Safra Yolu İltihabı

içerik

Safra Kesesi İltihabı Bitkisel Tedavi, İltihaplanması Ne İyi Gelir Antibiyotik

Safra Yolu İltihabı

Safra kesesi; karnın sağ üst kısmında, karaciğerin ise altında yer alan armut şeklinde bir organdır. Yediğimiz besinlerin sindiriminde görev yapar. İlk ve temel görevi ise; bağırsaklardaki yiyeceklerdeki yağın parçalanmasına yardımcı olan safra (sıvı, yağ ve kolesterol kombinasyonu) depolamaktır. Safra kesesi; safrayı safra kanallarından ince bağırsağa aktarır.

Yağda çözünen vitamin ve besinler buradan kan dolaşımına karışır. Safra kesesi iltihabı, bilimsel olarak akut kolesistit olarak bilinir ve safra kesesinde ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Akut enfeksiyon safra kesesinde yırtılmalara veya bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Makalemizin devamında safra kesesinde enfeksiyon olmasının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri vardır.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

 • Vücudun sağ üst çeyreğinde ağrı
 • Yürüme ve kalkma gibi herhangi bir fiziksel aktivitede öksürme ve ağrı
 • Derin nefes aldığında ağrıların artması
 • Yağ veya yağlı besinlerin tüketiminden sonra ağrı
 • Soğuk algınlığı ile yüksek ateş
 • İştah kaybı ve yorgunluk
 • Koyu idrar ve grimsi dışkı
 • Sık sık ve aşırı geğirme, yellenmek
 • Şişlik, mide ekşimesi ve göğüs ağrısı hissi
 • Kürek kemikleri arasında ağrı
 • Düşük tansiyon
 • Mide bulantısı, kusma veya hazımsızlık, gaz ve ishal, safra kesesi problemlerinin ortak belirtilerinden bazılarıdır.
 • Safra kesesi enfeksiyonu sırtta ve kürek kemiklerinde ağrıya neden olur. Bazen ağrı sadece sağ omuz ile sınırlı kalır.
 • Özellikle üst kısımda karın ağrıları hissedilir.
 • Mide ağrısı, kişi öksürdüğünde veya hareket ettiğinde daha da şiddetlenir.
 • Hastada sürekli mide bulantısı veya bazen kusma yaşanır.
 • Safra kesesi enfeksiyonu kişide gaza neden olarak aşırı osurmaya neden olabilir.
 • Hazımsızlık ve ishal diğer yaygın olarak görülen akut kolesistit belirtileridir.
 • Vücut ısısının bir günden fazla 38 C  üzerine çıkması, üşüme ile birlikte olabilir.
 • Yaşlılarda belirtiler genel yorgunluk, kusma ve iştahsızlıktır.
 • Safra kesesi enfeksiyonları da kişinin sararmasına ve gözün beyazlaşmasına neden olacak şekilde sarılık yapabilir.
 • İdrar renginde ve dışkıda bir değişiklik olabilir. Kişi koyu renkli idrar üretir ve grimsi renkli dışkı yaşar.

Safra Kesesi İltihabının ( Enfeksiyonunun) Nedenleri

Safra kesesi enfeksiyonunun en yaygın sebebi safra kesesi taşıdır. Kistler kanalı tıkar ve safra kesesinin iltihaplanmasına neden olan safra birikimine neden olur.

Bir tümör safra kesesinden safranın birikmesine ve safra kesesi enfeksiyonuna yol açarak safranın uygun çıkışını da önleyebilir. Safra kanalının sıkışması veya yaralanmasından dolayı safra kanalının tıkanması da safra kesesi enfeksiyonuna yol açar.

Safra kesesinde iltihaba yol açan diğer nedenler;

Enfeksiyon: AIDS ve bazı virüs enfeksiyonları da safra kesesinin iltihap kapmasına sebep olabilir.

Kan Damarı Problemleri: Ciddi hastalıklar damarlara zarar verir ki bu safraya kan akışını azaltacağından kolesistite sebep olabilir.

Safra Kesesi İltihabıTedavisi

Safra kesesi probleminin teşhisi ise bazı kan ve görüntüleme testleri yapılır. Yapılan kan testleri arasında CBC, yani tam kan sayımı, bilirubin ve karaciğer fonksiyon testleri de bulunur.

Karın röntgeni,ultrason,BT, safra kesesi radyonüklid taraması ve oral kolestogram gibi görüntüleme testleri de yapılmaktadır.

Safra kesesi enfeksiyonu doğrulandıktan sonra, aşağıdaki tedaviler uygulanır:

İlk tedavi; enfeksiyonla savaşmak için antibiyotik kullanımıdır. Öncellikle karın ve sırt ağrısını azaltmak ve ayarlanacak uygun bir beslenme düzeninin ardından ağrı kesici gibi cerrahi olmayan tedaviler önerilmektedir. Ancak, akut kolesistit tedavi edilmezse ve sık  görülürse, safra taşı çıkarılması için cerrahi müdahale uygulanabilir. 

Safra kesesi enfeksiyonu genellikle 1 hafta içinde tedavi edilir. Ancak bu süre uzarsa ve beraberinde ateş ve üşümeye sebep olursa o zaman safra kesesinde kangren, pankreatit, safra kanalları ve peritonit zedelenmesi gibi bazı ciddi problemler olabilir. Bu nedenle, kişide yukarıda belirtilen belirtiler yaşandığında doktora başvurmak çok önemlidir.

Elma Sirkesi

Her gün elma sirkesi içmek safra kesesi enfeksiyonu içinen iyi yöntemlerden birisidir. Elma sirkesinin asidik yapısı; vücut yağı ve karaciğer yağlarının safra kesesinde tıkanıklığa neden olabilecek şekilde birikmesini önler.

 • 1 ila 2 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve biraz limonu 1 bardak ılık su içine ekleyin. Bunu günde 2 kez olarak tüketin.

Limon

Limon güçlü doğal bir toksin atıcıdır. Limondaki birkaç bileşen sağlıklı sindirim için daha fazla safra üretilmesini sağlar. Ayrıca, kalsiyum birikintilerinin çözünmesine yardımcı olur. Vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olmak için vücuttan zararlı maddelerin atılması işlemi sırasında karaciğere yardımcı olur.

 • Yarım limonun suyunu çıkarıp 1 bardak su içine koyun. Buna biraz bal ekleyerek sabahları aç karnına günlük olarak tüketin.
 • Gün boyunca birkaç kez limonlu su da içebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan yüksek polifenoller safra akışını iyileştirir ve kolesterol yoğunluğunu düşürür ve böylece safra kesesi enfeksiyonundan kurtulmaya yardımcı olur.

Yeşil çay, vücudun serbest radikallerden kurtulmasına yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Ek olarak, vücuttan zararlı maddelerin atılması için gerekli olan karaciğer fonksiyonlarını da iyileştirir.

 • 1 ila 2 tatlı kaşığı yeşil çayı 1 bardak sıcak su içine katın.
 • 5-10 dakika kadar demleyin.
 • Ardından süzün ve içine biraz bal ve limon ekleyin.
 • Bu çayı günlük olarak 2-3 kez tüketin.

Günlük Olarak Sebze Suyu Tüketin

Safra kesesi ve karaciğerinizi sağlıklı tutmak için düzenli olarak 1 ila 2 bardak taze sebze suyu içebilirsiniz. Havuç, ıspanak, lahana, salatalık, pancar ve marul gibi sebzeler karaciğeri temizler, vücuttan zararlı maddelerin atılma sürecini destekler ve safra kesesini güçlendirir.

İngiliz Tuzu

İngiliz tuzu; magnezyum sülfat kimyasal bileşiğinden oluşur ve safra kesesi sağlığını destekler. Safra kesesinin tıkanmaması için safra kanalını genişletmeye yardımcı olur. Vücuttaki zararlı maddelerin atılması için yardım eder.

 • Eczaneden temin edebileceğiniz 1 ila 2 bardak ingiliz tuzunu küveti ılık suyla doldurup bu suya ekleyin ve içine 10-15 kez bekleyin. Ayda 4 ila 5 kez bunu tekrarlayın.
 • Gebe ve emziren bayanlar, böbrek hastalığı olan kişi ve diyabetik kişilerin ingiliz tuzunu kullanmaması gerekir.

Источник: https://selmasultan.com/safra-kesesi-iltihabi-belirtileri-neden-olur-nasil-kurutulur-tedavisi

SAFRA KESESİ VE SAFRA YOLLARI HASTALIKLARI – Çocuk Cerrahisi Doktoru

Safra Yolu İltihabı

Safra kesesi karaciğerin altında bulunur. Karaciğerde üretilen safranın depolanması ve yoğunlaştırılmasını sağlar. Çocuklarda hacmi 20-50 mililitredir. Safra, yağların bağırsak sisteminden emilimini sağlar.

Safra kesesi depoladığı safrayı yemek yenilmesini takiben on iki parmak bağırsağına doğru salgılar.

Safra kesesi hastalıkları arasında kolesistit yani kesenin iltihabı, safra kesesi taşları ve safra kesesi polipleri sayılabilir.

ÇOCUKLARDA SAFRA TAŞLARININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Safra taşları çocuklarda nadirdir. Herediter sferositoz ve orak hücre anemisi gibi bazı kan hastalıkları, şişmanlık, ailede safra taşı hikayesinin olması ve  bazı ilaçlar sebepler arasında sayılabilir.

SAFRA TAŞI OLAN BİR ÇOCUKTA HANGİ BELİRTİ VE BULGULAR OLUR?

Safra kesesi taşı bazen bulgu vermeyebilir. Bulgu veriyorsa ilk olarak karın ağrısı olur. Ağrı karnın sağ üst kısmına lokalize olur. Sırta vurur ve sağ kürek kemiğinde ağrı hissedilebilir.

Ağrı kramp tarzında keskin veya daha belirsiz olabilir. Ara ara kaybolur tekrar başlar. Yağlı yemeklerden sonra daha şiddetli olabilir.

Safra taşı safra yollarını tıkarsa bulantı, kusma, ateş ve sarılık tabloya eklenir.

TANI NASIL KONUR?

Safra kesesi hastalıklarında fizik muayene ve laboratuar testlerinin yanında en sık kullanılan tanı yöntemi ultrasonografidir. Bunların dışında karın röntgeni, magnetik rezonans görüntüleme, kolanjiopankreatografi veya endoskopik retrograd pankreatografi gibi farklı tetkiklerde kullanılır.

ÇOCUKLARDA SAFRA KESESİ HASTALIKLARINDA TEDAVİ NEDİR?

Safra kesesi taşı bulgu vermiyorsa takip edilebilir. Bulgu varsa cerrahi olarak keseyi çıkarmak gerekir. Buna kolesistektomi denir. Kolesistektomi sonrası bir süre özellikle yağlı yiyeceklerden sonra yumuşak dışkılama görülebilir.

Kolesistektomi açık veya kapalı (laparoskopik) olarak yapılabilir. 
Safra yollarında taş varsa bu taşın çıkarılması gerekir. Çocuğun yaşı uygunsa endoskopik retrogradkolanjiopankretografi  (ERCP) ile taş endoskopik yol ile çıkarılabilir.

SAFRA KESESİ AMELİYATLARI SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Çocuk, laparoskopik ameliyattan sonra ertesi gün, açık ameliyattan sonra 2 ila 5 gün içinde taburcu olabilir. Ağrı kesici ilaçlar ve aktivite kısıtlaması gereklidir. Çocuk 1 hafta sonra banyo yapabilir ve okula başlayabilir.

SAFRA YOLLARI ATREZİSİ NEDİR?

Safra yolları atrezisi diğer ismi ile bilier atrezi ya da safra yolları yokluğu ciddi karaciğer hastalığı ile sonuçlanan bir durumdur. Safra yolları karaciğer içinde üretilen safrayı bağırsağa taşıyan kanallardır. Safra yolları gelişmezse safra taşınamaz ve karaciğer hasarı başlar. Safra yollarının atrezisinin nedeni tam olarak bilinmez.

SAFRA YOLLARI ATREZİSİ SEBEPLERİ NELERDİR? KAÇ TİPİ VARDIR?

Birçok neden suçlanmasına rağmen tam bir neden bulunamamıştır. Safra yolları atrezisinin iki tipi vardır. 

En sık olan görülen tipinde bebek doğduğunda sağlıklıdır. Doğum haftası ve kilosu normaldir.

Safra yollarının atrezisinin %65-90’ı 
Genellikle 1-2 ay içinde sarılık gelişir.
Diğer tipte ise sarılık doğar doğmaz başlar; kalpte, büyük damarlarda dalak ve bağırsaklarda çeşitli anormallikler vardır.SAFRA YOLLARI ATREZİSİNDE TANI NASIL KONUR?

Tanı koymada klinik bulgular önemli bir yere sahiptir. Önce sarılık başlar, dışkı rengi açılarak sarı-beyaz macun rengine dönüşür. Bebekte karın şişliği gelişir. 
Kan testleri ile karaciğer fonksiyonları kontrol edilir.
 Ultrasonoğrafi ile safra kesesinin varlığı karaciğerin büyüklüğü ve durumu görüntülenir. Kesin tanı karaciğer biyopsisi ile konur.

SAFRA YOLLARI ATREZİSİNDE TEDAVİ NEDİR?

Tedavi cerrahidir. Bir bağırsak kısmı karaciğerin alt kısmına getirilerek safra üretimi ve salınımı varsa bağırsaklara geçmesi sağlanır. Bu ameliyatın ismi Kasai ameliyatı’dır. Kesin tedavisi karaciğer naklidir.

KOLEDOK KİSTİ NEDİR?

Ana safra kanalına koledok denir. Koledok kisti; safra yollarının doğumsal kistik genişlemesidir. Bu genişleme karaciğer içi ve dışı safra yollarını kapsayabilir. Görülme sıklığı Asya kıtası toplumlarında 1000 canlı doğumda 1, batılı ülkelerde ise 100.000 canlı doğumda 1’dir.

Koledok kistlerinin çoğunluğu çocukluk çağında görülür. Hastalar karın ağrısı ve sarılık gibi şikayetlerle başvurur. Safra yollarında zayıf bir akım olduğu için birçok hastada safra kanallarında enfeksiyon oluşur. Bazı hastalarda tekrarlayan pankreas iltihabı oluşabilir. Koledok kistinin beş tipi vardır.

En sık görüleni tip 1’dir.

KOLEDOK KİSTİNİN BELİRTİ VE BULGULARI NELERDİR? BU BULGULAR BEBEKLERDE VE DAHA BÜYÜK ÇOCUKLARDA FARKLILIK ARZ EDER Mİ?

Koledok kistleri genellikle belirti vermezler. Fakat bazen de koledok kisti hastanın safra yollarında ve pankreasında iltihap oluşturabilir ve bu durumda belirti verir. Nadiren kist kendiliğinden delinerek patlar.

Bu durumda hastada karın ağrısı olur ve karın içi enfeksiyona bağlı diğer bulgular ortaya çıkabilir.Koledok kisti olan bebeklerde şu belirti ve bulgular ortaya çıkabilir: Sarılık ve kül rengi dışkı.

Karın sağ üst tarafında kitle ve karaciğerde büyüme.

Daha büyük çocuklarda ise klinik bulgular değişkendir. Karın ağrısı en belirgin şikayettir. Bu durum geçirilmekte olan kolanjit yani safra yollarının iltihabına veya pankreatit yani pankreasın iltihabına bağlıdır. Sarılık ve karın sağ üst kesiminde kitle bu yaş grubunda da oluşabilir.

Источник: https://drhuseyinkilincaslan.com/safra-kesesi-safra-yollari-hastaliklari/

Safra kesesi taşı ani sancıyla geliyor!

Safra Yolu İltihabı

Uzun süre hiç belirti vermeyebiliyor… Hiç beklenmedik bir anda da şiddetli sancılarla ortaya çıkabiliyor… Safra kesesi taşları, ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor.

Sindirim sisteminde önemli bir rolü olan safra kesesinde oluşan taşlar, safra kanallarında tıkanmalara ve iltihaplanmalara yol açabiliyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr.

Tolga Hüner, safra kesesi taşları hakkında bilgi verirken önemli uyarılarda bulundu.

Safra kesesi nedir?

Karaciğerin salgıladığı ve yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olan safranın depolandığı ve konsantre edildiği safra kesesi, karaciğerin alt yüzünde kese şeklinde bulunuyor.

Safra kesesi safrayı konsantre ederken, bazı durumlarda safra içinde çökeltiler (kolesterol kristalleri, pigment birikintileri, vb) oluşmaya başlıyor ve giderek büyüyerek safra kesesi taşlarına neden olabiliyor.

Safra kesenizde taş varsa bu yiyeceklere dikkat!

Safra kesesi taşlarının oluşmasına yol açan birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerden en önemlileri; safra yoğunluğunun artması, bazı kan hastalıkları, safra yolu tıkanıklıkları, kanda bazı maddelerin fazlalaşmasıdır. Yaş ilerledikçe, kilo arttıkça ve kolesterol seviyesi yükseldikçe taş oluşma riski artıyor.

Özellikle kadınlarda (fazla kilolu, beyaz tenli, sarışın ve çok doğum yapan) risk yükseliyor. Aile hikayesi de önemli bir faktör. Sanılanın aksine yiyecek ve içeceklerin safra taşı oluşumuna doğrudan bir etkisi bulunmuyor.

Ama safra kesenizde taş varsa bazı yiyecekler (özellikle yumurta, yağlı yiyecekler, kabuklu bakliyat grubu besinler, alkol) safra taşının ağrı yapması ihtimalini yükseltiyor.

Yağlı yiyecekler atakları tetikliyor
Safra kesesi taşı olanlarda sindirim etkileniyor. Özellikle yağlı gıda alımında bazı yakınmalar oluşuyor. Bu yakınmalar; karında şişkinlik, karın ağrısı, geğirme, gaz, hazımsızlık şeklinde ortaya çıkıyor.

Safra taşları sıklıkla ‘safra kesesi atağı’ denilen ve ani oluşan semptomlara yol açabiliyor. Bu ataklar genellikle tüketilen yağlı yemeklerin ardından gerçekleşiyor ve gece uykuda yakalayabiliyor.

Tipik bir atakta şunlarla karşılaşılıyor: Karnın üst kısmında aniden ortaya çıkan devamlı ve şiddetli ağrı, bazen yarım saat bazen saatler boyu sürebiliyor. Sırta, orta kısma veya sağ kürek kemiği altına yayılan ağrıya bulantı veya kusma eşlik ediyor.

Özellikle terleme, titreme, ateş, sarılık gibi yakınmaları olan kişilerin derhal bir doktora gitmeleri gerekiyor.

Safra taşı belirti vermeyebiliyor

Safra kesesinde taş olan bazı kişilerde ise hiçbir semptoma rastlanmıyor. Bu kişilere ‘asemptomatik’ ve bunlardaki safra taşlarına da ‘sessiz safra kesesi taşları’ adı veriliyor.

Bu taşlar hiçbir belirgin yakınma olmadan uzun yıllar sessiz kalabileceği gibi, hiç beklenmeyen anlarda ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Safra taşı tanısı, günümüzde en kolay ultrasonografi ile konuyor.

Safra kesesi iltihabı oluşabiliyor
Safra taşları, safrayı ince bağırsaklara taşıyan kanallardan herhangi birini tıkayarak normal safra akışını durdurabiliyor.

Bu kanallarda birikip akamayan safran safra kesesi, kanallar veya nadiren karaciğer içinde iltihaba yol açabiliyor. Kanallardan herhangi biri uzun süre tıkalı kalacak olursa, safra kesesi, karaciğer ve pankreası etkileyecek oldukça ağır ve bazen ölümcül hasarlar oluşabiliyor.

Bu nedenle şikayetler başladığı anda doktora başvurmak için vakit kaybetmemek gerekiyor.

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılıyor?
Safra taşlarının cerrahi tedavisinde safra kesesinin ameliyatla çıkarılması yani ‘kolesistektomi’ uygulanıyor.

Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit ameliyatla gerçekleştirilebilen işlemde, safra kesesi alındığı için, hem taşlar hem de tekrar taş oluşma ihtimali ortadan kaldırılmış oluyor. Açık kolesistektomide genel anestezi altında, karın duvarına yapılan cerrahi bir kesi ile karın boşluğuna girilerek safra kesesi çıkarılıyor.

Kapalı kolesistektomi ya da tıbbi adı ile ‘laparoskopik kolesistektomi’ işleminde ise karın duvarında geniş bir kesi yapmaya gerek kalmıyor. Tüm ameliyat laparoskopik yöntemle yani 3 veya 5 minik delikten karın içine sokulan aletler ve bir kamera yardımı ile izlenerek gerçekleştiriliyor.

Bu işlem de genel anestezi ile yapılmakla birlikte, karın duvarında büyükçe bir kesi olmadığından kişinin iyileşmesi ve taburcu olması çok daha hızlı oluyor. Safra kesesi alınan kişiler gündelik hayatına hızlı bir şekilde geri dönebiliyor.

Video: Safra kesesi taşı belirtileri

İlginizi çekebilir

Safra kesesi ameliyatından sonra beslenmeye dikkat!

Safra kesesi ameliyatında tek port cerrahisinin yeri

Safra kesesi hastalıkları

Karaciğer yağlanmasını önlemenin 5 yolu

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/safra-kesesi-tasi-ani-sanciyla-geliyor

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Safra Yolu İltihabı

Safra kesinin en sık görülen hastalıklarından biri safra kesesi taşları diğeri de tümörleridir. Safra kesesi kanseri, sindirim sisteminde gelişebilen kanserler arasında 5’inci sıklıkta görülmektedir.

Vücut safra kesesi işlevini yerine getirmediğinde de yaşamını sürdürebildiği için genellikle safra kesesi kanseri çok ilerlediğinde belirtileri fark edilebilir. Daha çok 60 yaş ve üzeri kişilerde rastlanan safra kesesi kanseri, önlem alınmazsa çok hızlı ilerleyebilir.

Bu nedenle safra kesesinde erken teşhis tüm diğer kanserlerde olduğu gibi çok önemlidir. Memorial Hastaneleri Genel Cerrahi Bölümü uzmanları safra kesesi kanseri hakkında bilgi verdi.

Safra Kesesi Kanseri Nedir?

Safra kesesi kanserleri, özellikle kese duvarından kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir.

Safra kesesi içerisindeki polipler, safra kesesi iltihapları, obezite, nitrozamin gibi bazı kimyasal maddeler safra kesesi kanserinin başlıca nedenleri olabilir.

Safra kesesi taşları olan kişilerde çok daha kolay teşhis edilebilen safra kesesi kanseri, farklı nedenlerle belirti vermeye başladığında kanser ileri evrede yakalanmış olur.

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri

Safra kesesi kanseri daha çok 60 yaş ve üstü kişilerde görülmekle beraber çok sinsi bir kanser türüdür. Hasta safra kesesi görevini getirmediği durumda da yaşamını sürdürebildiği için çok belirti vermeyebilir ya da belirtileri farklı hastalıkları işaret edebilir.

Safra kesesi kanserlerinin belirtileri arasında sıklıkla;

 • Sarılık,
 • Karın ağrısı,
 • Sindirimle ilgili problemler,
 • Bulantı, kusma,
 • Yiyeceklere tahammülsüzlük,
 • Zayıflama,
 • Koyu renkli idrar, beyaz renkte dışkı gözlenir.

İlerlemiş safra kesesi kanseri belirtilerinden en önemlileri sarılık, karında ve safra kesesinin bulunduğu alanda büyük bir kitle hissi ve ağrıdır. Safra kesesi kanseri belirtileri genellikle hastalığın başlangıcından 3-6 ay önce kendisini hissettirir.

Bazı hastalarda 1 yıl boyunca süre safra kesesiyle ilgili rahatsızlıklar sonrası safra kesesi kanseri oluşabilir. Hiçbir belirti olmaksızın sarılık da tek başına safra kesesi kanseri belirtisi sayılır.

Safra kesesi kanserinin %75’i kadınlarda görülmekte ve bu hastaların %80’inde de safra kesesinde taş tespit edilmiştir. Taşlar eğer 3 cm’den büyükse, safra kesesi kanseri riski de yükselir.

Safra kesesi kanseri belirtilerinin herhangi birinin fark edilmesi durumunda, en kısa sürede tam donanımlı bir hastanenin Genel Cerrahi bölümüne başvurmak gerekir.

Safra Kesesi Kanseri Risk Faktörleri

Safra kesesi kanseri risk faktörleri arasında, safra kesesi polipleri ve “porselen safra kesesi” adı verilen safra kesesi hastalığı bulunmaktadır. Obezite, sağlıksız beslenme ve nitrozamin gibi kimyasal maddelere maruziyet de önemli risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Bunların yanında safra yollarında tekrarlayan enfeksiyonlar da safra kesesi kanserine yol açan faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Enfeksiyonlar, sarılık ile birlikte seyreder, ateş yüksekliği ve ağrı şikayetleri oluşur, hasta atakları şiddetli olduğunda hastaneye başvurur.

Kanser ile ilişkisi kesin olarak kanıtlanmasa da safra kesesinde taş olan hastaların da kontrollerini aksatmamaları ve düzenli takip yaptırmaları önerilmektedir. 

Safra Kesesi Taşı Kanser Yapar Mı?

Safra kesesi kanseri olan hastaların %90’ın üzerindeki oranda safra kesesi taşı varlığı, yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır.

Ancak bu durum, kanserin safra kesesi taşından etkilenerek ortaya çıkabileceği görüşünü ortaya çıkarmış olsa da “Safra kesesi taşı kanser yapar” gibi bir görüş kesinlik kazanmış değildir. Sadece safra kesesi taşı ile kanserin sıkı birlikteliği, yıllardır kuşku yaratmaktadır.

Safra kesesi taşının neden olduğu hastalıklar arasında kanser en son sırada gelmektedir. Safra kesesi taşı kanserden önce enfeksiyon, safra yollarında tıkanma, sarılık ve pankreas iltihabına yol açar.

Safra Kesesi Kanseri Tanısı Ve Evreleri

Safra kesesi kanserini erken evrede teşhis etmek çok önemlidir. Hastada görülen belirtilere göre ultrason, tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Pek çok kanser türünde olduğu gibi safra kesesi kanserinin kesin tanısı ileri görüntüleme tekniklerinin ardından biyopsi ile konulmaktadır.

 Tanı yöntemleri; hastanın sağlık durumu, yaşı, hastalık belirtileri ve önceki test sonuçlarına göre belirlenir.

Safra kesesi kanseri tanısı için bu yöntemlere başvurulur;

Kan tahlilleri: Safra kesesi kanseri tanısı için kandaki bilirubin ve diğer maddelerin anormal seviyelerini ölçmek gerekir.

Ultrason: Vücutta tümör olup olmadığını kontrol etmek için ses dalgalarının kullanılmasıdır. Kanserli dokular normal dokulara göre farklı ses dalgaları sunar.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: BT taraması ile vücudun üç boyutlu görüntüsüne ulaşılır. Tümör veya herhangi bir anormallik olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca tümörün boyutunun da anlaşılmasını sağlar.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): MRG ile kanserin safra kesesi dışına yayılıp yayılmadığını ve tümörün boyutu öğrenilebilir.

Biyopsi: Küçük bir doku örneğinin mikroskop altında incelenmesi ile gerçekleşen biyopsi ile kesin tanı konabilir. Biyopsi minimal invaziv cerrahi tekniğiyle veya ince iğne ya da kalın iğne aspirasyonu ile yapılabilir. Bilgisayarlı tomografi ve endoskopiden de yararlanılabilir.

Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP): Hastanın yemek borusundan aşağı doğru mide ve ince bağırsak içine yerleştirilen endoskop aleti ile vücudun içi görüntülenir.

Küçük bir tüp veya kateter, endoskop yoluyla ve safra kanalları içine geçirilir. Daha çok, safra yolu kanseri tanısı için daha yaygın olarak kullanılır.

Ayrıca, safra kesesi kanseri yayıldığında ve safra kanallarını engellediğinde de kullanılır.

Perkütan kolanjiografi: Bu görüntüleme yönteminde röntgen üzerinde net bir görüntü oluşturması amacıyla boyalı bir iğne ince bir iğne deriden safra kesesi alanına sokulur. X-ışınlarına bakarak, safra kesesinden tümör olup olmadığı anlaşılır.

Laparoskopi: Safra kesesi ve diğer iç organlara bakmak endoskop karına küçük bir kesi yoluyla sokulur ve görüntüleme yapılır.

Endoskopik ultrasonografi (Endosonografi): Daha geniş kapsamlı ve özel bir endoskop sedasyonla ağızdan başlayarak mide ve bağırsağa ulaşabilir.

Pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması: PET taraması vücudun içinde organ ve dokuların görüntüsünü oluşturmanın bir yoludur. Bu sayede var olan bir tümörün vücutta hangi organlara yayılım gösterdiği belirlenebilir ve kanser evrelenebilir.

Safra kesesi evreleri şu şekilde tanımlanabilir;

Evre 1: İn-situ karsinom, safra kesesi tümörü sadece intramusküler yerleşimlidir.

Evre 2: Tümör sadece safra kesesinin musküler tabakasını tutmuştur.

Evre 3:Safra kesesinin duvarı tüm katları kanser tümörü ile karşı karşıyadır. Duktus sistikus lenf nodüleri tutulmuş ya da tutulmamış olabilir.

Evre 4: Bu evrede safra kesesi kanseri karaciğer ve diğer komşu organlara yayılma göstermiştir. Safra kanalları ve diğer lenf nodüllerinde tutulum mevcuttur.

Safra Kesesi Kanseri Tedavisi

Safra kesesi kanseri tedavisi, tümörün cerrahi yöntemlerle çıkartılmasına dayanmaktadır. Büyük çaplı bir ameliyattan oluşan tedavi esnasında karaciğerin bir kısmını almak da gerekebilir. Safra kesesi kanserlerinin tanısı genellikle ileri evrede konulduğu için çoğunlukla hastaların ameliyat şansı bulunmamaktadır.

Ancak erken teşhis edilen kanser, safra kesesi kanseri tedavisinin başarıyla gerçekleşmesini sağlar. Ameliyat edilemeyecek derecede ileri evre hastalığı olanlarda sarılık ve ağrıyı dindirecek bazı endoskopik işlemler, ağrı tedavisi, perkütan drenaj (radyolojik girişim) yapılabilir.

Sıcak kemoterapi ve son dönemde geliştirilmekte olan bazı akıllı ilaçlar da tümörün ilerlemesini etkileyebilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 17 Mart 2017Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/safra-yollari-kanseri/

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Safra Yolu İltihabı

Hasta, biliyer kolik, akut kolesistit yani safra kesesi iltihabı, kolanjit veya pankreatit gibi safra taşı ile ilgili herhangi bir rahatsızlığın belirtilerini ya da komplikasyonlarını yaşamaya başladığında, mutlaka uygun tedavinin uygulanmaya başlaması gerekmektedir. Bu tedavi yöntemleri arasında kolesistektomi, endoskopik sfinkterotomi, safra taşının eritilmesi gibi seçenekler bulunmaktadır.

Safra taşı için tedavi uygulanmadığında, belirtilerin ve komplikasyonların gelişme riski daha da yükselmektedir.

Komplikasyonlar arasında hayatı tehdit edebilen kangren ve safra kesesinin delinmesi de bulunmaktadır. Bu nedenle, zamanında uygulanan doğru tedavi oldukça büyük önem taşımaktadır. (1)

Safra kesesi iltihabı nasıl geçer? Safra kesesi iltihabı durumunda, yaşanan iltihabı kontrol altında almak için tedavi genellikle hastanede uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ameliyat bir tedavi seçeneği haline gelmektedir.

Hastanede amaç belirtileri hafifletme üzerine odaklanmaktadır. Bu nedenle, uygulanabilecek tedaviler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Geçici oruç: Safra kesesi iltihabı nedeniyle oluşan safra kesesi üzerindeki stresi azaltmak için bir süre yemek yemek ya da içecek içmek yasaklanabilmektedir.
 • Serum: Damar yoluyla hastaya sıvı verilmektedir. Böylece hastanın sıvı kaybı yaşaması da önlenmektedir.
 • Antibiyotik: Safra kesesinin enfeksiyon geliştirmesi durumunda, antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir.
 • Ağrı kesiciler: Ağrı kesici ilaçlar, safra kesesindeki iltihap rahatlayana kadar ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.
 • Safra taşının alınması: Safra kanallarını veya kistik kanalı tıkayan taşları çıkarmak için endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi uygulanabilmektedir.

Hastanede uygulanan doğru tedavi ile safra kesesi iltihabı belirtilerinin iki ya da üç içinde hafiflemesi beklenmektedir. Diğer yandan, safra kesesi iltihabının tekrarlama ihtimali de bulunmaktadır. Bu durumda, hastanın safra kesesini çıkarmak için ameliyat uygulanması bir seçenek haline gelebilmektedir. (2)

Safra Kesesi İltihabı Ameliyatı

Akut safra kesesi iltihabı için ameliyatın bir seçenek olması, hastanın belirtilerinin ciddiyetine ve hastanın genel cerrahi riskine bağlı olarak belirlenmektedir.

Safra kesesinin alındığı bu ameliyata kolesistektomi adı verilmektedir. Genellikle, karın bölgesinde birkaç ufak kesik yapılarak uygulanmaktadır. Karın bölgesinde daha uzun bir kesik yapılarak uygulanan ameliyat ise daha nadirdir.

Hastanın belirtilerinin ciddiyetine ve hastanın genel cerrahi riskine bağlı olarak, karar verilen ameliyat, 48 saat içinde veya hastanede kaldığınız sürece yapılabilmektedir.

Safra kesesi alındıktan sonra, normalde safra kesesi içinde depolanan safra doğrudan ince bağırsaktan akmaktadır. Bu nedenle, sağlıklı bir şekilde hayata devam edebilmek için safra kesesinin vücutta olmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. (3)

Safra Kesesi İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Safra kesesi iltihabı teşhisi ve tedavisi için dâhiliye (iç hastalıkları) bölümüne başvurulmaktadır. (4)

Safra Kesesi İltihabı Nedir?

Safra kesesi iltihabı kolesistit olarak da tanımlanmaktadır. Safra kesesi, karnın sağ tarafında ve karaciğerin hemen altında bulunan küçük, armut şeklinde bir organdır. Bu organın görevi, ince bağırsağa salınan safra isimli bir sindirim sıvısını tutmaktır.

Safra kesesi kanalının tıkanması genellikle safra kesesi iltihabına yol açmaktadır. Safra kesesi iltihabının diğer nedenleri arasında ise safra kanalı sorunları, tümörler, ciddi hastalıklar ve bazı enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Safra kesesi iltihabı tedavi edilmediği takdirde, safra kesesi rüptürü gibi ciddi ve bazen de hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilmektedir. Safra kesesinin alınması safra kesesi iltihabında sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. (5)

Safra Kesesi İltihabı Nedir? detaylarını inceleyebilirsiniz

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

Safra kesesi iltihabı nasıl anlaşılır? Safra kesesi iltihabı başlangıcında en sık yaşanan belirti, karnın sağ üst ya da üst orta bölümünde ortaya çıkan ağrıdır. Bu ağrı genellikle en az 30 dakika sürmektedir. Ağrı şu şekillerde hissedilebilmektedir:

 • Keskin, kramplar veya donuk bir ağrı
 • Sürekli ağrı
 • Sırta veya sağ omuzun altına yayılan ağrı

Ortaya çıkabilecek diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Kil rengi olan dışkılar
 • Ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Cildin ve göz beyazının sararması (sarılık) (6)

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri daha fazla bilgi için

Safra Kesesi İltihabı Nedenleri

Safra kesesi iltihabı neden olur? Safra kesesi iltihabı safra akışında meydana gelen tıkanıklık sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durum, genellikle bir safra taşı kistik kanalı tıkadığında meydana gelmektedir. Sonuç olarak da, safra oluşmakta, tahriş gelişmekte ve basınç uygulanmaktadır. Tüm bunlar safra kesesinin iltihaplanmasına ve şişmesine sebebiyet vermektedir.

Diğer nedenler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • HIV veya şeker hastalığı gibi ciddi hastalıklar
 • Safra kesesi tümörleri (nadir olmaktadır)

Safra kesesi iltihabı riskini artıran faktörler ise şunlardır:

 • Kadın olmak
 • Hamilelik
 • Hormon tedavisi
 • Yaşlılık
 • Etnik köken
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Hızlı kilo vermek ya da hızla kilo almak
 • Diyabet (7)

Safra Kesesi İltihabı Nedenleri daha fazla detay için

Источник: https://www.acil.net/safra-kesesi-iltihabi-tedavisi/

Safra Kesesi

Safra Yolu İltihabı

Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Kesenin görevi, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak ve gerekli aralıklarla on iki parmak barsağına (duodenuma) safra salgılamaktır.

Safra Kesesi İltihabı Safra kesesi taşlarının neden olduğu bir çeşit iltihaplanmadır. Tıp dilinde kolesistit denir. İki çeşidi vardır.

– Kronik safra kesesi iltihabı’nda safra kesesi büzülür, gereği gibi çalışamaz hale gelir. Hastanın karnında, özellikle yemeklerden sonra gaz ve gerginlik vardır. Ayrıca sağ taraftan başlayıp, kaburgaların altına kadar yayılan geçici bir ağrı ve sarılık nöbetleri de görülür. Bu hastalık genellikle 40 yaşını geçmiş şişman kadınlarda görülür.

– Akut safra kesesi iltihabı bilhassa, safra yollarına yerleşmiş taşın neden olduğu bir hastalıktır. Hastada karnın sağ üst kısmına gelen ani, şiddetli ve çabuk gelişen, sırta, hatta sağ omuzun ucuna kadar yayılan ağrı vardır. Ateş artar, kusma ve bulantı görülür.

Her iki çeşit safra kesesi iltihabında da; vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Ameliyat gerekebilir. 

Hazırlayıcı nedenler: Ağır yemekler, fazla kuru veya sert yiyecekler, hamur işleri, tatlılar, acı ve baharatlı yiyecekler, alkol, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, yemek saatlerinin düzensiz olması, çabuk çabuk ve çiğnemeden yemek, fazla ilaç kullanmak, ateşli hastalıklar, karaciğer veya safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları veya romatizmadır. Tedaviye başlamadan önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir.

Belirtileri: Mide ağrısı, bulantı veya kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastırılınca da ağrı hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında artar.

Tedavisi: Perhiz ve istirahat şarttır. Hastalığı doğuran nedenler ortadan kaldırılır. Hafif yiyecekler yenir. Aspirin gibi ilaçlar kullanılmaz. Yemekler, yavaş yavaş ve çok çiğnenerek yenir.

İştahsızlık soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları, bağırsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, böbrek veya kalp hastalıkları, kadınlarda aybaşı halleri, isteri, yorgunluk, can sıkıntısı, iştahsızlık gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Tedaviye yemekleri belirli saatlerde yemeye alışmakla başlanabilir. Üzücü ve sıkıcı olaylardan uzak durmaya çalışılır. Nedeni bulmak için doktora başvurulur. 

Karaciğerin görevi :

 • Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı (1 litre) safra salgılar.
 • Yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenler.
 • Vücudun ısısını ayarlar.
 • Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.
 • Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar. Kan miktarını ayarlar.
 • Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.

Karaciğer yukarıda belirtilen görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelecek olursa, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bunların en önemlileri, karaciğer yetersizliği, karaciğer iltihaplanması, karaciğer sirozu, safra kesesi iltihabı ve safra kesesi taşıdır.

 

Karaciğer Hastalıklarının Ortak Belirtileri

Hasta, sağ böğründe ağrı hisseder. Bağırsaklarında fazla miktarda gaz vardır. Karnı şişer, anüsten çıkan gaz pis kokar. Cilt rengi ve bazen de göz akı sararır. Yüzünde ve ellerinde çil gibi lekeler görülür. Hazımsızlıktan şikâyet eder. Sabahları dilinde pas ve ağzında acılık hisseder.

Nefesi de kokar. Sabah saatlerinde ensede ağrı hisseder. Çarpıntı, iştahsızlık vardır. İdrarın rengi sabahları sarı ve koyu, daha sonraki saatlerde ise, duru ve açıktır. Sık sık idrara gider. Baldır kasları ağrır. El ve ayaklarında şişlik görülür. Geceleri uyumak istemez.

Görme ve işitme duyguları da zayıflar.

Karın Ağrısı: Karın boşluğunda bulunan mide, bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrekler, idrar torbası ve kadınlarda yumurtalık veya rahimde görülen herhangi bir rahatsızlık, karnın çeşitli yerlerinde ağrılara yol açar.

Bu nedenle karın ağrılarının nedenleri pek çoktur. Karın ağrıları, hastalığın yerine ve özelliğine göre ya aniden ya da yavaş yavaş başlar. Ağrı ile birlikte bulantı, kusma, ishal ve ateş de görülebilir.

Kısa sürede geçmeyen karın ağrılarında, mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

“Doktora danışmadan ilaç, müshil almak çok tehli sonuçlar doğurabilir”

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri: İncebağırsağın 25 santimetre kadar olan ilk bölümüne onikiparmak bağırsağı denir. C harfi görünümündedir. Onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülsere tıp dilinde duodenum ülseri denir.

Tedavi edilemeyen gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, düzensiz hayat, gürültü, fazla miktarda sigara, çay, kahve ve alkol kullanmak, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp hastalıkları, hormon dengesizliği, dengeli bir şekilde beslenememe, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler, haddinden fazla et, hamur işleri veya baharatlı yiyecekler ve bazı ilaçlar onikiparmak bağırsağında ülserin meydana gelmesine yardımcı olur. Hasta, mide ekşimesi ve ağzına ekşi su gelmesinden şikâyet eder.

Ayrıca dili paslı, rengi solgundur, baş dönmesi ve fazla terleme de görülür. Midesinin üstüne basılınca, ağrı hisseder. Yemeklerden sonra da göğse doğru yayılan bir ağrı belirir.

Bu belirtiler, ilkbahar ve sonbahar aylarında daha da artar.

Tedavi için yapılacak ilk iş, hastalığı doğuran nedenleri ortadan kaldırmak, yemekleri az, fakat sık sık yemek, istirahat etmek ve üzüntüden uzak yaşamaya gayret etmektir. 

Safra Taşları: Safra koyulaşması sonucu meydana gelen taşlara halk arasında safra taşı, tıp dilinde ise kolelitiasis denir. Yapılarında kolestrin bulunur. Bazı safra taşları, rahatsızlık vermez. Bazıları da safra kanalını tıkar.

Çok şiddetli, batıcı bir ağrı, bulantı ve kusma yapar. Hasta yerinde duramaz olur. Bu olayların hepsine birden safra kesesi krizi denir. Düşmeyen veya alınmayan safra taşları, safra kesesinin iltihaplanmasına da neden olur.

Safra taşlarının neden olduğu rahatsızlıkları gidermek için doktor müdahalesi gerekir. 

Şişmanlık: Şişmanlık, alınan kalori miktarının yakılan kaloriden daha fazla olması sonucu ortaya çıkan bir metabolizma bozukluğudur. Tıp dilinde obesite denir.

İstatistiklere göre şişmanların daha çabuk yaşlandıkları, şeker hastalığı, damar sertliği, kalp hastalıkları, karaciğer ve safrakesesi hastalıkları, tansiyon yüksekliği, akciğer hastalıkları, romatizmal hastalıkların tehdidi altında bulundukları belirtilmektedir.

Bu nedenle şişmanlıktan kurtulmak için diyet ve beden hareketleri yapmak gerekir.

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

Источник: https://ethica.com.tr/safra-kesesi

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Yolu İltihabı

Haber güncelleme tarihi 09.01.2019 11:40

Safra Kesesi İltihabı Nedir?

Safra, karaciğerin altında bulunan armut şeklinde ve yaklaşık olarak 4 cm boyunda olan bir organımızdır. Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolamakla görevlidir.

Safra sıvısı ise karaciğerde üretilerek bağırsağa dökülen bir sıvıdır. Safranın bir diğer görevi ise yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emilimini gerçekleştirmesidir. Ayrıca bazı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

 Safra kesesinin hayati önem taşıyan bir organ olduğu söylenemez. Karaciğer tarafından üretilen safra sıvısı, safra kesesine ihtiyaç duymaksızın doğrudan bağırsağa gönderilebilir.

Bu nedenle safra kesesi alınsa da safranın tamamı ana safra kanalı aracılığıyla bağırsağa iletilebilir. Buna bağlı olarak safra kesesinin yokluğu yaşamı tehdit etmez.

Tıp dilinde “kolesistit” olarak adlandırılan safra kesesi iltihabı, safra kesesinin taşlar nedeniyle tıkanması sonucunda oluşur.

Kese içinde oluşmuş taş veya çamur, safra kesesi kanalının ağzına oturarak tıkanıklığa yol açar ve safra kesesinin boşalmasına engel olur. Bu durumda safra kesesi şişer ve kese duvarında ödem ile birlikte dolaşım bozukluğu meydana gelir.

Bazı vakalarda bu, bozulma, çürüme ve delinmeye kadar ilerleyebilir. Safra kesesi iltihaplanmasının %90’ı safra yollarının safra taşı ile tıkanması sonucunda oluşur. Safra taşı ve safranın yığılması kolik olarak adlandırılan kramplı ağrılara neden olur.

Ayrıca salmonel kolera, parazitler, verem ve koronar zafiyeti gibi rahatsızlıklar da safra taşı olmaksızın safra iltihabına neden olabilir.

Safra Kesesi İltihabı Neden Olur?

Safra kesesi iltihabına neden olan birçok faktör bulunsa da en sık görülen nedeni safra kesesi taşıdır. Safra kesesi iltihabı vakalarının %90’ı safra taşından kaynaklanır. Safra kanalını tıkayan taşlar safra yoğunluğuna neden olarak iltihaba yol açabilir.

 Safra kesesi taşının neden oluştuğu henüz kesin olarak bilinmese de doktorlar genellikle 2 ihtimal üzerinde dururlar. Bunlardan birincisi; safra kesesinin, içeriğini yeterli miktarda sık ve tamamen boşaltmıyor olmasıdır. İkinci ihtimal ise safra sıvısının çok fazla kolesterol veya bilirubin olarak adlandırılan safra boyası içermesidir.

Safra taşı erkeklere kıyasla 40 yaş üzerindeki kadınlarda daha çok görülür. Ayırca çok sık doğum yapmış kadınlarda safra taşı riski daha yüksektir.

Safra iltihaplanmasına yol açan nedenlerden bir diğeri ise tümörlerdir. Safra kanalını tıkayacak veya sıkıştıracak büyüklükteki tümörler safra yoğunluğunu arttırır ve bunun sonucunda da iltihaba yol açar.

Safra kesesi iltihabı nedenlerinden diğeri ise yaralanmalardır. Herhangi bir yaralanma veya aynı şiddetteki etki sonucunda safra kanalı bükülerek tıkanabilir. Bunun sonucunda da safra kesesi iltihabı meydana gelir.

Ayrıca iskemi ve enfeksiyonun da safra kesesi iltihabına yol açtığı bilinmektedir. Ancak bu durum nadiren görülür. Safra kesesinin kanla yeterince beslenememesi (iskemi) sonucunda iltihaplanma meydana gelebilir.

Bazen de kan yoluyla taşınan iltihap yapıcı mikroorganizmalar safra kesesi iltihabına yol açabilir.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi iltihabının en tipik belirtisi karın ağrısıdır. Karnın üst kısmında hissedilen ağrı, sağ omza, bele veya sağ kürek kemiğinin ucuna doğru yayılım gösterebilir.

Safra kesesi iltihabı belirtileri genellikle çok yağlı yemek yedikten sonra meydana gelir.

Sürekli tekrarlayan yani kronik safra kesesi iltihabı vakalarında sağ üst karındaki ağrı, yarım saat ile altı saat arasında sürebilir.

Dalga dalga gelen ağrı, hastada mide bulantısına yol açar. Hastaların %60-80’inde bulantı, kusma ve iştahsızlık görülür.

Hasta, safranın bulunduğu bölgeye dokunduğunda ağrı hisseder. Ayrıca ateş ve deride sarılık da görülebilir. Ancak derideki sarılıktan önce gözün beyaz kısmında sarılık görülür.

Yavaş yavaş ortaya çıkan hastalık 4-7 gün sürebileceği gibi haftalarca da devam edebilir.

 • Kusma
 • Bulantı
 • İştahsızlık
 • Karında gaz hissi
 • Ateş
 • Nabızda yükselme
 • Dışkıda balçık rengi

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle hasta muayene edilir ve daha sonra röntgen çekilir. Röntgen veya ultrason gibi incelemelerle tıkanmaya neden olan taşların durumuna bakılır.

Ani oluşan safra kesesi iltihabı kısa bir süre sonra kendiliğinden geçebilir. Ancak safra kesesi iltihaplanması söz konusu ise hasta mutlaka doktor takibinde olmalıdır.

Aksi halde iltihaplanma nedeniyle kan zehirlenmesi yaşanabilir.

Tıkanıklığa yol açan taşlar, cerrahi müdahale ile alınabilir. Ancak taş oluşumunun tekrarlama riski oldukça yüksektir. Ayrıca ilaç tedavisi ile yalnızca iltihabın belirtileri dindirilir. Safra kesesi iltihabını tamamen ortadan kaldırabilecek ilaç henüz bulunamamıştır.

 Safra kesesi iltihabının tek çözüm yolu kolesistektomidir. Kolesistektomi, safra kesesinin alınması işlemidir. Ayrıca iltihaplanma olmaksızın hastada sadece safra kesesi taşına rastlansa bile en çok tercih edilen tedavi yöntemi kolesistektomidir.

Günümüzde gelişen tıp ile birlikte vücutta açılan 1 cm çapındaki delikten safra kesesi dışarı çıkarılabilir. 

Önerilen İçerik;

► Böbrek Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/safra-kesesi-iltihabi-belirtileri-ve-tedavisi-16209h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.