Saç Ekiminin Mevsimi Olur Mu?

içerik

Saç Ekiminden Sonra Saçlarım Dökülecek mi?

Saç Ekiminin Mevsimi Olur Mu?

Saç ekimi sonrası şok dökülme, ekim sırasındaki işlemlere bağlı olarak, operasyondan yaklaşık 3 hafta sonra, ekim yaptıran hemen herkeste ortaya çıkan, süresi ve yoğunluğu kişiye göre değişiklik gösteren, yeni ekilen saçların geçici olarak dökülmesidir.

İyileşme sürecinde ortaya çıktığı ve kısmen saçsız, delikli ve kızarık bir kafa görüntü yarattığı için saç ekimi yaptıran kişileri tedirgin eden konuların başında gelen saç ekimi sonrası şok dökülme, bir anlamıyla yeni ekilen saç köklerinin dinlenme evresine geçişini gösterir.

Her saç kökü ayrı zamanlarda dinlenme evresine geçtiğinden şok dökülme sürecinde ekilen tüm saçlar anda dökülmez. Saç ekimi sonrası şok dökülme için belli bir tarih verilemese de genelde saç ekiminin 3. haftasında başlar ve ne zaman biteceği ile süreceği kişiye göre değişir.

Ayrıca; bazı kişilerde 3 hafta sonrasında da ortaya çıkabilen bu durum, kimilerinde yoğun, kimilerinde yok denilecek kadar az yaşanır, kimilerinde ise hiç yaşanmaz.

Hızlı dökülme ve geçici dökülme olarak da ifade edilen bu süreç atlatıldıktan sonra, saçlar eskisinden daha güçlü ve sağlıklı çıktığından, şok dökülme süreci korkulacak ve endişelenecek bir durum olmamaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Dökülme Neden Olur?

Saç ekimi sonrası oluşan şok kaybın kesin nedeni aslında tam bilinmemektedir. Ekim sırasında oluşan kafa derisi travmasından [1] dolayı bölgedeki kan akışına bağlı olduğu düşünülmektedir.

Ekim operasyonu kapsamında donör bölgeden alınan saç kökleri, vücuttan ayrı kaldıkları için travmaya uğrarlar ve bu travmanın etkisiyle de savunmaya geçip, kendilerini uykuya alırlar.

Şok dökülme olarak bahsedilen saç kaybı da böylece meydana gelir.

Saçlar gelişim süresi boyunca anajen (büyüme), katajen (duraklama) ve telojen (dinlenme) aşamalarını takip eder [2]. Bu döngü içerisinde saçlar bir kaç kez dökülür ve tekrar çıkar. Saç ekimi sonrası şok dökülme sebebi işte bu yeni ekilen saç köklerinin, yeni bir büyüme döngüsü başlatmak istemesinden kaynaklanmaktadır.

Saç köklerini yerleştirmek için açılan kanalların iyileşmeye, yani kapanmaya başlamasıyla da deri üstünde kalan saç kırılıp, dökülür, kök kısmı ise içeride kalıp, normal büyüme döngüsünü devam ettir. Saçın gelişim evresini tekrar başa çeken saç ekimi sonrası şok dökülme arkasından saç kökleri, kaldığı yerden büyümeye devam eder.

Bu dökülme aynı zamanda saç ekimi sonrası kaliteli saç çıkmasına da imkân tanır.

Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

Saç ekimi sonrası şok dökülme genelde ekimden sonraki 3. hafta başlar. Bazen de daha sonraki haftalara veya ikinci ve üçüncü aya da denk gelebilir. Bazen de ilk hafta başlar ve dökülür. Şok dökülme için net bir zaman dilimi verilmese de genel olarak saç ekimi operasyonundan sonra 3. hafta ilâ 3 ay arasında gerçekleştiği gözlemlenmektedir.

Şok Dökülme İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi operasyonu sonrasında, saç ektiren kişiler neler yaşayacağını merak ederler. Bunlardan en önemlisi de saç ekimi sonrası şok dökülme süreci ile ilgili akılarına takılan sorular olmaktadır.

1. Şok Dökülme Engellenir mi?

Saç ekimi sonrası şok dökülme, saç ekim operasyonlarının doğal bir sonucu olduğundan kişinin engellemesi pek mümkün değildir. Şok dökülme sonrası saçlar daha sağlıklı bir şekilde çıkmaya başlayacağı için sürecin stressiz atlatılması kişi için daha faydalı olacaktır.

Ancak çeşitli ilaç kullanılımı sonucunda şok dökülmenin daha az yaşandığını belirten çalışmalar da bulunmaktadır.

Örneğin 500 kişi üzerinde yapılan ve iki yıl boyunca takip edilen ”Cyclical medicine for hair loss management and improved results in hair transplantation” isimli çalışmada, kullanılan amino asit, demir, kalsiyum, çinko, minoksidil ve finasteride gibi ilaçların saçı daha hızlı büyüttüğü ortaya konulmuş, şok dökülmeyi de engellediği belirtilmiştir [3].

2. Saç Ekim Sonrası Şok Dökülme Azaltılabilir mi?

Saç ekimi operasyonu sırasında, saç köklerinin elle toplanması, ekim yapılacağı sırada kökten değil de ucundan tutulması, kökün dışarıda çok bekletilmemesi, bekletilirken uygun ısıda (4-5 derece) ve besleyici sıvıların içinde bekletilmesi gibi taktiklerin saç ekimi sonrası şok dökülmeyi azaltığı söylenmektedir. Bu taktiklerin, saç kökünün daha az travma yaşamasına neden olduğu düşünülür. Ancak tüm bu taktiklerin kesin çözüm olacağına dair de güçlü veriler bulunmamaktadır.

3. Şok Dökülme Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi sonrası şok dökülme sonucunda uyku aşamasından geçen saçların tekrar uzaması 2 ya da 3 ayı bulabilmektedir. Bu süreç geçici olduğundan saçlar sırasıyla tekrar çıkacaktır.

3 ay sonra ise yeni saçlar kalıcı olarak uzamaya devam edecektir. Başlangıçta ince ve kıvırcık olan saçlar zamanla kalınlaşacak ve kendi formunda çıkacaktır.

Saç ekim operasyonları sonrasında saçın tamamen doğal bir forma kavuşması 1 yılı bulacağından, sabırla sürecin tamamlanması beklenmelidir.

4. Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Herkeste Gerçekleşir mi?

Saç ekimi sonrası şok dökülme, ekim operasyonun yapıldığı çoğu kişide görülmektedir. Bazılarında ekilen saçlar daha az dökülürken, bazılarında ise saç ekimi sonrası şok dökülme hiç gerçekleşmemiş olabilmektedir.

5.Şok Dökülme Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi sonrası şok dökülme birden başlamadığı gibi birden de bitmemektedir. Her saç kökü saç şok dökülme evresini aynı anda yaşamadığından, şok dökülmenin tamamlanması genellikle tüm saçlar için yaklaşık 1 ayı bulmaktadır.

6. Donör Bölgede Şok Dökülme Olur mu?

Saç ekimi sonrası neredeyse herkeste görülen şok dökülme genellikle ekim bölgesinde gerçekleşse de nadir de olsa donör bölgede de saç ekimi sonrası şok dökülme görülebilir. Operasyondan sonra yaklaşık 6 hafta sonra donör bölgede ortaya çıkan dökülme de operasyon sırasında kan akışının azalmasına bağlı olarak gelişir. Yaklaşık 3-4 ay içerisinde de kendiliğinden düzelmektedir [4].

7. Şok Dökülme Olmazsa Ne Olur?

Saç ekimi yaptıran neredeyse herkes şok dökülme süresini yaşa da az da olsa ekim sonrası şok dökülme yaşamamış kişiler de vardır. Bu durumun yaşanmıyor oluşu yeni ekilen saç köklerine herhangi bir zarar vermez, bu nedenle endişelenmeye gerek yoktur. Kişinin bünyesine bağlı olarak saç ekimi sonrası şok dökülme kiminde yaşanmayabilir.

Şok Dökülme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Bol su tüketilmesi,* Sebze ve meyve ağırlıklı sağlıklı beslenmek,* Alkol, sigara ve kafein tüketimini durdurmak,* Terlemeye neden olacak hareketlerde sakınmak,* Doktorun önerdiği şampuanı kullanmaya devam etmek,* PRP ve saç mezoterapisi uygulamalarından da yararlanmak, yeni çıkacak köklerin beslenip, sağlıklı çıkmasında fayda sağlayabilir.

* Saç ekimi sonrası şok dökülme zamanında yapılan PRP ve saç mezoterapisi gibi uygulamaların şok dökülmeyi engellemediği, sadece yeni çıkacak saç köklerini güçlendirip, daha hızlı büyümesine yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

Источник: https://www.hair.com.tr/sac-ekiminden-sonra-saclarim-dokulecek-mi/

Saç Ekimi Yaz Mevsiminde Yapılır mı? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç Ekiminin Mevsimi Olur Mu?

Saç ekimi operasyonu her mevsim yapılabilir. Hangi mevsimde olursa olsun, operasyondan sonra ekim işleminin yapıldığı bölge hassas olduğundan özen gösterilmesi gerekir.

Saç ekimi operasyonu son yılların en sık tercih edilen estetik operasyonlarından. Ülkemizde de başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde saç ekim merkezi bulunuyor.

Yaz aylarında saç ekimi yaptırmayı tercih eden kişiler genelde tatile gelen turistler oluyor. Ülkemizde yaşayan kişiler ise saç ekimi operasyonu yaptırmayı özellikle sonbahar ve kış aylarında tercih ediyorlar.

Ancak özellikle çalışan kişiler izinlerini yaz aylarında alabildiğinden, saç ekimi bu dönemde yaptırmak avantajlı olacaktır.

Yaz aylarında saç ekimi yaptırmanın avantajları?

Yaz mevsiminde saç ekimi yaptıracak olan kişinin en çok merak ettiği konu, denize girip giremeyeceği oluyor. Saç ekimi işlemi sonrası ilk 2 hafta kabuklanmalar dökülene kadar dikkat etmek gerekiyor. Tatile gitmeden birkaç hafta önce yaptıracağınız saç ekimi operasyonu ile dilediğiniz gibi tatil yapabilirsiniz.

Saç ekimi operasyonundan sonra mevsim fark etmeksizin şapka takmanız gerekiyor. Yaz aylarında şapka kullanımı çok daha yaygın olduğundan, daha az dikkat çekeceksinizdir.

Deniz suyu onarıcı ve yenileyici özelliği sayesinde saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak, ekilen saçların çok daha hızlı çıkmasını sağlayacaktır. Denize girmenin saçlarınıza zarar vereceğini düşünmeyin. Operasyondan yaklaşık 10-15 gün sonra dilediğiniz gibi deniz tatili yapabilirsiniz.

Yaz aylarında saçlar çok daha hızlı uzar. Bunun en temel nedeni terleme ile zararlı toksinlerin vücuttan atılması ve hücrelerin canlanmasıdır. Yaz aylarında yaptıracağınız saç ekimi işlemi ile saçlarınız 3. ayından itibaren uzamaya başlayacak ve yeni yıla saçlarınız ile gireceksiniz.

Güneş ışınları tehli mi?

Saç ekimi operasyonunu hangi mevsimde yaptırırsanız yaptırın, kabuklanmalar iyileşene kadar UV ışınlarından korunmanız gerekiyor. Korunmak için ise büyük yaz şapkaları en ideal seçenek. En gelişmiş saç ekimi yöntemlerinden olan FUE tekniği sayesinde, operasyon sırasında saç derisinde herhangi bir kesi açılmıyor. Bu sayede kabuklanmalar yaklaşık 10 gün içerisinde iyileşmiş oluyor.

Güneşle ilgili bir diğer çekince ile terlemeye neden olması. Günümüzde birçok ortam klimalı olduğundan terleme sorunu en aza inmiş durumda.

Yine de ekim yapılan bölgeyi bir mendil yardımı ile tampon hareketler yaparak silmek, herhangi bir soruna neden olmayacaktır.

Ayrıca terleyerek vücuttan atacağınız toksinler ile hücreleriniz yenilenecek, yeni ekilen saçlarınızın uzaması da çok daha hızlı olacaktır.

Denize girmek saç uzamasını hızlandırıyor!

Saç ekimi işleminden sonra ilk 10-15 gün olası darbelere karşı başınızı korumanız gerekiyor. Bu nedenle uzmanlar, kabuklanma süreci geçene kadar denize ve havuza girmenizi önermemekte.

Ancak operasyondan maksimum 15 gün sonra kabuklanmalarınız geçmiş olacağından dilediğiniz gibi denize girebileceksiniz. Denizin içerisindeki tuzlu su, onarıcı özelliği sayesinde de kabuklanmalardan kalanları temizleyecektir.

Aynı zamanda artan kan dolaşımı da saçların çok daha hızlı uzamasını sağlayacak.

Yara izlerinden korkmayın

Saç ekimi işleminde uygulanan en güncel yöntem olan FUE uygulaması sayesinde, ekim sonrasında herhangi bir iz oluşmaz. FUE yönteminde herhangi bir kesi açılmadığı ve deri alımı olmadığından operasyon izi de oluşmaz. Saç ekimi yaptırdığınız anlaşılmaz.

Ekim işleminden sonra oluşacak kabuklanmalar ise yaklaşık 10-15 gün içerisinde kendiliğinden dökülecektir. Operasyon üzerinde iki hafta geçmesine rağmen kabuklanmalarınız dökülmediyse, doktorunuzun önerdiği losyonu uygulayıp 1 saat bekleyin. Daha sonra tampon hareketler ile ekim yapılan bölgeyi yıkayın. Bu sırada parmak uçlarınız ile bastırarak kabuklanmaları dökebilirsiniz.

Saç ekimi operasyonundan sonra yapacağınız deniz tatili de deniz suyunun faydalarından ötürü, izlerin ve kızarıklıkların hızlıca onarılmasını sağlayacak.

Çalışanlar için en ideal dönem

Çalışan birçok kişi, tatil izinlerini yaz dönemlerinde alıyor. Saç ekimi işleminden sonra ilk 3-7 gün arasında mutlaka işten izin alınıp istirahat edilmesi gerekiyor. Yaz tatilinizde yaptıracağınız saç ekimi işleminde, hem işten ayrıca izin almanıza gerek kalmayacak hem de tatil sürenizin içinde kabuklanmalarınız geçmiş olacak.

Yazın yaptıracağınız saç ekim işlemi ile yeni yıla, yeni saçlarınızla girebilirsiniz. Saç ekimi operasyonundan sonra, ekilen saçların çıkmaya başlaması yaklaşık 3 ayı buluyor. Yaz başında yaptıracağınız ekim uygulaması ile yeni dönemde saçlarınıza kavuşmuş olacaksınız.

Güzelleşirken tatil yapın!

Saç ekim işlemi, günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Özellikle İstanbul’da bulunan saç ekim merkezleri hem uzman plastik cerrahları hem de son teknoloji cihazları ile saç ektirmek isteyen kişilerin ilk tercihi olmuş durumda.

Yurt içinden ve yurt dışından saç ektirmek için gelen kişiler yaklaşık 8 saat içerisinde istedikleri saçlara kavuşurken, aynı gün taburcu olabiliyorlar.

Operasyondan sonra dilediğiniz gibi İstanbul turu yapabilir, aynı zamanda işten izin aldığınız günleri de gezerek değerlendirebilirsiniz.

Yazar: Estecenter

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Источник: https://estecenter.com/sac-ekimi-yaz-mevsiminde-yapilir-mi

Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular – Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Saç Ekiminin Mevsimi Olur Mu?

Androjenik tip saç dökülmesi görülen ( yaşa, hormonlara ve ailesel kalıtıma bağlı ) erkekler, saç ekiminin en sık uygulandığı hasta grubudur. Bu nedenle erkeklerde en sık görülen estetik müdahale saç ekimidir.

Ayrıca, yanık sonrası saç veya kaşında çıplak alan oluşanlar; daha önce ekim yaptırmış ama memnun kalmamış olanlar;  geçirdiği yüz germe ameliyatı sonrası kısmen saçsız alanı oluşmuş kişiler; bazı hastalıklara bağlı kısmen saçsız alanı olanlar ve bayan tipi saç dökülmesi görülenler saç ekibine aday hasta grubudur.

Saç Ekimini Kimler Yapmalıdır?

Saç ekimi konusunda eğitim almış uzman sağlık personelleri tarafından yapılmalıdır.

Saç Ekimi Nerede Hangi Şartlarda Yapılır?

Saç ekimi cerrahi bir işlemdir ve oluşabilecek komplikasyonlara karşı hastane ortamında yapılmalıdır.

Saç Ekimi İçin Uygun Olup Olmadığımı Nasıl Anlayabilirim?

Görüşme sırasında; saç analizi, dökülme tipi, verici alan kontrolleri ekip tarafından yapılacak ve uygun olmadığınıza karar verilecektir. Ense bölgesinde sağlıklı saça sahip olan kişilerin saç ektirmemesi için hiçbir neden yoktur.

Ne Kadar Saça İhtiyacım Var?

İhtiyaç olan saç miktarı, hekim tarafından uygulanacak saç analizi ile belirlenir. Dökülme tipi belirlendikten sonra dökülmesi muhtemel alanlara da sıklaştırma işlemi uygulanabilir. Tek seansın yeterli olmadığı durumlarda, en iyi sonuçlara genellikle ikinci seans sonrası kavuşulmaktadır.

Saç Ekimi İçin Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun % 50’ sinin altına düşmüş demektir. Bu durumda kişiye uygulanacak en etkilli tedavi, saç ekimidir.

Saç Ekiminde Yaş Faktörünün Önemi Nedir?

Ekim işleminde yaşın belirleyici olduğu en önemli faktör, saç dökülmesinin bitip bitmemiş olmasıdır. Erkek tipi saç dökülmesi, hayat boyu süren bir olay olmasının yanı sıra 35 yaşından sonra dökülme hızı yavaşlar. Bu yaşların altındaki hastalarda eki yapıldığında dökülmenin devam edebileceği ve hastanın 2. veya 3. seansa ihtiyaç duyabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi 4 – 8 saat kadar sürer. Saç ekimi sonrasında kişi, iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 7 günlük bir zamana ihtiyacı vardır. Eğer bu tür endişesi yoksa 1 gün içinde günlük hayatına dönebilir.

Ne Kadar Zamanda Yeni Saçlara Kavuşulur?

İşlem sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. Günde bir kez başınızı yıkayarak bunu önleyebilirsiniz. 5-6 gün içinde kabuklar tamamen dökülür. Kabuklarla birlikte ekilen saçlar da dökülür. Böylece 7 ila 15 gün içinde hasta ekim öncesi görünümüne döner.

Daha sonra bir ay kadar görünümünde değişiklik olmaz. Yeni saçlar 2 ay sonra çıkmaya başlar. Hastada değişim en çok 3 ve 4. aylarda görülür. Sonraki dönemlerde saçların tamamının çıkması bazen 7-8 ayı bulmaktadır. Kişinin saç ekiminden sonra beslenmesi ve özellikle psikolojik durumu saçların çıkması açısından ciddi önem arz etmektedir.

Saç Ekiminin Hasta Sağlığı Açısından Herhangi Bir Dezavantajı Var Mıdır?

Bu işlem tamamen lokal anestezi altında yapılan son derece risksiz bir işlemdir. İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki bugüne kadar ortaya çıkmamıştır.

Saç Ekimi Birden Fazla Uygulanabilecek Bir İşlem Midir?

Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seansı gerektirebilir.

Yeni Saçların Görüntüsü Kontrol Edilebilir Bir Durum Mudur?

Ekimin sonucu tamamen tekniğe bağlıdır. Ekim esnasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve yönleri sonucu belirler. Greftler, foliküler ünite adı verilen saçın doğal çıkış şekline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde saç ekimi son derece doğal bir sonuç verir.

Saç Ekiminde Uygulanan Yeni Teknikler Nelerdir?

Bu konudaki en yeni teknik FUE (Follicular Unit Extraction) adı verilen, saçların verici bölgeden tek tek mikromotor ile alınarak, açıklık olan bölgeye, iz bırakmayan lateral slit ile kanal açıldıktan sonra yerleştirilmesi  işlemidir.

Gelecekte Saç Ekiminin Yerini Alabilecek Seçenekler Olacak Mı?

Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi şekli saç ekimidir. Halen saç klonlaması üzerinde çalışmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir sonuç yoktur. Eğer bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç folikülü, laboratuvar ortamında çoğaltılarak kişinin ne kadar saça ihtiyacı var ise saçsız alana o kadar saç ekimi yapmak mümkün olabilecektir.

Saç Neden Oluşmuştur?

Saçlar uzun, keratin içerikli yapılardır. Keratin kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. Tırnaklarımızda saçlarımız gibi keratin yapıdadır. İnsan vücudundaki diğer proteinler gibi keratin de amino asit olarak adlandırılan küçük moleküllerin birleşmesinden oluşmuş büyük bir moleküldür. Saçın yapısındaki keratin ölü deri hücrelerimizden yapılır.

Bir İnsanın Kafasında Ortalama Kaç Saç Vardır? Bu Sayı Yaşla Değişir Mi?

Bir insanın kafa derisinde 30.000 ile 60.000 arasında saç teli bulunur. Yeni doğan bir bebeğin kafa derisinin santimetrekaresinde 400 saç bulunur. 25 yaşındaki bir insanda bu sayı 200’ e düşer. 30 – 50 yaşları arasındaki saç yoğunluğu santimetrekarede 90 -150 civarındadır. Bu yoğunluk yaş ilerledikçe, belirgin saç dökülmesi olmadığı sürece, yavaş yavaş azalır.

Saça Rengini Veren Nedir?

Saça rengini melanin adlı bir pigment verir. Bu pigment saç soğanında bulunan melanosit adlı özel hücreler tarafından üretilir.

Tek Bir Saç Telinin Ömrü Ne Kadardır?

Tek bir saç telinin ömrü 2 – 3 yıl arasıdır. Bu yaşam döngüsü 3 dönemden meydana gelir. Anajen (Olgunlaşma Evresi), 3 – 5 yıllık bir süreyi kapsar ve 1 – 2 haftalık Katajen’den (Yaşama Evresi) sonra 3 – 4 aylık Telojen (Dökülme Evresi) ile son bulur.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi pek çok neden bağlı olarak ortaya çıkabilir ve nedenine göre değişik isimler alır. Bunlar içinde en sık görüleni androgenetik saç dökülmesi; erkeklik hormonlarının hassas saç kökleri üzerindeki etkileri sonucu meydana gelir. Alopesi areatanın sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, bu hastalığa insanın kendi bağışıklık sisteminin neden olduğu düşünülmektedir.

Kişiye bağlı saç dökülmesi kişinin kendi saçlarına zarar vermesi sonucu olur. Radyasyona veya kemoterapi ilaçları gibi, bir takım kimyasal maddelere maruz kalma sonucunda da saçlar dökülebilir.

Doğum yapmak, hamileliği sona erdirmek, doğum kontrol hapları kullanmaya başlamak veya son vermek, menopoz öncesi dönem gibi stres doğuran olaylara bağlı olarak meydana gelebileceği gibi, ani ve şiddetli ruhsal şiddet sonucunda da ortaya çıkabilir.

Bunların yanında, özellikle saç foliküllerine zarar veren bazı hastalıklar da saç dökülmesinin nedeni olabilirler. Deri tümörleri, ciddi bakteri, virüs veya mantar enfeksiyonları bu hastalıklardan sadece birkaçıdır.

Saç Dökülmesi Ne Sıklıkta Görülür?

Saç dökülmesi hem erkeklerde, hem de kadınlarda görülebilen bir sorundur. Fakat erkeklerdeki daha fazla göze çarpar. 25 yaşındaki erkeklerin % 25’ inin saçı biraz da olsa dökülmeye başlamıştır. Bu oran 50 yaşındaki erkekler arasında % 50’ ye çıkar.

Ekilmesi  Gereken Saç Miktarını Neler Belirler?

Ekilmesi gereken foliküler ünite sayısı belli özelliklere bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Saç dökülmesi tipi bunların içinde en önemlisidir. Gerekli saç miktarını belirleyen diğer faktörler ise saç rengi, saç telinin kalınlığı, biçimi ve saç dökülmesinin gelecek dönemde devam etme ihtimalidir.

Saç Dökülmesinin Çeşitleri Nelerdir?

 • Fizyolojik saç dökülmesi: Yeni doğan bebeklerin yaşamlarının ilk birkaç gününde görülen ani saç dökülmesi veya hamile bir kadında doğumun ertesinde görülen yaygın saç dökülmesi fizyolojiktir. Bunlar çoğunlukla geçicidir.
 • Androgenetik saç dökülmesi: Bu, birçok erkek ve kadının kozmetik nedenlerle şikayetçi olduğu, en sık görülen saç dökülmesi tipidir. Temelinde erkeklik hormonlarının genetik olarak hassas saç kökleri üzerindeki etkileri vardır.
 • Alopesi areata: Çoğunlukla genç ve orta yaşlılarda görülür. Sebebi bilinmemekle birlikte, bu hastalığa insanın kendi bağışıklık sisteminin neden olduğu düşünülmektedir.
 • Kişiye bağlı saç dökülmesi: Bilinçli ya da bilinçsiz olarak insanın kendi saçına zarar vermesi sonucu ortaya çıkar.
 • Anajen effluvium: Bazı kimyasal maddelere veya radyasyona maruz kalma sonucunda gelişen ani saç dökülmesine verilen isimdir. Çoğunlukla kanser hastalarına uygulanan kemoterapi ve radyoterapilere bağlı olarak görülür.
 • Telojen effluvium: Fiziki veya ruhsal strese bağlı saç dökülmesi.
 • Yara nedenli saç dökülmesi: Fiziksel veya kimyasal travmaya maruz kalan bölgelerin üzerinde ve çevresinde görülen saç dökülmesi.

Saçlarımı Yıkarken Dökülmesi Normal Mi?

Saç fırçalarken veya yıkarken her gün ortalama 30 – 70 saçın dökülmesi normaldir.

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Telojen effluvium olarak da adlandırılan bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, bu nedenle dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

Androgenetik Ne Anlama Gelir?

Androgenetik saç dökülmesi androjenler olarak da adlandırılan erkeklik hormonlarının saç folikülleri üzerindeki etkileri sonucu, bu etkilere genetik olarak hassas bireylerde ortaya çıkar. Androgenetik saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi veya androgenik saç dökülmesi olarak da adlandırılır.

Androgenetik Saç Dökülmesinde Genlerin Rolü Nedir?

Genler saç foliküllerinin erkeklik hormonlarına karşı hassasiyetini belirler ve androgenetik saç dökülmesi ancak bu özel gene sahip kişilerde ortaya çıkar.

Yaşlanan Her İnsanın Saçları Dökülür Mü?

Kişi yaşlandıkça belli orandaki saçı kısalır ve incelir. Androgenetik saç dökülmesine yatkınlık olsun ya da olmasın sadece yaşa bağlı olarak gerçekleşen bu sürece minyatürizasyon denir. Bunun sonucunda minyatürizasyona uğrayan saçlar dökülür ve işlevsel saç köklerinin sayısında azalma olur.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Gerçekleşir?

Sebepleri ve mekanikleri aynı olsa da, kadınlardaki androgenetik saç dökülmesi bazı yönleriyle erkeklerdekinden farklıdır. Kadınlarda saç dökülmesi daha geç başlar. Kadınlarda saç dökülmesi geniş alanları etkiler ve saçlı derinin hemen hemen bütünündeki saç yoğunluğu azalır. Erkeklerde ise çoğunlukla arka ve yanlardaki saçlar korunur, buna karşılık önler ve tepe bölgeleri açılır.

Saç Ekimi İşleminden Sonra Ağrılarım Olacak Mı?

İşlemden hemen sonra verici alanınızda veya ekim bölgenizde ağrı, sızlama, kaşınma ve karıncalanma gibi şikayetleriniz olabilir. Bu şikayetler bir günden fazla sürmez ve doktorunuzun hafif bir ağrı kesiciyi aldığınızda geçer.

Saç Ekimi İşlemi Sonrası Başıma Sargı Bezi Sarılacak Mı?

Ekim işlemi tamamlandıktan sonra, ekim yapılan alanın üzeri kapatılmaz. Sadece şeridin alındığı alanın dış etkilere maruz kalmaması için ilk birkaç gün kafa bandı takmanız istenir.

Ekilen Saçlar İşlemden Hemen Sonra Dökülürse?

Yeni ekilen saçlarınızın bir kısmı 2 – 3 hafta içinde dökülmeye başlayabilir. Endişelenmeyin, bu saç köklerinizin kan dolaşımının işlem sırasında kesintiye uğramasının sonucudur ve kaçınılmazdır. Bu dökülmeyi takiben yaklaşık 2 ay içerisinde yeni saçlarınız çıkacak ve ayda 0,8  –  1,5 cm’ lik büyüme hızına kısa sürede ulaşacaklardır.

Ekilen Saçlarım Artık Hiç Dökülmeyecek Mi?

Saç dökülmesi devam eden bir süreç olmasına rağmen, ekilen saçlarınız, saç dökülmesine en dayanıklı bölgenizden alındığı için gelecekte dökülme riski çok düşüktür.

Saç Ekimi İle İstediğim Saçlara Ne Zaman Kavuşabilirim?

Ekilen saçlarınız işlemden hemen sonra dinlenme dönemine girerler. Bu saçlar, işlemi takip eden 3 ay içinde yeniden büyümeye başlar. Ekilen tüm saçlarınız belli bir uzunluğa ulaştığında istediğiniz görünüme kavuşacaksınız.

Ekilen Saç Normal Saçtan Farklı Mıdır?

Ekilen saçlar da sizin normal saçlarınızdır. Her saç gibi normal sınırlar içinde taranabilir, yıkanabilir, şekil verilebilir ve kurutulabilir. Özel bir bakım gerektirmez.

İkinci Bir İşleme İhtiyacım Olursa Ne Kadar Beklemem Gerekir?

İlk foliküler ünite transplantasyonu işleminden 8 – 12 ay sonra ikinci işleminizi olabilirsiniz.

Yapay Saç Telleri Neden Yasaklandı?

Yapay saç tellerinin sık olarak abse ve kronik enfeksiyonlara neden olduğu görüldü.

Saç Ekimi Cinsel Gücü Etkiler Mi?

Saç ekimi operasyonunun cinsel gücü olumsuz etkilemesi mümkün değildir. Bunun yanında saç ekimi yapılan kişinin kendine olan güveninin artması nedeniyle tüm yaşamında olumlu etkiler görülmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Olabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Saç ekimi yapılan kişinin akneik yapıda bir cildi olması durumunda 2 – 4 ay arası bir miktar sivilce olabilir. Fakat saçlar çıktıkça azalır ve tamamen yok olurlar.

Saç Ekimi Yapan Ekipte Aranan Özellikler Nelerdir?

Ekipteki tüm personel, sağlık profesyoneli (doktor veya hemşire) olmalıdır. Saç eğitimi ile ilgili özel eğitim almış olmalıdır.

Saç Ekiminde Mevsim Önemli Mi?

Yaz mevsimi önerilmemektedir. Çünkü saç ekimi sonrası 2 ay deniz ve havuza girmek yasaktır.

Saç Ekimi Yaptırmak İçin Tamamen Kel Olmayı Beklemek Doğru Mu?

Tamamen saçların dökülmesini beklemek kesinlikle yanlıştır. Tamamen kelleşme olan kişi ancak 2 seans saç ekimi ile tamamen saçlı hale gelebilir. Yarıya kadar dökülmüş durumda bir seansta o bölümü kapatmak için kişinin saçsız geçen zamanını ortadan kaldırır. Dökülmesi kesin olmayan bir durumda beklemek doğru değildir.

Saç Ekimi İşlemi İçin Yurtdışından Gelen Kişiler Nasıl Faydalanabilir?

Saç ekimi işlemi için şehir dışından veya yurtdışından gelen kişiler anlaşmalı otellerimizden birinde en uygun fiyatlarla kalabilirler. Burada 4 gün kalmaları yeterlidir. 1. gün saç ekimi işlemi ve 4. gün saçın ilk yıkanması ile dönüş izni gerçekleşir.

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?

Saç ekimi yapılamayacak kişileri şöyle sıralayabiliriz;

 • 18 yaş altı bireyler,
 • Şeker hastaları,
 • Tansiyon hastaları,
 • Ensesinde doku alınacak saçlı bölgenin çok az, seyrek veya hiç kalmayan kişiler.

Источник: http://centralhospital.com/TibbiBolumler/estetik-plastik-ve-rekonstruktif-cerrahi/yontem/sac-ekiminde-sikca-sorulan-sorular/

Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekiminin Mevsimi Olur Mu?

Evet, günümüzde FUE tekniği ile binlerce saç grefti alınabilir ve doğal , anlaşılmayacak kadar sıklıkta saç ekimleri yapılabilir. Bu konuda en belirleyici noktalar , cerrahın tecrübesi ve hastanın verici sahadaki saç yoğunluğudur.

Cerrahiden önce nelere dikkat edilmeli?

Cerrahiden 1 hafta önce aspirin, gigko biloba, ginseng, balık yağı, saımsak hapı, zencefil, saw palmetto, E vitamini ve diğer ilaçlarla çapraz reaksiyon yaparak kanamayı artırabilecek bitki destek ürünlerinden kaçınmamız lazım. Cerrahiden 1 gece önce alkol almamamız gerekli. Ekim yapılacak günün sabahında saçlarımızı yıkamalı ve iyi bir kahvaltı ile kliniğe gitmeliyiz.

Punch greft dediğimiz eski metodlarla ekilmiş ve diş fırçası şeklinde çıkan kötü saç ekimlerini düzeltebilir miyiz?

Evet. Bunun için iki method uygulanır: Birincisi, eğer punch greftler çok büyük ve genişse bunları yerlerinden çıkarıp , tek tek greftlere ve saç köklerine ayırıp tekrar ve doğal bir dizilimle ekiyoruz.

İkinci teknikte ise bu punch greftlerin etraflarına ve aralarına çok sık ve tek köklü ekim yaparak kötü görünümü kamufle ediyoruz. Yani sık bir ekimle bu saç adacıklarını saklıyor, belirsiz hale getiriyoruz.

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir, ağrı nasıl azaltılır?

Günümüzde saç ekimleri sırasında acı ve ağrı hissedilmez. Çoğu hasta için düşündüklerinden çok daha az acı hissetmeleri sürprizdir. Saç ekiminde fizyolojik ağrı kadar psikolojik faktörler de ağrıyı artırabilir ve kişiyi huzursuz eder.

Psikolojik olarak hastaların operasyona hazırlanması çok önemlidir. Bunun için detaylı bilgilendirmenin yanı sıra operasyon öncesi verilen medikasyonla hastalar rahatlatılabilir. İşlem sırasında ağrının en az olması için, en az giriş yapılmalı, en ince iğneler kullanılmalı.

Anestezik ajanlar cilde enjekte edilirken vücut sıcaklığında olmalı. Ekim ve alım yapılacak olan deride tümesan teknik kullanılarak geniş alanlarda kanamasız çalışılabilmekte.

Anestezik madde 5-10 dakika içinde etkisini gösterdikten sonra hasta hiç acı hissetmez ve operasyon sırasında televizyon seyreder, akıllı telefonlarıyla oynar ya da uyurlar!

Gerekli durumlarda sinir blokları uygulanarak 8-12 saatlik bir anestezi sağlanabilir. Operasyon sonlarına doğru verilen güçlü bir aneljezik madde ile operasyon sonrası ağrıların da önüne geçilmiş olur.

Saç ekimi sonucunda planlanan yoğunluk nedir?

Ekim yapılacak olan bölgedeki saçın doğal sıklığını %100 kabul edilirsek, insan gözü %50-%100 saç sıklığı arasındaki farkı algılayamaz. Bu yüzden istenilen sıklık oranı en az doğal saç sıklığının %50 si olmalıdır.

İlk seansta , kişinin saç teli kalınlığına, donor sahanın sıklık durumuna, saç rengine , kişinin yaş ve cinsiyetine ve hatta saç/cilt rengi farklılığına göre %35-%45 arası bir sıklıkla saç ekimi yapılacaktır.

Daha sonra bu oran %50-%60 olacak şekilde ikinci bir ekim gerekebilir.

İyi bir saç ekimi neleri vaat eder?

Öncelikle hastayı alınabilecek sonuç hakkında gerçekçi bilgilendirmeyi; eldeki malzemeyi iyi değerlendirmeyi vaat eder. Bununla beraber:

 1. Çok doğal ve kimsenin anlayamayacağı bir ekim (önlere tekli kökler ve arka kısımlarda hacim sağlayan ikili üçlü kök içeren ve doğal saç çıkış yönüne sadık kalınmış bir ekim);
 2. Hiç ya da fark edilmeyecek kadar az iz kalması;
 3. Maksimum yoğunlukta (normal saç sıklığının %50-%60 ı gibi) çalışılması ve böylece doğala yakın bir görünüm sağlanması gerekir.

Saç ekim sonrasında nasıl görüneceğim ve normal yaşamıma ne zaman dönebilirim?

Saç ekimi sonrasında ilk 2 gün içinde yıkamanız gerçekleştirilir ve donor saha üzerinde bulunan bandaj ve sargılar alınır.

Operasyondan sonra ağrı, şişlik ve morarma olmamakla birlikte, ekim yapılan bölgede greftlerin etrafında kabuklanma görülecektir.

İnsanların ilgisini çekebilecek bir görünüm olduğundan, normal yaşama saç ekiminde hemen sonra, bir şapka takarak ve ekim alanını kamufle ederek dönülebilir. Kabukların temizlenmesi 1-2 hafta kadar sürebilir.

Saç ekimi fiyatı ne kadardır, saç ekimi pahalı bir operasyon mudur?

Günümüzde kaybedilen saçların geri getirilmesi için insanlar çok ciddi paralar harcamakta ve bu durum ciddi bir sektör oluşturmakta. Saçları daha iyi bir hale getirmek için harcanan paralar ciddi boyutlara ulaştı.

Suni saç protezleri ve uygulamalarının fiyatlarına; peruk benzeri protezlere harcanan yıllık bakım ücretlerine; gereksiz yere insanlardan para almak için yapılan kuaförlük hizmet ve ürünlerine verilen paralara bakıldığında saç ekimi aslında çok ucuz bir operasyondur.

Saç ekimi ücreti ve ekilecek greft miktarı hakkında bilgi alabilmek için, saçların mevcut durumunu gösteren kafanın ön, tepe ve ense kısmından çekilmiş fotoğrafları merkezlerin mail adresine gönderilmesi yeterli.

Bir de tabii ki saç ekiminden önce, saçları çıkaracağı iddiasıyla aktarlara, şarlatan internet ürünlerine ve merkezlere ödenen paralar var. Bunları topladığımızda zaten bir hastanın 1 ya da 2 yıl içinde saçlarını tekrar geri getirmek için harcadığı para, saç ekim ücretine yaklaşıyor ama kişinin eline hiçbir şey geçmiyor.

Saç ekiminden sonra normal saçlarda bir değişiklik ya da dökülme olur mu?

Evet. Ekim yapılan greftlerin etrafındaki kendi saçlarınızda geçici dökülme ve incelme yaşanabilir ki bu durum ekim yapılan bölgede daha da açılma olduğu imajını verir.

Bu durum birkaç ay sonra tamamen geriye döner ve kendiliğinden iyileşir. Var olan saçlarda oluşan bu geçici dökülme ve incelmeye ”Telogen Effluvia” denmektedir.

Yeni saçlar çıkmaya başlayıncaya dek oluşan bu durum hastaları rahatsız etmemelidir çünkü geçici bir dönemdir.

Kaç seans saç ekimi yaptırmalıyım?

Bu, en çok sorulan sorulardan biridir. Genelde Türkiye’de bu işlemleri yapan merkezlerde cevap olarak “tek seansta tüm açık alan kapatılır” denmektedir. Kişiye yapılacak olan saç ekimi seans sayısı 3 faktöre bağlıdır:

 1. Hastadaki açık alan miktarı;
 2. Kullanılacak greft sayısı ve hastanın verici alan saç yoğunluğu;
 3. Hastanın saç kılı karakteristiği: Kalın, siyah ve kıvırcık saç telleri; ince, açık renkli ve düz saç tellerine oranla çok daha fazla kapatıcıdır ve az sayıda greftle daha fazla kapatıcı etki sağlanabilir. Saç ekimi yapılacak bölge çok genişse 2-3 seansla iyi bir sonuç alınabilir ya da daha dar bir alanda yoğun (normal saç yoğunluğunun %50 si gibi) ekim yapılabilir.

Saç ekiminde hedeflenen her seansta yoğunluğu %25-%35 arasında artırmaktır. Yani iki seans saç ekimi ile açık alanda %50-%60 sıklığa erişilirse mükemmel ve insan gözünün fark edemeyeceği bir yoğunluk yakalanmış olur. Seansların arasında, uygulanan yönteme göre en az 40 gün ile 6 ay arasında bir süre geçmelidir.

Saçlarım ne zaman ve nasıl çıkar?

İlk saçlarınızın çıkması yaklaşık 3-6 ay alacaktır. Daha sonra ayda yaklaşık 1 cm gibi bir uzama bekleriz. İlk çıkan saçlar daha mat, kıvırcık veya dalgalı, daha ince ve cılızdır. Zamanla saçlar parlar, kalınlaşır, rengini alır ve normalformuna girer.

Saç ekimi yaptırmak mevcut saçların kaybına neden olur mu?

Teoride olabilirliği vardır ama pratikte çok az rastlanan bir durumdur. Saç ekimi yapılmadan önce kanalların açılması sırasında mevcut saçların gövdelerine ya da köklerine istenmeden cilt altındaki bir seviyede zarar verilebilir. Bu durumda saçlar tekrar çıkar ve uzar.

Normalde saçların ne kadar sağlam yapıda olduklarını ve defalarca koparılmalarına ve işkence gibi kuaförlük hizmetlerine rağmen nasıl uzadığını hepimiz biliriz.

Yalnızca kanal açılırken saç kökü kan dolaşımına verilecek büyükçe bir hasar saçın kalıcı kaybına neden olabilir ki bu çok nadir görülebilir.

Aynı sayıda greft ekilen iki ayrı merkezde aynı sonuç mu alınır?

Hayır. Hastaların çoğu ekilecek greft ya da saç teli sayısını merak eder ve aynı sayıyı veren merkezlerin aynı sonucu elde edebileceğini farz ederler.

Ama cerrahi ekibin tecrübesi, ekim yönü, greftlerin zedelenmeden ve belli bir süre içinde ekilmesi ve ekilen saçın yoğunluğu bu konuda belirleyicidir ve fark yaratır.

Saatlerini harcamasına rağmen ancak birkaç yüz greft çıkarıp ekebilen bir ekiple, saatte 2000 grefti zarar vermeden alıp, kısa süre içinde yoğun olarak eken diğer bir ekibin yaptığı iş aynı olamaz.

Saç ekimi komplikasyonları ve yan etkileri nelerdir?

Saç ekimi kopmplikasyonları ve olası yan etkileri oldukça az görülür ve önemsizdir. Ama nedense ülkemizde hiçbir saç ekim sitesinde az da olsa bu konuda bilgi bulamazsınız! Oysa her operasyonda olduğu gibi bu işlemde de bazı minör komplikasyonlar olabilir:

 1. Saç ekimi yapılan bölgede oluşacak pembelik 2-8 hafta kadar sürebilir.
 2. Saç ekimi sonrasında sıklaştırma yapılan yerde mevcut saçlarda birkaç ay sürebilecek geçici bir incelme görülebilir.
 3. Operasyon sonrası hafif sızıntı ve ekim alanında oluşan kabuklanma 7-10 gün içinde yıkamalarla temizlenir.
 4. Verici saha olan ense bölgesinde hafif ağrı FUE operasyonlarından 3-4 gün sonra çıkabilir ve birkaç gün sürebilir; FUT operasyonlarında bu ağrı 5-6 gün sonra ortaya çıkar ve 1-2 hafta sürebilir.
 5. Hissizlik ve uyuşukluk FUE operasyonlarından birkaç hafta sonra geçer, FUT operasyonlarından sonra aylarca kalabilir.
 6. Hafif kaşıntı iyileşme döneminde olabilir ve gerekli ilaçlar ve yıkamalarla giderilebilir.
 7. Hafif şişlik/ödem kafa derisinde, iki kaş arasında 3. gün belirebilir ve yavaşça 3-5 gün içinde atlatılabilir.
 8. Kist oluşumu: Saç ekiminden 2 ay kadar sonra görülebilir ve birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Toplu iğne başından leblebi büyüklüğüne kadar değişik büyüklüklerde olabilen kist, ekim alanındaki sivilcelenme ya da abse şeklinde görülür.
 9. Enfeksiyon hemen hiç görmediğimiz bir komplikasyon olsa da teorik olarak her cerrahi girişimde mümkündür.
 10. Yara izi FUE operasyonlarında asla görülmez, belli değildir. FUT operasyonlarından sonra ensedeki verici alanda ince bir çizgi şeklinde iz kalacaktır.

Hangi durumlar saç ekimini riskli hale getirir?

Saç ekimi kalp cerrahisi, kalça protezi , transplantasyon vs gibi uzun süren komp operasyonlarla karşılaştırıldığında çok daha güvenli ve komplikasyon oranı düşük olan bir operasyondur. Fakat saç ekimi sonrasında kanama riskini artıran, geç iyileşme ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açabilecek bazı durumlar ve hastalıklar olabilir.

Bu durumlar, kronik metabolik hastalıklar, saçlı deride oluşan yineleyen enfeksiyonlar, diabet hastalığı, sigara ve alkol tüketimi, obezite, beslenme problemleri, kemoterapi ilaçları gibi immunsupresif ilaçların ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılması olarak sayılabilir. Hasta mutlaka bunlar hakkında cerraha bilgi vermeli ve uyarılmalıdır.

Ekilen saçların tamamı çıkar mı, büyüme oranı nedir?

Bu soruya tam olarak cevap verecek bir uzman ya da yöntem/teknik yok. Çünkü saçlar çıktıktan sonra o alanda hangi saçların ekim sonucu çıkan saç, hangilerinin daha önce var olan saçlar olduğunu söylemek zor.

Ayrıca ekim sonrası oturup çıkan saçları tek tek saymak da imkansız.

Benim şahsi tecrübelerime göre ön kısımda ekimden sonra uzayan saç miktarı yaklaşık %80-90 oranlarında iken tepe (vertex) bölgesinde bu oran % 60-70 lere düşmekte.

Saç ekiminde lazer kullanılır mı?

Hayır. Lazer özellikle Almanya’da bazı saç ekim merkezlerinde greftlerin yerleştirileceği kanalların açılması için kullanılmıştır.

Fakat lazer ışını kullanıldığında o bölgedeki küçük kan damarları ve kılcal damar ağı yanarak zarar gördüğünden ekilen saçların yerleştirildiği kanallarda kanlanmada ve greftlerin beslenmesinde (yaşamasında) sorunlar olmaktadır.

Ekilen saç greftinin yaşayabilmesi için kanlanması iyi bir yatağa ihtiyacı vardır. Aksi halde ekilen greftlerin çoğu yaşamaz. Yani lazer kullanımı ile ekim sonuçları dramatik olarak kötüleşir.

Lazerle yanık oluşmuş cildin iyileşmesi soğuk bistüriyle yapılan kesilere göre çok daha geç ve zahmetlidir. Ayrıca ekim bölgesindeki kabuklanma yanıkta daha fazla olacaktır. Kısaca saç ekiminde lazerden bahsetmek sadece operasyonu pazarlamaya yönelik bir safsatadır

Finasterid kullanımı saçlı deride her alanda eşit etkili midir?

Finasterid her ırk erkekte hemen aynı etkiyi gösterir ve saç dökülmesini engelleyen en önemli ilaçtır. Saç dökülmesini vertex dediğimiz alanda yani tam tepe kısmında daha etkin durdurabilir, ön saç çizgisi hizasında etkisi daha azdır.

Genç yaşta başlayan saç dökülmelerinde nasıl bir yol izlenmeli ?

Toplumda genel algı, saç dökülmesinin otuzlu yaşlarda başladığı yönünde olsa da çok erken yaşlarda, ergenlikte (16-17 yaşlarında) bile erkeklerde testesteron hormonundaki yükselmeye bağlı olarak ortaya çıkabilmekte. Bu durumda panik olmamak ilk şart.

Gençlerin çoğunun , beyaz ırkta %96 oranında görülebilen ön saç çizgisinde gerilemeyi saç dökülmesi olarak algılaması; telaşla kapı kapı “saç ekecek bir uzman” aramaları çok yanlış. Tecrübeli ve etik ilkelere uygun olarak hastalarını değerlendiren çok kıymetli doktor ve cerrahlar var.

Bu durumda ilk olarak onlara gidilmeli ve ne tür bir yol haritası izleneceği, dökülmenin ne kadar süre ile ve ne kadar genişlikte bir alanı etkileyebileceği konusunda fikir alınmalı . 21 yaş altında, eğer hastada dökülme çok şiddetli değilse saç ekiminden kaçınmak gerekli.

Çok erken yaşlarda saç restorasyon cerrahisi ilk seçenek olarak düşünülmemeli, daha çok medikal tedavilerle hasta izlenmeli ve kontrol altında tutularak dökülme paternine göre tedavi değişikliklerine gidilmeli.

Источник: https://www.ilhanserdaroglu.com/sac-ekimi-sikca-sorulan-sorular

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.