Safra Kesesi Taşı

içerik

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür? Bitkisel Tedavi

Safra Kesesi Taşı

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen sağlık sorunlarından safra kesesi taşı oldukça ağrılı bir durumdur. Safra keselerinde sertleşmiş sıvı birikimi olarak görülen safra kesesi taşları küçük bir kum tanesinden golf topu büyüklüğüne ulaşabilmektedir. Her insanda farklı şekilde görülebilen safra kesesi taşları hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Safra Kesesi Taşı Nedir? Neden Oluşur?

Karnın sağ kısmında ve karaciğerin hemen altında bulunan safra kesesi armut şeklini andıran küçük bir organdır. Safra denilen ve ince bağırsakta bulunan sindirim sıvısını tutmakla görevlidir.

Farklı nedenlere bağlı olarak safra kesesi taşları görülür.

Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla ortaya çıkan safra kesesi taşları bazen bir tane olabilirken bazen çok sayıda olabilmektedir.

Safra kanalının tıkanmasına neden olan bu taşlar ciddi ağrılar hissettirmektedir. Çok yaygın görülen bu rahatsızlığın genelde zararsız olduğu bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda önlem alınmadığı zaman birçok rahatsız edici şikayetler ortaya çıkarır.

Safra kesesinin içerisinde askı halinde yer alan maddelerin oranlarında herhangi bir bozulma meydana geldiği zaman çökme oluşmaktadır. Kristaller şekline gelen çökeltiler birleşerek safra çamuru da denilen birikimler meydana getiriyor.

Bu birikimler bazen 3 – 5 cm’ye kadar büyüyen taşlara dönüşüyor. Kanalda kalan bu taşlar giderek büyür ve safra kesesini tıkar.

Ciddi ağrılara neden olan safra kesesi taşlarının oluşum riskini artıran etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaşın ilerlemesi
 • Aşırı kilo
 • Hamilelik
 • Çok hızlı kilo almak ve çok hızlı kilo vermek
 • Safra kesesindeki kolesterol oranının artması
 • Uzun süreli aç kalma

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi ile görülme riski artan safra kesesi taşı daha çok kadınlarda görülmektedir. Bunun temel sebebi ise çok doğum yapma olarak belirtilir.

Tipik muayene bulguları ile beraber yapılan tetkikler, US gibi işlemlerle hastalığın tanısı konur. Ancak sorunun erken fark edilmesini sağlayan etmen safra kesesi taşı belirtileri olmaktadır.

Ortaya çıkan belirtiler sayesinde erken teşhis ve tedavi ile rahatsızlık kısa sürede giderilir. Hastalığın temel belirtileri şunlardır:

 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Bulantı
 • Sarılık
 • Kahverengi ya da kırmızı idrar
 • Ateş
 • Enfeksiyon
 • Göğüs altı ve karın üstü bölgede ani ağrılar
 • Omuzlar arasındaki bölümde ağrı
 • Sağ omzun ağrıması
 • Şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • Aşırı terleme
 • Titreme
 • Geğirme

Genel olarak sessiz bir şekilde ilerleyen safra kesesi taşı kendiniz belli etmez. Ancak hastaların yüzde 20 – 30’unda yukarıda sıralanan belirtiler görülür.

Bu belirtilere iltihaplanma da eklenirse durum son derece ciddiye alınmalıdır. Karnın iç kısmının da iltihaplanması halinde kişinin ölümüne neden olacak talihsizliklerle karşılaşılabilir.

Bu nedenle belirtiler görüldüğü anda önemsemek ve doktora görünmek gerekmektedir.

Safra Kesesi Taşı Kaç MM Olursa Ameliyat Gerekir?

Hastaların birçoğunun merak ettiği konulardan biri de, ‘’ Safra taşı kaç mm olunca ameliyat edilir? ‘’ sorusudur.

Safra kesesi taşının tedavisi için tercih edilecek olan yöntem taşların bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre değişir.

Eğer taş safra kesesi içerisinde küçükse ve safra kesesine herhangi bir etkisi yok ise ameliyat gerektirmeyebilir. Bu durumda ilaç tedavisi uygulanır.

Safra kesesi taşının boyutu büyük ve hastayı rahatsız edecek durumda ise cerrahi işlem yapılır. Ortalama 2,5 – 3 cm boyuna gelen safra kesesi taşları ameliyat edilir. Bu durum üzerinde ayrıca hastanın yaşı, genel durumu ve ortaya çıkan komplikasyonlar etkilidir.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Yaşa, kiloya ve kolesterol seviyesine göre görülme sıklığı artan safra kesesi taşı rahatsız edici ağrılara neden olmaktadır. Genelde sessiz ilerleyen taşlar büyüdüğü zaman safra kesesinin tıkanmasına neden olarak ağrı ortaya çıkarır. İlaç tedavisi ile safra taşlarının düşürülmesi hedeflenir. Ancak bu tedavi etkili olmadığı zaman ameliyat düşünülmektedir.

Safra Kesesi Taşı Bitkisel Tedavi

Ameliyat ya da ilaç tedavisine gerek kalmadan safra kesesi nasıl düşürülür merak ediyor musunuz? Evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri ile safra kesesi taşlarının düşmesini sağlayabilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Peki, bitkisel yöntemler nelerdir?

İğde Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen iğde kürünün etkilerini kısa sürede görebileceksiniz. 5 – 6 tane iğdeyi kabuklarından ayırın ve kabukları ile beraber 1 su bardağı kadar suda 5 dakika kaynatın. Hazırladığınız suyu sabah kahvaltısından önce için.

Nane Kürü

Etkili bitkisel yöntemlerden biri de nane kürüdür. Safra suyunun akmasını hızlandıran nane, sindirim sistemine yardımcı olur ve safra kesesi taşını düşürür. Bununla beraber, nanenin içeriğinde bulunan terpene sayesinde safra taşlarının çözülmesi sağlanır.

Nane kürü için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine 1 tatlı kaşığı kadar kuru nane yaprağı ekleyin. Kaynayan suyu ocaktan alarak üzerini kapatın ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzerek içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek günde iki kere tüketin. Bu kürü 4 – 6 hafta kadar uygulayabilirsiniz.

Kırkkilit Otu Kürü

Safra kesesi taşı bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olan kırkkilit otu kürü son derece etkilidir. Bir tutam kadar kırkkilit otunu 1 su bardağı kadar suda 5 dakika kaynatın. Aç karna akşamları kaynayan sudan için. Bu kürün en az 15 – 30 gün uygulanması gerekmektedir.

Saraçoğlu Safra Kesesi Taşına Karşı Kür

Источник: //saglikhaberleri.com/safra-kesesi-tasi-belirtileri-nelerdir-nasil-dusurulur-bitkisel-tedavi/

Safra Kesesi Taşı : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi, safra kanalları (öd yolu) aracılığıyla karaciğer, pankreas ve bağırsaklara bağlıdır. Karnın sağ üst bölgesinde bulunan küçük, armut şeklindeki bir keseden oluşur.

Bu kese yemek öğünleri arasında karaciğerde üretilen safra sıvısını bünyesinde depolar. Yemek yeme esnasında bu sıvıyı öd yolu ile bağırsaklara göndererek sindirime yardımcı olur.

Bu sıvının sindirimdeki görevi, yediğimiz yiyeceklerde bulunan yağı sindirmektir.

Safra kesesi taşı birçok kişide bulunur fakat küçüklüğünden dolayı fark edilmeyebilir. Bu taşlar, safrada bulunan sıvı bileşenlerin safra kesesinde birleşmesiyle kum tanesi gibi kristal yapılar üretmesi sonucu oluşur. Böylece kişiden kişiye boyutu değişen ve gelişmesi bazen yıllarca devam eden taş oluşumu görülür.

1. Kolesterol taşları

Safra taşlarının en sık görülen çeşididir. Safrada kolesterol oranının yüksek olması ya da safra tuzlarının yetersiz olmasıyla bu taşlar oluşur. Ayrıca safra kesesinin tamamen boşalmaması veya devamlı olarak kabızlık yaşama gibi sebeplerde de kolesterol taşları oluşur. Kolesterol hastalarında sık sık taş oluşumuna rastlanır.

2. Pigment taşları

Bu taşların neden oluştuğu kesin olarak bilinmese de sebep olarak gösterilebilecek bazı durumlar vardır. Kanda bulunan bilirubin (safra kesesinde depolanan ve kana rengini veren alyuvar hücreleri) miktarının fazla olması, karaciğer rahatsızlıkları, siroz, genetik olarak kan rahatsızlığı gibi sebepler safra kesesi taşı oluşumunu tetikler.

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Safra kesesi taşının oluşmasındaki en önemli neden kolesterol hastalığıdır. Çünkü safra kesesi normal zamanda karaciğer aracılığı ile kolesterol fazlalığını dışarı atar. Ancak dışarı atamadığı zamanlarda fazla kolesterol kristale dönüşür ve safra kesesi taşları oluşur. Bunun dışında birçok nedeni daha vardır.

Kolesterol Hakkında Daha Detaylı Bilgiler İçin: Kolesterol Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri Neler? 

Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ile boşaltım yapılamaz ise safra dışarı atılamaz. Böylece safranın vücutta birikmesi ile safra kesesinde taş oluşur.

2. Kolesterol düşürücü ilaçlar

Kolesterol düşürücü ilaçlar ile kanda bulunan kötü kolesterol yani “LDL” düşürülürken iyi kolesterol olarak tabir edilen “HDL” seviyeleri yükselir. Böylece kolesterol seviyesindeki yükselme safra kesesi taşı oluşmasına neden olur.

3. Lif oranı düşük, yağ oranı yüksek olan diyetler

Yağlı yiyeceklerin çok sık ve büyük porsiyonlarla tüketilmesi kandaki kolesterol oranını yükselteceği için safrada bulunan kolesterol artarak safra taşı oluşumuna neden olur.

4. Obezite

Özellikle kadınlarda ve şişman kişilerde safra taşlarının oluşma riski daha fazladır. Çünkü obezite hastalığında metabolizma yavaşlaması ile safra kesesi hareketlerinde de yavaşlama olur. Safra sıvısı akışının azalması safra taşlarının oluşmasına sebep olur.

5. Östrojen hormonunun fazla olması

Genel olarak orta yaş ve üstünde görülen safra kesesi rahatsızlığının kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre daha yüksektir. Östrojen hormonu, kolesterolü artırır ve safra kesesinin hareketlerini azaltır.

Böylece taş oluşumuna sebep olur. Özellikle doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlarda, hamilelerde ve bazı hormon tedavisi gören kadınlarda östrojen hormonunun seviyesi yükseldiği için safra taşı oluşma riski artar.

6. Genetik sebepler

Safra kesesi taşı olması ihtimali bazı koşullarla sonradan oluşabileceği gibi genetik yatkınlığa bağlı olarak da oluşabilir. Aile bireylerinde safra kesesi taşı problemi yaşayan kişilerde bu hastalığın görülme riski daha yüksektir.

7. Hızlı kilo kaybetme

Eğer kişi hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşarsa karaciğer normalden daha fazla kolesterol salgılar. Böylece safra taşı oluşumuna sebep olur. Ayrıca uzun süre aç kalmak (oruç tutmak gibi) da buna gösterilecek bir başka sebeptir.

8. Şeker hastalığı

Diyabet (şeker) hastalarının kanlarında trigliserit denilen yağ çeşidi genellikle yüksek olmaya meyillidir. Bu nedenle diyabet hastalarında safra taşının oluşması ihtimali de oldukça fazladır.

9. Cinsiyet ve yaş

Cinsiyet de bu konuda önemli bir faktördür. Safra kesesi taşının genel olarak yaşlılarda ve kadınlarda görülme ihtimali oldukça yüksektir.

1. Karın ağrısı

Safra kesesi taşının en belirgin göstergesidir. Bu ağrılar genellikle karnın sağ üst köşesinde veya karnın hemen üstünde orta kısımlarda yoğun olarak görülür.

Bu ağrılar ara sıra olabileceği gibi sürekli de yaşanabilir olup bütün karın bölgesine dağılır. Bu ağrılar karın bölgesi dışında sırt ve göğüste de olabilir. Ağrılar birkaç dakika sürebileceği gibi 1-2 saate kadar da uzayabilir.

 Eğer daha uzun sürüyorsa safra kesesinin tahriş olma ihtimali vardır.

2. Mide bulantısı ve kusma

Safra kesesi rahatsızlıklarının tümünde mide bulantısı ve kusma meydana gelir. Fakat sürekli bir rahatsızlık haline gelen ve kronik bir durum olan safra rahatsızlıkları zamanla gastrit, reflü, bulantı ve kusma gibi mide hastalıklarına da sebep olur.

Mide Bulantısı İle Alakalı Daha Fazla Bilgi: Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne Yapmalıyım?

3. Yüksek ateş ve titreme

Herhangi bir hastalığı bulunmayan bir kişinin durduk yere aniden ateşlenmesi ve titremesi safra taşının olduğuna işaret edebilir. Eğer safra taşı dışında bir de enfeksiyon problemi varsa ateşlenme ve titreme durumu daha da şiddetini artırır ve hayati risk oluşturabilecek duruma gelebilir.

Ateş Hakkında Daha Fazla Bilgi: Ateş Neden Olur, Nasıl Geçer?

4. İshal

Kişinin bağırsakları normal zamanlardan daha fazla çalışıyor ve beraberinde uzun süreli ishal sorunu yaşanıyorsa safra taşı olma ihtimali yüksektir. İshal belirtisi dışında dışkının kil renginde olması da safra taşı ihtimalini belirtir.

5. Deride ve gözde sarılık

Yüksek ateş, titreme, mide bulantısı ve kusma belirtilerinin yanında deride ve gözlerde görülen sararma da safra taşının belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtiye her hastada rastlanmayabilir.

6. İdrar renginin koyu olması

Bu rahatsızlık şiddetli ağrılarla kendini gösterdiği gibi birçok kişide de hiç sancı olmayabilir. Bu yüzden safra taşına sessiz taş da denilir.

Dolayısıyla ağrı olmadığı durumlarda bazı belirtiler ile bu taşın varlığını düşünebiliriz. Bunlardan biri de idrarın koyu renkte olmasıdır. Dışkı açık kil rengine benzer bir renkte olabileceği gibi idrar da oldukça koyudur.

İdrar yoluna inen safra taşı buranın tıkanmasına yol açarak idrarın koyu renkte olmasına sebep olur.

7. Hazımsızlık

Safra taşı, bazı ağrılara sebep olduğu gibi mide ve bağırsak problemlerine de neden olur. Sessiz taş diye bilinen bu taş şişkinlik ve kabızlığa da neden olur. Özellikle yağlı yemek yedikten hemen sonra mide rahatsızlıkları dışında gaz sancıları, kabızlık, şişkinlik durumu ve hazımsızlık gibi problemlerle de karşılaşılabilir.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz muayeneden sonra safra taşından şüphe ediyorsa fiziki muayene haricinde öncelikle bazı testleri yapıp hastalıktan emin olmak ister.

 Çünkü safra taşları büyüklükleri belli oranda olduğunda safra kanalında ya da pankreasta tıkanmaya ve iltihaplanmaya neden olabilir. Boyutu iyice büyüyen safra taşı bağırsağa inip orayı da tıkayabilir.

Bunların yaşanmaması için ihmal edilmeden bu taşlara müdahale edilmesi gerekir.

Safra kesesi taşının büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Eğer taş safra kesesi içinde ve safra sıvısı akışında herhangi bir engel teşkil etmiyorsa tedavi gerektirmeyebilir.

Ancak taşın boyutu büyük ve safra akışında tıkanmaya sebebiyet veriyorsa, şiddetli ağrılara neden oluyorsa ve taş bulunduğu yerde iltihaplanmaya neden olmuşsa mutlaka tedavi gerektirir.

Hastanın yaşı, sağlık durumu, taşın büyüklüğü ve taşın sebep olduğu problemler göz önünde bulundurularak uygun tedavi yöntemleri kullanılır. “Safra kesesi taşı nasıl düşürülür?” sorusunun yanıtlarını şöyle sıralayabiliriz:

1. Düzenli beslenme

Süt ürünlerinin tüketilmesi azaltılmalı ya da belli bir süre tüketilmemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca kolesterolü yükseltecek gıdalardan uzak durulmalıdır.

2. Şok dalgaları yardımı ile taş kırma yöntemi

Özel bir alet kullanılarak şok dalgaları yardımıyla safra kesesindeki taşları, idrar yoluna düşen taşları ve böbrek taşlarının kırılması yöntemidir. Bu yönteme litotripsi adı verilir.

Bu yöntemle taşlar bulunduğu ve geçeceği bölgelere zarar vermeyecek bir büyüklüğe getirilir. İyice küçültülen taşlar idrar ve dışkı yolu ile vücuttan atılır. Fakat bu yöntemin kullanılması için taşın büyüklüğünün uygun olması ve taşın yumuşak olması gerekir.

Dolayısıyla safra kesesi taşı bulunan herkese uygulanması doğru olmaz.

3. İlaç tedavisi

Safra kesesi taşı için ilaç tedavisi yöntemi çok fazla uygulanmaz. Çünkü bu taşları ilaçla tedavi etmek başarısızlıkla sonuçlanabileceği gibi bu ilaçların bir de yan etkileri bulunur. Bu yüzden ilaç tedavisi sadece hastaların diğer yöntemleri uygulamak için uygun sağlık koşullarında bulunmaması durumunda bir tedavi yöntemi olabilir.

4. Ameliyat

Safra taşı olan kişilerin birçoğu ameliyat ile tedavi edilir. Taş büyüklüğü gittikçe arttığında, düzenli beslenme, ilaç tedavisi ya da taş kırma yöntemi taşı düşürmeye yetmediğinde ameliyat gerekir. Ameliyat iki farklı şekilde gerçekleşir. Bunlardan biri taşın bulunduğu bölgenin tamamen temizlenmesidir. Diğer bir ameliyat şekli ise safra kesesinin tamamının alınması durumudur.

Taşların büyüklüğüne ve etkilediği bölgeye göre ameliyatın nasıl yapılacağı seçilir. Eğer taş büyüklüğü açık ameliyat gerektiriyorsa açık ameliyat yapılır. Ancak çok büyük olmayan ve bulunduğu yere teh arz ettirmeyen taşlar için laparoskopik ameliyat yapılır.

Bu ameliyat, taşın bulunduğu bölgede küçük bir delik açılarak içeriye sokulan ve ucunda kamera olan bir alet ile yapılan ameliyattır.

Bu ameliyat açık ameliyata göre daha kolay olup dikiş sayısı da az olacağından ameliyat sonrası dönem de daha sorunsuz ve ağrısız geçecektir.

Safra Kesesi Taşı Kaç mm Olursa Ameliyat Gerekir?

Taş 3 mm altında ise ve kum tanesi gibi kristal şeklindeyse ve herhangi bir şikayet durumu oluşturmuyorsa ameliyat edilmesine hiç gerek yoktur. Çünkü bu büyüklükteki taşlar zamanla diyet yaparak ya da bazı medikal tedaviler sonucu kendiliğinden doğal yollarla düşer.

Ancak 3 mm ve 7 mm arasındaki büyüklükte olan taşlar safra akışının tıkanması gibi bir duruma sebebiyet vereceğinden ameliyat edilmesi gerekir. 7 mm’den büyük olan taşların ise safra kanalına düşme gibi bir riski yoktur.

Dolayısıyla bu taşlar eğer herhangi bir sancıya sebep olmuyorsa ameliyat edilmeden doktor kontrolünde takibe alınabilir.

Safra Kesesi Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra kesesi taşı bulunan kişilerde oluşan şiddetli ağrılar bazı tüketilen besinler yardımı ile yok edilebilir. Bu ağrılara iyi gelen besinler şunlardır:

1. Pancar

Pancar, safra taşlarının oluşmasına sebep olan safranın yoğunluğunu seyrelterek taş oluşumunu engeller. Pancarı ister direkt olarak, ister pancar takviyesi ile isterseniz de pancar suyu içerek tüketebilirsiniz.

2. Enginar

Safra ağrıları çekmekte olan birinin kullanması gereken en doğal ilaçlardan biri de enginardır. Enginar kalp ve karaciğer sağlını korur. Birçok sindirim sistemi problemini tedavi eder. Enginar yaprağının içermiş olduğu bazı asitler safra akışını oldukça etkili bir şekilde artırarak taş oluşumunu engeller. Dolayısıyla safra kesesi ağrılarına oldukça faydalı bir besindir denilebilir.

3. C vitamini

C vitamini vücutta safra taşı oluşumunu engelleyerek taşın sebep olduğu ağrılara ve diğer rahatsızlıklara yardımcı olur. Kolesterolü suda çözünür hale getirerek safra yoluna devam etmeden vücuttan atılmasına yardımcı olur. Her gün 200 mg C vitamini almak safra kesesi ağrılarına çözüm olabilir.

4. Elma sirkesi

Safra kesesi ağrıları genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkar.

Elma sirkesi, gıdaları sindirmeye yarayan birçok yararlı enzimi ve asidi içerdiği için safra ağrılarını azaltmada kullanılabilecek doğal yollardan biridir.

Elma sirkesinde bulunan pektin adındaki bileşen toksinleri emerek sindirim sisteminden atılmasına yardım eder. Dolayısıyla safra ağrılarından biri olan hazımsızlık gibi birçok şikayetin de çözümüdür.

5. Sebze suları

Safra taşı bulunan kişilerin yağlı ve kızartma tarzı yiyecekleri tüketmemesi gerekir. Birkaç hafta boyunca yoğun bir diyet programı yapıp bu tarz yiyeceklerden uzak durulmalı, meyve ve sebze suyu bolca tüketilmelidir. Özellikle pancar kökü, havuç ve salatalık sularını karıştırıp tüketmek safra taşı için harika bir çözümdür.

Pancar kökü, safra kesesini güçlendirir ve karaciğeri temizler. Salatalıkta bulunan su, karaciğer ve safra kesesine çok faydalıdır. Ayrıca havuç da C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemine olumlu etki yapar. Dolayısıyla bu besinlerin sularını karıştırıp içmek safra taşı oluşumunu engellerken ağrılara da iyi gelir.

Safra Kesesinde Taş Olanlar Ne Yememeli?

Safra kesesi taşı bulunanlara faydalı ve ağrılarını giderici gıdalar olduğu gibi ağrıları daha da artırabilecek ve safra taşının oluşmasına sebep olacak bazı yiyecekler de vardır.

1. Yumurta

Safra kesesinde taş bulunan kişilerin yememesi gereken besinlerin başında yumurta gelir. Çünkü yumurta safrada kasılmalara neden olur. Özellikle yağda yapılan yumurta en zararlı olanıdır. Az miktarda olmak koşulu ile yalnızca beyazından yenilebilir.

2. Süt ve yağlı süt ürünleri

Safra rahatsızlıklarında gazı artırmasından dolayı süt, yoğurt ve yağlı diğer süt ürünlerinin doktor tavsiyesi dışında tüketilmemesi gerekir.

3. Yağlı yiyecekler, et ve sakatat ürünleri

Yağlı yiyeceklerin kolesterolü artırıcı özelliği olduğundan tüketilmesi sakıncalıdır. Bunun yanı sıra yağlı etler, kavurmalar, sakatatlar ve kızartılmış sebzelerden uzak durulmalıdır. Bitkisel yağlar bile bazen safra kesesini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Dolayısıyla zeytinyağı tüketiminin de az olması gerekir.

Источник: //sebboy.com/safra-kesesi-tasi/

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı genelde (özellikle sistik kanalı tıkamıyorsa) herhangi bir belirti göstermeyebilir ve bunlara sessiz taşlar denir. Kişi genelde başka bir rahatsızlığı yüzünden doktora gidip tetkik yaptırdığında safra kesesi taşının olduğu ortaya çıkar. Ancak görülen olası belirtiler ise aşağıdaki şekildedir:

Belirtiler:

 • Karnın üst kısmında ve sırtın üst kısmında bir ağrı. Bu ağrılar birkaç saat sürebilir.
 • Ağrılar özellikle yağlı yemekler yendikten sonra artabilir
 • Ağrılar keskin kramp ağrıları şeklinde olabilir
 • Ağrılar derin nefes aldığınızda artabilir
 • Ateş
 • Terleme
 • Üşüme ile beraber gelen titreme
 • Deride ve gözde sarılık
 • Dışkıda anormal bir renk (genelde kil gibi açık bir renk)
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Şişkinlik, hazımsızlık, mide ekşimesi ve yanması ve gaz gibi diğer mide ve bağırsak ile ilgili problemler.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Kalbinizle, beyninizle hatta derinizle, özel olarak ilgilenebilir, temel organlarınızın sağlıklı olmasını isteyebilirisiniz. Ancak safra kesesi gibi çalıştıkları sürece ikinci planda olan küçük organlardaki bozukluklar sağlığınızı derinden etkileyebilir.

Safra kesesi karaciğerin hemen altında bulunan bir kesedir. Karaciğer tarafından üretilen ödü depolar. Öd, yağları sindirmenizde yardımcı olur. Öd, safra kesesinden sistik kanalı ve ana safra yolu denilen tüplerle ince bağırsağa dökülür.

Safra kesesi taşları kolesterol ve ödde bulunan diğer maddelerden oluşurlar. Bir kum tanesi kadar küçük olabilecekleri gibi bir golf topu kadar büyük de olabilirler. Safra kesesi taşları çoğu zaman zararsız olsalar da kanalları tıkarlarsa tedaviye ihtiyaç doğabilir.

Bazen boş olması gereken safra, öd ile dolu olduğunda da safra taşları oluşabilmektedir. Çok kilolu insanlarda ve kilo vermeye çalışan insanlarda daha sık görülür.

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Safra kesesi taşının oluşması için farklı sebepler bir araya gelebilir. Bunlar arasında:

 • Genetik Sebepler
 • Vücut kilosu
 • Safra kesesinin hareket kuvvetinin azalması
 • Beslenme düzeni

Etkili olabilir. Safra kesesi taşları, ödü oluşturan maddelerin dengesiz karışımı nedeni ile de olabilir. Örneğin ödün içinde fazla kolesterol var ise bu taş oluşumuna sebebiyet verebilir. Eğer safra sağlıklı ve tam bir şekilde boşalmıyorsa, bu da safra kesesi taşı oluşumunu sebep olabilecek bir diğer etkendir.

Bir diğer çeşit safra kesesi taşı olan pigment taşı, genelde karaciğer ile ilgili bazı rahatsızlıkların tedavisi için alınan ilaçlar nedeni ile oluşmuş olabilir. Siroz ya da orak hücre anemisi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar pigment taşının oluşmasına sebebiyet verebilirler.

Safra Kesesi Taşı Olma İhtimali Yüksek Olan Guruplar Hangileridir?

Risk faktörleri arasında aşağıdaki guruplar bulunur:

 • Genetik yatkınlık: Eğer ailenizin diğer üyelerinde safrakesesi taşı varsa, sizde de olma ihtimali görece yüksektir.
 • Obezite: Obez insanlar belki de en büyük risk gurubunu oluşturur. Obezite hem kolesterolün çok alınması sebebi ile taş oluşmasına neden olabilir hem de safra kesesinin tam ve sağlıklı boşalmasını engellediği için taş oluşumunun arkasında yatan neden olabilmektedir.
 • Östrojen: Östrojen kolesterolü arttırdığı gibi safra kesesinin hareket kuvvetini de azaltır. Buna göre hamile kadınlar veya doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlar ile bazı hormon tedavileri gören kadınların östrojen seviyeleri yükselir ve bu safra kesesi taşı oluşturma ihtimallerini arttırır.
 • Etnik köken: Latin Amerikalılar ve Meksikalılarda safra kesesi taşı daha sık görülmektedir.
 • Cinsiyet ve yaş: Safra kesesi taşı oluşumu yaşlılarda ve kadınlarda daha yüksektir.
 • Kolesterol İlaçları: Kolesterolü azaltıcı bazı ilaçlar öddeki kolesterolü arttırabilmektedir. Bu da safra kesesi taşı oluşumunu arttırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Diyabetliler: Şeker hastalarının kandaki bir çeşit yağ olan trigliserit seviyeleri yüksek olma eğilimindedir. Bu da safra kesesi taşı oluşturma ihtimallerini arttırır.
 • Hızlı kilo kaybı: Eğer birey hızlı kilo kaybederse karaciğeri daha fazla kolesterol salgılayacaktır ki bu da safra taşı oluşumunu tetikleyebilen bir etkidir. Ayrıca oruç tutmak da safra taşı oluşumunu neden olabilir.

Safra Kesesi Taşları Nasıl Teşhis Edilir?

Eğer doktorunuz safra kesesi taşınızın olduğundan şüpheleniyorsa, fiziksel muayenenin yanında aşağıdaki testleri de yapabilir.

 • Kan testleri: Kan testleri bir enfeksiyon, tıkanma ve/veya diğer koşulları gösterebilir.
 • Ultrason Testleri: Ultrason ile vücudun çeşitli bölgelerinin resmi çekilebildiğinden safra kesesi taşları da bu resimlerde görünebilir.
 • CAT Taraması: Bu işlem özel X-Ray ışınları kullanarak organların ve vücut dokularının kesitlerini resmeder.
 • Kolesistografi (Safra Kesesi Radyografisi): Bu test safra kesesinin doğru şekilde hareket edip etmediğini gözlemlemede yardımcı olur. Bir radyoaktif materyal vücuda enjekte edilir ve safra kesesine ulaşması sağlanır. Daha sonra bu parçacığın hareketi gözlemlenerek safra kesesinin hareketleri takip edilir.
 • Endoskopik ultrason: Bu yöntem safra kesesi taşı araştırması için endoskopiyi ve ultrasonu beraber kullanır.
 • ERCP: Doktor endoskopi ile ağızdan girerek ince bağırsağa kadar ilerler. Burada bir boya bırakarak safra kesesi kanalının tıkalı olup olmadığını gözlemler. Eğer kanal bir taş tarafından tıkalıysa, taş alınır.

Safra Kesesi Taşının Tedavisi Nedir?

Safra kesesi taşının genelde tedavisi safra kesesinin alınmasıdır. Bu açık ameliyatla olabileceği gibi laparaskopik bir ameliyatla da olabilir. Laparaskopik ameliyatlarda iyileşme süresi daha hızlı ve komplikasyonları daha azdır.

Bazen doktorlar, safra kesesi taşı tedavisi için ameliyatı uygun görmeyebilirler. Bu durumda size bazı ilaçlar yazacaklardır. Bu ilaçlar kolesterol taşlarını çözmede kullanılırlar.

Orta dereceli ishal bu ilaçların yan etkileri olabilir. İlaç kullanmanın bir kötü tarafı, taşın çözülmesi için ilacı yıllarca kullanmanızın gerekli olabileceğidir.

Üstelik kullanmayı bıraktığınızda yeniden safra kesesi taşı oluşabilir.

Safra Kesesi Taşı Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

Sınırlı sayıda kanıt, beslenme düzeninizi değiştirerek ve kilo vererek safra kesesi taşı oluşturma ihtimalinizi azaltabileceğinizi söylemektedir.

Özellikle yağlı, kolesterolü yüksek hayvansal gıdalardan ve hayvansal yağlardan uzak durmak iyi bir başlangıç olabilir.

Tam tahıllar ve taze sebze ve meyvelerin içerisinde olduğu dengeli bir beslenme düzeni tavsiye edilmektedir.

Daha önce de bahsedildiği gibi obezitenin safra kesesi taşı oluşturmadaki etkisi büyüktür. Bu nedenle kilolu insanların fazla kilolarından kurtulmaları safra kesesi taşı oluşturma ihtimallerini azaltacaktır. Ancak kilo verirken dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Düşük kalorili diyetler ile aniden verilen hızlı kilolar, karaciğerin kolesterol salgısını arttıracağından ödün kimyasal bileşimini değiştirebilir ve safra kesesi oluşumuna davetiye çıkartabilir.

Bu nedenle daha yavaş ve aşama aşama verilecek kilolar, safra kesesi taşı oluşma ihtimalini azaltan daha doğru bir yol olacaktır.

Kaynak:

Webmd- Gallstones
Webmd- Gallstones
Everyday Health – Signs and Symptoms of Gallbladder Problems

Источник: //www.onikibilgi.com/safra-kesesi-tasi-belirtileri/

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Ameliyatı

Safra Kesesi Taşı

Safra Kesesi Nedir? Karaciğerin alt yüzeyinde, ona yapışık 50 ml hacmi olan safra kesesi, safranın depolanmasını ve konsantre edilmesini sağlar. Safra, yağlı besinlerin sindirimi için gerekli enzim denilen maddeleri içeren sarı renkte bir sıvıdır. Günde ortalama karaciğerde 0,5-1,5 litre safra yapılır.

Safranın içeriği kolesterol, safra tuzları, su, çeşitli boya maddeleri ve kalsiyum gibi bazı maddelerin eriyiklerinden oluşur. Karmaşık bir kimyasal yapısı olan safranın sıvı halde olması için  kolesterol, lesitin ve safra tuzlarının belli bir oranda olması gerekir. Eğer kolesterol, lesitin ve safra tuzları arasındaki oran değişirse sıvı, katı duruma gelir.

Küçük küçük çökeltiler oluşmaya başlar ve zamanla büyüyerek taşlara neden olur.

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Karaciğerin ürettiği safra, kanallar yoluyla bu kesede birikerek, yemek sonrasında özellikle yağlı besinlerin sindirimi amacıyla bağırsağa dökülür.

Safra kesesi hastalıkları, safranın işlevsel bozuklukları sonucunda meydana gelir. En çok görülen hastalık ise safra kesesi ve safra yolları taşlarıdır.

Safra yollarına göre, safra kesesinde taş oluşumuna daha fazla rastlanmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

• Yemekten sonra ağrı, karnın üst ve sağ kısmında, omuzda iki kürek kemiği arasında ağrılar ve hazımsızlık gibi şikayetler görülebilir.

• Taş, safra kesesinin ağzını tam tıkamamışsa ağrı bir süre sonra geçer. Tam tıkanma durumunda ise ağrı devam eder,

• Eğer taş safra kesesi kanalına düşerse hastada tıkanma sarılığına, şiddetli kusma ve ağrıya neden olur.

• Taş, safra kesesinin iltihaplanmasına sebep olursa ateş,  şiddetli bulantı ve kusma ortaya çıkar.

• Ani gelişen taşın kanalı tıkaması nedeniyle oluşan kese iltihabı (akut kolesistit) sarılık, dış safra yolları iltihabı ve pankreatit gibi ağır komplikasyonlara neden olabilir.

• Safra kesesi taşlarının %70’i herhangi bir belirtiye sebep olmaz. Bu durum sessiz taş olarak adlandırılır.

Safra Kesesi Taşı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ultrasonografi safra yolu rahatsızlıklarında en çabuk  ve en doğru sonuç veren yöntemdir. Ultrason incelemesi 8 saatlik açlık dönemi sonrası yapılır.

Fakat acil müdahale gerektiren vakalarda bu süre beklenmeksizin tetkik hemen yapılır ve genellikle önemli bilgiler elde edilir.

Nadiren de olsa ultrasonografi sonucunun net olmaması halinde Manyetik Rezonans (MRI), Bilgisayarlı Tomografi ve Sintigrafi yöntemlerine başvurulabilir.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

• Ağızdan verilen  Ursodeoxycholic acid ve benzerleri bazı safra taşlarının tedavisinde yararlı olmakla birlikte  başarı oranı  düşüktür ve hastaların yarısında ilk 4 yıl içinde taşlar yeniden oluşur. Açık ve kapalı olmak üzere 2 tip safra kesesi ameliyatı yapılmaktadır.

Ancak kapalı tip daha fazla tercih edilmektedir. Laparoskopik kolesistektomi yöntemiyle safra kesesinin tamamı alınarak, hastalık nüksü, yeniden taş oluşumu, kanser ve komplikasyon gelişimi riski ortadan kaldırılmış olur. Ağrıya neden olan safra kesesi taşlarında, safra kesesi ameliyatla alınır.

Sadece taşların alındığı ve safra kesesinin yerinde bırakıldığı bir uygulama yoktur. Safra taşlarının da böbrek taşları gibi kırılması teorik olarak  mümkündür. Ultrasonografiyle taşların yeri belirlenir ve yüksek enerjili şok dalgalarıyla taş kırılabilir.

Küçülen taş safra yollarından geçerek bağırsağa gelebilir ya da farklı ilaçlarla küçük parçalar eritilmeye çalışılır. Ancak bu durum tıkanma sarılığına yol açmak gibi önemli riskler içerir. Safra kesesinin alınması insanlarda ciddi herhangi soruna neden olmaz. Ameliyat olunmadığında akut iltihap oluşabilir.

Uzun süren ağrılar, pankreas iltihapları ve safra yolları iltihapları meydana gelir.

• Laparoskopik ameliyatlarda 1 cm.lik bir delik açılarak buradan sokulan bir kamerayla karın içi organlar görülür. Ayrıca diğer üç küçük (0.5 cm.) delikten laparoskopik cerrahide kullanılan aletler sokularak, safra kesesi çıkartılır. Az da olsa, bazen ameliyatın laparoskopik olarak yapılması mümkün olmaz ve açık yöntemle ameliyat sonlandırılır.

• Safra kesesinde taş olan kişilerin yaklaşık %10’unda taşlar ana safra yoluna düşer. Ana safra yoluna geçen taşların bir kısmı herhangi bir belirtiye neden olmadan bağırsağa düşmekle birlikte önemli bir kısmı tıkanma sarılığı ve pankreas bezi iltihaplanması gibi durumlara sebebiyet verir.

• Genellikle safra kesesi ameliyatı öncesi yapılan tetkiklerle ana safra yolunda taş olduğ tespit edilir. Ultrasonografide safra yollarının çapının geniş olması, ALT, AST, Alkalen Fosfataz, billurubinler gibi tetkiklerin yüksek çıkmasıyla teşhis konulur. ERCP, pankreas ve safra yollarının incelenmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Bazı durumlarda ERCP safra kesesi ameliyatından önce ve sonra ameliyatın başarısını arttırmak için uygulanabilir. ERCP uygulamasından önce 8 saat süreye hiçbirşe yenilmememiş olması gerekir. Kullanılan ilaçlar, kalp ya da akciğer gibi kronik bir hastalık mevcutsa bunun doktora bildirilmesi gerekir. Safra yolu taşları ERCP sayesinde saptanıp tedavi edilebilir.

Bir tüp ağız yoluyla mide ve ince bağırsağın başlangıç yerine kadar yerleştirilir. Ana safra kanalının barsağa açıldığı kapak  bulunur. Endoskopun uzantısıyla safra yolu içine girilip ilaçlı röntgen çekilir ve taşlar görülür. Tespit edilen taşlar küçük bir tel sepet ile tutulup safra yolundan dışarı çekilir.

Ana safra yolu taşlardan temizlendikten bir ya da birkaç gün sonra laparoskopi yöntemiyle safra kesesi çıkartılır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: //www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/safra-kesesi-tasi-belirtileri

SAFRA KESESİ TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı günümüzde birçok bireyimizin başına gelmektedir. Yazımızda ise bu çokça görülen rahatsızlık hakkında sizlere açıklayıcı bilgiler vereceğiz. Verecek olduğumuz bilgiler ile sizlerde, safra kesesi taşı ile bilgiler edinerek bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Safra kesesi, karnınızın sağ üst tarafında bulunan armut büyüklüğünde bir keseden oluşmaktadır. Aynı zamanda safra kesesi, pankreasın bağlı olduğu safra yolu ile karaciğer ve bağırsaklara bağlıdır. Yemek yedikten sonra ise, safra kesesi karaciğer tarafından üretilen besinleri safrada depolamaktadır. Safra kesesi, yemiş olduğunuz yemekleri eritmek için safra salgılamaktadır.

Safra kesesi taşları ise birçok kişide mevcuttur ancak çoğu kişi bunun farkında değildir. Safra taşları ise, safra bileşenlerinin safra kesesinde birleşerek, kristal yapıları oluşturmaları sonucu oluşmaktadır diyebiliriz. Safra taşlarının boyutu değişebilir ve bu gelişimleri yıllarca sürebilmektedir. Safra taşlarının 2 ana tipi mevcuttur. Bunlar ise şöyledir;

 • Kolesterol taşları; Eğer birey kolesterole sahip ise, bu safra taşıyla karşı karşıya kalabilmektedir. En çok görülen safra taşıdır.
 • Pigment safra taşları; Eğer vücudunuz çok fazla bilirubine sahip ise, bu safra taşına sahip olma riski olmaktadır.

Safra taşlarının boyutları bir golf topu büyüklüğünden, bir kum tanesi küçüklüğündeki boyutlara kadar değişiklik gösterebilmektedir. Bazı insanlarda aynı anda birden fazla safra taşı gelişimi meydana gelebilmektedir.

Ama bazı kişilerde bu mümkün olmamaktadır. Genellikle safra kesesi taşlarının vücuttan çıkarılması için ameliyat gereklidir.

Herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan safra kesesi taşlarında ise bireyler, genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymamaktadır.

Kimler Safra Kesesi Taşları İçin Risk Altındadır?

Aşağıda sizlere maddeler halinde verecek olduğumuz bireyler, risk altında olan kişileri oluşturmaktadır.

 • 40 yaşın üzerindeki bireyler
 • Kadınlar
 • Ailesinde daha önce safra taşı sorunu yaşayan kişiler
 • Obezite, büyük risk faktörlerinden biri olarak sayılmaktadır.
 • Östrojen
 • Hamile olan bireyler, doğum kontrol hapı kullananlar ve hormon tedavisi gören kişilerde bu oran yüksektir.
 • Etnik köken
 • Bir organ veya kemik iliği nakli geçirmiş olan bireyler
 • Diyabet
 • Karaciğer sirozu
 • Düşük kalorili diyet yapan kişiler, hızlı kilo kaybına yol açması safra kesesi taşı olasılığı arttırmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Nedenleri Nelerdir?

Safra taşının oluşumu tam olarak tespit edilememektedir. Ama sizlere verecek olduğumuz bu nedenler en çok karşılaşılan nedenler arasındadır.

 • Kolesterol rahatsızlığınızın olması en önemli neden olmaktadır. Normalde, safranız karaciğer aracılığıyla fazla kolesterolu dışarı atar ancak bunun gerçekleşmediği durumlarda kolesteroller kristalleşerek safra kesesi taşlarını oluşturmaktadır.
 • Safra keseniz çok fazla bilirubin içeriyorsa safra taşı oluşumuna neden olur. Bilirubin vücudunuzun kırmızı kan hücreleri bozulduğunda üretilen bir kimyasaldır.
 • Safra kesenizin boş olmaması da taş oluşumunun bir başka nedenidir.

Safra kesesi taşına sahip olduğunuz zaman vücudunuz bazı belirtiler vermeye başlayacaktır. Bunları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1.Ağrı

Safra taşının en belirgin belirtisidir. Ağrılar genellikle karnın sağ ve orta bölümlerinde oluşmaktadır. Bu ağrılar hafif ve aralıklı olabileceği gibi, oldukça ağır ve sıkta olabilmektedir. Bazı durumlarda ise, bahsetmiş olduğumuz bu ağrı sırt ve göğüs gibi vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir.

2.Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantısı ve kusma tüm safra kesesi sorunları arasında karşımıza çıkan sorunlardan olmaktadır. Ancak, kronikleşen safra kesesi hastalığı, asit reflü, gaz, bulantı ve kusma gibi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir.

3.Ateş veya Titreme

Nedensiz yere ateşlenmek, safra taşının varlığını haberdar etmektedir. Eğer enfeksiyon sorunu varsa, ateşlenme ve titreme daha da şiddetlenerek, kötü bir hal alacaktır. Böyle bir durumda hayatınızı tehdit edecek bir durum oluşturabileceğinden dolayı, doktora gidilmesi gerekmektedir.

4.İshal

Normalden daha fazla bir şekilde bağırsak hareketliliğini yaşıyorsanız, bu belirti de aynı zamanda safra taşı belirtisi olarak sayılmaktadır. Ayrıca bu ishal uzun süreli olmaktadır.

5.Sarılık

Derinizde oluşan bir sarılaşmada aynı zamanda safra taşının belirtileri arasında yer almaktadır.

6.Dışkınızda veya İdrarınızda Meydana Gelen Değişiklikler

Dışkınızı olağandan daha koyu olması veya idrarınızın renginin daha koyu olması safra bloğunda meydana gelen bir rahatsızlığı işaret etmektedir. Bu da safra kesesi taşı oluşumu sonuncunda oluşan belirtilerdendir.

Safra taşının varlığı ile birlikte vücudunuzda bazı rahatsızlıklarda baş göstermeye başlayacaktır. Bunlar ise şöyledir;

 • Safra kesesi iltihabı
 • Safra kanalı tıkanıklığı
 • Pankreas kanalı tıkanması
 • Safra kesesi kanseri

Safra taşı belirtilerini taşıyor iseniz, yapmanız gerekenleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 1. Karşılaştığınız belirtileri bir yere yazın.
 2. Almakta olduğunuz tüm ilaçların bir listesini yapın. Bu bilgiler ile doktorunuza durumunuzu bildirin. Safra taşları ölümcül değildir ancak tedavi edilmesi gerekmektedir. Yoksa acılarınız ile yaşamaya mahkum olabilirsiniz.

Doktorunuz ise safra taşı teşhisi için sizlere bazı testler ve tedavi yöntemleri önerecektir. Bunlar ise şöyledir;

 • Safra kesesi taşlarının resimlerini oluşturmak için testler
 • Safra kanallarını kontrol etmek için testler
 • Kan testleri. Yapılacak olan kan testleri olası bir komplikasyon sorunlarının varlığı test edilmek için yapılacaktır. Yapılan bu testler sonucunda, doktorunuz safra taşı teşhisini kolaylıkla koyabilecektir.
 • İdrar testi

Safra kesesi taşı tedavisinde ise doktorunuz size belli başlı tedavi yöntemleri sunabilecektir. İlk olarak safra taşınız büyük değil ve teh arz etmiyor ise, size ilaçlarla müdahale edebilir.

Bunun yanı sıra sizinde yemek yeme düzeninizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda ise, düşük yağlı diyet yemekleri tüketmeniz gerekmektedir.

Safra taşını yenmek için yiyebileceğiniz gıdalar için doktorunuza danışın.

İkinci bir yol ise, kolesistektomi ile adlandırılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

 • Laparoskopik kolesistektomi; Bu tedavi yöntemi ameliyat ile gerçekleşen bir yöntemdir. Doktorunuz, küçük kesikler ile safra kesesini kaldırarak taşı alabilmektedir. Bu tedavi yöntemi ise, anahtar deliği cerrahisi olarak adlandırılmaktadır ve operasyonun en yaygın türü olmaktadır. Ancak bu operasyon sırasında, doktorunuz açık bir operasyona dönmek isteyebilir. Safra kesesi çok iltihaplı ya da siz çok kilolu iseniz operasyonun açığa dönmesi daha olasıdır.
 • Açık kolesistektomi; Doktorunuzun safra kesesini kaldırmak için daha büyük bir kesim yapması gerekmektedir. Bu yöntem çok sıklıkla kullanılmamaktadır ancak anahtar deliği cerrahisinin uygulanamadığı kişilerde doktorların başvurduğu bir yöntem olmaktadır.

Üçüncü bir yol ise ameliyatsız tedavilerdir. Bu tedavi yöntemi çok kullanılan bir tedavi olarak görülmemektedir. Doktorunuz ilk olarak size endoskopik retrograd pankreatografi (ERCP) testi yapmaktadır. Bu testin ardından tespit edilen safra taşları, şok dalgaları yardımı ile yok edilmeye çalışılmaktadır. Bunun için yüksek enerjili şok dalgaları kullanılmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Oluşumundan Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

 • Öğünlerinizi atlamadan düzenli beslenmenize özen göstermeniz gerekmektedir. Düzensiz beslenme safra taşı rahatsızlığı yaşama riskinizi artıracaktır.
 • Kilo kayıpları. Eğer kilo vermek istiyorsanız, bunu yavaş ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

  Hızlı kilo kayıpları safra taşı nedeni olabilmektedir.

 • Kilonuzu stabil tutarak, sağlıklı kalmaya özen gösterin. Obezite ve ani kilo alımları da safra taşı oluşumuna neden olmaktadır. Yediğiniz kalori sayısını azaltarak, fiziksel aktivitelerinizi artırarak sağlıklı bir kiloya ulaşmaya çalışın.

  Sağlıklı bir ağırlığa ulaştıktan sonra, sağlıklı beslenme ve egzersize devam ederek bu kiloyu korumak için çalışınız.

Sizlere vermiş olduğumuz tüm bu bilgiler kapsamında sizlerde safra kesesi taşı konusunda bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Ancak bunun bir sağlık sorunu olduğunu unutmadan tedavilerinizi doktor gözetiminde yapmanız gerekmektedir.

Источник: //evdesifa.com/safra-kesesi-tasinin-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..