Saçlarımız Neden Dökülür?

Lupus Hastalığında Saçlar Neden Dökülür? — Multi Yaşam

Saçlarımız Neden Dökülür?

Lupus hastalığı olan herkeste saç dökülmesi yaşanmaz ama bu durumu yaşayan çoğu kişide kademeli olarak incelme ve dökülme görülür. Bazen saçlar geri çıkabilirken bazı durumlarda saçlar tekrar çıkmaz.

Saç dökülmesinin farklı nedenleri vardır:

Araştırmalara göre lupus hastalığında yaralı ve yarasız olmak üzere iki tür saç dökülmesi vardır. Yarasız saç dökülmesi iltihaplanmanın sonucunda ortaya çıkar.

İltihaplanma, lupus hastalığının belirleyici özellikleri olmasının yanı sıra genellikle her yere yayılır. Kafa derisine ve kıl köklerine yayıldığı zamansa saç dökülmesi meydana gelir.

Lupus hastalığının neden olduğu iltihaplanma sadece saçları etkilemez. Bunun dışında kaşları, sakalları ve kirpikleri de etkileyebilir.

İltihaplanmadan kaynaklanan saç dökülmesi tersine çevrilebilir fakat öncesinde lupus hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Lupus bazen disk şeklinde yaralara neden olur. Bu yaralar vücudun her yerinde ortaya çıkabilir ve kalıcı yara izlerinin oluşmasına sebep olurlar. Başta yara izi oluşumu, kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.Saç dökülmesi, lupus hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçların bir yan etkisi olabilir. Tedavi için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar, bağışıklık sisteminizi baskılayarak hastalığın bastırılmasını sağlar.

Lupus, her zaman saçları etkilemez ama etkilediği zaman dökülen saçlarınızın sayısında bir artış yaşanır.

Günde 100 saç telinin dökülmesi normal olarak düşünülür. Ancak, lupus hastalığı olan kişilerde hastalığın ciddiyetine bağlı olarak bu sayı artış gösterir. Lupus hastasıysanız saçınızı yıkarken ya da tararken saç dökülmesi daha belirgin hale gelebilir.

Bazı kişilerde saçlarda kırılma veya incelme olurken bazılarında saç dökülmesi olabilir. Saç dökülmesi her taraftan olabileceği gibi sadece bölgesel dökülme de olabilir.

Yarasız saç dökülmesi yaşayan lupus hastası dört kadın üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, saç dökülmesinin dereceleri değişiklik gösteriyor. Kadınlar saçlarında %55 ile %100 arasında bir dökülme yaşıyorlar. Ancak, daha doğru sonuçlara ulaşmak için daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Saç dökülmesi ya da saç incelmesi belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün. Bazen saç dökülmesi lupus hastalığının ilk belirtisi olabilir.

Lupus Hastalığında Saç Dökülmesinin Tedavisi

Lupus hastalığında eğer disk şeklinde yaralarınız yoksa saç dökülmesi geri döndürülebilir bir durum olabilir. Ancak, bu durum sadece hastalığı tedavi ederseniz mümkündür.

Hastalığın belirtileriyle başa çıkmak için kortikosteroidler ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların dışında doktorunuz sıtma ilacı da kullanmanızı isteyebilir.

Lupus belirtilerinin hafiflemesini sağlayacak damar yolundan alınacak ilaçlar da kullanabilirsiniz.

İlaçlarınızı kullanırken doktorunuzun tavsiyelerine uymaya dikkat etmelisiniz.

Lupusun hafiflemesi birkaç haftayı ya da birkaç ayı bulabilir.Bu sırada, saç dökülmesiyle başa çıkabilmeniz için yapabilecekleriniz:

1) Güneş Işınlarından Kaçının

Güneş ışınları lupusun belirtilerini ve disk şeklinde yaraların oluşumunu tetikleyebilir. Cildinizi ve kafanızı dışarıdayken korumanız çok önemlidir. Güneşe maruz kalacağınız zamanlarda şapka takmanızı ve güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye ederiz.

2) Kullandığınız İlaçları Değiştirin

Saç dökülmesine kullandığınız bir ilacın neden olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşarak başka bir ilaca geçin veya kullandığınız ilacın dozunu azaltın.

3) Sağlıklı Beslenin

Meyve ve sebze açısından zengin bir beslenme düzeni saç dökülmesini azaltabilir. Saçlarınızı güçlendirip saç dökülmenizi azaltmak için doktorunuzdan vitamin takviyesi de isteyebilirsiniz. C vitamini, D vitamini, demir ve çinko takviyeleri saçların dökülmesini engelleyebilir.

4) Stresi Azaltın

Bazı etkenler lupus hastalığının belirtilerini ve saç dökülmesini daha da kötüleştirebilir. Stresin lupus belirtilerini tetiklediği bilinen bir gerçektir. Stresi azaltmak için spor ve meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

5) Bol Bol Dinlenin

Günde 8 – 9 saat uyumanız saç dökülmesi rahatsızlığınızı hafifletebilir.

Lupus hastalığında saç dökülmesinin her zaman önlenebilir bir durum olmadığını anlamanız gerekmektedir. Saç dökülmesi yaşadığınızda, saç bakım ürünleriyle saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

 • Saçlarınızın kırılmasını önlemek için saten nevresim takımları kullanın.
 • Saçlarınızın nemli kalmasını sağlayın. Kuru saçlar daha kolay kırılır. Böylece, saçta zayıflama ve incelme görülür.
 • Saçı boyamak, saça ısıtıcılarla şekil vermek gibi saça zarar verecek bakım yöntemlerinden uzak durun. Saçlarınızı fırçalamayı da azaltmanız gerekmektedir.

Saç dökülmesi durmazsa veya tersine dönmezse saçlarınızı kısaltmayı deneyebilirsiniz. Saçlarınızda yaralanmadan dolayı kalıcı bir dökülme söz konusuysa seçeneklerinizi öğrenmek için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Doktorunuzun onayını almadan saç çıkaran ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu tür ürünler başka sebeplerden saç dökülmesi yaşayanlar içindir.

Lupustan kaynaklanan saç dökülmesinin pek çok nedeni olabilir. Saç dökülmesi, iltihaplanmanın ya da kullanılan ilaçların neden olduğu bir durum olabilir. Hastalığınız iyileşince saçların geri çıkma olasılığı vardır. Fakat kıl köklerine zarar veren yaralanmalar mevcutsa saçlarınız kalıcı olarak dökülebilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Источник: https://multiyasam.com/lupus-hastaliginda-saclar-neden-dokulur/

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

Saçlarımız Neden Dökülür?

Tüyler ve kıllar avuç içleri ve ayak tabanları hariç vücudun her yerinde büyürler. Birçok tüy öyle incedir ki adeta görünmezdirler. Saçlar, cildin dış yüzeyindeki kıl foliküllerinde üretilen keratin denen proteinlerden oluşmuştur.

Foliküller yeni saç hücreleri ürettikçe, eski hücreler yılda 15 cm hızında cildin yüzeyinden dışarı doğru itilirler. Gördüğünüz saçlar aslında ölmüş bir keratin hücreleri dizisidir. Ortalama yetişkin birinin kafasındaki saç sayısı 100.000 – 150.

000 civarındadır ve günde 100 taneye kadar saç dökülmesi normal karşılanır. Saç fırçasında birkaç saç tanesi bulmak önemli bir durumu işaret etmez.

Herhangi bir zamanda, kişinin kafa derisindeki saçların %90′ ı büyüyor durumdadır. Her folikülün yaş, hastalık ve geniş çeşitlilikte diğer faktörlerden etkilenen kendi yaşam döngüsü vardır. Bu yaşam döngüsü üç aşamaya ayrılmıştır.

Saçın Yaşam Döngüsü

1. Anajen faz: 2 ila 6 yıl arası süren etkin saç uzaması

2. Katajen faz: 2-3 hafta süren geçici saç uzaması

3. Telojen faz: 2-3 ay süren dinlenme fazı; dinlenme fazının sonunda saçlar dökülür ve yeni saçlar dökülenlerin yerini alır ve büyüme döngüsü yeniden başlar.

İnsanlar yaşlandıkça, saç büyüme oranları yavaşlar.

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok çeşidi vardır. Alopesi olarak da adlandırılır.

İnvolüsyonal alopesi: Yaşla birlikte saçların gittikçe incelmesi olan doğal bir durumdur. Daha fazla saç folikülü dinlenme fazına girer ve kalan saçlar daha kısa ve sayı olarak az olur.

Androgenetik alopesi: Hem kadınları hem de erkekleri etkileyen genetik bir durumdur.

Bu sorunu yaşayan erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Bu erkekler onlu yaşlarının sonunda ya da yirmili yaşlarının başında saç dökülmesi sıkıntısı yaşamaya başlayabilirler.

Alın çizgisinin geri çekilmesi ve saçın tepeden ve alın bölgesinden aşamalı olarak kaybolması olarak nitelendirilir. Bu problemi yaşayan kadınlarda kadın tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Fakat kadınlar 40’lı yaşlarına gelene kadar saçlarında fark edilebilir bir seyrelme yaşamazlar.

Tepe bölgesinde en geniş olmak üzere tüm kafa derisinde genel bir seyrelme olarak deneyimlerler.

Saçkıran (Alopecia areata): Saçkıran birdenbire başlar ve çocuklar ve genç yetişkinlerde düzensiz saç kaybına sebep olur. Bu durum tamamen kel kalmayla sonuçlanabilir.

Fakat saçkıran problemi yaşayan insanların %90′ ında saçlar birkaç yıl içinde geri gelir.

Alopecia universalis: Kaşlar, kirpikler ve cinsel organ çevresindeki kıllar da dahil olmak üzere bütün vücut kıllarının dökülmesine sebep olur.

Trikotilomani: En çok çocuklarda görülür. Trikotilomani, kişinin kendi saçlarını tutup koparması durumunu niteleyen psikolojik bir rahatsızlıktır

Telogen effluvium: Saçın büyüme dönemindeki değişiklikler sebebiyle oluşan saç derisi üzerindeki geçici seyrelmedir.

Çok sayıda saç aynı anda dinlenme dönemine girer. Bu da saç dökülmesi ve seyrelmesine sebep olur.

Scarring alopecias: Saçta kalıcı dökülmeyle sonuçlanır.

Selülit, folikül kökü iltihabı ve akne gibi Inflamatuar (iltihaplı) deri hastalığı ve lupusun bazı çeşitleri ve n planus gibi diğer deri hastalıklarıdır ve saçın kendini yenileme kabiliyetini yok ederek skarlı bir bölge oluşmasıyla sonuçlanır. Sıcak saç şekillendirme, saçın çok sıkı örülmesi ve saçın çekilmesi de ayrıca kalıcı saç kaybı ile sonuçlanabilir.

Saç Neden Dökülür?

Neden belirli saç foliküllerinin diğer saçlardan daha kısa bir büyüme periyoduna göre programlandığı bilinmemektedir. Bununla beraber, saç dökülmesini etkileyen birçok faktör vardır. Peki saç neden dökülür? Saç dökülmesinin nedenleri;

Hormonlar: Androjen (erkeklik hormonu) hormonunun anormal seviyesi saç dökülmesine sebep olabilir. (Normal olarak hem erkekler hem de kadınlar tarafından üretilir.)

Genler: Hem erkeğin hem de kadının ebeveynlerinden gelen genler, kişinin erkek ya da kadın tip saç dökülmesine yatkınlığını etkileyebilir.

Stres, hastalık ve çocuk doğurma: Bu etkenler geçici saç dökülmesine sebep olabilir. Mantar hastalığı da ayrıca saç dökülmesine sebep olabilir.

İlaçlar: Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, kan incelticiler, kan basıncını kontrol altında tutmak için kullanılan beta-adrenerjik blokerler ve doğum kontrol hapları da dahil olmak üzere bazı ilaçlar geçici saç dökülmesine sebep olabilir. 

Yanıklar, yaralanmalar ve X-ray ışınları: Geçici saç kaybına sebep olabilirler. Bu gibi durumlarda, yara izi oluşmadığı sürece zedelenme düzelir ve normal saç uzaması genellikle geri döner. Fakat yara ortaya çıktığında saç asla tekrar büyümez.

Otoimmün hastalıklar: Bu hastalıklar saçkırana sebep olabilirler. Saçkıranda, bağışıklık sistemi bilinmeyen sebeplerle hızlanır ve saç foliküllerini etkiler. Saçkıran problemi yaşayan insanların çoğunda, saçlar tekrar büyürler. her ne kadar ilk başlarda geçici olarak çok ince ve daha açık renkte olasalarda ilerleyen zamanlarda saçların normal rengi ve kalınlığı geri gelir.

Estetik işlemler: Şampuanla çok sık saç yıkamak, perma yapmak, ağartma işlemleri ve saç boyatma gibi uygulamalar saçı kolayca kırılan ve zayıf bir hale getirerek genel saç seyrelmesine neden olabilir.

Saçı sıkı örmek, roller ya da sıcak bukle yapıcı kullanmak ve çok sıkı bukleli saçlarda saç tarağı kullanmak ta ayrıca saçı kırabilir ve zarar verebilir. Ancak bu uygulamalar kelliğe sebep olmaz. Birçok durumda problemin kaynağı ortadan kaldırılırsa saç normal olarak tekrar büyümeye devam eder.

Yine de, saça ya da saç derisine yapılan şiddetli hasar bazen kalıcı kel alanların oluşmasına sebep olur.

Hastalıklar: Tiroid hastalığı, lupus, diyabet, demir eksikliği, yeme bozuklukları ve kansızlık saç dökülmesine sebep olabilir. Çoğu durumlarda, lupusun bir türü olan yara izi n planus ya da foliküler bozukluklar olmadığı sürece altta yatan hastalık tedavi edildiğinde saçlar geri gelirler ve uzamaya devam ederler.

Diyet: Düşük protein diyetleri ya da aşırı kalori kısıtlayıcı diyetler de ayrıca geçici saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç neden dökülür, saç dökülmesi tipleri nelerdir konusuyla bağlantılı, ilginizi çekebilecek diğer paylaşımlar;

Источник: http://kozmetrik.com/sac-dokulmesi-nedir-sac-dokulmesinin-sebepleri-nelerdir/

Saç dökülmesine çözüm nedir? Saçlar neden dökülür?

Saçlarımız Neden Dökülür?

Soğuyan hava cildi olduğu kadar saçları da yıpratıyor.  Soğuk, rüzgar, saçı sımsıkı tutan şapkalar ve bunun gibi pek çok etken saçlarda kurumaya, yıpranmaya ve dökülmeye sebep oluyor. Dermatoloji Uzmanı saç dökülmesi tedavisi ve saçlara yapılması gereken kış bakımı ile ilgili bilgiler verdi. Saç dökülmesine çözüm nedir? Saçlar neden dökülür?

Saçlarımız neden dökülüyor?

Saç dökülmelerinde aslında en önemli rolü hormonlarımız oynuyor.

Kadınlarda; yaygın saç dökülmesi (Telojen efflivium) ve erkek tipi saç dökülmesi andrajenik tip (Erkek tipi kellik) olarak adlandırılan iki tip saç dökülmesi çeşidi vardır..

Yağ, ölü hücreler, kirler ve tozlar karışarak ‘sebum’ adını verdiğimiz bir sıvağ oluşturur. Normalde günde 50-100 tel saç dökülmesi olağan kabul edilebilir.

Ancak folikül adını verdiğimiz saç kökleri sağlam kaldığı için, bu dökülenlerin yerine yeni saçlar çıkabilir. İşte bu sirkülasyon devam ederken yağ karışımı dökülen saç kökünün ağzını tıkar. Bu tıkacın üzeri zamanla tamamen örtülür ve beslenemeyen saç kökü ölür; bu saç kaybının başlangıcıdır.

Saç dökülmesine çözüm nedir?

Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır. Saçınızı her gün yıkamayın. 2-3 günde bir ph 5.5 değerinde bir şampuanla yıkamak yeterlidir.

 • Jöle kullanmayın. Kullanırsanız da aynı gün saçınızı yıkayın.
 • Stresten uzak durun. Yüksek stres saç kaybına neden olur. Kendinize zaman ayırmaya çalışın.
 • Çok sıkı bere kullanmayın.
 • Saçlarınızı nazikçe tarayın ve fırçalayın. Saçlara sert davranmak saç kaybını artıracaktır.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra pamuklu havlular ile kurulayın, saç kurutma makinesi kullanmayın.
 • Saçlarınızı sabunla yıkamaktan kaçının, nem kaybına neden olur.
 • Saçlarınızı daima az şampuan kullanarak yıkayın, daha çok şampuan kullanıldığında saçlarınız daha temiz daha bakımlı olmaz.
 • Bol su, sebze, meyve, süt ürünleri ve yeterince protein tüketin.
 • Saçınızı yıkadıktan sonrasında bakım yapın.
 • Saçların hava ile temasını kesmeyin.
 • Sigara ve stres saç dökülmesini tetikleyen başlıca faktörlerden biridir. Saç dökülmesinde ailevi yatkınlık da göz önüne alınması gereken bir faktördür.
 • Saç köklerinin güçlenmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin.

Erken yaşlarda başlayan saç dökülmeleri dermatologlar tarafından belirlenen bir medikal şampuan, evde uygulanacak özel bakım kürleri ile kontrol altına alınabilir. Dökülmenin mevsimsel olağan bir dökülme olmadığı ortaya çıkarsa o zaman doktorların yazacağı reçete, hazırlatacağı özel karışımlar ve kürler ile hasta kendi tedavisini kendisi rahatlıkla evinde devam ettirebilir.

Bir tansiyon ilacı çalışmaları sırasında, hayvan deneylerinde, kobaylardaki tüy artışından esinlenerek bir çalışma yapılmış ve tümüyle saç dökülmesine dönüştürülmüştür. Saç dökülmesinin derecesine göre değişik konsantrasyonlarda hazırlanan solüsyon doktorun uygun göreceği sürede kullanılarak hem saç dökülmesini durdurur hem de ölmemiş saç köklerinden saç çıkmasını sağlar.

Çinko eksikliğine dikkat!

Ancak ilaç bırakıldığında başka tedavilerle kombine edilmezse, ilacın etkisi ile çıkan saçlar dökülebilir. Mutlaka tiroid testleri ve demir çinko tayinlerini yaptırmanız önerilir. Eğer ki demir çinko eksikliği söz konusuysa bunları içeren gıdalara ağırlık verilmeli, bunları içeren haplar kullanılmalıdır.

Sağlıklı saç için ne yemeli?

Peki bu besin ögelerini bünyesinde barındıran, sağlıklı saç için en gerekli yiyecekler hangileri? Canlı saçlar için en gerekli 10 gıda harf sırasıyla aşağıda:

Avokado: B ve E vitaminleri yanında potasyum, folik asit, doymamış yağ asitleri açısından zengin bu sebzemsi meyve saç gelişimine yardımcı olabilir.

İncir: Bu meyve demir yanında potasyum, magnezyum, A ve E vitaminleri açısından önemli bir kaynak.

Kabak çekirdeği: Bu eğlencelik çerezde bol miktarda çinko var. Diğer yandan demir, fosfor, mangan gibi saç gelişimini destekleyen mineraller de içeriyor.

Keten tohumu: Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin olan bu tohum, aynı zamanda B1 vitamini ve selenyum mineralini de bol miktarda içeriyor.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler demir açısından oldukça zengindir. Renk koyulaştıkça demir oranı da artar. Bu sebzeler ayrıca A, B, C vitaminleri ve folik asit için de iyi birer kaynaktır.

Mango: Bu meyve saç tellerini güçlendirdiği söylenen silis içerir. Ayrıca A, B6, C vitaminleri ve folik asit açısından zengindir.

Orman meyveleri: Çilek, böğürtlen gibi orman meyveleri bol miktarda içerdikleri C vitamini ile saç diplerini korur.

Soya fasulyesi: Bakliyat genellikle demir açısından zengindir. Soya fasulyesinin ek özelliği ise dihidrotestosteron hormonunu baskılamasıdır. Bu hormonun saç dökülmesinde rolü olduğu düşünülmektedir.

Yosun: Bazı ülkelerde temel gıda olarak bile görülmeye başlanan deniz yosunu; demir, çinko, B2, B5 vitaminleri, folik asit, magnezyum açısından çok zengin bir kaynaktır.

Yumurta: Saçın yapı taşı proteindir. Bol miktarda protein içeren yumurta, aynı zamanda iyi bir A vitamini, D vitamini, karoten, lutein ve çinko bulundurur. Bu maddelerin tamamının sağlıklı saç için gerekli olduğu düşünülmektedir.

Источник: https://www.gidahatti.com/sac-dokulmesine-cozum-nedir-saclar-neden-dokulur-70788/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть