Saç Ekimi Teknikleri

içerik

Saç Ekim Yöntemleri

Saç Ekimi Teknikleri

Saç ekim yöntemleri ya da saç ekim teknikleri özellikle 90’lı yılların sonundan başlayarak hızla gelişmiş ve günümüzde saç ekimi operasyonlarının çok daha rahat, hızlı ve daha doğal yapılmaya başlamasına olanak sağlamıştır.

Saç ekiminin tarihteki ilerlemesine bakıldığında son 10 yılda saç ekim yöntemleri ile ilgili altın çağını yaşadığını söylemek mümkündür.

İlerleyen teknoloji, yeni medikal aletlerin bulunması ve saç ekimi operasyonlarının yeni medikal estetik uygulamalarıyla birleştirilmesi saç ekim yöntemleri nin kendi içerisinde alt kategorilere ayrılmasına sebep olmuş, birçok farklı isimle anılan saç ekim teknikleri ortaya çıkmıştır.

Saç ekim yöntemlerine bakmadan önce , saç ekimi ile ilgili özellikle saç ekim teknikleri ile ilgili bilinmesi gereken bazı önemli noktalara değineceğiz…

Saç Ekim Yöntemleri ile İlgili Mutlaka Bilinmesi Gereken 5 Madde

 1. Bulunduğu günden bu güne saç ekimi alanında ciddi gelişmeler yaşanmasına sebep olan iki temel saç ekimi yöntemi vardır. FUT ve FUE. Bu saç ekimi yöntemleri, saç köklerinin toplanma yöntemiyle ilgilidir.

 2. FUT yöntemi, 90’ların başında kullanılan eski bir yöntemdir ve yerini zaman içerisinde FUT’tan çok daha gelişmiş bir yöntem olan FUE yöntemine bırakmıştır. FUT yönteminin günümüzde kullanımı birçok dezavantajı nedeniyle ortadan kalkmaktadır.

 3. Bu iki yöntem haricinde adını duyduğumuz diğer teknikler (DHI, Robotik fue, micromotor…vs) farklı medikal cihazların ya da medikal estetik uygulamalarının bu yöntemlerle birlikte kullanılmasıyla şekillenmiştir, biz bu yazımızda tüm bu saç ekim tekniklerinden bahsedeceğiz.

 4. Tıp literatürüne geçmiş en son teknik olan FUE tekniği birçok yeni uygulama ile birleştirilerek farklı başarılı saç ekimi operasyonları yapılabilmektedir.

  Adını sıklıkla duyduğumuz DHI, perkütan saç ekimi, Robotik saç ekimi, prp’li saç ekimi gibi terimler, FUE saç ekimi yönteminin farklı bir medikal cihazlar birleştirilerek geliştirilmesinden ortaya çıkmıştır

 5. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin, aşağıdaki saç ekim yöntemleri konusunu okuyarak, konu ile ilgili bilgi sahibi olması, doktor ile yapılacak olan görüşmenin daha verimli geçmesine ve doktoru çok daha rahat anlayabilmenize olanak sağlayacaktır.

En iyi Saç Ekim Yöntemi Sorunsalı

Söz konusu sağlık olduğunda herkesin en iyisini istemesi kadar doğal bir durum yoktur. Saç ekiminde de özellikle saç ekimi tekniği ile alakalı olarak en son çıkan, en yeni ve en iyi teknik araştırmaları her zaman devam etmektedir.

Ancak “En son saç ekim tekniği hangisidir?” ya da “en iyi saç ekim tekniği nedir?” gibi sorulara tek bir doğru yanıt aramak yanlış olur. Saç ekim yöntemleri  ve saç ekimi yöntemlerine eklenen ek medikal uygulamaların, seçimi kişinin saçlarının durumuna göre yapılması çok daha uygun olacaktır.

Saç ekim yöntemleri seçiminin, hastanın ihtiyaç ve imkanları doğrultusunda ve doktorun tercihine bakılarak yapılması en doğrusudur.

Saç ekiminde tıp literatürüne yen bir teknik olarak geçmiş günümüzde en yaygın kullanılan teknik FUE SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ’dir ancak 2002 yılında ortaya konmuş olan bu teknik de geçen 15 sene içerisinde oldukça gelişmiş, yeni medikal cihazlarla bazı medikal estetik uygulamalarıyla birleştirilerek daha faydalı hale getirilmiştir.

Bu yazımızda, saç ekimi yöntemleri olarak bahsedilen tüm uygulamaları açıklamaya ve diğer tekniklere göre avantaj ve dezavantajlarını anlatmaya çalışacağız.

Saç Ekim Yöntemleri ve FUT Tekniği

 • 90’lı yılların sonunda ve 2000’li yıllarında başında oldukça sık kullanılan saç ekim yöntemleri arasında yer alan FUT,  ona nazaran çok daha üstün özellikleri bulunan FUE yönteminin bulunmasından sonra terk edilmeye başlanmıştır.
 • FUT yöntemi greftlerin nasıl toplandığı ile ilgilidir. Greftlerin, ense bölgesinden bir deri tabakasıyla birlikte toplu olarak kesilip çıkartılmasıyle gerçekleştirilmektedir. Ense bölgesinden 3 cm2 büyüklüğünde bir üst deri tabakası kesilerek çıkartılır. Bu parçadaki saç kökleri, hemşirelerin yardımıyla ayıklanır ve ekime hazır hale getirilir. Greftler toplandıktan sonra ense bölgesindeki alan dikilir.
 • FUT yönteminde ense bölgesinde çizgi şeklinde dikiş izi kalmaktadır.
 • İyileşme süreci çok daha uzundur.
 • Saç köklerinin toplu olarak çıkartırılmasından kaynaklı olarak biraz daha hızlı uygulanabiliyor olsa da eskimiş olarak kabul edilen bu yöntem günümüzde tercih edilmemektedir.

En Çok Tercih Edien Yöntem: FUE SAÇ EKİMİ 

2002 yılında bulunan FUE yöntemi, son 15 senede saç ekiminde büyük ilerlemelerin sağlanmasına sebep olmuştur. Saç ekim yöntemleri arasında en sık kullanılanı FUE’dir.

FUE yöntemi de FUT gibi greftlerin nasıl toplandığı ile ilgilidir. FUE yönteminde ense bölgesindeki greft toplama işlemi greftlerin folikülleriyle birlikte tek tek çıkarılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu işlem manuel punç ya da micromotor cihazıyla yapılabilir.

 • FUE yöntemiyle saç ekiminde kesik ve dikiş işlemi ortadan kalkmıştır.
 • FUE yönteminde ense bölgesinde hiç iz oluşmaz.

Saç köklerinin tek tek çıkarılması ve hazırlanması sonrasında da açılan kanallara tek tek ekilmesi prensibine dayanan FUE yönteminde operasyon süresi ekilecek saç kökü sayısına göre değişmektedir.


FUE Saç Ekimi Yöntemi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için FUE SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ makalemizi okuyabilirsiniz.

MANUEL PUNÇ SAÇ EKİMİ


FUE saç ekimi yönteminin, manuel punc adı verilen bir medikal cihaz yardımıyla yapılmasıdır. Saç ekim yöntemleri nden FUE’nin bulunmasıyla birlikte saç köklerine zarar vermeden kökleriyle birlikte tek tek çıkartacak bir cihaza ihtiyaç duyulmuştur.

Manuel punc, saç köklerinin çevresinde küçük delikler oluşturmaya yardımcı olan ve el yordamıyla çalışan, ucunde keskin minik uçlar bulunan medikal bir alettir.
FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde, greftlerin toplanması esnasında kullanılır.

Manuel punç’lı fue ya da manuel punç ile saç ekimi olarak anılan bu yöntem, FUE ilk çıktığı dönemlerde oldukça sık kullanılsa bile günümüzde yerini aynı işlemi çok daha hızlı bir şekilde yapan micromotor’a bırakmıştır.

 • Manuel punç, medikal bir greft toplama aletidir.
 • Saç tellerinin yapısına göre farklı boyutlarda uçlarla kullanılır.
 • Manuel punc, elektrikli değildir, el yordamıyla çalıştırılır.

Micromotor cihazı piyasaya çıktıktan bir süre sonra manuel punç kullanımı ciddi anlamda azalmıştır.

MİCROMOTOR SAÇ EKİMİ

Micromotor’lu fue yöntemi olarak da anılan bu saç ekimi tekniği manuelpunc’ın geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Micromotor’da greftlerin tek tek ve zarar görmeden toplanmasını sağlayan bir medikal cihazdır ancak micromotor, farklı devirlere sahip olan otomatik bir cihazdır.

Micromotor FUE, saç ekimi operasyonlarında greftlerin toplanma işleminin micromotor cihazıyla yapıldığını gösterir. Günümüzde doktorların çok büyük bir çoğunluğu manuelpunc yöntemini bırakarak, greft toplama işlemi için micromotor yöntemini tercih etmektedir.

Micromotor ile greftlerin tek tek çıkarılması ve ekime hazır hale getirilmesi sonrasında, saç kökleri açılan kanallara yerleştirilir.

 • Micromotor medikal bir greft toplama cihazıdır.
 • Saç tellerinin yapısına göre farklı boyutlardaki uçlarla kullanılır.
 • Micromotor elektirikle çalışan otomatik bir cihazdır.


Micromotor Saç Ekim Yöntemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için “MİCROMOTOR FUE ” konulu makalemizi okuyabilirsiniz.


DHI

Direct Hair Transplant (DHI) yani direkt saç ekimi, son yıllarda oldukça merak edilen ve tercih edilmeye başlanan bir saç ekimi yöntemidir.

DHI yöntemi greftlerin nasıl ekildiği ile ilgili bir yöntemdir. Bunun için greftlerin nasıl toplandığı ile ilgili olan yöntemlerden FUE ve micromotor gibi tekniklerle birlikte uygulanabilmektedir.

DHI yönteminde, FUE ile tek tek toplanan saç kökleri, kalem benzeri medikal bir alete (dhı kalemi) yerleştirilir ve kanal açma işlemiyle birlikte kökler ekilir.

Bu yöntemde özel olarak tasarlanmış DHI kalemi sayesinde kanal açma ve saç köklerinin ekimi işlemleri aynı anda gerçekleştirilmektedir.

DHI kalemiyle yapılan saç ekimlerinin en önemli avantajı daha sık ve yoğun ekimler yapılabilmesidir. Tabi bu yine de hastanın imkanlarıyla da alakalı bir durumdur. Bu konuyu daha iyi açıklamak adına bir örnek vermek gerekirse, donör bölgesinde ekilecek çok fazla saç kökü olmayan bir kişiye DHI yöntemi kullanılmasının yoğunluk açısından o kişiye pek bir faydası olmayacaktır.

DHI tekniği özellikle saç sıklaştırma ekimlerinde çok güzel sonuçlar verebilmektedir.


DHI Saç Ekimi Yöntemi Hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ” DHI Saç Ekimi ” konulu makalemizi okuyabilirsiniz.


ROBOTİK Saç Ekimi

Son günlerde sıklıkla adını duymaya başladığımız bir diğer saç ekimi yöntemi de robotik saç ekimidir. Robotik saç ekimi, saç köklerinin toplanması işleminin robot olarak adlandırılan bir bilgisayar yardımıyla yapılmasıdır.

Saç ekimi yöntemleri arasında sıklıkla konuşulmaya başlanan robotik saç ekiminde, hassas kolları olan, bilgisayar ara yüzü ile doktor tarafından kontrol edilen bir cihaz saç köklerini tek tek yerinde ayırır. Robotik saç ekimi, fue saç ekim yönteminde uygulanan teknikle aynı prensiplere sahiptir ancak buradaki temel fark aynı işlemlerin robot yardımıyla yapılmasıdır.

Robotik saç ekiminde de, FUE yönteminde olduğu gibi kesik ya da dikiş gerekmeden saç köklerinin toplanma işlemi tamamlanır. Bu işlem esnasında doktor robotun başındadır ve süreci kontrol eder. Robotik saç ekiminde lazer ışınları sayesinde saç köklerini tek tek ayır eden bilgisayar aracılığıyla saç kökleri düzgün ve hızlı bir şekilde toplanabilmektedir.

Robotik saç ekiminde, saç köklerinin toplanması işleminin haricinde diğer işlemler manuel şekilde gerçekleştirilir bu süreç normal bir fue saç ekimi ile aynı şekildedir.

Robot aracılığıyla toplanan saç kökleri, hemşireler tarafından ekim için hazır hale getirilir ve saç ekimi doktorunun tek tek açtığı kanallara yerleştirilir.

Robotik saç ekimi hızlı ve güvenli bir yöntem olarak değerlendirilmektedir ancak saç ekimi sonucu açısından fark yaratan bir özelliğe sahip değildir.

Hiperbarik Saç Ekimi

Hiperbarik saç ekimi, saç ekimi işleminde oksijenin iyileştirme gücünden faydalanılan bir yöntemdir. Saf oksijen solunumu sayesinde kandaki çözünmüş oksijen miktarı artmaktadır. Bu vücudumuzdaki yara iyileşme hızını iki katından daha fazla seviyede arttırabilmektedir.

Hastaya saf oksijen terapisi uygulanması ile gerçekleştirilen bunun için yapılmış özel oksijen odaları bulunan Hiperbarik yöntemi çeşitli rahatsızlıklar için oldukça sık kullanılmaktadır.

Hiperbarik tedavisinin saç ekimi sonrasında uygulanmasına hiperbarik saç ekimi adı verilmiştir.

Böylece saç köklerinin toplanması esnasına açılan toplu iğne başı küçüklüğünde yaralar çok daha hızlı iyileşir, saç kökleri oksijen tedavisi sayesinde daha rahat beslenerek güçlenir ve yeni ekilen saç kökleri yeni yerlerine adapte olarak daha hızlı gürleşmeye  başlar.

Saç ekimi sonrası saçların kendine gelme süreci yaklaşık 8 ay ile 1 sene arasındadır. Bu süreç, kişinin bedeninin iyileşme hızı, saç köklerinin yapısı ve güçlenme hızı ile yakından bağlantılıdır.

Böyle durumlarda saç ekimi sonrası saç köklerinin daha iyi beslenmesini ve güçlenmesini sağlayan yöntemler, bekleme sürecinin kısalmasına sebep olur.

Hiperbarik saç ekimi de kandaki çözünmüş oksijen oranını arttırarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Hiperbarik saç ekimini de başlı başına farklı bir yöntem gibi lanse etmek yanlış olur.

Bedenimiz ve saçlarımız açısından  hücre yenilenmesi ve hızlı iyileşme gibi olumlu sonuçlara sebep olabilen “hiperbarik saç ekimi” FUE yöntemiyle aynı şekilde uygulanır ancak saç ekimi sonrası hasta hiperbarik oksijen tedavileri yapılan odada bir süre saf oksijen soluyarak kandaki oksijen seviyesinin yukarılara çekilmesi sağlanır. Doktorun belirlediği aralıklarla tekrarlanan oksijen tedavisi saç köklerinin daha hızlı iyileşmesine destek olmaktadır.

Diğer Saç Ekim Yöntemleri 

Dünyada her 3 kişiden birinin kelleşme veya saç dökülmesi sorunu yaşadığı günümüzde saç ekimi uygulamaları ve bu anlamda yapılan araştırmalar açısından yoğun bir çalışma yürütülmektedir.

Her geçen gün yeni teknik veya uygulamalar gündeme gelirken farklı saç ekim yöntemleri üzerinde de çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir.

Her gün çeşitli reklamlarla farklı isimlerde sunulan sözde yeni ve mucizevi olarak anlatılan saç ekimi yöntemlerine kuşkulu bakarak, doğru araştırma yapılması gerektiğini unutmayın.

Yukarıda bahsettiğimiz temel saç ekimi yöntemleri ve çok sık adını duyduğumuz bazı saç ekim uygulamaları hakkında bilgilere yer verdik. Bunların dışında bugün bilinen bazı uygulamaların, reklam amacıyla yeni isimlerle sunulduğu bilinmektedir.

Saç ekimi yöntemlerini araştırırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

 • Saç ekim yöntemleri ve benzeri uygulamalar da dikkatli araştırma yapmak
 • Ticari reklamlar ile yöntemleri tanıtan tarafsız bilgi içeren yazıları birbirinden ayırmak,
 • Saç ekim yöntemleri ve uygulamalarından mucize beklememek,
 • Saç ekimi ile ilgili tüm işlemlerinizi güvendiğiniz bir saç ekimi doktoru ile çözümlemek,
 • Yeni saç ekimi yöntemleri ile, saç güçlendirme uygulamalarını birbiriyle karıştırmamak saç ekim yöntemleri ve uygulamaları seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardır.

ÖNEMLİ:  Sitemizde yer alan diğer TÜM SAÇ EKİMİ YÖNTEMLERİ ve Uygulamalarını buradangörebilirsiniz…

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/sac-ekim-yontemleri/

Saç Ekimi Terimleri

Saç Ekimi Teknikleri

Androjenik alopesi olarak da adlandırılan erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde görülen en yaygın saç dökülmesi türüdür.

Bilimsel verilere göre, erkeklerin %50’si hayatlarının bir döneminde bu tip saç dökülmesi ile karşılaşmaktadır.

Androjenik alopesi, kadınlarda da görülebilir fakat bu tip saç dökülmesiyle karşılaşan kadınlardan erkeklerin aksine, dökülme nadiren çok ilerler. Kadınlarda görülen androjenik alopesi genellikle menopoz döneminden sonra ortaya çıkar.

Prostat büyümesi, yüksek tansiyon, diabet ve obezite gibi rahatsızlıklar, androjenik alopesiye neden olabilir.

Ancak ilerleyen yaş ve genetik faktörler erkek tipi saç dökülmesi ile en yakından ilişkilili unsurlardır.

DENSİTOMETRE

Densitometre, saç ekimi yapılmadan önce adayın saç ekimi için uygun olup olmadığına karar verirken, faydalanılan bir yoğunluk ölçüm aletidir.

Densitometre, kişinin saç derisinin belli bir alanındaki santimetrekareye düşen ortalama saç miktarı ve kişinin saç derisinin belli bir alanındaki santimetrekareye düşen ortalama saç folikülü hakkında bilgiler sağlar.

Ayrıca saç köklerinin kalitesinin derecesi (saç köklerindeki kalite kaybı derecesi) ve kişinin gelecekte yaşayacağı saç dökülmesi hakkında da ipuçları verir.

GREFT

Saç grefti, saç folikülü ve saç kökü kavramları sık sık karıştırılır. Bu kavramlar, saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin, doktor ile olan iletişiminde ortaya çıkan en büyük anlam karmaşalarından birini oluşturur.

Saç greftinin içinde sayısı farklı saç kökleri ve az miktarda deri bulunur. Diğer bir deyişle size 2500 saç grefti yapılması, 2500 kıl nakledildiği anlamına gelmez çünkü çoğu zaman greftlerin içinde birden fazla kıl kökü bulunur.

Saç grefti ve saç folikülü anlamları aynı kavramlarken, saç kökü farklı bir kavramdır.

DONÖR BÖLGE

Donör bölge, saç greftlerinin kafanın açık olan yerlerine ekilmek üzere toplandığı, genetik olarak dökülmemeye ya da çok az dökülmeye programlanmış, kafanın arkasında yani ense ve kulak üstlerinde yer alan bölgedir. Diğer ismi verici bölgedir. Eğer donör bölge yeteri kadar kaliteli değil ise vücudun diğer bölgelerindeki kıllardan faydalılarak saç ekimi yapılabilir.

DK Klinik saç ekim birimi olarak biz, kafanın arkasında yer alan donör bölge dışındaki bölgelerden kelleşen bölgelere ekim yapılmasını önermiyor ve uygulamıyoruz çünkü diğer bölgelerden toplanan kıllar, donör bölgedeki kılların özelliklerini ve kalitesini taşımamaktadır.

Saç ekimi işleminde saç folikülleri, donör bölgeden toplanır ve dökülme olan yerlere nakledilir.

KESİT ALANI (SAÇ KALİBRESİ)

Saç tellerinin kalınlığının göstergesidir. Kalın telli saçlarda, ince telli saçlara göre görünüm daha iyi olabilmektedir.

FOLİKÜLER ÜNİTE

İçinde 1 ile 4 arasında saç teli içeren bir saç kökü ve bir kılıf ile sarılır. Bu yapıya özel damar ve sinir ağı, küçük bir kası, yağ bezesi (sebase gland) eklendiğinde ünite oluşturmaktadır.

İsim olarak da folliküler ünite denmektedir. Bir grup halinde bulunan saç tellerinin ayrılması doğru değildir. Bir bütün halinde nakilde kullanılmaktadır. Bu yapı nakletmek için bir bütün halinde kullanılmaktadır.

Açılımı Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olan, FUE yöntemi ile saç ekiminde, saç kökleri punch biyopsi kalemi yardımıyla saç kalitesinin ve miktarının yüksek olduğu donör bölgeden tek tek çıkartılır, kafa derisinin seyrek ya da kel olan bölgelerine tek tek nakledilir.

FUE işleminde istenen görüntünün oluşması için, ekim yapılan greft miktarı, saç çıkış yönü gibi birçok faktör göz önüne alınmalıdır. FUE yönteminde, FUT yöntemindei gibi kesi yapılmaz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

FUE TEKNİĞİ

Açılımı Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olan, FUE yöntemi ile saç ekiminde, saç kökleri punch biyopsi kalemi yardımıyla saç kalitesinin ve miktarının yüksek olduğu donör bölgeden tek tek çıkartılır, kafa derisinin seyrek ya da kel olan bölgelerine tek tek nakledilir.

FUE işleminde istenen görüntünün oluşması için, ekim yapılan greft miktarı, saç çıkış yönü gibi birçok faktör göz önüne alınmalıdır. FUE yönteminde, FUT yöntemindei gibi kesi yapılmaz. FUE yöntemi hakkında kafanıza takılan soruların yanıtları için tıklayın.

FUT TEKNİĞİ

FUT yönteminde, FUE yönteminin aksine kıl kökleri tek tek çıkartılmaz, küme biçiminde yani 1-1,5 cm en ve 10-20 cmlik bir şerit şeklinde çıkartılır.

Kesi yapıldığı için bölgede mikro yaralar değil, daha büyük olan makro yaralar oluşur. FUT yönteminde çıkarılan şeritten kökler tek tek kesilerek ayrıştırılır.

Dolayısıyla FUE yöntemi ve FUT yöntemi arasındaki en belirgin fark, foliküllerin toplanış biçimidir. Günümüzde FUT yöntemi giderek daha fazla terk edilmekte, yerini FUE yöntemine bırakmaktadır.

SAÇ FOLİKÜLÜ

İçinde 1-4 saç teli bulunan saçların yerleştiği derinin içiri doğru yaptığı minik çukurlardır. Saç ekimi terminolojisinde sıkça kullanılan saç folikülü yukarıda açıklanan greft ile aynı anlamda kullanılmaktadır.

Esasında greft te saç follükülü yanında yukarıda açıklanan folliküler ünite yapıları eklendiğinde greft olmaktadır. Saçlar, saç folikülünün içerisinde büyür.

ŞOK KAYIP

Saç ekimi yapılan kişilerin yaklaşık %5′ inde ekim yapıldıktan sonra görülen çoğu zaman geçici (neredeyse tamamına yakını geçicidir) ani ve hızlı saç dökülmesi durumudur.

Dökülen saçlar ortalama 3 aylık bir süreç sonunda yeniden çıkmaya başlar. Şok kayıp, vücudun saç ekiminden dolayı oluşan bölgesel tramvaya verdiği bir tepkidir. Hem FUE hem de FUT yöntemi ile yapılan ekimlerde görülebilir.

Tecrübesiz saç ekim merkezlerinde, tecrübesiz yapılan ekimlerde şok kayıp görülme ihtimali artar.

PUNCH BİYOPSİ KALEMİ

Punch biyopsi kalemi, saç ekiminde kafa derisinden saç foliküllerini toplamak için kullanılan bir araçtır. Punch biyopsi kaleminin uç bölgesinde yer alan kesici özellikteki aparatlar çapları donör bölgesine göre değiştirilebilir.

MAKROGRAFT VE MİKROGRAFT

Makrograft tekniği, saç ekiminin bugünkü günlere gelmesindeki milat noktalarından biridir çünkü modern saç ekimi dermatolog Norman Orentreich’in 1959 yılında makrograft tekniğini kullanmasıyla başlamıştır.

Bu teknikte 5 – 10 mm ucundaki iri sayılabilecek punchlar ile saç kökleri enseden alınmakta ve bir işleme uğramaksızın alıcı alana naklediliyordu. Bu yüzden 8 ila 12 kıl tek seferde naklediliyordu. FUT tekniğinden de önce kullanılan bu teknik doğaldan oldukça uzak sonuçlara neden oluyordu.

1980’lerinde başında ise saç ekiminde devrim olarak nitelendirilen bir gelişme yaşandı ve mikrogreft yöntemiyle saç ekiminde doğal görünüm sağlandı. Günümüzde yaygın olarak kullanılan teknikler FUE ve FUT teknikleri mikrogreft kategorisinde yer alır.

SAÇ ÖN ÇİZGİSİ

Saç ön çizgisi, başın ön bölgesinde alın ile saç başlangıcının kesiştiği noktadır. Ön saç çizgisi tasarlanırken kişinin yüz şekli dikkate alınmalıdır.

Onun dışında cinsiyet, yaş, saç açıklığının miktarı gibi diğer kriterler de göz önüne alınır. Ekimin henüz başında saç ön çizgisinin ekim yapacak uzman tarafından doğru tasarlanması çıkacak görüntüyü doğrudan etkiler.

Saç ön çizgisinin olduğundan daha önde ya da arka da tasarlanması ekimin doğal görünmemesine neden olur.

NORWOOD – HAMILTON ÖLÇEĞİ

Norwood-Hamilton derecelendirmesi, erkek tipi saç dökülmesinin derecelendirmesini sınıflandırmak için faydalanılan bir ölçektir.

Ölçeklendirme 1. derece ile 7. derece arasında yapılır. 1. derecede hafif saç dökülmesi varken, 7. derecede oldukça şiddetli saç dökülmesi vardır. 1’den 7’ye gidildikçe saç kayıp şiddeti artar. 5. derecenin yukarısındaki dökülmelerde kaybı önlemek için kullanılan ilaçların etkisi neredeyse yoktur. Düşünülmesi gereken seçenek saç ekimidir.

LUDWIG ÖLÇEĞİ

Ludwig derecelendirmesi, kadın tipi kellik derecesini sınıflandırmak için faydalanılan bir ölçektir.

Erkek tipi saç dökülmesinin sınıflandırılmasında kullanılan derecelendirme sisteminden farklıdır ve 3 dereceden oluşur. 1. derecede hafif dökülme varken, 2. derecede orta şiddette, 3 .derecede şiddetli dökülme vardır.

DHT HORMONU

Androjen karakterteki DHT (dihidrotestosteron) hormonu, erkeklere erkeksi özellikleri veren hormondur. Testesteron, enzimler tarafından DHT hormonuna dönüştürülür ve DHT hormonu erkeklerin metobolizmasında ergenlik döneminden yetişkinlik dönemine kadar birçok görev üstlenir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte DHT hormonuna hassasiyet gösteren saç foliküllerindeki reseptörler saçın dökülmesine neden olur.

İki farklı erkek aynı DHT hormon seviyesine sahip olmasına rağmen birinin saçı dökülebilir diğerinin dökülmeyebilir. Bunun sebebi saç köklerinde bu hormonun saç köklerindeki reseptörlerindeki kişisel farklılıklar yüzünden ileri gelmeketedir.

Bazı kişiler bu hormona daha fazla yanıt vererek saç dökülmesi ile karşılaşmaktadırlar.
Saç dökülmesinin önüne geçilmesi için alınan ilaçların görevi DHT hormonunun bastırılmasıdır.

ANAJEN, KATAJEN, TELOJAN FAZLARI

Saçın yaşam döngüsü 3 evrede gerçekleşir.

Anajen evrede kıllar gelişim ve hızlı büyüme dönemindedir. Katajen evrede kıllar büyümenin olmadığı dinlenme dönemindedir. Telojen evrede ise kıl vücuttan atılır.

Aynı bölgede yer alan kıllar farklı evrelerde olabilir. Dolayısıyla saçlarımızın bazıları anajen dönemdeyken, bazıları aynı zaman içerisinde telojen evrede olabilir.

Herkesin saç yaşam döngüsü farklıdır. Dolayısıyla saç ekiminden sonra saçların ne kadar süre sonra çıkmaya başlayacağını belirleyen en önemli faktör kişinin saç yaşam döngüsüdür.

LOKAL ANESTEZİ

Lokal anestezi, küçük cerrahi girişimlerde hastanın acı hissetmesinin önüne geçmek için uygulanan bir anestezi çeşididir. Saç ekimi işleminden önce enjeksiyon yardımıyla sadece ekim yapılacak bölgeye uygulanır.

Lokal anestezi işleminde hastanın bilinci tamamen açıktır, genel anesteziye göre risk oldukça düşüktür.

Источник: https://www.dk-hairklinik.com/sac-ekimi-terimleri

FUE Tekniğinden Daha İleri Bir Saç Ekim Tekniği Var mıdır? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç Ekimi Teknikleri

Günümüzde estetik açıdan en büyük problemlerin başında saç dökülmesi gelmektedir. Genelde genetik olmasının yanı sıra, strese bağlı olarak da dökülebilen saçlar nedeniyle kişilerin psikolojik olarak büyük çöküntüler yaşaması olağandır. Dış görünüşü tamamen değiştiren dökülme nedeniyle, çok sayıda kişi farklı tedavi yöntemlerine başvurmak zorunda kalmıştır.

Ülkemizde daha çok ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılan saç dökülmesi sorunu, hiçbir şekilde ilaçlar tarafından tedavi edilememektedir.

Dökülecek bir saç ilaçlar sayesinde yenilenebilir, kökleri sağlam hale gelebilir fakat dökülmesi engellenemez. Bu nedenle kesin tedavi yöntemi saç ekimidir.

Saç ekimi için de ülkemizde genellikle iki yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi FUE tekniği, bir diğeri ise FUT tekniğidir.

FUT tekniğiyle saç ekimi nasıl yapılır?

FUT yöntemi klasik şekilde uygulanan ve tam anlamıyla cerrahi operasyon işlemi olarak görebileceğimiz yöntemdir. Bu teknik sağ ve sol kulak bölgesindeki saçların cerrahi operasyonla tek tek alınıp, dökülmenin yaşandığı bölgeye ekilmesi işlemidir. Bu işlem sırasında cerrahın el becerisi iyi olmalıdır ve diğer yönteme göre daha zorlu bir ekim işlemidir.

İki kulak arasındaki bölgeden alınan ince deri sayesinde dökülme olan bölgedeki deriye yerleştirilme işlemi diyebileceğimiz bu yöntem, zor bir işlem olmasının yanı sıra, iyileşme süreci de oldukça uzun süren yöntemlerin başında gelmektedir. Ayrıca tedavinin yapıldığı bölgede hissizleşme meydana geldiği için diğer tekniğe göre eksi yönde birçok noktası bulunmaktadır.

FUE tekniğiyle saç ekimi nasıl yapılır?

İlerleyen teknoloji ve tıp dünyasının kendisini sürekli yenilemesiyle birlikte gelişen ve birçok saç dökülmesi yaşayan hastalarda bu teknik etkili bir biçimde kullanılmaktadır. FUE tekniği, FUE adı verilen ve ucunda özel iğneler bulunan cihaz sayesinde iki kulak arasından veya enseden alınan saç köklerinin açılmanın olduğu bölgeye nakledilmesi işlemi olarak anlatılabilir.

Bu teknik, cihaz yardımıyla yapıldığı ve iğne uçlarının oldukça ince olmasından dolayı hiçbir şekilde iz bırakmayan. İyileşme sürecinin sadece bir hafta kadar sürer. Bu teknik oldukça güvenli olmasının yanı sıra, günümüzde çokça kullanılan tekniklerin başında gelmektedir. Bunun nedeni ise klasik teknikten oldukça büyük avantajları olmasıdır.

FUT ve FUE teknikleri arasındaki farklar nelerdir? 

Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin araştırma sırasında en çok merak ettiği farklar da bu iki yöntem arasında ne gibi değişiklikler olduğudur. Öncelikle FUT yöntemi tamamen cerrahi bir operasyondur ve bu teknik nedeniyle saç derisinin kesilmesi sonrasında deride iz kalması mümkündür.

FUE yönteminde ise böyle bir sorunla karşılaşma şansı bulunmamaktadır.

Bunun yanında FUT yöntemi sırasında saçlar ayrıştırılırken bir takım kayıplar yaşanmakta ve bazı saçlar kullanılamaz hale gelmektedir.

Fakat FUE yönteminde alınan bütün greftler kullanılmakta ve çok kolay bir şekilde dökülmenin yaşandığı bölgeye nakledilmektedir. Bir diğer fark olarak da anestezi konusunda ortaya çıkmaktadır.

Saç dökülmesi sorununda kesin tedavi yöntemi nedir?

Bu iki yöntemi açıkladıktan sonra, genellikle yanlış bilinen tedavi yöntemlerini de açıklamak gerekmektedir. Günümüzde birçok doktor genç yaşta saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilere saç köklerini güçlendiren ve deriyi rahatlatan şampuanlar ve serumlar vermektedir. Yani hiçbir doktor için ilk etapta saç ekimi, tercih sebebi değildir.

Tıp ahlakı gereği hastanın ilk olarak ilaç tedavileriyle belirli bir noktaya gelmeleri beklenir. Hiçbir şekilde düzelme, net bir yavaşlama olmadığı takdirde ise saç ekimi tedavisi uygulanmaktadır.

İnternette, televizyonda görülen birçok saç dökülmesi ilaçları ise kesin çözüm değildir. Saç dökülmesi sorununda kesin çözüm saç ekimidir ve saç ekimi yapıldıktan sonra ekilen saçın bir daha dökülme şansı bulunmamaktadır.

Tabii bu durum da kadınlar ve erkekler açısından farklılık göstermektedir.

Saç ekimi teknikleriyle tek seansta ekim işlemi tamamlanır mı?

FUE ve FUT teknikleriyle yapılacak olan saç ekimi işlemleri, genellikle seanslar halinde yapılmaktadır.

Saç dökülmesinin yaşandığı bölgenin yoğunluğu ve genişliği seans sayısını da değiştirmektedir.

Duruma göre bazı hastalarda bir iki seansta ekim işlemi tamamlanırken, bazı durumlarda da seans sayıları artmaktadır. Bunun nedeni anlaşılacağı üzere bölgenin genişliğinin ne derece fazla olduğudur.

Ayrıca yapılacak testler, tetkikler sonrasında da net olarak uzman doktor tarafından tedavi takvimi oluşturulacaktır. Bu sayede daha başarılı sonuçların alınması mümkün olduğu gibi, başarılı bir operasyon sonrasında düzelecek olan psikoloji ve öz güven göz önüne alınmalıdır.

Saç ekiminde hangi tekniği kullanacağıma ben karar verebilir miyim?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği noktaların başında da bu soru gelmektedir.

Detaylı araştırma ve bilgi alan kişilere aktarıldığı gibi, uygulanacak teknik gerekli testler ve tetkikler sonunda uzman doktor tarafından belirlenmektedir.

Bunun nedeni olarak bazı kişilerin vücut direncinin uygun olmaması, saç derisinin uygun olmaması, greft alınacak bölgedeki saçların çok sık olması gibi nedenler olarak gösterilebilir.

Bu gibi durumlar tamamen alanında uzman ve tecrübeli doktor tarafından test edilmekte ve araştırılmakta olup, kişiye en uygun gelen tedavi yöntemi seçilmektedir. Fakat genellikle çoğu kişide FUE tekniğinin uygulanmasına karşı sıkıntılı noktalar bulunmamaktadır.

Saç nakli teknikleri nasıl bir ortamda yapılmalıdır?

En önemli noktaların başında da saç ekimi işleminin yapılacağı yerin oldukça hijyenik, steril şartları sağlamasıdır. Hijyenik olmayan ve içerisinde toz bulunan kliniklerde saç ekimi işlemi yaptırmak tehli olabilmektedir. Yapılan işlem oldukça ciddi cerrahi bir operasyondur ve tamamen cerrahi operasyonlara uygun ortamlarda yapılmalıdır.

Bu nedenle saç ekimi tekniğinden daha çok, ekim işleminin yapılacağı yerin şartlarının iyi olması, temiz ve tecrübeli bir kadro tarafından yönetilmesi gerekmektedir.

Çünkü saç ekimi işlemi sıradan bir estetik operasyon değildir ve başarısız bir işlem sonrasında oluşacak psikolojinin düzelmesi oldukça büyük zaman alacaktır.

Bu nedenle saç ekimi araştırmaları yaparken, işlemin nasıl bir ortamda yapılacağı da araştırılması gereken en önemli konuların başında gelmektedir.

Saç nakli tekniklerinin risk oranı nedir?

Anlattığımız üzere iki adet saç ekimi tekniği ülkemizde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu iki teknikten son zamanlarda en çok tercih edileni FUE tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Esas anlamda her iki tekniğin de çok fazla riski bulunmamaktadır. Fakat her cerrahi işlemde olduğu gibi, ufak da olsa riskler vardır.

Bu riskler operasyon öncesi alınmaması gereken ilaçların alınmasıyla alakalı olabildiği gibi, operasyon sırasında vücudun ufak da olsa hissedilen acıyı kaldıramaması gibi durumlarla da ortaya çıkabilir. Temel olarak her iki teknikte de çok büyük riskler bulunmadığı gibi, bütün tıbbi kontroller yapılarak girilen operasyonlardan çok sağlıklı bir şekilde çıkmanız mümkündür.

FUT ve FUE tekniğiyle yapılan saç ekiminde ne kadar acı çekerim?

Saç ekimi teknolojisinin gelişmesiyle birlikte başarılı sonuçlar elde edilmesinin yanı sıra, operasyon sırasında ve sonrasında yaşanacak acı derecesi de en alt noktalara indirilmiştir.

Her iki teknikte de fazla acı çekilmemektedir fakat teknolojik olarak bir tık ötede bulunan FUE yöntemi sayesinde sadece ense kısmına yapılacak olan lokal anestezi küçük de olsa acı hissettir.

Fakat bu acı çok kısa sürede geçecek ve saç ekimi işlemine geçilecektir.

Ortalama olarak üç dört saat süren seans sırasında, kitap okuma şansınız bile olmaktadır. Bu da tekniklerin ne derece geliştiğinin ve hastaya acı vermediğinin kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. FUT yönteminde ise kesikler olacağı için acı oranı biraz daha fazladır. Operasyon sonrasında birkaç gün ağrı hissedilse de, verilecek olan ilaçlar sayesinde bu ağrılar da hissedilmeyecektir.

FUE tekniğiyle yapılan saç ekimi işlemi ne kadar başarılı olur?

Son olarak teknolojik olarak gelişen tıp dünyasının son saç ekimi tekniği olan FUE tekniğiyle yapılan ekim işleminin ne derece başarılı sonuçlar verdiği konusuna değinmek gerekmektedir. Günümüzde alanında tecrübeli ve uzman doktorların gözetiminde yapılacak olan operasyonlar, FUE cihazı sayesinde daha kolay bir biçim almıştır.

FUE cihazı sayesinde greftler çok ince uçlu iğnelerle alınmakta ve yine aynı cihaz tarafından açıklık olan bölgeye nakledilmektedir. Bu sayede hiçbir şekilde acı hissi oluşmamaktadır. Kesik olmadığı için de iz kalma şansı bulunmamaktadır. Sonuç olarak bir milimetreden daha ince uçlarla yapılan ekim işlemi sonrasında iz kalma şansı yoktur.

Operasyonun başarısı ise tamamen doktorunuzun ve işlemin yapılacağı kliniğin tecrübesine, uzmanlığına göre değişmektedir. Alanında uzman bir doktor sayesinde çok başarılı bir saç ekimi operasyonu geçirebilir, operasyon sonrasında psikolojiniz gayet iyi durumda olacağından hayata yeniden farklı bir açıdan bakabilirsiniz.

Yazar: Estecenter

Источник: https://estecenter.com/fue-tekniginden-daha-ileri-bir-sac-ekim-teknigi-var-midir

Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Saç Ekimi Teknikleri

Saç Ekimi (Transplantasyonu), saçta seyrelme ve/veya kellik oluşan bölgeye, saç yoğunluğunun olduğu donör bölgeden (daha çok ense ve kafanın yan bölümlerindeki saçlı alandan) alınan kıl köklerinin nakledilmesi operasyonuna verilen addır.

Saç Ekimi Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Öncelikle seçilecek operasyon tekniği, operasyon yapılacak alanın büyüklüğü, operasyonun gerçekleşeceği il, klinik, doktor ve transfer edilecek greft adedine bağlı olarak değişiklik gösterir.

1 adet gretftin ortalama fiyatı 2018'de 2 TL ile 9 TL arasında değişiklik gösterir. FUT Tekniği FUE Tekniğine oranla maliyeti daha düşük bir operasyondur. 2018 itibariyle 2 operasyonda ortalama 5.000 – 20.000 TL fiyat aralığında gerçekleşir.

Saç Ekimi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Operasyonu, türüne, transferin yapılacağı alanın büyüklüğü ve buna bağlı olarak aktarılacak graft (saç nakli ile nakledilen, içinde saç kökleri ve bir miktar deri bulunan yapılar) adedine bağlı olarak ortalama 3 ila 8 saat arası süren bir işlemdir ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Ameliyatı 4 aşamada tamamlanır;

          1. Aşama (Hazırlık Aşaması)

Ameliyat öncesi kişinin genel sağlık durumunun tetkik edileceği tahliller yapılır. Kişinin ameliyat için uygun aday olup olmadığına bakılır.

Saç nakli yapılacak alan, bu alana transfer edilecek saç köklerinin toplanacağı dönor alan ve kaç adet greftin nakledilebileceği tespit edilir. Nakil yapılacak kişi yüzüstü yatırılır ve tüm baş bölgesi alkol ile dezenfekte edilerek işlem için hazır hale getirilir.

          2. Aşama

Greftlerin toplanması işlemidir. Bu işlem öncesi lokal anestezi ile bölge uyuşturulur.

          3. Aşama 

Toplanan greftlerin ekim için hazır hale getirilmesi işlemidir. Bu aşamada toplanan greftler deriden ayrıştırılarak canlı ve sağlıklı kökler uygun muhafaza ortamına alınır

          4. Aşama

Saçın ekilmesi aşamasıdır. Ekim işleminin en önemli aşaması kabul edilen bu adımda kişi sırtüstü yatırılır, lokal anestezi ile bölgesel uyuşma sağlanır. Kanal açma aşaması ekilecek saçların doğru açı ve görünümde çıkması için ayrı bir hassasiyet taşır.

Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir ?

Saç Ekimi operasyonları, FUE (Follicular Unit Extraction) ve FUT (Follicular Unit Transplantation) adı verilen iki teknikle yapılır.

          1- FUE Tekniği

FUE Tekniği, saç folikülleri mikro motor isimli bir cihaz ile daire şekilde tek tek çıkarılarak saçsız alana transfer edilme işlemidir. FUE Tekniği, daha küçük alanda saç dökülmesi sorununa sahip kadın ve erkeklere önerilir.

          2- FUT Tekniği

Fut Tekniği; doğrusal kesi işlemi ile saç köklerini içeren doku şeridinin çıkarılması ve  alınan doku ile saç kökleri ayrıştırılarak elde edilen greftlerin saçsız alana transfer edilmesi tekniğidir.

Saç Ekimi Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme süreci , operasyonun türüne göre farklılık gösterir. Cerrahi bir operasyon olan FUT Tekniğinde hem ameliyat sonrası transfer edilen bölge hem de donör bölge bandaj ile kapatılır.

FUE Tekniğinde bandaj takılmasına gerek yoktur. 48 saatten önce başın yıkanması önerilmez. Operasyonu takip eden 3. gün eğer varsa bandajlar çıkarılır ve saçlar yıkanabilir. Operasyonun dikişleri 15 gün sonra alınır. Saç Ekimi sonrası; hangi teknik kullanılmış olursa olsun kişi direkt evine gidebilir.

İyileşme süreçleri farklılık göstermekle birlikte ortalama 10 gün içinde kabukların tamamen dökülesi beklenir. Genellikle 15. gün itibariyle iyileşme süreci başlar. Sonrasındaki iyileşmenin ilerleyiş süreçleri kişiden kişiye bünyeden bünyeye farklılık gösterir.

Saç Ekimi Benim İçin Doğru Bir Ameliyat Mıdır?

30’lu yaşlarının ortasında, operasyon için uygun donör alana sahip, sağlık sorunu olmayan, hem kadın hem de erkek herkes saç transplantasyonu için uygun adaylardır.

 • Erkek tipi saç dökülmesine sahip kişilere,
 • Yanık ve travma sorunu olan bölgelere,
 • Ameliyat izleri üzerine

Saç Ekimi yapılabilir.

Saç Ekimi yaptırmak için uygun saç aralıklarına sahip olmak yeterlidir. Yani saçın tamamen dökülmesini, açılmasını ya da ön saç çizgisinin geri gitmesini beklemek gerekmez.

Saç Ekimi Ameliyatı Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır ?

Saç Ekimi acı hissedeceğiniz bir ameliyat değildir. Operasyon sırasında kişiye acı ya da ağrı hissetmemeleri için lokal anestezi yapılır. Sonrasında ise genelde ağrı kesiciye bile ihtiyaç duyulmaksızın süreç tamamlanır.

FUT Tekniği mi FUE Tekniği mi? Hangi Teknik Benim İçin Doğru ?

Yoğun saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya olanlar, tek seferde daha geniş bir alanın kapatılmasına ihtiyaç duyan kişiler için FUT Tekniğinin uygulanması doğrudur. Daha küçük alanlarda saç dökülmesi ve seyreklik sorununa sahip kişiler ise FUE Tekniğini tercih edebilirler.

FUT Tekniği ile FUE Tekniği arasındaki en belirleyici farklardan bir diğeri de yapılacak operasyonun maliyetidir. FUT, FUE Tekniğine göre daha düşük fiyatlı bir operasyondur.

Saç Ekimi Ameliyatı Benim İçin Neden Uygun Değildir?

Saç Ekimi Operasyonunda yaş unsuru en kritik noktalardan biridir. Saçlar 40’lı yaşlara kadar hızla dökülürken bu yaş sınırına gelindiğinde dökülmenin hızı yavaşlar böylece kişi saç transplantasyonu için uygun aday statüsüne girer.

30’lardan önce yapılan Saç Ekimi Operasyonlarında saç dökülmesi devam ettiğinden tedavinin tekrar edilmesi gerekecektir. Bu nedenle erken yaş döneminde saç dökülmesi sorunu ile karşılaşan kişilere saç ekimi için beklemesi önerilir.

Kalp, şeker hastalığı, tansiyon, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara sahip kişilere Saç Ekimi önerilmemektedir.

Saç Ekimi Yaptırmak İçin En İdeal Mevsim Hangisidir?

Bu işlem dört mevsim uygulanabilir bir operasyondur. Operasyonun ardından dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli uyarı vardır;

 • Operasyonu takip eden 7-10 günlük iyileşme sürecinde UV ışınlarından ekim yapılan bölgeyi korumak gerekiyor. Eğer operasyon için yaz ayları tercih edilmiş ise bu 10 günlük süreçte güneşe çıkmamak önemlidir.
 • İlk 15 gün denize girmek önerilmez ancak sonrasında deniz suyunun iyileştirici özelliğinden yararlanabilirsiniz.
 • Saç Ekimi yaptırmak için en doğru zaman, saç ekimi yaptıracak kişinin iş yoğunluğuna en az 5 gün ara verebileceği evredir.

Saç Ekimine Alternatif Ameliyatsız Çözümler Var Mıdır?

Her ne kadar Saç Ekimi kadar kesin sonuç vaad etmese de, saç ekimine alternatif farklı metotlar da mevcuttur.

          1- PRP (Trombosit Yönünden Zengin Plazma)

Saç dökülme sorunu yaşayan hastaların kendisinden alınan kanın içindeki trombositlerin santrifüj denilen yöntemle ayrıştırılması ve elde edilen trombositlerin zayıf ya da ölü saç köklerinin olduğu alana enjekte edilmesi ile yeniden saç oluşumun başlatılması işlemidir. PRP yöntemi günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir.

          2- ETG (Electro Tricho Genesis) Medikal Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç fototerapisi olarak da bilinen bu yöntem, üzerinde elektrotlar bulunan yarı küresel bir başlık ile saç derisinin uyarılmasıyla kök hücrenin harekte geçirilmesi esasına dayanıyor.

          3- Saç Mezoterapisi

Çeşitli vitamin ve minerallerle saç kökünü beslemek ve kan dolaşımını arttırmak için hedef dokuya uygulanan mikroenjeksiyon yöntemine verilen addır.

Источник: https://yeniben.com/tr/sac-ekimi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть