Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran Nedir Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

saçkıran nedir, neden olur, tedavisi

Saçlarımızın kısmi olarak dökülmesini saçkıran olarak tanımlarız. Saçkıran saç derisinde oluşan mantarın sebep olduğu bir hastalıktır.

Saç dökülmesine sebep olan bu mantar türü saç derisinde hızla yayılan bir özelliğe sahiptir.  Saçkıran; genellikle saç köklerini olumsuz etkiler ve saçlar yuvarlak ve parça parça şeklinde dökülür.

Yani saç dökülmesinin olduğu yerde yuvarlak şekilde alan açılır ve saç derisi görülür.

Saçkıran iki farklı türdedir. Birinci tür; dişi saçkırandır. Dişi saçkıran daha hızlı yayılır ve saça ve saç derisine daha kolay ve kalıcı olarak yerleşen türdür. Erkek saçkıran; daha yavaş yayılır ve saçın her bölgesine aynı hızda etki etmez.

Dişi ve erkek saç kıran türleri saçkıranın yayılma türü olarak çeşitlerini ifade eder ve saçkıran insanlarda kadın ya da erkek ayırt etmeksizin görülen bir hastalıktır. Ancak ergenlik ve çocuklukta daha sık görülebilir. Bunun nedeni; bu yaş aralığındaki bağışıklık sisteminin daha zayıf olmasıdır.

Çünkü saçkıran bağışıklık sisteminin zayıflaması ve mikrop ve enfeksiyonlara daha dirençsiz olduğu zamanlarda oluşan bir hastalıktır.

Saçkıranın tıp alanındaki ismi; alopesi areata‘dır ve saçkıran olarak saç dökülmesine sebep olsa da saçkıran  sakal, kaş, kirpik dökülmesine de neden olabilir. 

Saçkıran Neden Olur

saçkıran neden olur

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla vücut mikroplara daha dirençsiz olur ve saç mantarı saç köklerine yerleşme alanı bulur saçkırana neden olan temel sebep bağışıklık sistemini zayıflaması ve mantar gibi enfeksiyonlara vücudun güçsüz kalmasıdır.

Ancak bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla neden bazı bünyelerde saçkıran oluştuğunun nedeni henüz tam olarak bilinmememektedir. Saçkıran oluştuğu durumlarda bağışıklık sistemi zayıftır ve vücudu mikroplara karşı koruyamaz ve vücudu da hırpalar. Akyuvarlarımız saç köklerine saldırır. Bu saldırı sonucu saçlar ve saç köklerini etkiler.

Saç dökülmelerine neden olur.

Saçkıranın en yaygın nedenleri arasında genetik faktör vardır. Ailesinde saçkıran olan birisinde saçkıran görülme olasılığı yüksektir. Ailesinde saçkıran dışında, tiroit hastalığı, lupus, romatoid artrit hastalıklarından birisi varsa saçkıran olma riski vardır.

Saçkıranın bir diğer nedeni de strestir. Stres, üzüntü, kaygı gibi ruhsal değişimler vücudu ve bağışıklık sistemini derinden etkiler. Saçkıranın temel sebeplerinden birisi de aşırı strestir. Yaşanan duygusal sıkıntılar, travmalar ve depresyon sonrasında saçkıran görülebilir. Ölüm, yoğun iş stresi, sınav dönemi ve boşanma süreci gibi dönemlerde saçkıran şikayeti görülebilir.

Saçkıran nedeniyle dökülen saçlar yeniden çıkar mı sorusu bu hastalıkla mücadele edenlerin en çok merak ettiği soruların başında gelir. Dökülen saçların çıkma olasılığı bünyeden bünyeye değişmektedir.

Saçkıran tedavisi sonrasında bazı kişilerde saçlar yeniden çıkabilirken bazı kişilerde de saçlar yeniden çıkmayabilir.

Ayrıca saçkıran sonrasında yeniden saçkıran oluşup oluşmayacağı da kesinlik kazanmış bir durum değildir.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran tedavi edilerek geçen bir cilt ve deri hastalığıdır. Ancak tedavide kısa sürede başarıya ulaşmak için erken teşhisin de önemi büyüktür. Saçkıran tedavisinde öncelikli olarak saçkırana yani saç dökülmesine neden olan varsa; mantarın kurutulmasına başlanır. Tedavi mantarı yok edici; ilaçlar, toz saçkıran olan bölgeye sürülecek losyon ve kremler şeklinde yapılır.

Saçkıran tedavisinde ayrıca sprey ve iğne tedavisi de  uygulanmaktadır. Düzenli olarak kullanılan minoxil maddesi içeren bu spreyler saçkıran olan bölgeye uygulanır ve oldukça etkilidir.

Saçkıran Nasıl Geçer

Saçkıran bireyin yaşam kalitesini etkileyen rahatsız edici bir saç ve deri hastalığıdır. Saçkıran nasıl geçer sorusuna verilecek en doğru cevap bir dermatolog kontrolünde tedaviye başlamaktır.Saçkıran tedavi şekli iğne,tablet,ilaç,losyon ve krem şeklinde olabilir.

Saçkıran tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları  dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkarma etkisi olan ilaçlardır. Dökülen saçların yerine çıkan saçlar ilk başta beyaz renktedir ancak zamanla koyulaşır.

 Ayrıca saçkıran tedavisinde başarıya ulaşan ve bir daha saçkıran sorunu yaşamayan kişiler olduğu gibi saçkıranı tekrar yaşayan kişiler de vardır.

Saçkıran Bulaşıcı Mıdır

Saçkıran sorunu yaşayan ve ailesinde saçkıran olan kişilerin en çok merak ettiği konu saçkıran bulaşıcı mıdır sorusudur. Saçkıran bulaşıcı değildir. Saçların dökülmesine neden olan bir mantar tespit edilmesi durumunda bu mantar bulaşıcı olabilir.

Ancak mantar yoksa saçkıran bulaşıcı değildir. Sadece kişinin saçının dökülmesine neden olur. Saçkıran günlük yaşamda kişinin psikolojisini oldukça etkileyen bir hastalıktır. Saçların yuvarlak parça halinde dökülmesi ve derinin görülmesi kişinin psikolojisini etkileyebilir.

Dış görünüş kaygısıyla, beğenilmeme çekici bulunmama gibi hisler içine kesinlikle girmemelisiniz. Saçkıran tedavisi olan bir hastalıktır bazı bünyelerde kısa sürede tedaviye cevap alınırken bazı kişilerde daha uzun sürebilir.

Unutulmamalıdır ki saçkıran herkesin başına gelebilir ve  bu yüzden kimse kendini suçlu hissetmemelidir.

Saçkıran Bitkisel Tedavisi

Çeşitli ilaçlar, tıbbi kremler saçkıran tedavisinde kullanılır. Tüm bunların yanında alternatif olarak bitkilerin etkilerinden faydalanarak saçkıran bitkisel tedavi uygulamak mümkündür.

Sarımsak uygulaması saçkıran bitkisel tedavi için en yaygın olanıdır. Çünkü sarımsağın kıl köklerini besleyen özelliği vardır.

Kadınlar saçlarına bakım yapmak için sarımsak yağı kullanır ya da kaşlarını kalınlaştırmak için de sarımsak sürerler.

Saçkıran İçin sarımsak nasıl uygulanır; Bir orta boy sarımsak ortadan ikiye kesilir.Kesik kısım ile saçkıran olan bölgeye sürülür. Sarımsağın içindeki asit sayesinde cildin hafif kızarması sağlanıncaya kadar sürme işlemine devam edebilirsiniz.. Sarımsak uygulamasını 2 günde bir düzenli olarak yapabilirsiniz.

Источник: //www.faydaloji.com/sackiran-nedir-neden-olur-nasil-gecer-tedavisi/

Saçkıran Tedavisi, Nasıl Geçer?

Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran, bağışıklık sisteminin bir yanlışlık sonucu saç foliküllerini düşman kabul ederek saldırması ile oluşan saç kaybı durumudur. Foliküllerde oluşan hasar genellikle kalıcı değildir. Uzmanlar tarafından yapılan tüm araştırmalara rağmen, neden bağışıklık sisteminin saç foliküllerine saldırdığı halen keşfedilememiştir.

Saçkıran genellikle 20 yaş altındaki gençlerde yaygın olarak meydana gelmektedir. Ancak çocuklarda veya yetişkinlerde herhangi bir yaşta oluşabilecek bir durumdur. Kadınlarda ve erkeklerde saçkıran oluşma olasılığı birbirine eşittir.

Saçkıran hastalığı, bir tutam saçın dökülmesi ile başlar. Sonuç olarak ise kafa derisi üzerinde tamamen yuvarlak ve düz bir alan oluşur. Bazı durumlarda ise herhangi bir döküntü meydana gelmeksizin, saçlarda incelme meydana gelir.

Saçkıran ile birlikte saç kaybı oluştuğu zaman genellikle birkaç ay içerisinde kaybolan saçlar geriye gelmektedir. Tekrar çıkan saçlar genellikle aynı renkte ve yapıda olmasına rağmen, bazen beyaz renkli saçların çıkması da muhtemeldir. Ayrıca saçkırana yakalanan insanların yüzde 10’luk kısmında da yeniden saç oluşumu gözlenmemektedir.

Saçkıran Neden Olur?

Çoğu insan günde 50-100 arası saç teli kaybı yaşamaktadır. Ancak kaybolan saçların yerine yeni saçların çıkması aynı zamanda gerçekleştiği için, kafa derisi üzerindeki bu incelmeler genellikle fark edilmez. Saç kaybı ise saç büyüme ve saç kaybı döngüsünde bozulmalar meydana geldiğinde veya saç folikülleri yok edilip, yerini yara dokuların aldığı durumda yaşanır.

Saç kaybına neden olan etmenler tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak bu durum genellikle aşağıdaki maddeler ile bağdaştırılmaktadır. Bunlar ise;

 • Aile geçmişi içerisinde kalıtım yolu ile aktarılma
 • Çeşitli dönemlerde hormonlarda meydana gelen değişimler
 • Medikal yani sağlık durumlarının oluşması
 • Kullanılan veya kullanılmış ilaçların etkisi ile saçkıran hastalığının oluştuğu tahmin edilmektedir.

Saçkıranın en yaygın olarak meydana geldiği durum kalıtsal şartlardır. Bu durum aşama aşama ve tahmin edilebilir bir şekilde oluşmaktadır. Erkeklerde saçsız bölgelerin artması, bayanlarda ise saçlarda incelmeler meydana gelmesi şeklinde gerçekleşir. Kalıtsallık ayrıca, hangi yaşta saç dökülmesinin başladığını, saç kaybı oranını ve kelliğin artmasını etkilemektedir.

Hormonal değişikliklerden kaynaklanan saçkıran ise, genellikle menopoz, çocuk doğumu ve hamilelik durumlarında meydana gelen geçici saç kaybı olarak ifade edilebilir. Hormonlarda meydana gelen değişimler tiroid bezini etkilemekte ve tiroid bezi de saç dökülmesine sebep olmaktadır. Ayrıca bu durumun dışında pek çok cilt düzensizlikleri saçkırana etki etmektedir.

Kanser, depresyon, doğum kontrol, kalp problemleri ve yüksek kan basıncı için kullanılan birtakım ilaçlar saç kaybına sebep olabilmektedir. Ayrıca aşırı miktarda A vitamini alımı da saçkıran oluşmasına neden olur.

Saçkıran oluşmasına etki eden diğer durumlar ise kafa üzerinde radyasyon tedavisinin uygulanması, fiziksel veya duygusal şok gibi tetikleyici etmenler ve belirli saç tipleri ile kullanılan tedavi yöntemleridir. Radyasyon terapisinde yeniden saç oluşmayabilir. Tetikleyici etkilerde oluşan saç kaybı geçici olmasına rağmen, saç üzerine uygulanan çeşitli işlemler saçkıranın kalıcı olmasına neden olabilir.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Saç kaybına sebep olan etmene göre, pek çok şekilde fark edilebilir hale gelir. Saçkıran aniden oluşabildiği gibi aşama aşama da meydana gelebilir ve tüm vücut üzerinde sadece saç derisini etkiler. Bazı tipteki saç kayıpları geçici ve diğerleri kalıcıdır. Saçkıranın işaretleri ve belirtileri ise;

 • En yaygın olarak meydana gelen saç kaybı, hem kadınları hem de erkekleri yaşlandıkça etkilemektedir. İlk olarak ön kısımlardaki saçlar azalmaya başlar. Kadınlarda da benzer şekilde, ancak saçlarda incelme yolu ile meydana gelir.
 • Bazı insanlarda ise yuvarlak, düz ve bozuk para büyüklüğünde saçsız noktalar oluşur. Bu tip bir saç kaybı ise sadece kafa derisini etkiler. Ancak bazı zamanlar kaşlarda ve sakallarda da meydana gelebilir. Nadiren de olsa saçlar ve kıllar döküldükçe kaşıntılı ve acılı bir hal alabilir.
 • Fiziksel veya duygusal şok saç kaybının olması ise saç kaybına neden olan belirtiler arasındadır. Saçınızı hafifçe tutup çektiğinizde, elinize bir miktar saç geliyorsa bu durum saç dökülmesine işarettir.
 • Kanser hastalığı için yapılan kemoterapi gibi birtakım medikal tedaviler ve bazı durumlar vücudun tüm kısımlarındaki kılların dökülmesine neden olabilir.

Saçkıran Risk Faktörleri Nelerdir?

Birtakım faktörler saçkıran riskini arttırıcı yönde etkiler gösterir. Bunlar ise;

 • Aile geçmişi içerisinde saçkıran rahatsızlığının bulunması
 • İlerleyen yaşta saçkıran riskini arttırmakta
 • Beslenme şartları oldukça zayıf ve yetersiz olan kişilerin saçkıran olma olasılığı artmakta
 • Diyabet gibi belli başlı medikal durumlara sahip olmak
 • Gündelik hayat içerisinde karşılaşılan zorluklara karşı stres altında bulunmak saçkıran riskini arttıran faktörler arasında sayılabilmektedir.

Saçkıran Teşhisi Nasıl Yapılır?

Teşhis işlemi yapmadan önce doktorunuz tarafından medikal geçmişiniz ve ailenizin saçkıran geçmişi hakkında birtakım sorular sorulacak ve çeşitli fiziksel testler yapılacaktır. Uygulanan testler arasında;

 • Kan testi: Saç kaybının altında yatan tiroid hastalıkları gibi, medikal şartları ön plana çıkarmada kullanılan bir testtir.
 • Çekme testi: Doktorunuz tarafından saçlarınızın nazikçe çekilmesi ile yaklaşık kaç adet saçın koptuğu belirlenmek üzere gerçekleştirilen bir testtir. Böylece saç dökülmesinin hangi aşamada olduğu belirlenmiş olur.
 • Saç derisi biyopsisi: Doktorunuz cildinizden ve saç köklerinizin bulunduğu saçlardan bir kısmını alarak inceleme yapar. Bu test ile enfeksiyona sebep olan etmen belirlenmeye çalışılır.
 • Işık mikroskobu: Kesilmiş olan saçları incelemek için doktor tarafından özel bir cihaz kullanılır. Mikroskop ise saç dokusunda bulunan olası düzensizlikleri ön plana çıkarır.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran için etkili tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bazı saç kayıpları kalıcıdır. Saçkıran için tedavi koşulları ilaç, ameliyat, lazer terapisi ve peruk ya da saç parçalarını kapsamaktadır. En iyi sonucu elde edebilmek için kimi zaman bu yöntemleri kombine etmek gerekebilir.

1.İlaç Tedavisi

Eğer saç kaybının altında yatan sebep bir hastalık ise bu hastalığın tedavisi gereklidir. Prednisone gibi ilaçlar kullanılarak iltihap ve bağışıklık sistemi bastırılabilir.

Ancak kullandığınız ilaçlar saç kaybına neden oluyorsa, o ilaçları en azından 3 aylığına kullanmayı bırakmalısınız.

Minoxidil isimli köpük veya sıvı halde bulunabilen ilacı kafa derinize günde 2 kez sürerek saçların büyümesini sağlayabilir ve saç dökülmesini önleyebilirsiniz. Bir diğer ilaç ise Finasteride’dir. Bu ise sadece erkeklerin kullanabileceği bir ilaçtır.

2.Ameliyat

En yaygın olarak meydana gelen saç kaybı, kafanın tepe kısmını etkilemektedir. Saç ektirme veya yenileme ameliyatları, geriye kalan saçların çoğuna etki eder. Bu aşamada ameliyat işlemi, ince cilt tabakasını alarak, arka ve yan taraflardan saç alarak olmayan yerlere ekilmesiyle gerçekleşir.

3.Lazer Terapisi

Kellik tedavisinde hem erkeklerde hem de kadınlarda kullanılan düşük seviye bir lazer cihazı aktif olarak kullanılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylı olan bu ürün 128 erkek ve 141 bayan üzerinde test edilerek saç kaybında genel bir azalış ve saç tellerinde kalınlaşma meydana gelmiştir.

Yapılan testlerde herhangi bir yan etki tespit edilmemiş ancak uzun süreli kullanımlarda halen birtakım testlere ihtiyaç duyulmaktadır.

4.Peruk veya Saç Parçaları

Eğer kullanılan tedavi yöntemleri işe yaramaz ise alternatif olarak peruk veya saç parçaları kullanma yoluna gidebilirsiniz. Bu durum geçici ve kalıcı saç kayıpları için ortak olarak kullanılabilmektedir. Kaliteli peruk veya saç parçalarının kullanılması ile doğal saç görüntüsü elde edebilirsiniz.

Saç dökülmesini önlemek için doğal olarak dengeli bir diyete sahip olmalı, at kuyruğu gibi sıkı saç tiplerinden kaçınmalı, yıkarken veya kurularken saçlarınıza kibar davranmalı ve sert tedavi işlemlerinden kaçınmalısınız.

Источник: //evdesifa.com/sackiran-tedavisi/

Saçkıran neden olur, nasıl tedavi edilir?

Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kıl kaybı olarak da tanımlanan, genelde yirmi yaş altındaki gençlerde rastlansa da diğer yaş gruplarında da azımsanmayacak derecede görülen bir hastalık olan saçkıran yalnızca saç derisinde görülmez.

Kaş, kirpik veya bedenin diğer bölgelerindeki kıl kayıpları da saçkıran kapsamına girer. Kıl köklerinin yer aldığı derinin yüzeyinde bulunan gözeneklerin verimsiz hale gelmesiyle beraber kıllar dairesel bir şekilde dökülmeye başlar ve öbek öbek boşluklar oluşur.

Bir başka deyişle saçkıran sadece saçların sağlığını bozmaz, bir taraftan da dış görünüşün negatif etkilenmesine sebep olarak psikolojik açıdan olumsuz etkiler yaratır.

Bu noktada öyle bir çıkmaz vardır ki saçkıran yüzünden saç kaybettikçe stres yaşanır, bu stres yüzünden saçkıranın etkisi daha da artar ve daha fazla saç kaybetmeye başlanır.

Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir?

1. Krem
Saçkıranı ortadan kaldırmak için kullanılan kremler kortizon içerir ve hastalığın başlangıcında kullanılması halinde çok daha iyi sonuç alınmasını mümkün kılabilir. Buradan da anlaşılacağı üzere saçkıran tedavisinde erken teşhis ve hızlı müdahale son derece önemlidir.

Saçkıran sorununa çare olması için kullanılan kremler, içerdikleri kortizon nedeniyle kimi yan etkilere neden olabildikleri için sadece sorunlu bölgeye dikkatli bir biçimde sürmek gerekir. Doktorun önerdiği kullanıma uygun bir şekilde harekete edildiği sürece sert bir yan etkiyle karşılaşmak çok mümkün değildir.

2. Enjeksiyon
Saçkırana bağlı olarak meydana gelen dökülmeler sorunlu bölgenin dışına taştıysa ve ilerleme göstermeye başladıysa deri altına kortizon enjekte edilerek problem çözülmeye çalışılır.

Eğer saçkıran, genetik bir faktöre bağlı olarak ortaya çıkmadıysa genelde enjeksiyon yöntemi uygulanır ve bu yöntem uzun süreli bir tedavi gerektirir.

Hastanın tedavi bitene kadar sabırlı bir şekilde uygulamaları aksatmadan, tedavi sürecine devam etmesi gerekir.

3. İlaçlar
Enjeksiyon ve krem ile çözülemeyen saçkıran problemlerinde devreye ilaç tedavisi girer.

Genelde diğerlerine göre daha ağır yan etkilere sahip olduğu için çok fazla tercih edilmeyen ilaç tedavileri saçkıran derdine çözüm üretirken bir taraftan da vücudun belirli bölgelerinde komplikasyon oluşmasına sebep olabilir.

Sık tekrarlayan bir sağlık sorunu olması sebebiyle saçkıran uzun süreli tedavi gerektirir ve bu süreç içerisinde doktor ilaçların dozunu zaman zaman artırabilir ya da azaltabilir.

4.

Puva
Bütün denemelere rağmen saçkıran geçmezse puva yöntemine başvurulur. Ultraviyole ışınlarla enjekte edilen ilaçlar sorunlu bölgeye uygulandıktan sonra saçkıranın zamanla geçmesi beklenir. Doz aşımı söz konusu olursa deride ciddi hasarlar meydana gelebileceği için çok tercih edilen bir yöntem değildir.

5. Sarımsak uygulaması
Saçkıran bitkisel tedavi ile de çözümü mümkün olan bir hastalıktır. Saçkıran tedavisinde en çok kullanılan bitki sarımsaktır. Üç diş sarımsağı döverek içerisine birkaç damla alkol ekleyin ve karışımı sorunlu bölgeye sürün. Bu uygulamayı düzenli olarak deneyin. Tabii bu uygulamayla yetinmek doğru değildir, doktora da görünmeyi ihmal etmeyin.

Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer?

Hiçbir hastalık için tedavi süresi net bir şekilde verilemez çünkü hastalığın ilerleme seviyesi, hastanın bünyesi ve tedavi yöntemleri gibi faktörler bu süreyi etkileyebilir.

Saçkıranda tedavi sürecine saç yapısı, genetik yatkınlık, yaş gibi belirleyiciler de etki eder. Genelde bağışıklık sistemi güçlü olan ama stres yüzünden saçkırana maruz kalan hastalarda tedavi daha kısa sürer.

Çocuk ve gençlerde 6 ay içinde iyileşme beklenir.

SAÇKIRANDA BÜYÜK BAŞARI SAĞLAYAN TEDAVİ

Columbia Üniversite tarafından yapılan bir araştırma ile saçkıran hastalarında yapılan “ruksolitinib” etken maddeli tedavide %75 oranında başarı gözlemlendi. Tedavi sonrasında saçkıran hastaların yeniden saç oluşum oranı %92 oranında çıktı.

Araştırmayı yapanlar tarafından yapılan açıklamada JAK inhibitörlerin saçkıran hastalığı için etkili bir tedavi sağladığını belirtti. Saçkıran, erkek ve kadınları eşit oranda etkiliyor ve her yaşta görülebiliyor. Sadece saç dökülmesi şeklinde değil vücut kıllarında da dökülmeler olabiliyor.

Bu hastalık için saçları tamamen yenileyecek bir tedavi henüz yok fakat araştırmacılar saçkıran hastalığı tedavisi için çalışmaya devam ediyor.

Gören telefonuna sarıldı! Temmuz ayında şaşırtan manzaraSelülit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Siğil Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: //www.mynet.com/sackiran-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221863-mykadin

Saçkıran Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran, bağışıklık sistemi hastalığı olmaktadır. Bağışıklık sistemi hastalıklarda sebebi belli olmayan bir amaçtan dolayı, bağışıklık sisteminde bulunan hücrelerini yabancı hücre olarak algıladığı için, kendi hücreleri ile savaşa girmektedir.

Bunun sonucunda ise kıl kökü etrafında bulunan lenfosit adı verilen hücreler sitokin adında ki kimyasalları salgılar. Bu durum saçların dökülmesine sebep olur.

Tıp dilinde ise  alopesi areata olarak bilinen saç kıran, saç köklerini tetikleyen ve genellikle gazoz kapağı büyüklüğün de, yuvarlak parçalar halinde, zaman zaman saç dökülmesine sebep olabilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık saçın gelişmesini yani, saçın büyümesini durdurarak, saçın kökünden ayrılmasına etken olur.

Saçkıran Bulaşıcı Bir Rahatsızlık Mıdır?

Bu rahatsızlık türü aslında bir mantar hastalığı olduğu için büyük olasılıkla bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Özellikle hastalıklı alana temas neticesinde hem insanlardan hem hayvanlardan kolayca bulaşabilir.

Saç kıran nasıl bulaşır, konusunu açıklayacak olursak, mantar enfeksiyonunu bulunduran bir hastadan diğer vücuda kolayca geçebilmekte olup etkileyebilir.

Taşıyıcıya ise makas, tırnak makası, bıçak gibi temizlik alanındaki ürünlerden bulaştığı bilinmektedir.

Saçkıran Hastalığının Belirtileri:

Hastalığın başlangıcında genel olarak küçük kabarcık ve sivilce gibi dış görünüşe sahiptir. Saçkıranın ilk ve en önemli belirtisi budur. Kabarcık olan bölgede bir süre sonra yuvarlak bir biçimde yayılma ve genişleme görülür, enfekte ettiği bölgede ki saçı dökmeye, hatta o bölgeye sahip olmaya başlar. Saç dökülmesi başlangıç aşamasında geçicidir.

Ancak saçkıran kısa sürede tedavi edilmezse ilerleyen safhalarda kelliğe sebep olabilir. Saçkıranın hâkim olduğu bölgede saçlar zayıflar ve kırılgan bir hal alır. Nadiren saçkıran bölgesinde sarımsı cilt lekeleri meydana gelebilir. Tırnaklarda görüle bilen saçkıran mantarı ise rahatsızlarında tırnak şeklinde bozulmalar ve farklılıklar görülebilmektedir.

Saçkıran Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Saçkıran hastalığının kesin olarak nedeni bilinmemektedir fakat stresin saçkıran da büyük ölçüde rol oynadığı düşünülmektedir. Saçkıran hastalarında tiroit yani guatr ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir. Ancak bu hastalıklar saçkıran çıkartan değil, şiddetinin artıran etkenlerdir.

Yapılan araştırmalarda saçkıranın bir hastalıkla ilişkisi saptanamamıştır aksine saçkıran daha sağlıklı ve sağlam kişilerde süreğen hastalığı olan kişilerden daha fazla bulunabilmektedir.

Ancak bazı hastalıkların ilk evresi saçkıranı tetikler: atopik egzama, astım, nazal alerji ve otoimmün hastalıklarıdır.

Saçkıran Tedavisi Nasıldır?

Saçkıran, tedavi yöntemleri sayesinde çözümü bulunan bir cilt hastalığıdır. Saç kıranı tedavi edebilmek için ilk olarak hastalığa sebebiyet veren enfeksiyon yapıcı mantarları ortadan kaldırmak şarttır.

Bu da çoğu zaman mantar ilaçları olarak bilinen toz, tablet veya krem tarzında ki ilaçlarla gerçekleştirilmektedir. Bunun gibi ilaç türleri topikal olarak bilinmekle birlikte hastalıklı bölgeye sürülerek uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden biridir.

Griseofulvin isimi verilen tablet, en sık yapılan ve tercih edilen tedavi ilaçlarından biridir. Saçkıranın iğne ile de tedavisi yapılması mümkündür. Minoxidil barındıran ve düzenli bir biçimde kullanılan spreyler de hastalıklı bölgeye tedavi yapılarak uygulanır ve saçkıran tedavisinde etkilidir.

Diğer taraftan bazı bitkisel tedaviler de saç kırana iyi gelmektedir. Fakat bu çözümler ilaç tedavisi kadar etkili değildir.

Saçkıran Bitkisel Tedavisi Yöntemleri:

Tedaviye hastalıklı bölgeyi tıraş etmekle başlanır. Saçlar haftada en az iki kere yıkanmalıdır.

 • Saçkıran için 6 bardak suya bir avuç kepek koyulur, kaynatılır ve süzülür. Suyuna bir bardak taze sıkılmış limon suyu koyulur ve saçlar yıkanır. 
 • Saçkıran için bir kahve fincanı ölçümün de yeni sıkılmış soğan suyu ile bir çorba kaşığı miktarında ki zeytinyağı karıştırılarak hastalıklı bölgeleri sürülür.
 • Saçkıran için 7 adet ceviz içi çıkartın güzel bir şekilde yıkayıp ufaladıktan sonra, külün üzerine ceviz, bir avuç ezilmiş mazı, bir tatlı kaşığı ve toz çam sakızı, eritilmiş bal mumu ile eritilmiş zift ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı koyulur ve yoğrulma işlemine geçilir. Başı küllü su ile yıkayınız ve daha sonra elde edilen karışımı hastalıklı bölgeye sürünüz.
 • Saçkıran için belli bir miktar taze ak kızılağaç yaprağı karıştırılır ve ya mikserden geçilir ve bir tülbent yardımı ile suyu sıkılıp elde edilen öz suyu hastalıklı bölgeye sürülür.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi:

Havana 3 diş sarımsak ve bir miktar tuz ekleyip dövmeye başlayın, içine birkaç damla alkol ekleyip, saç kıran olan bölgeyi temiz bir havluyla o bölge kızara kadar silin ve temiz tutun, tuzla birlikte ezilen sarımsağı merhem sürer gibi saçkıran bulanan bölgeye sürünüz. Bu işlemi en az hafta da bir kez yapın, en geç ise 3 hafta sonun da saçkıranı olan bölgedeki kıllar çıkmaya başlamakta olduğunu göreceksiniz.

Saçkıran Kimlerde Görülür?

Her iki cinste de görülen saçkıran, erkeklerde bayanlara oranla daha fazla görüldüğü gözlemlenmiştir. Ancak bu görülme oranı iki cins arasında çok belirgin değildir. Diğer yönden saçkıran ergenlik döneminde olan çocuklar da ve henüz gelişmemiş çocuklar da, yetişkin ve yaşlılara olanakla daha fazla gözlemlendiği görülmektedir.

İlginç olan unsur ise saçkıran görülen kişilerin ailelerinde de saçkıran görülme ihtimali yükse bir orandadır. Ya da paralel olarak aileniz de saç görülmüş ise sizde de saç kıran görülme riski vardır. Vücudun yoğun kıl bulunan kafa, kirpik, kaş ve erkeklerde yüz bölgesinde saçkıran diğer bölgelere oranla daha fazla görülür. Saçkıranın ırk ile bir alakası yoktur. Yani herkeste görülebilir.

Saçkırana Yakalandım Saçlarım Tekrar Büyüyecek Mi?

Bu durum tahmin edilemez yani kişiden kişiye farklılık gösteren bir olgudur, fakat çoğunlukla vücut hiçbir şey olmamış gibi devam ederek saç ve kıl üretimine devam edecektir.

Ten ve saç rengi tekrar eski haline gelir ve her şey normalleşmeye yönelik olur, fakat bazı durumlarda yinelenen kıl ve saç kaybı sürekli bir döngüye girerek ve hastalık içinden çıkılmaz hale gelir.

Diğer bazı gözlemlenen olaylar da ise saç ve kıl tekrar gelse de eski sağlığında olamadığı gibi görünümünde de değişmeler olur. Bu durum saçkıran hastalığında daha az rastlanan bir durumdur.

saçkıran nedirtedavi yöntemleri

Источник: //yasamloji.net/saglik/sackiran-nedir-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir.html

Saçkıran Nedir? Saçkıranın Nedenleri Ve Tedavisi

Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 11.03.2019 18:02

Saçkıran Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Genellikle çocuk ve gençlerde görülen saçkıran, tıp dilinde “alopesi areata” olarak adlandırılmaktadır. Cilt ve saç hastalığı olan saçkıranın oluşum nedeni mantardır. Bozuk para büyüklüğünde ve yuvarlak şekilde olup saçın dökülmesidir.

Bazı saçkıran türlerinde tedavi edilmediği takdirde kaş, kirpik. sakal ve vücut tüylerinin tamamının dökebilir. Saçkıran erkek ve dişi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dişi olan hızlı bir şekilde saçın her yerine  yayılabilen ve kalıcı olabilen türüdür.

Erkek saçkıran ise dişi saçkırana göre yayılma hızı ve alanı daha azdır. Saçkıranın genellikle çocuklarda ve ergenlik döneminde görülmesinin nedeni bağışıklık sisteminin yetişkinler kadar kuvvetli olmamasıdır.

Bulaşıcı bir hastalık olmayan saçkıran eğer ailede görülmüş bir hastalık ise genetik olarak görülme olasılığı daha yüksektir.

Saçkıran Nedenleri ve Belirtileri

Saçkıranın başlıca nedenleri arasında bağışıklık sisteminin yetersizliği gelmektedir. Bağışıklık sisteminin güçsüz kalması saçkıran riskini arttırmaktadır. Aynı zamanda stres ve genler saçkıran oluşumunu etkileyen faktörlerdendir.

 Genler saçkıran rahatsızlığında da kendini göstermektedir. Ailesinde saçkıran rahatsızlığı görülenlerde saçkırana rastlama olasılığı daha yüksektir. Aynı zamanda guatr ve kansızlık saçkıran oluşumunu arttıran nedenler arasındadır.

 İlk başlarda küçük kabarcıkve sivilce görünümünde olur. Daha sonra kabarcık şeklinde olan bölümde yuvarlak şekilde saç, kıl ve tüğün dökülmesi görülür. Geçici bir dökülme olsada tedavi edilmediği takdirde kalıcı olabilmektedir.

Saçkıran başlangıcında nadiren kaşıntı ve sarı lekelenme de görülmektedir.

Saçkıran Tedavisi

Saç kıran ağrı ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olan bir rahasızlık değildir. Psikolojik olarak etkilese de sağlık açısından çeşitli yan etkileri yoktur.

Saçkıran tedavisinde kullanılan ilaçlar sorunu tamamen ortadan kaldırmak için değil, saçların yeniden çıkmasına yöneliktir. Dökülen saçlar bazı kişilerde beyaz olarak çıksa da sonradan kendi rengine dönmektedir.

Tedavi sürecinde öncelik saçkırana neden olan mantarı çeşitli mantar ilaçları ile ortadan kaldırmaktır. Griseofulvin adı verilen ilaç saçkıran tedavisinde en yaygın olarak kullanılan ilaçlardandır.

Aynı zamanda saçkıran için kortizolu iğne tedavisi de sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak saçkıran tedavisi için bir uzmana başvurmak ve onun onayında bir tedavi uygulamak her rahatsızlıkta olduğu gibi bunda da önemlidir.

Hastalığın tedavisinde bir çok farklı alternetif yöntem kullanılır. Fakat bu tedavilerin sonuçları değişkendir. Bazı losyonların kullanılması bazı kişilerde saçların çıkmasına neden olmaktadır.

Bu amaçla kortizonlu ilaçlar veya minoksidil ve tahriş edici bir ajan olan ditranol kullanılabilir.

 İmmunoterapi denen tedavide düşük bir konsantrasyonda allerjik reaksiyon oluşturabilecek bir madde dökülen alan uygulanır ve bir allerjik kontakt dermatit oluşması sağlanır. Bu amaçla sıklıkla diphenylcyclopropenone (diphencyprone) kullanılır.

Ne yazık ki bu tedavi tahriş edici ve rahatsızlık vericidir,sıklıkla lenf bezlerinde büyümeye neden olur. Yaygın saç kaybı durumunda güvenilir bir tedavi yöntemi yoktur. Kortizon içeren haplar, PUVA dediğimiz bir ışık tedavisi uygulanabilir. Fakat bu tedavilerin bir takım yan etkileri vardır.

Saçkıran tedavisinde kullanılan bitkisel tedavi yöntemleride ilaç tedavisi kadar hızlı sonuç vermese de sıklıkla tercih edilmektedir.

Saçların Tamamı Dökülebilir Mi?

Saçkıran hastalığından etkilenen hastaların yaklaşık %5’inde tüm saçların dökülebildiği gözlemlenmiştir. Saçkıran hastalarının yaklaşık %1’den azında da vücudundaki kılların tamamının döküldüğü gözlemlenmiştir.

Saçkıran İçin Sarımsak Tedavisi

Malzemeler

 • 3 diş sarımsak
 • Tuz
 • Alkol
 • Havlu

HAZIRLANIŞI

 • Sarımsakları havanda tuz ilave ederek dövünüz.
 • Sarımsakların içine 1-2 damla alkol ekleyiniz.
 • Saçkıran olan bölgeyi temiz bir havlu ile kızarana kadar iyice siliniz.
 • Sarımsaklı karışımı sildiğiniz saçkıranlı bölgeye sürünüz.
 • Uygulamayı haftada  1 gün yapın.
 • 3 hafta sonunda sonuç alacaksınız.

Önerilen İçerik;

► Alopesi Areata Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/sackiran-nedenleri-ve-tedavisi-3539h.htm

Saçkıran nedir neden olur?

Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Saçkıran nedir

Saç dökülmesi günümüzde kadın erkek fark etmeden pek çok kişiyi rahatsız eden bir problem.

Bu problemin yeterli bakım yapmama, olumsuz hava şartları, stres gibi pek çok yapısal veya çevresel nedeni olabileceği gibi saçkıran hastalığı da sık ve önüne geçilemeyen saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Böyle bir durumda hastalığın erkenden farkına varabilmek ve önlem alabilmek için saçkıran neden olur, saçkıranın belirtileri nelerdir, saçkıran nasıl tedavi edilir gibi soruların cevaplarını bilmek gerekir.

Saçkıran nedir?

Bu konuda öncelikle saçkıranın kozmetik bir problem değil, bağışıklık sistemini ilgilendiren ve tıp biliminin ilgi alanına giren bir hastalık olduğunu belirtmek gerekir.

Üstelik saçkıranın adından anlaşılacağı gibi saç bölgesinde çıkması mümkün olduğu gibi özellikle sakallar, kaşlar ve kirpikler olmak üzere yüzde kıl çıkan her bölgede olduğu gibi nadir olarak vücudun diğer kıl çıkan bölgelerinde de görülebilir. Bu nedenle saçkıranın yalnızca saçlı deride ortaya çıkan bir hastalık olduğunu düşünmek yanlıştır.

Ancak rahatsızlık genellikle saçta ortaya çıktığından ve saç dökülmesiyle karıştırılabileceğinden genellikle berber ya da kuaförler tarafından fark edilerek kişiye bildirilir.

Saçkıran neden olur?

Saçkıranın neden ortaya çıktığı günümüze dek tam olarak saptanamamıştır. Hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyen kişinin genetiğine, yapısal durumuna ya da çevresel koşullara dair belirli bir neden henüz ortaya konulmamıştır.

Ancak rahatsızlığı yaşayanlar arasında ailesinde de aynı rahatsızlık bulunan kişilerin görüldüğü bilinmektedir. Saçkıran sorunu yaşayan kişilerin dikkate değer bir kısmında ise bu rahatsızlıkla birlikte tiroit bezini ilgilendiren sorunlara ve kansızlığa rastlanmıştır.

Sürekli stresli bir ortamda bulunma, strese sık sık maruz kalma, anksiyete gibi sorunlar da saçkıranın oluşmasında etkili olabilmekte ya da hafif düzeyde seyreden hastalığı gözle görülür hale getirebilmektedir. Tüm bunlara rağmen saçkıranın tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmemektedir.

Hastalığın ortaya çıkmasıyla ise vücudun bağışıklık sistemi aslında tanıması gereken kıl köklerinin etrafındaki hücreleri yabancıymış gibi algılar ve bu hücreler kimi kimyasallar salgılayarak saçta dökülmeye neden olurlar.

Kimlerde saçkıran görülür?

Saçkıranın nedeni tam olarak bilinmediği gibi her yaştan ve her cinsiyetten kişide görülmesi mümkündür.

Ancak hastalığa rastlanma sıklığı kadın ve erkekler arasında çok büyük bir fark gözetmese de erkek bireylerde bir nebze daha yüksektir.

Bunun yanında hastalık genellikle erken yaşlarda kendini göstermekte, yani çocuk ve gençlerde daha sık görülmektedir. 6 ay ila 1 yıl arası sürede genellikle iyileşme tam olarak sağlandığından diğer yaş gruplarında fazla görülmemektedir.

Saçkıran bulaşıcı bir rahatsızlık mıdır?

Ailesinde saçkıran görülen kişilerde hastalığın görülme olasılığı yükselse de bu durumun nedeni genetiktir. Yani sorunun ortaya çıkmasında herhangi bir bulaşıcılık faktörü söz konusu değildir. Saçkıranın ortak eşya kullanımı, solunum, fiziksel temas gibi herhangi bir yolla bir başka kişiye bulaşması olanaksızdır.

Saçkıranın tedavisi mümkün müdür?

Saçkıran tedavisi henüz kesin olarak bulunamamıştır. Bunun nedeni saçkıran neden olur sorusunun cevabının da tam olarak belirlenememesidir. Ancak çeşitli tedavilerle saç kaybının yavaşlatılması ve azaltılması mümkündür.

Bu tedaviler arasında fototerapi denen ışın tedavisi, kortizon içeren kimi ilaçlar, bir takım merhemler mevcuttur. Ancak bu tedavilerin etkinliği kişiden kişiye değişebileceği gibi hastalığın tamamen ortadan kalkacağının da garantisi yoktur.

Ancak ilginç bir biçimde saçkıran genelde belli bir süre sonra kendiliğinden de geçebilmektedir.

Saçkıranın tedavisi hakkında en çok merak edilen konu hastalık sonucu dökülen saçların aynı yerde yeniden çıkıp çıkmayacağıdır. Özellikle eğer dökülen bölgede görünür bir açıklık meydana geldiyse bu konu kişi için çok önemlidir.

Ancak maalesef bu soruya kesin bir cevap vermek ümkün değil. Saçkıran nedeniyle dökülen saçlar tedavi uygulaması sonrasında bile tam olarak yerine gelmeyebilir ya da normalin aksine beyaz ya da gri renkte çıkabilirler.

Ancak böyle bir durum olursa saçlar bir süre sonra normal renklerine dönecektir. Dökülen saçlar tedavi sonucu yeniden çıkabilecekleri gibi hastalığın kendiliğinden geçmesiyle de yeniden çıkabilirler.

Ancak hastalık geçtiği halde dökülen bölgede yeniden saç çıkmazsa bitkisel çözümlere ya da saç ekimi yöntemlerine başvurmak zorunlu hale gelebilir.

Saçkıranın tedavi süresi genel olarak en fazla 1 yıl sürmektedir. Eğer 1 yıllık düzenli tedavi ve bakım sonrası saç kaybına engel olunamıyorsa aynı tedaviye devam etmek yerine başka bir uzman görüşüne başvurup yeni bir tedavi yöntemi denemek daha faydalı olacaktır.

Saçkıran tekrarlar mı?

Maalesef saçkıranın kişide bir kez görüldükten sonra tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Üstelik rahatsızlık tedavi edilse dahi aynı bölgede tekrarlayabilir.

Tedavi yalnızca saç dökülmesinin önüne geçer ve saçkıranın tekrarlaması ihtimalini azaltır.

Ancak belli bir tedavi saçkıran veya saçkıranın yol açtığı saç dökülmesi üzerinde bir kez etkili olduysa rahatsızlık tekrarladığında da aynı şekilde etkili olacaktır.

Saçkıran için bitkisel tedavi yöntemleri

Her türlü rahatsızlık için elbette öncelikle tıbbi destek almak gerekir. Ancak tıbbi yönden her yöntemi deneyip sonuç alamadıysanız, ya da tedavinizin yanında destekleyici bir bitkisel yöntem de uygulamak istiyorsanız saçkırantedavisi için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem mevcut.

Sirke günümüzde her türlü rahatsızlık için kullanılabilen bir madde haline geldi. Saçkıran için de sirkenin mucizevi etkisinden bahsetmek mümkün.

Ancak bu uygulamada marketlerde satılan sirke değil, aktarlardan ve kimi özel dükkânlardan temin edebileceğiniz sirke ruhu kullanılıyor.

Sirke ruhu asidik bir madde olduğundan uygulama sırasında mutlaka saç boyamakta da kullanılan tarzda eldivenler kullanılması ve uygulamanın yalnızca saç dökülmesinin gerçekleştiği bölgeye yapılması gerekiyor.

Bu şekilde parmağınızı batırarak bir miktar sirke ruhunu görülür bir açılma bulunan bölgeye masaj yaparak uygulamanız gerekir. Bu uygulamanın 4 gün ila 1 hafta ertesinde bölgedeki yaranın kabuk bağlaması beklenir. Yara kabuk bağladıktan sonra birkaç gün boyunca doğal sızma zeytinyağı veya vazelin gibi malzemelerle yumuşatılıp nemlendirilmesi gerekir.

İkinci bir yöntem olarak ise yine aktarlardan temin edebileceğiniz yulaf kepeği ile uygulama yapılabilir. 5 su bardağı kadar oda sıcaklığındaki suyun içine 1 su bardağı kadar yulaf kepeğini karıştırıp bu karışımı kaynatın.

Hafifçe ılıdıktan sonra karışımı süzüp yine eldiven yardımıyla problemli bölgeye sürün.

Uygulama bittiğinde elinizde kalan suya yarım limonun suyunu sıkın ve saçlarınıza dökün, ardından şampuan ya da saç kremi kullanmadan saçlarınızı durulayın.

Ünlü cilt bakımı ve güzellik uzmanı Suna Dumankaya ise saçkıranın bitkisel yolla tedavisi için aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz ardıç katranının kullanımını önermektedir.

1 tatlı kaşığı ardıç katranını bir kâsede 1 tatlı kaşığı vazelin ve yarım limonun suyuyla karıştırıp bu karışımı saçkıran olan bölgeye uyguladıktan sonra saçta 30 dakika kadar bekletip vazelin ya da ılık su ile yumuşattıktan sonra saçlarınızı normal biçimde yıkamalısınız. Bu formül haftada 1 kez uygulanabilir.

Sarımsakla saçkıran tedavisi

Saçkıranı bitkisel yolla tedavi etmenin en etkili araçlarından iri sarımsak olduğu içi bu yöntemi arı bir başlıkta ele almayı uygun gördük. Pek çok uzman da bu yöntemin etkili olduğunu doğrulamaktadır.

Saçkıran tedavisi uygulaması için 4 diş sarımsağı havanda veya tahta bir kaşığın arkası yardımıyla iyice ezin. Çay kaşığının ucuyla tuz eklediğiniz ezilmiş sarımsağı parmağınızla saçkıranlı bölgeye hafifçe bastırıp masaj yaparak uygulayın.

Bu uygulama haftada 2 kez yapıldığında bir aydan kısa sürede ögedeki yaranın kapanmasını ve yeniden saç çıkmaya başlamasını sağlayacaktır. Bunun dışında bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölüp açıkta kalan kısmını sorunlu bölgeye hafif bir acı ya da yanma hissedinceye kadar sürebilirsiniz.

Bu tarz bir uygulama özellikle saç derisinde sarımsak kokusuna neden olabileceğinden uygulamayı yaptığınız süreçte kullandığınız şampuanın içine bir kapak menekşe ya da portakal yağı karıştırmanızı öneririz.

Источник: //www.eciltbakimi.com/sackiran-nedir-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi