Saç ve Saçlı Deri Mantarı Nedir?

Saç mantarı nedir? Nasıl tedavi edilmelidir? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Saç ve Saçlı Deri Mantarı Nedir?

Saç mantarı halk arasında saçkıran olarak da adlandırılan, bağışıklık sisteminin bozukluğundan kaynaklanan bir hastalık çeşididir. Saç mantarı bulaşıcıdır ve tedavi edilse bile tekrarlanabilir.

Saç mantarının belirtileri nelerdir?

Saç mantarının oluştuğu saç derisi kuru, pullanmış ve yoğun kepeklidir. Saç derisinde kızarıklıklar ve saç mantarının görüldüğü yerde ise sürekli bir kaşıntı vardır. Saç mantarının olduğu alanda bölgesel dökülmeler görülür. Saç derisinde saçlar kırılarak dökülür. Dökülen saçların olduğu yerde ise kelleşmiş ve kızıl renkli bölgeler ortaya çıkar.

Saç mantarının vücutta bir diğer belirtisi de ağrı ve ateştir. Lenf bezlerinin şişmesi ile saç mantarının bulunduğu bölgelerde şişme görülür. Oluşan bu şişkinlikler, saç köklerinde ağrıya neden olur.

Saç mantarı erken müdahale edilmezse ya da tedavi edilmezse, iltihap halinde kafa derisinde genişler. Saç mantarı derinleşerek irinli iltihap oluşmasına neden olur. İltihaplanan saç derisi ve saç kökleri zarar görür. Bu da kalıcı kellik oluşmasına neden olabilir.

Saç mantarı nasıl oluşur?

Saç mantarı en çok hayvanlardan bulaşır.

Bakımı yapılmamış sokak hayvanlarıyla temasta olanlar ya da ağır ve kümes hayvancılığı ile uğraşanlar, saç mantarı bulaşma ihtimali en yüksek olan kişilerdir.

Kuaförler, sinema ve tiyatro salonunda başınızı dayadığınız koltuklar, otobüs koltukları, nemli ortamların olduğu spor salonları hijyenik olmayan ve saç mantarı bulaşması mümkün ortamlardır.

Saç mantarı bağışıklık sistemi yüksek olan kişilerde taşıyıcı olarak bulunur. Bu nedenle özellikle aile içerisinde ortak olarak kullanılan havlu ve tarak kullanımı, mantar taşıyarak yayılmasına neden olabilir.
Mantar oluşumu en çok ayak ve kasık bölgesinde gözlemlenir. Ayak ve kasık bölgesinde oluşan mantarlar saça bulaşıp, saç mantarı oluşumuna neden olabilir.

Saç mantarı oluşmasının temel nedeni bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Yanlış beslenme, vitamin eksikliği ve çeşitli hastalıklar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.

Saç mantarı saç dökülmesine neden olur mu?

Saç mantarı, vücutta bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü ile ortaya çıkar. Mantar canlı bir mikrop olup, spor yöntemi ile sürekli ürer.

Saç mantarı ilk bulaştığında saçlı deriye zarar vererek kepek oluşumu, derinin pul pul olması ve kaşıntıya neden olur. Ancak saç mantarı erken tedavi edilmezse, saç köklerinde iltihaplanmalar yaratabilir.

Saç kökünde oluşan iltihaplanmalar ise bu saç köklerinin ölmesine, saçların dökülmesine ve mantarlı saç derisinde yeni saç çıkmamasına neden olur.

Saç mantarı nasıl tedavi edilmelidir?

Saç mantarı hastalığına sahipseniz bir an önce dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekiyor. Saç mantarı hastalığında ilaç kullanımı ve mantar şampuanı başlıca tedavi yöntemleridir.

Kullanılacak tedavi yöntemi saç derisindeki mantarın yoğunluğuna, bulunduğu bölgeye, iltihap oranına göre değişebilmektedir. Dermatoloji uzmanının yapacağı saç derisi analizleri ile hangi tedavi yönteminin sizin için uygun olduğuna karar verilebilir.

Mantar sorunun yeni başladığı, ana problemin yağlı saç derisi ve aşırı kepeklenme olduğu durumlarda saç mantarı şampuanı ilk çözümdür. Bu şampuanlar medikal içerikli olmalarından dolayı, doktorunuzun yazacağı bir reçete ile satılabilir.

Mantarın ilerlediği dönemlerde, ağız yolu alınan mantar önleyici ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar saçta oluşan iltihaplı mantarı yok ederken, spor yolu ile üreyecek yeni mantarların oluşumunu da önlemiş olur.

Aile içerisinde ortak olarak kullanılan şampuan, havlu, yastık gibi eşyalar mutlaka kişiye özel olacak şekilde ayrılmalıdır. Bu sayede hem taşıyıcı saç mantarı hem de aile bireyinde bulunan saç mantarının başkasına bulaşması önlenmiş olur.

Saç mantarına bitkisel çözüm

Evde kendi hazırlayıp uygulayabileceğiniz bu kürler ile saç derinizde oluşmuş olan mantarın iltihaplanmasını engelleyecek, bölgesel olarak görülen mantarları giderecek ve yeni saç mantarı oluşumunu da önlemiş olacaksınız.

Elma sirkesi kürü: 1 su bardağı elma sirkesini ısıtın. Bir miktar ısırgan otunu ince ince kıyın. Hazırladığınız ısırgan otlarını, sıcak elma sirkesinin içine atın. Karışımı demlenmesi için bırakın. Hazırladığınız kür demlendikten sonra süzün. Soğuyan bu kür ile saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızı bu kürden arındırmak için şampuan kullanmayın ve soğuk su ile saçınızı durulayın.

Söğüt yaprağı kürü: Bir miktar söğüt yaprağını ortalama 20 dakika boyunca suyun içerisinde kaynatın. Söğüt yapraklarını süzün ve karışımın suyunu bir gün dinlenmeye bırakın. Haftada 3 gün temiz saçınızı bu su ile durulayın.

Yazar: Estecenter

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Источник: //estecenter.com/sac-mantari-nedir-nasil-tedavi-edilmelidir

Saç Mantarı İçin En Etkili 6 Çözüm

Saç ve Saçlı Deri Mantarı Nedir?

Saçınız, görüntünüzün tamamını etkiler. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için de öncelikle kafa derinizin sağlıklı olması gerekir. Kafa derisinde deri iltihabı, saç mantarı veya enfeksiyon gibi sorunlar görülebilir. Ciddi sonuçların doğmasını önlemek için önlem almak ve iyi bakmak çok önemlidir.

Saç mantarı nedir ve neler saç mantarına sebep olur?

En yaygın rastlanan saç mantarı veya kafa derisi enfeksiyonunun adı tinea kapitistir. Bu enfeksiyona saçınız nemliyken çoğalan mikroorganizmalar neden olur. Ayrıca saçlarınızın hijyenine dikkat etmiyorsanız, kafa derinizde yaralar veya incinmeler varsa da bu enfeksiyon ortaya çıkabilir.

Bu enfeksiyon bulaşıcıdır. Bu nedenle mantarı olan birinin kişisel eşyalarını kullanmaktan kaçınmalısınız. Kafa derisinde kaşıntı ve yanma hissiyle birlikte ortaya çıkan kırmızı ve mor lekeler mantar enfeksiyonunun açık belirtileridir. Mantar saçınızın zayıf bir şekilde uzamasına veya uzamasının tamamen durmasına sebep olur.

Buna da bir göz atın: Tırnak Mantarını Ortadan Kaldırmak ve Tırnakları Güçlendirmek İçin 5 İpucu

Saç mantarından nasıl kaçınabilirsiniz

Mantarın ortaya çıkma nedenlerinden biri nemdir. Bu yüzden saçınızı uzun süre ıslak bırakmamaya çalışın. Ayrıca saçınızı yıkadıktan sonra kurumasını geciktireceği için şapka veya kep gibi şeyler takmayın.

Saçınızı temiz tutmanız mantar enfeksiyonu riskini azaltır. Zararı önlemenin anahtarı hijyendir. Başka insanların aşağıdaki gibi eşyalarını kullanmamaya çalışın:

 • Tarak
 • Cımbız
 • Şapka
 • Yastık
 • Havlu

Yani saçlarınızla temasta olan diğer objeler gibi yastığınız ve havlunuz da yalnızca size ait olmalı. Ayda en az bir defa bu eşyaları sıcak suyla yıkamanız iyi olur.

Saç mantarını öldürmek için 6 çözüm

Saç mantarı doğal ev yapımı çözümlerle iyileştirilebilir. Değişimi görebilmek için istikrarlı bir şekilde vazgeçmeden uygulamaya devam etmelisiniz.

1. Sarımsak

Sarımsakta bulunan bileşenler onu iyi bir ilaç haline getirir çünkü bu maddeler mikroorganizmalarla savaşıp onları öldürebilirler. Saç mantarından kurtulmak için bu malzemeyi kullanacağınız bir çözüm yaratabilirsiniz.

Malzemeler

 • ½ limon suyu (125 ml)
 • 6 biberiye yaprağı
 • 5 diş sarımsak

Uygulanışı

 • Sarımsakları soyun, limon suyu ve biberiye yapraklarıyla birlikte yaklaşık 10 dakikada kaynama noktasına getirin.
 • Sonuçta ortaya çıkan karışımı her gün kafa derinize sürün.

2. Ölü hücrelerden arındırıcı karbonat

Karbonat oldukça etkili mantar engelleyici özelliklere sahiptir. Arındırıcı olarak kullanıldığında, derideki ölü hücreleri temizleyip kaşınma hissinden kurtarır.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi oldukça faydalı bir mutfak ürünüdür. Mantar önleyici ve antibakteriyel özellikleri sayesinde saç mantarıyla savaşmak için mükemmeldir. Faydalarından eksiksiz biçimde yararlanabilmek için basit bir şekilde uygulayabilirsiniz.

4. Yoğurt ve limon

Yoğurt mantarla savaşan enzimler ve iyi bakteriler içeren bir süt ürünüdür. Limonla karıştırıldığında harika bir saç mantarı öldürücü karışım ortaya çıkar.

5. Beyaz sirke

Beyaz sirke, içerdiği asetik asit sayesinde cildi dezenfekte etmek ve böylece bakteri ve mantar oluşumunu engellemek için harikadır. Bu doğal beyaz sirke çözümü sizin sorununuzu ortadan kaldırabilir.

6. Aloe vera jeli

Aloe veranın içinde aloin isimli bir bileşen bulunur. Bu bileşen cildi temizleyen ve mantarın çoğalmasını engelleyen harika bir antibiyotiktir.

Kafada Mantar Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç ve Saçlı Deri Mantarı Nedir?

Kafada Mantar Hastalığı Nedir?

Saç diplerinde oluşan aşırı kaşınma ve kepek oluşumunun sebebi mantar hastalığı olabilir. Kafada oluşan mantar hastalığına bir önlem alınmadığı takdirde ilerler ve saç köklerine zarar verebilir.

Saç köklerine verdiği zarar ile birlikte saçlarda dökülmeler görülebilir. Saç bulunan deride mantarın görülmesi ile birlikte kafada fazlasıyla kaşıntı ve normalden daha fazla kepek oluşumu görülmektedir.

Saç diplerinin fazla kaşınması ve kepek oluşumunun görülmesi ile birlikte saçlı deride mantar oluşumu gözlenmektedir.

Çocuklarda oluşan saç kafa kaşıntısı genellikle saç biti olarak adlandırılmaktadır. Yetişkinlerde oluşan kafa kaşıntılarının büyük bir nedeni ise saç diplerinde mantar oluşmasıdır. Kafa kaşıntısı ve saçlarda kepek oluşması gibi sorunları ortaya çıkaran mantar rahatsızlığı kolay yöntemler ile birlikte giderilebilmektedir.

Mantar Nasıl Anlaşılır?

Eğer sağlıklı bir saç derisine sahipseniz, saç derisinde kaşıntı, kepek, yağlanma ve iltihap gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Saç diplerinde kaşıntı, kepek gibi sorunlar yaşıyorsanız daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kafada oluşan mantar, kaşıntı ve kepek oluşmasına neden olmaktadır. Kafada mantar hastalığı görülmesi ve bu duruma önlem alınmaması durumunda hastalık daha fazla ilerler ve saç diplerinde iltihaplara neden olabilir.

Aynı zamanda oluşan iltihaplar ile birlikte saç kökleri zarar görerek saç dökülmeleri görülebilmektedir.

Mantar hastalığının insanlara en büyük belirtisi kafa kaşıntısının sürekli ve durdurulamaz bir şekilde görülmesidir. Mantar hastalığı el, ayak, kasık ve genital bölgelerde sık bir şekilde görüldüğü gibi saç diplerinde de görülmektedir. Mantar hastalığı olduğu tüm bölgelerde kaşıntıya sebep olmaktadır.

Mantar hastalığını anlamanın diğer bir yöntemi, kafada beklenmedik bir şekilde kepek oluşmasıdır. Bazen şampuan değişiminden veya hava koşullarından dolayı kafada kepek oluşabilir.

Bu gibi durumlarda oluşan kepek çok uzun süreli kalmaz ve bir süre sonra kepek oluşumu son bulur. Fakat mantar oluşumunda saçta kepeklenme sürekli görülür. Normal bir kepeklenmenin aksine daha fazla oluşur ve kaşıntıyla da kendisini gösterebilir.

Kafanızda oluşan kaşıntı sonrasında kıyafetleriniz de kepekleri gözle net bir şekilde görebilirsiniz.

Kafada Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kafada mantar oluşumu korkmanıza sebep olmamalıdır. Bu hastalığı kolay bir şekilde giderebilir ve eski saç sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Kafada mantar oluşması sonrasında gerekli olan tedavilerden birisi, saç tipiniz iyi gelecek ve kepek oluşumunu engelleyecek şampuanlar kullanmak olacaktır. Kafa derisinde oluşmuş mantarı yok ettiğiniz takdirde kepek oluşumu ve kaşıntınız duracaktır. Mantarı öldüren bitkisel formüller bulunmaktadır.

Bu formülleri ise bulmak oldukça basit bir hale gelmiştir. Farklı markaların ürettiği şampuanları satın alarak kafa derinizde oluşan mantardan kurtulabilirsiniz.

Kafada Mantar Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Mantar canlı bir bakteridir. Ve kafa derisinde olduğu sürece sürekli zarar verebilmektedir.

Üreme yöntemi ile çoğalarak daha geniş alanlara dağılarak, kısa zamanda büyük zararlar verebilir. İlk zamanlarda sadece saçlı deriye zarar verir, kepek ve kaşıntıya sebep olmaktadır.

Mantar oluşumuna engel olunmadığı süreçte ise ilerler ve saç köklerine zarar vererek saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Saç mantarının sebepleri ise,

 • Bağışıklık sisteminin yeteri kadar direnç göstermemesi,
 • Bulunduğunuz ortamda ki insanlarla ortak kullandığınız nesneler,
 • Vücudunuzun herhangi bir kısmında önceden oluşmuş mantarın farklı temaslar ile birlikte kafa derinize temas etmesi,
 • Hayvancılıkla uğraşan insanların bulundukları ortam gereği hayvanlar ile yakın temasta bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Saç mantarı oluşurken kendini açık etmektedir. Saç tellerinizin kolayca kopması ve saç diplerinde hissedilen ağrı, mantar oluşan bölgede oluşan kaşıntı ve yanma hissi mantar oluşumunun belirtilerindendir.

İlginizi çekebilir:
Stres Gerçekten Saçı Beyazlatır mı?
Ağız Mantarı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Kaş ve Kirpik Neden Saç Gibi Uzamaz?

Post Views: 1.213

 • 'ta Paylaş
 • Tweet It

Источник: //www.hangisieniyi.com/kafada-mantar-hastaligi-tedavisi-nasil-yapilir/

Saç Derisinde Kabuklanma Neden Olur Ne İyi Gelir

Saç ve Saçlı Deri Mantarı Nedir?

Saçlarımız bizim  özellikle biz kadınların en önemli aksesuarıdır. Onlar güzel göründükçe kendimizi iyi hissederiz. Bir de kendimizi iyi hissetmezsek hemen saçımızla ilgilenmeye başlarız. Özellikle depresyon ve bunalım zamanlarında bir kadını hemen bir kuaföre koşarken görebilirsiniz. Ya saçının boyunu değiştirir ya rengini yada modelini.

Ne yazık ki saçlar oldukça da bakım isterlerler. Sürekli kuaförde işlem görmeleri de yapılarının bozulması gibi sonuçlar verebilir.

Saç ve saç derisi bakımıoldukça önemlidir. Tiplerine göre herkesin saçı farklılık gösterse de herkes ipek gibi yumuşacık ve pırıl pırıl parlayan saçlar ister. Gnlük haftalık yıkamalar yada kremler her zaman yeterli gelmez başka bakım yolları da ararız. Ancak saçlarımız daha önce dediğim gibi oldukça da hassastır.

Güneşten , kuru havadan , kreçli sudan ve kirden, tozdan ,boyadan, sıcak fönden ve daha bir çok şeyden etkilenir ve zarar görür. Hasar gören bir tek saçlarımız değildir. Saç deriside oldukça ilgi bekleyen beslenmesi gereken fakat sıklıkla gözden kaçırdığımız deri tabakamızdır. Kepeklenme gibi çok genel sorunların yanın da kaşıntı ve yara gibi problemlerle de karşılaşmamız mümkündür.

Bunlar saç derimizde bir sorun olduğunun ve bakım yapmamız gerektiğinin habercisidir.

Saç boyası ile tahriş olmuş saç derisi sorunu

Saç dersinde yara oluşumu gerçekleşme sebepleri oldukça fazladır. Sık sık saçlarını boyayan kişilerin saç dipleri ya da saç derisinde tahrişe ve kimyasala bağlı bozulmalar sonucu yaralanmalar görülür. Kabuk kabuk bir tabaka oluşur. Bu kaşıntıyı ve pul pul dökğlmeyi de birlikte getirir.

Eğer boya kaynaklı bir yara oluşumu söz konusu ise öncelikle saçların boya ile temasını kesmek ve en azından bir müddet saç derisini iyileştirene kadar saçları boyatmamak gerekir.

Bu süre zarfında da saçlara zeytin yağı yada badem yağı gibi en bilinen ve yaygın yöntemlerle bakım yapmak uygun olacak, kuruyan ve tahriş olan deri tabakısı beslenmiş ve sağlığına kavuşmuş olacaktır.

Hava ve su değişimine bağlı kabuklanma

Hava ve su değişikliği bir tek çıplak cildimiz için sorun oluşturmamaktadır. Aynı zamanda saç ve saçlı deri içinde sorun oluşturabilir.

Tatile gittiğinizde yada iş seyahatlerinizde kullandığınız su ve bulunduğunuz ortamın havası saç derinizi de etkileyecektir. Bu durumda saç derinize biraz nem takviyesi yapabilirsiniz.

Yine bir miktar zeytin yağı yada nemlendirici bir krem kullanmanız saçlarınızı ve saç derinizi rahatlatacaktır.

Saç derisinin yeterince iyi temizlenmemesi

Saçlarımızı haftanın bir kaç günü yıkarız. Ancak çoğu zaman saç diplerimizi ve saç derimizi yeteri kadar temizleyemeyebiliriz. Saçlarımızı öncelikle cildimize ve saçımıza uygun bir şampuanla yıkadığımızdan emin olmalı sonrasında saçları yıkarken saç diplerine ve saç derisine masaj yaparak güzelce temizlemeyi alışkanlık haline getirmelyiz.

Ve en önemlisi saçlarımızı şampuanlama işlemi bittikten sonra iyice duruladığımızdan emin olmalıyız. Ayrıca saçları çok sık özellikle her gün yıkamakta, saçları ve saç derisini kurutacağından yara ve kabuk oluşumu için uygun zemin oluşturacaktır.

Saçlarınız yağlı ise bile saçınızın ve saç derinizin kendini beslemesi için yıkama gününüzü 2 günde bire düşürmenizi önerebiliriz.

Stres

Stres neye zarar vermiyor ki? Cildimiz stresten en çok etkilenen yerlerden biridir. Aynı şekilde saçlı deri de etkilenir. Her zaman kabuklanma görülmese bile kaşıntı ve pul pul dökülme olabilir.

Bunun için önce kendinizi rahatlacak bir şeylerle ilgilenmenizi tavsiye edebiliriz. Sonrasında saçlarınıza günlük bakımının yanı sıra zeytin yağı ve badem yağı ile bakım maskesi yapabilirsiniz.

Saçlarınızı yıkamada önce bir miktar yağı parmak uçlarınıza alıp masaj yaparak saç derinize sürün ve yarım saat bekltin. Daha sonra iyice yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Ayrıca saçlarınızı ve saç derinizi stresin zararlı etklerinden korumak için papatya çayı ile yıkayabilirsiniz. Bir tutam kuru papatyayı yarım litre su da kaynatıp soğuması için bekleyin. Soğuk haldeki papatya suyunu durulama suyunuza karıştırarak saç derinizi rahatlatabilirsiniz.

Fön ve sıcak uygulamalar

Kuaförde yapılan işlemler ve saç yıkamalarınızdan sonra kurutma makinesi ile saçları kurutmak gibi işlemelerde saçlarınızın nem dengesiniz bozduğu gibi , saç derinizide kurumasına ve tahrip olmasına sebep olur. Bunun için maske uygulaması ile hafta en az 1 kere saçlarınıza bakım yaparken , kozmetik yada bitkisel yağlarla saç derinize de bakım yapmalısınız.

Saç derisinde oluşan mantar  ve bakteri kökenli sorunlarla oluşan yaralar

Saç derinizde oluşan kabuklanma ve yaralar bazen de saç mantarı gibi bakteriyel sebeple ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda anti-fungal ürünler tercih ederek saç derinizi iyileştirebilirsiniz. Eğer sorun ciddi boyutlardaysa bir hekim görüşü almanız iyi olacaktır. Ancak bunun içinde evde uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. En başta sarımsak yağı ile bakım yapabilirsiniz.

Evde kendinizin de önceden hazırlayabileceğiniz sarımsak yağını aktarlardan ya da intenet üzerinden bulmanız mümkündür. Sarımsak hem anti-septik hem de anti-fungal özelliği ile saçlı deri de meydana gelen problemlerde iyileştirici bir ilaç niteliğindedir.

bunun için yapmanız gereken hafta da 2 kere banyo yapmadan önce sarımsak yağını parmak uçlarınızda saçlı deriye masaj yaparak yedirmenizdir. Yaklaşık yarım saat derinize nüfuz etmesini bekledikten sonra saçlarınızı güzelce yıkabilirsiniz. Ayrıca bakterilere karşı güçlü bir ajan olan sirkeyi de duruluma suyunuza 2 yemek kaşığı kadar koyup son suda saçlarınıza dökebilirsiniz.

Zaten hemen hemen herkes tarafından bilinen son surulama da sirke kullanımı yöntemi saçlarınızdaki sorunlara çözüm yaratırken parlaklık da verecektir.

Saçlarda elma sirkesi kullanımı ayrıca bit ve sirke yerleşmesini de engellemeye yardımcı doğal bir yöntem olarak bilinmektedir.

Saç derisi iltihaplanması

Bazen saç dplerinde sicilcelenme ve iltihaplanma problemleri de gerçekleşebilir. Genellikle saç ve saç derisinin hava alamaması ,stres ve kirle gözeneklerin kapanması sebebiyle ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda yine sarımsak yağına başvurabilir. Sirkeli su ile durulama yapabilirsiniz.

Saç Derisinde Kabuklanma Sorununa Ne İyi Gelir?

Saç derisi yaraları ya da kabuklanmalar ile başınız dertteyse, evde uygulayabileceğiniz bir kaç tedavi sayesinde çözüm bulmanız mümkün.

Genel olarak eğer kuruluk ve dış faktörlerden etkilenen saç ve saç derisine sahipseniz, saç ve saç derisinde kuruluk şikayeti nedeniyle problemler yaşamaktaysanız saç ve saç derisine kaybettiği nemi tekrar kazandırmak ve bakım yapmak için zeytin yağı, badem yağı , papatya suyu, elma sirkesi ve kayısı çekirdeği yağını le bakım yapabilir hem de evde tedavinizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Kayısı çekirdeği yağını kuruyan saçlarınıza banyo sonrası saç şekillendirici olarak kullanmanz mümkündür.

Источник: //guzelliksirlarim.org/sac-derisinde-kabuklanma-olur-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi