Sağlıklı dişler için ne yapmalı?

içerik

Diş ve Diş Eti Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı dişler için ne yapmalı?

Yazan: Dr. Murat Kınıkoğlu

Diş ve diş eti hastalıklarının kalp krizi ile ilişkisini gösteren pek çok araştırma yayınlandı. Dişleri erken dökülen insanlarda kalp damar hastalığının daha sık görüldüğünü biliyoruz. Dişlerine iyi bakmayan, ağız içi hijyenine önem vermeyen kişilerde kalp krizi ve felç riski %25 artıyor.

“Dişlerimizle kalp damarlarımızın ne ilişkisi var?” derseniz, araştırmacılar diş çürükleri yapan Tannerella forsynthesis ve Preventella İntermedia adlı iki bakteriyi suçluyorlar.

Kısa süreli enfeksiyonların bir zararı olmuyor ancak on yıllar süren kronik diş ve diş eti sorunlarında bu bakterilerin kendisi veya bağışıklık sistemine verdiği zarar kalp damarlarını bir şekilde olumsuz etkiliyor.

Diş Sağlığı ve Beyin Sağlığı İlişkisi

Journal of the American Geriatrics Society dergisinin son sayısında yayınlanan bir makaleye göre unutkanlık ve bunama; dişlerini erken kaybedenlerde, dişleri sağlam olanlara göre üç misli daha fazla görülüyor.

Araştırmacılar, diş ve diş eti hastalıklarının ağızda oluşturduğu enfeksiyonun kandaki bazı faktörleri değiştirerek beyni etkileyebileceği düşünüyorlar. Bazıları dişlerini erken kaybeden yaşlıların yeteri kadar beslenememelerinin beyin fonksiyonlarının daha çabuk bozulmasına neden olacağı düşünüyor.

Öyle veya böyle dişleri erken kaybetmek iyi bir şey değil. Her yemekten sonra fırçalayarak, diş ipi kullanarak hem dişlerinizi hem de hafızanızı koruyabilirsiniz.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Yapmamız Gerekenler 1: Diş Fırçalama

Bu siteyi okuyan herkesin günde en az bir kere dişini fırçaladığını biliyorum. Yarından itibaren ikiye çıkarmanızda fayda var. Öğlen yemeğinden sonra da fırçalarsanız üç yıldız alırsınız.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Yapmamız Gerekenler 2: Diş İpi Kullanımı

Diş ipi kullanımı bizim ülkede fazla yaygınlaşmadı. Araştırmalar düzenli diş ipi uygulamasının diş sorunlarını ve erken çürümeleri azalttığını gösteriyor. Düzenli kullanma alışkanlığınız yoksa en azından haftada bir iki kez sorunlu olan dişlerinizin arasını diş ipi ile temizleyin.

Normalde, dişlerin arasında yiyeceklerin birikmesine imkân vermeyecek kadar az bir boşluk vardır ancak dolgulu dişlerde veya başka bir nedenle müdahale edilen dişlerde bazen bu aralık açılır ve yiyecek artıklarının toplanmasına uygun bir durum oluşur. Bu bölgelere özellikle dikkat edin.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Yapmamız Gerekenler 3: Ağzınıza Devamlı Bir Şeyler Atmayın

Yemek yediğimiz sırada tükürük salgımız artar. Tükürüğün bir faydası yumuşatmak ve hazıma yardımcı olmak; diğeri, asit yapısı ile ağız içi temizliği yapmaktır. Ağzınıza devamlı bir şeyler atarsanız bu temizlik işlemi bir türlü tam olarak yapılamaz.

Benim, son yıllarda moda haline getirilen “azar ye sık ye” tavsiyesine fazla itibar etmememin nedenlerinden biri de budur. Manitoba Üniversitesi‘nden Dr. Anthony M. Lacapino, dişinizde çürük olmasını istemiyorsanız günde üç öğünden fazla yemeyin ve ara atıştırmalar yapmayın diyor.

(Hipoglisemi tanısı ile aşırı derecede kan şekeri düşenleri bu tavsiyenin dışında tutuyorum.)

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Yapmamız Gerekenler 4: Kola, Gazoz ve Her Türlü Şekerli İçecekten Uzak Durun

Bu söylediğime şeker ihtiva etmeyen tatlandırıcılı içecekler de dâhildir. Ben sizin yerinizde olsam “Bugünden itibaren ağzıma şeker ve şekerli içecek koymayacağım” şeklinde bir karar alırım. (Ömrünüze ömür katarsınız). Karbonatlı (gazlı) içecekler, ağız içi asidi artırdığı için daha da zararlıdır.

Piyasada satılan tüm teneke kutu ve şişeli içeceklerin içinde ya şeker ya da tatlandırıcılar var. Az veya çok hepsinin zararlı olduğunu bilin. Bu içeceklerdeki şeker ağızdaki bakteriler tarafından parçalandığında, ortaya çıkan asitlerin diş yüzeyindeki sert tabakayı aşındırdığı gösterilmiştir.

Dişler için en faydalı içecek sudur.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Yapmamız Gerekenler 5: Şeker Yemeyin

Şekerli sakızlar, dişe yapışan ağdalı şekerler, tükürük tarafından temizlenmeleri zor olduğu için daha zararlıdır. Bana her sabah bir kaşık bal yiyorum diyenlere ilk söylediğim şey dişlerinize dikkat edin demek oluyor. Bal alışkanlığı olanlar dişlerini fırçalamazlarsa faydadan çok zarar görebilirler. (Ayrıca Bakınız: İnsulin Direnci Çağımızın Vebası)

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Yapmamız Gerekenler 6: Nişastalı Yiyecekleri Çok Azaltın

Beyaz ekmek, pasta, kurabiyeler, pirinç, patates gibi nişasta yapısı kuvvetli olan besinler ağız içindeki bakteriyel asidi artırarak dişlere zarar verir.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Yapmamız Gerekenler 7: Kahvenize ve Çayınıza Şeker Koymayın

Kahve, çay gibi içecekler yudum yudum içildiği için eğer içinde az da olsa şeker varsa dişler için zararlıdır.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Yapmamız Gerekenler 8: Sert Yiyecekleri Dişlemeyin, Kabukları Kırmayın

Bu öğüdü özellikle gençlere hatırlatmak lazım. Bir zamanlar çoğumuzun yaptığı gibi buzları ağızlarında çıtır çıtır kırmasınlar. Fındık kırarken, bana bir şey olmaz deyip dişlerini kullanmasınlar.

Bir de patlamış mısıra dikkat edin, en sonda kalan patlamamış taneleri parçalarken dişlerine hemen fark etmeyecekleri zararlar verebilirler.

Bu tip zorlamaların uzun vadede diş minesinde çatlaklara ve dişlerde erken çürümelere neden olduğu kesin olarak gösterilmiştir.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin; Şekersiz Sakızlar Zararlı Değil, Hatta Faydalı

Şekersiz ve tatlandırıcısız, katkı maddesiz sakızlar tükürük salgısını artırdıkları için dişler için faydalıdır. Bir yerde ağız içini temizleme görevi yaparlar.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin; Portakal, Mandalin, Greyfut, Limon, Ekşi Elma Faydalı

Asit içeriği yüksek olan bu meyveler tükürük salgısını artırır, ağız için asit seviyesini dengeleyerek diş minesini korurlar.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin; Süt ve Peynir Faydalı

Süt ve peynirin protein, kalsiyum ve fosfor muhtevasının mine tabakasının erimesini engellediği gösterilmiştir. Süt ve peynir ağız içindeki faydalı bakterilerin oranını artırır.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin; Omega 3 Önemli

Balık ve keten tohumu, omega 3 içerikleri nedeniyle dişler ve diş eti hastalıkları için faydalıdırlar.

Источник: //www.bodytr.com/dis-ve-dis-eti-sagligimizi-korumak-icin-neler-yapmaliyiz

Sağlıklı dişler için nelere dikkat etmeli?

Sağlıklı dişler için ne yapmalı?

Günde iki kez diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak diş sağlığımızı korumak bazen pek de mümkün olmuyor. “Ben düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum ama yine de ağzımda bir sürü çürük var,” diyorsanız bunun altındaki sebep D vitamini eksikliği olabilir. Gelin önce biraz diş sağlığımızdan bahsedelim, sonra da piyasadaki en iyi diş fırçalarına bir göz atalım.

D vitamini

Sağlıklı yaşamın temel yapı taşlarından olan D vitamini, diş eti hastalıklarına karşı da bir kalkan görevi görüyor. Diş Dostu Derneği Kurucu Üyesi, Diş Hekimi ve Periodontolog Dr. Seyhan Gücüm, D vitamininin çene kemiği ve dişlerin anatomik yapısının gelişimi için oldukça önemli olduğunu söylüyor ve bakın bizlere bu konuda neler anlatıyor?

“Sağlıklı dişlere sahip olmak adına düzenli bakım ve kontrol çoğu zaman tek başına yeterli olmayabilir. Sosyal yaşantımızı hem görsel hem de fiziki anlamda etkileyen dişlerimizin en önemli destekçilerinden biri D vitaminidir. D vitamini kalsiyum ve fosfor emilimini sağlaması sayesinde özellikle diş eti hastalıklarının oluşumu ile mücadele etmeye destek olur.

Diş minesini güçlendirmesiyle de öne çıkan D vitamininin eksikliğinde, diş yapı ve dokusunda önemli sıkıntılar meydana gelebilir. Çene kemiği gelişimi ve diş sürmelerinde gecikmeler yaşanabilir, dişlerin anatomik yapılarında da deformasyonlar oluşabilir. Ayrıca D vitamini eksikliği, enflamasyona açık bir savunma sistemine de sebep olabilir.”

D vitamini dışarıdan besinlerle alınabildiği gibi direk güneş ışınlarından da alınabilir. Her gün 20 dakika güneşte kalmak D vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. Deniz ürünlerinde (Balık yağı, karides, ton balığı, istiridye), süt ve süt ürünlerinde (Tereyağı, peynir, yumurta, yoğurt) ayrıca mantar, maydanoz, patates ve yulafta da bulunur.

Hamileler diş eti hastalıklarına karşı dikkatli olmalı

Hamilelerde diş sağlığı

Dr. Gücüm özellikle hamilelerin diş eti hastalıkları ve çürüklere karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Hamileler bu dönemde hem beslenmelerine hem de ağız bakımlarına özen göstermeliler. Düzenli diş fırçalamalı ve diş ipi kullanmalılar. Ayrıca diş hekimi kontrollerini en azından üçer aylık periyodlarla aksatmamalılar.

Çünkü bu dönemde değişen hormon dengeleri özellikle diş eti problemlerini tetikleyebilir ve çeşitli nedenlerle çürük aktivitesi hızlanabilir.

Bu dönemde D vitamini kullanımı da hamilelerin ve çocukların diş sağlığına destek olabilir.

Nano teknolojik diş fırçası

Misoka diş fırçası

Diş hekimi Emek Külür ve Gazeteci – Haber Spikeri İlkin Kavukcu, macunsuz diş temizleyen ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran Japon teknolojisi Misoka’yı Türkiye’ye getirdi.

Türkiye’de ilk etapta eczanelerde satışa sunulacak olan Misoka’nın önemli bir buluş olduğunu belirten Emek Külür, “Buluşlar ve yenilikler, insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve hep daha iyiyi insanlara sunmak için var. Bu buluş da bilinçsiz macun kullanımı nedeniyle özellikle çocukların ve elbette herkesin fazla florüre maruz kalmasını engelliyor. Ayrıca daha güvenli, daha pratik ve daha sağlıklı bir ağız hijyeni sunuyor,” dedi.

Misoka nasıl kullanılıyor?

Osaka merkezli teknoloji şirketi işbirliğiyle üretilen ve Japon tasarımcılar tarafından geliştirilen nano teknolojik diş fırçasının en önemli özelliği, kıllarının nano boyuttaki 1 milyar mineral iyonlarla kaplanmış olması. (1 nanometre, metrenin milyarda biri, diğer bir deyişle 1 milimetrenin milyonda biri kadardır.)

Kıllar üzerindeki iyonlar, fırçalama sırasında diş yüzeyindeki birikimleri ve lekeleri temizlerken diş minesini kaplayarak bir tür koruma kalkanı oluşturuyor. Macunu kullanmak yerine, Misoka’yı bir bardak su içine daldırarak kıllar üzerindeki iyonların serbest kalmasını sağlıyor ve dişinizi fırçalıyorsunuz.

Florürün fazlası sağlığa zarar veriyor

Diş Hekimi Emek Külür, “Diş macunu, Türkiye’de maalesef çok bilinçsiz şekilde kullanılıyor. Diş macunundaki florürün fazlası sağlığa zarar veriyor. Misoka, bu sorunu ortadan kaldırıyor ve diş macunu olmadan dişler temizlenebiliyor.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği, bir kadının optimal olarak günde yaklaşık 3 mg, erkeğin ise günde en fazla 4 mg florür almasını öneriyor. “Araştırma literatürüne göre, tek fırçalamada bir miligram florürün dörtte birinden fazlasını yutmamalıyız,” diyerek dişinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı güzelce çalkalamanız gerektiğini belirtiyor.

Misoka diş fırçası – Çocuklar için

 Piyasadaki en iyi diş fırçaları 

Türkiye’de diş fırçası konusunda çok da fazla seçeneğimiz olduğu söylenemez fakat piyasadaki en iyi ürünleri sıralamamız gerekirse bu markalar rakiplerine göre açık ara öndeler. Zaten bu yüzden hekimler tarafından da tavsiye ediliyorlar.

Curaprox

Çok severek kullandığım için söyleyebilirim ki şu an Türkiye’deki en iyi diş fırçalarından biri kesinlikle Curaprox. Size de özellikle Curaprox CS 5460 modelini tavsiye ediyorum. Bir kez deneyin diliniz ve dişleriniz anında farkı anlayacaktır.

Bu arada Curaprox fırçalarda sertliğe göre, 1560-3960-5460 adet kıl bulunuyor. Diğer markalarda bu sayı 800-1000 arasında. Böylece Curaprox çok daha fazla yüzeye temas ederek daha iyi bir sonuç sunuyor. Ayrıca renkleri de çok eğlenceli.

İsviçreli bir marka olan Humble Brush, özellikle hassas diş etlerine sahip olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Bambudan yapılan Humble fırçaları, özel olarak üretiliyor ve doğada çözülebiliyor.

Sensodyne

Pürüzsüz ve yuvarlak kıl uçları diş etlerine zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış. Kısa dış kıl yapısı diş eti çizgisi gibi hassas bölgelere uyum sağlıyor. Küçük fırça başlığı temizlenmesi zor alanlarda bile etkili temizlik sunuyor. Görünüşte oldukça sade olabilir ama emin olun işinizi görecektir.

Oral B Pro Expert Pulsar Pilli Diş Fırçası 

Eğer Oral-B’nin şarjlı fırçasını alamadıysanız aynı markanın bu ürünü de oldukça başarılı.

Şarjlıların en iyisi ise Oral-B Genius Rose Gold

Oral- B Genius Rose Gold, 12 renkli ışık ayarıyla fırçalamayı kişisel bir deneyim haline getiriyor. Oral-B Genius Rose Gold’un şık kutusu, diş fırçasını hem şarj ediyor hem de pratikliğiyle seyahatleri kolaylaştırıyor.

Fırça içine yerleştirilmiş sensörleri sayesinde ağızdaki hiçbir noktayı atlamayan ürün, sert fırçalamalarda da hızını otomatik olarak yavaşlatıyor ve titreşimlerini durduruyor.

Benim yıllardır kullanmaktan vazgeçemediğim bu ürünün yeni rengi de çok hoş olmuş gerçekten.

Источник: //hazanakoz.com/saglik/genel-saglik/saglikli-disler-icin-nelere-dikkat-etmeli/

Sağlıklı Dişler için Beslenme Önerileri

Sağlıklı dişler için ne yapmalı?

Sağlıklı dişler için günde iki kere fırçalama ve diş ipi kullanmak bu sürecin bir parçasıdır. Dişler açısından beslenme önerileri de oldukça önemlidir ve bakım rutinine mutlaka eklenmelidir. Bu içeriğimiz de sizlere ağız ve diş sağlığında hangi besinleri tüketmelisiniz nelere dikkat etmelisiniz bahsedeceğiz.

Diş Sağlığı İçin Uzak Durmanız Gerekenler

Diş gelişimleri anne karnındayken başlayarak ergenlik dönemlerine kadar devam ediyor. Ergenlik dönemlerinde ise gelişim tamamen sonlandırılmış oluyor. Küçük yaşlardan itibaren çocuklarınıza diş bakımı ve sağlığı hakkında belirli alışkanlıklar kazandırmak ileri yaşlarında bir çok sorundan uzak durmasına yardımcı oluyor.

Ağız ve diş sağlığı için uzak durulması gereken bir çok besini biliyorsunuzdur! Asit ve gaz içeren gıdalar ve içecekler diş minesini yavaş yavaş yok ederler şekerli besinler ise diş çürüme süresini hızlandırarak diş sağlığında bozulmalara yol açarlar.

Karbonhidrat, cips ve nişastalı gıdalar ise tahmin ettiğinizden daha uzun süre dişlerinizde kalma eğilimdedir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığın konusunda yetersiz bilgiye sahip iseniz diş hekiminizden bu konuda yardım isteyebilirsiniz.

Peki ağız ve diş sağlığınıza destek verecek besinlerden haberiniz var mı?

Diş bakımınızı düzenli olarak yapıyorsunuz ve bu alışkanlığa diyetinize ekleyeceğiniz bazı önemli besinleri ekleyerek dişlerinizin güçlenmesini sağlayarak yeni ortaya çıkan çürüklerinizi yok etmek ister misiniz ?

 Sağlıklı dişler için elma

  Sağlıklı dişler için günde bir adet elma tüketmek sizi sadece doktordan değil diş hekiminden de korumaktadır.

Elma su yönünden zengin bir besin olduğu için tükürük üretimini artırarak yemek artıklarından ve dolayısı ile bakterilerden sizi korumaktadır.

Elmanın içeriğinde bulunan lifler dişlerinizi parlatırken diş etlerinizi uyararak kanama durdurucu görevini üstlenir. Elma mutlaka kabuğu ile tüketilmesi gereken bir meyvedir. Ağız ve diş sağlığınız açısından en faydalı kısmı kabuğu dur.

Süt ürünleri ve Diş Sağlığı

 Süt ürünleri kalsiyum bakımından oldukça zengin gıdalardır. Kalsiyum sadece kemikler için değil dişler içinde oldukça önemli bir mineraldir.

Bu mineralin yeteri kadar alınması diş sağlığına artılar sunarken eksikliği is ediş çürümesine yol açar. Örneğin süt tüketiminde bazı kriterlere dikkat etmek gereklidir.

Antibiyotik,hormon ve kimyasallarla dolu olan bir süt içmektense daha doğal, pastörize edilmemiş süt tüketmek daha faydalı olacaktır.

Hindistan Cevizi

Evet yanlış duymadınız hindistan cevizinin ağız ve diş sağlığı açısından olumlu katkıları bir hayli fazla. Amerika’da son yıllarda oldukça sık kullanılan bir ağız detoks yöntemidir. Oldukça basit olan bu yöntem ile toksinler ağızdan kısa sürede uzaklaştırılır.

Uygulaması ise şu şekilde olmaktadır; 

Yağ çekme detoksu olarak adlandırılan bu yöntem için sadece ağzınıza bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı alarak 20 dk boyunca çalkalayıp çöpe tükürmekle yapılmaktadır. (çöpe dökmemizin sebebi katılaşan bir yağ olduğu için lavabo giderlerinizi tıkaya bilme ihtimalinden) Yağ çekme olayı için en iyi saatler sabah saatleridir.

Duş alırken veya üzerinizi değiştirirken uygulayarak zaman kaybetmemiş olursunuz.Virüs önleme, diş çürüğü oluşumunu engelleme, ağız kokusu giderme diş beyazlatma ve diş eti problemleri gibi ağız ve diş sağlığı alanında çok etkili içeriğe sahiptir. Bu tarz uygulamalar hiç bir zaman diş fırçalama mekaniğimiz kadar etki değildir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler İle Koruma

 Yeşil yapraklı sebzeler yüksek mineral ve vitamin içerdikleri gibi oldukça düşük kalorilere sahip olduğu için oldukça sağlıklı besinlerdir.

Lahana, pazı, ıspanak gibi yeşil yapraklı besinleri menümüze eklemek oldukça kolaydır ve ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Bu sebzeler yüksek antioksidan içerdiği için çürükle mücadelede yardımcımız olduğu gibi kalsiyum kaynakları olduğu için güçlü dişler için mükemmel besinlerdir. Sağlıklı dişler için bu sebzeleri diyetinize mutlaka ekleyin.

Kabuklu Kuru yemişler

Kabuklu kuru yemişler tüketerek güçlü dişlere sahip olun. Badem, ceviz, kaju hangi türünü seçmiş olursanız olun dişleriniz için en iyi seçmiş olacaksınız. En fazla dişleri güçlü tutacak vitamin ve mineral içerdikleri için mükemmel gıdalardır.

Ayrıca bu gıdalarda bulunana omega-3 yağ asitler diş sağlığı açısından oldukça iyi kaynaklardır. Aşırı tüketme konusunda dikkatli olarak porsiyonlar arasında paylaşım yapabilirsiniz.

Not: Sert kabuklu kuru yemişlerin kabukları asla dişlerle kırılmamalıdır.  Çok önemli bir ayrıntı gibi görünmese de her yıl ortalamada bu sebepten dişlerini kıran ve tedavi ettiğimiz bir çok hasta bulunmaktadır.

Sağlıklı dişler mutlu gülüşler sizinle olsun!

Источник: //www.esdent.com.tr/saglikli-disler-icin-beslenme-onerileri/

Sağlıklı dişler için ne yapmalı

Sağlıklı dişler için ne yapmalı?

Sağlıklı dişler için ne yapmalı

Sarı veya lekeli dişler genellikle utanç kaynağı, düşük güven ve daha da kötüsü, bazı diş problemlerinin bir göstergesi olabilirler.

Kötü ağız hijyeni, diş eti hastalığı, kalp hastalığı, enfeksiyonlar, kemik kaybı ve inme gibi gelecekteki tıbbi ve diş sorunlarının nedeni olabilir.

İnsanlar arasında dişlerin renk değişikliği derecesi değişir.

Belirli bir gıda türünü içtiğinizde veya tükettiğinizde lekeler oluşabilir.

Plak birikimi de sizi endişelendirmelidir. Plak dişlerinizi sarı ve donuk görünmesini sağlar.

Dişlerinizi sağlıklı tutmanın en iyi yolu dengeli bir diyete sadık kalmaktır.

Diyet, dişlerinizin sağlıklı olması için gerekli olan vitaminleri, mineralleri ve besin maddelerini sağlayacaktır.

Dişlerinizin her zaman sağlıklı ve beyaz kalmasını sağlamak için çok çeşitli yollar da vardır.

İşte dişlerinizi sağlıklı tutmak için Sekiz bilim destekli yolu!

Ayrıca Bakınız:

Dişler Neden Sararır?

Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri

Diş Fırçalama Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş ipi Kullanın

Bu, çoğu insanın gerçekleştirmeyi unuttuğu diş bakımı süreçlerinden biridir.

Bu bir angarya, ve fırçalama sonra, çoğu insan diş ipi umursamaz.

Tek başına fırçalama, dişler arasında kalan tüm parçacıkların çıkarılmasını sağlamak için yeterli değildir.

Diş ipi çok daha uygundur ve parçacıkların yanı sıra diğer yabancı maddelerin dişlerini temizler.

Bir diş ipi ile, fırçanızın kıllarının nüfuz edemediği veya gargara etkili bir şekilde temizlenmeyeceği dişlerin derinliklerine ulaşabilirsiniz.

Parçacıklar düzgün bir şekilde çıkarılmadığında, plak doludur.

Bu bakteriler için bir üreme alanı haline gelir ve ciddi sorunlar oluşturabilir.

Diş ipi plaktan kurtulduğunu doğrulamak için yapılan çok sayıda çalışma vardır.

Bir çalışmada plak çıkarılması diş eti iltihabı ve diş çürümesi önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Diş eti hastalığı diş kaybına nihai katkı olduğunu fikirdir.

Bir çürüme de diş kaybı için başka bir risk faktörü olabilir.

Diş ipi, bu nedenle, diş fırçalama için ek bir avantajdır.

Renkli Ürünlerden Kaçının

Dişlerinizi sağlıklı tutmanın en kolay yolu, lekelerin ve sarılığın gelişmesini önlemektir.

Lekeleri plak, daha sonra bakteri ve sonunda ciddi ağız sorunlarına yol açabilir.

Lekelere çok çeşitli içecekler ve gıdalar neden olur.

Diyetiniz bile sarılığa neden olabilir.

İnsanlar dişlerinizin sağlığını ne kadar beyaz olduklarına göre yargılayacakları için, renk değişikliğine neden olan bu tür yiyecek ve içeceklerin sık sık kullanılmasını önlemek isteyebilirsiniz:

*Çaylar*Kahveci*Kırmızı şarap*Soda*Koyu meyveler

*Diğerleri arasında domates sosu

Özellikle onlara bağımlıysanız, bu içecekleri diyetinizde tamamen dışlamak imkansızdır.

Bu nedenle, onları aldığınız frekansı azaltabilirsiniz.

İçecekleri içmeniz gerekiyorsa, dişlerle sürdürdükleri doğrudan teması en aza indirdiğinizden emin olun.

Bunu yapmak boyama etkilerini ve plak birikimini azaltacaktır.

Eğer fırçalanmazsa, bakteri birikimi meydana gelebilir.

Diğer durumlarda, plak, diş eti iltihabı ve diş eti iltihaplarından sıklıkla sorumlu olan tartar oluşur.

Bu tür yiyecekler yerine, başkalarını diyetinize dahil edebilirsiniz.

Dişlerinizi güçlendiren ve plaktan kurtulmanın yanı sıra bakteri birikimiyle savaşan gıdaları tüketin.

Peynir ve fındık gibi gıdalar, dişlerinizi güçlendirecek ve sararmayı veya renk değişikliğini önleyecektir.

Yüksek Miktarda Lif İçeren Gıdalar Tüketin

Yüksek lifli gıdalar dişlerinizin yanı sıra diş etlerinin sağlığını koruyacaktır.

Yüksek miktarda lif içeren gıdaların çoğu güçlü çiğneme içerir.

Diş ve diş etlerine fayda sağlayacak bu uzun süreli çiğneme sürecidir.

Bu fiziksel süreç, sindirime yardımcı olacak daha fazla tükürük üretimine izin verir.

Tükürük çiğnenmiş yiyecekleri yıkmaktan daha fazlasını yapar.

Ayrıca, tükürük gıdadaki asitleri nötralize eder.

Lifinizi doğal gıda kaynaklarından almanın önemli olmasının nedeni budur.

Lifi nereden alabilirim? Birçok gıda lif içerir.

Örneğin, havuç ve salatalık. Çözünmeyen ve çözünür lif türleri içerirler.

Sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar için ilk tercih onlar.

Benzer şekilde, meyve lif kaynağıdır.

Elmalar ve armutlar da tükürük akışını arttırır ve dişlerinizi sağlıklı ve güçlü tutar.

Lifli sebzeler, kereviz ve süt ürünleri, sağlıklı dişler için diyetinize dahil edebileceğiniz diğer gıda kaynaklarıdır.

Kalsiyum Tüketin

Kalsiyum osteoporoz için iyidir, ancak daha güçlü ve sağlıklı dişler geliştirmemiz gereken minerallerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Kalsiyum, vücudumuzda bol miktarda bulunan minerallerden biridir.

Ayrıca diğer gıda türlerinde bulunur ve günlük olarak tüketilen diyet takviyeleri ve diğer vitaminlere eklenebilir, çünkü bu vücudumuz için önemlidir.

Aslında, hemen hemen tüm kalsiyum kemiklerde ve dişlerde saklanır.

Kalsiyum bebekler ve küçük çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanlar için önemlidir.

Onların büyüdükçe güçlü dişler ve kemikler inşa etmeleri gerekir, eski nesil ise dişlerini sağlıklı ve aşınmaya karşı dirençli tutmak için ona ihtiyaç duyar.

Ne yazık ki, çoğu insan çene kemiği de dahil olmak üzere zayıf kemiklerin bir nedeni olan yeterli kalsiyuma sahip değildir.

Bu, dişlerin düşmesine neden olabilecek bir risktir.

Kemiklerinizi güçlendirmenin yanı sıra, kalsiyumun periodontal veya diş eti hastalığının gelişme risklerini azaltmada da yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bireylerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarı evrensel değildir.

Cinsiyete ve yaşa bağlı olarak önerilen miktarda kalsiyum gereklidir.

Örneğin, yetişkinlerin çocuklara veya hamile kadınlara göre daha az kalsiyuma ihtiyacı vardır.

Bununla birlikte, 51 yaşından büyük yetişkinler için önerilen miktarlar günde 1200mg’dir.

Bu nedenle, diyetinizin süt ve kalsiyum açısından zengin diğer gıdaları içerdiğinden emin olun.

Tütünden Kaçının

Tütünün etkileri sadece bir bireyin genel sağlığını değil, aynı zamanda ağzınızdaki dokuları da etkiler; hem sert hem de yumuşak dokular.

Tütün içmek veya çiğnemek olsun, etki aynıdır.

Bu ağız kanseri, diş çürümesi, diş eti hastalığı, basık diş etleri ve ameliyat sonrası kötü iyileşme gibi ciddi sorunlar teşkil etmektedir.

Sigara da diş kaybına neden olabilir. Çalışmalar, sigara içiminin kesilmesinden sonra diş kaybı risklerinin azaldığını göstermiştir.

Güncel sigara içenler sigara içmeyenlere göre diş kaybı üç kat fazladır.

Sigara ve diş renk değişikliği arasındaki ilişkiyi belirlemek için diğer farklı çalışmalar da yapılmıştır.

Sigara diş kaybına, periodontal hastalığa, mukozal lezyonlara ve ağız kanserine neden olmanın yanı sıra, diş renginide değiştirir.

Sigara içenlerin dişleri tütün nedeniyle lekeler geliştirir.

Lekeler koyu kahverengi, kahverengi, sarı veya hatta siyah lekeler içerebilir.

Sigaranın içinde çoğu kansere neden olduğu bilinen 4800’den fazla kimyasal vardır.

İnhalasyon işlemi sırasında, duman bir nefes almadan önce ağızda bir süre kalır.

Bu, ağız sağlığınız üzerinde doğrudan ve olumsuz bir etkiye sahiptir. Diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlayan C vitamininin azalmasına yol açar.

Ayrıca, kan akışını azaltır ve ağızdaki sıcaklığı yükseltir, bu da en önemli hücrelerin bazılarına zarar verebilir.

Bu tür etkilerden kurtulmanın tek çözümü bırakmaktır.

Dişlerinizi Düzgün Fırçalayın

Herkes diş fırçalama sağlıklı bir alışkanlık ile güne başlayabilir iken, gerçek şu ki çoğu kişi bunu önemsemez.

Sadece diş hekimini ziyaret edene kadar endişeleniyoruz.

Ağız hijyeni sadece bir şeylerin yanlış olduğunu fark ettikten sonra odaklanıyoruz. Ve önleyici bir önlem almaya çalışıyoruz.

Ne yazık ki, bu süre zarfında, sorunlar zaten diğer parçalara yayılmış olabileceğinden çok geç olabilir.

Kötü ağız hijyeni, bir kişinin genel sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Özellikle bağışıklık sistemi tehye girdiğinde, ağzınızdaki bakteriler vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Diş fırçalama dişlere evde bakım olarak tavsiye edilir.

Düzenli diş fırçalama, sağlıklı bir ağız ve dişler için de idealdir.

Seyrek diş fırçalama periodontal hastalığın bazı ciddi formları ile ilişkilidir.

Hekimler günde iki kez diş fırçalamayı tavsiye ediyor.

Düzenli ve doğru diş fırçalama dişlerinizin ömrünü uzatacaktır.

Bol Bol Su İçin

İçme suyu her zaman uygun vücut fonksiyonları için sağlıklıdır.

Şaşırtıcı bir şekilde, ideal ağız sağlığı için su gereklidir.

Her şeyden önce, sulu kalmak, vücud kasının çalışmaya devam etmesini ve atık ürünlerin temizlenmesini sağlayan temel besin maddelerini dağıtmasına yardımcı olur.

Ağız kuruluğunuz olduğunda, diş çürümesi yakındır.

Tükürük azaldığında, hiçbir şeyin artıkları yıkayacağı anlamına gelecektir.

Peki, en iyi çözüm nedir? İçme suyu, elbette, cevaptır.

Bu ağız hidrat ve bakteri gibi benzer işlevi gerçekleştirmek ve ağız sağlığı sorunları geliştirme risklerinizi kesecek.

Su hakkında bile tatlı olan şey, kalori içermemesi!

Bu, asidik ve şekerli içeceklerinizle değiştirebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca inanılmaz derecede sağlıklıdır.

Şekerli Gıdalardan Kaçının

Yiyebileceğiniz birçok yiyecek türü vardır.

Bununla birlikte, sağlıksız dişler açısından en kötüsü şekerli besinlerdir.

Bir numaralı suçlular spor içecekleri.

Egzersizlerinize katlanmanıza yardımcı olsalar da, bu tür içecekler şekerler ve diğer yapay tatlandırıcılar içerir, bu da felaket için bir reçete olabilir.

Benzer şekilde, şeker içeren herhangi bir gıda plak ve bozulmuş diş hijyenine yol açabilir.

Şeker içeren, hamur işleri, kurabiye ve tatlıyada dikkat etmelisiniz.

Bir çalışma, şekerler ve ağız sağlığı arasında var olan dinamik bir ilişki olduğunu bulmuştur.

Sonuç, dişin çürümeye başlamasıdır.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı dişleri korumak için günlük fırçalama ve diş ipi kullanmak iyi bir yoldur.

C vitamini özellikle diş eti sağlığını teşvik etmeye yardımcı olur ve bol miktarda meyve yemeniz sadece dişlerinize güç için lif vermez, aynı zamanda vücudun daha iyi savunma için ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri verir.

Şekersiz gıdaları düşünmelisiniz, tüketim sıklığı dört saat arayla olmalıdır.

Sonuç

Ağız sağlığınızı koruduğunuzdan ve her gün ona dikkat ettiğinizden emin olmalısınız.

Dikkate alınması gereken en önemli şey diş hekimine bir ziyarette bulunmaktır.

Bu fikri beğenmeyebilirsiniz, ancak altı aydan uzun bir süredir kontrol yaptırmadıysanız, şimdi bunu yapmanın zamanı geldi.

Ayrıca, diş etleriniz veya dişleriniz aşırı hassassa, iltihaplar vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa, lütfen doktorunuza bir ziyarette bulunun.

Bu makaleyi nasıl değerlendirirsiniz?

[Total: 0 Ortalama: 0]

Источник: //www.birbilsem.com/saglikli-disler-icin-ne-yapmali.html

Dişlerimizin sağlıklı olması için ne yapmalıyız?

Sağlıklı dişler için ne yapmalı?

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Dişlerimizin sağlıklı olması için ne yapmalıyız?[/box]

Cevap:

Sağlıklı dişler için neler yapmalıyız?

Günde iki defa dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak, diş hekimine yapılan ziyaretler sağlıklı dişler için iyi bir başlangıç olabilir ama yeterli değildir.

Bunların yanında sağlıklı beslenme, alkol ve sigara kullanımının da ağız ve diş sağlığımızı etkilediğini belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı bizi bu konuda aydınlatıyor.

Yediklerimiz çok önemlidir; Bir ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak için yediklerimizin de önemi azımsanamayacak kadar çoktur. Yedikleriniz tüm vücudunuzu ne kadar etkliyorsa aynı kural dişler içinde geçerlidir.

Kalsiyumlu yiyecekler

Kalsiyum içeren yiyecekler tercih edin;

 • Fast food adı verilen aperatif yiyeceklerde az miktarda bulunan kalsiyum balık, süt, peynir gibi yiyecekeler de bol miktarda bulunmaktdır. Yiyecekler dışında güneşinde D vitamini kaynağı olduğunu belirten Diş Hekimi Kazandı özellikle bu aylarda güneşten bol bol yararlanarak vücudumuzun kalsiyum ihtiyacını biraz olsun karşılayabiliriz diyor.
 • Yediklerimizin dişlerimiz üzerinde etkisi olduğunu belirten Kazandı sağlıklı beslenme alışkanlığının daha çocuk yaşlarda elde edildiğini bunun içinde çocuklarınızı bu duruma alıştırmanız gerektiğini söylüyor.

Şeker

 • Şeker tatlı bir besin maddesi olmasına rağmen dişlerimize olan etkisi hiç de tatlı değildir. Her yediğiniz ya da içtiğiniz şekerli besinden bir saat sonra dişleriniz asid saldırısına maruz kalır ki bu da zamanla dişler de çürüklere neden olur.

 • Ancak sadece yenilen şeker değil içinde şeker bulunan kekler, kurabiyeler hatta ekmek bile diş çürüklerine neden olabilir.

  Bu durumdan daha az etkilenmek için şekerli şeylere karşı koymayı deneyin ya da şekerli bir şeyler yedikten sonra en azından ağınızı çalkalayın.

Asitli içecekler

 • Asitli içecekler ister şekerli ister şekersiz olsunlar dişleriniz için bir tehdirler.
 • Bu tür içecekler zamanla diş hassasiyetine ya da çürüklere neden olabilirler. Bunu engellemek için ise bu tür içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun, içtiğiniz zaman ise pipet kullanın.

Diş eti

 • Tahmin edilenin aksine diş kaybının en önemli sebebi diş çürükleri değil diş eti hastalıklarıdır.
 • Diş eti hastalıklarının ise en önemli sebebi diş bakımının yeterince iyi yapılmaması ve ağızda biriken plaklardır.

Sigara kullanımı

 • Eğer sağlıklı bir yaşam ve de sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız sigaraya kesinlikle hayır demelisiniz.
 • Sigara kullanımı dişlerinizde renkleşmeye, ağız kokusuna, dişeti hastalığına, akciğer kanserine neden olabilir. Eğer bir günde 20 ya da daha fazla sigara içiyorsanız içmeyen birine oranla ağız kanserine yakalanma oranınız 6 kat daha fazladır.

Diş Fırçalama

 • Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın ve her gün düzenli olarak diş ipi kullanın.
 • Diş fırçanızı küçük başlı seçin
 • Dişlerinizin iç yüzeylerini, dış yüzeylerini, çiğneyici yüzlerini ve dilinizin üstünü fırçalayın, ara yüzlerde diş ipliği kullanın.

 • Orta derecede sert yada yumuşak kıllı diş fırçası kullanın, fırçanızı belirli aralıklarda değiştirin.
 • Asla başkasının diş fırçasını kullanmayın.
 • Dengeli beslenmeye dikkat edin.

 • Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalarla ilgili (florlama ve fissür örtücüler) bir diş hekimine başvurun
 • Florürlü bir diş macunu kullanın.
 • Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketin, yemek aralarında bir şey yememeye özen gösterin.

 • Çürüklerin erken yakalanması için belirli periyotlarla diş hekimine başvurun. Belirli periyotlarla diş hekimine görünmek diş çürüklerinin erken teşhisini sağlıyor.

Şimdi de internetten derlediğimiz diğer faydalı bilgilere göz atın.

Diş sağlığı için faydalı bilgiler

Yemeklerden Hemen Sonra Diş Fırçalamayın
Yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak besinlerdeki asitlerin ağızda dağılmasına neden olduğu için dişleri zayıflatıyor. Dişleri yemeklerden en az bir saat sonrafırçalamak daha uygun.

Diş Macununu Islatmayın
Diş macununun bilinenin aksine suyla ıslatılmaması gerekir. Islanan diş macunu etken maddesini kaybeder. Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde kullanılmalıdır. Unutmayalım ki; diş macunu sadece diş fırçalamayı kolaylaştırıcı bir ajandır.

“Ne Kadar Uzun Süre Fırçalarsam O Kadar İyi” Diye Düşünmeyin
Diş temizliği hakkında bilinen yanlışlardan biri de dişleri uzun süre ve sert şekilde fırçalayarak daha çok bakteri öldürüldüğü inancıdır. Yapılan araştırmalar iki dakikayı aşan fırçalamanın daha çok bakteri öldürmediğini gösteriyor.

Dişlerin günde en az bir kez iki dakika süreyle çok sert olmadan fırçalanması ve diş ipi kullanımıyla ideal bir diş temizliği sağlanabilir. Sigara, çay ve kahve tüketimi fazla olanlarda meydana gelen dil pası kokuya neden olabilir. Bu durumda dişler fırçalandıktan sonra dili de fırçalamakgerekir.

Arıtıcı Gıdalar TüketinDoğal diş fırçası olarak bilinen elmanın yanı sıra çiğ havuç, patlamış mısır ve kereviz özellikle yemek aralarında tüketildiğinde mekanik bir temizlik sağlayacaktır.
Elma Sirkesiyle Gargara YapınSabahları elma sirkesiyle gargara yapın ve sonra dişlerinizi fırçalayın.

Sirke, lekelerin yok olmasına, dişlerinizin beyazlamasına ve dişetlerinizdeki mikropların ölmesine yardım eder.

Ağız Kokusu İçin “ Kahve Çekirdeği” Çiğneyin
Ağız kokusu gündelik yaşamda insanı sosyal ve psikolojik olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Kötü ağız kokusu, hem kişiyi etkiler hem de çoğu zaman mahçubiyete sebep olur.

Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Kahve çekirdeği çiğnemek bu sülfür bileşenlerini ortadan kaldırır.

Keyifli Bir Keşif “ Kakao”Kakao çekirdeğindeki antibakteriyal içerik nedeniyle, çikolata dişlere zarar vermiyor.  Şekerlemeler ise dişlerin baş düşmanı.  Meyve sularındaki asit ise her türlü dişe zararlı. Aynı şekilde laktoz içeren süt de, diş çürüklerine yol açıyor.

Yemeği Peynirle Sonlandirin;
Meyve suları, tatlılar, sert kıvamlı şekerler, karamel, muz gibi yiyecekler dişlerde çürükoluşturma riskini artırıyor. Tatlı yedikten sonra süt, ayran içmek ve peynir yemek, şekerin ve ortaya çıkan asidin zararlı etkilerini önler. Ph seviyesini kontrol ettiğinden dişler için koruyucu kalkan oluşturur.

Diş sağlığını korumak için yapılması gerekenler

1. Bir çok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemelidir. Yılda iki kez diş hekimine gidilmelidir .

2. Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalıdır. Dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli C, A ve D vitamini eksikliği olmamalıdır. Süt, süt ürünleri ve taze meyvalar özellikle yararlıdır.

3. Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalıdır. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.

4. Öğün aralarında rasgele yemekten ve şekerlemelerden kaçınmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla çalkalanmalıdır. Asit, kola, gazoz gibi içeceklerden kaçınmalıdır.

5. Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarakfırçalanmalıdır.

6. Dişler kürdan dahil hiç bir şeyle karıştırılmamalıdır. Diş araları temizliğinde diş ipikullanılabilir.

7. Sigara ve alkol diş sağlığı için çok zararlıdır.

8. Fındık, ceviz gibi şeyler dişlerle kırılmamalıdır.

9. Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma, özellikle ilk okul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıkların dişler ve çeneiçin zararlı olduğu unutulmamalı, bunlardan kaçınmalıdır.

10. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

11. Diş hekimi gerekli görmedikçe diş çektirmemeli, özellikle bilgisiz kişilere diş çektirmekten kaçınılmalıdır.

12. Çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme, biberon kullandırtmamalıdır.

13. Ağzı açık uyuma dişlere zararlı olduğundan burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalıdır.

Источник: //www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/dislerimizin-saglikli-olmasi-icin-ne-yapmaliyiz.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..