Sağlığınız İçin Ofisinizin Havasını Temiz Tutun

Temiz Hava Neden Bizler İçin Önemlidir?

Sağlığınız İçin Ofisinizin Havasını Temiz Tutun

Bugün temiz hava ve sağlımıza olan yararları hakkında konuşacağız. İnsanlar genellikle dışarıda vakit geçirmenin önemini unutur ve dışarıda geçirdikleri zamanın sağlığa olan faydalarını da maalesef hafife alır.

Zamanımızın çoğunu klimalı ofislerde geçirdiğimiz modern toplumda; vücudumuz havadan alınması gereken faydaları alamaz ve maalesef kirli havayla yaşamak zorunda kalır. Bu durum da vücudumuzun sağlıklı ve taze kalmasına engel olur.

İşte temiz havanın sağlığımıza olan faydaları:

 • Temiz hava sindirim için iyidir,
 • Tansiyonunuzu ve kalp atış hızınızı artırır,
 • Serotonini arttırır bu da mutlu olmamızı sağlar,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Temiz hava akciğerleri temizler,
 • Daha fazla enerjiye ve keskin zihne sahip olmayı sağlar

Şimdi bahsettiğimiz bu faydaları detaylarıyla beraber inceleyelim: Temiz hava sindirim için iyidir: Temiz hava, yiyecekleri daha etkili bir şekilde sindirmenize yardımcı olur. Bu yüzden yedikten sonra dışarıda küçük bir yürüyüş yapmak vücudumuz için harika bir seçenektir.

Özellikle kilo vermek isteyenlere temiz havada yürüyüş yapmak sıklıkla önerilmektedir.Tansiyonunuzu ve kalp atış hızınızı artırır: Kan basıncı ile ilgili bir probleminiz varsa, kirli ortamlardan kaçınmalı ve temiz havası olan bir çevrede kalmaya çalışmalısınız.

Kirli ortam, vücudun ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını arttırmak için daha çalışmasına neden olur. Bu da maalesef ileride yorgunluğa neden olur. Kronik yorgunlukların çoğunun temel sebebi bu durumdur. Temiz hava mutlu eder: Serotonin miktarı, solunduğunuz oksijen miktarından etkilenir. Serotonin ruh halinizi önemli ölçüde kaliteli bir hale getirir.

Bu sayede mutluluk ve iyi olma hissi de daha fazlalaşır. Temiz hava sizin daha ferah ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Temiz hava bakteri ve mikroplarla savaşır. Beyaz kan hücrelerinin daha etkin bir biçimde çalışmasını sağlar. Bu da vücudun direncini arttırır.

Temiz hava ciğerlerinizi temizler: Temiz hava, akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Akciğeriniz her nefes aldığınızda vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlar. Daha fazla enerjiye ve keskin zihne sahip olmayı sağlar: Temiz hava daha iyi düşünmenize ve enerji düzeyinizi artırmanıza yardımcı olur.

Beyin, vücutta yer alan oksijenin miktarının yüzde yirmisine ihtiyacı duyar. Daha fazla oksijen beyine daha fazla netlik getirir, konsantrasyonunuzu geliştirir, daha net düşünmenize yardımcı olur ve enerji seviyeniz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Temiz Hava Çok Faydalıdır

Tarlalarda dolaşıp, bisiklete binerek büyüyen bir nesil olarak; temiz havanın bize olan etkilerini çok iyi biliriz. Maalesef çocukluğumuzda dışarıda geçirdiğimiz zamanı günümüzde içerisi için harcıyoruz.

Tıpkı ilkokulda öğrendiğiniz gibi ağaçlar, karbondioksiti solumamız gereken oksijene dönüştürmek için fotosentez yaparlar. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir araştırmaya göre, bir yıl içinde, ağaçların varlığı 850 yaşamı kurtardı ve 670 bin solunum yolu semptomlarını da önledi.

Ağaçlar havadaki kirliliği temizler, böylece akciğerlerimizin rahatsızlanmamasını sağlar. Araştırmaya göre, ağaçların yarattığı temiz hava, havanın daha fazla kirlendiği kentsel alanlarda yaşayanlar çok faydalıdır. Hava kirliliği bazı önemli sağlık problemleri yaratabilir.

Çok kirli havalarda; gözler, burunlar ve boğazlarda yanma meydana gelir. Bunu hepimiz mutlaka bir kere olsun yaşamışızdır. Kirli havalar özellikle astımı olanların nefes almasını zorlaştırır. Kirlilikten ötürü meydana ve havaya karışan bazı zehirli kimyasallar oldukça zehirlidir.

Kansere, doğum kusurlarına, akciğerlerde uzun süreli yaralanmalara ve ayrıca beyin ve sinir hasarına bile neden olabilirler. Bitkilerin ürettiği taze hava solumak, bu korkunç kimyasallarla karşılaşma olasılığını da ciddi anlamda azaltır.

Dışarı Çıkın, Kendinizi Kurtarın!

Sürekli olarak ofiste ya da evde takılıyorsanız, bu duruma bir dur demelisiniz. Böyle yerler maalesef sizi her çeşit mikroba maruz bırakır. Dışarıda yapacağınız basit bir yürüyüş bile bağışıklık sisteminizi yükseltebilir. Bilim, çiçeklerin kokusunun insanda olumlu etkiler yarattığını kanıtlamıştır. Bu kokular ciddi anlamda ruhunuza iyi gelir.

Lavanta ve yasemin gibi çiçekler araştırmalara göre anksiyeteyi azaltmaktadır. Yine araştırmalara göre çam ağaçlarının kokusunun stresi azalttığı ve gevşemeyi sağladığı ortaya çıkmıştır. Bir parkta veya kendi arka bahçenizde zaman geçirmek; taze kesilmiş çim kokusunu içe çekmek daha sakin ve mutlu hissetmenize yardımcı olabilir.

Bu nedenle bir an önce kendinizi doğanın kucağınıza bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Oksijen enerji verir

Araştırmalar, temiz havada zaman geçirmenin insanların yüzde 90'ında enerjiyi artırdığını gösteriyor.

Herhangi bir kapalı mekanda nefes aldığınız hava, vücudunuzun sağlıklı kalması için gerektiği kadar taze değildir. Bu nedenle sağlık uzmanları iç mekan havasını asla önermemektedir.

Oksijenin faydaları sadece enerji ile sınırlı değildir. Temiz havaya çıktığınız zaman şunlar gerçekleşir:

 • Temiz hava akciğerleri temizler ve hücrelerin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur. Bu sayede akciğerlerin temizleyici etkisini artar.
 • Daha fazla oksijen beynimize netlik katar.
 • Temiz hava kanı temizler, ona parlak bir renk verir ve vücudun her yerine kanı ve hayat veren akımı iletir.
 • Her gün biraz güneş ışığı ve temiz hava almak, vücudunuzu sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Temiz Havadan Faydalanmak İçin İpuçları

 • Temiz havadan faydalanmanın en iyi yollarından biri dışarı çıkmaktır.
 • Akciğerler temiz hava soluduğunda, solunum tekniğini gelişir. Bu da dayanıklılığı artırır.
 • Her gün dışarıda, şehirden uzakta güzel bir koşu parkurunda koşu yapmaya çalışın.
 • Ormanlık bir alanda tatile çıkın.
 • Haftada bir veya iki kez ormanda yürüyüş yapın. Bu vücudunuzun ihtiyacı olan taze havayı almak için harika bir yoldur.
 • Hava kalitesini iyileştirmek için bitkileri evinizde ve çalışma ortamınızda tutun. Bitkiler oksijen üretir ve havadan karbondioksit emer. Hatta kaktüs gibi bazı bitkiler havadaki zehirli kirleticileri bile temizleyebilir.
 • Günlük olarak egzersiz yapın. Bu egzersizleri de mutlaka dışarıda yapmaya çalışın. Egzersiz kan dolaşımını hızlandırır ve vücudunuza oksijen taşır.

Dışarıda zaman geçirdikten sonra fark etmiş olabilirsiniz, içeriye dönüp çalışmaya devam ettiğiniz zaman zihninizin daha açık olduğunu anlarsınız.

Bu oksijen ve beynin birbirleriyle olan ilişkisiyle bağlantılıdır.  Daha fazla oksijen daha fazla beyin fonksiyonuna neden olur, konsantrasyon becerilerinizi geliştirir ve size daha fazla enerji sağlar. Buna ek olarak, dışarıda hava almak D vitamini üretmenize de yardımcı olacaktır.

Bu da bağışıklık sistemimizi desteklemek, kemiklerinizi, dişlerinizi güçlendirmek ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok bedensel işlev için elzemdir.    

Источник: https://www.camhotel.com.tr/blog/temiz-hava-neden-onemlidir/

Ofis Sağlığı İçin İpuçları

Sağlığınız İçin Ofisinizin Havasını Temiz Tutun
(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Çalışıyorsanız ve gününüzün üçte birini ofiste geçiriyorsanız etrafınızdaki şeyler evinizdeki kadar önemlidir. Çalıştığımız binalarda bizi etkileyen problemlerin farkında olmamız savunma tedbirleri almamızı sağlar ve korumacı ve ilham verici ortamlar oluşturmamıza yardımcı olur.

Kendi sağlığınıza ve işyerinizin sağlığına faydalı olacak ipuçları aşağıda yer almaktadır.

Ergonomik olarak doğru sandalye

Sandalyeniz rahat ve kolları ve yüksekliği ayarlanabilir olsun. Bilgisayarda bir şeyler yazarken, kollarınızın açısı 90 derece olsun. Bilgisayara ulaşmak için gerilmeniz veya uzanmanız gerekiyorsa, sırt ve omuz bölgenize stres yüklersiniz. Sandalyeler pahalıdır ancak uzun vadede daha rahat ve verimli zaman geçirmenizi sağlar.

Yeşil bitkiler

Bitkiler ortamı güzelleştirmekten fazlasını yapar. Birçoğu ortamdaki oksijeni ve nem oranını arttırır ve havayı filtreler. Yakında zamanda yapılan bir çalışmada ilginç sonuçlar elde edilmiştir.

2 sene süren bir araştırma sonucunda yaygın olarak kullanılan saksı çiçeklerinin kimyasal hava kirleticilerini zararsız maddelere dönüştürdüğü keşfedilmiştir. En küçük saksı çiçeklerinden biri olan sarmaşık havadaki toksinlerin temizlenmesinde harika bir iş çıkarmaktadır.Krizantem faydalı olan bir diğer bitkidir.

Ofisinizin etrafına bir sürü bitki koyabilir veya kaşık çiçeği ve salon palmiyeleri gibi bitkiler koyarak temiz hava kokteyli hazırlayabilirsiniz.

Aydınlatma

Yapılan çalışmalara göre gün ışığı verimliliği arttırıyor, yorgunluğu ve stresi azaltıyor. Eskimiş floresan ampulü tam spektrumlu ampulle değiştirerek ortamınızı ve sağlığınızı anında iyileştirebilirsiniz.

  Yıllar süren çalışmalara dayanarak tam spektrumlu aydınlatma sadece katkısız, canlı renkler üretmiyor, aynı zamanda göz yorgunluğunu gideriyor, modunuzu düzeltiyor, kortizol seviyesini ( stres seviyesi ) azaltıyor, retinanın yaşlanmasını yavaşlatıyor ve göz batmalarını yok ediyor.

Aromaterapi

Aromaterapi fiziksel modunuzu etkiler ve stresi azaltmaya veya geçici olarak bertaraf etmeye yardımcı olur. Ofiste lavanta yağı kullanılmasının bilgisayar hatalarını en az %25 oranında azalttığı söyleniyor.

Ofisinizde şu karışımı kullanmanız size avantaj sağlar: 2 damla limon, portakal veya bergamot; 2 damla greyfurt, 1 damla ylang ylang, gül veya portakal çiçeği. Yağlarınızı koyu renkli cam şişeye koyun ve şişeyi ellerinizin arasında yuvarlayarak iyice karıştırın.

Nezle ve grip mevsiminde kullanmak için internet üzerinden bir sürü tarif bulabilirsiniz.

Hava kalitesi

Kapalı mekanların hava kalitesi en önemli çevresel sağlık problemlerinden biri. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre odayı iyonize etmek odanın içindeki havada yer alan kirin %52 azalmasını sağlıyor ve havada bakterilerin %95’ini yok ediyor. Ofisinize negatif iyon hava filtresi alabilirsiniz. Bu filtreler raflara veya masaya konabilecek kadar küçüktür ve fiyatları da uygundur.

Ayrıca ofisinizi düzenli olarak havalandırmayı da ihmal etmemelisiniz.

Elektromanyetik alanlar koruması

Elektromanyetik alanlardan gelen zararlı enerjiler; yüksek voltajlı kablolar, endüstriyel radar, elektrik akımı, bilgisayarlar, cep telefonları, televizyonlar, floresan lambalar ve diğer elektrikli aletlerden yayılır.

Bu zararlı enerjiler mental ve fiziksel sağlık için tehlidir. Bir insan elektromanyetik frekans bölgelerinin olduğu yerde uyursa veya çalışırsa bu enerjiler yorgunluk, gerilim ve hastalığa neden olan stres kaynağı yaratır.

Bu yüksek yıkıcı enerji alanları duyumlarımızı hissizleştirir veya sersemletir ve beyin dalgası faaliyetlerini olumsuz etkiler. Çalışmalar elektromanyetik alanların melatonin, dopamin ve serotonin seviyelerinin bozulmasıyla hafif-orta dereceli depresyona neden olduğunu göstermiştir.

Elektromanyetik alanlar koruması için ofiste kaktüs bulundurmak gibi doğal çözümleri kullanabilirsiniz.

Renkler

Renk terapisi Antik Mısıra dayanıyor. Bilimsel çalışmalara göre renkler duygusal tepkilere neden oluyor. Renklere verilen tepkiler ve tutum kişiden kişiye göre değişiyor. Renklerin bizi etkilediği su götürmez bir gerçektir.

Önemi araştırılıyor ve sonuçlar ticari satışlar, satış, ev dekorasyonu, çalışma ortamı, endüstri, bitki yetiştiriciliği,  beslenme, fizik, psikoloji, sosyoloji ve sanatta kullanılıyor. Aslına bakacak olursanız renk hayatımızın bir parçasıdır.

Renklerden ofislerde de faydalanılabilir: turuncu: yaratıcılığı harekete geçiriyor, sarı: zihni yoğunlaştırıyor ve motivasyonu arttırıyor, kırmızı: enerji veriyor, mavi: sakinleştiriyor, fiziksel ve mental gerilimle mücadele ediyor, yeşil: asabiyetle mücadele ediyor ve iyileştirici etkisi var.

Müzik

Müzik duygusal sağlığı, fiziksel sağlığı, sosyal işlevselliği, iletişim becerilerini ve zihinsel yetenekleri etkiliyor. Ofiste çalınan müzikler bazen sesleri maskelemek için kullanılır. Ofisteki stres seviyesini azaltan müzik mental dürtülere neden olurken, monoton görevlerin yürütülmesi sağlıyor. Yumuşak müzikler ofis ortamları için daha uygundur.

Molalar

En dikkatli insanların bile günde 2 kez molaya ihtiyacı vardır. Stresi ortadan kaldırmanın ve bedeni yeniden şarj etmenin en iyi yollarından biri dışarı çıkarak 10 dakika yürümektir. Etrafınızdaki şeylere odaklanın ve derin nefesler alın. Bu enerjinizi yenilemenizi ve aynı zamanda D vitamini almanızı sağlar. Kendi başınıza yürüyün ve zihninizi boşaltmaya odaklanın.

Organizasyon

Ofisi Feng Shui açısından incelemek harika bir fikirdir. Feng Shui temelde çevre bilimidir ve kendimizi rahat ve destekli hissedebileceğimiz ortamlar yaratmamıza yardımcı olur. Örneğin, su enerjisi Feng Shui’de büyük rol oynar. Ofisinizde küçük bir çeşmenin olması sakinlik ve huzur hissi verir.

Ofisinizi temiz ve düzenli tutun. Karmaşıklığın herhangi bir bahanesi olamaz. Masanızın temiz olduğundan ve her şeyin bir gün önce bıraktığınız yerde olduğundan emin olun. İyi düzenlenmiş, düzenli bir masa stresi azaltır ve daha net düşünmenizi sağlar.

İşiniz bitince eşyaları orijinal yerlerine koymayı adet edinin.

Ofis ortamınızı sağlıklı bir hale getirmek için ekstra zaman, çaba ve para harcamanızın sağlığınıza olan olumlu etkileri çok fazladır.

Tabii ki, ofis dışında olduğunuz zamanda sağlıklı beslenerek, spor yaparak, iyi destekler alarak ve yeteri kadar dinlenerek kendinize dikkat etmeniz gerekir. Bütün bunlar beden sağlığınız için önemlidir.

Unutmayın ki olumlu tutumlar sağlığı iyi yönde etkilerken, olumsuz tutumlar kendi kendinize zarar vermenize neden olur.

Источник: http://www.yeniisfikirleri.net/ofis-sagligi-icin-ipuclari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть