Sağlıklı Yaşlanmak

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Yapılması Gerekenler | Sigortam.net

Sağlıklı Yaşlanmak

Yıllar geçtikçe artan sağlık problemlerinin önemli bölümü, özellikle genç yaşta alınmayan tedbirler ve önemsenmeyen sağlıklı yaşam kuralları nedeniyle ortaya çıkıyor.

İlerleyen yaşlarda sağlıklı ve rahat bir yaşam sürmek için, sadece ileri yaşlarda değil, genç yaşlarda da uyulması gereken bazı sağlık kuralları bulunuyor. Bu gibi durumlarda devreye giren sağlık sigortası ise hangi yaşta olursanız olun, karşılaşabileceğiniz problemlerde size büyük yardımı dokunuyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!

Sizi aramamızı ister misiniz?

2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

20’li Yaşlar

20’li yaşlarda alınacak sağlık tedbirleri, ilerleyen yıllar için rahat ve sağlıklı bir yaşam sürmenizde büyük etken olacaktır. Bu yaşlarda başgösteren sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve düzensiz uyku gibi faktörlerin etkisi ilerleyen yıllarda karşınıza önemli sağlık problemleri olarak çıkabilir.

30’lu Yaşlar

30’lu yaşlar kadınlar için ileride ortaya çıkabilecek kemik problemleri için en önemli yaş aralıklarından birisidir. Vücuttaki kemik yoğunluğunun azalması bu yaşlarda başlar. Ancak yapılacak düzenli egzersizler ve sağlıklı beslenme ile alınacak önlemlerle, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik yoğunluğu problemini önleyebilirsiniz.

40’lı Yaşlar

40’lı yaşlar, daha ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık problemleri bakımından kadınlar için en önemli yaş aralığından bir diğeridir. Bu çağlarda özellikle düzenli olarak yapılacak sağlık kontrolleri, sağlıklı beslenme ve egzersiz çalışmaları ilerleyen yıllarda karşılaşabileceğiniz problem riskini en az seviyeye indirecektir.

50’Lİ Yaşlar

Bu yaşlardan itibaren özellikle kadınların önleyici taramalar konusuna büyük bir önem göstermeleri gerekmektedir. Kadınlar genellikle 50’li yaşların başından itibaren menopoza girmeye başlarlar.

Bu süreçten sonra ise kadınlarda kemik kaybına yatkınlık artar. Bu problemlere ek olarak bağışıklık siteminin zayıflamaya başlaması da farklı problemleri beraberinde getirebilir.

Bu nedenle düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmek çok önemlidir.

60’lı Yaşlar

Kadınlar için 60’lı yaşlardan sonra sağlıklı yaşamın en önemli şartlarından birisi düzenli sağlık kontrollerinde bulunmak ve gerekli testleri zamanında yaptırmaktır. Böylelikle ortaya çıkabilecek problemlerin, erken teşhis sayesinde daha büyük sorunlara yol açmadan tedavisi gerçekleştirilebilir.

50’li Yaşlar

50’li yaşlar erkekler için stresin en yoğun yaşandığı yaş aralığı olarak kabul edilir. Herkesçe bilindiği gibi stres, bu yaşlarda sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olan en önemli sorunlardan biridir. Bu dönemde alınacak stres yönetimi desteği vedüzenli egzersizler var olan stresinizi kontrol altında tutmanızı sağlayacak ve sağlıklı bir yaşam için büyük etken olacaktır.

Tüm Yaşlarda Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

– Düzenli (7 – 9 saat) ve sağlıklı alınmış bir uyku çok önemlidir.

– Sigaradan ve aşırı alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.

– Dengeli ve düzenli beslenme ile birlikte meyve ve sebze ağırlıklı öğünlere yer verilmelidir.

– Diş hastalıkları ve problemlerine karşı düzenli olarak diş temizliği yapılmalıdır.

– Düzenli olarak check-up yaptırılmalı, hekimlerle iletişim halinde bulunulmalıdır.

– Egzersiz hareketleri ve aktiviteleri yapılmalı ancak seçilecek yöntemden önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Sağlık problemleri hangi yaş aralığında olunursa olunsun, beklenmedik anlarda karşımıza çıkarak, büyük sıkıntılara neden olabilir.

Böylesi risklere karşı siz de sağlığınızı ve bütçenizi korumak için hiç vakit kaybetmeden sağlık sigortası avantajlarından yararlanın. En uygun özel sağlık sigortası teklifleri için hemen, ister online olarak Sigortam.

net’i ziyaret edin, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Источник: https://www.sigortam.net/saglik-sigortasi/saglikli-yaslanmak-icin-yapilmasi-gerekenler

Sağlıklı yaşlanmak için 10 kelime: Anti-aging rehberi

Sağlıklı Yaşlanmak

Günümüzde yaşam süresinin uzamasıyla sağlıklı yaşlanmak, ileri yaşta kimseye bağımlı olmamak, fiziksel ve ruhsal açıdan zinde hissetmek kuşkusuz çok daha fazla önem taşıyor.

65 yaş ve üzeri yaşlılık sınırı olarak nitelendirilirken, ortalama yaşam süresinin 75’e yükselmesi ve 85 yaş üzerindeki nüfusun en süratle artan dilimi oluşturması, kaliteli yaşamın önemini çok açık şekilde ortaya koyuyor.

Araştırmacılar bugün dahi insan organizmasının 120 yıl yaşama potansiyeline sahip olduğunu söyleyebilmektedirler. Bu potansiyelin gerçeğe dönüşmesi ve yaşlanmanın önüne geçilmesi için erken yaşlardan itibaren bazı önemli noktalara dikkat edilmeli ve önlemler alınmalıdır. Asla unutulmaması gereken nokta; yaşama yıllar katmak değil, yıllara yaşam katmaktır.

Sağlıklı yaşlanmak; kişinin genetik yapısıyla ilgili olduğu kadar yaşam tarzı ve beslenmeyle de çok yakından ilgilidir. Doç. Dr. Berrin Karadağ, sağlıklı yaşlanmak için 10 anahtar kelimeyi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

1- Hareket

Yaşınıza uygun fiziksel aktiviteyi her yaşta yapmanız çok önemli. Unutmayın ki atalarımızın dediği gibi “işleyen demir ışıldar”. Bu da bedeniniz için egzersiz yapın anlamına geliyor.

Egzersizin ne olacağını yaşınıza ve kapasitenize göre ayarlayın. En basit olarak, her gün düzenli yürüyüş yapabilirsiniz. Her gün yapamıyorsanız da haftada en az üç gün yarım saatlik tempolu yürüyüş her zaman faydalı.

Temponuzu kalp ve akciğer kapasitenize göre ayarlayabilirsiniz.

2- Beslenme

Beslenmemize önem verin. Sağlığınızı ilaçlardan değil de öncelikle besinlerden sağlayın. Gerekli durumlarda doktor önerisiyle tabi ki ilaçlarınızı kullanın ancak ilaca muhtaç olmamanın bir yolunun doğru ve yeterli beslenme yani ne eksik ne fazla, tam ihtiyacınız olan kadar beslenme olduğunu unutmayın. Fazla kilodan kaçının, obezite yaşlanmayı da hızlandıran ciddi bir teh.

3- Su

Basit gibi görünen ve sıklıkla ihmal edilen su içme alışkanlığı, sağlıklı yaşlanmanın olmazsa olmazlarından. Günlük su ve sıvı tüketimi hem sindirimin düzenli olması hem de fizyolojik hatta ruhsal sağlığımız açısından çok önemli.

İnsan vücudundaki birçok biyokimyasal reaksiyon su ile gerçekleşiyor. Böbreklerimiz bir duş başlığı gibi! Az su alırsak tıkanıyor, yeterli su tüketimi ile açılıyor. Bunu hiç unutmayın ve mutlaka günde 8 su bardağı su için.

Yaşlanma ile vücut susuzluğunu hissedemediğinden, başta böbrek fonksiyonları olmak üzere, pek çok organı bozabiliyor.

4- İletişim

Özellikle yaşlanma döneminde sosyal iletişimin canlı tutulması kişilerin en çok zorlandığı konulardan biri. Oysa yalnızlık yaşlılık dönemindeki en büyük tehlerin başında geliyor. Çevrenizde yakın dostlarınızın ve yakınlarınızın olması depresyon için, zorluklarınız ve kayıplarınız için en büyük tampon.

Akrabalar, komşular, arkadaşlar mutlu ve sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezlerden. Hatta mümkünse torunlar ve gençlerle birlikte olmak, hem zihinsel hem ruhsal yönde kişiyi dinç tutmakta son derece önemli. Ayrıca gençler de, yaşlılardaki tecrübe ve anılardan ders almalı.

Kısacası yaşlılıkta sosyalleşme çok önemli!

5- Aşı

Nasıl ki bebeklerimizi korkmadan aşı programına alıyorsak, ilerleyen yaşımızda hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmek için gerekli aşılardan korkmamak ve düzenli olarak doktorumuzla bu konuda konuşmak ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Her yıl grip aşısı ve 65 yaşın üzerinde sadece bir kez uygulanan zatürre ve zona aşısı yaptırılmalıdır. Ancak mutlaka doktor kontrolü ve önerisi gereklidir.

6- Hobi

Hobinin ve üretkenliğin gücünü küçümsemeyin. Mutlaka yeni bir hobi edinerek zinde kalın. Yeni şeyler öğrenin, üretin. Bu şekilde beyin egzersizi de yapmış olursunuz.

Özellikle çalışma hayatınız bitmişse koroya katılma, resim, satranç, biçki dikiş kurslarına gitmek, sizi zinde tutar.

Hayattan kopmamanız, sosyal ortamlarda kendi yaşıtlarınızla, size kendinizi iyi hissettiren arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz çok önemli.

7- Uyku

Uyku düzeni ve kalitesi sanıldığından çok daha önemli. O nedenle vücudunuzun dinlenmesi ve tekrardan enerji toplaması için uykusuz kalmayın.

İlerleyen yaşla birlikte uyku süresi ve kalitesinde azalma olabiliyor ama bunu değiştirmenin birçok yolu var. Mümkünse uyku ilaçlarına başvurmadan, birtakım doğal yollarla bu işi başarmaya çalışın.

Bunun ilk yolu da, kafanızı boşaltmış olarak yatağa girmek.

8- Ritüel

Geceleri salgılanan melatonin hormonu uykuyu sağlarken, ışıklandırmanın fazla olması melatonin üretimini baskılıyor. Bu nedenle yatmadan bir saat önce TV ve bilgisayarı kapatın. Odanızdaki ışıklandırmayı minimum seviyeye indirin. Yatma saatinde ılık bir duş almak, hafif bir müzik dinlemek gibi kendinize özel ritüeller edinin.

9- Kontrol

Sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırmak sağlıklı yaşlanmak için belki de en önemli madde. Bunun için doktorunuza sadece hasta olduğunuzda değil, düzenli olarak sağlıklı iken de gitmeyi ihmal etmeyin ve böylece hep hastalıktan önce davranabilin.

Amaç hasta iken tedavi olmadan önce, hastalığı önlemek olmalı. Özellikle yaşlılıkla birlikte çok daha fazla ihmal edilebilen ağız ve diş bakımı son derece önemli.

Ağızda başlayan hastalıklar, tüm vücudumuzu etkileyebiliyor. Bu yüzden diş hastalıkları konusunda titiz davranın, dişlerinizi her gün fırçalayın.

Unutmayın, vücut bir bütün ve diş hastalıklarından korunmak için düzenli diş muayenesinden geçmek önemli.

10- Kaçının!

Yaşlanmanın önüne geçmek, sağlıklı yaşlanmak için son derece önemli unsurlardan biri; sigara ve alkol gibi zehirli maddelerden uzak kalmak. Anlık keyifler, vücutta kalıcı zararlara yol açabiliyor ve yaşlanmayı hızlandırabiliyor.

Moda olan veya komşunuza, arkadaşınıza iyi gelen ilaç illa ki size de iyi gelecek diye, hiç düşünmeden ve doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Özellikle sonsuz sağlık ve gençlik vadeden pek çok maddenin fazla kullanımı vücutta bir takım dengeleri, karaciğer, böbrek ve kalbi negatif etkileyebilir.

İlaç kullanımı gerekli durumlarda reddedilmemeli, ancak boş yere de fazla ilaç kullanımından sakınılmalıdır.

Sağlıklı uzun bir ömür için 9 öneri

Источник: https://indigodergisi.com/2017/10/saglikli-yaslanmak-anti-aging/

Sağlıklı yaşlanmak için 7 ipucu

Sağlıklı Yaşlanmak

Yaşam süresinin uzamasıyla beraber sağlıklı ve kaliteli yaşlanmanın önemi de arttı.

İnsanların kaliteli yaşlanmak için yaşam yolculuğuna özen göstermeleri gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi ile iş birliği içerisinde olan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Geçiş Dönemi Bakımı Araştırma Direktörü Dr. Alicia I.

Arbaje, “Her şeyden önce yaşlanmaya bakışınızı yeniden değerlendirin. Sizi neşelendiren, sağlığınıza sağlık katan etkinliklerde bulunun. Aldığınız sağlık hizmetleri hedeflerinize ve hayattan ne istediğinize uysun” dedi.

Tıp biliminde yaşanan gelişmeler ve sağlık alanındaki farkındalık çalışmaları yaşam sürelerinin artmasını sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün son raporu dünya genelinde ortalama yaşam süresinin 5 yıl arttığını gösterirken sağlıklı bir yaşlılık için atılacak adımlar daha da önem kazanıyor.

İnsanların genellikle yaşlanmayı bir iniş dönemi olarak gördüğünü söyleyen Dr. Arbaje, kaliteli bir yaşam ve yaşlılık için önce hayata bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Geriatri yani yaşlılık hekimliği konusunda uzman olan Dr.

Arbaje, zinde bir yaşlılık dönemi için ipuçlarını paylaştı.

1 – Mutlaka bir hobi edinin

İleri yaştaki yetişkinlerin sosyal bağlarından kopmaması gerektiğini belirten Dr. Arbaje, “Hoşunuza giden bir hobi edinin. Bir amaç doğrultusunda yaşayın.

Hedef ve değerlerinize uygun etkinliklere katılın.

Bu hem ruhunuzu iye gelir hem de beyninizin şekil ve fonksiyonunu olumlu etkiler” dedi ve sigara kullanımının yaşlanmayı hızlandıran bir numaralı etken olduğunu hatırlattı.

2 – Bitkisel ve sebze–meyve ağırlıklı beslenme tarzını benimseyin

Beslenmenin sağlıklı yaşlanmada büyük önem taşıdığını anlatan Dr. Arbaje, “İşlemden geçmemiş, bitkisel, sebze-meyve ağırlıklı bir beslenme tarzı benimseyin.

Bu sayede bağırsaklarınızda yaşayan bakteriler olumlu etkilenir, kronik hastalık riski azalır ve yaşam süresi uzar.

Örneğin meyve suyu yerine meyve, ekmek ve makarna yerine tam tahıllar, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç tüketilebilir” diye konuştu.

3 – Hayvansal gıdalar beslenmenin yüzde 10'unu aşmamalı

Genel bir prensip olarak her öğünde tabağın yarısının protein, kalan yarısının ise meyve ve sebze ile doldurulması gerektiğini anlatan Dr. Arbaje, “Her gün yeşillik, fasulye, soğan, mantar, dağ meyveleri ve tohum tüketmeye çalışılmalı.

Hayvansal ürünler beslenmenin yüzde 10'unu geçmemeli” dedi. Stres yönetiminin önemine değinen Dr. Arbaje, “Stres, yürüyüş ve meditasyon ile yönetilebilir.

Dua etmek, derin düşüncelere dalmak ve günlük tutmak da faydalı olur” diye konuştu.

4 – İhtiyacınız olmayan bakımdan kaçının

Sosyal izolasyon, çok fazla ilaç kullanımı ve çok fazla sağlık hizmeti almaktan kaçınılması gerektiğini anlatan Dr. Arbaje “Her ne kadar hastaneye yatışları engelleyemesek de kendimize iyi bakarak, iyi beslenerek, spor yaparak ve düzenli olarak genel kontrol için doktora görünerek hastaneye gitme ihtiyacımızı azaltmak mümkün” ifadelerini kullandı.

5 – Kullandığınız ilaçları yılda 2 kez gözden geçirin

Yılda en az iki defa, kullanılan ilaçların gözden geçirilmesi ve hekime danışılması gerektiğini anlatan Dr. Arbaje, “İlaçlar yaşlanmaya atfedilen bazı belirtilere yol açabilir.

En yakın takibe alınması gereken ilaçlar ise kan incelticiler, uyku ilaçları, alerji ilaçları, diüretikler, tansiyon ilaçları, ağrı kesiciler ve antidepresanlardır” dedi. Dr.

Arbaje, ilaç kullanımı ile herkesin kendine şu soruları sorması gerektiğini belirtti:

– Hala bu ilaca ihtiyacım var mı?

– Hala aynı dozu almam gerekiyor mu?

– Bu ilacın bir alternatifi var mı? (Mesela hayat tarzı değişikliği gibi)

5 – Yaşlılık döneminiz ile ilgili plan yapın

Sağlıkla ilgili bir sorunun meydana gelmeden önce aileyle konuşulması gerektiğini belirten Dr. Arbaje, “Kendinize 'Ya hastalanırsam? Ya partnerim hastalanırsa? Ona kim bakacak? Bana kim bakacak? Ve en önemlisi, 'Ben karar veremez duruma gelirsem, kim benim adıma karar verecek?' sorularını sorun” diye fikir verdi.

6 – Sağlık sisteminde yolunuzu şaşırmayın, planınızı yapın

Hastanın kendi başına karar veremeyecek duruma gelirse adına kimin karar vereceğini de belirlemesi gerektiğini anlatan Dr. Arbaje “Yaşlı sağlığı ile ilgilenen Geriatri uzmanlarına danışmanızda yarar var.

Geriatri uzmanı hafıza, duygudurum, kullanılan ilaçlar ve hareket kabiliyeti durumlarını değerlendirir ve ileri yaştaki yetişkinlerin evlerinde yardıma muhtaç duymaksızın yaşayabilmelerine yardımcı olur” dedi.

İleri yaşlarda doktor randevularına bakım planını anlayabilecek biriyle beraber gitme önerisinde bulunan Dr. Arbaje, “Sağlık kayıtlarınızı saklayın. Sizin ya da başka bir aile üyenizin hasta olması durumunda ne yapılacağına dair acil durum planları hazırlayın” şeklinde konuştu.

7 – Sağlıklı yaşlılığın kriterleri

Johns Hopkins Medicine ile iş birliği içerisinde olan Anadolu Sağlık Merkezi'nden İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli sağlıklı yaşlılığın 5 kriterini şöyle açıkladı:

Fiziksel iyilik

Bilinçli ve dengeli beslenme alışkanlıkları geliştirmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmaktır.

Zihinsel iyilik

Beynin sürekli olarak okuyarak, izleyerek, dinleyerek uyarılması, problem ve bulmaca çözme ile zihinsel aktivitenin canlı tutulması ve diğer el becerisi ve sanatsal yeteneklerle üretici boş zaman etkinlikleri geliştirilmesidir.

Sosyal iyilik

Akrabalar ya da çevremizdeki diğer insanlarla iyi iletişim ve ilişkiler kurulabilmesi, topluma ve çevreye pozitif katkıda bulunabilmek için çaba gösterilmesidir.

Manevi iyilik

Hangi yaşta olursa olsun, kişinin sürekli yaşamdan beklenti ve amaçlarının olması, güçlü etik değerlere ve ahlaka sahip olmasıdır.

Duygusal iyilik

Başkalarına ve kendisine karşı olan hislerini ve düşüncelerini anlayabilme ve onları paylaşma, duygusal açıdan dengede olabilmeyi başarmaktır.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/saglikli_yaslanmak_icin_7_ipucu.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.