Sağlık İçin Bak!

Askerlik için Sağlık Raporu

Sağlık İçin Bak!

Askerlik için sağlık raporu konusuna geçmeden önce genel birkaç bilgi verelim.

Özellikle Türk toplumu açısından kutsal bir anlam da ifade etmekte olan askerlik vazifesi için vakti gelmiş bulunan erkek fertler, gerek öğrenim durumları ve gerekse mesleki özelliklerinin belirlenmesi işlemlerinin yanı sıra, askerlik görevine uygun bir durumda olup olmadıklarının da tespiti maksadı ile bir takım sağlık muayenelerine tabi tutulmaktadırlar.

Askerlik yoklaması adı ile zikredilmekte olan bu uygulamaların tamamı halledilmeden önce, hiç kimsenin silah altına alınması mümkün olamamaktadır. Bu bağlamda, söz konusu işlemler içindeki en belirleyici unsur olarak ön plana çıkmakta olan askerliğe elverişlilik sağlık raporunun alınma süreci ve prosedürleri hakkında, sıkça kafalarda soru işaretleri belirmektedir.

Askerlik için Sağlık Raporu Nasıl Alınır ve Nereden Alınır ile ilişkili görsel.

Askerlik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Yapılan yeni düzenlemeler doğrultusunda, artık yalnızca askeri hekimler ya da tam teşekküllü devlet hastanelerinde mevcut bulunan heyetlerce verilmesi uygun görülen, ulaşması zor sağlık raporu sistemi rafa kalkmış; yoklama işlemleri için müracaat edildiği takdirde, askerlik şubeleri tarafından teslim edilen ilgili belgelerin alınmasının ardından, öncelikli olarak bir aile hekimine ulaşılması yeterli bulunmuştur.

Aile hekimlerince gerekli muayenelerin yapılıp; boy, kilo gibi kişisel ölçümlerin de tamamlanmasının ardından, görülür derecede bir problem olmadığı takdirde, ‘askerliğe elverişlidir’ ibareli sağlık raporunu almak, son derece kolay ve hızlı bir yöntemdir. Ancak eğer aile hekiminin gözüne çarpan herhangi bir problem teşkil edici unsur bulunursa; rapor vermemekte ve ilgili bir uzman hekime se edebilmektedir.

Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Halk arasında, askerliğe elverişli olmayan kimseler için bu doğrultuda yazılan raporlara; ‘çürük raporu’ denilmektedir. Askerlik muayeneleri esnasında, bu tip sorunlara oldukça sık bir biçimde rastlamak mümkün olmaktadır.

Bu rapor, gerçekten çeşitli problemler nedeni ile askerlik vazifesini yapamayacak durumda olan bireylerin korunması amacına hizmet etmekle birlikte; art niyetlere sahip bulunan kişiler tarafından da bilinçli olarak alınmaya çalışıldığı da gözlemlenmektedir.

Daha önceki yıllarda, askerlik için sağlık raporu vermeye yetkili olmayan aile hekimleri; söz konusu durumlara karşı oldukça dikkatli ve titiz davranmak durumunda kalmaktadırlar.

Bu nedenle, ilgili doktorların işlerini biraz daha kolaylaştırmak ve fertlerin de kendileri için en iyi sonuçlara ulaşabilmeleri adına; bilinen tüm rahatsızlıkların en ince ayrıntıları ile aile hekimleriyle paylaşılması büyük bir önem arz etmektedir.

Aksi takdirde, toplumsal önyargılar nedeni ile sırf askerliğe elverişli değildir raporu almaktan çekinenler; askerlik vazifesi sırasında, çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmak zorunda kalmaktadırlar.

Askerlik için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Geçmiş dönemlerde sadece askeri hekimler tarafından verilebilen bu askeri sağlık raporu şimdilerde aile hekimleri tarafından verilmektedir. Üstte de bahsettiğimiz gerekli belgeleri yanınıza alıp bağlı olduğunuz aile hekimliğine müracaat ederek muayene işlemlerini başlatabilirsiniz.

Aile hekiminiz sizi muayene edecek gerekirse kan tahlilleri ve ileri görüntüleme tetkikleri ile incelemelerde bulunacaktır. Şimdi askerlik için sağlık raporunda nelere dikkat edilir konusuna değinelim.

Askerlik için Sağlık Raporunda Nelere Bakılır?

Temelde aile hekiminiz ilk olarak tıbbi geçmişinizi sorgulayacaktır. Daha önce geçirdiğiniz bir hastalık olup olmadığı bilmediğiniz hastalıkların tespit edilebilmesi açısından önemlidir. Ailenizde yaygın olan rahatsızlıklar veya nadir görülen hastalıkların varlığı yine hekiminizin sorgulayacağı önemli hususlar arasındadır.

Askerlik için sağlık raporu alacak bireylerde boy ve kilo ölçümleri yapılır. Şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi sistemik hastalıkların tespiti için aç karnına kan vermesi gerekebilir.

Bu açıdan muayenelere sabah erkenden gitmeniz zaman kayıplarının önüne geçecek ve askerlik için sağlık raporu alım süresini kısaltacaktır.

Aksi takdirde kanınızı verdikten sonra ertesi gün tekrar gelerek sonuçlarına baktırmanız gerekir.

Detaylıca bir fizik muayene yapacak olan aile hekiminiz tüm sistemleri inceler ve raporunu tamamlayarak size verir.

Rapor Üzerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer yandan, rapor alındığı anda ise ‘askerliğe elverişlidir’ ibaresinin, rapor üzerinde kırmızı kalem ile yazılmış olması, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur.

Buna, belgede yer alması gereken ilgili tarih ve belge protokol numarası gibi diğer ögeleri de eklemek gerekmektedir. Aksi takdirde, askerlik sağlık raporları geçerli olarak kabul edilmemektedir.

Bu konu ile ilgili olarak aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Источник: https://doktordanhaberler.com/askerlik-icin-saglik-raporu/

Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Faydalanırım? – Sesan

Sağlık İçin Bak!

Evde hasta bakımı uzun soluklu ve zorlu bir süreçtir. Hem manevi hem de maddi olarak aileleri olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu süreçte yapılması gereken sağlık tetkiklerinin de kesintisiz devam etmesi gerekir. Bunun için hastanın belirli sürelerde hastaneye gitmesi gerekir.

Ağır bir hastanın sıklıkla hastaneye gitmesi veya bir yerden başka bir yere transferi çok zordur. Bu nedenle rutin kontrollerin evde yapılması hastalar ve yakınları için konfor sağlamaktadır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın sağladığı bazı ücretsiz hizmetler mevcuttur.

Bunlardan bir tanesi Evde Sağlık Hizmetleri’dir.

Bu hizmet özellikle evde bakılan hastaların ve hasta yakınlarının merak ettiği önemli bir konudur. Sağlık Bakanlığı bu hizmeti ücretsiz olarak sağlamaktadır. Hastanelerde kurduğu ekipler her hastayla özel olarak ilgilenmektedir. Peki bu hizmeti nasıl alacağız?

Ücretsiz olan bu hizmeti nasıl alacağımıza dair biraz araştırma yaptık ve aşağıdaki bilgileri sizin için derledik.

Şu anda Türkiye’nin her ilinde bu hizmet kamu hastaneleri tarafından verilmektedir. Bu hizmete başvurmak için 444 38 33 no’lu hattı arayıp kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kaydınızla ilgili yapılan incelemeden sonra ihtiyacınız olan evde sağlık hizmetini alabiliyorsunuz.

Kayıt için Ek-3 Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formunun doldurulup İl Sağlık Müdürlüğünün Evde Sağlık Hizmetleri bölümüne teslim edilmesi gerekiyor. Formda belirtilen bazı detayların aile hekiminiz tarafından doldurulması gerekiyor.

Yapılan ziyaretlerde öncelikle hastaların tıbbi geçmişleri öğreniliyor. Kullandığı cihazlar ve ilaçlar inceleniyor. Tansiyonları ve kan şekerleri ölçülüyor. Fizik muayeneleri yapılıyor. Yatak yarası olan hastaların da pansumanları yapılıyor.

Vücudunda bası yarası bulunan hastalar yara bakım takip programına alınıyor. İhtiyaç halinde sonda uygulamaları da yapılıyor.

Evden sağlık kurumuna ve sağlık kurumundan eve transfer işlemleriyse “Evde Sağlık Hizmetleri Hasta Nakil Ambulansları” tarafından yapılıyor.

Evde sağlık hizmetlerinin kapsamı aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

1. Hastaya konulmuş olan tanı ve planlanan tedavi çerçevesinde, bulunduğu ev ortamında muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi.

2. İlacın reçete edilmesindeki özel düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla, uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen ilaçların reçete edilmesi.

3. Tıbbi cihaz ve medikal malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması.

4. Hastanın ve ailesinin, evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler ile hastalık ve bakım süreçleri hakkında bilgilendirilmesi.

5. Hastaya, evde kullanması gereken tıbbi cihaz ve ekipmanlar konusunda, eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesi.

6. Gerekli görülen hallerde hastanın ilgili sağlık kuruluşuna ve/veya sağlık kuruluşundan evine nakli.

Evde sağlık hizmetlerini vermek üzere 3 tip birim oluşturulmuştur:

1. T Tipi: Toplum Sağlığı Merkezlerine bağlı olarak kurulan birimlerdir. Evde sağlık hizmetini öncelikli olarak sunmakla görevlidir.

2. H Tipi: Hastanelere bağlıdır. Öncelikli olarak uzman hekim konsültasyonu, fizyoterapi gibi T tipi birimler tarafından verilmesi mümkün olmayan hizmetlerin sunumuyla mükelleftir.

3. D Tipi: Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı Ağız Diş Sağlığı Merkezleri bünyesinde kurulan birimlerdir.

Bir Hasta Yakınımızın Tecrübeleri

Bir hasta yakınımızın bizimle paylaştığı bilgileri aşağıda belirtiyoruz. Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz Nurettin Metin.

Yazan: Nurettin Metin

Sayın Celil Çağlar Özlü,

İyi niyetli gayretleriniz için teşekkür ederim. Size yılların tecrübesi ile evde bakım hizmetlerinin yapısı ile ilgili bilgi ve tecrübelerimi aktarayım. Siz de paylaşımda bulunun.

Evde bakım hizmetleri adıyla örgütlenen kurumdan en iyi yardımı alacak olanlar sadece yaşlı ve hem yaşlı hem yatalak hastalardır. Ayrıca sadece mesai saatleri içinde çalıştıkları için acil olmayan sorunlar için çalışıyorlar. Ancak benim oğlum gibi ventilatörlü hastalar için hiç ama hiç yararları olmuyor.

Öncelikle hasta nakil araçları donanımlı olmadığı için (hasta tasıma gereçleri, oksijen donanımı ve nakil aracı yani ambulans yerine kullanılan araçlarında) yetkili doktor ve hemşire yok. Kısaca sadece nakil aracı, ambulans değil.

Ayrıca her hastanede bir hemşireleri var ve hemşirenin yaptığı tek işlem hasta girişini sizin yerinize yaptırmak o kadar. Hastanın yattığı acilde veya muayene için getirildiği serviste sizin yanınızda ve yol gösterici olmuyorlar. Hastanede kendilerine tahsis edilen odalarında oturuyorlar.

Eğer ısrarcı olursanız taşeron firma elemanlarından birini sizin yanınıza veriyorlar. Bizim gibi hastalar için tek çözüm yolu 112 ambulanslarıdır.

Diğer bir konu da evlere ziyaretlere geldikleri ve yatak yarası pansumanlarını yaptıkları, rapor çıkarılmasına yardımcı oldukları sadece şehir efsanesidir. Bu tür hizmetlerin tamamını aile hekimleri yerine getirmekte.

Evde bakım hizmetleri kuruluş amacı güzel olan ama uygulamada en azından İzmir’de iflas etmiş bir uygulamadır. Reklamlarda gösterilen görüntüler tamamen reklamdır. Bu benim İzmir’deki uygulama hakkındaki yaşadığım ve birebir tanıklığım olan konulardır.

Ancak Ankara’da bu uygulamanın daha düzenli yürüdüğünü orada yaşayan yakınlarım belirtiyorlar.

Dileğim her yerde ve her hasta için bu sistemin çalışır olmasıdır. Yine de yararlı olabildiği insanlar adına sevindiren bir uygulama. Saygılar.

Evde sağlık hizmetlerinden faydalandınız mı? Bu süreçte herhangi bir sorun yaşadınız mı? Aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşır mısınız?

Soru Sor & Yorum Yap »

Источник: http://sesanltd.com.tr/saglik-bakanligi-evde-saglik-hizmetlerinden-nasil-faydalanirim/

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi?

Sağlık İçin Bak!

Sağlık ocaklarında verilen Aile Hekimliği Hizmetlerinden yararlanmak için illa sigortalı olmaya gerek yoktur sigortasız olanlarda  yani sosyal güvencesi olmayan ve işsiz olanlarda sağlık ocaklarında Aile Hekimliği Hizmetinden yararlanabilir.

Sağlık ocaklarındaki doktorlara muayene olmak isteyenler MHRS sisteminden randevu alabilecekleri gibi, Sağlık ocaklarına giderek sıra numarası alarak muayene olabilirler.

Sağlık ocağında muayene olanların muayene ücretleri, eczaneden ilaçları temin ederken sistemden gözükmektedir ve ilaçlar yazılan reçete ile alınırken beraber ödenerek ilaçlar ile birlikte muayene ücreti ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.

Sgortasızlar sağlık ocaklarında muayene olabilirler.

Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar?

Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir  işte çalışmayan ve sigortasız olanların Kaymakamlıklarda ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek gelir testi yaptırmaları ve yapılan gelir testi sonucunda hesaplanacak olan Genel Sağlık sigortası prim borçlarını düzenli ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanabilirler.

Genel Sağlık sigortası primleri  asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Herkesin ödeyeceği GSS primleri değişiklik göstermektedir.

Çünkü gelir testinde o hanede yaşayan kişilerin eş, çocuk büyükanne ve büyükbabanın aylık gelirlerinin toplamlarının kişi başına düşen gelirlerinin asgari ücretin üçte birine denk gelen rakamlarına göre hesaplanarak belirlenen GSS primlerini  ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmak mümkündür.

Sağlık ocaklarında muayene olanlarda Genel sağlık sigortası kapsamına giren ve GSS primlerini düzenli ödeyen kişilerde ücretsiz olarak muayene olabilirler.

Bunun haricinde sosyal güvencesi olmayan, GSS primlerini ödemeyen, emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olunan kişinin GSS kapsamı dışında kalan kişiler sağlık ocaklarındaki sağlık hizmetlerden muayene ücretleri kesilecektir.

Bu ücret ilaçlar eczaneden alınırken alınacak ücrete eklenerek tahsil edilmektedir.

Yani sağlık ocağından alınan sağlık hizmetinin bedeli ilaçların üzerine eklenerek kişilerden tahsil edilir. Bunun için her muayene sonrasında ödeyeceğiniz muayene ücretinin ne kadar olduğuna dair eczaneden makbuz alarak ödediğiniz muayene ücretinin takibini yapabilirsiniz.

Haksız yere alınan muayene ücretlerine itiraz etmek için mutlaka eczanelerden alınan makbuza ihtiyaç olacağından, fatura ile birlikte kesilen muayene  ücretinin makbuzunu da eczaneden almayı unutmayınız.

Bu makbuzlar Gelir testi yaptırdıktan sonra ilçe Kaymakamlıklarında ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından talep  edilen yardımlarda ibraz edilerek makbuzun karşılığında ücreti Kaymakamlıktan geri alabilirsiniz.

Gelir testinin nasıl yapılacağını SGK gelir testi başvurusu linkinden öğrenebilirsiniz.

Sigortasız Hastalardan Alınan  Devlet Hastane Muayene Ücreti Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücreti olan 30 TL muayene ücreti ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler ve vezneden verilen paralı hasta muayene ücret makbuzunu da ilçe Kaymakamlıklarında ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ibraz ederek sizden alınan ücreti geri alma imkanınız olacaktır bu nedenle makbuzları atmayınız ve tahsili için vakfa ibraz ediniz.

Sigortasız ve işsiz olanlar Aile hekimliği hizmeti almak için sağlık ocaklarına giderek muayene olabilirler.

Ayrıca misafir olarak bir yerden bir yere gidenler misafir hasta olarak aile hekimliklerine muayene olabilirler. Yaşanılan bölgedeki aile hekimliğini de değiştirmek istediğinizde bu talebiniz olumlu olarak karşılanır.

Ayrıca işsiz fakat genel sağlık sigortasına sahipseniz de istediğiniz aile hekimliklerinde ve sağlık ocaklarında muayene olmanız mümkündür. Misafir hastalardan ekstra ücret talep edilmemektedir.

Ancak bulunduğunuz bölgede 3 aydan fazla kalacaksanız hekim değişikliği yapmanız gerekiyor.

Muayene Katılım Ücreti

Devlet hastaneleri, aile hekimlikleri, özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde muayene olduğunuzda SGK tarafından ödenen bedeller dışında sizden ücret talep edilmektedir.

İlaç kesintilerinin maaşınızdan yapılmasının yanı sıra bir kısmı da yine kurum tarafından ödenmektedir. Sağlık hizmeti alanlar tarafından ödenen tutarlara katılım payı adı verilir.

Bu pay emeklilerden yüzde 10, çalışanlardan ise yüzde 20 oranında alınmaktadır.

Emeklilerin ilaç katılım payları maaşlarından yapılan kesintiler yolu ile tahsil edilir. Çalışanlar ise ilaç kesintilerini eczanelere öderler. Sigortalıların güncel muayene ücretleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Devlet hastanelerinde 6 TL
  • Özel sağlık hizmeti verilen yerlerde 15 TL
  • 2. ve 3. sağlık hizmetlerinde 7 TL
  • Üniversite hastanelerinde 8 TL olarak ödeniyor.

Diş muayenesi ve ayakta muayene ücretleri ile eczaneye yapılmaktadır.

Источник: https://www.devletdestekli.com/sigortasi-olmayanlar-saglik-ocagina-gidebilir-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.