Sağlıklı Yaşam Ve Profesyonel Kariyer Arasında Denge

Iş-Yaşam Dengesi

Sağlıklı Yaşam Ve Profesyonel Kariyer Arasında Denge

İş-yaşam dengesi, çalışanların zaman ve enerjilerini iş ile yaşamlarının diğer önemli yönleri arasında paylaşma çabalarını destekleyen bir kavramdır. İş-yaşam dengesi, işyerinin taleplerine ek olarak aile, arkadaşlar, topluluk katılımı, maneviyat, kişisel gelişim, öz bakım ve diğer kişisel faaliyetler için zaman kazandırmak için günlük bir çabadır.

İş-yaşam dengesi, çalışanların daha dengeli bir yaşam sürdürmelerini kolaylaştıran politikalar, prosedürler, eylemler ve beklentiler geliştiren işverenler tarafından desteklenir.

İş-yaşam dengesi peşinde, stres çalışanlarının deneyimini azaltır. Günlerinin çoğunu işle ilgili faaliyetlerle geçirirler ve hayatlarının diğer önemli unsurlarını ihmal ediyormuş gibi hissederler; stres ve mutsuzluk ortaya çıkar.

İş-yaşam dengesi, çalışanların hayatlarının tüm önemli yönlerine dikkat etmiş gibi hissetmelerini sağlar.

Pek çok çalışan, kişisel, profesyonel ve para kazanma ihtiyacı duyduğundan, iş-yaşam dengesi zorludur. İşverenler, esnek iş programları, ücretli çalışma saatleri (PTO) politikaları, sorumlu zaman ve iletişim beklentileri ve şirket tarafından desteklenen aile etkinlikleri ve faaliyetleri gibi fırsatları sunarak işçilerinize iş-yaşam dengesi deneyimlemelerine yardımcı olabilirler.

Yöneticiler, iş-yaşam dengesi isteyen çalışanlar için önemlidir. Kendi hayatlarında iş-yaşam dengesi peşinde olan yöneticiler, uygun davranış modelini oluşturur ve işçi-çalışma hayat dengesi peşinde çalışanlarını destekler.

İş-yaşam dengesi beklenen, etkinleştirilen ve desteklenen bir çalışma ortamı oluştururlar. İş-yaşam dengesi önemli olan olağanüstü çalışanları korurlar – ebeveynler gibi.

Ebeveynler için İş-Yaşam Dengesi

Lynn Taylor, Yazar, Korkunç Ofis Tiran'ı Evletir

İş-yaşam dengesi çalışan ebeveynler için zor bir hedeftir.

Fakat sizin ve çocuğunuzun gerçek olabilmesi için bir ebeveyn olarak adım atabilirsiniz. Birçok büyük başarı gibi, zaman ve organizasyon gerekiyor – fakat çabaya değer.

İş-yaşam dengesi planlaması bir sonraki işi kabul etmeden önce başlar. İlk olarak, gerçek ihtiyaçlarınızı en geniş perspektiften belirlemek için zaman ayırın. Örneğin, büyük gündüz bakımına yakın olan daha az ücretli bir işin başka bir seçenekten daha iyi olduğunu keşfetmek şaşırtıcı olabilir.

Ebeveynler iş yeri hakkında dikkatlice düşünmelidirler: günlük bakım için gidip gelme, işten önce, iş sırasında ve sonrasında çok değerli bağlanma zamanınızı harcayabilir veya kırabilir.

Çocuğunuzu daha fazla gördüğünüzde elde ettiğiniz memnuniyet sizi işte çok daha rahat ve üretken hale getirebilir ve stresinizi önemli ölçüde azaltabilir.

İşinize başlamadan önce yaşam kalitesini iş kriterlerinizin bir yönü yapın.

İş görüşmesinde, kulaklarınızı, telekomünikasyon, iş kültürü, zaman esnekliği ve benzeri konularda şirketin görüşüne açık tutun.

Genellikle, iş teklifi sırasında ve bazen bir şirketin web sitesinde sağlanan faydalar açıklanmaktadır. Eğer diğer çalışanlarla sohbet etme şansı bulursanız, kurum kültürünün aile dostu olup olmadığını sorun. Kreş parası var mı?

Acil durumlar için yeterli kişisel zamanınız var mı – ebeveynlere empati duygusu?

Örneğin, patronların okul bahçesinde kavgayı üstlenen bir moda kaydıkları bir Korkunç Ofis Yağmuru (TOT) ortamında, düşmanca ebeveyn bölgelerine adım atmış olabilirsiniz.

Çevrenizi, duruşunuzu, davranışınızı ve işçilerin sosyal yaşama düzeyini fark ederek – esnek yönetimin ne derece olacağına dair bir fikir edinebilirsiniz.

Ve bu, ailenize yönelik kontrol listesinin değerli bir veri noktası.

Süper-ebeveyn yemek zamanı

Her hafta içi sabah sakin ve kargaşa yaşamak için uzun bir emir gelmiş gibi görünüyor, özellikle de 7 a'da kanadığında. m. norm oldu. Yeniden başlatmayı deneyin ve güne, telaşsız, oturup, sağlıklı bir kahvaltı ile olumlu bir nota başlayın.

Kısa bir sabah aile yemeği – hatta 15 dakika boyunca – herkes için stres azaltır.

Ayrıca çocuğunuza onların önceliğiniz olduğunu garanti eder. Başka taahhütler nedeniyle akşam yemeğinde bir araya gelemiyorsanız, en azından bu yemeği yiyeceksiniz.

Öğle yemeğinde çocuğunuzu alamaz ya da buluşamazsanız, görüşme yapmak için bir düzenleme yapın. Bir çocuğun gündüzleri bir ebeveynden duyması güvenlidir. İkiniz için kısa bir check-in yapılması faydalı olacak.

Akşamları özellikle akşam yemeğinde kaliteli zaman belirtin. Artık büyüdükçe çocuklarınızla biraz fazladan zaman artık çok yararlı olacaktır.

Columbia Üniversitesi'ndeki Bağımlılık ve Madde Bağımlılığı Üzerine Ulusal Merkezi'nin çalışmalarına göre, “Sık sık aile yemekleri (haftada beş ila yedi) olan gençler, aileleri ile mükemmel ilişkiler içinde olduklarını bildirme olasılıkları daha yüksektir.”

Televizyon, ya da bilgisayar oyunları akşamları doldurmak yerine, yatmadan önce hazırlanan aile faaliyetlerini planlayın. İşe yetişmek zorunda kalsanız bile, onları nişanlanmaya ve yakında tutmaya devam edin.

Diğer İş-Yaşam Dengeleme Teknikleri

Yapabildiğiniz durumlarda çocuklarınızı ofise getirin ve fotoğraflarını veya yaratıcı çalışmalarını masanızda görmelerine izin verin. Bu onlara akıl ve kalbinizde olduklarını bildirmelerini sağlar. Onları sıklıkla düşündüğünüzü anlamalarına yardımcı olur ve yaptıklarınızın bir parçası da hissedecektir. Özel günlerini macera haline getirin.

Herkes için çalışma hayatı dengesi, zaman yönetimi becerilerine sahip olmak demektir. İş gününüzü sürüklenmeye bırakırsanız, değerli dinlence ve aile saatlerini çalarsınız demektir. İşte bazı ek ipuçları:

  • Patronun programını tanı. Patronunuzla toplantı saatini en üst düzeye çıkarın; stratejik olmak ve idari personeliyle bunu başarmak için yakından çalışmak.
  • Ne zaman görüşme yapacağınızı ve işyerinde zamanınızı optimize etmek için ne zaman idari işlerinizi yapacağınızı bilin.
  • İnsanlar etrafında olmayacakları zamanlarda aile tatillerini zamanlayın. Tatil zamanına bir geri sayım önerin, böylece patronunuz veya ekipiniz için sürprizler yoktur.
  • Telekomünikasyon yaptıysanız, teknolojik araçlarınızın son teknoloji ürünü olduğundan emin olun. Cep telefonu kullanımınız sizi belirli zamanlara veya bölgelere sınırlarsa, o zaman planınızı gözden geçirebilirsiniz. Kolayca video konferans yapabildiğinizden emin olun.
  • Kişisel ve mesai saatiniz arasında net bir çizgi çizin. Patronunuzla açık beklentiler belirleyin.
  • Fazla uzağınız varsa, gerçekçi hedeflere geri dönmeyi düşünün, böylece başarılı olduğunuzu düşünün.

Patron olduğunuzda

Eğer bir yönetici iseniz ve aşırı alışkanlığınız varsa, personelinizi mola vermek için teşvik edin – yoksa bile. (Gerçekten de olsa, yapmalısınız!)

Çalışanlarınızın iş-yaşam dengesi söz konusu olduğunda hükümdarlar tarafından tutulmadığınızdan emin olun. İzin vermeyi öğrenmek, kendine has, motive edilmiş bir personel inşa etmek için kâr payı ödeyecek.

Ebeveyn olarak konforlu bir iş-yaşam dengesi elde etmek, sadece büyük bir kariyere kıyasla daha fazla gerçekleşmez. Strateji ve düşünce gerektirir. İş-yaşam dengesi bir emek emeği haline getirebilirsiniz – sonuçta aşkla ilgili.

Çalışanlar için iş-yaşam dengelerini teşvik etmek için başka işverenlerin neler yapabileceğini öğrenin.

Источник: https://tr.routestofinance.com/work-life-balance

Kişisel ve profesyonel yaşam arasındaki dengeyi bul

Sağlıklı Yaşam Ve Profesyonel Kariyer Arasında Denge

Bir takım lideri ya da bir çalışan olun, kişisel ve profesyonel yaşamı uzlaştırmak şüphesiz uzun vadeli hedeflerinizden biridir. Bu iki yön yakından bağlantılıdır ve alandaki becerilerinize bağlı olarak birbirlerini olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Bunalmış veya yanmış olmaktan kaçınmak için, ikisini uzlaştırmak için bazı yararlı ipuçları.

HAYIR demeyi öğren

Bir sonraki tatil döneminde, eğer ayrılmıyorsanız ve bir meslektaşınız sizden normal işler dışında belirli görevleri yerine getirmenizi isterse hayır deyin.

Gerçekten de, aşırı yüklü programınıza eklemenin bir anlamı yoktur. Ancak bu, takım çalışmasını ihmal etmek anlamına gelmez.

Her şey günlük iş yükünüze bağlıdır, ancak meslektaşınızın isteğinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız bunu reddetmek daha iyidir.

İyi uykular

Sürekli olarak duyduğumuzda, vücudun iyileşmesi için ortalama 8 saat uyku alır, bu süreye her zaman saygı göstermeye çalışın. Gerçekten de, uykusuz gecelerinizi, profesyonel yaşamınıza bir yatırım olarak algılasanız bile, etkili bir şekilde işe gitmek için çok yorulmuşsanız, onların boş olduğunu unutmayın. Vücuduna ve zihnine dinlenmeye zaman ver.

İşi ofiste bırak

Evinizi iş yerinizden ayırt etmeyi öğrenin. Bunun nedeni, bugün başaramayacağınız şeyleri devam ettirmek için yarın tüm zamanınızın olması. Akşam yemeğinden sonra ya da yatmadan önce çalışmayı bırakın. Bir dahaki sabah geldiğinde, öğretmeninize ev ödevi almak gibi bir şey.

Gerçekten devam etmeniz gerekiyorsa, masanızda yarım saat daha kalmayı tercih edin. Aksi takdirde, e-postalarınızı okumak veya iş dizüstü bilgisayarınızı kapatarak işinizi kontrol etmek için cazip olmaktan kaçının. Dosyalarınızı ve bilgisayarınızı ofisinize bırakabilirsiniz. Aksine, becerilerinizde ve daha iyi bir organizasyonda bir artış.

İş dışındaki etkinlik etkinlikleri

Bir yoga seansı veya bir spor salonunda bir saatlik fiziksel aktivite olsun, gevşeyebildiğiniz tüm yollar iyidir. Bu özellikle kişisel gelişiminize katkıda bulunursa. Örneğin, eski ya da yeni arkadaşlarınızla bir akşam geçirin, her şey günlük hayatınızın rahatlığını artırabilmek için. Ailesiyle televizyonun önünde geceyi geçirmek de dinlenmek için harika bir yoldur.

Kendinize mola verin

Durmadan gece veya gündüz en iyi şekilde odaklanmış veya her zaman en iyi durumda kalmak zor. Bunlar rahatlamaya, bir meyve yemeye, su içmeye ya da biraz temiz hava almak için dışarı çıkmanıza izin verir. Amaç sizi bilgisayarınızdan, müşterinizden veya sonsuz bir müzakereden uzaklaştırmaktır.

Çalışmanızı Pareto prensibine göre düzenleyin

Bu, yaptığınız işe bağlı olarak, yaptığınız görevlerin 20% 'inin, aradığınız sonuçların% 80'ini sağlayabileceği anlamına gelir. Bu görevler, yüksek katma değer sağladıkları için stratejik olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle sabah bir insan iseniz, bu 20% 'i günün başında yerine getirmeyi ve öğle yemeğinden sonra kalan 80 yüzdesini geri vermeyi tercih edin.

Ayrıca başarısız görevlerde zaman kaybetmekten kaçının. Ayakta toplantılar düzenlemek, konuşma süresini en önemli konu ve fikirlerle sınırlandırmanıza yardımcı olacaktır. Tüm şirket toplantılarına katılmamak için haftalık raporları veya diğer dahili iletişimleri kullanın. İşiniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri yararlı bir şekilde almak için neler yapabileceğinizi yapın.

Bu ipuçları, günün erken saatlerini bitirmenize ve verimliliğin kanıtı olan ilerlemenize olanak tanır. Kayıtlarımız güncel olduğunda daima daha fazla gönül rahatlığı yaşıyoruz.

Tavsiye için bir arkadaşa sormaktan çekinmeyin

Ayrıca, neden kendinizden mahrum olabilirsiniz, bu konuda, meslekleri ile iş hayatı arasında daha iyi bir denge sergileyen akrabalarınızdan birine konuyla ilgili tavsiye isteyin. Hayatınız hakkında hiçbir şey bilmeyen ve hizmetleri yüksek bir ücretle ödünç alınabilen bir yabancı tarafından tavsiye edilmekten daha iyidir.

Tatile çık

Günlük rutini kırmak için biraz zaman ayırın ve günler kapalı. Uygun gördüğünüz şekilde kültürel veya egzotik geziler düzenleme fırsatını kaçırmayın. Ayrıca ailenizle yakın veya uzak arkadaşlarınızı ziyaret etmek için bu fırsatı değerlendirin. Diğer bir deyişle, normalde elde edemeyeceğiniz projeleri tamamlamak için mükemmel bir zamandır.

Hemen bir başlangıç mümkün değilse, hafta sonunuzu bir günlüğüne uzatmanın bir hafta kadar faydalı olabileceğini unutmayın. Ayrıca, bu 3 gevşeme günlerinde çeşitli eğlenceli aktiviteler gerçekleştirilebilir.

Bazı görevlerinizi delege edin

Stajyerinize veya meslektaşlarınızdan birine, onları eğiterek ve bazı yardımcı görevleri yerine getirerek becerilerini ve bilgilerini artırma fırsatını verin.

Öte yandan, belirli görevlerde size yardımcı olacak birini yönetmek için istenen işin yürütülmesinin iyi bir takibini ima eder.

Sizin tarafınızdan eğitilmiş olması beklenen bir kişi tarafından yapılmayan bir iş mutlaka sonuçlara sahip olacaktır.

Uzaktan çalışmak

Ekibinizin herhangi bir dezavantaj görmemesi koşuluyla, belirli günlerde evinizden işinizi yapmak için pazarlık yapmak size uygunsa bu mümkün olabilir. Evinizde daha fazla zaman harcamak istiyorsanız bu iş yöntemi avantajlıdır. Ancak, işletmenizin fiziksel yokluğunuzla sınırlı kalmaması için, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmanız gerekir.

Erkekler ve kadınlar, kişisel ve profesyonel yaşam arasındaki mükemmel dengeyi arıyorlar. İşini ve aile hayatını yönetmek mümkündür, ancak belirli zamanlarda seçim yapılması gerekecek.

Aile yönüne öncelik vermek zorundasınız, örneğin kişisel hayatınıza bakmak için daha az çalışarak. Ya da biraz kişisel yaşam vererek profesyonel kariyerinize daha fazla zaman ayıracaksınız.

Her durumda, bu seçeneklerin yönetilemez bir durum tarafından dikte edilmekten ziyade bir yansımanın sonucu olması daha iyidir.

Источник: https://comme-un-pro.fr/tr/profesyonel-ki%C5%9Fisel-denge/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.