Sağlık Profesyonelleri İçin Gebelik Uygulaması

içerik

Gebelikte Böbreklere Dikkat! | Yeditepe Üniversitesi Hastanesi

Sağlık Profesyonelleri İçin Gebelik Uygulaması

Kadınların en özel dönemlerinden olan gebelikte vücutta birçok değişim bir anda gerçekleşiyor. Hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından bu değişimleri yakından takip etmek, gerekli önlemleri almak son derece önem taşıyor.

Gebelikte ilk değişime uğrayan organın böbrekler olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, “Gebelikte önce böbrek değişir. Böbreğin çalışması, süzmesi ve dolayısıyla kişinin tansiyon durumu gebelik öncesinden farklıdır.

O nedenle gebelik muayenelerinde böbrekler dikkatli takip edilmelidir” dedi. Olası sorunların önüne geçmek için, planlı gebelik ise öncesinde mutlaka idrar tahlili ve tansiyon ölçümünün yapılması ve bilinen böbrek yetmezliğinin olup olmadığına bakmak gerekiyor. Prof. Dr.

Gülçin Kantarcı, gebelik döneminde ortaya çıkabilecek böbrek sorunları hakkında bilgi verdi.

Gebelikte Yüksek Tansiyon

Böbreğin çalışması, süzmesi ve dolayısıyla kişinin tansiyon durumu gebelikten öncesinden farklılık gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, daha önce böbrekleriyle ilgili sorunu olmayan kadınlarda da gebelik döneminde böbrek hastalığının çıkabileceğine dikkat çekti. 

Gebelikte böbreğe bağlı en sık görülen rahatsızlığın gebelikte yüksek tansiyon (hipertansiyon) olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Genellikle ilk üç ayda tansiyon düşer. İkinci 3 ayda tansiyon normal sınırlara çıkmaya başlar.

Bir diğer rahatsızlık da gebelikte farklı nedenlerle hipertansiyonun şiddetlenip preeklampsi denen hastalığın ortaya çıkmasıdır. Genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra hipertansiyon tespit edildi ise preeklamsi olabilir.

Bu kişilerin daha önce bilinen böbrek hastalığı veya hipertansiyonu yoktur. Beraberinde şişlik, ödem, protein kaybı olur. Bazı ilerleyen formlarında daha şiddetli hale gelirse, hızla ilerlerse nöbet geçirmeye kadar varabilir.

Buna da eklampsi denir ve genellikle 20 yaş civarındaki genç gebelerde ve ilk gebeliklerde daha fazla görülür.”

Daha önceki gebelikte preeklampsi geçirenler, annesinde preeklampsi öyküsü bulunanlar, çoğul gebelikler, hipertansiyon, kronik böbrek hastalığı, antifosfolipid antikor sendromu, damarsal ve yumuşak doku hastalıkları, şişman ve diyabeti bulunan gebelerde preeklamsi daha sık görülüyor.

Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, son yıllarda yapılan çalışmalarda plasenta (bebeğin anne karnında ihtiyaçlarını sağlayan, besinleri bebeğe getiren, atıkları toplayan, bebeğin büyümesini sağlayan yapı) tarafından salgılanan büyüme hormonu düzeylerinin takibi ile preeklamsi tanısının erken konabildiği gösterdiğine işaret etti.

Preeklamsi Hem Gebeyi Hem de Bebeği Etkiliyor

Yüksek tansiyonun hem gebeyi hem de anneyi yakından ilgilendiren bir sorun olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, gebelikte hipertansiyona bağlı olarak idrarda protein kaçağı oluşması durumunda beyin kanaması hatta annenin yaşam kaybına kadar varabilen ciddi sonuçların ortaya çıkabileceğini söyledi.

  Ayrıca gebelik hipertansiyonun çok iyi takip ve tedavi edilmemesi durumunda bebekte büyüme geriliği ya da düşük ağırlıklı doğum da meydana gelebiliyor.

Bu nedenle, gebelikte yüksek tansiyon, preeklamsi ve eklamsisi olan bireylerin hem kadın doğum uzmanı hem de nefroloji uzmanı tarafından yakından takip edilmesi gerekiyor.

Tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 5 kadarında preeklamsi görülüyor. Genellikle ilk ve ileri yaştaki gebeliklerde daha sıklıkla karşılaşılıyor. 

Sadece risk grubunda olan gebelerin değil tüm gebelerin preeklamsi için taranması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, “Gebelik öncesi ve/veya erken genellikle sadece idrar tahlili ve kan basıncı ölçümü yapılması preeklemasinin kronik hastalıklardan ayırt edilmesinde önemlidir. Takiplerde de bu ikisinin takibi ile hem anne hem de bebeğin yaşamı için çok değerlidir” diye konuştu.


Tekrarlayan Enfeksiyonlar

Gebelerde en sık karşılaşılan bir diğer sorun ise tekrarlayan enfeksiyonlar. Gebelerde, gebe olmayanlara göre artmış idrar yolu enfeksiyon olasılığının daha fazla olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Uzmanı Prof. Dr.

Gülçin Kantarcı, “Böbrek iltihabı gebelerin hayatını etkileyebileceği gibi bebeğin sağlığını da olumsuz etkiler. Ayrıca nefrit gibi bazı hastalıklar da gebelikle beraber şiddetlenebilir.

Gebeliğin özellikle altıncı ayında basınçtan dolayı böbreklerde genişleme ve büyüme de ortaya çıkabilir” diye konuştu. Diyabetik ve kilolu gebelerde enfeksiyon gelişimi riski yüksektir. Gebelikte kilo ve kan şekeri kontrolü sağlanmalı, günde 6-8 su bardağı kadar su içilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu yeterli tedavi edilemez ise annede kanda enfeksiyon ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğum riski vardır.

 Kullanıcılar bunları da aradı: 

Источник: http://www.yeditepehastanesi.com.tr/gebelikte-bobrek-sagligi

Gebelik Sonlandırma, İstenmeyen Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Sağlık Profesyonelleri İçin Gebelik Uygulaması

Çocuk sahibi olmak istemiyorsanız kürtaja alternatif bir yöntem arıyorsanız doğal yollarla gebeliğinize son verebilirsiniz.

Sual: Kürtaj yaptırmak istiyorum, dinimizde kürtaj olmak caiz mi?

CEVAP

Türkiye Gazetesi yazarlarından İlahiyatçı Osman Ünlü hoca’nın cevabı: (Yüz yirmi günden önce, dînini öğretememek, terbiye edememek niyeti ile müdâhale câizdir.) Siz de bu niyette olmalısınız, başka sebepleri karıştırmamalısınız.

Aspirin

Düşüğe yol açabileceğinden hamilelikte genellikle aspirin almak yasaklanmıştır. Yani eğer istenmeyen hamileliği durdurmak istiyorsanız bu yapılacak en iyi yoldur. Birçok insan hamileliğin ilk aylarında aspirin almanın düşük riskini 7 kat arttırdığına inanmaktadır. 

Aspirin sağlıklı fetüs gelişimi ve başarılı bir hamilelik için çok önemli olan rahim uzantısını parçalayarak düşüğe neden olmaktadır.

2-3 gün boyunca düzenli aralıklarla 4-10 aspirin tablet alın. Başarılı sonuç şansını arttırmak için, avokado, maydanoz, zencefil, kahve gibi gıdaları da dahil edin.

Maydanoz

Maydanoz en etkili çocuk düşürme yöntemlerindendir.

 • Bir avuç maydanoz yaprağını yıkayın ve temizleyin.
 • Yaprakları 1 bardak suyla karıştırın.
 • Maydanoz suyunu hemen tüketin.
 • Tüketimi günde 2-3 kez tekrarlayın.

Mavi Kohoş

Mavi kohoş etkili adet hızlandırıcı özellikleriyle en popüler bitkilerden biridir. İki temel bileşen içerir – rahmi daraltmayı desteklemede etkili oksitosin ve caulosaponin.

Aynı zamanda vücudumuzdaki östrojen seviyesini arttıran östrojenik bir bitki olduğu düşünülür.

 • 1 bardak suyu ılıyıncaya kadar ısıtın. Kuru mavi kohoş kökü ekleyin ve 20-30 dakika kaynatın.
 • Ateşten alın, biraz soğumasını bekleyin ve için.
 • Bunu günde 3-4 kez tekrarlayın.

Mugwort Bitkisi (Pelin otu, Artemisia Bitkisi)

Pelin otu en iyi bitkisel düşük kürlerinden biridir. Bunu ilk aylar boyunca tüketmek erken evrede düşüğe yol açabilir.

Uygulaması

 • Birkaç avuç dolusu pelin otu yaprağını kurutun ve toza dönüştürün.  
 • Bir bardak sıcak suya bu tozdan 1 tatlı kaşığı ekleyin.
 • Üstünü kapatın ve 5-7 dakika demleyin.
 • Süzerek için.
 • Bunu günde 3 kez tekrarlayın.

Not: Bu düşük çayını günde 3 kereden fazla, 6 gün için sürekli tüketmekten kaçının. Bu bitki çayının aşırı tüketimi böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Ananas

Ananasın düşüğü doğal yöntemlerle başlatan en etkili yollardan biri olduğu düşünülür. C vitamini ve bromelayin denilen enzim bakımından zengindir. C vitaminin östrojen seviyesini arttırdığını ve düşüğe yol açan progesteron seviyesini azalttığını bilmekteyiz.

Bromelayin rahim duvarının daralmasını, rahim boynunun yumuşamasını ve proteinlerin parçalanmasını sağlar. Yeni oluş fetüs proteinlerden oluştuğundan, bromelayin tüketmek kanama ve düşüğe yol açabilir. Bu süreç hamileliğin ilk 3 ayında etkili şekilde işler.

 • Keskin bir bıçak kullanarak ananasın kabuğunu soyun.
 • Küp küp doğrayın ve 1 bardak suyla karıştırın.
 • Bir bardağa dökerek için.
 • Ananas suyu veya smoothiesini günde 2 kez tüketin.
 • Alternatif olarak her gün birkaç kase ananas da tüketebilirsiniz.

Kurt Üzümü

Kurt üzümü doğal şekilde düşüğe yol açan yüksek miktarda C vitamini içerir. Bunun yanında, rahim daralmasını sağlayan ve düşüğe yol açan organik azot maddesi betayin içerir.

 • Bir avuç taze veya kuru kurt üzümü tüketin. 10 gramdan fazla tüketmediğinize emin olun.
 • Yedikten sonra hemen bir bardak su için.
 • Düşük süreci başlayana kadar her gün tüketimi tekrarlayın.

Not: Kurt üzümü kan basıncını yükselten betayin bileşeni içerir, yani eğer yüksek kan basıncı probleminiz varsa tüketmekten kaçının.

Çin Mersin Balığı

Çin mersin balığı doğal düşük başlatıcı olarak kullanılan bir Çin bitkisidir. Rahim duvarı daralmasını hızlandırır ve adet kanamasını tetikler. Hamileliği durdurmada doktor tarafından reçete edilen düşük haplarıyla benzer etkiye sahiptir. Bu süreç sadece hamilelik 4 haftadan azsa işler.

Süreç:

 • 1 bardak suyu kaynatın ve ateşten alın.
 • Biraz soğumasını bekleyin.
 • Bir yemek kaşığı çin mersin balığı tozu ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Bu içeceği düşük başlayana kadar günde 3-4 kez tüketin.

Источник: https://selmasultan.com/gebelik-sonlandirma-istenmeyen-gebelik-nasil-sonlandirilir

İstenmeyen Gebelik

Sağlık Profesyonelleri İçin Gebelik Uygulaması

Bir anlık heves, alınmayan tedbir ve önemsenmeyen sonuç. Dünyada her gün yaşanan ve birçoğunun sonu kürtaj ile biten cinsel birliktelikler. Önlem alınmadığı zaman keyif yerini, strese ve korkuya bırakıyor.

İstenmeyen Gebelik Nedir ?

Çiftlerin, henüz kendilerini anne ve baba olmaya hazır hissetmemelerine rağmen, korunmasız girdikleri ilişki sonrası kadının gebe kalması durumuna, istenmeyen gebelik denilmektedir.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Oluşur ?

İstenmeyen gebeliğin oluşmasında birkaç sebep vardır. Bunlar;

 • Korunmasız girilen ilişki
 • Sürtünme yoluyla ilişkiye girmek ve vajina çevresine boşalmak
 • Yumurtlama döneminin yanlış hesaplanması
 • Spermin ze suyu sanılması
 • Prezervatifin yırtılması ya da ilişki esnasında penisten çıkması
 • Doğum kontrol yöntemlerinin bilinçsiz kullanılması

İstenmeyen Gebelik Nasıl Ortaya Çıkar ?

İstenmeyen gebelik yaşayanların hemen hemen hepsi, aynı açıklamayı yaparlar. “ Bir anda oldu “.

Cinsellik, en kuvvetli dürtülerimizin başında gelir. Özellikle evli olmayan çiftler yalnız kaldıklarında, aralarında yaşanan çekime çoğu zaman karşı koyamazlar. Bunun sonucu yaşanan birliktelik, bilinçsizlik ve kötü şans ile birleşince, kadının hamile kalması kaçınılmaz olmaktadır.

İlişkinin ardından çiftlerde bir korku oluşur. Çünkü evli değillerdir. Toplum ve aile baskısının verdiği stres, evliliğe henüz hazır olmamaları, bu korkuyu tetikler. Durum böyle olduğunda, maalesef ne kadar yanlış ve korkunç olsa da, sonu intihar ile sonuçlanan durumlarla karşılaşmaktayız.

Kimi kadın ise hamile kalmadığına o kadar emindir ki, konunun üzerine hiç düşmez. Adet gecikmesi ile birlikte, aşağıdaki gebelik testlerinden birini yaptırır;

 • Eczaneden alınan gebelik testi
 • İdrar testi
 • Kan testi
 • Ultrason

bu yöntemlerden birinden pozitif sonuç çıkması ile birlikte, artık hayatına bir yön vermesi gerektiğinin farkına varmaktadır. Bundan sonra yapılacak işlem ya çocuğu doğurmak ya da aldırmaktır.

İstenmeyen Gebelikte Bitkisel Çözüm

Gebeliği sonlandıran bitkiler adı altında paylaşılanlar, birer hurafeden ibarettir. Bir kadın doğum uzmanı ya da jinekolog yardımı olmadan, kendi başınıza düşük yaptırtmanız ya da yapmaya çalışmanız, belki bebeğinizi öldürecektir. Ama bu şekilde rahminizde bulunan cenin sizi zehirleyebilir hatta öldürebilir.

İstenmeyen Gebelik İlaç İle Son Bulur mu ?

İstenmeyen hamileliği durdurmak için ilaç kullanımı, maalesef şu an için mümkün değildir. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı, ilaç kullanımı doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Sadece bilgilendirme amacıyla söylemek istediğimiz, Avrupa’da ve ABD’de kullanılan RU486 isimli istenmeyen gebelik hapı.

Sayılı ülkelerde, uzman heyetler tarafından takibi yapılarak kullanılan ilacın yan etkileri olabileceğinden, kendi başınıza kullanmamanız kesinlikle önemlidir. Zaten henüz ülkemizde satışı yoktur.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Sonlandırılır ?

İstenmeyen gebeliği sona erdirmeden önce, sonuçlarını iyi düşünmelisiniz. Bunu düşünmek ve karar vermek için yaklaşık 9 haftanız vardır. Partnerinizle bir araya gelerek, enine boyuna her şeyi konuşmalısınız.

Verdiğiniz karar, bir ömür boyu pişmanlık yaratabilir. Bu kararı verirken sadece kendinizi değil, doğacak bir insanın da hayatını elinden aldığınızı da düşünün.

Çünkü tecavüz mağdurları dışında kürtaj yaptırılması, tüm toplumun vicdanını rahatsız etmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşan çiftlerin önündeki tek seçenek, kürtaj yaptırmaktır. Eğer bu bebek için hazır değillerse, hem kendi yaşamlarını, hem de bebeğin yaşamlarını tehye atmaktansa, kürtaj en sağlıklı sonuç gibi görünür. Fakat kürtaj yapmanın da yasal olarak belirli şartları vardır. Bunlar;

 • Gebeliğin 10 haftayı ( 2,5 aylık ) geçmemiş olması
 • Evli kadınların eşlerinin onayı
 • Evli olmayan, fakat 18 yaşından küçük olan kızlarda anne ve babanın onayı
 • Evli olmayan ve 18 yaşından büyük olan kadınların kendilerinin onayı

Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından cerrahi müdahale yapmak için, aşağıdaki durumlarda onay alınmasına gerek yoktur;

 • Hastaneye gelen ve acil kanaması olan hastanın, müdahale edilmezse hayati teh yaratacağı durumlarda,
 • Gebeliğin 10 haftayı geçtiği zamanlarda, bebeğin anne rahminde ölmesi ya da sakat olması durumlarında, en az 3 kişiden oluşacak bir heyetin alacağı kararla cerrahi müdahale yapılabilir.

Tüm bu şartları taşıyorsanız, uzman hekimin yapacağı ultrason tedavisinden sonra, kısa bir süre içerisinde kürtaj yaptırabilirsiniz.

İstenmeyen Gebeliği Sonlandırmak İçin Söktürücü İğne Kullanılır mı ?

İstenmeyen gebelik çözümleri içerisinde kendisine yer bulamayan yöntemlerden biri de, söktürücü iğnedir. Söktürücü iğne, bebeğin düşmesini sağlamaz. Sadece bazı sebeplerden kaynaklanan adet gecikmesinde kanamayı sağlayabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır ?

Kürtaj yaptırmaya karar verildikten ve gerekli onaylar alındıktan sonra, ya aynı gün ya da istenilen bir günde, hastane ortamında operasyon yapılır.

Ameliyat gerçekleşmeden 5-6 saat önce, herhangi bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir. Anestezi doktoru, genel anestezi ya da lokal anestezi yöntemiyle hastayı uyuşturur.

Yaklaşık 5 dakika süren bu kısa operasyon sonrası kürtaj tamamlanmış olur.

Kürtaj Yaptırdıktan Sonra Ne Olur ?

Operasyon tamamlandıktan sonra odaya alınırsınız. Yaklaşık 1-1.5 saat içerisinde normal yaşantınıza dönersiniz. Su içebilir, bir şeyler yiyebilirsiniz. Kısa bir süre hastanede gözlem altında tutulursunuz. Ardından evinize gidebilirsiniz. Evinize gittikten 5-6 saat sonra, aşırı ağır olmamak kaydıyla gündelik yaşamınıza dönebilirsiniz.

Hastaneden çıkarken doktorunuz size bir takım ilaçlar verecektir. Bu ilaçları 1 hafta süre ile kullanmalı ve bu 1 haftanın sonunda tekrar muayeneye gelmelisiniz. Bu 1 haftalık süre içerisinde cinsel ilişki, yüzme, küvet, banyo, egzersiz gibi aktivitelerden kaçınmalısınız.

Kürtaj yapıldıktan sonraki 3 hafta, kanama olabilir. Panik yapmayın. Bu oldukça normal bir durumdur. Operasyondan yaklaşık 1.5 ay sonra, adet görebilirsiniz.

Eğer doktorunuz size aksini söylemezse, 1 hafta sonraki muayenenin ardından cinsel ilişkiye girebilir, yüzebilir, egzersiz yapabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınır ?

Kürtaj operasyonu yapıldıktan sonraki 3. hafta, hamile kalabilirsiniz.

Kürtaj Olduğum Anlaşılır mı ?

Ailesinden ya da çevresinden gizli kürtaj operasyonu geçiren kadınların en büyük korkularından biri de, kürtaj olduklarının ileride belli olup olmayacağıdır. Ama bu konuda içiniz rahat olmalı. Çünkü ne jinekoloji muayenelerinde, ne de ultrason tetkiklerinde, kürtaj olup olmadığının anlaşılması mümkün değildir.

İstenmeyen Gebelik İçin Dua

Bu son paragraf ekstra olsun dedik. Çünkü arama sonuçlarında epey kişi tarafından merak edildiklerini gördük. Biz de çeşitli araştırmalar yaptık. Fakat bununla ilgili bir dua yok arkadaşlar. Zaten eğer inanan biriyseniz, istisnai haller dışında Allah’ın verdiği canı yalnız Allah’ın alacağını biliyor olmalısınız.

İstenmeyen hamilelik için dua aramak yerine, bilimin size gösterdiği doğum kontrol yöntemlerini uygulayın. Buyurun son bir bonus daha. Aşağıda bazı doğum kontrol yöntemlerini bulabilirsiniz.

 • Doğum kontrol hapları
 • Rahim içine spiral taktırmak
 • İğne yaptırmak ( ayda bir )
 • Prezervatif
 • Dışarı boşalmak
 • Ertesi gün hapı
 • Deri altına yerleştirilen implant
 • Diyafram
 • Kadın kondomu
 • Spermisitler
 • Kadına tüp bağlanması
 • Erkeklerin sperm kanallarının bağlanması

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.fpa.org.uk/help-and-advice/unplanned-pregnancy-abortion

http://www.macleans.ca/society/health/a-new-kind-of-mid-life-crisis-unwanted-pregnancies/

https://en.wikipedia.org/wiki/Unintended_pregnancy

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş İkiz Gebelikte Kaç Kilo Alınır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/istenmeyen-gebelik/

Ektopik Gebelik (Dış Gebelik)

Sağlık Profesyonelleri İçin Gebelik Uygulaması

gebelik.org, Operatör Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Dış gebelik (ektopik gebelik), sperm ile oosit (yumurta hücresi) birleşmesi sonucu oluşan gebelik ürününün normal yerleşim yeri olan rahim içi yerine başka bir yerde ve sıklıkla Fallop tüpünde yerleşmesi ve burada gelişmesi sonucu oluşan normaldışı bir gebelik durumudur ve erken aşamalarda saptandığında ameliyatsız tedavisi mümkündür (Resim).

Tüpün içinde gelişimine devam eden embriyo bir süre sonra etrafındaki dokuyu adeta “eritir” ve belli bir süre sonra bölgedeki damarlardan birinin ya da birkaçının yırtılması sonucu kanama başlar.

Dış gebeliğin en büyük ve hayati tehsi bu kanamadan kaynaklanır. Geç kalınmış bu durumlarda bu kanamayı durdurmak ve hayati tehyi ortadan kaldırmak için sıklıkla ameliyat gerekir.

Günümüzün erken tanı ve tedavi yöntemleriyle hastanın erken dönemde başvurması koşuluyla dış gebelik henüz iç kanamaya yol açmadan tanınmakta ve enjeksiyon şeklinde ilaçlarla ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız tedavi, erken tanı konulduğunda %90'lık başarı oranlarına ulaşmış durumdadır. 

Siz anne adaylarına bu konuda düşen görev dış gebelik geçirme açısından hiç bir risk faktörünüz bulunmasa bile gebeliğinizin en erken döneminden itibaren kontrole gitmenizdir.

Bu kontrolde intrauterin (rahimiçi normal yerleşimli) gebeliğin saptanması mümkün olacak, ya da dış gebelik saptanırsa yine en erken aşamalarda enjeksiyon şeklinde ilaçlarla, ameliyatsız tedaviniz mümkün olacaktır.

Dış gebelik kimlerde daha sık görülür?

Dış gebelik, gebelik ürününün rahim içine ulaşım yolunun tıkanmasıyla meydana gelen bir durumdur. 

Dış gebelik oluşabilmesi için tüplerde meydana gelen daralma öyle bir şekilde olmalıdır ki, sperm vajinadan uterusa ve buradan da tüplere geçip yumurta hücresini dölleyebilmeli, fakat döllenme sonucu oluşan embriyo tüp içinde ilerleyerek rahim içine ulaşamamalıdır. 

Yani tüp içinde ya kısmi tıkanıklık oluşmalı (tam tıkanıklık olursa döllenme de gerçekleşemez), ya da tüplerin “dalgalar” şeklinde embriyoyu uterusa götürücü doğal hareketleri yavaşlamış olmalıdır. Bu durumların oluşumuna yol açan tüm etkenler tüplerde dış gebelik oluşmasına neden olabilir.

Ancak birçok dış gebelik olgusunda aşağıda sayılan etkenlerden hiç birinin olmadığını da vurgulamak gerekir.

Tüplerin etrafında var olan yapışıklıklar

Tüplerin etrafındaki yapışıklık önceden geçirilmiş salpenjite bağlı olarak oluşabileceği gibi özellikle bu bölgede yapılan operasyonlar (kist ameliyatları, daha önce geçirilmiş dış gebelik ameliyatları, tüplere yönelik “tüpleri açma” ameliyatları, tüplerin bağlanması) tüpler etrafında yapışıklık yaparak dış gebelik riskini artırabilir.

Geçirilmiş apandisit ise zamanında ameliyat edilmiş ise (yani apendiks henüz patlamadan önce yapılmışsa) ileri derecede yapışıklık yapması beklenmez. 

Sezaryen operasyonu ise yapışıklıklara neden olmasına karşın dış gebelik riskini artıran bir durum olarak kabul edilmez.

Daha önce dış gebelik geçirilmiş olması

Daha önce bir kez dış gebelik geçirmiş olmak takipeden gebeliğin de %10 olasılıkla dış gebelik şeklinde gelişmesine neden olur.

“Kısırlık” tedavisi

Gerek ilaçlarla (yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar), gerekse müdahalelerle (tüplere yönelik operasyonlar, IVF (tüp bebek)) “oluşturulan” gebeliğin dış gebelik olma riski, kendiliğinden oluşan gebeliklere göre yüksektir.

Bunun en önemli nedeni kısırlık tedavisinde çoğul embriyo oluşma olasılığının artmasıdır. Böylece dış gebelik riski, varolan embriyo sayısı doğrultusunda katlanır ve istatistiksel dış gebelik olasılığına daha “hızlı” ulaşılır.

Dünyada IVF (tüp bebek) yöntemi ile sağlanan ilk gebelik bir dış gebeliktir. 

IVF'de bu durum embriyonun uterus içine “yüksek” yerleştirilmesinden de kaynaklanabilmektedir.

Yaş faktörü

Yaş, tüplerin hareketliliğini azaltır ve böylece gebelik ürününün uterusa ulaşmadan tüpün içinde yerleşme ve gelişme olasılığını artırır.

Çok sayıda kürtaj geçirmiş olmak

Usulüne uygun olarak gerçekleştirilmiş ve sonrasında herhangi bir anormal durum oluşmamış isteğe bağlı kürtajların sayısı ne olursa olsun dış gebelik riskinin artması beklenmez. 

Çok sayıda kürtaj geçirmiş olmak daha çok rahim iç tabakasında yapışıklık ve buna bağlı olarak düşük riskinde artış ya da gebe kalmamaya neden olur.

Ancak yasal sınırı aşmış haftalarda yapılan tahliyelerde, ya da herhangi bir kürtaj sonrasında ciddi enfeksiyonlar gelişmesi durumunda daha sonraki gebeliklerde dış gebelik gelişme riski artar. Kürtajın yasal olmadığı ülkelerde kendi kendine yapılan düşük girişimleri de ciddi enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

Bazı kontrasepsiyon (korunma) yöntemlerinde oluşan gebelikler

Etkinliği yüksek olan yöntemler (tüplerin bağlanması, doğum kontrol hapları, “iğneler”, progesteron ağırlıklı haplar, acil kontrasepsiyon ve spiral, gebe kalma riskini azalttığı için sayısal olarak dış gebelik riskini azaltır.

Ancak bu yöntemlerden herhangi birinin başarısızlığı durumunda ortaya çıkan gebeliğin dış gebelik olma riski oldukça yüksektir (doğum kontrol haplarında meydana gelen başarısızlıklar hariç). 

Bunun en tipik örneği tüplerin bağlanması sonrasında oluşan gebeliktir. Tüplerin “bağlanmış” olmasının yarattığı tüp hasarı dış gebelik oluşumuna zemin hazırlar ve oluşan gebeliklerin %30-40'ı dış gebelik şekinde gelişir.

Diğer yöntemler de (spiral, progesteron ağırlıklı “haplar” ve “iğneler”, acil kontrasepsiyon) rahimiçi gebeliği önlemede oldukça başarılı olmalarına karşın tüplerdeki gebeliği önlemede başarısızdırlar ve oluşan “kaçak” gebeliğin dış gebelik olma riski yüksektir.

Sigara kullanımı

Sigara tüplerin “dalgasal” hareketlerini yavaşlatan bir etkendir. Bu yüzden özellikle günde bir paketten fazla sigara içen anne adaylarında dış gebelik oluşma riski artar.

Genital kitleler

Tüplere dışarıdan baskı yapabilecek olan büyük miyom ya da over (yumurtalık) kistleri dış gebelik oluşumuna zemin hazırlayabilirler.

Dış gebelik ne sıklıkta görülür?

Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere 30 yıldır dünya genelinde dış gebelik oransal olarak artmaktadır.

Amerika'nın son verileri tanısı konmuş gebeliklerin 1000'de 16'sının dış gebelik olduğunu ve bu sayının 1970'e göre beş kat arttığını göstermektedir.

 Aynı veriler dış gebeliğin görülme aralığının en sık 35-44 yaş olduğunu, anne ölümlerine dış gebelik katkısının %15 olduğunu ve anne ölümlerinde dış gebeliğin ikinci sık görülen neden olduğunu göstermektedir.

Dış gebelik neden artıyor?

Dış gebeliğin artış göstermesinin en önemli nedenleri cinsel yolla bulaşan hastalıkların sıklığındaki artış, tüp bebek ve diğer kısırlık tedavilerinin daha sık uygulanması ve gelişmiş teknolojiyle daha çok hastada dış gebelik tanısının konması ve böylece aşağıda anlatılacak olan “kendi kendine iyileşen” dış gebelik olgularının da saptanabilmesidir.

Dış gebelik nasıl belirti verir?

Dış gebeliğin belirtileri aşamalar şeklinde değerlendirilebilir. 

En erken aşamalarda dış gebelik hiçbir belirti vermez. 

Normal bir gebelik gibi adet gecikmesi olur ve gebeliğin diğer belirtileri de olabilir. 

Ancak kısa zamanda gebeliğin büyümesiyle birlikte tüp gerilmeye başladığı andan itibaren hastalarda “müphem” ağrılar olur. 

Bu müphem ağrılar duyarlı bir hastanın doktora başvurmasını sağlar ve en erken dönemde tanı koymak mümkün olabilir.

Gebelik ilerledikçe bu ağrılar şiddetlenir. 

Bunun da nedeni embriyonun tüpün içinde büyümeye devam etmesi ve gerilmeye bağlı olarak ağrı uyandırmasıdır. Bu aşamada başvuran bir kadında da henüz tüp yırtılmadan tanı koymak ve tedavi etmek mümkündür.

Gebelik daha da ilerlediğinde gebeliğin yerleştiği tüp gerginliği daha fazla kaldıramaz ve bir yerinden yırtılır. 

Yırtık giderek büyür ve bölgedeki damarlardan karın içine kanama başlar. 

Bu dönemde hastanın şikayetleri de değişim gösterir. Artık ağrının yerini kan kaybına bağlı belirtiler almaya başlar. 

Oluşan kan kaybının miktarına göre hafif başdönmesinden bayılmaya ve çok ileri dönemlerde kan kaybına bağlı şok gelişimine bağlı belirtiler görülür. 

Yırtılma sonrasında gebelik ürününün gelişimi durduğundan kandaki gebelik hormonları da hızla azalır ve hormon desteğini yitiren endometrium (rahim iç tabakası) vajinal kanamayla birlikte dökülmeye başlar.

Ne yazık ki tüm dünya genelinde dış gebelik, kadının şikayetlerini gözardı etmesi veya eşinin doktora götürmemesi nedeniyle en sık bu aşamada yakalanabilmektedir.

Bazı durumlarda ise tüp içinde başlayan dış gebelik tüpün içinde ters yönde ilerleyerek tüpün ağzından karnın içine “düşmekte” ve burada kendi kendine “eriyerek” kaybolmaktadır. Bu tür durumlara bazen takiplerimizde rastlamakla beraber bu olguların çoğu kadının farkında olmadan kendi kendine seyretmektedir.

Dış gebelik tanısı nasıl konur?

İleri aşamalara gelmiş ve iç kanaması devam eden bir dış gebeliğin tanısını koymak zor değildir. Kan kaybı belirtileriyle birlikte gebelik testinin müspet olması ve muayene ve ultrasonda karın içinde serbest kan saptanması tanı koymak için yeterlidir.

Henüz bu aşamaya gelmeyen dış gebeliğin tanısı ise bu kadar kolay değildir.

Bunun için seri beta HCG ve Progesteron hormonu ölçümlerine başvurmak gerekebilir. Bu amaçla yapılan seri ölçümlerde kanda beta HCG seviyesinin belli bir zaman aralığında yükselme hızına bakılır ve progesteron seviyesinin de belli bir değerin üzerinde olması gerekir.

Normal bir gebelikte 48 saat aralıkla yapılan iki ölçümde beta HCG hızı yaklaşık iki kat artar. Dış gebelikte ise bu artış olmaz. Progesteron seviyesi de beklenenden düşüktür.

Seri ölçümler kesin tanı aracı değildirler ve ölçüm belli bir aşamaya gelmesine karşın ultrasonda intrauterin (rahimiçi) gebeliğe ait bulguların görülmemesi gebeliğin bir dış gebelik olduğu yönünde oldukça değerli bir bulgudur. 

Vajinal ultrasonda beta HCG seviyesi 2000 (dikkat: laboratuarın referans değerlerine göre değişebilir!) ve üzerinde olduğunda, abdominal (karından yapılan) ultrasonda ise 6500 ve üzeri olduğunda (dikkat: laboratuarın referans değerlerine göre değişebilir!) rahim içinde gebelik kesesi mutlaka gözlenmelidir.

Gözlenemiyorsa gebeliğin yerini araştırmak için vakum yöntemiyle rahim içinden alınan kürtaj örneği patolojiye gönderilir. Patolojik incelemede alınan örnekte plasenta hücreleri saptanmışsa bu gebeliğin dış gebelik olmadığı, saptanmamışsa gebeliğin dış gebelik olabileceği düşünülür.

Bu durumda ya Metotreksat adı verilen ilaç ile tedaviye, eğer ultrasonografide tüplerden birinde kitle gözlenmişse laparoskopiye geçilir.

Laparoskopide pelvis dikkatli bir şekilde incelenir ve sıklıkla da dış gebeliğin tüplerden birinin içinde yerleşmiş olduğu görülerek dış gebeliğin kesin tanısı konur ve tedaviye geçilir.

Bazı durumlarda gebelik kesesi ve içinde bulunan embriyo net olarak rahim dışında gözlenebilir.

Bu durum dış gebeliğin kesin tanısını koyduran diğer bir bulgudur.

(Tarihi değeri olan yandaki resim bu durumu anlatmaktadır!)

Gebeliğin dış gebelik ya da rahim içi gebelik olduğunun ayrımında kullanılan diğer bir destekleyici inceleme de yukarıda anlatıldığı gibi, kan progesteron seviyesi ölçümüdür.

Herhangi bir zamanda bakılan seviyenin 25 ng/ml ve üstünde olması normal gebelik lehine, daha düşük olması ise normalıdışı seyreden gebelik lehine bir bugudur.

Ameliyat ile tedavi

Dış gebelik tanısı erken konduğunda, yani henüz tüp yırtılmadan yakalandığında hasta henüz kan kaybetmeye başlamadan laparoskopik yöntemle tedavi şansı oldukça yüksektir. 

Dahası laparoskopik tedavinin hastanın tüpünün alınmadan “tüpün içinin boşaltılarak” tedavi edilmesini ve böylece tüpünün korunmasını sağlama gibi bir avantajı söz konusu olabilir, lakin tüpün bırakılması ileriki gebeliklerde aynı yerde dış gebelik oluşumuyla sonuçlanabilmektedir.

Laparoskopi imkanlarının olmadığı yerlerde aynı işlem laparotomi (karnın açılması) ile de yapılabilir.

İlaç ile tedavi

Yine erken dönemde kullanılan diğer bir tedavi yöntemi de metotreksat adı verilen ilaçla tedavidir. 

Belli kriterler yerine geldiğinde, hastanın genel durumu da uygun şartları taşıyorsa tek ya da birkaç doz metotreksat adı verilen ilaç ile (yani enjeksiyon şeklinde ilaç tedavisi ile) dış gebelik ameliyat gerektirmeden tedavi edilebilir.

Fallop tüpü yırtılıp iç kanama başladığında ise genellikle tek ve en uygun tedavi laparotomi adı verilen işlemle karnın ameliyat edilerek açılması ve yırtılmış tüpün kısmen çıkarılarak kanamanın durdurulmasından ibarettir.

Abdominal gebelik

Dış gebeliğin karın içinde yerleşmesi durumudur. Gebelik ürünü mesane, barsak veya diğer organlardan birinin dış yüzeyine yerleşerek burada yaşamını sürdürür. Nadir görülen, tanısı nispeten zor ve oldukça tehli bir dış gebelik şeklidir.

Servikal gebelik

Dış gebeliğin serviks (rahimağzı) içine yerleşmesi durumudur. Bu da oldukça nadir görülür.

Heterotopik ektopik gebelik

Gebeliğin çoğul (en sık ikiz) olması ve bir embriyonun normal rahimiçi, diğerinin ise ektopik yerleşim göstermesi durumudur. 

Nadir bir gebelik şekli olmakla beraber çoğul gebelik olasılığının yüksek olduğu kısırlık tedavileri riski artırır.

Источник: https://gebelik.org/tr/tibbi-bilgiler-normal-disi-durumlar-ektopik-gebelik-dis-gebelik-1.html

Sağlık profesyoneli

Sağlık Profesyonelleri İçin Gebelik Uygulaması

RU | UK | KK | BE | EN |
sağlık profesyonelindir
Bir sağlık profesyoneli , sağlık uygulayıcısı veya sağlık hizmeti sağlayıcısı insanlara ailelere veya topluluklara sistemeatik bir şekilde önleyici, iyileştirici, tanıtım veya rahabilite edici sağlık hizmeti sağlayan kişilerdir

İçindekiler

 • 1 Uygulayıcılar ve profesyoneller
 • 2 Zihinsel sağlık profesyonelleri
 • 3 Anne ve yenidoğan sağlık profesyonelleri
 • 4 Geriatrik bakım profesyonelleri
 • 5 Cerrahi profesyonelleri
 • 6 Rehabilitasyon bakımı profesyonelleri
 • 7 Ağız bakımı profesyonelleri
 • 8 Halk sağlığı profesyonelleri
 • 9 Hayvan sağlığı profesyonelleri
 • 10 Alternatif tıp profesyonelleri
 • 11 Kaynaklar

Uygulayıcılar ve profesyoneller

Sağlık uygulayıcılarının içerdiği meslek dalları hekim, diş hekimi, hemşire, eczacı, ebe, terapist, psikolog, optometrist, fizyoterapist, beslenme uzmanı, radyografçı, radyoterapist, odyolog,sosyal hizmet uzmanı, konuşma terapisti, acil tıp teknisyeni , paramedik, tıbbi laboratuvar teknikeri gibi meslek gruplarını sayabiliriz Sağlık profesyonelleri genellikle hastanelerde, sağlık merkezlerinde ve diğer sağlık hizmeti noktalarında çalışabildikleri gibi akademik eğitim, araştırma ve yönetim alanında da çalışırlar Birçok ülkede resmi sağlık kuruluşlarının dışında çalışan çok sayıda toplum sağlığı çalışanı bulunmaktadır Sağlık hizmetlerinin yöneticileri , sağlık bilgi teknisyenleri ve diğer destek işçileri de sağlık ekiplerinin önemli bir parçası olarak kabul edilir1

Zihinsel sağlık profesyonelleri

Zihinsel sağlık uygulayıcısı, bireylerin zihin sağlıklarını iyileştirmek veya zihinsel hastalıkları tedavi etmek amacıyla hizmet sunan bir sağlık çalışanıdır Bunlara psikiyatrlar, psikiyatri hemşiresi, klinik psikologlar, klinik sosyal hizmet uzmanı , evlilik ve aile terapisti , ve diğer sağlık uzmanları ile müttefik sağlık meslek mensupları dahildir2

Anne ve yenidoğan sağlık profesyonelleri

Anne ve yenidoğan bir sağlık uygulayıcısı, gebelik ve doğum öncesi, sırasında ve sonrasında kadınların ve çocuklarının bakımı ile uğraşan bir sağlık çalışanıdır Bu gibi sağlık uygulayıcıları,doğum uzmanı , pediatri hemşiresi , ebe , obstetrik hemşirelerini ve daha birçoklarını kapsıyor 3

Geriatrik bakım profesyonelleri

Geriatrik bakım uygulayıcısı, yaşlıların ve / veya özürlülerin bakımını, sağlıklarını geliştirmek, yaşam kalitesini iyileştirmek ve bağımsızlıklarını olabildiğince uzun süre korumak için planlar ve koordine eder Bunlar geriatristler , yetişkin-gerontoloji hemşire uygulayıcıları , klinik hemşire uzmanları , eczacı, geriatri hemşiresi , yaşlı bakım yöneticileri , geriatrik yardımcıları , bakıcılar yaşlıların sağlık ve psikolojik bakım ihtiyaçlarına odaklanırlar

Cerrahi profesyonelleri

Cerrahi ve iyileşme aşamaları da dahil olmak üzere bir hastanın perioperatif bakımının planlanması ve sunumunda uzmanlaşmış bir sağlık profesyonelleridir Bunlar cerrah , cerrahi asistanı , cerrahi hemşiresi , klinik memurları , işletme bölümü uygulayıcıları , anestezi teknisyeni , cerrahi teknoloji uzmanları , ve diğerleri

Rehabilitasyon bakımı profesyonelleri

Rehabilitasyon bir kimsenin iş yapmaya engel olan sakatlığını ya da hastalığını gidermek, onu iş yapabilecek, çalışabilecek duruma getirmek için uygulanan sağaltım, bakım ve eğitim işidir Bunlar fizik tedavi uzman hekimi , rehabilitasyon hemşiresi , fizyoterapistler , ortotistler , prostetistler , mesleki terapistler ,odyologlar , konuşma ve dil patologları , solunum terapistleri , rehabilitasyon danışmanları , fizyoterapi teknisyenleri, ortez teknisyenleri, Teknisyenler, kişisel bakım asistanları ve diğerleri 4

Ağız bakımı profesyonelleri

Ağız sağlığını geliştirmek ve restore etmek için bakım ve tedavi sağlayan bir sağlık çalışanlarıdır Bunlar arasında diş hekimi ve diş hemşireleri , diş teknisyenleri , diş terapistleri , ve ilgili profesyoneller

Halk sağlığı profesyonelleri

Bir halk sağlığı uygulayıcısı , hastalıkların ve yaralanmaların önlenmesi ve tedavisi, vakaların gözlenmesi ve sağlıklı davranışların geliştirilmesi yoluyla bireyler, aileler ve topluluklar arasındaki sağlık durumunun iyileştirilmesine odaklanır Bu kategoride toplum ve koruyucu hekimlik uzmanları içerir halk sağlığı hemşiresi , klinik hemşire uzmanları , beslenme uzmanları , çevre sağlığı memurları , paramedik , epidemiyoloji , sağlık müfettişleri , ve diğerleri

Hayvan sağlığı profesyonelleri

Hayvan sağlığı profesyonelleri, hayvanların sağlığı ve refahını gözeten uygulamalar yapmaktadırlar Sağlık ve refah çalışmalarının yanı sıra, hayvansal üretimin ve hayvan hareketlerinin kontrollerinde görev alırlar Yaptıkları çalışmalar halk sağlığını da yakından ilgilendirmektedir Bu alanda çalışan profesyoneler veteriner hekimler ve yardımcı veteriner sağlık çalışanlarıdır

Alternatif tıp profesyonelleri

Birçok toplumda, alternatif tıp uygulayıcıları, ya resmi sağlık sistemi içinde ya da dışında kalan önemli sayıda kişiyle temas kurmaktadır Bunlara akupunktur ,Ayurveda , bitki yetiştirme ,homeopati ,natüropati , Siddha tıbbı , geleneksel Çin tıbbı , geleneksel Kore tıbbı uygulamacıları dahildir

Kaynaklar

 1. World Health Organization, 2006 World Health Report 2006: working together for health Geneva: WHO
 2. “Difference Between Psychologists and Psychiatrists” Psychologyaboutcom 2007 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi http://webarchiveorg/web/20160129092501/http://psychologyaboutcom/od/psychotherapy/f/psychvspsychhtm Erişim tarihi: March 4, 2007 
 3. Gupta N et al “Human resources for maternal, newborn and child health: from measurement and planning to performance for improved health outcomes Human Resources for Health, 2011, 916 Accessed 20 October 2011
 4. Gupta N et al “Health-related rehabilitation services: assessing the global supply of and need for human resources” BMC Health Services Research, 2011, 11:276 Published 17 October 2011 Accessed 20 October 2011

sağlık profesyonelindir

Sağlık profesyoneli Hakkında Bilgi

Sağlık profesyoneli

Sağlık profesyoneli
Sağlık profesyoneli konusunu görüntülemektesiniz.
Sağlık profesyoneli nedir, Sağlık profesyoneli kimdir, Sağlık profesyoneli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Sitemiz arama motoru işlevinde bir sisteme sahiptir. Yukarıdaki “Ne aramıştınız?” kutusu ile sistemdeki herşeyi sorgulayabilirsiniz. Size en doğru ve en güncel bilgiyi sunmak için hazırladığımız sade, şık ve hızlı arama motoru sistemimize hoş geldiniz.

Sizin için geliştirilen Türk Arama Motoru, sizi en güncel ve doğru bilgiye sade tasarımı ve hızlı işleyen sistemi ile ulaştırır. Aradığınız hemen hemen her bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Şimdilik sadece, İngilizce, Türkçe, Rusça, Ukraynaca, Kazakça ve Beyaz Rusça dillerinde hizmet vermekteyiz.

Çok yakında sisteme yeni diller de eklenecektir.

Ünlü kişilerin hayatları, siyasetçiler, devlet adamları, doktorlar, internet siteleri, bitkiler, teknolojik araçlar, otomotiv ve bunlar gibi yüzlerce konu hakkında bilgi, resim ve videoyu size vermektedir.

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/saglik-profesyoneli-387551.html

Gebelikte yanlış beslenmeye dikkat – Anadolu Sağlık Merkezi

Sağlık Profesyonelleri İçin Gebelik Uygulaması

okuyabilirsiniz.

Bedensel fonksiyonların düzgün şekilde gerçekleşebilmesi için sağlıklı beslenmek gerekiyor.

Hamilelikte vücut yeni gelişen bebeğin büyümesi ve gelişmesini sağlayabilmek için yeni bazı düzenlemeler yapar ve bazı maddelere ihtiyacı artar.

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda beslenmenin düzenlenmesi daha sağlıklı bir bebeğin dünyaya getirilmesine yardımcı olur. Konuyla ilgili detayları Anadolu Sağlık Merkezi kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından öğrendik.  
 

Gebelikte yanlış beslenme  

Yetersiz ve dengesiz beslenme bebeğin büyüme ve gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Bebekte gelişme geriliği, erken doğum ve düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Gebelikte bebeğe yararlı olduğu bilinen besin maddelerinin alınması, zararlı olduğu bilinen ya da muhtemel zararları olan maddelerin alınımından kaçınılması gerekir.  

Beslenme gebelik öncesinde de önemli mi?  

Kalıcı doğru beslenme alışkanlıklarının birdenbire elde edilmesinin imkansız olduğu bilinmektedir. Hayat boyu devam edecek doğru beslenme alışkanlıkları yavaş yavaş kötü alışkanlıkların yerine yenilerinin konulması ile sağlanır.

Bu nedenle hamile kalmayı düşünen kişiler gebelik öncesinde sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarını edinmesi gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenme hamilelik sırasında da devam etmeli.

Dengeli beslenme alışkanlıkları edinmiş bir anne adayı bebek doğduktan sonra da bu alışkanlıklarını devam ettirerek bebeğinin de sağlıklı beslenmesini ve sağlıklı büyüyüp gelişmesini sağlar.  

Gebelikte sigaranın zararları  

Sigaranın kadınlarda yumurtalık fonksiyonlarında uzun süreli olumsuz etkileri vardır buna bağlı olarak erken dönem düşük yapma, erken doğum ve düşük doğum ağırlığına sahip bebeğin dünyaya getirilmesi gibi riskleri vardır.

Ayrıca infertilite tedavisi sırasında sigara içen kadınlarda gebelik şansının azalmış olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmalarda sigara içme süresi ne kadar uzunsa o kadar az sayıda yumurta ve embriyo elde edildiği görülmüştür.

Eğer sigara içiyorsanız hem kendi sağlığınız hem de hamile kalma şansınızı arttırıp sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeniz için mümkün olan en kısa zamanda sigarayı bırakmanız gerekir.  

Şişmanlık kısırlığa neden oluyor  

Şişmanlık overler ve testisler üzerindeki hormonal uyarımların etkisini değiştirir. Şişmanlık kadınlarda insülin düzeylerini arttırır bu da yumurtalıklardan yumurtlamayı engelleyen erkeklik hormonlarının aşırı miktarda üretilmesine neden olur.

Şişman kadınlarda anovulasyon dediğimiz yumurtlama bozuklukları ve buna bağlı bebek sahibi olamama sık görülmektedir. Mevcut kilosunun yüzde 10’unu kaybettirmenin bile yumurtlama fonksiyonunu düzeltmeye yardımcı olduğunu gösteren yayınlar bulunmaktadır.

 

Erkeklerde şişmanlık kısırlığa neden olur mu?

Kadınlar kadar belirgin olmamakla beraber aşırı kilonun sperm parametrelerini olumsuz etkilediği ve tedavi öncesi kilo kontrolünün sperm parametreleri üzerine olumlu etkileri olduğuna ilişkin yayınlar mevcut.  

Aşırı zayıflığın doğurganlık üzerine etkisi var mı?  

Aşırı zayıflık beyinden salgılanan gonadotropin salıcı hormonlar (GnRH) ve Follikül stimüle edici hormon (FSH) ve Luteinize edici hormon (LH) salınımını bozarak yumurtlamayı engeller aynı zamanda yetersiz yumurtalık hormonu üretimine bağlı olarak endometrium adı verilen rahim iç tabakasının döllenmiş yumurtanın yerleşmesine elverişli hale gelmesi sağlanamaz. Aşırı zayıflık erkekte sperm fonksiyon bozukluğuna ve sperm sayısının düşmesine neden olur.  

Hamilelikte kilo alımı ne kadar olmalıdır?  

Hamilelik öncesi dönemde kişinin ideal kilosuna yakınlığına göre yaklaşık 9-14 kilo alımı normal olarak kabul edilir. Gebelikte kilo kontrolü için önce düzenli ve dengeli beslenme planı seçilmeli, aylık rutin gebelik takipleri sırasında bebeğin gelişimi ve annenin kilo alımı birlikte değerlendirilmelidir.  

Kısırlığı azaltacak besinler var mı?  

Vitaminlerden zengin taze sebze ve meyveler diyetin önemli parçası olmalı. Bütün besin gruplarından vücudun ihtiyacını karşılayacak oranlarda almak yeterlidir.  

Vücuttaki yağ oranı kadında hamileliği etkiler mi?  

Aşırı yağ dokusu insulin hormon seviyelerini arttırıp yumurtalık hormonlarının salınım düzenini etkileyerek gebe kalmayı güçleştirir.

Gebelik durumunda da gebelik diabeti ve gebelik hipertansiyonu gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Gebelik diabeti durumunda iri bebek, polihidramnios, erken doğum, akciğer olgunluğunda gecikme, erken doğum, kalp anormallikleri görülme riski artar.  

Şişmanlığın üremeye yönelik komplikasyonları  

Şişmanlık kadında ve erkekte üreme hormonlarının düzgün salınımını bozarak yumurta ve sperm üretimini olumsuz etkilemektedir. Şişmanlık diabete yatkın kişilerde daibetin ortaya çıkarak hem hamileliğin oluşmasında hem de hamilelik sırasında ciddi problemlere yol açmaktadır.  

Kısırlık için sağlıklı beslenmenin ilkeleri nelerdir?  

Sağlıklı beslenme bedensel fonksiyonların devamı için şarttır. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, lifli gıdalardan dengeli miktarda tüketilen beslenme şekli tercih edilmelidir.

Bu besin maddeleri sebzeler, meyveler, süt ürünleri, balık, et, kabuklu kuruyemiş, tahıllardan sağlanabilir.

Bu besin gruplarından günlük belli miktarlarda alarak; aşırı yağlı, aşırı şekerli gıdalardan uzak kalarak, günlük aktivitelerimizde daha hareketli olarak ideal kiloya yakın ağırlığınızı koruyarak hem üreme sağlığı hem de tüm yaşamımızı etkileyecek sağlıklı yaşam biçimi benimsenmiş olunur.  

Yeterli ve dengeli beslenme nedir?  

Kişinin ihtiyacına göre beslenme programı seçilmelidir. İhtiyaç yaş, cinsiyet, aktivite durumuna göre belirlenir. Bu nedenle ağır bedensel bir işte çalışan erkekle, günlük rutin işlerini yapan ev hanımının ya da aktif spor yapan genç bir kadının kalori ve besin ihtiyacı aynı değildir.

Beslenme düzenini seçerken bütün bu faktörlerin göz önüne alınması gerektiğinde bir diyetisyenden yardım alınarak beslenme programının oluşturulması gerekebilir.

Özellikle aşırı kilosu bulunan veya aşırı zayıflığı olan ve sağlıklı beslenme yöntemlerini edinmek isteyenler uzman diyetisyen yardımına ihtiyaç gösterebilirler.  

Anne baba olmak isteyenler nasıl beslenmeli?  

Yalnızca bebek sahibi olmak isteyenler değil sağlıklı yaşamayı düşünen herkes yaşına göre düzenlenmiş vücut kitle indeksine uygun ideal vücut ağırlığı aralığında olmaya özen göstermeli.

Bunun için ana besin gruplarından yeterli ve dengeli biçimde tüketirken daha aktif bir yaşam biçimini seçmeli.

Taze sebze, meyve ve tahıllardan oluşan besin gruplarından daha fazla hayvansal proteinler ve süt ürünlerinden daha az, şekerli ve yağlı gıdaların nadiren tüketildiği dengeli beslenme şekli önerilen beslenme şeklidir.  

Kullanıldığında hamilelik şansını arttıran vitaminler var mı?  

Kesin etkinliği kanıtlanmış vitamin henüz mevcut değil. E vitaminin sperm fonksiyonları üzerine olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Demir eksikliğinin düşük, prematüre doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle demir eksikliği olanların gebelik öncesi dönemden itibaren yerine konması önerilmektedir.

Hamilelerin kullanabildiği türden multivitaminler yeterli desteği sağlamaktadır. Bunun yanında fazla demir alımının sakıncaları vardır. Bir B vitamini olan folik asit nöral tüp defekti olarak bilinen doğumsal defektlerin önlenmesinde etkindir.

Bebek isteyen çiftler gebelik öncesinden başlayıp ilk 3 ayı da kapsayan bir şekilde kullanıldığında bu tür doğumsal defektin önlenmesinde faydalıdır.

Источник: https://www.anadolusaglik.org/blog/gebelikte-yanlis-beslenmeye-dikkat

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.