Saçlarımızı ve cildimizi güneşten nasıl koruruz?

içerik

Güneş Kremi Kullanımı İle İlgili Doğrular-Yanlışlar

Saçlarımızı ve cildimizi güneşten nasıl koruruz?

Güneş kremi kullanımı cildiniz için özenli davranmanız gereken konulardan biridir. Peki, güneş kremi nasıl seçilir, nasıl ve hangi sıklıkla uygulanmalıdır? İşte, güneş kremi kullanımı ile ilgili bildiğimiz doğrular ve yanlışlar…

Güneş kremi bulutsuz, bol güneşli ve sıcak günlerde, daha çok havuz-deniz kenarında güneş kremi kullanmak aklımıza gelse de yaz-kış farketmeksinizin kullanılması gereklidir. Güneşin zararlı etkilerinden cildi korumak için bulutlu dahi olsa güneş kremi sürülmeli.

Bu noktada önemli konulardan biri güneş kremi seçimidir. Çünkü, cilt tipine göre güneş kremi ve güneş koruma faktörü seçimi oldukça kritiktir. Siteyi takip edenler, “Güneş Kremi Nasıl Seçilir ve Nasıl Kullanılır?” konusuna oldukça detaylı şekilde yer verdiğimi hatırlayacak.

O yazıda “güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi nasıl seçilir, güneş kremi faktörlerinin anlamı nedir, güneş kremi nasıl uygulanmalıdır ve de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız, cilt tipine göre koruma faktörü ne olmalıdır?” gibi soruların tek tek cevabını verdik.

(İlgili yazıya ulaşmak isterseniz–> Güneş kremi nasıl kullanılır?) Bugünse güneş kremi kullanımı ile ilgili bildiğimiz doğrular ve yanlışlara

1- Güneş kremi koruma faktörü numarası ne kadar büyükse, o kadar iyi midir?

Koruma faktörü numarası daha iyi koruma sağlar doğru ama buradaki daha iyi korumadan kasıt süre anlamındadır.

Bu ne demek derseniz, güneş kremi kullanmadığınız zaman güneş ışınlarına direkt maruz kalıp, 15 dakikada yanacaksınız, örneğin 10 faktör bir güneş kremi kullandığınız zaman aynı açıdaki güneş ve sıcaklıkta cildinizde bu sefer 150 dakikada yanıklar oluşacaktır.

Pek çok dermatolog 30 SPF güneş kreminin yeterli olacağı konusunda birleşmekle birlikte, direkt güneş altında olacaksanız 50 faktör de kullanılabilir. Daha önemlisi de hem UVA hem de UVB ışınları gibi geniş spektrumlu koruma sağlayan ürünleri tercih edilmeli.

2- Güneş kremi uygulamanın hemen ardından dışarı çıkılabilir mi?

Üşengeçliğimizden mi, konuyu önemsemediğimizden mi yoksa son dakikada aklımıza geldiğinden midir bilmiyorum ama çıkmadan aklımıza gelen bir şey güneş kremi sürmek.

Oysa ki güneş kremini cildin daha iyi şekilde emmesi ve kremin daha iyi koruma sağlaması için güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürmelisiniz.

Bunun için örneğin sabah yüzünüzü yıkamanın hemen ardından yapmanız gereken güneş kreminizi sürmek olabilir.

3- Hangi tür güneş kremi kullandığımızın bir önemi var mıdır?

Stick, losyon, yağ veya sprey… Elbette burada tercihinizi cilt tipinize ve hangisini daha kolay sürdüğünüze göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Spreyler uygulaması en kolay olanlardan olduğundan son zamanlarda oldukça popüler. Bu noktada tek önemsemeniz gereken cildinizi düşünmek.

Özellikle de günlük kullanımda makyajın altına uygulayacaksanız, ince yapılı olmasına dikkat etmelisiniz.

4- Güneş kremini ince bir tabaka halinde sürmek yeterli midir?

Bolca sürünce ekstra koruma sağlamayacak elbette ama özellikle yüzünüzün, boynunuzun, ellerinizin hemen her yerine güneş kremi sürdüğünüzden ve cildinizin kremi emdiğinden emin olmalısınız.

5- Suya karşı dayanıklı güneş kremlerini tekrar uygulamak gerekli midir?

Su geçirmez olarak bilinseler de teknik olarak özellikleri suya karşı dayanıklı olmalarıdır ki bunun anlamı da su ile birlikte kısmen de olsa etkisinin azalabileceğidir. Eğer havuza, denize girdiyseniz, kurulandıktan hemen sonra güneş kremini yenilemenizi öneririm ama bahsettiğimiz şey sadece biraz terlemeyse daha uzun süre koruma sağlayacaklardır.

6- Güneş kremi bulutlu günlerde de uygulanmalı mıdır?

Yazının en başında da belirttiğim gibi, bu sorunun cevabı kesinlikle evet! Çünkü bulutlar güneşi bloke ediyor olsa da bu ışınların yer yüzüne ulaşmadığı anlamına gelmemektedir. UV ışınları, tüm yıl boyunca her hava koşulunda yeryüzüne ulaşmaktadır. Hatta bulutlar ışınları yansıtarak ciltte daha büyük hasara da yol açabilmektedir.

7- Yüze ayrı güneş kremi, vücuda ayrı güneş kremi mi kullanmak gereklidir?

Bunun cevabı kesinlikle kişiden kişiye değişir. Eğer yüzünüzde sivilceler, lekeler gibi sorunlar varsa mutlaka bu sorunları çoğaltmayacak, gözenekleri kapamayacak, ince yapılı ve yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi seçmelisiniz.

8- Geçen yıldan kalan güneş kremini kullanabilir miyiz?

Her şeyin olduğu gibi güneş kreminin de elbette bir son kullanım tarihi vardır. Eğer yaz kış düzenli olarak kullanıyorsanız pek geçen seneden kalan kreminiz de olmayacaktır zaten.

Источник: //www.esraninportresi.com/guzellik/bakim/cilt-bakimi/gunes-kremi-kullanimi-ile-ilgili-dogrular-yanlislar/

Güneşten korunma. Yüz, cilt ve saçları güneşten nasıl korursunuz: modern koruma araçları. InMoment.ru kadın sitesi

Saçlarımızı ve cildimizi güneşten nasıl koruruz?

Yaz aylarında, bronzlaşmadan yapamazsınız – bu kez herkes için kullanmak istersiniz. Günümüzde güneşlenmek için birçok araç olmasına rağmen, güzel bronzlaşmış cilt hala sahiplerinin kıskanmasına neden oluyor ve herkes bunları kullanabilir.

Bununla birlikte, zaten çok sayıda insan kavurucu güneş ışığı ve ultraviyole radyasyonun etkileriyle neyin tehdit edildiğini anlamaya başladı ve bugün cilt pigmentasyonu veya güneş alerjisi gibi sorunlar artık çok nadir değil.

Daha önce yaşlanma, deri hastalıkları ve hatta onkoloji neden olabilir güneşe uzun pozlama ile, vücudun ihtiyacı Güneş ışınları – onlar biz depresyon ve dişler ve diğer kemik dokularının gerisinde kırılgan hale hangi olmadan D vitamini gelişmesine katkıda ana faktördür. Sadece kumsalda güneşlenmekle kalmıyoruz: yüzün cildinin ve vücudun diğer açık alanlarının cildinin yanı sıra, saçlar her gün direk güneş ışığına maruz kalıyor – arabanın camının arkasında, içeride veya güneş şemsiyesi altında olsa bile.

güneşten korunma çok düşük seviyede bir araç SPF 2'den vardır ve çok yüksek olduğunu – SPF 2500 daha fazla.geliştirme ve kozmetik üretiminde renk ve cilt tipi, güneş yanığına karşı hassas cilt pigmentasyon eğilimi yanı sıra saç rengi oluşturdu.

Kozmetik satın alabilirsiniz güneş koruması özel mağazalarda veya eczanelerde; eczane kozmetik, ek olarak, zorunlu dermatolojik test geçer.

Güney ülkelerinde tatile çıkacak olanlar, bu tür fonlar özellikle gereklidir; Birçok tatilciler unutun – yüz ve vücut dışında korumakve kulaklar için gereklidir.

bireysel olmalıdır güneşten koruma seviyesini seçin, ancak kısaca ışıkla sarışınlar, neredeyse şeffaf cilt, bu nedenle bile çilli ve ışık gözlerle, o 1016 yılında SPF ile araçlar seçmek gerekir olduğunu söyleyebiliriz – bu orta bant içindir ve tropikal ülkelerde – SPF 2530'dan daha az değil.

Eğer koyu gözleri ve doğa tarafından sahip deriyle esmer değilseniz oldukça karanlık, bu SPF 46 yeterli olacaktır – orta grup için ve sıcak ülkeler için – SPF 1016 rakamlarla da fark oldukça keskin, görebilirsiniz, ancak bunlar son derece zıttır gibi. aradaki olanlar, sırasıyla, SPF 610 SPF ve 1618 hakkında araçlarını seçmelidir.

Fotoğraf: güneş koruması

Yüz için güneş koruması
Güneşten cildi korumak nasıl

Yüzün cildinde her zaman özel bir dikkat gösteririz, böylece tanınmış üreticilerden bazı etkili koruyucu ekipmanlardan söz edebilirsiniz.

Örneğin, Dior şirketi güneş koruması için bir hat sunarken, pürüzsüz ve güzel bir bronzluk sağlar. Bu çizgi Dior Bronz, iki yüzü yüzün derisini korumak için tasarlanmış beş ürünü içeren Tan-Protect kompleksi ile.

Kozmetikler güneşin agresif etkilerini (UVA ve UVB ışınları) ve serbest radikalleri nötralize ederek cildi erken yaşlanmaya karşı korur.

Bu durumda, ürünler hassas bir doku ile karakterize edilir, cildi nemlendirir ve bronzlaşma, eşit ve altın bir bronzluk sağlar.

Amerikan markası La Mer'e efsane denir – yaratılışının tarihi gerçekten sıradan değildir. Bu şirketin, yüzüne ciddi yanıklar alan bir Amerikalı bilim adamı Max Huber'in çabaları sayesinde ortaya çıktığına inanılıyor.

Huber uzun süre çalıştı ve yanıkların etkilerini hafifleten kozmetikler yaratmadan önce birçok deney yaptı. Bilim adamı kendini geliştirdiğinde, kozmetik seri üretim, test ve klinik denemeler yapmak için adapte olmaya başladı,ve sonra herkes kullanabilirdi.

Bugün, tüm dünyada kadınlar La Mer kozmetiklerini kullanıyor ve incelemeler en iyisidir.

La Mer ürünleri arasında, deniz yosunu ve yarı değerli taşlar olan SPF 30 UV Koruyucu Sıvı ürününün, Brezilya malahit ve turmalin ürünüdür. Bu taşlar sadece güneş ışığının enerjisini ememez, aynı zamanda antioksidanların etkisini de arttırabilir; Deniz yosunu ayrıca cildi yatıştırır ve nemlendirir.

SPF 30 UV Koruyucu Sıvı, sıcak California güneşi altında çalışan Hollywood yıldızlarını kullanmayı seviyor.

Uzun yıllardır kozmetik pazarında faaliyet gösteren tanınmış Avrupa şirketi Lancaster, bugün de güneşten koruma. Lancaster kremleri, jeller ve serumların dokusu çok yumuşaktır ve yüzün derisini mükemmel bir şekilde nemlendiren ve koruyan bronzluk sağlar.

Bir süre önce şirket, cildi UV ışınlarından koruyan ve belirgin bir anti-aging etkiye sahip gençleştirici serum “Cell Elixir 365” i serbest bıraktı.

Serumun sırrı, doğrudan DNA üzerinde hareket eden ve moleküllerinin “gençliğini” koruyan enzimlerin kullanımıdır.

Bu tür kozmetikler kullanarak, cildi güneşten koruyamaz, aynı zamanda yüz ve boyundaki ince kırışıklıklardan kurtulmak için de (sadece 28 günde) çok hızlı bir şekilde koruyabilirsiniz.

Aynı şirket yüz, boyun ve dekolte güneşi koruyan bir anti-aging yağsız krem ​​jel Sun Beauty Care sunuyor.

Fotoğraf: güneş koruması

Saçlar için güneş koruması
Güneşten nasıl saç korunur

Saçın güneşten teniyle aynı şekilde korunması gerekiyor ve bu amaçlarla da özel kozmetikler var.

Şampuanlar saçta yumuşak, uzun nem tutma ve kurutmadan korunarak kullanılmalıdır. Bu tür birçok şampuan var, bu yüzden saçları güneşten korumak için mutlaka bileşimlerinin bir parçası olması gereken malzemeleri getireceğiz. Bu yağ – kayısı, mango, çam fıstığı; Aloe vera, hindistancevizi sütü, ipek proteinleri; deniz yosununun özleri; kolajen ve A vitamini

Şampuanlara ek olarak, diğer koruyucu ekipmanları kullanmanız gerekir, çünkü günümüzde ultraviyole radyasyonu agresiftir ve sadece karmaşık bir şekilde karşılaşılabilir.

Klimalar ve saç maskeleri yerlerinde pullar bulundurur ve genel olarak saç üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Keratin, pantenol, ipek proteinleri içermelidirler; C, E, B grubu vitaminler. Saçlarınızı nemlendirici şampuanla veya haftada en az 2 kez yıkadıktan sonra her gün kullanmanız tavsiye edilir.

Uzun bir süre güneşte iseniz, SPF korumalı saç ürünleri kullanmanız gerekiyor – bugün çok fazla araç var. Bu tür kozmetiklerin ambalajlanmasında, genellikle “Güneş” özel bir tanımı vardır – bunlar şampuanlar, balmumları, yumuşatıcı maddeler, köpükler, maskeler, vb.

Ve sadece saçı güneşe maruz bırakmaktan değil aynı zamanda deniz suyundan da korumaya eğilimlidirler.

Bunlar olmalıdır: E ve F vitaminleri; yağlar – hurma, hindistancevizi, somun; bir yağ ağacından bir ekstrakt; Aloe vera, zeytin özü, buğday proteinleri; amino asitler, keratin ve kitosan.

Orta bantta dinlenmek için SPF 4 ile saç ürünlerini yanınıza alabilir ve sıcak ülkelerde SPF 12'ye yardımcı olabilirsiniz.

Güney denizlerinde yıkanarak, UV ışınlarına karşı koruma sağlayan özel saç spreyleri kullanmanız gerekir – bunlar güneş ışınlarını yansıtır ve hatta bazen saçları düzeltebilir.

Yatağa gitmeden önce saça yağlı yağlar uygulamak iyidir: sedir, mango, kayısı ve sabaha kadar durulama yapmayınız.

Saçlarınız zayıflamış ve zayıflamışsa, ayrılmadan önce ampul tedavisi gibi bir prosedür uygulayabilirsiniz – bu sadece kabinde değil evde de yapılabilir. Ampuller yıkanabilir veya saç üzerinde kalabilirler – farklıdırlar.

Kuru saçlar daha iyi ipek proteinleri, kafur, kolajen ve keratin ile kullanım şişeleri sonra korunacaktır; Kalın uygun araçlar klimbazol – bu mantar ve kepek, bisabolol ve ısırgan otu özü öldürür.

Источник: //tr.ladyinthehome.com/gunesten-korunma-yuz-cilt-ve-sacin-gunesten-korunmasi-modern-koruma-araclari/

Yaz Aylarında Cilt ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saçlarımızı ve cildimizi güneşten nasıl koruruz?

Yazın gelmesiyle beraber her fırsatta soluğu tatil beldelerinden alıyorsanız yaz aylarında cilt ve saç bakımı hakkında her zamankinden daha fazla dikkatli olmanız gerekir!

Her ne kadar deniz, kum, güneş zihninize ve ruhunuza iyi gelse de cildinize ve saçlarınıza zarar verebiliyor. Cildinizin ve saçlarınızın yıpranmasını önlemek için uygulamanız gereken adımları listeledim.

1. Cildinizi güneşten koruyun

Evet, bronz cilt görünümü son derece hoş… Ancak bu güzel görünümü elde etmek için saatlerce güneşin altında kalmak cildiniz için çok zararlı. Sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle güneşin dik açı ile geldiği saatlerde güneşin altında değil, gölgede oturmaya özen gösterin. Gölgedeyken de, özellikle yüzünüze güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Her iki saatte bir yenilemekte fayda var! Güneşlenmek için mutlaka 4’ten sonra güneşe çıkın.

Bronzlaşmak için cildinize yağ sürüyorsanız, onun da korumalı olmasına dikkat edin. Örneğin, Nuxe’un 10 faktörlü bronzlaştırıcı yüz ve vücut yağı, cildinizi hücresel yaşlanmaya karşı korurken sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanızı sağlar.

2. Gün sonunda cildinizi güneş kreminden arındırın

Yazın cilt bakımında yapılan en büyük hatalardan biri, makyaj yapılmadığı akşamlarda cildi temizlemeden uyumak. Gündüz sürdüğünüz güneş kreminin gece boyunca cildinizde kalması sivilcelenmeye yol açabilir.

Güneş kremleri yağlı bir yapıda oldukları için akşamları mutlaka cildinizi arındırın ve nemlendirin.

İlginizi çekebilir: Korunma Kalkanı: Güneşten Korunmanın En Etkili Yolları

3. Cildinize nem depolayın

Güneş, deniz suyu ve klor nedeniyle daha fazla neme ihtiyacı olan cildinizi, güneşin zararlı etkilerinden güneş sonrasında da korumak için nem veren bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Bioderma’nın hem yüz hem vücut için olan Nemlendirici Güneş Sonrası Sütü bizim favorilerimizden. Güneş sonrası cildinizin yatışmasını sağlayan ürün, cildinizde oluşabilecek hasar riskini azaltır. Ayrıca doğal bronzluğun uzun süre kalmasına da destek verir.

4. Peeling ile cildinize nefes aldırın

Ölü derileri atarak cildinizin canlanmasını sağlayan peeling adımını haftada bir ya da iki kere cildinize uygulayın.

Güneşe maruz kalan vücudunuzda hızla biriken ölü derileri derinlemesine temizlemek, sizi çok daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşturur.

Cowshed’in Canlandırıcı Vücut Peelingi, içeriğindeki esansiyel yağlarla cildinize ihtiyacı olan nemi depolarken ölü derilerden tamamen arınmamızı sağlar.

Antioksidan yönünden zengin olan ürün, cildinizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden de korur.

İlginizi çekebilir: Ürün Detoksu: Cilt Bakımının Olmazsa Olmaz Ürünleri

5. Saçınızı koruyun

Cildinizi güneşten nasıl koruyorsanız yaz boyunca saçınıza da aynı özeni göstererek koruma altına almalısınız. Saçlarınızı UV ışınlarından koruyacak ürünler plaj çantanızın olmazsa olmazları arasına girsin.

Yves Rocher’nin Kurumaya Karşı Saç Spreyi, 15 faktörlü koruması saçlarınızın güneşten zarar görmesini engeller. Suya karşı dayanıklı olan ürün, saçınızda yumuşak bir his bırakır.

Güneşe çıkmadan önce uygulayın gün içerisinde de yenileyin.

6. Saçınıza parlaklık kazandırın

Aynı cildiniz gibi saçlarınız da yazın yıpranmaya daha eğilimli. Yazın yeteri kadar bakılmayan saç, matlaşarak ışıltısını kaybeder ve sağlıksız bir görünüme ulaşır.

Saçınızın parlaklığını kaybetmemesi ya da kaybettiği parlaklığı geri kazanması için en iyi yol, düzenli olarak maske uygulamak.

Kiehl’s’in yoğun bakım sunan onarıcı saç maskesi, içeriğindeki avokado yağı, limon özü ve zeytin meyvesi yağı ile saçınıza sağlıklı bir görünüm ve parlaklık kazandırır.

7. Saçınıza güç verin

Güneş ışığı, deniz tuzu ve klora maruz kalan saçlarınız gücünü kaybederek kırılır ve dökülebilir. Bu problemi önlemek ya da ortadan kaldırmak için başvurabileceğiniz en iyi yol doğal yağlar.

Bu noktada argan yağı saçınızı güçlendirmek için birebir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde saçlarınızı dipten uca kadar besleyerek daha dirençli olmasını sağlar. Özellikle yaz aylarında kurtarıcınız olacak bu yağı, haftada maksimum 2 kez kullanmanızı tavsiye ederim.

Yağı uyguladıktan sonra saçınızı bir havluyla sarın ve yaklaşık bir saat kadar bekleyin. Ardından şampuanla saçınızı yağdan arındırın.

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Saç Bakımı: İpeksi Saçlara Kavuşmanın Sırları

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı.

Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal medya alanında kendini geliştirmek için dijital pazarlama ajansı Cloud Creative Network’de çalışmaya başladı. Dijital İçerik Editörülüğü yaptığı ajansta, çeşitli markaların sosyal medya hesaplarını ve internet sitelerini yönetti.

Şu anda OGGUSTO’da editör olarak çalışıyor. Aynı zamanda Live To Bloom için yazı yazıyor.

Источник: //livetobloom.com/yaz-aylarinda-cilt-ve-sac-bakimi-nasil-olmali/

Saçlarımızı ve cildimizi güneşten nasıl koruruz?

Saçlarımızı ve cildimizi güneşten nasıl koruruz?
Güneş ve deniz, tüm güzelliğine rağmen cildimizi ve saçlarımızı olumsuz etkileyebiliyor. Bunu önlemek için güzel bir tatil gününün sonrasında hangi bakımları yapmalısınız?

Ultraviyole, yüzde 80 oranında cildin erken yaşlanmasından sorumlu en önemli etken.

Cildi güneş ışığının zararlı etkenlerinden koruyabilmek için en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucu kremler güneşe çıkmadan 15 ile 20 dakika önce, güneş gören alanlarda kullanılmalı, su ile her temas sonrası ve gün içerisinde 2 ile 3 saatte bir yenilenmeli. Su tüketimi (günde en az 6 ile 8 bardak) artırılmalı.

Ayrıca yaşlanmayı önleyici (anti-aging) A, E ve C vitaminlerinden zengin yeşil sebze ve meyveler bol tüketilmeli.

Güneş ışığından doğal koruyucu özelliği olan karoten (havuçta bulunur) ve saç için gerekli bir vitamin olan biotin (yumurta, süt, tahıl ezmeleri gibi besinlerde bulunur) tüketiminin de artırılması yaz döneminde cilt ve saç sağlığının korunması için oldukça gerekli.

Yazın özellikle hangi faktörler cildi ve saçı bozar?

Yaz döneminde cildi ve saçı bozan en önemli etken güneş ışığı.

Güneş ışığı ile doğrudan temas, saç ve derinin temel hücreleri olan keratinositlerin ölümüne, kollajenin parçalanmasına, bunun sonucunda ciltte lekelenmelere, kırışıklıkların artmasına ve erken yaşlanmaya neden oluyor.

Deniz ve havuz suyu ile uzun süreli temas ise deriden su kaybına neden olarak cildin ve saçın kurumasına yol açıyor. Ayrıca havuz suyunda bulunan klor, saç ve ciltte meydana gelen kuruluğu ve zararı artırıyor.

Yıpranmış saç ve cilt nasıl olur? Yıprandığını nasıl anlarız?

Yıpranmış olan cilt, esnekliğini ve parlak görünümünü kaybeder. Çünkü güneş ışığı cildin esnekliğini veren kollajeni parçalar.

Ciltte güneş ışığına bağlı olarak kahverengi lekelenmeler, dudak üzeri, göz etrafı gibi cildin ince ve hassas olduğu alanlarda ince çizgilenmeler oluşur. Ayrıca güneş ışığı cildin yağlanmasına neden olur.

Saçlarda ise mat bir görünüm, kırılganlıkta artış gözlenir.

Yıpranmış saç ve cildin sağlık açısından zararları neler?

Yıpranmış saç ve cilt insanların en fazla ruhsal sağlığını etkiliyor. Sağlıksız saç ve cilt bireylerin mutsuz olmasına, kendilerine güvenlerinin azalmasına ve toplumsal ilişkilerinin zayıflamasına neden oluyor.

Ayrıca ciltte güneş ışığının meydana getirdiği yıpranma alanlarında ve lekelerin üzerinde bazı deri kanserleri (melanom, bazal hücreli karsinom vb.) gelişebiliyor. Güneş ışığı benlerin sayısında artışa ve bazı benlerin kanserleşmesine (melanom) neden olabiliyor. Ayrıca bazı kronik deri hastalıkları (sedef, vitiligo vb.

) aşırı güneş ışığına maruziyet sonrası şiddetlenebiliyor. Saçlarda meydana gelen yıpranma da dökülmeyi artırabiliyor.

Güneş ve denizden yıpranmış saçlara bakım nasıl olmalı?

Deniz ve havuz suyu saçta kuruluğa neden oluyor. Ayrıca saça uygulanan bazı kimyasallar (özel saç boyaları), fönler, perma işlemleri, renk açıcılar saçtaki yıpranmışlığı artırıyor. Şampuanların esas amacı saçı temizlemek olmakla birlikte, yağlanmanın neden olduğu mat ve kaba görünümde azalmayı da sağlıyor.

Yaz döneminde su ve güneş ışığı ile aşırı temas, saçlarda kuruluğu sertliği ve matlığı artırdığı için saçlara şampuan sonrası uygulanacak kremler kuruluğu azaltacağı için mat görünümü ortadan kaldırır ve kolay taranmasını sağlar. Ayrıca kırılmayı da önler.

Banyo sonrası ıslak saça uygulanacak silikon tarzında onarıcılar da saç gövdesinin bütünlüğünü destekliyor, parlak bir görünüm sağlayarak kırılmayı azaltıyor.

Güneş ve deniz sonrası bakım önerileri

Güneş ve deniz sonrası cildin kaybettiği suyun ve nemin yerine konması gerekiyor. Bu nedenle cilde mineral içeriği yüksek tonikler ve arkasından yüksek hidrasyon içeriği olan nemlendiriciler kullanılmalı.

Vücudumuza ise, hemen banyo sonrası cildin tuttuğu suyu sabitlemek için mutlaka cildin kuruluk derecesine göre su veya yağ bazlı nemlendiriciler kullanılmalı. En önemlisi, günlük su tüketimi artırmak.


Günlük ve haftalık bakım diye ayırabilir miyiz?

Cilt bakımını günlük ve haftalık bakım diye ayırabiliriz. Günlük bakımda cilt her gün cilde uygun bir temizleme kremi veya jeli ile temizlenmeli, arkasından bir tonik ve en önemlisi mutlaka nemlendirici uygulanmalı.

Haftalık bakımda ise yaz döneminde nem maskeleri veya kırışıklık önleyici antioksidan maskeler temiz cilde tercihen banyo sonrası, 15 ile 20 dakika ciltte kalacak şekilde uygulanmalı. Eğer ciltte aşırı bir hassasiyet ve kızarıklık yoksa maske öncesi cildin ölü hücre tabakasını gidermek için cilde uygun peelingler uygulanabilir.

Bu işlemler güneş hassasiyeti yapabileceği için akşamları uygulanmalı ve gündüz mutlaka güneş koruyucular kullanılmalı.

Источник: //www.saglikk.com/saclarimizi-ve-cildimizi-gunesten-nasil-koruruz/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..