Sağlıksız Beslenme Kansere Neden Oluyor

Beslenme Alışkanlıkları Meme Kanserine Neden Olabilir mi?

Sağlıksız Beslenme Kansere Neden Oluyor

Sağlıklı beslenmeyi günlük düzeninizin bir parçası haline getirmek,hastalıklardan uzak durmanın bir yoludur.

Pek çok insan, evde kendi yemeğini pişirerek, “sağlıksız” gıdalardan kaçınmaya çalışarak, sağlıklı yemek için bilinçli bir çaba gösterir.

Bunun nedeni, sağlıksız beslenmenin; hazımsızlık, ağız ve mide ülseri, kabızlık, vb. gibi sorunlara neden olabileceği ve bunların da başka rahatsızlıkları tetikleyebileceği gerçeğidir.

Yukarıda belirtilen rahatsızlıklar küçük görünmekle birlikte, sağlıksız yiyecekler yemek de ciddi koşullara yol açabilir. Yani, yediğimiz ve nasıl yediğimiz, sağlığımız söz konusu olduğunda önemli bir rol oynar.

Bilimsel araştırma çalışmaları ve hatta buna kişisel deneyimleri de eklersek, sağlıklı beslenmenin sağlığımızda çok büyük bir fark yaratabileceği kanıtlanmıştır.

Birçok insan sağlıklı bir diyeti sadece kilo kaybıyla ilişkilendirir; ancak, sağlıklı beslenmenin sağlığa faydaları kilo kaybının çok ötesindedir.

Bildiğimiz gibi, kanser birçok biçimde kendini gösteren önemli bir hastalıktır. Kanser nedenleri sayısız olabilir ve pek çok örnek belirlenemese de, uzmanlar diyet ve egzersiz rutinleri gibi yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanabilecek pek çok kanser türünün olduğunu belirlediler.

Meme kanseri, kadınları etkileyen en yaygın kanser türlerinden biridir ve bir çalışma son zamanlarda beslenme ve meme kanseri arasında bir bağlantı bulmuştur.

Sağlıksız bir beslenmenin  bizi daha yüksek meme kanseri riskine nasıl getirdiğini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Meme Kanseri Nedir?

Bir kadının memelerinin dokularında ve hücrelerinde kanserli hücrelerin anormal çoğalması olduğunda, meme kanseri oluşur.

Meme kanserinin semptomları, memelerin içindeki topaklar oluşması, ters nipeller, memede ağrı ve rahatsızlık, memeden anormal veya kanlı akıntı, cildin kızarıklığı vb.

Araştırma çalışmaları, sağlıksız bir beslenmenin, dünya genelinde yılda meme kanseri vakalarının yaklaşık % 30-40’ına katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Amerikan Kanser Derneği tarafından yayınlanan bir çalışmada, beslenmesinin çok miktarda doymuş yağ veya trans yağ içerdiği kadınların meme kanserine daha yatkın olduğu belirtilmiştir.

Besin değerine sahip olmayan ancak vücutta birikerek ağırlığınızı artıran, kalori ve “sağlıksız” yağlar, doymuş yağlar ve trans yağlarda çok yüksektir.

Vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı çok yüksek ve vücut ağırlığı ile BMI (Vücut Kitle İndeksi) de yüksek olduğunda, meme kanserini tetikleyebilir.

Meme dokuları esas olarak yağdan yapılır, bu nedenle tüketilen sağlıksız yağlar memenin dokularında birikir ve sayıları yüksek ise, meme kanserine neden olarak,  memelerde kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını tetikleyebilir.

Dahası, birçok araştırma çalışması ayrıca, cips, işlenmiş gıdalar, fast food, turşu, vb. gibi düzenli olarak, tuz içeriği yüksek gıdaların tüketilmesinin, kadınlarda meme kanseri için beslenme nedenlerinden biri olabileceğini de ortaya koymuştur.

Bunun nedeni tuzda bulunan besinlerin yüksek miktarda nitrat içermesi ve bunun da göğüslerdeki kanserli hücrelerin büyümesini tetiklemesidir.

Lif içeriği düşük olan gıdalar, meme kanseri de dahil olmak üzere pek çok kanser türünü tetikleyebilen, vücudumuzdaki toksinleri temizleyebildiğinden, meme kanseri için de nedenlerden biri olabilir.

Yani, aslında, yeme alışkanlıkları aslında meme kanseri gelişimi için önemli nedenlerden biri olabilir.

Meme Kanserini Önlemek İçin Yapılacak Beslenme Değişiklikleri

Sağlıksız beslenmenin kadınlarda meme kanserini tetikleyebileceğini belirttik.

Bu nedenle meme kanserini önlemek için, sağlıklı bir vücut ağırlığını sürdürmek, sigarayı bırakmak ve alkolden kaçınmak, egzersiz yapmak gibi diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları ile birlikte sağlıklı beslenmenin de takip edilmesi de önemlidir.

Bunlar, meme kanserini önlemek için yapılması gereken değişikliklerinden bazılarıdır:

 • Her gün en az 2 fincan meyve ve sebze suyu tüketin.
 • Domates, mantar, brokoli, havuç, kereviz vb. sebzelerin günlük olarak tüketilmesi, vitamin ve antioksidan açısından zengin olduğu için meme kanserini de önlediği bilinmektedir.
 • Tuz içeriği yüksek olan yiyeceklerden kaçının ve bilinçli olarak evde yaptığınız yemeklere daha az tuz katmak için çaba harcayın.
 • Sağlıklı yağlar olsa bile, günlük yağ tüketiminizi her gün sınırlandırın, tükettiğiniz yağ miktarı günde 30 g’dan fazla olmamalıdır.
 • Tamamen trans yağ içeren gıdalardan uzak durun.
 • Yağlı et yerine, yağsız et ve balık tüketin.
 • Protein, kanserli hücreleri de öldürür, bu nedenle yağsız et, yumurta akı, mercimek, fasulye, nohut, ıspanak, vb, her gün protein içeren gıdalar yiyin.
 • Beyaz ekmeklerden kaçının ve tam tahıllı ekmekleri tercih edin.
 • Yapraklı yeşillikler, kepekli tahıllar, kuruyemiş, meyve, elma vb. yiyin.
 • Mümkünse, yemeklerinizi organik olarak satın aldığınız malzemelerle hazırlayın.

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/beslenme-aliskanliklari-meme-kanserine-neden-olabilir-mi/

Mide Kanserinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıksız Beslenme Kansere Neden Oluyor

Mide kanserinin gelişme nedenleri arasında en çok yanlış beslenme bulunmaktadır. Kanserli hastaların beslenmesinde dikkat etmesi gerekenler.

İçindekiler

 • Mide Kanseri Beslenme
 • Mide Kanseri Olanların Yememesi Gerekenler

Mide Kanseri Beslenme

Mide Kanseri

Mide kanserine bir insanın yakalanmasının nedenleri arasında düzensiz ve sağlıksız beslenme neden olmaktadır. Bu kişilerin hayatı içerisinde pişirmiş olduğu mangal etleri ya da tuzlanmış salamura gibi sebzelerin mide kanseri olmasının neden olmaktadır. Kişilerin işlenmiş gıdalardan da uzak durması çok önemli olmaktadır. Mide kanserinin olmasına zemin hazırlamaktadır.

Kişilerin özellikle de genetik olarak ailesinde bu öyküsü olması durumunda yapması gerekenlerin başında korunmak amacıyla Akdeniz tipi beslenmenin önemli olduğu unutulmamalıdır.

Daha yoğun olarak yiyecek oldukları taze sebzelerin ve meyvelerin organik olmasına dikkat etmeli ve bol su ile yıkamaları gerekmektedir. Sebze ve meyvelerin organik olması durumunda mide kanserine karşı koruması ile bilinmektedir.

  Birçok hastanın mide kanseri olanlar ne yemeli sorusu akıllara gelmektedir. Bu hastaların beslenme diyetleri içerisinde mutlaka şu gıdalar bulunması mide sağlığı açısından çok önemli olmaktadır.

 • Papatya çayı;
 • Yumurta;
 • Sebze çorbası;
 • Havuç;
 • Ananas;
 • Kayısı;
 • Elma suyu;
 • Kara üzüm.

Özellikle de ailesinde mide kanseri olan kişilerin beslenme listesi içerisinde mutlaka midenin yorulmayacak olduğu ve mideyi baskılayıp sindirimi zor olan yiyecekleri tercih etmemeleri çok önemli olmaktadır. Gastrit ya da ülser olan hastalarda sıklıkla kansere dönme ihtimali bulunmaktadır.

Bu nedenle de kişilerin önlem alması için beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Gün içerisinde çok az yemek yemeli fakat öğünlerinin sayısını arttırması gerekmektedir.

Kişilerin ağız temizliğine de çok dikkat etmeleri ve özellikle baharatlı ya da ekşi olan gıdaları beslenme listesinden çıkarmaları gerekmektedir.

Özellikle de tarhana çorbası tariflerini alarak mide sağlığı açısından önemli olan bu çorba sayesinde kanserin ilerlemesini de durdurmanız mümkündür.

Sarımsak: Antibiyotik özelliği sayesinde kişilerde bağışıklık sisteminin güçlenmesi etkisinde oldukça faydalı olmaktadır. Kan akışının hızlanmasında etkili olacaktır. Enfeksiyon sonucunda ortaya çıkacak olan mide yaralarına oldukça iyi gelmektedir.

Zeytinyağı: Kanda bulunan kolesterolü dengeleme konusunda etkili olmaktadır. Özellikle de antioksidan bakımından zengin olduğu için kişileri kansere karşı koruması ile de bilinmektedir.

Fındık: Kişilerin kalp sağlığına iyi gelmesi ile bilindiği gibi içerisinde bulunan apoptosis sayesinde kanserli hücrelerin üremesini durduracaktır. Özellikle de E vitamini açısından zengin olan besinler arasında olduğundan mide sağlığına çok faydalı olmaktadır.

İncir: Potasyum bakımından ve demir olarak zengin olması ile bilindiği için incir çiğ olarak tüketilmelidir. Kişilerde sıklıkla şişkinlik yaşanması ya da sindirim sisteminde hazmı kolaylaştırması için oldukça etkili ve kansere karşı korumaktadır.

Havuç: Genetik olarak kanser öyküsü ailesinde olan kişilerde A vitamini ve E vitamini bakımından yüksek antioksidan açısından zengin olan bu besinler sayesinde kanser riskini en aza indirmiş olacaksınız.

Kişilerde kanser tanısının konulması ile birlikte bıldırcın yumurtası tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Kahve ya da siyah çay yerine ayran içilmeleri de önerilmektedir.

Mide kanserinde kişilerin besinler alacağı zaman sarımsak tüketmeleri de çok önemlidir.

Mide Kanseri Olanların Yememesi Gerekenler

Mide kanserinden korunmanın en önemli yolu kişilerin midesini yormayacak olduğu yiyecekleri yemeleri olmaktadır. Beslenme alışkanlığını değiştirmek çok önemlidir. Kırmızı et midenin yorulmasından kaynaklanmaktadır.

Midenin sindiremediği için yorulacaktır. Kırmızı et ya da salamura yiyeceklerde bunlardan bir tanesi olmaktadır. Beslenme alışkanlığını değiştirmek gerekmektedir. Çok aşırı çay ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir.

Bu nedenle de midenin kanser olmaması için kırmızı et haşlama olarak yenmelidir.

Mangalda et yenmemesi gereken gıdalar olmalıdır. Etin kömür dumanıyla pişirilmesi ve marine edilmesi esnasında da fazla tuz kullanılması ile birlikte kanserojen etkisi olması da mümkündür.  Alkol ya da sigara gibi zararlı maddelerin midenin astarına zarar vermesi ile bilinmektedir. Bu nedenle de mide sağlığı için alkol ve sigara tüketilmemesi gerekmektedir.

Tütsülenmekte olan gıdaların yenmesi özellikle de balık ya da çiğ et yenilmesi durumunda içerisine var olan tuzların konserve gıdaları gibi yiyecekler oldukça kanser etkisi yaratmaktadır. Bu nedenle de sizin kanser olmanıza neden olacak bu durumu ortadan kaldırmak için tütsülenmiş herhangi bir yiyecek yememelisiniz.

Kişilerde sıcak çay ve sürekli olarak kahve içilmesi durumunda kişilerin yemek borusu zedelenecektir. Ayrıca insanların sıcak çay içmeleri mide mukozasının da zedelenmesine neden olacaktır. Midesinde ülser ya da gastrit gibi rahatsızlıkları olan kişilerin kesinlikle siyah çay ve kafein içmemeleri gerekmektedir.

Alacak olduğu besinler işlenmiş gıdalar olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. İşlenmiş ve paketlenmiş ürünleri yemekten olabildiği kadar kişinin uzak durması gerekmektedir.
(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://midemikrobu.com/mide-kanserinde-beslenme-nasil-olmali.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.