Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

içerik

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür? Bitkisel Tedavi

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen sağlık sorunlarından safra kesesi taşı oldukça ağrılı bir durumdur. Safra keselerinde sertleşmiş sıvı birikimi olarak görülen safra kesesi taşları küçük bir kum tanesinden golf topu büyüklüğüne ulaşabilmektedir. Her insanda farklı şekilde görülebilen safra kesesi taşları hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Safra Kesesi Taşı Nedir? Neden Oluşur?

Karnın sağ kısmında ve karaciğerin hemen altında bulunan safra kesesi armut şeklini andıran küçük bir organdır. Safra denilen ve ince bağırsakta bulunan sindirim sıvısını tutmakla görevlidir.

Farklı nedenlere bağlı olarak safra kesesi taşları görülür.

Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla ortaya çıkan safra kesesi taşları bazen bir tane olabilirken bazen çok sayıda olabilmektedir.

Safra kanalının tıkanmasına neden olan bu taşlar ciddi ağrılar hissettirmektedir. Çok yaygın görülen bu rahatsızlığın genelde zararsız olduğu bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda önlem alınmadığı zaman birçok rahatsız edici şikayetler ortaya çıkarır.

Safra kesesinin içerisinde askı halinde yer alan maddelerin oranlarında herhangi bir bozulma meydana geldiği zaman çökme oluşmaktadır. Kristaller şekline gelen çökeltiler birleşerek safra çamuru da denilen birikimler meydana getiriyor.

Bu birikimler bazen 3 – 5 cm’ye kadar büyüyen taşlara dönüşüyor. Kanalda kalan bu taşlar giderek büyür ve safra kesesini tıkar.

Ciddi ağrılara neden olan safra kesesi taşlarının oluşum riskini artıran etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaşın ilerlemesi
 • Aşırı kilo
 • Hamilelik
 • Çok hızlı kilo almak ve çok hızlı kilo vermek
 • Safra kesesindeki kolesterol oranının artması
 • Uzun süreli aç kalma

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi ile görülme riski artan safra kesesi taşı daha çok kadınlarda görülmektedir. Bunun temel sebebi ise çok doğum yapma olarak belirtilir.

Tipik muayene bulguları ile beraber yapılan tetkikler, US gibi işlemlerle hastalığın tanısı konur. Ancak sorunun erken fark edilmesini sağlayan etmen safra kesesi taşı belirtileri olmaktadır.

Ortaya çıkan belirtiler sayesinde erken teşhis ve tedavi ile rahatsızlık kısa sürede giderilir. Hastalığın temel belirtileri şunlardır:

 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Bulantı
 • Sarılık
 • Kahverengi ya da kırmızı idrar
 • Ateş
 • Enfeksiyon
 • Göğüs altı ve karın üstü bölgede ani ağrılar
 • Omuzlar arasındaki bölümde ağrı
 • Sağ omzun ağrıması
 • Şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • Aşırı terleme
 • Titreme
 • Geğirme

Genel olarak sessiz bir şekilde ilerleyen safra kesesi taşı kendiniz belli etmez. Ancak hastaların yüzde 20 – 30’unda yukarıda sıralanan belirtiler görülür.

Bu belirtilere iltihaplanma da eklenirse durum son derece ciddiye alınmalıdır. Karnın iç kısmının da iltihaplanması halinde kişinin ölümüne neden olacak talihsizliklerle karşılaşılabilir.

Bu nedenle belirtiler görüldüğü anda önemsemek ve doktora görünmek gerekmektedir.

Safra Kesesi Taşı Kaç MM Olursa Ameliyat Gerekir?

Hastaların birçoğunun merak ettiği konulardan biri de, ‘’ Safra taşı kaç mm olunca ameliyat edilir? ‘’ sorusudur.

Safra kesesi taşının tedavisi için tercih edilecek olan yöntem taşların bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre değişir.

Eğer taş safra kesesi içerisinde küçükse ve safra kesesine herhangi bir etkisi yok ise ameliyat gerektirmeyebilir. Bu durumda ilaç tedavisi uygulanır.

Safra kesesi taşının boyutu büyük ve hastayı rahatsız edecek durumda ise cerrahi işlem yapılır. Ortalama 2,5 – 3 cm boyuna gelen safra kesesi taşları ameliyat edilir. Bu durum üzerinde ayrıca hastanın yaşı, genel durumu ve ortaya çıkan komplikasyonlar etkilidir.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Yaşa, kiloya ve kolesterol seviyesine göre görülme sıklığı artan safra kesesi taşı rahatsız edici ağrılara neden olmaktadır. Genelde sessiz ilerleyen taşlar büyüdüğü zaman safra kesesinin tıkanmasına neden olarak ağrı ortaya çıkarır. İlaç tedavisi ile safra taşlarının düşürülmesi hedeflenir. Ancak bu tedavi etkili olmadığı zaman ameliyat düşünülmektedir.

Safra Kesesi Taşı Bitkisel Tedavi

Ameliyat ya da ilaç tedavisine gerek kalmadan safra kesesi nasıl düşürülür merak ediyor musunuz? Evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri ile safra kesesi taşlarının düşmesini sağlayabilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Peki, bitkisel yöntemler nelerdir?

İğde Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen iğde kürünün etkilerini kısa sürede görebileceksiniz. 5 – 6 tane iğdeyi kabuklarından ayırın ve kabukları ile beraber 1 su bardağı kadar suda 5 dakika kaynatın. Hazırladığınız suyu sabah kahvaltısından önce için.

Nane Kürü

Etkili bitkisel yöntemlerden biri de nane kürüdür. Safra suyunun akmasını hızlandıran nane, sindirim sistemine yardımcı olur ve safra kesesi taşını düşürür. Bununla beraber, nanenin içeriğinde bulunan terpene sayesinde safra taşlarının çözülmesi sağlanır.

Nane kürü için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine 1 tatlı kaşığı kadar kuru nane yaprağı ekleyin. Kaynayan suyu ocaktan alarak üzerini kapatın ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzerek içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek günde iki kere tüketin. Bu kürü 4 – 6 hafta kadar uygulayabilirsiniz.

Kırkkilit Otu Kürü

Safra kesesi taşı bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olan kırkkilit otu kürü son derece etkilidir. Bir tutam kadar kırkkilit otunu 1 su bardağı kadar suda 5 dakika kaynatın. Aç karna akşamları kaynayan sudan için. Bu kürün en az 15 – 30 gün uygulanması gerekmektedir.

Saraçoğlu Safra Kesesi Taşına Karşı Kür

Источник: //saglikhaberleri.com/safra-kesesi-tasi-belirtileri-nelerdir-nasil-dusurulur-bitkisel-tedavi/

Safra Kesesi Taşı Belirtileri, Neden Oluşur? Ameliyatı ve Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Safra kesesi safra sıvısının toplandığı ve depolandığı armut veya torba biçiminde bir organdır ve karaciğerin arkasında bulunur.

Karaciğerde üretilen safra bu kesede birikir ve buradan yemek yendiğinde bağırsaklara aktarılarak bazı vitaminlerin emilmesine, toksik maddelerin de vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Safra kesesi taşı pek çok kişide olabilen ve uzun zaman belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Bu taşlar safra yollarında ve kesede bulunabilir.

Bu konu ile ilgili kafanızı kurcalayan safra kesesi taşı ne kadar sürede oluşur, safra kesesi taşı ne zaman ağrı yapar, safra kesesi taşı yan etkileri nelerdir gibi sorularınızın hepsinin cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Safra kesesi taşı kesede oluşabilen kristalize yapılara verilen isimdir. Temelde iki sebepten oluşur ve bu sebeplere göre görünümleri karakteristik olabilir. Kolesterol fazlalığı sebebiyle oluşan safra kesesi taşı yeşilden kahverengiye bir renk skalasındadır.

Pigment taşları bilirubin ve kalsiyumdan meydana gelir ve koyu fümeden siyaha kadar görülebilen renktedir. Safra kesesinde sadece tek tip taş olacak diye bir kural yoktur. Her iki tip taş da kesede yer alabilir.

Taşların büyüklükleri kum tanesinden pinpon topuna kadar olabilir.

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Bunun pek çok sebebi vardır. Bazıları doğumsal nedenli sebeptir ve bunlar safra kesesi taşı oluşumuna yatkınlığı artırır. Kadınlarda bu problem erkeklere nazaran daha sık görülür. Özellikle 40 yaşını geçen, fazla kiloları olan, bel-göbek çevresinde ve karaciğerinde yağlanma sorunları yaşayan beyaz ırka ait kadınlar risk altındadır.

 • Fazla sayıda doğum yapmış olmak
 • Yüksek kolesterol
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet sebeplerden birkaçıyken kısa sürede ani kilo kayıpları ve çok düşük kalorili diyetler de safra kesesi taşı oluşma riskini arttırır.

Beslenmenin safra kesesi taşının oluşmasında birincil rol oynadığı düşünülmese de süreçte etkili olduğu bilinir. Yumurta, kızartmalar, süt ürünleri, şekerli gıdalar rahatsızlığın dozunu artırıp safra ataklarının başlamasına sebep olabilir.

Safra Kesesi Taşı Olanlar Ne Yemeli? Evde Doğal Yöntemler

Safra kesesi taşı tedavisi planlanırken ilk adım daima diyeti düzenlemektir. Bazı yiyecekler diyetten tamamen çıkarılır veya tüketimi azaltılırsa safra ataklarının gelmesi de önlenmiş olur. Safra kesesi taşı diyeti için temel kurallar basittir.

Safra kesesi taşı zararlı yiyecekler listesinin başında aşırı yağlılar gelir, bunları beslenmenizden çıkarmalısınız. Asidik yiyecekler menülere daha fazla dâhil edilebilir. Bu yiyeceklerin safra kesesi taşı eritme konusunda etkili oldukları düşünülür. Hayvansal proteinleri alırken ölçülü davranmak gerekir.

Aşırı kilo almaktan ve sürekli kilo dalgalanmaları yaşamaktan uzak durmaya dikkat edilmelidir.

Evde doğal yöntemlerle de safra kesesi taşı kürü uygulamaları yapılabilir. Bunları yapmadan önce mutlaka doktora danışmalı ve onay aldıktan sonra uygulamaları başlatmalısınız. Başlıcaları:

 • Safra kesesi taşı zeytinyağı limon karışımı bir bardak sıcak suya 4 yemek kaşığı ölçüsünde eklenerek her gün içilebilir.
 • Safra kesesi taşı bitkisel tedavi Ömer Coşkun tavsiyesi ise karahindiba bitkisi çayının 3 ay boyunca sabah akşam içilmesidir. Bazı vakalarda taşın küçülmesini sağladığı görülür.
 • Bir ay süresince iğde çayının sabah ve kırk kilit çayının akşam içilmesi şeklinde uygulanan kürün de faydalı olabileceği düşünülür.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı ve Tedavisi

Ameliyatsız yöntem litotripsi isimli şok dalgalarıyla taş kırma işlemidir. Ne yazık ki böbrek taşında olduğu gibi, safra kesesi taşı rahatsızlığında taş kırma alternatifi çok verimli olmayabilir.

Eskiden açık ameliyatlar yapılırken günümüzün gelişen teknolojisiyle laparoskobik, yani büyük kesi açmadan yapılan safra kesesi ameliyatları hastaya olası en az zararı vererek yapılır. Bunlar kapalı ameliyat yöntemleridir.

Karına 1 cm çapında delikler açılarak girilir ve safra kesesi alınır. Açılan delik sayısı 4-5 civarında olabilir. Ameliyat süresi uzun değildir. Öncesi ve sonrasıyla beraber hastanede kalış süresi 3-4 gün civarında seyreder.

Problemsiz geçen ameliyattan sonra hasta hızla iyileşir ve büyük çoğunlukla ameliyatın ertesi günü veya ikinci gün taburcu edilir. Hastalar 4-5 gün içerisinde normal yaşamlarına döner.

Başka ikincil problemlerin söz konusu olabileceği durumlarda ameliyat esnasında açık yönteme de geçilebilir. Genelde çok kilolu kişilerde veya safra kesesi beklenenden daha fazla iltihaplanmışsa bu yönteme başvurulabilir. Ama genel olarak doktorunuz yönteme tüm tetkikleri inceleyerek karar verir, acil ve beklenmedik bir durum oluşmadığı sürece de bu karar değiştirilmez.

Ameliyattan sonra özel bir diyet programı uygulanır. Hastaların ilk günlerde sıvı ağırlıklı beslenmesi gerekirken ara verilen yiyeceklere zaman içerisinde yavaş yavaş dönülebilir.

Safra kesesi taşı ameliyatlarından sonra ishal gibi problemler yaşamamak için bağırsakları irrite etme olasılığı olan agresif besinler hemen alınmamalıdır. Bunların başlıcaları asitli içecekler, kahve, çikolata, süt ürünleri, şekerli gıdalardır.

Su tüketimi mutlaka titizlikle takip edilmelidir. Bu süreçteki diyetinizi doktorunuz belirleyecektir.

Safra Kesesi Taşı Kaç mm Tehli?

Safra kesesi taşlarının incelemesi yapıldığında kesedekinin taş mı, çamur mu olduğu ya da taşın büyüklüğü nedir gibi soruların cevabı gerekirse ek tetkikler istenerek net olarak belirlenmelidir. Taşın tehli olup olmadığına belirtilere bakarak doktorunuz karar verebilir.

Hastada fizyolojik belirtiler yoksa, rahatsızlık yaşamıyorsa, yalnız besinlere bağlı ağrı veya rahatsızlıkları oluyorsa bu durumda diyet verilerek süreç ameliyatsız olarak izlenebilir. Genel olarak 1 cm üzerinde büyüklüğe sahip taşlar için safra kesesinin alınması yönünde karar çıkabilir.

Elbette safra atakları yaşanıyorsa ve karaciğer enzimlerinde sıkıntı varsa ameliyat çözümlerden biri olabilir.

7 mm den büyük taşlar safra kesesine düştüğünde safra kanalının tıkanmasına yol açabileceğinden tehli olabilir. Safra kanalı tıkandığında iltihaplanma oluşabilir ve sarılık hastalığı görülür.

Bu hastalık hem genel sağlığı olumsuz etkiler hem de pankreası yorduğundan daha ciddi komplikasyonlara sebep olabilir.

Safra kesesi ameliyatları çok acele edilmesi gereken ameliyatlar değildir ama tetkik ve izleme yapılması şarttır.

Safra Kesesi Taşı İdrarla Düşer Mi?

Safra kesesi taşlarının böbrek taşları gibi idrarla düşürülmesi mümkün değildir. Karaciğer ve safra yollarının anatomisi böbrek ve idrar yolundan farklıdır.

Her safra kesesi taşı alınmaz ama ameliyat gerektirecek büyüklük veya çoklukta olanların da başka bir yöntemle çözümü mümkün değildir.

Her hastanın yapısı, safra kesesinin durumu, taşların oluşumu ve bulundukları yer farklı olduğundan kesin bir teşhis konmadan önce tüm tetkiklerin yapılmasına ve konunun uzmanı doktorlarla görüşülmüş olmasına özen göstermek gerekir.

Safra Kesesi Taşı Hangi Bölüm Bakar?

Safra kesesi taşınızın olduğunu ve yukarıdaki belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmeli ve tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Safra kesesi taşı zamanla iyileşen, kendi kendine düzelen bir rahatsızlık değildir.

Bu hastalık için hangi doktora gideceğinizi bilemiyorsanız ilk aklınıza gelen bölüm Dâhiliye-İç Hastalıkları olmalıdır. Bu bölümde tetkik yaptırdığınız doktor da sizi yönlendirebilir.

Genel Cerrahi veya Gastroenteroloji bölümü doktorları başvurabileceğiniz bölümlerden diğer ikisidir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşer? İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Источник: //www.nefisyemektarifleri.com/blog/safra-kesesi-tasi-belirtileri-neden-olusur-ameliyati-ve-tedavisi/

Safra Kesesi Taşı Nedir Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

safra kesesi taş nedir, nedenleri, belirtileri, tedavisi

Günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan safra kesesi taşı, oldukça sancılı ağrıları olan bir rahatsızlıktır. Karın sağ üst tarafında kese şeklinde olan safra kesesi pankreas, karaciğer ve bağırsaklara bağlıdır.

Safra kesesinin diğer organları ile bağlantıları safra yolu vasıtasıyla yapılır ve safra kesesinin en önemli görevi; yenilen yemeklerin eritilmesi için gerekli olan safrayı salgılamasıdır. Safra kesesi taşı nedenleri çeşitlidir ve yaşa cinsiyete bağlı olmaksızın herkeste görülebilir.

Safra kesesi taşı, safra bileşenlerinin birikmesi sonucu oluşur. Bu birikim kristalize bir hale gelir. Safra kesesinde oluşan taşların boyutu birbirinden farklı olabilir. Kum tanesi büyüklüğünde safra kesesi taşı olabileceği gibi bazen golf topu büyüklüğüne kadar safra kesesi taşı da oluşabilir.

Safra kesesi taşı oluşumu uzun zaman alır ve safra kesesi taşı tipleri farklı tiptedir. Ayrıca konuyla ilgili olarak böbrek taşı belirtileri ve böbrek taşı nasıl düşer gibi konu başlıkları halinde hazırlanan yazıları incelemek için tıklayınız.

safra kesesi taşı nedir

Pigment Safra Kesesi Taşı; Vücutta aşırı miktarda bulunan biliburine nedeniyle oluşan safra kesesi taşı tipidir.

Kolesterol Taşları;En sık görülen safra kesesi taşı tipidir. Hastada kolesterol olması durumunda safra kesesinde  taş oluşabilir.

Safra Kesesi Taşı Nedenleri

Kesin nedeni tam olarak bilinmese de safra kesesi taşı oluşumuna neden olan bazı risk faktörleri ve sebepleri vardır.

Kolesterol; Kolesterol hastalığı safra kesesi taşı olma riskini yükseltir. Karaciğer bağlantısı ile fazla kolesterolü vücuttan aran safra eğer bu işlevini tam olarak yerine getiremiyorsa kolesterol birikimi sonucu safra kesesinde taş oluşabilir.

Kırmızı Kan Hücreleri; Bilirubin yüksekliğine neden olan kırmızı kan hücre birikimi de safra kesesinde taş oluşmasına neden olur.

40 Yaş üzeri bireylerde safra kesesi taşı görülme riski artar.

Karaciğer Sirozu; Daha önde karaciğer siroz geçirenler ya da karaciğer sirozu rahatsızlığı olan bireylerde safra kesesi taşı görülme riski yüksektir.

Diyabet; Şeker hastalığı vücutta birçok organı olumsuz etkiler. Bunlardan birisi de safra kesesidir. Şeker hastalığı olan bireyler de risk altındadır.

Şok Diyetler; Kilo vermek için düşük kalorili diyet yapan bireylerde safra kesesi de etkilenir ve safra kesesi taşı görülme riski artar.

Safra kesesi oluşumuna neden olan risk faktörleri şu şekildedir;

 • Hamilelik
 • Östrojen Hormonu
 • Az hareket etmek
 • Aşırı yağlı beslenmek
 • Obezite sınırında aşırı kilolu olmak
 • Aileden birinin safra kesesi taşı sağlık sorununu yaşamış olması
 • Düşük lifli beslenmek
 • Hızlı kilo vermek
 • 40 yaş üzerinde olmak
 • Karaciğer rahatsızlığına sahip olmak

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir

safra kesesi taşı belirtileri

Mide Bulantısı; Sık sık mide bulantısı yaşanması safra kesesi taşında en sık görülen belirtiler arasındadır. Mide bulantısı ile birlikte kusma belirtisi de görülebilir.

Ağrı; Safra kesesi taşı belirtilerinde ağrı oldukça sancılıdır. Karnın sağ üst kısmında gelişen ağrı orta kısımda da görülebilir. Karın ağrısı kimi zaman aralıklarla kimi zaman şiddetli şekilde uzun süre devam eden şekilde görülebilir. Karın ağrısı ile birlikte göğüs ve sırt ağrısı da görülebilir.

Yüksek Ateş; Safra kesesi taşı nedeniyle kişi de enfeksiyon oluşabilir ve bu durum yüksek ateşe neden olur. Ateş ve titreme ile birlikte bağışıklık sistemi de etkilenir ve safra kesesi taşı ağrıları şiddetlenebilir.

İshal; İshale neden olan çok fazla neden vardır. Sindirim sorunları, virüs bunlardan bazılarıdır. Safra kesesinde taş olması da ishale neden olan rahatsızlıklardan birisidir. Daha önce ishal sorunu yaşamadıysanız ve son zamanlarda sık sık ve uzun süreli ishal olması durumunda doktora başvurularak safra kesesi muayenesi yapılmalıdır.

Ciltte ve Gözde Sarılık; Safra kesesinde biriken taş göz içinde ve cilt tonunda sarılık oluşmasına neden olur.

Safra kesesi taşı belirtileri kısaca şu şekilde özetlenebilir;

 • Mide, göğüs ve sırt bölgesinde oluşan şiddetli ağrı
 • Mide bulantısı
 • Gaz ve şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • Göz bebeklerinde sararma
 • Yüksek ateş
 • Titreme

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

safra kesesi taşı tedavisi

Safra kesesi taşı tedavisine başlanmadan önce doktora başvurulmasının en önemli nedeni dayanılmaz karın ağrılarıdır.

Karının sağ üstünde başlayan ağrılar dayanılmaz hale gelir ve kişi doktora başvurduğunda doktor el ile muayene yapar ve safra kesesi ve böbreklerinde görüntüleneceği bir ultrason tetkiki isteyebilir. Safra kesesinde taşın olup olmadığı ultrason ile rahatlıkla görüntülenebilir.

Ancak doktor gerekli gördüğü hallerde bilgisayarlı tomografi de yaptırabilir. İdrar ve kan testi de safra kesesi taşı tanısı için yapılacak diğer tetkiklerdendir.

Safra kesesi taşı tedavisinde, taşın bulunduğu bölge ve taşın büyüklüğü önem taşır. Safra Kesesi taşının küçük olması ve safranın akışında bir soruna neden olmaması durumunda cerrahi bir tedavi gerektirmez ve hasta sadece takibe alınır. Bunun için ayrıca bir tedavi gerekmemektedir.

Safra kesesi taşının büyük olması ve safra akışını tıkaması durumunda ise tedavi kaçınılmazdır. Bu durumda tedavi hastanın yaşı, genel sağlık durumuna bağlı olarak doktor tarafından karar verilir. Safra kesesi taşı tedavisinde ilaç tedavi genellikle uygulanmaz. Bunun nedeni ise; safra kesesi taşının tedavisinde ilaçların etkili olmamasıdır.

Kısacası safra kesesi tedavisinde tedavinin ne şekilde yapılacağına doktor muayenesinden sonra karar verilmektedir. İleri düzeyde safra kesesi belirtileri ve komplikasyonları oluşması sonucunda tedaviye başlayacaktır.

Safra kesesi taşını eriten ilaç tedavisi nin yanı sıra safra kesesi tedavisinde doktorların uygulayacağı yöntemlerin başında bir de ameliyat gelmektedir.

Sık sık safra kesesi taşı oluşmasını engellemek için ameliyat kesin çözüm olarak görülmektedir.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

Safra kesesi taşı tedavisinde en sık kullanılan tedavi ameliyattır. Safra kesesi taşı ameliyatı ile safra kesesinde biriken taşlar çıkarılır ve hasta hastaneden 1 gün sonra taburcu edilir.

Safra kesesi taşı ameliyatı gelişen teknolojiye bağlı olarak başarısı oldukça yüksektir. Safra kesesinde biriken taşlar temizlenebileceği gibi doktorun gerek görmesi durumunda safra kesesi de alınabilir. Ameliyat sonucunda alınan safra kesesinin yokluğu vücudu tahmin edildiği gibi etkilemez.

Safra kesesi olmadan da sindirim sistemi normal şekilde işleyişine devam eder.

Источник: //www.faydaloji.com/safra-kesesi-tasi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

SAFRA KESESİ TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Safra kesesi taşı günümüzde birçok bireyimizin başına gelmektedir. Yazımızda ise bu çokça görülen rahatsızlık hakkında sizlere açıklayıcı bilgiler vereceğiz. Verecek olduğumuz bilgiler ile sizlerde, safra kesesi taşı ile bilgiler edinerek bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Safra kesesi, karnınızın sağ üst tarafında bulunan armut büyüklüğünde bir keseden oluşmaktadır. Aynı zamanda safra kesesi, pankreasın bağlı olduğu safra yolu ile karaciğer ve bağırsaklara bağlıdır. Yemek yedikten sonra ise, safra kesesi karaciğer tarafından üretilen besinleri safrada depolamaktadır. Safra kesesi, yemiş olduğunuz yemekleri eritmek için safra salgılamaktadır.

Safra kesesi taşları ise birçok kişide mevcuttur ancak çoğu kişi bunun farkında değildir. Safra taşları ise, safra bileşenlerinin safra kesesinde birleşerek, kristal yapıları oluşturmaları sonucu oluşmaktadır diyebiliriz. Safra taşlarının boyutu değişebilir ve bu gelişimleri yıllarca sürebilmektedir. Safra taşlarının 2 ana tipi mevcuttur. Bunlar ise şöyledir;

 • Kolesterol taşları; Eğer birey kolesterole sahip ise, bu safra taşıyla karşı karşıya kalabilmektedir. En çok görülen safra taşıdır.
 • Pigment safra taşları; Eğer vücudunuz çok fazla bilirubine sahip ise, bu safra taşına sahip olma riski olmaktadır.

Safra taşlarının boyutları bir golf topu büyüklüğünden, bir kum tanesi küçüklüğündeki boyutlara kadar değişiklik gösterebilmektedir. Bazı insanlarda aynı anda birden fazla safra taşı gelişimi meydana gelebilmektedir.

Ama bazı kişilerde bu mümkün olmamaktadır. Genellikle safra kesesi taşlarının vücuttan çıkarılması için ameliyat gereklidir.

Herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan safra kesesi taşlarında ise bireyler, genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymamaktadır.

Kimler Safra Kesesi Taşları İçin Risk Altındadır?

Aşağıda sizlere maddeler halinde verecek olduğumuz bireyler, risk altında olan kişileri oluşturmaktadır.

 • 40 yaşın üzerindeki bireyler
 • Kadınlar
 • Ailesinde daha önce safra taşı sorunu yaşayan kişiler
 • Obezite, büyük risk faktörlerinden biri olarak sayılmaktadır.
 • Östrojen
 • Hamile olan bireyler, doğum kontrol hapı kullananlar ve hormon tedavisi gören kişilerde bu oran yüksektir.
 • Etnik köken
 • Bir organ veya kemik iliği nakli geçirmiş olan bireyler
 • Diyabet
 • Karaciğer sirozu
 • Düşük kalorili diyet yapan kişiler, hızlı kilo kaybına yol açması safra kesesi taşı olasılığı arttırmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Nedenleri Nelerdir?

Safra taşının oluşumu tam olarak tespit edilememektedir. Ama sizlere verecek olduğumuz bu nedenler en çok karşılaşılan nedenler arasındadır.

 • Kolesterol rahatsızlığınızın olması en önemli neden olmaktadır. Normalde, safranız karaciğer aracılığıyla fazla kolesterolu dışarı atar ancak bunun gerçekleşmediği durumlarda kolesteroller kristalleşerek safra kesesi taşlarını oluşturmaktadır.
 • Safra keseniz çok fazla bilirubin içeriyorsa safra taşı oluşumuna neden olur. Bilirubin vücudunuzun kırmızı kan hücreleri bozulduğunda üretilen bir kimyasaldır.
 • Safra kesenizin boş olmaması da taş oluşumunun bir başka nedenidir.

Safra kesesi taşına sahip olduğunuz zaman vücudunuz bazı belirtiler vermeye başlayacaktır. Bunları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1.Ağrı

Safra taşının en belirgin belirtisidir. Ağrılar genellikle karnın sağ ve orta bölümlerinde oluşmaktadır. Bu ağrılar hafif ve aralıklı olabileceği gibi, oldukça ağır ve sıkta olabilmektedir. Bazı durumlarda ise, bahsetmiş olduğumuz bu ağrı sırt ve göğüs gibi vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir.

2.Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantısı ve kusma tüm safra kesesi sorunları arasında karşımıza çıkan sorunlardan olmaktadır. Ancak, kronikleşen safra kesesi hastalığı, asit reflü, gaz, bulantı ve kusma gibi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir.

3.Ateş veya Titreme

Nedensiz yere ateşlenmek, safra taşının varlığını haberdar etmektedir. Eğer enfeksiyon sorunu varsa, ateşlenme ve titreme daha da şiddetlenerek, kötü bir hal alacaktır. Böyle bir durumda hayatınızı tehdit edecek bir durum oluşturabileceğinden dolayı, doktora gidilmesi gerekmektedir.

4.İshal

Normalden daha fazla bir şekilde bağırsak hareketliliğini yaşıyorsanız, bu belirti de aynı zamanda safra taşı belirtisi olarak sayılmaktadır. Ayrıca bu ishal uzun süreli olmaktadır.

5.Sarılık

Derinizde oluşan bir sarılaşmada aynı zamanda safra taşının belirtileri arasında yer almaktadır.

6.Dışkınızda veya İdrarınızda Meydana Gelen Değişiklikler

Dışkınızı olağandan daha koyu olması veya idrarınızın renginin daha koyu olması safra bloğunda meydana gelen bir rahatsızlığı işaret etmektedir. Bu da safra kesesi taşı oluşumu sonuncunda oluşan belirtilerdendir.

Safra taşının varlığı ile birlikte vücudunuzda bazı rahatsızlıklarda baş göstermeye başlayacaktır. Bunlar ise şöyledir;

 • Safra kesesi iltihabı
 • Safra kanalı tıkanıklığı
 • Pankreas kanalı tıkanması
 • Safra kesesi kanseri

Safra taşı belirtilerini taşıyor iseniz, yapmanız gerekenleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 1. Karşılaştığınız belirtileri bir yere yazın.
 2. Almakta olduğunuz tüm ilaçların bir listesini yapın. Bu bilgiler ile doktorunuza durumunuzu bildirin. Safra taşları ölümcül değildir ancak tedavi edilmesi gerekmektedir. Yoksa acılarınız ile yaşamaya mahkum olabilirsiniz.

Doktorunuz ise safra taşı teşhisi için sizlere bazı testler ve tedavi yöntemleri önerecektir. Bunlar ise şöyledir;

 • Safra kesesi taşlarının resimlerini oluşturmak için testler
 • Safra kanallarını kontrol etmek için testler
 • Kan testleri. Yapılacak olan kan testleri olası bir komplikasyon sorunlarının varlığı test edilmek için yapılacaktır. Yapılan bu testler sonucunda, doktorunuz safra taşı teşhisini kolaylıkla koyabilecektir.
 • İdrar testi

Safra kesesi taşı tedavisinde ise doktorunuz size belli başlı tedavi yöntemleri sunabilecektir. İlk olarak safra taşınız büyük değil ve teh arz etmiyor ise, size ilaçlarla müdahale edebilir.

Bunun yanı sıra sizinde yemek yeme düzeninizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda ise, düşük yağlı diyet yemekleri tüketmeniz gerekmektedir.

Safra taşını yenmek için yiyebileceğiniz gıdalar için doktorunuza danışın.

İkinci bir yol ise, kolesistektomi ile adlandırılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

 • Laparoskopik kolesistektomi; Bu tedavi yöntemi ameliyat ile gerçekleşen bir yöntemdir. Doktorunuz, küçük kesikler ile safra kesesini kaldırarak taşı alabilmektedir. Bu tedavi yöntemi ise, anahtar deliği cerrahisi olarak adlandırılmaktadır ve operasyonun en yaygın türü olmaktadır. Ancak bu operasyon sırasında, doktorunuz açık bir operasyona dönmek isteyebilir. Safra kesesi çok iltihaplı ya da siz çok kilolu iseniz operasyonun açığa dönmesi daha olasıdır.
 • Açık kolesistektomi; Doktorunuzun safra kesesini kaldırmak için daha büyük bir kesim yapması gerekmektedir. Bu yöntem çok sıklıkla kullanılmamaktadır ancak anahtar deliği cerrahisinin uygulanamadığı kişilerde doktorların başvurduğu bir yöntem olmaktadır.

Üçüncü bir yol ise ameliyatsız tedavilerdir. Bu tedavi yöntemi çok kullanılan bir tedavi olarak görülmemektedir. Doktorunuz ilk olarak size endoskopik retrograd pankreatografi (ERCP) testi yapmaktadır. Bu testin ardından tespit edilen safra taşları, şok dalgaları yardımı ile yok edilmeye çalışılmaktadır. Bunun için yüksek enerjili şok dalgaları kullanılmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Oluşumundan Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

 • Öğünlerinizi atlamadan düzenli beslenmenize özen göstermeniz gerekmektedir. Düzensiz beslenme safra taşı rahatsızlığı yaşama riskinizi artıracaktır.
 • Kilo kayıpları. Eğer kilo vermek istiyorsanız, bunu yavaş ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Hızlı kilo kayıpları safra taşı nedeni olabilmektedir.
 • Kilonuzu stabil tutarak, sağlıklı kalmaya özen gösterin. Obezite ve ani kilo alımları da safra taşı oluşumuna neden olmaktadır. Yediğiniz kalori sayısını azaltarak, fiziksel aktivitelerinizi artırarak sağlıklı bir kiloya ulaşmaya çalışın. Sağlıklı bir ağırlığa ulaştıktan sonra, sağlıklı beslenme ve egzersize devam ederek bu kiloyu korumak için çalışınız.

Sizlere vermiş olduğumuz tüm bu bilgiler kapsamında sizlerde safra kesesi taşı konusunda bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Ancak bunun bir sağlık sorunu olduğunu unutmadan tedavilerinizi doktor gözetiminde yapmanız gerekmektedir.

Источник: //evdesifa.com/safra-kesesi-tasinin-belirtileri-nelerdir/

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Safra kesesi taşı başlangıcında pek çok insan herhangi bir belirti yaşamamaktadır. Bu taşlar genellikle, diğer rahatsızlıklar için muayene olunduğunda ya da rutin bir röntgen kontrolü sırasında ortaya çıkmaktadır. (1)

Safra kesesi taşı nasıl anlaşılır? Safra kesesi taşı vakalarının çoğunda herhangi bir belirti görülmemektedir. Diğer yandan, safra taşının safra yolunu tıkaması sonucu, biliyer kolik olarak da bilinen ani ve bir ciddi karın ağrısı yaşanabilmektedir.

Tıkanıklığın daha şiddetli olması ya da sindirim sisteminin başka bir bölümünde de tıkanıklığın gelişmesi durumunda, başka belirtiler ortaya çıkabilmektedir. (2)

Karın Ağrısı (Biliyer Kolik)

Safra kesesi taşı ağrısı, genellikle biri ile beş saat arasında süren ani bir karın ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Bazen bu ağrılar sadece birkaç dakika da sürebilmektedir.

Safra kesesi taşı ağrısı şu şekillerde hissedilebilmektedir:

 • Karnın merkezi (mide)
 • Sağ taraftaki kaburgaların hemen altında (bu bölgede yoğunlaşan ağrı sonrasında yanlara ya da omuzlara yayılmaktadır) (3)

Safra kesesi taşı genellikle sabit bir ağrıdır. Yani tuvalete gittikten sonra ya da gaz sıkışması giderildikten sonra rahatlamamaktadır. Yağlı gıdaların ağrıyı tetiklediği de düşünülmektedir. Diğer yandan, günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen bu ağrı, gece boyunca uykudan uyanmaya neden olabilmektedir.

Biliyer kolik çok sık yaşanmamaktadır. Yaşanan ağrı atağından sonra, başka bir atağın daha gelmesi birkaç hafta veya ay sürebilmektedir. Bazı hastalarda aşırı terleme, hasta hissetme ya da kusma gibi belirtiler de yaşanabilmektedir.

Safra kesesi taşları biliyer kolik ataklara neden olduğunda, bu durum komp olmayan safra taşı hastalığı olarak da tanımlanabilmektedir. (4)

Diğer Belirtiler

Bazı vakalarda safra kesesi taşı, safra akışını uzun bir süre engellemeye devam edebilmektedir. Sonuç olarak, pankreas veya ince bağırsak gibi diğer organları da etkileme riski bulunmaktadır. Bu durumda genellikle, beraberinde daha ciddi belirtiler de yaşanmaktadır.

Daha ciddi olarak değerlendirilen diğer safra kesesi taşı belirtileri ise şunlardır:

 • 38 C veya daha yüksek bir sıcaklık
 • Daha kalıcı ağrı
 • Kalp atışlarındaki hızın artışı
 • Cildin ve göz beyazlarının sararması (sarılık)
 • Cilt kaşıntısı
 • İshal
 • Titreme veya titreme saldırıları
 • Karışıklık
 • İştah kaybı

Bu belirtilerin de yaşanması durumunda ise safra kesesi taşı, komp safra taşı hastalığı olarak tanımlanmaktadır. (5)

Biliyer kolik belirtilerinin yaşanması durumunda, doktora başvurulması gerekmektedir. Aşağıdaki belirtilerin yaşanması durumunda tıbbi yardım alınmalıdır:

 • Sarılık
 • Sekiz saatten daha uzun süren bir karın ağrısı
 • Yüksek sıcaklık ve titreme
 • Hastasının kısa bir süre de olsa rahatlamasına izin vermeyen karın ağrısı (6)

Safra Kesesi Taşı : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Safra kesesi, safra kanalları (öd yolu) aracılığıyla karaciğer, pankreas ve bağırsaklara bağlıdır. Karnın sağ üst bölgesinde bulunan küçük, armut şeklindeki bir keseden oluşur.

Bu kese yemek öğünleri arasında karaciğerde üretilen safra sıvısını bünyesinde depolar. Yemek yeme esnasında bu sıvıyı öd yolu ile bağırsaklara göndererek sindirime yardımcı olur.

Bu sıvının sindirimdeki görevi, yediğimiz yiyeceklerde bulunan yağı sindirmektir.

Safra kesesi taşı birçok kişide bulunur fakat küçüklüğünden dolayı fark edilmeyebilir. Bu taşlar, safrada bulunan sıvı bileşenlerin safra kesesinde birleşmesiyle kum tanesi gibi kristal yapılar üretmesi sonucu oluşur. Böylece kişiden kişiye boyutu değişen ve gelişmesi bazen yıllarca devam eden taş oluşumu görülür.

1. Kolesterol taşları

Safra taşlarının en sık görülen çeşididir. Safrada kolesterol oranının yüksek olması ya da safra tuzlarının yetersiz olmasıyla bu taşlar oluşur. Ayrıca safra kesesinin tamamen boşalmaması veya devamlı olarak kabızlık yaşama gibi sebeplerde de kolesterol taşları oluşur. Kolesterol hastalarında sık sık taş oluşumuna rastlanır.

2. Pigment taşları

Bu taşların neden oluştuğu kesin olarak bilinmese de sebep olarak gösterilebilecek bazı durumlar vardır. Kanda bulunan bilirubin (safra kesesinde depolanan ve kana rengini veren alyuvar hücreleri) miktarının fazla olması, karaciğer rahatsızlıkları, siroz, genetik olarak kan rahatsızlığı gibi sebepler safra kesesi taşı oluşumunu tetikler.

2. Kolesterol düşürücü ilaçlar

Kolesterol düşürücü ilaçlar ile kanda bulunan kötü kolesterol yani “LDL” düşürülürken iyi kolesterol olarak tabir edilen “HDL” seviyeleri yükselir. Böylece kolesterol seviyesindeki yükselme safra kesesi taşı oluşmasına neden olur.

3. Lif oranı düşük, yağ oranı yüksek olan diyetler

Yağlı yiyeceklerin çok sık ve büyük porsiyonlarla tüketilmesi kandaki kolesterol oranını yükselteceği için safrada bulunan kolesterol artarak safra taşı oluşumuna neden olur.

4. Obezite

Özellikle kadınlarda ve şişman kişilerde safra taşlarının oluşma riski daha fazladır. Çünkü obezite hastalığında metabolizma yavaşlaması ile safra kesesi hareketlerinde de yavaşlama olur. Safra sıvısı akışının azalması safra taşlarının oluşmasına sebep olur.

5. Östrojen hormonunun fazla olması

Genel olarak orta yaş ve üstünde görülen safra kesesi rahatsızlığının kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre daha yüksektir. Östrojen hormonu, kolesterolü artırır ve safra kesesinin hareketlerini azaltır.

Böylece taş oluşumuna sebep olur. Özellikle doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlarda, hamilelerde ve bazı hormon tedavisi gören kadınlarda östrojen hormonunun seviyesi yükseldiği için safra taşı oluşma riski artar.

6. Genetik sebepler

Safra kesesi taşı olması ihtimali bazı koşullarla sonradan oluşabileceği gibi genetik yatkınlığa bağlı olarak da oluşabilir. Aile bireylerinde safra kesesi taşı problemi yaşayan kişilerde bu hastalığın görülme riski daha yüksektir.

7. Hızlı kilo kaybetme

Eğer kişi hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşarsa karaciğer normalden daha fazla kolesterol salgılar. Böylece safra taşı oluşumuna sebep olur. Ayrıca uzun süre aç kalmak (oruç tutmak gibi) da buna gösterilecek bir başka sebeptir.

8. Şeker hastalığı

Diyabet (şeker) hastalarının kanlarında trigliserit denilen yağ çeşidi genellikle yüksek olmaya meyillidir. Bu nedenle diyabet hastalarında safra taşının oluşması ihtimali de oldukça fazladır.

9. Cinsiyet ve yaş

Cinsiyet de bu konuda önemli bir faktördür. Safra kesesi taşının genel olarak yaşlılarda ve kadınlarda görülme ihtimali oldukça yüksektir.

1. Karın ağrısı

Safra kesesi taşının en belirgin göstergesidir. Bu ağrılar genellikle karnın sağ üst köşesinde veya karnın hemen üstünde orta kısımlarda yoğun olarak görülür.

Bu ağrılar ara sıra olabileceği gibi sürekli de yaşanabilir olup bütün karın bölgesine dağılır. Bu ağrılar karın bölgesi dışında sırt ve göğüste de olabilir. Ağrılar birkaç dakika sürebileceği gibi 1-2 saate kadar da uzayabilir.

 Eğer daha uzun sürüyorsa safra kesesinin tahriş olma ihtimali vardır.

2. Mide bulantısı ve kusma

Safra kesesi rahatsızlıklarının tümünde mide bulantısı ve kusma meydana gelir. Fakat sürekli bir rahatsızlık haline gelen ve kronik bir durum olan safra rahatsızlıkları zamanla gastrit, reflü, bulantı ve kusma gibi mide hastalıklarına da sebep olur.

Mide Bulantısı İle Alakalı Daha Fazla Bilgi: Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne Yapmalıyım?

3. Yüksek ateş ve titreme

Herhangi bir hastalığı bulunmayan bir kişinin durduk yere aniden ateşlenmesi ve titremesi safra taşının olduğuna işaret edebilir. Eğer safra taşı dışında bir de enfeksiyon problemi varsa ateşlenme ve titreme durumu daha da şiddetini artırır ve hayati risk oluşturabilecek duruma gelebilir.

Ateş Hakkında Daha Fazla Bilgi: Ateş Neden Olur, Nasıl Geçer?

4. İshal

Kişinin bağırsakları normal zamanlardan daha fazla çalışıyor ve beraberinde uzun süreli ishal sorunu yaşanıyorsa safra taşı olma ihtimali yüksektir. İshal belirtisi dışında dışkının kil renginde olması da safra taşı ihtimalini belirtir.

5. Deride ve gözde sarılık

Yüksek ateş, titreme, mide bulantısı ve kusma belirtilerinin yanında deride ve gözlerde görülen sararma da safra taşının belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtiye her hastada rastlanmayabilir.

6. İdrar renginin koyu olması

Bu rahatsızlık şiddetli ağrılarla kendini gösterdiği gibi birçok kişide de hiç sancı olmayabilir. Bu yüzden safra taşına sessiz taş da denilir.

Dolayısıyla ağrı olmadığı durumlarda bazı belirtiler ile bu taşın varlığını düşünebiliriz. Bunlardan biri de idrarın koyu renkte olmasıdır. Dışkı açık kil rengine benzer bir renkte olabileceği gibi idrar da oldukça koyudur.

İdrar yoluna inen safra taşı buranın tıkanmasına yol açarak idrarın koyu renkte olmasına sebep olur.

7. Hazımsızlık

Safra taşı, bazı ağrılara sebep olduğu gibi mide ve bağırsak problemlerine de neden olur. Sessiz taş diye bilinen bu taş şişkinlik ve kabızlığa da neden olur. Özellikle yağlı yemek yedikten hemen sonra mide rahatsızlıkları dışında gaz sancıları, kabızlık, şişkinlik durumu ve hazımsızlık gibi problemlerle de karşılaşılabilir.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz muayeneden sonra safra taşından şüphe ediyorsa fiziki muayene haricinde öncelikle bazı testleri yapıp hastalıktan emin olmak ister.

 Çünkü safra taşları büyüklükleri belli oranda olduğunda safra kanalında ya da pankreasta tıkanmaya ve iltihaplanmaya neden olabilir. Boyutu iyice büyüyen safra taşı bağırsağa inip orayı da tıkayabilir.

Bunların yaşanmaması için ihmal edilmeden bu taşlara müdahale edilmesi gerekir.

Safra kesesi taşının büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Eğer taş safra kesesi içinde ve safra sıvısı akışında herhangi bir engel teşkil etmiyorsa tedavi gerektirmeyebilir.

Ancak taşın boyutu büyük ve safra akışında tıkanmaya sebebiyet veriyorsa, şiddetli ağrılara neden oluyorsa ve taş bulunduğu yerde iltihaplanmaya neden olmuşsa mutlaka tedavi gerektirir.

Hastanın yaşı, sağlık durumu, taşın büyüklüğü ve taşın sebep olduğu problemler göz önünde bulundurularak uygun tedavi yöntemleri kullanılır. “Safra kesesi taşı nasıl düşürülür?” sorusunun yanıtlarını şöyle sıralayabiliriz:

1. Düzenli beslenme

Süt ürünlerinin tüketilmesi azaltılmalı ya da belli bir süre tüketilmemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca kolesterolü yükseltecek gıdalardan uzak durulmalıdır.

2. Şok dalgaları yardımı ile taş kırma yöntemi

Özel bir alet kullanılarak şok dalgaları yardımıyla safra kesesindeki taşları, idrar yoluna düşen taşları ve böbrek taşlarının kırılması yöntemidir. Bu yönteme litotripsi adı verilir.

Bu yöntemle taşlar bulunduğu ve geçeceği bölgelere zarar vermeyecek bir büyüklüğe getirilir. İyice küçültülen taşlar idrar ve dışkı yolu ile vücuttan atılır. Fakat bu yöntemin kullanılması için taşın büyüklüğünün uygun olması ve taşın yumuşak olması gerekir.

Dolayısıyla safra kesesi taşı bulunan herkese uygulanması doğru olmaz.

3. İlaç tedavisi

Safra kesesi taşı için ilaç tedavisi yöntemi çok fazla uygulanmaz. Çünkü bu taşları ilaçla tedavi etmek başarısızlıkla sonuçlanabileceği gibi bu ilaçların bir de yan etkileri bulunur. Bu yüzden ilaç tedavisi sadece hastaların diğer yöntemleri uygulamak için uygun sağlık koşullarında bulunmaması durumunda bir tedavi yöntemi olabilir.

4. Ameliyat

Safra taşı olan kişilerin birçoğu ameliyat ile tedavi edilir. Taş büyüklüğü gittikçe arttığında, düzenli beslenme, ilaç tedavisi ya da taş kırma yöntemi taşı düşürmeye yetmediğinde ameliyat gerekir. Ameliyat iki farklı şekilde gerçekleşir. Bunlardan biri taşın bulunduğu bölgenin tamamen temizlenmesidir. Diğer bir ameliyat şekli ise safra kesesinin tamamının alınması durumudur.

Taşların büyüklüğüne ve etkilediği bölgeye göre ameliyatın nasıl yapılacağı seçilir. Eğer taş büyüklüğü açık ameliyat gerektiriyorsa açık ameliyat yapılır. Ancak çok büyük olmayan ve bulunduğu yere teh arz ettirmeyen taşlar için laparoskopik ameliyat yapılır.

Bu ameliyat, taşın bulunduğu bölgede küçük bir delik açılarak içeriye sokulan ve ucunda kamera olan bir alet ile yapılan ameliyattır.

Bu ameliyat açık ameliyata göre daha kolay olup dikiş sayısı da az olacağından ameliyat sonrası dönem de daha sorunsuz ve ağrısız geçecektir.

Safra Kesesi Taşı Kaç mm Olursa Ameliyat Gerekir?

Taş 3 mm altında ise ve kum tanesi gibi kristal şeklindeyse ve herhangi bir şikayet durumu oluşturmuyorsa ameliyat edilmesine hiç gerek yoktur. Çünkü bu büyüklükteki taşlar zamanla diyet yaparak ya da bazı medikal tedaviler sonucu kendiliğinden doğal yollarla düşer.

Ancak 3 mm ve 7 mm arasındaki büyüklükte olan taşlar safra akışının tıkanması gibi bir duruma sebebiyet vereceğinden ameliyat edilmesi gerekir. 7 mm’den büyük olan taşların ise safra kanalına düşme gibi bir riski yoktur.

Dolayısıyla bu taşlar eğer herhangi bir sancıya sebep olmuyorsa ameliyat edilmeden doktor kontrolünde takibe alınabilir.

Safra Kesesi Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra kesesi taşı bulunan kişilerde oluşan şiddetli ağrılar bazı tüketilen besinler yardımı ile yok edilebilir. Bu ağrılara iyi gelen besinler şunlardır:

1. Pancar

Pancar, safra taşlarının oluşmasına sebep olan safranın yoğunluğunu seyrelterek taş oluşumunu engeller. Pancarı ister direkt olarak, ister pancar takviyesi ile isterseniz de pancar suyu içerek tüketebilirsiniz.

2. Enginar

Safra ağrıları çekmekte olan birinin kullanması gereken en doğal ilaçlardan biri de enginardır. Enginar kalp ve karaciğer sağlını korur. Birçok sindirim sistemi problemini tedavi eder. Enginar yaprağının içermiş olduğu bazı asitler safra akışını oldukça etkili bir şekilde artırarak taş oluşumunu engeller. Dolayısıyla safra kesesi ağrılarına oldukça faydalı bir besindir denilebilir.

3. C vitamini

C vitamini vücutta safra taşı oluşumunu engelleyerek taşın sebep olduğu ağrılara ve diğer rahatsızlıklara yardımcı olur. Kolesterolü suda çözünür hale getirerek safra yoluna devam etmeden vücuttan atılmasına yardımcı olur. Her gün 200 mg C vitamini almak safra kesesi ağrılarına çözüm olabilir.

4. Elma sirkesi

Safra kesesi ağrıları genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkar.

Elma sirkesi, gıdaları sindirmeye yarayan birçok yararlı enzimi ve asidi içerdiği için safra ağrılarını azaltmada kullanılabilecek doğal yollardan biridir.

Elma sirkesinde bulunan pektin adındaki bileşen toksinleri emerek sindirim sisteminden atılmasına yardım eder. Dolayısıyla safra ağrılarından biri olan hazımsızlık gibi birçok şikayetin de çözümüdür.

5. Sebze suları

Safra taşı bulunan kişilerin yağlı ve kızartma tarzı yiyecekleri tüketmemesi gerekir. Birkaç hafta boyunca yoğun bir diyet programı yapıp bu tarz yiyeceklerden uzak durulmalı, meyve ve sebze suyu bolca tüketilmelidir. Özellikle pancar kökü, havuç ve salatalık sularını karıştırıp tüketmek safra taşı için harika bir çözümdür.

Pancar kökü, safra kesesini güçlendirir ve karaciğeri temizler. Salatalıkta bulunan su, karaciğer ve safra kesesine çok faydalıdır. Ayrıca havuç da C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemine olumlu etki yapar. Dolayısıyla bu besinlerin sularını karıştırıp içmek safra taşı oluşumunu engellerken ağrılara da iyi gelir.

Safra Kesesinde Taş Olanlar Ne Yememeli?

Safra kesesi taşı bulunanlara faydalı ve ağrılarını giderici gıdalar olduğu gibi ağrıları daha da artırabilecek ve safra taşının oluşmasına sebep olacak bazı yiyecekler de vardır.

1. Yumurta

Safra kesesinde taş bulunan kişilerin yememesi gereken besinlerin başında yumurta gelir. Çünkü yumurta safrada kasılmalara neden olur. Özellikle yağda yapılan yumurta en zararlı olanıdır. Az miktarda olmak koşulu ile yalnızca beyazından yenilebilir.

2. Süt ve yağlı süt ürünleri

Safra rahatsızlıklarında gazı artırmasından dolayı süt, yoğurt ve yağlı diğer süt ürünlerinin doktor tavsiyesi dışında tüketilmemesi gerekir.

3. Yağlı yiyecekler, et ve sakatat ürünleri

Yağlı yiyeceklerin kolesterolü artırıcı özelliği olduğundan tüketilmesi sakıncalıdır. Bunun yanı sıra yağlı etler, kavurmalar, sakatatlar ve kızartılmış sebzelerden uzak durulmalıdır. Bitkisel yağlar bile bazen safra kesesini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Dolayısıyla zeytinyağı tüketiminin de az olması gerekir.

Источник: //sebboy.com/safra-kesesi-tasi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi