Safra Kesesi İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hasta, biliyer kolik, akut kolesistit yani safra kesesi iltihabı, kolanjit veya pankreatit gibi safra taşı ile ilgili herhangi bir rahatsızlığın belirtilerini ya da komplikasyonlarını yaşamaya başladığında, mutlaka uygun tedavinin uygulanmaya başlaması gerekmektedir. Bu tedavi yöntemleri arasında kolesistektomi, endoskopik sfinkterotomi, safra taşının eritilmesi gibi seçenekler bulunmaktadır.

Safra taşı için tedavi uygulanmadığında, belirtilerin ve komplikasyonların gelişme riski daha da yükselmektedir.

Komplikasyonlar arasında hayatı tehdit edebilen kangren ve safra kesesinin delinmesi de bulunmaktadır. Bu nedenle, zamanında uygulanan doğru tedavi oldukça büyük önem taşımaktadır. (1)

Safra kesesi iltihabı nasıl geçer? Safra kesesi iltihabı durumunda, yaşanan iltihabı kontrol altında almak için tedavi genellikle hastanede uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ameliyat bir tedavi seçeneği haline gelmektedir.

Hastanede amaç belirtileri hafifletme üzerine odaklanmaktadır. Bu nedenle, uygulanabilecek tedaviler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Geçici oruç: Safra kesesi iltihabı nedeniyle oluşan safra kesesi üzerindeki stresi azaltmak için bir süre yemek yemek ya da içecek içmek yasaklanabilmektedir.
 • Serum: Damar yoluyla hastaya sıvı verilmektedir. Böylece hastanın sıvı kaybı yaşaması da önlenmektedir.
 • Antibiyotik: Safra kesesinin enfeksiyon geliştirmesi durumunda, antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir.
 • Ağrı kesiciler: Ağrı kesici ilaçlar, safra kesesindeki iltihap rahatlayana kadar ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.
 • Safra taşının alınması: Safra kanallarını veya kistik kanalı tıkayan taşları çıkarmak için endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi uygulanabilmektedir.

Hastanede uygulanan doğru tedavi ile safra kesesi iltihabı belirtilerinin iki ya da üç içinde hafiflemesi beklenmektedir. Diğer yandan, safra kesesi iltihabının tekrarlama ihtimali de bulunmaktadır. Bu durumda, hastanın safra kesesini çıkarmak için ameliyat uygulanması bir seçenek haline gelebilmektedir. (2)

Safra Kesesi İltihabı Ameliyatı

Akut safra kesesi iltihabı için ameliyatın bir seçenek olması, hastanın belirtilerinin ciddiyetine ve hastanın genel cerrahi riskine bağlı olarak belirlenmektedir.

Safra kesesinin alındığı bu ameliyata kolesistektomi adı verilmektedir. Genellikle, karın bölgesinde birkaç ufak kesik yapılarak uygulanmaktadır. Karın bölgesinde daha uzun bir kesik yapılarak uygulanan ameliyat ise daha nadirdir.

Hastanın belirtilerinin ciddiyetine ve hastanın genel cerrahi riskine bağlı olarak, karar verilen ameliyat, 48 saat içinde veya hastanede kaldığınız sürece yapılabilmektedir.

Safra kesesi alındıktan sonra, normalde safra kesesi içinde depolanan safra doğrudan ince bağırsaktan akmaktadır. Bu nedenle, sağlıklı bir şekilde hayata devam edebilmek için safra kesesinin vücutta olmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. (3)

Safra Kesesi İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Safra kesesi iltihabı teşhisi ve tedavisi için dâhiliye (iç hastalıkları) bölümüne başvurulmaktadır. (4)

Safra Kesesi İltihabı Nedir?

Safra kesesi iltihabı kolesistit olarak da tanımlanmaktadır. Safra kesesi, karnın sağ tarafında ve karaciğerin hemen altında bulunan küçük, armut şeklinde bir organdır. Bu organın görevi, ince bağırsağa salınan safra isimli bir sindirim sıvısını tutmaktır.

Safra kesesi kanalının tıkanması genellikle safra kesesi iltihabına yol açmaktadır. Safra kesesi iltihabının diğer nedenleri arasında ise safra kanalı sorunları, tümörler, ciddi hastalıklar ve bazı enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Safra kesesi iltihabı tedavi edilmediği takdirde, safra kesesi rüptürü gibi ciddi ve bazen de hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilmektedir. Safra kesesinin alınması safra kesesi iltihabında sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. (5)

Safra Kesesi İltihabı Nedir? detaylarını inceleyebilirsiniz

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

Safra kesesi iltihabı nasıl anlaşılır? Safra kesesi iltihabı başlangıcında en sık yaşanan belirti, karnın sağ üst ya da üst orta bölümünde ortaya çıkan ağrıdır. Bu ağrı genellikle en az 30 dakika sürmektedir. Ağrı şu şekillerde hissedilebilmektedir:

 • Keskin, kramplar veya donuk bir ağrı
 • Sürekli ağrı
 • Sırta veya sağ omuzun altına yayılan ağrı

Ortaya çıkabilecek diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Kil rengi olan dışkılar
 • Ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Cildin ve göz beyazının sararması (sarılık) (6)

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri daha fazla bilgi için

Safra Kesesi İltihabı Nedenleri

Safra kesesi iltihabı neden olur? Safra kesesi iltihabı safra akışında meydana gelen tıkanıklık sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durum, genellikle bir safra taşı kistik kanalı tıkadığında meydana gelmektedir. Sonuç olarak da, safra oluşmakta, tahriş gelişmekte ve basınç uygulanmaktadır. Tüm bunlar safra kesesinin iltihaplanmasına ve şişmesine sebebiyet vermektedir.

Diğer nedenler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • HIV veya şeker hastalığı gibi ciddi hastalıklar
 • Safra kesesi tümörleri (nadir olmaktadır)

Safra kesesi iltihabı riskini artıran faktörler ise şunlardır:

 • Kadın olmak
 • Hamilelik
 • Hormon tedavisi
 • Yaşlılık
 • Etnik köken
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Hızlı kilo vermek ya da hızla kilo almak
 • Diyabet (7)

Safra Kesesi İltihabı Nedenleri daha fazla detay için

Источник: //www.acil.net/safra-kesesi-iltihabi-tedavisi/

Safra Kesesi

Safra Kesesi İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Kesenin görevi, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak ve gerekli aralıklarla on iki parmak barsağına (duodenuma) safra salgılamaktır.

Safra Kesesi İltihabı Safra kesesi taşlarının neden olduğu bir çeşit iltihaplanmadır. Tıp dilinde kolesistit denir. İki çeşidi vardır.

– Kronik safra kesesi iltihabı’nda safra kesesi büzülür, gereği gibi çalışamaz hale gelir. Hastanın karnında, özellikle yemeklerden sonra gaz ve gerginlik vardır. Ayrıca sağ taraftan başlayıp, kaburgaların altına kadar yayılan geçici bir ağrı ve sarılık nöbetleri de görülür. Bu hastalık genellikle 40 yaşını geçmiş şişman kadınlarda görülür.

– Akut safra kesesi iltihabı bilhassa, safra yollarına yerleşmiş taşın neden olduğu bir hastalıktır. Hastada karnın sağ üst kısmına gelen ani, şiddetli ve çabuk gelişen, sırta, hatta sağ omuzun ucuna kadar yayılan ağrı vardır. Ateş artar, kusma ve bulantı görülür.

Her iki çeşit safra kesesi iltihabında da; vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Ameliyat gerekebilir. 

Hazırlayıcı nedenler: Ağır yemekler, fazla kuru veya sert yiyecekler, hamur işleri, tatlılar, acı ve baharatlı yiyecekler, alkol, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, yemek saatlerinin düzensiz olması, çabuk çabuk ve çiğnemeden yemek, fazla ilaç kullanmak, ateşli hastalıklar, karaciğer veya safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları veya romatizmadır. Tedaviye başlamadan önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir.

Belirtileri: Mide ağrısı, bulantı veya kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastırılınca da ağrı hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında artar.

Tedavisi: Perhiz ve istirahat şarttır. Hastalığı doğuran nedenler ortadan kaldırılır. Hafif yiyecekler yenir. Aspirin gibi ilaçlar kullanılmaz. Yemekler, yavaş yavaş ve çok çiğnenerek yenir.

İştahsızlık soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları, bağırsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, böbrek veya kalp hastalıkları, kadınlarda aybaşı halleri, isteri, yorgunluk, can sıkıntısı, iştahsızlık gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Tedaviye yemekleri belirli saatlerde yemeye alışmakla başlanabilir. Üzücü ve sıkıcı olaylardan uzak durmaya çalışılır. Nedeni bulmak için doktora başvurulur. 

Karaciğerin görevi :

 • Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı (1 litre) safra salgılar.
 • Yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenler.
 • Vücudun ısısını ayarlar.
 • Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.
 • Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar. Kan miktarını ayarlar.
 • Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.

Karaciğer yukarıda belirtilen görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelecek olursa, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bunların en önemlileri, karaciğer yetersizliği, karaciğer iltihaplanması, karaciğer sirozu, safra kesesi iltihabı ve safra kesesi taşıdır.

 

Karaciğer Hastalıklarının Ortak Belirtileri

Hasta, sağ böğründe ağrı hisseder. Bağırsaklarında fazla miktarda gaz vardır. Karnı şişer, anüsten çıkan gaz pis kokar. Cilt rengi ve bazen de göz akı sararır. Yüzünde ve ellerinde çil gibi lekeler görülür. Hazımsızlıktan şikâyet eder. Sabahları dilinde pas ve ağzında acılık hisseder.

Nefesi de kokar. Sabah saatlerinde ensede ağrı hisseder. Çarpıntı, iştahsızlık vardır. İdrarın rengi sabahları sarı ve koyu, daha sonraki saatlerde ise, duru ve açıktır. Sık sık idrara gider. Baldır kasları ağrır. El ve ayaklarında şişlik görülür. Geceleri uyumak istemez.

Görme ve işitme duyguları da zayıflar.

Karın Ağrısı: Karın boşluğunda bulunan mide, bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrekler, idrar torbası ve kadınlarda yumurtalık veya rahimde görülen herhangi bir rahatsızlık, karnın çeşitli yerlerinde ağrılara yol açar.

Bu nedenle karın ağrılarının nedenleri pek çoktur. Karın ağrıları, hastalığın yerine ve özelliğine göre ya aniden ya da yavaş yavaş başlar. Ağrı ile birlikte bulantı, kusma, ishal ve ateş de görülebilir.

Kısa sürede geçmeyen karın ağrılarında, mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

“Doktora danışmadan ilaç, müshil almak çok tehli sonuçlar doğurabilir”

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri: İncebağırsağın 25 santimetre kadar olan ilk bölümüne onikiparmak bağırsağı denir. C harfi görünümündedir. Onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülsere tıp dilinde duodenum ülseri denir.

Tedavi edilemeyen gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, düzensiz hayat, gürültü, fazla miktarda sigara, çay, kahve ve alkol kullanmak, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp hastalıkları, hormon dengesizliği, dengeli bir şekilde beslenememe, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler, haddinden fazla et, hamur işleri veya baharatlı yiyecekler ve bazı ilaçlar onikiparmak bağırsağında ülserin meydana gelmesine yardımcı olur. Hasta, mide ekşimesi ve ağzına ekşi su gelmesinden şikâyet eder.

Ayrıca dili paslı, rengi solgundur, baş dönmesi ve fazla terleme de görülür. Midesinin üstüne basılınca, ağrı hisseder. Yemeklerden sonra da göğse doğru yayılan bir ağrı belirir.

Bu belirtiler, ilkbahar ve sonbahar aylarında daha da artar.

Tedavi için yapılacak ilk iş, hastalığı doğuran nedenleri ortadan kaldırmak, yemekleri az, fakat sık sık yemek, istirahat etmek ve üzüntüden uzak yaşamaya gayret etmektir. 

Safra Taşları: Safra koyulaşması sonucu meydana gelen taşlara halk arasında safra taşı, tıp dilinde ise kolelitiasis denir. Yapılarında kolestrin bulunur. Bazı safra taşları, rahatsızlık vermez. Bazıları da safra kanalını tıkar.

Çok şiddetli, batıcı bir ağrı, bulantı ve kusma yapar. Hasta yerinde duramaz olur. Bu olayların hepsine birden safra kesesi krizi denir. Düşmeyen veya alınmayan safra taşları, safra kesesinin iltihaplanmasına da neden olur.

Safra taşlarının neden olduğu rahatsızlıkları gidermek için doktor müdahalesi gerekir. 

Şişmanlık: Şişmanlık, alınan kalori miktarının yakılan kaloriden daha fazla olması sonucu ortaya çıkan bir metabolizma bozukluğudur. Tıp dilinde obesite denir.

İstatistiklere göre şişmanların daha çabuk yaşlandıkları, şeker hastalığı, damar sertliği, kalp hastalıkları, karaciğer ve safrakesesi hastalıkları, tansiyon yüksekliği, akciğer hastalıkları, romatizmal hastalıkların tehdidi altında bulundukları belirtilmektedir.

Bu nedenle şişmanlıktan kurtulmak için diyet ve beden hareketleri yapmak gerekir.

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

Источник: //ethica.com.tr/safra-kesesi

Safra Kesesi Taşı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Safra Kesesi İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Safra kesesinin görevi, karaciğerin ürettiği safra sıvısını depolamaktır. Safra, yağlı gıdaların sindirimi için gerekli enzim ve diğer maddeleri içerir.

Safra kesesi safrayı gerekli durumda oniki parmak bağırsağına salgılayarak yağların parçalanmasını sağlar.

Vücuttaki dengenin aşağıda anlatacağımız çeşitli nedenlerle bozulması durumunda safra kesesinde küçük taşlar oluşur, bu ilerleyen durumlarda iltihap ve başka komplikasyonlara dönüşebilir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Safra Kesesi Nerededir? Safra kesesi midenin sağında karaciğerin hemen altında yer alır. Aşağıdaki görselde sindirim sistemi organları içindeki yerini görebilirsiniz.

Safra taşı oluşumu, en sık görülen hastalıkların başında yer alır. Her yaş grubunda görülse de genç yaş kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülür.

Genellikle belirti vermeyen safra taşının şiddetli karın ağrısı ve bulantı-kusma ile giden safra kesesi iltihabına neden olabildiğini söyleyen Liv Hospital Genel Cerrahi ve Hepatopankreatobilier Uzmanı Prof. Dr.

Kemal Dolay “Safra taşı safra kanalına düşüp sarılık, hatta ölümle sonuçlanabilen safra yolu ve pankreas iltihaplarına da neden olabilir” diyor.

Sıralamak gerekirse safra kesesi taşları ağrı gibi şikayetlerin yanı sıra aşağıdaki hastalıklara neden olabilir:

• Akut kolesistit: Safra kesesinin iltihaplanması.

• Safra kesesinin perforasyonu: Safra kesesinin iltihaba bağlı delinmesi.

• Tıkanma sarılığı: Safra kesesi içindeki taşlar ana kanala düşüp tıkanmaya neden olabileceği gibi büyük safra kesesi taşları ana kalana dışarıdan bası yapabilir.

• Akut pankreatit: Pankreasın akut iltihabı. Safra kesesi taşlarının en korkulan komplikasyonlarından biridir, şiddetli olan tipinde ölüme kadar gidebilen komplikasyonlar görülmektedir. Türkiye ve Türkiye’nin çevre coğrafyasında akut pankreatitin en sık nedeni safra taşlarıdır.

• Safra kesesi kanseri: Safra kesesi kanserinin iyi bilinen risk faktörlerinden biri safra kesesi taşlarıdır.

Karaciğer, günlük 1 litre safra üretir ve açlık durumunda bunu safra kesesinde koyulaştırarak depolar. Yemekten yarım saat sonra safra kesesi kasılarak içindeki safrayı, besinler sindirilsin diye bağırsağa bırakır.

Safranın içinde çeşitli tuzlar, kolesterol ve safra boyaları gibi maddeler bir denge içinde bulunur.

Herhangi bir nedenle (aşırı yağlı beslenme, hızlı kilo alma-verme, kolesterol yüksekliği, geçirilmiş mide ve ince bağırsak ameliyatları vb) bu denge bozulursa safra kesesinde küçük taşlar oluşur.

Sabah Kahvaltısını Atlamak ve Şok Diyetler Safra Kesesi Taşına Neden Olabilir

Özellikle sabah kahvaltısını atlayanlarda, profesyonel yardım almadan şok diyetlerle hızlı kilo verenlerde safra kesesi uzun süre kasılmadan beklediği için safra taşı oluşma riski artar. Bu nedenle atlanan öğünlerde 30-40 gram bitter çikolata yiyen ve 1 fincan kahve içenlerde safra taşı oluşumunu azalacaktır.

Safra Kesesi Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Yukarıda belirtildiği gibi sabah kahvaltısını atlamamak, dengeli beslenmek safra kesesi taşı riskini düşürür. Diyet kararı alındığında doktora başvurmak, bilinçli zamana yayarak kilo vermek bu konuda önemlidir.

Hamileliğinin ilk aylarında aşırı kusma yaşayan kadınlarda da safra taşı riski artar. Bu durumdaki hamile kadınlar yemek yiyemediği dönemde az miktar çikolata ve kahve ile safra taşı oluşumunu azaltabilir.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Safra taşına bağlı şikayetleri başlayan hastalarda böbrek taşı gibi taşların kırılması söz konusu değildir ve safra kesesinin taşlarla birlikte ameliyatla alınması şarttır. Altın standart kapalı yöntem denilen karın duvarı kesilmeden 3-4 adet küçük delikten yapılan laparoskopik ameliyattır. Ağrı ve işe dönme süresi ameliyata göre çok kısadır.

Safra Kanalı Taşlarına Ameliyatsız Çözüm: ERCP

Ameliyatı geciktiren hastalarda safra taşı kanala düşerse sarılık, karaciğer ve pankreas iltihaplarına neden olabilir ve acil tedavi gerektirir.

Bu durumda ERCP denilen ağızdan endoskopi yöntemiyle 12 parmak bağırsağına açılan bölüme girilerek 5-15 dakikalık bir işlemle bu taşları ameliyatsız almak mümkün olur.

Bu yöntemle başta safra kanalı olmak üzere safra yolunda taş varlığında, safra yollarında akut iltihap durumunda, taşa bağlı sarılık veya pankreatit gelişen hastalarda, pankreas kanseri veya safra yolu kanserine bağlı tıkanma sarılığı gelişen hastalarda şikayetleri çözmek mümkün olur.

Safra Kesesi Taşı Kansere Yol Açar mı?

Safra kesesi kanseri nadir görülür ancak çok agresif ilerler. En bilinen risk faktörünün safra kesesi polipleri olduğunu söyleyen Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr.

Kürşat Serin “Safra kesesi taşları sebebi ile geçirilen tekrarlayan iltihabi ataklar da kolaylaştırıcı zemin oynayabilir. Taşların kansere sebep olduğunu ispat edecek bilimsel veriler bulunmuyor.

Ancak tekrarlayan iltihabi ataklar sebebi ile hücrelerin yapıları bozuluyor ve bu durumun kansere sebep olabileceğinden kuşkulanılıyor.

Ayrıca safra kesesi kanseri sebebi ile ameliyat edilen pek çok hastanın safra kesesinde büyük taşların görülmesi de bu kuşkuyu artıran önemli noktalardan” diyor. Safra kesesi ve içerisinde oluşan taşlar gerçekten ne kadar tehli? Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kürşat Serin anlattı.

Safra kesi taşı neden oluşur?

Karaciğerin alt arka kısmına yerleşen küçük bir organ olan safra kesesinin ana görevi karaciğerde üretilip salgılanan safranın depolanması ve ihtiyaç anında on iki parmak bağırsağına boşaltılmasıdır. Özellikle yağlı yemeklerden sonra fazlaca ihtiyaç olan safrayı bağırsağa boşaltır.

Safra kesesi içerisinde safra depolanırken bir taraftan da içerisinde ki suyun bir miktarı emilerek yoğun hale getirilir. Safra kesesi kasılmasının yetersiz olduğu, yoğun halde çökelek oluştuğu durumlarda safra çamuru ve taşları gelişir.

Nerede ise her 5 kişiden 1’inde safra kesesinde taş veya çamur gelişimi saptanır. Aslında bunlardan 5 hastadan sadece 1’i safra kesesindeki taşlardan haberdardır veya bu taşlar ağrı, hazımsızlık, şişkinlik gibi şikayetlere sebep olur.

Bu hastalardan da yıllar içerisinde aslında sadece 5’te 1’inde ağır iltihabi durum gelişir.

Safra kesesi taşları nelere yol açabilir?

Safra kesesinde taş bulunan hastaların pek çoğu bunu ya kontrollerde ya da başka sebepler ile yapılan tahlillerde tesadüfen öğrenir. Safra kesesindeki taşların en sık oluşturduğu sorun ağrı veya hazımsızlık, şişkinlik ve geğirti hissidir.

Safra kesesinde taş bulunanlar için en sık rastlanan risk bu taşların sebep olabileceği bir iltihabi atak geçirmektir ki bazen acil ameliyat gerekecek kadar ciddi olabilir.

Yine bu taşlardan birinin safra kesesi kanalını geçerek ana safra kanalında tıkanıklık yapması halinde sarılık gelişebilir ve tedavi daha kompleks hale gelir. Safra kanalına taşların düşmesi halinde öncelikle kanaldaki taşın tedavisine odaklanmak gerekir.

Çünkü sarılık sebebi ile ağır karaciğer veya pankreas iltihabı geçirme riski oluşur. Endoskopik yöntem ile öncelikle kanaldaki taş çıkarılmalıdır.

Pankreas iltihabı ne kadar ciddidir?

Pankreatit yani pankreas iltihabının ülkemizde en sık sebebi safra kesesi taşlarıdır. Aslında safra kesesinde taş bulunanların sadece yüzde 1-3’ünde pankreatit gelişir. Ancak gelişmesi halinde ciddiye alınmalıdır, çünkü her 3 pankreatit hastasından 1’i bunu yoğun bakımda tedavisi gerekecek kadar çok ağır geçirebilir ve hastayı hayati tehye sokabilir.

Safra kesesi ameliyatları nasıl yapılır?

Güncel teknolojik ve tıbbi gelişmeler ile safra kesesi ameliyatları daha konforlu ve kısa sürede yapılabilmektedir. Laparoskopik veya robotik dediğimiz yöntemler ile çok küçük kesiklerden kapalı yöntem ile yapılan safra kesesi ameliyatları sadece 45 dakika sürer. Ameliyatın başarı oranı ise tecrübeli kişilerce yapıldığında yüzde 99’dan yüksektir.

Safra kesesi alınanlarda ne gibi problemler ortaya çıkar?

Safra kesesi ameliyatları hasta bir organın tam fonksiyon göstermemesi sebebi ile ortaya çıkardığı sorunları gidermek için yapılır. Yani safra kesesinin alınması sorun çıkarmaz tam aksine hasta organın orada bulunması sorundur. Hayati bir organ olmayan safra kesesinin alınması insan hayatında herhangi bir değişikliğe sebep olmaz.

Safra kesesi alınanlar için özel bir diyet gerekir mi?

Safra kesesi hasta olduğu için çoğunlukla yağlı yiyeceklerin ve yumurtanın yasaklandığı hastalar ameliyat sonrası hasta olan safra keselerinden kurtuldukları için nekahat dönemini atlattıklarında kısıtlama olmaksızın dilediklerini yiyebilir.

Burada belirleyici olan safra kesesinin yokluğundan çok hastanın beslenme ve bağırsak alışkanlıkları olacaktır. Herkeste olduğu gibi sevmediği veya yediğinde rahatsızlık verdiğini bildiği yiyeceklerden uzak durması gerekir.

Öyle ki rahatsızlık hissetmedikleri sürece yumurta dahi yenebilir.

Safra kesesi taşları kansere sebep olur mu?

Safra kesesi taşlarının kansere sebep olduğunu ispat edecek bilimsel veriler bulunmuyor. Ancak tekrarlayan iltihabi ataklar sebebi ile hücrelerin yapıları bozuluyor ve bu durum kansere sebep olabiliyor.

Safra kesesi taşları sebebi ile geçirilen tekrarlayan iltihabi ataklar da kolaylaştırıcı zemin oynayabilir.

Ayrıca safra kesesi kanseri sebebi ile ameliyat edilen pek çok hastanın safra kesesinde büyük taşların görülmesi de bu kuşkuyu artıran önemli noktalardan.

Safra kesesi kanserleri neden olur?

Bilinen en agresif ve tedavisi zor, kanser türlerinden biri olan safra kanserleri için en iyi bilinen risk faktörü safra kesesi polipleridir. Safra kesesi içerisinde gelişmiş kabarıklıklar-et benleri olarak tarif edebileceğimiz polipler- tıpkı sindirim sistemimizin başka yerinde gelişen polipler gibi kanser öncüsü olabilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Güney, “Safra Kesesi” üzerine soruları yanıtlıyor.

Источник: //kanalfinans.com/haberler/saglik-ve-yasam/safra-kesesi-tasi-iltihabi-neden-olur-belirtileri-ve-tedavileri-nelerdir

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Neden Olur Nasıl Kurutulur Bitkisel Tedavi

Safra Kesesi İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Safra kesesi karın sağ üst tarafında yer alan karaciğerin alt yüzüne yapışık, küçük armut biçiminde bir organdır. Safra kesesinin asıl görevi, karaciğer tarafından üretilen ve yağ yakmada kullanılan safra sıvısını depolamaktır.

Safra kesesi iltihabı, safra kesesinde meydana gelen iltihaba denir. Tıbbi adı Kolesistit’dir. Safra kesesi iltihabı akut ve kronik olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkabilir.

Her ikisinde de safra kesesi iltihabı genellikle safra kesesi kanalının tıkanması sonucu gelişir.

Bu iltihaplanma sonucunda, safra sıvısı, safra kesesi içerisinde kalarak, içeride basınca neden olur. Bu enfeksiyon, safra kesesinde yırtılmaya ya da bazen bakteriyel enfeksiyonlara da yol açabilir.

Aşağıda safra kesesi iltihabının nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini bildireceğiz.

Ultrasonografide safra kesesinde iltihap tespit edilmesi durumunda kapalı safra kesesi ameliyatı yapılmalıdır.

Safra Kesesi Enfeksiyonun Belirtileri Nelerdir?

 • Safra kesesi iltihabının en sık karşılaşılan belirtisi karın bölgesinde özellikle sağ üst tarafında ağrıdır. Bu durum genellikle yemeklerden sonra  ortaya çıkar. Ağrının sırta ve omuza doğru vurması tipik özelliğidir. Ağrıya sıklıkla bulantı, şişkinlik hazımsızlık, bazen de yanma, ekşime, gibi sorunlar da eşlik edebilir.
 • Safra kesesi iltihaplanması, sırtta ve omuzlarda ağrıya neden olabilir. Bazen ağrı yalnızca, sağ omuzda görülür.
 • Özellikle üst karında ağrı görülebilir.
 • Koyu renk idrar ve gri renkte dışkı
 • Ateş ve nabızda yükselme
 • Karında gaz varmış hissi
 • Dışkıda balçık rengi
 • Hareket edildiğinde ya da öksürüldüğünde bu ağrı daha da artabilir.
 • Mide şişmesi veya ağrısı da görülebilir.
 • Sürekli mide bulantısı ve aralıklarla kusma görülebilir.
 • Derin nefes alırken yaşanan ağrı görülebilir.
 • Az veya fazla derecede ateş ve titreme
 • Safra kesesi iltihabı, aşırı gaza neden olabilir.
 • Sürekli şişkinlik, mide ekşimesi ve göğüs ağrısı
 • Hazımsızlık ve ishal bazen görülebilir.
 • Yaşlı insanlarda, genel yorgunluk, kusma, iştah kaybı görülür. Ateş olabilir.
 • Bu belirtiler görmezden gelinememelidir. Bu belirtilerin sebebi, safra kesesi taşı olabilir ve bu durum yalnızca safra kesesine zarar vermekle kalmaz, diğer hayati organları da kötü olarak etkileyerek, iflaslarına yol açabilir.

Safra Kesesi İltihabı Neden Olur?

 • Safra kesesinde bulunan safra taşları, genellikle safra kesesi iltihabının en sık karşılaşılan nedenidir.
 • Bağışıklık sisteminin çalışmaması ya da yetersiz çalışması da bu soruna neden olabilir.
 • Çok nadir de olsa, tümörler de safra kesesi iltihabına neden olabilir.
 • Safra kesesi hastalığı ya da enfeksiyonu, ameliyat sonrasında oluşan bir tepki olarak da görülebilir.
 • Bütün vücudun çeşitli nedenlerden enfeksiyonlanması yada yanık veya sakatlıklar gibi ciddi sorunlar, safra kesesi iltihabına neden olabilir.
 • Çocuklarda, uzun süreli tedavi edilmemiş virüs enfeksiyonu sonucunda, safra kesesi iltihabı oluşabilir.
 • Damar içi sıvıların uzun süreli kullanılması da bu enfeskiyona neden olabilir.

Safra Kesesi İltihabı Tedavi Yöntemleri

 • Safra kesesi sorunun belirlenmesi için çeşitli kan testleri ve görüntüleme testleri yapılır. Yapılan görüntüleme testleri, röntgen, karın bölgesine ultrason, karın bölgesine tomografi, safra kesesi radyonüklid taraması ve kolesistogramdır. Safra kesesi iltihabı tespit edildiğinde, aşağıdaki tedavi yöntemleri uygulanır.
 • İlk tedavi genellikle hastaya antibiyotik vermektir. Bu yöntem, enfeksiyonla savaşmayı sağlayacaktır.Ampisillin, kloramfenikol, tetrasiklin v.b. antibiyotikler reçete edilebilir. İlk aşamalarda, cerrahi olmayan yöntemler, yani karın ve sırt ağrısını önlemek için ağrı kesiciler ve diyet önerilir. Fakat, eğer safra kesesi iltihabı iyileşmez ve düzenli olarak tekrarlanıyorsa, safra kesesinin alınması ameliyatı yapılabilir.
 • Safra kesesi iltihabı genellikle 1 hafta içerisinde tedavi olur. Fakat eğer bu süreden uzun sürüyorsa ve eşliğinde ateş ve titreme gibi sorunlar da barındırıyorsa, bunun altında daha ciddi bir sorun olabilir. Bu nedenle, yukarıdaki belirtilere sahip bireylerin, acilen doktora görünmeleri büyük bir önem arz etmektedir.
 • Düşük yağ içeren bir diyet, belirtileri kontrol etmede başarılıdır. Armut suyu da ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Düşük kalorili, düşük kolestrollü bir diyette, safra kesesi taşlarının oluşmasını önlemekte elzemdir.
 • Kafeinli içecekler, alkollü içecekler ve kırmızı et, ağrıyı arttırabilir ve kaçınılmalıdır.
 • Daha fazla miktarda yeşil yapraklı sebzeler ve çeşitli meyveler tüketilmelidir. Ayrıca fast food, kızartılmış, yağlı yemeklerden kaçınılmalıdır.
 • Omega 3 yağ asitleri içeren yiyecekleri tüketmek de sağlığınızı düzenlemeye yardımcı olur.

İğde Kürü:

5-6 adet iğdeyi kabuklarını biraz ayırarak kabuklarıyla beraber 1su bardağı suda 5dk kaynatıyoruz. Sabahları aç karna içiyoruz.

Kırkkilit Otu Kürü:

Bir tutam kırkkiliti 1 su bardağı suda 5dk kaynatarak akşamları aç karna içiyoruz. Her 2 kürün de en az 15 gün veya 30 gün uygulanması gerekiyor. Bu kürleri uyguladıktan sonra ultrason çektirdiğinizde safra kesesi taşlarının yok olduğunu görebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeyinyağı ile limon suyu karışımı, iltihaplanmış safra kesesi için oldukça etkili ve popüler bir tedavi yöntemidir. Zeytinyağı ve limon suyu karışımının, safra kesesi taşlarını eritmeye yardımcı olur.

Zeytinyağının makul miktarda tüketilmesinin, safra kesesinde kolestrol seviyelerini düşürdüğü ve safra kesesinin tıkanmasına neden olan safra kesesi taşlarının oluşumunu önlediği kanıtlanmıştır. Safra kesesi iltihabı oluşmasına yatkın insanların, günde 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı tüketmesi önerilir.

Bazı yöntemlerde bu zeytinyağı alımından sonra, 30 ml kadar taze sıkılmış limon suyu da tavsiye edilir.

Maydanoz

Safra kesesi iltihabı tedavisi için 4 bardak suya iki tutam maydanoz konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 2 kere birer çay bardağı içilir.

Pancar

Geleneksel tedavi yöntemlerinde, safra kesesi iltihabına karşı, pancar suyu tavsiye edilmektedir. Safra taşı oluşumunu önler ve bulunna safra taşlarını, safra kesesinden atar ve safra kesesi iltihabını doğal olarak azaltır.

Papatya

Geleneksel yöntemlere göre, papatya yaprakları, iltihaplı safra kesesi tedavisinde kullanılmaktadır.

Düzenli olarak, papatya köklerinin suda kaynatılmasıyla oluşturulmuş çayın günde 3 defa içilmesi, safra kesesi iltihabı yaşayanlara yardımcı olabilir.

Bitki bilimiyle uğraş insanların söylediklerine göre, papatya, safra sıvısı salgılanmasını arttırıp, safra kesesi fonksiyonlarını düzenleyerek, safra kesesi taşları oluşumunu önlemektedir.

Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağının da, safra taşı nedeniyle oluşmuş safra kesesi iltihaplarını tedavi ettiğine inanılmaktadır.

Çörek otu yağı içerisinde bulunan iki aktif bileşen olan thymoquinone ve karbonil, safra sıvısı akışını hızlandırarak, safra kesesinde iltihaba neden olan, safra kesesi birikimini önler.

Ayrıca, çörek otu yağı, ilk başta, safra kesesi taşlarının oluşumunu da engeller.

kolesistitsafra kesesisafra kesesi hastalıklarısafra kesesi iltihabı

Источник: //selmasultan.com/kolesistit-nedir-safra-kesesi-iltihapli-iken-ameliyat-olurmu-maydanoz-kuru

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 09.01.2019 11:40

Safra Kesesi İltihabı Nedir?

Safra, karaciğerin altında bulunan armut şeklinde ve yaklaşık olarak 4 cm boyunda olan bir organımızdır. Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolamakla görevlidir.

Safra sıvısı ise karaciğerde üretilerek bağırsağa dökülen bir sıvıdır. Safranın bir diğer görevi ise yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emilimini gerçekleştirmesidir. Ayrıca bazı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

 Safra kesesinin hayati önem taşıyan bir organ olduğu söylenemez. Karaciğer tarafından üretilen safra sıvısı, safra kesesine ihtiyaç duymaksızın doğrudan bağırsağa gönderilebilir.

Bu nedenle safra kesesi alınsa da safranın tamamı ana safra kanalı aracılığıyla bağırsağa iletilebilir. Buna bağlı olarak safra kesesinin yokluğu yaşamı tehdit etmez.

Tıp dilinde “kolesistit” olarak adlandırılan safra kesesi iltihabı, safra kesesinin taşlar nedeniyle tıkanması sonucunda oluşur.

Kese içinde oluşmuş taş veya çamur, safra kesesi kanalının ağzına oturarak tıkanıklığa yol açar ve safra kesesinin boşalmasına engel olur. Bu durumda safra kesesi şişer ve kese duvarında ödem ile birlikte dolaşım bozukluğu meydana gelir.

Bazı vakalarda bu, bozulma, çürüme ve delinmeye kadar ilerleyebilir. Safra kesesi iltihaplanmasının %90’ı safra yollarının safra taşı ile tıkanması sonucunda oluşur. Safra taşı ve safranın yığılması kolik olarak adlandırılan kramplı ağrılara neden olur.

Ayrıca salmonel kolera, parazitler, verem ve koronar zafiyeti gibi rahatsızlıklar da safra taşı olmaksızın safra iltihabına neden olabilir.

Safra Kesesi İltihabı Neden Olur?

Safra kesesi iltihabına neden olan birçok faktör bulunsa da en sık görülen nedeni safra kesesi taşıdır. Safra kesesi iltihabı vakalarının %90’ı safra taşından kaynaklanır. Safra kanalını tıkayan taşlar safra yoğunluğuna neden olarak iltihaba yol açabilir.

 Safra kesesi taşının neden oluştuğu henüz kesin olarak bilinmese de doktorlar genellikle 2 ihtimal üzerinde dururlar. Bunlardan birincisi; safra kesesinin, içeriğini yeterli miktarda sık ve tamamen boşaltmıyor olmasıdır. İkinci ihtimal ise safra sıvısının çok fazla kolesterol veya bilirubin olarak adlandırılan safra boyası içermesidir.

Safra taşı erkeklere kıyasla 40 yaş üzerindeki kadınlarda daha çok görülür. Ayırca çok sık doğum yapmış kadınlarda safra taşı riski daha yüksektir.

Safra iltihaplanmasına yol açan nedenlerden bir diğeri ise tümörlerdir. Safra kanalını tıkayacak veya sıkıştıracak büyüklükteki tümörler safra yoğunluğunu arttırır ve bunun sonucunda da iltihaba yol açar.

Safra kesesi iltihabı nedenlerinden diğeri ise yaralanmalardır. Herhangi bir yaralanma veya aynı şiddetteki etki sonucunda safra kanalı bükülerek tıkanabilir. Bunun sonucunda da safra kesesi iltihabı meydana gelir.

Ayrıca iskemi ve enfeksiyonun da safra kesesi iltihabına yol açtığı bilinmektedir. Ancak bu durum nadiren görülür. Safra kesesinin kanla yeterince beslenememesi (iskemi) sonucunda iltihaplanma meydana gelebilir.

Bazen de kan yoluyla taşınan iltihap yapıcı mikroorganizmalar safra kesesi iltihabına yol açabilir.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi iltihabının en tipik belirtisi karın ağrısıdır. Karnın üst kısmında hissedilen ağrı, sağ omza, bele veya sağ kürek kemiğinin ucuna doğru yayılım gösterebilir.

Safra kesesi iltihabı belirtileri genellikle çok yağlı yemek yedikten sonra meydana gelir.

Sürekli tekrarlayan yani kronik safra kesesi iltihabı vakalarında sağ üst karındaki ağrı, yarım saat ile altı saat arasında sürebilir.

Dalga dalga gelen ağrı, hastada mide bulantısına yol açar. Hastaların %60-80’inde bulantı, kusma ve iştahsızlık görülür.

Hasta, safranın bulunduğu bölgeye dokunduğunda ağrı hisseder. Ayrıca ateş ve deride sarılık da görülebilir. Ancak derideki sarılıktan önce gözün beyaz kısmında sarılık görülür.

Yavaş yavaş ortaya çıkan hastalık 4-7 gün sürebileceği gibi haftalarca da devam edebilir.

 • Kusma
 • Bulantı
 • İştahsızlık
 • Karında gaz hissi
 • Ateş
 • Nabızda yükselme
 • Dışkıda balçık rengi

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle hasta muayene edilir ve daha sonra röntgen çekilir. Röntgen veya ultrason gibi incelemelerle tıkanmaya neden olan taşların durumuna bakılır.

Ani oluşan safra kesesi iltihabı kısa bir süre sonra kendiliğinden geçebilir. Ancak safra kesesi iltihaplanması söz konusu ise hasta mutlaka doktor takibinde olmalıdır.

Aksi halde iltihaplanma nedeniyle kan zehirlenmesi yaşanabilir.

Tıkanıklığa yol açan taşlar, cerrahi müdahale ile alınabilir. Ancak taş oluşumunun tekrarlama riski oldukça yüksektir. Ayrıca ilaç tedavisi ile yalnızca iltihabın belirtileri dindirilir. Safra kesesi iltihabını tamamen ortadan kaldırabilecek ilaç henüz bulunamamıştır.

 Safra kesesi iltihabının tek çözüm yolu kolesistektomidir. Kolesistektomi, safra kesesinin alınması işlemidir. Ayrıca iltihaplanma olmaksızın hastada sadece safra kesesi taşına rastlansa bile en çok tercih edilen tedavi yöntemi kolesistektomidir.

Günümüzde gelişen tıp ile birlikte vücutta açılan 1 cm çapındaki delikten safra kesesi dışarı çıkarılabilir. 

Önerilen İçerik;

► Böbrek Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/safra-kesesi-iltihabi-belirtileri-ve-tedavisi-16209h.htm

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri, Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siz değerli okurlar için safra kesesi iltihabı belirtileri ve tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda safra kesesi iltihabı neden olur, belirtileri nelerdir, ne iyi gelir, nasıl tedavi edilir, safra kesesi enfeksiyonuna ne iyi gelir gibi sorulara cevap aradım.

Safra kesesi iltihabı karın bölgesinde bulunan safranın karın bölgesine ağrı yapmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Makalemde de safra kesesi iltihabının belirtilerini ve tedavilerini ayrıca yukarıda bahsettiğim diğer yan soruları dikkatlice inceledim. Umarım faydalı olur.

İyi okumalar.

Diğer bir terimi kolesistit ile ifade edilen safra kesesi iltihabı karın bölgesinde sıklıkla ağrı gösteren bir rahatsızlıktır. Bu yazımızda safra kesesi iltihabı belirtileri ile safra kesesi iltihabı tedavisi üzerine bahsedeceğiz.

Fosseptiki denilen alanın tıkanması üzerine oluşan safra kesesi iltihabı 2 farklı türde seyir göstermektedir.

Bu her iki türe bağlı olarak safra kesesinde oluşan fonksiyonların ve büzülmelerin ortaya çıkması sonucu kayıplar meydana gelmektedir.

Safra Kesesi İltihabı

Kendini sürekli sargılayan safra, kese içerisinde fazladan yer kaplayarak sağlıklı bir şekilde bu alanın çalışmasına engel olmaktadır. Bundan dolayı kişi bu duruma maruz kaldığında, yemek sonrasında hazımsızlık, şişkinlik ve gaz gibi etkenlere uğramaktadır.

Buna hitaben hastalığın nüksetmesi safra kesesinde oluşan şişkinlik ile birlikte kendini göstermektedir. Aynı zamanda bu duruma bağlı olarak gerilen safra kesesinde dolaşım bozukluğu ve ödem gibi rahatsızlıklarda meydana gelebilmektedir. Bunlara bağlı olarak safra kesesinde delinme ve çürüme olasılıkları görülen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Safra kesesi iltihaplanması sonrasında doğru bir tedavi uygulanmazsa, safra kesesinin vücuttan alınması gerekebilir.

Safra kesesinde oluşan tıkanıklar zaman içerisinde safra kesesi alanında çamurlaşma ve taş oluşumlarının başlamasıyla içinden çıkılamayan bir hal almaktadır.

Bu oluşumdan ötürü, safra kesesinde bulunan kanalların yeteri kadar veya hiç boşaltım yapmaması üzerine mide ve karın bölgeleri alanında şiddetli veya sancılı ağrılar sıklıkla görülebilmektedir.

Bu ağrılara ek olarak sırt bölgesinden başlayarak sağ kürek kemiğini takiben göğüs bölgesine doğru ağrılarda hastalığa maruz kalan kişilerin rahatsızlık sürecinde görülen ağrılar arasında yer almaktadır.

Bu tip ağrılar genellikle kronik safra kesesi iltihabına maruz kalan kişilerde daha sık görünen bir vakadır. Bu hastalık genel olarak fazla kiloya sahip olan bayanlarda ve ayrıca 40 yaş üzeri erkek ve bayanlarda da sıklıkla görülen bir hastalık olarak bilinmektedir.

Safra Kesesi İltihabının Belirtileri

Safra kesesi iltihabının başlıca belirtileri arasında karın bölgesinde oluşan şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar genellikle kişinin karın sağ bölgesinde şiddetli ağrıların başlamasıyla ortaya çıkmaktadır.

Karnın sağ bölümünde başlayan ağrılar, zaman içerisinde belirtilere uygun bir şekilde diğer bölgelere de yansıyarak ağrının şiddetini oldukça yükseltmektedir.

İltihaplanma belirtisinin başında yer alan karın ağrısını takiben, vücutta oluşan yoğun sıcaklıkta belirtiler arasında ön saflarda yer almaktadır. Karın bölgesinde vücudun birçok alanında yüksek ateş derecesi hissedilmesi bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Ayrıca bu hastalığa maruz kalan kişiler, genellikle yemek sonrasında mide bulantısı ve kusma gibi sorunları sıklıkla yaşamaktadır. İltihaba maruz kalan kişinin cildinde sararmalar ve yanma hisleri de belirtiler arasında yer alan diğer etkenler olarak bilinmektedir.

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Safra kesesi iltihabı nasıl tedavi edilir sorusuna verilebilecek tek bir cevap vardır. Safra kesesi iltihabı sırasında oluşan taşların kanalları tıkaması durumunda tek tedavi çeşidi kesenin komple vücuttan alınmasıdır. Bu yönteme kolesistektomi denmektedir.

Sadece taşlar temizlenir ve kanallar açılırsa, hastalık kendini tekrar etmekte ve vücut tekrar taş oluşturmaktadır. Dolayısıyla safra kesesi iltihabını tedavi etmek için istirahat etmek, bitkisel ilaçlar kullanmak veya diğer yöntemler işe yaramamaktadır.

Ancak iltihap henüz başlangıç evresindeyse çeşitli ilaçlarla ve antibiyotiklerle geriletme mümkün olabilir. Bu noktada en doğru tanıyı ve tedavi yöntemini uzman doktorlardan alabilirsiniz.

Uyarı: Her türlü sağlık problemi için en doğru tanı ve tedavi uzman hekimler tarafından verilmelidir. İnternetten edindiğiniz bilgiler ile tedavi olmanız, kendinize teşhis koymanız mümkün değildir. Sağlık problemlerinizde size en yakın doktora, hekime başvurunuz.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

Источник: //www.iltihap.net/safra-kesesi-iltihabi-belirtileri-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi