Sağlıklı Bir Bronzluk İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı Bir Şekilde Bronzlaşmak için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı Bir Bronzluk İçin Neler Yapmalıyız?

Bronzlaşmak, evet arkadaşlar malum artık yaz geldi -biraz geç de olsa- ve tatil sezonları da başlamış oldu. Kimimiz tatil için kamp yapmayı, doğayla iç içe olmayı seçerken kimimiz de deniz kenarına gitmeyi, doyasıya güneşlenip, bronzlaşmayı tercih ediyor. Fakat bronzlaşmak yerine çoğu kişi de domatesten hallice bir hal alıp geri dönüyor tıpkı ben gibi.

Güneş ışığına maruz kalmanın cildiniz için iyi olmasına rağmen aşırıya kaçılması ve cildinizin yanmasına izin vermek, açıkçası kaçınılması gereken şeydir.

Çünkü cildimizin rengi güneş ışığına fazla miktarda maruz kaldığı zaman değişir.

Cildimize güneş ışınları temas ettiği zaman uv ve kızılötesi ışınlar da temas eder ve gözle göremediğimiz, algılayamadığımız bu ışınlar yavaş yavaş cildimize ne yazık ki zarar verir.

Bununla birlikte kalıcı bronzluk ve ardından uzun yıllar güneş hasarı ile derinin bronzlaşarak hücreleri koruyamayacak hale gelip; deriyi kalınlaştırarak hücreleri korumaya çalışması ile kanser belirtilerinin lezyonlarını oluşturmaya başlar.

Sağlıklı Bir Şekilde Bronzlaşmak

Sağlıklı bronzlaşmak için de dikkat edilecek pek çok nokta vardır. Bunlara mutlaka uymalıyız. Ayrıca daha da hızlı bronzlaşmak için cilde, kola ve kokulu ürünler asla ama asla sürülmemelidir.

Güneş kremi, bazı UV ışınlarının cilt yüzeyine nüfuz etmesine izin veren, size hafif bir bronzluk kazandıran bir üründür.

 • Güneş Koruma Faktörü (SPF) 15 olan güneş kremleri, 10 dakikada güneş yanığı olan bir kişide 150 dakika sonra güneş yanığı olacağını anlamına gelir. SPF, UV ışınlarına karşı koruma miktarını belirtir. Örneğin SPF 30, güneşin UV ışınlarının 1 / 30’unun cildinizle temas edeceği anlamına gelir.
 • Yaz aylarında SPF 30′ daha düşük bir krem kullanmamaya çalışın.
 • Özellikle güneşle en çok temas eden; yüz, burun, el, kol, omuz, sırt gibi bölgelere odaklanarak, vücudunuzun tamamında güneş kremi kullanın.
 • Güneş kremi ve güneş sütleri her iki saatte bir veya suya girdikten sonra tekrar uygulanmalıdır.

Ayrıca bkz.; Evde Doğal Güneş Koruyucu Krem Nasıl Yapılır? 4 Güneş Kremi Tarifi

Güneşte ne zaman ve ne kadar kalacağınıza dikkat edin!

 • UV ışınları 11:00 ile akşam 15:00 saatleri arasında en yüksek seviyededir, Bu nedenle bu saatler boyunca dikkatli olun.
 • Hasarı en aza indirgemek için aşamalı olarak bronzlaşmayı deneyin; Günde bir saat güvenli bir süre.

Ayrıca bkz.; Güneşten Korunmak için Yöntemler

Doğal Bronzlaştırıcı Yağlar, Bu yağların amacı güneşi güneş kremi gibi engellemek değil, cildinizin “koruyucu” sürecini hızlandırmaktır.

 Yalnızca güneşten koruma sağlayan bronzlaşma yağlarını kullanın; SPF 15 veya üstü en iyisidir. Piyasada bronzlaştırıcı olarak üretilmiş yağlar bulunmaktadır. Ancak bu yağlar kimyasal işleme aruz kalmış yağlardır.

Aşağıdaki doğal yağları bronzlaşmak için kullanabilirsiniz.

 • Avokado Yağı
 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Yeşil Çay Özü
 • Aloe Vera
 • Fındık Yağı
 • Zeytinyağı
 • Buğday tohumu Yağı
 • Ayçiçeği Yağı Ayçiçeği yağı
 • Susam Yağı
 • Havuç yağı

Ayrıca bkz.; Aromatik Yağlar ve Özellikleri- Bitkisel Yağların Psikolojik Etkileri

Dikkat edilecek başlıca noktalar

 • Mümkün olduğunca açık renk ve ince kıyafetler giymek
 • Güneş koruyucu olarak 30 ya da daha üstünde koruma sağlayan güneş kremi seçmek
 • Gün içinde havuza denize girip çıktıkça güneş koruyucuyu tekrar uygulamak
 • Güneş ışınlarının çok dik geldiği saat 11.00- 15.00 arası güneşe çıkmamak
 • Dermatologların önerdiği eczane ürünlerini kullanmak daha sağlıklıdır.
 • Kokusuz, parfümsüz ve 30 ya da daha fazla koruma faktörlü ürünler seçilmek.
 • Mutlaka güneş gözlüğü şapka şemsiye gibi güneşi biraz olsun engelleyen azaltan şeyler kullanmak

Ayrıca bol bol su içmeliyiz. Çünkü güneş ışınları bizim daha fazla sıvı kaybetmemize neden olacak ve dehidratasyon durumumuz artacak. Yani susuzluğumuz. O yüzden de suyu ihmal etmiyoruz ve bolca tüketmeye devam ediyoruz.

Ayrıca yediklerimize de dikkat etmemiz gerek. Taze meyveler cildimiz için daha iyi daha faydalıdır. Taze meyve tükettikçe vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminler daha kolay temin edilir ve daha sağlıklı oluruz. Sağlığımızın iyiliği de haliyle cildimize yansır.

Ayrıca bkz.;Meyvelerin Faydaları ve Cilt Güzelliğine Olan Etkileri

Источник: https://beautyperry.com/cilt-bakimi/saglikli-bir-sekilde-bronzlasmak-icin-dikkat-etmeniz-gereknler

Sağlıklı bronzlaşmak için bu hataları yapmayın!

Sağlıklı Bir Bronzluk İçin Neler Yapmalıyız?

Yaz geldiği zaman birçok kadının, özellikle de beyaz tenli kadınların akıllarına gelen ilk şey bronzlaşmak olur.

Ancak açık tenli kadınlarda koyu renk pigmentleri az olduğundan dolayı güneşlenerek bronzlaşmak çok zor olur. İlk aşamada kıpkırmızı olup daha sonra kararırlar ama bu kararma bir türlü bronzluk derecesine gelmez.

İşte sağlıklı olarak bronzlaşmak için ipuçları ve güneşlenme konusunda en sık yapılan hatalar…

Cildinizi güneşten koruyun

Güneş ışınlarının tehlikleri özellikle de cilt kanserine zemin oluşturduğu hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Bu sebepten güneşe öğleden sonra çıkılmalı; güneşin en yakıcı olduğu saatlerde güneşlenme fikrinden uzak durulmalı.

Yavaş yavaş bronzlaşın

Bir haftada bronz olma düşüncesi bir yana bırakılıp her gün azar azar yanılarak bronz olma yolunda ilerlenmeli. Özellikle yıllık tatile çıkanlarda çok sık görülen bu hata cilde aşırı derecede zarar verir ve bronzlaşmadan ziyade kızarma, soyulma gibi olaylara neden olur.

Solaryumdan uzak durun

Solaryum seansları kişinin cilt tonuna göre değişir. Ancak ten renginiz nasıl olursa olsun solaryum seansları cildinize zarar verir. Ayrıca birkaç günlük tatilde yandıktan sonra bronzlaşma düşüncesiyle solaryuma girmek ise en sık yapılan hatalardan ve en zararlı işlemlerden biri…

Hareket edin

Sağlıklı ve daha çabuk bronzlaşmak için hareket edin. Kumsala uzanıp güneşlenmek hem daha zahmetli hem de daha sıkıcıdır; zaman geçmek bilmez ancak deniz içerisinde yüzme, top oynama gibi aktiviteler esnasında da farkında olmadan yanarsınız. Bu yanma hem vücudunuzun her tarafının eşit oranda yanması hem de zamanın akıp gitmesi açısından çok daha pratik ve sağlıklı olur.

GÜNEŞ LEKELERİ NASIL GEÇER?

Koruyucu kullanın

Yaz mevsiminin, denize girmenin ve güneşlenmenin olmazsa olmazı; güneş ışınlarından korunmanızı sağlayan koruma faktörlü güneş kremleri. Bu konu genellikle çabuk bronzlaşmak uğruna ihmal edilir.

Ancak cildinize bir bebeğin cildi kadar hassasmış gibi davranmalısınız. 50 faktörden 10 faktöre kadar çok sayıda güneş kremi sizi zararlı güneş ışınlarından korur.

Başlangıç için en yüksek faktörlü kremle başlayıp giderek düşürmek ise sağlıklı bir şekilde yanma açısından daha uygun olur.

Alternatif yöntemleri deneyin

Doğal yöntemler her alanda olduğu gibi bronzlaşmada da etkili. Ancak bu yöntemleri doğru uygulamak çok önemli.

Hemen bronzlaşmak uğruna ilk günden bu yöntemlere başvurmak ve güneşin zararlarını ciddiye almadan güneşlenmenin ayarını kaçırmak citl sağlığı için ciddi tehlere neden olur.

Bilinçli kullanıldığında zeytin yağı, vazelin, kakao yağı, havuç yağı, bebek yağı gibi doğal bronzlaştırıcılar size yardımcı olacaktır.

Güneş yağı seçimine dikkat edin

Deniz sezonunun açılması güneş yağlarının artması anlamına gelir. Eğer daha iyi bronzlaşmak istiyorsanız be güneş yağlarından havuç, kakao ve hindistan cevizi içerenleri tercih edin.

Güneş sonrası kremi kullanın

Sadece güneşlenme esnasında değil güneşlendikten sonra da krem kullanılmalı. Duştan sonra vücuda iyice yerdirilmesi gereken güneş sonrası kremleri soyulma gibi durumları önler.

Bronzlaşma sonrası nelere dikkat edilmeli?

 

Suna Dumankaya'dan bronzlaşma kremi tarifleri…

Soru

Tenimin rengi çok soluk. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Solaryuma girmek istemiyorum. Bana bir bronzlaştırıcı krem tarifi verebilir misiniz?

Ayşen Y./Bursa

Cevap

1 çorba kaşığı kakao yağı, 4 çorba kaşığı susam yağı, 1 tatlı kaşığı kayısı yağı, 1 çorba kaşığı havuç yağı ve 2 çorba kaşığı ceviz yağını karıştırın. Bu bronzlaştırıcı kremi hem yüzünüze hem de vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Soru

Çok yakında yaz tatiline çıkacağım. Kış boyunca solaryuma girdiğim için tenimin rengi zaten koyu. Bana güneşte bronzlaşmamı hızlandıracak bir krem tarifi verir misiniz?

Helin B./Van

Cevap

Birer çorba kaşığı bergamut yağı, zeytinyağı, bademyağı, çay ağacı yağı ve havuç yağını karıştırıp cam bir şişenin içine koyun. Güneşe çıktığınızda bu karışımı kullanarak hızla bronzlaşın.

Soru

Yazın yüzüm çok kızarıyor. Bir türlü bu kızarıklığı kapatamıyorum. Yüzümü güneşten nasıl koruyabilirim? 

Naz Y./İzmir

Cevap

Bir tatlı kaşığı krema, bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı yulaf unu ve bir çay kaşığı badem yağını karıştırın. Bu karışımı temizken cildinize sürüp 15 dakika bekletin. Dışarıya çıkarken koruma faktörlü kremin üzerine pudra sürerek cildinizi koruyun.

GÜNEŞ LEKELERİ NASIL GEÇER? “Güneş lekesi nedir? Güneş lekel… EVDE DOĞAL GÜNEŞ YAĞI YAPIMI Zeytinyağı, havuç, kakao, susam,…

Bronzlaşmak hakkında bildikleriniz ne kadar doğru? Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte bronzlaşma isteği doğru orantılı artış gösteriyor. Peki siz bronzlaşmayla ilgili ne kadar bilgilisiniz?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1006146-saglikli-bronzlasmak-icin-bronzlasma-yontemleri

Yanmadan Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalı

Sağlıklı Bir Bronzluk İçin Neler Yapmalıyız?

yanmadan sağlıklı bronzlaşmak için ne yapmalı

Güneşte fazla kalmanız neticesinde cildinizde oluşan renk değişimleri ve koyulaşma bronzlaşma olarak bilinmektedir.

Bu olay derinin bir hayli hasar alması sonucu oluştuğundan, uzmanlar havaların ısınmasıyla birlikte tatilcileri bazı konularda uyarmaktadırlar.

Sağlıklı bronzlaşmak ve yanmadan bronzlaşmak üzerine önemli noktalara değineceğimiz bu yazımızda, cildinizin hasar almaması adına neler yapabileceğinizi anlattık.

Güneş altında kalındığında cildimizin derma tabakasında bulunan renk hücrelerinin kimyasal tepkimesi neticesinde cilt bronzlaşmaktadır.

Melanin pigmentinin koyu renk maddelerini yoğunlaştırmasıyla birlikte cildimiz de daha fazla koyulaşır ve bunun neticesinde bronzlaşma meydana gelir.

Eğer sağlıklı bir şekilde bronzlaşma meydana gelmezse, güneşten alınan UV ışınları deri tarafından emilmeye devam edilir. Bunun neticesinde deri hasarları kanserli hücrelerin oluşmasına ve daha birçok cilt problemine neden olabilmektedir.

Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir?

Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalındığında cilt hasarları kortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de güneş ışınlarına fazla maruz kalmak istemeyenler, bronzlaşmak için farklı yöntemleri denemektedirler.

Bronzlaşmak için kremler nelerdir?

Ünlü kozmetik markaları tarafından üretilen ve birkaç saat içerisinde uygulanan tüm bölgeyi bronzlaştıran kremleri kullanma talimatlarına uygun bir şekilde kullanabilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra yeterli miktarda sürmeniz ve beklemeniz, bronzlaşmak için ne yapmalı sorusuna pratik bir çözüm olacaktır.

bronzlaşmak için ne yapmalı

Bronzlaşmak için haplar hangileridir?

Uzmanlara danışarak kullanabileceğiniz bazı hapların bronzlaşmada etkili olduğu bilinmektedir. Bu haplar ciltteki melanin pigmentini artırarak, cildin güneş ışığının altında yanmadan bronzlaştırmaktadır.

Bronzlaşmak için Mystic Tan yöntemi nedir?

Güneş ışınları olmadan bronzlaşmak isteyenler, Mystic Tan adı verilen ve son yıllarda oldukça yoğun bir şekilde tercih edilen uygulamaları gerçekleştirmektedirler. Bunun için gerekli ürünleri vücuduna sürdükten sonra, kabin içerisine giren ve bir süre bekledikten sonra bronz bir tene sahip olan bayanlar, bu yöntem için hizmet veren merkezlerden bilgi alabilir.

Cilde oldukça faydalı olan zeytin yağının bir özelliği de bronzlaşmak için kullanılmasıdır. Bunun için nasıl bir uygulama yapacağınızı ve zeytin yağı ile bronzlaşmak için nereden başlamanız gerektiğini konusuna gelince; ilk olarak saf zeytin yağı seçmeniz gerektiğini vurguluyoruz. Tüm işlemler 30 dakika içerisinde gerçekleşecektir.

Bir yatağın üzerine genişçe bir havlu serin. Sonrasında bir bez yardımıyla bronzlaşmasını istediğiniz her noktaya süreceğiniz zeytin yağını yarım saat cildinizde bekleterek duş alın.

Herhangi bir zararlı madde içermediği için, yanmadan bronzlaşmak isteyenlere, sağlıklı bir sonuç kazandıran bu yöntemi sizler de deneyebilirsiniz.

Bronzlaşmak için vazelin kullanılır mı?

Hayatımızda birçok alanda kullandığımız vazelinleri, bronzlaşmak isteyenler için de çözüm oluyor. Vazelinle bronzlaşma yöntemini tercih eden bayanlar, aldıkları sonuçlardan son derece memnun kalmaktadırlar. Cildin zararlı güneş ışınlarından korunarak bronzlaşmasında vazelin etkili bir üründür. Cildi besleyen ve koruyan vazelinle sağlıklı bronzlaşmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Bronzlaşmak İçin Güneşte Nasıl Kalınmalı

Ayrca bronzlaşmak için ne yapmalıyım sorusunu soranlar aşağıdaki önerileri dikkate almalılar.

 • Öğle saatlerinde güneşte kalmamaya özen göstermeli ve yaklaşık olarak 11 ile 15 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı.
 • Güneşte kalacağınız süreler içerisinde şapkanızı ve gözlüğünüzü mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.
 • Kıyafet seçimlerinde ince kumaşlara ve açık renklere önem vermeli, öncelikli olarak bu özelliklere sahip olan giysileri seçmelisiniz.
 • Güneş koruyucu kremler arasında 50 faktör ve üzeri olan özelliklerdeki ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Güneşte kalan kısımlar arasında yer alan sırtınıza, göğüslerinize, omuzlarınıza ve yüz bölgesine ışınlar dik geleceğinden, bu bölgelerinize daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Güneş kremlerinin seçiminde kozmetikçilerdeki çalışanların tavsiyesinden çok, uzman kişilerin düşüncelerini önemsemeli ve uygulamalısınız.
 • Bu uygulamalara yönelik olarak en doğal ve gerçek bilgileri alabileceğiniz uzmanlarla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Çocuklar konusunda mutlaka bir çocuk doktoruna danışılarak güneş kremleri kullanılmalı.

Источник: http://saglikloji.com/yanmadan-saglikli-bronzlasmak-icin-ne-yapmali/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.