Saçlarda Aşırı Dökülmeye ve Seyrekleşmeye Doğal Çözüm

içerik

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Doğal Çözümler

Saçlarda Aşırı Dökülmeye ve Seyrekleşmeye Doğal Çözüm
Saç dökülmesinin aşamaları, erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Erkeklerde saç dökülmesi doğal yollarla nasıl önlenir?

Erkeklerin kabusu olan bu hastalık, stres veya kalıtsal nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. Kanser tedavilerinde ilk yan etki, baş kısmındaki bütün kılların dökülmesidir.

Bu sorun erkekler için oldukça büyüktür ve çözümü de çok önemlidir. Genetik dökülme, genç yaşlarda başlar. 20-50 yaşları arasında gerçekleşir. Bu sorunun ciddiye alınmaması ileride kelliğe neden olabilir. Erkeklerde saç dökülmesi farklı nedenlerle olabilir. Öncelikle saç dökülmesinin nedenini tam olarak araştırmanız gerekir.

Bu konuda uzman bir hekimden destekte alabilirsiniz.

Saç dökülmesinin aşamaları nelerdir?

Erkeklerde saç dökülmesi, belli aşamalarla gerçekleşir. Birinci aşama olarak bilinen aşama, her iki şakak bölgesinin seyrekleşmesi ile başlar. Zamanla geriye doğru dökülme devam eder. Bazen dökülme bu noktada durur, bazen devam eder. 1,2 ve 3.

aşama olarak değerlendirdiğimiz bu aşamada, şakak kısmı iyice geriye gider ve ön kısımda, dökülmeler devam eder. 4. aşamada başın arka tepe kısmı seyrekleşir ve dökülmeye başlar. 5,6,7 ve en son aşama 8’de ise, başın arka tepe kısmındaki dökülme öne doğru gelir.

Şakak kısmındaki dökülmeler, arka tepe kısmındaki dökülme ile birleşir. Sonuçta sadece yan ve arka kısımda saç kalır. 5. aşamaya kadar dökülmeyi önleme şansınız var ancak 7 ve 8. aşamalarda cerrahi müdahale söz konusudur. Cerrahi müdahale ‘saç ekimi’ dediğimiz bir tekniktir.

Bu teknikte, başın arka kısmından alınan saç kökleri, saç olmayan üst kısımlara ekilir. Bu konuda saç ekim uzmanları tercih edilmelidir. Saç köklerinizin veya metabolizmanızın saç ekimine elverişli olup olmadığı, uzmanlarca tespit edilmesi gerekir.

Yanlış saç ekimi işlemlerinde, zayıf saç köklerinde başarı oranı düşüktür. Saç köklerinin güçlü olması, saç ekiminin başarılı olmasında birinci etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Tıptaki adı ‘androgenetik alopesi’ olan saç dökülmesinin belli nedenleri vardır. Günde 100 saç teliniz dökülüyorsa bir uzmana görünmelisiniz.

Erkeklerde saç dökülmesi tıbbi sorunlar, çevresel sorunlar, genetik sorunlar, troid bezinin düzensiz çalışması, kansızlık sorunları, saç derisindeki sorunlar, demir eksikliği ve hormon düzensizliği belli başlı nedenlerdir. Yetersiz saç bakımı, düzensiz beslenme ve zararlı alışkanlıklar, dolaylı nedenlerdir.

Kan ve hormon testi temiz çıkan kişilerde, günlük yaşam tarzı sorgulanmalıdır. Dış etkenlerden kaynaklanan nedenler, hasta ile mülakat yapılarak öğrenilebilir. Özellikle vitamin eksikliği ve sigara birinci etkendir. Hava kirliği de diğer bir sorundur.

Bu nedenle saç dökülmesine neden olmayan şampuanlarla, düzenli saç temizliği yapılmalıdır. Saç derisi temiz olduğu sürece, saçlar hava alır ve daha canlı olur. Hava almayan ve gerekli vitaminleri elde edemeyen saçlar, doğal olarak zayıflar ve dökülmeye başlar.

Saç kıran, aşırı stres, üzüntü ve ciddi psikolojik sorunlar, saç dökülmesine neden olmaktadır. Psikolojik tedavide kullanılan ilaçlara da dikkat etmek gerekir. Yan etkisinde ‘saç dökülmesi’ bulunan ilaçları kullanırken, uzman doktor tavsiyelerini tercih etmek gerekir.

Diğer önemli bir neden ise, cilt altındaki yağ beze merkezlerinin yağı fazla salgılaması, dökülmelere neden olmaktadır. Kan kanseri, şeker hastalığı, tifo ve üst solunum enfeksiyonları, saç dökülmesine neden olmaktadır. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri çok iyi anlaşıldığı zaman, gerekli olan tedavide başarı oranı daha yüksek olacaktır.

Kanser ilaçlarının yan etkileri, herkes tarafından bilinmektedir. İlaçlara bağlı saç dökülmesinde, normal saç dökülmelerinden daha fazladır ve bütün saçların dökülmesine neden olur. Kanser tedavisinde başarı sağlayan hastalarda, saçlar yeniden çıkabilmektedir. Kaşlar, sakal ve bıyık, eskisi gibi gür bir şekilde çıkabilmektedir. Bu nedenle kanser hastaları her zaman için ümitli olmalıdır.

Erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir?

Yaşı 20-25 olan binlerce erkek, dökülmüş saçlarla yaşamayı kabullenmiştir. Erkeklerde erken yaşta saç dökülmesini önlemek için H ve B7 vitaminleri kullanılmalıdır. DHT baskılayıcı biotin madde tedavisi, uzmanların önerdiği ilk tedavi yöntemleridir. Görüldüğü gibi, erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir? Sorunun temelinde yetersiz vitamin takviyesi bulunmaktadır.

DHT, saç dökülmesine neden olan bir hormondur. Bu hormonun engellenmesi için, Procapil, minoxidil ve finasterid maddeleri kullanılır. Bu maddeler DHT hormonunu baskılar. Bu kategoride, uzman doktor tercihi son derece önemlidir. Diğer önemli bir mesele, kellik sorunu başlayan kişinin bu konuda ciddi bir araştırma yapmaması ve kellik sorunu için yeterli çaba sarf etmemesidir.

Sonuçta bütün saçlar kaybedilmektedir. Eğer genetikse, ‘babamın da dökülüyordu’ denilerek, tedavi yöntemleri araştırılmamaktadır. Tedavi yöntemlerinde her duyulan şeyin yapılması da büyük bir sorundur. Yanlış uygulamalar saç dökülmesini daha da artırabilir. Bu nedenle uygulayacağınız tedaviyi doğru bir şekilde araştırmalısınız.

Güvenilir olmayan kaynakların size sunduğu tedavi yöntemlerini tercih etmemelisiniz.

Saç dökülmesini doğal yollarla durdurun!

Saç dökülmesine doğal çözüm

Saç dökülmesi tedavisinin en önemli aşaması, yukarıda belirttiğimiz gibi nedeninin tam olarak anlaşılmasıdır. Nedeninin tam olarak anlaşılması, uygulanacak tedavinin niteliğini belirleyecektir.

Psikolojik nedenler, vitaminsizlikten kaynaklanan nedenler ve genetik nedenler, tedavide tam olarak anlaşılmalıdır. Bunun için uzman görüşüne başvurmanız daha iyi olur.

Kan ve hormon testinin temiz çıkması durumunda, kullanılan şampuanlar, hava kirliliği, sigara ve stres gibi şıklar incelenmelidir. Doğru teşhis her zaman için tedavinin ilk önemli adımıdır.

Saç dökülmesinde birçok doğal çözümler vardır. Soğan ve sarımsak kürü, bilinen kürlerdendir. Saçı besleyen sülfür maddesi, bu iki gıdada bulunmaktadır. Sarımsağın diğer önemli özelliği doğal antibiyotik olmasıdır. Sarımsak kürü, normal saçın uzama süresini çok kısaltır. Çok hızlı bir şekilde saç besler. Isırgan otu ve badem yağı, saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır.

Soğan kabuğu, ceviz kabuğu, zeytinyağı ve kına kürü de etkilidir. A, B, C, D ve E vitamini eksikliğinden kaynaklanan dökülmeler için avokado yağı tavsiye edilmektedir. Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı, argan yağı, biberiye yağı, kayısı yağı ve fındık yağı gibi ürünler tavsiye edilmektedir. Sonuç olarak, saçınızın dökülmesinin nedenini tam olarak araştırmanız gerekir.

Doğru tespit, tedavide çok önemlidir.

Günlük yaşantımızda dikkat edeceğimiz şeyler nelerdir?

Saç dökülmesini önlemek için, hastanın günlük yaşamında yapacağı şeyler de vardır. Bunları uygulayarak saç dökülmesi azaltılabilir veya tamamen durdurulabilir.

✓ Doğal zeytinyağlı sabunları tercih etmek gerekir. Saç dökülmesine doğal çözüm seçeneklerinde klasik tercihtir. Her zeytinyağlı sabun doğal değildir. Bu nedenle güvendiğiniz aktarlardan doğal el yapımı zeytinyağlı sabunları satın alabilirsiniz.

✓ Kullandığınız şampuan saçınızı döküyorsa, saçınıza uygun şampuan tercih etmelisiniz. Saçınıza zarar veren şampuanları kullanmamalısınız.

Okuyun  Saç Uzatan Vitaminler Nelerdir?

✓ Gerçek zeytinyağı ile saçınıza masaj yapın. Bu hem saçlara iyi gelir hem de baş ağrılarına iyi gelir.

✓ Saç kurutma makinasıyla saçınızı kuruturken, saç köklerini yakmamaya özen gösterin.

✓ Kimyasal saç bakım ürünleri ve spreyler, saç dökülmesine neden olmaktadır.

✓ E ve B12 vitamin takviyesi gerçekleştirin.

✓ Psikolojiniz düzgün olmalıdır. Kellik sorunu birçok erkeğin psikolojisini bozar. Öncelikle stres yapmamalısınız. Psikolojiniz her zaman için düzgün olmalıdır.

✓ Düzenli hava almayan saçlar zayıflar. Özellikle kış aylarında giydiğimiz bere türü koruyucu giysiler, saçın havalanmasını önler. Şapka, örgü şapka ve benzeri giysiler, baş kısmını havasız bırakabilir. Bu durumda saç kökleri zayıflayabilir.

✓ Saç dökülmesi, bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Yetersiz beslenme, kansızlık, mantar hastalığı, kalp hastalıkları, aşırı kilo kaybı, A vitamini kaybı, tiroit hastalıkları ve anemi, hormonal hastalıklar, saç dökülmesi ile kendini gösterebilir.

Источник: https://erkekse.com/erkeklerde-sac-dokulmesi/

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözüm Önerileri

Saçlarda Aşırı Dökülmeye ve Seyrekleşmeye Doğal Çözüm

Herkesin sandığının aksine, saç dökülmesinin yaşla bir ilgisi yoktur, çoğu zaman genetiktir ve genellikle bakımsız saçlar dökülür. Saçların uzaması ile birlikte görülen bu rahatsız edici duruma çözüm niteliği taşıyacak doğal maskeler ve çözümler var ve bunları yaparak saç dökülmesinden kurtulabilirsiniz.

Saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Saç dökülmelerinin ana sebeplerinden birisi, saçlar için gerekli temel besinleri tüketmemektir. Saç şekillendirme ve saç boyama işlemleri için kullanılan kimyasalların aşırı kullanılması durumunda da saçlarımız güçsüz düşerek dökülebilir.

Düzensiz beslenme alışkanlıkları, hormonal düzensizlikler, bazı ilaçlar, kepek, genetik kellik ve diğer kafa derisi hastalıkları da saç dökülmesinin diğer sebepleridir.

 Bunun yanında, stresli bir hayat yaşamak, tansiyon gibi etkenler de saçın dökülmesini sağlar.

Saçlarımızın dökülmemesi için bunlara dikkat etmeliyiz

 • Saçımızdaki dolaşıklığı çözmek için geniş dişli bir tarak tercih etmeliyiz, ince veya normal dişli tarakları sadece şekil vermek için kullanmalıyız. Islak saçlar için olabildiğince geniş dişli taraklar tercih edilmelidir.
 • Saçlarımız ıslakken saç taramamak saç dökülmemesi açısından en iyi tercih olacaktır. Yarı kurulukta veya tam kuruduktan sonra tarayabilirsiniz.
 • Havlunuzla çok sert ve baskılı bir şekilde saçlarınızı ovmayın, yumuşak bir havluyu nazik bir biçimde nem almak için kullanın.
 • Saçlarınızın diplerine masaj yaptığınızda o bölgedeki kan akışını hızlandırarak saç dökülmelerini engellemeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Taraklarınızı her hafta düzenli olarak temizleyin. Saçlarınızın diplerine kadar değebilen tarakların kirli olmasını istemezsiniz.
 • Saç derisinin rahatlamasını sağlamak için, paraben içermeyen şampuanlar kullanmaya dikkat edin.
 • Saçınızı 3 günde bir şampuan veya saç durulayıcı kremlerle yıkayın.
 • Saç kurutma makinelerinde aşırı sıcakta ve uzun süre saçlarınızı bekletmeyin. Aşırı sıcak saçlarınızı güçsüzleştirir ve dökülmesine sebep olur.
 • Aşırı sıktırılmış at kuyruğu gibi saç şekilleri de saçlarınızın dökülmesine yardımcı olur.
 • Sağlıklı beslenin ve tek tip beslenme çeşitlerinden uzak durun.
 • Saç için spa ve masaj hizmeti veren yerlere gidip bunların saçlarınızı nasıl canlandırdığına tanıklık edebilirsiniz.
 • Lazer terapi de saç dökülmesine karşı etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.

Saç dökülmesi için evde yapabileceğiniz doğal maskeler

Saç güçlendirici yeşil çay maskesi

 • Taze hazırlanmış 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 yumurta sarısı

Yumurta sarısını güzelce ezip karıştırdıktan sonra yeşil çayı da ekleyerek bir süre daha karıştırın. Eğer kalın bir karışım elde ettiğinizi düşünüyorsanız biraz daha yeşil çay ekleyebilirsiniz. Saçlarınızı ortadan ikiye ayırdıktan sonra, saç maskesini uygulayabilirsiniz.

Saçlarınıza duş bonesi veya poşet geçirip 30 dakika etki etmesi için bırakın. Şampuan veya temizleyici ile saçlarınızı yıkayıp durulayın. Yeşil çayın içindeki antioksidanlar sayesinde saçlarınız güçlenecek ve kopma, dökülme gibi sorunlar ortadan kalkacaktır.

Bu maskeyi haftada en az 2 kere uygulamanızı öneriyoruz.

Saç dökülmesini önleyen soğan maskesi

 • 1 orta büyüklükte soğan
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı

Soğanı ezerek suyunu ayrı bir kaba alın. Soğan suyu, bal ve zeytin  yağını karıştırın. Haftada bir saç derinize sürüp 1 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. 5 dakika sonra durulayabilirsiniz.

Hızlı saç uzatan hardal maskesi

 • 1 yemek kaşığı toz hardal
 • 3 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı su

Krem kıvamı alana kadar bütün malzemeleri bilikte karıştırın. Saç diplerinize bu karışımla 2-3 dakika masaj yaparak güzelce yedirin. 20 dakika sonra, saçlarınızı güzelce durulayarak temizleyin.

 Bu maske, saç derinizdeki kan akışını hızlandırarak daha hızlı büyümesini ve daha kuvvetli olmasını sağlar.

Maskeyi haftada 1 uygularsanız 1 ayda sonuçlarını hissetmeye başlayacaksınız.

Saç besleyici elma sirkesi tarifi

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay bardağı mayonez

Mayonez ve elma sirkesini birbirine katarak güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçın her bölgesine eşit şekilde gelecek şekilde ellerinizle ovarak sürün. Saçınıza yumuşaklık katacak bu karışımı 45 dakika kadar saçlarınızı bol suyla durulayarak çıkarabilirsiniz.

Saç dökülmesini önleyen Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü saç dokularını besleyen zengin içeriklere sahiptir. Saç dökülmesinin de etkili bir şekilde önüne geçecektir. Bunun için;

 1. Hindistan cevizi sütünü saçlarınıza ve saç derinize uygulayın ve bununla saç derinize masaj yapın.
 2. 15-20 dakika Hindistan cevizi sütünün saçlarınızda kalmasına izin verin.
 3. Bu işlemi haftada 1 uygulayarak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Siz de uyguladığınız ve olumlu sonuç elde ettiğiniz, tarif, maske ve yöntemleri yorumlar bölümünden bizimle ve bu sorunla karşılaşan diğer bayanlarla paylaşabilirsiniz.

Bu yazı Mar 29, 2018 tarihinde güncellendi

Источник: https://www.ciltsitesi.com/sac-bakimi/sac-dokulmesine-karsi-dogal-cozum-onerileri/

Seyrek Saç Nasıl Gürleşir?

Saçlarda Aşırı Dökülmeye ve Seyrekleşmeye Doğal Çözüm

Saçlarda seyrelmelerin meydana gelmesi hem erkeklerde hem de bayanlarda olabilen bir durumdur ve bu durum dış görünüşü olumsuz etkilediğinden dolayı seyrek saç nasıl gürleşir diye merak edilmektedir.

Saç seyrelmesi nedir diyecek olursanız saçların tamamen dökülmeden kısmi dökülmelerin olduğu ve bir süre sonra dökülmelerin son bularak saç teli sayısının iyice az kalması olarak tanımlayabiliriz.

Bu tanımlamadan yola çıkarak kellik ile saç seyrelmesinin kesinlikle karıştırılmaması gerektiğini, her ikisinin de farklı şeyler olduğunu belirtmek istiyoruz.

Saçların seyrelmesi çeşitli dış etkilerden dolayı olabileceği gibi kişinin sahip olduğu psikolojik surumda saç seyrelmelerinin yaşanmasına neden olabilir. Stresli bir yaşam sürüp yeterli düzeyde vücudunu dinlendiremeyen kişilerde ilk olarak saç dökülmeleri başlar ve bu durum saçların seyrelmesine neden olur.

Mevcut stresli yaşam devam edecek olursa dökülmeler hızlanır ve kellik problemi ortaya çıkar. Bu yüzden saçlarda seyrelmeler meydana geldiğinde durum önemsenmeli ve dökülmelere neden olan problemler ortadan kaldırılmalıdır. Unutmayın ki seyrek saçlı olmak kel olmaktan her koşulda daha iyidir.

Bu yüzden halen saçlarınız varken saçlarınız seyrek olsa bile saçlarınızın kıymetini bilin ve saçlarınızı daha güçlü hale getirmek için ne gerekiyorsa yapın.

Saçlar neden seyrekleşir?

Aşırı derecede derde sahip olan ve neredeyse günün 24 saati yaşadığı sıkıntıları düşünen kişilerin kısa süre içerisinde saçları dökülmeye başlar. Dökülme oranı arttıkça da kişinin saçları seyrekleşir hatta bu durum devam ederse kişi kel daha olabilir.

Uzmanlar bir kişinin gün içerisinde ortalama olarak 20-100 arasında saç telinin döküldüğünü ve bu durumun normal olduğunu dile getirmektedir. Ancak meydana gelen dökülmeler 100 telden fazlaysa bu kısa süre içerisinde saçlarınızın seyrekleşeceğine hatta bir süre sonra kel olacağınıza işaret eder.

Deneme yanılma yaparak saçlarınızdaki dökülme oranını hesaplayabilir ve bu doğrultuda önlemler alabilirsiniz. Sabah kalktığınız zaman saçlarınıza aşırı bakı uygulamadan saçlarınızı parmaklarınızın arasına alın ve çekin.

Bu çekme işlemi sonrasında elinizde 100’den fazla saç teli bulunuyorsa bu kelleşme yolunda ilerlediğinizi gösterir. Saçlarınızı güçlendirmek adına önlemler alarak dökülmeleri sonlandırabilirsiniz.

Seyrek saçlar nasıl gürleşir konusuna açıklık getirmek için öncelikle mevcut saçların hangi sebeplerden dolayı döküldüğü tespit edilmelidir. Üstteki paragrafta da belirttiğimiz gibi dökülmelerin birçok nedeni bulunmaktadır. En çok korkulan neden ise genetik dökülmelerdir. Genetik dökülmelere tıp dünyası henüz bir çözüm bulamamıştır.

Genetik nedenlerle başlayan dökülmeler ilk etapta seyrekleşmelere, ilerleyen dönemlerde ise kelliği neden olmaktadır. Genetik dökülmeler sonucu meydana gelen saç seyrelmesinden kurtulmak için yapılacak olan tek şey saç ekimidir. Ense bölgesinden alınan saçlar dökülen kısımlara ekilerek saçlarınız eski görünümüne kavuşturulabilir.

Ense kısmından ekilecek saçların alınmasının temel sebebi ensede yer alan saçların en geç dökülen saçlar olmasıdır. Ensenizdeki saçlarda dökülmeden saç ektirmenizi tavsiye ederiz. Saçlarınızın genetik dökülmelerden ileri gelip gelmediğini anlamak için anne tarafınızda yer alan akrabalarınızı gözlemleyin. Çünkü saç dökülmeleri anne tarafındaki genlerden kaynaklanmaktadır.

Örnek olarak dayınızın saçları dökülmüşse sizde meydana gelen dökülmeler genetik kaynaklıdır diyebiliriz.

Seyrek saçlar nasıl gürleşir

Çevre koşulları ve yaşam şartları nedeniyle meydana gelen saç seyrelmesi kolay bir şekilde önlenebilir. Örnek olarak aşırı tozlu ortamlar içerisinde yer alıyorsanız daha hijyenik ortamlarda yer almaya özen göstererek saçlarınızın yıpranmasını önleyebilirsiniz.

Ayrıca saçlarınıza şekil vermek için jole, waks ve saç spreyi kullanıyorsanız bunlarsa saçlarınızın dökülüp seyrekleşmesine neden olabilir. Sadece özel günlerde bu ürünleri kullanıp sosyal yaşamda doğal olmaya özen gösterirseniz saçlarınızı gürleştirebilirsiniz. Ayrıca saç besleyici maskeler yapmanız da saçlarınızın sağlıklı bir hal almasını sağlayacaktır.

Özellikle badem yağı ile yapılan maskelerin besleyici özelliği bulunmaktadır. Bu yağları kullanarak yapacağınız maskeler kısa süre içerisinde cevap vermeyecektir. Bu yüzden bu maskelere uzun bir süre yapmanız gerekmektedir. Saçların gürleşmesi için kullanılan bir diğer maske ise yumurta maskesidir. Yumurtanın beyaz kısmını ayırın ve içerisine badem yağı katarak saçlarınıza yedirin.

Bu haldeki saçlarınızı yarım saat sonra ılık suda yıkayın. Bu maskeyi daimi olarak yapmanız durumunda seyrek olan saçlarınızın gürleştiğini gözlemleyeceksiniz.

Uzmanlar uyku düzeninde ve beslenmede meydana gelen bozulmaların da saçların dökülmesine neden olduğunu dile getiriyor. Dengeli beslenip zamanında yatıp kalkmanız saç sağlığınız için önemlidir. Metabolizmanızda meydana gelecek olan en küçük değişimin saçlarınızı ciddi manada etkileyeceğine emin olabilirsiniz.

Saçları en çok besleyen şey şüphesiz vücudunuzda yer alan kan ve derinizde yer alan gözeneklerdir. Kan dolaşımını arttırmak adına her gün saç köklerinize saçlarınıza zarar vermeden masaj yapın.

Yaptığını masaj gözeneklerin açılmasını sağlayacağı gibi kan dolaşımını da arttıracağından saçlarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

Seyrek saç kesim modelleri

Seyrek saçları olan kişiler saçlarını bazı şekillere sokacak olurlarsa bu durum saçlarının olduğundan daha gür görünmesini sağlayacaktır. Saç kesimi kişinin yüzüne göre tayin edilmelidir. Sırf saçlarınızın olduğundan daha gür görünecek diye size yakışmayacak türden bir modeli de seçmemelisiniz. Bu yüzden sizlere bazı saç kesim örneklerini sunmak istiyoruz.

Seyrek saç kesim modellerine baktıktan sonra sizler de kendinize yakışacak ve saçlarınızı olduğundan daha gür gösterecek bir modeli aklınızda canlandırabilirsiniz. Saçlar özellikle gençlik döneminde lazımdır. Yaş ilerlediği zaman insan artık saçlarını pek de önem vermiyor.

Bu yüzden seyrek saçlarından yakınan kişiler genellikle yaşı küçük olan kişilerdir. Günümüzde saçları daha fazla gür göstermesi için çeşitli saç tonikleri üretildi.

Eğer saçlarınızdaki seyrelme aşırı derecede fazlaysa bu saç toniklerini alarak saçlarınıza uygulayabilir ve bu sayede saçlarınızı olduğundan daha fazla gür gösterebilirsiniz.

Источник: https://www.bilgitimi.com/seyrek-sac-nasil-gurlesir.html

Saç Dökülmesine Doğal Çözüm Önerileri | Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saçlarda Aşırı Dökülmeye ve Seyrekleşmeye Doğal Çözüm

Saç dökülmesine doğal çözüm yolu bulmak, saç dökülmesini engelleme girişiminden daha zor ve güç olabilir. Bu nedenle önce saç dökülmesinin nedenleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bir çok kişi için büyük sorun haline gelen saç dökülmesi erken fark edildiğinde tedavi edilmesi mümkün gözüküyor. Gençlerden tutun da yaşlılara kadar bir çok kişinin saçları dökülmektedir. Üstelik kadın erkek fark etmeksizin.

Kadınlar genelde cilt problemleri ile ilgilenirken saçlarının döküldüğünün farkında bile değillerdir.Çünkü toplumumuzda saç dökülmesi erkeklere özgü bir durummuş gibi görünmektedir. Fakat kadınlarda bu durum daha sık görülmektedir.

Hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunu olan saç dökülmesine, doğal çözüm için başvuracağınız birçok yöntem bulunmaktadır. Saç dökülmesinin nedenini bulmadan bunu önlemek pek mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle saç dökülmesi nedenlerini açıklayacağım. Siz de bu bilgiler dahilinde sorunun kaynağını teşhis edebilir, kendinize uygun tedavi yöntemi bulabilirsiniz.

》Yaşlanmaya bağlı dökülme

 • 50 yaş  üzeri kadınlar veya erkeklerde saçlar incelerek dökülmeye başlamaktadır. Ancak bu dökülmenin sebebi henüz açıklamamıştır.

》Saçların aşırı işlem görmesi

 • Saçları her gün şekillendiricilerle şekillendirmek saç dökülmesine neden olabilir. Bu şekillendiriciler arasında saçı düzleştirmek, saç örgüsü yapmak, maşa yapmak, saçlara jole sürmek, sıkı bağlamak saçların dökülmesin neden olmaktadır.

》Hormonların dengesiz olması

 • Bazı kadınların ergenlikten itibaren bazılarının ise 30 yaşından itibaren hormonlarında dengesizlik oluşmaya başlar ve bu durumda saç dökülmesine neden olur.

》Düzensiz diyetler ve hızlı kilo kaybı

 • Aşırı bir şekilde kilo kaybetmek saç dökülmesine neden olmaktadır. Bunun nedeni ise protein eksikliği ve A vitamini eksikliğinin saç dökülmesine neden olmasıdır.

》Aşırı stres

 • Her hastalıkta olduğu gibi saç dökülmesi sorunu da stresten kaynaklanmaktadır. Bunu engellemek için sizi üzen şeylerden uzak durmalı günün yorgunluğunu çeşitli aktivitelerle atarak sakin olmalısınız

》Menopoza girme

 • Bu dönemde kadınlarda görülen hormonlardaki değişim saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu dönemde kullanılan ilaçların yan etkisinden kaynaklandığı düşünülse de araştırmalara göre hormonlardaki değişiklik etkilemektedir.

》Dengesiz ve sağlıksız beslenme

 • Bazı besinleri tüketmemek de saçların dökülmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesine doğal çözüm olan, D vitamini, bakır ve çinkoların yeterince alınmaması saç dökülmesine yol açmaktadır.

》Doğum kontrol hapları

 • Kadınlarda yumurtlamayı önleyen bu hap saç dökülmesine yol açabilmektedir. Bazı uzmanlar da saatinde içilmediğinde saçların döküleceğini söylemiştir.

》Hamilelik

 • Hamilelik döneminde kullanılan vitamin hapları sayesinde saçların gürleştiği söylenir. Ancak doğumdan sonra annenin aşırı kan kaybetmesinden veya sağlıklı besinler tüketmemesinden  kaynaklı bir saç dökülmesi oluşmaktadır.

》Yanlış kozmetik ürün kullanmak

 • Bir çok kozmetik ürün içerisinde zararlı kimyasallar barındırabilmektedir. Bunlar zaten saçlarınız için zararlı iken, bir de saçınız için uygun olmayan yanlış kozmetik tercihleri saçlarınızı daha da yıpratacak ve dökülmesine neden olabilecektir.

Tüm bu etmenler dışında saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasına giren diğer sebepler ise aşağıda belirtilmiş olup, bu nedenlerden dolayı saç dökülmesine doğal çözüm yolu bulmak çok zordur. Eğer siz de bu nedenlerden dolayı saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız bir uzmana görünmeniz daha iyi olacaktır.

Doğal yollarla tedavisi çok zor olan saç dökülme nedenleri şunlardır:

 • Genetik faktörler
 • Saç derisinde oluşan hastalıklar ( Saç derisinde oluşan sedef, saçkıran, saç kökü iltihabı)

Hazırlanışı ve uygulanışı

 • Zeytin yağını ve yumurtayı blenderden geçirin ve saçınızın diplerinden başlayın ve masaj yaparak iyice sürün.
 • 20 dakika kaldıktan sonra ılık su ile yıkayın.
 • Haftada iki kez tekrarlayın.
 • 3 ay düzenli uygularsanız dökülen yerlerden küçük saçların çıktığını fark edeceksiniz.

Saç Dökülmesine Doğal Çözüm İçin Hangi Bitkisel Yağlar Kullanılmalı?

 • Zeytin yağı
 • Avokado yağı
 • Badem yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Kayısı yağı
 • Argan yağı
 • Lavanta yağı
 • Üzüm çekirdeği yağı

Saçlarınız için yukarıda listelediğim bakım maskelerinden ya da bitkisel yağları kullanarak saçlarınız için uygun olanı seçip uygulayın.

Bu maske ve bakım yağlarını kullanmadan önce mutlaka bir doktora gidin, saçın dökülmesinin gerçek nedenini öğrenin. Ciddi bir rahatsızlıktan dolayı dökülmüyorsa bu tedavi yöntemleri işe yarayacaktır. Ancak ciddi bir rahatsızlığınız varsa önce onu tedavi edin sonra bu doğal çözümleri deneyin.

Eğer bunlardan da yanıt almazsanız size saç ektirmenizi öneririm.

Söz Sizde

Evet, saç dökülmesi için bildiklerimi sizlerle paylaştım. Sizin de bu konudaki tecrübeleriniz varsa yorum yaparak bizlerle paylaşmanızı isterim.

Özellikle saç ekimi konusunda bildiklerinizi merak eden okuyucularımız olacağını düşündüğümden deneyimlerinizi anlatmanız oldukça yararlı olacaktır.

Umarım böyle bir sorun ile karşılaşmaz ve çözüm yolu arayışında bulunmak zorunda kalmazsınız. Sağlıklı, güzel ve mutlu kalın…

Источник: https://dogalyollar.com/saglik/sac-dokulmesine-dogal-cozum/

Saç dökülmesine karşı çözüm önerileri

Saçlarda Aşırı Dökülmeye ve Seyrekleşmeye Doğal Çözüm

Saç dökülmesi sorununu önlemek için öncelikle nedenini doğru tespit etmeniz gerekiyor. Günde 50-150 tel arasında saç teli dökülmesi normaldir.

Dökülmeniz bu sınırın üzerine çıktıysa ve bir süredir düzenli olarak devam ediyorsa bir uzmana başvurmanız gerekiyor. Dermatoloji uzmanı gerekli tahlil ve saç analizlerini yapıp, dökülmenizin kaynağını bulacaktır.

Bu sayede erken teşhis ile doğru tedaviye başlayabilir ve kelliğe varabilen dökülmeleri engelleyebilirsiniz.

Eğer saç dökülmeniz kısa süreli ve dönemlik ise panik yapmanıza gerek yok. Dökülmenizin nedeni mevsimsel geçişler ya da yanlış şampuan kullanımı olabilir. Bu durumda gerekli saç bakımını yaparak ve saç için kullandığınız ürünleri değiştirerek dökülmeyi durdurabilirsiniz.

Genetik saç dökülmesi nasıl önlenir?

Genetik yani erkek tipi saç görülmesi, en sık görülen saç dökülmesi çeşididir. Erkeklerde testosteron hormonunun fazla salgılanması ile, kadınlarda ise hormonal bozukluklar nedeniyle oluşur. Kalıtsal saç dökülmesinin kesin bir tedavisi yoktur.

Saçlar ergenlik döneminden itibaren dökülmeye başlar ve kişinin genetik yapısına bağlı olarak devam eder. Seyrelme derecesi ya da ilerleyen dönemlerde kellik durumu sizi rahatsız ediyorsa, saç ekimi yaptırarak kalıcı tedaviye ulaşabilirsiniz.

Kadınlarda ise bu durum çeşitli hormon ve doğum kontrol haplarının kullanılması ile çözümlenebilir.

Doğru beslenme ile saç dökülmesi nasıl önlenir?

Demir ve vitamin eksikliğinden kaynaklı saç dökülmelerinin ana sebebi sağlıksız beslenmedir. Yetersiz ve tek tip beslenme, sürekli fast food tüketimi gibi nedenler vücutta vitamin eksikliğine neden olur.

Saç kökleri ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamadığında, saçın uzaması için gerekli olan keratini üretemez. Bu da saç köklerinin ölmesine ve dökülen saçlar yerine yenilerinin çıkamamasına neden olur.

Doğru beslenme rutini oluşturarak saçınız için gerekli olan vitamin, mineral, demir, çinko ve kollojeni alabilirsiniz.

Vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri organik sebze ve meyve tüketimini arttırarak sağlayabilirsiniz. Ayrıca vücuda zararlı maddelerin girmesini engelleyen, antioksidan özellikli yeşil sebze tüketimini arttırmalısınız.

Eğer saç dökülmeniz bir süredir devam ediyorsa protein ağırlıklı beslenme düzenine geçmeniz gerekiyor. Aldığınız proteinin fasulye gibi baklagillerden ve hindi gibi sağlıklı beyaz etten olmasına özen gösterin.

Beslenme rutininizi değiştirmenize rağmen, tahlillerde özellikle demir ve çinko eksikliği görülüyorsa dışarıdan vitamin takviyesi de kullanabilirsiniz.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Doğru saç bakımı

Hava kirliliği, egzoz dumanları, güneşten gelen zararlı UV ışınları, saç düzleştiriciler saçların yıpranmasına neden olur. Doğru saç bakımı ile kırılan, matlaşan ve yıpranan saçlarınızı tekrardan canlandırabilirsiniz.

Öncelikle zararlı kimyasal içerikler içeren saç ürünlerinden uzak durmanız gerekiyor. Saç bakımınız için olabildiğince doğal içerikli ürünler kullanın.

Haftada bir gün saç köklerine nemi verecek saç maskesi yapmaya özen gösterin. Saça aşırı ısı veren düzleştirici, fön makinası gibi cihazlardan olabildiğince uzak durun.

Saç şekillendirici ürünler kullanmak durumunda kalırsanız, öncesinde ısıya karşı bakım uyguladığınıza emin olun.

Saç dökülmesi için bitkisel çözümler

Doğal içerikleri ile saçınıza zarar vermeyecek olan bu maske ve kürleri, evde kendiniz de kolaylıkla uygulayabilirsiniz:

 • Soğan/Sarımsak: Kükürtlü içerikleri ile saç derisindeki toksinleri temizler, kan dolaşımını arttırarak yeni saçların çıkmasını tetikler.
 • Biberiye yağı: Antioksidan özelliği sayesinde, saçı dışarıdan gelen zararlı etkenlere karşı korur. Aynı zamanda saç köklerini canlandırarak yeni saç oluşumunu sağlar.
 • Aloe vera: Vücutta pH dengesinin korunmasını sağlayarak, saç köklerinin ihtiyacı olan nemi sağlar. Bu sayede saç kökleri beslenir, parlak ve canlı saçlara kavuşursunuz.
 • Isırgan otu: İçerdiği demir, kalsiyum, A ve C vitaminleri ile saçın ihtiyacı olan vitaminleri almasını sağlar. Saçlar eski sağlığına kavuşurken, aynı zamanda saç derisine gerekli olan nem sağlanır ve kepek sorunu da önlenmiş olur.
 • Avokado yağı/Hindistancevizi yağı: A, B, C, D, E vitaminleri içeren bu yağlar, saç köklerinin onarılmasını sağlar.

Lavanta kürü:

3 su bardağı suyu kaynatarak, içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta atın. Demlenene kadar bekleyip süzün. Temiz olan saçlarınızı bu su ile yıkayıp, yaklaşık 30 dakika bekletin. Lavanta, içerdiği antioksidanlar ile saçınızı dışarıdan gelecek zararlı etmenlere karşı koruyacak. Bu sayede saçlarınız canlanırken, çevresel faktörlerden kaynaklı dökülmeler de önlenecektir.

Karanfil kürü:

Kaynatılmış oklan 1 bardak suyun içerisine yaklaşık 20 tane karanfil tohumu atın. Bir gece demlenmesi için bekleyin. Demlenmiş olan suyu ıslak saçlarınıza uygulayıp, tarayarak her bölgeye yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bu kürü uyguladıktan sonra herhangi bir durulama işlemi yapmanıza gerek olmayacaktır. Düzenli uygulama sonucunda dökülmenin durduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Adaçayı kürü:

Bir tutam adaçayı ile 1 su bardağı elma sirkesini karıştırın. Haftada 1 gün saçınızı bu karışım ile yıkayın. Kürü uyguladıktan sonra saçlarınızı durulamamaya özen gösterin. Saç kökleriniz güçlenmeye ve saçlarınız parlamaya başlayacak.

Saç çıkarma maskesi:

Ölmüş saç hücrelerinin yerine yenilerini bu maske yardımı ile çıkartabilirsiniz. 1 fincan doğal zeytinyağı, 1 yemek kaşığı çörekotu yağı, 1 yemek kaşığı defne yağı, 1 yemek kaşığı maydanoz tohumunu karıştırın. Masaj yaparak, başta saç dipleriniz olmak üzere tüm saçınıza uygulayın. Bu maskeyi saçınızda 2 saat bekletip, haftada 1 gün uygulayabilirsiniz.

Saç dökülmesine karşı kür:

10 gram sarımsak yağı, 10 gram çam terebentin yağı ve bir kaşık zeytinyağını karıştırın. Özellikle saç derisine masaj yaparak uygulayın ve ortalama bir saat bekletin. Haftada bir gün yapacağınız bu maske ile, birinci ayın sonunda saçlarınızdaki dökülme azalmaya başlayacaktır.

Medikal Tedaviler

Saç dökülmesinde en kalıcı tedaviler, medikal yöntemlerle gerçekleştirilenlerdir. Evde uygulayabileceğiniz bakımlar ile de tedavi hızını arttırabilirsiniz.

İlaç tedavisi:

Saç dökülmesi yeni başlamış kişilerde etkili olabilir. Saç dökülmenizin nedeni ve aşamasına bağlı olarak, verilecek ilacın dozajı doktorunuz tarafından belirlenecektir. İlaç tedavisi zaman alan bir süreçtir ve düzenli kullanım sonucunda saç dökülmeniz kesilecektir.

Saç ekimi:

Genetik saç dökülmesinin kalıcı çözümüdür. Saç kökleri ölmüş ve dökülme görülen bölgelerde yeni saç oluşumu başlamamışsa, saç ekimi işlemi yapılabilir. Saç ekimi operasyonu sırasında Sedasyon anestezi tekniği kullanıldığı için herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Ayrıca kullanılan FUE tekniği sayesinde hem donör bölgede hem de ekim bölgesinde herhangi bir kanal açma işlemi yapılmadığından, saç ekimi operasyonundan sonra herhangi bir iz oluşmaz. Saç ekimi işleminden sonra 1 sene içerisinde ekilen saçların neredeyse tamamı çıkmış olur.

Bu işlemde ekilen saçlar ömür boyu kalıcı olup, kendi saçlarınız gibi doğal gözükür.

PRP: PRP tedavisinde herhangi bir cerrahi işlem olmaz. Kendi vücudunuzdan alınan ve ayrıştırılan kök hücreler, saç köklerine enjekte edilir.

Bu sayede saç kökleri için gerekli olan vitamin, mineral, aminoasit ve keratin maddeleri sağlanmış olur. PRP tedavisi her ne kadar hormonal dökülmelerin engellenmesinde etkili olmasa da zayıflayan saç köklerini canlandıracaktır.

Ayrıca düzenli olarak yaptıracağınız PRP seanslarının sonucunda saçlarınız sağlıklı bir hal alıp, dökülmesi en aza inecektir.

Kaynaklar:

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

https://www.wikihow.com/Prevent-Hair-Loss

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/sac-dokulmesi-cozum-onerileri/

Saç Dökülmesine Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm | Cilt Bakımı

Saçlarda Aşırı Dökülmeye ve Seyrekleşmeye Doğal Çözüm

Dış görünüşümüzün en önemli tamamlayıcıları arasında yer alan saçlarımız, yeterli özeni ve bakımı gösterdiğimizde yüz güzelliğimizi de destekliyor.

Sağlıklı, canlı, mat olmayan ve ışıl ışıl saçlarımız sayesinde hem yüzümüzün hem de giydiğimiz kıyafetlerin daha estetik görünmesini sağlıyoruz.

Saçlarımız seyreldiğinde, yıprandığında ya da karmakarışık göründüğünde ise cilt bakımımıza, makyajımıza ve kıyafetlerimize ne kadar özen gösterirsek gösterelim maalesef ki yeterince güzel ve şık görünemiyoruz.

Kısacası saçlarımız, tepeden tırnağa şık olabilmemiz için mutlaka yeterli ilgiyi göstermemiz gereken en önemli aksesuarlarımız arasında yer alıyor.

Lakin saçlarımız bazen yanlış saç bakım uygulamalarımız, saçımızı sürekli röfle, maşa, saç boyama vb. işlemlere tabi tutmamız yüzünden maalesef ki zamanla yıpranıyor, inceliyor ve belirli bir süre sonra da dökülmeye başlıyor.

Saç dökülmesine çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmak istediğimiz bu yazımızda aynı zamanda saç dökülmesinin nedenlerine değinmek, yıpranan ve dökülen saçlarınızı nasıl eski sağlığına kavuşturabileceğinizle ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Saç dökülmesine evde çözüm önerileri vermeden önce saç dökülmesi ne olur sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum.

Genellikle saçların sık sık ısıya maruz bırakılmasından kaynaklanan saç dökülmesinin ardında bazen stres, yanlış şampuan seçimi hatta vitamin ve mineral eksikliği bile yer alabiliyor.

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Menopoz
 • Diyabet, anemi, tiroid vb. birtakım rahatsızlıklar
 • Stres ve travma
 • Gebelik
 • Dengesiz ve düzensiz beslenme
 • Saçı sürekli maşa, fön gibi işlemlere maruz bırakma
 • Sık sık saçları boyatma

D vitamini başta olmak üzere bazı vitamin ve minerallerin eksikliği saç dökülmesine neden olur. Daha ayrıntılı bilgi için Saç Dökülmesi Neden Olur yazımızı inceleyebilirsiniz.

Saç dökülmesine doğal çözüm önerilerini evde uygulayarak saç dökülmesini önlemeniz mümkün. Sizlere en etkili bazı kür ve maske tariflerini vermek istiyorum.

Saç Dökülmesini Durduran Lavanta Kürü

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun yıpranan, incelen ve dökülmeye başlayan saçlara sahip tüm kadınlara ve erkeklere önerdiği lavanta kürü, saçları besliyor, saç köklerini güçlendiriyor ve yeni çıkan saçların da daha güçlü ve sağlam olmasına olanak tanıyor.

Saçlarınızdaki dökülmeyi ve seyrelmeyi önlemenin yanı sıra saç dökülmesine karşı bir önlem olarak da bu kürü deneyebilirsiniz.

Saçlarınızdaki dökülme tamamen duruna dek bu kürü haftada birkaç sefer muhakkak saçlarınıza uygulamanızı öneriyoruz.

Malzemeler:

 • Bir tutam lavanta
 • 3 su bardağı su

Hazırlanışı:

 • Öncelikle suyu bir çaydanlıkta kaynatmaya başlatın. Ardından kaynamakta olan suya bir tutam lavanta bitkisini ilave edin.
 • Bu bitkisel karışımı yaklaşık 5 dakika daha kısık ateşte kaynatın.
 • Kaynayan kürü bir süre ılımaya bırakın.
 • Ilıyan lavanta suyunu süzün ve elde ettiğiniz bu suyla saçlarınızı güzelce kökten uca yıkayın.
 • 30 dakika kürün saçlarınıza ve saç derinize nüfus etmesini bekleyin.
 • Ardından saçlarınızı bol ılık suyla durulayın.

Saç Uzatan Şampuanlar

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç Dökülmesini Önleyen Isırgan Otu Kürü

Genel sağlığımızın yanı sıra saç ve cilt sağlığımıza da pek çok açıdan katkıda bulunan ısırgan otu ile hazırlayabileceğiniz bu kür, saçlarınızdaki dökülmeyi ve kepeklenmeyi engelliyor.

Malzemeler:

 • Bir tutam ısırgan otu
 • 3 su bardağı su

Hazırlanışı:

 • 1 tutam ısırgan otunu kaynamakta olan suya ilave edin ve yaklaşık 5 dakika daha kısık ateşte kaynatın.
 • Ardından ocaktan alın ve ılımaya bırakın.
 • Karışım ılıdığında ısırgan otu suyunu süzün.
 • Elde ettiğiniz bu suyla saçlarınızı iyice yıkayın.
 • 30 dakika kürün saçlarınıza derinlemesine nüfus etmesini bekleyin.
 • 30 dakikanın sonunda saçlarınızı bol suyla durulayın.
 • Bu kürü saçlarınıza haftada bir iki sefer uygulayarak kısa sürede saçlarınıza parlaklık, canlılık kazandırabilir, saçlarınızın gürleşmesini garantileyebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Kesin Çözüm: Zeytinyağı ve Elma Sirkesi Mucizesi

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın saç dökülmesine oldukça iyi gelen bu kür tarifi sayesinde hayalinizdeki gösterişli ve canlı saçlara en yakın zamanda kavuşabilmeniz mümkün.

Malzemeler:

 • 1 adet aloe vera yaprağı
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri bir kasede güzelce karıştırın.
 • Karışımı saç diplerinize parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak ve yedirerek sürün.
 • 2 saat bekledikten sonra saçlarınızı tamamen bitkisel bir içeriğe sahip bir saç şampuanı ile yıkayın.
 • Haftada en az 2 kez bu maskeyi saçlarınıza uygulayın.

Zeytinyağının Saç Faydaları

Kantaron Yağının Saça Faydaları

Limonun Saç Faydaları

Kilin Saça Faydaları

Saç Dökülmesine Evde Çözüm

Saç Dökülmesini Engelleyen Sarımsak Kürü:

Saçlara kapsamlı bir bakım yapan ısırgan otu ile yemeklerimizde severek kullandığımız, harika bir iltihap giderici olan sarımsağı kullanarak kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu kür, saçlarınızın yenilenmesini ve eskisinden daha da sağlıklı olmasını sağlıyor.

Malzemeler:

 • Bir tutam ısırgan otu
 • Bir baş sarımsak
 • 500 gram zeytinyağı

Hazırlanışı:

 • 1 baş sarımsağı havanda iyice dövün.
 • Bir kaseye aktardığınız sarımsağa zeytinyağını ve ısırgan otunu da ilave edin.
 • Bütün malzemeleri 30 dakika boyunca benmari usulüyle kısık ateşte kaynatın ve bir gece boyunca bekletin.
 • Karışımı ertesi gün süzerek, saçlarınızın tümüne sürün.
 • Saçlarınızı bir streç ya da bone yardımıyla sarın.
 • Maskeyi bir gece boyunca saçlarınızda bekletin.
 • Sabah uyandığınızda saçlarınızı bitkisel bir şampuanla yıkayın.
 • Bu maskeyi haftada bir sefer saçlarınıza uygulayın.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Lavanta ve Isırgan Otu Kürü:

Saçlarınızda bir türlü durmak nedir bilmeyen aşırı miktarda saç dökülmesi söz konusuysa ısırgan otu ve lavantayı birlikte kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı ısırgan otu
 • 1 çorba kaşığı lavanta
 • 1 çorba kaşığı adaçayı
 • 300 gram su
 • 1 tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı
 • ½ çay kaşığı kekik yağı
 • 1 çay kaşığı ısırgan yağı

Hazırlanışı:

 • Isırgan otunu, lavanta ve adaçayını 300 gram suda 10 dakika boyunca kaynatın.
 • Kaynadıktan sonra ılımaya bırakın ve ılıdığında süzün.
 • Süzdüğünüz karışıma diğer yağları ilave edin ve tüm malzemeleri blenderden geçirin.
 • Lapamsı bir kıvama gelen karışımı tüm saç derinize masaj yaparak sürün.
 • Başınızı bir bone ya da streç film ile sarın ve bu şekilde 2 saat bekleyin.
 • 2 saatin sonunda saçlarınızı bol suyla durulayın.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç dökülmesini önlemek için pek çok doğal yöntem ve maske tarifinin yanında bitkisel çözümler ile ile sonuç almanız mümkün. Saç dökülmesine önleyen saç diplerini güçlendiren bitkisel yöntemler ile saç dökülmesini durdurabilirsiniz.

Saçınıza zeytinyağı sürün

Saç köklerini besleyen ve kan dolaşımını hızlandıran zeytinyağı düzenli olarak saça sürüldüğünde saçların dökülmesini önlediği gibi saçların daha güçlü olmasını sağlar.

Kına ile saç dökülmesine önleyin

Kına ile saç dökülmesini önleyebileceğiniz gibi saçların daha sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Hindistan cevizi sütü

Saç dökülmesini önlemek için saçlarına Hindistan cevizi sütü az miktarda saçınıza sürün ve parmak uçlarınız ile masaj yapın. Saçın parlamasını, dolgunlaşmasını ve dökülmesini önleyen yöntemlerden biridir.

Saç dökülmesine önlemek için diğer bitkisel ve doğal yöntemler için Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Yöntemler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kabaran Saçlara Evde Çözüm

Aspirinli Saç Maskesi

Saç Dökülmesine Çözüm Önerileri

 • Saç tellerinizi güçlendiren saça ekstra bakım yapan serumlardan kullanın.
 • Saç kökünü güçlendiren, saça kaybettiği sağlığını geri kazandıran biotin içerikli besinler tüketin. Gerekirse takviye vitamin destekleri kullanın.
 • Saçlarınızda kan dolaşımını hızlandırmak adına saçlarınıza düzenli olara masaj yapın.

 • Sizdeki saç dökülmesinin nedeninin stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olduğunca stressiz bir yaşam sürmeye çalışın. Egzersize ve spora başlayın. Gerekirse yoga ve meditasyon gibi stres atmanızı sağlayan aktivitelere katılın.
 • Saçlarınızı maşa, düzleştirici gibi saça ısı veren saç şekillendiricilere maruz bırakmayın.

  Bu tür ürünlerin sık kullanımının saçlarda dökülme, incelme ve kopmaya neden olduğunu unutmayın.

 • Mutlaka nemlendirici içeriği yüksek şampuanlar ve saç kremleri kullanın.
 • Saçlarınızı sık sık boyatmaktan, saçlarınıza röfle yaptırmaktan kaçının.
 • Banyoda sıcak su yerine ılık su ile duş alma alışkanlığı kazanın.

  Isının saçı olumsuz bir şekilde etkilediğini aklınızdan çıkarmayın.

 • Özellikle yaz aylarında denize girdikten sonra saçlarınıza ekstra bakım yapmayı ihmal etmeyin. Bu dönemde saç besleyici yağlar, serumlar ve maskeler kullanın.
 • En fazla 2-3 ayda bir bir kuaföre giderek, saç uçlarınızdaki kırıkları aldırın.

 • En fazla 4-5 ayda bir saçlarınızı kestirin. Böylelikle saçlarınızı yıpranmış ölü saç hücrelerinden arındırabilirsiniz.
 • Tüm çabalarınıza rağmen saçlarınızdaki dökülmeyi bir türlü durduramıyorsanız, bunun vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı olabileceğini unutmayın ve mutlaka bir uzmana görünün.

  Doktorunuzun önerdiği vitamin ve mineral takviyelerini düzenli olarak kullanın.

Saç Dökülmesine Çözüm Bulundu Mu

Saç dökülmesine çözüm var mı ve saç dökülmesine çözüm bulundu mu sorusu çok sık sorulan ve cevabı merak edilen sorulardan biridir. Saç dökülmesine karşı pek çok yöntem ve bitkisel doğal çözüm önerisi olmasına karşı mutlaka saç dökülmesine neden olan etken belirlenmelidir.

Saç dökülmesini çözüm yöntemleri etkili olmasına karşın unutulmaması gereken konu hiç bir yöntem tam ve kesin çözüm sunmaz. Saç dökülmesine doğal çözüm önerileri daima ilk tercihiniz olmalıdır. Saç dökülmesini önlemek için kimyasal ürünleri kullanmak yerine evde uygulayabileceğiniz yöntemleri deneyerek sonuç alabilirsiniz.

Bu yazımda kısaca saç dökülmesine ne iyi gelir? sorusunu yanıtlamaya saç dökülmesine çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle… Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/sac-dokulmesine-cozum/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.