Sağlıklı Yaşam İpuçları

Sağlıklı Yaşam Tüyoları

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Yeni bir yıla yeni bir başlangıçla başlamaya ne dersiniz? Sağlıklı yaşam için hiçbirimiz geç kalmışız sayılmayız. Sizler için hazırladığımız sağlıklı yaşam önerileri sayesinde artık yeni bir başlangıç için neler yapmanız gerektiğini bilecekseniz. Unutmayın ki parayla satın alamayacağınız tek şey sağlığınızdır, bu yüzden onun kıymetini bilin ve koruyun…

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı bir yaşamın sırrı sağlıklı beslenmeden geçer. Peki beslenme ile sağlıklı yaşam nasıl olur? Bunun cevabı yediklerinizde ve yemediklerinizde saklı. Sağlıklı bir yaşam için nelerden uzak durmak neleri tüketmek gerekir? Gelin hep birlikte bakalım:

Bu Gıdalardan Uzak Durun!

 • Canlı ve sağlıklı uzun bir ömür yaşamak istiyorsanız uzak durmanız gereken gıda benzeri pek çok yiyecek bulunuyor. Bu gıda benzeri ürünlerin en ama en tehli olanları ise; suni tatlandırıcılar, margarin, işlenmiş gıdalar ve şekerlerdir. Bunların yanı sıra uzak durmanız gereken diğer gıda benzeri ürünler; patorize ve homojenize süt, tuzlu gıdalar, hazır içecekler ve beyaz buğday unudur.
 • Uzak durmanız gereken bir başka yeme alışkanlığı ise fast-food gıdalardır. Ayaküstü ve hızlı yemekten bir an evvel vazgeçin. Size caydırıcı olarak şu araştırmayı hatırlatalım: “Kalp hastalıklarının üçte biri bu gıdalar yüzünden ortaya çıkıyor…”
 • Bu bir klişe biliyoruz ama sağlıklı yaşam için şart. Yemek alışkanlığınızda tuzu azaltın. Zira uzmanlar, tuzun felce ve kalp hastalıklarına davetiye çıkardığı konusunda uyarıyor. Günde 5 gramdan fazla tuz tüketimi uzmanlar tarafından zararlı bulunuyor.
 • Şok diyetlerden mutlaka uzak durun. Haftada 3-5 kilo vereceğiniz vaadeden şok diyetler yararlı değil aksine zararlıdır. Eğer kilo vermek istiyorsanız bunu uzun bir süreye yayın.
 • Ayrıca eğer alkollü içecekler tüketiyorsanız azaltmalısınız.
 • En az fast-food kadar uzak durmanız gereken gıdalardan biri de abur cuburlar. Abur cuburlar olarak nitelendirilen paket gıdalar, tatlılar ve pastalar fazla miktarda yağ ve enerji içerdiğinden hem kilo aldırıcı hem de hastalığa yatkınlığı arttırıcıdır.
 • Ve kesinlikle öğün atlamayın. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmenin ilk kurallarından biri öğün atlamamaktır.

Bunları Bol Bol Tüketin.

 • Yine bir klişe: bol bol su için. Çünkü insan yaşamında oksijenden sonra gelen en önemli öğe sudur. Vücut ısısının dengelenmesi, metobolizmanın devamı ve vücuttan zehirli atık maddelerin atılması için suyun önemi büyüktür. Bu nedenle günde en az 2-2,5 litre su tüketmeniz gerekir.
 • Öğününüzü mümkün olduğu kadar çeşitli tutmaya özen gösterin. Günlük beslenme planınızın içerisinde tüm besin gruplarına yer vermeye çalışın. Hepsinden tek bir öğünde tüketemeseniz bile farklı öğünlerde tüketmeye gayret edin.
 • Bol meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Mevsimine uygun olarak sebze ve meyveler tercih edin. Bol miktarda ve farklı renklerde sebze, meyve tüketmeniz hem kilo kontrolüne yardım eder hem de birçok hastalıktan korunmanızı sağlar.
 • Kurubaklagilleri ve lifli besinleri tüketmeye gayret edin. Saf şeker kaynakları ve rafine unlu besinler yerine tokluk hissini arttıran, kabızlığı engelleyen ve kilo kontrolünü kolaylaştıran kurubaklagilleri, mercimek, barbunya gibi gıdaları, lifli tahılları tüketmeye özen gösterin.
 • Sofranızda balığa yer verin. Uzmanlar, düzenli balık yemenin kalp riskini azalttığının altını çiziyor. Ayrıca balıkta bulunan yağlar bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlıyor.
 • Yine uzmanların açıklamalarına göre günde bir-iki kadeh şarap, kanser riskini azaltıyor, vücudu gripten koruyor ve yaşlılıkla erken bunalmanın da önüne geçiyor.
 • Gün içinde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz bir başka içecek de türk kahvesi. Yapılan araştırmalara göre günde iki fincan kahve kolon kanser riskini %25, safra kesesinde taş riskini %45 azaltıyor. Ancak kahvenin çok fazla tüketilmesi yüksek tansiyona neden olabiliyor.
 • Kansere karşı doğal bir koruyucu olan diğer besinler de selenyum fındık, fıstık. Her gün selenyum alanlarda kanser riski %37 azalıyor.
 • Sağlıklı görünmenin en önemli ipuçlarından biri de sağlıklı dişler. Elma yemek diş sağlığı için önemlidir. Ayrıca böğürtlen, bakterilerin dişlere yapışmasını engelleyerek diş eti hastalığı riskini azaltmaktadır. Bunların yanı sıra; portakal, havuç, ıspanak gibi gıdalar dişleri güçlendiriyor. Diş sağlığı demişken ağız sağlığına değinmemek olmaz. Ağız kokusunu önlemek için yapabileceklerinizi buradan görebilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Diğer Tüyolar

Sağlıklı yaşam için yalnızca sağlıklı beslenme yeterli değildir elbette. Ancak sağlıklı beslenmeyi destekleyecek diğer alışkanlıklarla tam anlamıyla sağlıklı bir ömür sürdürebilirsiniz. Bunlarında arasında sevdiklerinize zaman ayırmaktan kitap okumaya kadar pek çok aktivite bulunuyor. Sağlıklı yaşam için edinmeniz gereken diğer alışkanlıklar ise şöyle:

 • Sağlıklı yaşamak için eğer varsa sigara ve alkol tüketiminden kaçının.
 • Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların iş stresi hayli fazla. Yapılan araştırmalara göre stresli bir iş hayatı sağlıksız yaşlanmanın habercisi. İş yerinde motivasyonunuzu sağlayacak önerileri buradan görebilirsiniz.
 • Sağlıklı bir hayat sürdüğünüzden emin olmak için düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırın. Bu sayede belirti vermeyen hastalıklarınızı saptayabilir ve erken önlem alabilirsiniz.
 • Hangi yaşta olursanız olun yaşınıza uygun bir fiziksel aktivite belirleyin ve bunu düzenli olarak yapın. Sağlıklı yaşam ve spor birbirinden ayrı düşünülemez.
 • Güneş ışınlarının zararlı etkilerine ve radyasyona çok fazla maruz kalmayın. Çünkü bronzlaşma ve koyu ten arzusu ile uzun saatler güneş ışınlarına maruz kalmak cilt kanserine zemin hazırlamaktadır.
 • Günlük yaşamın stres ve yoğun temposundan uzak durmaya özen gösterin. Kendinize sık sık vakit ayırın ve ilgi alanınıza göre bir hobi edinin.
 • Vakit buldukça tatil yapın. Tatil yapmanın ruh ve beden sağlığına önemli katkıları bulunmaktadır. Kısa ya da uzun tatiller, günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak ve dinlenmek için de birebirdir.
 • Hayallerinizi ertelemekten vazgeçin. Eğer bir hayat amacınız ya da hayaliniz varsa bunları bir an evvel gerçekleştirmek için çaba sarf edin.
 • Pahalı eşyalar yerine güzel anılar ve dostluklar biriktirin. Unutmayın, anılar eşyalar gibi eskimez.
 • Almayı bir yana bırakın ve artık biraz da vermeyi öğrenin. Özverili olun ve karşınızdakilere karşı daha paylaşımcı olun.
 • Merak edin, sorun, sorgulayın, korkularınızın üzerine gidin. Mesela kuşları merak edin, çıkın fotoğraflarını çekin, belgesellerini izleyin…
 • Yılda en azından 8 kitap okuyun. Blog sitelerinde vakit geçirin kaliteli içerikler okumaya zaman ayırın.
 • Küçük miktarlarda bile olsa para biriktirmeye çalışın. Sıkıcı ve kimi zaman sabır gerektiren bir iş olsa da geleceğinizi garantiye almanın ve güvende kalmanın tek yoludur para biriktirmek. “Para Biriktirmenin Yolları” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 • Sağlıklı bir yaşam için ön koşullardan biri de düzenli ve kaliteli uykudur. Uygun süre ve mekandaki sağlıklı uyku, vücudun daha gebç ve zinde kalmasını sağlamaktadır.
 • Sevin, sevilin, sevdiklerinizle zaman geçirin… Sevgi ve paylaşım, sağlıklı ve mutlu bir insan olabilmek için en etkili çözümlerden biridir. Ailenize ve sevdiklerinize zaman ayrımak sizi daha genç ve sağlıklı kılacaktır.
 • Kendinizle barışık olun. Unutmayın ki iç dünyanızdaki huzur, gülümseme ve pozitif bakış açısı olarak dış dünyanıza yansır.
 • Son olarak bolca gülün ve bardağa hep dolu tarafından bakın!

2018 hepimiz için sağlıklı ve mutlu bir yıl olsun!

http://bazaar.n11.com/bazaar/product/ping?rnd=blogN11&hash=28188703ca10eeac5eee437c2765075503d957bc4fcbb2d7648c3aab931f2b09&keyword=diyet gıdalar&size=10

Источник: https://blog.n11.com/baska-baska/yasama-dair/saglikli-yasam-tuyolari

Sağlıklı Yaşam İçin Atılması Gereken 7 Adım

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Her şeyin başı sağlık sözü çok basit ve klasikte olsa hayatın özeti diyebiliriz. Zira insanın sağlık yönünden neresinde en küçük bir sıkıntısı olsa tüm vücut sağlığına dolayısıyla yaşamına, hayat kalitesine direk yansıyor. Çoğu zaman sağlık durumumuz ile ilgili bir sıkıntı yaşamaz isek bu durumu gözardı ederiz.

Ne zaman aniden ya da sinsice gelişen durumlar ile karşılaşırsak sağlımız kıymetini ve önemini fark ederiz.

Mevcut sağlık durumumuzun farkındalığıını artıracak, sağlığımıza verdiğimiz önemi ya da sağlıklı yaşam adına doğru, yanlış, eksik, gözden kaçırdığımız  herhangi bir konu var mı diye düşünen siz değerli takipçilerimiz için : Sağlıklı yaşam ipuçlarını mercek altına aldık.

(Check Up Yaptırın)

Sağlıklı yaşama doğru ilk adımınız şu an ki sağlık durumunuza gözden geçirip, mevcut durumunuzu tespit etmek olmalı : İşe detaylı bir Check Up (eğer dişle ilgili bölüm dahil değilse dahil ettirerek) yaptırarak başlayabilirsiniz. Varsa rutin tarama ve aşılarınızı takip edin ve sağlığınızla ilgili her türlü soruyu doktorunuza sorma fırsatını değerlendirin.

Check up

Mevcut fiziksel aktiviteniz ne durumda? Sporla aranız nasıl?

Yetişkinlerin haftada en az 2,5 saat, orta yoğunluklu aerobik aktivite veya haftada en az iki gün, kuvvetli yoğunluklu aerobik aktivite ve haftada 1 saat 15 dakika egzersiz ve artı kas güçlendirici faaliyetler yapması derktiği uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Sosyal çevrenizi düşünün. Aileniz ve arkadaşlarınızla olan bağlarınız ne kadar güçlü? Hayatınızı zenginleştiren sosyal veya ruhsal gruplarla mı bağlantılı mısınız?

“İnsanlar pozitif ve kalıcı ilişkiler için temel bir ihtiyacı var,”

Sağlıklı Yaşam için 2. Adım :  Kronik sağlık sorunlarınızı ertelemeyin tedaviye derhal başlayın! Kötü Alışkanlıklara veda edin.

Kalp hastalığı, şeker hastalığı, depresyon, artrit veya diğer koşullar gibi kronik sağlık sorunlarınız olduğunu biliyorsanız, tedavi için hiç vakit kaybetmeyin. Aynı şey sigara içme ve her türlü bağımlılık gibi riskli davranışlar için de uygulayın.

Bu konularda genellikle kendi kendine görevden ziyade bir uzmandan yardım alın. Hatta o randevuyu planlamak için hemen telefon açın.

Sağlıklı Yaşam için 3. Adım : Daha fazla hareket edin.

İşte fiziksel etkinliği artırmak için bunu eğlenceli hale getir. Yürüyüşe çıkın, arkadaşlarınızla yürüyün, göbek dansı,zumba veya karate sınıfı veya ne isterseniz tadını çıkarın.Takviminize fiziksel aktivitelerinizi mutlaka not edin. Hatırlatıcı notlar motivasyon kaynağı olabilir.

Fiziksel etkinlikler için haftalık bir hedef belirleyin.  Kendi kendinize güveninizi oluşturmak için “ilk hedefinizi o kadar kolaylaştırın ki,” Bunu yapabileceğimi biliyorum “diyerek daha motive olursunuz. Bununla birlikte haftalık hedefler size daha fazla günlük esneklik kazandırır. Ve haftanın sonunda, kendinizi başarılarınızın görsel bir hatırlatıcısı olarak ödüllendirin.

Hiç bir şey yapmamaktansa on dakika bile olsa bir egzersiz yapmak sıfır dan daha iyi bir durumda olursunuz.

Öğle yemeğinden önce 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak ya da sızmış ve yorgun hissettiğinizde merdivenden inip çıkılabilir.

Günde kaç adım attığınızı izlemek için bir pedometre takmak veya bir egzersiz rutini oluşturmak için kişisel bir eğitmenle (bir arkadaşınızla maliyeti düşürmek için) birlikte çalışmak gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam için 4. Adım : Sağlıklı besinler Tüketin ve Yiyeceklerin Tadını Çıkarın

Yavaşlayın ve yiyeceklerinizin tadını çıkarın. Yemek yediğiniz sırada TV izlemeyin, çalışmayın veya araç kullanmayın.

Yemekten gerçekten ze alırsanız, oturun ve yemeğinizin keyfini çıkarın, yemek yiyorken başka bir şey yapmayın.
Çeşitli sebze ve meyvelerden oluşan ve bunları gökkuşağı renklerini barındıracak şekilde tercih edin.

“Gökkuşağını almıyorsanız, muhtemelen ihtiyacınız olan besin maddelerini alamıyorsunuzdur.

Meyve

Sağlıklı Yaşam için 5. Adım : Stresi yönetin.

Stresle başa çıkmak için plan yapabilirsiniz.

Düzenli bakım: Meditasyon ve görselleştirme gibi olumlu başa çıkma becerileri geliştirin ve başlangıçtaki stres seviyenizi kontrol altında tutmak için yoga veya egzersiz gibi faaliyetleri arayın.

Stresi kontrol edin: Uyarı olmadan parlayan stresli durumlarla başa çıkmanın yollarını bulun.

Stresli bir durumdan sonra öfkenizi yatıştırmak için merdivenlerden inip- çıkabilir veya birkaç nefes alıp yeniden odaklanabilir ya da mümkünse bir banyo yapabilirsiniz.
Perspektifinizi kontrol edin.

Kendinize şu soruyu sorun: “Bu durum bundan bir yıl sonra benim için önemli mi?” Değilse, neden bu kadar yara alıyorsun?
Gönüllü olun. Diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak, kendi sorunlarınızı daha küçük görmenize yardımcı olur.

stres

Sağlıklı Yaşam için 6. Adım : Daha iyi uyuyun.

Uyku sorununuz varsa, yatmadan iki saat önce televizyon veya bilgisayar kullanmayın. Sadece TV ve bilgisayar uyarıcı olduğu için değil;  ışıkları yüzünden.

Sadece doğrudan gözlerinize parlamayan bir lamba ile aydınlatılmış hafif, sakinleştirici okuma yapabilirsiniz. Yatmadan önce ağır egzersiz yapmayın. Sıcak bir banyo alın.

Papatya çayı gibi sıcak, kafeinsiz bir içecek içmenin de yardımcı olabilir.

uyku

Sağlıklı Yaşam için 7. Adım : İlişkilerinizi geliştirin.

Sağlıklı yaşam sadece diyet ve aktivite gibi kişisel alışkanlıklarınızla ilgili değildir. Aynı zamanda başkalarıyla olan bağlantılarınızla yani  sosyal ilişkilerinizle de ilgilidir. Sizin gibi insanlar arayın. İnsanlarla vakit geçirin.

Источник: https://www.viraliste.com/saglikli-yasam-onerileri-3527

Sağlıklı yaşam için ipuçları

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Günlük hayatta yapılabilecek küçük değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, mutlu ve uzun bir hayat ömür yaşamak mümkün

Ama bunun için çaba göstermek gerekiyor. Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardan biridir.

Dengeli beslenirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey mevsim sebze ve meyvelerini tüketmektir. Mevsiminde yetiştirilen meyve ve sebzeler daha sağlıklı olur, özel ortam ve destek gerektirmez. Günde 3 ana öğün, 3 de ara öğün yapmak gerekir.

Bol su içilmeli, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein oranı orantılı yiyecekler tercih edilmelidir.

'SİGARADAN UZAK DURUN'

Sigara asla içilmemeli, bırakmak için gerekirse yardım alınmalıdır. Yapılan araştırmalarda, çocukların yanında içmediğini savunan ebeveynlerin kıyafetlerindeki nikotinin bile çocukları etkilediği saptanmıştır.

Sigara kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları ve kansere (Akciğer, yemek borusu, ağız içi, burun-boğaz, gırtlak, pankreas, böbrek, lösemi)neden olabilir. Bağışıklık sisteminizin dinlenmesine müsaade etmeliyiz.

Bağışıklık ve deliksiz bir uyku uyumak birbirine bağımlı iki şey olduğu için kronik uykusuzluk, bağışıklığınızın zarar görmesine neden olur ve vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını engeller.Vücudun spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Ancak her zaman spor yapılabilir. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak aktiviteler oldukça önemlidir.

Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutar. Ama yorulduğunuzda beyninizi zorlamayın. 

Özellikle duşta ve duş aldıktan sonra vücudu kontrol etmek, yeni yumruları, ben'leri tespit etmekte yararlıdır. Meme kanserini ve yeni çıkan, şekil değiştiren nevüsleri (Ben'leri) erken tespit etmek çok önemlidir.

Orta Doğu'da çoğu zaman yaşanan kanlı olayların, kardeş katliamlarının, darbe girişimlerinin birkaç yıl önce  15 Temmuz 2016'da Türkiye'de tekrarlanmak istendiğini düşünmek bile insana “zor” geliyor.

Oysa, temelini yüce bir tarihten alan Türkiye Cumhuriyeti'ni değil yıkmaya kalkışmak, bunu düşünmek bile beraberinde büyük badireler ve tehler getiriyor.

Her şeyden önce, Türkiye'nin bir Orta Doğu ülkesi olduğunu değil kabul etmek asla düşünmemek bile gerekiyor.

Zira, biraz “hissi” olacak ama, sanki Osmanlı İmparatorluğu'na “ihanet'in bedeli” Orta Doğu'yu sarıyor sarmalıyor.

Osmanlı İmparatorluğunun “gazabı” kendini hissettiriyor.

Üstelik, burada dinler, mezhepler, ırklar, soylar-soplar, sefalet ve refah bir biriyle kıyasıya çarpışıyor.

Bu arada, “özgürlük” zaman zaman gündeme getiriliyor.

Petrol ve doğalgaz zenginliğinin “güvenliği” en başta yer alıyor.

Orta Doğu'dan fışkıran “enerji” her şeyi daha da birbirine yüklüyor.

Sadece coğrafi değil, siyasi olarak da gizemini koruyan, pek çok meçhullerin, karmakarışık ilişkilerin, sorunların, dostlukların, ihanetlerin, çatışmaların hüküm sürdüğü Orta Doğu; her şeye rağmen varlığını sürdürüyor.

Tarih boyu, silahların susmadığı, kalıcı barışın sağlanamadığı bölgenin “petrol” zenginliği, zaten çekim merkezi oluyor.

Böylesine sosyal, tarihsel, ekonomik, stratejik konuma sahip Orta Doğu aynı zamanda bir “bataklığı” andırıyor.

Sanki, pimi çekilmiş bombalar, Mağrip'ten Maşrik'a kadar “patlama” anını bekliyor.

Kalıcı “barış” bir türlü sağlanamıyor.

Orta Doğu'nun coğrafyası da karmakarışık bir görünüm sergiliyor.

Tabii ki, petrol ve gaz paraları, “silah” olup dönüyor.

Diğer yandan; İran'ın “Nükleer bela” ile başını ağrıtmasına rağmen Mısır, Filistin, Lübnan, Ürdün, Suriye ve Irak'ta kökenini “mezhep”ten alan etkileri, girişimleri, gizli “silah” ve asker, yardımları…

Üç parçaya ayrılması hedeflenen Irak'ta bitip tükenmeyen suikastlar…

Öbür yanda; İran ve dostlarından, yıllardır gece gündüz demeden korkan, çekinen ve belki de, bu yüzden saldırgan, katı ve istilacı, ABD'nin himayesinde bir ülke İsrail…

Beri yanda; kime dost, kime düşman olacağına bir türlü karar veremeyen, çoğu kez ABD'nin dost saymadığı ülkelerle, başı derde sokulmak istenen “dengesiz” Türkiye…

Bir yanda da; başta Katar ve Suudi Arabistan olmak üzere Körfez Ülkeleri…

Taşların hâlâ yerine oturmadığı, huzurun sağlanamadığı ve yeniden alevlenen Libya…

Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren Suriye.

Her an patlamak üzere beklenen Sudan'a kadar da uzanmak şart oluyor.

İşte, böylesine bir fırtınalar içine, Rusya ve Çin'in de girmesi mümkün olduğuna göre, fotoğrafın “netliğini” tartışmak ve endişe duymak icap ediyor.

Aslında, bütün gelişmeler, petrol daha doğrusu enerji ve yollarının güven altına alınmasının anlamı çıkıyor.

Dengelerin her an değiştiği bir Orta Doğu'da, ABD'nin yıllar önce hazırladığı, sonra ülkelerin durumuna göre dizayn ettiği politikasının seyri gündemi zorluyor.

Her ne kadar; bir İran-İsrail füzeler savaşı senaryosu ortada dolaşıyorsa da, asıl düşmanın ABD ile İran'ın olduğu da hafızalardan silinmiyor.

Orta Doğu'nun “pimi çekilmiş bomba”ya benzemesinin birçok nedeni varken, aslında başta ABD ve AB ülkelerinden bazıları olmak üzere burada yaşayan bütün devletlerin büyük hataları ve günahlarının olduğunu belirtmek herkese düşüyor.

Sürece, çoğu ülkelere bağlı olan güç örgütlerinin de karışması Orta Doğu'yu ateşi bir türlü sönmeyen bir bölgeye çeviriyor.

Dünyada ki 54 kadar İslam ülkesinin içinde yer alan 22 Arap devletinin ayrı ayrı politikalar gütmesi ve menfaatlerini veya kazanımlarını koruma gayretkeşliğinin yanında İsrail'in daima tetikte olması ve “hassas durumlardan kendine görev çıkarması” zaten Orta Doğu'nun daima kargaşa içinde olmasına yetiyor.

Sözün kısası, Allah bir kez daha Türkiye'ye “15 Temmuz”lar göstermesin.

Bu arada, her sene olduğu gibi bir süre huzurunuzdan ayrılacağımızı belirtirken özür ve saygılarımızı da sunmamız icap ediyor…

Page 3

Источник: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/saglikli-yasam-icin-ipuclari-127222h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть