Safra Yolu Hastalıklarının Belirtileri

içerik

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri: Safra kesesinde sorun olduğunu nasıl anlarız?

Safra Yolu Hastalıklarının Belirtileri

Safra kesesi hastalıkları belirtileri çoğunlukla birkaç saat boyunca karnın sağ üst tarafında ağrı hissi ile başlar.

Safra kesesi ağrısı ortaya çıktığında genellikle ilk akla gelen safra kesesi taşı olsa da safra kesesi hastalıkları belirtileri başka nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Enflamasyon, enfeksiyon veya safra kesesindeki oluşumlar omuz ağrısı, göğüs ağrısı, mide bulantısı ve bağırsak hareketlerinde değişikliklere yol açabilir.

Safra kesesi ağrısı can sıkıcı bir deneyimdir. Karnın sağ üst tarafında hissedilen bu ağrı dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. Bu durumda safra kesesinin alınması ameliyatı olan kolesistektomi riskini azaltmak için beslenme tarzında değişiklikler yapmanız gerekir. Çoğunlukla yaşam tarzında gerçekleştirilen değişiklikler safra kesesi semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Safra Kesesi Nedir? Safra kesesi nerede yer alır?

Safra kesesi 6-10 cm uzunluğunda armut şeklinde küçük bir organımızdır. Safra kesesi karnın sağ üst tarafında, karaciğerin hemen altında yer almaktadır.

Britannica Ansiklopedisi’nden edinilen bilgilere göre safra kesesi 50 ml. kadar sindirim sıvısı tutar. Bu sıvı karaciğer tarafından üretilir ve tuz, kolesterol ve bilirubin gibi safra sıvısı pigmentlerini içerir. Bilirubin idrara sarı, dışkıya kahverengi rengini veren maddedir. Buna bağlı olarak safra kesesi hastalıkları çoğunlukla idrar ve dışkı renginde değişmelere yol açar.

Safra kesesinin temel görevi sindirim sürecinde yağların sindirilmesini sağlayan sindirim sıvısının salgılanmasıdır. Safra kesesi küçük bağırsağa sıvı salgılayarak biliyer sistemin bir parçasını oluşturur.

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri

Şimdi gelin safra kesesi hastalıkları belirtileri hakkında detaylı bilgilere geçelim. Bu belirtileri detaylı olarak inceleyerek safra kesesi ağrısının safra kesesi taşı, enfeksiyon veya enflamasyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilecekseniz.

Şiddetli Ağrılar

Ağrı başladıktan 1 saat içerisinde şiddetlenmeye başlar ve birkaç saat ya da birkaç gün devam eder. Bu ağrı genel olarak tüm safra kesesi hastalıkları için ortak bir belirtidir. Safra kesesi hastalıkları belirtileri olarak değerlendirilebilecek ağrılar şunlardır:

Karnın Sağ Üst Tarafında Ağrı

Safra kesesi hastalıkları genel olarak karnın sağ tarafında, sağ kaburga altında ağrıya neden olur. American Family Physician dergisinde yayınlanan bir raporda karnın sağ tarafındaki ağrıların genellikle safra kesesi taşı, kolesistit veya kolanjit kaynaklı olduğu belirtilmiştir. Tüm bu safra kesesi hastalıkları karnın sağ üst tarafında derin bir ağrıya yol açar.

Sağ Omuz Ağrısı

Uzmanlar safra kesesi hastalıkları belirtileri arasında omuz ağrısını da göstermektedir. Özellikle sağ omuz ağrısı safra kesesi problemlerine işaret etmektedir.

Sırt Ağrısı

Safra kesesi ağrısı genellikle sırtın üst orta tarafında ağrı yapar. Yapılan araştırmalar safra kesesi hastalığı bulunan kişilerin yaklaşık yarısında ağrının sırta vurduğunu göstermiştir.

Göğüs Ağrısı

Safra kesesi hastalıkları belirtileri arasında kalpten geliyormuş gibi hissedilen kalp ağrısı sayılabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmada akut safra kesesi ağrısının kalp krizine benzer belirtiler ortaya çıkardığı belirtilmiştir. Safra kesesi bağlantılı bu ağrı özellikle göğüste ve karnın üst tarafında hissedilmektedir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Karnın sağ üst tarafında ağrı ile birlikte mide bulantısı veya kusma hissi safra kesesi hastalıkları belirtileri arasında sayılmaktadır.

Uzmanlar mide bulantısı ve kusmanın biliyer sistem problemlerinin belirtileri arasında yer aldığını belirtilmektedir. Bağırsak ağrısı ile birlikte sindirim problemleri, gaz çıkaramama ve dışkı yapamama gibi sorunlar yaşanabilir.

İshal

Akut veya kronik safra kesesi disfonksiyonu söz konusu olduğunda şiddetli ishal ortaya çıkabilir. Safra kesesi taşı bulunan kişiler özellikle yağlı veya baharatlı yiyecekler tükettiğinde bunlar safra kesesi semptomlarını tetikler. Çünkü safra kesesi disfonksiyonu tüketilen yağların etkin bir şekilde sindirilememesine yol açmaktadır.

Asit Reflü veya Safra Reflüsü

Safra kesesi doğru bir şekilde çalışmıyorsa sıklıkla mide yanması belirtileri görülebilir. Safra kesesi hastalıkları asit reflü veya safra reflüsü gibi problemlere yol açabilir.

Safra reflüsü sindirim sıvılarının mideye kaçmasıdır. Bu durumda midede şiddetli yanma, karın ağrısı, mide ekşimesi veya safra sıvısının kusulması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Safra kesesi hastalıkları belirtileri arasındaki asit reflü safra reflüsünden farklıdır. Asit reflüsü fazla mide asidinin özofagusa kaçmasıdır. Reflü veya mide yanması gibi hazımsızlık belirtileri özellikle safra kesesi taşı bulunan kişilerde yaygın olarak görülmektedir.

Şişkinlik

Safra kesesinin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan safra kesesi enflamasyonu şişkinlik ve karında rahatsızlığa yol açabilir. Genellikle safra kesesi ağrısı devam ettiği sürece şişkinlik de devam eder.

Şişkinlik ile birlikte karnın sağ üst tarafında ağrı hissedilmesi genellikle safra kesesi hastalıkları belirtileri arasında değerlendirilir. Gaz ve şişkinliğe karşı önlem almak, yağ tüketimini azaltmak, süt ürünlerini daha az tüketmek ve stresi azaltmak yemekten sonra şişkinlik problemini azaltmaya yardımcı olur.

Safra Kesesi Hastalıklarının Diğer Belirtileri

Safra kesesi hastalıkları belirtileri arasında bazıları daha ciddi bir safra kesesi hastalığının belirtisi olabilir. Safra kesesi hastalığı tıpta safra kesesi diskinezisi olarak adlandırılmaktadır.

Dışkı ve İdrar Renginde Değişme

Safra kesesi disfonksiyonu safra sıvısının çok az salgılanmasına veya hiç salgılanmamasına yol açar. Bu durumda idrar ve dışkı renginde değişiklik gözlenebilir. Safra sıvısının bulunmaması safra kanalında tıkanıklık veya başka bir safra kesesi hastalığı belirtisi olabilir.

Karaciğerdeki safra sıvısı stoku idrarın kahverengi olmasına yol açabilir. Tıkanıklığın nerede olduğuna bağlı olarak pankreatit belirtileri de ortaya çıkabilir.

Akut safra kesesi ağrısı genellikle dışkının grimsi veya beyazımsı bir renkte olmasına yol açar. Sindirim sisteminde yeterince safra sıvısının bulunmaması dışkı renginin kil rengine dönüşmesine yol açabilir. Bu açık renkli dışkı safra kesesi hastalığı ilerledikçe devam eder.

Ciltte Solgunluk

Safra kesesi hastalıkları belirtileri arasında ciltte solgunluk da sayılabilir. Safra kesesinde bir problem olması durumunda ciltte sararma ve gözlerin beyaz kısmında sarılık gözlenir.

Ciltte solgunluk oluşmasının nedeni kanda çok fazla bilirubin bulunmasıdır. Ciltteki sararma safra kanalında tıkanıklık olduğunun göstergesidir. Nadiren de olsa ciddi karaciğer hastalıklarında safra sıvısı salgısı bozulabilmektedir.

Safra Kesesi Yangısı (Kolesistit)

Kolesistit adı verilen safra kesesi yangısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Neyden kaynaklandığına bağlı olarak akut kolesistit veya kronik kolesistit olarak adlandırılır.

Örneğin akut kolesistit nedenleri arasında ilk sırada safra kesesi taşları yer almaktadır. Safra kesesi taşları safra kanalını tıkadığında safra kesesi iltihaplanır. Ancak kan damarlarındaki problemler veya tömür de kronik safra kesesi ağrısına yol açabilir.

Safra Kesesinde Taş

Safra kesesi taşları kısa vadeli kolesistitin yaygın nedenlerinden biridir. İlginç bir şekilde safra kesesi taşları birçok kişide herhangi bir belirti ortaya çıkarmamaktadır. Ancak safra kesesindeki taş safra kanalını tıkadığında karnın sağ üst tarafında dayanılmaz bir ağrı ortaya çıkar.

Safra Kesesi Polipleri

Safra kesesi hastalıkları arasında bir diğeri safra kesesi polipleridir. Safra kesesi hastalıkları belirtileri arasında yer alan safra kesesi polipleri safra kesesine baskı yapan küçük oluşumlardır. Bunlar genellikle karnın sağ üst tarafında ağrıya yol açar.

Koledokolityaz (Yaygın Safra Kesesi Taşı)

Koledokolityaz biliyer sistemde yer alan safra kesesi taşlarının tıptaki adıdır. Bu söz konusu olduğunda safra kesesi ağrısı, enfeksiyon, ciltte solgunluk, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Safra kesesi taşları kolanjit gibi ciddi hastalıklara yol açarak kolesistektomi (safra kesesinin alınması ameliyatı) gibi müdahaleler gerektirebilir.

Safra Kesesi Apsesi

Akut kolesistit potansiyel olarak ciddi sonuçlar doğurabilen şiddetli safra kesesi enfeksiyonuna yol açabilir. Safra kesesi apsesi enfekte olmuş bakteriyel bir sıvı ile doludur. Safra kesesi apsesi söz konusu olduğunda yüksek ateş ile birlikte karın ağrısı görülür. Apse boşaltılarak tedavi edilmediği takdirde sepsis meydana gelebilir.

Kolanjit (Safra Kanalının İltihaplanması)

Safra kanalının iltihaplanması karnın sağ üst tarafında şiddetli ağrıya yol açar.

Uzmanlar kolanjitin safra kesesinde taş, kan pıhtısı, tümör, parazit enfeksiyonu veya pankreas şişmesi nedeniyle kaynaklanabileceğini belirtmektedir.

Bu yoğun karın ağrısına ek olarak kolanjit belirtileri arasında ciltte solgunluk, idrarın koyu renk olması, dışkının beyaz renk olması ve düşük tansiyon yer almaktadır.

Porselen Safra

Sultan Qaboos University Medical Journal dergisinde safrada kalsiyum birikintilerinin “porselen safra” olarak adlandırıldığı belirtilmiştir. Safra kesesindeki kalsifikasyon safra duvarının kalınlaşmasına ve zaman içerisinde işlevselliğini yitirmesine yol açmaktadır. Bu safra kesesi hastalığının temel belirtisi karın ağrısıdır.

Safra Taşı İleusu

Safra kesesi disfonksiyonu mide-bağırsak yolundaki bir tıkanmadan kaynaklanabilir. Safra kesesi hastalıkları belirtileri arasında sayabileceğimiz safra taşı ileusu akut kolesistit, safra kesesi enflamasyonu ve karın ağrısı ile kendini gösterebilir. Bazı durumlarda safra kesesi ileusu kronik hale gelerek sıklıkla şiddetli karın ağrısına yol açabilir.

Safra Kesesinin Yırtılması

Travmatik bir yaralanmanın ardından karnın sağ üst tarafında şiddetli ağrı oluşması durumunda safra kesesi yırtılmış olabilir.

Ayrıca uzmanlar kronik kolesistit nedeniyle de doku ölümü gerçekleşebileceğini, buna bağlı olarak safra kesesinde yırtılma ortaya çıkabileceğini belirtmektedir.

Safra kesesi hastalıkları belirtileri ortaya çıktığında ne yapılmalı?

Safra kesesi hastalıkları belirtileri çoğunlukla yaşam tarzındaki olumlu değişiklikler ve evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle hafifletilebilmektedir. Birçok uzman safra kesesi ağrısını azaltmak ve hastalıkların ilerlemesini önlemek için safra kesesine uygun bir beslenme tarzı önermektedir.

Safra Kesesi Beslenmesi

Safra kesesi hastalıkları belirtileri ortaya çıktığında hangi yiyecekleri yemeniz ve yememeniz gerektiğini anlamak safra kesesi disfonksiyonunu gidermeye yardımcı olabilir.

Belirli yiyecekler safra kesesi hastalıkları belirtileri ve safra kesesi taşlarının neden olduğu ağrıları arttırabilir. Safra kesesi beslenmesinde mümkün olduğunca kızartılmış yiyecekler, yağlı kırmızı et, hamur işi, işlenmiş yiyecekler, yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyecekler, lif oranı düşük yiyecekler tüketilmemelidir.

Tam tahıllar, yağsız et, balık, taze meyveler ve sebzeler ve az yağlı süt ürünleri safra kesesi hastalıkları belirtileri ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar kahve ve az miktarda alkol tüketiminin safra kesesi oluşumunu önleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Elma Suyu ve Elma Sirkesi Karışımı

Elma suyu ve elma sirkesi karışımı içmenin safra kesesi taşlarını azalttığı ve safra kesesi hastalıkları belirtileri konusunda etkili olduğu gösterilmiştir.

The Lancet dergisinde bir hafta boyunca bol miktarda elma suyu içen bir kişide safra kesesi taşlarının kendiliğinden yok olduğu belirtilmiştir.

Elma sirkesi içeriğindeki asetik asit ve pektin sayesinde safra kesesi taşlarını küçültmeye yardımcı olur.

Nane

Safra kesesi hastalıkları belirtileri ortaya çıktığında nane yağı kapsülleri safra kesesi ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.

American Family Physician dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre nane uzun süredir çeşitli sindirim ve safra problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı araştırmalar nane yağının safra kesesi ağrısını hafiflettiğini ve bağırsak yolunu yatıştırdığını belirtmektedir.

C Vitamini

C vitamini almak da safra kesesi taşlarını yok etmenin ve safra kesesi hastalıkları belirtileri oluşumunu azaltmanın yollarından biridir.

C vitamini genel sağlığınız için çok önemli antioksidanlar içerir. Bazı araştırmalar C vitamini takviyelerinin safra kesesi taşını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. C vitamini kolesterolü safra tuzuna çevirerek safra kesesi hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Safra Kesesi Temizliği

Bununla ilgili kesin bilimsel kanıtlar olmasa da birçok kişi safra kesesi temizliğinin toksinlerin vücuttan atılmasını sağladığını düşünmektedir. Zeytinyağı, bitkiler, meyve suyu gibi gıdalarla en az iki gün beslenildiğinde safra kesesinin temizlendiği ve taşların yok olduğu düşünülmektedir.

Safra kesesi hastalıkları belirtileri için ne zaman doktora gidilmeli?

Çoğunlukla safra kesesi taşları herhangi bir belirti ortaya çıkarmaz. Sadece bazen karın ve safra kesesi ağrısına yol açabilir. Bu durumda beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile safra kesesi problemini gidermeye çalışmak en iyi çözümlerden biri olarak görülmektedir.

Ancak karnın üst tarafında şiddetli ağrı ile birlikte mide bulantısı, kusma, yüksek ateş gibi başka belirtiler söz konusu ise bir doktora başvurulmalıdır.

Siz de safra kesesi hastalıkları ile ilgili deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/safra-kesesi-hastaliklari-belirtileri/

Safra Kesesi Hastalıkları

Safra Yolu Hastalıklarının Belirtileri

SAFRA KESESİ NEREDEDİR? GÖREVİ NEDİR?

Safra kesesi karın içerisinde karaciğerin alt tarafına yapışık olarak bulunan yaklaşık 10×3 cm. boyutlarında bir organdır.Karaciğerden salgılanan safra sağ ve sol safra kanalları aracılığıyla ana safra kanalına gelir.

Ana safra kanalıyla safra kesesi arasında safra kesesinin içeriğini boşaltmasına yarayan kanal vardır.Ana safra kanalı pankreasın salgısını boşaltmaya yarayan kanalıyla birleşerek oniki parmak bağırsağına açılır.Safra kesesi karaciğerden salgılanan safrayı depolar ve yoğunlaştırır.

Yemeklerden sonra safra içeriğini ana safra kanalına (o da oniki parmak bağırsağına ) boşaltarak besinlerin sindirimine yardımcı olur.

SAFRA KESESİ TAŞLARI NASIL OLUŞUR? TANISI NASIL KONUR?

Safranın içeriğinde bulunan maddelerin (kolesterol,bilirübin) kristal şeklinde çökmesi,daha sonra bunların bir araya gelmeleriyle oluşur.Tek veya çok sayıda taş gelişimi olabilir.Safra kesesi taşlarının tanısı karın ultrasonografisi’yle konulur.Röntgen filminde safra kesesi taşlarının çoğu görülmez.Ancak kalsiyum içeriği çok fazla olan taşlar röntgen filminde görülebilir.

SAFRA KESESİ TAŞLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Safra kesesi taşlarının çoğu belirti vermez. Eğer taş safra kesesi çıkışını tıkarsa aşağıda anlatılan safra kesesi iltihabı meydana gelir.Taş safra kesesi kanalından çıkıp ana safra yolunu tıkarsa karın ağrısı,ateş,sarılık meydana getirebilir.Bu durumda tanı için kan tetkikleri ve karın USG’si yapılır.

Kan tetkiklerinde beyaz küre denilen hücrelerde ,karaciğer enzimlerinde (AST,ALT),safranın içeriğinde bulunan bilirübinde,safra yolları tıkanıklığını göstermede yardımcı enzimlerde(ALP,GGT) artış görülebilir.Karın USG’sinde ana safra kanalında taş ve kanalın çapında artış saptanabilir.

Bu durumda ERCP denilen,ağızdan ucunda kamera bulunan esnek bir hortumla ana safra kanalının bağırsağa açıldığı bölgeden safra kanalına girilerek taş olup olmadığına bakılır.Hortumun ucundan küçük bir balon şişirilerek safra kanalı sıvazlanır ve taşın bağırsağa düşmesi sağlanır.

Ayrıca safra kanalının bağırsağa açıldığı bölgede bulunan düz kasa küçük bir kesi yapılarak safranın akışı rahatlatılabilir.

SAFRA KESESİ TAŞLARI MUTLAKA AMELİYAT EDİLMELİ MİDİR?

Safra kesesinde tespit edilen taş/taşlar için ameliyat önerilmektedir.Safra kesesindeki taş/taşların ileride safra kesesi çıkış yolunu tıkaması sonucunda safra kesesi iltihabı gelişme olasılığı vardır.Ayrıca taşın safra yollarına düşmesi sonucunda tıkanma sarılığı gelişebilir.

Tekrarlayan tıkanmalar sonucunda safra kesesi çevre organlara yapışıklık gösterir.Bu da ameliyatın kapalı yapılmasını engelleyebilir.Özellikle yaşlı hastalarda safra kesesindeki taşın belirti vermediği durumlarda rastlantısal olarak saptanan safra kesesi taşlarına ameliyat gerekmeyebilir.

Ancak burada hekimin karar verme aşamasında bazı zorluklar vardır. Bunlardan en önemlisi hangi bulgu, belirti ve şikayetin safra kesesi taşına ait olduğunu belirlemektir.

Safra kesesi taşlarına ilişkin genel bulgu ve belirtiler özgün olmayıp bu organın hastalığı dışındaki pek çok üst karın organının hastalıklarında da rastlanır.

SAFRA KESESİ İLTİHABI (KOLESİSTİT) NEDİR? SEBEPLERİ NELERDİR?, TANISI NASIL KONULUR?,TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

En sık sebebi safra kesesinin safrayı boşalttığı kanalın ağzının taş nedeniyle tıkanmasıdır.Tıkanma sonucunda safra kesesi içerisindeki basınç artar ve kese duvarının beslenmesi bozulur.Bu durumdaki safra kesesi mikroorganizmaların yerleşmesi için uygun bir ortam oluşturur.

Safra kesesi iltihabının en sık belirtisi karnın sağ üst tarafında ağrı olmasıdır. Ağrı sırta vurabilir, nefes almakla ağrının şiddeti artabilir.Ağrıya bulantı,kusma eşlik edebilir.Tanısı muayene ve kan tetkikleri ve karın USG’siyle konur.Muayenede hastanın karnının sağ üst bölgesinde şiddetli ağrı tespit edilir.

Kan tetkiklerinde beyaz küre denilen hücrelerde artış görülebilir.Karın USG’sinde safra kesesi duvar kalınlığında artış, safra kesesi içinde taş veya taşlar,safra çamuru saptanabilir.Tedavisi safra kesesinin ameliyatla alınmasıdır.

Başlangıçta antibiyotik tedavisi verilerek iltihabi durum azaltılarak ameliyat daha sonra yapılabilir.

Safra kesesi ameliyatları 2 yolla yapılır.Açık ve kapalı.Günümüzde laparoskopik (kapalı) teknik ilerlediği için tercih edilmektedir. Laparoskopik (kapalı) yöntemde karında 3-4 adet delik açılır ve bu deliklerden birine kamera yerleştirilerek görüntü monitöre yansıtılır.

Diğer deliklerden cerrahın kullanacağı aletler sokularak ameliyat gerçekleştirilir. SAFRA KESESİ AMELİYATLARI GÖBEK DEĞİLİNDEN YERLEŞTİRİLEN TEK BİR KESİ VE PORT İLE YAPMAKTA MÜMKÜNDÜR.

Böyle tek delikten safra kesesi ameliyatı olmak isteyen hastalar için ROBOTIC SINGLE PORT CHOLECYSTECTOMY (Tek delikten Robot kullanılarak yapılan Safra kesesi ameliyatı) çok iyi bir alternatif teşkil etmektedir.

Açık ameliyat sağda karın üst kısmında kaburgalar altında yapılan bir kesiyle gerçekleştirilir.Kapalı olarak çıkarılamayacağı düşünülen safra keseleri için kullanılır(.Safra kesesinin çevre dokulara ileri derecede yapışık olması kolesistit nedeniyle safra kesesi duvarına laparoskopik aletlerle müdahale edilememesi).

KAPALI AMELİYAT NEDEN DAHA FAZLA TERCİH EDİLMEKTEDİR?

Kapalı ameliyat sonrası hasta yaklaşık 2 gün içerisinde taburcu edilirken açık ameliyatta hastanın taburcu edilme süresi daha uzundur (5-6 güne uzayabilir.

) Ayrıca estetik açıdan kesi yerinin küçük olması ve daha az iz bırakması, daha az travmaya neden olması ve ağrının çok daha az olması nedeniyle kapalı ameliyat hastalar ve hekimler tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

 GÜNÜMÜZDEZDE İMKANLAR VARKEN AÇIK YÖNTEMİN TERCİH EDİLMESİ UYGUN BİR HEKİMLİK UYGULAMASI OLMAZ.

SAFRA KESESİ POLİBİ NEDİR?,TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Safra kesesi iç yüzeyini oluşturan hücrelerin normalden fazla çoğalması sonucunda safra kesesi duvarının iç yüzünde meydana gelen kitlelerdir.Polipler genelde bir şikayete sebep olmazlar.

Karın USG’si yapılırken tesadüfen saptanırlar. 6 mm’nin altındaki polipler için yıllık Karın USG’Si ile takip önerilir.

6 mm’nin üzerindeki poliplerin gerçek polip olması ve gerçek poliplerin de kanser riski taşıdığından dolayı safra kesesinin alınması gerekir.

Prof. Dr. Fatih AĞALAR
Genel Cerrahi Uzmanı

Источник: http://www.fatihagalar.com.tr/safra-kesesi-hastaliklari/

Safra Yolları Kanseri (SYK) Nedir? Safra Yolu Kanseri Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Safra Yolu Hastalıklarının Belirtileri

Safra yolu kanserleri, karaciğer içindeki ya da dışındaki safra yollarının epitelinden kaynaklanırlar.

Küçük safra yolundan çıkan ve hilustan uzakta, intrahepatik olarak gelişen safra yolu kanserleri periferik kolanjiosarkom (periferik CC) olarak adlandırılır ve bu tümörlere kolanjiosarkom denir. Safra yollarının kanserleri, tedavisi zor ve özellik arzeden, ender görülen habis tümörlerdir.

Safra yollarının malign tümörlerinin, karaciğer ve rejyonel lenf bezleri en sık sıçrama yaptıkları alanlardır. Bu tümörlerin cerrahi sırasında % 90 oranında sıçrama yaptığı tespit edilir.

Safra yolu kanserli olgular çoğunlukla hastalık cerrahi olarak tedavi edilemez duruma geldiğinde hastaneye baş vururlar ve bu hastalar 1 yıl içerisinde kaybedilir. Safra yolu kanserleri tüm kanserlerin % 2’sini oluşturur. Safra yolu kanserleri kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülür. Hastaların çoğu 65 yaş üzeri olup, 40 yaşın altında nadir rastlanır.

Safra yolu kanserine neden olan faktörler

Safra yolları kanserlerinin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, safra yolu kanseri riskini arttıran bazı faktörler vardır.

Primer sklerozan kolanjit : Periduktal enfeksiyon ve karaciğer içi ve karaciğer dışı safra yollarında darlıklar ile seyreden bir hastalıktır ve bu hastalığın bulunduğu hastalarda % 40 oranında safra yolları kanseri geliştiği bilinmektedir.

Konjenital safra yolu kistleri : Koledok kistleri ya da Caroli hastalığı bulunan ve tedavi edilmemiş kişilerde safra yolu kanseri gelişme riski % 15-20 civarıdır. 20 yaşından önce oluşan kistlerin cerrahi olarak çıkarılması kanser gelişme riskini önlemektedir.

Oriental kolanjiohepatit : Japonya, Güney doğu ve Asya’da daha sık görülen bir hastalıktır. İntrahepatik kanalların tıkanması nedeni ile ikincil olarak gelişen ve tekrarlamalar ile seyreden kolanjit atakları ve darlık oluşumu ile karakterizedir. Bu hastaların % 1/ 10’unda safra yolu kanseri gelişme riski söz konusudur.

Safra yolu parazitleri : Colonorchis sinensis ve Opistorchis viverrini gibi safra yolu parazitleri, Asya’nın bazı bölgelerinde daha fazla görülür ve hastada cholangio-karsinoma riskini arttırdığı bilinmektedir.

Safra yolu kanseri tipleri ve evreleme

Kolanjiosarkom intrahepatik ve ekstrahepatik safra kanallarının epitel hücrelerinden oluşan kanserlerdir ve genellikle prezente olduğunda ilerlemiş lezyonlardır. Farklı klinik tanımından ve tedavi yöntemlerinden dolayı kolanjiokarsinomlar bulundukları bölgeye göre 3 farklı grupta değerlendirilir.

Tip 1 safra yolu tümörleri : Sağ ve sol hepatik kanalların birleşim yerinin hemen altındaki tümörlerdir.

Tip 2 safra yolu tümörleri : Sağ ve sol hepatik kanalların birleşim yerindeki tümörlerdir.

Tip 3 safra yolu tümörleri : Ortak safra kanalını ve sağ veya sol hepatik kanalı tıkayan tümörlerdir.

Tip 4 safra yolu tümörleri : Multisentrik ya da bileşkeyi ve sağ ve sol hepatik kanalların her ikisini de tutan tümörlerdir.

Safra yolu kanseri belirtileri

Safra yolu kanserlerinin erken belirtileri hastalığa özgü ya da çok belirli olmayabilir. Hastaların 1/3’ünde karın ağrısı ya da rahatsızlık hissi, iştahsızlık, kilo kaybı ve kaşıntı gibi hastalığa özgü olmayan belirtiler ortaya çıkar.

Sarılık ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma görülmesi ile hastalık dikkati çeker. Safra yollarının tıkanması belirgin değil ve segmental tutulum var ise hastada sarılık görülmeyebilir. Tümörün tipine göre sarılık bazen az bazen çok şekilde seyreder.

Bazı olgularda kolanjit belirtilere eşlik edebilir.

Safra yolu kanseri teşhisi

Safra yolu kanseri belirtileri

Safra yolu kanseri teşhisinde gastroentroloji ya da genel cerrahi uzmanının yapacağı fizik muayenede hastada görülen sarılık en önemli muayene bulgusudur. Safra kesesi elle muayene edilemez. Tanıda 10 15 dolayında yanılma söz konusu olabilir. Hastalık, safra kesesi kanseri, mirizzi sendromu, primer sklerozan kolanjit ve idyopatik benign fokal stenoz gibi hastalıklar ile karışabilir. Bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir. Bu grup hastalarda perkütan biyopsiler ile veya diğer preoperatif tanı yöntemleri ile kötü huylu (malign) lezyonu tespit etmek oldukça zordur. Safra yolları kanseri tanısında bazı kan ve idrar tetkikleri de yapılır.

Safra yolları tümörlerinin görüntülenmesinde bilgisayarlı tomografi (BT), perkutan transhepatik kolanjiografi (PTK) ve (ERKP) ve anjiografi gibi görüntüleme metotları tek yada hepsinin kullanılması şeklinde tanı yöntemleri ve son yıllarda MR- kolanjiopankreatografi (MRKP) ve dublex ultrasonografi ile daha az zarar ile safra yolu kanserleri tespit edilmektedir. Dublex ultrasonografi ile hem hastalığın yaygınlığı hemde vasküler tutulum hakkında değerli bilgiler elde edilir.

Safra yolu kanseri tedavisi

Safra yolu kanseri tedavisinde yapılacak cerrahi bir girişim göz önünde bulundurularak, önce hastaların genel durumları ve kronik karaciğer hastalığı (portal hipertansiyon) gibi yandaş durumların varlığı araştırılmalı ve değerlendirilmelidir.

Özellikle perkütan kateter yerleştirilmiş hastalarda daha sık rastlanan safra yolu enfeksiyonları tanınmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Preoperatif değerlendirmenin bir parçası olan rezektabilitenin araştırılmasıdır.

Bu nedenle tümörün safra yolları içindeki yayılımı, vasküler yapının tutulumu, karaciğerdeki lober atrofi ve kanserin sıçrama olasılığı değerlendirilir. Kolanjiosarkom tedavisinde tümörün cerrahi olarak çıkarılması en önemli tedavi yöntemidir.

İntrahepatik tümörler ancak karaciğerin tutulan bölümünün ya da tamamının cerrahi olarak çıkarılması şeklinde tedavi edilir. Fakat bu bölge tümörleri ile genellikle ileri evrelerde karşılaşıldığı için % 15-20 oranında cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.

Hiller tümörler için safra yolu bifürkasyonunun ve kaudat lobun cerrahi olarak alınması gerekmektedir. Sonrasında Roux-en-Y hepatikkojejunostomi yapılabilir. Bu tümörler bir tarafa doğru ilerlemiş ise karaciğerin o bölgesinin cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir.

Üst bölümün aksine alt bölge safra yolu kanserlerinde % 80 oranında tümörün cerrahi olarak alınması şeklinde tedavi şansı vardır.

Uzak bölgelere sıçrama yapmış ve bölgesel tutulumun olmadığı durumlarda pankreatikduodenektomi tedavisi tercih edilir.

Safra yolu kanserlerinde tedavi seçeneği kanserin yerleşim yerine göre değişiklik gösterir. Safra yolları kanserleri için en etkili tedavi cerrahi tedavidir.

Sarılığı bulunan hastalarda endoskopi ya da karaciğere dren takılması ile sarılığın giderilmesi sonucu cerrahi tedavi uygulanır.

Safra kesesi kanseri–Safra kesesi polipleri–Safra kesesi ameliyatı

Источник: https://www.saglikocagim.net/safra-yollar-kanseri-syk-nedir-safra/

SAFRA KESESİ TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Safra Yolu Hastalıklarının Belirtileri

Safra kesesi taşı günümüzde birçok bireyimizin başına gelmektedir. Yazımızda ise bu çokça görülen rahatsızlık hakkında sizlere açıklayıcı bilgiler vereceğiz. Verecek olduğumuz bilgiler ile sizlerde, safra kesesi taşı ile bilgiler edinerek bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Safra kesesi, karnınızın sağ üst tarafında bulunan armut büyüklüğünde bir keseden oluşmaktadır. Aynı zamanda safra kesesi, pankreasın bağlı olduğu safra yolu ile karaciğer ve bağırsaklara bağlıdır. Yemek yedikten sonra ise, safra kesesi karaciğer tarafından üretilen besinleri safrada depolamaktadır. Safra kesesi, yemiş olduğunuz yemekleri eritmek için safra salgılamaktadır.

Safra kesesi taşları ise birçok kişide mevcuttur ancak çoğu kişi bunun farkında değildir. Safra taşları ise, safra bileşenlerinin safra kesesinde birleşerek, kristal yapıları oluşturmaları sonucu oluşmaktadır diyebiliriz. Safra taşlarının boyutu değişebilir ve bu gelişimleri yıllarca sürebilmektedir. Safra taşlarının 2 ana tipi mevcuttur. Bunlar ise şöyledir;

 • Kolesterol taşları; Eğer birey kolesterole sahip ise, bu safra taşıyla karşı karşıya kalabilmektedir. En çok görülen safra taşıdır.
 • Pigment safra taşları; Eğer vücudunuz çok fazla bilirubine sahip ise, bu safra taşına sahip olma riski olmaktadır.

Safra taşlarının boyutları bir golf topu büyüklüğünden, bir kum tanesi küçüklüğündeki boyutlara kadar değişiklik gösterebilmektedir. Bazı insanlarda aynı anda birden fazla safra taşı gelişimi meydana gelebilmektedir.

Ama bazı kişilerde bu mümkün olmamaktadır. Genellikle safra kesesi taşlarının vücuttan çıkarılması için ameliyat gereklidir.

Herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan safra kesesi taşlarında ise bireyler, genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymamaktadır.

Kimler Safra Kesesi Taşları İçin Risk Altındadır?

Aşağıda sizlere maddeler halinde verecek olduğumuz bireyler, risk altında olan kişileri oluşturmaktadır.

 • 40 yaşın üzerindeki bireyler
 • Kadınlar
 • Ailesinde daha önce safra taşı sorunu yaşayan kişiler
 • Obezite, büyük risk faktörlerinden biri olarak sayılmaktadır.
 • Östrojen
 • Hamile olan bireyler, doğum kontrol hapı kullananlar ve hormon tedavisi gören kişilerde bu oran yüksektir.
 • Etnik köken
 • Bir organ veya kemik iliği nakli geçirmiş olan bireyler
 • Diyabet
 • Karaciğer sirozu
 • Düşük kalorili diyet yapan kişiler, hızlı kilo kaybına yol açması safra kesesi taşı olasılığı arttırmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Nedenleri Nelerdir?

Safra taşının oluşumu tam olarak tespit edilememektedir. Ama sizlere verecek olduğumuz bu nedenler en çok karşılaşılan nedenler arasındadır.

 • Kolesterol rahatsızlığınızın olması en önemli neden olmaktadır. Normalde, safranız karaciğer aracılığıyla fazla kolesterolu dışarı atar ancak bunun gerçekleşmediği durumlarda kolesteroller kristalleşerek safra kesesi taşlarını oluşturmaktadır.
 • Safra keseniz çok fazla bilirubin içeriyorsa safra taşı oluşumuna neden olur. Bilirubin vücudunuzun kırmızı kan hücreleri bozulduğunda üretilen bir kimyasaldır.
 • Safra kesenizin boş olmaması da taş oluşumunun bir başka nedenidir.

Safra kesesi taşına sahip olduğunuz zaman vücudunuz bazı belirtiler vermeye başlayacaktır. Bunları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1.Ağrı

Safra taşının en belirgin belirtisidir. Ağrılar genellikle karnın sağ ve orta bölümlerinde oluşmaktadır. Bu ağrılar hafif ve aralıklı olabileceği gibi, oldukça ağır ve sıkta olabilmektedir. Bazı durumlarda ise, bahsetmiş olduğumuz bu ağrı sırt ve göğüs gibi vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir.

2.Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantısı ve kusma tüm safra kesesi sorunları arasında karşımıza çıkan sorunlardan olmaktadır. Ancak, kronikleşen safra kesesi hastalığı, asit reflü, gaz, bulantı ve kusma gibi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir.

3.Ateş veya Titreme

Nedensiz yere ateşlenmek, safra taşının varlığını haberdar etmektedir. Eğer enfeksiyon sorunu varsa, ateşlenme ve titreme daha da şiddetlenerek, kötü bir hal alacaktır. Böyle bir durumda hayatınızı tehdit edecek bir durum oluşturabileceğinden dolayı, doktora gidilmesi gerekmektedir.

4.İshal

Normalden daha fazla bir şekilde bağırsak hareketliliğini yaşıyorsanız, bu belirti de aynı zamanda safra taşı belirtisi olarak sayılmaktadır. Ayrıca bu ishal uzun süreli olmaktadır.

5.Sarılık

Derinizde oluşan bir sarılaşmada aynı zamanda safra taşının belirtileri arasında yer almaktadır.

6.Dışkınızda veya İdrarınızda Meydana Gelen Değişiklikler

Dışkınızı olağandan daha koyu olması veya idrarınızın renginin daha koyu olması safra bloğunda meydana gelen bir rahatsızlığı işaret etmektedir. Bu da safra kesesi taşı oluşumu sonuncunda oluşan belirtilerdendir.

Safra taşının varlığı ile birlikte vücudunuzda bazı rahatsızlıklarda baş göstermeye başlayacaktır. Bunlar ise şöyledir;

 • Safra kesesi iltihabı
 • Safra kanalı tıkanıklığı
 • Pankreas kanalı tıkanması
 • Safra kesesi kanseri

Safra taşı belirtilerini taşıyor iseniz, yapmanız gerekenleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 1. Karşılaştığınız belirtileri bir yere yazın.
 2. Almakta olduğunuz tüm ilaçların bir listesini yapın. Bu bilgiler ile doktorunuza durumunuzu bildirin. Safra taşları ölümcül değildir ancak tedavi edilmesi gerekmektedir. Yoksa acılarınız ile yaşamaya mahkum olabilirsiniz.

Doktorunuz ise safra taşı teşhisi için sizlere bazı testler ve tedavi yöntemleri önerecektir. Bunlar ise şöyledir;

 • Safra kesesi taşlarının resimlerini oluşturmak için testler
 • Safra kanallarını kontrol etmek için testler
 • Kan testleri. Yapılacak olan kan testleri olası bir komplikasyon sorunlarının varlığı test edilmek için yapılacaktır. Yapılan bu testler sonucunda, doktorunuz safra taşı teşhisini kolaylıkla koyabilecektir.
 • İdrar testi

Safra kesesi taşı tedavisinde ise doktorunuz size belli başlı tedavi yöntemleri sunabilecektir. İlk olarak safra taşınız büyük değil ve teh arz etmiyor ise, size ilaçlarla müdahale edebilir.

Bunun yanı sıra sizinde yemek yeme düzeninizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda ise, düşük yağlı diyet yemekleri tüketmeniz gerekmektedir.

Safra taşını yenmek için yiyebileceğiniz gıdalar için doktorunuza danışın.

İkinci bir yol ise, kolesistektomi ile adlandırılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

 • Laparoskopik kolesistektomi; Bu tedavi yöntemi ameliyat ile gerçekleşen bir yöntemdir. Doktorunuz, küçük kesikler ile safra kesesini kaldırarak taşı alabilmektedir. Bu tedavi yöntemi ise, anahtar deliği cerrahisi olarak adlandırılmaktadır ve operasyonun en yaygın türü olmaktadır. Ancak bu operasyon sırasında, doktorunuz açık bir operasyona dönmek isteyebilir. Safra kesesi çok iltihaplı ya da siz çok kilolu iseniz operasyonun açığa dönmesi daha olasıdır.
 • Açık kolesistektomi; Doktorunuzun safra kesesini kaldırmak için daha büyük bir kesim yapması gerekmektedir. Bu yöntem çok sıklıkla kullanılmamaktadır ancak anahtar deliği cerrahisinin uygulanamadığı kişilerde doktorların başvurduğu bir yöntem olmaktadır.

Üçüncü bir yol ise ameliyatsız tedavilerdir. Bu tedavi yöntemi çok kullanılan bir tedavi olarak görülmemektedir. Doktorunuz ilk olarak size endoskopik retrograd pankreatografi (ERCP) testi yapmaktadır. Bu testin ardından tespit edilen safra taşları, şok dalgaları yardımı ile yok edilmeye çalışılmaktadır. Bunun için yüksek enerjili şok dalgaları kullanılmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Oluşumundan Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

 • Öğünlerinizi atlamadan düzenli beslenmenize özen göstermeniz gerekmektedir. Düzensiz beslenme safra taşı rahatsızlığı yaşama riskinizi artıracaktır.
 • Kilo kayıpları. Eğer kilo vermek istiyorsanız, bunu yavaş ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Hızlı kilo kayıpları safra taşı nedeni olabilmektedir.
 • Kilonuzu stabil tutarak, sağlıklı kalmaya özen gösterin. Obezite ve ani kilo alımları da safra taşı oluşumuna neden olmaktadır. Yediğiniz kalori sayısını azaltarak, fiziksel aktivitelerinizi artırarak sağlıklı bir kiloya ulaşmaya çalışın. Sağlıklı bir ağırlığa ulaştıktan sonra, sağlıklı beslenme ve egzersize devam ederek bu kiloyu korumak için çalışınız.

Sizlere vermiş olduğumuz tüm bu bilgiler kapsamında sizlerde safra kesesi taşı konusunda bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Ancak bunun bir sağlık sorunu olduğunu unutmadan tedavilerinizi doktor gözetiminde yapmanız gerekmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/safra-kesesi-tasinin-belirtileri-nelerdir/

SAFRA KESESİ VE SAFRA YOLLARI HASTALIKLARI – Çocuk Cerrahisi Doktoru

Safra Yolu Hastalıklarının Belirtileri

Safra kesesi karaciğerin altında bulunur. Karaciğerde üretilen safranın depolanması ve yoğunlaştırılmasını sağlar. Çocuklarda hacmi 20-50 mililitredir. Safra, yağların bağırsak sisteminden emilimini sağlar.

Safra kesesi depoladığı safrayı yemek yenilmesini takiben on iki parmak bağırsağına doğru salgılar.

Safra kesesi hastalıkları arasında kolesistit yani kesenin iltihabı, safra kesesi taşları ve safra kesesi polipleri sayılabilir.

ÇOCUKLARDA SAFRA TAŞLARININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Safra taşları çocuklarda nadirdir. Herediter sferositoz ve orak hücre anemisi gibi bazı kan hastalıkları, şişmanlık, ailede safra taşı hikayesinin olması ve  bazı ilaçlar sebepler arasında sayılabilir.

SAFRA TAŞI OLAN BİR ÇOCUKTA HANGİ BELİRTİ VE BULGULAR OLUR?

Safra kesesi taşı bazen bulgu vermeyebilir. Bulgu veriyorsa ilk olarak karın ağrısı olur. Ağrı karnın sağ üst kısmına lokalize olur. Sırta vurur ve sağ kürek kemiğinde ağrı hissedilebilir.

Ağrı kramp tarzında keskin veya daha belirsiz olabilir. Ara ara kaybolur tekrar başlar. Yağlı yemeklerden sonra daha şiddetli olabilir.

Safra taşı safra yollarını tıkarsa bulantı, kusma, ateş ve sarılık tabloya eklenir.

TANI NASIL KONUR?

Safra kesesi hastalıklarında fizik muayene ve laboratuar testlerinin yanında en sık kullanılan tanı yöntemi ultrasonografidir. Bunların dışında karın röntgeni, magnetik rezonans görüntüleme, kolanjiopankreatografi veya endoskopik retrograd pankreatografi gibi farklı tetkiklerde kullanılır.

ÇOCUKLARDA SAFRA KESESİ HASTALIKLARINDA TEDAVİ NEDİR?

Safra kesesi taşı bulgu vermiyorsa takip edilebilir. Bulgu varsa cerrahi olarak keseyi çıkarmak gerekir. Buna kolesistektomi denir. Kolesistektomi sonrası bir süre özellikle yağlı yiyeceklerden sonra yumuşak dışkılama görülebilir.

Kolesistektomi açık veya kapalı (laparoskopik) olarak yapılabilir. 
Safra yollarında taş varsa bu taşın çıkarılması gerekir. Çocuğun yaşı uygunsa endoskopik retrogradkolanjiopankretografi  (ERCP) ile taş endoskopik yol ile çıkarılabilir.

SAFRA KESESİ AMELİYATLARI SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Çocuk, laparoskopik ameliyattan sonra ertesi gün, açık ameliyattan sonra 2 ila 5 gün içinde taburcu olabilir. Ağrı kesici ilaçlar ve aktivite kısıtlaması gereklidir. Çocuk 1 hafta sonra banyo yapabilir ve okula başlayabilir.

SAFRA YOLLARI ATREZİSİ NEDİR?

Safra yolları atrezisi diğer ismi ile bilier atrezi ya da safra yolları yokluğu ciddi karaciğer hastalığı ile sonuçlanan bir durumdur. Safra yolları karaciğer içinde üretilen safrayı bağırsağa taşıyan kanallardır. Safra yolları gelişmezse safra taşınamaz ve karaciğer hasarı başlar. Safra yollarının atrezisinin nedeni tam olarak bilinmez.

SAFRA YOLLARI ATREZİSİ SEBEPLERİ NELERDİR? KAÇ TİPİ VARDIR?

Birçok neden suçlanmasına rağmen tam bir neden bulunamamıştır. Safra yolları atrezisinin iki tipi vardır. 

En sık olan görülen tipinde bebek doğduğunda sağlıklıdır. Doğum haftası ve kilosu normaldir.

Safra yollarının atrezisinin %65-90’ı 
Genellikle 1-2 ay içinde sarılık gelişir.
Diğer tipte ise sarılık doğar doğmaz başlar; kalpte, büyük damarlarda dalak ve bağırsaklarda çeşitli anormallikler vardır.SAFRA YOLLARI ATREZİSİNDE TANI NASIL KONUR?

Tanı koymada klinik bulgular önemli bir yere sahiptir. Önce sarılık başlar, dışkı rengi açılarak sarı-beyaz macun rengine dönüşür. Bebekte karın şişliği gelişir. 
Kan testleri ile karaciğer fonksiyonları kontrol edilir.
 Ultrasonoğrafi ile safra kesesinin varlığı karaciğerin büyüklüğü ve durumu görüntülenir. Kesin tanı karaciğer biyopsisi ile konur.

SAFRA YOLLARI ATREZİSİNDE TEDAVİ NEDİR?

Tedavi cerrahidir. Bir bağırsak kısmı karaciğerin alt kısmına getirilerek safra üretimi ve salınımı varsa bağırsaklara geçmesi sağlanır. Bu ameliyatın ismi Kasai ameliyatı’dır. Kesin tedavisi karaciğer naklidir.

KOLEDOK KİSTİ NEDİR?

Ana safra kanalına koledok denir. Koledok kisti; safra yollarının doğumsal kistik genişlemesidir. Bu genişleme karaciğer içi ve dışı safra yollarını kapsayabilir. Görülme sıklığı Asya kıtası toplumlarında 1000 canlı doğumda 1, batılı ülkelerde ise 100.000 canlı doğumda 1’dir.

Koledok kistlerinin çoğunluğu çocukluk çağında görülür. Hastalar karın ağrısı ve sarılık gibi şikayetlerle başvurur. Safra yollarında zayıf bir akım olduğu için birçok hastada safra kanallarında enfeksiyon oluşur. Bazı hastalarda tekrarlayan pankreas iltihabı oluşabilir. Koledok kistinin beş tipi vardır.

En sık görüleni tip 1’dir.

KOLEDOK KİSTİNİN BELİRTİ VE BULGULARI NELERDİR? BU BULGULAR BEBEKLERDE VE DAHA BÜYÜK ÇOCUKLARDA FARKLILIK ARZ EDER Mİ?

Koledok kistleri genellikle belirti vermezler. Fakat bazen de koledok kisti hastanın safra yollarında ve pankreasında iltihap oluşturabilir ve bu durumda belirti verir. Nadiren kist kendiliğinden delinerek patlar.

Bu durumda hastada karın ağrısı olur ve karın içi enfeksiyona bağlı diğer bulgular ortaya çıkabilir.Koledok kisti olan bebeklerde şu belirti ve bulgular ortaya çıkabilir: Sarılık ve kül rengi dışkı.

Karın sağ üst tarafında kitle ve karaciğerde büyüme.

Daha büyük çocuklarda ise klinik bulgular değişkendir. Karın ağrısı en belirgin şikayettir. Bu durum geçirilmekte olan kolanjit yani safra yollarının iltihabına veya pankreatit yani pankreasın iltihabına bağlıdır. Sarılık ve karın sağ üst kesiminde kitle bu yaş grubunda da oluşabilir.

Источник: https://drhuseyinkilincaslan.com/safra-kesesi-safra-yollari-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть