Sağlıklı Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Dengeli Beslenme alışkanlığı küçük yaşlarda elde edilen bir yaşam biçimidir. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme için ana kural dört temel besin grubundan her gün her öğünde tüketilmesi gerekmektedir. Bu dört temel besin grubu, Süt ve ürünleri grubu, et ve yumurta ile kurubaklagiller grubu, sebze ve meyve grubu ve ekmek ve tahıllar grubu olarak belirlenmiştir.

Besin grupları hakkında çok geniş açıklamalı bilgileri aşağıdaki linkteki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Link: Besin Grupları Nelerdir? Besinlere göre nasıl dengeli beslenmeliyiz?

Okula gönderilen çocukların beslenme çantasındaki yiyecekleri bazen okul listelerine göre bazen de serbest bırakılır. Çocukların abur-cubur boş gıdalara yönelmemesi için onların beslenmelerine 4 ana besin gruplarından değişik kombinasyonlar yapabilirsiniz..

Üstteki yazımızdan Besin Grupları listesinde bulunan besinlerden seçilerek özenle hazırlanarak ,yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanmasını sağladığınızda hem sağlıklı hemde daha iyi düşünen ve anlayan çocuk yetiştirmiş olacaksınız.

Evdeki sulu yemeklerden bir beslenme hazırlamak okula götürülmesi zordur. Zaten okul kurallarınca istenmez. Bu nedenle kuru bir beslenme hazırlamak daha mantıklıdır. Beslenme Çantası Menüleri genelde aperatif olduğundan yani ara öğün olarak geçtiğinden basit listeler hazırlayabiliriz.

Peki hangi gıdalardan Beslenme Menüleri yapabiliriz?

Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayan bir sandviçte haşlanmış yumurta, peynir, ızgara köfte, haşlanmış et-tavuk grubu besinlerinden seçilen herhangi bir besin yanında mevsiminde çıkmış, iyi yıkanmış, taze sebze ve meyveler bulunmalıdır. Domates, salatalık, marul, havuç, mandalina, elma, portakal, armut gibi Kesinlikle her beslenme çantası vazgeçilmezi fındık veya ceviz gibi Omega yağ asitlerini barındıran yağ kökleri bulunan kuruyemişleri de unutmamak gerekir.

Kuru gıdalar ile hazırlanmış beslenme menülerinin yanında içecek en uygun seçimdir. Pastörize edilmiş sütler genelde okulda dağıtılmaya başlasa da eğer verilmezse içecek olarak ise okul kantininden alınacak olan ayran veya sütün (veya varsa taze sıkılmış meyve suyu) tercih edilmesi sağlıklı bir seçim olacaktır.

Ekmek arası sandviçe alternatif olarak 1-2 dilim börek yada 1 dilim kek yada evde yaptığınız bir poğaca beslenme çantasına konulabilir. Bunun yanında okul kantininden alınan süt veya ayran ile tüketilmelidir. Bu durumda beslenme çantasında bir tane de meyve veya sebze bulunması dört besin grubunun sağlanması açısından gereklidir.

Tabi unutmamalıyız ki beslenme çantasının içinde bulunan besinler kadar temizliğine de dikkat edilmeli, çanta her gün temizlenmelidir.

Sağlık Bakanlığı Beslenme uzmanları kaynaklarından derlediğimiz Anne ve Babalar için örnek 5 farklı Beslenme Çantası Menüsüne geçelim

1. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

 • Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış sebzeli, tavuklu sandviç yoksa Evde yapılmış 1 dilim kek
 • Ayran ( ister evde ister okul kantininde mevcuttur)
 • 5-6 adet  avuç fındık yada 2 tam ceviz yada  her ikisinden karışık

Besin Gruplarından Et, sebze, süt-yoğurt ve tahıldan sağlanacak olan protein, vitamin ve minerallerin yanında eklediğimiz yağ için fındık veya ceviz ile  çocuğun dengeli beslenmesi yerinde bir karar olacaktır. Menüde bulunan sandviçin yada kekin evde hazırlanmış olmasına özen gösterilmeli, çocuğun kantin alışverişlerinin de önüne geçilip abur cubura yönelmesi engellenebilir.

2. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

 • Çikolatalı krep
 • Süt ( sade süt mümkünse)
 • Mevsim Meyveleri
 • 5-6 adet  avuç fındık yada 2 tam ceviz yada  her ikisinden karışık

Aslında çikolata çocukların beslenmesinde çok tercih edilen bir besin değildir.

Fakat günümüzde bu pekte mümkün değil Çikolatanın çocukların hayatında önemini düşünerek biraz kaçamak yapabiliriz.
Bunu en az zararla az çikolatalı krepler hazırlanabilir. Krepin içerisinde çocukların protein ve B gurubu vitamini ihtiyacını karşılayan süt, yumurta ve un bulunur.

C vitamini eksiğini meyveden, yağ 2ıda kuru yemişten alabilir.

Krepin yanı sıra beslenme çantasında lifli sebzeler ve meyveler mutlaka bulundurulmalıdır. Çocuklara bir anda sebzeyi sevdirebilmek mümkün değildir.Bu yüzden önce az porsiyonlarla başlanmalı sonrası yavaş yavaş artırılmalıdır.

3. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

 • Peynirli yada kaşarlı tost yada peynirli sandviç yanına söğüş olarak salatalık,
 • 1 küçük ayran yada Evde yapılmış meyve suyu,
 • Kuru meyve karışımı,  (Kuru incir,kuru üzüm,kuru kayısı,kuru erik vb.)
 • 5-6 adet avuç fındık yada 2 tam ceviz . dilerseniz karışıkta verebilirsiniz.

Çocukların ekmek alışkanlıklarını beyazdan tam tahıllı olanlara çevirmek gerekir. Çünkü tam tahıllı ekmekler hem B gurubu vitaminleri bakımından daha zengin hem de bağırsakların çalışması için daha uygundur. Peynir seçimi çocuğa bırakılmalıdır. Protein ve kalsiyum kaynağı olan peynir, çocuklar tarafından seçilirse tüketimi daha kolay olur.

Kuru meyveler, fındık, ceviz ve bademden hazırlanacak bir karışım, çocukların enerji ve tatlı ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Bu tür dengeli yağ asitleri içeren yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem) çocuğun zihinsel faaliyetleri için özellikle önerilir.

4. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

 • Evde hazırlanmış 2-3 dilim börek, (kıymalı,peynirli veya sebzeli olabilir)
 • Evde yapılmış az şekerli meyve kompostosu içme kabında, 
 • Sütlaç ya da puding gibi sütlü bir tatlı,
 • 4-5 adet badem yada 2 tam ceviz . Dilerseniz karışıkta verebilirsiniz.

Tüm çocuklar Börek tarafından sevilir. Bu yönü kullanabiliriz. Börek tüketimi kolay bir yiyecektir. Enerji veren karbonhidratlar içindeyse önemli bir besin kaynağıdır.

Börek hazırlanırken süt ve yumurta gibi proteinler kullanılırsa besin değeri yükselir. Besin gruplarından Meyve grubu ile de C vitamini ve lif ihtiyacını Evde yaptığımız meyve suları yada meyve kompostosu ile karşılayabiliriz.

Besin grubu  kategorisinden Süt- yoğurt ihtiyacını karşılamak için de az şekerli sütlü bir tatlı  kullanabilir yağ köklerinden kuruyemişlerle besin grubu tamamlanmış olur.

5. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

 • Evde Hazırlanmış Ton balığı ve salatalık yada domatesle hazırlanmış bir sandviç,
 • Evde Taze sıkılmış bir meyve suyu,
 • Evde yapılmış tatlı Kurabiyeler yada çörekler,
 • 5-6 adet fındık yada 1 avuç kuru üzüm. Dilerseniz karışıkta verebilirsiniz.

Zihin gelişimi, odaklılık, dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklara engel olan Omega yağları özellikle Balıktan gelen Omega 3 ve Omega 6 gibi yağ asitleri çocuklar için vazgeçilmezdir.

Ana öğünlerde haftada 2 kere verilmezse kesinlikle sandviçini beslenme menünüze eklemelisiniz.

Eğer Meyve yemiyorsa zorlamamalı, çocuklara meyve suyu verilebilir. 2-3 farklı meyve karışımından oluşan meyve suyu çocukların birçok vitamin ihtiyacını karşılayacaktır.

Çocuklar gün içerisinde fazla enerji harcadıklarından tatlı devamlı canı ister. Hazırdan ziyade tarçınlı, cevizli, fındıklı, tahinli, pekmezli gıdalardan kurabiyelerle bu ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

 • Sağlık Bakanlığı | Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

Источник: https://www.gelgez.net/cocuklarin-beslenme-cantasi-nasil-hazirlanmali-5-harika-ornek-menu/

Çocuğun Beslenme çantası Nasıl olmalıdır

Sağlıklı Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Çocuğun beslenme çantası, önemi hala tam kavranmamış fakat çocuğun sonraki yaşlarında beslenme alışkanlıklarını büyük ölçüde şekillendiren önemi bir araçtır. Beslenme alışkanlığı çocuklarımız çok küçük yaşlarda kazanır.

Burada örnek alacağı modeller sizsiniz. Okul çağında ise sizlerle birlikte arkadaşları ve öğretmenleri olacaktır.

  Bu nedenle evde dengeli hazırlanan öğünleri çocuğun beslenme çantasına koymanız, onun sağlıklı bir birey olması yönündeki en büyük adımlardan birisi olacaktır.

Beslenme Çantası Ve Önemi

Okul çocuklarının beslenmesinde ana ilke yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak, aile gözetimi alanı dışında olduğu anlarda, kötü alışkanlıklardan korumak, sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmesini sağlamak.

Evde bulunduğu zamanlarda yemek tüketimi miktar ve denge yönünden kolay olsa da, okulda olduğu zamanlarda bunu sağlamak kolay değildir.

Okulda bulunan yiyecekler güven teşkil etmiyorsa yanına hazırladığınız beslenme çantasını bulundurmalıdır.

Çocukların okulda geçirdiği saatler öğle öğününü ve 1 ara öğünü içine almaktadır. Bu öğünlerde ne yiyebileceği ile ilgili yardımda bulunmak için beslenme çantası hazırlamak gerekir.

Ara öğünlerinde süt+meyve ya da ekmek+peynir+domates gibi sağlıklı gıdalardan oluşan menüler oluşturun ve beslenme çantası içerisine koyun. Hamburger yerine evde hazırladığınız yağsız tost veya peynirli sandiviç tüketmesini sağlayın. Simit ve ayranda fastfood gıdalar yerine yenilebilecek sağlıklı bir öğün.

Çocuğun beslenme çantası Alışkanlığı Kazanması

Çocukluk çağında atılan ilk adım olan okul, aileden ilk kez ciddi bir şekilde ayrılığa ve çevresiyle iletişim kurmaya başladığı dönemdir. Çocuk okulda eğitimle öğrenmeye ve kendini geliştirmeye başlarken, sağlıklı büyümesi için beslenme ile desteklenmelidir. Okul çağında yeme alışkanlıkları ailenin beslenme alışkanlığı ve okuldaki edindiği alışkanlıklarla oluşur.

Beslenme alışkanlığı kazanmasını istiyorsak baskı kurarak değil, yiyeceği besinlerin sağlayacağı yararı ve ne zaman yenilmesi gerektiği anlatılmalıdır. Böylelikle çocuk yemek yerken severek tüketecektir. Çocuğun beslenme çantası alışkanlığı kazanması ilerleyen dönemlerde sağlıklı bir birey olmasında doğrudan etkilidir.

Çocuğun beslenme çantasında neler olmalı?

Beslenme çantaları çocuğun ilgisini çekebileceği sevmesine yönelik sağlıklı gıdalarla dengeli bir öğün koymak günün verimli geçmesi için oldukça önemlidir.

Sebzeleri veya yararlı bulduğumuz besinleri (süt,yumurta gibi) sevdirmek için  önce az porsiyonlarla alışkanlık haline getirerek bunu miktarı zamanla arttırabiliriz.

Et, sebze, süt-yoğurt ve tahıldan hazırlayacağımız öğün vitamin ve mineraller yönünden dengeli beslenmesi için gereklidir.

Alternatifler neler olabilir?

Çocuklar börek, poğaça tarzı hamurlu besinleri severler.  Hazırlayacağınız az yağlı poğaça ya da böreğin içine az tükettiği yada sevmediği bir besini içine koyabilirsiniz.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeğe geçmesini tavsiye ediyorum. Çünkü tam tahıllı ekmekte B grubu vitaminleri bakımından zengin ve bağırsakların çalışması için daha uygundur.

Ekmek alışkanlığını edinmesi için tam tahıllı ekmek ile hazırlanmış yağsız peynirli tost yapabilirsiniz.

Yumurta tüketmesini sevmiyorsa omlet şeklinde tostun içine koyabilirsiniz.

Yine tam tahıllı ekmekle hazırlayacağınız sandiviçin içine tavuk veya ton balığı ile birlikte bol yeşillik koymanız protein gereksinimini karşılayacaktır.Balıkta bulunan omega 6 ve omega 3 gibi yağ asitleri çocuğunuzun zihinsel gelişimi için oldukça faydalıdır.

Tatlıyı kim sevmez ki özellikle çocuklar. Ayrıca gün içerisinde çok aktif olan çocuklar tatlı ihtiyacı duyarlar. Puding veya sütlaç gibi sütlü tatlılarla beslenme çantasını tatlandırabilirsiniz. Hazır olmayan evde yaptığınız fındıklı, cevizli kurabiye ve kekler de beslenme çantasına eklenebilir. Bu şekilde ihtiyaç duydukları tatlıyı sağlıklı yoldan gidermiş olursunuz.

Protein ve kalsiyumdan zengin yoğurtla, vitaminle zengin hazırlayacağınız meyvelerden oluşan meyveli yoğurtlar en sağlıklı atıştırmalıklar olacaktır.

Çikolata çocuklar için vazgeçilmez bir besin kaynağı olarak görülse de çok tercih edilen besin değildir. Ancak tüketim alışkanlığına bakıldığında sadece tadını az değiştirecek kadar az miktarda koyulan çikolatalı krepler de beslenme çantasına koyabilirsiniz. Krepin içerisinde bulunan süt, yumurta ve un protein ve  B grubu ihtiyacını karşılayacaktır.

Fındık, ceviz ve bademden oluşan kuruyemişler ve kuru meyvelerle olan karışım çocuğunuz için çok güzel bir enerji kaynağıdır. Bu tür yağlı tohumlar (ceviz, fındık) zihinsel faaliyetler için önemli besin kaynaklarından biridir.

Meyve de az bulunan şekerle hazırladığınız kompostolar içecek olarak verilebilir.

Bu alternatifleri çoğaltabilmek mümkündür. Sağlıklı besin farkındalığı ile güzel menüleri zenginleştirebilirsiniz.

Çocuğun beslenme çantası haftalık şekilde aşağıdaki menüye benzer şekilde planlanabilir. İşte örnek beslenme çantası tarifleri ve önerileri

Pazartesi ;  Sebzeli börek/poğaça

                     Ayran

                    Mevsimine göre meyve

Salı ; 1 kibrit kutusu peynir (serçe parmağınızın yan kısmındaki kalınlıkta ve serçe parmağınız büyüklüğünde) veya bir adet haşlanmış yumurta

           5 adet zeytin

           Tam buğday ekmek

           Domates, salatalık, yeşil biber

            Süt

Çarşamba ; Peynirli tost veya sandiviç

                     Domates, salatalık

                      Ayran (yanındaki besinlerle uyku yapmayacaktır.)

Perşembe ;  Kek/kurabiye (tercihen meyveli/fındıklı/cevizli)/çikolatalı krep

                      Süt

                      Meyve

 Cuma ; Patates salatası/ sevdiği bir salata

               Komposto

                Bir avuç ceviz/fındık/badem (kuru meyvelerle karışım olan bir paket de olabilir)

Çiğ sebzeler ve meyvelerin mevsimine uygun olmasına dikkat etmeliyiz.

Okulda geçirdiği sürenin 1 ana öğün ve 1 ara öğün zamanı arasında olduğunu söylemiştim. Şimdi ara öğünlerde ne tüketebilir buna örnek verelim. Şunu belirtmeliyim ki bu ara öğünde süt-yoğurt gibi protein içerikli besin tüketmesi çocuğunuzun tok kalma süresini uzatacaktır, yanında meyve tüketmesi vitamin ve mineral yönünden günlük ihtiyacı gidermeye katkı sağlayacaktır.

Okulda ara öğün;

1 kutu süt+1 meyve

Önceden hazırladığınız kuruyemiş paketi (ceviz,badem,fındık..)

Taze veya kuru meyveyle hazırladığınız meyveli yoğurt

Ev yapımı kek/kurabiye+meyve suyu

Beslenme çantasının içerisinde olduğu öğünler kadar temizliği de oldukça önemlidir. Çiğ meyve ve sebzeleri koyarken bol su ile yıkayıp koymalısınız. Besinlerini tüketmesi için koyduğunuz araç gereçlerin temiz olduğuna dikkat edin ve bir sonraki gün için hazırladığınız yiyecekleri koyarken çocuğunuzun önceki gün besinleri ne kadar tükettiği hakkında gözlem yapın.

Çocuğun beslenme çantası’nda neler bulunmamalı, neler koymamalıyız?

Sağlıklı beslenme konusunda ne kadar önem verdiğimizi vurguladım. Beslenme çantasına koymanızı istemediğim yiyecekler ve içecekler olacak. Bunları tahmin etmeniz o kadar zor olmayacağını düşünüyorum.

Kola gibi gazlı içecekler, yağ içeriği yüksek fast food gıdalar,cipsler şeker değeri yüksek hazır meyve suları, enerji değeri yüksek bisküvi,çikolatalar .Kısacası  sağlıksız gıdaların hiçbirini beslenme çantasına koymanızı tavsiye etmiyorum.

Bu konuda çocuğunuzun ısrarlarına karşı koymanız ve sağlıklı besin ayrımını ona anlatmanız en faydalı yaklaşım olacaktır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Anne Sütünün Faydaları ve Önemi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/cocugun-beslenme-cantasi-nasil-olmalidir/

Beslenme Çantası Hazırlama, Örnek Menü – Diyetisyen Tavsiyeleri

Sağlıklı Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Okul çağı çocukları, beslenme yetersizliğinden en çok etkilenen yaş grubudur.

Çocukluk çağında edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları ileriki yaşlarda kalp damar hastalıklarına, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara zemin oluşturmaktadır.

Yani bu yaş grubundaki çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırırsak hem obezite riskini önleriz hem de büyüme ve gelişmesine olumlu katkıda bulunuruz.

Okul çağında beslenme, yaş, cinsiyet, fiziksel aktiviteye göre değişkenlik göstermektedir. Büyüme ve gelişme için her çocukta enerji, protein, yağ, karbonhidrat düzeyleri belirlenmeli ihtiyacı olan vitamin ve minerallerle birlikte çocuğun beslenme çantası düzenlenmelidir.

Beslenme Çantasına Ne Koysam?

 • Her besin grubundan yiyecek bulundurmaya özen gösterelim.
 • Beslenme çantasında değişiklik yapmak çocukların da hoşuna gidecektir.
 • Kış mevsiminde çocukların bağışıklık sisteminin düzenlenmesi için C vitamini şarttır.
 • Özellikle mevsimine göre meyve sebze koymayı ihmal etmeyin!
 • Çocukların enerji ihtiyacını karşılamak için kuru yemişler de ekleyebilirsiniz.
 • Ev yapımı hamburger çocuklar için cezbedicidir. Hamburgerin ekmeğini tam buğday alarak içerisine köftesini evde hazırlayıp bol yeşilliklerle (marul gibi) doldurarak sağlıklı hamburger menüleri hazırlayabilirsiniz.
 • İçecek olarak çocuklara hazır limonata, meyve suyu değil de kendiniz evde sıkılmış taze meyve suları hazırlayarak yanlarında götürmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Evde hazırladığınız meyveli kekler de beslenme çantası için alternatif yiyeceklerdir. Bu sayede çocuğa meyve alışkanlığı da kazandırabilirsiniz. Ancak birçok ebeveyn kek koyalım dediğimizde marketlerdeki hazır keklerden çocukların yanında göndermektedir. Katkı maddesi içeren bu kekleri çok sağlıklı bulmamaktayız.

Örnek Beslenme Çantası Menüsü – Haftalık Liste

Pazartesi

 • Ev yapımı az yağlı börek veya poğaça
 • Ayran
 • Meyve (elma, portakal veya kuru üzüm)

Salı

 • Haşlanmış yumurtalı sandviç
 • 5 adet zeytin
 • Taze sıkılmış meyve suyu (şekersiz – en fazla 250 ml)

Çarşamba

 • Peynirli tost veya sandviç
 • Ayran
 • Çiğ sebzeler (domates, salatalık, havuç gibi)

Perşembe

 • Ev yapımı kek
 • Süt
 • Meyve (muz, kuru kayısı gibi)

Cuma

 • 1 kibrit kutusu peynir – tam buğday ekmeği
 • Çiğ sebze
 • Süt

Beslenme Çantası Hazırlama Tavsiyeleri

Bu konuda ebeveynlere çok görev düşmektedir. Çoğu çocuğun beslenme çantasında hazır kek, içecekler, katkı maddeli yiyecekler, fast food gıdalar bulunmaktadır. Halbuki çocuğun beslenme çantasını olabildiğince kendiniz evde yaptığınız yiyeceklerle doldurursanız çocuğun enerji ihtiyacını daha iyi kontrol edebilirsiniz.

Peki, çocuğumun beslenme çantasını nasıl hazırlamalıyım?

Yukarıdaki beslenme menüsü de sizler için bir örnek oluşturabilir. Ancak çocuğun ihtiyacını iyi tespit ederek ona yönelik besin koymak daha faydalı olacaktır. Bazı çocukların boyu yaşıtlarına göre daha kısadır.

Bu çocukların kalsiyuma ihtiyacı daha fazla olduğu için süt grubu yiyecek ve içecekleri beslenme çantasında bulundurmak çocuğun yararına olacaktır. Bazı çocukların bağışıklıkları daha düşüktür.

Bu çocukların beslenme çantasında sebze meyve grupları daha fazla yer edinmelidir.

Beslenme Çantası İçinde Ne Olmalı?

 • Besin gruplarımız olan süt, ekmek tahıl, sebze meyve, yağ gruplarına dikkat etmeliyiz.
 • Sütün kakaolu veya meyveli değil, sade olmasına özen göstermeliyiz.
 • Çocuğu abur cubur ya da sağlıksız beslenmeye özendirecek çikolata gibi yiyecek bulundurmamalıyız.
 • Kafeinli içeceklere dikkat etmeliyiz. Kafeinsiz, kalsiyum içeren içecek bulundurmalıyız.
 • En önemlisi de ‘su’ içme alışkanlığı kazandırmalıyız. Çocuğa su içmenin önemini anlatarak onların her saat başı 1 bardak su içmesini sağlamalıyız.

Beslenme Çantası Yemekleri – Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocukların yemeğini hazırlarken pişirme yöntemleri, kıvamı, lezzeti çok önemlidir. Çocuklar daha çok elle yenebilen parmak besinleri severler. Bu yüzden patates, havuç gibi besinlere düşkünlerdir.

Ancak bu besinleri hazırlarken de pişirme yöntemleri onların yağ düzeylerini korumada önemli rol oynar. Örneğin patatesi kızartmak yerine fırında pişirerek en az 400 kalori fazladan almasına engel olursunuz.

Bu tip değişiklikler çocuğun yeterli ve dengeli beslenmesine yardımcı olacaktır.

Diyetisyen M. Büşra ARAL ÖZYURT

Tarifleri için: Diyetisyenin mutfağı

Instagram: @diyetisyeninmutfagi.aral

: Diyetsiyen Büşra ARAL Özyurt

Web: www.diyetisyenbusraaral.com

İlginizi çekebilir: Dengeli Beslenme Neden Önemli? İşte O Bilgiler! Diyetisyen Tavsiyeleri

Beslenme Çantası Tarifleri listesini inceleyebilirsiniz.

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/beslenme-cantasi-hazirlama-ornek-menu-diyetisyen-tavsiyeleri/

Çocukların Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 15:22

Son zamanlarda artan fast-food kültürü çocukların gelişim çağlarında sağlıksız beslenmelerine neden olmaktadır.

Özellikle ilkokul çağındaki çocukların henüz gelişme çağında iken zararlı ve sağlıksız besinleri bolca tüketmeleri sağlıkları açısından tehdit oluşturmaktadır.

Sizler için çocuklarınızın beslenme çantasına ne koyup ne koymayacağınızı, beslenme çantasının nasıl yapılacağını, sağlıklı bir beslenme çantasının nasıl hazırlanacağını, beslenme listesinde neleri koymanız gerektiğini açıkladık.

Çocuklarınızı Fast-Food Yiyeceklerden Uzak Tutun!

Çocukların gerek zihinsel gerekse fiziksel olarak gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen fast-foodyiyecekler ne yazık ki okul kantinlerinin olmazsa olmazlarından biri olmuş durumdadır. Çocukların tenefüslerde sıkça tercih ettiği hamburger ve patates kızartması tarzı yiyecekler son zamanlarda artan obezite sorununuda beraberinde getirmektedir.

Çocuklarda Obezite Riski

Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde çocuk obezitesinin büyük oranda arttığı gözlemlenmiştir.

Bu nedenle çocuklarınızın beslenme alışkanlığını kontrol altında tutmak ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak amacıyla okul döneminde beslenme çantasını ihmal etmemelisiniz.

Çocuklarınızın okulda hemen hemen hergün fast-food ürünlerle beslenmeleri sağlıklarını tehye atarak çeşitli hastalıkların oluşmasına yol açmaktadır.

Çocukların Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanmalıdır? 

Okul dönemi öncesinde ailelerin yakından takip ettikleri beslenme alışkanlığı ve düzeni okul döneminde etkisini birazda olsa yitirmektedir. Bu nedenle özellikle ilkokul çağındaki çocukların beslenme çantasını özenle hazırlamalı ve okuldaki beslenme alışkanlığını kontrol altında tutmalısınız.

Sağlıklı ve şık sunumlarla hazırladığınız beslenme çantaları ile çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle renkli ve farklı sunumlarla hazırlanmış beslenme çantaları çocukların daha çok ilgisini çekeğinden reddetme ihtimalini büyük oranda ortadan kaldıracaktır.

Kullandığınız renkli çatal ve kaşıklar ile birlikte renkli kap ve tabaklarla çocuğunuzun sevebileceği sunumlar oluşturabilirsiniz.

Beslenme Çantasında Neler Olmalıdır?

Beslenme çantasını hazırlarken öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli unsur; çocuğunuzun okulda olduğu saatlerdir. Çocuğunuzun beslenme çantasını hazırlarken okul saatlerini göz önünde bulundurarak hazırlamanız çocuğunuzun beslenmesi açısından daha sağlıklı olacaktır.

1. Atıştırmalık Besinler

Çocuğunuzun okulda sabahçı, öğlenci veya tam gün bulunmasına göre bir beslenme çantası hazırlamalısınız.

Okuldaki beslenme saatlerini öğrenmeli, sabah veya öğleden sonraki beslenmesini birbirinden ayırarak oluşturmalısınız. Böylece çocuğunuz öğün atlamadan zamanına uygun olarak bir beslenme alışkanlığı kazanmış olacaktır.

Eğer çocuğunuzun okulu tam gün ise mutlaka ara öğünlerde atıştırabileceği besinleri beslenme çantasında bulundurmalısınız.

2. Bolca Sağlıklı Besin

Çocuğunuzun sağlıksız beslenmesinin yanı sıra beslenme alışkanlığının bozulması ve uzun süre aç kalması konsantrasyon sağlamasını engelleyerek derslerdeki başarısını doğrudan etkileyecektir.

Çocuğunuzun okulda geçirdiği süreler göz önünde bulundurularak 2-3 saat aralıklar olacak şekilde toplamda 6 öğün beslenmesi sağlanmalıdır.

Ancak öğün miktarları ve öğünlerde tüketilen besinlerin seçimi de oldukça önemlidir.

3. Süt ve Süt Ürünlerini Unutmayın

Okul çağındaki çocukların besin değeri yüksek besinlerle beslenmeleri ve tüm besin gruplarından yararlanmaları gelişimleri açısından oldukça önemlidir.

Özellikle süt ve süt ürünlerinin beslenme çantasından olması oldukça önemlidir.

Kemik gelişimi açısından oldukça faydalı ve besleyici olan süt ürünlerinin okul çağındaki çocuklar tarafından düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

4. Meyveli Süt veya Meyveli Yoğurt

Uzun ömürlü sütlerin yanı sıra peynir ve yoğurt gibi önemli süt ürünlerinin beslenme çantalarında mutlaka yer alması önerilmektedir.

Küçük ve kapalı paketlerdeki yoğurtları tercih edebileceğiniz gibi aynı zamanda peyniri hazırladığınız sandviçlerin içerisinde de kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz süt ve yoğurt tüketiminden kaçınıyor ve sevmiyorsa kendi hazırladığınız meyveli süt ve meyveli yoğurtlar ile ona renkli sürprizler hazırlayabilirsiniz.

5. Meyve ve Sebzeler

Beslenme çantasında olmazsa olmazlardan bir diğeri ise meyve ve sebzelerdir. Meyve ve sebze tüketimi çocukların vitamin ihtiyacını karşılamaya yardımcı olurken aynı zamanda yüksek besin değerleri ile sağlıklı beslenmelerini sağlamaktadır.

Domates, renkli biber ve salatalık gibi sebzelerden oluşan sandviçler hazırlayabilir veya evde sebzeli börekler yaparak çocuğunuza sebze yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Özellikle sebze sevmeyen çocuklar için eğlenceli ve renkli sunumlar hazırlayarak ilgilerini çekecek bir beslenme çantası hazırlayabilirsiniz.

6. Dilimlenmemiş Meyve

Çocuğunuzun beslenme saati dışında tenefüslerde ara öğün olarak tüketmesi için beslenme çantasına meyve koymayı ihmal etmemelisiniz.

Çocuğunuzun ara öğünlerde kantin alışverişini önlemek ve daha sağlıklı atıştırmalıkları tüketmesini sağlamak için sevdiği meyveleri beslenme çantasında bulundurabilirsiniz.

Ancak meyvelerin tek parça halinde dilimlenmemiş ve kabukları soyulmamış olarak beslenme çantasına eklenmesi oldukça önemlidir. Aksi halde vitamin kayıplarına neden olabilir.

7. Hazır İçecekler Tercih Etmeyin

Çocuğunuzun beslenme saatinde tüketeceği içeceği siz önceden temin etmeli veya sabahları taze olarak hazırlamalısınız. Şeker oranı oldukça yüksek olan ve çeşitli katkı maddeleri bulunan hazır meyve sularının tüketilmesi önerilmemektedir.

Bunun yerine süt, ayran veya su tüketimine ağırlık vermeniz daha faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun hazır meyve suları tüketmemesi için taze olarak hazırlanmış meyve sularını korumalı bir şekilde beslenme çantasına ekleyebilirsiniz.

Beslenme Çantasında Neler Olmamalıdır?

Beslenme çantasında olması gerekenlere dikkat edilmesi kadar aynı zamanda nelerin olmaması gerektiğine de dikkat edilmelidir. Öncelikle çocuğunuzun sağlığını ve beslenme alışkanlığını tehdit etmeyecek besinleri tüketmesini sağlamalısınız.

1. Fast Food Gıdalar

Çocuğunuzun fast-food gıdaları veya abur cubur olarak nitelendirilen sağlıksız gıdaları sıkça tüketmemesi için onunla konuşmalı ve bu konuda onu bilgilendirmelisiniz.

Ancak fazla ısrarcı ve baskıcı bir tavır takınmadan uygun bir dille anlatmanız olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda çocuğunuzu belirli aralıklarla ödüllendirebilir ve yine belirli bir ölçüde istediği fast-food ürününü tüketmesine izin verebilirsiniz.

Aksi halde katı bir kural koyarak onu engellemeniz çocuğunuzun daha çok o gruptaki besinlere yönelmesine neden olacaktır.

2. Pirinç Pilavı

Beslenme çantasında bulunması önerilmeyen bir diğer gıdalar ise pirinç pilavı, patatesli börek ve şarküteri ürünleridir.

Pirinç pilavı yerine tam tahıllı gıdaların tercih edilmesi ve patatesli börek yerine ise sebzeli bir börek tercih edilmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Aynı zamanda patates salatası ve pirinç pilavının oda sıcaklığında bekletilmesi sağlıklı değildir.

3. Salam, Sosis, Sucuk

Et tüketiminin çocukların gelişimi açısından önemi ve faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak sucuk, salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinin beslenme çantasında bulunması sağlıklı bir tercih olmayacaktır.

Çocuklarınızın bu gıdaları sıkça tüketmesini sınırlandırılmalıdır. Protein ihtiyacını haşlanmış yumurta ile karşılamanız daha doğru bir tercih olacaktır.

Bu nedenle 10 dakika haşlanmış bir yumurta mutlaka beslenme çantasında bulundurulmalıdır.

Önerilen İçerik: Yaz Mevsiminde Çocuklarda Görülen 7 Hastalık

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com / Sağlık

Источник: https://www.neoldu.com/cocuklarin-beslenme-cantasi-nasil-hazirlanir-7684h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.