Sağlıklı Yaşlanmak İçin Ne Yapmalı?

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Yapılması Gerekenler | Sigortam.net

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Ne Yapmalı?

Yıllar geçtikçe artan sağlık problemlerinin önemli bölümü, özellikle genç yaşta alınmayan tedbirler ve önemsenmeyen sağlıklı yaşam kuralları nedeniyle ortaya çıkıyor.

İlerleyen yaşlarda sağlıklı ve rahat bir yaşam sürmek için, sadece ileri yaşlarda değil, genç yaşlarda da uyulması gereken bazı sağlık kuralları bulunuyor. Bu gibi durumlarda devreye giren sağlık sigortası ise hangi yaşta olursanız olun, karşılaşabileceğiniz problemlerde size büyük yardımı dokunuyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!

Sizi aramamızı ister misiniz?

2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

20’li Yaşlar

20’li yaşlarda alınacak sağlık tedbirleri, ilerleyen yıllar için rahat ve sağlıklı bir yaşam sürmenizde büyük etken olacaktır. Bu yaşlarda başgösteren sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve düzensiz uyku gibi faktörlerin etkisi ilerleyen yıllarda karşınıza önemli sağlık problemleri olarak çıkabilir.

30’lu Yaşlar

30’lu yaşlar kadınlar için ileride ortaya çıkabilecek kemik problemleri için en önemli yaş aralıklarından birisidir. Vücuttaki kemik yoğunluğunun azalması bu yaşlarda başlar. Ancak yapılacak düzenli egzersizler ve sağlıklı beslenme ile alınacak önlemlerle, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik yoğunluğu problemini önleyebilirsiniz.

40’lı Yaşlar

40’lı yaşlar, daha ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık problemleri bakımından kadınlar için en önemli yaş aralığından bir diğeridir. Bu çağlarda özellikle düzenli olarak yapılacak sağlık kontrolleri, sağlıklı beslenme ve egzersiz çalışmaları ilerleyen yıllarda karşılaşabileceğiniz problem riskini en az seviyeye indirecektir.

50’Lİ Yaşlar

Bu yaşlardan itibaren özellikle kadınların önleyici taramalar konusuna büyük bir önem göstermeleri gerekmektedir. Kadınlar genellikle 50’li yaşların başından itibaren menopoza girmeye başlarlar.

Bu süreçten sonra ise kadınlarda kemik kaybına yatkınlık artar. Bu problemlere ek olarak bağışıklık siteminin zayıflamaya başlaması da farklı problemleri beraberinde getirebilir.

Bu nedenle düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmek çok önemlidir.

60’lı Yaşlar

Kadınlar için 60’lı yaşlardan sonra sağlıklı yaşamın en önemli şartlarından birisi düzenli sağlık kontrollerinde bulunmak ve gerekli testleri zamanında yaptırmaktır. Böylelikle ortaya çıkabilecek problemlerin, erken teşhis sayesinde daha büyük sorunlara yol açmadan tedavisi gerçekleştirilebilir.

50’li Yaşlar

50’li yaşlar erkekler için stresin en yoğun yaşandığı yaş aralığı olarak kabul edilir. Herkesçe bilindiği gibi stres, bu yaşlarda sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olan en önemli sorunlardan biridir. Bu dönemde alınacak stres yönetimi desteği vedüzenli egzersizler var olan stresinizi kontrol altında tutmanızı sağlayacak ve sağlıklı bir yaşam için büyük etken olacaktır.

Tüm Yaşlarda Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

– Düzenli (7 – 9 saat) ve sağlıklı alınmış bir uyku çok önemlidir.

– Sigaradan ve aşırı alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.

– Dengeli ve düzenli beslenme ile birlikte meyve ve sebze ağırlıklı öğünlere yer verilmelidir.

– Diş hastalıkları ve problemlerine karşı düzenli olarak diş temizliği yapılmalıdır.

– Düzenli olarak check-up yaptırılmalı, hekimlerle iletişim halinde bulunulmalıdır.

– Egzersiz hareketleri ve aktiviteleri yapılmalı ancak seçilecek yöntemden önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Sağlık problemleri hangi yaş aralığında olunursa olunsun, beklenmedik anlarda karşımıza çıkarak, büyük sıkıntılara neden olabilir.

Böylesi risklere karşı siz de sağlığınızı ve bütçenizi korumak için hiç vakit kaybetmeden sağlık sigortası avantajlarından yararlanın. En uygun özel sağlık sigortası teklifleri için hemen, ister online olarak Sigortam.

net’i ziyaret edin, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Источник: https://www.sigortam.net/saglik-sigortasi/saglikli-yaslanmak-icin-yapilmasi-gerekenler

Sağlıklı yaşlanma ve yaşlılık hastalıklardan korunma yolları..

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Ne Yapmalı?

ALZHEİMER VE BUNAMA (DEMANS): Bunların arasında en önemlisi “Geriatrik Sendromlar” olarak adlandırdığımız durumlardır. Bunlar yaşlanmayla birlikte ortaya çıkması muhtemel durumlardır.

Yaşlanmayla ortaya çıkan hastalıkların başında Alzheimer ve demans (bunama) geliyor. Her iki Bu hastalığın görülme riski, yaş arttıkça yükseliyor.

70 yaşındaki bir kişide Alzheimer olasılığı yüzde 10 ise, bu kişi 80-90 yaşına geldiğinde risk oranı yüzde 60-70’lere çıkıyor.

DÜŞMELER: Yaşlılıkla birlikte gündeme gelen en önemli risklerin başında düşmeler geliyor. Kişi 80 yaşındadır, hiçbir hastalığı yoktur, her şey güzel gidiyordur, evde ya da sokakta düşüp kalçasını kırar.

Ardından ameliyatlar yapılır, sonrasında ise bu kırıkların yarattığı komplikasyonlar nedeniyle yatağa mahkum olabilir veya hayatını kaybedebilir.

Bu nedenle yaşlıların düşmesini önlemek amacıyla özellikle de ev kazalarının önlenmesine yönelik olarak, yaşlının oturduğu evde bazı düzenlemeler yapılması gerekiyor.

Alzheimer

Yaşlının evi tıpkı bir bebeğin evi gibi düzenlenmelidir. Bebek olunca nasıl merdiven basamaklardan, katlanabilecek yer örtülerinden, kötü ışıklandırmadan, sivri köşeli eşyalardan kaçınıyoruz. Yaşlılar için de evde böyle ortamlar hazırlanmalıdır. Yerdeki şilteyi yaşlı biri görmeyebilir, ışık kapalıysa karanlıkta çarpma ve düşme meydana gelebilir.

İŞİTME FONKSİYONU AZALIYOR, BUNADI SANILIYOR: Yaşlıda dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de işitme fonksiyonlarındaki azalmanın kontrol edilmesidir. Bunama endişesiyle getirilen yaşlılara testler yapıldığında, işitme fonksiyonlarının azaldığı ortaya çıkıyor. İşitmesi azaldığı için de toplum içinde sohbete katılmakta zorlanıyor.

“Eski toprak” olarak adlandırdığımız insanlar neden bizlerden daha sağlıklı?
Teknoloji çok hızla gelişti, ama insan vücudu bu hızla teknolojiye henüz uyum sağlayamadı.

Teknoloji bize asansörü getirdi, en kısa mesafelerde bile arabayla gitmeyi gidiyoruz. İşyerindeki masamızda daha çok oturmaya, paketlenmiş yiyecekleri daha çok tüketmeye, daha çok yağlı besin yemeye başladık.

Alkol, sigara tüketimimiz de arttı. Tüm bunları insan vücudu kaldıramıyor.

Eskiden araba yoktu insanlar yürüyordu, yokuşlar vardı, marketler paket paket yiyeceklerle dolu ve bu kadar ucuz değildi. Şekere ulaşmak zordu. İnsanlar doğal besleniyorlardı. Vücut bize az ye, daha çok hareket yap diyor. Ama yaşam şeklimiz buna uygun değil.

Bir iki durak için arabaya binmesek, iki üç kat için 10 dakika asansör beklemesek. TV karşısında kuruyemiş yemesek biz de sağlığımız için iyi bir şey yapmış oluruz.

Bu nedenle günlük konuşmalarımızda hep, ‘Eski topraklar bizden sağlam, biz genç yaşta çürüğüz’ diyoruz.

Sağlıklı yaşlanmak için neler yapabiliriz?

 • Beslenmemize dikkat edersek, dengeli, faydalı yiyecekler tüketirsek, zararlı maddelerden uzak kalırsak, yaş ve bedenimizin elverdiği ölçüde spor aktivitesinde bulunursak, kontrollerimizi daha sağlıklıyken yaptırmaya başlarsak sağlıklı kalırız.
 • Genetik ve katılımsal olaylardan kaçamayız, ancak bu risklere karşı bazı önlemler almamız mümkün olabilir. Ailede kolon kanseri ya da meme kanseri  varsa tarama yöntemleri uygulanabilir.  Alzheimer, kemik erimesi varsa bazı yaşam değişiklikleriyle riski düşürebiliriz.
 • 40 yaşına gelen herkesin kişinin genel sağlık kontrolünden geçmesi lazım. Örneğin kadınlar da smear testiyle rahim ağzı kanseriyle ilgili önlem alabilirler.
 • Yaşlıların ve kronik hastalığı olanların aşılanması çok önemli. Yetişkinlerin de aşılama programı var. Yaşlılıkta düşme ve enfeksiyon ölüm riskini artırıyor. Aşılamayla bunları engelleyebiliriz.
 • Yaşlılık hastalık değildir, sadece bir durumdur. Doğduğumuzda tüm organlarımız aynı anda büyüyor, biri önden büyürse hastalık oluyor, yaşlılıkta tüm organlar eşit olarak fonksiyon bakımından küçülüyor, sistemlerden biri daha erken sıkıntı çıkarıyorsa yaşanan sorunlar da artıyor. Kemik erimesi azalıyor, damarlarda sertleşme artıyor. Orta yaştan itibaren damar sertliğine, yüksek tansiyona karşı önlemler alınır, spor yapılırsa, dengeli beslenilirse, bu hastalıkların bir kısmından uzak kalınabilir.

Gelecekteki sağlığımız için çocukluk ve gençlik döneminde hangi önlemler alınabilir?

Çocukların bilgisayar başında yemek yemesine, yüksek kalorili, yağlı yiyecekler tüketmesine, gazlı içecekler içmesine, bilgisayar başında çok uzun saatler geçirmesine izin vermemek gerekiyor.

Aileler çocuklarını spor yapmaları konusunda teşvik etmeli, beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Çünkü çocuklar her zaman büyüklerini örnek alırlar.

Çocukken sağlıklı alışkanlıklar edinirlerse, bunu gençlikte ve yetişkinlikte de sürdürürler.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/saglikli-yaslanmak-icin-neler-yapabilirsiniz/

Yaşlanmamak İçin Ne Yapmalıyız? – Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Ne Yapmalı?

Yaşlanmayı Geciktirebilirmisiniz? – Yaşlanmayı Geciktiren Besinler…

Yaşlanmayı Geciktirebilirmiyiz?

Estetik ve güzellik uzmanları, 30 yaşından sonra yapılacak bazı estetik işlemlerin yaşlanmayı büyük ölçüde geciktireceğini belirtiyor.Yıllar geçtikçe yaşımızın katlanmasıyla beraber cildimiz de eski gerginliğini kaybediyor ve engellenemeyen “kırışıklık” gerçeğini yüzümüze vuruyor. Geçen seneleri başa sarma imkânımız yok ama zamana yenik düşen cildimizi genç tutmak elimizde…

30 yaş sonrasındaki kırışıklıklara dikkat!

Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, yaşlanmayı geciktiren koruyucu estetik uygulamaların deformasyon oluştuktan sonra yapılan müdahalelere göre çok daha avantajlı olduğunu söyledi ve deformasyon oluşmadan önce alınan önlemlerin, deformasyon sonrası estetikten daha doğru olduğunu ifade etti.

Botoks mimikleri terbiye eder

Bir koruyucu hekimlik hizmeti olan aşının estetik cerrahide de benzerleri olduğunu vurgulayan Kışlaoğlu; “Bunlardan biri botokstur. Özellikle kötü kullanılan mimikler deformasyon nedenlerinden biri. Botoks mimikleri terbiye eder, yüzdeki çizgilerin oluşumunu engeller. Çok mimik kullanan kişiler koruyucu estetik önlemi olarak Botoks yaptırılabilir” şeklinde konuştu.

30 yaşından sonra hücreler arasında bulunan jelin azalmaya başladığını ve 40`lı yaşlarda etkisini iyice kaybettiğini vurgulayan Kışlaoğlu “Yüzümüzün yaşlanmasının nedenlerinden biri hücreler arası maddenin ve yağ dokusunun erimesi ve yer değiştirmesidir. Bu nedenle 30 yaşından sonra jelin azaldığı yerlere dolgu takviyesi yapılırsa bu çökme büyük ölçüde engellenir” dedi.

Cilt lekelerine erken müdahale önemli

Prof. Kışlaoğlu, 30 yaşından sonra ciltte damarlanma ve lekeler oluştuğuna ve bu lekelerin zamanla koyulaştığına dikkat çekerek, lazer ile cilt gençleştirme uygulamasının yaptırılmasının yararlı olacağını söyledi.

Kışlaoğlu, ağrısız, ciltte tahriş ve kızarıklık bırakmayan, tedavi sonrası toparlanma süreci gerektirmeyen ve öğle tatilinde bile uygulanabilen bir yöntem olan lazer ile ciltteki hücrelerin daha düzgün, sıkı ve genç görünen bir yüzey oluşturduğunu belirtti.

Kışlaoğlu sözlerine “Göz kenarındaki kaz ayakları, alındaki çizgiler, yüzdeki kırışıklıklar ve hafif sarkmalar Nd – Yag lazer ile tedavi edilirken cildin yapısına ve kırışıklıkların derinliğine göre 2 hafta arayla 7 seans uygulama yapılmalıdır” şeklinde devam etti.

Yanakları unutmayın!

Son zamanlarda çok popüler bir uygulama olan askılar da özellikle yanağı sarkmaya meyilli olan kişilerde destek amaçlı koruyucu estetik tedavisi olarak uygulanıyor.

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Yaşlanmayı geciktirici, hastalıkları önleyici besin maddelerinin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Buğday kepeği:

Tam buğday ekmeği ve kahvaltılık tahıllarda bulunur. Meme ve bağırsak kanserine karşı koruyucu, kolesterol düşürücü.

Yeşil çay:

Kolesterolü düşürücü etkisi var. Yapılan deneylerde birçok kanser türünde etkili olduğu saptandı. Günde 1 – 2 fincan öneriliyor.

Üzüm çekirdeği ekstresi:

Kansere ve kalp hastalıklarına karşı güçlü bir silah. İltihaplı romatizma ve alerjilerin tedavisinde de kullanılıyor.

Likopen:

Meyve ve sebzelere kırmızı rengi veren likopen özellikle prostat kanserine karşı koruyor. Pankreas, meme ve mesane kanserlerinde de etkili.

Pektin:

Hem kansere hem de kalp hastalıklarına karşı koruyan bir madde. Elma, muz, greyfurt, kuru fasulye ve kök sebzelerde bulunuyor.

Su:

Günde 6 – 8 bardak su içmek gerekiyor. Su, kabızlığı önler, kilo kontrolünde yardımcı olur, cildin yaşlanmasını önler.

Askorbik asit (C vitamini):

Portakal, greyfurt, limon, brokoli, kivi, çilek, tatlı kırmızı biberde var. Özellikle mide kanserine karşı koruyucu.

Beta – karoten:

Hemen hemen tüm kanser türlerinde koruyucu. Kalp krizi ve felç riskini düşürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kayısı, patates, brokoli, kabak, havuç, şeftali ve ıspanak zengin kaynakları.

Arnavut biberi:

Kalp hastalığı ve felç riskini azaltır, kötü kolesterolü düşürür. Ağrı giderici ve ruh halini düzelticidir.

Çemen:

Afrodizyak olarak ünlenen çemen, erkeklerde iktidarsızlığı ve kadınlarda menopoza eşlik eden rahatsızlıkları tedavide kullanıldı. Günümüzde menopoz ve diyabet tedavisinde yardımcı olarak öneriliyor.

haber7.com

Источник: http://www.gezginlerdenindir.com/haber/saglik/yaslanmamak-icin-ne-yapmaliyiz-yaslanmayi-geciktiren-besinler.html

Sağlıklı Yaşlanma Yolları Nelerdir ?

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Ne Yapmalı?

Sağlıklı yaşlanma için neler yapılabilir ? Sağlıklı yaşlanma yolları ve sağlık yaşlanma için yapılması gerekenler !

Eğer sağlıklı bir yaşlanmaya karar verdiyseniz; uymanız gereken birtakım önerilerimiz var. Bunların başında öncelikle yiyecek ve içeceklerinize dikkat etmeniz gerekmekte… Özellikle sağlıklı bir yaşlanmayı tercih eden kişi, mutlaka suni yiyeceklerden fazlasıyla uzak durmalıdır.

Suni yiyeceklerle elbette işlenmiş gıdalardan bahsetmiş oluyoruz. Eğer bir yiyecek ya da içecek paketleniyor ve raf ömrü mevcutsa o yiyecek ya da içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Her yiyeceğin mümkün olduğu kadar doğadaki haliyle tüketilmesi ve kimyasallardan uzak olması lazımdır. Sağlıklı bir yaşlanmada özen gösterilmesi gereken bazı noktalar söz konusudur.

O halde detaylı bir şekilde sağlıklı bir yaşlanmanın ipuçları nelerdir diyorsanız işte yanıtları…

Organik yiyecekler

Kuvvetli antioksidanlarla dolu olan yiyecekler sağlıklı yaşlanmak isteyenlerin vazgeçilmezi olmalıdır. Özellikle, yeşil yapraklı sebzelerden dolu bir beslenmeyle hem cilt sağlığınızı hem de beden sağlığınız için gereklidir. Hayvansal proteninin daha az tüketildiği ve öğünlerde pişmemiş yeşil yapraklı sebzelerin bol tüketildiği bir beslenme şeklini benimsemelisiniz.

Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durulması da sağlıklı bir yaşlanmanın vazgeçilmez öğeleri arasında yer almaktadır.

Özellikle bol su tüketimisayesinde hem cildin nemlenmesi hem de organların daha sağlıklı çalışması da sağlanmaktadır.

Ayrıca oganik yiyecekler ve antioksidanlar sayesinde daha sağlıklı bir bedene sahip olmanın yanı sıra, sağlıklı bir şekilde yaşlanmak mümkün…

Spor

Günlük olarak düzenli spor yapılması sağlıklı bir yaşlanmanın en önemli ipuçlarındandır. Hafta sonları gidip bir spor salonunda 4-5 saat spor yapılması doğru bir fikir olmaz.

En doğru fikir, her gün en azından 30 dakika spor yapabilmektir. Açık havada yürüyüş, yüzme ya da mevsimine göre yapılabilecek sporlar oldukça tavsiye edilmektedir.

 Düzenli egzersiz mutlaka herkesin hayatında olması gerekmektedir.

Mucize besinler

Mucize besinlerin başında elbette çim suyu gelir. Peki, çim suyu nedir diye soranlara hemen yanıtlayalım. Çim suyu buğdayın çimini yetiştirdikten sonra suyunun sıkılarak içilmesidir. Özellikle her gün içilmesi gereken bir içecektir. İçilen bir küçük bardak çim suyu, 1,5 kilo yeşil yapraklı sebzeden alınabilecek vitamin ve mineralleri karşılamaktadır.

Çim suyunu bu denli özel kılan ise içerisindeki klorofildir. Bunun dışında ıspanak, roka, maydanoz ve koyu yeşil yapraklı sebzelerin bol tüketilmesinde fayda vardır.

Ne kadar taze ve tufanda sebze tüketilirse o kadar sağlıklı yaşlanmaya yararlıdır. Ayrıca deniz yosunu da bulabildiğiniz taktirde tüketmeniz gerekmektedir.

Hayvansal proteinden ziyade daha çok kuru baklagillerden protein ihtiyacınızı karşılamalısınız.

En yararlı yağlar

Omega3ve Omega6içeren yüksek orandaki yararlı bu yağlarla birlikte keten tohumu yağıcevizsusam yağıve hindistan cevizi yağıgibi yağ kombinasyonları da günlük tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü içerisindeki zengin yağlarla hem yaşlanmayı geciktirir hem de sağlıklı bir yaşlanmanın en önemli ipuçları arasında yer almaktadır.

Kaliteli uyku

Dinlenmiş bir vücutla güne başlamak kadar güzel bir şey olmasa gerek… Uzmanlara göre uyuma saatlerinin gece 23.00ile sabah 05.00arasında olmasını öneriyorlar.

Çünkü bu bu uyuma saatleri,  insan vücudunun en güzel dinlenebileceği zaman dilimidir. Özellikle akşam partileri ya da gece hayatından uzak durmak ve mümkün olduğu kadar erken yatıp erken kalkmayı bir yaşam şekli haline getirmelisiniz.

  Ayrıca, meditasyonve yogayaparak da uyku düzeninizi oldukça rahatlatabilirsiniz.

Stres

Ne kadar sağlıklı yaşıyor olsanız da stres birçok hastalığın nedeni olmakta… Eğer hayatınızda stresvarsa bu çok ciddi bir sağlık sorununa dönüşebilmektedir. Her ne kadar günlük hayatta stresden uzak durmak kolay olmasa da vücudunuzun arınması adına bazı merkezlere gidebilirsiniz.

Özellikle detoks merkezleriya da değişik arınma merkezleri en önemli  tercih edilebilecek yerler… Aynı zamanda, kafa dinleyebileceğiniz bir yerlere kaçıp kendinizi rahatlatarak huzura kavuşabilirsiniz.

Belli zamanlarda yapılabileceğiniz bu kendinizi inzivaya çekmek  dışında, günlük de yapabileceğiniz inzivalarınız olmalıdır.

Örnek verecek olursak minik meditasyonlarla oldukça rahatlayabilirsiniz. Nefes almanın önemini yogave meditasyonyaparak kavrayabilirsiniz. İyi bir aile hayatı, güzel bir iş yaşantısı ve sevdiğiniz insanlarla birlikte olmanın verdiği tatminde üzerinizdeki stresten uzaklaşmanızı sağlayacak en önemli öğelerdendir.

Источник: http://www.bildiriyo.com/saglikli-yaslanma-yollari-nelerdir-838

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть