Sağlığınıza Göre Tatilinizi Planlayın!

Tatilinizi Erkenden Planlayın Uyarısı

Sağlığınıza Göre Tatilinizi Planlayın!

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, yaz döneminde tatil yapacak yerli turiste, konaklama tesislerinde yer bulmada sıkıntı yaşamamaları için tatillerini erkenden planlamaları tavsiyesinde bulundu.

Ayık, Antalya'ya gelen yabancı turist sayısının mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 50, ocak-mayıs döneminde ise yaklaşık yüzde 45 artış gösterdiğini, sektör olarak rakamlardan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Resmi verilere göre, kente gelen yabancı turist sayısında mayıs ayında 2014 rakamlarının üstüne çıkıldığını kaydeden Ayık, Turist sayısında 5 aylık rakamlar hem Türkiye hem de Antalya açısından sevindirici. Hemen hemen tüm kaynak pazarlarda ciddi bir geri dönüş var, ciddi bir artış var. Buna Avrupa dahil.

Rusya Federasyonu'ndaki rakamlar da oldukça iyi. diye konuştu. Türkiye'ye 100'ün üzerinde farklı ülkeden misafir geldiğine dikkati çeken Ayık, tüm kaynak pazarlarında ciddi bir artış olduğunu bildirdi.

Ayık, yurt dışından Türkiye'ye dönük ciddi bir hareket olduğunu vurgulayarak, bu trendin gelecek aylarda da devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Yıllık yabancı turist sayısında en iyi yılın 2014 olduğunu anımsatan Ayık, Bu yıl inşallah 2014 rakamlarını bulacağız fakat muhtemelen 2014'teki gelir seviyesine ulaşmakta zorlanabiliriz ama bu yılı arz ve talep dengesinin bir yerde oturduğu bir yıl gibi görmek lazım. Hem sayı hem de gelir anlamında arzu ettiğimiz seviyelere ulaşacağız diye düşünüyoruz. dedi.

Rezervasyonlarını erkenden yaptırın
Özellikle son yıllarda yapılan erken rezervasyon kampanyaları ve diğer özel birtakım girişimlerle iç pazarda da ciddi hareketlenme olduğunu anlatan Ayık, bayram periyotlarının da ciddi bir hareketlenme sağladığını söyledi.

Ayık, iç pazarda genelde son dakika alım yönünde bir eğilim bulunduğunu belirterek, Bayram doluluklarını bu hafta çok daha net bir şekilde görebileceğiz ama bayramda Türkiye'nin her yönünde çok ciddi bir hareketin olmasını bekliyoruz. diye konuştu.

İç pazarın her yıl büyümeye devam ettiğini vurgulayan Ayık, Bizim iç pazardaki hedefimiz en kısa sürede 10 milyon rakamına ulaşmak. Bunun sektörümüzün sürdürülebilirliği açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. bilgisini verdi.

Yaz döneminde tatil yapmayı planlayan yerli turiste tatillerini erkenden planlamaları tavsiyesinde bulunan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, şöyle konuştu; 

“Bu sene yurt dışından bizi son derece mutlu eden bir talep var. Bu talep çok hızlı şekilde gelişiyor ve değişiyor. Dolayısıyla iç pazarda seyahat eden misafirlerimiz tatillerini planlarken biraz erken davransınlar. Tatil planlarını yapıp, bununla bağlantılı rezervasyon işlemlerini hızlandırması lazım iç pazardaki misafirlerimizin.

Özellikle temmuz ve ağustos aylarında çok yoğun bir talep bekliyoruz, dolayısıyla bu aylarda yer bulmada sıkıntı olabilir. Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi Kurban Bayramı da ağustosun 3'üncü haftasına denk geliyor ki o dönem de yoğun bir tatil dönemidir. Dolayısıyla iç pazardaki ziyaretçilerimizin erken davranmaları onların yararına olur.

Böylece hem daha uygun fiyata yer bulabilirler hem de yer bulmayla ilgili sıkıntıları bertaraf etmiş olurlar”

Tatili sadece temmuz ve ağustos ayları olarak düşünmemek gerektiğini de ifade eden Ayık, “Ülkemizin çok farklı noktalarında yeni gelişen ürünlerimiz var. Örneğin Kars son yıllarda önemli bir destinasyon olarak öne çıktı.

Karadeniz sadece Ortadoğulu misafirlerin değil, yurt içindeki misafirlerin de ilgi odağı haline geldi. Van yine öyle. Gaziantep, Hatay özellikle gastronomi anlamında çok önemli atılım yaptılar. Ege Bölgesi'nin her yerinde farklı bir mücevher var.

Antalya'yı zaten söylemeye gerek yok, dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi” diye konuştu.

Döviz kuru
Döviz kurundaki dalgalanmaların tüm ekonomik faaliyet alanlarını etkilediği gibi turizm sektörünü de etkilediğini kaydeden Ayık, fakat turizm sektöründe iki boyutlu bir etki yarattığını söyledi. Ayık, Maliyetlere etkisi işin olumsuz tarafı ama maliyet artışlarının bir kısmını döviz hareketliliği ile tolere etme şansımız olabilir.

Bir de Türkiye'yi ziyaret eden, özellikle para birimleri dolar ve avro cinsinden olan misafirlerimiz açısından olumlu olabilir. Onlar üzerinde psikolojik olumlu bir etki yapabilir.

Paket fiyatlarında değişiklik olmasa bile paket dışındaki harcamalarda kendi para birimleri TL karşısında değerlendiği için harcamalarının daha makul seviyelere ineceğini düşünerek Türkiye'yi tercih edebilirler. değerlendirmesini yaptı.

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

BİRSEN AHSEN ŞAK

Источник: https://antalyases.com.tr/tr/news/tatilinizi-erkenden-planlayin-uyarisi-992.html

Yaz tatilini çocuğunuzun yaşına uygun planlayın

Sağlığınıza Göre Tatilinizi Planlayın!

Her yaz okulların kapanmasıyla beraber minik yürekler için eğlence ve dinlenme zamanı başlar. Birkaç ayı kapsayan bu zaman dilimi için herkes çocuğuna en uygun yaz tatili programlarını yapmaya çalışır. Tatil ayları çocuklarımızla iletişim kurmak, kaliteli zaman geçirmek için ideal zamanlardır.

Peki bu zamanları en iyi şekilde değerlendirmek için çocuklarımıza nasıl bir tatil programı hazırlamalıyız? Hazırlanacak tatil programının en önemli kriterlerinden biri de çocuğun yaşıdır.

Acıbadem International Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Deniz Keskin, farklı yaş dönemleri için farklı önerilerde bulundu.

 

Yaz tatilinin başlaması hem bir vedadır, hem de ileriye dönük merakı, hayalleri ve kaygıyı beraberinde getirir. Kreşe/anaokuluna giden çocuklar için okulun son gününde neler yaptığını, nasıl hissettiğini sorarak başlayabilirsiniz.

Ardından, hazırda somut ve belirli bir tatil planı varsa, bunu resimlerle, gideceğiniz yeri, ne süre orada olacağınızı anlatın. 3-6 yaş arası dönemde beyin gelişiminin, yetişkinlerdeki gibi olmadığını, uzun vadeli planlar yapma, uzun süre bekleme kapasitesinin henüz gelişmekte olduğunu unutmayın.

Ayları bir tablo gibi görselleştirip, bölümlere ayırarak anlatabilirsiniz. Okula gitmese de bir çocuk “yaz tatili”ni beklediği için her çocukla, planları önceden konuşmaya özen gösterin.

İlişkinizi güçlendirmek için oyun oynayın

Oyun oynamak özellikle 3-6 yaş grubu çocukların en büyük ihtiyacını oluşturuyor.

Oyunu, bir zaman geçirme aracı olarak değil, çocuğunuzu daha derinden keşfetmek, onunla ilişkinizi güçlendirmek için bir fırsat olarak kullanın.

Onun iç dünyasını zenginleştirici serbest oyunlar ve eğitici kurallı oyunlar oynamanın aynı zamanda okula gitmeyen çocuklarının da ileriki okul dönemlerinde kendini daha iyi ifade etmelerini destekleyeceğini unutmayın.

Yaratıcılığını geliştirin

Yavaş yavaş sembolik oyunların oluştuğu bu dönemde, yazın çocuğunuzla yaratıcılığını geliştirecek mesleki canlandırma (doktorculuk, tamircilik, öğretmencilik vb.) oyunları oynayabilirsiniz. Bunun için kostümler, tamir oyuncakları, doktor oyuncaklarından faydalanabilirsiniz.

Grup bilincini geliştirmek için iş birliği odaklı oyunlara yer verin. Birlikte lego veya ahşap bloklarla bir ev yapabilir; büyük kağıt üzerine ailece birlikte bir “yaz” resmi çizebilirsiniz.

Bu sayede bir yandan da çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu güçlendirmiş ve ince motor becerilerinin gelişmesini desteklemiş olursunuz.

Açık havaya çıkın

Çocuğunuzun kaba motor becerilerini geliştirmek için de yaz en büyük fırsat. Bisiklet, paten, ikili top oyunları, kurallı yakalama oyunları çocuğunuzun bedenini güçlendirirken, dış dünyada kendisine fiziksel bir alan açmasına yardımcı edecektir.

M-otel ile tatilinizi hayalinize göre planlayın

Sağlığınıza Göre Tatilinizi Planlayın!

Son Güncelleme Tarihi 20 Mayıs 2019

Turizm sektöründe online seyahat siteleri arasında Türkiye’nin ilk meta search arama sistemiyle hizmet veren m-otel.com, “Biz size sadece bir semt adıyla bulabileceğiniz otelleri değil, hayalinizdeki arama özellikleriyle bizde bulabileceğiniz otelleri sunuyoruz” mottosuyla hareket ediyor.

Konaklama tesislerinin bütün görsellerini, içerik bilgilerini, kontenjanlarını, fiyat bilgilerini çeşitli sağlayıcılardan elde ederek tek bir potada birleştirdiklerini dile getiren DOMİNANT Yazılım ve Destek A.Ş.’nin Yazılım Yöneticisi Sevil Demir, m-otel.com‘u “Türkiye’deki tüm otellerin bilgisine ulaşabileceğiniz, var olan en güçlü otel veri bankası” olarak tanımlıyor.

Sizi aradığınız otel bilgisine en kısa yoldan ulaştırma amacıyla tasarlanan m-otel.com, son kullanıcılara yönelik bir yatırım. Bünyesinde tesis portföyü anlamında sadece Türkiye’de 25 bin datası bulunan m-otel.com, rezervasyon yapılan bir site olmadığı için çok fazla ticari bir kaygı taşımadan otel bilgisi verme konusunda iddialı olmaya çalışıyor.

KORKUSUZCA PAYLAŞIM

M-otel’de içeriği incelenen bir tesisin ayrıntılı bilgilerine bakıldığında telefonu, web sitesi, cadde görünümü, haritası, içeriği ve görsellerine ulaşabileceğiniz bir özelliğe sahip! Tabi otele ait bilgileri geniş bir çerçevede kullanıcıya sunan M-otel, bu özelliği ile sektörde çekinmediğini de açıkça gösteriyor.

Sizi otelin web sitesine direkt yönlendirebilen, telefonuna erişim sağlayabilen m-otel.com, öte yandan beğendiğiniz oteli WhatsApp, , , Mail, Google +, LinkedIn ve kopyalama yoluyla başkaları ile paylaşabilme imkanını da sunuyor.

DİKKAT ÇEKEN İNOVATİF GİRİŞİMLER

M-otel.com, içerisinde farklı farklı özelliklerle insanlara daha kolay hizmet verebilmek adına inovatif girişimleriyle de dikkat çekiyor.

Sitede tarih vermeden arama yaptığınızda önünüze tüm konaklama tesisleri listelenirken tarih aralığı verdiğinizde ise portföyde yer alan tesislerin herhangi bir zamanında en ucuz olan verisini size sunuyor. Örneğin herhangi bir tesisin tüm yıl boyunca fiyat takvimini gösteren bir bileşene de sahip.

Öte yandan arama kriterlerine bakıldığında aklınıza gelebilecek hemen her anahtar kelime için arama yapabilme özelliği taşıyor. Yani mesela sadece bay alan tesisleri inceleyebiliyorsunuz. Yahut daha özel aramalar yaparak otel sorgulayabiliyorsunuz. Bu, otelin yer aldığı cadde ismi de olabilir veya telefon numarası da.

Şehir, ülke, telefon kodları gibi aklınıza gelebilecek pek çok arama kriteri m-otel sorgulama özelliğine entegre edilmiş. Ayrıca site içerisinde aşağı kısımlara indiğinizde gruplandırmaların olduğu bölümleri de görebiliyorsunuz.

Örneğin gece hayatını sevenler, gençler & dinamikler, ödül kazanmış oteller, şehir & iş otelleri, sessiz sakin tatil isteyenler, yalnız gezen baylar, ağaç oteller, kaya otelleri, şarap severler için oteller, romantik oteller, balayı otelleri, Roma otelleri, Mavi Bayraklı oteller…vb.

DOMİNANT Yazılım ve Destek A.Ş. Yazılım Yöneticisi Sevil Demir

Biz m-otel.com’un bu özelliklerini keşfederken kuruluşuna dair tüm ayrıntıları ise DOMİNANT Yazılım ve Destek A.Ş.’nin Yazılım Yöneticisi Sevil Demir’den aldık. İşte o ayrıntılar;

M-otel projesi nasıl ortaya çıktı?

–  M-otel her ne kadar Trivago ile kıyaslansa da, bizdeki çıkış fikri daha farklı ve 8-10 yıl öncesine dayanıyor. Türkiye’de birçok operatörle birlikte çalıştık. Sisteme giren her yeni operatör çalıştığı otel database’ini kendisi oluşturuyordu.

Bu da hem emek hem zaman kaybına neden oluyordu.

Bu zorluğu gördükçe ‘Türkiye’deki bu otellerin tüm verilerini Dominant olarak biz hazırda bulundursak, sistemi kullanacak tur operatörleri hangi oteller ile çalışıyor iseler, seçseler, böylece hem zamandan kazanılır, hem de benzersiz ve güncel bir otel database’i oluşturmuş oluruz’ dedik.

M-otel’i rakiplerinden ayıran özellikler neler?

– Bizimle benzer işi yapan Türkiye’de ve dünyada birkaç site var. M-otel’de incelediğiniz tesise biraz daha ayrıntılı baktığınızda otelin telefonu, web sitesi, cadde görünümü, haritası, içeriği, otel görsellerini de inceleyebiliyorsunuz. Buradaki amacımız bir oteli değişik sağlayıcılardaki durumuyla son kullanıcılara sunmak.

M-otel.com’da başka sitelerde görmediğimiz (en azından bizim görmediğimiz) başka bir özellik otelin fiyat takvimini görebileceğiniz bir tablo olması.

Bir oteli seçip girdiğinizde ve o tabloya bastığınızda ay içerisinde hangi tarihlerde fiyatların yüksek hangi tarihlerde düşük olduğunu görebiliyorsunuz. Böylece o tabloya bakarak, eğer tarihler de uygunsa kendi planınızı değiştirme imkanına sahip oluyorsunuz.

Şu ana kadarki uygulamalarda girişi-çıkış tarihini yazıyordunuz, size fiyat bilgisi veriliyordu. Ama hangi tarihlerde daha uygun fiyatlar alabileceğinizi anlamanız o kadar kolay değildi.

Bunun yanı sıra arama keylerini (anahtarlarını) bolca kategorize etmeye çalıştık. Örneğin tek bir harfe basınca hemen en çok arananları görmeye başlıyorsunuz.

Mesela ‘RO’ yazınca Türkiye’deki tüm romantik otelleri, ‘BA’ yazınca Türkiye’deki balayı otellerini görebiliyorsunuz. Bunların yanında bir takım özellikleri de sistemin içine katmaya çalıştık.

’07’ yazınca hemen Antalya otellerini ‘Pişmaniye’ yazdığınızda İzmit otellerini göstermeye başlıyor.

Peki, M-otel nasıl para kazanıyor?

Yönlendirmeler üzerinden para kazanıyoruz. Yani yönlendirdiğimiz sitelerden rezervasyon yapılırsa eğer, acente komisyonu alıyoruz. Kullanıcı hangi siteyi seçerse, rezervasyonu oradan yapıyor. Yani m-otel rezervasyon yapılan bir site değil. Bu anlamda çok fazla ticari bir kaygısı yok. Biz otel bilgisi verme konusunda iddialı olmaya çalışıyoruz.

M-otel.com’un içerisine Türkiye’deki bütün otelleri koymaya çalıştık. Otel portföyümüzde Türkiye’de 25 bin datamız var. Bunlar sadece otel değil aynı zamanda apart, pansiyon, küçük otel gibi yapılarda bulunuyor. Bunların hepsi tabii online satılabilir konumda değil. Eğer tesisi bizim irtibatta olduğumuz bir yer online olarak satıyorsa onun fiyatını da gösteriyoruz.

Dominant Yazılım: B2C markalarımız için uygun bir partnerle işbirliği yapabiliriz

Источник: https://www.turizmgunlugu.com/2018/07/26/m-otel-ile-tatilinizi-hayalinize-gore-planlayin/

Tatilinizi Planlamak için Kullanabileceğiniz Uygulamalar – MediaTrend

Sağlığınıza Göre Tatilinizi Planlayın!

Tatilinizi Planlamak için Kullanabileceğiniz Uygulamalar konusunda arayış içerisindeyseniz, tatilinize keyif katacak bu uygulamalar tam sizlik.

Seyahat uygulaması pazarı son dönemde iyice olgunlaştı ve gün geçtikçe daha fazla yanıltıcı uygulamanın marketlerde sıralandığını görüyoruz.

Öte yandan tatilimize renk katacak, daha fazla keyif alacağımız uygulamalara da ihtiyaç duyuyoruz. Mobil cihazlarımız ise kuşkusuz seyahatlerimizin her anında en büyük yardımcımız haline geldi.

Planlamadan keşfetmeye, unutulmaz anları kayıt etmekten boş vakitleri değerlendirmeye, hemen her ihtiyacımız için telefonumuza sarılıyoruz.

Kişisel olarak yeni uygulamaları denemek konusunda oldukça cömert davrananlardanım. Her ne kadar yeni uygulamalar mevcut kullandığımız uygulamaların tahtını sarssa bile, bazılarının yerini dolduramadığını düşünüyorum. Bu açıdan uygulama önerilerimde hem yenilere hem de benim için değişmez olanlara yer verdim.

Tatiliniz için ilham alın.

Tatilinizi Planlamak için Kullanabileceğiniz Uygulamalar

Tatilinize değer katacak ve güvenle indirip, kullanabileceğiniz uygulamaları dört gruba böldüm.

İlham alın, keşfedin.

İlk önce tatiliniz için ilham alabileceğiniz uygulamalarla başlayalım.

Tatil amacınız rahatlamak mı, yeni yerler keşfetmek mi, yeni insanlarla tanışmak mı, yoksa tam bir kararsızlık içerisinde misiniz… İşe ilham almakla başlayın. Bunun için en faydalı temel uygulamalar kuşkusuz Pinterest ve Instagram.

Bölge ve mekan araştırmaları için önce yakın dostlarınızın hesaplarını inceleyin. Ardından kullanacağınız uygulamanın sunduğu özelliklere göre etiket, pano, başlık ve konum gibi alanlar üzerinden araştırmalarınızı derinleştirin.

Organize ve planlı tatil sevenlere.

Tatilinizi Planlamak için Kullanabileceğiniz Keşif Uygulamaları

TripIt

Organize ve planlı tatil geçirmek isteyenler için önerdiğim TripIt tam bir cankurtaran.

  Uygulama üzerinden uçuşlar, güzergahınızdaki oteller, araç kiralama şirketleri gibi ihtiyaç duyacağınız tüm adreslere kolayca ulaşıp, rezervasyonuzu yapabilirsiniz.

Aynı zamanda seyahat planlarınızı arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilir, seyahat planları oluştururken ya da havaalanında karşılama hizmeti gibi şeyleri ayarladığınızda senkronize edebilirsiniz.

Hitlist

İlham sonrası biraz daha fikre ihtiyaç duyuyorsanız bu yardımcı uygulamayı da denemenizi öneririm. Kıtalar, bölgeler, plajlar, adalar, turlar ve daha pek çok alanda geniş arama olanağı sunan uygulama, bolca yönlendirici fikri sıralıyor. Esnek tarihlere veya varış noktalarına gore uçuş fırsatlarını da bulabileceğiniz uygulama vazgeçilmeziniz olmaya aday.

Guides by Lonely Planet

Lonely Planet çevrimdışı haritalar, görülmesi gereken yerler, semt rehberleri, sesli rehberlik gibi özellikleri bulunan ve uzmanların tavsiyesiyle desteklenen harika bir uygulama. Türkçe dil desteği de var.

Rezervasyon yapın, rahat edin.

Rotanızı belirledikten sonra en uygun ulaşım ve konaklama fırsatları için aşağıdaki uygulamalardan birini seçebilirsiniz.

Tatilinizi Planlamak için Kullanabileceğiniz Rezervasyon Uygulamaları

Seyahatlerinizi planlarken kullanıcı yorumlarını dikkate alıyorsanız bu uygulamaları baştacı edebilirsiniz. Uygulamaların kullanımı çok pratik ve rezervasyon yapma şansınız da var.

 • TripAdvisor
 • OtelSonDakika – Otel Rezervasyon
 • Ucuzabilet
 • Skyscanner
 • Expedia
 • Airbnb
 • Trivago

Tatilinizi Planlayın

Ben gibi tatlı/tatsız sürpriz sevmeyen biriyseniz en güzel tatil kontrolünüz altında olan ve ne yapmanız gerektiğine fazla kafa yormayacağınız bir tatildir. Yeni bir ülkeye, şehre, beldeye, kasabaya adımınızı atmadan önce tatilinizi planlamak için biraz çalışın derim.

Tatilin Tadını Çıkarın

Artık tatile çıkmaya hazırsınız. Bundan sonra tek yapmanız gereken aşağıda sizin için sıraladığım tatil anılarınızı ölümsüz kılacak yardımcı uygulamaların keyfini çıkarmak.

Storyo – Clever video journals

Storyo ile çektiğiniz kısa klipleri, sosyal medyada paylaştığınız içerikleri ve daha da fazlasını video haline getirmenize olanak sağlıyor. Kolayca oluşturabileceğiniz videolar için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Fotoğraf rulonuzda kullanmak istediğiniz fotoğrafları, ilgili iletilerinizi, dilerseniz harita bilgilerini seçin, çalışmanızın en başında ve en sonunda yer alan fotoğrafları belirleyin. Seyahat videonuz hem paylaşılmaya hem de arşivlenmeye hazır.

Journi Journal & Photo Book

Seyahat anlılarınızı birer kitapçığa dönüştürmek ister misiniz? Bu uygulama ile seyahat kitapçıkları oluşturmak çok basit hale getirilmiş.

Tatilde kitap ve dergilerinizi yanınızda taşımaya ne dersiniz?

Bunun için özel bir cihazınız olmasa bile tablet ve telefon size yeterli gelecektir. Tatilinizi unutulmaz kılmaya aday diğer uygulamalar için “En İyi Seyahat Uygulamaları” başlıklı yazımı okumanızı da öneririm.

En İyi Seyahat Uygulamaları

Şimdiden hepinize iyi tatiller dilerim, fayda görmeniz dileğiyle.

Источник: https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/tatilinizi-planlamak-icin-kullanabileceginiz-uygulamalar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.