Sağlıklı Yaşlanmanın 7 Anahtarı

Sağlıkla yaşlanmanın 7 anahtarı / refah

Sağlıklı Yaşlanmanın 7 Anahtarı

İstatistikler 100'den fazla insan sayısının arttığını söylüyor. Böylece kendimize şu soruyu sorabiliriz: daha ileri yaşlarda daha iyi koşullarda ulaşmak için ne yapabiliriz? Kısacası, Sağlıkla yaşlanmanın anahtarları nelerdir??

Bu soruyu cevaplamanın anahtarı olarak hareket eden farklı faktörler var.: Her bireyin genetik mirası, benimsediğimiz yaşam alışkanlıkları ve içinde yaşadığımız sosyal çevre.

Sağlıkla yaşlanmanın yedi anahtarı

bugün atalarımızdan daha uzun ömürlüyüz. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, yaşam beklentimiz giderek artıyor, buna katkıda bulunuyor: kişisel alışkanlıklar, yaşam koşulları ve tıp ve farmakolojideki gelişmeler.

Genetiğin önemi

Sözleşmeli hastalıklara karşı direncimizden bahsedersek, iyi genlere sahip olmak belirleyici bir faktördür.. Ailemizde kalıtsal hastalık öyküsü yoksa ve atalarımız yaşlandıklarında öldülerse, genetik lehimize oynayacak.

İyi bir genetik tarih, daha uzun yaşama olasılığını arttırır, daha iyi kemik yapısına sahip olmak, cildimizin daha pürüzsüz olması ve hatta bizi belirli bir şekilde davranmaya iten daha duygusal bir kontrole sahip olması.

Hepimiz aynı yaşta değiliz

Biyolojik yaş her zaman kronolojik ile çakışmaz. Örneğin, okulun mezunlarının toplantılarında, zamanın geçişinin bazı sınıf arkadaşlarımızla nasıl daha yardımsever olduğunu görebiliriz..

Yaşlanma, yaşam şeklimizi düzenleyen ve yaşlanmamızı belirleyen iç ve dış faktörlerden etkilenen kişisel bir deneyimdir.. Sonuç fiziksel görünüşümüze, aynı zamanda duygusal durumumuza da yansır..

Sağlıklı beslenme ve diğer beslenme ihtiyaçları

Beslenme sağlıklı ve dengeli olmalı. Aile doktorumuz bize bazı yiyecekleri “yasaklamadığı” sürece, en çok tavsiye edilen şey, taze meyve ve sebzelerin bol miktarda yer aldığı çeşitli yiyecekler, karbonhidratlar: tahıllar, ekmek, makarna veya pirinç (en iyi ayrılmaz), süt ürünleri ve balık. Daha az yağ, tatlı ve endüstriyel hamur işleri.

Fiziksel egzersiz hamle!

Fiziksel egzersize başlamak ve hareketsiz yaşam tarzını önlemek için asla geç değildir. Güç, esneklik ve denge sağlığımızın dayandığı üç temel direktir: Onlara değer vererek yaşlanma olasılığını daha sağlıklı bir şekilde artırırız.

Yürüme, dans etme veya belirli bir sporu yapma alışkanlığı, vücut ağırlığımızı korumamıza yardımcı olur, diyabet veya hipertansiyon gibi hastalık riskini azaltır, özgüvenini güçlendirir ve kişisel refah duygusunu arttırır..

Hijyen ve fiziksel görünüm

Yeterli kişisel hijyen, sağlıkla birlikte yaşlanmak için esastır. Temizlik ve nemlendirme ana hedefler olacaktır. Günlük duş, saç bakımı, ağız hijyeni ve gardırobumuzun görünümü kişisel imajı doğrudan etkiler..

Fiziksel görünüşe özen göstermek benlik saygısını arttırır ve kişisel bakım tutumunu güçlendirir. Unutmayalım ki, başkalarına gösterdiğimiz görüntünün kapak mektubumuz olduğunu.

Sosyal yaşam Evin dışında!

Emeklilik, çocukların ayrılması veya arkadaş veya aile üyelerinin ölümü doğabilir hayatyalnız ve birçok durumda sosyal izolasyona neden olur.

Aktif kal, kurslara veya atölye çalışmalarına kaydol, bir derneğe üye ol ya da bir toplantı merkezine gitmek, refahı sağlamak, özgüvenini arttırmak ve sağlıkla yaşlanmamıza yardımcı olmak.

Zihinsel aktivite

Uygulama sayı oyunları, bulmacalar, hafıza testi vb.. onlar beynimizi kullanmamıza ve tonlandırmamıza yardımcı olan basit tekniklerdir. Öğrenmeye devam etme, entelektüel faaliyetler gerçekleştirme veya yeni başarılar yaşamaya teşvik edilme konusundaki huzursuzluk, zihinsel kapasitelerinin çok ileri yaşlara kadar sürdürülmesini sağlar..

her nasılsa, bilişsel yeteneklerimizi iyi formda tutmak için bunları kullanmalıyız. sanki bir kas tedavi edildi gibi.

“Yaşlanma büyük bir dağa tırmanmak gibidir, kuvvetler artarken, azalırlar, ancak görünüm daha özgürdür, manzara daha geniş ve daha sakindir”.

-Ingmar Bergman-

Yaşlanmaktan pişmanlık duyma, birçok kişi tarafından reddedilen bir ayrıcalıktır, yaşlanmaktan pişman olma, çünkü yılların gerçekleşmesi yaşamın en iyi armağanıdır. İstediklerimizin tadını çıkarmaya devam edebileceğimiz bir ayrıcalık sayesinde Devamı ”

Источник: https://tr.sainte-anastasie.org/articles/bienestar/7-claves-para-envejecer-con-salud.html

Sağlık için bu 7 kriterden kaçını uygulayabiliyorsunuz?

Sağlıklı Yaşlanmanın 7 Anahtarı

İnsanların kaliteli yaşlanmak için yaşam yolculuğuna özen göstermeleri gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi ile iş birliği içerisinde olan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Geçiş Dönemi Bakımı Araştırma Direktörü Dr. Alicia I. Arbaje “Her şeyden önce yaşlanmaya bakışınızı yeniden değerlendirin. Sizi neşelendiren, sağlığınıza sağlık katan etkinliklerde bulunun. Aldığınız sağlık hizmetleri hedeflerinize ve hayattan ne istediğinize uysun” diyor.

Tıp biliminde yaşanan gelişmeler ve sağlık alanındaki farkındalık çalışmaları yaşam sürelerinin artmasını sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son raporuna göre 2000 yılından itibaren dünya genelinde ortalama yaşam süresinin 5 yıl arttı. Ancak sağlıklı bir yaşlılık için atılacak adımlar daha da önem kazanıyor.

İnsanların genellikle yaşlanmayı bir iniş dönemi olarak gördüğünü söyleyen Dr. Arbaje, kaliteli bir yaşam ve yaşlılık için önce hayata bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Geriatri yani yaşlılık hekimliği konusunda uzman olan Dr. Arbaje, zinde bir yaşlılık dönemi için ipuçlarını paylaştı.

1- Mutlaka bir hobi edinin

İleri yaştaki yetişkinlerin sosyal bağlarından kopmaması gerekiyor. Hoşunuza giden bir hobi edinin. Bir amaç doğrultusunda yaşayın. Hedef ve değerlerinize uygun etkinliklere katılın. Bu hem ruhunuzu iye gelir hem de beyninizin şekil ve fonksiyonunu olumlu etkiler. Sigara kullanımı yaşlanmayı hızlandıran bir numaralı etkendir!

2- Bitkisel ve sebze–meyve ağırlıklı beslenme tarzını benimseyin

Beslenme sağlıklı yaşlanmada büyük önem taşıyor! İşlemden geçmemiş, bitkisel, sebze-meyve ağırlıklı bir beslenme tarzı benimseyin. Bu sayede bağırsaklarınızda yaşayan bakteriler olumlu etkilenir, kronik hastalık riski azalır ve yaşam süresi uzar. Örneğin meyve suyu yerine meyve, ekmek ve makarna yerine tam tahıllar, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç tüketilebilir.

3- Hayvansal gıdalar beslenmenin yüzde 10’unu aşmamalı

Genel bir prensip olarak her öğünde tabağın yarısının protein, kalan yarısının ise meyve ve sebze ile doldurulması gerekiyor. Her gün yeşillik, fasulye, soğan, mantar, dağ meyveleri ve tohum tüketmeye çalışılmalı. Hayvansal ürünler beslenmenin yüzde 10’unu geçmemeli. Stres, yürüyüş ve meditasyon ile yönetilebilir. Dua etmek, derin düşüncelere dalmak ve günlük tutmak da faydalı olur.

4- İhtiyacınız olmayan bakımdan kaçının

Sosyal izolasyon, çok fazla ilaç kullanımı ve çok fazla sağlık hizmeti almaktan kaçınılması gerekiyor. Her ne kadar hastaneye yatışları engelleyemesek de kendimize iyi bakarak, iyi beslenerek, spor yaparak ve düzenli olarak genel kontrol için doktora görünerek hastaneye gitme ihtiyacımızı azaltmak mümkün.

5- Kullandığınız ilaçları yılda 2 kez gözden geçirin

Yılda en az iki defa, kullanılan ilaçların gözden geçirilmesi ve hekime danışılması gerekiyor. İlaçlar yaşlanmaya atfedilen bazı belirtilere yol açabilir. En yakın takibe alınması gereken ilaçlar ise kan incelticiler, uyku ilaçları, alerji ilaçları, diüretikler, tansiyon ilaçları, ağrı kesiciler ve antidepresanlardır. İlaç kullanımı ile herkesin kendine şu soruları sorması gerekiyor:

 • Hala bu ilaca ihtiyacım var mı?
 • Hala aynı dozu almam gerekiyor mu?
 • Bu ilacın bir alternatifi var mı? (Mesela hayat tarzı değişikliği gibi)

6- Yaşlılık döneminiz ile ilgili plan yapın

Sağlıkla ilgili bir sorun meydana gelmeden önce aileyle konuşulması gerekiyor. Kendinize ‘Ya hastalanırsam? Ya partnerim hastalanırsa? Ona kim bakacak? Bana kim bakacak? Ve en önemlisi, ‘Ben karar veremez duruma gelirsem, kim benim adıma karar verecek?’ sorularını sorun.

7- Sağlık sisteminde yolunuzu şaşırmayın, planınızı yapın

Hasta kendi başına karar veremeyecek duruma gelirse, adına kimin karar vereceğini de belirlenmeli. Yaşlı sağlığı ile ilgilenen Geriatri uzmanlarına danışmanızda yarar var. Geriatri uzmanı hafıza, duygudurum, kullanılan ilaçlar ve hareket kabiliyeti durumlarını değerlendirir ve ileri yaştaki yetişkinlerin evlerinde yardıma muhtaç duymaksızın yaşayabilmelerine yardımcı olur.

İleri yaşlarda doktor randevularına bakım planını anlayabilecek biriyle beraber gitmek iyi bir fikir olacaktır. Sağlık kayıtlarınızı her zaman saklayın. Sizin ya da başka bir aile üyenizin hasta olması durumunda ne yapılacağına dair acil durum planları hazırlayın.

Sağlıklı yaşlılık için 5 önemli kriter:

Johns Hopkins Medicine ile iş birliği içerisinde olan Anadolu Sağlık Merkezi’nden İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli ise sağlıklı yaşlılığın 5 kriterini şöyle açıkladı:

1- Fiziksel iyilik: Bilinçli ve dengeli beslenme alışkanlıkları geliştirmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmaktır.

2- Zihinsel iyilik: Beynin sürekli olarak okuyarak, izleyerek, dinleyerek uyarılması, problem ve bulmaca çözme ile zihinsel aktivitenin canlı tutulması ve diğer el becerisi ve sanatsal yeteneklerle üretici boş zaman etkinlikleri geliştirilmesidir.

3- Sosyal iyilik: Akrabalar ya da çevremizdeki diğer insanlarla iyi iletişim ve ilişkiler kurulabilmesi, topluma ve çevreye pozitif katkıda bulunabilmek için çaba gösterilmesidir.

4- Manevi iyilik: Hangi yaşta olursa olsun, kişinin sürekli yaşamdan beklenti ve amaçlarının olması, güçlü etik değerlere ve ahlaka sahip olmasıdır.

5- Duygusal iyilik: Başkalarına ve kendisine karşı olan hislerini ve düşüncelerini anlayabilme ve onları paylaşma, duygusal açıdan dengede olabilmeyi başarmaktır.

256 yıl yaşayan Çinli bitki bilimcinin sırrı neydi?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/10/saglik-uzun-yasam/

Sağlıklı yaşlanmanın 7 anahtarı

Sağlıklı Yaşlanmanın 7 Anahtarı

Tıp biliminde yaşanan gelişmeler ve sağlık alanındaki farkındalık çalışmaları yaşam sürelerinin artmasını sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son raporu dünya genelinde ortalama yaşam süresinin 5 yıl arttığını gösterirken sağlıklı bir yaşlılık için atılacak adımlar daha da önem kazanıyor.

  İnsanların genellikle yaşlanmayı bir iniş dönemi olarak gördüğünü söyleyen Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Geçiş Dönemi Bakımı Araştırma Direktörü Dr. Alicia I. Arbaje, kaliteli bir yaşam ve yaşlılık için önce hayata bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Geriatri yani yaşlılık hekimliği konusunda uzman olan Dr.

Arbaje, zinde bir yaşlılık dönemi için ipuçlarını paylaştı.

Sağlıklı yaşlanmanın sırrı besinlerde! Genç kalmanıza yardımcı olan besinler

İleri yaştaki yetişkinlerin sosyal bağlarından kopmaması gerektiğini belirten Dr. Arbaje, “Hoşunuza giden bir hobi edinin. Bir amaç doğrultusunda yaşayın. Hedef ve değerlerinize uygun etkinliklere katılın. Bu hem ruhunuzu iye gelir hem de beyninizin şekil ve fonksiyonunu olumlu etkiler” dedi ve sigara kullanımının yaşlanmayı hızlandıran bir numaralı etken olduğunu hatırlattı.

Bitkisel ve sebze–meyve ağırlıklı beslenme tarzını benimseyin

Beslenmenin sağlıklı yaşlanmada büyük önem taşıdığını anlatan Dr. Arbaje, “İşlemden geçmemiş, bitkisel, sebze-meyve ağırlıklı bir beslenme tarzı benimseyin.

Bu sayede bağırsaklarınızda yaşayan bakteriler olumlu etkilenir, kronik hastalık riski azalır ve yaşam süresi uzar.

Örneğin meyve suyu yerine meyve, ekmek ve makarna yerine tam tahıllar, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç tüketilebilir” diye konuştu.

Hayvansal gıdalar beslenmenin yüzde 10’unu aşmamalı

Genel bir prensip olarak her öğünde tabağın yarısının protein, kalan yarısının ise meyve ve sebze ile doldurulması gerektiğini anlatan Dr. Arbaje, “Her gün yeşillik, fasulye, soğan, mantar, dağ meyveleri ve tohum tüketmeye çalışılmalı.

Hayvansal ürünler beslenmenin yüzde 10’unu geçmemeli” dedi. Stres yönetiminin önemine değinen Dr. Arbaje, “Stres, yürüyüş ve meditasyon ile yönetilebilir. Dua etmek, derin düşüncelere dalmak ve günlük tutmak da faydalı olur” diye konuştu.

Sağlıklı yaşlanmak mümkün mü? Uzun ve sağlıklı yaşamak için 10 pratik öneri

İhtiyacınız olmayan bakımdan kaçının

Sosyal izolasyon, çok fazla ilaç kullanımı ve çok fazla sağlık hizmeti almaktan kaçınılması gerektiğini anlatan Dr. Arbaje “Her ne kadar hastaneye yatışları engelleyemesek de kendimize iyi bakarak, iyi beslenerek, spor yaparak ve düzenli olarak genel kontrol için doktora görünerek hastaneye gitme ihtiyacımızı azaltmak mümkün” dedi.

Kullandığınız ilaçları yılda 2 kez gözden geçirin

Yılda en az iki defa, kullanılan ilaçların gözden geçirilmesi ve hekime danışılması gerektiğini anlatan Dr. Arbaje, “İlaçlar yaşlanmaya atfedilen bazı belirtilere yol açabilir.

En yakın takibe alınması gereken ilaçlar ise kan incelticiler, uyku ilaçları, alerji ilaçları, diüretikler, tansiyon ilaçları, ağrı kesiciler ve antidepresanlardır” dedi. Dr.

Arbaje, ilaç kullanımı ile herkesin kendine şu soruları sorması gerektiğini belirtti:

 • Hala bu ilaca ihtiyacım var mı?
 • Hala aynı dozu almam gerekiyor mu?
 • Bu ilacın bir alternatifi var mı? (Mesela hayat tarzı değişikliği gibi)

Sağlıkla ilgili bir sorunun meydana gelmeden önce aileyle konuşulması gerektiğini belirten Dr. Arbaje, “Kendinize ‘Ya hastalanırsam? Ya partnerim hastalanırsa? Ona kim bakacak? Bana kim bakacak? Ve en önemlisi, ‘Ben karar veremez duruma gelirsem, kim benim adıma karar verecek?’ sorularını sorun” dedi.

Sağlık sisteminde yolunuzu şaşırmayın, planınızı yapın

Hastanın kendi başına karar veremeyecek duruma gelirse adına kimin karar vereceğini de belirlemesi gerektiğini anlatan Dr. Arbaje “Yaşlı sağlığı ile ilgilenen Geriatri uzmanlarına danışmanızda yarar var.

Geriatri uzmanı hafıza, duygudurum, kullanılan ilaçlar ve hareket kabiliyeti durumlarını değerlendirir ve ileri yaştaki yetişkinlerin evlerinde yardıma muhtaç duymaksızın yaşayabilmelerine yardımcı olur” dedi. İleri yaşlarda doktor randevularına bakım planını anlayabilecek biriyle beraber gitme önerisinde bulunan Dr.

Arbaje, “Sağlık kayıtlarınızı saklayın. Sizin ya da başka bir aile üyenizin hasta olması durumunda ne yapılacağına dair acil durum planları hazırlayın” diye konuştu.

Glisemik indeks: Sağlıklı beslenme ve kilonun anahtarı

Sağlıklı yaşlılığın kriterleri

Johns Hopkins Medicine ile iş birliği içerisinde olan Anadolu Sağlık Merkezi’nden İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli sağlıklı yaşlılığın 5 kriterini şöyle açıkladı:

Fiziksel iyilik: Bilinçli ve dengeli beslenme alışkanlıkları geliştirmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmaktır.

Zihinsel iyilik: Beynin sürekli olarak okuyarak, izleyerek, dinleyerek uyarılması, problem ve bulmaca çözme ile zihinsel aktivitenin canlı tutulması ve diğer el becerisi ve sanatsal yeteneklerle üretici boş zaman etkinlikleri geliştirilmesidir.

Sosyal iyilik: Akrabalar ya da çevremizdeki diğer insanlarla iyi iletişim ve ilişkiler kurulabilmesi, topluma ve çevreye pozitif katkıda bulunabilmek için çaba gösterilmesidir.

Manevi iyilik: Hangi yaşta olursa olsun, kişinin sürekli yaşamdan beklenti ve amaçlarının olması, güçlü etik değerlere ve ahlaka sahip olmasıdır.

Duygusal iyilik: Başkalarına ve kendisine karşı olan hislerini ve düşüncelerini anlayabilme ve onları paylaşma, duygusal açıdan dengede olabilmeyi başarmaktır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/saglikli-yaslanmanin-7-anahtari/

Sağlıklı Yaşlanmanın 7 Anahtarı

Sağlıklı Yaşlanmanın 7 Anahtarı

İstatistikler günümüzde çok daha fazla insanın 100 veya daha büyük yaşlara eriştiğini söylüyor. Bu ise kendimize şu soruyu sormamızın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor: Yaşlandıkça sağlık sorunlarından uzak olmak için ne yapabiliriz? Kısaca, sağlıklı yaşlanma için anahtarlar nelerdir?

Bu soruyu cevaplamaya yardımcı olacak farklı faktörler vardır: genlerimiz, alışkanlıklarımız ve yaşadığımız sosyal çevre.

Sağlıklı yaşlanma için 7 anahtar

Günümüzde atalarımızdan çok daha uzun yaşıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yaşam beklentimiz de artıyor. Bu durum kişisel alışkanlıklarımızdan, yaşam koşullarımızdan ve tıbbi ve farmakolojik gelişmelerden kaynaklanmaktadır.

Genetiğin önemi

İyi genlere sahip olmak hastalıklara karşı olan direncimiz üzerinde belirleyici bir faktördür. Ailenin hastalık öyküsü bunda büyük rol oynar. Ailenizde kalıtsal hastalıklar yoksa ve atalarınız uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşadıysa, genetik muhtemelen sizden yana olacaktır.

İyi bir genetik geçmiş, daha uzun bir yaşam, daha iyi bir kemik yapısı, daha pürüzsüz bir cilt ve hatta duygularımızı daha iyi kontrol etme olasılığımızı arttırır. Duygusal kontrol ise davranışlarımızı olumlu yönde etkileyebilir.

Her insan aynı hızda yaşlanmaz

Biyolojik yaş her zaman kronolojik yaş ile çakışmaz. Örneğin, okuduğunuz üniversitenin mezunlar toplantısına gittiniz. Orada aynı yaşta olan bazı insanların diğerlerinden çok daha yaşlı ya da çok daha genç göründüklerini fark edersiniz. Zaman bazılarına diğerlerinden çok daha cömerttir.

Yaşlanma, iç ve dış faktörlerden etkilenen kişisel bir durumdur. Bu faktörler yaşam tarzımızı belirler ve nasıl bir yaşlılık dönemi geçireceğimizin belirleyicisi olurlar. Bu faktörlerin sonucu olarak duygusal durumumuz yanında fiziksel görünüşümüz de dikkate değer olur.

Sağlıklı beslenme ve besin ihtiyaçları

Sağlıklı ve dengeli bir diyet tüm yaşantımız boyunca önemlidir, özellikle yaşlılığımızda daha da önemlidir.

Doktorunuz herhangi bir yiyeceği yasaklamadığı sürece, bol miktarda taze meyve ve sebze, karbonhidrat (tahıl, ekmek, makarna veya pirinç), süt ürünleri ve balık gibi çeşitli yiyecekleri tüketmeniz önerilir. Yağlı, tatlı ve seri üretim yiyeceklerden ise kaçınmak gerekir.

Egzersiz: Kalkın ve hareket edin!

Egzersizlere başlamak için asla geç değildir. Egzersiz, hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmak için önemlidir. Fiziksel sağlığın üç temeli, dinç olmak, esneklik ve dengeli olmaktır. Bunlara önem verirsek sağlıklı yaşlanma şansımızı arttırırız.

Yürümek, dans etmek veya belirli bir sporu yapmak kilomuzu korumamıza yardımcı olur. Aynı zamanda diyabet veya hipertansiyon gibi hastalık risklerini de azaltır. Ayrıca öz güveni sağlamlaştırır ve kişisel mutluluk duygusunu da arttırır.

Hijyen ve fiziksel görünüm

Yeterli kişisel hijyen sağlıklı yaşlanma için çok önemlidir. Uygun hijyen alışkanlıkları ve temizlik çok önemlidir. Günlük duş alma, saçlarımızı tarama, dişlerimizi fırçalama ve kıyafetlerimizin görünümü imajımızı ve başkalarının bizi nasıl gördüğünü önemli ölçüde etkiler.

Kendinize ve fiziksel görünümünüze özen göstermeniz önemlidir. Öz saygınızı arttırır ve vücudunuza her türlü özen göstermeniz gerektiği fikrini pekiştirir. Görünüşünüzün kendinizi başkalarına gösterdiğiniz ilk şey olduğunu unutmayın!

Sosyal yaşantı: Evden çıkın!

Emeklilik, çocukların evden ayrılması veya arkadaş ve aile fertlerinden birinin ölümü yaşlılarda çok fazla yalnızlığa yol açabilir. Bu nedenle yaşlandıkça sosyal tecritten kaçınmak önemlidir.

Aktif olmak, atölye çalışmalarına veya derslerine kaydolmak veya gruplara veya toplantılara katılmak, bir bağlılık ve iyi olma hissi elde etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda öz saygınızı ve sağlıklı olarak yaşlanma şansınızı arttırır.

Zihinsel faaliyetler

Sayı oyunları, bulmacalar ve hafıza testleri beyni çalıştırmanın basit bir yoludur. Bu tür faaliyetler ya da benzeri şeyler, beynimizin yaşlandıkça daha dinç kalmasına yardımcı olur. Yaşlanmak, öğrenmeyi bırakmak zorunda olduğumuz anlamına gelmez. Entelektüel faaliyetlerde bulunmak, ileri yaşlara kadar zihinlerimizi zinde tutabilir.

Beynimizi sanki vücudumuzun bir kası gibi çalıştırmamız önemlidir. Bilişsel yeteneklerimizi formda tutmak sağlıklı yaşlanma için önemli bir faktördür.

“Yaşlanmak bir dağa tırmanmaya benzer. Çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır; ama görüş açınız genişler.”

– Ingmar Bergman

Kaynak:https://aklinizikesfedin.com/saglikli-yaslanmanin-7-anahtari/

Источник: https://superbilgiler.com/saglikli-yaslanmanin-7-anahtari-66/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть