Sağlığımızla İlgili Yaptığımız 5 Yanlış!

Sağlıkla İlgili Bilmeden Yaptığımız Yanlışlar

Sağlığımızla İlgili Yaptığımız 5 Yanlış!

16.01.2015 09:18

1

El temizliği için tercih edilen ürünlerin başında gelen antibakteriyel sabunların insan sağlığı üzerinde ciddi risk oluşturuyor. Antibakteriyel sabunlar hormon kimyanızı bozuyor.

2

Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde antibakteriyal sabunların içeriğindeki “triclosan” adlı kimyasalın hormon dengesini bozduğu ortaya çıktı.

3

Triclosan adlı kimyasal, evlerde kullandığımız diğer temizlik maddelerinde ve çoğu diş macunlarında da bulunuyor.

4

Yapılan araştırmalara göre anti bakteriyal sabunların, hastalıklara karşı korunmada normal sabunlardan hiç bir farkı yok…

5

6

Mikrobiyoloji uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre, makinada iç çamaşırlarınızı yıkadığınızda, koli basili adı verilen kalın bağırsak bakterileri suya karışır ve diğer giysilere bulaşır.

7

Kıyafetlerinizi yıkayarak kirlerini arındırabilirsiniz ancak bakterilerin yayılmasını engelleyemezsiniz.

8

Bunu önlemenin tek yolu, çamaşırları 150 derecede yıkamak ve en hızlı şekilde kurutma makinasında kurutmak. Çamaşırlarınızı 150 derecede yıkadığınızda ne hale geleceğini siz düşünün!

9

Özetle, bakteri dolu giysiler giyiniyoruz ama bu kaçınılmaz bir durum…

10

Farkına varmasanız da evinizdeki en kirli alanlara sürekli dokunuyorsunuz!

11

Banyonuzun yer yüzeyinde santimetrekare başına 2 milyon bakteri yaşadığını biliyor musunuz?

12

Peki ya mutfak labosunu giderinde 500 bin bakterinin yaşadığını?

13

Sifonu çektiğinizde tuvaletteki herşey akıp gitmez, havaya da karışır!

14

Yapılan araştırmalar, sifonun çekilmesiyle birlikte, dışkıdaki bakterilerin havaya karıştığını ortaya koydu.

15

Diş fırçalarınız mikrop ve bakteri yuvasıdır!

16

Sap ya da fırça kısmı açık bırakılan diş fırçaları da havaya karışan bakterilerden nasibini alıyor.

17

Fırça kısmını kapalı tuttuğunuzdan emin olun…

18

Ellerinizi kurutmak için hava üfleyen makineler yerine kâğıt havluyu tercih edin!

19

Kâğıt havlu elinizi daha hızlı kurulayarak bakterilerin üremesini engeller.

20

Dedelerimizin yaptığı gibi takma dişleri su dolu bir kutu içinde saklamak kesinlikle kötü bir fikirdir!

21

Takma damak ve diş tellerinin düzenli olarak temizlenmesi şarttır.

22

Yere düşen şeyler için 5 saniye kuralı tamamen efsanedir!

23

Bir yiyecek yere düştüğünde bakterilerin yüzde 99'u anında ona bulaşır.

24

Bakterilerin bulaşma hızı yerin ıslaklığına ve yumuşaklığına göre de değişir. Islak bir halıya düşen yiyecek en kötüsüdür!

25

Düşen yiyeceğin türü de kirlenme hızını etkiler. Çok tuzlu ve çok şekerli yiyeceklere bakteriler daha yavaş bulaşır.

26

Göbek deliğinizi düzenli olarak temizliyor musunuz?

27

Evimiz / Evimizdeyken mikrop kapmaya çok daha elverişliyiz ve mikroplardan korunmak adına dışarıda gösterdiğimiz titizliği evimizde göstermiyoruz. Hemen hepimiz dışarıda bir kapı açarken dirsek ya da ayaklarımızla açarken, evde bunu yapmayı düşünmüyoruz bile.

28

Mutfak lavabosu / Araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerden birisi; tuvaletinizde santimetreye 100 mikrop düşerken bu miktar lavabonuzda 100.000!

29

Bulaşık süngeri / Mutfağınızın adeta bir mikrop yuvası olmasının başka bir sebebi de, bulaşık bezi, süngeri gibi bilumum mutfak eşyası.

Araştırmalar sonucunda, 8 farklı örneğin %60'ında gribal enfeksiyona yol açan virüs, 38 örneğin %32'sinde zatürre ve kan dolaşımı enfeksiyonlarına yol açan MRSA virüsü, %10'unda tifo ve %32'sinde koli basili örnekleri tespit edildi.

Çözüm ise; mutfak havlusunu her kullanıştan sonra yıkamamız ya da hepimiz için daha kolay yolu, bezi, çamaşır suyu ile lavaboda hızlıca yıkamak olabilir.

30

Tuvaletimizin bazı bölgeleri / Araştırmalar gösteriyor ki, klozetin sifonunu her çektiğinizde, klozetteki su 2 metreye kadar sıçrıyor.

Bu da demek oluyor ki o çevredeki herhangi bir eşyayla temas ediyor. Sonuç olarak mikroplar çevreye yayılıyor.

Bu riski en aza indirmek için ise, steril olması gereken malzemeleri (havlu, diş fırçası) belirli bir yükseklikte tutup, diş fırçasının ağzını kapatmak.

31

Banyo havluları / Aslında mutfak için neler dediysek, aynı şeyler banyo için de geçerli. Şayet banyo havlularınızı insanlarla paylaşıyorsanız, havluyla beraber birçok şeyi de paylaşıyorsunuz demektir ki bunlar da mikroplardır. Çözüm ise çok basit; havlularınız size özel olmalı ve mümkün olduğunca çok yıkamalısınız.

32

Çamaşır makinesi / Öncelikle şu bilgi için kendinizi hazırlayın. 'Çoğu mikrop yıkamada değil, kurutma sırasında ölür.' Aslında siz temiz çamaşırlarınızı makineden toplarken -şayet elleriniz temiz değilse- hem onlara mikrop bulaştırmış, hem çamaşırlardaki mikrobu almış oluyorsunuz. Çözüm ise ellerimizi iyice yıkamakta.

33

İşyerimiz / Mikropların en fazla cirit attığı yerlerden birisi de ofisler. Yapılan birçok araştırma sonucunda ofislerin tam bir mikrop cenneti olduğuna kanaat getirilmiştir.

Çalışmaların birinde zararsız bir virüs sabah vakti bir bina girişinin kapısına bulaştırılıyor ve sonra virüsün yayılma hızı izleniyor. Bir diğerinde ise yine işe başlama saatinde bir çalışanın eline bulaştırılıyor.

Sonuç iki durumda da hemen hemen aynı: Öğle yemeği saati geldiğinde, virüs her yerde.

34

Dinlenme odası / Mikropların dinlenme odasına yayılma süresi 2 saat. Kahve makinesi, buzdolabının kapısı ya da mikrodalga fırın ise mikroplarla buluşabileceğiniz başlıca yerler.

Çözüm ise sizin sinir katsayınıza göre değişir. Evden kendi kahvenizi getirebilir, fırını hiç kullanmayabilirsiniz.

Ancak ofis ortamından faydalanmak istiyorsanız, gün içinde bol bol ellerinizi yıkamanız tavsiye edilir.

35

Ofis tuvaleti / Ortak dinlenme odasından sonra, tuvaletler de ofislerde mikroplar için adeta sıcak bir yuva. Korunmak için ise tuvaleti her kullandığımızda ellerimizi iyice yıkayıp, kapıları peçetelerle açmak klasik ama etkili yöntemdir.

36

Ofis eşyaları / İş gününün sonlarına doğru mikroplar artık her yere yayılmıştır ve olası suçlular belli olmaya başladı. Dokunduğun her şey! Çözüm mü? En basitinden bolca ıslak mendil.

37

Arabamız / Mikropların ev ile iş arasında taşınmasını sağlayacak en güzel şey arabadır. Hele bir de çocuğunuz varsa ortalık daha da karışır. En iyisi siz arabaya bindiğiniz anda ıslak mendili elden ele dolaştırın.

38

Direksiyon, göstergeler, emniyet kemeri / Çocukların oturdukları yerler dışında da, arabada sağlığı tehdit edici birçok alan bulunmakta. Bunlardan başlıcaları direksiyon, göstergeler ve emniyet kemeri, kapı koludur. Bu yerleri dezenfekte mendillerle aşağı doğru silerek biraz olsun mikropları uzak tutabilirsiniz.

39

Arabanın koltukları / Araba koltukları mikropların namının yürüdüğü güzel mekanlardan birisidir. İşin gerçeği çocuklu ailelerin tuvaletleri, arabalarından daha dezenfekte yerlerdir. Bunun kaynağı ise çocuklarınızın 'kirli' elleridir. Başetmek istiyorsanız meseleye çocuklarınızı steril tutarak başlayacaksınız.

40

Eşyalarımız / Tabi ki her gün kullandığımız eşyalarımız da bu kirlenmeden nasibini alacaktı. Ve yere koyduğumuz eşyalar da.

41

Ayakkabı / Hergün hatta neredeyse her dakika ayağımızda olan, her türlü mikrop taşımaya müsait dışı kadar havasız kalan içi de mikroplara davetiye çıkarıyor. Ayakkabının dışı günlük olarak boyamayla temiz tutulabilirken; içi ise ayaklarımızı her gün yıkamak, parmak içlerine kadar kurulamak ve kirli çorapları sık sık temizleriyle değiştirmekle mümkün.

42

Çöp kutuları: Mutfak ve Banyolarda bulunan çöp kutularını detaylı temizlemeniz gerekiyor.Çamaşır suyu katkılı bir temizlik ürünüyle çöp kovasının içine dökün veya spreyle sıkın. 15 dakika kadar bekletin. Sonra silerek temizleyip bol su ile durulayın. Yeni bir çöp torbası yerleştirmeden önce içerisindeki nemin kurumasını bekleyin.

43

Buzdolabı / Göremediğiniz yerlerin tozlandığını atlayabilirsiniz. Bunların arasında buzdolabı üst kısım, alt kısım ve tutacaklarını temizlemeyi unutmayın.

44

Markete gittiğinizde alışveriş boyunca temas halinde olduğunuz alışveriş arabaları farklı farklı kişiler tarafından kullanıldığı için mikropludurlar. Elinize ve hatta aldığınız yiyeceklere rahatça bulaşabilen bu mikroplardan arınmanın en basit yolu aldığınız yiyecekleri iyice yıkamanız ve alışverişten eve geldiğinizde aldığınız yiyeceklere dokunmadan önce elinizi güzelce sabunlamanızdır…

45

Asansör trabzanları ve düğmeleri: Son zamanda yapılan araştırmalara göre, asansör trabzanları ve düğmeler tuvaletlerdeki lavaboların ve restaurantlardaki masaların gerisinde kalıyor.

Bilim adamları asansör trabzanlarını saran sert kauçuk kaplamayı test ettiler ve gıda, kan, sümük, idrar ve dışkı gibi birçok kötü maddenin buraya bulaştığını tespit ettiler. Ayrıca E.

coli ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan mikropların da buralarda barındığını belirlediler. Asansöre bindiğinizde içerdeki trabzanlara dokunmamanız sağlığınız açısından daya faydalı.

46

Para çektiğiniz bankamatiklerin içerdikleri mikroplar nedeniyle adeta bir tuvaletten farksız olduğunu biliyor musunuz? Hijyen sağlanmayan, dezenfekte edilmeyen bankamatiklerden para çekenler ise insan dışkısında bulunan mikroplardan menenjite yol açan ya da akciğer rahatsızlıklarına neden olan onlarca mikrop ve virüsün tehdidi altında! Para çekmek için kullandığınız bankamatiklerin (ATM) ya da işlem yaptırmak için ziyaret ettiğiniz banka şubelerinin eğer doğru hijyen sağlanmaz ise içerdiği mikrop ve virüsler ile tuvaletten farksız olduğunu biliyor muydunuz?

47

48

Toplu taşıma araçlarında tutunmak için kullanılan araç ve malzemeleri, internet kafeler, hamam terlikleri, umumi mekanların kapı kolları gibi malzemeler toplum sağlığını tehdit eden unsurlar olduğuna göre dolmuşlar, belediye otobüsleri, internet kafeler araç ve mekanlarda düzenli temizlik yapmalarını sağlayıcı önlemler alınmalı ve hamamlarda ise kullan-at terlik gibi çözümler üretilmelidir.

49

Sırt çantası ve cüzdan / Sırt çantalarımız da gün içinde birçok farklı ortamda bulunarak mikropları toplama konusunda başı çekiyor. Bazen yerlerde sürünürken, bazen içinden çıkanlarla bizi şaşırtır. Çözümü ise çantayı kapının dışında bırakmak ya da eve girince askıya takmak.

50

Cep telefonu / Sürekli elimizdeler. Yürürken, yemek yerken, tuvaletteyken… Bunun yanında bir o kadar da çevremizdeki insanların da rahatlıkla kullanması durumu var. Yapılan araştırmalar da her 6 telefonun 1'inde tehli mikropların olduğunu söylüyor.

Источник: https://fotogaleri.haberler.com/saglikla-ilgili-bilmeden-yaptigimiz-yanlislar/

Kalp sağlığıyla ilgili doğru bilinen 8 yanlış

Sağlığımızla İlgili Yaptığımız 5 Yanlış!

Yanlış çünkü; Kalp hastalarının güvenli bir şekilde egzersiz yapmak ve egzersizden ideal düzeyde faydalanmak için egzersiz programına hekimlerine danışarak başlamaları gerekiyor.

Koroner arter hastalığı başta olmak üzere bir çok kalp hastalığında kalp kaslarını güçlendirmeye ve efor kapasitesini artırmaya yönelik olarak egzersiz yapılmasının önemli yararları bulunuyor.

Ancak ileri kalp yetersizliği, kalp kapak hastalığı ve ciddi ritim bozuklukları söz konusuyla egzersizden kaçınmak gerekiyor.

Kalp ameliyatı olanlar hareket etmekte zorlanır

Yanlış çünkü; Kalp ameliyatı eğer hastanın göğüs kafesi açılarak yapıldıysa hastanın altı hafta süreyle uyurken sırtüstü pozisyonda yatması gerekiyor.

Kalp hastaları hangi ameliyatı geçirmiş olurlarsa olsunlar yoğun bakım sürecini tamamlamadan önce mutlaka ayağa kaldırılarak hareket ettiriliyor ve serviste kaldıkları süre içerisinde kısa süreli yürüyüşler yaptırılıyor. Taburculuk sonrası ise olabildiğince yürüyüş süresinin artırılması hedefleniyor.

Genellikle nekahet dönemi iki ayda tamamlanan hastalar bilinenin aksine hareket etmekte zorlanmadan günlük hayatlarına tam olarak geri dönebiliyor.

Yanlış çünkü; Kalp krizleri, kalp kasını besleyen koroner damarların tıkanması sonucu meydana geliyor.

Haftada en az 5 gün, tempolu yürüyüş başta olmak üzere günde 30 dakika aerobik egzersiz yapmanın koroner arter hastalığı riskini yarı yarıya azalttığı, kilo vermeye yardımcı olduğu, hayat kalitesini ve yaşam süresini artırdığı biliniyor.

Beden kitle indeksinin 30 kg/m2’nin üzerine çıkması ve bel çevresinin erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzerinde olması (obezite) ise kalp krizi riskini yaklaşık iki kat artırıyor.

Bununla birlikte hareketli bir yaşam tarzı ve normal bir kiloya rağmen kalp krizi görülebiliyor.  Çünkü ailede kalp damar hastalığının olması, sigara içilmesi, diyabet, hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi diğer risk faktörlerinin bulunması kalp krizlerine yol açabiliyor.

Kalp krizi gençlerde görülmez

Yanlış çünkü;. Gençlerde kalp krizi ve ani kalp durmaları yetişkinlere göre daha nadir görülmesine rağmen sonuçları daha dramatik seyredebiliyor.

Bu nedenle, ailesinde 50 yaşın altında ani kalp ölümü bulunan gençlerin düzenli kardiyolojik kontrol yaptırmaları gerekiyor.

Son yıllarda artan sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, obezite, sağlıksız beslenme gibi risk faktörleri gençlerde kalp krizi görülme sıklığının artmasına neden oluyor.

Doğuştan ritim bozuklukları ve kalp kası hastalığı olan gençlerde ise kalp krizi ve ani ölüm, zorlu egzersiz ve aşırı heyecan sonrası tetiklenebiliyor.  Bu nedenle, risk altındaki kişilerin, yüksek adrenalin artışına neden olan sportif faaliyetlerden uzak durması, kondisyonsuz, tok karnına ve özellikle soğuk havalarda rekabet içeren sporlardan kaçınmaları gerekiyor.

Ailede kalp hastası yoksa kalp krizi riski yoktur

Yanlış çünkü; Ailede kalp damar hastalığının olmasının kalp hastalığı riskini iki kat artırdığı biliniyor.

Ancak ailede kalp hastalığı olmamasına rağmen genetik yatkınlık ilk kez o kişide ortaya çıkabileceği gibi, sigara içilmesi, diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, obezite ve hareketsiz yaşam gibi koroner arter hastalığı için diğer risk faktörleri söz konusuysa kalp krizi riski artıyor. Birden fazla risk faktörüne sahip olmak ise riskin katlanmasına neden oluyor.

Yanlış çünkü; Menopoz öncesi dönemde kadınlarda kalp krizi geçirme sıklığı erkeklerle karşılaştırıldığında yarı yarıya daha azdır ancak menopoz sonrası dönemde risk hızla artmakta ve erkeklerle eşitleniyor.

Son yıllarda kadınlarda artan sigara kullanımı, obezite ve diyabet başta olmak üzere risk faktörleri yeterince kontrol altına alınamadığı için kadınlarda kalp hastalıkları sıklığı düşme değil artış eğilimi gösteriyor.

Ayrıca kalp krizleri kadınlarda erkeklere göre daha ölümcül seyrediyor.

Sigarayı yıllar sonra bırakmak kalp sağlığı için yarar sağlamaz

Yanlış çünkü; Sigara içenlerde kalp hastalığı riskinin sigara içmeyenlere göre 2-5 kat daha fazla olduğu ve kalp krizlerinin yarısının sigara içilmesi sonucu meydana geldiği biliniyor.

Yani sigara içmek tüm kalp krizi risk faktörlerinin içinde en kötüsü olarak öne çıkıyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda kalp krizi riskinin içilen sigara sayısı ile doğru orantılı olarak arttığı gösteriyor.

Ancak bu konuyla ilgili iyi haber, sigaranın bırakılmasından sonra kalp hastalığı riskinde önemli azalma gözleniyor olması. Sigarasız geçen zaman uzadıkça risk de aynı oranda azalıyor.

Bu konuda yapılan çalışmaların gösterdiğine göre, sigaranın bırakılmasından sonraki üç yıl içinde kalp krizi geçirme riski yarıya düşüyor, 6 yılın sonunda da risk sigara içmeyen kişilerin düzeyine iniyor.

Kalp hastaları hiç yağ tüketmemeli

Yanlış çünkü; Yağ vücudumuzdaki birçok faaliyet için gerekli bir besin öğesi. Yağda eriyen vitaminler olarak adlandırılan A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılabilmesi için de yağa ihtiyaç duyuluyor. Fakat günlük alınması gereken enerjinin en fazla yüzde 30’unun yağlardan gelmesi gerekiyor.

Besinlerde bulunan yağlar; doymuş ve doymamış yağlar olarak iki grupta toplanıyor. Diyetten gelen doymuş yağ miktarı arttıkça, kalp ve damar hastalıkları görülme riski de artıyor.

Bu nedenle besinlerden gelen doymuş yağ oranı azaltılırken, doymamış yağ miktarının arttırılması gerekiyor.

Ayrıca, omega-3 yağ asitlerinin kalp ve damar hastalıklarının oluşum riskini azalttığı bilindiği için, özellikle uskumru, ton balığı ve somon gibi balıkların tüketilmesi kalp sağlığı açısından yarar sağlıyor.

Bitkisel sıvı yağlar (zeytinyağı, ayçiçek ve mısır özü yağı gibi) daha az doymuş yağ içerirken, daha fazla doymamış yağ içeriyor. Bu nedenle yemeklerde mümkün olduğunca öncelik zeytinyağında (soğuk sızma) olmak üzere sıvı yağları kullanmak ve Akdeniz tipi, sebze, salata, glisemik endeksi düşük meyve ve beyaz et ağırlıklı, liften zengin besinlerle beslenmek kalp sağlığı için önem taşıyor.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kalp-sagligiyla-ilgili-dogru-bilinen-8-yanlis/

Sağlıkla İlgili Yanlış Bildiğimiz 17 Gerçek!

Sağlığımızla İlgili Yaptığımız 5 Yanlış!

Haber güncelleme tarihi 05.06.2019 10:16

Yapılan araştırmalar sonucunda geçerliliğini yitiren bilgilerin yenileriyledeğiştirilme zamanı geldi. Doktorlar iyileşmenizi sağlayabilirler.

Ancak onların da insan olduğunu aklımızdan çıkarmamak gerek. En son yapılan araştırmalardan haberi olmayabilir. Bu yüzden dikkatlı olmanızda fayda var.

Sağdan soldan duyup inandığımız, belki de inanmak istediğimiz sağlığımızla ilgili yanlış bildiğimiz doğrular. 

1. Kaplıcalar Romatizmaya İyi Gelir

Kireçlenmede sıcak faydalıdır. Ama yaygın romatizmal hastalıklarda kaplıcalardaki sıcak, ağrıları arttırmaktadır.

2. Havuç Gözlerimizin Daha İyi Görmesini Sağlar

Havuç da gözlerimize iyi gelen herhangi bir şey yoktur. Ama havuçta diğer sebzelerde elbette sağlığımıza iyi gelir.

3. Dişleri Karbonatla Yıkamak Beyazlatır

Karbonat, beyazlatmaktan çok granüllü bir madde olduğu için dişleri çizerek zarara uğratır.

4. Yoğun Stres Ülsere Neden Olmaktadır

Ülserin nedeni aslında helicobacter adında bir bakteridir. Maalesef dünyadaki insanların yarısında bu bakteri vardır. Yani toplumdaki %50 kesim, ülser tehdidi altındadır.

5. Viagra Kalp Krizine Neden Olur

Doktora danışmadan viagra kullanan erkekler, kendi kalp rahatsızlığını görmezlikten gelmiş olabiliyor. Bu durumda yaşanan kalp krizlerinin sorumlusu viagra değil, kullanıcının zaten olan kalp sorunları oluyor.

6. Eğer Sakız Yutarsanız Mide ve Bağırsaklarınıza Yapışabilir

Yapılan araştırmalarda sakızın temel maddesini oluşturan kimyasalların %50'sini vücut tanımadığını göstermiştir. Vücut tanımadığı bir maddeye yaptığı şekilde sakızı da dışarı atar.

7. Bilgisayara Saatlerce Bakmak Gözlerimizi Bozar

Monitöre saatlerce bakmak gözlerimizi bozmaz, sadece yorar. Yapılması gereken ise sadece gözlerimizi dinlendirmemizdir.

8. Loş Işıkta Bir Şey Okumak Gözleri Bozar

Yaş ilerledikçe loş ışıkta görme yetisi azalır. Loş ışıkta okumakla alakası yoktur.

9. Acı Ülsere Neden Olur

Acı yemek ülsere neden olmaz. Sadece midenizde yanma hissedersiniz.

10. Saçları Kestirmek, Gür Çıkmalarını Sağlar

Saçlarınızı kestirmek gür çıkmalarına neden olmaz. Alakası bile yok.

11. Abur Cubur Yemek Cildimizde Sivilce Yapar

Abur cubur yemek direk sivilce yapar diye bir tespit yoktur.

12. Diş Bakımı İçin Sert Fırça Kullanmak Daha Çok Beyaz Olmalarını Sağlar

Tam tersi dişleri sert fırçayla fırçalamak diş minenize zarar verir.

13. İğne ile Alınan İlaç Haptan Daha Faydalıdır

İğne ve hap arasında fark yoktur. Yalnız Enjeksiyon yoluyla ilaç verildiğinde daha hızlı etkisini gösterir.

14. Çok Şeker Yemeleri Çocukları Hiperaktif Yapar

Çok şeker yemeleri çocukların sadece fazla kilo almalarına neden olur.

15. Parmak Çıtlatmak Eklemlere Zarar Verir

Parmakları çıtlatmak eklemlerde bir soruna yol açmaz.

16. Cildi Yeterince Temiz Tutmamak Sivilce Yapar

Cildimizi temiz tutmak sivilceler için elbette önemli ama çok yüzümüzü yıkamak da sivilceleri fazlalaştırabilir.

17. Antidepresan Depresyonun Kesin Çözümüdür

Antidepresan tedavilerinde başarı %50'dir. Kesin sonuç beklenilmesi yanlıştır.

Önerilen İçerik;Organik Gıda Tüketmek İçin 10 Geçerli Sebep

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/saglikla-ilgili-yanlis-bildiklerimiz-780h.htm

Diyabetle ilgili doğru bilinen 5 yanlış

Sağlığımızla İlgili Yaptığımız 5 Yanlış!

Günümüzde hızla yaygınlaşan ve çocukları da etkisine alan diyabet sadece genetik yatkınlığa bağlı değil. Kişinin yanlış beslenme alışkanlıkları ile fiziksel aktivite düzeyi de hastalığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kişi ne kadar sağlıklı ve doğru tercihler yaparsa diyabet hastalığına yakalanma riski o kadar azalıyor.

Diyabet kapıyı çaldıktan sonra da sadece ilaca güvenmemek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye çok daha özen göstermek şart. Oysa diyabet hastaları toplumda bazı yanlış inanışlara göre davranıp hataya düşebiliyor.

Acıbadem Taksim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem Özkahya, ilaçtan beslenmeye diyabet hastalığıyla ilgili doğru bilinen 5 yanlışı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Diyabetik ürünleri istediğim miktarda tüketebilirim
Unutulmaması gereken en önemli şey suyun bile aşırı tüketiminin toksik olduğudur. Diyabetik ürünler basit şeker yerine tatlandırıcı içerirler. Aynı zamanda diyabetik bir bisküvi beyaz un yerine tam tahıllı bir un ile yapılır.

Yani her ne kadar diyabetik olursa olsun benzer miktarlarda karbonhidrat içerirler. Diyabet hastalarının öğünlerinde dengeli miktarda karbonhidrat almaları hastalığın seyri ve kontrol altına alınması için oldukça önemlidir. Bu nedenle diyabetik diye istenilen miktarda diyabetik ürün tüketimi yanlıştır.

Bununla birlikte diyabet hastaları besin etiketi okuma alışkanlığı kazanmalıdır. Tüketilen hazır diyabetik ürünlerin porsiyon gramında ne miktarda karbonhidrat bulunduğu tüketim miktarı için en önemli belirteç. Öğün öncesi kan şekeri düzeyine bağlı öğünde alınması gereken karbonhidrat miktarı değişebilir.

Ancak bir ara öğün için alınacak karbonhidrat miktarının 30 gramı geçmemesi önerilebilir.

İlaç diyabet tedavisinde tek başına yeterli değil

İlacım zaten şekerimi dengede tutar!
Kullanılan diyabet ilacı kanda bulunan yüksek miktardaki şekerin hücreler tarafından kullanımını sağlar.

Ancak kandaki şekerin sürekli yüksek olması ilacın da etkisini yok sayar. İlaç, diyabet hastalığını tek başına tedavi etmez.

İlaç tedavisi ile birlikte uygulanacak sağlıklı ve dengeli bir diyet programı diyabet hastalığını kontrol altında tutuyor.

Sağlıksız besin de diyabet nedeni!

Uzun süre aç kalarak kilo vermeliyim
Diyabet hastalarının pek çoğunun genel sorunu aşırı kilo. Kilo artışındaki sebep ise bireylerin uzun süre aşırı yemek yeme eğiliminde olmaları. Aşırı yeme eğilimi sağlıksız besin seçimlerini de beraberinde getiriyor.

Sağlıksız besin seçimleri kan şekerinin sürekli yüksek olmasına ve hücrelerin insüline duyarsızlaşmasına yani diyabet hastalığına neden olabiliyor. Bu nedenle diyabet hastaları kilo verdiklerinde hastalıklarının geçeceğini düşündüklerinden kendilerini uzun süre aç bırakabiliyorlar. Ancak vücut ne yazık ki böyle çalışmıyor.

Tam aksine kan şekerindeki düzensizlikler diyabet hastalığının boyut atlayarak insüline bağımlı hale gelmesine neden olabiliyor. Metabolik açlık öğünden 2-3 saat sonra başladığı için diyabet hastaları 2-3 saatte bir beslenecek şekilde öğünlerini düzenlemelidir. Açlık tokluk mekanizması da bireyden bireye değişiyor.

Ancak nasıl ilaçları vakti geldiğinde içiyorsak en büyük ilaç olan besinleri de vakti geldiğinde uygun miktarlarda tüketmeliyiz.

3 saat aralıklarla yiyin

Ara öğün yapmasam da olur
Öğün sıklığı en az öğün düzeni ve içeriği kadar önemlidir. Ara öğün yapılmadığında uzayan açlık süresi kan şekerinin giderek düşmesine neden olur. Kan şekerinin düşmesi de en az yükselmesi kadar teh oluşturur.

Düşen kan şekeri düzeyine vücut tepki olarak glukagon denen bir hormon salgılar ve düşen kan şekerini takiben yüksek bir kan şekeri seviyesi seyreder. Ara öğünün düzenli olarak 3 saatlik aralıklarda ana ve ara öğün olacak şekilde yapılması diyabet hastaları için elzemdir.

Ara öğünlerde basit şeker içeriği düşük kaliteli karbonhidrat içeren besinleri tercih etmek daha doğru bir beslenme yaklaşımıdır. Örneğin; yarım simit yerine 1 adet meyve ve yanında tüketeceğiniz 3 bütün ceviz daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Ya da benzer şekilde sinema karşısında patlamış mısır ve kola tüketmek yerine 1 avuç kabak çekirdeği ve sonrasında 1 bardak sütlü kahve tercih etmek daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Hazır ürünler diyabet düşmanı

Tüm karbonhidratlar diyabet hastalığı için düşman
Karbonhidratlar vücutta şekere dönüşür. Hücreler şekeri enerji verici olarak kullanır. Şekerin vücutta sürekli yüksek olması diyabet hastalığının oluşmasına neden olur.

Vücut hücrelerdeki şekeri düşürmek için salgıladığı insülin hormonuna karşı duyarsızlaşır ve diyabet hastalığı oluşur. Ama bu durumdan bütün karbonhidratlar suçlu değildir. Basit şeker içeriği yüksek olan beyaz un, beyaz şeker içeren hamur işleri ve hazır ürünler diyabet hastalarının en büyük düşmanıdır.

Ancak posa içeriği yüksek olan kompleks karbonhidrat içeren tam tahıllı besinler, meyveler ve kuru baklagiller doğru miktarlarda tüketildiklerinde diyabet hastaları için tehdit içermezler. Bu nedenle kişi diyetinde günlük enerjinin en az yüzde 50’sini karbonhidrattan karşılayacak şekilde planlamalıdır.

Eğer kan şekerinde dalgalanma var ise mutlaka bir uzman kontrolünde diyetini düzenleyerek diyabetini kontrol altına almalıdır.

İlginizi çekebilir:

Diyabeti olanlar için 10 altın besin
Diyabetin ağızdaki 6 belirtisi
Diyabette kışa özel öneriler
 

VİDEO: Ailesinde diyabet olmayan bir kişi de şeker hastası olabilir mi?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/diyabetle-ilgili-dogru-bilinen-5-yanlis

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.