen ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrıları doktorunuzun önermiş olduğu ağrı kesiciler ile engellenebilirsiniz.

Lazerle saç ekimi yapılabilir mi?

Saç ekimi işleminin gerçekleştirildiği bazı kliniklerde yapıldığı iddia edilmektedir. Lazer sadece greftlerin yerleştirileceği kanalların açılması aşamasında kullanılabilir. Fakat lazer ışını bölgedeki damarları yakmakta ve hücrelere zarar vermektedir.

Lazer ekilen greftlerin tamamen adapte olabilmesi ve yaşaması için ihtiyacı olan kanlanmaya engel teşkil etmektedir. Bu sebepten dolayı lazerli saç ekimi işleminde sonuçlar beklendiği gibi olmayacaktır.

Ayrıca buna bağlı olarak lazerli işlem sonucunda cildin ve kabuklanmaların iyileşme süreci daha uzun olacaktır.

Saç ekimi işlemi sonrasında mevcut saçlar kalıcı olarak dökülür mü?

Böyle bir durum ile çok nadiren karşılanmaktadır. Kanalların açılması sırasında saç gövde ve köklerine istenmeden az da olsa zarar verilebilir. Dökülme olsa bile saçlar bir süre sonra tekrar çıkar ve uzar. Bu sebepten dolayı işlem sonrası saç kaybı nadiren görülebilir.

Ekim yapılan saçlar ne zaman ve nasıl çıkar?

Saçlar ekim işleminden genellikle 15-20 gün sonra kendiliğinden dökülebilir. Dökülme durumu hastanın fizyolojik yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. Yani saçlar da dökülme olsa dahi endişe edilecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Ekimden sonrasında ilk saçlar ortalama olarak 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6.

Aydan sonra ekilen saçların %75’inin çıkmış olması beklenmektedir. Ekilen saçlar ayda yaklaşık 1 cm uzamaktadır. İşlemin sonrası birinci yılında ekilen saçların tamamı çıkmış olacaktır. Çıkmaya başlayan saçlar öncelikle zayıf, kıvırcık ve soluk renkte çıkabilir. Fakat zamanla kalınlaşır ve kendi saç formunuza göre tekrardan şekillenir.

Saç ekimi işlemi için yaş herhangi bir sınırlandırma var mıdır?

Saç ekimi işlemi için saçın dökülmenin şekli belirleyicidir. Saç dökülmesinin bitip bitmemiş olmasın da yaş çok önemli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığı zaman deri görülür hale gelmiş ise o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun %50'sinin altına düşmüş demektir.

Bu durumda hastaya uygulanılacak en etkili tedavi, saç ekimiyle olabilir. Erkek tipi saç dökülmesi; ömür boyu süren bir olay olmasının yanı sıra 39-45 yaşından sonra dökülme hızı da gittikçe yavaşlar.

Dolayısı ile bu yaşların altındaki hastalarda ekim yapıldığında saç dökülmesinin devam edebileceği ve hastanın daha sonra 2'inci veya 3'üncü seanslara ihtiyaç duyabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaç çeşit saç ekimi yöntemi vardır?

Saç kökleri greft dediğimiz doku parçaları şeklinde nakil edilir. Canlı saç kökü naklinde iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi fut(foliküler ünit transpanlantation) tekniğidir. İkincisi ise fue(foliküler ünit extractation) tekniğidir. Her iki yöntemde birlikte uygulanabilir. Aslında amaç daha fazla saç kökünü tek bir seansla nakledebilmektir.

Saç ekimi dışında uygulanacak başka bir alternatif yöntem var mıdır?

Saç ekimi işlemi dışında da kullanılan başka yöntemler vardır. Fakat saç ekimi kellikten kurtulmak için kullanılan peruk, takma gibi yöntemler arasında en sağlıklı ve en etkili sonuçlar veren doğal görünümlü ve kalıcı olan bir yöntemdir.

Saç ekimi işleminin tekrar uygulanması gerekir mi?

Ekim işlemi yapılan alanın büyüklüğüne, hastanın saç dökülme oranına ve verici alanın yeterliliğine bağlı olarak birkaç seansta gerçekleştirilebilir.

Saç ekimi işlemini hangi ortamda ve nerede yaptırmalıyım?

Öncelikle saç ekimi yaptıracağınız merkezin sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve ameliyathanesi olan bir cerrahi merkez olmasına, sağlık kuruluşu bünyesinde uzmanlarının olmasına dikkat ediniz.

Operasyon sadece bu işlem için hazırlanmış olan temiz bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Kullanılan cihazlar gelişmiş ve son teknoloji ürünleri olmalıdır.

Saç ekiminizi kesinlikle muayenehane ortamında ve ameliyathanesiz saç ekim merkezlerinde yaptırmamalısınız sağlığınız açısından sakıncalıdır ve mevcut yasalarımıza göre buralarda yapılan cerrahi müdahalelerin hepsi suçtur.

Saç ekimi işlemini kime yaptırmalıyım?

Saç ekimi işlemi ameliyathane ortamında ekim uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken cerrahi bir işlemdir.

Ekilen saçlar sonra dökülür mü?

Saç ekimi ile ekilen saçlar kesinlikle dökülmez. Bunun sebebi ekilen greftlerin genetik olarak dökülme özelliği olmayan iki kulak arasındaki ense bölgesinden alınmaktadır. Bu nedenle saçların tutmama diye bir ihtimali yoktur.

Saç ekiminden sonra jöle, sprey, saç boyası gibi ürünler kullanılabilir mi?

Saç ekimi işleminden sonraki ilk 3 ay süre ile bu tür ürünler kullanılmamalıdır. 3. aydan sonra kullanılasında herhangi bir sakınca yoktur.

Özel Meltem Hastanesinde saç ekimi görüşme ve doktor muayenelerinizde ücret alıyor musunuz?
Bu sağlık sıkıntısından dolayı hastalarımızdan herhangi bir ücret almıyoruz. Saç ekimi konusunda merak ettiğiniz her konuyu Whatsapp’ tan ve ya uzman doktorlarımızdan ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Saç ekimi işleminin herhangi riski var mı?

Saç ekimi işlemi de elbette diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi yan etkisi ve riski vardır fakat bunlar önemsiz ve nadir görülen risklerdir.

 • Saç ekimi işleminin sonrasında mevcut olan saçlarda geçici bir süre incelme görülebilir.
 • Ekimden sonra ekim yapılan alanda yaklaşık 10 gün kabuklanma olabilir.
 • Saç ekimi yapılan alanda kaşıntı olabilir. Bu kaşıntılar yapılacak olan yıkamalarla giderilebilir.
 • Fue yöntemi kullanılan ekimlerde asla yara izi görülmez. Fut yönteminde ise verici alanda sadece ince bir çizgi şeklinde iz kalmaktadır.
 • Enfeksiyonlar çok nadir görülen bir yan etki olsa da her cerrahi girişim sonrasında olası bir durumdur.
 • Ekim yapılan alanda oluşan pembelikler hastanın fizyolojik özelliklerine bağlı olarak 2 ila 8 haftaya kadar uzayabilir.

Saç ekimi işlemi için uygun olmayan durumlar nelerdir?

Saç nakli her yaşta yapılabilir fakat tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, karaciğer hastalığı ve ya kalp hastalığı olan kişilerde ön kontroller yapılarak uygun görülürse yapılabilir.

Saç ekimi yöntemleri nelerdir ve nasıl yapılır?

Saç ekimi yöntemi fut ve fue olmak üzere iki şekilde uygulanabilir. Her iki yöntemde de ense kısmında iki kulak arasında bulunan sağlıklı saçların açık alanlara nakledilmesi ile uygulanır. İşlemler bölgesel anestezi altında 4 ila 8 saat sürmektedir. Hastalar işlem sırasında gazete okuyabilir, televizyon izleyebilir, yemek yiyebilir ve özel ihtiyaçları için kalkabilmektedir.

Saç ekimi operasyonu kaç seansta yapılmakta ayrıca bu işlem için kaç günümü ayırmam gerekmektedir?

Ekim işlemi için bizlere sadece 1 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Daha fazla bilgi almak için merak ettiğiniz her konuyu Whatsapp’ tan ve ya uzman doktorlarımızdan ücretsiz olarak sorular sorabilir cevaplar alabilirsiniz.

Saç ekiminden sonra saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Ekim işleminden sonra saçlarınız 3. aydan sonra ilk saçlar çıkmaya başlar ve artık kendini tam olarak göstermeye başlarlar. 6. Aya gelindiğinde ise saçların yüzde 75’ i bir yılı doldurduğumuzda saçların yüzde 95’ i çıkar.

Saç ekimi birden fazla seans uygulanabilir mi?

Saç ekimi işlemi ekim yapılan alanın büyüklüğüne, dökülmenin devam edip etmemesine göre birkaç seans tekrarlanabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken tek nokta, kişinin verici bölge dediğimiz ense bölgesinde yeterli donörünün olup olmadığıdır.

Saçların çıkış şekli ve görünümü doğal olur mu?

Özel Meltem Hastanesi olarak ekim işlemini saçların çıkış yönüne doğru yaptığımızdan doğal bir görünüm elde edebilmekteyiz. Saçlarınızın uzama evresini tamamlandığında ise istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. İster kısaltabilir, boyayabilir, istediğiniz yöne tarayabilirsiniz.

Ekilen saçlarda herhangi bir dökülme yaşanır mı?

Alınan saç kökleri ense bölgesinde bulunan ve genetik olarak asla dökülmeme özelliğine sahip köklerden alındığından ileriki yıllarda bir dökülme yaşanmayacaktır.

Saç ekimi operasyonu yaş sınırı nedir?

Saç ekimi operasyonu 18 yaşından itibaren erkek tipi saç dökülmesi olan herkese uygulanabilmektedir. Eğer önemli bir sağlık sorununuz varsa, alerjiniz, yüksek tansiyonunuz varsa özellikle bunları doktorunuza belirtiniz.

Saç ekiminden kaç gün sonra işime dönebilirim?

Ekim işleminin tamamlanması ile birlikte günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Pansumanlar yapıldıktan sonra işinizde çalışmanıza sıkıntı teşkil edecek bir sorun söz konusu değildir. İlk on günden sonra kızarıklar ve kabuklanmalar düzelmiş olacaktır.

Saç ekiminin sağlık sorunları teşkil eder mi?

Saç ekiminin kişilere rahatsızlık verecek ya da ileride oluşturabileceği herhangi bir yan etkisi yoktur.

Saç ekimi sırasında ve ekim sonrasında herhangi bir ağrı duyar mıyım?

Ekim işlemi bölgesel anestezi altında yapıldığından ve ekim sonrası gerektiğinde ağrı kesici kullanabileceğinden kişi ağrı hissetmez.

Kadınlara saç ekimi yaptırabilir mi?

Kadınlara da erkeklerde olduğu gibi saç ekimi yapılabilir. Fakat öncelikle saç dökülmesinin sebepleri araştırılmalı mutlaka hormonal bir problemin olup olmadığına, tiroid bezlerinin az ya da fazla çalışıp çalışmadığına bakmak gerekir. Buna göre kararlar alınıp ekim yapılabilir.

Ekimden kaç gün sonra şapka takabilir?

Mecbur kalmadıkça ekim işleminden bir ay öncesinde şapka kullanımı uygun görülmemektedir. Mecburi durumlar için ise doktor kontrolünde karar verilmesi daha uygun olacaktır.

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/makale/sac-ekimi-islemi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular_320.html

Saç Ekimi Sonrası Gün Gün İyileşme Süreci

Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

Saç Ekimi ameliyatı yaptırmaya karar veren kişiler çoğunlukla “Saç Ekimi sonuçları”nın nasıl olacağı, Saç Ekimi sonucunun ne zaman belli olacağı sorularının yanıtını merak ederler.

Bu makalemizde Saç Ekimi sonuçları ve bu sonuçların ne zaman belli olacağına ilişkin bilgileri, gelişme ve iyileşme süreci aşamaları ile bulacaksınız.

Saç Ekimi sonrası iyileşme süreci ortalama 1 yıllık bir maratondur.Bu uzun soluklu ancak sonucu alınmaya başlandığından itibaren keyifli bir süreçtir.

Saç Ekimi ameliyatının ilk günü saç transferinin yapıldığı donör bölge (genellikle ense) bir bandaj ile kapatılmış olarak taburcu edilirsiniz.

İlk gün dikkat edilmesi gereken en önemli konu: uyku pozisyonudur.

Saç Ekimi sonuçları 2. gün

Saç Ekimi sonuçlarının 2. gününde ekim yapılan bölgede ve donör bölgede ağrı hissi olabilir.

Donör bölgede kanama gözlemlenmesi sürerken, ekim yapılan alanda kan tamamen kurumuş olacaktır. Donör bölge bandajlıdır.

Bugün ilk yıkamanın yapılacağı gündür

Saç Ekimi sonrası ilk yıkama, doktorunuz gözetiminde konunun uzmanı bir kişi tarafından yapılacaktır.

Ekim bölgesindeki kabuklar dökülene kadar yapılacak yıkama modeli, ilk gün uzman tarafından gerçekleştirildiği şekli ile sürdürülmelidir.

Saç Ekimi sonuçlarında 3. Gün kliniğe gittiğiniz zaman ilk önce donör bölgedeki bandaj çıkarılır.

Sonrasından ekim yapılan bölge ile donör bölgeye kurumuş kanın yumuşatılması için krem uygulanacak ardından yıkama işlemi başlayacaktır.

3. Gün kliniğe giderken ve dönerken kafa bölgenizi güneş ışınlarından mutlaka korumalısınız.

Uyku pozisyonu bugün de ilk 2 gün ile aynı hassasiyette olmalıdır.

Saç Ekimi sonuçları 1. hafta

Saç Ekimi sonuçlarında ilk 3 gün ekstra hassasiyet isteyen günlerdir. İlk yıkamanın ardından su ile temas yasağı kalktığı için kişi daha rahatlamış olarak sürece devam eder.

Saç Ekimi bölgesindeki kabuklardan kurtulana kadar her gün baş bölgesi düzenli ve özenli şekilde yıkanmalı, kişi baş bölgesini olası darbe ve güneşin zararlı ışınlarından korumaya devam etmelidir.

İlk hafta, ekilen saçların tutunma sürecidir.

Bu nedenle ekim bölgesi darbelerden, sert hareketlerden, ovalama, kaşıma gibi zedeleme riski olan hareketlerden kaçınmalıdır.

Doktorunuz ilk hafta antibiyotik tedavisi verecektir. Bu bazı kişilerde 3 günlük bazı kişilerde 5 günlük antibiyotik tedavisi şeklinde planlanmaktadır.

İlk hafta donör bölgedeki hızlı iyileşme sizi şaşırtabilir. İlk haftanın sonunda kimi kişilerde 2. Haftanın sonunda Saç Ekimi yapılan bölgedeki kabukların dökülmesi gözlemlenir.

Saç Ekimi Sonuçları 1. Ay

Saç Ekimi sonuçları ilk ay sonunda ekilen tüm saçların tutunması ile sonlanır.

Ancak bu ilk ay içinde Saç Ekimi ameliyatı olan kişileri bekleyen en önemli adımlardan biri de yaşanacaktır. Bu adıma “şok dökülme” denir.

2. Hafta ile 8. Hafta aralığında gerçekleşmesi beklenen şok dökülme iyileşme sürecinin olağan bir gelişmesidir.

Saç Ekimi ameliyatı sonrası 2. haftadan itibaren başlamak üzere ortalama 1 ay içinde ekilen saç ve saç kökleri dökülür.

Ameliyatı sonrası dökülme bir anda gerçekleştiği için bu olay “şok dökülme” adıyla tanımlanır.

Saç Ekimi sonrası için bilmeniz gereken her şey 

Saç ekimi sonrasında ilk bir ay içersinde ekim yapılan yerde dökülme olabilir. Daha önce de bahsedildiği üzere buna Şok Dökülme de denir. Bu durum başarısız bir saç ekimi demek değildir. Ekim yapıldıktan sonra bazı hastalarda saçın tamamı bile dökülebilir.

Hiç dökülmeyen hasta ile saçları dökülen hasta arasında sonuca bakıldığında başarı farklı değildir.

Saç Ekimi sonrası dökülmenin sürecin bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Dökülme sonunda tekrar yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır.

6-8 ay arasında saç ekimi sonucu tam olarak belli olacaktır. 

Saç Ekimi sonrası kaşıntı olursa ne yapılmalıdır?

Saç Ekimi sonrası hastanın en çok rahatsız olduğu durumlardan birisi, Saç Ekimi sonrası kaşıntıdır. İkinci haftadan sonra rahat bir şekilde hasta kaşınan bölgeyi kaşıyabilir. Ama kaşıntının çok rahatsız edici olması durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Bu konuda dotorunuzun tavsiye edeceği ilaçlarla bu konuda rahatlama yaşabilirsiniz.

Saç Ekimi sonrası spor yapılabilir mi?

Saç Ekimi sonrasında hafif ölçekli spor ancak 15 gün sonra yapılabilir. Kafa yapısını hareket ettirmesini gerektiren sporları ise uzmanlar önermiyor. 

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç Ekimi sonrası Saç Ekimi süreci kadar önemlidir. Hastaların verilen ilaçların düzenli olarak alınmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Başlarını yukarıda tutmak önemlidir.

Yıkama kurallarına doktorun belirttiği şekilde uymak gerekiyor.

Bu süreçte sigara kullanımına dikkat edilmesi hatta kullanılmaması öneriliyor. Saç Ekimi yapılmış bölgeye sert bir darbenin gelmemesi gerekiyor.

Öne eğilerek bir takım işlerin yapılmaması tavsiye edilir. 

 

Saç Ekimi sonucu ne zaman belli olur?

Saç Ekimi sonucu ne zaman belli olur, kişilerin en çok merak ettikleri soruların başında gelir.

Saç Ekimi sonrası ilk 2 ay iyileşme sürecinin en önemli adımları katedilirken Saç Ekiminin sonuçlarını almaya başlamak 3. Aydan itibaren olur.

Şok dökülme sonrası çıkan ilk saçlar ince telli ve kıvırcık olma eğilimindedir tıpkı bebek saçı gibi.

Ancak bu saçlar uzadıkça saç teli kalınlaşmaya ve saçlar da kişinin saç yapısıyla uygun forma girer.

Saç Ekimi sonuçlarında nihai sonucun alınması için bekleme süresi 9. Ay ile 1 yıl arasıdır.

3. Ayda çıkmaya başlayan saçlar, 1 yıl süresi içinde tamamlanacak, saç telleri kalınlaşacak ve açıklık olan bölgeyi tamamen kapatacak kadar uzayacaktır.

Saç Ekimi kesin sonuç verir ancak ameliyatın başarıyla sonuçlanmasına etki eden bazı kriterler vardır

Bu kriterlerden ilki Saç Ekimi sonrası saçlar nihai görünümü aldığında Saç Ekimi ameliyatı yapıldığının anlaşılmayacak kadar doğal sonuçlar elde edilmesidir.

İkinci kriter ise ekilen saçların açık olan kafa derisini tamamen örtecek yoğunlukta olmasıdır.

Saç yoğunluğu; saç telinin kalınlığı, saç uzunluğu, Saç Ekimi yapılacak bölgede yaşanan saç kayıplarının hacmi, saçın yapısı, saç derisinin rengi, saç rengi gibi faktörler Saç Ekimi ameliyatı sonuçlarının kesin başarılı olup olmayacağı üzerinde etkilidir.

Saç Ekimi kesin sonuç veren kişiler; kısmi saç kayıpları yaşayan tip 3, tip 4 ve tip 5 adıyla nitelendirilen kişilerdir. Bu kişilerde saç kayıpları seyrelme şeklindedir.

Saç kayıpları büyük olan kişilerde ise bir kaç seanslık tedavi planı ile istenilen sonucun alınması mümkün olmaktadır.

Saç Ekimi kesin sonuç veren kişilerin bir diğer özelliği de saç renk tonu koyu ve kalın saç telleri olan kişilerdir.  

Son bir not; Saç Ekimi 

Источник: https://yeniben.com/tr/sac-ekimi-sonuclari-sac-ekimi-sonrasi-gun-gun-iyilesme-sureci

Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

Saç dökülmeleri pek çok sebeplerden ötürü meydana gelir.  Bunlardan en dikkat çekenleri; genetik faktörler, hormonal değişimler, stresli yaşam, mevsim değişimleri ve hastalıklardır.

Saç bakımı için tercih edilen kozmetik ürünler ve kullanılan kimyasal ilaçlar sonucunda geçici ya da kalıcı olarak yaşanan saç dökülmelerinin tedavilerini dermatologlar yapar. 

Saç dökülmesi tedavisi uygulanmadan önde dermatologlar hastalığın sebebini detaylı olarak incelerler ve uygun tedavi yöntemini uygulayarak hastalarının saç dökülmesi probleminin önüne geçmeye çalışırlar. 

Kimi zaman; genellikle saç dökülmesinin sebebi genetik faktörler olduğunda saç dökülmeleri kalıcı olur; yeni saçların uzaması ve kelliği azaltması söz konusu olmaz. 

Bu gibi bir durumda en kesin çözüm saç ekimi yöntemleri ile elde edilmektedir. Kesin çözüm sunan ve yüksek başarı yüzdesine sahip bu operasyonlar kişiye özel planlanır ve uygulanacak prosedürler kişinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak şekillendirir.

Saç Ekimi Nedir?

Geçmişi 1940lı yıllara dayanan saç ekimi; kısaca başın saçlı kısımlarından; saçların seyreldiği ya da yok olduğu bölümlerine saç köklerinin aktarılması olarak tanımlanabilir. 

Saç ekimi operasyonu sırasında genellikle başın yan ve arka taraflarındaki saçların yoğun bulunduğu bölgeden nakil yapılmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan saç ekimi operasyonu “greft” adı verilen doku parçaları ile saç köklerinin nakledilmesiyle gerçekleştirilmektedir. 

Saç Ekimi Nerede Yaptırılır? 

Saç ekimi tıbbi bir prosedürdür bu yüzden Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve ruhsat verilmiş sağlık kuruluşlarında yapılması gerekir. Hem işlemler sırasında komplikasyon çıkmaması hem de operasyondan maksimum verim alınabilmesi için bu operasyonların gerçekleştirileceği merkezlerde uzman dermatologların ve Plastik Cerrahlarının bulunması gerekmektedir. 

Seçilen sağlık merkezlerinde kullanılan cihazların teknolojik olarak gelişmiş olması ve operasyonun gerçekleştirileceği yerin ameliyathane koşullarına sahip olması da operasyonun başarıyla tamamlanması için olmazsa olmaz şartlar arasında yer almaktadır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç dökülmesinin ne zaman yapılacağını belirleyen temel faktör saç dökülmesinin hangi evresinde olduğu ile doğrudan bağlantılıdır. 

Saç dökülmesi devam ediyorsa ve bu esnada operasyon gerçekleştirilmişse, ileriki dönemde istenilen sonuç elde edilemeye bilir. Bu nedenle; saç ekiminden maksimum verim alınabilmesi için saç dökülmesinin tamamlanmış olması gerekmektedir.  Saç dökülmesi tamamlanmışsa 18 yaşından itibaren saç ekimi operasyonu güvenli bir şekilde yaptırılabilir.

Saç Ekimi Riskleri Nelerdir?

Konusunda uzman cerrahlar ve dermatologlar tarafından gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları sonucunda ciddi komplikasyonlar görülmemektedir. 

Ancak nadir de olsa; 

 • Kanama, enfeksiyon, kaşınma, doğal olmayan bir görüntü vb. problemler yaşanabilir. Bu yan etkiler içerisinde en çok korkulan enfeksiyon görülmesidir, ancak enfeksiyon oluşumuyla nadiren karşılaşılmaktadır. 

Az önce de belirttiğimiz gibi; hijyenik koşullar altında, güvenilir merkezlerde ve uzmanlar tarafından yapılan saç ekimi işlemlerinde büyük komplikasyonlar görülme ihtimali yoktur. 

FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde herhangi bir yara izi oluşumu olmaz ve ameliyat sonrasında hiçbir iz kalmaz.

Ekimi Yapılan Saçlar Dökülür mü? 

Hastaların en çok endişelendiği konuların başında ektirilen saçların yeniden dökülüp dökülmeyeceği gelir. 

Ancak bu konuda içleri rahat olabilir; çünkü ekilen saçların tutmama ihtimali yoktur. Genetik olarak saç dökülmesinin mümkün olmadığı bölgelerden nakledildikleri için tekrar dökülmezler. 

Saç Ekiminin Başarılı Olması İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Saç ekiminin başarılı sayılması için en önemli kriterlerden biri, saç ekimi sonrasında doğal bir görünümün sağlanmasıdır. Hastanın saç dökülmesinin başının hangi kısımlarında olduğu, yüz şekli, ekim açıları gibi önemli faktörler değerlendirilmelidir. 

Saç ekimi yapılacak alanın geniş olması, operasyonu gerçekleştirecek kişilerin uzmanlığı, saç köklerinin alınacağı bölgedeki saçların sağlıklı ve canlı olması gibi önemli unsurlar saç ekim operasyonunun başarısını doğrudan etkileyecektir.

Saç Ekim İşlemi Ne kadar Sürer? 

Saç ekim süresinin ne kadar olacağı; saç ekilecek alanın genişliğine, ne kadar saç hücresinin nakledileceğine, saç ekiminin kaç seansta tamamlanacağına göre farklılık gösterebilir. 

Saç hücrelerinin nakledileceği bölge genişse, bu işlemin tek seansta yapılması uygun değildir. Birden fazla seans halinde yapılacak saç ekim operasyonlarının arasında hastanın iyileşme hızına bağlı olarak dönemsel aralar verilmesi gerekebilir. 

Seanslar arasındaki muayeneler sırasında, ne kadar ara verileceği uzmanlar tarafından kararlaştırılacaktır. 

Saç Ekimini Kadınlar Yaptırabilir mi? 

Kalıcı saç dökülmesi sanıldığı gibi erkeklere özgü bir problem değildir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin bu denli fazla olduğunun düşünülmesinin sebebi, erkeklerdeki saç dökülmesinin bölgesel olmasıdır. 

Kadınlarda da en az erkekler kadar saç dökülmesi yaşanır ancak kadınlarda görülen saç dökülmesi saçların seyrelmesi şeklinde meydana geldiği için, erkeklerdekine oranla daha az dikkat çekmektedir. 

Son dönemde kadınlar da saç ekimini daha çok tercih etmeye başlamışlardır. Dermatologlar saç ekimi talebiyle gelen kadın hastalarının saç dökülmelerinin devam edip etmediğini, hormonal dengelerini ve tiroit bezlerinin fonksiyonlarını araştırarak operasyonu uygun görmeleri halinde saç ekimini yaparlar. 

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte saç ekimi yöntemleri de eskiye oranla oldukça gelişmiştir. Daha az acılı, daha hızlı çözüm veren ve günlük hayatı daha az kısıtlayan bu yöntemler genel olarak ikiye ayrılmaktadır. 

FUT Tekniği

Tam açılımı “Follicular Unit Transfer” olan bu yöntemde kısa süre içerisinde çok sayıda saç hücresinin nakli yapılabilmektedir. 

Diğer saç köklerinin zarar görmediği ve nakledilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde gelişebileceği bu yöntem “klasik şerit yöntemi” olarak da bilinmektedir. 

Ensenin üzerinden ve kulak arkasından 10×3 ebatlı mikrogreftlerin alınarak, şeritler halinde saçsız bölgelere ekildiği bu yöntem sırasında tek seansta yaklaşık 5000 saç telinin ekimi yapılmaktadır. 

Her bir FUT seansı ekim yapılacak alanın genişliğine göre 3 saat civarında sürmektedir. Bu teknikle yapılan ekimler doğal görüntüsüyle saç dökülme problemi olan kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir. 

FUE Tekniği

Tam açılımı Follicular Unit Extraction olan bu yöntemde saç kökleri,  Fut tekniğinde saç köklerinin alındığı bölgelerden alınmaktadır. 

Fakat bu yöntemde saçların alınma şekli biraz daha farklıdır. Bu işlem esnasında çapı 1 mm olan “punch aleti” kullanılarak 1 mm’lik dokuların nakli yapılır. FUT tekniğinde tek seansta yaklaşık 5000 saç teli alınabilirken, FUE tekniğinde bir seans boyunca yaklaşık 1500 saç telinin nakli yapılabilir. 

FUE tekniği kullanılarak gerçekleştirilen saç ekimi fiyatları FUT tekniğine göre daha yüksektir ve seanslarının süresi daha uzun sürer.

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir?

Saç ekimi operasyonlarından önce uzman doktorların tüm önerilerine uyulmalıdır. 

Kişi alkol tüketiyorsa, ameliyattan önceki hafta alkol tüketimini kesmelidir. 

Operasyondan önce kan inceltici ilaçlar kullanılıyorsa, doktora bu durum bildirilmeli ve gerektiği takdirde bu ilaçların alınması durdurulmalıdır. 

Uygulanacak saç ekim tekniğine göre farklı önlemlerin alınması gerekebilir, muayene sırasında doktor detaylı olarak bilgi verecektir. 

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hangi teknik uygulanırsa uygulansın, saç ekimi operasyonu geçiren kişilerin doktorların direktiflerine harfiyen uymaları gerekmektedir. 

Saçlar operasyondan sonra hemen yıkanmamalıdır; hasta bu yıkama işlemini kendisi yapacaksa 3. günden itibaren saçlarını yıkayabilir ancak kesinlikle saçlarına sert bir şekilde dokunmamalı ve yeni ekilen saç köklerine zarar vermemelidir. 

Saç derisinde saç ekiminden sonra kabuklanmalar oluşabilir, bu kabuklara operasyon sonrasında en az 10 gün boyunca dokunulmaması gerekmektedir. 

Yine, saç ekimi operasyonlardan sonra havuz ve denize girilmemelidir. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalıdır. 

Saç Ekimi Operasyonlarından Sonra Ekilen Saçlar Ne Zaman Gözle Görülür Hale Gelir?

Saç ekimi sonrasında hastalar heyecanla ekilen saçlarının ne zaman uzayacağını beklerler. Ekilen saçların bariz bir şekilde görülmesi için yaklaşık 3 aylık bir sürecin geçmesi gerekmektedir. 

Saç ekimi yapılan kişinin yaşı, saç ekimi yapılan bölgeye, ekilen saç köklerinin canlılığına göre görülecek sonuçlar değişse de hastaların istedikleri sonucu almaları için biraz beklemeleri gerekmektedir.

Ancak bu sürecin sonucunda hastalar sabırlarının karşılığını alacaklardır. Saç ekimi operasyonlarının başarı oranı oldukça yüksektir ve gelişen teknoloji ile birlikte bu oran %100 seviyelerine yükselmektedir.

 

Yapılan ekim işlemi sonucunda maksimum verim alınabilmesi için ortalama bir senenin geçmesi gerekmektedir. 

Saç Ekimi İşleminden Sonra Saç Tıraşı Olunabilir mi?

Saç ekimi operasyonundan sonra saç ekimi yapılan kısımlara hiçbir şekilde baskı yapılmamalıdır. 

Kafaya herhangi bir baskı uygulanırsa, ekimi yapılan saç köklerinin zarar görme ihtimali vardır. Tıraş makinesi, ustura gibi saç derisine baskı yapabilecek yöntemler ilk altı ay boyunca kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Saçların kısaltılması gerekiyorsa, makasla tıraş olunmalıdır.

Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadardır?

Saç ekimi fiyatları ile ilgili standart bir teklif almak isteyenlerin, bu operasyonun kişiye özel olacağını bilmeleri gerekmektedir. Saç ekimi fiyatları saç ekimi sırasında kullanılacak yöntemin çeşidine, operasyonun yapılacağı merkezin fiyat politikasına, işlemi yapacak doktorların uzmanlığına  göre değişecektir. 

Saç ekilecek alanın genişliği, ne kadar saç kökünün ekileceği, bu işlemin kaç seansta tamamlanacağı, seansların süreleri gibi unsurlar saç ekimi fiyatları üzerinde etkilidir.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Sac-Ekimi

Saç Ekimi Sonrası İlk Hafta Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?
Saç Ekimi Sonrası İlk Hafta Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç ekimi sonrası saçların ekildiği bölgeye uyum sağlayıp büyümesi yaklaşık 1 yıl sürer. Hastanın saç köklerinin en hassas olduğu zaman saç ekimi sonrası ilk haftadır.

Ekim yapılan bölgede hafif derecede açık yara bulunduğu için, bu dönemde dikkat edilmesi gereken bir takım önemli noktalar vardır. Operasyon sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız, yeni saçlarınız, ekildikleri yere alışır ve gün be gün sağlıklı bir şekilde büyümeye başlar.

Peki nedir bu tavsiyeler? Saç ekimi sonrası nelere dikkat etmelisiniz?

Saç Ekimi Sonrası ilk 3 Gün

Saç ekimi sonrası, kişinin donör bölgesi, mikrop kapma ihtimaline karşı bandajla sarılır. Buna karşın yeni ekilen saçların olduğu bölge ise açıkta bırakılır.

Bu şekilde saç ekimi operasyonunu tamamlanan kişi, rahat bir şekilde hastaneden ayrılabilir. Acısız ağrısız bir saç ekimi için hastaya lokal anestezi yapılmıştır.

 Operasyonu bilinci açık bir şekilde geçiren hastanın, bu yüzden operasyon sonrasında hastanede yatması gerekmez.

İlk 3 Gün Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar:

 • Saçınızı kesinlikle yıkamayın,
 • Spor yapmayın,
 • Kendinizi yoracak ya da tehye sokacak aktivitelerden kaçının,
 • Başınızı darbelerden koruyun,
 • Sıkı olmayan ve saçınıza baskı yapmayan bir şapka takarak, olası aksiliklerin önüne geçin,
 • Cinsel ilişkiye ara verin.

Saç Ekimi Sonrası 3 Gün Geçtikten Sonra Süreç Nasıl Devam Eder?

Alkol ve sigara içilmesi, iyileşme sürecini olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Operasyon öncesi ve sonrasında bu tarz zararlı maddelerin kullanılmaması saç köklerinin daha sağlıklı beslenebilmesini sağlar. Bu sayede iyileşme sürecinin hızlanır ve ekilen saçlar daha kısa sürede uzar.

Saç ekimi sonrası 3. günün ardından saç köklerinin alındığı donör saha bandajlı olacağı ve ekim yapılan alan genellikle kafanın tepe noktası olduğu için, kişi yatma, uzanma ya da uyuma şekli konusunda sıkıntı çekmez.

Saç ekimi operasyonları saç köklerinde küçük kabuklanmalar görülmektedir. Bu durum normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır.  Operasyon sonrasındaki süreçte bu küçük yaraların herhangi bir şekilde mikrop kapmaması için, doktorunuz tarafından verilecek tavsiyeleri mutlaka uyun. Verilen antibiyotiği düzenli olarak ve saatleri aksatmadan kullanmanız önemlidir.

Zorunlu olmamakla birlikte, hastanın ilk saç ekimi sonrası 3 gün boyunca istirahat etmesi önerilir. Bu durum saç bölgesinin beklenmeyen darbelerden korunması adına önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Pansuman ve İlk Yıkama

İlk 3 günün sonunda, doktor tarafından pansuman ve ilk yıkama gerçekleştirilir. Bu süre içerisinde bu alan büyük ölçüde iyileşmiştir. Hastanın ağrı ya da acı hissetmesi beklenmez. Pansuman sonrasında özel bir durum olmadığı takdirde, bu alan açık bırakılır. Hasta daha sonrasında ilk yıkama için özel banyo odasına alınır.

İlk yıkama öncesinde özel bir krem sürülen yeni ekim alanı, bir süre bu kremle bekletilir. Bunun amacı hafif kanama sebebiyle küçük kabuklar oluşturmuş saç köklerinin diplerinin yumuşatılması ve yıkamaya hazır hale getirilmesidir.

Yaklaşık 15 dakikalık bekleme süresi sonrasında, çok hassas ve hafif hareketlerle köpükleme yapılır ve saç durulanır.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama oldukça önemli bir konudur. Genellikle saç ekimi merkezi tarafından yapılan ilk yıkama eğer özel sebeplerden dolayı evde gerçekleştirilecek ise konu ile ilgili oldukça dikkatli davranılması tavsiye edilir.

Saç ekimi sonrası kurulama işlemi konusunda da hassas davranılması tavsiye edilir. Kuruma işlemi yumuşak bir havluyla ve stabil hareketlerle yapılmalıdır. Saç köklerinin ovuşturulmaması ve sert hareketlere maruz bırakılmaması önemlidir.

Saç ekimi sonrası farklı ülke veya şehirden gelen kişiler, pansumanını bir sağlık merkezinde yaptırabilir. Bununla birlikte ilk yıkamanın evde yapılması da mümkündür ancak burada bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir.

İlginizi çekebilecek bir diğer konu  >>>  Saç Ekiminden Sonra Kaşıntı

Saç Ekimi Sonrası Evde Yapılacak ilk Yıkamada Dikkat Edilecek Hususlar

 • İlk yıkamayı ne zaman yapmanız gerektiğini doktorunuza sorun,
 • Tavsiye edilen krem ve şampuanı kullanın,
 • Kremi bol ve nazik hareketlerle başınıza sürün. Tüm saç köklerinizin yoğun miktarda kreme maruz kaldığından emin olun.

 • Kremi saç köklerinizin dibindeki kabukları yumuşatana kadar (en az 15 dakika) bekletin,
 • Durulama için kullandığınız su kesinlikle sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Yıkama için mutlaka ılık su kullanın,
 • Suyun tazyikli olmamasına özen gösterin.
 • Köpükleme süresince saçlarınızı ovuşturmayın.

  Çok hafif ve minik hareketle saç köklerinize masaj yaparak kabuklardan arındırın,

 • Kurulama işleminde ovuşturma yapmayın ve yumuşak bir havlu kullanın,
 • İlk yıkama öncesi aklınıza takılan soruları doktorunuza danışın.

İlk yıkamayı evde yapacaksanız, bu konuyu mutlaka doktorunuza danışın.

Yıkama esnasında size yardım edecek birinin de yanınızda bulunmasında fayda var.

Operasyondan yaklaşık 1 ay kadar sonra başlayan Şok Dökülme Nedir?

Saç ekimi sonrası kaşıntı, kızarıklık ya da şişlik gibi durumlarda yaşanabilmektedir. Sitemizde hepsi ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Daha başarılı sonuçlar için saç ekimi sonrası süreçte üzerinize düşen görevleri eksiksiz bir şekilde yapmanızın çok önemli olduğunu unutmayın.

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/sac-ekimi-sonrasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.