Saçtaki sağlığın sırrı sudan geçiyor! Vucuda ve saçlara canlılık veren kokteyller..

Saç Sirkesi, Saçlarımızı Sirkeden Nasıl Arındırırız?

Saçtaki sağlığın sırrı sudan geçiyor! Vucuda ve saçlara canlılık veren kokteyller..

Dış hayatla sürekli temas içinde olan saçlar, çabuk kirlenir ve dışarıdan gelen tozları kolaylıkla içine alır. Günlük hayat temposunda saçlarımıza yeteri kadar özen göstermediğimizde, saç sirkesi oluşmaya başlar.

Kendiliğinden oluşabileceği gibi başkasından çok rahatlıkla bize bulaşabilir. Sirkeyi saçlarımızdan uzaklaştırarak temiz ve bakımlı hale getirmek için birkaç yöntem kullanmamız gerekir.

Kaç yaşında olunursa olunsun saç biti, sirkesiyle karşılaşılabilir, telaş yapmadan temizleme işlemine geçilmelidir.

Saç sirkesi hangi yollarla bulaşır?

Çok kalabalık ve insanlarla yakın temas gerektiren işlerde çalışanda, sirke kolaylıkla birinden başka birine geçebilir. Saça takılan aksesuar (toka, eşarp, şapka, bone gibi) sirkenin saklanma alanlarıdır.

Bu yüzden başkasının eşyaları kullanırken oldukça dikkatli olmalısınız.

Gittiğiniz kuaförlerde kullanılan tarak, fırça gibi malzemelerin steril olmasını, gerekirse sizin gözünüzün önünde temizlenmesini kuaförünüzden isteyin.

Saç sirkesinin yağlı ve bakımsız saçlarda da ürediği görülmüştür.

Kirli ellerde saçların oynanması, uzun süre saç temizliğinin yapılmaması, saç diplerinde bakterilerin oluşması sirke oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Saçları düzenli olarak temizlemek ve kontrol etmek saç sirkesinin çabuk fark edilmesi için önemli bir noktadır. Belirli aralıklarla ananın karşısına geçip saç telleri kontrol edilmelidir.

Saç sirkesi nasıl oluşur?

Saç bitlerinin yumurtasına verilen ad, sirkedir. Bitin koyduğu yumurtalar saç tellerine tutunur ve büyümeye başlar.  Toplu iğne başı kadar olan sirkeler, yaklaşık bir hafta-10 gün içinde gelişir ve bit haline gelir.

Sirkeler zamanında fark edilip müdahale edilirse bitlerin çoğalması ve yaşaması engellenmiş olur. Sirkeler saç teline yapışık oldukları için dökülmezler ve kendiliğinden yok olmazlar.

Sirkelerin sık görüldüğü yerler kulak dipleri, ense, saçın anla yakın kısmıdır.

Saç biti, altı bacaklara sahiptir ve tırtırlı bacak yapısı sayesinde saça tutunurlar. Saçta kaldıkları süre boyunca saç derisindeki kanla beslenirler.

Saç bitleri saçınızı topladığınızda görünür hale gelebilirler, sağlığınızla birlikte sosyal hayatınızı da olumsuz etkilerler. Bitler sadece saçta hayat bulur ve başka bir ortamda 48 saatten fazla yaşayamazlar.

Saç bitlerinin ömrü 1 ay kadardır lakin yeni yumurta bırakacakları için sürekli çoğalma halindedirler. Saçın tamamen arındırılmaması durumunda bitler sürekli yenilenmeye devam eder.

Saçında saç sirkesi olduğunu nasıl anlarım?

Saçlarınızı her gün kontrol eden biri değilseniz saçınızdaki sirkeyi göremeyebilirsiniz. Bazen sirke kepeğe benzetildiği için çok üstünde durulmaz.

Saçtaki sirke ve bitin hareketlenmesi saçta tatlı bir kaşıntıya sebep olabilir.

Saçın dip boyası geldiği için kaşındığını, saç diplerinin kuru kaldığı için kaşındığını düşünüyorsanız saç bitinin oluşmasından dolayı kaşınabileceğini de unutmamalısınız.

Saç bitinin oluşması ve büyümesinde kanınızı emmesinden dolayı ani batmalar ve kaşıntılar hissedebilirsiniz. Saçınızı tırnaklarınızla uzun süre kaşıdığınızda deride yaralar, iltihaplanmalar görülebilir.

Saç diplerinde kanamalar, deformasyonlar oluşur. Saç biti hareket ettikçe saçınızın farklı bölgelerinde saniyelik hissedilen kaşıntılar söz konusu olabilir.

Beyaz kıyafetler giydiğinizde omuzunuzda siyah kalıntılar, yastığınızda sabah kalktığınızda yine siyah toz zerrecikleri fark edebilirsiniz.

Saç sirkesiyle kepeği ayırt etmek için çok ışık alan bir yerde, ince telli tarakla saçınızı tarayın. Kepekler kolaylıkla dökülür ve yapışkan yapıda değildir, sirkelerse yapışkandır ve taramayla dökülmez.

Saç sirkesinden kurtulma yolları nelerdir?

Saçınızda sirke ve bit fark ettiğinizde vakit kaybetmeden, eczacınızdan birkaç kutu bit temizleme şampuanı alın. Sizinle birlikte sizinle aynı ortamda bulunan herkes saçlarında bit şampuanı kullanmalıdır. Siz saçınızı temizleseniz de başkasında bulunan bir tane sirke bile yine saç bitlerinin çoğalmasına neden olacaktır.

Bir hafta boyunca şampuan uygulaması yapılması önerilir. Bit şampuanını kullanırken gözleri, yüzü çok iyi korumak gerekir. Ellerle temas önemli olduğu için eldiven giyerek şampuan uygulaması yapmak daha doğru olur. Şampuan kullanıldığı sürede saça başka bir kimyasal uygulanmamalı.

Saç bakım kürleri ve kremleri bit temizleme süresinden sonraya bırakılmalıdır.

Saç sirkesinden kurtulma yolları olarak doğadan yardım almak istiyorsanız, Hint yağında yararlanabilirsiniz. Hint yağı kan dolaşımını hızlandırır, saçı besler ve keskin bir kokuya sahiptir.

Saçınıza bakım yaparken sirkelerden kurtulmanız mümkün. Hint yağını saç diplerine iyice sürdükten sonra saçınızı streç film ya da boneyle hava almayacak şekilde kapatın.

2 saat kadar beklettikten sonra çok ince dişli bir tarakla saçınızı dipten yavaşça uça doğru tarayın. Günde 1 defa 1 hafta boyunca tekrarlayın.

Atıştırmalıklarımızın olmazsa olmazı mayonez, bitlerin temizlenmesinde imdadımıza yetişir.

Saç diplerine uçlarına yoğun şekilde sürülen mayonezin etkisini arttırmak için, saç poşetle hava almayacak şekilde örtülür.

Mayonezi durdurabildiğiniz kadar saçınızda bekletin ve sonrasında doğal bir şampuanla saçınızı yıkayın. Saçınızı kurutma makinesiyle yüksek ısıda kurutarak bitlerin ölmesini hızlandırın.

Erkeklerin tıraş köpüklerini saç sirkesi ve bit temizleme işleminde kullanabilirsiniz. Tıraş köpüğünü saçınızın her yerine eşit miktarda dağıtın. Saçı kapatarak bitlerin hava almamasını sağlayın. Birkaç saat beklettikten sonra saçınızı az miktarda şampuanla yıkayın. Saçlarınızı ince telli tarakla sık sık taramalısınız.

Elma sirkesi, limon suyu gibi asidik ürünler, saçtaki sirkelerin kurutulmasında etkilidir. Saçın tamamına saç diplerine yoğun olmak koşuluyla sirke ya da limon suyu sürülür.

Sirkeyi ve limon suyunu bir miktar suyla karıştırırsanız saç derinizdeki yanma hissini azaltmış olursunuz. Her yaptığınız uygulamada saçınızı tamamen kapatmanız ve bitleri oksijensiz bırakmanız çok önemlidir.

Ayrıca her işlemden sonra bit tarağıyla sirkeleri temizlemeniz süreci hızlandıracaktır.

Источник: //www.ipuclarim.com/sac-sirkesi-nasil-temizlenir/

Saçta Aşırı Yağlanma Neden Olur? » Op.Dr. Atilla KAYA

Saçtaki sağlığın sırrı sudan geçiyor! Vucuda ve saçlara canlılık veren kokteyller..

Yağlı saç kepek kadar sık görülen bir durumdur. Saçta daha doğru ifadeyle kafa derisinde aşırı yağlanma daha çok görsel sorun olur, seyrek olarak ta dökülme yapabileceği konusundaki şüpheler vardır. Bilimsel veri olmasa da dökülmesi olan insanlarda sıkça yağlanma fazlalığı vardır.

Saçı çok yağlı olan kişilerde dökülme şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar.

Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur.

Saçta Aşırı Yağlanma

Saçta Yağlanma Neden Olur
Sebep olarak en sık görülen şey normalde hastalık yapmayan ama yağ bezlerinden salgılanmayı artıran bir tür mantar olan malessezia furfurdur.

Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarın derideki oranını azaltmalıdır. Malessezia furfur mantarını en iyi temizleyen madde climbazol adlı mantar öldürücü maddedir ve climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir.

Climbazollü şampuanlar günlük kullanıma uygun formülle üretilir.

Aşırı yağlanmanın en sık görüldüğü bir diğer durum yağlı egzama diğer adıyla seboreik dermatittir. Yağ fazlalığı şampuanla rahatlıkla çözülebilir ancak seboreik dermatit varsa öncelikle onun tedavisi yapılmalıdır. Yağlı egzamaların % 60 kadarında yine malesseia furfur adlı mantar neden olarak karşımıza çıkar.

Seboreik dermatit veya mantar düşünülmüyorsa vücudun yağ metabolizmasında sorun olduğu akla gelir. özellikle ergenlik döneminden en sık sebeptir ve genellikle akne sorunuyla birliktedir. Bu durumda yağlanmaya etkili şampuanlar kullanılır bu tür şampuanlara rağmen aşırı yağlanma devam ederse akne tedavisinde kullanılan ve yağ salgısını azaltan tabletler kullanılabilir.

Günlük kullanıma uygun climbazol şampuanlar genellikle saç kalitesini de artıran besleyici ürünler de içerdiği için sürekli kullanılabilir yada aşırı yağlanma sorunu düzeldikten sonra normalde kullandığı şampuana dönülebilir, yeniden ortaya çıkması halinde climbazol içeren şampuan yeniden kullanılabilir.

Saçta Yağlanma ve Kaşıntı

Genellikle birlikte olurlar. Kaşınma olması yağlanmanın ana sebebinin mantar olduğunu düşündürür ve yapılan mikroskopik incelemelerde bu gurup hastaların % 70 kadarında malesezia furfur adlı mantar tespit edilmiştir. Temel sorunun iyileşmesi kaşıntının da yok olmasını sağlar.

kaşıntı yağlanma olmadan da olabilmektedir özellikle yoğun mantarda kaşıntı sık rastlanan bir şikayettir ve bunlarda da çok sık mantar görülür. Tedavide yukarıda yazılanlar uygulanabilir. Yağlı egzama ya da seboreik dermatit denilen bu durum bir tür deri hastalığıdır.

Kaşıntı çok şiddetli değilse climbazol içren şampuanlar yeterli olmaktadır ancak çok şiddetliyse ve climbazollü şampuanlarla gerilemediyse dermotto losyon kullanılmalıdır.

Saçta Yağlanma Saçı Döker mi

Aslında bu şikayetle gelen kişilerin önemli bir kısmı dökülme sebebiyle azalan saç sayısı geride kalan saçlara düşen yağın miktarını artırdığı için böyle hissedilir.

Yani yağlanmanın saçı dökmesinden çok dökülme olanlarda yağ fazla hissedilir. Yağlı egzamanın kendisi saç dökülmesi yapabilmektedir. Egzama varsa yani seboreik dermatit varsa tedavi edilmelidir.

Tedaviyle düzeldiği halde hala dökülme varsa diğer dökülme sebepleri araştırılmalı ve ona göre ilaçlar kullanılmalıdır.

Aşırı kepek erkeklerde daha sık rastlanan, önemsiz ama sinir bozucu bir durumdur aslında bir hastalıktır. Özellikle koyu renk giymez zorunda olanları zor durumda bırakabilir.

Yoğun olmayan yani hafif düzeydeki kepek sorunu market şampuanlarıyla rahatlıkla tedavi edilebilir her ne kadar tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla düzelir ancak orta ve yoğun kepeklerde sıradan şampuanların etkisi yetersiz kalır ve daha etkili ürün kullanmak gerekir.

Kepeğe Karşı En İyi Şampuan

Aşırı kepekte temel sorun saçlı deride mantar olmasıdır, malesezia furfur denilen bu mantar kafa derisinde çoğalarak derinin daha hızlı ve pul pul dökülmesine sebep olur.Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarı öldüren şampuan kullanılmalıdır.

Bu mantarda en etkili madde climbazol dür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol, itrakonazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır bu sebeple climbazol içeren şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Climbazol içeren şampuanların en önemli üstünlüğü günlük kullanıma uygun olmalarıdır. Diğer mantara etkili şampuanlar yapıları gereği haftada iki defadan fazla kullanılmazlar , saçı çok kuruturlar.

Aşırı kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.

Yoğun kepek her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıksa da bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantarlar daha ağır iltihaplanamaya sebep olmazlar.

Kepek Şampuanları

Aşırı derecede kepek sorununuz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz bilimse olarak etkinliği kanıtlanmış şampuanlar kullanmalısınız.bYapılan bilimsel çalışmalarda kepekte kesin ve kalıcı sonucun alındığı en etkili karışım climbazol + zink pyritiondur, bulabilirseniz bu karışım olan şampuan bulamazsanız sadece climbazol içeren şampuan kullanın.

Ayrıca yoğun kepeğin altında seboreik dermatit (yağlı egzama ) olabileceğini düşünmelisiniz. Eğer bundan emin olamıyorsanız muayene olun ve ona göre ilaç kullanın çünkü seboreik dermatit tedavi edilmedikçe kepekle mücadelede başarılı olamazsınız.

Seboreik dermatit, yağlı saçlari kepek ve diğer tüm şampuanlarla ilgili ayrıntılı bilgi için //www.sampuan.com.tr/ sitesine bakabilirsiniz.

Источник: //www.dratillakaya.com/sacta-asiri-yaglanma

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..