Sağlığınız için günde en az 7 saat uyuyun! Yetersiz ve kalitesiz uyku kalp hastalıklarını tetikliyor..

Sürekli Uyku Hali ve Halsizlik

Sağlığınız için günde en az 7 saat uyuyun! Yetersiz ve kalitesiz uyku kalp hastalıklarını tetikliyor..
79 / 100SEO Score

Hem bedenin hem de zihnin tamamen dinlenebildiği tek aktivitedir uyku. Uykunuz yetersiz veya kalitesizse, gece dinlenemeyen bedeniniz ve zihniniz güne yorgun başlar. Sabahları yorgun uyanma, uygunsuz zamanlarda uykuya dalma, sürekli esneme, gün içinde sürekli uyku hali ve uyuma isteği… Bunlar çoğu zaman uyku bozukluklarının birer göstergesidir.

Uyku bozuklukları dışındaki bazı hastalıklarda da gün içerisinde sürekli uyuma isteği, halsizlik ve yorgunluk görülebilir. Bu hastalıklara yazımızın devamında değineceğiz.

Uykunun hem zihinsel hem de fiziksel zindelik açısından vazgeçilmez olduğunu çoğu kişi bilir. Bu zindeliği yakalayabilmek için uykunun hem kaliteli hem de yeterli sürede olması gerekir.

Yeterli süre genellikle 8 saat olarak bilinir. Ancak bu kişiye ve yaşa göre değişir. Yaş ilerledikçe kişinin uyku ihtiyacı azalır. Çocuklukta 9 saat uyumak sizi zinde tutuyorken, yaş ilerledikçe bu süre 6-7 saate düşebilir.

Uyku kalitesinden kasıt, uyuduğunuz süre içinde uykunun bölünmemiş olmasıdır. Gece defalarca uyanıyorsanız 10 saat uyku bile size yetmeyecek, halsizlik ve yorgunluk gün boyu peşinizi bırakmayacaktır.

En Sık  Görülen Sürekli Uyku Hali ve Halsizlik Nedenleri

 • En sık neden kişinin uykuya yeterince zaman ayıramamasıdır. Genellikle çalışma koşullarından kaynaklıdır. Vardiya sistemiyle veya birden çok işte çalışanlar bundan en sık etkilenirler. Kişi koşullardan kaynaklı ya yeterli süre uyuyamaz yada süre yeterli olsa da uykusu kaliteli olmaz. Bu da kişide gün içinde sürekli uyuma isteği doğurur.
 • Uyku apnesi
 • Narkolepsi

Uyku bozuklukları çeşitli hafıza problemleri (unutkanlık gibi), anksiyete, aşırı sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, aşırı halsizlik, yorgunluk ve depresyona neden olabilir.

Uyku Apnesi

Tıkayıcı uyku apnesi genellikle fazla kilolu kişilerde görülen bir hastalıktır. Basit bir horlamadan farklı olarak uyku esnasında en az 10 saniye süreyle solunum durmaktadır.  Bu da hem akciğer hem de kalpte bir dizi cevaba neden olur. Kişinin uykusu gece boyunca defalarca kesilir ve uykunun kalitesi bozulur.

Uyku apnesi olan kişiler klasik olarak yüksek sesle horlarlar. Eşleri tarafından gece nefesinin kesildiği söylenir. Bazıları uyku apnesinin farkında olmazlar. Bazıları ise gece boğulma hissinin olduğunu ve sırtüstü yatarken şikayetlerinin arttığını söylerler.

Uyku apnesi bulunanların kalp damar hastalıklarına ve beyin damar hastalıklarına (inme gibi) yakalanma riski daha yüksektir. Ayrıca bu kişilerde cinsel fonksiyon bozuklukları da görülebilir. Gün içinde halsizlik ve sürekli uyku hali, sabahları ise baş ağrısı ve ağız kuruluğu ile uyanmalar tipiktir.

Kendinizde veya eşinizde uyku apnesi olabileceğinden şüpheleniyorsanız lütfen bir göğüs hastalıkları polikliniğine başvurunuz. Apne tedavisinde kilo vermenin en önemli faktör olduğunu unutmayın.

Narkolepsi

Seyrek görülen bu hastalık daha çok gençlerde görülür.

Narkolepsili kişiler, gün içerisinde çevreden bir uyaranın olmadığı zamanda (örneğin masa başında otururken) uyuya kalır ve bunu engelleyemezler.

Bu uyuma atakları gün içinde tekrarlar,  her atak dakikalarca veya saatlerce sürebilir. Dolayısıyla kişi gün içinde sürekli uyku hali içerisinde olur. Narkolepsinin diğer belirtileri şunlardır;

 • Ani duygusal tepkilerde(neşe,sevinç,korku,üzüntü gibi) kişide aniden bir kuvvetsizlik olur ve düşebilir. Mesela kahkaha atarken aniden güçsüzlük olur ve kişi düşer(bayılma olmaz). Bu duruma katapleksi denir.
 • Kişi uykuya dalır dalmaz yada uyanmak üzereyken hareket etmeye çalışır ama bir an için hareket edemediğini farkeder(uyku paralizi).
 • Uykunun başlangıcında veya sonunda halisünasyonlar görür.
 • Kişinin gece uykusu parçalıdır. Geceleri kesintisiz uyuyamaması nedeniyle sürekli uyku isteği artar.

Diğer Nedenler

 • Huzursuz Bacak Sendromu: Tipik olarak gece saatlerinde, bacaklar hareketsizken başlayan rahatsızlık hissi (karıncalanma,iğnelenme,ağrı…) ve bu rahatsızlık hissinin hareket ile azalması görülür. Sabah saatlerinde sürekli uyku hali içinde olurlar. Bunun sebebi ise gece uyuyamamış olmalarıdır.
 • İnsomni (Uykusuzluk): Kişiler uyumak için yeterli zaman ayırdıkları halde, dinlenmiş olarak uyanacak kadar uzun ve kaliteli uyuyamadıklarından şikayet ederler. Uykuya dalmada yada sürdürmeden zorluk çekerler.
 • Vardiyalı çalışma sistemi insanın biyolojik ritmi ile uyumsuz olduğu için uykunun süresi kadar kalitesi de bozulacaktır. Bu da gün içinde sürekli uyuma isteği doğuracaktır.
 • Kronik ağrı; gece uykusuzluğa sabah da aşırı uyku haline neden olur.
 • Kan sodyum seviyelerinde yükseklik veya düşme olması, gün içinde sürekli uyku hali ve yorgunluğa neden olur.
 • Kan kalsiyum yüksekliği (bkz: Kalsiyum yüksekliği neden olur?)
 • Hipotiroidi yani tiroid bezinin yetersiz çalışması, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali, kilo alma ve ödeme neden olabilir.
 • Depresyon uyku düzenini bozarak sabah uyuklamalarına ve aşırı uyku isteğine neden olabilir.
 • Aşırı kilolu olmak
 • Alkol kullanımı
 • MS,Epilepsi ve Parkinson gibi bazı nörolojik hastalıklar
 • Şeker hastalığı
 • Kafa travmaları
 • İlaçlar : Bazı sakinleştiriciler, depresyon ilaçları, epilepsi ilaçları ve bazı alerji hapları gün boyu uykulu ve sersem hissetmeye neden olur.
 • Sürekli uyuma isteği bazen altta bir neden olmadan da gelişebilir. Bazı kişilerin genetik olarak buna yatkın oldukları düşünülür ve şikayetlerin nedeni bulunamaz.

Halsizlik, yorgunluk ve sürekli uyuma isteği kişinin hem yaşamında hem de işinde başarısız olmasına neden olur. Yeterli ve kaliteli uyku uyuyamamak birçok hastalığa davetiye çıkarır.

Источник: //www.saglikbilgi.net/surekli-uyku-hali/

Sürekli Yorgun ve Uykulu Olma Hali

Sağlığınız için günde en az 7 saat uyuyun! Yetersiz ve kalitesiz uyku kalp hastalıklarını tetikliyor..

Sürekli yorgun ve uykulu olma hali özellikle son zamanların en sık karşılaşılan durumları arasındadır. Pek çok kişi ne kadar uyusa da dinlense de güne başladığında sürekli yorgunluk ve uykulu olma halinden şikayet etmektedirler.

Bu durum birçok insanın yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Kişiler uyanıp güne başlasalar da kendilerini tam olarak ayılmış gibi hissetmezler. Yataktan kalksalar dahi sürekli bir geri yatma isteği ve bulduğu her yerde uyuma arzusu bulundururlar.

Kişiler fiziksel hem de zihinsel olarak kendilerini yorgun hissederler. Bu durumu sadece bir nedene bağlamak asla doğru olmaz. Bu durumu tetikleyen birbirinden farklı pek çok neden vardır. Durum geçici olabileceği gibi bir hastalık belirtisi ise tedavi edilmediği sürece kalıcı da olabilir.

Ama çoğu insanda yeteri kadar dinlenildiği zaman bu yorgunluk hali zamanla ortadan kalkacaktır.

Sürekli yorgun ve uykulu olma halini bir nedene bağlamak doğru olmaz. Her kişiye göre bu yorgunluğun farklı sebepleri bulunabilir. Kimi zaman bir hastalık belirtisi olurken kimi zaman da gün içi yorgunluk ve yetersiz uyku kaynaklıda olabilir. Sürekli halsizlik, yorgunluk ve uyku hali nedenlerinden şu şekilde bahsedebiliriz.

 • Uyku apnesi: Özellikle obezite hastaların da sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Sürekli yorgun ve uykulu olma hali olan bu kişilerin uyku sırasında nefes alışverişlerinde sıkıntı ve durma durumu yaşanır. Bu sıkıntılar yaşanırken kişi uykusundan uyanır ve derin uyku durumu yaşanamadığı için sabah olduğunda kişi yorgun olarak uyanır.
 • Günlük yeterli uyku: çocuklar için 9-10 saat, yetişkinler için ise 7-8 saat ortalama ve kişinin gün içerisinde uyuması gereken zamandır. İnsanlar normal uyku saatinden daha az uyuduğunda sabahları kendilerini halsiz, yorgun ve uykulu hissederler. Kaliteli bir hayat için uyku saatinize dikkat etmeniz gereklidir.
 • Depresyon: Kişilerin psikolojik olarak sıkıntı yaşadığı kendilerini mutsuz ve yetersiz hissettikleri zamandır. Depresyon durumunda ki kişiler geceleri sıklıkla uyku problemleri yaşadıkları için bu durum beraberinde baş ağrısı ve sürekli yorgun ve uykulu olma hali oluşur.
 • Beslenme: düzenli ve yeterli beslenmediğiniz takdir de vücudunuza gerekli olan enerjiyi sağlayamazsınız ve bu durum karşısında enerjisiz kalan vücut kendisini yorgun ve uykulu hisseder.
 • Yeteri kadar su içmemek: Su insan vücudu için çok gerekli olan bir ihtiyaçtır. Günde ortalama 1,5 ile 3 litre arasında su tüketmek gerekirken bu miktarın altında kalındığında yorgunluk hissi artar ve uykuların düzeni bozulabilir.
 • Şeker hastalığı:sürekli yorgun ve uykulu olma hali şeker hastalarında sıklıkla görülen durumlardan bir tanesidir. Bu durumu doktorunuza danışmalı ve uygun tedaviyi uygulamalısınız.
 • İnsülin direnci: Şeker hastalığı belirtileriniz bulunurken insülin direnciniz bulunabilir. Aniden acıkma, yemek yedikten sonra gelen uyku hali ve halsizlik sizleri güçsüz bırakabilir. Doktorunuza başvurmayı unutmayın.
 • Kalp rahatsızlıkları: Fiziksel aktiviteler ve günlük hayat sizleri yormaya başlamış olabilir. Bunların yanı sıra sabah uyandığınızda kendinizi halsiz hissetmek kalp rahatsızlığının habercisi olabilir. Bu durumu doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.
 • Enfeksiyon: vücuda giren bir mikrop dolayısı ile yaşanan enfeksiyon durumu beraberinde sürekli yorgun ve uykulu olma halini de getirmektedir. Bu durum yaşandığında doktorunuz tarafından gerekli ilaç tedavisine başlanmalıdır. Enfeksiyon durumunun düzelmesi ile yorgunluk hissi de azalacaktır.
 • Kafein: gün içerisinde fazla miktarda kafein içeren içeceklerin tüketilmesi uyku düzenini etkileyecektir. Yaşanan uykusuzluk ile halsizlik ve bağ ağrısı da yaşanabilir.
 • Hipotiroid: bu hastalık durumunda hormonlar kaynaklı metabolizma yavaşlar. Yavaşlayan metabolizma ile kilo alımı artarken beraberinde halsizlik ve uykusuzluk da gelir.
 • Stres: gün içerisinde yaşanan stres durumu kişileri huzursuz ederek uyku düzenini bozmaktadır. Kalitesiz bir uyku sabah uyanıldığı zaman sürekli yorgun ve uykulu olma halini de beraberinde getirmektedir. Bu durumdan kurtulmak stresinizin azalmasına bağlı olmaktadır.

Genellikle uykusuzluk durumunun yorgunluğa neden düşünülse de çok farklı sebeplerden dolayı da kişiler kendilerini yorgun hissederler. Sürekli kendini yorgun hissetmek nedenleri arasında çok ciddi sağlık problemleri de yatabilir.

 • Kansızlık; en sık karşılaşılan kişileri yorgun düşüren rahatsızlıklardan bir tanesidir. Sürekli uyku durumu kansızlıkla beraber gelmektedir. Özellikle kadınlar dönemsel olarak adet kanaması yaşadıklarında kendilerini normalden daha yorgun hissederler. Kansızlık sorunu tedavi edilmesi gereken aksi takdir de sürekli kişiyi yorgun hissettiren bir rahatsızlıktır.
 • Kanser; oldukça tehli bir hastalık olan kanserin ilk belirtileri arasında sürekli kendini yorgun hissetmek bulunmaktadır. Sürekli bir yorgunluk durumu varsa ve kendinizi dinlendirip sağlıklı beslendiğiniz halde geçmiyorsa doktorunuza bu durumu danışmalısınız.
 • Verem;sürekli yorgun ve uykulu olma hali görülürken, verem hastaları hem hasta iken hem de tedavi sırasında sürekli bitkinlik gösterirler.
 • Akciğer hastalıkları: solunum yapmamız için en önemli olan organlar olan akciğerlerde yaşanan hastalık durumlarında vücut gerekli olan yeterli oksijeni alamadığı için gereken enerjiyi üretemez ve bu durumda beraberinde sürekli yorgun ve uykulu olma halini de getirir.
 • İç organların iltihaplanması: yaşanan iltihaplanma durumu ile birlikte vücuda giren virüsler ateşlenmeye ve halsizliğe neden olur. Halsizlikle beraber hasta kendini sürekli uykulu olarak hisseder.
 • AIDS: bağışıklık sistemi üzerinde hakimiyet kuran bir hastalık olduğu için halsizlik ve sürekli uyuklama hali hastalığın ilk belirtileri arasındadır.
 • Depresyon:sürekli yorgun ve uykulu olma hali sadece fiziksel değil zihinsel bir hastalığında belirtisi olabilir. Depresyon yaşayan kişiler kendilerini diğer insanlardan soyutlarken yataktan çıkmak istemeyebilirler.
 • İlaçlar: herhangi bir hastalık durumu için kullandığınız ilaçların yan etkileri arasında halsizlik ve uyuklama durumu olabilir. İlaç kullanımı azaldıkça bu belirtilerde geçecektir.

Benzer İçerik:  Adet Gecikmesinin Nedenleri

Sürekli yorgunluk halsizlik durumu vücutta farklı şeyleri bizlere anlatıyor olabilir.

Kimi zaman çok ciddi hastalıkları bizlere haber verirken kimi zaman da düzgün bir şekilde dinlenme ile bu sürekli yorgun ve uykulu olma hali durumundan kurtulabilirsiniz.

Günlük ortalama 7-8 saat uyuduktan sonra hala bu yorgunluk durumu devam ediyor ise bu yorgunluğun fiziksel başka bir nedeni olabilir.

İç organı enfeksiyonu, kanser, verem, aids, obezite, depresyon, menapoz, parazit hastalıkları, şeker hastalığı, kalp hastalığı, insülin difenci, hipoglisemi, hipotiriod, düzensiz beslenme, vücudun susuz kalması, kansızlık, uyku apnesi ve kalitesiz uyku durumu sürekli yorgunluk ve halsizlik yapabilir.

Sürekli halsizlik ve yorgunluk çabuk yorulma ile nasıl baş edilir?

Sürekli halsizlik ve yorgunluk çabuk yorulma özellikle günümüzde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Her yaş grubundan insanda bu şikayetler ile karşılaşmak mümkündür.

Sürekli yorgun ve uykulu olma haline sebep olan birbirinden farklı nedenler vardır. Eğer yorgunluğa neden olan durumu biliyorsanız bu durum ile baş etmek daha kolay olacaktır.

Ama bilmiyorsanız ilk önce uyku durumuna ve halsizliğe neden olan durumu bulmanız gerekir.

Eğer fiziksel bir hastalıktan dolayı bu sürekli halsizlik ve yorgunluk çabuk yorulma durumu yaşıyorsanız hastalığınızı tedavi ettiğiniz sürece bu durumda ortadan kalkacaktır.

Yeterli sıvı alamama ve düzensiz beslenme kaynaklı bu sorunu yaşıyorsanız bol su içerek ve yediklerinize dikkat ederek kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Ayrıca düzensiz beslenme beraberinde aşırı kilo ve aşırı kiloda yorgunluk ve uykusuzluğu beraberinde getirmektedir. Yani sağlıklı ve düzenli beslendiğiniz sürece bu sıkıntı ortadan kalkmış olacaktır.

Stres ve depresyonda sürekli yorgun ve uykulu olma halini beraberinde getirmektedir. Eğer bu depresyon durumu ile baş edemiyorsanız doktorunuza başvurup anti depresanlar ile bu durumla başa çıkabilirsiniz.

Benzer İçerik:  Paraben Nedir? Zararları Nelerdir?

Sürekli Yorgunluk Hali Nasıl Geçer

Geceleri daha rahat uyuyabilmek için gün içerinde egzersiz yapabilirsiniz. Bu sayede hem kaslarınızı çalıştırırken hem de rahatlatabilirsiniz.

Eğer spor yapacak vaktiniz yoksa bile yürüyüş yapmaya özen gösterebilirsiniz. Eve gitmeden bir durak önce bile inmek sizlere spor imkanı sunmaktadır.

Spor sayesinde kendinizi daha dinç hisseder ve sürekli yorgun ve uykulu olma hali nden çıkmış olursunuz.

Yatmadan önce ılık duş alarak vücudunuzu rahatlatabilir ve daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

Yatmadan önce ağır yemeklerden, sigaradan ve kafeinli içeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Sağlıksız olan bu gıdaları tükettiğiniz zaman uyku kaliteniz düşecek, düzenli uykunuzu uyuyamadığınız içinde sabah uyandığınızda kendinizi yorgun ve uykusuz hissedeceksiniz.

Düzenli saatlerde uyumaya özen gösterin. Ve yattığınız oda da sizleri oyalayacak elektronik alet bulundurmayın. Ayrıca karanlık bir odada daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Download Premium WordPress Themes FreeDownload WordPress Themes FreePremium WordPress Themes DownloadDownload WordPress Themes Freelynda course free downloadDownload Best WordPress Themes Free Downloaddownload udemy paid course for free

Источник: //www.guzellikcilt.com/surekli-yorgun-ve-uykulu-olma-hali/

Erişkin bir insanın günde yaklaşık 7 saat uyuması gerektiği herkesin bildiği bir gerçek. Ancak atladığınız bir şey var. 7 saat uyusanız bile kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız kaliteli bir uyku almış sayılmazsınız

Sağlığınız için günde en az 7 saat uyuyun! Yetersiz ve kalitesiz uyku kalp hastalıklarını tetikliyor..

Kaliteli uyku için yapmanız gerekenleri ve sağlığınızdaki önemini Hisar Intercontinental Hospital Klinik Laboratuvarlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık’la konuştuk…

Günümüzde birçok insanın, temel biyolojik ihtiyacımız olan uyku ile ilgili sorunlar yaşadığını dile getiren Prof. Dr. Uyanık; ‘Düzensiz,  kalitesiz, az bir uyku sonrası sağlıklı bir kahvaltıya bile zaman bulamadan günlük koşuşturmaya başlıyoruz. Oysa 7 saatlik kaliteli bir uyku sonrası sabah erken ve zinde bir şekilde güne başlamak gerekir.

Araştırmalar, güzel bir uyku ile dinlenmiş ve güne iyi bir kahvaltıyla başlayanların, evinden boş mideyle ayrılanlara göre iş yerinde daha yüksek performans gösterdiğini, daha üretken, mutlu, hatta çok daha formda ve sağlıklı olduğunu gösteriyor. Obezite ile mücadelede veya fazla kilolarımızdan kurtulmak istediğimizde, akla ilk olarak düzenli beslenme, sıkı bir diyet ve egzersiz gelir.

Düzenli uyku ise genellikle ihmal edilir. Ancak sağlıklı kilo vermek için dengeli beslenmenin yanı sıra yeterli ve kaliteli uykuya da özen göstermenin yağ kaybını kolaylaştırdığı kanıtlanmıştır. Kısa süreli uyuyan kişilerde, kilo fazlalığı sonucu vücut kitle indeksi ve yağ kitlesinde artış tespit görülür.

Bunun temel nedeni, yeterince uykusunu alamayan vücut, yorgun olduğu için daha az enerji harcar.’ açıklamasında bulundu.

Kısa süreli uyku, neden kilo aldırır?

Yapılan araştırmalar, az ve kalitesiz uykunun, obezite gelişiminde bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.

Temelinde, glukoz toleransı ve insülin duyarlılığının azalması, kortizol ve ghrelin (iştah artırıcı) hormonunda artma, iştah azaltan leptin hormonunda azalma gibi metabolik ve hormonal değişikliklerle birlikte ortaya çıkan, açlık ve iştah artışı vardır.  Ayrıca, kötü bir uykunun, obeziteyi provoke eden genlerin aktivasyonu için uygun ortamı sağladığına dair kanıtlar da vardır.

Hem süre, hem de kalite bakımından yetersiz bir uyku, obezite ve tip 2 diyabet gelişimi için bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. İyi bir gece uykusunun da, obezite ve tip 2 diyabetin önlenmesi ve tedavisinde, diğer sağlık önlemleriyle birlikte,  kritik bir sağlık bileşeni olarak görülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sağlıklı bir insanın, kaç saat uykuya ihtiyacı vardır?

Sağlıklı hayat için ihtiyaç duyulan uyku süresi,  genetik faktörler de dahil olmak üzere, yaşa, mevsime, yaşanılan bölgeye ve yapılan işe bağlı olarak günde 5-10 saat arasında değişmekle birlikte yetişkin bir insanın ortalama 6-8 saat uyuması gerekir.

Ayrıca,  süre olarak daha az uyuyan bir kişinin, fazla uyuyana göre kendini daha dinlenmiş hissetmesinin sebepleri arasında, kaliteli uyumasının rolü vardır. Çok ileri yaşlarda, vücut işlevleri yavaşladığı ve gün içinde hareketlilik süresi azaldığı için uyku süreleri de kısalır.

Stresli ve uzun süre sıkıntıdan kurtulamayan insanların daha fazla uyuduğu, hayata olumlu bakan, iyimser, neşeli, kendisiyle barışık olanların daha az uykuyla yetindiği gözlemlenmiştir.

Gereğinden fazla uykunun zararı var mı?

İhtiyaçtan az veya çok uyuyanlar, başta kalp damar hastalığı olmak üzere, birçok sağlık problemine eğilimli olurlar. Uyku fazlalığı da, şişmanlık, şeker hastalığı, yüksek kan basıncı, solunum hastalıkları, kas zayıflığı, vücut direncinin azalması, depresyon gibi psikolojik bozukluklara yol açabilir.

Hangi saatler uyku için en uygundur?

Uykuyu kolaylaştıran ve uyku-uyanıklık çevrimini ayarlayan Melatonin hormonu, akşam saatlerinde salgılanmaya başlar ve gece 02.00–03.00 saatlerine kadar da artarak devam eder. Ayrıca protein yapımı ve hücre çoğalmasını sağlayan büyüme hormonu 24.

00’te en yüksek seviyeye ulaştığından, en geç saat 11.00’de uykuya geçilmelidir. Aşırı ışığa maruz kalma, televizyon seyretme ve elektromanyetizma gibi dış tesirler, melatonin salgısını azaltarak, bu sistemin işleyişini bozar.  Sabah 06.

00’dan itibaren kortizol ve adrenalin salgısı arttığından, uyku yoğunluğu ve doyumu gerçekleşmez.

Ayrıca günün diğer saatlerine göre daha verimsiz olduğu bilinen ve uykuya eğilimli olunan öğle saatlerinde, derin ve yavaş uyku döneminden oluşan yarım saatlik bir gündüz uykusu da, vücut için yararlı olmaktadır.

Kaliteli bir uyku için…

 • Her gün aynı saatlerde uyuyun ve aynı saatlerde uyanın.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Akşam yemeğinizi yatmadan en az 2-3 saat önce yiyin.
 • Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekleri, yatmadan 3 saat önceki zamanda içmeyin.
 • Yatmadan 15 dakika önce içeceğiniz ılık süt ya da yapacağınız ılık dış uyumanızı kolaylaştırır.
 • Yatak odanızda televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi cihazlar bulundurmayın varsa kapatın.
 • Yatak odanızın ısısını 18-21 C° arasında ayarlayın.
 • Yatak odanızın gürültüsüz, karanlık ve düzenli olmasını sağlayın.
 • Çok sert veya yumuşak olmayan ortopedik bir yatak ve yastık kullanın.
 • Mümkün olduğunca sağ tarafınızın üzerine yatın. Yüzüstü veya sırtüstü yatılması solunum ve kalple ilgili hastalıklar açısından sakıncalı olabilir.
 • Alarm için cep telefonu yerine, pille çalışan saatleri tercih edin.

Ayrıca uyku kalitesini bozan burun tıkanıklığı, sinüzit, uyku apne sendromu, alerji, aşırı kilo, tiroid, kalp ve romatizmal hastalıklar gibi nedenler, vücudunuzun dinlenmesini önleyerek başka sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle kaliteli bir uyku istiyorsanız mutlaka genel sağlık kontrollerinizi yaptırın.

Источник: //hisarhospital.com/formda-kalmak-icin-yeterli-ve-kaliteli-uyku-sart/

DERGİ – Az uyuyup zinde kalkan insanlar

Sağlığınız için günde en az 7 saat uyuyun! Yetersiz ve kalitesiz uyku kalp hastalıklarını tetikliyor..

Helen Thomson BBC Future

Miamili emekli psikolog Abby Ross’a günde sadece dört saatlik uyku yetiyor. “Günün uzun olması çok güzel bir şey. Sanki iki kat yaşıyorum” diyor.

Ross gibi kısa süreli uykuya alışkın olanlar kendilerini yorgun ya da uykulu hissetmiyor. Sabah erken kalkıp günlük işlerine başlıyorlar. İngiltere’nin eski başbakanı Margaret Thatcher da bu insanlardan biriydi.

Nasıl oluyor da bazılarına bu kadar az uyku yetiyor da bazılarının dinlenmiş olmak için günün yarısını uyuyarak geçirmesi gerekiyor? Uyku tarzımızı değiştirip daha az ama etkili uyumayı öğrenmek mümkün mü?

2009’da San Francisco’daki California Üniversitesi’nde Ying-Hui Fu’nun laboratuvarına bir kadın gelmiş ve her sabah çok erken uyanıyor olmaktan şikayet etmişti. Fu önce bu kadının gece erken yattığı için sabah da erken kalkan insanlardan biri olduğunu sandı. Fakat gece 12’de yatıp sabah 4’te kalkıyor ve kendisini dinç hissediyordu. Ailesindeki birçok kişi de aynı şekilde yaşıyordu.

Gende mutasyon

Fu ve ekibi ailedeki farklı bireylerin genomlarını karşılaştırmış ve kısa süreli uyuyanlarda DEC2 adlı gende küçük bir mutasyon tespit etmişlerdi.

Aynı mutasyon fareler üzerinde uygulandığında bunların da az uyuduğu, fakat fiziksel ve bilişsel becerilerinde herhangi bir kayıp olmadığı gözlendi.

Az uyumanın normalde sağlık üzerinde, yaşam kalitesi ve süresi üzerinde olumsuz etkileri büyüktür. Depresyona, kilo almaya neden olabilir ve felç ve diyabet riskini artırır.

Fu, uykunun çok önemli olduğunu, iyi uyunması halinde birçok hastalıktan, erken bunamadan bile kaçınılabileceğini belirtiyor.

“İnsan günde iki saat az uyusa algılama ve kavrama fonksiyonları hemen büyük ölçüde azalacaktır” diyor.

Fakat uykunun neden bu kadar önemli olduğu hala sırrını koruyor. Bu konudaki genel kanı şu: Beyin gün içinde hiç dinlenemediğinden genel bakım işlerini yürütmesi için uykuya ihtiyacı vardır. Biz uyurken beyin hücrelerdeki hasarı onarır, gün içinde biriken toksinleri atar, takviye edilmesi gereken enerjiyi tedarik eder ve bellek oluşumunu gerçekleştirir.

“DEC2 mutasyonu olan insanlar belli ki bu işleri çok daha kısa zamanda yapabiliyor; demek ki onlar etkin uyuma konusunda bizden çok daha iyiler. İşte bunu nasıl yaptıkları sorusunun cevabı önemli” diyor Fu.

DEC2 mutasyonu tespit edildikten sonra birçok kişi gelip günde sadece birkaç saat uyuduğunu iddia etmeye başlamış. Fakat Fu bunların çoğunun aslında uykusuzluk sorunu çektiğini ve onlarla ilgilenmediklerini, az uyuduğu halde kendisini iyi hissedenler üzerinde yoğunlaştıklarını söylüyor.

Fu, az uyku uyuyanlarda ortak özellik olarak pozitif bir görünüm tespit ettiklerini belirtiyor. “Anlattıklarından yola çıkarak bu insanların çok enerjik ve optimist olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bunun söz konusu olan gen mutasyonu ile ilgisi olup olmadığını bilmiyoruz” diyor.

Aynı saatte kalkmak

Ross da bu tanımlara uyuyor. Kalktığında kendisini çok iyi hissettiğini, hayatı boyunca günde 4-5 saat uyuduğunu belirtiyor.

Bu sayede üniversiteyi iki buçuk yılda bitirmiş ve yeni beceriler edinmiş sürekli. Doğum yaptıktan birkaç hafta sonra başladığı 10’ar dakikalık koşular bir süre sonra maratona dönüşmüş. Sabah erken kalkıp egzersize zaman ayırabilmesi sayesinde üç yıl süreyle ayda bir taneden toplam 37 maraton tamamlamış.

Fu, Ross gibi kısa süreli uykuyla yetinen birçok aileden aldığı genomların dizgisini çıkarmış. Bir gendeki mutasyonu yeni tespit ettiklerini ve ileride az uyumaları için bu mutasyonu başkalarına da uygulamayı ümit ettiklerini söylüyor.

Peki o gün gelinceye kadar az ve etkili uyku için uygulanabilecek kestirme yöntemler var mı? Uyku uzmanı Neil Stanley bunun en iyi yolunun sabah aynı saatte kalkmak olduğunu söylüyor.

Vücut o saate alıştığı zaman o an gelinceye kadar verimli bir uyku uyumaya çalışıyor. “Araştırmalar vücudun uyanmadan bir buçuk saat önce uyanmaya hazırlandığını gösteriyor.

Vücut düzen ister; yani uyku saatlerinizi sürekli değiştirirseniz vücudunuzun ne zaman uyanması gerektiğine dair bir fikri olmayacaktır.”

“Toplumda az uyumanın iyi olduğuna dair bir yargı var. Bize hep Margaret Thatcher ya da çok erken kalkan CEO’lar örnek gösterilir. Oysa uyku ihtiyacınız da boyunuz gibi genetik olarak önceden belirlenmiştir. Bazılarına birkaç saatlik uyku yeterken bazıları da iyi hissetmek için 11-12 saate ihtiyaç duyar.”

Stanley, uyku sorunu olan birçok insanın aslında böyle bir sorunu olmadığını, fakat belli bir süre uyuma beklentileri olduğunu ifade ediyor. “Eğer ne tür bir uyku düzenimiz olduğunu tespit edebilirsek yaşam kalitemizde büyük bir fark yaratacaktır.”

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Future’da okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

Источник: //www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150708_vert_fut_az_uyku

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..