Saç Ekimi Yaptırmayı Düşünenler Dikkat

içerik

Saç ekimi yaptıracaklar dikkat! Saç ekimi nasıl yapılır, kimler yaptırabilir?

Saç Ekimi Yaptırmayı Düşünenler Dikkat

Saç ekim operasyonundan önce çeşitli tahlil ve saç analizleri yapılır. Bu analizler sonucunda alınacak greftlerin bölgesi, miktarı, ekim yapılacak bölge belirlenir.

Ekim işlemini gerçekleştirecek olan plastik cerrah, operasyon sonrasında oluşması beklenen yeni saç çizgisinin çizimi yapılır. Saç ekimi işleminde lokal anestezi ya da sedasyon anestezi yöntemi uygulanır.

Saç ekimi öncesinde yapılacak anestezi uygulaması sayesinde ağrısız ve acısız bir operasyon geçirebilirsiniz.

Günümüzde saç ekimi operasyonlarında FUE yöntemi tercih edilmektedir. FUE tekniği ile yapılan saç ekimlerinde operasyon sırasında herhangi bir kesi açılmaz. Bu sayede saç ekimi operasyonu sayesinde herhangi bir iz oluşmaz.

Saç ekimi işleminde ilk aşama greftlerin alınacağı donör bölgeyi belirlemektir. Ense ve kulak arkası bölgeleri saç ekimi için en kaliteli greftlerin bulunduğu donör bölgelerdir. Özel mikromotor cihazlar ile saç kökleri çıkartılır.

Alınan bu greftler özel bir solüsyon içerisinde bekletilerek, kaliteli hale getirilir. Deneyimli bir plastik cerrah, operasyon öncesinde belirlenen nakil bölgesine tek tek ekim yapacaktır. Greftler, saç köklerinin doğal açısına ve çıkış yönüne uygun olarak ekilmelidir.

Bu sayede saç ekimi sonucunda en doğal görünüm elde edilmiş olur.

Kimler saç ekimi yaptırabilir?

Genetik nedenler, hormonal problemler, stres, çevresel faktörler, kazalar gibi nedenlerden ötürü saçlarında seyrelme ya da dökülme gözüken kişiler saç ekimi yaptırabilirler. Saç ekimi operasyonu yaptıracak olan kişide ekim için gerekli olan greft sayısının bulunması gerekir.

Günlük hayatta köse olarak da bilinen, doğuştan saçsız olan kişilere de saç ekimi yapılabilmektedir. Saç ekimi için gerekli olan greftler kafa bölgesinde yeterli miktarda bulunmayabilir.

Bu durumda boyun, sırt, göğüs, genital bölge gibi vücudun çeşitli bölgelerinden kıl kökü alınarak da ekim yapılabilir.

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi operasyonu sırasında hem donör bölgeye hem de nakil bölgesine işlem yapıldığından, bu bölgelere ekstra özen gösterilmesi gerekir. Saç ekimi sonrası ilk 3 gün evde istirahat edip, baş bölgesini olası darbelere karşı korumalısınız.

Operasyondan sonra ilk 15 gün saçlarınızda kızarıklık ve kabuklanmalar oluşur. Oluşan bu kabuklanmalar 15 gün içerisinde kendiliğinden dökülecektir. Kabuklanmalar dökülmezse, doktorunuzun önereceği yöntem ile kendiniz de müdahale edebilirsiniz.

Operasyon sonrasında ilk 15 gün mutlaka şapka takmalısınız. Bu sayede güneşten gelen zararlı UV ışınları, yağmur, rüzgar, toz gibi dış etkenlere karşı korunmuş olacaksınız. Saç ekimi sonrasında ilk bir ay spor salonlar, deniz, hamam gibi ortamlardan uzak durun.

Böylece ekim yapılan bölgede oluşabilecek iltihaplanmaları ve olası darbeleri önlemiş olursunuz. Saç ekiminden sonra yaptırabileceğiniz birkaç seans PRP işlemi ile saç köklerinin gelişiminde ihtiyacı olan vitamin, mineral ve aminoasitleri sağlayabilirsiniz.

Bu sayede ekilen saçlarınız hem çok daha hızlı uzayacak hem de daha doğal gözükecektir.

Şok dökülme evresi

Saç ekimi operasyonundan sonra kabuklanmaların dökülmesi ile birlikte saç dökülmesi gözlemleyecektir. Saç ekimi operasyonundan sonra ikinci haftadan itibaren gözlemlenen bu durum “Şok dökülme evresi” olarak adlandırılır.

Şok dökülme evresinde, ekilen saç kökleri dökülmez. Yeni ekilen saç köklerinin çıkacağı alanın açılması için Şok dökülme evresinin yaşanması gerekir. Saç dökülmesi ikinci aydan itibaren azalacak ve üçüncü ayda tamamen kesilecektir.

Saç ekimi sonuçları

Saç ekimi operasyonu sonrasında saçların ilk çıkışı üçüncü ay, yani Şok dökülme evresinden sonra gözlemlenir. İlk çıkan saçlar zayıf ve seyrek olacaktır.

Altıncı aydan itibaren saçların güçlenmeye başladığını ve gürleştiğini gözlemleyebilirsiniz. Saç ekimi operasyonundan bir yıl sonra ise ekilen saç köklerinin neredeyse tamamı çıkmış olacaktır.

Birinci yılın sonunda çıkacak olan saçlar gür, sağlıklı ve doğal görünümlüdür.

Saç ekimi fiyatları

Saç ekimi fiyatları; ekim yaptıracağınız merkeze, plastik cerraha ve ekilecek greft sayısına göre değişiklik gösterebilir. Operasyonu yaptıracağınız hastanenin son teknoloji cihazlara sahip olması ve ameliyat ortamlarının steril olması gerekir.

Plastik cerrahın ya da saç ekimi uzmanının ise alanında uzman, saç ekimi alanında deneyimli ve son teknoloji yöntemleri kullanıyor olması gerekiyor. Plastik cerrahın yanında, operasyon yapacak saç ekimi ekibinin de bu alanda tecrübeli olması gerekiyor. Operasyon sırasında ekilecek greftlerin sayısı, kalitesi ve ekim yapılacak alanın büyümesi saç ekimi fiyatlarını etkiler.

Saç ekiminden sonra hastanede müşahede altında kalmak isterseniz de fiyat artacaktır.
Kaynak: Estehair

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/sac-ekimi-yaptiracaklar-dikkat-sac-ekimi-nasil-yapilir-kimler-yaptirabilir/

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Yaptırmayı Düşünenler Dikkat

Saç ekimi operasyonları kalıcı saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin öz güvenlerini yerine getiren ve kozmetik kaygılarını azaltarak hayat kalitelerini arttıran operasyonlardır. Detaylı tetkikler ve hastaya özel planlamalar sonucunda gerçekleştirilen saç ekimi operasyonlarının başarı oranları oldukça yüksektir. 

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin sağlık durumu, saçlarının ne kadar döküldüğü ve beklentileri değerlendirilerek kendilerine en uygun saç ekim yöntemi belirlenir. Yaygın olarak kullanılan 2 saç ekim yöntemi vardır; 

 1. FUT Saç Ekimi
 2. FUE Saç Ekimi 

FUT saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin şeritler halinde saçsız bölgeye ekilmesi prosedürüne dayanırken; FUE saç ekimi yönteminde sağlıklı saç köklerinin yer aldığı greftler saç derisine teker teker ekilir.

Hangi yöntemle saç ekimi yapılmış olursa olsun hastaların operasyon sonrası süreçte iyileşme tamamlanana kadar dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu yazımızda saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler üzerine yoğunlaşacağız. 

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Saç ekimi operasyonları sonrasında iyileşme sürecinin kısaltılması ve yapılan işlemlerin etkisinin korunması için uzmanlar hastaların yapmaları ve yapmaktan kaçınmaları gerekenleri detaylı bir şekilde bildirirler.

Tam iyileşme gerçekleşene kadar hastaların günlük hayatlarında dikkatli olmaları önerilir. Doktorların direktiflerine tam anlamıyla uyulduğu takdirde hastalar yeni saçları çıkana kadar olan süreci sorunsuz bir şekilde atlatabilirler.

Saç kaybı, kanama, enfeksiyon gibi problemlerin yaşanmaması için operasyon sonrası yakın süreçte hastaların özenli davranması gerekir. 

Saç Ekimi Sonrası Yapılmaması Gerekenler 

 • Saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra; yöntem fark etmeksizin güneşe çıkılmaması gerekmektedir. Saç ekimi operasyonu sırasında saç derisi zarar görebilir, hassaslaşabilir ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınırsa saç derisindeki sorunlar artabilir. Eğer gün içerisinde dışarı çıkılması gerekiyorsa hastalar başlarını koruyacak fakat ekim yapılan kısımlara baskı yapmayacak bir şapka takabilirler. Bu tedbirler operasyon sonrasındaki 15 günlük süre için geçerliliğini korur. 
 • Saç ekimi operasyonlarından sonra başa mümkün olduğunca dokunulmamalıdır. Yerleştirilen greftlerin kayma veya doğru şekilde tutunamama ihtimalleri göz önünde bulundurulmalıdır. Operasyonlar sonrası saç derisinde kaşıntı ve hassasiyet oluşabilir; tedbirli olunmalıdır. 
 • Operasyondan sonra hastalar ilk 5 gün içerisinde alkol tüketmemeye özen göstermelidir. Özellikle FUT saç ekimi yönteminden sonra alkol tüketilirse kan sulandırıcı özelliği olduğu için kanama oluşabilir. Üstelik kullanılması gereken ilaçlarla alkolün etkileşime geçebileceği de unutulmamalıdır. 
 • Saç ekimi operasyonlarından sonraki bir ay boyunca sigara içmemeye özen gösterilmelidir. 
 • Spor yapan kişiler saç ekimi operasyonları sonrasındaki hafta antrenmanlarına ara vermelidir. 1 hafta sonra hafif egzersizler yapılabilir; fakat başa darbe gelme olasılığı olan antrenmanlara başlamak için yaklaşık 2 ay beklenmelidir. 
 • Saç ekimi sonrasında aşırı terlemeye neden olabilecek faaliyetlerden uzak durulması gerekir. Ter; enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle sauna ve buhar banyosu gibi aktivitelerden kesinlikle uzak durulması gerekir. 
 • Saç ekimi operasyonları sonrasında kafanın ani bir şekilde öne eğilmemesi ve ani hareketlerden kaçınılması gerekmektedir. 
 • Saç ekimi operasyonundan sonraki 15 gün içerisinde saçların kısaltılmaması gerekir. Operasyondan 45 gün sonra saç ektiren kadın veya erkekler tüm işlemleri yaptırabilirler. Saç derisinin kimyasallara maruz bırakılmaması gerektiği göz ardı edilmemelidir. 
 • Saç ekimi operasyonlarından sonra saçlar yıkanmaya başlandığında, kurutma işlemi için saç kurutma makinesi kullanılması önerilmemektedir. Saç derisine yüksek miktarda ısının temas etmesi greftlere ve henüz iyileşemeyen saç derisine zarar verebilir. 

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler 

 • Operasyon sırasında hastaya anestezi verildiği için işlem bittikten sonra hastanın araba kullanmaması gerekir. Bu nedenle yatıştırıcının etkisi tamamen geçene kadar hasta beklemeli ya da yakınları tarafından eve götürülmelidir. 
 • Operasyon sonrası yakın dönemde kafa derisi mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Yaraların sorunsuz bir şekilde iyileşmesi için saç derisi ıslatılmamalıdır. 
 • Saç ekimi sonrasında saç derisine sadece doktorların önerdiği antibiyotik içeren kremler sürülebilir ya da özel hazırlanan losyonlar sıkılabilir. Krem sürerken fazla baskı yapılmaması gerekmektedir. 
 • Operasyon sonrası ağrısı olan kişiler, doktorlarına danışarak ağrı kesici içebilirler. Dozu ve hangi ağrı kesicilerin kullanılacağını doktorlar belirleyecektir. 
 • Saç ekimi sonrası uyurken başın saç ekilen kısımları yastığa konulmamalıdır. Ekstra baskıya neden olabilen bu davranış yerleştirilen greftleri kaydırabilir. Yarı uzanır şekilde uyumak sorun olsa da hastalar en az 2 gece bu şekilde uyumaya özen göstermelidir. 
 • Saç ekimi operasyonundan iki gün sonra doktorlar talep etmişse kontrol muayenesine gidilmesi gerekir. Saç derisinin iyileşme seyri kontrol edilmeli, bandajlar varsa çıkarılmalıdır. Doktor kontrolündeyken kullanılması gereken şampuanın özellikleri öğrenilmeli ve tam iyileşme sağlanana kadar doktorların önerdiği şampuanlar kullanılmalıdır. 
 • Doktorların da uygun görmesiyle operasyondan 2-3 gün sonra saçlar yıkanabilir. Saçlar şampuanlanırken nazik olunmalı ve saç derisine çok fazla baskı yapılmamalıdır. 
 • Saç ekimi yapıldıktan sonra stresten uzak durulmalıdır. Saç dökülmesinin temel sebepleri arasında yer alan stres saç dökülmesini tetikleyebilir. 

Saç ekimi operasyonları sonrasında hastaların hayatlarının her anında dikkat etmeleri gerekir. Tüm bu tedbirler belli zaman dilimleri için geçerlidir.

Hasta doktorların önerilerine uyarsa saç ekimi yapılan bölgelerde hiçbir olumsuzluk yaşanmaz. Üstelik saç greftleri yerleşir ve sağlıklı saçların çıkmasının önündeki tüm engeller kaldırılır.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Sac-Ekimi-Sonrasi-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç Ekimi Yaptırmayı Düşünenler Dikkat

Источник: https://estecenter.com/sac-ekimi-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler

DHI Yöntemi ile Tıraşsız Saç Ekimi | Tıraşsız Saç Ekiminin Avantajları

Saç Ekimi Yaptırmayı Düşünenler Dikkat

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin ilk başta sorduğu sorulardan biri olan, “ Tıraşsız saç ekimi mümkün müdür?” ün cevabını bu makalemizde sizin için cevaplamaya çalışacağız.

İnsanların kendisini en çok yansıtan unsuru olan saçlarının, kesilmeden saç ekimi operasyonu yapılmasını istemesi tabii ki doğal bir taleptir.

Bazı insanlar saçlarının tıraş edileceğini öğrendiklerinde belki de saç nakli operasyonu yaptırmadan vazgeçebilmektedirler.

Dr. Serkan Aygın klinik olarak bu konu üzerine ışık tutabilmek ve insanların aklını netleştirmek adına bu makaleyi hazırladık.

Öncelikle insanlar neden saçlarının kestirmek istemezler bunu anlamak gerekir:

 • Özellikle kadınlar için uzun saçlarının kesilmesi travmatik bir duruma neden olabilmesi
 • İnsanların saç ekimi yaptırdığını gizlemek istemesi
 • İş hayatında sürekli göz önünde olan kişilerin bu dönemi tolere etmek istememesi

Evet, saç ekimi öncesinde saçların tamamının tıraş edilmeden, özellikle DHI tekniği ile, yapılması mümkündür. Öncelikle saç ekimi operasyonunda saçların tıraş edilmesi bakımından hastaların önünde dört temel seçenek vardır. Bunlardan ilki doğal olarak kafanın tamamen tıraş edilmesi ile saç ekimi operasyonunun yapılmasıdır.

Bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir. Buradaki tamamen ifadesi ile hem saçların toplanacağı, donör alan, hem de saçların ekileceği alanın tıraş edilmesidir. Diğer seçenek ise sadece donör bölgenin tamamen tıraş edildiği saç ektirme yöntemidir.

Bizim ana konumuz bunların dışında kalan diğer iki saç ekimi yöntemidir ve bunlardan ilki arkadaki (donör alan) saçların kısmen kesildiği saç ekimi ve ikinci olarak saçların hiç tıraş edilmeden yapılan saç ekimidir.

Bazı saç ekim klinikleri insanları yanlış bir şekilde yönlendirerek tıraşsız saç ekimi yapacağını belirtse de temelde bunu uygulamayarak insanların sadece kliniklerine gelmesini sağlamaktadır. Gelen hastalara hiç yapmadıkları bu tekniğin zorluğundan bahsederek onları normal saç ekimine ikna ettikleri bilinmektedir.

Tıraşsız Saç Ekimi Yöntemleri

1. Görünmeyecek şekilde tıraş yapılan saç ekim yöntemi (Uzun saçlı kişilerde kafanın arkasında iki kulak arasında küçük bir pencere açılarak saç köklerinin alındığı ekim tekniği)

2.Tıraşsız saç ekim yöntemi (Donör ve ekilecek alanın hiç tıraş edilmeden yapıldığı saç ekim tekniği)

Bu tekniklerin her ikisinin de uygulanmasında çeşitli sınırlamaların olduğundan bahsedebiliriz. Özellikle bu tip bir saç ekimine uygunluğun belli kriterleri vardır.

Eğer bir hastada ciddi anlamda saç kaybı söz konusu ve dolayısıyla 3.000 – 4.000 greftlik bir saç ekimi operasyonuna ihtiyaç duyuluyorsa tıraşsız saç ekimi yapmak mümkün değildir.

Tıraşsız saç ekiminde hastanın durumuna bağlı olarak en fazla 1000 – 2800 greftlik bir planlama yapılabilir.

1- Saçların kısmen tıraşlanarak yapılan saç ekimi

Bir önceki paragrafta bahsedildiği gibi saç ekimi greft ihtiyacı 2800’ün altında ve saçları uzun olan bir kişi için bu operasyon planlanabilir. Bu operasyonda saçların alındığı alanda bir tıraş yapılması gerekmektedir. Kafanın arkasında, iki kulak arasında kalan alan bir şerit veya dikdörtgen pencere şeklinde tıraşlanır.

Bu tıraşlama ile operasyon sonrasında tıraşlanan alanın üstündeki saçları bu alanı örtecektir. Böylece operasyon sonrasında tıraşlı alan görünmeyecektir. Burada bahsedilen yaklaşık 6-7 cm’den daha uzun saçlı olmaktır. Saçları kısa birisi için bu operasyon öncesinde saçlarını uzatması da uygun bir adaya dönüşmesini sağlayabilir.

Kısmen Tıraşlı Saç Ekiminin Avantajları

 • Operasyon yaptıran hasta, öncesinde ve sonrasında eski saç şeklini ve uzunluğunu koruyabilmektedir.
 • Saç ekimi operasyonu belli olmayacağından kısa sürede normal hayatına-işine dönebilir.
 • Bu operasyonda daha az sayıda greft nakledileceği için iyileşme süreci de daha kısa olacaktır.
 • Operasyon sonrasında donör alanda oluşan kabuklanma saçlarla örtüldüğü için kesinlikle görülmeyecektir.

Kısmen Tıraşlı Saç Ekiminin Dezavantajları

 • Bu operasyon sadece uzun saçlı kişilere uygulanabilmektedir.
 • Tek bir seansta alınabilecek saç kökü sayısı sınırlıdır.
 • Eğer açıklık fazla ise ve buna bağlı olarak saç ekimi operasyonu birden fazla seansta yapılacak ise, bu seanslar arasında 6 ay olması gerekmektedir.
 • Donör alan küçük bir bölgeyle sınırlı olduğundan tecrübesiz doktorlarca aşırı yıpratılması söz konusu olabilir.
 • Operasyonun maliyeti bir miktar yüksek olabilir.

2- Tamamen Tıraşsız Saç Ekim Yöntemi

Öncelikle saç ekimi operasyonunda en fazla bin greftten bahsediliyorsa bu yöntem uygulanabilir. Ayrıca, hastanın şu özellikleri de taşıması gerekmektedir. Bunlar hastanın, saçlarının seyrek ve aralarının açık olması, küçük bir bölgeye ekim beklenmesi ve ekimin dar bir alanla sınırlı olması durumunda bu yöntem daha başarılı uygulanmaktadır.

Bu operasyonun diğer operasyonlardan farklı kılan en önemli unsuru saç kökü alım işleminde yarı açık silindirik bir iğne ile yapılıyor olmasıdır. Operasyonda kullanılan iğneler 0,7-0,95 mm çapındadır ve bu iğne açık uçlu silindirik yapısı insan kontrolü ile döndürülebilir. Saç kökü ve bedeni bu iğnenin açık uçlu tarafından içeriye alınır.

Sonrasında kesinin 360 dereceye ulaşması için döndürülür. Böylece saçı yaşatacak derisi tamamen ayrıştırılmış olur. Ardından isteğe bağlı olarak saçlar uzun olarak ekim işlemi saçların arasına DHI (Choi Implanter) uçları ile yapılabilir. Burada unutmamak gerekir ki saçlar uzun olarak ekilse bile şok dökülme yaşayacaktır.

Saçlar yeniden büyümeye başlayacaktır.

Tıraşsız Saç Ekimi Yöntemi Avantajları

 • Saçlar hiçbir şekilde tıraş edilmemektedir.
 • Diğer tıraşsız saç ekiminde olduğu gibi saçların uzun olması önemlidir fakat burada uzunluk 6-7 cm değil, daha kısa saçlı kişilere de bu ekim gerçekleştirilebilir.
 • Saçların toplandığı alan tamamen diğer saçlarla homojen bir şekilde kapanacağından görünmesi neredeyse imkansızdır.
 • Operasyonda çok az sayıda saç kökü ekileceğinden iyileşme de buna bağlı olarak çok daha hızlı olacaktır.

Tıraşsız Saç Ekimi Yöntemi Dezavantajları

 • Bu operasyonun en önemli dezavantajı çok yüksek bir deneyim ve uzmanlık gerektirmesidir.
 • Tek bir seansta alınabilecek saç kökü sayısı oldukça sınırlıdır. Bu da yoğun görünümlü bir ekim yapılmasını olanaksız kılar.
 • Operasyon sonrasında şok dökülme aynı şekilde görülecektir.
 • Zaman alan bir operasyondur.
 • Diğer ekimlere kıyasla maliyeti çok daha yüksek olabilir.

Tıraşsız Saç Ekiminin Tercih Edilme Oranları

Dr. Serkan Aygın Klinik olarak 1996 yılından bu yana sadece saç ekimi operasyonları yapmaktayız. Günümüze gelene kadar saç ekimi tekniklerinin geçirdiği tüm evreleri takip etmiş ve uygulayıcısı olarak, deneyimlediğimiz saç ekimi operasyonlarının istatistikleri kısaca şöyle bir tablo karşımıza çıkarmaktadır:

 • Kısmen tıraşlı saç ekimi ile tıraşsız saç ekimi, ağırlıklı olarak kadınları ve uzun saçlı erkekleri hedeflemektedir.
 • Gerçekleştirilen tüm saç ekimi operasyonlarının %94 ‘ü saçlar tıraş edilerek yapılmaktadır. Bu oran dünya genelinde de bu şekildedir.
 • Geriye kalanlar içinde kısmen tıraşlı saç ekimi yaptırma oranı %4-5’i geçmemektedir.
 • En son olarak tamamen tıraşsız saç ekimi yaptıranlara baktığımızda, bu sayının %1’den az bir oranda olduğunu söyleyebiliriz.

Tıraşsız saç ekimi yöntemi ile operasyon geçiren bazı hastaların paylaşmış olduğu değerlendirmelerinde, sonuçlardan memnun kaldıklarını söyleyebiliriz.

Bunun yanında ise tamamen tıraşlanarak saç ekimi operasyonu yaptırmaları durumunda sonuçlarının çok daha iyi olacağını belirtmişlerdir. Sonuç olarak saç ekimi uzmanları kişinin tıraşsız saç ekimi yaptırmak zorunda olmadığı durumlarda bu operasyonu önermemektedir.

Çünkü tıraşsız saç ekiminde greft sayısı kısıtlılığı vardır. Bu da doğal görünümü etkileyeceğinden saç ekimi için önemli bir unsurdur.

Daha fazla bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Источник: https://drserkanaygin.com/tr/dhi-yontemi-ile-tirassiz-sac-ekimi/

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç Ekimi Yaptırmayı Düşünenler Dikkat

İlk önce saç ekimi yaptırmak için çok araştırma yaptınız ve birçok fiyat kıyaslaması yaptınız ve en uygun merkezi seçtiniz. Bundan sonrada saç nakil operasyonunu yaptırdınız ve artık sonuca doğru yol alıyorsunuz.

İşte bu süreçten sonra en fazla söylenilen cümle saç ekimi sonrası ne yapmalıyım? Bunun sorunun cevabını size ayrıntılı bir şekilde aşağıda anlattık. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler diye bir ifade kullanmamız çok yerinde olacaktır. Çünkü önem göstermezseniz yaptığınız tüm emekler boşa gidecek ve geri dönüşü de olmayacaktır.

Onun için bu operasyonun öncesi kadar sonrası da çok önemlidir. Bu işlem sonrasının birazcık koruma süreci olduğunu da belirtelim. Şimdi de tüm detaylara geçelim.

Ekim Yapıldıktan Sonra İlk  3 Gün İçinde Dikkat Edilecekler

İlk günler kritik günlerdir, çünkü saç greftlerinin yeni yerlerine tutunma ve kaynama sürecidir. Fue yöntemiyle gerçekleştirilen bu operasyonda ilk günlerde ense bölgesi(donör alanı) iyileşmemiştir, ayrıca mikro motor yöntemiyle açılan delikler başın üst bölgesinde iyileşme sürecindedir. Kısacası bu ilk 3 güne istirahat süreci denmektedir.

 • Bol bol vücut dinlendirilmelidir ve evde zaman geçirilmelidir.
 • Ağrılar olabilir bunun içinde ağrı kesiciler düzenli olarak alınmalıdır.
 • Kesinlikle ekim yapılan bölgeye sürtünme işlemi olmamalıdır.
 • Baş korunmalıdır en ufak darbeye maruz bırakılmamalıdır.
 • Sıvı tüketimi fazla olmalıdır. Ortalama 2 litre su tüketilmesi önerilmektedir.
 • Güneşten sürekli korunmalıdır, çünkü güneş ekim yapılan bölgedeki greftlere zarar verebilir. Mümkünse güneşe çıkılmamalıdır.
 • Yıkama işlemi 3. günden itibaren başlanmalıdır. İlk iki yıkamanızı saç ekim merkeziniz yapacaktır. Bundan sonra ise üç günde siz kurallara uyarak yapmalısınız.
 • Alkol,cinsel ilişki, çok fazla kafeinli içeceklerden uzak durulmalı.
 • Dışarı çıkılacaksa mutlaka çok yumuşak bir şapka takarak dışarı çıkılmalıdır.
 • Bu günlerde ödem ve şişlik olacaktır bundan dolayı ağrılardan olabilir. Bunun için bol su içilmeli arada ağrı kesici alınmalıdır.
 • Yatma şekli çok çok önemlidir. Yatarken kesinlikle ekim yapılan bölge yastığa sürtünmemelidir. Bunun içinde sırt üstü yatılmalıdır. Ense bölgesi yastığa sürtünebilir bunda herhangi bir sorun olmaz.

Ekim Yapıldıktan Sonra 4. ve 15. Günlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kritik dönem geçtikten sonra istirahat süreci yerini artık işe başlama ve günlük rutin işlere bırakır. Tabiki 4. ve 15. gün arasında risk hala vardır ama daha azdır. Bu günler arasında dikkat edilmesi gereken noktalar ise şöyledir;

 • Yağmur gibi yağışlardan kafanızı korumanız gerekmektedir.
 • Ağır sporlar yapılmamalıdır. Spor yapılacaksa hafif yürüyüşler yapılabilir.
 • Saçları kestirme ve boyama işlemlerinden uzak durmalıdır. Bu işlemler için biraz daha beklenmelidir.
 • Genellikle düğmeli giysiler tercih edilerek giyip çıkarması kolay olmalıdır. Bu şekilde sürtünmeyi önlemiş olacaksınız.
 • Hamam, sauna ve solaryum gibi uygulamalar iyileşmeler olsa bu günlerde yapılmamalıdır.
 • Bu dönemde saç yıkamaları fazla olacağı için kurutma işlemleri havlu sürterek yapılmamalıdır. Kuruma doğal olmalı ya da hafif bastırarak yapılmalıdır.
 • Kabuklanmalar olacak ve kabuklanmalar dökülecektir. Bu kabukların doğal şekilde dökülmesine dikkat edilmeli. Her yıkamada kabuklanma azalacak ve bu süre içerisinde de bitecektir.
 • İşe hayatınıza dönebilirsiniz ama yine de gün içinde kendinizi çok yoracak işlerden uzak durmalısınız.
 • Darbe gelmesini önlemelisiniz. Çünkü hala saç kökleri tam olarak tutunmuş değildir.

Ekim Yapıldıktan Sonra 16. ve 30. Günlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık sancılı süreçler büyük ölçüde geride kalmış ve saç kökleri büyük oranda tutunmayı sağlamıştır. 16. günden itibaren birçok işlemler yapılabilecek düzeye gelmiştir. Yine de bu süreç de dikkat edilecek noktalar bulunmaktadır.

 • Cinsel ilişkileriniz artık normale dönebilir. Yine darbelere karşı baş korunmalıdır.
 • Vücut geliştirme sporu kafa basıncını arttıracağı için bu spora başlanmamalıdır.
 • Alkol kullanımı yapılmamalıdır. 1 ay sonra içebilirsiniz.
 • Futbol,basketbol,voleybol gibi topla yapılan faaliyetlerde kafaya darbe geleceği için yapılmamalıdır.
 • Koşu ve hafif sporlar yapılabilir.
 • Saç boyama,fön, şekillendirme gibi kuaförlük hizmetleri yapılmamalıdır.
 • Sigara içemeye başlanmasa iyi olur ama dayanamıyorsanız günde 2-3 tane içmeniz uygun olacaktır.
 • Beslenmeye özen gösterilmeli ve beslenme takviyeleri alınmalıdır.
 • Bu süreç içerisinde hala normal saç yıkama işlemine geçilmemelidir. Bu günlerde de aynı ilk yıkamadaki gibi sürtünme olmadan saçlar yıkanmalı ve kurutulmalı.

Saç Ekiminden Sonra Spor Yapılabilir Mi?

Ekim Yapıldıktan Sonra 1. Ay ve 1 Yıl İçerisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son aşamaya gelindi ve de iyileşme büyük oranda gerçekleşti. Bundan sona görünüm yavaş yavaş ortaya çıkacak ve 1 sene içerisinde de son görünüm ortaya çıkacaktır.

 • 2. ayın sonunda artık ağır sporlara yavaş yavaş başlanabilir.
 • İlk bir aydan sonra artık saçlar yerine kaynamıştır, bundan sonra herhangi bir sorun olmaz.
 • Saçlarınızı artık kendi şampuanınızla ve normal şekilde yıkayabilirsiniz.
 • Nakil yapılan saçlar uzamaya başlayacak ama şok dökülmede olacak, bu sürece dikkat edilmeli.
 • Beslenmenizi daha üst düzeyde tutmalısınız,çünkü sonucu etkileyen bir faktördür.
 • Doktorunuzun size önerdiği ilaç ve şampuanları kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü sonucun üzerinde etkisi olacaktır.
 • Saçlarınız kestirirken ekim yapılan stile göre şekil vermenizi daha doğru olacaktır.
 • Sonuçlar 1 yıl içerisinde tamamlanacaktır. Hemen 5. ya da 6. ayda endişelenmeyin.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekiminin Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Videomuzu da İzleyebilirsiniz

Yukarıda sizlere belirttiğimiz noktalara hassasiyet gösterin. Bunlardan ne olacak bir şey olmaz deyip kulak ardı etmeyin. Yaptığınız o kadar emek ve paranın geri dönüşü olmayabilir.

İşte bunların boşa gitmesini istemiyorsanız az daha sabırlı güzle bir sonuç alın. Unutmayın her zaman güzel görünmek size ekstra mutluluklar katacaktır. Sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Sorularınıza en kısa sürede cevap bulacaksınız. Yeni konularla buluşmak dileğiyle hoş çakalın.

Источник: https://sacekiminiz.com/sac-ekimi-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir/

Alın Bölgesine Saç Ekimi

Saç Ekimi Yaptırmayı Düşünenler Dikkat
Alın bölgesine saç ekimi

Saç ekimi operasyonları çeşitli bölgelere farklı sebeplerle yapılabilmektedir. Geniş alın daratlma ya da Alın bölgesine saç ekimi yapılması da bunlardan biridir. Alın bölgesi, ön saç çizgisi, ön çizgi gibi farklı isimlerle ifade edilebilmektedir. Alın bölgesi sıklıkla saç ekimi yapılan alanlar arasında yer almaktadır.

Alın bölgesine saç ekimi yapılmasının birçok farklı sebebi vardır. Şimdi alın bölgesinin niçin bu kadar önemli olduğuna bir göz atalım;

Alın Bölgesinin Estetik Önemi

Alın bölgesine saç ekimi yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

Alın bölgesine saç ekimi yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

Alın bölgesi, estetik açıdan oldukça önemli ve hassas bir noktadır. Alın genişliği, ön saç çizgisinin şekli ve duruşu kişinin yüzüne farklı karakteristik özellikler katabildiği gibi, daha fenimen ya da erkeksi, daha genç ya da yaşlı, daha sert ya da daha ılımlı bir yüz şekline sahip olmanıza sebep olabilir.

Alın bölgesi doğduğumuz günden bu yana dinamik ve değişen bir yapıya sahiptir. Yaşımız ilerledikçe alın bölgesi de genişlemeye başlar.

Alın bölgesinin bu kadar önemli olmasının bazı sebepleri de vardır.

Alın bölgesine yaptırmayı düşündüğünüz saç ekimi göz önünde ve göz hizasında olduğu için ekstra bir öneme sahiptir. Ayrıca saç dökülmelerinin alın bölgesinden başlaması, gereksiz alın genişliğinin insanları estetik açıdan kötü göstermesi gibi sebepler alın bölgesine saç ekimi yaptırmanın önemini göstermektedir.

Göz önünde ve göz hizasında yer alması

İnsanlar arası iletişim için oldukça önemli bir konu olan göz teması, gözün çevresine yakın noktaları da bir o kadar değerli kılar. Alın bölgesi göz hizasının hemen üstündedir ve alın bölgesi göz önündedir.

Hem aynaya baktığında kişinin kendi gördüğü hem de çevresi tarafından en sık görülen bölümlerin içerisinde yer alan alın bölgesinin estetiği, kişinin yüz bölgesinin direkt olarak etkilediği ve iletişim açısından çok önemli bir noktada yer aldığı için ayrı bir önem taşımaktadır.

Saç dökülmelerinin alın bölgesinden başlaması

Alın bölgesinin bu kadar önemli olmasının bir diğer sebebi ise, özellikle 3 erkekten 1 inde görülen erkek tipi dökülmelerin alın bölgesinden başlamasıdır. Saç dökülmelerinin ilk belirtileri alın bölgesindeki açılmalardır. Alın bölgesinden başlayan saç dökülmeleri, alın bölgesine saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin sayısını da oldukça arttımıştır.

Yüzün estetiğini doğrudan etkilemesi

Alın bölgesinin şekli ve genişliği yüzün yapısını direkt olarak etkilemektedir. Saç ekimi sonrası yanlış alın çizgisi yapılmış olan kişilerin yüz estetikleri ortadan kalkar.

Bu sebeple alın bölgesine yapılacak olan müdahaellerde altın oran dikkate alınmalı, kişinin doğal yüz yapısı ile en doğru analizler sonrasında alın çizgisinin yerine ve şekline karar verilmelidir.

Yüz estetiğini doğrudan etkilen alın çizgisi aynı zamanda yaş ve karakterle de ilgili farklı mesajlar taşıyabilmektedir.

Alın bölgesinde dökülme seviyeleri

Alın bölgesine saç ekimi yaptırmanın farklı sebepleri vardır. Alın bölgesine yapılan saç ekimi genel itibariyle normal saç ekiminden farklı olmasa da biraz daha özen ve hassasiyet gerektirmektedir.

Alın Bölgesine saç ekimi yaptırırken doğallık çok önemlidir.  Alın bölgesine doğal görünümlü bir saç ekimi yaptırmak için
” Ön Saç Çizgisinde Doğallık ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğuştan alnı açık olan kişiler:

Bazı kişilerin alın bölgesi doğuştan fazla geniş ve açıktır. Bunun sebebi saç dökülmesi değil, karakteristik özelliklerdir. Böyle durumlarda bir estetik operasyonu gibi alın bölgesini düzeltme ve yüz estetiğini arttıkmak için alın bölgesine saç ekimi yapılabilmektedir.

Sadece alın bölgesinde saç dökülmesi yaşayan kişiler:

Bazı kişilerde ise saç dökülmesi yalnızca alın bölgesinde gerçekleşmiş ve alın bölgesinde ciddi bir açılma bırakarak durmuştur. Böyle durumlarda  alın bölgesindeki kelleşmenin telafi edilebilmesi için yine alın bölgesine saç ekimi yaptırılması düşünülebilir.

Erkek tipi dökülme sebebiyle kelleşme yaşayan kişiler:

Erkek tipi dökülme, alın bölgesi ve tepe bölgesinde başlar ve büyür. Saç ekimlerinin %94’ü bu şekildeki dökülmeler sebebiyle yapılan saç ekimleridir. Yani saç ekimi operasyonlarının büyük bir çoğunluğunda alın bölgesine saç ekimi yaptırılmaktadır.

Alın Bölgesine Saç Ekimi Fiyatları 

Alın bölgesine yapılan geniş alın daraltma operasyonları normal saç ekimine kıyasla çok daha az greft nakli gerektiren operasyonlardır. Açık alın daratma için yaklaşık 500 ile 1500 arası saç grefti yeterli olmaktadır. Bu durum operasyon sürecini kısaltırken bir yandan da alın bölgesine saç ekimi ücretlerinin düşmesine neden olmaktadır.

Alına saç ekimi fiyatları yaptırılacak olan merkeze, doktora ya da bölgeye göre değişiyor olsa da yaklaşık olarak 3000 tl civarından başlamaktadır. Alın bölgesine saç ekimi fiyatları aynı zamanda kullanılacak olan tekniğe göre de farklılık gösterebilmektedir.

500-1000  greft1000-2000 greft
Alın Bölgesine FUE Saç Ekimi Fiyatları ₺ 1.500 – ₺ 3.000 ₺ 3.000- ₺ 4.000
Alın Bölgesine DHI Saç Ekimi Fiyatları ₺ 2.000- ₺ 3.000 ₺ 3.000- ₺ 4.000
Alın Bölgesine Robotik Saç Ekimi Fiyatları ₺ 5.000- ₺ 6.000 ₺ 6.000- ₺ 7.000

DR. Hakan Tetik

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı 

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/alin-bolgesine-sac-ekimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.